terd Fraaie RKEN ZOON. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Ro. 16167 Vrijdag 4 Juni 1826 66* Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Jong FEUILLETON. EMf NS DOOR GOUD VERBLIND. Een Nedarlandsoh-Zwitschersoh incident in de Opium>Cemmisie. istnctsdealer Zuin groote dag zijn (Wordt vervolgd). kennen, al wist men ook niet dat hij n voor billijke leverd. Verheug u in anderer geluk en benijd niemand. ge- trou- ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, i per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waai Fra - CEN»^ raagt •lijke i enera/ (Mt V offl» Ha Een veel bewogen leven. Roman uit het Engelsch van Miss E. BiRADDON. •In het Vlier stichting van hun vaderstad herdenken. De ryksregeering zal vertegenwoordigd zijn en afgevaardigden van talrijke Duitsche staten zullen de feestelijkheden bij wonen. Lübeck bestaat dus heden 700 jaar. In Juni 1226 overhandigde keizer Friedrich II von Hohenstaufen aan de afgevaardigden der stad Lübeck, die in 1143 was gesticht, een oorkonde waarin aan deze stad voor goed rijksvrjjheid werd gegeven: ,;Uit civi- tas libera semper sit" stond daarin geschre ven. Deze oorkonde is bewaard en voorzien van de „bulla aurea”, het gouden keizerlijk zegel, in het Staatsarchief van Lübeck te zien. Gedurende deze zevenhoncierd jaren bleef Lübeck vrij en van geen vorst afhankelijk, een republiek, die tot het Duitsche Rijk be hoort. Lübeck had zijn grooten tjjd in de 13e, 14e en 15de eeuw. De toen zoo machtige Hanze stad had een groote handelsvloot en een machtigen handel in het Oostzeegebied. In deze eeuwen ontstonden haar monumentale bouwwerken: het 'Raadhuis, de Marienkir- Berichten uit Londen meldende dat Lloyd George het voornemen zou hebben tot de Labourpartü toe te treden, worden officieel tegengesproken. en tulband, en zij zouden zich opge wekt gevoelen om* een rijke gilt te schenken. Zoo hadden ongetwijfeld de slimme ontwerpers van heit feest ge redeneerd. ,,Men zegt dat er mensehen zullen kotmen, die twintig mijlen verwonen’ zei Mary Peter, nadat het feest van morgen reeds van alle kanten was be. schouwd, „heel voorname lieden. Het heugt mij niet dat er ooit zoo’n dag in Hedingham is geweest.” „En ge kunt u toch al van dertig jaar geleden herinneren,” merkte Syl via op, zonder haar oogen te openen. Dat was een bijtende opmerking, want juffrouw Peter wilde nog voor jong doorgaan, hoewel iedereen wist dat ’t al negen of tien jaar was gele den, dat misp Speedwell van Monk- hampton, die nu ook al getrouwd was. naailes bij haar had gehad. „Vader heeft hooren zeggen dat Sir Aubrey er ook bij zal zijn,” zei Alice Cook op een toon van gewicht, t Wou wat zeggen een vader te hebben, die het nieuws rechtstreeks van den do- mdné hoorde, na afloop van den dage- lijkschen dienst. Silvia opende haar oogen. Iedereen in het dorp stelde belang in Sir Au brey. hoewel hij maar een stil, be- jaa>rd man was. die een groot gedeel te van zijn tijd in den vreemde do op dracht. en wanneer hij al eens thuis was, een vervelend' leven leidde op ofe ïeidQJ >-Wa/eh> HEREN tanf, jiënisch verpakt ede de plaatsing Bij de besprekingen in de opiumcommis- aie van den Volkenbond over vastgestelde gevallen van smokkelhandel in opium, mor fine en andere vendoovende middelen heeft men langdurig gesproken over het optre den der Rotterdamsche politie, wie het ge lukt was een ernstig geval van eenigszins regelmatigen morfine-sluikhandel tusschen Bazel en het verre Oosten te ontdekken, waaraan zich voornamelijk een Zwitsersche firma had schuldig gemaakt. Tjjdens de discussie zeide de Zwitsersche gedelegeerde Dinichert, dat de Rotterdam sche politie haar nasporigen op Zwitser- schen bodem had voortgezet zonder te vo ren de toestemming der Zwitsersche autori teiten daarvoor te vragen en sprak de heer Dinichert het vertrouwen uit, dat de heer Van Wettum de Ned. afgevaardigde de aan dacht der Nederiandsche regeering zou ves tigen op het ongebruikelijke van een derge- Hjk optreden. De heer Van Wettum verklaarde zijner zijds niet te kunnen gelooven, dat de Rot terdamsche politie inderdaad zonder voor kennis der Zwitsersche autoriteiten haar onderzoek in Zwitserland zou hebben inge steld en hij vroeg den heer .Dinichert of hij zeker wist, dat dit inderdaad het geval was. De Zwitsersch gedelegeerde antwoordde geen zekerheid hieromtrent te bezitten: Daar het zeer in détails tredende rapiport van de Rotterdamsche politie echter niets over contact met de Zwitsersche autoritei ten zegt, meende hij dit te moeten veron derstellen. De heer Van Wettum uitte hierop zijn verbazing, dat de heer Dinichert zonder feitelijke kennis der wire toedracht ’n grief tegen de Nederiandsche politie-autoriteiten geuit had en verzocht hem nader te willen onderzoeken, of voor zijn grief inderdaad eenige reden bestaat. Met de toezegging van iDinichert, dat hij gaarne de zaak zal laten nagaan en de uitkomsten daarvan zal openbaar maken, was dit kleine incident by- gelegd. Intusschen mengde zich ook sir (Malcolm Delevingue in de Hollandsch-Zwitsersche gedachtenwisseling met de opmering, dat hjj in geen geval een woord van blaam je gens de Rotterdamsche politie verdiend vond, daar het integendeel aan de prijzens- waardige activiteit der Rotterdamsche poli tie te danken is, dat ernstige misbruiken aan ’t dicht zy'n gekomen. Sir Malcolm Dele vingue uitte zijn voldoening, dat de Rotter damsche politie niet geschroomd heeft zelfs op Zwitsersch grondgebied de nasporingen voort te zetten, onder welke omstandighe den dan ook. Hierop volgde een scherp Zwitsersch ant woord, doordat Dinichert aan sir Malcolm de vraag stelde even te willen nadenken, hoe men in Engeland wel over een Rotter- che, de Dom, de koopmanshuizen met hun hooge gevels uit de tijden der Gothiék en der Renaissance. Na de inzinking, die op die gouden eeuwen volgde, kwam weer een her leving en thans is Lübeck een moderne han dels- en industriestad met een uitstekende zeehaven. Zij wordt bestuurd door een Se naat van 12 leden en een parlement (Bür- gerschaft) van 80 leden. Von Barlepsch. t Baron Hans Hermann von Barlepsch, ge wezen Pruisisch staatsminister, die Woens dag op zjjn landgoed in het district Langen- salza overleden is, is een baanbreker ge weest op het gebied van sociaal-politieke wetgeving in Duitschland. Het is zeker in de allereerste plaats aan baron Von Bar lepsch te danken, dat de Duitsche wetten betreffende arbeiderabescherming reeds ja- ren voor den oorlog een voorbeeld waren voor alle overige staten. Een buitengewoon dramatische wijze van zelfmoord. Woensdagnacht heeft te Berlijn-Westend een 55-jarig ingenieur uit 'Hannover, Her mann Bar.gher genaamd, op buitengewoon dramatisch wijze zelfmoord gepleegd. Enkele minuten na middernacht, werden de bewoners van Westend door een ontplof fing uit hun slaap gerukt. Men vermoedde, dat er een aanslag was gepleegd op den spoorweg BerlijnSpandau. Eenige agen ten, die dit eveneens dachten, onderzochten onmiddellijk de spoorbaan, die echter intact bleek. Daar het onderzoek geen resultaat opleverde besloten zij wegens de dichte duis ternis, te wachten tot Js ochtends, alvorens verder op onderzoek uit te gaan. IHet was een wisselwachter, die in den vroegen ochtend op ongeveer 150 meter van het station Heerstrasse enkele verspreide deelen van een menschenlichaam vond. Zij lagen in een kuil, die door een ontploffing in den grond moest zjjn geslagen. Vlak bij den kuil stond een klein gesloten koffertje eri voorts vond de wisselwachter met bloed bevlekte lappen van een grijze broek. De politie, die onmiddelljjk gealarmeerd werd, zocht de omgeving af en vond op eenigen afstand het been van een mensch, dat in de takken van een boom hing. Ongeveer 200 schreden verder lag het tweede been op een grasperk. Aan de andere zjjde van den spoorweg vond enen een stuk van het li chaam eh ongeveer 300 meter verder een hand. Daar men eerst vermoedde, met een mis daad te doen te hebben (nog onlangs is im mers te Stockholm iemand met dynamiet uit den weg geruimd) werden de autoritei ten verwittigd. Een groot aantal agenten, onder leiding van den Berlijnschen hoofd commissaris van politie en dieng plaatsver vanger, verschenen weldra ter plaatse. Men vermoedde eerst, dat het in de bedoeling van den verongelukten man had gelegen, een aanslag op de spoorbaan te plegen. Hjj zou dan, daar de ontploffing te vroeg had tl uit één stuk, waardoor :of en vuil buitengesloten 'orden. „Duotone Duco" i twee aantrekkelijke leuren verhoogt het anzien van den wagen. Vanneer U in deze ge- erfectioneerde Chevrolet jdt zult U verbaasd aan dat men zulk een oede kwaliteit, zulk een aaien lijn, zulk een groot omfort en zulke schitte rde prestaties in dezen 'agen vindt; eigenschap en die men dikwijls te- ergeefs in een veel uurderen wagen zoekt. Perriam Place, met niemand anders tot gezelschap d|an zijn broeder, eep invalide en een boekenwurm. Sir Au brey vertoonde zich nu en dan eens in ’t dorp als hij op zijn landgoed was, miaar zelden of ooit kreeg men den jongeren broeder te zien. En toch, aooals ’t gerucht liep, ging deze jon gere broeder, de heer Perriam, nooit op reis, miaar sleet 'zijn leven jaar in jaar uit bij zijn boeken. Niemand «n geheel Hedingham dacht of sprak ooit over d|en heer Perriam. Sir Aubrey was een, zon, wier grootheid alle klei nere lichten verdoofde. „Ik dacht dat Sir Aubrey in Parijs was.” ziel Sylvia. Verleden week was hij daar nog antwoord^ Alice. „Vader wist het van Perriahti's huishoudster maar hij werd binnen kort thuis verwacht en van morgen, terwijl hij zijn toga uitdeed, vertelde mijnheer Van- court aan vader, dat Sir Aubrey was aangekomen, en beloofd had morgen bij den bazar tegenwoordig te zijn.” „Ik zou hem' wel eens willen zien," zeide Sylvia. „Hebt ge hem dan nog nooit ge zien vroeg Alice in die grootste ver bazing. „Nooit?” „0. ik heb hem' al zoo dikwijls ge zien”, zei Manv Peter in vervoering. ..’t Is een deftig oud heer. Ik geloof dat men den baron in hem zou her- De nieuwe Poolsche regeering. Een tegenspraak. aamsch politieagent zou denken, die zonder eenige voorkennis der Engelsche autoritei ten daar gevallen van smokkelhandel ging opsporen. Sir Malcolm bleef op deze vraag het antwoord schuldig. iDe Nederiandsche afgevaardigde heeft zich direct telegrafisch tot de Rotterdam sche politie gewend en het antwoord daarop werd ten spoedigste door hem aan de opi- umcommissie medegedeeld. Er bleek uit dat Rotterdamsche politieambtenaren nimmer in Zwitserland nóch elders in het buiten land zjjn opgetreden bij een onderzoek naar onwettige opiumzending zonder voorkennis van de plaatselijke politie-autoriteiten. Na een gedachtenwisseling tusschen de afgevaardigde Van Wettum en Dinichert werd aan de pers medegedeeld, dat uit de met elkaar overeenstemmende inlichtingen der politie-autoriteiten te Bazel en Rotter dam is gebleken, dat de mededeeling van den Zwitserschen gedelegeerde in de Opium commissie over het optreden der Rotter damsche politieambtenaren op een misver stand berust. Uit dit alles blijkt dat het verwijt van den Zwitserschen gedelegeerde dus lichtvaardig en ongegrond is geweest. De nieuwe president van Polen en de sa menstelling van het Poolsche Kabinet be antwoordt thans wel aan de wenschen van Pilsoedski, die in ’t kabinet formeel slechts het ambt van minister van oorlog bekleedt en chef van het leger is, nadat hy de waar digheid van staatspresident om de reeds be kende motieven van de hand heeft gewezen. Pilsoedski heeft thans een program gereed voor de saneering van den staat. Hy ver langt buitengewone volmachten voor den president, welke dezen de bevoegdheid moe ten geven Sejm en Senaat te ontbinden, zelf een regeering te vormen en ook zonder volksvertegenwoordiging wetten uit te vaar digen. Dat is niet veel meer of minder dan een politieke dictatuur. Maar ’t begin daar van moet, wanneer men niet opnieuw tot de bajonet zjjn toevlucht wil nemen, door de constitutionneele instellingen des lands wor den goedgekeurd. Of dat zal gelukken valt ook thans nog te betwijfelen. Het merkwaardige is dat prof. Mosciki géén bezwaren heeft ingebracht tegen de ‘aanvaarding zyner benoeming en dat hij bljjkbaar wèl kan regeeren onder de door Pilsoedski verworpen omstandigheden en wèl kan regeeren met een volksvertegen woordiging, waarin de wil tot „huivering” van den toestand in Polen niet zoo voldoen de tot uiting is gekomen, als de maarschalk dat wenschte. Zal het den nieuwen president en de nieu we regeering gelukken de financieele moei lijkheden uit den weg te nemen waarin Po len verkeert, en den koers van den zloty. Uw dealer de gemak- betalingsconditiën det I Motors Acceptance Corporation. GIHIMHE COURANT plaatsgevonden, het slachtoffer van «ijn eigen misdadig plan zijn geworden. Deze hypothese bleek echter onjuist. Men vond namelijk in het koffertje eenige papieren, waaruit voldoende bleek, dat men hier met zelfmoord te doen had. Ingenieur Bargher uit Hannover was sinds geruimen tjjd zonder 'betrekking en had daarop besloten, een eind aan zjjn bestaan te maken. Hjj heeft hiervoor het is ge bleken uit een door hem nagelaten brief niet minder dan 4 k.g. ammongelatine ge bruikt. Men vermoedt, dat hij bjj de ontplof fing stoffen heeft neergezet en deze toen heeft aangestoken. Alleen de beide beenen en de rechterhand van het slachtoffer zjjn heel gebleven de overige deelen van het li chaam zjjn geheel vergruizeld. De ingenieur schijnt de werking van de ontploffing zelfs nog nauwkeurig te hebben berekend, daar hij zjjn koffer zoo geplaatst had, dat ze niet kon worden getroffen. Bij de koffer vond men een lont, een hoed en een wandelstok. Rudolf Oeser, t Gistermiddag is te Berlijn de directeur- generaal van de Rij ksspoorwegmaatschap pij Oeser overleden. Oeser was gedurende 25 jaren redacteur van de „Frankfurter Zeitung” en had als vrjjizinnig afgevaardigde zitting in den Prui sischen landdag. Spoedig na de revolutie werd hij benoemd tot Pruisisch minister van spoorwegen en na de overdracht der spoor wegen aan het Rijk weid hij „Landeshaupt- mann” van de provincie Saksen. In 1922 werd hjj in het kabinet-Cuno rijksminister van binnenlandsche zaken, later minister van verkeerswezen. Dit bleef hij tot het plan-Dawes in werking trad en de rijks- spoorwegen in een zelfstandige maatschap pij werden omgezet, wat in den herfst van 1924 geschiedde. Oeser werd daarop tot di- recteur-generaal van de nieuwe maatschap pij benoemd. Sinds geruimen tjjd was hjj reeds ernstig ziek. Hjj is 67 jaar geworden. Op alle gebouwen van de rjjksspoorwegen is de vlag halfstok gehesehen. Een strjjkjes-held. Börös Miska, die meer dan dertig jaar ge leden de tzigana-orkestjes uit Hongarije in West-Europa introduceerde, is in Borlijn overleden. De Zigeuner-muaaek der gebrons de Magyaarsche violisten en xylophonisten verkreeg door hem een populariteit, welke die der huidige jazz-enuziek misschien nog overtrof. iDe meesleepende, wilde en zwoele walsen uit die dagen hebben veel ongeluk ken op hun geweten, en Börös Miska wist door zjjn spel en zijn uiterlyk menige ro mantische schoone tot groote teederheid te bewegen. De strijkjes en hun vurige strij kers in hun rood-fluweelen jasjes namen dagelijks in aantal toe, en spoedig kon in Berlijn, Parijs of Londen 'een restaurant zonder Zigeuner-orkestje niet meer (bestaan. Miska, die zeventig jaar oud is geworden, moest ervaren dat de suggestieve kracht zjjner muziek vergankelyk was. Hij moest ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkriog) 15 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiön in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den pry's. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 14 regels 2.05, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeel ingen by contract tot zeer gereduceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. 6> - Het zou een groote dag zijn vopr Hedingham. De kinderen zouden wor den onthaald op koekjes en thee, en tulband, en eenige landelijke spelen in den boomgaard van den heer Hop- ling, een van de mooiste boomgaarden rondom Hedingham1. Dit was een jaar- lijksch feest, maar zelfs de herhaling daarvan verminderde niet hel onschul dige genoegen. Dit jaar zou er nog iets meer zijn dan 't enkele theedrin ken van de kinderen. Het schoolge bouw van Hedingham was oud, klein, bouwvallig, en kon niet meer worden herstel^, en mijnheer Vancourt, de donriné, deed' zijn best om gelden bij een te zamelen, tot oprichting van een nieuw gebouw in Gothischen stijl. Er waren dan ook reeds eenige kleine stappen gedaan ter bereiking van dit doel, en nu hadden de dames Van- °°urt en hare talrijke vriendinnen een die al even in lié^dence is als zjjn broeder de franc, weer toLhet peil van beter tjjden terug te brengen. Indien hjj dit tot stand zal brengen zal hjj den eeuwigen dank der Poolsche natie verdienen. Doch gemakkelijk is die taak allesbehalve. Het valt niet ge- makkeljjk een crisis te overwinnen die haar oorzaak vindt in omstandigheden van den wil van Polen onafhankelijk en een der vele gevolgen is van de ontwrichting in Oost- Europa door den wereldoorlog teweegge bracht en in het inzonder van den chaos in Rusland, het rijk dat vroeger 't uitgestrek te achterland, men mag wel zeggen den voedingsbodem vormde voor de Poolsche handelslui, doch dat thans als bron van wel vaart voor hen is uitgeput, temeer daar de betrekkingen tusschen Polen en Sovjet- Rusland niet te rooskleurig zjjn. Wrok slijt niet gauw. Bjj het verdrag van Versailles is wel is waar een in theorie prachtige Pool sche staat gecreësrd, geen natie intus schen doch een stdat van uiteenloopende na tionaliteiten doch dit brengt nog geen geld in het laad je integendeel, het Pool sche leger, de schildwacht van Frankrijk, verslindt schatten. Zelfs een man als Pil soedski, hy moge nog zoo populair zijn, kan deze omstandigheden niet met één slag ver anderen. „fancy fair' of lieldiadigheids-btwar opgericht, waarop al do vooraanstaan-' dien zoover het gebied van Hedingham zich uitstrekte, waren genoodigd. Al de voornaamste jonge dames uit den om trek namelijk zij wier ouders rijk wa ren of een hooge betrekking bekleed den, zouden zich met een afdeeling van de bazar belasten. De verschil lende schatten, uit Berlijnsehe wol ver vaardigd. wassen bloemen, geborduur de overtrekken voor toilet- en canapé kussens, thees toefjes, pantoffels, was sen poppen, sigarenkokers, kinder- schoentjes, ceintuurs, werktaschjes, seheerdoelkjes, luciferdoosjes, lange kinderjurken, en bloemhangers, die door de kunstvaardige vingers van, de Hedinghamsche en Monkhampton sche jonge dames waren vervaar digd, leverden, naar men zeide, een prachtig gezicht op, nu zij zoo bij elkander in de pastorie wairen verza meld Do bazar zou gehouden worden op het veld van dien heer Harper, dat aan den boomgaard van den heer Hop- ling grensde, zoodat weldadig gezinde mensbhen. nadat zij hun geld in de iret vlaggedoek versierde tenten had den verteerd, zich naar den boomgaard konden begeven, om) de toekomstige vruchtgebruikers van hun goedheid in ©ogenschouw te nemen. Zij zouden de schoolkinderen zien in hun boste plun je, met roode wangen, vroölijk1 glinste rend van ’t vet van brood met boter t is. Hij is in de puntjes gekleed met zooveel smaak en houdt zich zoo rechtop, en spreekt zoo zacht en vriendelijk niet zooals de meeste voorname lieden uit het graafschap, die zoo hard schreeuwen, alsof ze tegen lenand! spreken, die aan de ovengj van den weg loopt en dan hèett hij zulk een prachügen zilvergrijzen knevel, precies de kleur van de japon, die ik voor mevrouw Baker heb maakt, toen haar dochter ging wen.” „fïn hoe ziet mijnheer Perriam, zijn broer, er uit vroeg Sylvia. „O, niemand heeft ooit mijnheer Perriam gezien, behalve de bedienden in huis, en dio zeggen dat hij won derlijke en slordige manieren heeft hij trekt nooit laarzen aan, en draagt bijkans nooit een jas en heeft een af schuw van nieuwe kleeren. Maar ik heb juffrouw Tidwell, de huishoudster hooren zeggen ze is een tweede nicht van de vrouw van tante Suzan ne’s mans broer, en dus is ze nog zoo wat in de familie dut mijnheer Per riam en zijn broer als twee druppe len water op elkaar zouden gelijken, als hij zich maar wat netter zou wil len kleed en.” ABONNEMENTSPRIJS; per kwartaal f 2.25, per weeic 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bü onze agenten en loopers,'den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelyks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82: Redactie Telef. 83. BUITENLAff SCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De vrijstad Lübeck. Het zevenhonderd)arig bestaan. Lübeck herdenkt men zeer feestelijk zevenhonderdjarig bestaan der stad, dagen lang zullen de Lübeckers de

Goudsche Courant | 1926 | | pagina 1