)P I «4 ►bielen NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN go. 16169 Maandag 7 Juni 1926 66* Jaargang NÏEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN’ STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, tsr. FEUILLETON. DOOR GOUD VERBLIND. Haarsnijden, an i Weger, J. DE GROOT ivenhage. g der :r, Gouda, OMOBIELEN: we banden, BERGAMBACHT, bbrkenwoüde, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen von en I.- (Wordt vervolgd). op de k dan le be- j zult gstige e ge- kink- enza. 2650.- 2600.- Een heuvel vóór ons is hooger dan de berg achter ons. Ik zag mij geniïod- herinneren dat ik een Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zy^ Salon voor GOUDA r.-±55O Een veel bewogen leven. Roman uit het Engelseh van Miss E. BiRADDON. 160.— 250.- 150- jorwisIremmeiT f 900.- f 500.— f 650— f 600.— f 350— f 1300— f 450.- fiOUMllt C01lilJUT. De mijnwerkarastaking in Engaland, Een stemming onder de mijnwerkers en hun vrouwen’ Abd-el-Krim naar Fez overgebracht. Cook verbindt daaraan echter de voorwaar- de, dat de regeering zich by den uitslag de zer stemming zal neerleggen en dat de vol gende week de mijnwerkers het werk zullen kunnen hervatten. Een stemming, onder die voorwaarden gehouden, kan alleen ten gunste van de voorstanders van ongewijzig de loonen en werktijden uitvallen. De executieve der mynwerkersfederatie kan morgen de leiders hoogstens machtigen, de voorstellen der eigenaars te gaan verne men welke dan weer aan de executieve moe ten worden voorgelegd voor nadere instruc ties, tenzy de leiders volmacht tot handelen zouden krygen. Deze volmacht zou echter, gezien de beslissing der jongste gedelegeer denconferentie, die besprekingen over lan gere werktijden, lagere loonen en opheffing der nationale loonregeling uitgeschakeld heeft, si edits kunnen neerkomen op een vol macht om dergelijke voorstellen van de eigenaars direct te verwerpen. De houding der mynwerkersleiders ini de eerstkomende dagen zal van grooten invloed zijn op de sympathie, die men nog steeds, en na het einde van de algemeene staking weer opnieuw voor de zaak der mijnwerkers ge voelt. Clynes waarschuwde er Zaterdag voor, dat die sympathie alleen kan bljfren bestaan, wanneer de leiders een opbouwen de politiek voeren. Ze was natuurlijk heel boos.” ,,Ja, kindlief, ik heb haar nog nooit zoo driftig gezien, en ik had ook niet gedacht dat ze zoo kon opstuiven.” ,,Welk een laag, gemeen schepsel moet ik in haar oog en zijn”, zei Syl via op bitteren toon. „Neen, mijn engel, zij weet heel goed dat gij dit volstrekt niet zijt. Ik heb met haar over je gesproken, en zij heeft anderen met lof over je noo- ren spreken, en ze heeft je zelve ge zien. Dat was ’t niet waarom ze zoo zeer tegen je ingenomen is. Maar zij heeft andere plannen, geloof ik, en deze verloving stelde haar teleur. Ze is totnutoe gewoon geweest mij ais een knaap te beschouwen, die zich al tijd gewillig naar haar denkbeelden schikte want ge weet hoeveel ik van haar houd1, Sylvia.” ,,Dat heb ik je ten minste al dui zendmaal hoeren zeggen.” hernam Syl via op eenigszifis spijtigen toon. Gisteren ontdekte zij voor de eer ste maal dat ik een eigen wil had, een hart dat haar niet meer uitslui tend toebehoorde, een hoofd dat voor zich-zeiven kon denken, en mijn eigen plannen voor de toekomst. Ze was ge griefd en boos tevens. Het deed mij leed voor haar, hoewel ik voor het eerst van mijn leven gevoelde dat zij ongelijk had, dat de moeder, die ik zoo teeder heb bemind', een groote on- De „Sunday Express” meent te weten, dat de bond van mijneigenaren in Engeland een plan heeft ontworpen, dat een einde zal maken aan het conflict, dat mi zes weken duurt. Het plan behelst niets meer of minder dan de ontbinding van den bond, hetgeen in de toekomst, nationale discussies tusschen de vertegenwoordigers der beide partyen zou vermijden. Beide partyen zullen hun ver schillen plaatselyk .moeten regelen en vol gens de voorwaarden, die in ieder district bestaan. Natuurlyk kan dit plan niet worden uit gevoerd zonder een voorloopig accoord met de belanghebbenden, d.w.z. de locale federa ties van mijnwerkers, daar deze er genoe gen mee zullen moeten nemen in da! geval at hun geschillen te regelen met de eigena ren uit hun district. Aanleiding tot dit plan zou zyn, dat de regeering een tijdelyke controle over de mij nen overweegt, en wel na de 'hervatting van hej; werk. In de opheffing van de nationale associatie, aldus de „Sunday Express”, zou den de eigenaars een middel zien om de con- tróle te voorkomen, of te bemoeilijken. Hoewel de eigenaars steeds voorstanders zyn geweest van districtsonderhandelihgen in plaats van onderhandelingen tusschen de beide nationale vereenigingen, zooals zij ook voorstanders zijn van districtsloonregelin- gen, en op dezen grond de opheffing der na tionale associatie, ale middel tot bereiking van districtsonderhandélingen niet onrnoge- Ujk zou zyn, schijnt de laatste veronderstel ling van de „Sunday Express” evenwel wat gewaagd. Als de regeering oontrölemaatre- jrfen wil doorvoeren, zal zy dit ook na de «jbeffing der nationale organisatie kannen ten. De ongunstige ontvangst, die den brief te de vertegenwoordigers der mijnei genaars ten deel is gevallen, wordt geken merkt door de opmerking van een der leden fan de executieve der federatie, die op de vergadering van a.s. Dinsdag zal voorstel len, dien brief „met verachting” te behande len, omdat die brief een directe poging is om tweedracht te zaaien tusschen de leiders. De brief was, tegen de gewoonte in, af gezonden door den voorzitter der associatie van mijneigenaars aan den voorzitter der mynwerkersfederatie, Smith, waarover de secretaris der federatie, Cook, zich zeer verontwaardigd heeft getoond. Opmerkelijk is, dat Smith den brief niet zelf beant woord heeft, doch hem aan Cook ter beant woording heeft doorgezonden. Cook verklaarde bereid' te zyn, deze week een stemming onder de mijnwerkers en hun vrouwen uit te schrijven, om uit te maken of hjj en Smith, dan wel Varley en Hodges de voorstanders van een verlenging van den werktijd hun vertrouwen hebben. Spaansche journalisten. Met uitzondering van eenige deserteurs uit het vreemdelin- gen-legioen, die Abd-él-Krim als technici en instructeurs ongetwijfeld *van groot nut zyn geweest, schijnen er zich, geen Europeanen In het Rif te hebben bevonden, afgeaien van eenige toevallige bezoekers. Onder de Riffi, die zich aan <te Spanjaarden hebben overge geven, bevonden zich echter eenige zeer be kwame technici. Enkele dagen geleden nam een jongen van dertien jaar in tegenwoor digheid van Spaansche officieren een mi trailleur geheel uit elkaar en monteerde heen vervolgens weer, waarna hij het wapen met een groote schotvaardigheid bediende. De telefoonlijnen der Riffi zijn aangelegd en bediend door inlandsche employe’s van den telefoondienst in Algiers. Verscheidene stamhoofden der .Djeballa’s konden slechts met groote moeite naar het Rif terugkeeren, in verband met de ont stemming, die daar in vele kringen heerscht over de overgave van Krim. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 83. rechtvaardigheid kon begaan. 1 „Maar kom toch eindelijk tot het besluit,” viei Sylvia hem ongeduldig in de rede „wat zeide zij over ons huwelijk „Dat zij er nooit haar toestemming toe zou geven, zaakt haar 1 man was en mijn- eigen meester. „Nu, en wat zeide zij toen „Trouw maar met miss Carew, breek mij het hart als ge wilt. Maar als ge het doet, zal ik allee wat ik bezit aan je zuster Ellen en hare kinderen vermaken.” „En zou ze dat kunnen doen?’ vroeg Sylvia bevende van verontwaardiging. „Wei zeker. Zij heeft de beschik king over de geheele nalatenschap van mijn vader. Mijn toekomst, ten minste wat mijns vaders erfdeel betreft, ligt geheel in haar handen.” „Hoe onrechtvaardig hoe slecht riep Sylvi® uit. ,,’t Is zeker hard.” hernam de jon ge man. mistroostig, „en toch was er nooit een betere moeder dan de mijne. En buitendien werd' haar de volle be schikking over het geld' gelaten. Ze heeft even goed' net recht om ’t aan mijn zuster als aan mij te vermaken. ..Dat recht heeft ze niet je vader had het voor jou bestemd”, sprak Syl via trillende van woede. Zij zou nog driftiger zijn geweest J.LE en MUIZEN VEROORDEELD! roeit die ziekte- plaag vlug, finaal lit. Het is het be- a doodelijke mid- jn muizen uitroeit. a Nederland ge- onderden nemea e wij zen waar van resultaten van et faalt nooit en een last of moeite. doosje van 45en90ct. ■RKOOPT ’RODENT". I. Md.d™., Dca Haag. Axrtk, tothfSchofeU) ADVERTENTIEPRIJS! Uit Gouda en omstreken behoorende tot den bezorgkring) 15 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 by slag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1i regels f 2.05, elke regel meer f 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeel ingen by contract tot zeer gereduceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Abd-el-Krim en zijn broeder Si Mohaan- gevoerd naar de woning, die voor hen in ge reedheid was gebracht. Hun aankomst ge schiedde vrijwel onopgemerkt. Naar het schynt, is het vechten in alle Djeballa-districten opgehouden en beginnen de stammen te beseffen, Wat er gebeurd is, Enkele afgevaardigden uit dit gebied heb ben zich in het geheim naar Tanger bege ven en zich daar overtuigd van de waarheid der berichten, dat Krim zich had onderwor pen, aan welke berichten in de bergdistric- ten nog steeds niet ten volle geloof werd gehecht. Het zou nog voorbarig zyn, te zeggen, dat er niet meer zal worden gevochten, daar sommige eerzuchtige stamhoofden onder Djeballa’s nog pogen zullen, zelf den oorlog tegen de Spanjaarden voort te zetten, doch het onderling verband der stamleden is ver broken. Krim’s Algerynsche secretaris, Hassan- el-Kadiri, die in Krim’s hoofdkwartier een groote rol heeft .gespeeld, heeft zich aan de Fransche autoriteiten te Tanger overgege ven. De inval in het Rif heeft aangetoond, dat de „bekwame buitenlandsche adviseurs”, die Abd-el-Krim bij zijn oorlogvoering ter rijde zouden hebben gestaan, alleen bestaan heb ben in de verbeelding van Fransche en ze zoo mooi is.” „En gij bemint haar alleen om haar schoonheid, en om niets anders. Wacbt je voor zulke liefde, Edmund.” „Op mijn woord', moeder, nu maakt gij ’t al te grof,” riep de zoon, en verwijderde zich zonder een woord meer te zeggen en ploeg de deur achter zich dicht. En toch wist hij in den grond rijns harten, dat hij Sylvia hoofdzakelijk ben inde om die zeldzame schoonheid, die hem ongeveer twee gaanden ge leden was verschenen als de openba ring van een nieuw leken, toen hij van Duitschland' teruggekeerd', het meisje in den avondzonneechijn in een der zijvleugels van het kerkgebouw bad zien staan, in een helder wit kleedj/ ais een bloesemknop onder de blozen de, grove en lompe Hedingham^ehe meisjes, waarvan de meegten allerfaag- sche gezichten hadtfate. Zelfs heden avond, toen hij bij 4en kastanjeboom kwam', moest hij zich aelven in den loop van het zelf-onderzoek waaraan alle nadenkende mensehen hunne han delingen onderwerpen, bekennen, dat 't Sylvia's gelaat was dat hem had betooverd. 2100.— 2100.- 2125.- c. 610 Goud* >ielen iam BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Internationale politietentoonstelling te Berlijn. Van 25 September tot 10 October zal, we melden het reeds, te Berlijn een internatio nale politie-tentoonatelling worden gehou den, waartoe het initiatief door Severing, den Pruisischen minister van binnenland- sche zaken, genomen 3*. Niet alleen het rijk en alle bondstaten hebben hun medewerking toegezegd, maar de commissie van organi- - "“ingen ontvangen t “S en een aantal ovenzeegche staten. In Nederland eïi Dene marken worden studiereizen voor het be zoek aan de tentoonstelling georganiseerd. Hetzelfde .geschied in Finland, waar de re geering deze reizen zal subsidieeren. Ter gelegenheid van de tentoonstelling zal te Berlyn ook een internationaal politie- conigres plaats vinden. Uit München en Weenen worden naar de tentoonstelling groote verzamelingen vervalschte kunst werken gezonden, alsook kunstwerken, die in het belang van de openbare zedelijkheid verboden zyn. Een speciale afdéeling zal aan politie en pers zyn gewyd, vooral ovpr de censuur. De Duitsche automobielindustrie zal de rijtuigen tentoonstellen, die door de politie worden gebruikt. Voorts zal men een getrouwe nabootsing van enkele plaatsen tentoonstellen, waar sensationeele misda den zyn gepleegd. Op de tentoonstelling vindt men bijvoorbeeld het vertrek, waarin Haarmann een 40-tal jongelieden om het le ven heeft gebracht. Het gevaarlyke muziekkorps. Het muziekkorps van het Zweedsche Gö- ta-Lijfgarde-regiment uit Stockholm was reeds lang geleden uitgenoodigd om in Juni op de tentoonstelling „Gesolei” te Dussel dorf een concert te geven. Alles was voor elkaar, toen op het laatste oogenblik er een 8) - De jongeman zweeg eenige ©ogen blikken, met neergeslagen oogen, ter wijl zijn anders zoo liefelijk, open ge- laat door een sombere wolk werd ver duisterd. ’t Was een goedig en1 schoon gelaat, met zeer regelmatige trekken, breed en groot voorhoofd, licht grijze oogen, een eenigseins door zon wind gebruinde gelaatskleur vol tftdrukking. „Moet ik geheel openhartig jegens je zijn, Sylvia moet’ ik je de waar- i«eid vertellen, hoe onaangenaam die I u10#0’ zelfs op gevaar af dat hekel aan mijn moeder krijgt?’ ..’t Komt er immers niet op aan hoe over je moeder denk”, hernam Syl- ria ongeduldig. „We hebben overnie- ®and anders te denken dan over ons ’riven. Zeg mij de zuivere waarheid kink in de kabel kwam. De musici zouden natuurlijk in uniform verschijnen en daar tegen maakten de geallieerden autoriteiten bezwaar, als zynde in stryd met het Ver drag van Versailles. Volgens dit verdrag mogen zich in bepaalde gebieden van het Rijnland geen Duitsche soldaten ophouden, ook niet in Dusseldorf. Volgens de opvatting der geallieerden nu worden blijkbaar, aldus merkt de „Frankf. Ztg." op, waaraan wij deze mededeeling ontleenen, de Zweedsche musici als Duit sche troepen beschouwd en gevaarlijk voor den vrede in Dusseldorf. Hoewel èn van Duitsche als Zweedsche zijde pogingen zijn gedaan om het corps te Dusseldorf te laten spelen, is men daarin niet geslaagd. Gravin Bothmer. Gistermiddag heeft gravin Bothmer een poging tot zelfmoord gedaan uit wanhoop over het feit, dat haar man het haar onmo- geljjk tracht te maken, dat ze als conféren- cière in een bioscoop optreedt. OOSTENRIJK. Drama op een Jachtslot. Een jong aristocraat, prins Cyril Orlow te Weenen heeft getracht, den grootgrondbezitter, baron Klinger, op diens jachtslot door een revolverschot van het leven te berooven. De zwaargewonde baron vond nog de kracht zyn aanvaller door een geweerschot eveneens zwaar te verwonden. De baroneq/die de oorzaak van it drama was, pleegde zelfmoord, toen de politie haar een verhoor wilde afnemen. De prins behoorde tot een der bekendste families, die in Rusland sedert eeuwen een belangrijke rol hebben gespeeld. Hy is eerst 23 jaar oud; zyn familie vestigde zich tien jaar geleden in Tirol. 1 Te Weenen kwam de jonge prins in ken nis cnet barones Klinger. Woensdag begaf hij zich naar Rabe, alwaar het kasteel van Klinger gelegen is. Daar ontmoette hy den baron, die hem verweet, dat hij de barones niet met rust wilde laten. Reeds had baron Klinger zich verwijderd, teen prins Orlow een revertver uit zyn zak haalde en een schot op den byon lostte, waardoor deze in den rug zwaar werd ge troffen. Baron Klinger draaide zich om en loste uit zyn jachtgeweer een schot op den prins, wien hjj den bovenarm verbrijzelde, waarna hij bewusteloos ineenzakte. Prins Orlow is door bloedverlies zoodanig verzwakt, dat zyn toestand zorgwekkend is. Baron Klinger is intusschen geopereerd. Toen men aan de barones per telefoon me dedeelde, dat de politie haar een verhoor wilde af neenen, maakte zy door een revol verschot een einde aan haar leven. Klinger is een der rykste grootgrondbezitters van Oostenrijk. Toen men hem mededeelde, dat hij den jongen prins den bovenarm had verbrijzeld, antwoordde hy slechts: „Gewoonlyk schiet ik beter!” IT. COOPS, Wjjdrtmat; tfarkt; F«yJ. C. LAN- MartqjMÉÜkgel. ITALIë. Hevige storm boven Italië. Een hevigen storm, gepaard met zware onweders, heeft boven Italië gewoed, vooral in de buurt van Bologne. In de bergen van Piazenza is sneeuw gevallen. Op vele plaat sen heerscht een wintertenaperatuur ook te Bergamo, waardoor de kweekers van zijde rupsen groote verliezen lijden. RUSLAND. Financieele moeilijkheden in Rusland. De financieele perspectieven van de sovjet-industrie. ■De „Ekonomische Zjiznj” ia ten «eerste verontrust over den financieelen toestand van de sovjet-industrie. In de afgeloopen zes maanden is de schuldenlast van de in dustrie aan de banken voor kort crediet ge stegen met 170 millioen roebel. De banken konden deze verhooging van kort crediet toestaan door emissie van bankbiljetten, vermindering van de metaafreaerves van de Rijksbank en de verenindering van de kas- sagelden van de banken. Het sterkst was de toeneming van de cre- dieten in het eerste kwartaal; in het tweede kwartaal begonnen de banken pressie op de trusts uit te oefenen om de uitgaven te be perken. Hoe zijn nu de perspectieven van de fi nanciering van de industrie in het tweede semester van het loopende boekjaar? Het economische blad van de bolsjewiki geeft de volgende uiteenzettingen. De perspectieven zijn volgens het blad ongunstig. De Rijks bank is vaM plan niet alleen het crediet niet meer op voeren maar het zelfs aanzien lijk in te Krimpen, nl. met 45 miHioen roe bel en dat ondanks het feit, dat een derge lyke vermindering van* het crediet aan de industrie door allen als zeer nadeelig wordt beschouwd. In het vierde kwartaal zal de staat al het geld noodig hebben vlfbr de financiering van de graanaankoopen, zoodat aan de ver betering van de financieele positie van de industrie niet gedacht zal kunnen worden. De toestand is des te ernstiger wyl de on dernemingen reeds in de eerste twee kwar talen bijna al hun middelen hebben opge bruikt. De „Ekonomdtsjeskaja iyiznj” komt tot de volgende slotsom: „Zonder te willen ont kennen, dat in zake emissie- en credietver- leening voorzichtigheid betracht moet wor den, wyzen wy op de noodzakelijkheid de aandacht te vestigen op de groote gevaren, waarmede de volkshuishouding wordt be dreigd, wanneer de financieele noodtoestand van de industrie voortduurt; reeds nu is het zoover gekomen, dat verschillende onderne mingen hun wissels slechte na protest bij den deurwaarder betalen Het Had vertelt echter niet, waar de middelen moeten ge- vonden worden oen de industrie te finan- cieeren. De eenige uitweg is verdere inflatie, maar dit middel zal het blad toch niet wil len aanbevelen. v als Edmund Stamden haar een gezegde van zijn moeder had herhaald een volzin die zich onuitwisöhbaar in zijn geheugen had geprent. „Ik zal mij, als ik kan tusschen, jou en je verdierf plaalsen. Zelfs al zou ik daardoor den schijn' op mij laden van wreed en onrechtvaardig te zijn. Ik zal al mijn invloed', al mijn macht gebruiken om een huwelijk met Sylvia Carew te beletten. „Omdat zij niet van gelijken stand is?’ had de jonge man gevraagd. „Alsof men op zulke beuzelachtige onderscheidingen let in een geeegend dorp als Hedingham.” „Dat is ook de reden niet”, ant woordde mevrouw Standen, ..maar al leen omdat ze ijdel en oppervlakkig, 'zelfzuchtig en arglistig is. Ik w>l dat mijn lieve zoon een goede vrouw krijgt.” En zij sloeg een blik vol moeder- bjke teederheid1 op hem1, een blik, die ieders hart zou hebben getroffen l.e- halve dat’ van een vurigen ininnaar „Met welk recht spreekt gij zoo over haar, gij. die haar hoogstens een paar malen hebt gezien barsite hij ver- ertwaardigd uit. ..Ik heb genoeg gezien om te kun nen oordeelen en ik heb nog meer gehoord.” ..Niete dan ellendige praatjes. De vrouwen mogen haar niet lijden omdat

Goudsche Courant | 1926 | | pagina 1