E 19874 19894 19398 19404 19411 19484 Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. Adolphus en Sigvard, vergezellen haar. De prinses logeert in Clarence House.de 1 rinsen nemen hun intoftk in de Zweedsche Er1 ia in- Londen veel "belangstelling voor dit bezopk van prinses Ingrid, 't welk plaats vindij het Londensche „seizoen" op rij" drujret is. Baldwin eereburger van Edinburg. Minister Baldwin ontving gistermorgen onder geestdriftige bijvalsbetuigingen der menigte, het eereburgerschap van de stad Edinburg. BINNENLAND. De Engelsche maatregelen tegen I iMtttd- en lauwzeer. Doorvoerverborfi-'van buitenlandsch I vleesch A6üP Meerland. De ètaatseourant van gisterenavond I bevat een Kon. besluit betreffende den I doorvoer van vleesch en klauwen, I waarbij het volgende is bepaald Artikel 1. De doorvoer van buitens. I lands van vleesch en klauwen is ver- I boden. I Artikel 2. Wanneer bijzondere rede- I nen eene afwijking van dit verbod I noodzakelijk maken, kan Onze Minis- I ter van Binnojilamdsche Zaken en I Landbouw zoodanig afwjking toestaan I onder de noodige voorzorgen tegen I overbrenging van besmetting. Het verbod van invoer van geslacht vleesch I in Engeland. Den Nederiandschen keuringsdienst I ti;eft gven enkele blaam. Een ver- I bod van doorvoer van geslacht I vleesch. Naar ue A. U Cl van bevoegde zij- I de verneemt, schijnt eenigen tijd ge- I leden op de hoeve van een varkens- I fokker in Schotland mond- en klauw- I ze^er te zijn, Uitgebroken, nadat deze I lokker tegenwoordig was geweest bij I de lossing van in Engeland ingevoerd I geslacht vleesch. Toen nu het stoomschip Schokland geslachte varkens aanfoerdde, waar van er bij onderzoek besmet bleken te rijn, heeft do regeering daarin, in verband ook het eerstgenoemde feit, aanleiding gevonden het verbod van invoer uit te vaardigen, waaraan naar de overtniginging van, onzen zegsman bovendien de protectionistische geest in Engeland1, die den landbouw be schermen wil, geenszins vreemd moe1 worden geacht. De Engels die minister van landbouw heeft beweerd, dat het spoor van de met de Schokland te Leeds aangevoer de varkens wees nafir het- Rotte olu-n- sche abattoir, een bewering waarvan de onjuistheid te Rotterdam is vastge steld. De lading geslacht vleesch van (Je Schokland bestond uit 271 varkens. Daarvan waren er slechts 10 in Rot terdam geslacht en de overige 26f te Esschen in België. ,Van de laatste was ongeveer de helft z.g. haarvarkens, dat zijn varkens die na de slachting niet gebroeid zijn, waarvan, de huid dus naet door middel van warm water wordt gedesinfecteerd, zoodat deze I niet gladi is maar nog de borstels I draagt, een onhygiënische toestand, 1 die gevaar voOr oeemie^ing oplevert, I maar die gehandhaafd wordt omdat 1 men op deze borstels in het buiten- I land gesteld is, waar ze gebruikt wor- I den voor de borstel fabrieken. Ter loops zij hierbij opgemerkt, dat er na Januari van dit jaar te Rotterdam-geen haarvarkienfc geslacht zijn. De 10 bedoeide varkens waren 26 Mei te Rotterdam geslacht. (Het ver bod van. invoer is 4 Juni te midder nacht in werking getreden). Na terug komst van de Schokland bleek bij on derzoek, dat deze 10 varkens niet be smet waren. Voort» bleek, dat men van enkele van del overige dieren in Engeland- pooien en koippen had afge sneden, ten einde bewijsmateriaal ter Êeschikking te houden. De in België geslachte varkens droe gen alléft''de gbedkeuringslabel van het Belgische gouvernement. Niettemin wer den aandoeningen aan de klauwen ge constateerd Dit wijst nu wol niet o«- omstooteiijk op mond- en klauwzeer, nfiar wanneer deze ziekte jieerscht, apju deze aandoepingen, zacht uitge drukt, toeti bedenkelijk. Bedenkt men dat het voorkomen van mond- en klauwzeer id Engeland het land enorm veel geld kost, omdat daar het atmaaksysteem wordt toegepast, dan kan niet onfk-end worden, dat het gebeurde de verwezenlijking van pro tectionistische verlangens- in de 'hapd werkte. Niet, onvermeldmag in deze blijven, dat de in Belg!e plachte varkens af komstig waren van ^ïederlandsehe ex porteurs. Er zijn Nederland^he fir ma's die hier vroeger veel >|eslaoht hebben, maar, die naar België "zijn ge- ga*an om daar te slachten, omdat de keuring hun hief te streng was. waar bij cbovendien de valuta een rol speel de. Te Esschen schijnt men het met 'de keuring niet zoo heel nauw te ne men. Men is in^Rotterdam- bij deze ^gelegenheid niet kunnen ontkomen aan den indTuk. dot deze Nederlandsche exporteurs er toch de voorkeur aan gaven mot een Nederlandsch schip, on dor -NederlandsChe- vlag te vervoeren. Op die vraag waarom' de betrokkenen niet over Antwerpen verscheept had den, luidde het antwoord, dat zijdaar geen kratten hadden. De Rotterdam- scne vlag mpest de lading dekken. Onze zegsman, aSdus het blad, 1 achtte die vrees, niet ongegrond, dat I het verbod va-n kracht zou kunnen J blijven zoolang het mond en klauw- 1 zeer hier blijit heersoheai, zoodat I de geheele zomer daarmede wel I gesnoeid zou zijn. Wat dit beteekenen I zou, beseft men, als men weet dat de I scliade van een verbod van invoer van I geslacht vleesch in Engeland voor ons I land per jaar geraamd wordt op zes- 1 tig millioen gulden. Alleen te Rotter- I dam worden per jaar 150.000 a 160.000 I varkens, schapen en lammeren, vette I en nuchtere kalveren geslacht op de I begrooting van het abattoir komt dan I ook een post van f 55.000 aan slacht- I loon voor. Het eenige middel om aan het van I België uit dreigende gevaar een einde I te maken, is verbieden van den door- I voer uit dat land, die thans vrij is. I Vaardigt de regeering dit verbod uit, I I dan zal afgewacht moeten worden, of I dit d'e Engelsche regeering zal bren- I gen tot intrekking van het verbod van I invoer. J Nog verneemt het blad dat bij het 1 bezoek van dr. Ten Zande, inspecteur I vain den veeartsenijkundigen- dienst in I aigem'eenen dienst, te London, erkend I is. dat do Nedorlandsohe keurings- I dienst geheel vrij uit gaat. De regeering heeft een verbod van I doorvoer uitgevaardigd, en zij zal. ver- I moed ei ijk vandaag, omtrent deze aan- I gelegenheid een communiqué' aan de I pers verstrekken. Weeldebelasting. De Middenstandsraad heeft in zijn I Woensdag j.l. gehouden vergadering I behandeld het nieuwe wetsontwerp der z.g. Weeldebelasting Naar men weet wordt deze belasting volgens dit ontwerp gesplitst in een „Aanvulling der Zegelwet 1917" en in een Heffing eener Weeldevexte- ringsbelasting' Het eerste bedoelt te z,ijnl een belasting op de verteringen in café's, hotels, enz. en het tweede een belasting' bij den aamkooip van ar tikelen, die als weedde beschouwd' kun nen worden. De Middenstandsraad heeft nu dezelfde commissie uit zijn midden weder ingesteld, die ook het vorige jaar het door den toenmaligen Minister van Financiën ingediende I wetsontwerp ..Weeldebelasting aan I een ernstige beschouwing en behande- I ling heeft onderworpen. Deze, oommis- I sie zal dl» hetzelfde thans doen met 1 de beide nieuwe onderwerpen en zij I is daarbij gaarne bereid' belangheb- I benden in de gelegenheid1 te stellen I hun eventueele bezwaren of opmerkin- I gen aan haar kenbaar te maken. Er I is echter haast bij de zaak, daar de I behandeling Van de ontwerpen reeds I spoedig in die Kamer zal geschieden I en de Middenstandsraad zich voorstelt I op Maandag 21 Juni a.s. weder ervoor I bijeen te komen. In laatstbedoelde ver- I gadering zal dan de commissie haar I bevinden reeds mededeelen.. Het herstel van Oostenrijk. Mr. M. M. Rost van Tonnin- I I gen, agent van den Volkenbond. I De commissie van toezicht van de I staten, die de internationale leening I van Oostenrijk hebben gewaarborgd, I in welke commissie Nedterlandi door I jhr. W. F. van Lennep vertegenwoor- I digd was, heeft g'steravond eenstem- I mig goedgekeurd, dat de taak van mr. I Zinumerman te Weenen op 30 Juni de- I I finitief geëindigd zal zijn. Onze langenoot mr. M. M. Rost van I Tonningen, die in de laatste jaren mr. I Zimmerman teT zijde stotnd, zal dan I ook van dien dag te Weenen blijven, als agent van den Volkenbond, in ver band met het nog 10 jaren den Vol kenbondsraad toekomend recht om. het toezicht van den Bond weer te her stellen, indien er ernstige gevaren voor de aflossing der Volkenbondslee- ning zouden ontstaan. Vrijzinnig-democratische Jongeren organisatie. Op de te Utrecht gehouden algemee- ne vergadering der Vrijzinnig-Demo. craiische Jongerenorganisatie is het hoofdbestuur als volgt samengesteld mr. L. G. van Dam, Haarlem, voorzit ter Jan van Doorn, Utrecht, secreta ris mej. I. van den Bent, Utrecht, penningmeesteresseTh. A. van der I Have, Haarlem M. J. van Zuiden, I Zwolle mej. C. L. van Nes, Zwolle; 1 A. CV Verhoef, Utrecht, leden ;'mr. I P. J. Oud, den Haag, adviseerend lid. Besloten werd tot instelling van een raad van advies der organisatie. Mee gedeeld werd, dat de volgende perso nen zich bereid hebben verklaard, n dezen raad zitting te nemen prot. inr. I. B. Cohen, te Groningen prot. I dr. 1). van Embden, te Amsterdam I mr. Alb. Gomperts. te Amsterdam; dr. I Aletta H. Jacobs, in den Haag nir I A. M. Joekes. in den Haag prof. dr. Ph. Kohnstamm, te Amsterdam1prof. 1 dr. R. Kranenburg, "te Amsterdam I mevr. W. L. A. Ros—Vrijman, in den I Haag; mr. A. E. ven Saher, te Am- I sterdam prof. mr. F. G. Sohettema, te Leiden.; mr. G. J. C. Schilthuis, te I Rotterdam mr. M. Slingenberg te I Haarlem, en mr. W. H. M. Werker, I in den Haag. I F. J. van Vloten, t De directeur van het RijkstelegTaaf- I kantoor te Rotterdam', de heer F. J. van Viloten, is aldaair op 62-jarigen leeftijd overleden. Een kind van zorgen: Suriname. up uv vrau'ft, Oi uei öuriuauie m I 192o, goed!,- reoieiijk oi slecht ging, u I een antwooLxt niet zoo maar met een paar woorden te geven, aldus het jaar- j verslag vani ue Surinaamsche Bank. I üe vraag is daarvoor te algemeen ge I steld. Men moet zich eerst rekenschap I geven van de verwachtingen, welke I men van een dergelijk uitgestrekt tro- I pisch land als Suriname is, mag koes- I De belastingbetaler in Nederland, I wellicht ook de Volksvertegemwoordi- gex en misschien zelfs Regeeringspei I sonen zullen de vraag dadelijk beant- I woord»n in dien zin, dat zij den toe- I stand treurig vinden, want de kolonie I kost nog elk jaar zooveel aan Neder- I land De administratieve ambtenaar zal zeggen wij hadden een prachtig jaar; de belastingen en andere koloniale in- komsten brachten f 500.000 meer op I dan de raming en zelfs f 750.000 meer I dan in 1924 werd verkregen, maar dan vergeet men hoe zwaar de kolo- I niale bevolking gedlrukt gaat onder die belastingen en hoe duur het leven daar is geworden. De econoom1 zal waarschijnlijk ook op de vraag ant- j woorden, dat* 1925 een jaiar was van sterken vooruitgang. Uitvoer en invoer verwisselden gelukkig weder van plaats, na de laatste jaren in verkeer- den stand' zich te hebben bevonden. De| waarde van dien uitvoer haalde niet alleen die van dien invoeT in, I maar liet deze laatste een flink stuk achter zich, aldus weer zorgende voor I een voordeelige handelsbalans. De planter of belanghebbende Dij eene cultuuronderneming zal wijzen op I de groote bezorgdheid, welke hem het I geheele jaar 1925 heeft vervuld we- I gens de abnormale weersgesteldheid. I Eene droogte, als in tientallen jaren I niet gekend. Men waB steeds vol vrees I voor een, slechten oogst, ja zelfs voor I sterker voortwoekeren van ziekten m I de cultures en voor het afsterven der I vruchtboon en. Gelukkig voorkwamen I de goede prod uctenpr ijzen eene ramp, I maar hoe had alles niet schitterend I kunnen zijn, als de natuur zich niet I zoo onbarmhartig had betoond!. Zoo hangt het oordeel, dat men over 1 de kolonie velt, vfeelal a-f van de plaats waarop men zich stelt en van waaruit I men den gang van zaken beschouwt. I Op vrijmaking van de bestaande cul- I ,ures van onnoodige en onjuiste, knel- I lende banden en Op aanmoediging van I het culluunbedrijf, als zoodöuig, in zijn I verschillenden vorm, bij den jongen I Surinamer dient bijzonder en voortdn- I rend de aandacht, gevestigd' te worden. I Op den tegenwoordige» Minister, die I uit ervaring weet, wat de koloniale I landbouw beteekept, is thans alle hoop I gevestigd! voor den eindelijken weder- I opbloei vaii de, niettegenstaande de I vele aan subsidie uitgegeven) millioe- I nen, toch verwaarloosde kolonie. De vorming van het verlofskader der Infanterie. Verschenen is het verslag van dq Staatscommissie, ingesteidj bij Eon. besluit van 12 Dec. 1919, (Legercpm- niissiel), over de vorming en de voort gezette opleiding van het verlofskader bij de infanterie. De commissie is overtuigd' dat er alleen dan sprake van kan zijn om de aanvoering die bij het gemobiliseerde leger in hoofdzaak bij het verlofska- der zal berusten, met vertrouwen aan dit kader op te dragen, wanneer het pt-aetisch goed onderlegd) is en de be zetting in de verschillende rangen ver- zekerd is. Zoolang aan deae edscheq niet is voldaan, zal het tegenwoordige I beroepsperpoweel niet kunnen gemist I worden. De commas ie jcomt ini het rapport I tot de conclusie dat een nieuwe op- I leiding der verlofsofficieren gewenscht I is, moor geen hoogere verlofssChool. I Zij wil het reservekader behouden I en jaarlijks 5öÓ* verlofsofficieren be- I noemen. De kosten wqjden geraamd! I op f 140.000. I De twee torpedojagers voor Ned.-Indië weer aangevraagd. De Marinebegrooting met 2.201.225 ver hoogd. Een adviseur in algemee- nen dienst bij Marine. Ingediend is die reeds eerder door I den min. van Marine a.i. aangekon- I digd* i supdetodrei Mairinet^egrooting, I hoofdzakelijk ter verkrijging van de I fondsen om ook in 1926 wedier twee I torpedojagers voor Ned.-Indië op ?ta* I pei te kunnen zetten. In zijn memorie van toelichting zegt I de minister, dat het bij nadere over weging gewenscht is gebleken, voor dei# arbeid, oorspronkelijk toegqdachl aan een directeurcgenerael, de be schikking te krijgen ovdr een ambte naar in de positie van raadsadviseur in algemeenen dienst. Aldus kunnen de gezags- en ambtelijke verhoudingen ongewijzigd blijveh. Zooals vroeger reeds betoogd' is, 19 de toestand van de iü Inrttö aanwezi- ge jagers van dien aard', dat zoo spoe- dig mogelijk met geleidelijke vervan ging moet worden voortgegaan. Als eerste tenttijn, in 1926 te verwerken, wordt daarvoor; geraömd) f 1.200.000 voor den eigetolijken aanbouw, terwijl I voor aanschaffing van geschut, afstand. I meters en vuurleddingsinstallatiee, als eerste termijn f 300.000 wordt noodig I geacht. Verder wordt nog gevraagd I een verhooging van f 700.000 ter toe- 1 lichting waatvan kan dienen, dat ver hooging van den in de oorspronkelijke begrooting 1926 uitgetrokken post van f 750.000 voor die Sumatra noodig wordt geacht met f 500.000, aangezien reeds thans gebleken is, dat in 1926 meer dam de beschikbare f 750.000 zal moeten worden betaald. Tegenover de bij dit wetsontwerp aangeklaagde verhooging van het eind cijfer deT Marinebegr. met f 2.201.225 staat een groot ere opbrengst onder de middelen van f 1.100.000, zoodat van het\jjfe(aal thans aangevraagde feitelijk ten laste der Staatsbegroting blijit f 1.101.225. qRMRNGDE BERICHTEN. Door een boom verpletterd. Te Den Bosch is gisteren aan het I station een ziekere Van Rosmalen uit j Urthen, bij het lossen van boom en on- I der een der boomen geraakt en vet- I pletterdu Man doodgedrukt. I Te Viissdngqn is op de fabriek ,,De I Schelde' gistermorgen door het bre- I ken van twee stoeleu, waarop een 1 groote soheepsketel stond, een 27-jari- I ge werkman zoodanig bekneld geraakt, I dat de dood! onoimiddellijk intrad. Auto-ongeluk. I Een ernstige aanrijding had Zater- I dag te Lisse plaats. Toen een auto, I waarin prot. Van Slochteren was ge- I zeten, de o|prijlaiain vain de Bloembol- I lenschool aldaar uitreed, hoorde de 1 chauffeur de naderende stoomtram' niet I aankomen. Toen hij deze op het laat- I ste oogenblik ontwaarde, gat hij on- I middellijk vol gas, waardoor hij voor- I kwam, dat de auto in die flank werd I gegrepen. Zij werd evenwel nog van I achteren door de tram1 aangereden. Het I chassis werd van voor tot achter ge- I heel opengescheurd. Prof. Van SI och- I terep kreeg een kwetsuur aan het I hoofd, terwijl die chauffeur verscheide- I ne kneuzingen van niet emstigeni aard I opliep. 't Spook van Roosendaal. Het mysterie ontsluierd. Het mysterie, dat voor enkele dagen eenige duizenden inwoners van Roo sendaal slapelooze nachten heeft be zorgd, is opgelost. Het raadsel van de Julianastraat is ontsluierd', dank zij de activiteit van de Roosendaalsche re- I cherche, die in den naicht van Zater dag op Zondag de opzienbarende ont dekking deed, dat de klopgeest, die geheet Roosendaal op stelten zette, I niemand anders was dande 19- I jarige dochter des huizes. Een succes I ook voor den commissaris van politie I van Roosendaal, die Zaterdag reeds j spoedig de oplossing van de spookge- I schiedenis in deze richting had ge- I zocht. Hoewel de 19-jarige klopgeest I nog steeds hardnekkig ontkent de ge- I heimzinnige geluiden te hebben voort- I gebracht, was de ontdekking zoo op I heeterdöad, dat deze ontkenning geen I gewicht in de schaal legt. I De commissaris die met twee agen- I ten een onderzoek instelde, had reeds direct verdenking gehad tegen het 19- jarige meisje, want toen zij den eeneo nacht, bij familie ging doorbrengen hoorde men geen geklop. Met een tweetal hoofdagenten begaf I de commissaris zich Zondaa naar de I woning. Mem nam tussc|hen de familie, I die, behalve uit de qyders, nog uit I een aantal kinderen bestaat, plaats en I wachtte in spanning op de dingen, die I komen zouden. Tegen halftwaalf hoorde men weer I het geheimzinnige klopipen, dat, naar I men mocht vaststellen, op een hooger I gelegen verdieping veroorzaakt werd. I Men meende, dat de geluiden van die I verdieping kwamen, waarop een in- I specteur zich naar die verdieping be- I gaf. De hoofdagenten en de commissaris I bleven toen zich opnie|ulw een liyd I kloppen deed hooren. nu van de ka- I roer beneden. Een hoofdagent spoedde I zich derwaarts en vernam de geluiden I opnieuw, nu vlak bij zich. Nu mtoei men weten, dat de woning I alleen door petroleum verlicht wordt. Tijdens den getheelen duur was het onderzoek door deze donkerte ten zeer ste bemoeilijkt. Op het moment, dat de agent het kloupem waamam1, draaide hij eens- k-laPi een electrische zakilantaarn op I en zag.... d'e 19-jarige dochter des huizes juist op het oogenblik, dat zij I met den hak vain haar schoen hard op I den vloer stampte, en dit herhaalde. I „Zoo doe jij dat?" zei de agent, en I mieteen barstte het meisje ia snikken I uit. I „Doe ik dat?" zei zij, „d»t kan I toch niet". En het merkwaardige was, I dat, zij het zelf niet scheen te bemer- D« commissaris onderwierp haar ter- I stond aan een verhoor, doch hardmek- I kig haéld het mieasje vol, dat Zij het I niet gedaan had'. I Dat het meisje aldus handelde wowit geweten aan haar psychologische ge steldheid. Zij is werkzaam op een si garenfabriek.- waar die laatste dagen allerlei vreemde verhalen over spoken en duivels werden opgediend. Dubbel nerveus door haar zenuwsloopend wens en de®e geschiedenissen, is zij zoo overspannen geraakt, dat ai) zelf niet realiseerde, dat zij aldus te werk ging. Daar het meisje geen strafbare han- i deling heeft gepleegd, is geen proces- ver Daal tegen naar opgemaakt. Zij 13 heden weer gewoon op d» sigarenfa briek aam bet werk gegaan. Het is opmerkelijk, dat de klopgeest heeft opgehouden te ageer en. De rust in de ontstelde buurt keert l&ngzaam terug. Roosendaal gakt weer rustig slapen. Plotselinge ongesteldheid. Voor de rechtbank te Zwolle heeft Donderdag terecht gestaan de eige naar van een exportslachterij te Steen, wijk hij zou in de week van 14 tot 19 September 1925 de 48-urige werk- week overschreden hebben. Eenige arbeiders werden gehoord, o.w. ook de 23-jarige slagersknecht Harm Mpl- der. Men wees hem er op, dlat hij voor den majoor van de rijksveldwacht Bolt een andere verklaring had' afgelegd. „Och", zeide hij, „die Bolt schrijft roaaT wat op, die zet maar wa-t neer. De president vermaande hemi ern stig wegens deze uitdrukking. Plotse ling werdi Mulder doodsbleek, hij leg de zijn armen op het hekje en liet daar het hoofd op rusten. De deur waarder geleidde Mulder de zaal uit. Eenigeu tijd later kwam hij terug, nog heel bleek, maar toch in staat om I te spreken. Ieder dacht, d'at zijn on gesteldheid te wijten was aan vrees voor ontslag, of voor wait anders. De president vroeg, waarom1 hij plot seling zoo onwel Was geworden. Be- nep* klonk het antwoord'„Ik had mijn pruim doorgeslikt." Er is zelden zoo gelachen in >le I rechtszaal. De handige chauffeur. I Toen C. S. eenige dagen gelden met I zijn motorjacht een reisje van Rotter- I dam naar Arnhem wilde maken, be- I merkte hij reeds bij het begin van I den tocht, dat er iets met den raotot I niet in dén haak was. Naar de kapi- I tein hem vertelde, moest dit manke- I ment het gevolg zijn van geknoei van I deu chauffeur van S„ die aan boord I was geweest, zoogenaamd om den mo- I tor na te kijken. S., die aaijn vrouw en dochter aan I boord had moest in het Boerengatmet I zijn boot blijven liggen en kon eerst, I na de allernoodigste reparatie te heb- I ben laten verrichten, den volgenden 1 morgen zijn reis voortzetten, j Eenmaal in Arnhem gearriveerd, werd vandaar uit, bloot toevallig om dat een kleindochtertje jarig .was, het huis van den schoonzoon van 8. door hem opgebeld en in het ^elefonfsche gesprek deelde de dochter haarvader mede. dat zijn auto, een Profos, inde buurt heen en weer reed. Had vader den chauffeur soms eenige opdracht gegeven? Op het ontkennende antwoord was schoonzoon een onderzoek in de garage gaan instellen en toen blCek. dat de chauffeur J. G. op eigen gele- geilheid den wagen uit de garage bad gehaald en aan T. en B. had' verkort/ voor f 800. ►De politie werd gewaarschuwd ca heeft den auto. waarvoor kort gebeden nog een bod van f 2500 was gedam. in beslag genomen. De wagen is ver zegeld en in de garage van T. en B. onder politietoezicht geplaatst. De chauffeur, die natuurlijk zooda nig aan den motor van het jacht had gemorreldi. dat langdurig oponthoud voor S. er het gevolg van moefet zijn, waardoor hij zelf meer vrij spel had, had bovendien nog f 85 onder zijn be rusting. Met dit geld1 en de opbrengst van dien wag^n, is hij verdwenen. ONDERWIJS. Bond van Ned. Onderwüzerè. Van Zadelhof f voorzitter. In de hoofdbestuursvergadoriTig van dw Bond van Ned. Onderwijzers zijn» n?*r in ,Het Volk" lezen, thans de functies, die tot dusverre door den heer Ossendor war den waargenomen, verdeeld. Aangewezen werden de heeren: voor den bestuursraad van het Ned. Verbond van Vakverenigin gen: Posthumus en Thfjssen ,voor het Aif- Comité van Overheidspersoneed: Lamers Posthumus; voor de bijzondere commiz* van Overleg: Lacners en Posthumus. Tot voorzitter van het hoofdbestuur en van het dag. bestuur wees men den heer van Zadelhoff aan tot 1 Jan. RADIO-NJEUWS. Programma van heden. 8.2Ü Brussel. Concert. houden. Tooneel „Monsieur fleauoaire". lo 362 M. Concert. Hamburg. Voo- 8.35 Frankfort. Concert. StocfchoJ* 430 M Fransche, Spaaosche 8.50 Berlijn. Concert. Parijs. Con cert. Zurich, tfehwarawaldavofld. 9.50 Londen. Berichten, voordraf 10.20 Hamburg. Dansmuziek. D®" den. „La Boheme" 3dle en 4de acte- 11.20 Londen. Dansmuziek. Het station Hilversum) 1850 M uit 12 u. politie-bericht 6.30-W Engelsche les; 7 u. politie-ben» 7 45 berichten, koersen 8.10--WJ, U itzendavondi R. K. Radio-om*0®^ Kwartet en orkest. Spreker prw. Sassen, leeraar Roldhc10 u. w*1 ten. Het station K|&nagswusterhau»en w» M. zendt uit 3.30-5.30 Leoog»» 8.50 progr. van Berlijn. Het station Daventry 5XX I00® zendt uit 11.20-1.20 kwartetL* -2.20 en 8.35-6.50 progr. vM den. 6.50 Uitzending vaar Eur^® '- —12.20 Progr. vab Ixmdën. ONZE KOLONIëN. A. P. G. Mgnlieff. f Door een noodlottig opgeval is op 34-jarigen leeftijd overledep, de heer A. P. G- Mynlieff, ingenieur bij de Bataafsche Petroleum-Maatschappij te galik Papan op Borneo. 44DU NEDERL. STAATSLOTERIJ. Ve klasse. Trekking van Dinsdag 8 Juni. 1000: 1551 8381 14319. 200: 542 5301 12572 13290 19420. 400: 1431 3752 4283 4841 6209 14988. j 100 3269 3497 5905 6314 6413 876y 8811 13429 14374 14997 15042 15206 17690. Prjjzen van 70. 163 196 273 331 418 686 690 772^41 945 1042 1185 1308 1323 1541 X741 1841 1952 1966 2168 2473 2495 2509 2655 2731 2752 2784 2785 3026 3113 3114 3121 3195 3210 3367 3387 3566 3590 3624 3629 3704 3796 3925 4039 4052 4144 4208 4374 /423 4457 4481 4525 4687 4643 4679 4709 4710 4840 6216 5254 5287 5316 5324 5362 6590 5684 5690 5717 5755 5756 5760 5764 5873 6914 5989 6325 6406 6416 6433 6536 6834 6866 7060 7097 7128 7276 7309 7363 7718 7727 7844 7979 8012 8123 8277 8329 8450 8632 8666 8663 8758 8853 8862 8950 9021 9069 9294 9817 9454 9520 9552 9589 9681 9768 9777 9954 10186 10171 10341 10571 10591 10669 10776 10789 10810 10863 10997 11059 11066 11091 11161 11257 11397 11614 11779 11814 12104 12149 12289 12316 12340 12358 12431 12551 12717 12729 12832 '12999 13042 13157 13268 13269 13289 13348 13405 13580 13617 13651 13663 13740 13750 13791 13855 13880 13893 13922 13962 13998 14046 14125 14162 14212 14232 14341 14406 '14429 14555 14568 14684 14709 14722 14769 14790 15018 15164 15237 15385 15461 16687 16720 16741 15762 15934 16076 16082 16224 16251 16315 16460 16461 16519 16551 16763 15807 16956 16992 17015 17059 17272 17273 17288 17302 17325 17397 17484 17676 17846 17869 17913 17977 18107 18116 18162 18289 18293 18528 18648 18665 18724 18837 '18873 18945 18971 19142 19172 19179 19454 19515 19605 19607 19632 19860 19875 19906 19923 20002 20054 20286 20339 20353 20857 204U3 20421 20430 20544 20545 20632 20644 20683 20754 20768 20824 20910 20921 Nieten: 46 64 81 82 106 111 175 190 191 279 287 818 822 337 351 358 363 373 391 416 450 501 602 641 560 592 610 637 654 655 656 707 728 776 786 796 807 865 874 908 942 948 991 1148 1187 1190 1224 1244 1284 1307 1359 1882 1408 1450 1479 1504 1621 1584 1671 1680 1686 1687 1709 1765 1768 1807 1859 1860 1862 1900 1906 1984 2026 2130 2151 2157 2188 2851 2362 2363 2368 2385 2485 2467 2538 2542 2574 2608 2624 2647 2693 2746 2768 2812 2937 2944 2955 2963 2985 3065 3092 3107 3116 3119 3137 3147 3166 3180 3206 3216 3228 3278 3329 3364 3412 34X3 3571 3625 3633 3670 3674 8775 3822 3892 3931 3935 3952 3957 3977 3985 3992 3999 4069 4099 4107 4170 4172 4180 4195 4197 4256 4278 4279 4281 4285 4308 4383 4402 4406 4412 4527 4528 4563 4565 4574 4577 4609 -4622 4661 4716 4724 4749 4767 4770 A813 4852 4913 4920 4926 4927 4955 4996 5061 5065 5089 5116 5123 6234 5239 5251 1820 6397 5444 5575 5600 5636 5688 5697 Wil 5754 5763 5833 5840 5874 5886 5919 Ï19 5925 5943 5970 5994 5996 6055 6067 «13 6158 6210 6272 6274 6295 6323 6349 «7 6511 6557 6560 6561 6565 6568 6599 «4 6611 6662 6664 6696 6716 6736 6741 163 6796 6800 6816 6841 6843 6879 6883 *61 6971 6992 7075 7110 7124 7138 7156 191 7198 7201 7209 7229 7256 7288 7314 1819 7345 7387 7411 7446 7463 7470 7480 1506 7629 7656 7674 7679 7744 7769 7783 1800 7847 7860 7856 7905 7967 7971 7997 8013 8031 8034 8100 8243 8263 8293 8817 8327 8349 8379 8391 8416 8453 8460 8471 8488 8494 8554 8562 8568 8613 8653 8677 8681 8683 8697 8731 8778 8845 8862 8896 8902 8908 8941 9048 9128 9147 916Ö 9168 9179 9190 925j. 9333 9339 9350 9354 9357 9368 9382 9408 9419 9458 9563 9569 9590 9638 9669 9670 9696 9711 9733 9755 9782 9794 9800 9861 9931 9950 9955 10001 10031 10139 10161 10196 10243 10251 10258 10268 10298 10346 10383 '10439 10410 10572 10580 10604 10637 10680 10712 10720 10782 10808 10835 10836 10832 10871 10890 ft)888 10891 10999 11078 11081 1U67 11199 11212 11261 U264 11265 11816 11344 11389 11394 11467 11475 11490 11566 11^70 11592 11633 11636 11687 11690 11702 11713 11762 11806 11809 11851 11871 11981 11985, 11986 12113 12181 12140 12155 12176 12244 12258 12265 12275 12279 1236Q 12400 12436 12453 12491 12641 12653 1555 12586 12591 12591 12598 12633 12647 12705M2771 12804 12818 12890 12949 12959 12960 12978 13019 13106 13127 13264 12380 13326 13391 13497 13530 13576 13585 13604 13689 13802 13803 18819 13857 13873 13879 13937 '1Ö957 13979 13986 14027 14045 14170 14235 14246 14273 14280 14349 14359 14361 14383 14398 14408 14480 14498 14514 14515 14517 14582 14552 14625 14632 14681 14765 14804 14812 14830 14848 14850 14869 14894 14924 14931 14980 14989 14996 15002 15053 15089 15214 15230 15276 15321 15350 15355 15403 15442 15488 15504 15516 15546 15693 15595 15622 15634 15662 15699 15706 15759 15883 16915,15925 15931 15949 15975 16023 16031 16051 16140 16164 16207 16261 16812 16326 16363 16384 16386 16890 16412 16433 6449 16607 16525 16556 16574 16608 J#105 16T12 16715 16751 16760 16770 16776 16813 16835 16976 16986 17005 17614 17157 7194 17218 17323 17337 17374 17377 17379 17416 17437 17452 17470 17474 17475 17495 "605 17597 17621 17639 17695 17775 17795 17801 178-15 17836 17856 17863 17870 17872 8029 18083 18155 18170 18161 18173 18184 8213 18226 18251 18281 18300 18368 18391 J8452 18491 18611 18542 18567 18586 18618 ^654 18678 18686 18723 18747 -18751 18801 18829 18860 18903 18933 18984 18944 19001 JJ016 19077 19095 191-11 19117 19124 19154 "2S 19215 19239 19243 10267 19264 19804 JM87 19524 19566 19578 19592 19603 19654 {8704-19728 19738 19773 19812 19822 19847 gg2 19927 19941 19955 19999 20032 20044 JJ65 20129 20176 20177 20180 20209 20214 21 20289 20299 20301 20312 20819 20327 JBJ2 20348 20406 20444 20470 20520 20585 X 20*23 20640 20654 20662 20676 20700 "732 20788 20629 20881 20917 20940 20960 Vorige -lijst stond 12512 m. x. 13512. STADSNIEUWS. GOUDA, 8 Juni 1926. De Aardewerkindustrie en de Weelde in de op Vrijdag jj. gehouden Algeeneene Ledenvergadering van liet Departement Gouda van de Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid en Handel kwam het nieu we ontwerp Weeldebelasting van Minister de Geer ter sprake. Door dit ontwerp van wet wordt o.m. één der oudste industrieën van Gouda, met name de Aardewerkin dustrie, zeer ernstig in haar bestaan be dreigd. Over het al of niet gewenschte van een Weeldebelasting kan men van meening verschillen, in ieder geval mogen door een Weeldebelasting slechts die artikelen wor den getroffen, die in inderdaad onder het begrip „Weelde" zjjn te rekenen. Dit ont werp echter belast ook de Aardewerkin dustrie en zelfs vrjjwel alle artikelen van aardewerk gemaakt, van het fijnste tot het meest grove, enkel met uitzondering van effen wit aardewerk, terwijl het alle met aardewerk concurreerende artikelen, zooals artikelen van tin, koper, ja zelfs van kristal vrij laat. iMocht dit ontwerp van wet worden aan genomen, dan zal aan de Goudsche Aarde werkindustrie in al haar geledingen een ge voelige. zooal niet doodelijke, slag worden toegebracht. De Vergadering besloot alles in het werk te stellen om te trachten dit dreigend on heil voor de Goudsche Indust/rit af te wen den en ter bevoegder plaatse haar ernstige bezwaren tegen deze wet ter kennis te brengen. Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid en Handel, Departement Gouda. Het Departement Gouda van de Neder landsche Maatschappij van Nijverheid en Handel hield op Vrijdag, 4 Juni j.l., hêar jaarlijkse he Algemeene Ledenvergadering Nadat de notulen, Jaarverslag van d&« Secretaris en van den Penningmeester we ren goedgekeurd, werden eenige Regle mentswijzigingen aangenomen, noodzakelijk geworden doordat het Reglement ifi over eenstemming met de Nieuwe Wet der Ne derlandsche Maatschappij moest worden ge bracht. Tot Bestuurslid werd herkozen de heer A. Goedewaagen Jr., terwyl in de plaats van dten aftredenden Heer J. G. Hupkes, die vol gens de Nieuwe Wet niet herkiesbaar was, werd benoemd de heer G. van Lange te Waddinxveen. Tol afgevaardigden naar de op 24, 25 26 Juni te Amersfoort te houden Algemeen" Vergadering van de Nederlandsche Maat schappij werden aangewezen de heeren L. C( Becking en P. C. de Vooys, met als plaati vervangers de heeren G. van Lange en H. Nederhorst Jr. De vergadering eindigde met een beli rjjke bespreking over het ontwerp Weel belasting. Toeristenclub „Tot Ons Plezier". Bij gunstig weer houdt de Toeristenflub „T.O.P." a.s. Zondag een fietstocht Katwijk aan Zee. Introductiekaarten zjjn bjj den penning meester te bekomen. Roei- en Zeilvereeniging „Gouda". De zeilwedstrijden van ,4e Maas". Het bestuur der Roel- en Zeilvereeniging „Gouda" 'heeft de leden uitgenoodigd tot een Boottocht welke ondernomen zal wor den met de salonboot ,JJsel I", tot het vol gen van een der interessante zeilwedstrijden uitgeschreven door de Koninklijke Roei- er, Zeilvereeniging ,4e Maas". De wedstrijd wordt gehouden op de Lek tusschen Krimpen a. d. Lek en Schoonho ven op Zondag 20 Jund a.s. -Het clubgebouw zal op dien dag gesloten zijn. Centraal tehuis voor Israëlieten in Nederland. Zondag heeft hier ter stede de jaarlijk- sche algemeene vergadering plaats gehad fan ide Vereeniging Centraal Tehuis voor Israëlieten in Nederland. Wegens lichte ongesteldheid van den voorzitter ,den heer M. A. Samuel, ui Rot terdam, opende de heer Jac. Mogendorff, de vergadering, waarna door den heer J. Bromet het jaarverslag over 1925 werd uit gebracht, waarin wordt geconstateerd, dat er dit jaar wel een nadeelig saldo van de exploitatierekening was, doch dat dit werd veroorzaakt door de hooge kosten, welke aan de aangebrachte verbeteringen aan het gebouw besteed zijn. Evenals het vorig jaar, liep het ledenaan tal weer terug, n.l. van 569 leden met een opbirengst van 2865 tot 530 leden met een opbrengst van 2566 op 31 December 1925. In 1925 hebben ontslag als bestuursleden genomen mevr. Roos uit Haarlem en de heer M. de Pool uit Amersfoort. De heer Jac. Pierrot uit Rotterdam, die eveneens ontslag had genomen ,werd tot eere-lid be noemd. Het voltallig dag. bestuur kwam 6 maal gedurende het verslagjaar bijeen, terwijl werden gehouden 2 vergaderingen van het algemeen bestuur en '1 algemeene ledenver gadering. In het verslagjaar zijn overleden een heer en 3 dames, een heer verliet het tehuis, ter wijl 7 heeren en 4 dames werden opgeno men. Aan het eind van het jaar waren aan wezig 54 personen, waarvan 20 heeren en 34 dames. Het incasseeren dei1 pensionprijzen, varieerend van 500 tot 1000, ondervond, 'behoudens enkele uitzonderingen, geen moeilijkheden. Vervolgens werd door den beer A. S. van Wijnbergen het financieel verslag over 1925 uitgebracht. Het nadeelig saldo bedraagt 7,37. De kostprijs per dag heeft bedragen 1.72 per De tellingen van de balans bedragen in activa en passiva 77.052. Zoowel het jaarverslag als financieel ver slag -werden goedgekeurd. Van de zee aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden werden na gehouden stemming herbenoemd de heeren Jac. Mo gendorff te Gouda, A. D. Hamburger te Rotterdam, M. Elzas te Zutphen, Fr. Kmurr te Nijmegen en Is. Leman te Leiden. In de plaats van den heer A. S. van Wijnbergen, die als penningmeester en als bestuurslid bedankt had en aan wien hulde werd gebracht voor de vele aan de vereeni ging bewezen diensten, werd tot bestuurs lid gekozen de heer S. Meijer te Gouda, terwijl mej. Lous van Praagh (den Haag) zich bereid verklaarde zich met het pen ningmeesterschap te willen belasten. Het recht van aanplakken op de Gemeente lijke aanplakborden. Bij de hedenmiddag gehouden openbare verpachting van het uitsluitend recht tot aanplakken op de aan de Gemeente Gouda toèbehoorende aanplakborden is ingeschre ven door de heeren A. van den Hondel Sr. -voor 150J0; J. J. Revet Zonen, voor 182.en B. J. Boer voor 203.—. De 'officier van Justitie teekent hooger beroep aan. De Officier van Justitie bij de Rotter- damsche Rechtbank heeft hooger beroep aan ge teekend tegen het vonnis dier Recht bank, waarbij M. S., koopman, alhier, is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde beschuldiging van meineed, waarvoor aan vankelijk de eisoh was gesteld van 6 maan den gevangenisstraf. De zaak zal thans dienen voor het Haag- sche Gerechtshof. Concert door het Stedelijk Muziekcorps. Het Stedelijk Muziekcorps, directeur de heer Joh. Fabriaan, geeft Zondag a.s., des avonds te 8 uur, een concert in de Sociëteit „Ons Genoegen". Het volgende programma zal ten gehoore worden gebracht: „Le Royal Vaimqueur", Marsch J. Volant. „Ouverture de Concert" Weckman. „Juanita", Valse Max Guillaume. „Suite Ballet" Francis Popy. No. 1 Mazurka, No. 2 Pizzicati, No. 3 Valse, No. 4 Andante, No. 5 Galop Finale. Ouverture „Lesdeux Aveugles, E. H. Mehul. Czardas No. 1 Gustave MichieJ. „Charme Troublant" L. Bajus. Fantaiaie „Caf-mem" Bizet. „Colonel Bogey", Marsch J. Alfon. Temperatuur van het water. De temperatuur van hej. water in de Ste delijke Zweminrichting was hedenmiddag 64 gr., de lucht eveneens 64 gr. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 3 Juni: Agnes Louise Maral, d. v. L. A. Roos en G. L. M. van Vetteen, Turfmarkt 46. 5 uni: Maria, d. v. W. F. Sommeling en A. W. Schouten, Gr. van Bloistr. 66. Jo- sina Petronella, d. v. P. A. Verbrugge en J- f - van den iBerg, Raam 31. 7 uni: Ohristiaan LouiJ ep. Jacobus H«n- dricus, zoons v. H. Sprüftt en M. H. de Bruijn, Spieringstraat 53. OVERLEDEN4 Juni: Adriaan Onderde- linden, 32 j. Agenda. 8 Juni, 8% uur. Bovenzaal Café Nationaal. Vergadering „Witte Stad". 8 Juni, 8 uur. „Het Schaakbord", Kleiweg 'Bovenzaal. Ledenvergadering Afd. Gouda Nat. Bond van Handels- en Kantoorbe dienden „Mercurius". 9 Juni, 8*A u. Café Central, Zeugestraat. Al g.--Ledenvergadering Goudsche Winke- iersvereeniging. 11 Juni 8 uur, Groote Schouwburg, Concert, Jaap Spaanderman en Gerard Hekking. 13 Juni. Soc. Ons Genoegen. Concert Sted. Muziekkorps, directeur Joh. Fabriaan. 20 Juni Boottocht voor de leden van de Roei- en Zeilvereeniging naande Zeilwed strijden van de „Maas" met de „IJssel I". Goudsche Padvinders. Donderdag 10 Juni. 814 uur Clubhuis. Le zing door den1 heer W. den Hoed. Onder werp: „Sport en ontwikkeling". Alleen voor Padv. boven 13 jaar. Vrydag 11 Juni. Welpen 6% uur Clubhuis. Vervolgcursus E. H. b. O. Zaterdag 12 Juni. Kopschool 1% uur. De apotheek van den heer E. Grendel, L. Tiendeweg, is deze week tot en cnet 11 ^Juni, benevens den daarop volgenden nacht ge opend na 8 uur des avonds (des nachts ech ter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. BODEGRAVEN/ De auto4ienst WoerdenAJphen, opge richt door de heeren Otto Stans, gaat over in handen van den heer L. H. v. Bun- ningen te Bodegraven, zoodat de heer van Bunningen, behalve de diensten: Gouda 'ReeuwijkBodegravenZwammerdam, Al phen, de dienst A. W. er by heeft gekocht. Hoewel de heeren Otto -Stans steeds tot tevredenheid van het publiek hun taak heb ben opgevat en uitgevoerd, kan worden ver wacht dat de heer van Bunningen, die de dienst Bodegraven—Gouda zoo bizonder correct onderhoudt, ook de dienst A. W. goed verzorgen», zal. Voor een. handelsplaats als Bodegraven, is een veelzijdig vervoer van groote beteekenis. De bodem van gewapend beton, voor het nieuwe slachthuis is b(jna gereed zoodat ge zegd kan worden, dat en cnet fiinken spoed dti werk aanpakt. Men moet dan ook in de a.s herfst gereed yn. i BOSKOOP. Vanwege de Boskoopsche Reddingsbriga de wordt een poging gedaan de zwemkunst populair te maken. Aan een 40-tal leerlin gen der hoogste klassen van de lagere scho len alhier wordt gratis zwemende rricht ge geven. f Van 7 tot en met 13 Juli a.s. zal in de groote zaal van hotel „Klaaasen" een ten toonstelling gehouden worden van bode- en 4 f' plaatwerken, betrekking hebbende op het boomkweekersvak. Burgerlijke Stand. GETROUWD: P. J. Courvee en J. C. Kos ter. F. Kuiper en C. G. de Mol GEBOREN: Ingetje Wilhelmina, d. v. B. W. Koomen en S. Kinkel. Gerard, z. v. J. v. d. Heiden en P. Pellekooren. NIEUWER KERK a. d. IJSSEL. De bouw van een woning aan 's-Graven- weg alhier voor den tuinder Dogterom te Zevenbuizen, is opgedragen aan den metse laar J. C. de Wit, alhier en den timmerman Tuinzaad te Zevenhuizen. Aan 's-Gravenweg moest een auto bela den met veiling-kisten van de firma Lafeber te Gouda uithalen voor een achterop ko mende auto. De wielen kwamen te dicht aan den kant van de sloot met het gevolg, dat de auto omsloeg en geheel te water geraak te. De chauffeur sloeg de ruit stuk en wist door de gemaakte opening zich bytyds te redden. Met behulp van het hyschtoestel van Van der Knaap te Zevenhuizen is de auto op het droge gebraeht. WADDINXVEEN. In de bijvoegsels tot de St. Crt. zyn op genomen de statuten of -wijzigingen in de statuten van de N.V. Waddinxveensche Houtwarenfabriek voorheen D. Bremmer Jzn. te Waddinxveen. terfly 60-66; Mac Ketter 50; Wiih. Korde» 56; Joh. Ie Mensing 3235; Polyantbaroxen 26. Diversen: Pioenen 40—70; Pyrethrum 56; Papaver 15—20; Anjers 10-20. RECHTZAKEN. Het geschil Jhr. Groeninx van Zoden Dr. van Blankenstein. Voor üeai Uaagsohen Politierechter Jhr. Mr. Feiih heeft gisteren terecht gestaan Jonkheer R. F. Groeninx van Zoden, 38 jaar, van beroep journalist, wonende te s-Gravemhage, aan wien ten laste is gelegd, dot hij te 's-Gra- venhage op of omstreeks '24 November 1925 opcoettelijk na daartoe in kalm beraad en na rijp overleg het voorne men te hebben opgevat en het plan te hebben gemaakt ter uitvoering daar van gewelddadig M. van. Btonkestein met de hand of de vuist een slag of stomp tegen het hoofd heeft gegeven en waardoor deae pijn heeft geleden en bovendien voornoemden van Blan- kestein in het aangezicht heeft gekrabd waardoor hij bloedend werd verwond en pijn ondervond. 9^ Het O. M. werd waargenomen door nrr. Hermans. Verdachte werd! bijgestaan door mr. A. H. Kramp, advocaat te 's-Graven- hage. Vooral van de zijde van de pers bestond voor deze zaak groote belang stelling. Zoowel van de van. het O. M. als van die yan dc' verdediging waren verschillende getuigen gedagvaard Na het verlioor eischte het U. M. f 100 boete of 20 dagen hechtenis. De politierechter, uitspraak doende, veroordeelde verdachte tot f 100 boete sub. 50 dogen hechtenis wegens mis handeling met voorbedachten rade. De verdwijning van den makelaar Busch. De adrvooaat-generaol bij den Hoo» gen Raad, m'r. Ledeboer, heeft giste- ren oonolupie genomen irrzake het cas satieberoep van M. Muylwijk te Am sterdam, veroordeeld in eerste instan tie door de rechtbank te Amsterdam tot zes jaren gevangenisstraf met at- trek van aoht maanden voorloopiga hechtenis, en in hooger beroep door het Gerechtshof aldaar tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van een half jaar voorloopige hechtenis, beide koeren wegens mishandeling den dood ten gevolge hebbend, en diefstal. De conclusie van den advocaat-gene raal strekte tof vernietiging van het bestreden arrest en verwijzing der zaak naar een aangrenzend gerechts hof, teil einde op het bestaande hoo ger beroep opnieuw te worden berecht en afgedaan, met instandhouding even wel van de bij het arrest gegeven vrijspraak. Uitspraak 28 Juni. MARKTBERICHTEN. Rotterdammhe Veemarkt. ROTTERDAM, 8 Juni. Aanvoer 283 paar den, 23 veulens, 604 magere runderen, 783 vette runderen, 186 vette kalveren, 897 nuchtere kalveren, 24 schapen of Jammeren, 46 biggen, 14 bokken en- .geiten, 68 graskal veren 18 overlooper& PrijzenVette koeien, le kw. 5356; 2e kw. 46Mi, 3e kw. 32%; Osaen le kw. 4650, 2e kw. 37; Stieren le kw. 43, 2e kw. 39, 3e kw. 4547%; Kalveren le kw. 40—60; Melkkoeien 290475; Kalfkoeien 120—600; Pinken 100170; Vaarzen 75260; Werk paarden 200360; Slachtpaarden 100200; Nuchtere slachtkaiveren 712; Fokkalve- ren 1520; Biggen 1830; Overtoopers 2546; veulens 50—-120; biggen p. w. 3.50 -3.75. Handel in koeien en ossen langzaam, pry- 'zen stationair. Vette kalveren prijzen on veranderd. Melk- en kalfkoeien, langzame handel, prijzen onveranderd. Graskalveren stillen handel, evenooo in nuchtere kalveren, prijzen aanvankelijk lager. Gemeentelijke Vischmarkt. Openbare vischafslag op Dinsdag 8 Juni. Aangevoerd 2 manden versche %chol, ver deeld in 52 partijtjes van 1015 stuks. De prijzen varieerden van 0.300.80. Kaasmarkt Bodegraven. BODEGRAVEN, 8 Juni. Aanvoer 471 par tijen, waarvag 436 met ryksmerk, 40428 stuks, 163424 K.G. Pryxen le kw. m. r. m. 5857, 2e kw. 46—52; Zware 61%; Zonder r. m. 4564. Handel flauw. Coëferatiove Veraenigng „De Bozkoopadte Veiling" te Boakoe». Rozen: Ophelia 5570; Golden Ophelia 5256; Hadley 60—70; Columbia 53; But- KERKNPEUWS. Naar het Euduuiatiadi Congres. Met bet s.s. „Nieuw Amsterdam' van de> Hollatnd-Amerika-Liju vertrok ken gisteravond vanuit Rotterdam een 40-tal geestelijken en leeken naar New-York, teneinde deel te nemen aan het 28ste Internationaal Eucharistiscö Congres, dat van 20—25 ifuni te Chi cago, aal gehouden worden. De Nederlandsche Kerkprovincie zal vertegenwoordigd werd door Z. 1). H. Mgr. Henrieup van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht,.verge zeld wordt door »lj%. secretaris, den Eerw, heer Jqh. votv <fcr Burg. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. De «wedefrijdi Dtenemaritl»— Neder land wordt a.s. Zondag geteld door den Zweed Erick ühlson. DRAADLOOZE DIENST. Veranderingen in het Franaeke kabinet. PARIJS, 8 Juni. In eenige ochtend bladen wordt melding gemaakt van het bericht dat Briand voornemens is zij* kabinet te reorgaaviseeren. Hij zelf zou minister-president blijven, terwijl een aantal ministers aan het kabinet zal worden toegevoegd. Deaa zullen geen, portefeuilles bezetten, doch uitsluitend politici zijn, waardoor Brihnd hoopt meer steun bij rechts te krijgen. PARIJS, 8 Juni. De Petit Parisien meldt dat de Fransche commissaris m het Rijnland Pérard binnenkort zal af treden Een voorstel van Briand. PARIJ9, 8 Juni. Briand beeft den secretaris-generaal van den Volken bond een schrijven doen overhandi gen, wear bij de Volkenboodsmad het voorstel der Fransche regaering onder steund, om een speetje commissie te benoemien, welke tot taak zal hebben, een ontwerp ter bestrijding van het volsche munterswezen uit te werken. PRAAG, 8 Juni. Gisteren heeft er een wolkbreuk plaats gehad' in de om geving van Praag. De Elbe en de lser zijn buiten haar oevers getreden. De oogst is door de groote overstroom ing geheel verwoest. Vele bruggen zijn weggeslagen. Overat roomingen om Boekaroot. BOEKAREST, 8 Juni. De ovecstroo mingen neroen een ernstig karakter aan. Er rijn vensohilleiKlie slachtoffers. De voorzitter van de Raden van Arbeid. Baron Wittert van Hoogland. Baron Wittert van Hoogland, die zich niet bereid, heeft verklaard het voorzitter schap van de Vereeniging van «Raden van Arbeid opnieuw waar te nemen, aal tot hot najaar in functie blijven. In dien tuaschen- tjjd zal men dan naar een nieuwe president uitzien. WISSELKOERSEN. 7 Juni. 8 Juni. Of fid eet. Londen 12.11 »12.11 BorUjn 59.24% 69.24% p«rij« 7.61% 7.41 Brussel 7.73 7,59 Zwitserland 48.20 48.20 Weenen 35.20 35.20 Kopenhagen 65.85 66.87% Stockholm 66.66 66.66 Oslo 65.27% 66.46 New-York 2.48% 2.48% Niet officieel. Praag 7.87% 7.37 Madrid 37.76 87.72% Milaan 9.87% 9.20 Beturaoveraickt. Lti bfc'ur» üifoéè heden een kalm voorkomen, op vrijwel^ ge-eti. enkele afdeelitig vonden groote omzetten plaats. Hoewel de rubberprijaen in» den loop van den dag iets aantrokken oefende dit op het koersverloop dier rubber- waarden niet veel invloedi uit. üjeze bewogen zich in hoofdzaak omstreeks de slotkoers van gisteren. Tabakken aan den zwaikkeai kant in het bij/ioiiider Deli Batavia en Senem- bah. I11 oliewaarden ging weinig om. Ko ninklijken weinig veranderd. Voor Perlakken was de belangstel ling verminderd1. Suikerfondsen bewogen ach op on geveer de vorige prijzen. De scheepvaartmarkt was stil. Voor aandeel en binnen land^die industrieeleu bestond! eenige vtóAg voor Kunstzijde- aandeefen. Op de Amerikaansche afdeel ing ont wikkelde zich eenigei affaire in Wa bash Sheeres. die opnieuw een koer», avonds behaalde. «Prolongatie 2 3 Ned. W. S. 74. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 8 Juni. Uoagste stand 768.1 te Ingö. Laagste stqnd 750.6 te Vestmanoer. Verwachting Zwakke. later toene mende Z. tot W.. wind. aanvankelijk betrokken, later half tot «zwaar bewolkt aanvankelijk regen, later iets koeler. Heden vnn mandé:.

Goudsche Courant | 1926 | | pagina 2