>EK 8 RKEN ZOON. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OL’DEWATER, REEUWDK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. to 18171 Woensdag Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Ie Groot. FEUILLETON. DOOR GOUD VERBLIND. 1 WITENLANOSCH NIEUWS. f (Wordt vervolgd). jaarlijks ièMRBA n voor billijke leve rd. Zachtmoedigheid is de pasmunt in het geestelijk koninkrijk. De Spaanache Minister van Buitenland- Zaken Yanguas, heeft een verklaring afge legd waarin hij ter kennis brengt dat Span niets van het jvist, werd door maar heeft it de brief draagt en contract tot zeer gereduceer- ir plaatsruimte. nkomet van soliede Boekhan- <en daags vóór de plaatsing sraekerd te zijn. zon- tjet is Een veel bewogen leven. Roman uit het Engelsch van Miss E. BRADDON. maar als parid on Löbell te ken- ls weken geleden 'Maar nu komt de mededeel ing van het bureau van den rijkspresident, dat Hinden burg de publicatie van den brief betreffen de het plebisciet over de onteigening der vorstelijke vermogens nadrukkelijk heeft goedgekeurd. Deze mededeeling is voor in gewijde kringen geen verrassing geweest. Het lag er immers duimen dik bovenop, dat de brief geen vertrouwelijk karakter droeg, maar dat hjj in tegendeel voor publicatie be stemd was. De nationale vergadering van Angora heeft gisteren met 143 tegen 3 stemmen het Engelsch-Russische verdrag over Mo- soel geratificeerd. •De leiders der oppositie verklaarden wel iswaar, dat zy niet zonder zorg waren over de gevolgen van het verdrag; aanvaarding er van was echter ook naar hun meening on vermijdelijk. In een bijlage tot het verdrag wordt be paald, dat Turkije voor het eind^ van het volgend jaar het recht heeft kapitaliaeering te eischen van haar aandeel in de olie-onder- nemingen van Mosoel tegen 500.000 p. st. BOIDSCHE COURANT. o gezocht ADVERTENTIEPRIJS1. Uit Gouda en omstreken (beboerende tot den bezorgkring) 1—5 regels f 1.80, élke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.05, elke regel meer 0.60. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeeiingen l den prijs. Groote letters en randen worden berekend z Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusec del aren, Advertentiebureau* en onze agenten en hm aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname hun demonstratieve excursie naar Brons wijk nog eens nadrukkelijk hebben geaccen tueerd, dat ze er niet aan denken hun cam pagne tegen prof. Lessing te staken, heeft de rector van de Hoogeschool zijn toevlucht tot krasser maatregelen genomen. Ruim 250 studenten hebben aanzegging gekregen, dat de technische Hoogeschool geen prijs meer stelt op hun aanwezigheid, zoodat er thans in het geheel 260 studente* vaa de universiteit zijn verwijderd. Het lijdt geen twijfel, dat het hierbij niet zal blijven, want alle andere studenten, met uitzondering al leen vaiphet kleine groepje republikennsche studenten, hebben zich met de uitgeetoote- nen solidair verklaard en zullen dus, als de rector consequent blijft, wel eveneens de Laan uitgaan. Komt het inderdaad tot een masaa-uit- tocht uit Hannover, dan zal het nog heel wat voeten in de aarde hébben om ruim 1500 jongelui aan niet-Pruisische hooge- scholen onder te brengen. In de eerste plaats komen de technische hoogescholen te München, Bronswijk en Danteig in aanmer king. Maar het is duidelijk, dat deze drie hoogescholen slechts een gering gedeelte van de Hannoveraansche studenten kunnen opnemen. President Hindenburg heeft aan den vroe- geren staats-secretaris von Löbell ’n schrij ven gericht over de onteigening van de be zittingen van de voormalige vorstenhuizen en het aanstaand volksreferendum daarom trent. In dit schrijven zegt de President dat hij niet er toe over kan gaan openlijk zijn mee ning te zeggen over het volksreferendum zulks om redenen van staatsrechteltfken aard, dlie verband houden met de grondwet telijke functies van den Duitschen rijkspre sident. Dok van het richten van een schrijven aan de rijksregeering moet ik, zoo zegt hij, afzien, daar de regeering reeds in haar proclamatie van 21 April klaar en duidelijk aan het Duitsche volk heeft verklaard, diat een onteigening zonder schadeloosstelling in strijd is met de beginselen van ’n rechtstaat, welker beginselen den grondslag voor iedere handeling moeten vormen. De rijksregeering heeft in deze proclama tie en voorts bij monde van haren minister van Binnenlandsche Zaken in de zitting van den Rijksdag van 28 April verklaard, dat zij het volksreferendum op den grondslag eener onteigening zonder schadeloosstelling met de meeste beslistheid verwerpt. 'De onder Rijkskanselier‘dr. Marx nieuw gevormde rijksregeering heeft in haar ver klaring van 19 Mei dit standpunt eveneens, uitdrukkelijk ingenomen, en ik wil u, zoo zegt President'Hindenburg, als mb'h' per soonlijke opvatting mede doelen: dat ik de door u geuite bezorgdheid ten volle deel; en dat ik dezelfde bezwaren, die gij ontwik kelt van het eerste oogenblik af aan de rijksregeering te kennenr heb gegeven. Dat ik, die mijn levén in den dienst der koningen van Pruisen en der keizers var. Duitschland heb doorgebracht, dit volksre ferendum in de allereerste plaats beschouw als een groot onrecht en tevens als een be- treurenswaardig gebrek aan eerbied voor traditie en als een groote ondankbaarheid, behoef ik niet nader uiteen te zetten. Ik wil mijn best doen, dit referendum niet als een politieke, doch als een moreele en juridische aangelegenheid te beschouwen Het betreft hier een zeer bedeukelijken aanval op de fundamenten van een recht staat, die opgebouwd is op achting voor de wet en voor den wettelijk erkenden eigen dom. Het referendum is in strijd met de begin selen der moraal en van het recht. Indien dit voorstel mocht worden aange nomen, dan zou een der pijlers ineenstorten, waarop de rechtsstaat opgebouwd is en een weg worden geopend, waarop het onherroe pelijk verder omlaag zou gaan, daar het van het toeval eener waarschijnlijk nog door een miensch moet toch iets doen voor zijn geboortestad, en mijnheer Hopling was uit Hedinghami geboortig, had als vleesdhhouwer in Monkhampton een aardig duitje overgespaard, en was als welgesteld man naar het landgoed zijner voorvaderen teruggekeerd. Deze boomgaard! had aan zijn overgrootva der toebehoord, en de tegenwoordige be woner was er uitermate trotsch op. Het deed hem genoegen dat men hém ver zocht had er gebruik van te mogen maken voor het schoolfeest hij praatte rich zelven gaarne in dat die kinderen, zon der rijn bijstand», geen feest hadden kunnen vieren en hij droeg het ver lies zijner kersen met kalme groot moedigheid, dear hij voor dit jaar- lijksche feest Wg had gedragen de vrucht zooveel mngelljk te dunnen. De mijnent- vroeg Omstreeks den middag van den feest dag wapperden er een aantal gekleur de vlaggen in den zonneschijn en liet een orkest rijn koperen instrumenten in Hedingham weergalmen, hetgeen al les te zannen den inwoners toescheen als de grootste praicht en ’t hoogste genot, dat de wereld kon schenken De witte tenten schemerden twsschen de oude olmboomen door, die mijnheer Harper’s weiland omringden. R)e thee tafels waren reeds onder de oude ap- pelboomen in rijn tuin gerangschikt, waar roode kersen en jonge groene appelen vroolijk afstaken tegen de meer sombere tinten van de groote boomen. Nai zonsondergang zou mijn heer Hopling niet veel van die rij pe kersen meer over hebben maar Hevige stormen. Hevige stormen en slagregens wonden uit alle doelen van Noord-Duitschiand gemeld. In Saksen is groote schade aangericht ENGELAND. Groote werkloosheid in de textieUaduatrie. Ongeveer 40.000 tot 50.000 textielarbei ders komen deze week in Burnley zonder werk aangezien instructie ontvangen is dat slechts de helft van de normale hoeveelheid steenkolen gebruikt enag worden. Eep motie van afkeuring tegen lord •xford. Gisteravond had in het Lagerhuis, onder voorzitterschap van Lloyd George, een bij eenkomst plaats van de liberale Lagerhuis fractie, ten getale van 34 leden. De bijeen komst nam een resolutie aan, die practisch neerkomt op een motie van afkeuring tegen lord Oxford and Asquith, en wel met twin tig stemmen tegen tien en vier onthoudin gen. Het gevolg van deze bijeenkomst betee- kent een definitieve spitsing van de liberale partij in twee deelen, ©enerzijds de volge lingen van Lloyd George, anderzijds de aan hangers van Asquith. FRANKRIJK. Hans Bossard vrijgesproken. Het Hof van Assisen te Parijs heeft Hans Bossard, den Zwitserschen schilder, die be ticht werd van propaganda ten nadeele van Frankrijk vrijgesproken. Het proces-Bossard is eigenlijk een her haling van het proces Judet. Deze laatste, oud-hoofdredacteur van de Eclair, was tij dens den oorlog verscheidene malen naar Zwitserland geweest en had daar Bossard Wat zou het trouwens voor een voldongen fei echtor'X^elyic, St de regeering in een bijzonder netelige positie is geko men. Zij betreurt ’t zeer, dat Hindenburg door de publicatie van den brief in den strjjd der partijen ds betrokken en de te leurstelling hierover is in parlementaire kringen algemeen. 'De sociaal-democraten zijn in tegenstel ling met anders luidende berichten niet voornemens een interpellatie in te dienen. Zjj zullen echter by de eerste lezing van het nieuwe regeeringson^verp nopens een finan cieele regeling met de vroegere vorsten den brief van Hindenburg ter sprake brengen. Met betrekking tot de vlaggen-kwestie in Duitschland is het niet onaardig te lezen dat volgens de democratische „Zeitung- dienst” het ministerie van Buitenlandsche I^aken op éigen houtje den diplomatieken vertegenwoordigers van Duitschland in Amerika, Spanje en Zweden de opdracht heeft gegeven, bij het bezoek van Duitsche oorlogsschepen aan deze landen de verorde ning onmiddellijk toe te passen, dus zoowel zwart-roodigoud als zwart-wit-rood te vlag gen. 10) - Hij kuste haar tranen af, en door rijn beschermenden arm omkneld*. be gon rij zelve half te gelooven dat het licht van ware liefde voldoende kon zijn om het levenspad' te ‘bestralen. Doch rij geloofde het maar half. In haar binnenste bleef de overtuiging bestaan dat rij al te lang armoede bad geleden, en dat rij dien moed' niqUiad voor dien strijd, dien Edmund «in den met zooveel bedaardheid tegHpet ging. Hoeveel bedraagt je vader{_ for tuin?” vroeg rij. ,.Mijn moeders fortuin, wilt ge zeg gen.” nZij heeft het alleen in vruchtge bruik, zou ik denken. Hoeveel is het 'Edmund „Zoo ongeveer vijftien honderd pond ©er meer dan minder. Dan Het staat thans vast, dat de regieringen van Frankrijk en België gemeenschappelijk zullen optreden tot verdediging van <te respectievelijke valuta. Men hoopt dat ook Italië sal toetreden. iBriand had te Genève met minister Van- dervelde daaromtrent een onderhoud, die stappen in die richting te Rome zal onder nemen. Men verwacht, dat gemeenschappelijk te treffen maatregelen groeten invloed op de buitenlandsche wisselmarkten zullen heb ben. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 83. --- - 4 - Hindenburg’s meening over hel a.s. referendum. De quacstie der raadszetels. De Fransche en de Belgische franc. Een gemeenschappelijke actie. Het Engelsch-Turksch verdrag. hartstocht opgezweepte volksmassa zou af hangen, den grondwettelijk erkenden eigen dom te ondermjjnen of te ontnemen. Hieruit toch zou de gedragslijn kunnen ontstaan, door qpzweeping van de instinc ten der massa en door uitbuiting van den nood van het volk, met zulke volksstemmin gen op den weg der onteigening voort te gaan en de grondslagen van het maatschap pelijk, economisch en politiek leven te on dermijnen. Ik zie hierin een groot gevaar, dat ons volksleven bedreigt, op een oogenblik, dat de samenwerking van alle economische en ideëele krachten het meest noodzakelijk te. Terwjjl wij een eerste schrede doen op den weg naar herstel, schaadt dit voorstel onze positie in de wereld. Ik ben ervan overtuigd, zoo besluit president Hindenburg zijn brief, dat in weerwil van de heftige en wei nig verkwikkelijke agitatie voor het volks referendum de gezonde en rustige opvatting van het Duitsche volk in moreele kwesties niet buiten beschouwing zal worden gelaten en bovendien het onafzienbare gevaar voor alle lagen der bevolking door de natie niet vergeten zal worden. De heer von Löbell nu schijnt het voor nemen gehad te hebben dezen brief, die zoogenaamd een vertrouweljjk karak ter droeg, kort voor de stemming te publi- ceeren en in cndllioenen exemplaren ais atrodbiyét te vermenigvuldigen eh rond té zenden. Maar dit plan is verklapt en wel door de „Vorwarts” die Zondag bekend maakte dat deze brief bestond, er zelfs een afschrift van in handen had gekregen. Men verwjjt nu Löbell, dat hij door deze pwblicatieplannen van den brief de persoon van den boven de partijen staanden Rijkspresident in ’t geding betrekt en dreigt met een presidentscrisis, ofschoon hij zelf niet aan een meerderheid der voorstemmens gelooft en dus voor een dergelyke crisis niet de minste aanleiding te verwachten is. In- tusschen geloofde men links geen oogen blik, dat de brief zonder toestemming van Hindenburg zou afgedrukt worden en aan een toestemming van den Rijkspresident daartoe geloofde men nog veel minder. DUITSCHLAND. Het gevaLLessing. Nog 250 studenten verwijderd. Het geval-Lessing begint steeds ernstigei vormen aan te nemen. Daar de bestraffing van de tien ergste belhamels met verwijde ren van de Hoogeschool niet den minsten indruk op de overige studenten heeft ge maakt, en deze integendeel gisteren door Hindenburg heeft hem geschreven om den tegenstanders van» de verbeurdverklaring een machtig wapei voor hun actie in han den te geven. Naar verluidt, zou de rijkspresident eerst onder den invloed van verklaringen van mo narchistische zijde zelfs voornemens zijn geweest zijn geheele autoriteit als rijkspre sident ter bestrijding v*n het socialistisch- communistisch wetsontwerp in de weeg schaal te werpen. Hindenburg, die zelf al tijd er op gewezen heeft, dat hy enkel en alleen soldaat en geen politicus is en die dit in zijn brief aan von Löbell wel heel overtuigend heeft bewezen, zou eerst het plan hebben gekoesterd een officieele op roep aan het Duitsche volk uit te vaardigen en het te bezweren niet voor het onteige- ningsplan te stemmen. Het moet zijn staats secretaris dr. Meissner de 'grootste moeite hebben gekost, hem dit plan uit het hoofd te praten. Maar daa'r Hindenburg er hard nekkig by bleef, dat hü iets moest doen om dit grove onrecht te helpen verhinderen, steende dr. Meissner er ten slotte in toe, dat hij niet als rykspresi^Bri culier zijn meening aan v nen gaf. Dit alles is reel gebeurd. De rijksregeering, bestaan van den brief de publicatie volslagen m zich op het standpunt ijMHPdat een zuiver particulier karakter <i dat het dus in deze niets kan ondernemen. Urnen doen? Het is leateld en kan ach- „Neen, niet morgen verzocht rij, „er zal zooveel gepraat en zulk een opschudding rijn, en zoo menigeen wal je moeders partij tegen ons kiezen. Laten we nog een podteje ons geheim bewaren, lieve Edmund1.” En dè lieve Edmiund, die niet in een toestand was om iets te kunnen weigeren., stemde tegen w«l en dank toe om nog een klein poosje te wach ten, waarbij hij rich echter verwon derde over de vreemde grillen der vrouwen, die een bjzonder genoegen schijnen te hebben in geheimzinnig heid. In Mijnheer Hopling’s boomgaard. je door de gewijzigde houding van de andé- re vertegenwoordigers in den Raad ten op zichte van Spanje’» aanspraak op een per manenten zetel geen interesse meer heeft. Ten einde echter te getuigen van zijn loyaliteit en elke technische moeilijkheid, welke uit de afwezigheid van Spanje zou kunnen voortvloeien, wordt Spanje door zijn zaakgelastigde to Bern vertegenwoordigd. Van Brazilië is te Genève nog niets ver der bekend geworden. Wel verluidt dat Bra zilië zich voorloopig uit den Raad en de As- «emblée zal terugtrekken ,in afwachting der Raadsverkiezingen in September, om ‘van de mogelijkheid, dat het een steeds herkies baren zetel in den Raad krygt, zjjn defini tieve houding te laten afhangen. Brazilië was heden in het Raadscomité voor de eco nomische wereldconferentie door den lega- tie-secretaris vertegenwoordigd. Hoewel de opzegging van het lidmaat schap te Genève 'betreurd zou worden, ver heugt men zich over het feit, dat de toetre ding van Duitschland door de houding van Brazilië definitief verzekerd is. Verwacht werd dat Mello Franco heden in'den Raad aanwezig zal zjjn en wellicht een verkla ring zal afleggen. nog het huis, en bijkans veertig mor gen land, en het door mijne moeder overgespaarde geld, dat een aanzien lijke som1 moet bedragen want ik ge loof niet dat ze sedert mijn vaders dood duizend pond ’s jaars heeft ver teerd.” „En dat alles zoudt ge omi i wil willen opgeven, Edmund Sylvia diep ontroerd. „Tot den faateten cent toe, zonder er zelfs den minsten spijt over te ge voelen.” „O, wat zijt ge goed' en trouw, en hoe heb ik je lief”, riep het meisje, eindelijk geheel overwonnen door dit blijk van toegenegenheid. De maan kwam in ’t oosten achter de boomen te voorschijn en vermaan de het paar dat het roette laat was. Zij keerden arm in arm' door de een zame velden naar Hedingham' terug en Sylvia vergat bijkans het sombere voor uitzicht dat rich zooeven voor haar had geopend, in hei bedwelmende ge luk van zoo onuitsprekelijk bemind' te worden. „Morgen. Sylvia, zal je vader en het geheele dorp onze verloving ver nemen”, sprak Edmund Standen, toen rij op de belommerde kerkhoflaan stil stonden die laan over het kerkhof was dé naaste weg naiar de school om nog een laatste woord' te wisseleh dat gewoonlijk zulk een lang woord is bij minnenden. en krom en overdekt met een licht zeegroen gewas, dat ziji^bestaan ont leende aan de zoute bries, die over de rustige vallei woefl'alsof Amphitri te zelve haar vochtige armen rondom die knoestige oude stammen en kron kelende oude takken had geslagen. Overal waar behoorlijk of onbehoor lijk een vlag kon worden gestoken, daar stak er een uit, en deze leven dig en helder gekleurde doeken sta ken heerlijk af tegen he* koele groen der boomen. of het warme blauw van de onbewolkte zomerlucht. De mienschen wenschtea elkander geluk met t mooie weer. „Hoe geluk- kig, want na zoo n lange droogte en hitte was ’t haast te denken dat het weer zou omgaan.” D«< dienst was kort geweest in de oude kerk net eenige koele toevluchtsoord' in Heding ham want die zware muren en diep inspingendle vensters lieten weinig nesöhijn binnemdringen, terwijl zware donkergroen van cypres en tai het oog verkwikte dat een blik na buiten sloeg. Te twee ure zouden Ie kinderen zich in optocht naar dan boomgaard begeven om twee uur zcL de fancy fair beginnen. De adel zen zeker veel later komen, want ’t zol beneden de waardigheid van adellijk! lieden zijn te vroeg te komen. De iiv woner van Monkhampton, die minder hooge eischen stelden, en meer naar boomen waren zx» oud en knoestig, een pretje verlangden, zouden er ze ker veel vroeger rijn. De Hedingham- ’sche juTvrtjes waren reeds berig hare tenten uit te stallen, en liepen af en aan, snappend, lachend', elkander klei ne geheimen en fijne opmerkingen me- dedeelend. eikandiers japonnen bewon derend. die allen voor die gelegenheid nieuw waren. Welk een» verscheiden heid van rozerood en blauw, en licht groen, en kersrond en wit.

Goudsche Courant | 1926 | | pagina 1