Nationale Pioenententoonsteliingte Boskoop ws ontleenen er aan dat de president den 22en Juni bij zijn aankomst in Dover door den Prins van Wales aal worden ontvangen. Aan het Victoria-station te Londen zal htf orden opgewacht door Koning George met wien hy zich naar hot Buckingham Paleds zal ryden. In den laten namiddag aai htf zich naar de Cenotaaf en het snraf van 3en Onbekenden Soldaat in de Westminster Aibdy begeven. Er sullen hem voorts adres sen van hulde worden overhandigd door de Londensche County Council en de City van Westminster, 's Avonds zal er een gala- maaltyd ten paleise worden gehouden. Mededeeling. Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. 15 tot ra mat 18 Juni. Den volgenden dag begeeft de president zich per auto naar Oxford, waar hem den graad van doctor in het burgerlijk recht zal worden verfeênd. Behalve^ JvwiehUJende recepties waarbij de president dq Fransche kolonie en het diplomatieke* corps zal ontvangen, za] er in de Guildhall een plechtighei dplaats hebben ter overhandiging van een adres van de City van Londen. VER. STATEN. Een ernstige ontploffing Vier dooden en talrijke gewonden. Ten gevolge van een ontploffing in een cokesoven by de Munois Steel Company werden, volgens een Reuter bericht, vier man op slag gedood, trien waarschijnlijk doodelyk en meer dan zestig ernstig ge wond. De slachtoffers werden tegen de mu ren geworpen en braken armen en been^n. De hulpverleening is moeilijk, daar de ge bouwen tengevolge der ontploffing ver' woest zijn én de gedooden en gewonden on der de puinhoopen bedolven zyn. BINNENLAND. Nederland en België. De commissie voor Justitie en Bur gerlijke Wetgeving heeft, naar een correspondent van de N. -R. Crt. te Brussel verneemt, in de Kamer een wetsontwerp ingediend' tot ratificatie \an de Belgisch—Nederlandsche con ventie betreffende de territortale rech terlijke bevoegdheid'. Na den watersnood. Bij de Aigemeene Watersnoodcom- miissie is tot nu toe aan giften ingeko men een bedrag van f 4.461.592. De opzienbarende grafrede. Bij deu gemeenteraad van Gronin gen hebben die raadsleden Van Geuite, Meng er ink en Gorter het voorstel ïn- gediend tot hetinstellen van een com missie van drie leden, welke a. tot taak heeft een onderzoek te naar die ambtelijke verhoudingen, die op het bureau van gemeentewerken beslaan, en 1 b. van/ hare bevindingen een rap port zat uitbrengen aan dien Raad1. De Toelichting luidt aldus In den laatsten tijd zdjn^de ambte lijke verhoudingen aan het %öreau van gemeentewerken in erge opspraak ge bracht. Een meer positief karakter hèeft dit aangenomen aoor hét plotselinge, be treurenswaardige overlijden van den heer Meijners en het incident aan diens graf. B. en W. zullen er prijs ep stellen, dat door een onderzoek de raad en de inwoners van de werkelijke ver houdingen op de hoogte worden ge bracht, terwijl B. en W. tevdns zullen waardoeren, dat dit onderwoek buiten liuu ooilege om geschiedt, omdat zij door hun houding aan het graf van wijlen den heer Meijners, geacht zou den kunnen worden, reeds een be paald standpunt te hebben ingenomen. Het garnizoen te Delft. 1 Juli 1927 naar Nijmegen. Naar ue lel. verneemt heett de mi nister van Oorlog thans definitief be sloten het garnizoen te Delft (15e R. I.) met ingang van 1 Juli 1927 op te heffön en over te plaatsen naar Nij megen. Reorganisatie der R. K. Staatspartij. De beteekenis der politieke part yen. De mgeumeuiLo vergadering van den Alg. Bond vain H.-K. Rijkskieekringor- ganftsaiies in Nederland, waarin het reorgamisatierapport in behandeling hwaiav, is Vrijdagavond geopend inde groote zaal van. het Jaarbeursgebouw te Utrecht. Besloten werd een. mode van de It'i jksk i es I. ri ng organisatie Gr oning en waarin de bevordering gevraagd wordt van een Staatscommissie tot verbete ring eer Inkomstenbelasting, te ver wijzen naar den Partijraad. Vervolgens hield/ de voorzitter, jhr. mr. C'h. Ruys de Beemnbrouck, de openings rede. De mie was'gewijd/ aan het rapport der reaig Hih idKtitehpiinissiJe, waarin voorstellen zij» gedaan om den Alg. Bond van R.K. Rijkskieskringorganisa- ties uit te breiden tot een werkelijke R.-K. Staatspartij. Derte voorstellen brengen ons. z/eide spreker, vanzelf lot de vraag welke is die beteekenis van de politieke partijen voor ons staat kundig. voor ons nationaal leven? In ons land kunnen wij de politie ke partijen vooralsnog niet missen. Sprekers conclusie is, dat het partij wezen. zooals het historisch in ons landi is gegroeid de partijen, die niet op groepsbelangen, maar op be- rinselen zijn gebouwd, mogen niet hel ideaal zijn zéér zeker voorziet in een behoefte van waarschijnlijk blij- v enden aard. Zij kunnen in elk geval vooralsnog niet worden gemist. Werkend aan de reorganisatie van om» partij, aldus spr., ijverendi voor die versterking van de staatkundige eenheid onder de katholieken, hebben wij allen levendig het besef, dat wij hiermede dienen een groot landsbelang dat wi} hiermede vervullen ons deel aan de nationale taak, welke op ge heel het Nederlandsche volk berust. De vergadering hield zich daarna 'onledig met het rapport van de ïeor- ganisatieoommiissie, dat tot aigemeene strekking had, den bond te hervormen in een waarlijke R.-K. Staatspartij. Het ontwerp- regl ement werd, hier en daar met een kleine wijziging, goedgekeurd. Bij d»e behandeling van het artikel, waarin de samenstelling V8n den partijraad wordt geregeld, deed! zich een incident voor, doordat de Boerenbond, de Middenstandsbond en de R.-K. Werkgevers vereeniging meedeelden, geen prijs te stellen op stemrecht in den partijraad. Tenslotte gaf een additioneel artikel waarbij aan de bestaande studieclub St. Michael het leven wordt gelaten, totdat de partijraad het nieuwe kies reglement voor de Candidas tstel ling vah leden van de Tweede Kamer zal hebben vastgesteld, aanleiding tot een levendige bespreking. Ih de pers en in de kiesverenigin gen is hiertegen verzet gebleken en Gelderland gaf- dlaaraan ter vergade ring uiting. De voorzitter, jhr. Ruys de Beeren- brouck, las hierbij de volgende ver klaring voor ,.Het bestuur stelt zich met de reor- gandsatie-oommdssie op het standpunt, dat aan het zelfstandig olubwezen oen eind moet komen. De studieclubs behooren te voldoen aan voorwaarden, als in het ontwerp- reglement omschreven. Intufssdheu is gebleken van het be staan van dOn weaisoh, dat de bepa lingen van het ontwerp-reg] ement eerst in werking zullen treden, zoodra het nieu/w kiesreglement zal zijn vastge steld. Het bestuur adviseert in dit uitstel te bewilligen, hetgeen naar zajn oor deel zonder overwegend bezwaar mo gelijk is. Tevens komt dan vast te staan, dat ten. deze de uiterste tegemoetkoming is betracht. Prof. Aengenent zag geen bezwaar en wèl voordeelein. omdat er geen verkiezingen in het zicht, zijn en een hervatting der Michaei-atotie voorloopig niet is te vreezen. Als voordeeden beschouwde spr. ten eerste, dat er nu kalte, tevredenheid en rust heerschen in de partij. TWEEDE KAMER. Wijziging begrooting Buitenluidsche Zaken ▼oor 1925. Kosten van een conferentie en van een inboedel. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van het ilde Hoofdstuk der Staatsbegroting voor het dienstjaar 1925. In de helft van het vorig jaar bleek het noodzakelijk, onmiddellijk voor zieningen te treffen voor het herstel van de bedienden/woningen op het ge- zan,tscha)psterrein te Tokio. De kosten hebben toen 35024.20 bedragen. Dien tengevolge wordt het desbetreffende artikel met f 25.000 verhoogd. De kosten van de in 1925 gehouden conferentie voor Internationaal Pri vaatrecht hebben in totaal pl.m. f 30.000 bedragen. Het desbetreffend artikel 49 was op de begrooung voor Memorie uitgetrokken. Een bedrag vah f 90.000 wordt uit getrokken als schadevergoeding wegens het verloren gaan door d'e Ociober-re- volutie te Petrograd, van den inboe del vatn den toenmaligeni gezant te Petrogra/d, mr. A. M. D. baron Sweerts do Landas Wyborgh, wien in Juli 1917 om gezondheidsredenen verlof werd verleend. RADIO-NIEUWS. Programma van heden. 6.20 Berlijn. Dansmuziek daarna lezingen. Londen. Dansmuziek. 740 LondenScriahine-pianoconcert 8.20 Brussel. Concert. Londen. Octet 362 M. Concert. Stockholm 430 M. Lezing. 8.85, Frankfort. Cembaal daarna ge dachten. Kopenhagen. Zang, orkest. 8.50 Berlijn. Gedichten. Parijs. Concert. Züricti. Italiaansche mu ziek. 9.20 Berlijn. Muziek van Offenboch tot Lehar. 9.40 Londen. Aldershot Taptoe. 10.20 Hamburg. Dansmuziek. 10.35. Londen. Dansmuziek. 11.45 Londen. Aldershot Taptoe. Het station Hilversum 1050 M. zendt uit 6.30—7.30 Engelschei les 7 uur politiebericht 7.45 berichten, koer sen 8.10—10.30 UitzendBvond' R. K Radlio-omroep Medewerken mej. Boomgaard, piano. L. Wijngaarden, vl ooi, de heer H. W. Spendel, bas. Spr. G. D. Zegers, secretaris ziélkundig be- roepskan'toor, Utrecht. 10 u. Berichten. Het station Daventry 5XX 1600 M. zendt uit 7.208.20 Progr. van Lon don- 8.20 ,,A token to Cambria" zang, orkest. Tooneel Alberts way out' 9.05—12.00 Progr. van Londen. Vandaag is het Boskoopsch bioemenfeest begonnen. Vier dagen lang staat de pioen in al zyn verscheidenheid van vorm en tint in het centrum van de belangstelling; de pioen viert hoogty. Boskoop heeft op het gebied van het or gan iaeeren van bloemententoonstellingen een naam, die ook thans wordt hooggehou den. Er is aan de totstandkoming van dezen bloemenehow, waaraan vele bezwaren ver bonden waren, groote zorg besteed. Nauw lettend is aan alles aandacht geschonken, opdat op deze tentoonstelling de pioenen zullen stralen in alle pracht, die zij vermo gen te geven. De wenken, die voor het voor bereiden en het bewaren der pioenenbloe- men voor deze tentoonstelling zfjn gegeven doen zien met welk een teederig zorg ze zyn omringd. Voor deze tentoonstelling zijn niet minder dan 15000 pioenenbloemen in ijskelders geplaatst, teneinde zeker te zyn, dat het slechte regenachtige weer niet oor zaak zou kunnen worden dat de te exposee- ren bloemen in minder goeden toestand zou den komen en de tentoonstelling1 daardoor niet zou slagen. Deze tentoonstelling zal slagen. De zoo grondige voorbereiding, steunend op de groote liefde die den kweekers voor de kin dieren der natuur is aangeboren, gepaard aan energie 'en goede koopmanschap zyn daarvoor borgen. De Voorzitter der Ned. Pioenenvereeni- ging de heer L. van Leeuwen Sr., verwel komde de genoodigde dames en heeren, en zette in het kort de redenen uiteen, die tot het houden dezer tentoonstelling hebben ge leid, waarna hy den burgemeester van Bos koop, de heer P. A. Colyn, Voorzitter van het eere-comité, uitnoodigde de tentoonstel ling te willen openen. De heer Oolyn hield de volgende rede: Heeren Bestuursleden, Leden van het Eere-comité, Genoodigden. Het is voor de eerste maal, dat ik, ge durende myn driejarig verblijf te Boskoop, het voorrecht hebben mag, een bloemen tentoonstelling te openen, hoewel toch Bos- kt'»p en b'oemen, Boskoop en een bloemen tentoonstelling heel nauw aan elkaar ver- Want zyn. Er moet dan ook wel een bijzondere reden voor zyn dat deze gemeente, die wat het houden van bloemententoonstellingen be treft een goede reputatie verwierf, zich nu al zes jaar lang moest vergenoegen met het inzenden van haar producten elders en ver steken bleef van het voorrecht in eigen om geving te laten zien hoe, alle moeilijkheden ten spijt, het Boskoopsch product, zoowel zjjr. goeden naam als zyn plaats onder de zon wist te behouden. Hoewel ten volle toestemmend dat juist ié moeilijke tijdsomstandigheden het hou den van een tentoonstelling, als zijnde een doeltreffend reclamemiddel, nog méér noo- dig is, dan wanneer de wind ons mee is, was het risico aan een groote tentoonstelling verbonden van dien aard, dat Boskoop in die zorgvolle jaren welke naar wij hopen voor goed achter ons liggen dat niet mocht aanvaarden. A Zoodra echter de zon maar weer even door de wolken brak, herleefde, bij het zich openen var nieuwe perspectieven, als van zelf ook het verlangen naar het organiseeren van een groote tentoonstelling op eigen ter rein, een verlangen, dat echter eerst zal kunnen worden bevredigd als Boskoop uit zyn isolement is verlost, als de spoorweg Gouda-Boskoop-Alphen, waaraan zoo krach tig wordt gewerkt, zal zijn geopend, en niet meer rijwiel, boot en autobus de eenige ver voermiddelen zijn, waarmede het verkeer tusschen Boskoop en de buitenwereld wordt onderhouden. Waar wy dus, wat het houden van een sjieciaal Boskoopsohe tentoonstelling be treft, nog moeten leven by toekomstver wachtingen, was het ons een aangename verrassing te vernemen, dat de Vereeniging van Pioenenkweekera en -handelaren be sloot haar tentoonstelling te Boskoop te houden, een keuze, waarmede ik, èn onze gemeenten èn de Vereeniging mag geluk- wenschen en waarvoor ik, ook namens Bos- koop's burgery, het bestuur hartelijk dank zeg. Immers de Vereeniging, welke deze ten toonstelling heeft georganiseerd, is geen Boskoopsche vereeniging, maar heeft haar zetel te Leiden, en de pioen, de vereerde sc'noone hier in ons midden, heeft haar ba kermat niet in Boskoop en aan de verdere ontwikkeling van haar schoonheid wordt niet alleen hier maar op zeer verdienstelijke wyze ook te Sassenheim, te Leiden en 's-Gravenland met steeds toenemend succes gearbeid De tentoonstelling, welke wy gereed staan te openen, is niet wat het publiek gewoon is te noemen een groote tentoon stelling, maar een tentoonstelling, waar het in hoofdzaak gaat om één bloemsoort, en wel om de pioen, welke ge hier in haar goede hoedanigheid en veel soortighedd, in haar rijke kleurschakeeering en sublieme schoonheid, dank zij de uitnemende zorg van het tentoonstellingscomité, op zoo gelukkige wyze ziet tentoongesteld. De bedoeling van deze expositie is niet alleen vafcmenschen, kenners, maar ook het publiek, lieft een zeer groot publiek, die goede hoedanigheden te toonen, opdat mede daardoor de pioen meerdere bekend heid verwerve niet alechts binnen-, maar evenzeer buiten onze grenzen. Want ook voor een loonende pioenencul- tirur is, evenals voor onze overige tuin- bouwgewassen, een 'ruim afzetgebied in het buitonland een onmisbaar vereischte. Ongewild ben ik nu gekomen aan een punt, dat bjj een. feestelijke gelegenheid als deze, misschien beter ongemerkt ware voorbijgegaan, zü. de moeilijkheden, inzake Onzen buitenlandschen handel, een vraag stuk dat anderzijds, uit oorzake van zijn groote beteekenis voor den tuinbouw, toch ook weer moeilijk onbesproken kan blijven. Het al of niet hebben van een afzetge bied in het buitenland is werkelijk niet voor Boskoop alleen al hebben wy het ge mis ervan tot heden misschien 't zwaarst gevoeld een kwestie van to be or not to be. Speciaal de moeilijkheden met den export naar Amerika zijn oorzaak, dat Boskoop'6 handel nog steeds ernstige belemmering ondervindt en dat zich ook elders, met name boven het zoo veelzins gezegende bollenland, donkere wolken samentrekken terwijl ook de pioenencultuur met het al of niet voortbestaan van den export, staat of valt. Hoe teleurstellend, dat de volkeren, sprekende over de noodzaak tot wegneming van alles wat die goede onderlinge ver houding der naties zou kunnen belemmeren, inmiddels al sprekende en conferee rende, met noesten ijver voortgaan hun toch werkelijk al stevige tariefmuren nog meer te verhoogen en te verzwaren. En toch, hoezeer die hooge, soms exhor- bitant hooge invoerrechten, belemmerend inwerken op den handel, het allerergste is dit nog niet, althans de ervaring heeft geleerd, dat in sommige gevallen door onderhandeling tusschen wederzijdse he regeeringen nog wel eenige matiging is te verkrijgen^ j Erger, véél erger dan het hoogste tarief is o.i. de maatregel door Amerika getroffen, welke algemeen bekend is onder den fraaien naam van Quarantaine 37. Aanvankelijk moge ook deze maatregel, evenals een hoog invoertarief nog een be lemmering heeten, het slot zal wezen dat Uit dezen maatregel voortvloeit een invoer verbod, hetgeen beteekent den nekslag voor het tuinbouwbedrijf. Zoover is het op dit oogenblik nog niet, al moet erkend dat wij al een eind op dien weg zijn gevorderd. Wil men het onheil keeren, wil men voorkomen dat Quarantaine 37 met haar „special permits" gevolgd worde door een volkomen uitsluiting, dan zal een ieder, die direct of indirect by de cultuur van tuin- bouwgewassen betrokken is zich hebben aan te gorden tot een hardnekltigen kamp voor wat wjj zouden willen noemen het behoud der internationale Vrijheden, zich hebben toe te rusten tot een, met echt Nederlandsche vasthoudenheid, te voeren strijd, tegen 't onrecht den Nederlandschen kweekers en het Nederlandsche product aangedaan. iDie strijd kan en moet op velerlei wijze en met veelsoortig wapentuig worden ge voerd, zoowel door onze Diplomatie, als in de S taten -Generaalook, en niet in 't minst, door de in hunne vereenigingen georgani seerde belanghebbenden, aan welke laatste categorie stellig in het bijzonder als taak is toegewezen het rusteloos bewerken der pu blieke opinie, een middel dat zooai niet tot de snelst, dan toch ongetwijfeld tot de ze kerst werkende behoort. Met betrekking tot dit laatste meenen wij, dat een tentoonstelling een zeer gewenscht en nuttig hulpmiddel kan zyn en .het bestuur heeft o.i. blijk gegeven van een juist inzicht, toen het tot het houden van deze tentoon stelling besloot, want ook de pioen, welke wij hier mogen bewonderen, is slachtoffer van Quarantaine 37. Een tentoonstelling demonstreert op een wyze welke vèr uitgaat boven de macht van het geschreven woord, hoeveel schoons den men8chen onthouden wordt indien, de over heid zich met haar drastische bepalingen stelt tusschen het volk en het schoone, door God in de natuur gelegd en in Zijn aigemee ne genade bestemd om zooveel mogelijk door elk menschenlrind te worden genoten. Zulk een moedwillige onthouding brengt een geheel noodelooze verarming aan le vensgenot te weeg en wy denken daarbij niet uitsluitend of ook maar in de eerste plaats aan de hoven en paleizen der rijken, doch ook aan de huizen der minder bedeel den ,waar bloem en plant zoo bezwaarlijk in de toch al niet ruimschoots toegemeten levensvreugde kunnen worden gemist, met name in de groote steden. Cultureel moge het leven in de steden menigmaal hoog uitgaan boven dat ten pi&t- tolaivde of in een provincieplaats, omdat de levensvormen er tot de hoogste verfijning zijn opgevoerd en wetenschap en kunst déér meer bloeien dan elders, men mist er daar- entegen het contact met de natuur, een ge mis, dat gelukkig in steeds wijder kring en breedere volkslagen wordt gevoeld. Wy zien dan ook allerwege naast een her levend kunstgevoel, opkomen een pogen tot herstel van het verbroken contact tusschen mensch en natuur en volkomen begrijpelijk, want wat is er in de onbezielde schepping te vergelijken met de subtiele gratie, met de ongerepte schoonheid van een bloem in haar ontluiken, een schoonheid welke elke kunstuiting van menschelyken geest verre overtreft. Laat U door de velerhande moeilijkheden dan niet ontmoedigen maar zijt sterk in het vertrouwen dat tenslotte ook in deze zaak het betere inzicht zal zegevieren, im mers wij kunnen toch niet aannemen, dat tariefmuren of quarantaine maatregelen bij machte zullen zijn, der menechheid blijvend te onthouden het schoone wat haar in bloem en plant geboden wordt. Dames en Heeren /met de beste wenschen voor haar welslagen open ik thana deze ten toonstelling. Na het uitspreken der toegejuichte rede werd de tentoonstelling bezichtigd. De tantoonsteütaig. 'Hedenmorgen had de Voorzitter der ten toonstelling, de heer P. den Ouden, de vrien delijkheid, de vertegenwoordigers van de pers te ontvangen, teneinde de tentoonstel ling te doen zien en de schoonheid der bloe men te verklaren. De indruk, die deÉfctentoonstetiing maakt, is waarlijk verheffen?. Bij 't betreden treft direct het schitterend arrangement van dé heeren Thim, Van der Lubbe en Beldcer, die iwm de pioen een expositie hebben gemaakt die door hare schoonheid imponeert. Wie meenen mocht, dat een tentoonstel ling alleen van pioenen een vlakken indruk maken zou, vergist zich deerlijk. (Daar is door de groote verscheidenheid van soorten in vorm en kleur een geheel ge schapen, dat bewondering afdwingt. Wy kunnen heden niet in nadere bijzon derheden treden. Maar wat we gezien heb ben doet ons heden nog met nadruk herha len: Kom in deze dagen toch naar Boskoop en aanschouw deze pracht H. M. de Koningin-Moeder komt Donder dag a.s. de tentoonstelling 'bezoeken. 9E MENGDE BERICHTEN^ De instorting van den Cannerberg. Naar de Limb. Koer ter verneemt, hebben Cannier blokmakers er bij dé opsporingsbrigade in, den Muizenberg te Caimo nog op aangedrongen om he* opsporingswerk van de ingesloten blok makers nog een beetje voort te zetten. Pertinent wordt dloor de bewoners van Canne verzekerd, dat de veron gelukten zich zullen bevinden in het resteerende gedeelte karreweg op Ne- derlandsch gebied, tot waar de weg een draai maakt in de richting van den Canner Boschberg. Deze afstand is nog een aoht meter. Waar ook de reddingsbrigade er veel prijs op' stelt ami het opsporings werk ook tot een eigen voldoening ge vend einde te brengen, heeft 't Mijn- toezicht Zaterdagmorgen onr half elf besloten over detae acht meter 't werk nog voort te zetten. Gisteravond zou men met dit graat- werk klaar zijn. De eerste aardbeien te Beverwijk geveild. Aan de groote veilingen te Bever wijk aijn Maandagmorgen de eerste veilingen gehouden van voor export bestemde aard/beien. Ten gevolge van het bijzonder ongunstige weer waren de aanvoeren nog gering. De kwali teit der aangevoerde producten was over het algemeen niet bejpt, de vrucht heeft te veel water gelhad en is daar door voor export te zwak. Dientenge volge waren de prijzen niet, zooals men vooral aan het begin der campag ne zou verwachten. Zij varieerden van 30 tot 40 ets. p(er R/.G. Voorloopig Worden dagelijks aileien ochtendveilin gen gehouden. Een koude douche na de huweljjksnè. Zaterdagmiddag kwam 'n auto waar in een dame. en een heer, terugko- mende van dé- huwelijksreis, in de bocht bij paal 18 bij Muiden te slip- pen en reed pardoes in de vaart, lot het. middel geraakten de inzittenden ia 't water. RECHTZAKEN. Arrondissement» Rechtbank te Rotterdam. Ruzie in Haastrecht. Voor den Rotterdamschen Politierechter stond Vrijdag terecht de 3,5-j. C. V. die in de plaats zijner inwoning Haastrecht zekeren koopman T. Spek zou hebben mishandeld, door hem zoodanig tegen het hoofd te stom pen, dat Spek er veertien dagen ziek van was. Het O. M., waargenomen door mr. J. G. Holsteyn, eischte, in aanmerking genomen het met schoone strafblad van V., 30 boete sube. 15 dagen hechtenis. De politierechter wilde rekening houden met V.'s groote gezin en veroordeelde hem tot 20 boete subs. 10 dagen hechtenis. Dekens voor de ramen. De 28ste April is voor de gemeente Schoonhoven niet zonder evenement voor bijgegaan. 'Een der inwoonsters, de 36-jarige J. H. K.v. I., die daar als twistziek bekend staat, niettegenstaande zij haar aandacht dient te verdeelen over een man en acht kinderen, zou tegen mej. Annigje v. d. Duin'Bonte hebben gezegd: De gestolen dekens hangen voor je ra men, met de karetjea d'r nog an! Voor den politierechteir ontkende zij P®1"* tinent dat zjj dit gezegd zou hebben. Mej. Bonte moest getuigen. en steken op de twee voorste vin gers van uw rechterhand! zei de politierech ter. Zenuwachtig legde de juffrouw haar reti cule op den grond, plantte de parapluie te gen het hekje, beefde, en stak van elke hand één vinger op. Hobo! sprak mr. Wynveldt. Ik zeg, d* twee voorste vingems van uw rechterhand' Benauwd keek get. naar haar hand, om te zoeken wat de politierechter bedoelde. Na het hooren van twee getuigen, eisch te het O. M. tegen mej. K.v. I. 20 boete subs. 10 dagen hechtenis. De politierechter hield haar voor oogen, dat zy een voorbeeld moet zyn voor haar groot gezin. Zij werd veroordeeld tot/l" boete subs. 10 dagen hechtenis. Mishandeling. De 28-jarige K. F. K., uit Gouda, die broer op 22 Maart met een wapenstok zou hebben mishandeld, weid, na een eisch van 1 maand gevangenisstraf, veroordeeld tot 40 boete subs. 20 dagen. Deze gun^ag® wending had hij te danken aan het feit dat hy werk heeft Zjj, die zich met ingang can heden nieuwe abonné op de GOUDSCHE C0UKANT doen inschrijven voor minstens één kwartaal, ontvangen de tot 1 Juli a.s. verschijnende nummers fiÊATIS. STADSNIEUWS. GOUDA, 15 Juni. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Een autobus-station. Eenigen tyd geleden heeft het bestuur der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer al hier zich tot Burgemeester en Wethouders van Gouda gewend met het verzoek om, waar door het toenemend aantal autobussen gestaag oen druk verkeer ig ontstaan met talrijke gemeenten in onze nabije en verre omgeving waarvan door zeer velen buiten wonenden gebruik wordt gemaakt, een be hoorlijke regeling te treffen waardoor die lutobus-reiaigers niet steeds gedwongen ijjn om in weer en wind vaak, buiten te moeten wachten op de bus die hen weer naar huis sal brengen. Dat is heel onaange- naam en ook niet bevorderlijk voor dat ver keer. Ook voor de ondernemers van die auto- busdiensten is het zeker niet aangenaam hun wagen altyd onbeschut te moeten laten itaan gedurende den wachttijd hier ter plaatse. „Vreemdelingenverkeer" heeft toen aan B. en W. verzocht een station voor auto- bassen in te richten, waar de wagens be- booriijk beschut kunnen staan en waar de ïéizigers, die niet van een wachtlokaal of ttflé gebruik willen maken, ook zonder ge vaar wan doornat te regenen, kunnen wach ten. Een zoodanig station kan daarbij het voordeel bieden dat regelingen zouden kun nen worden getroffen, die aan een goed ver keer bevorderlijk zouden zijn. Uit een me dedeeling die we thans aantreffen in het Goudsch Volksblad, welker redac tie wel op de hoogte kan zyn met wat in het college van B. en W. voorvalt, blijkt dat B. en W. tegenover dat plan zeer sympa thiek staan en het voornemen hebben een overkapt autobusr-stataon te doen bouwen Achter de Waag. Dat is zeer verheugend, de daarvoor ge noemde plaats, die ook door „Vreemdeliif1 l genverkeer" in overweging is gegeven, is zeker wel de beste die daarvoor is aan te wijzen. Op de Markt waar de bussen thans staan is, waar dit terrein marktterrein is, geen vast station te maken. Trouwens, de bussen hebben des Donderdags reeds Ach ter de Waag hun standplaats en deze vol doet daar uitstekend. Door de plaatsing van dit auto-station zal darf tevens het voordeel worden verkregen dat het onwelriekend meubelstuk, dat daar midden op dat plein staat, zal moeten verdwijnen. Is in die om geving een zoodanige inrichting noodzake lijk, dan zal daar zeker wel een andere plaats zijn te vinden, waar dit wat verdekt t kan worden opgesteld. De vestiging van dit auto-stahioh, dat veel overeenkomst «al hebben met een dergelijk station te Utrecht, zal een werkelijke ver betering zijn van den bestaanden toestand. Circus Amar. Gisteravond heeft het Circus Amar zijn afscheidsvoorstelling gegeven. Inderdaad was deze laatste voorstelling er nog een in „optima fonma" zooals beloofd was. De di rectie heeft er zich voor den laatsten avond niet met een Jantje van Leiden afgemaakt. Doch naar veler meening zou het Circus nog een dag langer gestaan hebben. Hoe dtit zij, de voorstelling van gisteravond even aarde de voorafgaande. Vermoedelijk met het oog op het „inpakken" en het vlugge vervoer werd eerst de voorstelling met de wilde dieren gegeven. Toen de geheele voor stelling was afgeloopen en de zeer talrij ke bezoekers zich huiswaarts spoedden was het afbreken reeds in vollen gang. De tent waarin de wagens geplaatst waren, waarin de verschillende dieren zich bevonden stond al niet meer, de wagens waren reeds ver trokken. Onmiddellijk nadat alle bezoekers het Circus hadden verlaten, werd met 't af breken begonnen en reeds na een uur, te middernacht viel het groote zeil en dezen morgen was er van het heele Circus niets meer te zien, dan minder waardevolle overblijfselen. Aan routine in opbouwen en afbreken ontbreekt het bij het Circus Amar waarfijk niet. Naar we vernemen is het Cir cus Amar naar Haarlem getogen. Bezoek van de „Vank" aan de Plateel bakkerij „Zuid-Holland". De Nederlandsche Vereeniging voor Am- bacht8- en Nijverheidskunst (V.A.N.K.) bracht dezen morgen een bezoek aan de Plateelbakkerij „Zuid-Holland". Met de warmste belangstelling bezichtigde het uit gebreid gezelschap der moderne kunstnjjve- ren het bedrijf in werking. Een uitvoeriger verslag van déze excursie zullen wij binnen enkele dagen laten volgen. Het tweede Orgelconcert in de St. Janskerk. Op het tweede Orgelconcert dat niet op Dinsdag 12 Juni, maar op Woensdag 23 Juni door den heer Henri C. J. de Man in de St. Janskerk wordt gegeven, zullen mede werking verleenen mevr. Betsy van Reysen- van Velaen, sopraan te 's Gravenhage en de heeren G. W. IJsselstyn, viool, en C. G. IJs- 8elstijn, cello, beiden eveneens uit 's Gra venhage, die reeds eerder hier met veel «ac ces zijn opgetreden. Het concert zai bij wijze van proef te «.15 aanvangen en niet zooals gebruikelijk was te half acht. Steun voor woningbouw. Een schrijven van den Minister van Arbeid, H. en N. aan de gemeentebesturen. De minister van Arbeid, Hnadel en Nij verheid heeft inzake steun voor woningbouw aan de gemeentebesturen bericht, dat voor-, taan by verzoeken om steun ingevolge de Woningwet de berekening van den ▼grond prijs per woningen per vierkante meter moet worden overgelegd en bovehdien tee- keningen, die een dwarsprofiel van de we gen geven, met 'n duidelijke aanduiding in de wyze van verharding. De minister acht een grondprye van f 500 per woning vol doende voor grootere gemeenten. Temperatuur van het water. De temperatuur van het water in de Ste delijke Zweminrichting was hedenmiddag 2 uur 63, de lucht wa« 65. Wedvlucht van duiven. De Postduivenvereeniging „De Gevleu gelde Vrienden" hield Maandag 14 Juni een wedvlucht vanuit Vierzon (Frankrijk), af stand 565.5 KM. De prijzen werden behaald als volgt: 1„ 3e, 8e, 10e, 12e, 14e, 15e, 16e, 17e door Joh. Boer; 2e, 4e en 5e door G. Grandia; 6e en lie door A v. Reede; 7e door A. Jansen; 9e door P. Kersbergen; 13e door J. v. Loon. De duiven werden gelost om 10 uur. De eerste duif werd geconstateerd om 5.49.11 en dé laatste om 7.17.48. Burgerlijke Stand. O VERLEIDEN11 Juni: Johannes van den Berg, 4 j. Agenda. 17 Juni, 2 uur. Stolwijk. Gemeenteraad. 20 Juni Boottocht voor dc leden van de Roei- en Zeilvereeniging naar de Zeilwed strijden van de „Maas" met de „IJssel I". 22 Juni, IVi u. Groote Kerk. Orgelconcert onder leiding van den heer H. C. J de Man 23 Juni, 814 uur, St. Janskerk, Orgelconcert. Vrijdag 18 Juni, Welpen, vervolgcursus E. H. B. O. Proeven en demonstratie met ontsmettingegassen. Clubhuis 6% uur. De apotheek van den heer A. H. Teepe, Gouwe 18, is deze week tot en met 18 Juni, benevens den daarop volgenden nacht ge opend na 8 uur des avonds (des nachts ech ter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. BERKENWOUDE. Onze dorpsgenoot, de heer KI. Reehorst, slaagde te Utrecht voor het doctoraal exa men geneeskunde. BOSKOOP. Het tweejarig zoontje van J. Houtman, wonende aan de Tuintsraat, is Maandag morgen in een onbewaakt oogenblik in den sloot voor de woning te water geraakt. Toen het kind werd opgehaald bleken de le vensgeesten te zyn geweken. Vele kinderen in deze gemeente zyn lij dende aan kinkhoest. In verband hiermede wordt de aandacht gevestigd op art. 134 der Politieverordening, waarbij het verboden is om kinderen lijdende aan die ziekte naar school te zenden. Maandagmiddag geraakte het 10-jarig zoontje van P. Spijker nabij de Gouwebrug met zijn fiets in de Gouwe. De jongen ver keerde in zinkenden toestand, maar werd op het juiste oogenblik nog door den toesnel lenden brugwachter aan den reddingshaak gepikt en op het droge gebracht. GOUDERAK. Gisterenmiddag zyn van den landbouwer D. Palsgraaf 2 schapen in de weide door den bliksem gedood. OUDERKERK a. d. IJSSEL. In de Vrijdag gehouden vergadering van den gemeenteraad, werd na bijwoning van een demonstratie met een Ford-auto-mo- torbrandspuit van de N.V. voorheen A. Bik kers Zn. te Rotterdam, in en buiten de kom der gemeente en overeenkomstig het advies van het Brandcollege, besloten tot de aanschaffing daarvan over te gaan, de kos ten van 4898 te bestrijden uit de gewone middelen. In die kosten zijn alle bybehoo- rende materialen, zuig- en persslangen en vier complete uitrustingen voor de pyplei- ders begrepen. De levering kan reeds bin nenkort worden tegemoet gezien en het be sluit is een geiukwensch waard aan de gemeente, die staat verrijkt te worden met ibrandblusch-materiaal, dat aan de eischen des tijd» voldoet. ,i SCHOONHOVEN. Mej. F. A. Geelkerken alhier, leerlinge der Wil'helmina Kweekschool te Rotterdam, is geslaagd voor de acte l.o. STOLWIJK. De inspectiee voor verlofgangers van Stolwijk zaJ worden gehouden op 21 Juni a-s., des voormiddags ten 11.20 ure, te Schoonhoven. De Raad dezer gemeente is bijeengeroe pen op Donderdag 17 Juni 1926, n.m. 2 uur. De agenda bevat de volgende punten Notulen. Ingekomen stukken. Vaststel ling rekening Burgerlijk Armbestuur dienst jaar 1925. Vaststelling begrooting Burger lijk Armbestuur dienstjaar 1927. Aanbieding verslag van den toestand der gemeente over 1925. WADDINKVUN. By Kon. besluit is toegekend de bronzen eere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau aan den heer C. J. van Os, portier-machinevoerder by de N.V. Papier fabriek „De Schoone Haas" alhier. (Builen dttr M.y Wegenbelasting. Mijnheer de Hoofdredacteur! Mogen wy voor een zeer gewichtig onder werp plaats verzoeken in Uw blad? Bij voorbaat vragen wij verontschuldiging voor onae onbescheidenheid omdat wij eenigszins uitvoerig zullen moeten zijn over dit zoowel voor autobezitters, als voor alle inwoners van ons land belangrijke vraagstuk. Wy kennen allen de neiging onzer Regee ring die niet luisterend naar de goede raad gevingen van ingestelde bezuintigingscom- missies en velen anderen, die vermeen en ge rechtigd te zijn te kunnen beoordeelen op welke wijze op de staatsuitgaven kan wor den bezuinigd er op uit is steeds wederom te komen met nieuwe belastingen, hoewel zy door mgryp«ade maatregelen in stoat zou zijn de algemeen drukfeeijde belastingen te verminderen. Wjj wijzen aUereem^ÖR de Verteringsbe lasting, die na de *u kort ingevoerde In- voeibelasting ons «heele leven wederom belangrijk duurder zal maken, en,dan op de wegenbelasting, die zóó ongemotiveerd en onbillijk is dat het noodag is dat ieder Ne- derelander vóór het te laat is, doordrongen worde van de daarmede samenhangende ge varen. Een Regeering ia in de allereerste plaats verplicht uit een economisch oogpunt, dus uit een oogpunt van welvaart van het ge heele land zorg te dragen voor een prima wegennet, een wegennet waarin wegen zijn van voldoende breedte eh behoorlijke con structie in verhand met de tegenwoordige behoeften van het groote autoverkeer. Dat het een groot regeeringsbelang is een goed wegennet te bezitten, heeft de econo mische strijd in Engeland bewezen, waarbij het mogelijk geweest is om door geheel En geland by de spoorwegstaking in enkele uren een verkeer met 600.000 personen- en 220.000 vrachtauto's te regelen. In Enge land hadden de transportonto's een trans portvermogen van 650.000 ton en konden in zes uur 1H millioen ton over 15 KM. ver plaatsen, terwijl de personenauto's tezamen meer dan drie millioen passagiers met hun bagage konden vervoeren en binnen zes uur 15 müjioen passagiers over een afstand van 15 KM. Een dergelijk vervoer had dn En geland nooit eerder plaats gehad en was al leen mogelijk door het goede wegennet. Indien een dergelyke staking in Holland zou uitbreken, zou onae Regeering zeker in dezelfde verhouding op de Hollandsche au to's kunnen rekenen, indien de wegen ten minste berijdbaar waren! en voor een tij dige organisatie was gezorgd. Nu stelt onze Regeering voor om een goed wegennet te verkrijgen doch over een tijdsverloop van 25 jaar en flit in hoofdzaak te laten betalen door bezitters van automobielen. Wanneer men eenig begrip van d« voorgestelde belas ting heeft, dan weet men dat er bedrijven zyn, die nimmer of zéér weinig op de bui tenwegen komen en nu zullen moeten beta len een belasting tot wel 40.000 Gulden per jaar. Men moet niet vergeten dat eerst in ons land, waar geen eigen automobielindustrie is, het tarief van invoerrechten van alle mo- gelye artikelen is verhoogd van 5% tot 8%, dus een verhooging van 60%, maair voor automobielen 12% of een verhooging van 140%, ivoor automobielbanden 12% of een ver hooging van 140%, voor benzine 1.per 109 K.G. of een verhooging van 100%. Nóch de Ministers, nóch de Staten-Gene- raal zagen in, dat de meeste auto's geen lu xe meer zijn, ook geen bewijs van een ze keren welstand maar zeer vaak slechts wor den aangeschaft om de onkosten door auto- tractie te beperken of om tegemoet te kun nen komen aan het steeds meen ingewikkeld wordend bedrijfsleven. Bij de wijziging der Personeele Belasting (een luxe belasting wordt echter niet voor gesteld om vry te stellen motorrijwielen die uitsluitend of hoofdzakelijk woriton gebe zigd voor: 1. Het beroep of bedrijf van den belas tingplichtige; 2. Het 'bedrijf van verhuurder van mo torrijtuigen of ondernemer van personen vervoer. Bovendien zullen van de voertuigen, wel ke van de wegen gebruik maken, alleen de (motorrijtuigen en -rijwielen onder deze be lasting vallen en worden niet belast de door paarden getrokken wagens, hoewel deze laatste voertuigen zeer'zeker véél grooter onkosten aan de wegen veroorzaken. Zou men het bHUjk'Vintten, dat ten be hoeve van ©en fonds voor den nieuwen sluis bouw te IJmuiden of de uitdieping van het Noordizee-kanaal een nieuwe belasting werd geheven van een gedeelte der vaartuigbezit- ters in Nederland? B.v. alleen van hen die hun vaartuigen met stoom en ruwolie doen voortbewegen en schepen hebben boven eert zeker tonnage. Deze, nieuwe sluisbouw of verdiepring van het kanaal wordt immers veroorzaakt door een groep kanaalgebrui kers. Neen, de overheid1 moet zorgen voor be hoorlijke land- en waterwegen, zoodat in het algemeen alle wéggebruikers gelijke rechten hebben op een voor hen bruikbaren weg! Maar is het dan billijk, dat alleen de bezitters van mechanisch voortgedreven voertuigen en wielrijders in het Wegenfonds moeten bijdragen? Heeft met elke wegge bruiker groot voordeel van de verhooging der verkeersveiligheid en verkeersvrijheid door het berijdbaar en beter maken van de wegen En is het dan billyk dat de Regee ring zich niet wenscht te binden tot een vas te bijdrage van het Rijk, ja zelfs in de Me morie van Toelichting laat doorschemeren dat de tegenwoordige ruim 4 Millioen uit de Rijkskas uit te geven voor onderhoud en verbetering der Rijkswegen, wel eens moge lijk verminderd zou dienen te worden! Het is tevens de plicht der Regeering om de autobus in zijn natuurlijke ontwikkeling niet meer dan noodig te belemmeren. Maar waarom wordt dan van een autobus een be drag gevraagd 25 hooger dan van een an der motorrijtuig. Ep zijn vele auto's welke gemiddel hoogstens 10 KM. per dag aflég- gen en andere auto's wele de 200 KjM. en méér halen en deze betalen volgens hetzelf de tarief. Maar er zijn ook vele autobus sen, welke gemiddeld maar 10 tot 15 K.M.' per dag ryden (rijden alleen op 2 marktda gen) en ook deze moeten dit extra hooge ta rief betalen, en bovendien nog betalen uit hoofde van de Personeele Belasting. Het komt ons geboden voor deze openbare mid delen van vervoer vry te stellen of volgens een veel lager tarief te laten betalen uit een oogpunt van billijkheid tegenover de miliioenen rentelooze voorschotten, de sub sidies en bijpassingen der verliezen, ver strekt aan andere openbare middelen van vervoer. De overheid moet het bedrijfsautomobiLis- me bevorderen zoowel met het oog op de door die bedrijfsauto's in Vele gevallen ge opende mogelijkheid van goedkooper ver voer als op de mogelijkheid om daardoor het aantal paarden te doen verminderen. Weet de Regeering niet dat gedurende de bietencampagne 192223 door den Hoofd ingenieur van den Provincialen Waterstaat in Zeeland dë volgende officieele proef werd genomen: men vervoerde over twee gelijk soortige kei-wegen een, ruw genomen, ge lijk aantal K.G. suikerbieten, over den, eenen weg per auto en over den anderen met paard-en-wagens, met het resultaat dat: de met auto's bereden weg weinig had geleden en dat de met paard-en-wagens bereden weg vry'wel totaal vernield was! Weet de Regee ring wel dat dit tarief de ondergang zal be- teekenen van een belangrijk aantal bedrij ven? Nemen wy als vóórheld een transport firma, zooals er zoo vele zijn, welke zich ge heel op autotransport heeft toegespitst. Deze moet betalen voor een auto met 5 ton laadvermogen op massieve rubberbanden, wegende 6.000 KAL, 60 x 10.— of 600.— plus 60 is 960.—, met aanhangwagen 160.—, of in totaal 1.120.—. Dit is in vele opzichten 20 van de waarde, dus 20 van het daarin belegde kapitaal. Zoo'n auto loopt hoogstens ca. 10.000 KM. per jaar, dus de belasting bedraagt 10 ct. per K. M. of 20 van de totale bedryfaonkosten. Als dergelijke firma's, om in stand te kun nen blijven, weder tot paardentractie over gaan, zal er veel meer haver, enz. vexbouwd moeten worden en dus de invoer van land bouwproducten toenemen. Elk paard e«t aan haver gemiddeld op de jaaropbrengst van 1 H. A. behoorlijken bouwgrond; 150 200.000 paarden méér zouden opeten de geheele op brengst van de drooggemaakte Zuiderzee... Onze bevolking neemt steeds toe en ver- grooting van invoer óf van haver, óf van granen brengt ernstige gevaren met zich. Als we dan nog maar onmiddellijk goede wegen hadden! Maar over 25 jaar zullen we pas, althans op de belangrijke wegen van alle voordeelen van deze belasting genieten. In de eerste jaren hebben wü alleen de na- deelenTenslotte nog de bemerking dat in dit ontwerp is voorgesteld overheidsbe- drjjven, welke met particuliere bedrijven zeer dikwijls concurreeren, niet te belasten; dit wil dus zeggen hun geheele autobedrijf inclusief gemeentelijke autobussen wry van belasting te laten en die van het particulie re bedrijf zwaar te belasten. Kan dit door den beugel? Mijnheer de Hoofdredacteur, wy durven thaps niet meer ruimte in Uw geëerd blad te vragen, al wilt U wel aannemen, dat wy hierbij slechts enkele hoofdbezwaren naar voren hebben gebracht. In de hoop ter gelegener tyd nogmaals over eenige plaatsruimte te mogen beschik ken, teekenen wij, onder dankbetuiging, Namens den Bond van Bedrijfsauto- houders in Nederland: A. J. TEN HOPE, Voorzitter, J. L. RAUH, Secretaris. ROTTERDAM, den 14en Juni 1926. MARKTBERICHTEN. Rotterdaraache Veemarkt. 15 Juni. Aanvoer 228 paarden, 48 veulens, 14&Ö magere rundleren, 695 vette run deren, 290 vette kalveren, 1004 nuch tere kalveren, 32 schapen of lamme ren, 250 biggen, 7 bokken en geiten, 10 graskalveren, 25 averloopers. Prijzen: Vette koeien le kw. f 0.52% —0.55, 2e kw. L0.4Ö, 3e kW. f 0.321/, Ossen le kw. f 0.50, 2e kw. f 0.46, 3e kw. f 0.40; Stieren le kw. fü.44, 2e kw. f 0.40, 3e kiw. f 0.37 Kal veren le kw. f 0.62%0.65, 2e kw. f 0.47%3e kw. f 0.42%. Melkkoeien f 300400, Kalfkoeien f 300—400, Stieren, f 140—480, Pinken f 100—175, Vaaraen f 180—265, Werk paarden f 200350, Slaobtpaarden i 150 —225, Hitten f 100200, Nuchtere lok kalveren, f 15—25, Biggen f 18—30, Overloopers f 2545, Veulens f 50— 110, Slachtkalveren f 6—11, Biggen p. w. f 3—3.25. Hiamdel in koeien en ossen tamelijk, prijzen onveranderd'. Stieren redelij ken handel, prijzen iets lager. Vette kolveren slechte handél. Prijzen aan merkelijk lager. Melk- en kalfkoeien met iiets beter handel, prijzen 'ets vaster. Nuchtere kalveren tamelijke handel, prijzen iets lager. Paarden matige handel, prijzen onveranderd. Gemeentelijke Vischmarkt Gouda. 15 Juni. Aangevoerd 2 manden versche schoi verdieetd1 in 42 partijtjes Van 10— Lu stuks. Da prijaem varieerden van t 0.30 —0.75. Kaasmarkt Bodegraven. 15 Juni. Aangevoerd 572 partijen, waarvan 518 met rijksmeirk, 25730 stuks, 205840 K.G. Prijs üpuiclBche kaas met r.m. le srt. f 51—55, 2e srt. f 43—49, zwa re f 60, z. r.m,. f 4851. Handel flauw. Marktbericht der Coöperatieve Vereeniging „De Boskoopsche Veiling" te Boskoop. Veiling van 15 Juni. Komkommers le srt. f 6.609.60, 2o srt. f 4.40—7.10, 3e srt. f 3—4.70 Bloemkool f 0.3011, Spitskool f 6— 17, Kropsla f 0.602.40, p. 100 stuks. Wortelen f 8—17, id.1 sprot f 1—9, Rabarber f 6.10—12.30, Peterselie fl.30 —2.10, Selderie f 0.702.90, per 100 bos. Peulen f 1824. Doperwten f 24— 28, Copucijnors f 2629, Kastelein 1 6 —9, Spinazie f 415, Spitskool f 7— 14. per 100 K.G. Slave! 1 en f 0.06—0.13, Zuring f 0.31 —0.35 per kist. Aardbeien f 0.150.25 p. p. (bruto). SPORT EN WEDSTRIJDEN. ZWEMMEN. Internationale wedstrijden to Baarn. Mej. M. Baron, O. D. Z., slaat de Duitsche wereldkampioene 100 M. schoolslag. Zaterdagmiddag heeft de Baarnscnc Zwemvereeniging' d» Robben welge slaagde international e| zwemwedstrij den gehouden. Het hoofdnummer van het programma was wel de ontmoeting tusschen de Duitsche wereldkampioene mej. Erna Hum-eus en de Nederla/iid- sche kampioene mej. M. Baron, van de O.D.Z. Het lp een prachtige strijd ge worden. Na de eersite 50 M. lagen beiden nog gelijk, doch bij het laat ste keerpunt (75 M.) had mej. Baron een kleinen voorsprong. Het publiek werd opgetogen eni wakkerde mej. Ba ron luidkeels aan. Op de laatste 25 M. wist mej. Baron nog iets uit de loo- pen en onder oorverdöwend gejuich tikte zij, met ongeveer 1% M. voor sprong, het eindpunt aan. Me*]. Baron kreeg een ovatie en de muziek speel de het Wilhelmus. ATHLETUOL De Quick-dames hebbenj in den op Zondlag j.l. gehouden competitiewed strijd 11949,4 p. behaald. De datnes- ploeg van Excètsiör behaalde 4032,3 p. Maartdagavond namen aan de junior- competitie Olympia I en II en Excel sior I deel. De uitstag is Olympia I met 5607,7 p., Excelsior II met 4732, p., Olympia II met 2006/4 p. W. Mallon {Olympia) behaalde bot hoogst aantal puritfen-all. 1767,8 p., D. de Groot (Excelsior) veradelde 1400,4 punten. DRAADLOOZB MENST. Minister Perèt éftfetréden. PARIjö, lo juua; 'Uè {raiteche Mi-' nister van Kinanctón, Péret, ia afge treden. Het aftreden van Minister Peret. PAKIJS», Ij Juni. Het kabinet heett besloten de Kamer te verzoeken het finantieele debat uit te stellen, totdat Péret door een nieuwen Minieter van Financiën is vervangen. Het schijnt dat zi^i- opvolger spoe dig benoemd zal worden. In politieke kringen gelooft men dat het kabinet hedenavond' zal besluiten in zijn geheel at te treden om den weg vrij te maken voor het vormen van een Nationaal blok, op éeazelfden voet als tijdens den oorlog. De Mi nisterraad' vangt onv 6 uur aan. Het mijnoonflict in Engeland. LONDEN, 15 Juni. Gisteravond had tusschen de leden van hei kabinet en de mijneigenaren een bespreking plaats waarbij de mogelijkheid va^ een op- lassing van het conflict op^ie basis der huidige loonen en den aolituren- dag in plaats van den 7-urigeaiwerk dag besproken werd. De toestand in da mijnindustrie. LONDEN, la Juni. Het Lagerhuis zai heden bespreken de toestand in de mijnindustrie. De premier zal een rede houdén en de minister van Afbeid Sir Arthur Steel Maitlamd, adshrede de lei ders der oppositie partijen! zullen even- eens het woord voeren, j Een plechtigheid in de Niéuwe Kerk. AMSIEKDAM, 15 Juni/ Naar wij vernemen zal morgen om ,10 uur door vice-adim. Wells een krans worden ge legd op het graf van Adm. de Kuyter in de Nieuwe Kerk. Een camp. mari niers en een afdi. matronen van de Pittsburg zullen bij deze huldiging te genwoordig zijn, terwijl rnlej. Di Moor- lag, begeleid door den organist Fr. Hasselaar, door het zingen vaö eeni- g£ liederen die plechtigheid zal opluis teren. Aangehouden. MAASTRICHT, 15 Juni. Hedenmor gen is hier aangehouden zekere L. D„ agent van verschillende Maatschappij en, verdacht van verduistering van een bedrag van f 8000.— ten nadeel e van de firm» van Berikel (de Papagaai fe Delft). WISSELKOERSEN. 14 Juni. 15 Juni. Londen 12.11%) 12.11% Berlyn 59.26 59.26 Parijs 6.98 6.97 Brussel 7.15 7.15... Zwitserland 48.19 48.20 Weenen 85.15 35.30 Kopenhagen 66.06 66.— Stockholm 66.68 66.70 Oslo 56.07% 55.20 New York 2.48% 2.48% Niet officieel. Praag 7.37 7.37 Madrid 38.65 39.10 Milaan 8.85 8.90 Beo rao veracht. De beurs naa vandaag een kalm voorkomen, evenwel was de aigemee ne beurstendenz niet sleéhL De rubberprijzen hadden geen noe menswaardige verandering ondergaan, doch desniettemin, legden de rubber- aandealen een vaste houding aan den dag. Amsterdam rubber die op de vo rige slotnoteeringeni waren ingezet, volgjrien reeds spoedig een opwaart- sche richting. Goed gedisponeerd waren weer de tabakken, klaarblijkelijk nog steeds m verband met mededeelingen omtrent verbeterde omstandigheden ter Oost kust van Sumatra. Suikerfondjten eveneens aam den ster ken kamt, waarschijnlijk naar aanle!- ding van ©en kleine stijgitig der Ame- rikaansohe suikerprijzeo. Op de olie-afdlw4ilig:iibewogen Ko ninklijken zich op iongeve(er ,de slot- prijeen van gisteren. fl m;v De scheepvaartmarkt was verlaten. Van de Ned. Ind'. bleven Jurgens waarden op peil. Amerikanen veronachtzaamd. Prolongatie 3 RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 15 Juni. Hoogste stand' 771.8 te Janmayen. Laagste stand 746.8 te Breslau. Verwachting Matige tot zwakke zuid-weetetijk tot westelijke wind. Malf tot zwaar bewolkt of betrokken. Wei nig 'of geen regen. Weinig verande ring in temperatuur. Van gistermorgen 9 uur tot heden morgen 9 uur bedroeg de neerslag 10 m.M.

Goudsche Courant | 1926 | | pagina 2