erd •aaid I Blad. a I I 1 I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN ®B* Jaargang ng FEUILLETON. DOOR GOUD VERDUND. 1 nieuwerkerk, ouderkerk, oudewater, reeuwuk, schoonhoven, stolwuk, waddinxveen, zevenhuizen, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen I Woensdag IB Juni IM6 BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. sdealer Z uinig Blindemannetje. (Wordt vervolgd). f Nauwkeurigheid in kleine zaken ver schaft een wonderbare bron van geluk en tevredenheid. •mak- i der Een veel bewogen leven. Koon.an uit het Engelsch van Mtes E. BiRADDON. VER. STATEN. De noodlottige stormen boven het Midden-Westen. 24 mJW. regen in één kwartier te Chicago. De zware onweders en stormen, die in de FRANKRIJK. Zware regens en overstroomingen. Door de aanhoudende regens zjjn de Mar ne en de Youne zeer gewassen. Hierdoor stroomen groote hoeveelheden water in de hoofdrivier de Seine, die in 24 uur ongeveer 3 voet gestegen is. Uit talrjjke deelen van Frankrijk en ook uit Zwitserland worden he vige stormen gemeld. In Belfort staan tal rijke stadsgedeelten onder water. In Cen- t raai-F rank rijk is groote schade toege bracht aan de oogsten. Te Baden is de scha de reusachtig. Honderden boomen zyn ont worteld. Loeb. Men herinnert zich het geval der twoa stddenten te Chicago, die een knaapje uit een bevriende familie hadden meegenomen in hun auto, het kind hadden gedood en het Ijjk verstopt. Zy werden ontdekt en kregen levenslang. Thans doet de familie van een der moordenaars, Loeb, pogingen om den jongen man uit de gevangenis te krjjgen, op grond van het feit, dat hy krankzinnig is. Het desbetreffende verzoek is nog niet ingediend, maar valt binnenkort te ver wachten. De jonge Loeb, die zich ter terechtzitting zoo cynisch-hooghartig en verwaten had ge dragen, is door een paar jaar gevangenis totaal geknakt. Zyn gezondheid is slecht, zyn gestalte gebogen en zyn geestvermo gens zyn aangetast. Hy heeft dikwijls aan vallen van wildheid, die het noodzakelijk maken, dat hy op zyn bed wordt vastgebon den. Zoo juist meldt de draadlooze ons dat President Doumergue hedenmorgen met de beraadslagingen is begonnen. Hy ontving den President van den Senaat Deselves. Naar vernomen wordt zal de president Briand verzoeken opnieuw een^kabinet te vormen. Deze zal dan trachten een concen tratie kabinet samen te stellen, waarin zoo wel Poincaré als Herriot zitting zullen ne men. Herriot zou dan de portefeuille van Fi nanciën aanvaarden. v UVUU.VV1) UWl/JUimA, 1121ZXO XAVXJvilXf 1UVV1W1VUV141, iUVJUAVVm U. afgeloopen drie dagen boven het Midden- Westen der Vereenigde Staten woedden, hebben negen personen het leven gekost en in vele districten groote schade teweeg ge bracht. Zondagnacht is te Chicago een re genval geregistreerd van niet minder dan een inch (pl.m. 24 m.M.) in één kwartier. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82: Redactie Telef. 88. I In het Britache Lagerhuis heeft Minister Baldwin met betrekking tot het confict in de mijnindustrie medegedeeld dat de regee- ring van de mijneigenaars de stellige ver zekering ontving dat op den grondslag van den achturendag het werk in sommige bek kens kon worden hervat gedurende Juli, Au gustus en September op de bestaande Ico nen, terwijl in andere bekkens de loonsver laging aanzienlijk minder zou zijn dan de 10 verlaging, in het vroegere aanbod der eigenaars vervat. Baldwin zeide, dat de regeering niet voor nemens is de wet betreffende den zeven- urendag in de mynen te wijzigen, maar van plan is een wetsontwerp in te dienen het welk veroorlooft gedurende een bepaald jen »r«uig van een neerenjas. Was het Edmundl Standen? Haar eer ste gedachte was aan heun haar fijne vingers beelden toen zij de jas be tastte. Neen, het was iemand, die niet zoo lang en ook niet zoo dik was als Edmund. Zij hief haar hanxi op en be tastte zijn ontbloot hoofd. Het zachte glanzige haar was dun, geheel iets an ders dan het dikke zware haar van Edmund. „Ik weet niet wie ’t is,” zeide zij müsmoedig en teleurgesteld, toen zij ontdekte dat het Edmundl Standen niet was, hoewel zij, na hetgeen hij ge zegd luid, geen reden had om hem te verwachten. Maar liefde en verstand gaan niet altijd samen. „Dan moet je boete betalen”, riep de schelle stem van een brutalen, dik ken jongen die soort van jongens, die voor niets vervaard' zijn. „En waarin bestaat de boete?” vroeg de stem van den gevangene dezelt- de zachte, sleepende toon, dien Sylvia vijf minuten geleden bad gehoord. „Een zoen”, schreeuwde de ondeu gende jongen. ,Dan maak ik gebruik van mijn recht”, en hij kuste zachtjes Sylvias lippen.- Het was de eerbiedige groet van een hoffelijk1 ridder. lende water, dat l’A meter hoog was, ver rast. Veel- vee is hier omgekomen. Ook in Silezië ie het boos weer geweest. Naar het „Reichenbacher Tagebiatt” meldt is het industriegebied in de buurt van Rei chenbach door sterke overstroomingen en hevige onweders geteisterd. Te Grosselguth is de oogst door een wolk breuk en hagelslag voor een groot gedeelte vernield. De brandweer moest de bewoners te hulp komen. Vele béken traden buiten haar oevers en overstroomden een uitjge- strekt gebied. Het referendum over de vorstelijke vermogens. De laatste week van de referendumcam pagne is Zondag te Berljjn ingezet met een reeks betoogingen voor en tegen de ont eigening van de bezitingen der vroegere vorstelijke huizen. Rechts hield een vergadering in de „Lust garten’’ tegen de ,/berooving der vorsten”, terwijl de communisten op verschillende an dere plaatsen het hunne zeiden tegen ,,de berooving van het volk". Volgens schatting van de politie namen aan deze betooging in de Lustgarten hoog stens een 10.000 personen deel, niettegen staande de geweldige propaganda, welke rechts ontwikkelt. Behalve de afgevaardigde Kubè, wiens immuniteit onlangs is opgeheven in verband me£ de veemmoorden, sprak de gep. majoor v. Socienstem (bekend geworden door de jongste ontdekking van rechtsradicale ,,Putsch”-plannen en het voornamen om eerst een liner-„Putsch” uit te lokken) voer den nog verschillende leiders het woord. Het publiek in de Lustgarten bestond, naar de „Times”-correspondent meldt, in hoofdzaak uit brave bourgeois met hun vrouwen, die achter muzikanten marcheer den, die deftig in gekleeden jas en ihooge hoed aan het hoofd van den optocht liepen, voorafgegaan door talrijke zwart-wit-roode vlaggen, met de zwastika versierd, en door bonden waarop de mededeel!ng stond te le zen, dat onteigening bolsjewisme beteeken- de. 16) - Die vol gepropte wei en de branden de stralen der zon zullen moeder wel dra1 Vervelen. Ik zal haar naar huis moeten brengen.” „Misschien kunt ge nog later komen en de kinderen zien theedrinken.” „Dat zou ik heel graag doen; maar om zes uur komen die Toynbees bij ons eten, en ik zal een paar uren aan tafel moeten blijven zitten juist den prettigsten tijd van den avond en mij houdten alsof ik mij goed amu seer. Goeden dag.” Hij gaf haar een kus tot afscheid, en Sylvia1 bleef alleen, zeer verbolgen tegen ’t Noodlot, dat onverbiddelijk scheen Zij had gehoopt dat Edknund bij 't theedrinken zou gebleven zijn. ruwe handen haar hooM. en gelaat oe- dekte, zegevierend zijn nagels in haar kroon van glanzige vlechten zette, en t uitkrijschte dat hij Misa Care»-* ge vangen had. Toen werd de doek over Sylvia s oogon gebonden, en nadat dit geschied was, werd zij drie maten door de vriéndelijke hand van den dominé in de rondte gedraaid, en daarop gelast te pakken wie» zij kon. Zij deed niet van harte mede aan het spel, merk ten de oude dame® kwaadaardig op. Zulk een eenvoudig vermaak had voor haar geen aantrekkelijkheid, nu er geen jonge heeren bij waren om haar te bewonderen. Sylvia liep inderdaad eenigszins on verschillig rond tusschen de knoestige stammen der appel- eai kersenboomen, en was veeleer bevreesd haar gelaat aan de kromgebogen takken te beze ren, dan verlangend een der pretma kers te vangen. Zij strekte nu en dan eens elven haar armen uit. en deed haar best onv door de plooien van den zakdoek heen te zien, en lichtte zelfs haar hoofd op om» er onder door te kijken, maar de domtiné had den band wél sterk gebonden. De rechtvaardig heid zelve was niet blinder den Sylvia Carew. De jongens én meisjes werden op eens wat bedaarder, en het gejoel en geschreeuw bij iedere» onzekeren stap men om de noodige voorstellen te verwezen lijken, teneinde er geen twijfel over te doen bestaan, dat de arbeiders kregen wat hun toekwam. T& Na September zouden de loonen worden gegrond op de vastgestelde baten der in dustrie gedurende de drie maanden van Juli tot September en met reden mocht worden aangenomen dat voo£ een aanzienlijk deel der industrie het loon^arief zou worden ge handhaafd, zoo niet verhoogd. ROEMENIë. Eek nieuwe Landru. Een schoenmaker verklaart eif vrouwen te hebben vermoord. De Roemeensche politie heeft te Her- mannstadt in Zevenburgen de hand gelegd op zékeren Johann Schwartz, een achoenma- er, die naar eigen zeggen tot dusver zeven van zyn wettige echtgenooten en vier zijner vriendinnen uit den weg heeft geruimd. Het geval wilde, dat Schwartz’ tegenwoordige echtgenoote, Marie Sandor, na heftige ruzie met haar man, dezen verliet en ergens in .betrekking ging Toen vorige week Dinsdag man en vrouw elkaar toevallig op de markt te Hermannstadt troffen, kregen zy weder om zulk een verwoede woordenwisseling, dat zy beiden naar het politiebureau werden gebracht. Daar verzoenden zy zich met el kaar, en de vrouw beloofde, ’s namiddags by een harer bekenden den man te zullen afwachten, die eenige dingen met haar te bespreken had. Toen de vrouw, niets kwaads vermoedend, de kamer by dien kennis bin nenging, waar haar man haar wachtte, ont ving deze haar met de bedreiging, haar te zullen vermoorden als ze niet weer met hem ging samenwonen. Toen zy daarop weigerde, haalde Schwartz een mes te voorschijn en bewerkte zyn vrouw daarmee zoolang, tot zy bewusteloos en hevig bloedend ineenzak te. Voor den commissaris van politie ver klaarde Schwartz later met verheffing van stem, dat hy zeven wettige vrouwen en nog verscheidene vriendinnen had gehad. Tel kens als hy van één dier vrouwen genoeg had, ruimde hy ze eenvoudig uit den weg. Een diepgaand onderzoek is thana ingesteld Uu> dealer de get betalingsconditiên l Motors Acceptance Corporation. Het aftreden van Minister Peret, de Fransche minister van Financiën, is spoedig gevolgd door het aftreden van het gansche Ministerie. De kabinetsraad, die een hervorming van het kabinet in verband met het aftreden van Peret van de hand wees, besloot tot een col lectief ontslag, hetgeen Minister Briand gis teravond nog aan president Doumergue heeft overhandigd. Bekend is dat Minister Peret voor zyn be sluit tal van conferenties heeft gehouden met de directie van de Bank van Frankrijk ir. verband met de niet ophoudende daling van den franc en het verluidde dat daarbij de kringen der haute finance, die achter de directie dier bank staan en de touwtjes in handen hebben, Peret den eisch hebben ge steld dat alvorens de bank er aan zou den ken met haar goudvoorraden tot steun van den franc te hulp te komen overigens een gevaarlijk middel eerst een daadwerkely- ke bezuiniging op de staatsbegrooting moest worden ingevoerd, terwijl het kabinet zou dienen te worden gereconstrueerd tot een ministerie op den grondslag van een na tionaal Hoe, door uitbreiding met rechtsche elementen, een eisch waarmede Peret zich niet heeft vereenigd. Vandaar dat de minis ter, ontmoedigd nu alle maatregelen van re- geeringswege tot steun van den franc on dernomen een nieuwe daling niet hebben kunnen beletten, er den brui aan gaf. De crisis werd daardoor accuut en heeft de an dere leden van het kabinet met zich ge sleept. Het Kabinet Briand afgetreden. Het conflict in de Britsche mijnindustrie. tijdperk een uur extra te werken. Een der- gelyke wetgevende maatregel zal in staat stellen onderhandelingen te openen op een grondslag, die hoop geeft op betere loonen. Na drie maanden zullen de loonen opnieuw kunnen geregeld worden, maar ze zullen in ieder geval niet onder het peil van 1921 da len. Intusschen zal de regeering wetgevende maatregelen bespoedigen om de voorstellen der kolencommissie te verwezenlijken. Als men het op dezen grondslag eens wordt zal de regeeringshulp van drie millioen pond sterling niet noodig zijn om de loonen te verhoogen maar zal zy beschikbaar zijn om de werklooze mijnwerkers te steunen. De regeering is ibereid, zoo zeide de Minis ter, iedere poging der industrie té steunen, waardoor haar productiviteit en haar ver-» mogen om loonen te betalen kon worden vergroot. Het was volkomen duidelijk, dat indien er loonsverlagingen moesten geschie den by behoud van den bestaanden arbeids tijd, deze op zulk een groote schaal zouden moeten geschieden in vele deelen des lands, als men wilde dat het bedrijf kon worden voortgezet, dat niemand zou wenschen, dat dengelijke loonen zouden worden geboden. De toestand van het bedrijf is zoo slecht, dat de minimum-tarieven bij een zevenuri- gen werkdag, indien vastgesteld op een al gemeen minimum zoodanig zouden zijn, dat het onmogelijk zou zyn de industrie te vra gen deze te betalen. Het is om deze reden, zoo verklaarde Bald win, dat wjj oeer beslist tot de slotsom zijn gekomen, dat wij moeten terugkeeren tot een langeren werkdag (een mededeeling die door de Arbeiderspartij met luide kreten van „neen!", door de conservatieven met ge juich werd ontvangen). De premier voegde er by, dat hy dezen vorm van het brengen van een offer beschouwde als een, die de voorkeur verdiende boven het alternatief van een grooter offer ten aanaien der loo nen. By het komen tot deze slotsom was hy eerst en vooral beïnvloed door de belangen der mijnwerkers, omdat er, terecht, zooveel nadruk was gelegd op de handhaving van hun levensstandaard. Nader het voornemen uiteenzettend om de mogelijkheid te openen een extra-uur te doen werken gedurende zekeren tyd, legde Baldwin er den nadruk op, dat hierdoor geen langere werktijd wordt voorgeschre ven, maar wel de gelegenheid wordt ge opend ernstige onderhandelingen aan te knoopen op een grondslag waarop, naar duidelijk was, een veel betere loonschaal kon worden betaald dan op den bestaanden grondslag. Gedurende de periode van Juli tot Sep tember zou de regeering voortmaken met wetgevende maatregelen inzake de reorga nisatie der industrie, terwyl de mijneigena ren alle mogelijke maatregelen zouden ne- één stak, waardoor i vuil buitengesloten ,n. „Duotone Duco” vee aantrekkelijke n verhoogt het n van den wagen. leer U in deze ge- tioneerde Chevrolet zult U verbaasd dat men zulk een kwaliteit, zulk een i lijn, zulk een groot rt en zulke schitte- prestaties in dezen i vindt: eigenschap- ie men’dikwijls te- ïfs in een veel ïren wagen zoekt. dien zuj tusscheni do boomen deed, verminderde. Zij ünieende vreemde stemmen te hoor en stemmen van heeren en dames, die-op geringe» af stand praatten, waaronder een stem met zachten sleependen toon, die z’j niet kende en verschillend was van de meeste Hedinghamsdhe stemmen, die zich door zekere levendigheid onder- sdheidden. Langmaam sloop zij voort, en bons de meer dan eenmaal haar hoofd le gen de knoestige takken, door welke ruwe aanraking haar kapsel in wan orde geraakte, maar zij vatte niets an ders in haar uitgestrekte armen, dan die ineergeslingerde takken, die zij Overal ontmoette. Het begon haar schrikkelijk te vervelen, en zij ver langde naar het oogenblik, waarop zij geroepen zou worden omi thee te schenken als zij maar van dat el lendige spel bevrijd werd toen er op eens iemand in haar armen kwam vallen. Driftig pakte zij dien persoon beet, en werd dadelijk begroet door een luid hoera, waarmee de dominé van harte instemde, alsof' zij een wonder stuk verricht had döor dien persoon te vatten. Het wa® geen jongen of meisje van de school. Haar vingers voelden geen gesteven katoenen jurk, geen bombazijnen buis, maar het fijn ste, zachtste laken, den zijden fluwee- Sylvia verliet spoedig haar schuil hoek 't verveelde haar langer die kleine groepjes menschen gade te slaan die staan bleven om* elkander de hand te schudden en een paar minuten met elkaar te praten, alsof er geen hech ter vriendschapsband op de wereld bestond dan de hunne, om' daarna af scheid te nemen en voorts te wande len, en dezelfde harteilijke groeten weder met anderen te wisselen. Een vluchtige blik op den Hedinghamschen sdiool-baKar deed het denkbeeld rij- aen, dat die soort van beschaving, toch niets dan schijn was. De menschen glimlachten zoo onophoudelijk en sche nen zoo uitermate verheugd elkander te zien en toch zag Sylvia' hoe som migen eens hartelijk geeuw dien, zoodra er niet op hen gelet werd1. Zij keende naar ’t midden van den boomgaard terug, waar de kinderen blindemannetje speelden. Zij verzoch ten haar mee te doen, en zij smeek ten haar zoo dringend1 de dominé fungeerde als ceremoniemeester en eenige der oudere dames namen levendig deel aan het kinder spel dat zij er zich moeilijk aan kon onttrekken. Tegen wil en dank gaf zij toe, en weldra! werd zij gevat door een lompe jongen, die met zijn ADVERTENTIEPRIJS! Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgicring) 15 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 byslag op den prys. Ldefdadigheids-adivertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.05, elke regel meer f 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeel ingen by contract tot zeer gereduceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tpsschenkomst van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureau» en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. Volgens een Reuterbericht heeft de Sov- jet-Regeeripg in antwoord op het Britsche memorandum er de Regeering op gewezen dat er in de Sovjet-Unie geen verbod be staat van het overmaiten van geld naar het buitenland. iDe eenige ’beperking is de ver plichting dat men er een vergunning voor moet krygen. De Sovjet-regeering kon niet verbieden dat de vakvereenigingen géld naar het buitenland zonden tot steun van vakver- eenigingen in een ander land. iDe Sovjetregeering ontkent dat het geld dopr haar werd gezonden. Dit geschiedde door den Centralen Raad der vakvereenigin- gen. Bb'ITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Het noodweer en hoogwater in Duitschland. Opnieuw komen berichten over geweldi gen regenval en hevige onweders. Het ge- heele Reichenbacher industriegebied heeft dientengevolge geducht te Itfden onder het hooge water. De oog^t is grootendeels ver nield door hagelslag.* 4>ergeiyke beiriéhten meldt het W. B. uit Breslau en omgeving. In het Spreewald stijgt het water tengevol ge van den voortdurenden regenval izoo ver ontrustend, dat men een catastrofe vreest. Uit Geerlitz wordt gemeld dat door de he vige regens van den laatsten tyd het water in grooten overvloed van de bergstroomen naar beneden komt waardoor de toevoer van water naar de groote rivieren zoo groot i8» dat deze buiten haar oevers zyn getreden. In de Progerstraat te Gerlitz moesten de huizen worden ontruimd. Men verwacht, dat het water nog meer zal stijgen. Sedert 15 jaren is de stand van het water niet zoo hoog geweest als thans. By Schreiiberhall is een 18-jarige huis knecht door het water meegesleurd. On danks alle nasporingen, is het nog niet mo- geljjk geweest, ■zyn lyk te vinden. Naar de „Breslauer N. Nachr.” meldt, heeft een onweer, gepaard gaande met een wolkbreuk, dat Zondagmiddag over het Zui delijk deel van de districten Ratibor en Leolbschutz losbrak, ontzaglijke schade aan gericht. In korten tijd stonden vele gemeen ten in dese districten onder water. De hooi oogst is, voor zoover nog niet binnenge- haald verloren en ook aan het te veld staan de graan is groote schade toegebracht. Te Staulbewibz werd men door het opzet- (lOUISUIE MRANT.

Goudsche Courant | 1926 | | pagina 1