Blad »p EN! etten I IKEN SOON. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 16188 Dinsdag 28 Juni 1926 68« Jaargang enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen I lustris Maat1'. DEN HAAG Drogisten. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, G iei* eeuw. I. DOOR GOUD VERBLIND. FEUILLETON. Het conflict in de Engelsche mijnen. De Duitsche financiën. a 10 .00. 380 |150 rutsTju MUlDZlO van Salomo. Sylvia te huis. (Wordt vervolgd). voor lijke /erd. volgende 5 Minuten .EN NEEMT U iJ GEVOELT U n van dankbare EN. maanden tyd in ▼er- >p de dan e be- zuk stige ge- dnk- snza. ±550 rite» 15 I 15 l uur \oor en hoor der wijzen woor- zoo gij z* zoon. Hij wil gaan trouwen.’ „Tegen uw 1 liOUlMHE COURANT. t ontegenzegge- Treinbotsing. De sneltrein Beriya-Amsterdam, die gis- terenochtend uit Besüjn. vertaok, kwuit»Ü Wustermark-Ort tusschen Spandau en Sten- dahl in botsing met een goederentrein, waarmede steenen vervoerd werden voor herstel van de spoorbaan. De botsing ont stond, doordat een deur van een wagen van den goederentrein openstond. Een aiheider werd zwaar gewond en moest naar het zie kenhuis te Stendahl worden vervoerd. Een reiziger werd licht geiwond. Hy kon echter in den trein worden verbonden. Twee wa gens van den sneltrein werden vrij ernstig beschadigd en moesten dientengevolge te Stendahl wonden af gehaakt, waardoor de trein veel vertraging ondervond. Mijnongeval. Op de myn Greppiner Werk, bij Welitzsch heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Bij het opstellen van een installatie kwam deze in aanraking met den electijschen stroom, waardoor 15 man door den stroom getroffen wenden en neervielen; 10 man kwamen van zelf weer tot bezinning, terwijl 4 anderen door de reddingscolonne weer tot bewustzijn konden worden gebracht Het was echter niet mogelijk den 15-den man weer tot het leven terug te roepen. Dit was de zoon .van den ploegbaas, die op deze wyze ooggetuige van den dood van zyn zoon moest zyn. apenbare meening van de wereld of van het eigen land steunt. De weg voor de Duitsche buitenlandsche politiek is vol doornen en tal dit ook wel blijven. Hy sprak de overtui ging uit, dat de leiders der volken, die de politiek van Locarno hebben goedgekeurd dit ook thans nog doen, en dat Locarno de grondslag van de buitenlandsche politiek voor alle verdragen in de toekomst zal «Un. De wereldoorlog is een ramp en ongeluk ge weest voor allen, die er aan deelnamen, Er zijn geen overwinnaars ofoverwonnenen, doch slechts worstelende volken, die moeite doen om uit den chaos te geraken waarin alle geworpen zijn. De toekomst kan sledhts berusten op het oude, cultureel hoogstaan de Europa, dat de wereld zooveel heeft ge schonken. Tenslotte bood uit naam van den ryksbond van de Duitsche per» hoofttredac- teur Georg Bernhardt de vereeniging de beste wenschen van de Duitsche pers aan. De kindermoordenares gevangen. De vrouw die bij Duisburg twee kinderen heeft vermoord, is gevangen genomen. Het is de 19-jarige Kathe Hagedorn die met de kinderen in hetzelfde huis woonde en op den ochtend van de misdaad met hen was gaan wandelen. Zy is gisteren te Geklern gepakt, toen zy een chauffeur van een huurauto niet wilde betalen. Te Duisburg, waarheen zy vannacht is vervoerd .heeft zy de mis daad bekend en verklaard dat zy er toe ge komen is door het lerzen van verkeerde boe ken. >ehandeling. 5GD, DAT HET [KELEN KAN IVINGS GIST- XIMUM AAN 6 GIST EN KEND IN DE Een veel bewogen leven. Roman uit het Engelsch van Miss E. B^ADDüN. DUITSCHLAND. Een persjubileum. Een rede van Stresemann. 'De vereeniging van de buitenlandsche pers heeft naar aanleiding van haar 20-jarig bestaan in Berlijn een receptie gehouden, welke door talryke vertegenwoordigers der regeering van het diplomatieke corps, vart de Duitsche pers enz. werd bezocht. De voorzitter hield een toespraak om de aan wezigen welkom te heeten en richtte zich in het bijzonder tot minister Stresemann, dien hy gelukwenechte met het werk van Locar no, terwyl hy de hoop uitsprak, dat Strese mann nog lang zyn pogingen in het belang van den vrede van Europa mag voortzet ten, en deze pogingen vrucht zullen mogen dragen. Mgr. Paclli, de deken van het di plomatieke corps, hield een toespraak, ter beantwoording van de rede van den voor zitter .waarin hy er o.a. op wees, dat de verschrikkelijke gebeurtenissen van den we reldoorlog onder alle volken den wensch hebben doen opkomen, om een herhaling van dergelijke gebeurtenissen te verhinde ren. Uit dit verlangen moet de wil ontstaan om den vrede te handhaven en dezen wil te bevestigen is de grootste taak, welke zon der medewerking van de groote mogendheid de pers niet uitgevoerd zal kunnen worden. Vervolgens voerde dr. Stresemann het woord, die er op wees dat het tegenwoordig niet mogelyk is politiek, hetzy van binnen- landschen, hetzy van buitenlandschen aard, te voeren, indien deze politiek niet op de Neig uw ~v den; want neilrijk zal 't u zijn, in uw binnenste bewaart, zoo zy steeds gereed zijn op uw lippen. Salomo. me George. Zoo’n bestq t zijn zaken in verwarden iter gelaten. Schrei toch ve mppd^r. We zullen El-j zëtiden om haar t^ ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den pry's. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regel» 2.05, elke regel meer 0.60. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. zyn heerlyk initiatief geluk wenschen en dat wy ten volle solidair zyn met de zuive re houding in deze omstandigheden aange nomen. Naar een man als Borms, die reeds meer dan 7 jaren van zyn kostbare vryhedd op offert voor ons gemeenschappelijk ideaal: de heropbeuring van het Vlaamsche volk, gaat onze oprechte vereering en met het gansche bewuste Vlaanderen eischen wy zyn verlossing uit de gevangenis. Wy ma ken van deze gelegenheid gebruik om een» te meer ons standpunt tegenover de Walen te bepalen. Wy ontkennen hen op de meest formeele wijze het minste recht om mede te spreken in zuiver Vlaamsche aangelegenhe den. In het Vlaamsche land worden ze, door ons, als vreemdelingen beschouwd.” ENGELAND. Mond- en klauwzeer. Wegens het uitbreken van mond- Hedingham zag er allerliefst uit iu den vroegen zonneschijn, toen Edmund Standen het kleine pad in het dal volgde, waar langs de klaterende beek lustig voortstroomde in ’t gezicht der boerenwoningen en tuinen, en onder de groene heggen, waardoor heen som tijds een nieuwsgierig oud wit paard, of een weldoorvoede koe. den lompen zwagen kop stak, met half slaperigen, half vragenden blik. Het kerkhof zag er evenais altijd belommerd en rustig uit, en Edmund stak het over langs het hem5 welbe kende voetpad dat naar het oude heeft in het Britsche Lagerhuis de tweede le?ring van het wetsontwerp betreffende den 8-urigen werkdag ingediend. Hy zeide, dat het ontwerp zeer kort en eenvoudig was. Gedurende een tydperk van 5 jaren zou het mogelyk worden, dat een extra uur gewerkt werd, evenzeer*op de andere werkdagen, als op de 60 van het jaar, Waarop dit nu reeds kon geschieden. Het is geen permanente maatregel. Wanneer men den toestand dér myn-industrie in het oog houdt, is er dan nog een ander middel, om vermindering der loonen te vermijden, die anders noodzake- lyk zou zjjn? Hy verklaarde uitdrukkelijk ,dat de voor stellen tot nationalisatie of unificatie den toestand niet zouden verbeteren. Er zijn eenige lieden, die denken of voorgeven te denken, dat hetgeen de regeering doet, de eerste stap is in de richting van een alge- meenen aanval op het aantal werkuren eh de loonen. Steiphan Walsh, lid der arbeiderspartij, diende een motie in tot verwerping van het wetsontwerp, op grond, dat het steun ver leende aan den eisch der mijneigenaars tot uitbreiding van het aantal werkuren der mijnwerkers, dat het geen hulpmiddel bood voor de huidige moeielykheden der mijn industrie, maar deate zou verergeren dat het er op berekend was het bestaande geschil te verbitteren en te verlengen, en dat het rechtstreeks tegen de adviezen der kon. commissie lingiyg. Hy zeide, dat het een maatregel was, die, zoo hij werd doorge- Voord, het onvermydelyk gevolg zou heb ben, dat de loonen der stukwerkers werden verminderd, en de werkdag der Britsche mijnwerkers Mr A 1 uur langer werd, dan die der mijnwerkers in eenig belangrijk Eu ro peesch mijnveld. Was dit de methode, waardoor de premier voornemens was, den levensstandaard te handhaven? De minister antwoordde hierop nadrukke- iyk, mede namens het kabinet, dat een al- gemeene aanval op loonen of werktijden geen oogenblik in de gedachten is geweest. Het zat echter meer eischen dan regee- tingsverklakngen Jioe nadrukkelijk ook, om het wantrouwen weg te nemen, dat door de indiening van deze mijnwet by Labour te gen Baldwin’s regeering ia gewekt, niet uit sluitend tejgen enkele leden, zooals Chur chill en Richardson, die door Labour nu eenmaal als verklaard» vijanden worden be schouwd, maar ook tegen Baldwin zelf. Met de indiening van deze wet heeft Baldwip zoo zegt men, het wantrouwen, dat de ge heel e arbeidersklasse tot op den laatsten dag van de algemeene staking in hem had verspeeld. Dat is misschien nog wel een der ernstigste gévolgen van het tragische oonr flict In de Duitsche pers wordt dit alles ook breedvoerig besproken en het is wel interes- lioen mark per maand, onder dit hoofd reke- per kwartaal 2.90, Franco per post per Sir Arthur Steel Maitland, Min. v. Arbeid,sant te lezen hoe de kroniekschrijver van de - Deutsche AUgemeine Ztg- na eerst vastge steld te hebben wat Engeland bereikt heeft op buitenlandsch gebied, zooals het verras sende verdrag met Turky'e en Mosoel er op wyst dat Engeland thans met het voorstel van Baldwin om den arbeidstijd tot acht uur te verhoogen, de grootste opwinding onder de arbeiders heeft veroorzaakt. En hy’ meent dat Engeland, dat de wereld wil beheerschen, hulpeloos voor de vernieti ging van zyn economisch leven staat. Den grooten socialen, technischen en organisa- torischen ommekeer en niet in de laatste plaats den geestelijken, die noodig is oni deze industrie, welke heel het Engelsche maatschappelijke systeem „draagt”, te doen herleven, kan het oude, tem, achter blijven de» land niet meer tot stand brengen. Zoo gaat men meent hy een gevaarlijke ver scherping der klassentegenstellingen tege moet, die wanneer de diehards doorgaan met vuur te spelen, by de a.s. verkiezingen de (bestaande regeering der conservatieven gemakkelijk door een arbeidersregeering zouden kunnen vervangen, die waarschijn lijk minder zachtzinnig zou optreden dan die van Macdonald. De staking is van zeer in grijpenden aard en laat haar invloed gelden ver buiten de kusten van het Engelsche eiland. De besluiten der mynwerkers-inter- nationale van Donderdag spreken zoo meent hy 'n duidelijke taal. De tot dusver reaction- naire houding van ’t Engelsche proletariat was naast het vroegere tsarisme, het voor naamste bolwerk der internationale reactie. Het tsarisme is vernietigd en het is niet louter een grap der wereldgeschiedenis, dat thans het Russische bolsjewisme bezig is ’t andere bolwerk der wereldvrede, de „War- me-Stube-Gesinning” der Engelsche arbei dersklasse, te vernietigen. nen. Met de ramingen voor de belastingen moest men zeer voorzichtig te wark gaan, daar zich nog steed» groote schommelingen bleven vertoonen. A Voor het oogenblik «on de minister mee-, deelen dat er nog geen noodzaak was voor de uitgifte van schaticistwissels. Het ryk heeft alle uitgaven uit de ingekomen mid delen kunnen dekken, zoodat wy, wanneer wy een leening moeten opnemen, het gun stigste oogenblik kunnen afwachten zoowel op de geldmarkt als ten aanzien van den rentevoet. De minister zegt dat de toestand op de geldmarkt op het oogenblik zoo gun stig mogelyk is maar de rentestandaard is nog- te hoog zoodat de regeering de com missie adviseert om nog niet over een lee ning te willen spreken. De commissie heeft na de uiteenzettin gen van den minister zijn verklarnigen goedgekeurd en het ontwerp begrooting aangenomen. Voor buitengewone uitgaven is alleen een bedrag toegestaan dat de commissie, die het onderzoek leidt naar de oorzaken van Duitschlands ineenstorting in staat zal stellen haar werk nog in den loop van deze zittingsperiode te voltooien. ■BI5ITENLAND&H NIEUWS. BELGK. Prins Karei 2 luitenant*. Prins Karei van Vlaéndeien, tweede zoon van koning Albert, heeft gisteren in de k»»- terne der gidsen te Brussel den eed’ afge legd als tweede luitenant van dit wapen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling prins Karei een graad te geven in de Belgi sche orlogsmarine. is zelfs met het oog daarop, dat hy zyn opleiding kreeg en nog krygt aan boord van Engelsche oorlogsbo dems. Doch nu onlangs de Belgische „vloot” werd afgeschaft, bleef er niets anders te doen dan den prins een graad in het land leger te geven. Voor de invrijheidstelling van dr. Borms. Een maand geleden heeft het Katholiek Vlaamsch Studentenverbond een aanplakbil jet verspreid, waarin het voor amnestie en de onvoorwaardelyke invrijheidstelling van dr. Borms opkwam. Kort daarop heette het orgaan van de anti-Vlaomsche studenten van de Leuvensche Universiteit deze daad een misdaad tegen de Belgische natie welke thans zulke donkere dagen beleefd en uitte den wensch, dat de rectorale overheid met aarzelen zou den praeses van het Kath. Vlaamsch Studentenverbond, Jozef Muys, op voorbeeldige wijze te straffen. Naar aanleiding van deze aanklacht heeft het orgaan van de Vlaamsche studenten tt Leuven „Ons Leven” nu volgens de corr. van de N. R. Crt. de volgende verklaring gepubliceerd: „Wy houden eraan, uit «aam van alle Vlaamsche studenten, onomwonden te ver klaren, dat wy den praeses van het Kath. Vlaamsch Studentenverbond, Jef Muys, met zegge® dat ik met den eerstvolgenüen boeit bij haar kom. Ik ga om een uur met dien sneltrein naar Londen, en vertrek morgen met de mailboot naar St. Thomas.” Edmund keek op zijn horloge net was nog geen negen uur. Hij had dus drie volle uren voor zich, om van Sylvia afscheid te nemen en met mijn heer Carew te spreken. Hij had zich voorgenomen voor pijn vertrek alles in orde te maken. Zijne verloving met S.'lvia moest een uitgemaa'kte zaak zijn eer hij uit Hedinghaim vertrok. Hij eindigde zijn ontbijt en stond op om naar Hedingham te gaan. ,,U zult wel mijn valies laten pak ken. niet waar, moeder?” vroeg Kij. ,,Er behoeft niet veel te worden in gedaan, daar ik toch d'e rechte Wee ding niet bezit voor een tropisch kli maat. Jk zal me in Cornhill wel een behoorlijke uitrusting annschaffen. Om half één moet mijn valies naar den trein laten brengentegen dien tijd zal ik terug zijn.” „Gaat ge naar Hedingham?” ..Ja, ik wil met mijn aanstaanden schoonvader spreken.” Mevrouw Standen rilde, ’t Was al erg genoeg aan Sylvia te denken als aan eene schoondochter, maar de ge dachte aan Sylvia’s vader was nog erger. De dorpsonderwijzer, de man die een inkomen had van veertig pond met vrije woning, vuur en licht. Het In de huishoudelijke commissie uit den Rijksdag heeft minister Reinhold gisteren een overzicht gegeven van den financieelen toestand. De minister zeide dat de begroo ting alleen in evenwicht kan blyven als de commissies geen nieuwe uitgaven verlangen noch tobstaan. De .begrooting zou van dit jaar zonder deficit sluiten als twee hoofd voorwaarden aanwezig zouden zijn, ten eer ste dat de economische toestand in den loop van het jaar geen verdere tegenslagen zou lijden, en ten tweede dat de Rijksdag de re geering niet tot het nemen van nieuwe kostbare finacieele maatregelen dwingen zal. Ten aanzien van de ondersteuning voor werkeloozen zeide de minister dat er teeke- nen waren die er op wezen dat het ergste van de economische crisis voor bij was zoo dat de uitgaven waarschijlyk niet meer zou den stijgen. Voorloopiig moest men .echter nog met een gemiddeld bedrag van 30 mil- 27, ,,O, tante, vroeg Esther. „George Sargent is dood. En ie denken dati mijn arm kind zoo alleen is m een vreemd land. Wat moeten we beginnen, Edmund1? Hoe kan ik van je .vergen er heen te gaan Zou hij zich verwijderen uit het land waarin Sylvia Carew woonde, zelfs om een weduwe, zijne zuster 'e helpen I „Moet gij mij vragen mjjn plicht -o doen, moodier vroeg de jonge man bedaard. ..Natuurlijk ga ik naar De. merary. Alme George. Zoo’n bestq kerel, maar niet heel voorzichtig. Hij heeft stellig toestand acht niet zoo, liev len ejen télpj ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad 2.??, per week 22 cent, overal waar de bezorging 'per looper geschiedt, post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 83. en klauwzeer by Colchester is het vervoer van vee in een kring met een straal van 24 KJH. verboden en de veemarkt te Colchester ge sloten. Zaterdag is een nieuwe haard te Coppen- hall, in Cheshire, geconstateerd. De vee markten te Chelford, Holmes Chapel en in andere marktplaatsen in Oostelyk Midden- Cheshire zijn verboden, evenals aangekon- digde verkoopingen van vee door boerde rijen. was vreeselijk te denken dat iemand van zoo nederige® stand binnen kort het recht zou hebben op Dean House te komen als aangehuwde bloedver want van de vrouw des huizes. „En de maai heeft het voorkomen en de manieren van een heer”, dacht mevrouw Stamden. „Dat is nog het ergste van de zaak. Er moet toch een geldige reden voor bestaan om zich als ’t ware levend begraven in He dingham.” Zij zucht e bij de gedachte aan net huwelijk van haar zoom, waarmee z>j zich nog altijd niet kon vereemgen hoewel zij. door eene plotselinge op welling van dankbaarheid en edel moedigheid gedreven, nog zoo even had beloofd .Sylvia te gaan opzoeken. Zij keek Esther aan, die met haar ernstig gelaat naar haar toe stond ge keerd en wierp een medelijlöenden blik op haar. Met een smartelijk ge voel dacht zij aan eene hoop, die zij jaren lang had gekoesterd, en eerst sedert eenige dagen had opgegeven. De tranen sprongen haar in de oogen en met een diepen zucht wendde zij het hoofd af. „Waarom zijt ge zoo bedroefd, tan telief?” vroeg het meisje vriendelijk, „is ’t over de arme mevrouw Sar gent „Neem, mijn kind ’I id over mijn Uii xvil O'iinri ij-zjaircv«n.” wil. Ik weet alles, llp- wat is er gebeurd scnoolgebouw leidde. Een schel ge luid van jonge kinderstemmen klonk door het openslaande venster want meester Carew s scholieren riepen Mi nerva en de Muzen wel wat luide aan. Het veroude schoolgebouw, waarvoor mijnheer Vancourt een keurig) gothisch gebouw in de plaats wenschte te stel len. had een eigenaardig rustiek schil- deraichtig voorkomen, dat vele nieu- werwetsche huizen zoo vaak missen. Huislook en steenruit groeiden onge stoord op het door den tijd zwart ge worden rieten dak, dat bellend afliep tot boven de vensters der school- en woonkamer. De bovenverdieping werd geheel en al gevormd door dat hellen de dak, de slaapkamers waren allen hoekig, met getraliede dakvenstertjes, die tusschen de schuine balken van den gevel te voorschijn kwamen. De muren van klei, met gebarsten pleis terwerk. waren half verborgen onder den rijken wasdom van eeuwenoude Mirthen en klimrozen, de tuin die on geveer het vierde gedeelte van een bunder besloeg, waarin bloemen en groenten in zusterlijke eendracht naast elkander groeiden, prijkte met herfst rozen en anjelieren, dichte lavendel bofw’hjes. die hun zoeten geur door de zomerlucht verspreidden, de roode bloesems van dien nederigen boon, en het grijs-btauwe bloempje van de uien. ve tante, bcmunu heelt T mij morgen verteld. 'Mevrouw btanden keek haar met dootrborenden blik aam. „En zijt gij niet boos op hem om! zulk eene keus.” „Waarom zou ik boos zijn? Ik wensch alleen maar dat t tot zijn ge», luk mag strekken en ais hij geluk kig is met Sylvia Carew, wat komt het er dan. op aan dat zij niet van gelijken stand met hem is Ze is in derdaad. eene dame in haar manieren en haar qiterlijk, en meer beschaafd dan gij wellicht denkt. „Als hij gelukkig kan zijn,” her haalde mevrouw Standen met nadruk. „Ja, Esther, ’t is juist dat „als wat me bezorgd' maakt.”

Goudsche Courant | 1926 | | pagina 1