Firma B. OE JONG, Meubileering, Etaleert Gouwe 89 Leeren Fauteuils. Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. OOSTENRIJK. Mr. Zimmerman voor zijn arbeid gehuldigd. Het groote gouden eereteeken der Bondsrepubliek. De Oostenryksche Bondspresident Hai- niech ontving gisteren te Weenen den com missaris-generaal Zimmerman, en verleende hem het groote gouden eereteeken der re publiek aan een lont De president overhan digde den heer Zimmerman, tegelyk met dit eereteeken, een door hem persoonlek onder teekend portret. Hierna had ter eere van den vertrekkenden commissaris-feeneraal een déjeuner bij president Hainisch plaats, waaraan de bondskanselier de vice-kanse- iier minister Schürff en verschillende leden van het corps diplomatique deelnamen. Des avonds gaf de bondskanselier een souper ter eere van Zimmerman. De bondskanselier bracht een speech op Zimmerman uit, die deze met eenige woorden van dank beant woordde. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Wijziging Tabakswet. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de artt. 15, 50 en 51 der Tabakswet. Aan de Memorie van Toelichting wordt ontleend Volgens de bestaande regeling, ver vat in art. 13, 10 lid ie voor de be- drijfsvergittimdng een vergunmingsrecnt verschuldigd van f 5 per jaar deze bepaling wordt zoo toegepast, dat net recht geheven wordt voor het tijdvak, ingaande met de dagteekening der ver gunning. Het gevolg hiervan is, dat de ontvangers het geheele jaa/j- door hun aandacht aan de inning van bet vergunningsrecht moeten besteden. Hun administratie zou niet onhelahgrijk'wor den vereenvoudigd, indien de verval dag van het vergumnti'ngsTecht voor alle vergunninghouders dezelfd1© was. Bij het verleenen van een nieuwe ver gunning behoort dan het recht over het ioopemde jaar naar tijdgelang té worden berekend!. Voorts heeft de on dervinding gedeerd', dat die ontvangers bij de invordering van het vergun ningsrecht .ernstige bezwaren ondervin den. Het ©enige dwangmiddel dat hun döarbij thans ten dienste staat is in trekking van die bedlrijfsvergunning. Wegens het groot aantal wanbetalers is het echter praotisch onmogelijk in aile gevallen gebruik te maken van dene bevoegdheid'. Aan dezen toestand, kan een eind worden gemaakt door het vergunningsrecht te doen innen bij dwangbevel, evenals dit met de accijn zen geschiedt. Voor de aanmaning zou een bedrag van f 0.25 kunnen wprdlen gevorderd. Thans geschiedt de uitreiking koste loos. terwijl nagenoeg alle vejrgym- nfltghou^ers een aanmaning afwachten. Koninklijk bezoek. Naar wij vernemen, zal de koningin met den prins en prinses Juliana in de tweede helft van Augustus een of ficieel be-zoek brengen aan Rotterdam Het ligt in die bedoeling van H. M. om alleen een rondvaart door de ba- ven te maken' en daaraan een bezoek te verbinden aan het motormailschip ..Indtaipoera" vam dien Rotterdamschen IJoydl. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Het rapport inzake de pen- aionneering. Verschenen is het rapport der com missie van Prov. Staten van Zuid-Hol land, welke op voorstel van het Sta- tenlid, den heer van Staveren, be noemd is, "om na' te gaan of en in hoeverre de verordening, regelende de pensianneering der leden van Ged. Staten1 wijziging behoeft ten aanzien van de cumdlatie van pensioenen of pensioenen en salarissen. De grootst mogelijke m|eerderheid der oommissie is tot de conclusie ge komen, aan de Statenvergadering een regeling aan te bevelen, die wel is waar niet aan aller wensChen tegemoet lrornt. dOch die zij in de> bestaande onnet atodfigheden; als de meest ge- wenschte meent te moeten aanbevelen. Uitoefening van de tandprothese. Bij de Tweede Kaïmer is thans inge diend' heft aangekondigde wetsontwerp tot herziening van de uitvoering van de wet van 29 Juni 1925. De nachtarbeid van bakkerspatroons. Onder veel belangstelling heeft gis termiddag in die groote rechtszaal van het Vredespaleis in den Haag de eer ste zitting plaats gehadi van het Per manentte Hof van Internationale Justi tie voor de behandeling van de quaes- tie, waarover de Raad van' den Vol kenbond het Hof om advies heeft ge vraagd', n.l. of die international© orga nisatie van den arbeid bevoegd is om een regeling voor te bereiden en voor te stellen, welke ter verzekering van de bescherming van bepaalde loonar beiders tevens en bijkomstig betrek king heeft- op denaelfdien persoonlijken arbeid van den patroon. Onder de aanwezigen bevonden zich de Fransche gezant, de Turksche zaak gelastigde en verscheidene andere di plomaten. de directeur-generaal van dien arbeid, de heer Zaalberg, de se- rretaris van hot I V.V., de heer Oude geest. het lid van die Tweede Kamer, mr. Kortenhorst, secretaris van de R. K. Werkgevor^vereeniging, en mr. Cort van der Linden, secretaris van het Verbond van Nederlanttedie Werkge ver». Nadat de president, dr. Huber, de zitting had geopend, deelde dJeze o.m. mede, dat het Ï.V.V. nog eeoige werk nemers als deskundigen wilden doen hoaren over de noodzakelijkheid om tti het bakkersbedrij dien patroomsar- beidi te regelen. Eerst na de verte genwoordigers vato de organisaties te hebben gehoord, zou het Hof echter beslissenof er termen waren, deze deskundigen te hooren. Nog legde de president er den nadruk op, dat Je quaestie, welke voor het Hof aanhan gig is, uitsluitend1 een juridisch karak ter draagt. Nadat nrr. Lecocq een korte verkla ring had afgelegd, hield mr Borel zijn pleidooi. Aan het slot daarvan wees hij er op, welke de gevolgen zullen zijn van een positief en van een ne gatief antwoord van het Hof op de gestelde vraag. Luidt het antwoord' positief, dan zul len een aantal staten de verdragen niet invoeren en daardoor de arbei ders bcrooven, van de voordooien, wel ke deel XIII van het Vredesverdrag hen toekent. Luidt het negatief, dan zullen de verdragen een veel ruimere toepas sing vindep. En dan zullen er staten zijn, die het patroonsvierbod' reeds heb ben ingevoerd of het zullen invoeren en andere, die het niet noodig zullen vindien en die door andere mi doel en de uitvoering der verdragen zullen trachten te waarborgen. Slagen zij daarin niet, dan zullen zij of het ver bod invoeren, of zal de procedure van art. 408 plaats vinden en zullen hun maatregelen worden voorgeschreven desnoods door het Hof. De bescher ming der arbeiders is dus volledig verzekerd door de werkzaamheid der regeerimgeiii Het arbeidersbelang is bij dieze zaak dus niet betrokken; dat is verzekerdHet hoogere belang, dat door 's Hofs uitspraak aal zijn veilig gesteld, is het belang van het recht. Mr. Mendels, die hierna zijn plei- dOo' aanving, wees er o.m. op, dat twaailf staten, waaronder Itaflië, Duitsoh- landi, Nederland', Tsjecho-Slowakije en Nieuw-Zuid-Waile» in de regeling van de arbeidsvoorwaarden van de bak kersgezellen tegelijkertijd den nacht arbeid voor de patroons hebben ver boden." Niet bij wijze van uitzondering maar als bijkomstige maatregel, omdat andiers de verzekering en de handha ving van de voor de arbeiders beoog de bescherming veel moeilijker en minder doeltreffend, zoo niet onmoge lijk zouden wonden. Een ander typisch voorbeeld van beperking van dè arbeidsvrijheid, zelfs van hen, die voor eigen rekening wer ken zonder, del hulp vain arbeiders waar zulks een noodzakelijke voor waarde Wijkt, om' grenzen te stellen aan gevaarlijke en ongezonde werk zaamheden door arbeidlers verricht wordt geleverd door Chili. De Chi- 1 eenscho wet van 9 Februari 1928 be paalt n.l. dat bij de werkzaamheden van vervoer of bij het lossen van sche pen de lasten, bestemd om' te worden vervoerd alleen met behulp van men- schelijke lichaamskracht het gewicht van 80 K.G. niet mogen overschrijden. Dit verbod, waarop een boete van 20 peso's bij overtreding staat, strekt zich uit tot alle betrokken' personen, zoo wel arbeiders alls zelfstandige onder nemers. üp verzoek van den president brak pleiter zijn pleidooi af om het heden ochtend) voort té zetten. Na hem zal de heer Serrarens wor den gehoord1. Elft-eieren uit Frankrijk. De visscherij-inspectie stelt pogingen in het werk, onze rivieren weer met elft te bevolken. Tot dit deel worden elft-eieren te Angers, in Frankrijk, vergaard en per vliegtuig van de Kon. Luchtvaart-Mij. naar Nederland' gezon den. De verzending per vliegtuig is n.l. de eenige, waarbij de eieren niet te lijdien hebben. De eerste zending van vele millioe- nen eieren is op Waalhaven aangeko men en terstond' doorgegaan naar Maas tricht, waar ze in die Maas gepoot zul len worden. De Utrechtsche Lustrumfeesten. Naimens de reünisten heeft mr. A. J. baron van Nageill van Amtpsen te Lo- chem, lid van de Eerste Kamer die bij de maskarade nu 50 jaar geleden, voorstellende den intocht van Karei den Stoute binnen Zutphen. als hoofd persoon was opgetredlen, ais oudste de rede van den rector van het studen tencorps beam woord. Vervolgens voeTde het woord prof- dr. J. Ph. Suyling, rector magnificus der universiteit te Utrecht. Hij deelde een en ander mede van de jongste lotgevallen der Utrechtsche Hooge- school. Dat zij zich gestadig uitbreidt is. zeide spr., u wel niet onbekend. Maar misschien bleef het u verborgen, dat sinds eenige jaren zoowel de stu denten als de docenten sterk in aan tal vermeerderd zijn. Met de Vermeer dering van de levende krachten hield die der doode gelijken tred. In het beeld der stad weerspiegeit zich de toeneming onzer hulpmiddelen slechts ten deele Wel ziin op tal van plaat sen nieuwe universitaire gebouwen verrezen, maar lang niet alle weten- scliappetlijke onderzoekers arbeiden «n speciaal voor hen. gestichte inrichtin gen. De hoogeschool heeft n.l. voor haar behoeften ook op menige oude patricische huizinge de hand' gelegd. Zoo talrijk zijn onze universitaire in richtingen geworden, dat men met vrij groote gerustheid) alle aanzienlijke ge. bouwen, waarvan het uiterlijk uiet kennelijk een andere bestemming ver raadt, tot de universitaire kaai bren gen. Na de verschillende toespraken weT- den er studentenliederen gespeeld en gezongen. In de overvolle aula waren o.m. aanwezig mevrouw s' Jacob, echt genoot© van den commissaris der Ko ningin in Utrecht, dr. J. P. Fockema Andrea, burgemeester van Utrecht en mr. A. F. baron van Londen, oud-bur gemeester dier gemeente, beiden cu ratoren dier universiteit Gisteren de eerste dag van de fees ten was het vrij rustig nog in Utrecht s versierde straten, maar morgen en Don derdag zal het wel anders zijn. Donderdag 1 Juli zal de Koningin- Moeder te 2 uur peT aiuto in Utrecht aankomen, omi zich rechtstreeks te beT geven naar het openluchtspel. Na af loop daarvan wordt een kortstondig bezoek gebracht aan den Dom, daar na wordt op Paushuize het voorbij trekken van de maskerade bezichtigd. Zijne Doorluchtige Hoogheid Harem- heb, bestuurder van beide landen van Egypte enz. enz. heeft besloten op de avonden van Woensdag, Donderdag ep Zaterdag met zijn gevolg in strijdwa gens een speciaal bezoek1 te brengen aan alle versierde straten. De verschil lende straatcoraatë's zijn bereids van dit voornemen in kennis gesteld, en het voornomen bestaat Zij ne Hoogheid in sommige straten «enigs zins officieel te ontvangen. Dit speciale bezoek van Z. M. Ho- remiheb is bedoeld' ais een attentie je gens de vele straatbewoners, die moei te noch kosten hebben ontzien om het 'lustrum van het U. S. C. een zoo schitterende ontvangst te bereiden. GEMENGDE BERICHTEN. Moeder had niets gemerkt. Gp cfen Onstwedderweg viel een 2- jarig kind uit een mandje achter op een fiets, waarmee door vrouw L. naar S^dskanaal zou wooden gereden. Bij aarawmst daar was de mand ledig. De vrouwN-reed terug en vond het kind gelukkig ongedeerd) terug op den weg. Gewapende overval van een melkboer in de Haarlemmermeer. Hef was de politie in Haarlem ter oore gekomen, dat de melkboer B., wonende aan den Ringdijk te Vijf bui zen, door een paar Haarlemmers zou worden, overvallen, wanner hij zich Zaterdag van 'Haarlem naar zijn wo ning zou begeven. Men stelde zich 's avondB verdekt op langs de Zomer- vaart dichtbij Haarlem werd' een po- liilieagent met een politiehond) gesta tioneerd. Te ongeveer balfelf naderde de melkboer met zijn gespan, Even voor bij de brug van de Zomervaart werd hij overvallen door twee mannen, die in het gras veiborgen lagen en 1ie beiden gemaskerd waren. Ben van hen greep het paard, de ander klauterde tegen den wagen op, hield' den melk- boer een revolver voor en schreeuw de handen omhoog of ik schiet je kapot De melkboer schrok geweldig, doch behield zijn tegenwoordigheid van geest en legde de zweep over het paard. Een van de aanranders viel van den wagen, de ander, die het paard vasthield, werd) 25 meter mee gesleurd. De aanval was dus mislukt en de heer en kozen op bun fietsen het hazepadL Maar dicht bij Haarleml vonden zij den agent met den politiehond, dia hen aanmaande af te stappen. Zij ga ven daaraan geen gevolg, waarop de politieman in hun richting schoot, en zij zich over gaven. Het bleken te zijn de 32-ja'rige J. E. G., een zeer goede bekende van dte politie, en J. H. v. d. S. 21 jaar. De vermiste deurwaarder. Nog steeds is er van den sinds j.l. Dinsdag vermisten deurwaarder Hou- ben uit Sittard niets bekend. Zijn familie verkeert natuurlijk in de grootste ongerustheid. De heer Houben is in Sittard be stuurslid van verschillende vereenigin- gen. Daar zijn familie welgesteld' is, acht men het, gelijk reeds gemeld, uit gesloten, dat hij wegens fraude ge vlucht zou zijn. Men vreest dan ook algemeen dat hemi een ongeluk over komen of dat er een misd'aad gepleegd is Merkwaardig is '1 wel, dat de deurwaarder, wat hij anders nooit deed aan zijn vrouw telegrafisch uit Heer len berichtte, dat hij wat later thuis zou komen. Het telegramformulier, dat thans onderzocht is, bleek door hem zelf geschreven te zijn. Men staat hiel voorloopig nog voor een raadsel. Haar pagehaar in brand gevlogen. Gistermiddag was de 25-j. dienstbo de M. G., in dienstbetrekking te Am- pteraam aan tien Koninginneweg, m haar ouder hjke woning aan de Jou- bertstraat te Rotterdam bezig met het wasschen van haar pagehaar met pe troleum. Op een gegeven moment kwam zij met haar hoofd te dicht bij een petroleumvlam, waardoor haar haar vlam vatte. Zij bekwam ernstige brand wonden aan hals en bei die schouders. Haar 67-jarige moeder trachtte met haar handen de vlammen te dooven, doch toen dit niet gelukte, had zij de tegenwoordigheid! van geest, een kan melk te grijpen en deze over 't hoofd van haar dochter uit te gieten De vlammen werden bierdoor gebluscht. Ook do moedor bekwam' brandwonden aan handen en bovenarmen. Politiebureau als bergplaats voor inboedels. De bedriegelijke bankbreuk te Maastricht. Het grootste gedeelte van den inboe del van het café-restaurant „Des In- des". in Maastricht, schijnt aan het tail- lissemfent van den bewoner, don heer B„ te zijn onttrokken. Het geheete politiebureau en een paar groote lo kalen daarboven, zijn geheel gevuld mot glas, kristal en aardewerk, bed den en linnengoed, meubels van aller lel aard', ledikanten, kleeren, tot zelfs goudlen en zilveren voorwerpen en geldspecie, dat alles voor het dreigen de faillissement bij vrienden, en be kenden onder dak was gebracht. Al die goederen zijn echter, na de aan houding van B. verdacht van fraudu leuze bankbreuk, door de betrokken personen naar het politiebureau ge bracht. Er heeft reeds eon executoriale verkoop plaats gehadi, doch er is nog zooveel bij de politie aangebracht, dat later nog eon verkoop zal moeten wor den gehouden. RADIO-NIEUWS. Programma voor hedan. 6.20 Londen, Daventry. Dansmuziek. 6.80 Hilversum. Engedsdhe les. 7.20 Londen, Daventry. Tijdsein. Weerbericht. 7.45 Hilversum. Koersen van het Persbureau Vaz Dia» te Amsterdam. Londen, DaventryPianoconcert. 8.10 Hilversum. Uitaendavond van den Kath. Radio-omroep. 8.20 Daventry 1600 M. Het program ma van Birmingham'. Concert, The Sta tion Orchestra. 8.85 Londen 365 M. Orkestmuziek. 8.50 Parijs 1750 M. Concert. 9.20 Kötnigswusterhausen 1300 M. Uitzending van het Concert uit Berlijn. 10 u. Hilversum'. Nieuwsberichten en koersen van het Persbureau Vaz Dias' te Amsterdam. 10.50 Londen, DaVentry. Dansmu ziek. LUCHTVAART. Een nieuw succes van Fokker in Amerika. ID© Philadelphia Rapid Transit Company, een van de grootste Amerikaansche vervoer- ondernemingen, die o.a. te Philadelphia het monopolie heeft van alle tramwegen, onder- grondsche sporen,, autobussen en taxi's, ter wijl zij verder met moderne „parlour-cars" autobus lijnen onderhoudt naar Baltimore, Washington en New York, heeft besloten met haar tijd mede te gaan en zich ook met luchttransport bezig te gaan houden. Te dien einde maakte de president van ge noemde maatschappij, mr. T. E. Mitten, in het begin van dit jaar een studiereis naar Europa, om er zich persoonlijk van te over tuigen, welk type vliegtuig voor zijn doei het best geschikt zou zijn. Nadat hij op ongeveer alle Europeesche luchtlijnen had gevlogen, was zijn keus snel gemaakt. De superioriteit der Fokker-vlieg tuigen had zulk een grooten indruk op hem gemgakt, dat hij besloot, deze machines voor z\jn doel te bezigen. Hy koos het type F. VII-3m, het driemotorige Fokker-toestel, dat in de Ford Trophy Tour groot opzien baarde en waarmede Commander Byrd zijn Noordpool-vlucht volbracht. iDit type wordt dus op de P. R- T.-lijnen het standaard-toestel. Om te beginnen wordt een 'lijn geopend tusschen Washington en Philadelphia en wel op 1 Jiuli ter gelegenheid van de Philadel phia Sesquicentenraial Tentoonstelling. Daar de P. R. T. zelf nog geen ervaring heeft in de exploitatie van luchtlijnen, heeft zij de technische organisatie opgedragen aan de Fokker Aircraft Corporation, die moet zorgen voor de inrichting der vlieg velden, het onderhoud der toestellen, pilo ten, hangars enz. De lijn Washington(Philadelphia zal naar het zuiden ontwikkeld worden naar Florida en in noordelijke richting via New York naar Buffalo en Chicago. ONZE KOLONIëN. Hevige aardbeving te Padang. Verscheidene gebouwen ingestort of beschadigd. Ook elders op Sumatra schade. Aneta seint dat by een hevige aardbeving te Padang een huis, eendge inlandsche wo ningen en de voorgevel van het gebouw van den iRaad van Justitie aldaar ingestort zijn. De pilaren zyn gescheurd. De kapel van het zusterhuis alhier is ern stig gescheurd en onbruikbaar geworden. Een muur viel op een huis. De Pasar Ge- dang is gedeeltelijk ingezakt. Een kind werd gewond. In Solok en Fort de Koch zijn huizen in gestort. Uit Padang Pandjang werd een nieuwe krachtige beving gemeld. De laatste eer aan kapitein Paria. De correspondent te Koeta-Radje van de Loe. melde d.d. 16 Mei De gauvernemefiitsstoomer Bellatrix ligt op het oogenblik op de reede vaa Oleh-leÜi met het stoffelijk overschot van kapitein Paris aan boord. Heden morgen zijn er vijf kransen op de lijk- kist gelegd, één van het officierscorps van At joh en Ondlerhoorigheden, één van bet tweedie bataljon, één vaa drie krijgsmakkers uit Menlaboh; één van den tal-major van de Bellatrix en één vam onder hem gediend hebbtoda minderen. Dit is die laatste eer, den dapperen officier hier bewezen, want morgenochtend' vertrekt de Bellatrix naar Sabamg, waar het lijk wordt over- geladien op de vrachtboot Bintang, die het verder naar Engeland zal vervoe. ren. Het stoffelijk overschot van kapi. tein Paris wordt op verlangen van zijn echtgenoot© te Hastings ter aarde be steld. Drama op Tam bang Sawah. Ingenieur doodgestoken. Uit Bemhoelen werd eind Mei aan de Indische bladem geimield Ingenieur Muller van Tannbang Sa wah is door vier messteken levensge vaarlijk gewond'. Hij accepteerde een onbeschoftheid' van zijn paarden-jangen niet en gaf de®e een oorvijg. De paar- den-jongen viel hem toen met een mes aan mot het bovenstaand noodlottig gevolg. De ongelukkige overleed' een etmaal na het gebeurde. Hij laat een vroafw met 5 kinderen achter. KERKNIEUWS. De zaak-Geelkerken. Een nieuwe Generale Synode. De classis Zaandam heeft bijeenroe- ping van de Generale Synode verzocht binnen drie maanden. Bet lijdt wel geeai twijfel of aan dit verzoek zal worden voldaan. Dan zal in één of eenige zittingen het grava men van dr. Koppenaal worden be handeld'. Waarschijnlijk zal er nog wel meer aan do orde zijn. Want wie eenigs- zins op de hoogte is van den gang van zaken, weet, dat er meer dingen zijn, waarolver beraadslaging eener Generale Synode wenschelijk is. Bezinning en liefde vragen er om. Liefde tot personen en gelegenheid om hen bij de bezinning die helpende hand te biedlen ook, zeer zeker. Maar be zinning over den toestand) in onze ker ken en liefde tot die kerken, tot de waarheid Gods toch vooral." MARKTBERICHTEN. Botterdamack« Veemarkt. 29 Juni. Aanvoer 53 veulens, 768 magere runderen, 715 vette runderen, 307 vet te kalveren, 583 nuchtere kalveren, bti schapen of 1 aanmeren, 1 varken, 153 biggen, 7 bokken en geiten, 50 over- looper, 1 ezel. Prijzen Vette koeien, le kw. f0.50 —0 53, 2e kw. f 0.43, 3e kw. f 0.30; Ossen le kw. f 0.49, 2e kw. f 0.44, 3e kw. f 0.37% Stieren le kw. f 0.42 2e kw. f 0.88, 3e kw. f 0.35 Kalv®. ren le kw. f 0.57%, 2e kw. ÏO.47%, 3e kw. f 0.37%. Melkkoeien f 290475, Kalfkoeieo f 300—475, Stieren f 180—475, Pinken f 100—150, Vaarzen f 170—230, Werk paarden f 200—325, Slachtpaarden f 100 —200, Hitten f 125—200, SiachtkaWe ren f 7—10, Fcflcktaj,veren f 15—25, Biggen f 1424, Overlooper» f 25—40, Veulens f 50—13Q, Biggen p. week f 2.40—2.75. Handiel in koeien en ossen langzaam prijzen onverandlerd. Stieren handel iets williger. Vette kalveren stugge handel, prijzen stationair. Melk- en kalfkoeien halmen handel en flauwe prijken. Palarden redelijken) handel, prijzen onveranderd. Kaasmarkt Bodegraven. 29 Juni. Aangevoerd1 552 partijen, waarvan 498 met r.ro., 25667 stuks, 205386 K. G. Prijs Goudsche kaas m'. r.m. le srt. f 50—54. 2e srt. f 42—48, zware f 56, zonder r.m'. f 4053. Handiel flauw. Gemeentelijke Visckmarkt Gouda. 29 Juni. Aangevoerd 3 manden versche schol verdeeld in 68 partijtjes van 10—15 stuks. De prijzen varieerden van f 0.25 —0.60. Marktbericht dar Coöperatieve VareanigiBf *De Boakoopacha Veiling" te Boekoop. Rozen Ophelia 4550, Gokten Ophe lia 5054, HadJey 80100, Columbia 65—70, Butterfly 40-50, Mad Keller 60, Mme. Jules Boudhé 40—58, Marcel rozen 77, Cl Peraet 87, Polyantharo- zen 50, Buirtenrozeni 10—24, Wilb Kondes 67—80, Pauls Scarlet 55-80. V Diversen Dahlia's 80—110, Gladi olen 31, Lathyrus 3235, Pioenen 28, Oamipaniula 14—15, Delphinium120— 24. i- RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 28 Juni. Hoogste stand) 773.1 te Groningen. Laagste stand 763.8 te Biaritz. Verwachting Zwakke, noordooste lijk tot zuid-ooetelijke wind. Licht be wolkt. Droog weer. Wanner. Lidrt opt 29780 Juni 9.58 njn—4.11 rja. STADSNIEUWS. GOUDA, 29 Juni. Examen Engelse he Handelscorrespondentie. Te 's Gravenhage is geslaagd voor het Jax&men Engelse he Handelscorrespondentie (Mercuxiua) de heer G. C. van Bunnit. leer ling van den heer C. J. van de Putte. Examen handwerken. Aan de R.K. Kweekschool Ursulinen te Maastricht is geslaagd voor het examen ntfttige handwerken Mej. Ch. Verwey alhier. Aanbesteding. iBq de gisteren door de Rijksgebouwen dienst te 's-Gravenhag© gehouden aan beste ading van de aan en verbouw der R. H. B. S. te Schiedam, was laiagste inschrijver de heer f. Amesz alhier voor 119.454. Benoeming. Onze stadgenoot de heer Mr. L. J. C. 'den Hartog is met ingang van 1 Juli a.s. be noemd tot inspecteur by de gemeente-politie te Utrecht. iMet deze functie de eerste in den Lande wordt een nieuw instituut geschapen, teneinde daaruit dn de toekomst te benoe men de met het politie-onderaoek in straf zaken belaste hooge ambtenaren zulks naar het systeem zooals dat in iDuitscbland be staat, waar in elke plaats van eenige betee ken is de commissaris van politie een jurist dommiss: i geven. isie het niet ondienstig een overzicht I W. F. Rijwiel- n" No. 1931 zal de cre- diteurenlyst sbeVatten in bovengenoemd fail lissement. Zy telt 15 namen met een totaal bedrag aan vorderingen van 1121.31. De baten zijn nog niet volledig bekend. Slavenburg Co's Bank. In de dezer dagen te Rotterdam gehouden aing van «urg Co'« bank, werd de voorgestelde statutenwijzi ging goedgekeurd, en werd tot commissaris herkozen, die heer J. H. de Wilde alhier. Wonderwijs. is De. F. H. G. Ver- I tot 1 eeraar in het Godsdaenst- t Chr. Lyceum te Zeist. ü.en boottocht naar Gouda. Het Christelijke Fanfarecorps „Soli Deo Gloria" te Delft heeft het voornemen op Dinsdag 6 Juli een boottocht te maken De temperatuur van het water. De temperatuur van het water in de Sted. Zweminrichting was hedenmiddag 2 uur 66, de lucht was 68. van het stoffelijk over- van wijlen den heer J. de Ven had op de Al ge meen e 'Be ier, in allen eenvoud, de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wylen den heer J. de Ven, in leven boekhandelaar hier ter stede, voor dien een «eer geacht opvoeder der jeugd. De overledene toch was voor zijn vestiging bier ter stede, onderwijzer te Alkmaar en stond daar bij zijn leerlingen zeer in aan zien. Hy was, zoo schreef een geacht inge zetene die destijds tot *yn leerlingen behoorde ons, een sympathiek en recht vaardig onderwijzer. Op den doodenakker bevonden zich vele vrienden van den overledene en afgevaar digden van verschillende vereenigingen waar de overledene lid van was. Aan het graf werd niet gesproken. De zoon van den overledene dankte namens de r de betoonde 'belangstelling. r Soc. Ons Genoegen. In de Schouwburgzaal werd gisteravond een algemeene vergadering gehouden van leden der Sociëteit „Ons Genoegen". Nadat de Voorzitter, de heer C. J. M. Kroon met een woord van welkom tot de aanwezigen de vergadering had geopend en de uitgebreide notulen der vorige vergade ring waren gelezen en goedgekeurd, dankte de Voorzitter den heer Pot voor den arbeid aan de uitvoerige notulen besteed. Daarna richtte spr. het welkomswoord tot het eere lid den heer C. van Veen. De Voorzitter deelde mede dat het be stuur met veel genoegen gezien heeft dat de heer L. die Groot direct bereid was, na dat de vorig^ pachter de Sociteit had verla ten, de exploitatie van het buffet gaande te' houden. Het deed spr. genoegen den heer de Groot hier aanwezig te zien om hem hier namens bestuur en leden hartelijk dank te zeggen voor de onbaatzuchtige wdjze waar op de heer de Groot en zyne echtgenoot© de belangen der sociëteit heeft behartigd. (Ap plaus). iDe heer de Groot dankte voor de wear- deerende woorden. Verder deelde <te Voorzitter mede dat het met de verpachting der buffetten niet is ge-1 loopen zooals het Bestuur had gedacht, ein delijk heeft het zich in verbinding 'gesteld met den heer H. J. In 't Veld, die ook mede dong, en het bestuur heeft hem onder de condities als by de verpachting bepaald, aangesteld en heeft de verwachting van een aangename samenwerking met den heer In 't Veld. Sedert December hadden de heeren J. C. den Boer en A. Mogendorff zich beyverd datgene te doen wat In het belang was van de Sociëteit, die heeren hebben zich uitge sloofd om dé zaken van de Sociëteit gaande te houden waarin zy geslaagd zyn. Het be stuur heeft voor hen alle lof en meent een woord van waardeering hier niet te mogen onthouden. (Applaus). Daarna kwam aan de orde: Rekening en verantwoording van den Penningmeester over het Societeitsjaar 1925/26. De heer Esser lichtte het rapport der Commissie mondeling toe, en zeide dat zou kunnen wor den volstaan met te zeggen dat de rekening accoord is bevonden, maar in verband met de reorganisatie der exploitatie acht dé C« Met gröote zekerheid is* vastgesteld dat de toestand zeer veel verbeterd' is en het perspectief hoopvol stemt. Een woord van byzonderen dank wordt gebracht aan de heeren den Boer en Elshout die de bedrijfs resultaten wisten op te voeren, het is ge bleken dat er behoorlijk winst is te maken. Op 30 April 1926 was er een saldo var. 1939.26 terwyl er vorige jaren steeds schuld was. De rente van obligaties is nu gegarandeerd, het afgeloopen jaar is ér rente gekweekt. 1 'De winst- en verliesrekening leverde nog een verlies van 844.50 op doch niet verge ten mag worden dat na het vertrek van den vorigen pachter reparaties en verbeteringen noodig waren die 1000 vorderden; het be stuur heeft goed gedaan hiermede niet te wachten. De Comm,issie waardeert het werk dat gedaan is. Nu wyst de balans op 1939 aan geld middelen terwyl er in 1923/24 een schuld was van 8000 dus een aanmerkelijke voor uitgang. 'Er Is een verliessaldo van 6000 in te halen en er moet 1200 gereserveerd wor den voor achterstallige rente. De Voorzitter dankte de Oommissie, be staande uit de heeren Esser, I. v. Dantzig en J. van Eij'k, voor het uitgebreid rapport en stelde voor de rekening goed te keuren. Aldus werd besloten. De heer IJsselstyn deelde mede dat van den heer Es&er een schrijven by het bestuur is ingekomen waarin hy vraagt of het 'be kend is dat overcompleet kassaldo gestort wordt op de particuliere rekening van den heer J. L. v. Eyk, en hy vraagt of by even tueel overlijden de erfgenamen de vordering der Sociëteit zullen erkennen. Spr. kan den heer Esser mededeelen dat de heer van Eyk op financieel gebied groote verdiensten heeft voor de Socdeteit, en dat uit deze handeling blijkt dat de heer van Eyk een hoogere rente geeft aan de Socië teit dan bij eenige bankinstelling te krijgen zou zijn. Dit is voor de Sociëteit een groot voordeel. 'De heer Esser wees er op, dat hy déze vraag heeft gesteld in zyn hoedanigheid als ldd. Er is hier geschapen een debitejirenvor- dering. Van wantouwen is natuurlijk geen sprake. De heer IJsselstyn merkte'op dat de heer v. Eyk de finantieele administratie voert en de verantwoording op den heer v. Eyk rust. Er zyn bescheiden genoeg om datgene te voorkomen wat de heer Esser ©enigszins zou kunnen vreezen. Het bestuur fs voorts verantwoordelijk voqr eventateele gebeurte nissen waarvan wy alLen hopen, zegt spr., dat ze nog zeer vérre zijn. De heer Esser wees er nog eens op dat by hem heeft voorgezeten het zakelijk be handelen van deze aangelegenheid. Hier is geschapen een débiteur. iDe Sociëteit heeft een vordering op den persoon van den heer v. Eijk hetgeen heel iets anders is^ als een vordering op een functionaris maar met de verklaring van den heer IJsselstyn neemt spr. volkomen genoegen. iDe heer LTsselstyn wilde nog even opmer ken dat er een tijd is geweest dat de zaak niet in orde was n.l. toen de heer v. Eyk In voorschot was, zonder een bekentenis van de Sociëteit te hebben. De heer J. L. van Eijk deelde daarop me de hoe die toestand is* ontstaan. Toen onder den voorzitter wylen den heer Nootho ven van Goor kasgeld noodig was wenschten de bankiers dat alle bestuursle- 140.650.—. den zich hoofdelijk aansprakelijk zouden stellen voor het op te nemen bedrag, toen heeft spr. zich boos gemaakt en gezej zal het voorschieten" en dat was het van de ellende. De Voorzitter stelde vervolgens aan öe orde: Benoeming van 2 bestuursleden we gens periodieke aftreding van de heeren J. L. van Eyk en A. Mogendorff. Beide heeren werden herbenoemd en namen hunne be noeming aan. De Voorzitter feliciteert de Sociëteit er mede dat beide heeren hun mandaat hebben willen zien vernieuwen. De heer J. L. v. Eyk dankte de leden ook namens den heer Mogendorff voor het in hen gesteld vertrouwen en deelde mede dat feitelijk de her Elshout de zaken van het penningmeesterschap behandelt. Spr. wil hem hier in 't byzyn van de leden hartelyk voor bedanken. (Applaus). De Voorzitter deelde mede dat het be stuur gemeend heeft den heer Elshout on langs by zijn 26-jarig huwelijksfeest een klein bloemstuk te moeten aanbieden omdat hy zooveel tijd onttrokken heeft aan zyn gezin in het belang der Sociëteit. De heer v. Veen stelde nog een vraag over couponbetaling, de advertentie dien aangaande was niet door iedereen begrepen. De heer Elshout antwoordde dat met aan vang van de op 1 Juli vervallende coupon de betaling in het vervolg ten kantore van de fa. Knot en Dortland zou geschieden. De heer J. van Eyk zeide zich geërgerd te hebben tijdens de Pinksterdagen aan de toestand in de Societeitszaal. 'De bezoekers leden ondervonden veel last van vreemde lingen de daar waren toegelaten. De Voorzitter beloofde in het vervolg zoo veel mogelyk voor dergelijke gebeurtenis sen te zullen waken. Hierna werd de vergadering gesloten. Het verslag van den toestand der Gemeente Gouda over 1925. IV. Geldmiddelen. - Financieele toestand, „Het moet vele gemeentebesturen" zèo leest men in een lartikel „De geldmarkt én de gemeente", opgenomen in hét Augustus nummer 1925 van het maandblad „Gemeen tebestuur" dér Vereeniging van Nederland- sche gemeenten „in het eerste halflaér iegd: „ik et fcgin van 1926 gegaan zijn als de zwemmers, die, nauwlettend acht slaand op temperatuur, wind en gety, deze maand een poging waag den om den beroemden overtocht over het Kanaal te volbrengen. De Zwemmers, te wa ter gaande op een naar hun inzicht succes^ belovend tijdstip, maar ondanks geweldig kunnen niet slagende door tegenwerking van steeds onberekenbare elementen, de ge meentebesturen leeningen convertee rende op het naar hun inzicht juiste tijdstip en tegen voorwaarden, die morgen niet meer te bedingen zouden kunnen zyn, terwyl zy overmorgen moeten ontwaren, dat zij nog voordeeliger hadden kunnen slagen". Uit dit citaat blijkt reeds in welke rich ting de bemoeiingen van vele gemeentebe sturen gingen. Hunne leeningspolitiek was, maar slechts mogelyk, gericht op conversie. Ook ons College heeft reeds in den aan vang van 1925 overwogen of het niet mo gelijk was in vorige jaren tegen rente-ty pen van 5% en hooger aangegane geld leen ingen te converteeren tegen leeningen met lager rentecyfer. Overeenkomstig een circulaire van het gewestelijk bestuur pleegde het hierom trent in de allereerste plaats overleg met de in die circulaire genoemde officieele en semi-officieele instellingen. Uitgezonderd de rijkspostspaarbank had echter geen enkele geld voor conversie be schikbaar. Geconverteerd werden tegen eene rente van 5 en koersen van respectievelijk 98, 97%, 98 en 97, 46 de navolgende leenin- gen: le. een in 1919 met de rijkspostspaar bank aangegane geldleendng, groot 425.000 pro resto groot 426.000.pro res to grot 360.000, rentende 6% 2e. een in 1924 met de centrale arbei ders verzekering- en depositobank te 's-Gra- venhage aangegane geldleening groot 200.000.pro resto groot 195.000. rentende 6%' 3e. een in 1924 met de maatschappij voor gemeente-crediet te Amsterdam aan gegane geldleening groot 300.000.—, waar op nog niet was* afgelost, rentende 6% 4e. een in 1924 door bemiddeling van de incassobamk te Amsterdam uitgegeven obli- gatieleening groot 800.000.—, pro resto groot 487.090.—, rentende 6 Bovendien werd tegen eenzelfde rente type en koers van de maatschappij voor gemeente-crediet ter leen ontvangen een be drag van 100.000.ter dekking van de kosten van conversie en gedeeltelijke dek king van de uitgaven wegens rioleeringg in het stadsdeel „Korte Akkeren". Deze conversie waartoe de raad in zyn vergadering van 7 JuJd besloot, bracht der- gemeente, voor het eerste volle jaar op de converteering volgende, reeds een voordeel van plus minus 10.000.wegens rentebe sparing. Werd hierdoor voor de toekomst een be- belangryk bedrag op uitgaven bespaard, de eisch, den financieelen toestand der gemeen te in goede banen te houden, maakte het nog steeds noodzakelijk dat bijzondere aan dacht werd gewyd aan de samenstelling van het gemeentelijk budget. Verlaging der gemeentelijke inkomsten belasting kon 'by de .behandeling der be grooting voor het dienstjaar 1926 in uit licht worden gesteld, mede als gevolg van een verhooging van d* opcenten op grond en personeel© belastang, waardoor tevens èen minder eenzijdige bélastingverdeeling werd bereikt Nieuwe leeningen, behalve de hiervorqn- genoemde ad 100.000.werden niet aan gegaan. Hét saldo der gemeenterekening over '23 groot 322.168.69 kwwm den belastingbe talers'in zooverre ten goede, dat zooals ge zegd het vermenigvuldigingscijfer niet be hoefde te worden verhoogd; dit bedroeg dus ook voor 1925/26 0.65. Voor werkloosheidsverzekering, steun verlening en werkverschaffing, werd in 1925 uitgegeven een bedrag van rond Aan kasgelden had de gemeente geen gébrek. Op 1 Januari 1925 bedroeg toch het creditsaldo in rekening-courant bij de Na tionale Bankvereeniging 527.804.91. Opgenomen wera irf den loop van het ver slagjaar 1.656.000.80; gestort werd 1.223.503.12. Op 1 Januari 1926 bedroeg het credit-saldo 99867.98. Aan rente, pro visie en zegelkosten werd over 1925 betaaia 1066.47, terwyl wegens credit-rente werd ontvangen 10564.78, zoodat de rentereke ning sluit met een batig saldo van 9498.31. Door de gemeente-lichtfabrieken, afd. gas werd opgenomen f 76809.34% en gestort 110.426.27. Op 1 Januari 1926 bedroeg het creditsaldo 34.011.27%, terwyl wegens cre dit-rente werd ontvangen 1.223.34. Door de afdeeling electriciteit werd opgenomen 170.212.72% en gestort 170.404.39. Op 1 Januari 1926 bedroeg het debet-saldo 4825.71%. Aan rente werd betaald 11.57, terwyl wegens credit-rente iwerd ontvangen 463.24, zoodat de renterekening sluit met een batig saldo van 451.67. Burgerlijke Stand. (GEBOREN: 24 Junk Willem, z. van A. Hermenet en M. M.# Teekens, J. v. d. Heij- denstraat 26; 25. Mairia, d. v. J. Roedolf en H. H. van Kempen, Vest 81; 26. Adriana Maria, d. v. Th. H. Heesen en M. M. Neder- hof, THirf. 109; Wdlhelmina, d. v. J. Radix en J. B. Vermeulen, R. v. Catsweg 154; Gerardus Co melis, z. v. C. J. Bargman en C H. Govers, N. Haven '146; 27. Hendrik, z. v. H. Belgraver en J- D. Stubbe, IJssellaan 231; Johannes Marie, z. v. W. Blom en J. de Weeger, 4e Kade 55; Anna Maria, d. v. J. A. O. van den Heuvel en P. E. de Keize*, Heerenstraat 114; 28. Abraham, z. v. W. H. van de Munt en G. Schaap, Paradijb 14. Agenda. 8 Juli. Raadzaal Stadhuize. Vergadering van Secretarissen van Kamers Van Koop handel en Fabrieken. 6 Juli 8% uur Derde Orgelbespeling in de Groote of St. Janskerk. Agenda Goudsche Padvinders. Dinsdag 29 Welpen 6% uur Clubhuis. Le- w zing door dien heer van der Ven. De apotheek van den heer F. A. Dee, Westhaven, is deze week tot en met 2 Juli benevens den daarop volgenden nacht ge opend na 8 uur 4ea avonds (dee nachts ech ter alleen voor recepten). Nabeschouwing over de jubileumwed strijden der G. Z. C. Zooals wy gister bereids meldden zouden wy vandaag nog een korte resumeerende indruk van de G. Z. C.-wedstrijden en in 't bijzonder van het polotouroooi geven. Wy mogen dan beginnen met d® opmer king dat organisatorisch de wedstrijden een succes waren. Natuurlijk kwam dat ook voor een deel door het mooie .weer, maar *ij die de feesten voorbereid hebben komt daar voor zeker een woord van grooten lof toe. Maar ook uit sportief oogpunt viel er veel te genieten. Op de diverse banen kwamen de bekendste Hollandsche zwemsters en zwemmers uit, terwijl de buitenlandsche deelneming bevredigend was. Vooral de Dudtschers hebben zoowel qualitatief e" quantitatief zich van een goede zijde doen kennen. De deelneming der Franschen was wat dat betreft heel wat minder. Dat kwam natuurlijk gedeeltelijk ook door het feit dat de Libeliule momenteel niet tot de clubs be hoort, die over-een contingent snelle baan- zwemraers beschikken. De Engelse hen pres teerden op dat gebied ook maar weinig. Resumeerende wonnen de Duitschers op de zes internationale banen vijf eerste prij zen en de Engelschen één tweede prijs. De Franschen behaalden er geen enkele. De laatsten wijdden echter al hun krach ten aan het waterpolospel en het resultaat dat zy daarin bewerkstelligden was alles zins goed te noemen. Niet vergeten mag worrden, dat de Libellul© haar aanvoerder Rigal en haar uitmuntende voorspeler Seghers misten, die beide op 't laatste mo ment ziek werden. Teneinde niet al te ver zwakt uit te komen hadden zy zich daarom versterkt met Lasquin van de S. C. U. F., die verreweg de beste in de achterhoede was. Overigens vonden wy Mayaud een flink stuk boven de anderen uitsteken. Deze Fransche international beschikt over een zéér venijnig en effectëvolschot. Hy blaakte dan ook de meeste doelpunten en was bui tendien de man die iedere situatie onmiddel lijk overzag. De andere spelers, „mes pe- tits gars" zooels Mayaud ze noemde waren snel en snapten het spel ook uitstekend. Dat de G. Z. C. slechts op fortuinlijke wyze in extremis kon winnen pleit wel voor de Franschen, al dient direct gezegd dat de Gouwenaars heel veel pech met schieten gehad hebben en... niet zoo erg goed te spreken waren over de onderwatersche be grippen" der Lifeeliulisten. Het was ook ten gevolge van één dier practyken dat IJssel styn eOen zyn zelfcontrole verloor en boos werd, tengevolge waarvan hy het water moest verlaten mèt den Franschman. Wij kennen den Goudschen midvoor als een zeer gedisciplineerde speler, die zichzelf niet gauw vergeet, maar toen wij hoorden wat de oorzaak van zijn toornige opwelling was, hebben wy hem tegelijk (vergeven. Overi gens valt er van het spel der Gouwenaars niet vëel nieuws te vertellen. Wy vonden Den Boer in beidé wedstrijden uitstekend, de anderen allen ongeveer op bon gewone peil. Ruiters zal moeten oppassen dat hij zich strikt aan de regels houdt, Bokhoven zal oa. met zachte 'boogschoten maar wei nig succes hebben en van der Ree zal er goed aan doen alleen maar te schieten als hij dichtbij het doel ligt Zooals wy reeds schreven waren de En gelschen een groote teleurstelling. Dat deze club in de Londensche competitie eenige rol van beteekenis speelt kunnen wy niet aan nemen en él8 het zoo is, pleit het niet voor die oompetitie. Men kan niet alle schuld op den reserve doelman gooien want het heele team rammelde en zelfs Pycock presteerde maar een schijntje. Het trucje om tweemaal een armzwaai te maken met den bal en dan pas te schieten gaat tegen 'n le-klasse spe ler niet op. Hij was intusschen nog de minst onhandige van zijn zevental en scoorde twee doelpunten, die niet onaardig waren. In ieder geval was het optreden der Engel schen een onverwachte failure. Ook de Dudtschers vielen ons niet mee. Zy hebben gedemonstreerd dat men met hard zwemmen alleen geen wedstrijd tegen een eenigszins goede club wint. Ze hadden iets meer benul van het spel dan de Engel schen maar schoten ook technisch zéér veel tekort. Een speler die op 3 k 4 Meter van het doel vry ligt moet onder alle omstan digheden een doelpunt kunnen maken. En dat konden zy 't bleek toen ze tegen de G. Z. C. speelden nog niet eens. Ze zwermden met z'n vieren of vijven soms voer het Goudsche doel, waar de drie ach- terspelers de situatie volkomen beheersch- ten door tijdig over te nemen en zich tel kens tusschen 2 spelers op te stellen. Tenslotte nog iets over de scheidsrech ters. De heeren G. Minnes Jr. en Mr. Udal (Engeland) hebben o.i. goed gearbitreerd. Daar was iedere speler het over eens! (Wel een unicum). De Franschen vonden mr. Uidal zelfs zoo goed, dat zy zullen voorstel len om hem den wedstrijd Frankrijk-België te laten leiden. Vermeld zy tenslotte nog dat aan het of ficieele diner, Zondagavond gehouden alle buitenlandsche gasten door een vriendelijke attentie van den heer W. A. Hoyng eenig Goudach plateelwerk mee naar huis kre gen, terwijl iedere polospeler een bronzen herinneringsmedaille ontving. Dit diner waaraan o.a. de heeren Bredius, P. Bokho ven, A. D. v. Vreumingen, J. Kortenoever, mr. Udal, en mevr. TriebeisKoens het woord voerden, vormde een waardig slot van de festiviteiten. De Goudsche Zwemclub heeft twee glorie rijke dagen méér in haar bestaan! Ter aanvulling van ons verslag van giste ren deelen wij verder nog mede dat Zater dag de wedstrijden in den Bleekerssingel zijn opgeluisterd door het Stedelijk Muziek korps, onder leiding van den heer Fabriaan, dat zeer attent was om bij het'te water gaan der polo-clubs de volksliederen der respectievelijke landen te spelen. Ook Zon dag had de kapél in de Zweminrichting deze vriendelijke attentie, die zeker is gewaar deerd. Beide dagen was voor het muzikaal gedeelte uitnemend gezorgd. De politie heeft vooral Zaterdag een moeilijke taak gehad toen daar aan den Bleekerssingel duizenden stonden om de lange-baan wedstrijd te volgen. Goede vei ligheids- en ordemaatregelen waren geno men door afzetting en politietoezicht en ook was er politie te water om bij een on geval direct te kunnen aasisteeren. Ook de Eerste Hulpdienst was op het kazerne-ter rein aanwezig. In elk opzicht waren goede voorzorgen getroffen, waarvoor alle waaxdeering. UIT DEN OMTREK. CAPELLE Z d. IJSSEL. Zooels te verwachten was, komen nog steeds klachten binnen tegen den gearres teerden notaris J. C. de J. Zoo ia o.a. door een inwoner uit Den Haag een klacht inge diend, terwijl nog een Rotterdamsche zaak aanhangig is gemaakt Deze beide laatste verduisteringen bedragen 1800. SCHOONHOVEN. Rijkskweekschool. Geslaagd voor het examen akte L. O. J. Schep van Willige, Lange rak, G. Schinkel, van Polsbroek, en mej. Annio Stalenburg ,van Schoonhoven. ZWAMMERDAJL Afscheid Mej. Ds. F. W. Rappold. In het vriendelijke kerkje der Rem. Geref. Gem. heeft Zondag mej. Frederika Rappold afscheid genomen van haar1 eerste gemeen te, waar zij ««toen* Win. zes jaren met groote toewyddng gearbeid heeft. Ds. F. W. Rappold heeft vóór haar diensttijd aldaar eerst gewerkt als godsdienstlesrares te Hil versum en toen als hulppredikant» te Rot terdam. Het vrijzinnig-godsdienstig leven in de Rijnstreek dankt mede aan haar arbeid to Zwammerdam zijn opleving en aanvan kelijke concentratie. Als tekst van haar afscheidspredicatle koos ds. R. II Kor. IX 15 „Gode «ij dank voor Zijne onuitsprekelijke gave". Vele goede wenschen zullen Ds. R. verge zellen naar Dokkum, waar «ij a-s- Zondag door prof. dr. O. J. fleering zal worden be vestigd tot predikante der Vereenigde Christelijke Gemeente. DRAADLOOZE DIENST. Abd el Krim naar Madagaakar. PARIJS, 29 Juni. Naar verluidt ia de Framsah-Spaaneche conferentie het eeigi geworden, om Abd el Krim naar Madagaskar te verbannen. Aardschokken in Zwitserland. FRiBIBURG, 29 Juni. Gisteravond zijn aardbevingen: waargenomen ;n Fredburg en andere stéden van Zwit serland. De bevingen hielden gcrui- men tijd aan. Het ongeluk met de loodaehoenor. DEN HAAG, 29 Juni. Op verzoek van de door den Minister van Marine ad. int. ingestelde commissie van on derzoek naar die oorzaken van de rerwp welke den. loods schoener van Terschelling is overkomen, z»l vanwe ge dit departement eerlang een nader onderzoek worden ingesteld' door twee mijnenvegers, en wel ter plaatse waar bij het vorig onderzoek de sleeplijn gepakte heeft adhter een op den bo dem liggend voorwerp dat men toen vermoedde een anker te zijn, zonder dat zulks door het duikersonderzoek was bevestigd. De luit. ter zee 2e klasse, A. J. BaTon van Lijnden, di® de vorige maal het onderzoek leidde, is thans eveneens hiermede belast. WISSELKOERSEN. 28 Juni. 29 Juni. Officieel. Londen 12.11% 12.11% Berlijn 59.27% 60.26% Parijs 7.24 7.18 Brussel 7.18 7.04 Zwitserland 48.22% 48.22% Weenen 35.20 36.20 Kopenhagen 66.66. Stockholm 66.85 66.86% Oslo 64.70 54.70 New York 2.48% 2.48% Niet officieel. Praag 7.38 7.38 Madrid 40.02% 40.55 Milaan 9.06 9.— Beursoverzicht. Hiet publiek hield zich heden ten opzichte van de effectenbeurs zeer ge reserveerd, roet het gev<% dat de han del gering bleef. Van de suikeraan- deelen zétten H.V.A. htm stijging ver. dér voort, en kwamen die ruimscbooU boven 700. Rubber fondsen waren aan, den zwak ken kant. Amsterdam rubber die da meeste affaire te zien gaven, moesten enkele procenten prijsgeven. In tabakken ging weinig om. De Su- metrasoorten 'waren niet veei veran derd. Op dé olie-afdeeling ontwikkelde zich eendge handel in Koninklijken, die zich boven de koereen van giBteren stelden. Nederland sche Industrieelen werden op kleine schaal veranderd. Jurgens- waarden bleven op peil. Kunstzijde- anndeeljen bewogen op onregelmatige wijae. Aan Ameiïkaanadhe waarden werd weinig aandacht geschonken. Prolongatie 9% 3 N. W. S. 74%.

Goudsche Courant | 1926 | | pagina 2