rauiowiMMiiiBor voss - Langt Mimi M IOS. Z AM AN, Gouda Wéét II? GROOTE AFSLAG van Vet Blank Kalfsvleesch. Groothandel in Klompen en Tennisschoenen A. BRINKMAN ZOON J Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. Dierenliefhebbers, een hond uit te zoeken in bet ASSYL, einde Jaagpad. Cadeaux voor Hoeren (LEIWEG 85 - Magazijn: Wachtelstraat 22 $peciaal in wit gelakte en geschilderde Klompen. Concurrentie onmogelijk. s- 4. edl'w Vonlmt to dooden. ft™ medqrttehti gen itjn nog niet «opokt. U« «leg un de Bemme. Het wat giateien de tiende ven jaardag van het begin van den eereten slag aan de Somme, waar de Brittgn in tfitlni bffna 23.000 officieren en meer dan 470.000 uien. wgchappen verloren. De bieden publiceeren, Volgens een dwedlooB bericht, artikelen ter herinnering aan dene gedenkwaardige epi sode uit den grooten oorlog en vermelden de namen van honderden, die op den eersten dag van de slagen aan de Somme het leven lieten. BINNENLAND. |De classificatie van de gemeenten. Het tweede Kamerlid' Molles beeft den minister van financiën, voorzitter van den raad van ministers, de vol gende vragen gesteld' 1. Is de netgeering bereid, indien gij de classificatie, bedbeld in de Be zoldigingsbesluiten, in ieder geval wil handhaven, ten spoedigste te zorgen wetenschappelijke sta tistiokcn vfljj'q© levensduurte in de verschil leunde gemeenten, zoodat op juiste gronden dat dlassilicatieetelsel wordt opgebouwd? 2. Aoht de regeering het billijk en consequent, dat de militairen en de burgerlijke ambtenaren op verschillen de wijze worden behandeld, zoodat ae oeno categorie wel, de andere niet, in verschillende salarisklassen wordt in gedeeld? Zoo ja, op welke gronden V De financiële toestand van Vaals. Een lening van 130.000, zoo noodig onder garantie van ryk en provincie. De minister van Binnenlandsctie Za ken en Landbouw is, naar wij in de ,,Limb. Koerier lezen, bereidi gevon- d|en een voorste* te doen aan zijn ambtgenoot van Financiën van een vast plan van maatregelen om de gemeente Vaals tegemoet te komen. Daarin komt o,a. een loetiïng van f 180.000 voor «J*** der nadeelig saldo's over 1924 eai 1925, zoo noodig onder garan tie van rijk «n provincie. Huldiging van prof dr. L. van Itallie. 1 Aanbieding van een fonds. 'Gisteren, Donderdag, was het 40 jaar geledep, dat prof. dr. L. van Itallie hoogleeraar in de vergiftleer en de artaenijbereidkunde aan de Leidsene Universiteit en directeur van- het Phar- niacoutisdi Laboratorium te Leiden, tot apotheker werd bevorderd en is het 25 jaar geleden, dat hij werd be vorderd tot doctor in de pharmacae. Een groot aantal anrbtgenooten, vrien den, leerlingen en oud-leerlingen1 van den hoogleeraar hebben gemeend, dat déze dag niet onopgemerkt mocht voor bijgaan en uit hum midden, werd een «wnmissie benóenud om< den hoogleer aar te huldigen. Aangezien de hoog leeraar slechts een herdenking van deze jubilba in besloten kring wensch- ter droeg deze huldiging! geien officieel karakter. Namens een huldigingscommissie *verd prof. Van Itallie toegesproken door dr. J. J. Hofman, die in. zijn toespraak de groote verdiensten van prof. van Ital lie schetste op het gebied' der artse- nijbereidkunde, doch vooral als docent en deelde ten slotte méde, dat zijn vrienden, ambtgeoootem, leerlingen en oudi-leer ling en hebben gemeend, een fonds te moeten bijeenbrengen en dit ter beschikking te stellen met ver zoek, daaraan dei bestemming te geven welke prof. Van Itallie het meest wen- schelijk voorkwam. Prof. Van Itallie dönkte in hartelij ke bewoordingen voor de hulde, hem gebracht en voor de blijken van' sym pathie, welke hem, in den vorm' van bloemstukken, brieien, telegrammen enz. op dezen dög zijn geworden. Postcheque- en Overschrijving bQ landsche Bank. Uo directeur van. den Postcheque- en girodienst brengt ondier de aandacht, dat door t in werking treden op b Jufi 192b van liet Kou. Besluit van 29 Med 192b in het GirObesluit 1924 on- dej- meer de volgende wijzigingen van kracht worden Vver bet saldo der postrekeningen kali ook worden beschikt voor over schrijvingen op girorekeningen bij de Nederland.sche Bank en op rekeningen- oouflani bij dtiai'voor «in aanmerking komende b|i<l|<fjp(d&che> pbstchièque- eu girodiensten. Ten behoeve hiervpi) is bij, die Bank eene girorekening geopend ten name vaji den Postclièque- en Girodienst. Door den Muiister van Waterstaat is bepaald, dat overschrijvingen op giro rekeningen bij de Nederlamdwche Bank kunnen plaats vinden, mits het over te schrijven bedrag niet kleiner is MWO, eai voor zooveir de saldi po^trekening en van afschrijving door zoodanige overschrijvingen niet bene den f 10,000 halen. pe girorekening bij de Nederland- sche Bank ten behoeve van den post cheque- en girodienst kan ook worden gebezigd voor het doen vain overschrij vingen van girorekeningen bij die Bank op postrekeningen. De Bank zal deze echter slechts uitvoeren' voor zoover de over te schrijven bedragen niet kleiner zijn dan f5000. Het algemieen geldende maximum be drag van f 6000, voor cfaèquee en post ered! ert-bri even ig afgeschaft, zoodat te s dan der 4*1 un graat* thans voortgeut wordt in de V' Oldenbarneveltstr. 84-86 88 miso ROTTERDAM uezeu aanzien voortaan geenerlei be perking meer geldt. Spoedibehandeling van ohèque-advie- zen kan voortaan, behalve door de be trokken rekeninghouders, ook worden gevraagd door de houders van de chè- ques. Bezoek van de Koningin-Moeder aan Utrecht. Bjj het openluchtspel „Ichnaton'*. H. M. de Koningin-Moeder heelt gis UTeiiTe UireoUt met groot® belangstel, ling het openluchtspel „Ichnaton ge votgd. Het spel werd begunstigd' door stralend zomerweer Na afloop defileerden de strijdwa gene voor de Koninklijke loge. Ho- rembeb (bij de maskerade de heer Koudon) werd aan H. M. voorgesteld. De Koningin is daarop naar de Dom kerk gereden, waar Zij een twintigtal minuten vertoefde. H. M. werd hier ontvangen en rondgeleid door den heer K. Lennep, waarnemend' vooraitter van het college van kerkvoogden der Her vormde gemeente, prof. K. Leeuwen lid van dal college, en dr. Slofliou- wer, onder wiens leiding, de restaura tie der kerk heeft plaats gehad. Zoowel bij de aankomst als bij het vertrek juichte een groote menigte, welke daar ter plaatse samengestroomd was, H. M. toe. Daarna reed H. M. naar Paushui/.e, waar Zij door het daar zeer talrijke publiek levendig begroet werd. Na verloop valn een uur was de maskerade in, aantodit. H. M. ver scheen toen op het balcon, waarop een daverend hoera opging, en het publiek het Wilhelmus zong. De voornaamste personen uit den stoet groetten in den stijl der maske- rade, terwijl d'e soldaten salueerden. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 1 Juti. Voorzitter Jtir. mr. Kuys de Beeren- brouck. JVederlandsch-Duitsch Handelsverdrag. Aan ue orde was bet wetsontwerp Goedkeuring van het verdrag tot aan vulling van het Nedjertamdscü-üuüsone vert rag van handel en| scheepvaart van 31 December 1851, met daarbij behoo. dl (protocol en van hop Ned.-Duit- scha uouane- en oredimfordrag me> bijlage en daarbij behoorend protocol beid® op '2t> Nov. 1925' te Berlijn tus- schen Nederland en Duitschland ge- sioten. Do lieer -KOHTENHORST (r.-k.) zei- de, dat, hoewel in het voorloopig ver slag vele vragen van belang waren gesteld, deze niet alle beantwoording hebben ontvangen. Over de memorie van de regeermg hangt dan ook een mysterieus waas. De onderhandelingen over de steenkoolkwestie zijn zeer on bevredigd geweest. Omtrent de belot- ten van Duitschland heersoht geheim- zuinigheid. De minister geeft nietszeg gend® antwoorden, waarmede de Ka mer geen genoegen kan nemen. Wil weten "ook niet waarom' Duitschland niet de meestbegunstiging heeft toege past ten aanzien van de grensstations. Het vertrouwen in d® wijze, waarop het tractaat met Duitschlandl is tot stand gekofnen, is bij spreker niet aanwezig. Hij acht het uiterst bezwaar lijk, dat do 'Kamer zou goedkeuren een verdrag, omdat d® regeering daarvan zegt, dat het in 'g lands belang is. Waarom is de NijverheidSraad niet geraadpleegd omtrent het oredietver- (trag, en waarom' de Commissie voor Handelsverdragen niet Spr kan geen genoegen nemen met de toelichting van de regeering. Kan de regeering in het openbaar omtrent het crediet niet meer toelichting geven dan zat spr. met 9 andere leden voor stellen in comitégeneraai te gaan ver gaderen. Op t oogenblik kan de heer Kortenhorst niet toezggen voor dit ont werp te zullen stemmen. De heer KNOTTENBELT (v.-b.) sloot zich aan bij don wensch van dien heer Kortenhorst ten aanzien van het ver strekken van inlichtingen in' qomité- generaal. De minister dient mede ie doelen de moeilijkheden, die zich heb ben voorgedaan. De moeilijkheden mo- tiveeren echter niet de late indiening. Indien d'e rijksdag deze verdragen nog niet had 'goedgekeurd zou hervatting der onderhandelingen gemakkelijker geweest zijn. Waarom, zoo vroeg spr., hebben de onderhandelaars geen pogin gen aangewend om voor verschil lende producten iets te verkrijgen, zoo voor melasse en cacaopoeder. Thans is onze ca ca o-industrie ernstig benadeeld. Wat de steenkool export betreft ver zocht spr. de regeering de geheim ge houden regeling dienaangaande alsnog aan de Kamer mede te deel en. Het gvi.uoH guui, dut Nederland bü.uuu ion Kolen, per maand kaI moeten uitvoeren op consent. Deze consenten zijn tataal voor do» uitvoer, want daarin moet do naam van den ontvanger genoemd wor den en deze Kunnen, dan last krijgen met het Duilsohe Bteenkolensyndicaat. üpr. wensriiit volledige vrijheid voor onze mijnen inzake de verdeeling der kolen. Do heer OUD (v.-di.) zeide er niet voor te zijn dat in comité-generaal me- dedoeliiigen worden gedaan. Deze zaak moet in liet openbaar worden behan deld. Do oonceMgiea vali Nederland zijn belangrijk. De verlaging van de rente is een tastbare opoffering onzerzijds de verlenging van liet tarief is voor Duitschland van belang. De heer VAN RADPARD (v.-b, acht te de concessies van döi zijde van Duitschlandl waardeloos met name ten aanzien van den uitvoer van paarden. Duitschlandl had toch tot meer conces sies moeten overgaan, als dat verdrag niet was aanvaard. De lieer v. VOORST TOT VOORST (r.-k.) betoogde ook dat voor den in voer v van paarden onze positie veel slechter is dan die in België. De heer VAN GIJN (v.-b.) betoog de dat de1 heer Kortenhorpi de consu menten heetemaal vergeet, die de du pe worden van de vecht-tarieven. Ne derland heeft zich bang laten maken deon de hooge tarieven die Duitsch land aanvankelijk stelde eni het is juist gewenscht dat wij geen vrees too- nem, aangezien wij goederen hebben te leveren die Duitschland niet kan missen. Spr. meende dat we met deze on- derlumdel ingen een verkeerden weg zijn opgegaan en hij heeft weinig lust zijn stem aan dit ontwerp te geven. Voorloopig wacht hij het antwoord der Rogeering af. De heer VLIEGEO (s.-d.) vroeg of het onmogelijk is dat door allerlei trucs de meestbegunstiging wordt on gedaan gemaakt. Dat ip voor spr. de kern van de handelspolitiek. Principieel achtte hij het verdrag on- gunstig, praktisch wil hij het aanvaar den. Het verdrag is van beperkten duur in verband met het crediet. Spr vroeg of in de contracten van de groente-koopers een bepaling is opge nomen voor het geval die lagere tarie ven niet gehandhaafd worden. ONZE KOLONIëN. De aardbeving op Sumatra. De aardschokken duren"~voort. De verwoesting te Padang-Pandjang. De Inspecteurvan de Posterijen, Te lefonie en Telegrafie seint, volgens Aneta, dat het .post- telegraafkau. tooi te Padang.Paadjang een groote puinhoop is. De kantoorchef, Mattern, is gewond, terwijl omtrent het verde- re personeel nog niets gemeld wordt. Het telefoonkantoor is opgesteld' inde muziektent vail de Mililiadra Sociëteit. Het treinverkeer van Padang met Pa- dang-Pandjang zal denkelijk binnen 5 d'agen hersteld zijn. Te sdhoii'ken duren voort. Het is ..iegelijk te Solok te komen. De ver dere postkantoren ter Westkust zijn in tact gebleven. De mail van Padang, bestemd' om met het s.s. „Prins der Nederlanden" verzonden te worden (4 afgezonden. Aneta seint aan het legerbestuur u'i Padang-Pandjang dat het hospitaal en de kampementen vrijwel intact zijn gebleven. De woningen van de officie ren en die van die ondteroffioieren zijn onbewoonbaar. De 1ste luitenant der infanterie E. J. Donk, is lidht gewond, 5 onderofficier Kist ernstig. Volgens een telegram van den dienst der posterijen, telegrafie en telefonie is men nog niet begonnen met het op ruimen van het puin van het postkan De koelies moeten eerst naar - it genie onder bevel van den kapitein. A. TreJfers is naar de Westkust vertrokken om' noodiogies in orde te maken, waartoe de Lom bokbarakken van het vliegveld Soeka- miskin zijn medegenomen. Een aantal gewondten wordt te Padang-Pandjang behandeld'. Er zijn er 30 licht en 20 ernstig gewonden dei zwaar gewon den worden naar Padang gezonden. Hel hospitaal te Fori-die-Kocki wordt vrij gemaakt voor gewonden van Ba- pitoeh, welk gebied' nog niet is afge zocht. De doktoren veronderstellen, dat er meer dooden dan zwaar gewon den zijn, wijl de snelheid van de in storting der huizen, dermate was, dat redding van1 de binnenshui» vertoeven- den vrijwel onmogelijk was. Er zijn 51 dooden onder de puinhopen van daan gehaald-. Vermoedt war at, dat nog veten daaronder liggen. De militairen verrichten schitterend werk. Voortdurend zijn zij bezig met opruimen. Geklaagd wordt, dat de be volking geen hand' uitsteekt. Nog steeds heerscht. er eco paniek stemming. Verschrikkelijke tooneelen speelden zich af in de Ghineesche en Inlandlsche wijken blij de instorting van die stad. Het donderen geraas duurde enkele seconden. De gaheele handelswijk is verdwenen. Te Soengaiboeloe is alles van steen vorwoeet. Lr ziju daar 17 dooden en gewonden. Kota Baroo heeft weinig geleden. Pasaar Ke^e leed weinig. Vederop in de richting van Padang Pandjang ligt alles in puin. Te Penjalangin zijn 10 dlooden en 8 gewonden, te Pain in ja wan zijp 42 doo den en vele gewonden. Van andere ahleeiingen is nog geen bericht. De ass.-resident van Padang Pand jang heeft met de grootste moeilijkhe den te kampen, doch doet mooi werk. Padang Pandjang is een puinhoop, wel ke alle beschrijving tart. In de afdeeling Solok zijn tot dusver 88 dooden en drie zwaar gewonden. De passarloodsen zijn vrijwel Vernield De Sumatrabode opende een inschrij ving tot steuuverleening aan de ge teisterde gebieden. Hulpverloening is ten zeerste noodig Naar Aneta verneemt, zijn het Ophir gebied en Loeboeksikaping niet ge teisterd. Over he* Moetairatoboiesche rijn tot dusver nog geen berichten ont vangen. GEMENGDE BERICHTEN. IlijBcliBtelling gebroken. Een gemeentewerkman gekwetst. Gistermorgen was men bezig door middel van een hijschgtelling bij een school in de Oostzaanstraat in Amster dam een partijtje cement op te hij- schen, toen plotseling de top, die met een ketting bevestigd was, brak en viel. Een werkman van de stadsreini ging werd door een stuk hout, dat ongeveer een hal ven meter lang en 1 d.M. dik was, aan het hoofd' getroffen en vrij ernstig gekwetst. Hij werd per auto-brancard van den Geneeskundi gen Dienst naar het Binnengasthuis vervoerd. Hoe de breuk kon plaats hebben is niet bekend. Het hout was vrij nieuw eh het partijtje cement woog slechts 30 K.G. De hijschstelling wap volgens voorschrift bevestigd'. Een arbeiderswoning afgebrand. Te Bergemtheiiiï, gemeente Ambt- Hardenberg, is door onbekende oor zaak de arbeiderswoning van A. de Hoog afgebrand. De geheel e inboedel ging verloren. De vrouw van Jut. In het stads-armen- en ziekenhuis te Haarlem is dezer dagen ini d'en ouder dom van 79 jaar overleden Christina Johanna Goedvolk, de vrouw van wij len Jut. Zij hebben sanveni op 13 De cember 1872 mevrouw Van der Kou- wen en een dienstbode in Den Haag vermoord. t N» den moord vertrok Jut naar Ame rika hij keerde later terug en ves tigde zich in een klein café aan het Haagsche Veer bij de Raamstraat te Rotterdam. Daar kreeg hij ruzie met mej. Goedvolk, die intusschen ziju vrouw was geworden. Deze twist werd toevallig bijgewoond door een recher cheur van politie, die uit de woorden kon opmaken, dan rij de moordenaars van mievrouw van der Kouwen waren. Het echtpaar werd toen gearresteerd. Jut werd veroordeeld, tot levenslange gevangenisstraf en zijn vrouw tot 12 jaar. Gevaren van de nachthuizen. Beroofd en ,van de trappen gegooid. Gisteravond wilden vier Duitsohe zeelieden van een schip, dat in üe Houthaven in Amsterdam' ligt, eens kennis maken mee het Amsterdamsche nachtleven. Ln zooatls het met iederen onwetende gaat, die er iets naders van wil weten, zoo ging het ook met deze zeelieden. De eerste fout, die ze maakten, was zich toe te vertrouwen aan de hoede van een nacbtsnorder. Deze braclht hen naar het nachthuis, gevestigd Uude- zijds Voorburgwal 90 en hun tweede dwaling was, dat ze er binnen gingen. In den aanvang ging het er joviaal toe, doch toen een der zeelieden zijn portefeuille voor den dag haalde en de andere leden van het gezelschap opmerkten, dat deze portefeuille ab normaal dik was, kwam' de aap uit den mouw Volgens het gewone systeem werd' ruzie met dien eigenaar gezocht on daarna kaapten ze 'hem de porte feuille af. De man, die hert feit beging gaf het voorwerp aan een handlanger ever, die zich spoedig verwijderde met de bedoeling het gjeld) in veiligheid te brengen. Toen d'e zeeman portefeuille-loos was trapte en sloeg men hein) en werkte hem die trappen af. De politie werd met 'fct gebeurde in kennis gesteld, dodh inmiddels wees een der Duit- schers de man die er met die porte feuille van door was gegaan aan twee agenten, die op hert Oude Kerksplein stonden, aan. De man werd' gearres teerd en bleek de portefeuille in zijn bezit te hebben. Later werd' ook do vermoedelijke dief gearresteerd. Do zeeman is leeljjk toegetakeld. Toen hij vanmorgen op hel; bureau St. Pi etershal kwam' klaagde hij over pijn in den nek. Voor alle zekerheid heeft de politie hemi naar het Binnen Gast huis gezonden. De portefeuille waar al deze drukte can gemaakt was, bevatte slechte der tig mark. De dikte werd' veroorzaakt door een1 bundeltje papieren. SMAAKVOL DRUKWERK RADIO-NIEUWS. 6.20 Londen. Orkest. Berlijn. Mu ziek. 7.10 Berlijn. Leringen. 7 20 Londen. Tijdpein en voordracht 7.20 Londen. Pianoconcert, Beetho ven. 8.20 Londen. Causerie. Brussel/ 486 M. Concert. Oslo 382 M. Com eert. Hamiburg. Concert. 8.30 Londen. Militaire muoiek. 8 50 Londen. Pierrot-liederen. 7.50 Parijs. Concétt. Zürich. Glar- ner-avand. 9.20 Landen. Muziek. 9.50 Kopend Lagen. Orkest en soli. Londen. Weerbericht en causerie. 10 u. Londen. Liedjes van de zee lezing. 10.20 Hamburg. Concert. Londen. Kamerorkest 11.20 Londen. Dansmuziek. Het station' Hilversum' 1050 M. zendt uit 6.307.30 Fransdhe les 7 uut Politiebericht 7.45 Nieuwsberichten, koersen, 8.15 Kurhaus-concert te Sche-, veningen, dirigent prof. G. 9chneevoigt Het station Konigswusteriiausen 1300 M. zendt uit 3.305.80, leringen en cursussen; 8.50 progr. van Berlijn. Het station Daventry 5XX 1600 M. zendt uit 1.20—2.20 en 3.40—12.20 progr. van Londen. KUNST. Iduiaton-Horemheb. Gistermiddag te 1.80 had aan den Vosse- gatschen Dijk te Utrecht de tweede opvoe ring plaats van het openluchtspel „Ichna ton". Al heel vroeg bewogen drommen men- schen zich door Utrecht's straten, die de op voering gingen bijiwonen. En in de open lucht-schouwburg was weer geen plaatsje onbezet. Alles baadde rich in de stralen van den zon, waartegen de dames zich met kleurige parasols trachten te verdedigen. De opvoering iwend bijgewoond door H. M. de Koningin-Moeder, die eerst, in een daartoe expresselyk ingerichte salon, werd ontvangen door den Senatus Veteranorum den rector-magnificus Prof. Dr. J. Ph. Suy- ling, den Commissaris der Koningin Dr. H. Th. 's Jacob en burgemeester Dr. J. P. Foc- kema Andreae. 'Bfj het betreden van de officieele tribune zette het orchest het Wilhelmus in, dat door het publiek spontaan werd meegezongen. Onmiddellijk daarop nam de voorstelling een aanvang. In het volle zonlicht kwam deze, dunkt ons, nog meer tot z'n recht dan 'bij avond. En het publiek heeft in spanning het verloop (gevolgd1: het verschijnen van die twee tempelwachters hoog boven op de bel de pylonen, het uittreden van de priesters uit den tempel, het verschijnen van den Pha~ rao, Ichnaton en de komst van Horemheb met zijn legerscharen. Er waren prachtige oogenblikken ook in het massale spel, bij het opgaan in den Aton-ddenst, het aanstor men van Horamheb's leger en dan wanneer, heel aan 't eind, Iohnaton voor de laatste maal uit den tempel treedt en zich ontdoet van de emblemate van zy'n waardigheid. 's Is altijd gemakkelijk oritiek uit te oefe nen, vooral op een artistiek (gebeuren van grooten opzet als dit openluchtspel, wij kunnen niet anders dan groot respect heb ben voor de opvoering, die met groote toe wijding werd verricht. Die kleurschakeeringen van de costumes, vooral van die der Abon-priesters, en de prachtige hemelblauwe gewaden der leger aanvoerders, waren een lust voor de oogen. De muziek van Emile Enthioven. hoewel be doeld om één afgesloten geheel te vormen met het gesproken ««oord en de handeling, viel niet op en is vooral .stemmingsmuziek" geworden. - J( Met een daverend applaus dankte het op getogen publiek. Horemheb reed met zijn gevolg op de zegewagens binnen om dien dank in ontvangst te nemen. 'Hij werd daar na voorgesteld aan H. iM. de Koningin- Moeder. Maar het publiek was" nog niet te vreden en begon te r^óé^eri om Ichnaton, die eerst na lang aandringen verscheen om voor het enthousiaste handgeklap te danken. Om 4 uur begon de Maskerade door de versierde straten. De stoet had de gewone opstelling. Men was echter zoo verstandig geweest om de beide draagstoelen voor Toe- tanchiaton en Smenkare op karren te plaat sen zoodat de dragers niet, zooale Dinsdag nacht, door vermoeidheid1 de draagstoelen telkens op den grond moesten zetten. De beide olifanten van het Circus Aanar liepen ook weer mee in den stoet. Door de politie waren uitstekende maatregelen getroffen. Velen hebben er uren wachters voor over gehad om Z. D. H. Horemheb te zien pas- seeren. Op vele plaatsen werd hij met bloe men, serpentines en confetti begroet en overal waar hjj verscheen hartelijk toege juicht. In het openluchtspel iwerd de rol van Ich naton vertolkt door den heer Smidt, dien van Horemheb door den heer C. Graadt van Roggen. In de Maskerade werd Horem heb voorgesteld door Jhr. J. H. Loudon. STADSNIEUWS. GOUDA, 2 Juli. Examen acte L. O. Aan de Rijkskweekschool voor Onderwjj- xers en Onderwijzeressen te Schoonhoven (directeur de heer W. Brouwer) slaagde gisteren voor het examen acte L. O. o.a. mej. C. Quant, alhier. Excursie naar Gouda. Onder leiding van den weleerwaarden heer B. P. M. de Jong, organiseert de 's-Gra- venhaagsche R.K. Middenstandsvereeniging ,',De Hanzeeen excursie naar Gouda, op Dinsdag a.s. Door de medewerking van de vtfreeniging tot bevordering van het Vreem delingenverkeer, afdeeling Gouda, worden ëe deelnemers in staat gesteld de merk waardigheden van Gouda onder deskundige leiding te bezichtigen. Allereerst wordt een iozoek gebracht aan de „Sint Jan", waar de gebrandschilderde ramen worden bezichtigd; een wandeling wordt gemaakt door oud- Gouda; vervolgens staat op het programma de bezichtiging van het stadhuis, en een bezoek aan de origineele Goudsche pijpen- industrie en d^/abrjek (yan de Plateellbak- keH) Zuid-Holla^fi,,,,,, Deelname aan deze excursie is openge steld voor R.K. Miiddenstanders en hunne gezinnen. (Maasbode.) Een zeldzaam jubileum. 1876 Vrouw Keus. 1926. Het is een merkwaardig jubileum waar van we heden melding maken. Het (betreft Vrouw Keus de Soheveningsohe visch- vrouw die ieder in Gouda kent. Donder dag 8 Juli a.s. is het 50 jaar geleden dat vrouw Keus voor de eerste maal naar Gouda kwamen daar visch te verkoopen. Vijftig jaar, Bh halve eeuw lang, is vrouw Keus eiken morgen voor dag en dauw opgestaan, als ieder hier nog rustig te slapen lag, om dan met de manden zeevisoh die 's avonds te voren door de bommen de Scheveningsche haven was binnengebracht, naar den Haag te loopen en vandaar met den vroegen trein naar Gouda te trekken om daar de visch uit te venten. Zy heeft de visoh verkocht aan de moeders en grootmoeders van haar hui dige afneemsters, dus drie geslachten ach tereen. Kwam zy aanvankelijk alleen, de verkoop is zoo toegenomen dat zy nu eenige dagen met haar zoon en dochters en schoon zoons, met zijn zessen, hier naar Gouda ko men om al haar klanten te kunnen bedienen. Zy zelf is al doen tyd, behoudens de perio den, waarin haar dat niet mogelijk was, on afgebroken dag aan dag naar hier gekomen. Dat is een praestatie, die wijst op een ijzeirsteik gestel en groot uithoudingsver mogen, maar ook op een wilskracht, die respect afdwingt. We hebben gemeend dit merkwaardige feit openbaar te moeten maken. Want velen zullen zeker deze stoere, altijd opgewekte vriendelijke vrouw op dezen bijzonderen dag van hunne belangstelling willen doen blij ken. Wij geven daarom hier haar adres: Cornelia Keus, van Weezenbeekstraat 37, den Haag (Scheveningen). Internationale Coöperatorsdag. De Internationale Coöperatorsdag, inge steld door den Intern. Coöp. Bond, zal dit jaar als propaganda- en feestdag voor de vierde maal over de geheele wereld gevierd woiden. In ons laijd op Woensdag 7 Juli. Voor het eerst zal dien dag van de gebou wen der Venbruiks-Coöperaties aangesloten bij den Centr. Bond van Ned. Veibruiks- Coöperaties, die deel van den Intern. Coöp. Bond uitmaakt, de regenboogvlag wapperen welke de officieele vlag van de Intern. Coöp. Beweging is. Vermeldenswaardig is, dat by den Intern. Coöp. Bond thans reeds 52 railiioen leden gezinnen zjjn aangesloten en de deelname aan den Coöperatorsdag in alle landen zeer grootsch beloofd te worden. Liefdadigheidswedvlucht. De Goudsche Verzendingabond en Gou- ooursclub waarin opgenomen alle Postdui- venvereenigingen uit Gouda en omstreken heeft het voornemen evenals vorige jaren een Liefdadigheidswedvlucht te doen hou den, waarvan de opbrengst ten bate komt van de Goudsche Vereeniging ter bestrijding der Tuberculose, en de Neutrale Vereeni ging „Kindervoeding". Op Zondag 8 Augustus zal deze (groote vlucht plaats hebben vanuit Maastricht, af stand 146.2 K.M. Gelost zal worden by goed weer des morgens o«m 7 uur door de heeren C. P. Boer en J. Hoogjerdyk, beiden uit Gouda. Iedere duivenhouder kan zyn duiven aan déze grooten pry zen-wedvlucht laten deelnemen, terwijl liefhebbers niet bij een vereeniging aangesloten bij iedere vereend- ging hun duiven Jqffl^en africhten voor deze grootsche wedyl^pht, 'De inzet per duif op Maastricht is 25 cent, welk bedrag geheel ten goede komt van beide bovengenoemde vereenigingen. Op den vlucht wordt uitsluitend gevlogen om eere-prijzen door postduiven-liefhebbers en goedlgunstige stadgenooten voor dit doel bijeengebracht. Temperatuur van het water. De temperatuur van het water in de Sted. Zweminrichting was hedenmiddag 2 uur 70, de lucht was 75. Het verslag van den toestand der Gemeente Gouda over 1925. VI. Gemeente-eigendommen, -werken en j -inrichtingen. Eigendommen niet voor den pu- blieken dienst bestemd. 'De gemeente-eigendommen niet voor den publieken dienst bestemd, wenden voor zoo ver de onderhoudsplicht op de gemeente rust, in goeden staat gehouden. De opbrengst dezer eigendommen be droeg over het jaar 1924: verhuurde gebouwde 8266.16; verhuurde ongebouwde eigendom men 4565.87; verkoop houthak 26.86; grasverpachtingen 488.10; cijnsen en erf pachten 1080.15%; recognitiën 381.35; Totaal 14757.98%. De verkoop van grond' ging regelmatig I door. Van den grond gelegen in de bébou- I wingsplaunen Burgemeested Martenssingel en Burgemeester Martenssinigel-Noord wer den belangrijke stukken verkocht. Na de rioleering der Korte Akkeren werd voor het zuidelijk deel van deze wyk een bebouwings plan vastgesteld om ook daar een systema tische bebouwing te bevorderen. Al spoeddg na de vaststelling werd een groot aantal tot dit plan behoorende peroeelen verkocht. 16 maal werd grond verkocht, 10 maal verhuurd, 2 maal overgenomen, 1 maal in gebruik gegeven, 1 maal in erfpacht uitge geven en 4 maal aangekocht. Eigendommen, voor den publie ken dienst bestemd. iDe werkzaamheden aan de gemeentege-, bouwen beperkten zich in het af ge loopen jaar tot het gewone onderhoud, hetgeen de volgende bedragen vorderde: Aan Aan materialen, arbeidsloon. raadhuis 869.37 1619.75 meubelen raadhuis - 668.98 - 362.25 politiebureau met varl. en ^erw- 1304.70" - 669.92 volksbadhuis - 140.93 - 267.81 zweminrichting - 370.38 - 789.30 openb. lag. scholen - 2492.25 - 3990.02 meub. lag scholen - 1021.03' - 1552.25 bewaarscholen - 732.79" - '1613.56 gymn. met meub., verl. en verw- 1875.57° - 667.16 muziekschool - 586.24 - 146.94 oude vrouwenhuis... - 424.29 - 275.09 bestedelingenhuis - 183.92 - 828.29 weeshuis - 314.63 - 1092.34 werfrinrichting - 105.61 - 621.33 onderwijsziswon. - 1397.08* - 1921.38 alg. begraafplaats- 65.24 - 138.72 andere bezittingen - 844.00* - 2014.90 13391.99 f 18465.51 In 1924 bedroeg het totaal iresp. 17010.46 en 16874.46%. Het bedrag, waarvoor de gemeente-eigen dommen (exclusief de eigendommen der be drijven) waren verzekerd' beliep 4.782.650 aan premie wend betaald 1714.97. •Straten, pleinen en riolen. De toestand der straten was, behoudens enkele uitzonderingen, gunstig. Met het aanleggen van trottoirs werd regelmatig doorgegaan, wat het aanzien der stad zeer ten goede komt. Gelegd en verlegd werden 49726.04 M.2 straat, inbegrepen 3969.34 M.2, welke ten behoeve van diverse bedrijven, na opbreking werden hersteld (vorig jaar reap. 64941.36 M2. en 4785.85 M.2) De volgende straten werden geheel of ge deeltelijk verbeterd en/of van trottoirs voorzien: Wilhelminastraat, St. Anthonie- straat, Turfmarict (noordzijde), Wachtel straat, Lemdulsteeg, Paradijs, Dubbele- Buurt, Boomgaardstraat, Kattensingel, Rot terdam sche veer, Nonnenwater, Graaf van Bloystnaat, Vaikensmarkt, Kleine Vest, en Krugerlaan. Het onderhoud en vernieuwen der straten en het aanleggen der trottoirs vorderde een uitgaaf van 21637.98% aan materialen en 24256.48 aan arbeidsloon, samen 45894.46% (v. j. 41055.56). Van dit bedrag kwam ten laste van: de electrische centrale 2248.34 de gasfabriek - 972.73 de rykstelefoon - 89.25 de waterleiding - 1468.20 particulieren - 7326.09 12099.61 Aangekocht werden 517900 straatklinkers 12000 keien, 5150.98 M.3 zanld, 5127.03 M.3 kolenasch, 44736 trottoirtegels en 1732.15 M. trottoirband. De bestratingsmaterialen werden in 5285 vrachten met de Ford-wagentjes vervoerd. iMet het tot stand komen der rioleering van de Korte Akkeren van welk werk op blz. 32 van het verslag over 1924 een korte omschrijving voorkomt is voor dit stads gedeelte een belangrijke verbetering inge treden. Op Zaterdag 10 October werden de bemaliingsmachines met officieele plechtig heid in werking gesteld. Het uitvoeren der werkzaamheden vor derde ruim 7 maanden. Vele moeilijkheden deden zich daaiby voor, welke echter op één na alle werden overwonnen. Voornamelijk (sproten deze voort uit vermeende benadee ling bij het dempen en afrasteren der slo ten, leggen der riolen en ophoogen der stra ten. Ten opzichte van de huisaansluitingen kon echter geen overeenstemming worden bereikt. De huiseigenaren weigerden een parig deze omhoog te brengen, zoodat de aansluiting der huisleidingen op het hoofd riool beneden den grondwaterstand ge schiedde. Het gelegde hoofidriool beslaat een lengte van 1925 M. en bestaat uit toetonbuizen van 60 x 90 en 46 x 60 c-M. diameter. Niettegenstaande de dagelyksche spuii'n- gen totaal gedurende 860% uur uit de Kairnemelksloot, nam de vervuiling van den Burgemeester Martenssingel danig toe. Hetgeen hieromtrent in het vorig verslag is geschreven, wordt bewaarheid. Maatrege len hiertegen zullen niet lang kunnen uit- blyven. Voor gewoon onderhoud werden gelegd 764.50 M. rioolbuis van diverse afmetingen. Geplaatst werden 95 kleine en 6 groote straatkolken; 2 groote kolken werden opge ruimd. Voor rioleering werd uitgegeven 2685.67 aan materialen en 2668.91 aan loonen, totaal f 5354.58%. (v.j. 4093.86). Wegen, voetpaden en plantsoenen. De wegen en voetpaden verkeerden in Veel zorg werd besteed aan de wegen in de plantsoenen, hetgeen het bezoek 'bevor derde. D« rijwegen van het van Bergen IJzen- doampark en de van Beverninghlaan wer den besproeid met „Gouda sproei teer", waardoor deze den geheelen zomer stofvry iwaren. Het plantsoentje langs de Spoorstraat on derging een geheele verandering; de ingang aan de Crabethatraat werd opgehoogd en verbeterd. Hierbij werd bij wyze van proef gebruik gemaakt van een nieuwe afraste ring door middel van betonnen paaltjes, waarop plat staafijzer werd aangebracht, vervaardigd door gemeentewerken. Deze proef kan als geslaagd worden be schouwd. iDoor die werkverschaffing werden 250 M8 veen- en kleigrond voor (^plantsoenen aangevoerd. Van de kweekerij werden betrokken circa 6000 planten, w.o. 1032 heesters. Voor het afzetten van gazons en voetpa den werden ongeveer 16000 graszoden ver werkt. Tydens de zomermaanden werd op Zater dagavond papier en vuill uit de parken ver wijderd. De uitgaven bedroegen: voor wegen en voetpaden 1013.09 aan materialen, 194.59 aan loon; voor de plantsoenen 2284.26, aan materialen en 16668.30 aan loon; totaal f 20178.24 (Kr. j. 21020.89). UIT DEN OMTREK. AMMERSTOL. Het faillissement jvan P. Zanen Aan. koopman en aannemer alhier is opgöhevén. BODEGRAVEN. f Heden slaagde aan de Tecknische Hooge- school te Delft voor het candidaats-examen werktuigkundig ingenieur de heer A. Drij ver alhieu. BOSKOOP. Aan de Rijkskweekschool voor Onderwij zers en Onderwijzeressen te Schoonhoven slaagde gisteren mej. P. Bakhuysen alhier. NJEUWERKEBK a. 4. IJSSEL. Aan de Technische Hoogeschool te Delft is geslaagd voor het ingenieurs-examen werktuigdkundig ingenieur de heer P- Dijksman, alhier. SCHOONHOVEN. Aan de Rijkskweekschool voor Onderwij zers en Onderwijzeressen alhier slaagde gasteren voor het examen acte L. O. o.a. mej. J. Evertse en mej. E. Kikkers, beiden alhier. Een candidate werd afgewezen. STOLWIJK. Aan de Rijkskweekschool voor Onderwij zers en Onderwijzeressen te Schoonhoven slaagde gisteren voor het examen acte L. O. mej. A. Klein alhier. 'Uitslag der dooir P. D. Stuurman, Archi tect te Waddinxveen gehouden aanbesteding voor het bouwen van een school met vijf lo kalen en gymnastieklokaal namens Burge meester en Wethouders te Waddinxveen. A. B. L. de Jong, Ouderkerk a/d IJasel 55600.— f 53600.— C. van Leeuwen, Nieu- werkerk a/d IJssel - 53100.— - 51300.— A. Voordauw, Zwam- merdam - 53000.— - 51500.— J. Gesman, Alphen a/d Rijn - 52275.— - 50795.— Gebr. Huisman, Stol- wyk - 60860.— D. Koster, Waddinx- W. de Bas Zn., Waddinxveen - 49700.— F. Vink, Moordrecht - 48520.— - f17096.— A. Mooten, - 48447.— -/48137.— A. is volgens bestek en teekemivg. B. is met inbegrip oude school. Aan den laagsten inschrijver volgens B. is het werk gegund. Uitslag sJooiping Openbare School te Waddinxveen: Hoogste inschrijver 977.77 'Laagste - 410. Uitslag der door P. D. iStuurman, Archi tect te Waddinxveen gehouden aanbeste ding voor het bouwen van een Landbou- werswoning met veestalling, schuur, berg en brug voor den heer P. Boer Mzn. te L. de Jong, Ouderkerk a/d IJssel 31494.— N.V. Beton-, Terrazzo^ en Mar- morithfabr. „Gouda" te Gouda - 30930.— A. van 't Verlaat, Giessendam- 29970.— A. Voordauw, Zwaramerdam - 28760.— D. Koster, Waddinxveen - 28600.— P. Rehorst, - 28490.— A. Mooten, 'Moordrecht - 28227.— S. J. van Vliet, Waddinxveen - 28200.— Wed. Middelkoop, Gouda - 27800.— J. Ameaz, - 27498.— L. C. Verzyden, Waddinxveen - 26990.— Gebr. Huisman, Stolwijk - 26897. IDe bestederbesloot het iwerk nog even in beraad te houden. Voor het eindexaanen van de Chr. Kweek school „Rehoboth" te "Utrecht is geslaagd J. R. N. v. d. Beukei aihier. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Alphen aan den Rijn. 1 Juli. Aangevoerd! 95 wag ems. Ie art. met rm. f 48—54, 2e srt f 43^-47, z. r.m. f 46. zware f 56, Leidtsöfee f 4043. Handel flauw. Gemeentelijke Vischmarlct Gouda. 2 Juli. Aangevoerd 8 manden vetrsohe schol verdeeld in 65 partijtje» van 1015 stuika. üe prijzen varieerden van I 0.25 -0.70. RADIO-TELBGRAFISCH WEERBERICHT 2 Juli. Hoogste stand 772.0 te Skudeenaes. Laagste stand 759.9 te Toulon. Verwwcjlitiiig Zwakke tot matige, noordelijk tot oostelijke wind. Zwaar bewolkt tot betrokken, met tijdelijke opklaringen. Kans op regen in nel noorden, in het zuiden kans op on weer. DRAAUUOOZE DIENST. 40.000 kloA-makera in staking. NEW Yüiyf/ 2 Juli. 40.000 kleerma kers zijn te New York in staking ge gaan. Zij eisohen niet alleen hoog er loonen dooh tetveais garantie, dat zij minstens 3d woken werk hebben per jaar. De schadevergoeding aan de veraten. BERLIJN, 2 Juli. In politieke krin gen acht men cLet nnogelijklhead niet uitgesloten dat het thans aan de ver schillende betrokken landen zelf over gelaten zal worden regelingen te tre' fen met de vorsten inzake de schatj^- vergoedMigskosteai. Scandinavische luchtlijnen. STOCKHOLM, 2 Juli. nieuwe lucht- route Uotenburg, Kopenhagen, Malmü is gisteren geopend. l>q Zwoedsche Aëro Transport Camp. is thans voor nemens een luchtlijn te openen van Helsingfors naar S^odkihodm, Uoten burg, Kopenhagen, naar Malmö. In de Rijksdagzitting (valt heden de bealiasing over het compromisvoorstel. BERLIJN, 2 Juli. Het Rijkskabinet is nedenvoormiüüag om hait elf bij eengekomen om over het door de so ciaal-d-emoora ten genomen besluit om tegen het oompromisvooiptel inzake de schadevergoedingen aan de vorsten te stemmen te 'beraadslagen. De Rijkskan selier zal zich na afloop dier bijeenkomst naar den Pres. begeven om deze op de hoogte te stellen van de besluiten van hot kabinet. De plenaire zitting van den Rijksdag vangt om één uur aan. Men rekent er op, dat de definitieve stemming over het compromis ontwerp heden tusschen 3 en 4 uur zal plaats hebben. Algemeen acht men verwerping van het compromis zeker. In een (ruim gevallen en gedood. ROTTERDAM, 2 Juli. Hedenmorgen kjwam die 83-jarige bootwerker L. sI. aan boord van een m de Maashaven liggend schip Malhal. Hij tnapte op een luik dart kantelde, met het gevolg dat de man in een 8 meter diep ruim viel. De ongeiukkigfe bekwam een schedel breuk en moest naar het ziekenhuis vervoerd! worden, waar hij bdj aan komst overleden bleek te zijn. Een aanklacht tegen „de Morgen". HEERLEN, 2 Juli. Het dagblad de ..Morgen" heeft deze*dagen een hoofd artikel gepubliceerd inzake de toestan den aan de steenfabrieken te Helden, Door d'e eigenaren der steenfabrieken is naar aanleiding hiervan bij de jus titie te Roermond een klacht ingediend omdat in dit artikel eenige beleedi- gendo zinnen zouden voorkomen. WISSELKOERSEN. 1 Juli 2 Juli. Officieel. Londen 12.11% 12.11,% Berltjn 69.27 59.27 Parjjs 6.79 6.71% Brufiuel 6.89 6.70 Zwitserland 48.20 48.20 Weenen 35.25 86.26 Kopenhagen 66.66. Stockholm 66.82% 66.82% Oslo 04.70 64.75 New-York 2.48% 2.48% Niet officieel. Praag 7.38 7.38 Madrid 40.30 40.06 Milaan 8.94 8.33 Beu r*over ziekt. Voor enkele fondseiiBoorteni gaf de Amsterdamsche beurs heden een ta melijk omvangrijke handel te zien. Ook thans waren het H.V.A.'sen daar bij nog de claims die ruime belang stelling voor zich opeisebten. Ex cl. gold het toonaangevende suikerfonds ongeveer 100 .lafler^diain de vorige na beurskoersen, waaruit een klpine inzinking plaats vond1. Ook de claims liepen kort na opening in prijs terug. Op rubberafdeel ing voerden Am sterdam! rubbers dien boventoon en dezo werden evenals verschillende an dere soorten op een verhoogd koers- heil afgedaan i» verband! met do frac- tioncele prijsstijging rubber. Tabakken vast gesteund. De Suma tra soorten konden eenige procenten avanceeren. Oliewaarden haddien een kalme markt. Koninklijk» weinig veranderd. De scheepvaartmarkt was stil. In Ind. papieren ging weinig om. Amerikaansch© waarden een beperk te markt. i Gewone Wabash werden thans hoo- ger genoteerd'. Prolongatie 3yA ADVERTENTIEN. In pUaiH van kaarten. VERLOOFD: LISETTE VAN DER MEULEN en Mr. H. JONGENBURGER, Advocaat. VGRAVENHAGE, 'Pr. Mauritaplein 5. ALPMEN a. d. RIJN. 16« 15 2 Juli 1926. die een hond wenschen, wordt aan geraden, GOUDEN DASSPELD 2.00 GOUDEN ZEGELRING - 4 A0 - 2.50 BARSTEEN PIJPJE m. gou - 3.00 ALP-VERZ. VULPOTLOOD - 1.60 NIKKEL KETTING - 0.35 Doublé HORLOGE-KETTING - 1.75 ZILVER MANCHETKNOOP - 1.25 HEETMAN Oo.tpl.in 8 - ROTTERDAM bij MiiMtitian. Vermaken van oud diamantwerk in nieuwe modellen. 1694 20 Prijzen zijn als volgt LAPPEN. GEHAKT EN POLETi f 1.10 FRICANDEAU, ROLLADE EN NIERSTUKf 1.25 OESTERS EN BIEFSTUKf 1.40 Rund. en Varkensvleesch alleen de beste kwaliteiten, Prijscourant op aanvraag. Aanbevelend, Mansmaten in Klompen, geschilderd, en Tennisschoenen 90 CENT. CANADAKLOMPEN f 0.75. - WILG f 1.05. 1693 75 Als U de soorten in de Magazijnen ziet, koopt U beslist^

Goudsche Courant | 1926 | | pagina 2