Adverteert in dit Blad. RADIO TUKKER ie JOS. ZAM AN, Gouda spotkoopjes Groothandel in Klompen en Tennisschoenen. FOTOGRAFIE „LUNF De jonge groenten zijn er weer WECK'S ARTIKELEN P. ROND Pz. 1602 40 BË GOUDSCflE FRUITHANDEL Vraagt E. BOUT's SCHOENWERK. os e..i. Jalousiën, iarquisen, Rolluiken, GOUDSCHE COURANT - ZATERDAG 3 JULI 1926 - TWEEDE BLAD KLEIWEG 85 - Magazijn: Wachtelstraat 22 Speciaal in wit gelakte en geschilderde Klompen. Concurrentie onmogelijk. 16?i Hwnwii bij bag n pood. - Mitt Het A. S. N. G. Rijwiel Luxe, Race, als Transportrijjvielen. P. C. VAN DER HORST In prijs 't laagst, in kwaliteit 't hoogst. Alle reparatiën worden afgehaald, en thuis bezorgd. E. BOUT, Nieuwe Haven 306 VüHSCHOOL Zomerjaponnen Stofjaponnen Dames Japonnen r? so Moderne Damesmantels 75 Elegante Ripsmantels Nieurrste Complets^75 Chioue Sportjekkers'V5 Leuke Kindermantels 4 25 Aardige Kinderjurken.CH" Moderne Blouses en Rokken Kct Deze.elegante Japon TUKKER - Achter de Waag Gouda FabriekTuinstraat 4 Telefoon 686. 1 Uit ons Parlement. Ichnaton-Horemheb Mansmaten in Klompen, geschilderd, en Tennisschoenen 90 CENT. CANADAKLOMPEN f 0.75. - WILG f 1.05. All U de soorten in de Magazijnen ziet, koopt U beslist. Speciaal in het afwerken voor Amateurs. KLEIWEG 80 GOUDA wij hebben weer als vorige jaren een groote voorraad van alle soorten voor welks levering wij ons ten zeerste aanbevelen. - Zeugestraat 96-98-100 Gouda 18 UIT8LUITEND EIGEN GEBOUWD WEKK. - v - WIJ BOUWEN ZOOWEL - - A. N1EUWENHUIZEN. VERLOREN KOST (nabij infto£ PUt««Ifabriek). 643 30 NIIUWC HAVEN GOUDA Beveelt zich beleefd aan voor het maken van alle soorten msmsm MEUBELEN jl_ TEGEN SCHERP CONCURREERENDE PRIJZEN. Firma Wad. A. Rietveld. LANGE T1ËNDEWEG 27 TELEF 313 heeft in voorra ad SINAASAPPELEN CITROENEN BANANEN TOMATEN ANNANAS IN BLIK DIVERSE SOORTEN NOTEN BLAUWE DRUIVEN PERZIKEN VERSCHE AARDBEIEN AALBESSEN MEIKERSEN TAFELPEREN TAFELAPPELEN Busgroenten (merk sleutels) tegen scherp concurreerende prezen. Aangesloten bij de Vereeniging voor Modevakscholen te 's-Gravenhage. Opleiding tot Costumière, Coupeuse en Leerares. Ook gelegenheid voor eigen gebruik te leeren. Voor Leerlingen, die pas de school verlaten heb ben; onderricht in Ondergoed enz. Zich aan te melden aan de school: Gouwe 1?7. 913-20 VDe dames VAN HEIJZELENDOORN. Moderne dessins en nieuwste modellen 2'j« juu |ito i ïo Zuiver wol, prima pasvorm4r-' 3!.10 3^' 2r'(l Prima ripsjOT5 8!-u 7?'" 6"® Laatste modellen400 3«:» 2,M> tg?» iiw 13" 9?s Fantaisiestolfen en rips travers 24r>0 lÖi*0 167** 12$ü In verschillende stoffenT?"' 6"° 47& 3**' 430 3^° 2"' 1» 1-5 i» po 90ct 1» (ïo 75ct 50ct vJ Aan schriftelijke aanvragen kan niet worden voldaan van prima'kunstzijde, keurig Ldeux 'pièces" model, met (raaie knoopgarneering. is in de nieuwste ruitdessins en kleuren voorhanden voor 3?° den prijs van slechts Ook voor Heerenkleeding ROTTERDAM Hoogstraat h. Korte Hoogitr. 1719 285 er magen en piaausen guuine - zonuer verpucuuug ecu Niettegenstaande den korten tijd, dat wy een Radio-afdeeling aan onze zaak verbonden hebben, kunnen wij reeds thans op een onver wacht succes bogen. De verkoop neemt hand over hand toe en by velen, zoowel in Gouda als daarbuiten, plaatsten wij reeds onze toesteilen. Wy brengen thans diverse toestellen in den handel, doch merkwaardig is het, dat velen by vergelijking zeggen: „Geef my maar een Tehatée" (eigen fabrikaat). Wy noodigen iedereen uit zich van de resultaten der Tehatée te komen overtuigen en plaatsen gaarne zander verplichting een toestel 3 dagen op proef. Een radio koopen is echter een zaak van vertrouwen. Vertrouwen geniet die leve rancier, die als wy kunnen zeggen: „Wy verkoopen onder volle garantie, wat wy beweren is waar!" Doch het koopend publiek hecht meer waarde aan wat anderen zeggen. Hieronder dus enkele tevredenheidsbetuigingen uit velen. De Heer G. W. ABERSON, Zeugestraat, Gouda, verklaart: Het Edison 4-lamps toestel voldoet mij uitstekend. De muziek is zeer zuiver. Het is zeer eenvoudig te bedienen en kan de vergelijking met ieder toestel weerstaan. Ik kan uw firma in ieder opzicht aanbevelen voor radio-aankoop. De Heer H. N., Westhaven, al bier, verklaart: Het Tehatée 4-lamps toestel overtreft myn verwachtingen. Op lange golf schitterende muziek, het zoeken van een station gaat zonder genereeren, dus zonder hinderlijke storingen van huis- gfenooten of buren. Op korte golf kreeg ik na eenige oefening massa's stations en zeer goede, zoodat ik U by iedereen aan kan bevelen en als U reflectanten hebt, ze gerust naar mij kunt sturen om het toestel te hooren en voor informatie. De Heer PETIT, alhier, schrijft: Nadat ik uw Tehatée-toestel gehoord had, beviel myn radio mij niet lneer en ver zocht ik U myn toestel om te bouwen volgens uw schema. Het resultaat is verbluffend. Nu eerst kan ik zeggen, dat radio- muziek fyn is. Zelfs zeer krachtig opgevoerd blijft uw toestel zuiver. Ik kan iedereen aanbevelen, die plan heeft een radio aan te schaffen, in ieder geval het Tehatée-toesteil te gaan beluisteren. De Heer A. BOUTEiRö, Haven.alhier, schryft: Het Baby Tehatée radio-toestel, dat U voor myn zeilboot construeerde, is een wonder van techniek. Ondanks het formaat 20 X 20 c.M. voor een 4-lamps toestel met ingebouwde lampen, dU3 zeer klein, is het geluid prachtig. Met een fuikantenne van den mast 5 M. is hel honderden meters ver te hooren. U kunt op myn aanbeveling rekenen. De Heer P. R„ Fluweelensingel, schryft: Uw Tehatée-toestel is aan ieder aan te bevelen. Iedereen is vol lof over de •mooie weergave. De Heer Visser, Bloemendaal, schrijft: Het 5-lamps Edison toestel dat U my leverde Is zeer mooi en valt op door de gemakkelijke bediening. De sterkteregeling door een knop is zeer eenvoudig, hierdoor kan ik de muziek reusachtig krachtig, tot zeer zacht, door een handgreep maken. Ook door Uw uitstekende werkwijze, zullen wy Uw firma steeds pry zen. De Heer LABAN, Gorinchem, verklaart: Het 4-lamps Tehatée de Luxe, dat U plaatste, voldoet uitstekend en kan tegen de meest bekende merken concurreeren. Tehatée-toestellen, 4-lamps, jgeheel compleet, met luidspreker en antenne van 125, 190, 290 en in stiil- kasten met luidspreker en plaatspanningsapparaat en alles ingebouwd 450. Plaatspanningsapparaat Tehatée met ingebouwden lamp, absoluut bomvrij 36, demonstratie iederen dag. Heden Zaterdagavond 8</2—10 y2 uur demonstratie met Tehatée-toestellen en plaatspanningsapparaat. Alle onderdeelen voor zelfbouwers zeer voordeelig. Wandelaren korting op toestellen en onderdeelen. FABRIKANT VAN TWEEDE KAMER. De Minister van Marine kan voorloopig tevreden zijn: hy heeft zyn suppletoire be grooting gaaf en wel binnen gekregen. Drie belangrijke punten waren daarin vervat. Het voornaamste van de drie was de aan vrage van gelden voor de aanschaffing van twee torpedojagers. Het is heuach geen' weelde dat het marine-materiaal eens wordt uitgebreid. Eigenlijk kan van uitbreiding moeilijk gesproken worden, want het is fei telijk gelyk de Minister terecht opmerkte inhalen van den achterstand die al twaalf jaar img is ontstaan. De heer Boissevain betuigde dan ook zyn instemming met deze voorstellen en alleen de ontwapenaars, ge- ruggesteund door den wilden bezuiniger Braat stemden tegen het voorstel. Niet on vermakelijk was het dat de heeren Brauti- gam en Oud nu den Minister verweten dat hy geen vast plan had en dat alles in de lucht hing by het Marine-heleid sedert de befaamde Vlootwet is verworpen, een ver werping waaraan die heeren juist het Ijve rigst hebben meegewerkt. Het tweede punt betrof de aanstelling van een raad-adviseur voor Marine. Men weet dat plannen tot samenvoeging der mi litaire departementen in de lucht zweven en het is met het oog op deze en andere zaken, dat men een diepgaand onderzoek wil, waarvoor een raad-adviseur de aange wezen expert ïykt. Tevens komt dan de ver sobering van de uitgaven aan de beurt. Mi nister LaiWbooy heeft zijn raad-adviseur ge kregen, nadat hy ook op dringend verzoek van den Vryherids/bonder Boissevain uitdruk- keiyk had vertelaard dat met deze aanstel ling in geen enkel opzicht werd vooruitge- loopen op de eventueele beslissing over de groote plannen. Mocht de Kamer zich met dergeiyke plannen niet kunnen vereenigen, dan ^irilwynt de raad-adviseur weer van het tooneel. Zijn functie is dus voorloopig van tydelyken aard. Het derde punt betrof de overplaatsing der opleiding voor de Marine van Gorin- "chem naar Vliss&ngen. Dat is een bezuini gingsvoorstel, dat als zoodanig ook door den heer van Gijn werd aanvaard, al had men er ten slotte geen bezwaar tegen dat het punt nog eens werd onderzocht, omdat het niet zoo heel duidelijk was waarin die be zuiniging zou bestaan. Er zijn wel eenige bezwaren tegen de vestiging te Vlissingen aan te voeren, maar de Minister meent, dat die niet van zoo ernstigen aard zijn dat ze de bezuiniging mogen beletten. Nogal zonderling was het dat Dr. de Vis ser de paedagogische bezwaren van die overplaatsing naar een havenstad breed uit meet te; juist hy, die de laatste jaren her- haaldelyk hard gevallen is over tal van be zuinigingen by het onderwijs, waarbij de paedagogische bezwaren zeer ter dege kon den worden aangewezen. De Kamer aan vaardde het bezuinigingsvoorstel echter en dus verlaat de opleiding Gorcum om naar Vlissingen te worden overgebracht. De er varing zal nu moeten leeren of hier op den duur een besparing van twee ton is te krij gen. Eenig scepticisme is voorshands nog niet misplaatst. Het katholieke Lid Moller heeft de Kamer een geheel en dag opgehouden met een in terpellatie over de classificatie der gemeen ten voor het Bezoldigingsbesluit. Hy heeft zeer breed uiteengezet op welke willekeu rige gronden en onbetrouwbare gegevens die indeeling plaats had. Dat was heel fraai, maar de heer Moller vergat dat dezè gan- sche technische aangelegenheid bij de Com missie voor Georganiseerd Overleg thuiabe- hoort. Trouwens de Kamer zou niet in staat zyn zoodanige indeeling te maken. Vele wet ten bevatten classificatie van gemeenten en Openluchtspel en Maskerade uitgevoerd door het Utrechtech Studenten-Corps by het 68ste Lustrum der Universiteit. De geschiedenis. Amenophis IV, of zooals hy zich la ter noemde Ichnaton („Glans der Zon") Pharao van Egypte regeerde van 1375 1358 v. Chr. Hy veranderde de oude gods dienst van Amon, Isisen Osiris in een monotheïstisch en, den dienst van Aton, den zonnegod, den god van licht en liefde. De oude residentie T h e be verliet hy en sticht te daarvoor in de plaats de stad A c h e t- A t o n. H o r mheb, die uit betrekkelyk een voudige ouders geboren was, is waarschijn lijk ook tot den Atondienst overgegaan, om dat hy zag, dat de jonge koning aan het volk nieuwe idealen wist te geven, en het geheel op zyn 'hand kreeg. De Pharao ge braakte die macht echter niet, zooals Ho remheb dat zoo gaarne had gezien om Egypte te maken tot een wereldryk. Integendeel, de macht van het Egyptische rijk begon te tanen en allerlei stammen de den invallen in de Aziatische provincies en wingewesten. Ichnaton, die in 't byzonder aan den godsdienstigen toestand van Egyp te zyn aandacht schonk, zond geen legers om zyn bedreigde en bezette landen te hulp te komen. Na ,zyn dood in 1358 liet hy het land dn verwarring achter. Hij werd opge volgd door zyn onibeteekenende schoonzoons Smenkar© en Toet-an c h-A to n, welke laatste door de reactie-party, ge vormd door Horemheb en de Amonpriesters, genoodzaakt wordt zijn naam („levend beeld van Aton") in Toetranch-Amon te ver anderen. Na den dood van den laatste be stijgt Horemheb den troon en weet Egypte tot steeds grqqter bloei te brengen. Met hem begint de 19de dyn^tie, <Ue d* Seti's en Ramses sen. niemand zal ontkennen dat daaraan altijd moeilykheden en onbiliykheden zyn verbon den, maar is geen classificatie dan wel billyk? Minister de Geer zegde toe dat op gezette tyden een onderzoek wordt ingesteld naar de oneffenheden in de indeeling, maar dat hy principieel een classificatie noodza- kelyk achtte. Verschillende leden wezen op dergeiyke oneffenheden, o.a. de heer van Gyn, die de aandacht er op vestigde dat ambtenaren die hun kinderen naar hoogere onderwijsinrichtingen willen zenden, zeer duur uit zyn als ze in kleine plaatsen wo nen waar die inrichtingen niet bestaan. Het was misschien mogeiyk, nu kindertoeslagen principieel eenmaal aanvaard zyn, ook voor die gevallen bizondere hulp te verleenen. De Minister zal dit punt overwegen en de Ka mer op deze overwegingen vertrouwende, bleef met groote meerderheid aan de clas sificatie vasthouden. Voorloopig is dus geen verandering te wachten en evenmin een grondige herziening. Alleen zullen als dat noodig is de plooien worden gladgestreken. Ook zonder deze interpellatie die van geen kant steun kreeg zelfs niet van den Katholieken kant was de Minister in deze aangelegenheid diligent gebleven en bereid zyn aandacht er aan te wyden. Het handelsverdrag met Duitschland, dat al veel oppositie in het leven heeft geroe pen, was eindeiyk ook aan de orde. Men kent stellig de voorgeschiedenis daarvan. Het handelsverdrag van 1851 diende te wor den herzien en zes jaar geleden werd een handeiscrediet verleend, dat evenzoo verlen ging eischte. Nederland had nu aan te bie den verlenging van dit crediet en tevens verlaging van het percentage voor dit geld van 7 tot 5% Men kan niet zeggen dat Nederland gelukkig is geweest by deze on derhandelingen. Het eenige wat daadwerke- lyk is verkregen, is een verlaging der in voerrechten voor land- en tuinbouwproduc ten. Het is dan ook op grond van dit voor deel dat de meesten het verdrag wel willen aanvaarden, al zitten er leeiyke dingen in. Leelyk is byvoorbeeld de kwestie van de steenkolen. Duitschland blyft vry hier in te voeren wat het wil, maar Nederland is be perkt in zyn kolen-uitvoer. De Regeering erkent de onbiliytheid, zy het op zeer zon derlinge wijze. Zoo lezen wy daarover in de Memorie van Antwoord het volgende: „Het komt ondergeteekende voor, dat het betoog van verscheidene leden, dat Duitsch land den invoer van steenkolen even vrij en onbelemmerd had behooren toe te staan als Nederland zulks doet en dat men met recht had mogen verwachten, dat Duitsch land in dezen een volkomen wederkeerig- heid tegenover Nederland betracht had, theoretisch wel juist is, maar dat, practiscn genomen, het bereikbare, niet zonder moeite is verfcregen." Eerlyk wordt hier dus opgebiecht dat wy niet meer kontien bereiken. Is het wonder dat de heer van Gyn zich zyn stem over dit verdrag alsnog voorbehield als de Minister hem niet kon duidelyk maken dat nooit meer te krygen zou zyn? Duitschland heeft tydens den oorlog heel wat paarden van ons gehad en heeft die betaald met papieren marken die nu waardeloos zijn. Waarom her innert men dat land niet aan zyn verplich tingen, zoo goed als men het Rusland doet Het is merkwaardig zooals alle lastige vragen werden afgepoeierd en alle inlichtin gen achtergehouden werden. Waarom mag niet alles in 't volle licht komen? Duitsch land heeft met hooge tarieven den schrik op 't lijf gejaagd aan alle industrieelen in Ne derland, maar ieder weet dat het op den duur Nederland toch niet kan missen. Was het niet zaak geweest, gelyk ook de heer van Gyn wilde, om eens af te wachten of Duitschland niet van zyn hooge standpunt By de opvoering wordt de geschiedenis niet getrouw gevolgd ,daar Horemheb nog tijdens het leven van Ichnaton de hoogste macht vericrygt, om de toeschouwers het conflict tusachen hen betèr uit te beelden. De opvoering. De muziek laat eenige motieven hooren, die de verwachting wekken van Ichna- ton'a heiligen dienst. Boven op de beide hoo ge pylonen verschynen een tweetal herau ten, die het volk oproepen by de nadering van het uur des gebeds. Uit de tempelpoort treden een zestaL priesters met lotoabloe- rnen in de hand, gevolgd door bazuinblazers, die ibyeen roepen het volk, dat door de bei de zijpoorten, rhythmisch gebarend, komt binnen getreden. Intusachen hebben een tweetal zwarte tempelwachters in witte costumes zich ter weerszijden van de tem peldeur geplaatst, die daar een prachtig ef fect maken. Het Atonkoor, dat deel van het Egyptische volk, dat de naaste omgeving van Ichnaton vormt, knielt voor den tempel richt zich daarna, Aton-aanroepend weer op en knielt dan opnieuw. De muziek geeft de vrede weer van de ceremonie, maar markeert daartusschen toch de groeiende spanning vgn het volk, die niet zonder reden blykt te zijn want op de muren der tempel en uit de middenpoort ko men de gezanten der volkeren, die aan het volk klagen den nood van hun landen. Zy hopen van den vorst van Egypte, dat hy hen met machtige hand zal steunen en redding brengen aan Azië's volk. Gezanten pel. Dan gaat de poort open en, terwyi de muizek het Ichnaton-motief speelt, ver schijnt de Pharao. kleine slanke onaan- zienlyke figuur. De gezanten .laten hun ge schenken aanbrengen. Hy begint te spre ken: Ik weat bet 01 m«n volk mijn volkeren zou afkomen en toeschietelijker zyn? Het is een systeem, maar de Minister koos een ander en dus zit er voor de Kamer niet veel anders op dan het te aanvaarden. Tenslotte is het ontwerp toch aangeno men. Slechts 8 van de 72 stemmen werden „tegen" uitgebracht: 7 Vryheidsbondere, die tevergeefs gepoogd hadden heropening van de onderhandelingen uit te lokken en de communist, die ons de motiveering van zyn stem onthield, doch wiens bezwaren waar schijnlijk meer op Russische dan Neder- Landsche motieven steunen. Voor de Regee ring en haar onderhandelaars, die niet on der loftuitingen bedolven werden, is deze overgroote meerdefheid by de eindstem ming ongetwijfeld een niet geringe voldoe ning. Duidelyk spreekt toch uit deze cyfers dat de Kamer, ofschoon allerminst in de wolken over de bereikte resultaten, deze toch verre van verwerpelijk acht. Een nog iets grootqr meerderheid, 65 te gen 7, wilde zelfs van heropening der on derhandelingen niet weten. Mr. Knottenbelt die een motie tot dat doel indiende, grondde deze op de z. i. onvoldoende regeling van de verkregen meestbegiunstiging en op de over weging, dat in het dÉuane- en credietver- drag de voor Nederland bedongen voordee- len onevenredig zyn aan die welke aan Duitschland zyn toegekend. Vandaar een verzoek aan de Regeering om met handha- myn Ryk. Zwart over U is de wanhoop gevallen. De aarde is blind. Onder het spreken verandert zyn hou ding. De zwakke jongeling wordt de sterke profeet van zyn nieuwen leer: Aton is groot, Groot ia zyn liefde Groot in de schemering Groot in den ondergang Groot in den nacht. Keer naar Uiw broeders en zegt hen, gebeden te zegigen en tempels te bouwen, hymnen te zingen voor Aton, den ééne, den eenige. Hy is Uw hulp! 'De gezanten wyken, niet begrijpend, te rug, maar het volk, opnieuw in geestdrift gerakend, gaat op in den laatsten dienst van Aton. Ichnaton wordt daarby, staande voor het altaar, het mikldelpunt van de kleu rige stralenbundels der costumes, die, wit in het midden, geleidelijk naar buiten overgaan in oranje, blauw en purper en groen, de kleuren van het zonne-spectrum. Ichnaton begint daarna de zonne-hymne, waarvan door het volk telkens gedeelten herhaald worden. Twee lotosdragers over handigen Ichnaton lotosbloemen; ook het volk draagt deze en maakt daarmee decora tieve bewegingen. Ichnaton knielt vqor het altaal- en twee tempeldienaren brengen hem een kleed, waarop tegen een donker veld, de zon is afgebeeld. Als de Ihymne ten einde is, vendwynt de 'Pharao in den tempel, het wolk blyft geknield liggen en bidt: Aton A-ton A-ton. Dan klinken trommels en trompetten en van uit de middenpoort raar- cheeren de krijgers van Horemheb bin- ving van het bereikte, de onderhandelingen te heropenen ten einde aan beide grieven te gemoet te komen. Minister van Karnebeek ontried het denkbeeld,'dat later in de motie werd neergelegd, op grond dat de conjunc tuur in Duitschland niet gunstig zou zyn voor hervatting van het onderhandel ings- werk. Daarentegen verklaarde Z. Exc. zich bereid, in overleg met de andere oeiangheb- bende departementen, telkens zoo noodig punten aan de orde te stellen, geiyk by voorbeeld het invoerrecht op melasse, dat by de onderhandelingen vergeten werd en op welk punt de Duitsche regeering volgens mr. Knottenbelt gaarne tot tegemoetkoming bereid zou zyn. Andere sprekers, o.a. dr. Lovink, voor wien het vaststond, dat met heropening der onderhandelingen niets be reikt zou worden, wilden van het denkbeeld, in de motie-Knottenbelt belichaamd, even min iets weten en mr. Oud scheen daarby mede geleid te worden door zyn wantrou wen in onze onderhandelaars; het zou z. i. toch niet baten en aangezien hy (en velen met hem) niet tegen het verdrag, ook al bleef het ongewyzigd, durfden stemmen om de daarmee verbonden belangen, besloten zy de motie te verwerpen en hun .stem aan het wetsontwerp te geven. In de tweede helft van Juli wordt de be handeling van dit verdrag in de Eerste Ka- I mer verwacht. nen, gevolgd door de strydwagens van den veldheer en zyn aanvoerders en de draag stoelen der prinsen Smenkare en Toe t-anch-A ton. Horemheb bestijgt het terms en zegt ge komen te zyn om zyn Vorst te wekken voor zyn heilige taak, de redding van Egypte. Op het geroep om Ichnaton komt de Pha- jao en heft met een gebaar den knielenden Horemheb op en vraagt hem waartoe hy is gekomen. Horemheb vraagt: Heeft U, myn Pharao, dan verlaten De droom van Uw wereldryk? En dan ontwikkelt zich onmiddelyk het conflict, waarby duidelyk uitkomt hun zoo zeer verschillende standpunten. Ichnaton: iMy heeft bevlogen de droom van een wereldryk. Volk en leger: Het ryk van de wereld! Horemheb; Egypte! In het antwoord van Ichnaton open baart zich de tegenstelling: Nubië, Syrië, Egypte! (Horemheb vraagt hem zich te stellen aan het hoofd van het leger: Laat, verlaat de stad Achet-Aton Ichna ton: Heb ik Egypte dan niet veroverd voor Aton? Zal ik de wereld niet veroveren voor Aton? Horemheb antwoordt, dat niet met het bouwen van tempels en bekeering het ryk van de wereld kan geboren worden. De gezanten oudersteunen hem met hifn klacht: Brand! Brand! IDe steden weenen Want de wereld staat in brand. Ichnaton brenigt deze klacht Voor Aton, hy kan niet anders: ging der invoertarieven voor landbouwpro ducten en levensmiddelen en de volgende tarieven vastgesteld: Rogge, tarwe en spelt, gerst (veevoeder) 2 Mark, haver 6 Mark, mais 3.20 Mark, versch vleesoh 21 Mark, varkensvet 14 Mark, reuzel en reuzel achtig vet 6 Mark. Deze nieuwe tarieven zullen van 1 Augus tus tot 31 December aanstaande gelden. Voort» werd nog op voorstel der regee- ringspartyen besloten in het vervolg grond stoffen voor de margarine-industrie met een invoerrecht van 1.25 Mark te belasten. Het lydt geen fcwyfel, dat de Rijksdag déze voorgestelde tariefsverhoogingen even eens zal aannemen. BÜITENLANPSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De aanslag op een kasiooper. Dr. Otto UI rich die eergisteren oen bode van de Landbank heeft neergeslagen en ge tracht hem zyn geldtasch te ontrukken, heeft gisteren, nadat hy door het slacht offer was herkend, bekend de daad te heb ben gepleegd. Afschaffing pasvisa. De Duitsche regeering heeit aan de regoer'ngen vain Spanje, Engeland, Z - Afrika, Turkije, TsjeohoSflowakije, Zweden, Noorwegen en Italië* voors el len gedaan tot opheffing dor pasvisa BELGIë. De tunnel onder de Schelde. Een Awitëersoh consortium neeft aan de Belgisc|he regeering voorgesteld' te Antwerpen een tunnel onder de Schel de te bouiwen, op voorwaarde even wel dat er benedien deae stad een Zwitsersehe voorhaven aou mogen wor den aangelegd. De regeerfmg zou niet van zins zijn in dit voorstel te treden. FRANKRIJK. D« broodprysverhooging. De gieetadigei verhooging van den broodprijs heeft tot verschillende inci denten aanleiding gegeven. Te Tarbej hebben de bakkers hun ovens geslo ten, onwliat de broodprijs officieel op fr 2.40 was vastgesteld inplaiats van op fr. 2.50, zooals zij gevraagd hadden. De bakkeirs van Beauvais hadden in overeenstemming met den burgemees ter den broodprijs op fr. 2.65 per kilo vastgesteld! de prefect heeft echter den prijs tot op fr. 2.50 verlaagd. In het departement van de Oise had den een aantal bakkers laten aanplak ken, dat de broodprijs fr. 2.45 zou bedragen. Het aanplakbiljet had ge heel den schijn dan het officieel was. Dielnvolgens is tegen hen rechtsingang verleend'. In het arrondissement van Clermont zijn bij een aantal bakkers, leden van den bakkers patroonsbondhuiszoekin gen gedaan. Uit alle deeleni van het land1 hoort men voortdurend van protesten tegen den aldaar toenemewden broodprijs. Emili Coué. t J Te Nancy overleden. Te Nancy is overleden Emile Coué, bekemü door zijn toepassingen op het gebied der suggestie-therapie. Emjle Coué werd 25 Februari 1857 te Troyes geboren. In des&e kleine pro vinciestad, gelegen aaai de Seine-, was zijn vader subaltern ambtenaar bij de spoorwegen. De jonge Coué bezocht het Lyceum van Nogenjt sur Marne en studeerde daarna voor apotheker, waar- Het Ryk het Ryk, het bloeiende Ryk. O! O! myn brandend lyf, Brandend voor Aton. Vader, myn vader, Brandend voor UI Ichnaton verdwynt in den tempel, het volk blyft in bange verwachting achter. De Amon-priesters maken ivan dit oogenblik gebruik en sluipen door de gangen, die het volk heeft opengelaten, naar het terras en weepen het volk op tegen „den rebel van Achet-Aton" en zetten hun overwinnings- hymme aan den ouden god Amon in: Amon Amon Amon Uw stad bestaat Maar die U aanviel is gevallen. Horemheb heeft zyn helm en zwaard op de trappen van den tempel neergelegd en ia den tempel ingegaan. De priesters weten het vdk te winnen voor den ouden gods dienst. Het vraagt om Horemheb, die daar na uit den tempel te voor9chyn komt, ter- wyl de muziek losbarst met de zegezang van Egypte om de overwinning van den ouden God, van het oude Pharaotische sym bool. Plots breekt de muziek af... Horemheb heeft zich niet geroerd en dan gaan, voor het laatst, de tempeldeuren open en ver schijnt Ichnaton. Horemheb knielt neder, de Amon-priesters vluchten terzijde tenwyl volk en leger gebroken ter aarde zinken. In de muziek klinkt het Ichnaton-motief... De kleine gestalte van den Pharao heeft voor de wanhopige wereld een gebaar van oneindige liefde en vergeven, en legt de attributen van zyn waardigheid af. Dan richt Horeiriheb zich op en overziet de mas sa en op eerk enkel gebaar richt de schare zich op. De zegekar rydt aan, de trommen roffelen, de trnhnphtocht begint, de stac tegemoet! Ichnatbn blijft, zijn volgelingen verlaten hem één vobr één. Alleen staat de kleine nietige gestalte voor den tempel... S. Hat goschil in da Br De achturenwet in het Hoogerhuis. Nieuwe invoerrechten Het Lagerhuis heeft de derde lezing van de wet op den aohburendag in de my nen goedgekeurd met 332 tegen 147 stemmen. Om de aanneming van de wet in het Hoogerhuis te bespoedigen, kwam het Huis gisteren reeda byeen, en nam het ontwerp in eerste lezing aan. In het Lagerhuis wJtd iby de 'behandeling van de verlenging van den noodtoestand met 256 tegen 95 stemmen een amendement der Arbeiderspartij verworpen, waarby de poli tiek der regeering wend veroordeeld als zyn- de een beletsel voor het herstel van den vrede in de steenkoolindustrie en een bedrei ging van de openbare orde. 01 ynes, die bet amendement voorstelde, beweerde, dat de regjeèring de party geko zen had van de mijneigenaars nopens de quaestie van den werictyd en betoogde, dat de politiek der regeering leidde tot ontbe ring voor honderdduizenden mynwerkers om hen te dwingen het work te hervatten. De kanselier der schatkist Churchill ant woordde met kracht en betoogde, dat de re geert ng alle aanbevelingen der koLenoom- missde op twee na uitvoerde. Hy verklaarde dat onderhandelingen mogelijk waren als het wetsontwerp was aangenomen en die eigenaars hun loonaafjjkpd hebben gepubli ceerd. Gewagende van den toestand in de indus trie, zeide Churchill, dat de loondaling se dert 1920 ibyna geheel werd ongedaan ge maakt door de daling der loosten van levens onderhoud. Hy wees erop, dat het eenige alternatief voor onderhandelingen als de vet was aangenomen, dat er over ,het heele land districtsgewyze regelingen zou den worden gemaakt. Voorts zeide Churchill, dat men naast de op komst zyndie benoeming van oommissies inzake verkoopsyndicaten en het steenkool transport per qpoor, 'bezig was den voor- ge stelden raad voor brandstof en kracht te vormen en dat de regeering uit het bedrag van 3 millioen pond sterling reeds aanzien- lyke sommen had afgezonderd voor een wetenschappelijk onderzoek der problemen, verband houdende met de oanboniseering en itsohe mijnindustries I (De regeling met de vorsten. >p landbouwproducten. de vervaardiging van stookolie uit steen kool. Met uitzondering van de mjjn-„royal- ties", welke, gezien den huiidigen financiee- len toestand, niet door de regeering konden worden afgekocht en de quaestie van ge- meentelyken handel in steenkool, die nog in overweging was, voerde de regeering in feite ieder deel ivan het rapport der com missie nopens de reorganisatie uit. Het adres aan den koning om dank te betuigen voor de boodschap nopens de ver lenging van den noodtoestand, werd met 244 tegen 84 stemmen aangenomen. iHet ka/binet Marx heeft gisteren de Duit sche Ryksdag en men kan wel zeggen het gansche Duitsche volk zeer verrast met de mededeeling dat de regeering het ontwerp inzake de finantieele regeling met de voor malige vorstenhuizen heeft ingetrokken. Er behoefde dus niet in derde lezing gestemd te werden, het wetsontwerp wend dus niet verworpen met tie consequenties van dien, ontbinding van de Rijksdag en aftreden van het kabinet. Men zegt dat diit besluit van de Regee ring is geschied op advies van President Hindenburg, die als zyn meening te kennen heeft gegeven, dat er nóch van een ontbin ding van den Ryksdag, nóch van een demis sie wan het kabinet een oplossing van de quaestie dor schadeloosstelling aan de voor malige vorsten te verwachten is. Voorlooptig heeft men than9 eon half jaar den tyd om te trachten het óf met de so ciaal-democraten óf met de Diuitsch-natio- nalen over een financieel© regeling met de vorsten eens te worden, want het eergiste ren afgeloqpen „Sperrgesetz" is met over weldigende meerderheid van stemmen (n.l. 333 togen 17 by 97 blanco stemmen) tot 31 December verlengd. Alle processen, die de verschillende vorsten tegen de landen voe ren, blywen dus tot het eind van hep jaar rusten. De handels-politieke commissie uit den Rijksdag heeft gisteren op voorstel der re- geeringspartyen en tegen de stemmen van de sociaal-democraten, de communisten en de Deutsch-völkischen, besloten tot verhoo-

Goudsche Courant | 1926 | | pagina 3