Voor Hoeden, Petten, Overhemden, Dassen, Sokken, Bretels, etc. etc. Fa. G. J. BIK Meubelmakers en Stoffeerders, HET JUISTE ADRES: Lange Tiendeweg 52. BiamaXBBUBTEN. Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. J. Kranendonk, f man, die kort te voren van die hooge rotsen gestort moest zijn. Hei ongeluk was aog niet opgemerkt dootr ande ren. Daar Prinses Juliana iets achter aan liep in het gezelschap, werd voor haar over de droevige gebeurtee™3 het stilzwijgen bewaard. De aiuto-rit werd begonnen en da delijk bij aankomst te Beatuehöhlen werd aan de politie autoriteit te Inter laken telefonisch kennist gegeven van het gebeurde. Eenige beambten arri veerden nu spoedig omi dien gestorve ne, die een inwoner van Interlaken bleek te zijn, te vervoeren. Overigens verliep die tocht der vor- a sfelijke personen naj geruimen tijd zeer opgewekt. De prinses genoot in het bijzonder vaim het schoone Beatus- höhlen. De schrijver van verschillen de sagen, de heer HaTtmann. geleid de hier zelf het gezelschap rond'. Bij het afscheid bood' hij de prinses zijn bode over het Oberland) aan, waarvoor H.K.H. inl' hartelijke bewoordingen dankte. De Koninklijke familie in Zwitserland. uè Soeieie aart et d'histoir© te Ge nève heeft door lussdienkotnsi van nel NederlanUsdw gezantschap te Beru prinses Juliana een historisch album aangeboden ter herinnering aan de bulp, die onze voorvaderen aan de Geueefsche republiek hebben verleend in den strijd om de godsdienstige en politieke onafhankelijkheid. In dat al bum zijn verzaameid een acte van staatsburgerschap van Genève ten na me van de prinses en een historische verklaring, waaruit blijkt dat prinses Juliana dit staatsburgerschap dankt aan Frederick Francois I, groothertogin van Mecklenburg, die in 1815 dit recht verwierf. Het album bevait verder een fraai uitgevoerde» stamboom vali de graven van Genève, uitgevoerd door den heer De Onna, lid van de Zwitsersche ver- eeniging voor heraldiek. Uit dieö stam boom blijkt, dat de Koningin af stamt van die graven van Genève en nog steeds hun wapen voert. In een begeleidenden brief maakt het bestuur der Société d'art et d'his- toire gewag van dien steun, die Genè ve door de eeuwen heen van Neder land! heeft ondervonden en de gevoe lens van dankbaarheid', die de Ueneet- sdhe bevolking jegens Nederland be zielen. i Het initiatief tot 'het aanbieden van dit geschenk is genomen door den Ge- neefschen h'storicus Guillauroe Fatio, die enkele maanden geleden te Genè ve twee lezingen heeft gehouden over Genève en de Nederlanden, en daar bij in het bijzonder; de historische banden tussöhen, Genève eenerzijdB en de huizen van Oranje Nassau en Meck lenburg anderzijds in het licht heeft gesteld. Het Nederiandaefc-Belgiache Verdrag. In strijd roet wat verwacht werd, zal zoo verneemt de N. R. Ot., het rap port van Van Cffuwetaert inzake het Nederlandsch-Belgische verdrag deze week niet bij de IKomer worden inge diend. In parlementaire kringen acht men hei. nu zeer waarschijnlijk "dat, waar mi uister-president Jaspar de Ka mer 15 dezer miet vacant ie wil zien gaan, het wetsvoorstel tot ratificatie van het nieuwe verdrag eerst in Oc tober afin de orde zal komen. De Eerste Kamerverkiezingen. 'De door de C.-H. Unie in Zuid-Hol land in te dienen camdidatenlijst voor de verkiezing van leden van die Eer ste Kamer der Staiten-Generaal zal als volgt zijn samengesteld 1. jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar te Leaden (aftr.) 2 mr- A. v. d. Hoeven te Rotterdam (aftr.) 3. dir. C. J. K. van Aalst te Amsterdam'4. mr dir. C. O. P. ba ron Creutz te Bennekom 5. jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg te Baant 6. prof. mr. T. de Vries te Rotterdam 7. A. J. de Groot te den Hlaag, en 8. C. L. van Willemfewaard Ie Schoonhoven. Radio-verbinding met Ned.-Indië. Grootsche perspectieven. Eén uur inplaats van twaalf. Onder groote belangstelling van de zijde van het publiek werden gistermiddag in Amsterdam een aantal instrumenten en toe stellen naar het telegraafkantoor aan den N. Z. Voorburgwal gebracht. Omtrent de bedoel ingdaarvan verneemt het Hbld. uit betrouwbare bron: In het begin van de volgende week zul len daar ter stede proeven worden genomen inzake een radioverbinding met Ned.-Indië. ■De proeven zijn gebaseerd op den snaar- gahano meter, zooals die in principe werd uitgevonden door prof. Enthoven en ten be hoeve van de radio-telegrafie gewijzigd door ir. W. F'. Enthoven, zoon van den hoog- leeraar. Door de bü®ondere eigenschappen van dit instrument denkt men de storingen tot een minimum te kunnen 'beperken en voorts een aanzienlijke tijdsbesparing ie kunnen bereiken. Ten behoeve Van deee proeven is in den polder aan den overkant van het IJ een antenne ^opgesteld die over de kabels ver binding krijgt met het 'Rijkstelegraafkan toor. Door middel van fotografie wordt een en ander vastgelegd op een film, zoodat de ontvanger geen marconist behoeft te zijn. De proeven, die men op den duur dienst baar hoopt te maken aan de sneltelegrafie worden met Bandoeng genomen. Zjjn de resultaten zóó als men verwacht, dan zal, wat thans twaalf uur duurt eer het uit Indië in Nederland is bezorgd, ons in één uur kunnen bereiken. GEMENGDE BERICHTEN. Jaap Meyer ernstig gekwetst. In botsing met een auto. Gisteravond, na afloop van do wie lerwedstrijden op die Stadionbaain, had de Amsterdamscïie renner Jaap Meyer, die zich op zijn fiets huiswaarts begaf, het ongeluk iq de Valeriusstraat in botsing te komen met een automobiel. Vrij ernstig gewond en met inwen dige kneuzingen werd Meyer opgeno men en naar het WMhedmiinagasthuis vervoerd. Het tramongeluk bij Gulpen. De toestand der slachtoffers. De beide plachtoffers van het tram ongeval bij üivipen, de machinist Wil- lemn en mej. Schobben, die in het zie kenhuis Calvariënberg te Maastricht ter verpleging zijn opgenomen, maken het zeer goed. Zij zijn absoluut buiten levensgevaar en hun toestand' is snel vooruitgaande. Een Soesterbergache Kamper UL E«n loods waarvoor geen plaats was... De militaire medewerker van „De Avondpost schrijft In het militair vliegkamp te Soes- terberg moet een nieuwe vliegtuig- loods komen. De levering van die loods is opge dragen aan een Dusseldorfsche firma. De lood.s. die ruim f 40.000 zal kos ten, is in Duirsdhlawd plasklaar ge maakt. Op 7 Juli j.l. zou een aanvang worden gemaakj met het plaatsen van de Loods. Doch nu blijkt bij het uitzetten van de rooilijnen, dat voor de bestelde loods geen plaats is, tenzij een ande re loods, waarin wapenen rijn opge borgen, wordt afgebroken. Natuurlijk liebben de militaire auto riteiten te Soesteiherg bij het denk beeld een goede loods af te breken, bedenkelijk het hoofd gesdhudi, maar. de aannemer van de nieuwe loods, die alles kant en klaar heeft om aan het bouwen te gaan en met zijn werklie den klaar staat, wijst op zijn recht om schadevergoeding te eéschen. Ten einde raad hebben de militaire autoriteiten te Soesterberg nu maar besloten, dat de loodjs zal worden af gebroken. (Een schadepost je, dat bet Rijk, ruw geschat, op f 20.000 komt te staan) In den namiddag van 7 Juli is men begonnen om de loods te ontruimen en met bekwamen spped op te ruimen. „De Avondpost" hoopt, in het be lang van den belastingbetaler, dat dit muisje nog een staartje heeft, „want dat op deze wijze wordt omgesprön gien met. 's Lahds financiën, is toch wel wat al te erg." Het hoofdje door de lus gestoken. Te Enkhuizen is eeni kindje, oud 8 maanden vain den heer Swierstra, in de wieg om het leven gekomen, door dat het 't hoofdje had gestoken in een lus van een koord, waaraan een pop je, dat boven 't kind) irn die wieg hing, was bevestigd. De zondige bloote armen. Het Gelderadhe dorpje (Jene, deel uitmakend van de gem. Epe, spree at druk over de bloote armen von een oriderwijzeresje. En de critiek, die immers wel meer wreed is, liep uit op de schorsing van het meisje in haar betrekking. De zaak zit zoo. Het onderWijzeres- je, werkzaam) aan. de Christel, school, kwam naar het Vel uw sche dorpje uit het groote Amsterdam. Haar begrip van de mode en hoe men die, als vrouw, moet volgen, was ietwat rui mer dan men van de puriteinsohe Ve- luwers mocht verwachten. Het vonnis, over haar geveld, steunde op de over wegingen. dat de mouwen in haar ja ponnetjes, die toch ai te wereldsch luchtig zouden zijn, „te kort" waren. Maar nog erger was het, dat het meis je dikwijls roet den autodienpt, die Öene roet de Deventer wereld" ver-, bindt, naar de koeksfad' ging. Men vreesde van Delven ter de groote-stadg- Revaren. die zelfs door Deventer- na reu wellicht nimmer ais aanwezig zijn bevroed'. Tenslotte bezocht zij niet de door het schoolbestuur, als ndodig voor haar zielehreil, gowenschte kerk. De schorsing is gevolgd door aanstel ling van oen tijdelijke leerkracht in haar plaats. Do zaak is ter afdoening gesteld in handen van don Schoolraad. En die moet dus, om een juist vonnis te vellen, de stukken van overtuiging, hetrfj alleen do japonnetjes, of de mouwen, of zelfs do anuen, roet ken nis van zaken bekijken. Denkbeeldige koopjes. Men herinnert zich nog wel, hoevele bewoners van de grensstreken aan den Duitschen kant in de na-oorlogsjaren in Duitschla.id| gingen)' kpopen, tot groote schade van den handeldrijven- dien en indwtrieeien middenstand' in het eigen land. L'histoire so répète afin do Belgische grenzen. Het „Dag blad van Noord-Brabant" stelt de waardeloosheid van do valutakoopjes in het volgende stukje geheel in het juiste licht. ué snelle daling van don Belgischen franc, enkele wetten geleden, beett sommige grensbewoners naar België gelokt en hen tot koopem aangespoord. Wij zeggen sommigen, want het aan tal N ede.-landers, dat op koopjes uit ging, was niet zoo overweldigend' als ae geruchten wilden suggereerea. Meestal z^t aan zoo n koopjes-onder neming het veirlangen vast om er eens uit te breken en zoo werd de econo misch opgevatte reis een dure plezier tocht, waarop het een© noodige verge ten werd, m.l. de zuinigheid. Hieraan ontkomt men eenvoudig niet, aelts niet als men red»- en verblijfkosten tot een minimum beperkt. Afgezien van het feit, dat de Belgen alweer tijd gehad hebben om die prij zen der goederen te verhoog en, naar mate de franc dealde, afgezien van het feit, dat de franc na de samenstelling van het nieuwe ministerie weer een weinig de hoogte ingijig, waardoor dus de verhoogde goederenprijs een nieu we stijging ondervond, afgezien van dit alles staan de koopers toch nog voor bovengenoemde uitgaven als reis kosten heen en terug, verteringen in, restaurants en cafés, waarbij vooral de post „onvoorzien" niet mag verge ten worden. Welbeschouwd is mien bij zijn ver trek uat Antwerpen b.v. precies even veel geld kwijt, als wanneer men in eigen land vlak naast de deur had ge kocht. En dan beginnen de onkosten, waar het slachtoffer „heusch niet aan docht" had1 de invoerrechten. En de douane is streng en onverbiddelijk. De meegevoerde voorraad roaet al buiten gewoon miniem zijn, wil men aan de invoerrechten ontkomen. En wee hem:, die 't waagt op weder rechtelijke wijze goederen ini te voe ren. En hoe gemakkelijk laat men zich niet verleiden tot het. smokkelen van kleinigheden, zooals 't heet. Maar ook aander dat men' „er in loopt" blijft het koopem in België een riskante onderneming, die op geen stukken nol de voordieelen afwerpt welke men verwacht. Een en ander wordt reeds ingezien door hei meer end eel van dei grensbe volking. De stroom' van koopers is dan ook reeds lang geslonken, daar de On dervinding leerde, dat de voordeeltjes die men verwachtte, uitbleven. Hierbij laait mèn nog de overweging gelden, dat er in eigen omgeving een middenstand is, die zonder gegronde redenen wordt benadieeld door eigen stad- en faJndisjenooten, steeds maar tfber wegens denkbeeldige! voordeel en van het koopen in België. En zoo is het om' vele redenen een verblijdend verschijnsel, dat de bevol- Wfng aan de grenzen van Limburg. Brabant en ZpeJand/ de juiste opvat ting gevondenf heeft inzake „de koop jes" en maar rustig thaty* blijft, zonder daarvan den kleanmenden druk te ge voelen. LUCHTVAART. Het vliegongeluk bjj Wolverthen. In aansluiting op om bericht om trent het vliegongeluk dat eisteren plaats had in diet nabijheid van Brus sel, vernemen wij nog dat omtrent de oorzaak niets met zekerheid' bekend is. Verondersteld wordt dat die piloot, De VTee, tengevolge van de mist die naar verklaring van den piloot op de luchtlijn Antwerpen-Bruseel-Bordeaux zoo dicht was, dat op 50 mieter de grand onzichtbaar was f- het vliegveld Haren bij Brussel niet heeft gevonden en getracht heeft, elders te landen. Bij de landing moet de vleugel deu grond hebben geraakt, naar boeren, die op een afstand ooggetuigen waTen van het ongeluk, beweren, waarna het vliegtuig nog drie groote sprongen zou hebben gedaan en vervolgens zou zijn ontploft en geheel in puin zijn neer gestort. De totaal stukgeretem Jupiter- motor en het voorgedeelte lagen twin tig meter van de kajuit, in een- hoek waarvan de parapluie en de hoed van den passagier ongeschonden werden teruggevonden. Het lijk van dien passagier, Hepner, bevond zioh ander de overblijfselen van de Fokker. Bruine schoenen met witte slobkousen staken er onder uit. De piloot, De Vree uit Amsterdam, die te Haren goed bekend' stond, moet eveneens op slag dood' zijn geweekt hij lag miet opengereten schedel in oen' omwoelden grond1. In dfeir loop van dën middag kwam het parket uit Brussel ter plaatse voor het gebruikelijke onderzoek. De lijken van De Vree en Hepner zijn naar het lijkenhuisje dier gemeen- to Wolverthem overgebracht. De heer Hepner, die 51 jaren oud was, was eernig firmant van degraan- firma L. Hoyack en Co. Voorts was hij lid van dep Raad van Toezicht van dje Amsteniainsche Bank en commissa ris van de Standaard' Verzekering Mij. De thans overleden bewoog zich ook op maatschappelijk terrein. Hij was penningmeester van dte „Avondscholen, der Vereemigifig Handetsondèrwijs". secretaris van die Industrieschool van het fonds tot aanmoediging en onder steuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden. FDfAWCffiÈLl BEMCHTRy. Algen. Centr. Buikver. voor den Middenstand. Ingrijpende maatregelen noodig om de A. C. B. zich te doen herstellen van de moeilijkheden welke zij in de crisisjaren had doorstaan. Saldo verlies 17.182. Het bestuur van de Algemeene Centrale Bankvereenigring voor den Middenstand te Amsterdam deelt in zjjn verslag! over 1926 o.a. mee: Het bestuur is zoo gelukkig geweest aan het vertrouwen een hechten steun te geven, door het tot stand 'brengen van de regeling, waaromtrent in de vergadering van aandeel houders van 6 Mei 1926 mededeel ing werd gedaan. Aangezien crediteuren in verband hier mee volkomen veilig geacht kunnen wonden, heeft het bestuur gemeend vooralsnog van eene afstempeling op het aandelenkapitaal te moeten afzien, al aaj die op den duur onvermijdelijk blijken te zijn. De ervaring der laatste maanden heeft geleerd, dat het uiterst moeilijk is reeds thans te bepalen hoe groot het eventueele definitieve verlies zal zijn. Het bestuur meent te dien aanzien het effect van de maatregelen van de nieu we leiding te imoeten afwachten. •Het op 31 December 1924 nog door ge wone aandeelhouders te storten bedrag ad 661.796 is per 31 December 1926 gedaeld tot 318.124, waaruit volgt, dat in den loop van 1926 door aandeelhouders voor 333.672 gevolg is gegeven aan het besluit tot vol storting van het gewone aattdeelenkapritaal Vergeleken met 31 December 1924 daal den de crediteurencyfers van 9.807.724 tot 8.886.705. De verties- en winstrekening 1926 ver- meLdt als onkosten 833.053 898.205), waar tegenover als baten staan: interest 476.033 600.089, provisie 322.622.- 331.961),- diversen 17.214 20.208 blijft een verliessaldo van 17.182 (v. j. winst 178.624, waaronder 124.580 inte rest dub. deb.). De balans vermeldt onder actief oa: aan deelhouders nog te storten 318.124. 651.796), kas en kassiers 626.839 656.478), effecten en aandeelen in be vriende instellingen 274.241 (effecten 32.953), coupons 14.736 11.846), re kening-courant debiteuren 9.441.366.- 7.980.812.gedisconteerde accepten 9.805.620 12.514.171), prolong. voorsch. op effecten f 2.237.735 1.769.277), vre< de valuta's 151.182 43.300), inventaris 206.443 191.470), safe-inrichtingen 68.382.49.190), onkostenvoorraad 37.934 34.546), reorganisatiekosten en overneming Middenstandsbanken 74.258 123.302), debiteuren 153.091 118.720) nog te leveren fondsen 296.628 152.620) intrest vooruitbetaald en te vorderen 82.196 192.568). Middenstandsbanken in liq. nihil 1.221.098). Onder passiva komen o.a. voor: gepi. aandeelenkapitaal 4.231.900 4.190.700), pensioenfonds 19.993 18.766), accepten In herdisconto 7.984.789 9.612.308), di verse bankiers 81.667 617.998), opge nomen geldien 663.019 (nihil), prolonga- tiën o/g 852.000 106.000), Call gelden 290.000 415.000). Opgenomen van der den Rekening-courant credit, 3.036.298 3.357.250), deposito's op 8 dg. of korter 548.606, deposito's op langen termijn 2.408.692 (v. j. dep. 3.652.611), Algem. Spaarbank 2.893.107 2.797.862), vreen» de valuta's: bankiers o/r. 43.425 2.527), id cliënten h/r. 49.310 117.198), ter mijnrekening 44.576, te betalen wissels 51.639 45.236), incasso's 117.263 186.673), crediteuren 169.669 185.125) nog te ontvangen fondsen 224.408.— 75.260), onkosten verschuldigd 11.645 31.767), intrest vooruitb. en verschuldigd 219.872 262.647). STADSNIEUWS. WETENSCHAPPELIJK NIEUWS. Aardbevings-voorspellingen. Uit Kom'© in dien 7dm Juli gemeld, dut naar de meeaiing vam professor Bendandi vam het seismologisch station, te Faenza de aardJbevingsversahijnse- len, die ziöh im dein laiatoten tijdi heb ben voorgedaan, moeten worden be schouwd als voorloopern van een sinds eenigen tijd dreigendle verheffing van de aardkorst. Hij droeg nog geen ken nis van de herhaling der aardbeving te Fort de Koek, toen hij voorspelde, dat er op 6 of 7 Juli opnieuw bewe gingen zouden voordoen, die zioh vol gens hem zullen voortzetten op 9, 11 en 13 Juli. Al deze bewegingen zullen haar centrum vinden op Sumatra en de weerslag zal zidi in Japan doen gevoelen, terwijl men ook in Zuid-en Zuid|wie|t-Europa( en in Alaska b*e- vingsverschiijnseilen z&l registreepen. Ook in de tweedie helft van Juii zul len zich zoo die voerspel ling van professor Bendandi uitkomt aardbe vingen voordoen. KERKNIEUWS. Dr. G. Wisse. Herbenoemd tot lector aan de Theologische School d«r Chr. GerefKerk. Dr. G. Wisse, predikant bij de Chr. Geref. gemeente te Utrecht, is door het Curatorium: die^ Theologische School der Chr. Gereformeerd© Kerk in Ne derland! herbenoemd tot 1 eet or om ge durende het leerjaar 1926—1927 colle ge te geven in die Apologetiek. Naar wij vermennen heeft Dr. Wisse deze benoeming aangenomen. GOUDA, 10 Juli. Veranderd spreekuur. Men verzoekt ons te roeiden dat wethou der Bokhoven Maandag spreekuur houdt des namiddags van 5 tot half 6, inplaats van des morgens. Steeds meer bezoek aan Gouda. Naar wij vernemen zal een gezelschap bestaande uit 260 300 leden van den Ring Voorzie en Putten van het Nöd. Jongelings verbond op Woensdag 21 dezer een boot tocht maken vanaf Hellevoetsiuis langs Dordrecht naar Gouda, waar bet eenige uren in den namiddag zall verblijven. Wat men van Gouda zegt. Na de verschillende foto's van mooie ge deelten van Gouda, die in „Het Leven" zyn verschenen, ®ijn thans ook in ,,Het Schouw venster" de week-ilJustratie voor het Chris telijk gezin een aantal merkwaardige op namen van mooi Gouda gereproduceerd. Het blad geeft een schitterend interieur van de S-|. Janakerk, waarmede de geheele voorpagina wordft gevuld. Voorts bevat het met het hijschrift „Schilderachtig Gouda is een bezoek overwaard" zeer mooie repro ducties van geheel nieuwe opnamen van den fotograaf A. G. van Agtmaai, van een pa norama van Gouda met de St. Janskerk, een generaal-opname van de Markt, te midden waarvan het mooie stadhui» schitterend uit komt, een interieur van de St. Janakerk (portaal), een oeer scherpe afbeelding van het Laaaruspoortje en een typische kiek van „Achter de Vpchttnarict". The Southern Railway of Engeland heeft zoo juist een Engelache Gads van Holland en het eilauj. Walcheren in het licht gege ven. In daze~ "Wjpoie geïllustreerde gids van ons land, een bode van ca. 160 pag. ge heel op kunstdrukpapier en vol met fraaie platen van natuur- en stadisschoori en wat Holland aan merkwaardigheden heeft, komt ook Gouda voor. Gouda en 'Delft zijn in dezen gids twee plaatsen, die den vreemde ling worden aangeraden voor een kort be zoek vanuit den Haag. Slechts een kleine afbeelding van het stadhuis versiert de korte (beschrijving on zer stad, waanbij vooral gewezen wordt op de merkwaardige St. Janiskerk en de glas schilderingen van de Crabeth's. Men een enkele regel wordt ook gewag gemaakt van het Stadhuis en de Waag en ten slotte wordt nog gezegd: „Gouda has the further distinction of having given its naime to a well-known cheese. Dat zal de kaashandelaren zeker veel ge noegen doen. In een volgende editie mag hieraan zeker nog wel worden toegevoegd dat met de kaas dan ook behoort te worden genoemd Gouda- candle, Gouda-pipe en Gouda-pottery niet te vergeten Geslaagd. Aan de Gemeentelijke Zeevaartschool te Rotterdam zijn gedaagd voor diploma B., de heeren D. A. C. Gelijna en R. W. Sap. De Vrijheid «bond De N/ Z. H. maakte «r melding van dat Mr. H. P. 0, M. de Witt Wijnen bedankt heeft aLs voorzitter van de afd. Gouda van den Vrijheidflbond. Br worden wel eens geruchten gepubli ceerd, die men als feiten aanneemt. Zoo is het ook hiermede. Mr. de Witt Wijnen heeft volgens onze inlichtingen voor de hierboven genoemde functie niet bedankt. Thai ia-theater. Het journaal vangt aan met een indruk wekkend ceremonieel in het Vaticaan, ge volgd door een stierengevecht (met eenage wijzigingen van de oorspronkelijke stieren gevechten) in New York, de Jazz-koning Irving Berlin in zijn huwelijkechen staat, herleving van de oudste voetbalsport in jJa pan )het gaat er <xm de bal van den grónd te houden hetgeen erg lastig ia), de nieuw ste dans op schaatsen in New York en kro kodillen-kolonies. Een dolle klucht met veel nieuwe vond sten getiteld, „Vergissen is menaohelijk", wordt geveegd door het optreden van Greta van der Werf, Holandsdhe soubrette, die met een drietal liedjes [veel succes heeft. Zij acteert uitstekend als verkeersagente en haar apachenliedje „de Meid:" draagt zij met gevoel voor. la extra nummer gaan een zeer goede oomedde in 2 acten Schijn bedriegt". Daarna treden ,,The Kentuokys" op een zeer goed dansnummer met acrobatiek. Als hoofdnummer gaat ,,De Rijdende Donder" een geweldige avonturenfilm in 5 bedrijven met Jack Hoxie in de hoofdrol. In deze spannende Wildwestfikm hebben veediefstallen plaats. 'De dochter v$n een der dieven ia het meisje van den zoon van den .bestolene. De dief die terwille van zijn dochter niet wondt vervolgd, wordt in het huis van den bestolene vermoord gevonden. De bestolene wondt er van verdacht den moord te hebben begaan mede omdat een patroon van zijn revolver is afgeschoten. Hij wondt ter dood veroordeeld. Inmiddels kamt zijn onschuld aan het licht) maar het gratie- veiaoek moet worden geteekemd door den gouverneur die met vaeantie' is. De «oon van den veroordeelde maakt een estafetterit om zijn vader tijdig in vrijheid gesteld te krij gen hetgeen gelukt dank zij het door de cowboys veroorzaakt oponthoud hetwelk de trein ondervindt waarmede zijn vader naar de plaats der executie wordt vervoerd. Het Thaliatnio kwijt zich bijzonder goed, ook ten aanzien van zijn moeilijken taak wat betreft de begeleiding van de Kentuc ky». Fraudeleus vervaardigen van bier. Tegen eenige landbouwers te Haastrecht i Reeuwijk (Land van Stean) ia gadtereu- namiddag door de ambtenaren der belastin gen procesverbaal van bekeuring aange zegd, wegens het fraudeleus vervaardigen van bier. De werktuigen diende daartoe en de aanwezige voorraad zijn in (beslag geno men en opgebracht naar het Rijksbelasting kantoor. ,r fi I Aangezien in den hooitijd meerdere land bouwers hun 'bier zelf maken uit hop en dróp, wijzen wij er op dat dit niet geoor loofd is, en overtreding met gevangenis straf wordt gestraft. Ook is een drogist hier ter stede bekeurd, die de grondstoffen voor bereiding van ibiet verkocht, hetwelk strafbaar is volgens art. 138 van het Wetboek v*n Strafrecht en waartegen een gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of een geldboete van 300 gulden kan worden geëischt. Postduiven-wedvlucht. iDe Postduivenvereeniging „De Gevleugel de Vrienden" hield op Zondag 4 Juli een wedvlucht vanuit Bordeaux (Frankrijk) af-i stand 888.6 K.M. De duiven: werden gelost' op Zaterdag 3 Juli om 865 met helder weer en Zuidoosten wind. De pry zen werden be haald als volgt: le,2e» 3e, 4e, 5e, 6e, 7e, 8e, en 9e prijs C. J. Boer; 10e J. A. v. d. Valk Jr., lie en 12e G. Grandia; 13e J. v. Loon; 14e, C. J. Boer. (De wedvlucht werd gesloten op Zondag avond 8.52.42. Concert „Caecilia". Muziekliefhebbers verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomeode advertentie van de Gemengde Zangvereeniging „Oaecilda", directeur de heer G. van Spongen. Zooals reeds eerder gemeld geeft „Caeci lia" in de Groote of St. Janskerk Dinsdag avond a.s. das avonds te IV» uur een uitvoe ring van „Die Schöpfung" Oratorium van Jos Haydn, voor solostemmen, koor en or* kest. Voor bijzonderheden raadplege men dé betreffende advertentie en de groote biljeté ten. Verdronken. Hedennacht omstreeks 3 uur is de 36-ja- rige schipper Hilgers op weg naar Brake! om aldaar aardappelen te laden ,door eeir' ongeval nabij AlblasSerdam te water ge raakt en verdronken. De ongelukkige laat een Vrouw en twee kinderen achter. Scheepvaart door de IJsselhavenaiuis. Gedurende de maand Juni kwamen door ite (gemeentelijke IJsselhavenaiuis 699 sche pen met een laadvermogen van 33.489 M3. Voorts 4 houtvlotten, uitmakende 6 koppels of 20 lagen hout. Spaar- en Hulpbank Gouda. Gedurende de maand Juni 1926 zijn inge legd en terugbetaald de navolgende bedra gen: Inleg in 387 posten 33.971.45 Bijgeschreven rente 67.58 34.039.03 Terugbetaling in 115 posten 19.915.44 Meer ingelegd dan terugbet. Ï4.123.59 Aan het einde der maand' Mei was ten name der In- Jeggers ingeschreven ...vr. „977.146.66% zoodat hun tegoed uit. Juni 'bedroeg 99070.25% In den loop dermaand Juni zijn 15 nieu we boekjes afgegeven, 4 oude boekjes op nieuw in gebruik; gesteld en 21 boekjes ge heel afbetaald, zoodat aan het einde der maand Juni 3884 boekjes in omloop waren. Het vorfllag van den toestand der Gemeente Gouda over 1925. XL Geneeskundige dienst bij ar men, verpleegd in hunne wo ningen en stadsapotheek. Dè geneesheeren dr. E. J. Hambuiger en P. dé Boer waren belast met de praktijk bij de armen, die in hunne woningen worden verpleegd. Zy zijn krachtens hunne in structie gehouden om ook buiten de hun uit de drie wijken, waarin de gemeente voor den geneeskundigen dienst bij de armen is verdeeld, door Burgemeester en Wethouders aangewezen genees- en heelkundige'hulp té verteenen aan de niet in het ziekenhuis of in een der gestichten opgenomen armen, die blijkens een door het burgerlijk aam- bestuur af te geven cbnsent hun hulp in roepen. Bovendien zijn zij alle werkdagen des morgens te 9 uur in het St. Cakharina gas thuis voor de stad «patiënten, die niet bedlegerig zijn, te spreken en te consul- teeren. 'De verlosundlge dienst lis aan twee ge meente-vroedvrouwen opgedragen, nJ. me juffrouw E. P. Woerlee en mejuffrouw S. A. Gorter. De geneesmiddelen voor de armen en de gemeentelijke instellingen van weldadigheid worden gratis verstrekt cjoor de stads-apo- theek, insgelijks gevestigd in het St. Catha- rina-g&sthuis, alwaar in den loop van het jaar werden gereed gemaakt 20456 recep ten, w.o. 7864 voor armen, verpleegd it hunne woningen, 11615 voor verpleegden in het ziekenhuia, 949 vooy de gestichten der gemeente en 28 voor de politie. In het vorig jaar bedroeg het geheele getal 20921. 'De kosten der geneesmiddelen beliepen f ms.91%. Toezicht op Levensmiddelen. a. Vee en Vleesch. Door den keuringsdienst voor vee en vleesch werden in 1925: goedgekeurd: 414 paarden, 1049 runderen, 143 vette kalveren, 8 grasklaveren, 353 nuchtere klaveren! 3518 varkens, 29 scha pen en 25 geiten; afgekeurd: 6 runderen, 14 klaveren, 4 paarden, 14 varkens en 8 schapen. Onder toezicht werden in 't klein in den gemeentevleeschwlnkel verkocht: 1 paard, 4 runderen en 6 varkens. Voor het gebruik van den vleesch winkel werd ont vangen 106.10. fb. Waren. Aan het verBlag over 1925 10406.13. n den keu- het gebied 's-Gravenhage, waartoe de gemeente Gouda behoort, ontleenen wy het volgende: In deze gemeente weiden gehouden 1099 inspecties van winkels, bergplaatsen, op slagplaatsen, enz.; 10468 monsters weiden ter plaatse en 1301 monsters in het labora torium gekeurd. Het aantal uitgereikte waarschuwingen bedroeg 70, terwyl 9 pro- pgemaakt. 112 par- buiten consumptie isipoh verricht; 874 partijen visch keurd, waarvan er 15 weiden afgekeurd. Het aantal verzonden waarschuwingen be droeg 19; processen-verbaal werden niet op- Voort» werden in deze gemeente 429 mon sters volle nrèik genomen; het gemiddeld vetgehalte dezer melk was 3.07 (v. j. 3.20). Wegens het verkoopen van waren of melk van ondeugdelijke samenstelling of in on deugdelijken toestand werd tegen 9 ingeze tenen proces-verhaal opgemaakt, 6 overtre ders werden gestraft; 3 processen-vedbaal waren-op 31 (December nog niet behandeld. Drinkwaterleiding. Omtrent de exploitatie der waterleiding deelt de directie der GÓudsche Waterleiding maatschappij het volgende mede: Afgeleverd werden in 1925 944088 M.3 drinkwater, waarvan 52235 M.3 aan de ge meenten Gouderak en Haastrecht, 15875 M.3 voor openbare gemeentediensten en 4974 M.8 voor straatbesproeiïng, 47944 M.3 aan instellingen en neringen en 80939 M.3 aan de industrie. Het huiselijk verbruik was 72 liter gemid deld per hoofd en per etmaal, tegen 81 L. in 1924 en 101 L. in 1923. Aan het einde van het jaar waren 7000 gesloten tegen 6802 in het jaar. De uitkeering van de gemeente, ingevol ge artikel 18 der concessie, ad 2% der bruto-ontvangsten bedroeg 3248.54 t,egen 3167.70 in 1924. Het volgende is ontleend aan het verslag der Gezondheidscommissie over 1925. Overeenkomstig het standpunt, in haar vorig verslag ontwikkeld, maakte de com missie in het afgeloopen jaar bezwaar tegen het verlengen van den ontruimingstermyn van 29 onbewoonbaar verklaarde woningen. Deze woningen zijn zoo slecht, dat ze, vol gens clq. commissie, ook in gewone omstan digheden reeds lang aan de bewoning ont trokken zouden zijn geweest. Op grond van een nog altijd bestaand te kort aan aiheiderswondngen werd het advies der commissie echter niet gevolgd. Niettegenstaande het sterftecijfer per 1000 inwoners steeg van 9.87 op 9.91 was de algem eene gezondheidstoestand niet on gunstiger dan het vorig jaar. Het sterftecijfer van kinderen van 1—5 jaar steeg van 2.23 op 4.39. Oóer den toestand van water, bodem en lucht kwamen verschillende klachten in. Herhaaldelijk werd de hulp der oommissie ingeroepen voor verstoppingen van huis- riolen of voor door mestvaalten verspreiden stank. Een klacht over overladen van Rotter dam sch huis- en straatvuil in schepen lig gende in den Kattenatnge(l 'had tot gevolg, dat door de politie aan die schepen een lig plaats aangewezen werd buiten de kom der gemeente. Verder verleende de commissie hare me dewerking aan de Goudsehe Waterleiding maatschappij tot opheffing van een versper ring van straat- en hemel/water in de Vierde Kade. Doordat de grens der bdbouwde kom nog r.iet is herzien kan de commissie geen maat regelen treffen tegen de hinderlijke ligging van een varkempesterij in de nabijheid van het Van Bergen IJizendoornpark. De commissie spreekt hare voldoening uit over de totstandkoming der rioleering van de Korte Akkeren waarbij zij de hoop uit spreekt dat Kort-Haarlem spoedig moge volgen. De Moot achter het Houtmansplan tsoen werd op verzoek der commissie gebaggerd. 'De slooten om het park gaan zich verra den als open riolen, hetgeen een onge- wenschte toestand is. Klachten over het verspreiden van stank en rook door fabrieken, konden vaak niet verholpen worden. Ze ontstaan voornamelijk doordat de fabrieken hoe langer hoe meer te midden der bevolking komen te liggen. In veiband 'hiermede wy'st de commissie op de wenschelijheid nieuwe industrieën te vesti gen buiten de singelgrachten. Voor twee fa brieken werden nieuwe voorwaarden voor de ovenachoorsteenen opgelegd Het aantal besmettelijke ziekten was in vergelijking met het vorig jaar niet gering. Typhus kwam 13 maal voor (v. j. 3), rood vonk 16 maal (v.j. 7), diphtheritis 6 maal (v. j. 8). Bij 8 typhusgevallen kon als vermoe delijke oorzaak worden vastgesteld het ge bruik van ongekookte melk. Op verzoek der commissie werd de bevolking (bij publicatie veraoeht de melk voor het gebruik te koken, waarna spoedig verbetering intrad. Andere ziekten kwamen sporadisch voor. Wat de tuberculose betreft blijft de com missie aandringen op intensieve bestrijding. De geneeskundige armenverzorging acht de oommissie voldoende geregeld. Bij de be- sprekffcg van een plan tot instelling van een geneeskundigen dienst kwam zy dan ook tot de conclusie, dat, waar het werk der ge meente-geneeskundigen boven allen lof ver heven is, de groote financieede offers die zulk een dienst zal vragen, niet (zullen) op wegen tegen het nadeel dat te duchten is van een veramfotelyking dier artsen. Uit de maandelyksche rapporten van het onderzoek van het door de Goudsehe water leidingmaatschappij geleverd drinkwater concludeert de commissie het water steeds ruim voldoet aan de in de concessie voorwaarden gestelde eischen. De duffe smaak echter, waarvan in het vorig veralag melding werd gemaakt trad ook in het af geloopen jaar periodiek op, zy het in min dere mate. Tenslotte spreekt da commissie de wen- sdhelykheid uit van de oprichting eener ge meentelijke centrale slachtplaats. De commissie bracht 19 adviezen uit en behandelde 33 klachten. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 7 Juli: Mina, d. v. A. W. de Jong en J. Both, 4e Kade 76. Franciacus z. v. F. A. Scheepbouwer en H. van der Zwalm, C. de Wetstraat 24. 8 Juli, Aiida Cornelia, d. v. P. A. Signer en A. A de Jong, Cromjéstraat 2. ONDERTROUWD: 8 Juli: F. van Vliet en G. van Willigen. A. I). Cabout en J. van Eyk. - A. Hey en E. van der Zouwen. W. van de Water en S. de Mooy. W. van Loon en J. de Bas. OVERLEDEN: 7 Juli: Neeltje Verkerk, wed. B. Boon, 68 j. 12 Juli 3 uur n.m. Officieel opening van de Kinderspeelplaats „Zomerlust". 13 Juli, 7.30 u. St. Janskerk Concert door de Zangvereeniging „Caecilia". 22 Juli 8 uur. Café Nationaal Bovenzaal Bond van Ned. Onderofficieren. De apotheek van den heer A. H. Teepe, Gouwe, is deze week tot en met 16 Juii benevens den daarop volgenden nacht ge opend na 8 uur des avonds (des nachts ech ter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. boskoop. Vereeniging voor Boskoopsche Culturen. Het "bes', uur"TSoveng énoeinde Var- eetiaging heeft besloten ter gelegener tijd in het leven te roepen een archief en bibliotheek, voornamelijk ten dien ste van de boomikwoekertj. Het bestuur wefct ailleiv op boek- en plaatwerken, Archivalia en cluriosa zuinig te bewaren, otn die, zoo men lüertoe genegen is, te fijner tijd aan de stichting aajn te bieden. De boeken erna. aulifen voorloopig worden ondorgebraidit in de Kijks- luinbouwsohool. HAASTRECHT. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Cornalis, z. v, M. den Besten en J. G. Reichard. Gerda Adrians, d. v. N. van Leeuwen en P. Deelen. Hendrik Leendert, z. v. H. L. van Z^ll Langhout en hj. de Ruiter. REEUWIJK. I)a Raad dier gaitoeeufte Hekendorp heeft afwijzend beschikt^ op het ver zoete van B. en W. deaeh gemeente om een contract tot stand te brengen ïn- aake die toelating van kinderen woon achtig in de gemeente Hettendorp. Het gpvolg van deze afwijzing zal zijn, dat de kinderen, die tliana de openbare school in de afdeeling Sluip wijk bezoeken en in Oukoop wonen deze inrichting zullen moeiten verlaten. Burgerlijke Stand. OVERLEDEN: Niesje van Vliet, Wed. W. S. van Daim, 70 j. STOLWIJK. De heer M. Kleyn alhier slaagde bij het gehouden Mercurius-cxamen voor Engolsche Handelscorrespondentie. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Programma voor Zondag 10 Juli 1926. Nederlaagwedstryden L. F. C, Leiden. L.F.C. I—Gouda I. L.F.C. II—Gouda II. L.F.C. III—Gouda III. Seriewedstrijden Ooievaars H.D.V„ den Haag. G.S.V.—O.D.E. (Amsterdam^. LAWNTENNIS. Programma voor Zondag 10 Juli 1926. N. L. T. B. Kampioenschap 6e klasse afd. A. Gouda T.I.O.D. II—Ace II. WATERPOLO. Programma voor (Zondag 10 Juli 1926. Y -y Ni Z. B. le klasse A. Amsterdam D.J.K. I—A.Z. I. le klasse B. Utrecht U.Z.C. 1—G.Z.C. I. U.Z.C—G.Z.C. Naar we vernemen zial morgen A. C. Slop, de Goudsehe deel verdedig er met viaai de partij zijn. Hij vertoef', momenteel in heit buitenland, üelijna zal hem vervangen. U.Z.C. komt miet het volgende zeven tal uit J. C. Tetenburg. J. 0. v. Leepwen, H. Minnes, F. Janssen R. vaat Senus, A. Minnes, C. Leenheer De oompetitiesöand in de®e afdee- ling, eerste kjasse B, i* momenteel Maas 2 2 4—2 4 G. Z. C. 2 I 1 2—2 2 L. Z. C. 2 2 3—5 U. Z. C. - - Dolfijn—Het IJ 7-5. De Dolfijn wint verdiend. Under groote belangstelling ié gis teravond in de O belt in Amsterdam even voor acht uur de beslissende polo^match tussiohehi Het IJ en De Dol- lijn, onder leiding van den heer C. Minnes J|\, gespeeld en door do Dol fijn gewonnen met 75. De stand in de eerste klasse A is thans Dolfijn 4 4 0 0 8 21—9 2.— Het IJ 5 3 0 2 6 34—11 1.20 A. Z. 2 0 0 2 0 8—10 0.— D. J. K. 2 0 0 2 0 2-22 0.— Zondag 11 Juli. GOUDA. Remonstr. Kerk, 10% u. v.m. Ds. W. R. M. Noordhof, Rem. Pred. te Lochem. Onder werp „De rust die overblijft voor het voflk van God." St. Janskerk, 6 u. n.m. Ds. B. J. Rymders, Eendingsdir. te Rotterdam. Luthersche Kerk,10 u. v.m. De heer J. A. D. v. d. Roest, oud-zendeling te Utrecht. Geref. Kerk, 10 u.v.m. en 5% u. itm. Da. R. E. van Arkel van Utrecht. Geref. Gemeente Turfmarkt, 10 u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. R. Kok. Nieuwe Zaal, Turfmarkt. Ver. Calvyn, 10 u. v.m. en 5% u jum. De heer W. v. Leeu wen, g*. te Dordrecht. AülMÜRSTOL. Ned. Herv. Kerk, 7 u. n.m. Ds. Hugenholtz. BERKEN W OUDE. Ned. Herv. Kerk, 10|% u. v.m. Ds. L. R. v. d. Broek. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. A. J. Hoek- zema te Willige Lange rak. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk, 10% u. v.m. Ds. J. A. dé Koning van Utrecht. Zang van het Vrfjz. kerkkoor. Remonstr. Kerk. Zomerdag. V. C. J. B. Godsdienstoefening in de Ned. Herv. Kerk. Ned. Herv. Geref. Evang., 9% u. v.m. en 6 u. n.m. De heer P. de Jang. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. De heer de Redelijkheid. 7 u. n.m. Ds. Deur te Schoonhoven. HAASTRECHT. v. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. A. Landstra. Geref. Kerk, 10% u. v.m. en 7% u. n.m. De. L. E. Smilde. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk, 7% u. n.m. Ds. B. Nieuw- burg. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk, 10% u. v.m. Ds. B. J. Ka- ms. v .i Evangelisatiegebouw, 10% u. v.m. en 7% oj. nam. Ds. Six Dijkstra te Ter Aar. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerfc, 10 u. v-m. en 6% u. n.in. Ds. H. A. de Geus. Remonstr. Kerk, 10 u. v.m. Mej. A. van Royen, prop. te Leiden. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. v. d. FUtt- sehe, Do open. 7 u. n.m. De heer Verheul, g. o. te GieseB- dam. Wykgebouw Lageweg, lOu. v.m. De heer Verheul. 7 f. a.m. De hoor de Redelijkheid. N1EUWERKHRK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 10 U. v.m. en 7 u. Lm. Ds. Luyendjjk. REEUWIJK. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. en 7 mn. De heer van Gilkel, g. o. te Bilthoven. DKAADLOOZE DIENST. Een hevig onweder gepaard met hagel buien. Boven de gemeente Lonoeker woedde he denmorgen een vreeselyk onweder. Een ge weldige regenbui ontlastte zich boven de stad, groote hagelateeneo vielen neer. Het koren ligt tegen den grond, de oogst van de meeste landbouwers is totaal vernield. Twee boerenwoningen werden door den blik- semgetroffen en geheel door brand vernield. Van vele huizen zijn de muren geheel ge scheurd. 50.000 gulden als eerste remise voor de Padang-ramp. AMSTERDAM, 10 Juli. Het bestuur van den Kon. Nat- Bond het „Oranje Kruis" maakte heden tetagrafinch aan het bestuur van het Smeroefonds te Batavia een som van 60.000 over als eerste remise ten bate van de slachtoffers der Padangramp. MARKTBERICHTEN. Marktbericht der Coöperatieve Vereeniging „De Boskoopecbe Veiling" te Boakoop. Rozen: Ophelia 5060; Golden Ophelia 4750; HatlLey 130; Columbia 4580; But terfly 4(562; Mime. Jules Bouché 62; Mar cel Roger 75; El Pernet 83—'106; Polyantha rozen 2348; Buitenrozen 25—50; Rosalan- dia 58; Golden Emblem 46; Pauls scarlet 40—90; J. C. Mensing 30—40; E^eraen: Dahlia's 50/—110; Gladiolen 46; Lathyrus 720; Violieren 40; Campanula 59; An jers 48; Asparagus 3036; LiMum p. kelk 7 ct.; Aardbeien 1526 p. p.; 'Kruis bessen 8'10 p. p. Zwarte bessen 3646 p. p. WISSELKOERSEN. t Juli. 10 Juli. Officieel. 12 uur. Landen 12.11% 12.111/» Berlijn 59.28% 69.28 Parijs 6.49 6.43% Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New-York Praag Madrid 6.90 48.28 35.20 66.05 66.80 54.60 2.49 7.38 39.60 8.»%' 6.81 48.22 85.15 65.77% 66.80 66.65 2.49 7.38 89.55 8.25 RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 10 Juli 1926. Hoogste stand 768.6 te Biaritz. Laagste stand 750.9 te Vestman oer. Verwachting: Matige tot zwakke Noord westelijke tot Zuidwestelijke wind. Afne mende bewolking. Weinig of geeo regeh. Warmer overdag. De neerslag bedroeg van Vrydagmoigen 9 uur tot Zatendagpnorgen 9 uur 1 m.M. ADVERTENTIEN. Dr. TIN CATIv Specialist vow Spijsvertering»-, Rh*U*a- tische en Zenuwziekten, i» 14—26 JULI AFWEZIG. Eendrachtsweg 65, Rotterdam. 1766 5 al uw zijn verkrijgbaar bij 1787 28 Groeneweg 75, Gouda.

Goudsche Courant | 1926 | | pagina 4