1TIEK ad. KEN DON. 1st U NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Ho. 18205 65* Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen FEUILLETON. led vraag I Maandag 18«Juli 1926 PRIJZEN •COSTUUMS orrecte pasvorm. Ceizeretraat 38. i-Kleermakerij. IN BERG lTSWEO 18 INBOEDELS, onditlën DOOR GOUD VERBLIND. - is juist om te zeggen, dat in economisch zicht de Belgische gedelegeerden te Versail les voordeelen wisten te erlangen, welke niet zonder tegenwicht zijn gebleven, doch die in hun geheel, wat de verbindingen tus- schen de beide landen te water betreft, aan merkelijke verbeteringen vormen. Het be treft den uitgang van België naar zee en naar den Rijn. Zooals zij thans zijn, vormen zij een zeer te waardeeren vooruitgang op de verdragen van 1839 en lossen op bevre digende wijze het voor Antwerpen vitale probleem op, £1.1. een gemakkelijke toegang naar zee en naar den Rijn. Het kabinet Briand gevallen. 1818 1M veel werk zou kunnen worden g«- BUITENLANDSCH NIEUWS. aag. Zoo jong en zoo liefdeloos. zet 10 (Wordt vervolgd). Begraaf uw talent niet in de aarde. De menschheid heeft U noodig, bedenk dat wel. Niet een arbeider kan zij zander schade missen bij haar tempelbouw. or ke d. ne verslappingfi- 12 fl. 21.— 1799 40 en de mflgely'Mield voor België om oorlogs schepen toegang tot Antwerj m t fen. Nederland antwoordde GOlimiE COURANT. Sylvia stond voor zessen op deur en venster open en liet het hel dere (toelicht en de zoele* morgenlucht binnen. Zit maakte haar toilet in de kleine keuken, alwaar overvloed' was ZUID-SLAVIë. Een aardstorting. Een trein bedolven; talrijke slachtoffers. Uit Belgemdo wordt gemeld, dat (gisteren tengevolge van den onophoudelijken regen- let bevat ijzer jk in het bloed eel. Omdat de ordurend door Iragen, door de anguinose met Een veel bewogen leven. Roman uit het Engelsch van Miss E. BRAD DON. De Kamer keurde ten slotte met 98 stem men tegen één en negen onthoudingen het NederlandschiBelgisch. verdrag goed. Van Cauwelaert, rapporteur, zeide nog dat het verdrag Nederland en België nader tot elkaar zal brengen. De stemming zal een «gunstige uitwerking in Nederland heb ben; zij zal den pijnlijken twijfel uitdeniweg ruimen en wederzijdsche gevoelens van genegenheid, welke er steeds tusschen beide landen hebben bestaan, versterken. een politieken makelaar moest innemen. Het tiende kabinet-Briand heeft slechts 24 dagen bestaan. Het was Briand’s derde achtereenvolgende kabinet sinds November, en in die «periode heeft Briaruj met vier mi nisters van Financiën samengewerkt. nissen ztfn vervangen, voortvloeiend uit het Rijnpact. In antwoord op de in de Nederlandsche Tweede Kamer op het voórloopig verslag geoefende critiek, zeide Vandervelde: Wij beschouwen «het Nederlandsch-Belgische verdrag niet als een bedrag op afbetaling; wij zien er integendeel een vriendschappe lijke en bevredigende oplossing in van pro blemen, welke zonder dit verdrag nog aan hangig zouden blijven. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal f 2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad pev kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. pen van een aantal oude kerken in de City van Londen. «De bisschop van Londen, die het wets ontwerp indiende, verklaarde, dat 12 Van de 46 bestaande ke erken der City voldoende zouden zijn, waardoor een besparing werd verkregen van 23.000 pond per jaap. Onder de tot afbraak gedoemde zijn er een aantal van den bekenden bouwmeester Wren. Lord Marshal'! bestreed het ontwerp namens het gemeentebestuur der City pleitte voor het behoud dezer monumenten. Lord Hunsdon, dde het ontwerp steunde wees er o.m. op, dat de grondwaarde derta sloopen keiken een bedrag van 1% millloen pond sterling vertegenwoordigde, waarmee elders daan. stjjve en stramme ituiktagen, spier- wpijn, lendenpijn, rder alle rheuma- pijnen die ontstaan stte koude geneest .■rijfmidd*! Wortel- Maria Wortelbeer. •r flacon bjj de xr’» Artürele». een directen of indirgcten te oefenen om het eën opi Ten opzichte van de quaestie der Wielin gen zeide Vandervelde het stellige gevoel te hébben, dat het beter is, dat deze quaes tie wederom sluimerend is gelaten; hij stemt ten volle in met het standpunt van minister Van Karnebeek. De Wielingen- quaestie heeft in het verleden geen aanlei ding gegeven tot ernstige practisohe moei lijkheden, daar de quaestie der souvereini- teit voorbehouden was. iMet betrekking tot de veiligheid van Bel gië, verklaarde dg minister, dat sedert Lo carno niemand zal beweren, dat de waar borgen der verdragen van 1839 niet op voor delige wjjze door wederzijdsche verbinte- van frisch bronwater, dat beter de schoonheid onderhoudt dan alle mid delen der kunst. Nadat zij haar helder ochtendlkleedje had aangetrokkén dat aij zelf had gewasschen en geetre- kep veegde aij de kamer en nam het stof af legde het vuur in de keuken aan dekje de tafel voor het ontbijt -plukte een ruiker versche bloemen ter versiering daarvan kookte eenigo eieren en zette thee. De ongenoode gaat kwam naar be neden, terwijl Sylvia deze laatste be zigheden verrichtte. In het daglicht, dat geen vriend is van ingevallen ka ken of versleten kleenen, zag mevrouw Carford er nog ouder en akeliger uit dan den vorigen avond maair zij had haar best gedaan om in die verscheur de en verschoten lonvpen zoo goed mo gelijk voor den dag te komen. Zij had goed gebruik gemaakt van de groote kan koud water in Sylvia’s kamer, om het slof van de reis, en het slijk van de straten te verwijderen. Het haar, waarvan het verschoten kastanjebruin, bijkans door ’t grijze werd' verdron gen, was nu gladgestreken langs het gerimpelde voorhoofd1. Eer zij zióh te bed legde had zij haar versleten hals boordje uitgewasschen en geplet onder Silvia’s grooten bijbel, een- geschenk van den goeden predikant. Het kabinet-Briand heeft na een Kamer votum, waarbjj met 288 tegen 243 stem men «de Regeerlng de «gevraagde volmachten wenden geweigerd, zjjn ontslag ingediend. Hiermee verdiwjjnt het 10de kabinet-Briand en het 3e kabinet van Brian-d sedert Novem ber na een zittingsperiode van 24 dagen. Het debat, dat tot den val van het kabinet heeft geleid, is een werkelijk tragisch duel geweest tusschen de minister-president en den president van de kamer en van den an deren kant tusschen Louis Marin en Call- laux. Het werd een historische zitting. Men had het nimmer gezien, dat bij den aanvang van het debat de president van de kamer de prealabele kwestie stelde en was afgedaald temidden van de overige leden om tot de regeering een buitengewoon ern stig woord van waarschuwing te richten om niet het parlement tot een abdicatie te bren gen en rich aan dé constitutie te houden. Het ministerie is dan ook gevallen onder de verwoede aanvallen van Herriot, van Louis Marin en van Tardieu. Maar het is niet de aanval van Herriot geweest, die den genadeslag kon geven, want Herriot was, vooral aan het eind van zjjn rede, eerder slacht dan goed. Maar Louis Marin had in de kamer de herinnering wakker geroepen aangaande de Vraag, wie Caillaux was, n.l. de man van de Ruibineon, en Tardieu las aan de kamer voor, hoe het voorgesteïde wetsontwerp pre cies hetzelfde luidde als de aanteekeningen van CaiWarax, die indertijd voer het hoogge rechtshof zulk een indruk hadden gemaakt. De «herinnering aan het verleden van Caillaux is per slot van rekening beslissend geweest. Wat de kamerzitting zelf betreft, Herriot heeft onder vrjjwel algemeene instemming van de kamer en terwjjl het geheele Palais Bourbon zeer onder den indruk was, uiteen gezet, dat de vlijmscherpe, bittere, gebie dende en kwetsende toon van het ontwerp tegen alle republikeinsche gevoel iidruisch- te. Hij zei, dat hij niet wenschte te spreken als politiek persoon, die vroeger reeds de decreetwetten had bestreden, maar als de leider van de kamerdebatten, die de kamer wenschte te waarschuwen, de republikein- sche instellingen te doen eerbiedigen, door vast te houden aan de grondwet en door niet het parlement bevoegdheden te doen over dragen aan het uitvoerend bewind, die met opzet door de ivolkasouvereiniteit aan het parlement zijn verstrekt. Brianri vond het noodig, onmiddelljjk te antwoorden. - Hij deed het met verbeten woede en w«as tegenover Herriot zeer hatelijk. iHij beriep zich op dfe ernstige tijdsom standigheden en waarschuwde, dat als het Herriot kabinetsformateur, Het Belgisch-Nederlandsch verdrag door de Belgische Kamer aangenomen. parlement zich niet wist aan te passen aan de moeilijke tijdsomstandigheden, het zich daardoor in de oogen van het volk zqu ver lagen. Nadat verder Tardieu uit het proces voor het hooggerechtshof de Rubicon-plannen van Caillaux had voorgelezen en de over eenkomst, die zij hebben met het huidige voorstel, verdedigde Caillaux zich zéér slecht en had de stemming plaats.' Met het reeds hierboven genoemde aan tal stemmen werd besloten, dat de kamer niet tot de artikelsgewijze beikandeling der regeeringsvoorstellen zou ovengaan. «Na afoop der Kamerzitting hebben Briand en zijn collega’s zich naar het Ely- sée begeven om aan den president Doumer- gue hun ontslag aan te bieden. Doumergiue heeft dit aanvaard. Hij zal terstond bespre kingen over den .politieken toestand begin nen en de voorzitters van Kamer en Senaal ontvangen. Toen men aan Caillaux vroeg wat zijn indrukken waren, zeide hij„Er is geen gelukkiger lot dan het mjjne.” val in de nabijheid van SerajSvo een groote aardmassa van den «bergrand op de spoor lijn is gestort, juist op het oogenblik, dat de trein Serajewo-Zavidovici passeerde. Do trein werd onder de neerploffende aardmas- sa’s bedelven en alle reizigers men schat hun aantal op 80 tot 100 wenden gedood. Volgens een Wotfflbericht zou de ramp niet zoo ernstig zijn als bovenstaand tele gram 'het doet voorkomen. Er zouden, vol gens Wolff, slechts verscheiden personen zijn gewond. Een later Wolfftelëgr. meldt echter, dat er nog 100 personen onder de aardmassa be delven «liggen, maar dat men druk bezig is met hulpverleening. FRANJE. Het complot tegen den koning. Een nieuwe arrestatie. Een voortvluchtige «medeplichtige van de Spaansche anarchisten Ascaso en Durutti, die- voor eenigen tijd zijn gearresteerd on der de beschuldiging te hebben deelgenomen aan het complot tegen den koning van Spanje, is te La Coumeulve bij Parijs aan gehouden. Hij was in het bezit van papie ren met dén naam Repette. Bij het verhoor door de politie zeide hij Gregorio Jovez Cortez te heeten en in Oct. 1892 te Terruel in Spanje te zijn geboren. Hij verklaarde met Ascaso en iDurutti een reis van Las Palmas naar Parijs te hebben gedaan, maar deze had niets te maken met de organisatie van het complot of de voor genomen ontvoering van den koning van Spanje. Cortez wordt door de Argentijnsche en de Spaansche justitie gezocht wegen# verschei dene gewapende overvallen. Bij zijn arrestatie wend 'hij, ofschoon hü geen enkele bezigheid verrichtte, in het be zit gevonden van een vrij groote som gelds in biljetten van 1000 frs. In afwachting Ivan het verzoek om uitlevering is hij in verze kerde bewaring gesteld. DU1TSCHLAND. De arrestatie van den industrieel Haas. In de zaak van den industrieel Haas te Mafugdenburg heeft «gisteren nog een arres tatie plaats gehad. De chauffeur van ds auto waarmede de boekhoudter Helling werd ontvoerd is te Kalbe in hechtenis genomen. Het is een zekere Grosse, die evenals Schrö der bij de rijksweer gediend heeft Het lijk van Helling is gisteren ge- sohouwid en wel in tegenwoordigheid van Haas en den eveneens van medeplichtigheid verdachte Fischer. Haas (bleef geheel kalm Het I terwijl Fischer bijna een zenuwtoeval kreeg. t opT *Üif schouwing bleek (lat HelW van achteren werd neeigeschoten en wel met een kogel uit de bij Schröder in beslag ge nomen revolver. FRANKRIJK. Naar herziening van het proces-Daudet. Men herinnert zich, dat Léon Daudet «be roep 'had aangeteekend tegen het vonnis van het Hof van Assisen, dat hem veroor deeld had wegens het beschuldigen van den chauffeur Bajot van valsche getuigenis. Daudet deelde tevens mede nieuwe getui gen te kunnen voorbrengen, die in staat zijn te verklaren diat de jeugdige Philippe geens zins alleen en ongedeerd uit den boekwinkel van Le Flaoutter in de taxi is gestapt. De minister van justitie heeft de consul tatieve commissie van zjjn ministerie thans het verzoek tot revisie voorgelegd. De com missie zal zich nu moeten uitspreken of het verzoek ontvankelijk is. ENGELAND. De kerken in de City. Slooping van 34 kerken? In het Britsche Hoogerfiuis is dezer da gen een debat gevoerd, dat heden zal worden voortgezet, over een wetsontwerp hetwelk bevoegdheid verleent tot het sloo- moede, doorzag hoe zwak de funda menten waren, waarop hij de pilaren van zijn paleis steunde. De goede Ed mund1 bedroog zich zelven, toen bij zich al de genoegens van 't huiselijk leven voorppiegelde op een onbekend inkomen. ..Zal ik ooit zoo laag zinken als zij” dacht Sylvia. De gcdadwe aan de mo gelijkheid daarvan, vervulde haar ge moed met droefheid. Zij beschouwde do voornitzidhiten van haar minnaar met dent koelen blik van. het gezond verstand'. De liefde ziet alles door een rozig waas, zoo liefelijk als de aard in den warmen gloed van een zomer ochtend, of in den gouden glans der ondergaande zon. Het gezond verstand deed het landschap scherp uitkomen tegen de grauwe sombere lucht van een winterdag. En inderdaad, wat waren Edmund’s vooruitzichten Zondier kennis van haftidel of geldzaken hoopte hij een betrekking te krijgen bij een bank, en vier of vijf honderd pond ’s jaars, al leen uit eerbied' voor den naam van zijn overleden vader. En als die be trekking hetn nu eens niet werd ge schonken of gesteld dat hij er een poosje in was, en zij, misleid' door een aanvankelijk welslagen, hun huishou den begonnen totdat hij op een nood lottig oogenblik zijn betrekking bij de bank verloor door ongeschiktheid, ziek te. of Tóuter tegenspoed. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels f 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in-het Zaterdagnummer 20 bjjslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prjjs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 2.05, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. Reeds des middags heeft de President van de Republiek aan Herriot opgedragen een nieuwe regeering t« vormen. Hoe dit eruit zal zien? De bladen zjjn het er niet over eens. Sommige spréken van een ministerie van Nationale Eenheid, en noemen de namen van Poincaré, Bokanowski en Tardieu als medewerkers Van Herriot. Aandere spreken van een ®uiver Cartel-ministerie. Een ver- gen, welke het scheidene gelooven, (fat men zich niet tot deze veronderstellingen kan beperken. (Alle bladen dringen echter aan op een spoedige oplossing der crisis. Het „Journal” vestigt de aandacht van het parlement op het toenemende ongedubd i» de openbare meening. De meerderheid is eensgezind ten aanzien van .twee of drie belangrijke puntende op positie tegen zeer uitgébreide speciale be voegdheden, verzet tegen deratificatie van de ongewjjaigde overeenkomst van Was hington, en ten slotte oppositie tegen het aanwenden van buitenlandsche credieten voor de stabilisatie van den franc. Deze ne gatieve punten vormen evenwel geen poli tiek, en het staat te bezien of er een meer derheid gevonden kan worden voor de «alter natieven, die Herriot 'zal aanbieden in plaats van de verworpen voorstellen. Herriot heeft het groote voordeel, dat hjj in staat zal zijn de radicaal-socialisten weer bijeen te brengen en de welwillende neutraliteit te verkrijgen van de socialisten. Hat was de zwakheid van de regeering- Briand-Cai'llaux, dat geen van de leiders nauw verbonden was met een der partij- groepen, en dat Briand door zjjn manoeu- vreeren om voldoenden steun de positie van Dat was geen prettig vooruitzicht. Edmuaid Siandtin had buitendien geen ruimie keuze van bezigheid. Hoe jong hij ook was, tocli was hij reeds te oud om te gaan studeeren, en om tegenwoordig een goede betrekking te krijgen, moet een man of buitenge woon knap zijn, of invloedrijke vrien den hebben. En Edmund bezat geen enkelen vriend) behallve de voorname bloedverwanten zijner nvoeder, de Bos- siney’s. die in ’t hartje van Cornwal lis in een groot, somber huis woon den’, en die zelfs in ’t naaste stadje onbekend! waren. Hij was niet van kundigheden ontbloot maar het wa ren kutndiiclhiedeh zooals vijf van de tien jongelui* tegenwoordig bezitten. Hij hjid veel gelezen, had’ een goed oordeel en veel smaak1 voor al wat degelijk is. Sylvia wondde zich slapeloos op haar legertedte om. en zuichttel en haatte mevrouw Standen nog een weinig meer dan vroeger. Edmund’s opvoeding had gestrekt om hem te vormen tot een landedelman van de nieuwe school verstandig, menschlievend’, zeer ge schikt om in kerkeraad of gemeente raad zitting te hebben, en bestemd om eenmaal op rijperen leeft!jd« tot lid van het parlement te worden ve«rheven Dat was zijn roeping; en alp hij die misliep, kon hii immers nergens an ders terecht Itomon En Sylvia verlang de niet een mo onzekere toekomst in te gaian. „Maar ik ho«ud te veel van hem om van hem af te zien, zeide zij bij zich zei ven, terwijl zij haar onrustig hooi*! op nieuw emdraaide. „Nooit, nooit zou ik hen» kunnen vergeten. En toch zou ik bijija wensöhen dat hij ‘t dwaze onzer verloving inzag en mij opgaf. Don vorigen avond voor de komst van die havolooze vroemidelinge had zij haar vader beschouwd als een nreiedioogenJoozie tyraai. Nu kwam Hij haar slechts voor als een man van de wereld. Het was zeer natuurlijk dat hij. die niet verblind was, do verlo ving oein dwaasheid, ja bijkans een krankzinnigheid moest vinden. ..En hoe onbestendig is Edmund, die ;oede jongen”, dacht zij. „Eergisteren nog wilde hij reeds den volgenden Zondag de geboden laten gaan, en gis teren sprak hij er heel koel over om ons huwelijk nog een half jaar uit te stellen.” Hieruit ziet men dat miss Carew er geen bezwaar in liad gevonden een’ pes'ore’c af te luisteren, dat haar be-l langen van zoo nabij betrof. 43) - Zij dacht er alleen over na hoe de ontdekking van 't bestaan dier vrouw het; best was te voorkomen maar zij wist geen enkel middel te bedenker. Als juffrouw Cairford nog dienzelfdeu dag in Heriingham rondging en haar ongelukkige geschiedenis vertelde, wie kon haar dit beletten wie kon haar dit recht ontzeggen? „Wa^ ik maar rijk”, dacht Sylvia mot eeei diepen zucht, „dan zou ik haar geld geven, en dan zou ze kun nen heengaan en ergens stil gaan wo nen, en ons nooit meier lastig vallen. Maar ik ben arm, en zal wel al mijn leven arm blijven.” Zij herinnerde zich Edfciund Stan- den’s hoopvolle woorden nopens hun toekomsten haar vlug begrip, ge- f scherpt in de strenge school der ar- De Belgische Kamer heeft Zaterdag een beigin gemaakt met de beraadslagingen over het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag ter herziening ivan het Neder- landsdh-Belgisoh verdrag van '1839. Vandervelde, minister van buitenlandsche zaken, die het woord nam, verklaarde o.a. dat het aanvullend protocol van Mei 1926 geen ander doel had dan bepaalde, in Ne derland tot uiting gébrachte beduchtheden uit den weg te ruimen. Het verdrag is aan- igevuüd met een collectief verdrag, dat, naar de minister nadrukkelijk zeide, een ophef fing van de garantieverdrag^n van 1839 vormt. Deze beide documenten bevatten aannemelijke oplossingen voot zeer ernstige problemen, n.l. waarborgen 4»or onze vei ligheid en onzen vrijen toegtapg naar zee. Na de verdragen van 1839 te hebben ge resumeerd, herinnerde minister Vandervelde aan de onderiiansdelingen op de vredes conferentie te Versailles en de door de Bel gische onderhandelaars gedane verzoeken met betrekking tot de verdelging van Lim burg, uitgébreider rechten óp de Schelde, te verschaf- een weige ring en niemand kon er ooit aan denken «dW ng op dit land tfM ng af te dwln- teiW- achtte.

Goudsche Courant | 1926 | | pagina 1