Io. a Blad NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, MEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Woensdag 2t Juti 1986 |k>. 18207 65«Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen FEUILLETON. j DOOR GOUD VERBLIND. kundige, 1819 109 ttest. 1 verscherpt BUITENLANDSCH NIEUWS. Pruisen zijn aanstaande tegen mij 45) maakt?” vroeg juffrouw Car- „Wees hart met ziel.” en (Wordt vervolgd). O jne verbazing Timmer had ik tig hoofd met plekken had. iriteen stug en U de vrijheid Arglistig is het hart, meer dan eenig ding; wie zal het kennen? vestigen, de licieele ope- antwoorddie het teeder- Jt bevat ijzer r in het bloed el. Omdat de ndurend door «gen, door de nguinose met e versiappingB- 12 fl. 21.— LEEDE. soorten Haar- 1 en 68 uur. nmede bekend 'R” herstelden eeft in onder- ITALIë. De basiliek van St. Pieter bestolen. Naar uit Rome wordt gemeld, hebben on bekenden een bezoek gebracht aan het kan toor van den basiliek van St. Pieter. Het bureau van den kassier, hetwelk 11.000 lire bevatte ter uitbetaling van salarissen aan het personeel, is opengebroken. Een an* der bureau, waarin 18.000 lire waren, ver toonde geenerlei sporen van braak. De po litie heeft reeds verschillende arrestaties gedaan. Een watervliegtuig door een golf omgeworpen. Een watervliegtuig, aan boord waarvan zich de bekende Italiaansche vlieger D® Pi nedo en drie majoors bevonden, is door een golf omgeworpen. Majoor Conti verdronk, de andere inzittenden wenden gewond. fiOUDSCHE CIIIRUT. een misa l glimla- 1” mom- Een veel bewogen leven. Roman uit het Engelsch van Miss E. BRAD DON. guuverneur- t heeft, zegt vgft Austra lië overtuigd zijn dat de aanwezigheid van den hertog een zeer sterke uiting van trouw en geestdrift zou gaande maken. De hertog en de*hertogin zullen een rond reis doen door het geheele Australische ge- meenébest. De kleine prinses zal de reis met mee maken. Vrouwen met academische opleiding. De a.s. conferentie te Amsterdam. Op 25 Juli verlaat een aanzienlijke dele gatie van Britsche academisch gevormde vrouwen Engeland tér bijwoning van de tweejaarlykséhe internationale conferentie van vrouwen met universitaire opleiding te Amsterdam. De agenda is zeer veelzijdig; talrijke (be langrijke onderwerpen zullen worden be sproken. Daar 27 naties gedelegeerden zenden, zal de toekenning van twee internationale „tra velling fellowships”, geldig gedurende een jaar, geschonken door een Australisch lid der internationale federatie, een belangrijk punt van bespreking vormen. De jeugd en de vrede. Een rede van Lloyd George. Lloyd George hield gisteren een rede in verdrag van Versailles en betoogde, dat het hof rekening moet houden met den geest van het verdrag bij de interpretatie van art. 257, dat zuiver strafrechtelijk is en juist möet worden geïnterpreteerd. 1825 60 Noodweer. Gisteravond iis, volgens een bericht uit Donaueschingen het zuidelijk gedeelte van het Zwarte Woud door een hevig onweer en een wervelstorm geteisterd. Het Kohlwald by Hausen is over een lengte van twee km. en 500 m. lengte afgewaakt Ook de lande rijen hébben ernstig geleden. Vele gebou wen stortten in, daken werden weggeslin- gend. Talrijke straatwegen zijn onbegaan baar doordat de boomen er dwars overheen liggen. Honderden telegraafpalen zijn om geworpen. De hagel lag hier en daar 40 c.m. hoog. Berichten uit Berlijn melde dat een on.we- der, dat den vorm aannam van een orkaan en vergezeld ging van een wervelstorm, in de omgeving van Rathenow, zware schade heeft aangericht. ENGELAND, De hertog en de hertogin van York naar Australië, De opening van de Australische hoofdstad Canberra. De hertog en hertogin van -York zullen, naar de Londensche bladen plechtigheid verrichten tot ning van Canberra op 9 JU In de uitnoodiging, die d generaal tot den Konijig gtf hü dat da regeeringfin het w klaaxd tot het voeren van onderhandelingen over de sdhadeloosstelintg, waarmee zij te kennen geeft, dat niet de overeenkomst van verleden jaar, doch alleen het jongste wets ontwerp der rijksregeering als basis voor de onderhandelingen in aanmerking kan ko men. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal f 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. VER. STATEN. Een militant predikant. Uit Fort Worth in Texa komt het bericht, dat de Reverend J. Frank Norris, een be kend fundamentalist en predikant van de eerste Baptistenkerk, Zaterdag in zjjn stu deervertrek een rijk houtkoopman, den heer Chipps, heeft doodgeschoten. De heer Nor ris beweert uit zelfverdediging gehandeld te hébben, omdat de heer Chipps dreigde hem dood te schieten, als hij niet ophield met zijn aanvallen op zijn (Chipps’) vrien den. Uit het onderzoek der politie is evenwel gebleken, dat het slachtoffer ongewapend was. De heer Norris is op een borgstelling van 10.000 dollars vrijgelaten en heeft Zon dag als gewoon gepreekt. De predikant heeft indertijd van zich doen spreken door zyn voonspeiiing, dat New York door een aardbeving zou worden vernield. Hij was zeer bevriend met wylen W. J. Bryan, een der voornaamste figuren uit het evolutie proces in Dayton, Tennessee. Herriot de Kamer mee zal kunnen krijgen, wanneer hü krachtige, afdoende, verstrekkende maatregelen aan.de hand doet, die op het oogeniblik een aller dringendste noodzakelijkheid zijn, maar die waarschijnlijk of door links of door rechts van de hand zullen worden gewezen. En dan is er weer een kabinetscrisis. Dat beteékent: opnieuw uitstel van de gezondmaking, een verder naar beneden glijden van het hellend vlak. Heel het Franstóhe volk wordt hiervan hbt slachtoffer, omdat de voortdurende val van den franc een uitvloeisel van de be stendiging der onzekerheid automatisch een toenemende duurte na zich sleept Frankryks financiën zijn ziek, zeer ziek en wanneer men niet de toevlucht neemt tot een krachtig geneesmiddel, wordt de kwaal dag na dag erger. Daarom is het te hopen, dat Frankrijk eindelijk eens een regeering krijgt, aan wie de Kamer toestaat ingrij pende maatregelen te nemen. Of de regee- ring-Herriot het euvel zal weten te verhel pen en of de volksvertegenwoordiging hem de handen vry zal laten Reeds dreigt de oppositie nu dit nieuwe kabinet heeft gepubliceerd, dat het eenige vrijheden aan de Kamer zal vragen, en naar verluidt, duurt de oneenigheid onder radi calen en socialisten over het nieuw® minis terie voort. Hun fracties hébben, in verga dering bijeen, besloten, de regeeringsver- klarinlg af te wachten alvorens resoluties aan te nemen (betreffende hun voornemens, maar de gematigde fracties hébben reeds een vij^pdige houding aangenomen en heb- BINNENLAND. De Koningin in Zwitserland. De Koningin is door een op de bron- olrien gevatte koude genoodzaakt, naar terugkeer uit Zwitserland naar Neder land uit (e stellen. Staatscommissie Lager Onderwij». De installatie in September. „De Tijd” meldt, dat het in de be doeling ligt, dat de onlangs benoemde Staatscommissie voor de herziening van de L. O.-wet 1920, met het oopopden vacamtietijd. eerst in het begin v'an September door den Minister van On derwijs zal worden geïnstalleerd'. de zevende wereldconferentie der „Christian Endeavour Moveunept”, waaraan gedele geerden van meer dan 30 naties deelnamen. Zijn onderwerp was: de jeugd der wereld voor den vrede en den goeden wil. Iedere generatie heeft haar taak, aldus spr., en de voornaamste taak der generatie, welke thans in haar opkomst is en haar arbeid in het leven aanvangt, bestaat in het voltooien van de ver vanging van het georganiseerde geweld door de georganiseerde gerechtigheid. Wij ouderen, zjjn opgegroeid in een wereld, wel ke de bewapening en de occasaoneele oorlo gen beschouwde als een deel van het nood zakelijk kwaad der menschelijke beschaving. We zjjn nog niet ontslagen van dat denk beeld, maar de jeugd moet zorgen het kwijt te raken. De verschrikkelijkste, verwoes- tendste en grootste oorlog zal nog plaats hebben, indien de jeugd dat denkbeeld niet wegrukt uit het hart der beschaving. Euro pa had bewapening gedronken, totdat het in 1914 delirium tremens kreeg en in het ge heim drinkt het nog. Er zyn grooter legers in Europa dan ooit te voren. Aiftritrage tusschen natiën en klassen be pleitende, noemde Lloyd Georg® de inter ventie der kerken in het mynconflict eep grooten stap vooruit. „Ik wilde, dat men daarmee in 1914 was begonnen,” zeide hjj. HONGARIJE. Politiechef Nadossy trouwt in de gevangenis. De in het Hongaarsche valschemunters- proces bekende politiechef van Boedapest, Nadossy, die zooahs men weet tot een lang durige tuchthuisstraf werd veroordeeld, die hij thans (uitait, gaat... trouwen. D.w.z. hij was reeds met zyn eerste vrouw in een echtscheidingsprocedure gewikkeld. Maar intussdhen heeft hy uit zyn somber verblijf het oog laten vallen op een gescheiden rijke grondbezitster, Vuk genaamd. Mevrouw Vuk is de dochter van den door zyn schoon zoon vermoorden landeigenaar Artur Egye- di. Het huwelyk zal zeker binnen den straf tijd van Nadossy worden voltrokken. ZUID-AFRIKA. ’t Proces over de bezittingen der Hohenzollern in Z.-Afrika. Een proces van internationale beteekenis is in Wildheek gisteren begonnen ten gevol ge van den eisch van den vroegeren Duit- fechen keizer die een (beslissing wil uitlokken betreffende de eigendommen die aan zyn familie toebehooren in Z.W. Afrika. Ge daagden zyn de administrateur van Zuid west en de „registrar of deeds” van dat ge bied. De advokaat van eischer zeide, dat de eigendommen op naam geplaatst waren van de familietrust in 1733 door Frederik Wil lem I van Pruisen ter ondersteuning van niet regeerende leden van zjjn geslacht en hun nakomelinge. De advokaat beweerde, dat de leden v^n den trust niet vielen onder de venbeurdvferklaringdbepalinigen van het DUITSCHLAND. en de schadeloosstelling voor de koninklijke familie. De Pruisische regeering zal morgen aan den vertegenwoordiger van de gewezen Pruisische koninklijke familie een brief zen den, waarin zij zidh in beginsel bereid ver stellen m vrouw.” Zij sprak diie woorden langzaam uit, alsof ze haar een weinig vreemd wa ren. j „Ik dia dit diait gij all finaal waart,” zei Sylvia koel. „Niemand is meer tegen u. Mevrouw Standen verzette zich in 't eerst tegen de verbintenis, opndat ge haar zoo ge heel en al vreemd zijt, weet ge; maar ik geloof dat ze er nu geheel mee verzoend is.” „Verzoend, terwijl ze haar zoon wil onterven”, riep Sylvia driftig uit. „Wie weet wat zij nog doet. Door verloop van tijd zal ze u zeker leeren liefhebben wam hoe zou zij u haar genegenheid kunnen onthouden als ge een goede vrouw zijt voor haar zoon.” „En waarvan móeten wij leven tot dat zij tot inikeer komt vroeg Splvia. „Edmund zal zijn brood wel weten te verdienen. Er is een nuan, dlie zich baalnten ik ben er van overtuigd dat Edmund in de wereld vooruit zal ko men zonder de hulp van zijn vaders fortuin.” „Met welk een edele verachting spreekt gij over geld1” zei Sylvia. Esther kon dien toon van ’t meisje niet verdragen. Haar verdriet had Tiet gevoelige hart van miss Rochdale ge troffen. die spijtige woorden deden haar pijnlijk aan. te steunen. (Het feit dat een Hd van het kabinet needs zjjn ontslag heeft genomen, n.l. de hooge commissaris voor de huisvesting Levasseur, heeft een pijnlijken indruk gemaakt op de vrienden van Herriot. Dit ontslag heeft geenerlei beteékenis voor het prestige van het ministerie, maar bewijst, dat Levasseur twijfelt of het ministerie een lang leven be schoren is. De „Temps” rechtvaardigt dezen twffel met de verwarring onder de parlementariërs, een veiwarrinig door Her riot zelf Zaterdag gesticht. 'De „Temps” noemt zijn kabinet een „ministère de pas sage”. De socialistische „Paris-Soir” schrijf1 „Wij hébben een ministerie maar is het een regeering?” Dit pessimisme wordt nog door den val van de franc. „Denkt ge dan dat geld alleen ge lukkig maakt?” vroeg juffrouw Car- ford. „En gelooft u dan dat men er zon der gelukkig kan zijn?” vroeg Sylvia. ,Neen, armoede is ’n scherp zwaard ni&ar ik heb ellendle gerien, die door geen rijkdom' kon worden vergoed. In dien mijn gebeden konden worden ver hoord voor iemand' die ik teeder lief heb, zou ik God bidden dat Hij haar tevreden doe zijn met eenvoudige ge noegens, en gelukkig in stille afzon (tering en vergetelheid.” Sylvia luisterde er niet naar. Zij deedi zich zelf alweer die ónmogelijk te beantwoorden vraag „Wanneer zal ze todi eens heengaan?” Die onze kerheid was onhoudbaar. Ieder oogen ic kon Mary Peter of Alice Cook binnenkomen, en hoe zou rij dan de ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels 1.30, elke regel meer f 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in-het Zaterdagnummer 20 byslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 2.05, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduoeer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van op^me verzekerd te zjjn. „Ik wil, als ik kan, uw vriendin zijn”, sprak zij op vriemdelijken toon. „Als gij met Edmund1 zult rijn ge trouwd, zullen wij zoo goed als zus ters zijn, want ik denk altijd aan hem als aan een broeder.” „juist zooals ’t behoort”, dacht Syl via, maar zij was niet vlug in de oo- antwoording van miss Rochdale’si vrien delijkheid of in ’t geloof aan haar op rechtheid. En daarenboven had rij het ongeschikte oogenblik voor haar be zoek gekoeen. „Ik kwam u zeggen dat Edmund be houden te Londen is aangekomen hernam Esther, alsof hij naar Kam- s chat ka of Kairo was gegaan. „Tante kreeg van ochtend' een paar regels van hem, maar hoe kort des brief ook was, toch stond er nog een. regel in over u.” „Waarlik”, riep Sy^/ia met e-lans van genoegen, en keek Rochdale voor die eerste maal chend aan. „Die Helve Edmund’ pelde rij zachtjes. ..Maar één enkelen regel goed voor mijn Sylvi«(.” „Zijn Sylvia. Ja, ik ben de zijne met hart en ziel.” meisje in een opwelling van beid. Da nieuwe regeering Herriot. Minister de Monzie vraagt vrijheid van handelen. Herriot ia er in geslaagd een kabinet sa men te stellen dat er, men heeft het gisteren reeds kunnen lezen in ons laatste nieuws als volgt uitaiet: (Premier en Buitenl. Zaken: Herriot; Justitie: Col rat; Binnenl. Zaken: Chau- temp s; Financiën: DeMonzie; Oorlog: Pain levé; Marine: Renoult; Handel; Louche,ur; Onderwjjs: Daladier; Operib. werken: Hesse; Landbouw: Queille; Arbeid: Pasquet; Pensioe nen: Bonnet; Koloniën: Dariac. Onderstaatssecretarissen: buitenl. zaken, Milhaud; schatkist, Jacqui er; begrooting, Morel; oorlog, Dumesnil; 'bevrijde gebieden, Maitre; techniek, Bazile; luchtvaart, Ro- baglia; koopvaardij, Mallarne. Tot dit nieuwe kabinet behooren geen so cialisten, evenmin vertegenwoordigers der gematigde conservatieven, wier woordvoer der Marin eveneens het zjjne tot den val van het tiende ministerie-Briand heeft bijgedra gen. Bovendien is te vreezen, dat een deel van Harriot's eigen partij hem nog moei lijkheden zal (bereiden. Een regeering van breéde repttblikeinsdhe concentratie, naar welks totstandkoming Herriot heette te streven, ia het nieuwe kabinet slechte, wan neer men over eenige fantasie beschikt; on reëel ijk is het in elk geval geenszins te ver wachten, dat ook het nieuwe bewind geen zeer lang leven (beschoren ie. De samenstel ling lijkt wel een beetje op die van Heirriot’s eerste kabinet. Wat de politiek (betreft, die Herriot zal trachten te verwerkelijken» rijn er enkele ten, en snikte en loosde een diepen, droevigen zucht. Daar hoorde zij heit ruisdhen van een kleed dicht in hare nabijheid, en een geihandschoe-nde hand werd vrién delijk op haar schouder gelegd. „Ik kwam u eons opzoeken, miss Canew,” sprak een liefelijke slem. ,,lk weet hoe treurig gij getemd) moet zijn over Edmund.” In een oogwenk sprong Sylvia over eind en keek de troosteres aan. Het was miss Rochffale, die op weg was geweest naar de school, toen Sylvia zich op het graf nederwierp. Zij nad het haar plicht geacht hef meisje in Edmund’s afwezigheid te troosten, en die wanhopige zelfvergetelheid had haar hart getroffen. Ze moet toch onuitsprekelijk veel van hem houden, om zoo wanhopig iq zijn,” dacht zij. „En ik dacht nog wel dat ze ijdel en oppervlakkig was. „Dank u, ’t is wel vriéndelijk1 van u,” stamelde Sylvias terwijl de gedach te haar hoofd doorkruiste hoe zij op de beste wijze een ontmoeting van miss Rochdale met die noodlottige be. zoekster zou voorkomen. „Ik had waar lijk niet gedacht dtat ge u de moeite zou doen mij te komen opzoeken.” „Is ’t dan niet heel natuurlijk dat ik belang in u zou stéllen?” vroeg Esther. „Edmund en ik zijn samen als broer en zuster grootgebracht. Het kan dus wel niet andérs of ik moet belang tegenwoordigheid van die armoedige vrouw verklaren Zaj voedde eenige verlichting toen haar vader beneden kwam. Hij zou daar zeker wel een eind aan maken. Hij kon soms heel kort van stof zijn. Hij kwam de kamer binnen', knikte even tegen juffrouw Carford en nam plaats aan tafel. Zijn dochter bedien de hem, smeerde zijn warm geroosterd brood, schonk zijn thee in, en legde de courant naast rijn bord. „Dank je. Je kanji naar den tuin gaan, Sylvia, terwijl ik met de juf frouw spreek. Ze heelt mijn raad noo- dig nopens nopens de wijze* waar op ze haar reis moet voortzetten. Sylvia gehoorzaamde, zij was vol strekt niet rouwig dat zidh uit die drukkende atmosfeer kon verwijderen. Door dén tuin heen begaf zij zich naar ’t kerkhof, naar deaelfde plaats waar op zij ddags te voren van haar min naar afscheid had genomen. Hier had^ hij haar aan zijn borst gedrukt hier had hij haar eeuwig trouw laten zwe rft. En zou rij niet trouw blijven „Ik wist gisteren niet dat er zooveel ellende in de wereld was,” dacht zij „Ik was toen ook wei niet gelukkig, maar ik wist toen nog niet dat ik een echte moeder had, die ik mij zou schamen te erkennen.” Zij wierp zich op het graf, waarop zij gisteren na de scheiding had geze- komen, dat hy met zjjn toevlucht wilde ne men tot buitenlandsche leeningen, teneinde den franc te stabiliseeren, maar de voorkeur gaf aan „redding uit eigen kracht”. Herriot wil dus de nationale methode toepassen en de gewone parlementaire (procedure volgen, waarvoor hy aich trouwens Zaterdag als kampioen opwierp in zjjn aanval op Briand en Caillaux; doch hoe hy hierbij te werk denkt te gaan, is nog niet bekend. Zal hy zijn heil zoeken in de kapitaalheffing, wat ook een nationale methode is? In samonlge berichten is er sprake van, dat Herriot van zins is een extra-suecessiébelasting te laten heffen alsmede een belasting op de over dracht van grond; trouwens d® premier zou voornemens zyn den vermogensaanwas in zjjn gpheel aan te spreken voor 't afbetalen der binnen landsche schuld. Nadere bijzon derheden hieromtrent zullen echter vermoe- delijk pas over enkele dagen medegedeeld kunnen worden. Maar, zooals men weet, bestaat er ook nog zooiets als een Franséhe Kamer en hier mee is het, dat elke regeering opnieuw krijgt te doen. Ook Hemot’s voornemens zullen door dit lichaam, dat zeer heterogeen is samengesteld, goedgekeurd en getoetst moeten wonden en het valt te betwijfelen, of „En waarvan móeten wij inlrann1 Irn„i4 O” V, brood wel iets verhevens in een eigen weg 1799 40

Goudsche Courant | 1926 | | pagina 1