I I! nieuws- en advertentieblad voor gouda en omstreken AIRS Ml nHEKI «o. 18224 Dinadag f0 Rüguatua 1222 SB» Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen mUNoan EN FEUILLETON. 1 koop DOOR GOUD VERBLIND. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. LE week 17 cent, met Zondagsblad OTTERDAM ImvHm MM «Maft. t wtaitaandaW I Wmtzaan. IIEUWS. EN CENTS laten tuig om tién uur voor moet (Wordt vervolgd). igzaken chriften 0 0 5 Die zijn mand en zijn tong bewaart, be waart zijn ziel voor benauwdheden. 15 regels 15 regels i staat is hare ledsel te ver- 1938 48 Een veel bewegen leven. Roman uit* het Engetech van Mbs E. BRADDON. 62) - „Jai”, zeide zij zachtjes, Edmund en ik houden wei een beetje van el- zegd. Haas wist niet, dat Helling hem later van ontduiking van belastingen had beticht, en verzekerde ten slotte, dat hem zonder de hulp van de pers vermoedelijk nimmer recht was igedaan. Een vreemdsoortige landing In een straat te Bremen Gistermiddag om half zes kreeg een Duitsch verkeersvliegtuig juist toen het zich boven Bremen bevond een defect aan de schroef, aoodat de vlieger genoodzaakt was midden in de stad1 een noodlanding uit te voeren. Met groote behendigheid slaag de hy er in in een vry stille straat te lan- ongelnkken of schade aan te de om ABONNEMENTSPRIJS! per kwartaal 2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad pev kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal f 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abmpementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. latere. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. BUITENLANDS DUITSCH De Maagdenburgscheagoordzaak. Haas «vrijheid gesteld* Naar het W. B. uit Maagdenburg meldt, heeft de rechtbank gistermiddag de onmid dellijke invrijheidstelling gelast van Haas, Fucher en den chauffeur Reuter. Allen «ijn in vryheid gesteld. Na zyn invrijheidstelling verklaarde Haa» tot journalisten, dat zijn invrijheid stelling een dieperen indruk op hem had ge maakt dan zijn arrestatie. Deze had geen indruk op hem gemaakt, daar hij natuurlijk wel wist, dat hy in geen enkel opzicht be trokken was by die geheimzinnige verdwij ning van den boekhouder Helling. Hy had wel verwacht, spoediger uit de hechtenis te worden ontslagen. Later begon hy echter in te zien, dat er ernstig gevaar dreigde, aan gezien de rechter van instructie steeds weer weigerde, hem te confronteeren met Schröder, en bovendien drie vrouwen be weenden, hem te hebben herkend als de man die Schröder te Rotteneraldben had bezocht. Het ergste was wel, dat hij op den duur moest gaan twijfelen aan de objectiviteit van den rechter. Uitdrukkelijk verklaarde Haas voorts, dat hy geen lid van eenige politieke party en ook niet van de rijksba- nier is. Wat Helling aangaat, deze heeft zyn betrekking by Haas vrijwillig opge- Efe Balkan staat wederom in het midden punt der algemeen» belangstelling. De laatste berichten toch doen vermoe den, diat Zuid-Slavië zich niet alléén bij de Bulgaarsdh» regeering over d» activiteit der komitadji’s zal beklagen, maar dat zich by de Zuid-Slavische regeering die van Griekenland en Roemenië ziillen aansluiten. Deze collectieve stap moet dus dienen om indruk te maken en aan te toonen, dat het misnoegen over Bulgarije® houding alge meen is. Sofia ziet zich dus geplaatst te genover de ontstemming van een drietal staten, waar het natuurlijk nooit tegen op GOlimiE (OIRAM. --—„...a..... ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): f 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: f 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in-het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiëm de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.05, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer geredueeer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhan delaren, Advertantiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. r het gebruik terwijl Mole- Om Fransoha aohuld Amerika. Geen ratificatie voor het Zomerreces. Een brief van Clemenceau. De invallen der komitadji’s. schulden gesloten zijn. Indien hieuwe on- derhandelingen geopend moeten worden, zal zulks langs den diplomatieken weg ge schieden. Ooolidge iweigUde het appèl van Glémenceau te beschouwen ais een offici- eele daad. De Fransche ministerraad heeft gisteren besloten het schuLdeiwprobleem in het par lement niet in behandeling te nemen voor de zomervacantae. Besproken werden in de commissie voor de financiën de wetsontwerpen, betreffende een speciale belasting van vreemdelingen. De ministerraad heeft voorts in den boe zem van den raad twee commissies van be zuiniging ingesteld. Een zal bezuinigingen, zan te brengen in de administratie, onder-/ zoeken en zal onder voonzitterschap van Poincaré staan; de andere, onder leiding van Barthou, zal zich uitsluitend bezig hou den met bekrimpingen, en met de duurte. De ministerraad is er op uit spoedig de prjjtzen der levensmiddelen te doen dalen vanwege de verbetering van den Fransöhen wisselkoers. Er wend besloten de vertegen woordigers van groote handel- en nijver- heidsbesturen en van de vereenigingen van handelaren in levensmiddelen op te roepen. RUSLAND. Zuinigheid bovenal. Er wondt nu in Rusland op bevel van wij len Dzerzynski een hartstochtelyke propa ganda voor bezuiniging (dé Russen spreken van „het regime van economie”) gevoerd. D» sovjeLlbladen geven uitvoerige heechry- k vingen van de voordrachten over de nood zakelijkheid van bezuiniging en van de vaak kinderachtige maatregelen voor die doorvoering van het gepropageerde stelsel. En tegelijkertijd wortlt er op ongehoorde wylze met geld omgespnongen, worden mil- li oenen wegge smeten. Over een van de vormen van dit verspillen van millioenen vertelt dé „Rabotsjaja Gazeta” (in No. 147) verschillende bijzonderheden. De directeur van de Baltische fabriek (een groote onderneming), die een poos in Duitschland had doorgebracht, schrok by zyn terugkomst naar patria van de toestan den, die hjj op zjjn fabriek aantrof. Vroe ger merkte hij het zelf niet, maar na het geen hy in Duitschland had gezien, was de janboel in Rusland al te opvallend. Hjj ver zamelde de arbeiders en sprak hen als volgt toe: „Het terrein van elke groote fabriek i> in ,bet buitenland volkomen vrjj van rommel en aflval. Elke arbeider, die op het erf een stuk ijzer «iet liggen, is verplicht het op te rapen en naar een speciaal magazijn te brengen. En hoe is de toestand bij ons?” Hy w^es den arbeiders op dfe bergen oud ijzer, die overal lagen te roesten. Hjj sprak wimund mij moede werd”, dacht zij, nadat zij de zaak van alle kanten had bekeken. „Maar ik bemin hemt, maar ik be min hem”, sprak een stemi in haar binnenste. ,,Ik bemin hemt, en ik kan geen afstand doen van zijn liefde.” De sterren beschenen den Italiaan- sehem hof. Pan en de Syrene schemer den door de oranjeboomen heen, die reeds de lucht met hunne geuren had den vervuld, toen Henry St. John met zijn vriend 8ir Godfried Perriamidoor deze zelfde rechte lanen had gewan deld Het was een liefelijk tafreel waarop Sylvia’s blikken in vervoering rustten Maar t was niets meer dan een schotel iret lekkere spijp, waar voor haar kwade geest haar aandreef dien veel kostbaarder schat de eer der vrouw prijs te geven. „Zeg mij de wakheid,,’ zeide Sir Aubrey. „Had die mijnheer Standen uw hart veroverd?” Zij kon geen ontkennend antwoord geven, maar haar behaagzucht en haar dubbelzintn>:gej,< manier van spreken kwamen haar te hulp. „We kenden elkaar nog pas drie maanden toen hij heenging”, zeide zij, „en we hadden elkander in dien tijd niet heel dikwijls gesproken.” „Dan is uw hart niet verbonden?” „Niet heel sterk. Waarlijk, ik heb er nauwelijks over nagedkeht of ik TbeJzaam verpakt den zonder richten. De brandweer moest één van vleugels van het toestel demonteer en een verkeersstremming te verhinderen. FRANKRIJK. Descamps. t Jules Descamps, directeur van de econo mische afdeeling van d» Bfnque de France, is met «yn echigenoote bijeen auto-onge- luk in Auvergne om het leven gekomen. De heer Deecamps nam als financieel deskundige deel aan verschillende confe renties tusschen de geallieerde mogend heden. De hoogbejaarde Fransche politicus Clé- menceau, die momenteel in dé Vendée ver toeft, heeft een open brief gericht aan pre sident Coolidge, en zyn meening daarin uit eengezet over de regelingen der geallieer de schulden. Hébben wij iet» andere gedaan dan onzen plicht T ffloo vraagt Clemenceau in dezen brief aan den President van de Ver. Staten. Moesten wy onze citadellen afstaan aan Duitschland, toen dit land deze van ons eischte onder bedreiging van een oorlogs verklaring? Wie durft het wagen te bewe ren, dat wjj iets anders gedaan hébben dan ons te onderwerpen aan het onvermijde lijke? Zou hjj kunnen beweren, dat wy slechts gestreden hebben? Ja, wjj hebben in den maalstroom geworpen ons bloed en ons geld, zooals van hun kant hebben ge daan Engeland en de Vereenigde Staten. Maar het is het Fransche grondgebied, dat verwoed is georden. Komt in onze dorpen lezen de ly’st zonder einde van onze dooiden en maakt vergelijkingen, als gij wilt. Is het geen „bankrekening”, de levenskracht van deze verloren jeugd? Zooals Rusland te Brest-Litowsk heeft Amerika met Duitschland een afzonderlij ken vrede gesloten. Men adviseert héden tot het sluiten van een vrede van het geld tusschen de geallieerde en veibonden mo gendheden. Waarom hebben wij niet kun nen voorzien wat er thans gebeurt? Moet nu dan de leugen van de Duitsche schade vergoedingen uitloopen op Amerikaansche geJdinningen De brief die een warm pleidooi houdt voor Frankrijk en de Fransche belangen heeft op den Amerikaanschen President niet veel injdruk gemaakt, althans Presi dent Coolidge verklaarde alleen dat de on- derfiandelangen met Frankrijk over de herinnerde zioh die lietelijke stemi diq teedefe woordendiet donkergrijze □ogen, dien diepdenkenden blik bel gevoel van rust en veiligheid) in dé nab jheid yan haar minnaar het ver trouwen dat zijn trouwhartigheid' haar had ingeboezemdi. Het was wel hard van zulke gaven afstand te doen, dito somtijds, zelfs aan haar zelfzuchtig ge moed, voldoende hadden toegeechenen on* het leven te verzoeten. Z’j zuchtte en peinzend zweefden haar blikken over dien Italiaanschen tuin, over hot omliggende' patk,over het kleine kerkje in het dal, over de uitgestrekte golvende weidien, niet min der belommerd dan het park. Zij wist dat het land, nog verder dan haar blikken reikten, aan Sr Aubrey Per- riam toebehoorde zij herinnerde zioh die breedvoerige uitweiding over zijn steeds aangroedende rijkdommen waar in haar vader mdh dien avond had verdiept. Kon menschelijke liefde of trouw ten hoogste een onbepaalde hoeveelheid tegen die bepaalde be zittingen opwegen? Kon zij nog een oogenblik aarzelen, terwijl de Fortuin haar in de eene hand het hart van den man dien zij beminde, en in de andere Perriam Place aanbood „En misschien zou ik Hen jaar la ter, wapoeer Jk er niet meer zoo goed uitzie, en mijn humeur door kommer en gebrek is verbitterd., ontdekken dat wel een hart heb. Maar ik geloot, Sir Aubrey, dat we liever papa moesten herinneren dat ’t al zoo laat is. In zijn druk gesprek met mijnheer Per riam zou hij heel en al vergeten dat een uur ver hebben te loo- De vacantie in de Duitsche politieke «n officieele kringen loopt ten einde. De mi nisters keeren geleidelijk teruig naar de hoofdtetad en tegen 12 Augustus is een ka- ibinetazitting bijeengeroepen, waaraan groote beteekenis wordt gehecht. Vooraan staat de quaestie van de toetre ding tot den Volkenbond, waarover nu langzamerhand definitieve besluiten moeten worden getroffen. Zooals men weet, heeft Spanje verzocht de studiecommissie voor de raadfiïetels nog voor de bijeenkomst van de Vergadering van dep Volkenbond op 6 Sept, bijeen te roepen, hetgeen waarschijnlijk tegen 28 Aug za) geschieden. Daar Duitsch land lid) is van die 8tudieoommS«sie, zal ook een Duitscher daaraan deelnemen. Evenals er nog onzekerheid heerscht over Spanje’s plannen, zoo bast men ook in het duister in zake de voornemens van Polen of dit land het /werkelijk eventueel tot een breuk zal la ten kernen. iDe ryksregeering is, naar de Beriynsche correspondent van de „Frankf. Ztg.” nog maals verzekert, besloten eerst dan naar Genève te gaan, wanneer de onvooraarde- lyke toelating van Duitschland tot den Bond en den Raad gewaarborgd is, zoodat geen ongelukken meer kunnen gebeuren. Ook voor de bijeenkomst van de studiecom missie moet de regeerig nu een program vaststellen. Ook met de binnenlandse^» pöütiek <zal de regeering izich 12 Aug. en volgende da gen bezighouden. Zoo is de quaestie van de benoeming van den directeur-generaal van de rijksspoorw’egen dr. Dorpmüller nog al tijd niet beslist, daar de door de regeering gestelde voorwaarden nog niet vervuld, zijn (het gaat hoofdzakelyk om de deelneming door den ryksnrinister voor het verkeer aan de beraadslagingen van den beheersraad). Weer de vreemdelingen. Terwijl de laatste dagen dé vijandigheid tegen de vreemdelingen en speciaal te gen de Amerikanen, want het sdhymt wel, dat die thans het zwarte adhaap zyn ge wonden in plaats van de Engelachen, zoo- als vroeger wat luwde en men niet meer hoonde van de réUetjes, is Zondag weer iets gebeurd, wat teekenend is voor de prikkel baarheid van de stemming. In een Parij- sdhe voorstad was brand, toen toevallig een toeristen-auto vlak bij passeerde. De politie gaf den chauffeur een toeken om een omweg te maken, daar de straat ver sperd was, maar niettemin stopte de wa gen. Het publiek, dat naar den brand stond te kijken, dacht blijkbaar dat de vreemde lingen naar de ramp kwamen zien, om ringde de auto en wierpen den vreemdelin gen allerlei lieflij'ks naar het hoofd. Daar bij bleef het «echter niet. Er werden ook steenen gegooid, zopdat de politie zich ver plicht zag op te treden. Er werden twee personen gearresteerd. ENGELAND. Een onderzeeboot gezonken. Vijf menschen verdronken. De Admiraliteit heeft van den comman dant der marine te Devoniport bericht ont vangen, dat de onderzeeboot N 29 in het dok van Devonport is gezonken (gedurende het doen van herstellingen. Men vreest dat een chef-monteur en vier zyner werklieden om het leven zyn geko men. Nader wordt gemeld dat te Devonport groote opwinding heerscht tengevolge van de duikbootramp. Men meent, dat de onder zeeër, die terugkeerde van een proeftocht, we nog pen.” „Gij behoeft niet naar huis te loo pen. Ik heb Jast gegeven dat het rij tuig om tibn uur voor moet komen. Gun mij nog een enkel half ’liurtje, miss Cairew. Ik zou u gaarne nog een vraag willen doen ja, van' avond nog. ’t Moge u vreemd en onverwacht oeschijnen, maar als een man ’t een maal met zich zelven eens is, zie ik geen reden waarom hij nog zou pra len.” Hij zweeg, daar hij gevoelde dat hij zonder het zelf te willen tot op den rand, van een vreesefijken afgrond was voortgehold, een diepte waaruit nij z:ch niet meer kon opheffen, zoodra de sprong eenmaal gedaan was. Bijkans op de helling van dien bo- deniloozen afgrond, bleef hij staan en schepte adem Maar voor hem1, die on bedachtzaam tor. over de grenzen is voortgerend, is geen reddling meer mo trelijk. Sir Aubrey had nog juist den tijd zijn hachelijke positie te overzien eer hij de grens overschreed. ..Zou ’t mogeiijk kunnen zijn,” zei de hij, „dat dit meisjeshart, dat onge voelig is gebleven voor de liefde van zou kunnen, wanneer het op oorlog mocht aankomen. Natuurlijk volden ook de groote mogend heden mlet aandacht, wat er op den Balkan plaats heeft en men krijgt den indruk, dat zy stappen doen om het igesdhil binnen de perken te houden. De vertegenwoordi gers der geallieerden het initiatief heet van Engeland uit te gaan hebben zich zoowel tot de Bülgaarsche als tot die Zuid- Slavische regeering gewend. De eerste heeft men op het hart gedrukt in den ver- iwlge krachtig tegen de komitadji’s op te treden, opdat Zuid^SIaivië geen reden meer aal hebben zich te 'beklagen; de stap te Belgrado op zijn beurt móet dienen om Zuid-SOavië van overijlde maatregelen af te houden; m.a.w. de geallieerde vertegen woordigers hebben te Belgrado laten uitko men, dat Zuid-Slavië niet;op eigen houtje oorlog mag voeren en tot geen enkele actie mag ovengaan, zoolang de Volkenbond hier voor geen toestemming berft verleend. Bei de staten hebben dus een waarschuwing ontvangen om zich behoorlijk te gedragen. In beginsel is het trouwens geenszins uit- geloten, dat de Volkenbond zich met de heele zaak zal bemoeien en een onderzoek instellen naar den aard en den omvang van de activiteit der komatad(ji’«. Zy zou dan in staat zijn tevens na te gaan, hoe het met de positie der Bulgaarsche minderheden in de omringende landen is gfeteld en allerlei andere netelige Builgaarschfe grenskwesties kunnen bestudeer en. kandler. Maar er zijn zooveel hinder palen voor ons hjiweiijk, dat „Dat gij beiden tot het besluit ge komen zijt, diat het maar ’t verstan digste is die gedachte daaraan te la ten varen,” vuldie Sir Aubrey aan. „Dat spreekt van, zalf.” „Neen”, zei Sylvia, „Edtaund wil nog altijd diat ik met hem zal trouwen, maar ik „Gij ziet die dwaasheid' van zulk een huwelijk in.” „Ja en ik ben te trotsch om1 door mevrouw Standlen geduld te worden „Dan mag ik daaruit afleiden, dat gij niet bepaald verliefd! rijt?” vroeg Bir Aubrey ernstig. Sylvia zuchtte. Als ziyxMMt een hart bad. beteten, haidll ditr^er aan Edmund' Standen geschonken. Zij een jeugdigen imnnaar, getroffen zou kunnen wórden door de diepere toe genegenheid van een man, wiens jeugd reeds lang voorbij is? Sylvia, er zijn gewaarwordingen die zach niet laten bedwingen toovermachten, waaraan men zich met al de wijsheid van een Ulysses niet kan onttrekken. Ik ge loof, lieve kind, dat ik dien middag in den boomgaard1 op u verliefd moet zijn geworden, want sedert dat oogeu- blik heeft uw beeld mij overal ver volgd, en ik weet dat nrijn leven mij voortaan eenzaam en doelloos zal toe- sohijjien, indien gij weigert de toe komst met mij te djeelen.”1 Met gretigen blik overzag Sylvja al de grootheid van Perriam Zij had den rug gekeerd naar het kleine kefrkje, en het woonhuis stond op eenigen af- fjtan l voor .haar, in al zijn indrukwek kende grootheid terwijl het mollige grasperk tusschen den Italiaanschen tuin en den breeden steemen perron, er als del spiegelgladde oppervlakte van een meer uitzag. Dit werd haar aangebodeni dit, het mooiste huis dat zij ooit had gezien, door dien tón- riendijksten edelman, waarvan rij ooit had gehoord. Er was niemand in ge heel Hedingham, die zich iets groo- ters en machtigers kon voorstellen, dan de grootheid en macht van 8tr Aubrey Perriam. Boekhouden. Broedersch. van ntants. zich reeds nabij de aandegkad» bevond toen hy plotseling begon t» hellen en zonk. Z«a man sprongen in het water en werden op gepikt, maar men vreest, dat alle andere le den der equipage zijn verdronken, daar men meent gezien te hebben, dat het «chip met geopende luiken zonk. YBR. STATEN. Een zwemramp. Tien dooden. Reuter meldt uit Buffalo, dat een groote menigte van zwemmers en baders aan-de kust van het Eriemeer gisteravond door de stnooming (gegrepen werden en afdreven. Een geweldige golf sleepte tien personen mee die allen verdronken *yn. ZUID-AFRIKA. De bezittingen van den ex-Keiser in Z. W.-Afrika. Het Opperste Gerechtshof wflet de eisch van den keizer af. Een telegram uit KApstad meldt, dat het opperste gerechtshof van <1© Unie van Zuid-Afrika gisteren beslist heeft, dat de zoogenaamde persoonlijke eigendommen van den ex-keizer in het voormalig Duitodi ZuidhWest-Afrika, volkomen terecht en wettig in beslag genomen zyn onder vigeur van de bepalingen van het vredes verdrag van Versailles. Voor «enige schade loosstelling komt de ex-keizer dus niet in aanmerking.

Goudsche Courant | 1926 | | pagina 1