RHW NiEin bergamba nieuwerk go. IBM Dit blad ver .1 FEUIL ■""L SL DOOR GOUI I B Bi JLOj pj UJBJJ Hi Bi K SI l .0. plantenziekte Twm ONS PLUIMVEE. Probleem No. 374. Mm E. 1 I van een Voor de armen door het leven één DAMRUBRIEK Onder redactie van de Damclub „Gouda”, Secretaris Steynkade 27, lokaal der club Markt 49. I abonnemen ft» kwartaal 2. Franco per poet Abonnementen by ome agenten Onze bureaux Redactie Telef. 8 Da overvallen dar Bulgaarsche banden. Koning Boris naar Sofia teruggeroepen. Koning Boris van Bulgarije, die ïnet zyn zuster buitenslands vertoefde (momenteel was hy in Tjsecho-Slowakye) is naar zyn land teruggeroepen, naar aanleiding van de nota gezonden door Joegoslavië, Roemenië en Griekenland. De Bulgaarsche Regeering kwam gister avond in buitengewone zitting bijeen en be sloot reeds energieke maatregelen te ne men om een herhaling van grensincidenten te voorkomen. - ron langs, zooals gemeld is, den communist Ra' kiosi c-s. veroordeeld wegens een aanslag Een veel h Rtxnun uit BUITEyLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Het spoorwegongeluk in Beieren. Van den trein van Regensburg naar Mün chen is een gedeelte door een verkeerden wisselstand verongelukt. Het aantal dooden bedraagt 15, het aantal gewonden 27, waar van zeven zoo ernstig, dat men voor hun leven vreest. De machinist van den verongelukten trein vertelde omtrent het gebeurde het volgen de; De .trein reeds op de plaats van het on geluk met de voorgeschreven snelheid van 72 K.M. De locomotief, de postwagen en drie wagons waren een wissel gepasseerd, toen blykbaar door een loshangend stuk van een volgende wagon de wissel in ande ren stand werd gebracht. De trein werd tengevolge hiervan in twee deelen gesplitst Het voorstel deel reed door, terwijl de volgende wagens ontspoorden en links van den spoorweg terecht kwamen. Doordat de rem-inrichting waarschijnlijk niet gelijkmatig werkte schoven eenige wa gens in elkaar, tengevolge waarvan zoovele slachtoffers zijn te betreuren. De laètste zeven wagens van den trein bleven onbe schadigd op de rails staan. Alle dooden en gewonden zjjn gistermiddag geborgen. De gewonden zijn naar het hospitaal overge- bracht. De beide personen, die nog tufischen de wagens bekneld zaten zijn bevrijd. Zy waren ernstig gewond. Naar gemeld wordt draagt een arbeider, die met het herstel van den wissel belast was, de schuld van deze ramp. Hij had ver geten het signaal op langzaam te zetten. De man is gevlucht Het parket heeft zich naar Langenbach begeven om de zaak ter plaat se te onderzoeken. De kolen 'in het Ruhrgebied. w Van bevoegde zijde wordt uit Essen me degedeeld, dat de kalenvoorraden in het centrum van het Ruhrgebied sinds het uit breken der mynwerkersstaking in Engeland met ongeveer 40 tot 50 zyn verminderd. De.afzet van cokes is evenwel niet belang rijk gestegen. De afizet van kolen naar het binnenland van Duitschland is tijdens de staking in Engejand niet gestegen. Omtrent de contracten, die op langen termen voor levering naar het buitenland zijn gesloten, wordt medegedeeld, dat deze gebaseerd zyn op lage pryzen. Deze contracten bieden evenwel voor het Ruhrgebied het voordeel, dat de mijnindustrie voor geruimen tijd in flinken omvang werkzaam kan zijn. Even wel mag niet worden verwacht, dat de overschrijding der productie van vóór den oorlog van langen duur zal zjjn. In myn- bouwkringen is men ten opzichte hiervan zeer sceptisch gestemd. Uit het feit, dat de productie gedurende eenige dagen van deze week de vredesproductie heeft overtroffen mag niet worden afgeleid, dat dit zal Voort duren. De schadevergoeding aan de vorsten. Naar het „Berliner Tagéblatt” verneemt, heeft de gevolmachtigde van de Hohenzol- lerns, de heer Von Berg, die naar men zich herinnert,' eenigep tyd geleden de Pruisi sche regeering nieuwe onderhandelingen over een vergelijk tusschen Pruisen en de Hohenzollems heeft voorgesteld, thans nieuwe concrete voorstellen ingediend. Van bevoegde) zyde wordt het bericht van eenige buitenlandsche bladen, als zou ry’ks- Beweging is onmisbaar. By de beste voedering en een zindelijke, luisvrye behuizing kan het toch nog ge beuren dat kuikens slecht ópschieten of merkbaar achterblijven. Men gaat dan zoe ken naar de oorzaak, maar vergeet daarby zoo licht dat jonge dieren ook voldoende ruimte moeten hebben om zich flink en vry te kunnen bewegen. De ervaring leert dat lichamelijke beweging op de ontwikkeling van de jonge dieren een zeer gunstigen in vloed heeft. Dit berust daarop, dat door oefening de voornaamste organen zich ster ker ontwikkelen. De spieren, dat zyn die deelen welke men gewoonlijk vleesch noemt, 'bestaan uit vezels en kunnen des te meer prestoeren hoe meer vezels zy bezitten. By den opgroei nemen de spieren in omvang toe, met andere woorden, het aantal vezels vermeerdert sterk. De nieuwvorming van déze vezels neemt juist toe hoe meer de spier gebruikt wordt met inachtneming van da vereischte momenten van rust. De spier werking verstrekt op haar beurt het skelet en vooral de gewrichten. De beweging toch ontstaat door samen trekking en weer daarop volgende strek king der spierbundels, waarmee gepaard gaat een versterking van de banden en pe zen en een verharding der beenderen. Als een spier werkt worden stoffen ver bruikt en daarom moeten weer nieuwe stof fen toegevoerd worden. Deze behoefte aan nieuwe krachtstoffen bevordert den eetlust, het organisme tracht door het opnemen vaifc voedsel hef ontstane verlies te dekken. Hier bij speelt het bloed de hoofdrol, het voert de stoffen aan, die in de spysverterings-orga- nen zijn gevormd. In de spier worden deze stoffen omgezet; eigenlijk een soort ver branding grypt er plaats door opneming van zuurstof uit de lucht. In de longen gebeurt deze onmisbare wisselwerking, want de af gewerkte stoffen moeten verwijderd, opge ruimd worden. Evenals in een haard asch en rook er uit moeten om hem brandende te houden, everizoo moeten de stofwisse- ings-producten een uitweg vinden, opdat de spieren niet vermoeien en krachteloos wor den. Het bloed voert dus aan wat noodig is en neemt mee wat tot vergiftiging en ondergang van het geheele organisme zou leiden. Hoe meer beweging, hoe meer stof wisseling. De longen zetten zich uit en de borstholte wordt verruimd door vrije li chaamsbeweging. Ook de hartspier neemt in kracht toe en het bloedvatenstelsel on dervindt op zyn beurt daar weer voordeel van. Er wordt meer bloed gevormd en het aantal roode bloedlichaampjes neemt sterk toe, waardoor een grooter weerstandsver mogen ontstaat tegen allerlei van buitenaf komende schadelijke invloeden. Hoe meer frissche lucht opgenomen kan worden, voor al wanneer tegelijkertijd de directe zonne stralen de dieren bereiken kunnen, des te Kwart schyven op: 9, 10, 12, 18, 18, 20, 23, dam op 16. Wit schijven op: 27, 29, 81/88, 35, 37, 41/43. Wie zich den vooi nert, zal zeker een i troffen tusschen wa en wat zich vroege politieke wereld afs] onderlinge bondgen den zij niet geheel de leidende staatslie gelegd als te zijn ges den vrede. Waar al geloopen zijn en hm mededeelingen van staande staateliede Augustus 1914 maa ken. Wilt gij den vr log, is het spreekwoc diende om misbruik de aandacht van de zijn handelingen af de geheele wereld n werkelijken vrede, n zeer alsof op de sta uitdrukking inderty< daan, ten volle van t< heeft men niets ven De laatste weken w< verrast door nieui waarvan we thans in welk gesloten is tus en dat wat Turkije sloten, nader willen sten tyd dat de were is men in Italië dru paganda te maken vc de vereeniging van i in Europa niet all» die in Zuid-Amerika Al ra. acheeiTKet, ces had met irijn. po: een bloc tegen het zoek van Primo de 1 eind van 1922 schei gewonnen zyn van I gen. Dat toen van men is waarschijnli van de moedlykhede berokkende. Ook Fr neigd in te gaan op van alle Latjjnsche i je zjjn handen heefl rokko doordat het v« el-Krim is onderdru gevangen genomen, toenadering weer di getreden en hebben dagen een vriendsc verdrag gesloten, w nog geheim wordt g van officieele zijde drag slechte zeer ruis bevat voor geschillei de partijen zich iboi een uitgeloktenaanv traal’ te blijven. De 1 laat duidelijk doorael 'kenis van dit verdra; daar uiteen, dat het Zwart schyven op: 8, 9, 12/14, 16, 18, 19, 24, 29. Wit schyven op: 21, 25, 28, 85, 88/40, 42, 45, 47. Öplossing van probleem No. 369. Wit speelt 23—18, 2^—18, 40-34, 44 2, 2 :47. Oplossing van prddeem No. 370. Wit speelt 27—21, 43—88, 87 48, 40-fc 48—42, 50—44, 45 34, 35 2. In No. 371 staat wit 26, moet zijn zwart. Wit haalt dam met winst. Als eigenlijke oorzaak van de onrust, die thans op den Balkan heerscht, noemt de Fr. Ztg. de vredesverdragen, die Bulgarije op zoodon verstandige en onrechtvaardige wyze hebben verminkt. Volksgedeelten zijn, zon der raadpleging, v^n hun stamgenooten en den staat gescheiden. Dit geschiedde doqr de grens der Roe- meensche Dobroedsja een goed stuk naar het Zuiden tot in het ongetwijfeld Bul- gaarsch gebied, te verleggen; dit is op een heel prikkelende manier geschied door Ma cedonië, waarvan de bevolking, mag zij in ethmsch. en taalopzncht niet meer dan een variatie van den Zuid-Slavischen stam zyn, zich stellig als Bulgaarsch beschouwt en tot Bulgarije behoort, in drie stukken te ver- deelen, waarvan Bulgarije slechts het klein ste gedeelte heeft gekregen. Het behoeft niet te verbazen, dat te bewoners dezer af gescheiden gebieden met hun tegenwoordige nationaliteit niet tevreden zyn, temeer daar het bestuur van deze gebieden in de Do- <broedsja zoowel als in Macedonië met de uiterste gestrengheid en star-centralisee- rend alle particuliere wenachen, hoe billijk zij ook mogen zijn, negeert. Te Belgrado zegt men, dat er geen Mace- dónisch vraagstuk bestaat, dat er ook geen Macedonië, maar slechts een Zuid-Servië bestaat. Van een minder heden recht en zelf bestuur, zooals de Macedoniërs wenechen, zal geen sprake zyn. De ambtenaren, die men naar dat, van Belgrado uit beschouwd „wild” gebied stuurt, zyn volgens de Fr. Ztg. geenszins de beste, ofschoon voor den dienst van Mace donië hoogere loonen en vroegere pension- neeringen worden toegestaan. In Macedonië laat het beheer veel te wenschen oyer en de bewoners voeler! zich onderdrukt; vreem delingen besturen het. De knapste perso nen zyn daarom met hun gezinnen naar Bulgarye gegaan en ook vele andere on- roof, schending van de persoonlijke vrij heid, hoogverraad en nog verschillende an dere delicten, begaan tijdens de communis tische dictatuur. Het O. M. heeft indertijd tegen alle vroegere volkscommissarissen, o.w. ook Rakosi, eén vervolging ingestelld. Maar toenmaals was Rakosi voortvluchtig. Probleem No. 878. derdrukten zyn over de Bulgaarsche grens getrokken. Een aantal menschen men zegt een half millioen vermeerdert zoo doende de ellende in Bulgarye, leeft in drukkenden nood en is reeds in economisch en «oei aal opzicht een zware lapt voor het land, «ook wanneer men nog heelemaal niet denkt aan de politieke onrust en verwikke lingen, die dit opgewonden element in het leven roepen. De Bulgaarsche regeering bevindt zich in een neteligen toestand. Zy moet natuurlijk iets doen om tegemoet te komen aan de eischen der buurstaten. Maar zoodra zij daarmee begint, zal zij vermoedelyk stui- "ten op het scherpste verzet der Macedo niër». In beginsel is het dan ook niet on- m o gel ijk, dat aan beide zjjden der grenzen nieuwe bendengevechten en daden' van ge weld plaats vinden. Maar mek de nota aan Bulgarye is men er nog niet. De Fr. Ztg. meent, dat ook een verdere stap bezwaarlijk kan baten, als men te Genève aan de groote tafel besluit, hoe men Macedonië „pacificeert”. Door middel van -geweld kan men het land een tijdlang de rust van een kerkhof geven, maar de brand zal bly’ven gloeien. Griekenland heeft in de gebieden van Maeddonië die door de Bulgaren zyn ontruimd, zyn uit Klein-Arië verdreven burgers zich laten vestigen. Het land is voor vier vijfde thans Grieksch en daarin kan moeilyk verandering worden gebracht. Alleen moet men Griekenland dwingen aan de Slavisch sprekende bewo ners te geven op het gebied van “school, be stuur en rechtspraak, wat het recht der minderheden hun toestaat. In het Servische Macedonië zal de vrede echter niet terujp- keeren, wanneer iZuid-Salvië star en stijf vasthoudt'aan de formule, dat er geen Ma- cedonisch vraagstuk bestaat. De Macedoni sche kwestie is een feit en Europa aldus de Fr. Ztg. mag niet gedoogen, dat de starheid van een misbegrepen souvereini- teitspolitiek den Balkan niet tot rust laat komen en den gevaarlyken brandhaard, die al zoo lang bestaat, verder laat bestaan. Ten besluite breekt het Duitsche blad een lans voor een Baiïkan-federatie, niet zooals die van 1912 voor een aanvalsoorlog, maar om de tegenstellingen uit den weg te rui men en een duurzamen vrede te scheppen. Hierdoor zal niet alleen de Macedonische kwestie kunnen worden opgelost, maar de Balkan-vraagstukken in het algemeen. president von Hindenburg een beroep op den keizer hebben gedaan om zijn eischen te verminderen, tegengesproken. VEREENIGDE STATEN. Vergiftigde alcohol. Groote verontwaardiging is in Amerika gewekt door het plan der autoriteiten om allen drinkbaren alcohol met gemethyleerde spiritus te vermengen, teneinde zoodoende naleving der prohibitie-bepalingen te for- ceeren. Een diergelijke maatregel wordt als „koel bloedige moord” gekwalificeerd. Bekend is, dat scheikundigen, in dienst der regeering staande, beeig zyn, proeven te nemen met verschillende doodelijke ver giften, die, eenmaal met alcohol gemengd, daaruit niet verwijderd kunnen worden. Men verwijt de regeering, dat zy heel goed weet, dat veel vergiftigde alcohol den weg zal vinden naar smokkelhandelaars en zoodoende vele sterfgevallen, algeheele blindheid of permanente invaliditeit tenge volge zal hebben voor duizenden menschen. Een dergelijke methode om de prohabitie- wet te doen naleven is uitermate onpopulair en heeft heftige protesten uitgelokt. TSJECHO-SLOWAKIJE. Een roofoverval in een trein. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is een brutale aanslag gepleegd in den nachttrein KaschauOideriberg. Midden in den nacht bemoeide een der reizigers, dat een achttal mannen plotseling in den door loop traden, de beide deuren daarvan sloten on zwarte maskers voordeden. Hij sprong op om zyn medereizigers te waarschuwen, maar werd op het zelfde oogenblik neerge schoten. HONGARIJE. Groote ontploffing. Vele slachtoffers. In de munitiefabriek van Manfred Weiss op het eiland Czepel heeft -gisteravond om zeven uur een geweldige ontploffing plaats gehad, waarna het grootste gedeelte^ der gebouwen door brand wend vernield. Het vuur is 60 K.M. in den omtrek zichtbaar. Door deze ontploffing zouden drie buakruit- magazijnen vernietigd zyn. Het aantal dooden en gewonden is nog riet vast te stellen. Daar nog verdere ont ploffingen te vreezen zyn, ia het eiland door militairen afgezet. Nader wordt beridht dat door de uitbar sting geheele gedeelten van straten zyn in- göstort. In veihand met het groote aantal slacht offers werd de Reddingmaatsdhappy te te Boedapest verzocht alle beschikbare mid delen naar de plaats van den ramp te zen den. Op het oogenblik kan alleen worden vast gesteld dat de ontploffing is begonnen by een machine in de patronenfabriek. Een nieuw proces-Rakosi. De rechtbank te Boedapest heeft Wenken. Laat het rooken na in de fabrieken en in alle opslagplaatsen van brandbare stoffen. Klop geen tabakspijp uit in een brandbare omgeving. Rook nimmer in bed. Steek geen brandende pijp of sigaar in een zak van een uwer kieedingntijkken. Dit bewijst alweer, dlat de redenee- rin-g tarie*veriagni|g worcu goeu ge maakt door verkeerstoeneming, niet altijd opgaat en. natuurlijk niet steeds op kan gaaui, evenmin als de Seaenae rekensonrmen van zooveel metselaars, die in zooveel uur een muur kunnen ojuwea en aan welken muur iJfeu zoo veel Veteelaars zou kunnen zetten, □at men in zooveel tijd er mee klaar zou zijn. intussehen blijkt uit de exploitatie- cijfers opnieuw, dat niet zoozeer net personenvervoer, als wel het vracht vervoer der spoorwegen^ de resultaten .drukt, al valt he' tekort tengevolge van de tanetveriagrng voor vervoer van reizigers niet weg te cijferen. Van daar dlat de NederLandsdhe spoorwe gen bejdacht zullen moeten zijn op toe- l emfing van het vrachtvervoer. Stellig kan de uitvoering van het plan van den ophaaldienst der vrachtgoederen door het autobedrijf, waarover we be richt liebben, verbetering brengen. En we denken b.v. ook aan de uitbrei ding, die het vervoer zou ondergaan, ais de groote steden hun vuil eons voor den akker gingen bestemmen. Wat het reizigers vervoer betreft, on. daniks onze opmerking over de reken sommen onzer jeugd zijn we gene.gd aan te nemen, dat een ietwat sterke re verlaging van die tarieven der öde klasse, het tekort kleiner zou hebben gemaakt. Eindelijk nog iets, dlat we al zoo lang op het harte dragen. U-nze spoor wegen moe en het in de eerste plaats hebben van het verkeer in Nederland en het is communis opinio, dat de Nederlander zijn eigen mooie land nog veel te weinig kent. Welnu, waarom reven onze spoorwegen geen rondreis- biljetten in Nedterland uit, zooals Bel gië en Zwitserland' doen. Be’gie heeft zelfp twee soorten van lijdelijke abon nementen een vijfdlaagsch en een veertieaidaagsch. Geen beter middel, om het reizen in Nederland aan te moedigen, te meer waar het aantal teleurgiestelde valuta-reizigers bij den dag toeneemt. Vandaag liepen we nog een echt paar egen het lijf, dat in België 5 aa- gen t 243 had uitgegeven, zonder iets buitensporigs ondemomien te hebben. Men had voor héél gewonen rooden- en Rijnwijn 70 fr. per flesch iR^ia'd De hartgrondig gemeende conclusie van deZe echteliedten was, dat zij het voor hetzelfde geld hier stukken beter hadden kunnen hebben. Inderdaad, na de rijzing van dien frank, waarmee m België geen schijn van prijsverlaging gepaard is gegaan, haait men strop pen in Belgiii en Frankrijk. W; - Zij sprong op, 4 voel had dat er 1 en reeds half en d i iets zou wezen bleeker dlan de gedachtei aan te wachten, verdtö haar getast. rij had ziet mevrouw Sta tuinhek was getkot kleine voetpad) op öjden japon volgde haar. Haar mianier Van op Sylvia den koningin en een p remneisje komen laat, dat zooeven werd vuurrood' toe en mevrouw Stand zag u aan telijke vader van Aet invoerverbod, de beruchte Quarataine KOrder nr. 737. Het is neml volkomen mogen geluk ken onn ook de Amerikaansche tegen standers ’vaai hel invoerverbod onder tien duim te krijgen. Ook de machtige tuinbouiwimporthandelshuizen, zooals b v. de firma Henry Dreer in Phila delphia1, die rich krachtig tegen net invoerverbod hebben verzet, hebben hun draai moeten nemen, volkomen overgeleiverd aan de diolatoria e macht en den ijzeren wil van dt. Marlatt zijn ook deze groote liandelshuizen in nun eigen belang genoopt geworden om in protectionistisch gezelschap te komen Firma’s, die tot voor korte jaren als krachtige voorstanders van den vrij handel bekend stonde 1. zijn thans pro- ieotioniist. Niet alleen de /.meritaan- sche kweekers doch eveneens de uil Nederland afkomstige toornen zich voor stander .van het invoerverbod MetNroortsatchfigen ijver wordt door de Amerikanen gewerkt omi hun tekort aan productie in te.halen. Ze bewe ren, dat binnen zeer korte ja ren de VeriWigde Sltaten volkomen door eigen productie' in hun beboette aan sier- en bolgewassen zullen kun nen voorzien, terwijl het bovendien hun toekomstplan is om een te ver krijgen surplus van- deze gewdksen te exporteeren naar de Europeesdie Lan den. In hoeverre hun dit zal gelukken wordt door vele Hollandsche kweekers zeer betwijfeld. Er zijn er echter ook, die waarschuwen voor een onderschat ting van de na^elijkhedeni in dollar- land en een proditictie voor eigen ge bruik aldaar uitvoerbaar achten. Wat de tarief verlaging op de Spoorwegen kost. De schatting is 5*4 millioen. De Nederlatndsabe Spoorwegen, die in 1924 en 1925 een overschot hadden, rekenen voer 192H. als er geen won der gebeurt, op een tdkort. Dit komt door dé tarief verlaging, w^ke, maar schatting, een 5% n^lli- BINNENLAND. Ue actie tegen het Amerikaansch planten- invoerverbod. Dr. Marlatt, de directeur van den Amerikaanschen kundigen dienst. in nes pjiiLU'cnl hemt ue aigevaard'ig^it', aio uem besaegxier, de nwestie van net Amenkaanson invoer verbod naar voren gebracht in aen vorm van een interpellatie. In groote trekken komt de streaking van ue re de van den heer Desaegher neer op hel signaleeren van net macntsm.s- tiruik en ae protecriepolitiex, welke uen achtergrond vormen van dit in voerverbod. Zooals men weet is in Mej j.l. in onze. 1 woede Kamen geïnter pelleerd over tietzelfde onderwerp, door uen heer Lovink. Merkwaardig was Wjei die gereser vöerdheid van den Belgischen minis ter van Landbouw in zijn antwoord aan den interpellant. Ten aanzien van dventueele retor- sicmiaatregelen sprak de minister: ,,Er kan voorwaar geen spraak zijn w eerwiaftkimatoegeien tegenov er land, dat ondier dien oorlog en na den waperaptilstFind rich edelmoedig ten on zent heeft gedragen”Waarop de ai- gevaardigde Macinliaut In' errumpeerde ..Aan alles >ijn grenzen”. Besloten werd niets, alleen, beloofde de minis ter zijn bijzondere aandacht voor deze kwestie, terwijl tevens toezegging werd (gedaans om den Belgjiscfien! nanien- zielötekundige Dienst te verbeteren. In hoeverre het nu zal gelukken om spoedig een krachtige inremationale actie te bereiken durft nog niemand verzekeren. In verband met het teit, chat verschillende omstandigheden een belemmerendein invloed’ uitoefenen op het welslagen van zoo’n actie, zal het nog jaren kunnen duren alvorenfe Ame- rika weer zijn grenzen gaai openen Als een bewarende omstandigheid zou den we kunnen venmeil|riéin,1 dat in sommige staten van Europai de opzet en de prestaties van d'en Plantenziek tekundigen Dienst no? veel te wen- schen overigen. Ten aanzien ‘van zijn PI antenziektekundigen Dienst staat Ne derland in Europa vooraan en indien dip in de andere exportlanden op een- zelfdie peil stond, zou deze 'actie tegen het AmerikaansCh invoerverbod* onge twijfeld belangrijk vergemaikkelijkt worden. Men vermoedt dat de regeling der sChtïldenkwes'lie tusschen Frankrijk, Engeland en d'e Vereenigde Staten ai evenmin bevorderlijk is voor deze ac tie. In d'it opzicht staat Nederland vol komen vrij en dtirft zich beter uiï- spreken. Inmiddels zwaait in dollariand dr. Marlatt als hoofd van d’en Planten- ziektekundigigen Dienst maehtiger dan ooit zijn scepter. Gehaat, en vervloekt door den Europeesdhen exportkweeker geëerd en bemiind door den Ameri- i.-wnschen pro' ectionist. Hij is de gees- op de staats- en maatschappelijke orde, van welk vonnis zoowel het O. M. alg de ver oordeelde in hooger beroep zyn gegaan. In het najaar zal, naar de Correspondent van het „Berk Tag.” meldt, een nieuw proces tegen Rakosi worden ingesteld, dit keer we- 1 gen8 herhaalde aanstichting tot moonj, koste». gunstiger zullen de eindresultaten zyn bij onze pluimveefok. Daarentegen zjjn de nadoelen van gebral aan lucht, van onreine atmosfeer logi„ w oefent dit speciaal op de longen een vernie tigenden invloed uit; er vormen zich be paalde vergiftige stoffen, die het groeien beletten en ten slotte tot ondergang va» het individu leiden. Glad verkeerd. In tachtig procent van de etadskippen- verblyven is het eigenlyke slaap- of nacht hok op eenige decimeters bven den grond gebouwd en is er dus precies onder dat hok eeen plaatsruimte ontstaan, die wer kelijk nuttig gebruikt kan worden by dê beperkte ruimte, waarover men gemeenlijk beschikt. Tjjdelyk kan daar bijvoorijeeld een hen afgezonderd worden, als men ze broedsch-af wil maken of er kan een ten- toonstellingskooi in gezet worden om een nieuw aankoopje aan de anderen te doen- gewennen, of die ruimte kan dienen tot tydelyke huisvesting van een haan of ook tydelyke huisvesting van een gewond dier. Maar jammer genoeg wordt de hier be doelde ruimte op een glad verkeerde wyze misbruikt. Wat al malen heb ik niet moeten zien, hoe daar waar juist weinig of heelemaal geen direct zonlicht binnen kan vallen, het kostelijkste opgeborgen wordt, wat men onder zyn dieren heeft, namelyk het jonge, veelbelovende goedje. Opgroeiende kiukens hebben in de aller eerste plaats ruiknte en direct zonlicht broodnodig. Ze kunnen onmogelyk tieren, ze kunnen onmogelyk uitgroeien als hun de ruimte ontbreekt om te liggen kroelen in het mulle zand, om elkaar na te loopen, nu en dan dansend tegen elkaar op te sprin- gen om te spelen, te stoeoen en zoodoende hun longen en spieren te sterken. Gladverkeeoid is dus de armzalige metho de ze onder-het nachthok op te sluiten. Als nog bovendien het daarboven gelegen hok niet vry is van myt/ dan vallen deze klei ne bloedzuigers op de arme kuikens neer, ontnemen hun den slaap en een deel van hun bloed. Dé' bodem van die ruimte is ook nog doorgaans veel te laag, heel wat lager dan de begane grond van den tuin, boven dien onrein, vol met stukken puin en ook nog allerlei afval. Geen wonder dat ondanks een goed ge volgde voedermethode en jn weerwil van prima kwaliteit voer en met toepassing van wat vender de Groene al aanbeveelt, toch zulke kuikens er armzalig, ruig en rug uit- aien. Het kan niet anders of dat moet een treurig, zwak zoodje worden ,te krachteloos om weerstand te kunnen Weden aan even- tueele aanvallen van ziekten. Beste vrienden, oet dus geheel andersom! Geeft u de moeite aan uw kuikens, het komende geslacht, de hoop der toekomst, de beste ruimte te geven, waarover u kunt (be schikken en dan liever de nog aanwezige volwassen dieren wat te beperken. Ik zag meermale neen toom gebrekkige oude kip pen, ad’spiranten, binnen eenige weken voör den pot, genieten van een flinke ruimte, tenwyl' een dozijn kuikens het maar moes ten klaar spelen jn een donkere onderruim- te beschikken! Is dat niet gladverkeerd ge handeld

Goudsche Courant | 1926 | | pagina 4