'oXrsr1 de le tSrjTferbZwoi- A. BRINKMAN ZOON Beurs van Amsterdam. Laatste Berichten. kunstwerken en van den dyk van de Wie ringermeer tusschen Wieringen en Medem- blik, zoomede van den bij Andijk aan te leggen proefpolder en wel op dezen voet, dat achtereenvolgens voor de uitvoering van de verschillende werken afzonderlijke aan nemingsovereenkomsten zullen worden ge sloten volgens door den minister van Wa terstaat goedgekeurde bestekken en dat het rijk in beperkte (mate in de winst, alsmede in het eventueele verlies der N. V. zal dee- len. Buiten deze overeenkomst blijven intus- sohen een aantal in verband met de afslui ting van de Zuiderzee en de indijking en droogmaking van de Wieringermeer uit te voeren belangrijke werken, als bijv. het ver- hoogen en verzwaren van de Friesche en Noord-Hollandsche zeedijken, het maken van den dijk langs het boezerameer bezui den den afsluitdijk door het Amsteldiep en van het afwaterings- en soheepvaartkanaal langs de Noord-Hollandsche kust en alle voor de verkaveling van de Wieringermeer uit te voeren werken, al welke werken op de gewone wyze zullen worden aanbesteed. Voorts is aan den minister van Waterstaat de bevoegdheid voorbehouden om te vorde ren, dat de bouw van de kunstwerken in den afsluitdijk door de N.V. onder zyn goedkeu ring in het openbaar of onderhandis zal wor den aanbesteed ,in welk geval deze voor haar bemoeiingen terzake geen andere ver goeding zal ontvangen dan de eventueel door haar gemaakte kosten. Voor de Nederlandsche aannemers, die niet in de N.V. zyn opgenomen, zal er dus bij de uitvoering van de Zuiderzeewerken nog werk genoeg overblijven, en de over eenkomst heeft dan ook alleen ten doel, om, vóórdat wordt aangevangen met de wer ken, waarop het in de eerste plaats aan komt en waarfby de grootste risico's zyn te verwachten, n.l. de afsluiting van de ZuaVrerzee en de bedijking- van de Wieffin- germeer de meest mogelyke zekerheid te verkrijgen, dat tot aan de geheele voltooiing daarvan over goede aannemenahulp en vol doend materieel zal kunnen worden be schikt. ln afwachting van de afwikkeling van de nog nocdige formaliteiten der overeen komst, hebben de deelnemers reeds een be gin gemaakt met den aanleg van den proef- polde/by Andijk, volgens een door de di- recllfe der Zuiderzeewerken onder goedkeu ring van dien minister met hen daarom trent getroffen regeling. Het is toch noo- dig, dat deze proefpolder zóó tyddg gereed aal komen, dat reeds den zomer van 1327 met de daarin te nem^n proeven betreffen de de ontzilting en het in cultuur brengen van den drooggel egden zeebodem kan worden begonnen. Ministerieel bezoek. Naar aanleiding van de plannen tot af braak van de oude Maasbrug, het bouwen van een nieuwe brug op de oude plaats en den aard eg van een noodbrug, hebben de minister van Waterstaat, Mr. van der V-egte en de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, Mr. Waszink, een bezoek aan Maastricht gebracht, vergezeld van de ingenieurs Baucke, Klink, Kam- stein en Rosewaldv Nederlandseh Landhuishoudkunde Congres. Het 78ste Nederlandsch Landhuishoud- kundig Congres zal op 27 28 en 29 Sep tember te Alkmaar worden gehouden. De volgende vraagpunten, waarvan de prae- adviezen spoedig zullen verschijnen, zullen op dit congres worden ingeleid. Welke be tekenis heeft de arbeidsprestatie van den landarbeider en op welke wijze is zy te be vorderen? door ir. P. A. van den Ban te Leeuwarden. Is 'het wenschelyk een vergelijkend onder zoek in te stellen naar den invloed van het groote stadsleven en het leven ten platte- lande op den mensch, zulks zoowel in gees telijk, psychologisch moreel als in lichame lijk opzicht beschouwd en is het mogelijk het resultaat van een dergelijk onderzoek dienstbaar te maken aan een streven, dat een gezonde en harmonische ontwikkeling van onze samenleving zoekt te bevorderen door den heer P. Dijkhuis te Groningen. De organisatie van de uitbreiding van cultuurgrond met steun der overheid, door rr. S. L. Louwes te Zwolle. In welke richting kunnen landbouworga nisaties statppen doen om te geraken tot een georganiseerde tubercuosebestryding, door den heer K. de Vink te Rotterdam. De Nederlandsche gecondenseerde melk- industrie, door den heer A. H. Colenbrander te Breukelen-Nyenrode. De vervalschte notulen te Sint Philipsland. Inzake de vervaisching van de notulen van B. cn W. te St. Philipsland zou er ge bleken zyn, dat niet slechts de notulen van de vergadering van 3 Februari 1926 ver- valscht zijn door invoeging van een zooge naamd genomen besluit, maar ook dat in deze vergadering van de wethouders slechts aanwezig was de heer A. vap Dyke. Ook zou reeds gebleken zyn, dat de vervalsohing heeft plaats gehad, nadat het tekort op de haven-, kade- en liggelden, groot 200, was geconstateerd by het nazien v»n de ge- Aan de activiteit van de sie, bestaande uit de heeren L. J. van Nieuwenhuyzen, J. A. Stols en J. van Strien, is het te danken, dat deze verval- sching aan het licht is gekomen en dat een nauwgezet onderzoek is ingesteld, waarvan nog verrassingen moe tan te wachten zyn. Verkoop van de Rindjani. Het kleinste en oudste passagiersschip van den Rotterdamschen Lloyd. De Rotterdaimsche Lloyd, die onlangs een zijner vrachtschepen, de „Anjer" (groot 5104 ton bruto, gebouwd in 1921) naar Noorwegen verfcocht, voert thans onder handelingen over den verkoop van haar pas sagiersschip „Rindjani" naar Turkije. De „Rindjani", gebouwd in 1906, en me- \*an de: tende 4672 ton bruto, was het kleinste en oudste van de vloot van passagiersschepen „Indrapoera", die de afmetingen van de „Rindjani" twee-en-een-hdlf maal overtreft, dit jaar in de vaart gebracht is, kon laatstgenoemd aohip buiten dienst ge- De staatsmijn Emma. Vorige week fe in de geschiedenis van de Nederlandsche mijnindustrie weder een mijl paal geplaatst, doordat op één dag de ko- lenverzending van de Staatsmijn Emma voor het eerst de 10.000 ton overschreed en niet minder dan 10.072 ton steenkool werd geëxpedieerd. Dit feit was aanleiding dezen dag eenigsKins feestelijk te herdenken en des avonds werd door de beambten op de „Emma" werkzaam een bijeenkomst gehou den, waarop de myndirectie mede vertegen woordigd was. De Staatsmijn Emma, voorloopig nog de meest produceerende myn in Limburg, werd in exploitatie genomen op grond van de wet van 24 Juni 1901, waarin tot exploita tie van Staatswege van een groot gedeelte der mynvelden in Zuid-Limburg besloten werd. In 1906 werd met den aanleg begon nen en in 1913 werd de eerste steenkool productie verkregen. De productie van de Emma, die in hoofd zaak uit vetkool bestaat en in 1914 164.32.7 ton bedroeg, nam snel toe, overschreed in 1916 reeds die van de eenige jaren vroeger in exploitatie gekomen zijnde Staatsmijn Wilhelmina, met 20.000 ton, bedroeg toen 455.033 ton, om na verloop van 10 jaar in 1923 te stijgen tot 1.010.563 ton. Ook de volgende jaren weizen een steeds grootere productie aan, n.I. in 1925 1.354.880 ton, om ook in 1926 nog te stijgen. De gemiddelde dagproductie bedraagt thans nuim 3000 ton. Het aantal op de Staatsmijn Emma werkzaam zynde arbei ders is thans ruim 6000. (Tel.) De drukte in de Itotterdamsche haven. De centrale bond van transport-arbeiders maakt bezwaar tegen overwerk op Zaterdag en Zondag. De centrale bond van transportarbeiders •heeft zich met een schrijven gewend tot de Scheepvaartvereenigjng Zuid, waarin zij het volgende ter kennis brengt: „Onder de havenarbeiders, speciaal onder hen, werkzaam in de machinale bedrijven, heerscht groote ontevredenheid over het feit, dat de gebruikelijke arbeidstijd wordt overschreden, doordat algemeen ook op Za terdagmiddag en Zondag wordt gewerkt. De manier, waarop uw organisatie of uwe leden uitvoering aan dien arbeid hébben gegeven door hem op het laatste oogenblik zonder overleg op te dragen, heeft de ver bittering vergroot, omdat de arbeiders er terecht een streven uwerzijds inzien om tot eenzijdige verandering, en dan nog wel verslechtering van de arbeidsvoorwaarden te geraken. Ook wy kunnen ons met dezen gang van zaken niet vereenigen. Indien dan ook door u -mocht worden besloten op dezen weg voort te gaan, zouden wy ons genoodzaakt zien de arbeiders te adviseeren den arbeid op Zaterdagmiddag en Zondag te weigeren: lo. omdat arbeid in de haven op deze tijdstippen hooge uitzondering moet blijven; 2o. omdat overschrijding van den gebruikelyken arbeidstijd niet kan wor den aanvaard, ook niet in den vorm van meer regelmatig overwerk; 3o. omdat door den arbeid op Zaterdagmiddag en Zondag het noodzakelijke verspillen der ploegen niet kan plaats vinden. Wij begrijpen volkomen, dat bij de werk gevers het verlangen bestaat om aan de bui tengewone drukte in de Rotterdamsche ha ven het hoofd te bieden. Indien dat echter, gelijk nu, geschiedt door aantasting der ar beidsvoorwaarden en negeering der elemen taire belangen der arbeiders, dan moet het u niet verwonderen, dat de arbeiders wei geren er aan te voldoen. Op de gevolgen, die de onjuiste handelwijze uwer vereeni- ging dan wel verleemt kan hebben, meen den wij uw aandacht te moeten vestigen. Zij kan zeer licht tot de ontketening van een conflict voeren, waarvan de hevigheid en de gevolgen nauwelijks ziyn te overzien. Het is op dezen grond, dat wy u een herziening van uw standpunt meenden te mogen aan bevelen, terwijl wy ons bereid verklaren de moeilijkheden nader met u onder de oogen te zien. Belangstelling voor de drukte in de haven. Drie Engelsdhe havenarbeiders, die van de geweldige drukte in de Rotterdamsdhe haven hadden gehoord, verborgen zich te Belfast in het Grieksche stoomschip ..Tri ton". Ze wilden hier in de haven werk zien te krygen. De werklui zijn ter beschikking van den vreemdelingendienst gesteld. De looneischen afgewezen. De directie van „Heemaf" heeft de loon- eischen der drie metaalbewerkersbonden afgewezen. Ln aansluiting daaraan melden we dat gisteravond te Hengelo in drie lokalitei ten de Algeimeene Nederlandsche, de Roomsoh-Katholieke en de dhrfetelyke Me- taallbewerkersbond een vergadering met hun 'leden hebben gehouden, waarin het antwoord van de directie van Heemaf op de gjestelde looneischen werd medegedeeld en de aanwezigen werden opgewekt vanochtend het werk niet te hervatten. GEMENGDE BERICHTEN. De Italiaansche inbrekers. Üok schuldig aan een andere inbraak. De twee Italiaansche kooplieden, die Zi dagnacht te Rotterdam gearresteerd wer den wegens inbraak in een villa aan den Oostvarkenoordschen Weg, blyken ook schuldig te zyn aan een inbraak in een val la aan de Farklaan aldaar op 17 Juli j.l. des nachts gepleegd. Hoewel daar slechts voor een eeer geringe waarde werd buitgemaakt, modht het de politie toch gelukken op een glasscherf eenige vingerafdrukken te ont dekken, welke zooals thans gebleken is, resp. 13 tot 15 punten van overeenkomst vertoonen met de vingerafdrukken, welke de Italianen by hun laatste inbraak hebben achtergelaten en die bovendien na bun ar restatie door de politie zyn genomen. Omtrent de inbraak aan de Parklaan wist de poLitie nog geen enkele aanwijzing te vinden, thans zullen de Italianen, vermoe delijk op de punten van overeenkomst, ook al blyven zy ontkennen, veroordeeld kun nen worden. Immers het is al voorgekomen, dat iemand wegens 8 punten van overeen komst in twee vingerafdrukken veroordeeld werd. Dat zy schuldig zyn aan de inbraak bij den heer v. d. Vorm staat o.m. vast, daar er in de klei achoenafdrukken zyn gevonden, welke een der arrestanten bij zijn aanhou ding droeg. De beide Italianen zyn naar het Huis van Bewaring ov( Ernstig ongeval te Woubrugge. Gistermorgen vroeg, terwy'1 zich een kort maar hevig onweer boven Woulbrugge ont lastte, wilde de boerenknecht v. d. B. even schuilen onder de boomen in den tuin van dr. L. Een bliksemflits trof den boom. Zwaar gewond werd de deerlijk verbrande jongeman opgenomen en na door den ge neesheer voorloopig verbonden te zyn, naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden ver voerd. Zyn toestand is levensgevaarlijk. Een inbraak in Rynsaterswoude. Het moet zoo tusschen half een en half twee geweest zyn, schryft de O. H. C., dat in den nacht van Zaterdag op Zondag te Rynsaterswoude werd ingebroken by den winkelier P. Hillenaar. Naar bekend is geworden, hebben de in brekers allereerst een stok gesneden van een perenboom en daarmee het raam van de slaapkamer opengeschoven. In deze ka mer sliepen de oude moeder en een doch tertje van den winkelier, dóch aan deze sla- penden stoorden de gasten zich nöet. Inte gendeel, zy namen het nachtlampje, dat daar op tafel stond, mede en drongen den winkel ibinnen. Het nachtpitje was hun blijkbaar lidht genoeg want de leiding van het electrische licht sloten ze af en boven dien zetten ze de voordeur wagenwijd open om schielyk de vlucht te kunnen nemen als dat noodig mocht zyn. Nadat de heeren de toonbanklade gelicht hadden, begaven zij jzioh naar de woonkamer, welk vertrek te vens dienst deed als slaapkamer voor den winkelier en diens echtgenoote. Dien avond, na sluiting van den winkel, was de heer Hillenaar zyn krant gaan lezen en was daarna injslaap gevallen, nadat zijn vrouw reeds ter roste was gegaan. Toen dé- dief, of de dieven, de kamer binnenkwamen, zagen ze den man aan tafel zitten. De man, die het nachtlampje in de hand hield, schrok van dat gezicht fclykbaar zoo, dat hy het nachtlampje liet vallen. Daarop gingen de dieven, of de dief, op den loop. De winkelier had den slag wel gehoord en was daarvan wakker geworden. Toen hy echter zag dat het in de kamer donker was, meende hy dat de electrische lamp gesprongen was. Hy vond het niet de moeite waard om nog zoo laat een andere lamp te gaan zoeken cn ging dus in het donker naar bed, de repa ratie tot den volgenden dag uitstellende. Groot was natuurlijk zijn verbazing toen hij den volgenden morgen ontdekte, dat niet de electrische lamp, maar het nachtlampje van eyn moeder kapot was en hy dat vond op den drempel van zyn kamerdeur. Voorts be merkte hy spoed/jg dat de electriciteit uit geschakeld en de toonbanklade, die den vo- rigen avond ongeveer 10 gulden aan wis selgeld had bevat, leeg was. Ernstig auto-ongeluk. Gistermorgen om kwart over zeven reed op den Mappelerstraatweg, komende van Zwolle, de groenten\**gen van J. van Om men uit Zwolle. De groentenwagen reed ge heel' rechts van den weg. Even voorbij de Berkummersluös kwam uit tegengestelde richting een auto in snelle vaart. De auto reed den wagen van Van Ommen aan met zoo een geweld, dat het onderstel van den groentenwagen geheel werd weggerukt. Van Ommen werd van den wagen geslingerd, doch bleef wonder boven wonder ongedeerd. Na de aanrijding maakte de auto een groote boog waarby de vier inzittenden eruit ge slingerd werden, vloog toen tegen een boom, sloeg over den kop en kwam weer op de vier wielen terecht. De auto, een F. N.-wa- gen, een Belgische race-car, werd totaal vernield. Het stuur, de voorbank en een ge deelte van de carosserie werden eraf ge rokt. De vier inzittenden kwamen aan den kant van den weg terecht. De twee inzittende heeren werden ernstig en twee dames vry licht gewond, de heeren werden naar het Sofiaai ekenhuis overgebracht. De auto bracht de twee daanes, die hadden deelgeno men aan een feest te Haren, terug naar De inzi: .on een Ford-auto, die kort te voren door den race-wagen was ge passeerd, deelden mede, dat de laatste met een vaart van meerman 100 K.M. had ge reden. De eigenaar en bestuurder is de heer Mulder uit Haren by Groningen. Hy chauf feerde nog maar korten tyd zelf. Als de tros wordt losgesmeten Gisteravond stond een 36-jarige stoker uit Amsterdam te kijken naar het vertrek van de Batavierboot aan de Boompjes te Rotterdam. Het vertrek maakte op den man die nogal nerveus is, zulk een indruk, dat hy, toen het schip een eind van den kant was, pardoes te water sprong en de boot man na e enigen tijd uit het water gehaald. Groote vliegdemonstraties. De volgende week staat den Haag in het teeken van de luchtvaart. Gelyk men weet, zyn 25, 26 en 27 Augus tus de luchtvaarbdagen te Scheveningen. Op den daaraan voorafgaanden Zondag 22 Augustus zal door Duitsche vliegers en luchtschippers een demonstratie gegeven worden van kunstvliegen, paracfnute-spron- gen en een ,ballon-opstyging met een'Mont- golïière (heete-luchtballon), des middags van 2 tot 5 uur op/het terrein achter de gasflabriek. Frau Mfergarete Baumgart zal met haar luchtballon opstijgen. Zy is de eenige in Europa, «Lie zonder mand, slechts op een trapeze stiande, dit waagstuk uit voert. De ballon, «ie circa 2000 M3. heete lucht kan be vat t én, wordt boven een oven gespannen, waarin stroo gebrand wordt. Zoodra de vlammen het omhulsel strak heb ben doen spannen, wordt de ballon met Frau Baumgart opgelaten. De Montgolfière dry ft dan op den wind circa 500 tot 800 meter hoog. Wanneer de lucht in den bal lon afgekoeld is, komt deze als valscherm naar beneden. Ook geven 4 van de beroemdste Duitsche kunstvliegers Baumgart, Fiesler, Raab en Katzenstein met „Schwalben" van de Cas- seler Flugzeugwerke demonstraties. Deze oorloigsvliegers zullen hun loopings, rol lings, spiralen ert andere vermetele, maar toch betrouwbare proeven afleggen. Verder zal de parachutist-piloot Schnei der twee Auto in brand. Te Keipen by Nederweert is de auto van den heer K. uit Eindhoven plotseling in brand gevlogen. Door direct er uit te sprin gen wisten de inzittenden zich te redden. Doordat de chauffeur het stuur kwyt mak te, vloog de anbo in een greppel, waar hy geheel uitbrandde. Ook de chauffeur kon rich door vlug afspringen in veiligheid begeven. Een reis om de wereld. Naar wy vernemen zal de „Ryndam" van de Holland—Amerika Lyn gecharterd wor den voor een rei» om de wereld, waaraan Amerikaanaohe professoren zullen deelne men, in totaal een gezelschap van 500 per sonen. Den len Sept. a.s. vertrekt het schip, dat in de Waalhaven te Rotterdam voor deze reis in gereedheid is gebracht, naar New-York om vandaar uit de wereldreis te Door het Panamakanaal wordt gereisd naar Japan en Indië. Ook zullen verschil lende Europeesche landen worden bezocht. Een legaat van wylen dr. H. F. R. Hubrecht Naar de Tel. verneemt, heeft dr. H. F. R. Hubrecht aan het Koloniaal Instituut te Amsterdam gelegateerd een bedrag van on geveer 1.5OO.0DO. by zyn leven schonk de heer Hu- •het Instituut, dat zyn groote sympathie n%d, (tweemaal een som Van een half millioen eKeens een bedrag van twee ton, welke gelde* bestemd waren voor den verderen afbouw (en voor de completeering. Uit het land der onbegrensde mogelijkheden (Men schrijft aan de Leeuw. Crt.: In de eerste helft dezer week kon men in Het Böldt en aangrenzende gemeenten een prachtauto met ongewone initialen zien toeren. Het was een „car" uit Ame rika, welke doo,r den eigenaar, den heer Rein Rozendal, op zyn reis over den Oceaan was medegevoerd om hier in het oude we relddeel zich van zijn eigen gemakkelijk en solied rytuig te kunnen bedlienen. De heer R. was vergezeld van zyn echt genoote, van eigen naam IJmkje Beölanus, en van twee zoons, van wie de eene, een student in de medicijnen, dienst de*d als chauffeur. De ouders waren beiden geboor tig van Het Bildt en van de meest eenvou dige afkomst, landarbeiderskinderen. Bei den hadden slechts lager onderwys geno ten tot hun dlfde jaar en door het destijds heerschende schoolverzuim ook niet geheel geregeld. Op omstreeks 15-jarigen leeftijd met fa milie naar Amerika gekomen, hadden zy zich gevestigd te Paterson. De jongen was in dienst gekomen in een zydefabriek, had rich met ijver en overleg bekwaamd in de verschillende te verrichten werkzaamheden en was betrekkelijk spoedig meesterknecht geworden met een salaris van 100 Hr>llqr per week. Verder was hy zelf een fabriek in eigendom machtig geworden en hoewel door tegenslagen al. eens by'na zyn geheele vermogen verloren hebbende, was godin Fortuna (later ook weer goedgunstig ge- Zijn kennelijk schrandere en krachtige geest is echter zeker wel de hoofdfactor ge weest voor het buitengewone succes, door hem (behaald in de fabrieks- en zakenwe reld. Hy is thans eigenaar van zes fabrie ken ter vervaardiging, verving en annexen van zijden stoffen. Drie gehuwde kinderen drijven tijdens zijn afmai^heid nu zijn za- ken in Amerika. Twee zijner zoons hadden in den wereld oorlog vrijwillig- dienst genomen en in Noord-Frankrijt medegestreden. Zij zijn ge- Vukkirg levend en onverminkt te huis temg- gekeerd, maar de eene heeft later nog lan sen tud geleden door den nadeeligen in- De heer en mevrouw Kozendal hebben in SJSkdVÏ' aan den Oiudehiildtdyk tegenover den Koudeweg hun vergezellende zoons de woningen laten zien, waarin zg geboren en getogen waren, wel mede van de primitiefste behuizingen. Zn hebben familieleden en oude vrienden eü te toS.nd°P87°Cht en '°eenstra«»n niet bet bekende: „de winnende hand is mild". Warden M naar -npe'ooorn en Arnhem te bezoeken Daar- Duitschland, ze eenige fabrieksplaatsen ln o-a. Krefeld, aan te doen. Ver- SMAAKVOL DRUKWERK volgens waren ze voor brengen aan België en N. Frankryk, om zich daar ter prtaats-e eens te bevinden, waar de stryd mede het felst ha<l gewoed, voor hen natuiurlyk van bizondere attractie. Van de duizenden en duizenden landver huizers naar de Nieuwe Wereld en mede uit ons land, zyn de memten daar wel tot een trap van welvaart gekomen, welke zy in hun oud geboorteland zeker niet zouden hebben bereikt; ook zyn er menige voor beelden, wa&ihij de emigranten tot groot fortuin geraakten en de geschiedenis van den heer Rozendal behoort in laatste op zicht zeker reeds tot een der meest merk waardige en vermeldingswaardige. Mishandeling van de politie. De Leeuw. Ct. meldt: Als naar gewoonte trekt het volksfeest te Harkema—Opeande veel bezoekers. Het zijn niet alleen de jongeren, maar ook man nen en vrouwen, in grooten getale, deden"" in de feestvreugde. En dan wordt er veel gedronken. Men beweert, dat er iemand was, die 26 fleschjes bier naar bannen ziwolg. Verscheidene personen waren al spoedig onder den imdbed. Als heel gauw dreigde er een vechtparty, wat de politie aanleiding gaf handelend op te treden, 's Nachts ont stond er een formeele familietwist. De vee- te vond haar oorzaak in een twee jaar ge leden plaats gehad hebbende vechtpartij tusschen J. v. d. B. en P. A., tengevolge waarvan er eenige personen tot verschil lende gevangenisstraffen werden veroor deeld. Deze twist zou door de ouderen worden beslecht. Plotseling in de stilte van den nacht klonk buiten het geroep der vrouw van den verlofhouder: „politie, marechaus see". De politie ging naar binnen en tracht te de vechtlustdigen te kalmeeïen. Het hielp evenwel niet. Enkelen keerden zich zelfs te gen de bewakers van de orde. Op het aller onverwachtst kwam de 25-jarige P. F. A. met een getrokken mes binnen, viel den veldwachter U. Bekkema van achteren aan en bracht hem een snede toe ter lengte van 10 c.M. boven zyn rechteroor. Een gedeelte van den schedel kwam bloot te liggen. De getroffene had veel bloedverlies. Toen de dader voor de tweede (maal het mes omhoog richtte oim te steken, werd hy daarin ver- De chef-veldwachter stetye hem met een fliriken sabelslag buiten gevecht. De poli tie, alsook de marechaussee voerde daarna een charge uit, waardoor het publiek door deuren en romen de vlucht nam. Veel «cha- de was aan het meubilair en den verderen inventaris toegebracht. Buiten werd de po litie opnieuw uitgedaagd en wederom maak te ze ruim veld. Inmmiddels was dr. G. Key- ser ter plaatse van het misdrijf aangeko men, die heelkundige hulp verleende. De toestand van den patiënt is redelyk. Onder de feestvierenden waren er die ge regeld (by den armmeester om ondersteu ning aankloppen en dagelijks zonder werk rondloopen. Den bewusten avond waren er ongeveer 600 fleschjes bier verkocht. De burgemeester uitgejouwd. In verhand met de werkzaamheden aan de Willemsbrug te Rotterdam, waardoor de v. d. Takstraat voor het verkeer met wa- enz. is afgesloten, en daarvoor de is aangewezen, terwjjl daarentegen voetgangers door de v. d. Tak straat moeten gaan, is het al enkele dagen op het Noordereiland te Rotterdam zeer ru moerig geweest, aangezien de bewoners van deze straten met de maatregelen van ge meente- en politiewege genomen niet in stemmen. Ook gisteravond was het er verre Terwyl wethouder de Jong en eenige raadsleden in den loop van den dag reeds een kijkje waren komen nemen hoe de voA nu eigenlijk in den steel zat, verscheen gis teravond de burgemeester in eigen per soon. Aanvankelijk werd hij nöet opgemerkt, kreeg, begonnen velen te schreeuwen en te joelen. De burgervader ging toen de v. d. Taksstraat in en eenige politiemannen ver hinderden het publiek achter hem aan te komen. Men kon echter niet beletten, dat het puibliek aan de linkerzijde de v. d. Tak straat inrende en over het hulpbruggetje Eenige rechercheuiw wisten er toen voor te zorgen dat mr. Wytema ongehinderd zijn auto, die aan de Maaskade stond, kon be- stapte senreeuwaen d. Takstraters) „hoera!"; minder vriendelijk in tód- wnoer geen Klappen vntgeoeeio 'behoefde ook niemand gearresteerd te dén. jici, «wrucioiuuiu vvv te negen uur, toen de winkels sloten, 1 veelbesproken bord: „Voetgangers door oe v. d. Takstraat" door de politie werd weg- genoimen onder luid hoerageroep. Toen was de steen des aanstoots verdwenen en keer de de rust terug. RADKKNIEUm Programma van heden. 6.20. Londen. Dansmuziek. 7.20. Londen. Berichten, lezing; daarna (7.46) Piano-concert (Weber). Berlijn. I Leringen. 1 11.1 g u. Londen. Muziek. J 8.20. Londen. „London Lads" Orkest. Hamburg. Volksliederen. Oslo (382 M.j. Avondconcert, viool-solo. Stockholm (430 jj Orkest, zang. Brussel (486 M.) Con- cert 8.35. Ziirich. Kamermuziek. 8.50. Parijs. Concert. Berlijn. Komer- STADSNÏÉUWS. 9.50. Londen. Berichten, lezing. Müin- -hen. Concert. 10.20. Londen. Tooneel, 2e acte „Yvonne"; 10.50. Londen. Dansmuziek. Berlijn. Dansmuziek. Amsterdam (V. D. en Effectenbeurs 1950 M.). 815—4.30 Nieuws- en beursberichten; 10.15 en 4.30. Tydsein. Bjlversum (H. D. O. 1050 M.). 12 u. PoLitidberioht; 3 u. 30—4 u. 30. Uit zending voor wees- en ziekenhuizen; 5 u. 7 u. 25. H. D. O.-concert; 7 u. Politiebericht; 7 u. 30—8 u. Orgelbespeling St. Bavokerk te Haarlem, organist A. G. Crevecoeur, Enk huizen; 8 u. 10. Ned. Ohr. Radiovereen., spreker de heer A. J. Dekker, Opheusden. H. D. O.-kwartet. 10 u. Berichten. Kënügswtusterhausen (1300 M.). 3 u. 305 u. 30. Lezingen. 8 u. 50. Pro gramma van Berlijn. Daventry (5 XX 1600 M.). 10 u. 50. Tijdsein; 11 u. 20—1 u. 20 Quar tet; 1 u. 202 u. 20 en 4 u. 205 u. Pro gramma van Londen; 8 u.—10 u. 20. Zang, voordracht, orkest (Cardiff); 10 u. 20. Be richten; 10 u. 3512 u. 20. Londensch pro gramma. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gouda. Gouda, 19 Aug. 1926. VEEMARKT. Aangevoerd in totaal 2432 stuks, waarvan 116 vette varkens, 0.37 0.40 per KjG., 839 magere varkens, 30—50 per stuk; 1427 magere biggen, 1523 per stuk; 9 runderen 250350 per stiuk; 30 nuchtere kalveren 10—13 per stuk; 5 schapen en lammeren, 6 bokken en geiten. Handel: vette varkens vlug, magere var kens matig, nuchtere kalveren vlug, scha pen vlug, bokken en geiten vlug. Kaasmarkt Gouda. ALGEMEENE MARKT: 266 partijen kaas, prijizen le kw. met Ryksmerk 44 47, 2e kw. met Ryksmerk 3643, le kw. zonder Ryksmerk 4044, 2e kw. zonder Rijksmeifc 35—39, zware 55, handel ma tig. 290 partijen eieren. Kipeieren 6.256.75 per 100 st., Eendeieren 66.50 per 100 st. handel matig. 1033 ponden boter. Goeboter 0.900.95 per pond. Weiboter 0.850.90 per pond. Handel vlug. Landen 12.11% 12.12% Berlijn 59.35 59^7 Parys t 7.11% 7.23% Brussel 6.93 6.95 Zwitserland 48.16% 48.18 Weenen 3525 35.52 Kopenhagen 66.25 66.30 Stockholm 66.75 66.80 Oslo 54.67% 54.72% New Yorft 2.49% 2.40% NöetJofficieel. Praag 7.38 738 Ma/1 rid 38.86 38.60 Milaan 8.22 8.22% GOUDA, 19 Aug. 1926. Granen door ruim aanbod prijzen iets lager. Alles nieu we oogst, Tari*ë 15—16.50, Róggè 9.50— 10.50, Gerot 10—10.50, id. chev. 11—12, Erwten 1418, per 100 K.G. Marktbericht der Cobperatieve Vereeniging „De Boekoopsche Veiling" te Boskoop. Roeen: Ophelia 41—44, Golden Ophelia 31—46, Hadley 70—76, Columbia 78—80, Butterfly 37—39, Mac Keiler 45—60, Mme. Jules Bouché 3040, Marcel Royen 60, Cl. Pernet 4867, Polyantharozen 17—^25, Bui ten rozen 8—29, Rosalandia 40—45. Diversen: Dahlia's 20—25, Gladiolen 6— 14, Violieren 24, Anjers 35—55, Enkele prinsesseboonen 18—20, dubbele 9, Snijboo- nen 13-45, per K.G. WISSELKOERSEN. 18 Aug. 19 Aug. Officieel. Ter beurze heerechte heden een vaste stemming, doch een uitbreiding van zaken bracht dit niet mede. Rubberoandeelen wa ren goed gedisponeerd in verband met de fractioneele prysverhoogring van rubber. Amsterdam-rubber avanceerde enkele pro- tenten. De suökerwaarden alsmede aand. Indische Cultuurbariken waren prijshoudend, niettegensitaande de suikernoteeringen in Amerika een kleine reductie hadden onder aan. Tabakken bewogen zich op de koer en van gisteren. Oliefondsen trokken slechts geringe belangstelling. Koninklijke waren maar weinig veranderd. De scheep- vaartafdeeling bleef verlaten. Binnenl. In- dustrieelen zonder noemenswaardige af faire. Prolongatie 2% RADJO-TELEGRAFISCH weerbericht 19 Aug. Hoogste stand 766.6 te Rochefovt. Laagifrte Btand' 748.6 te ThorshaWn. Verwachting: Matige meest westelijke tot ®ulidelijke wind, gedeelelyk bewolkt, wei- rïg of geen regen, overdag iets warmer. He neerslag: bedroeg hedenmorgen over «e afigeloopen 24 uur 2 m-M. Licht op. 19/20 Aug. 8.40 n/n.—6.18 v.m. GOUiDA, 19 Augustus 1926. Examen Duitsch L. O. Voor het exaimen Duitsche L. O. slaagde gisteren te 's-Graverïhage de heer H. W. van Markesteyn ahier. Kennisgeving Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Gouda brengen ter aigemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzpek met bijlagen van A. A. Bruynel te Gouda, om vergunning tot het oprichten van een vleesch- en spekrookery in het perceel ge legen Nieuwsteeg no. 2, kadastraal bekend Sectie C No. 2014. Op Woensdag 1 September 1926, des na middags ten 2 ure is op het Raadhuis ge legenheid om bezwaren tegen de gevraag de vergunning in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien dag kan op de Secre tarie der gemeente van de ter zake inge komen schrifturen worden kennis genomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie met tot beroep gerechigd zijn zy, die niet over eenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner le den zijn verschenen ten einde hunne be zwaren mondeling toe te lichten. Sluiting Gemeentelijke Bureaux. Het gemeentebestuur van Gouda maakt bekend, dat, in venband met de te houden feestelijkheden ter gelegenheid van den a.s. verjaardag van II. M. de Koningin, de ge meente-secretarie, het kantoor van den gemeente-ontvanger en het kantoor der t gemeente-lichtfabrieken op Dinsdag 31 Augustus 1926 gesloten zullen zyn. Begrafenis N. J. Montagne. Onder groote belangstelling werd heden middag op de Algemeene Begraafplaats ter aarde besteld het stoffelyk overschot van den heer N. J. JVÏontagne, in leven voorzit ter der Coöperatie „Ons Voordeel" en voor zitter iler „Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose". Bestuursleden van de Coöperatie, waar aan de overledene zooveel jaren zijn beste krachten had gegeven, droegen de baar, die met een schat van bloemen was bedekt naar de geopende groeve, terwyl zich achter/ie familie in den stoet vele vrienden en leden der vereenriging aansloten. Aan do groeve werd het woord gevoerd door de heeren J. Mulder, Leeflang en Ed. v. Dantzig, die allen den overledene roem den om zyn groote gaven vag geest en hart, om alles iwat ihy had verricht voor <je ver- hij zyn (krachten had Wegens overtr. woonwagen wet: J. Ph. M. te Gouda 10 auhs. 4 d. h. Wegens overtr. leerpljwet: P. S. te Gouda J. van D. te Reeuwijk en K. W. te Gouda, ieder 2 auhs. 1 d. h. Wegens op weiland geloopen: A. van V. te Rotterdam 3 subs. 1 d. h. Wegens visschen zonder vergunning: J. G. N. en G. J. S. beiden te Gouda 2 subs. 1 d. h. visohituitfen verbeurd. Wegens overtr. keuririgsveror. Wad'veen: A. van D. te Waddinxveen 8 subs. 2 d. h. Wegens overtr. warenwet: G. P. B. te Gouda 20 subs. 4 d. h. Wegens overtr. arbeidswet: K. J. te Soest 2 x 5 subs. 2 x 1 d. b. Wegens feiteen zonder licht: P. D. M. B. te Bleiswijk, P. W. te Zevenhuizen, A. P. te Gouda, J. den B. te Waddinxveen, T. C. A. te Bodegraven, J. B. te Gouda en T. B. te Waddinxveen, ieder 3 subs. 1 d. h. Wegens overtr. mtotorwet: L. V. hv. K. de J. te Kou<lekerk 5 subs. 2 d. h. Wegens overtr. regl. van pol. voor de Gouwe: J. C. R. te AHphen 5 subs. 2 d. h. fc, Wegens overtr. ytowet: D. van L. te Gou da/2 Auibs. 1 cl. h. gewidht verbeurd en ver nietigd. Temperatuur van het water. De temperatuur van het water in de Sted. Zweminrichting bedroeg hedannamiddag 2 uur 68 gr., de lucht wees 70 gr. aan. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 17 Aug. Piètèrnella Magda- lena, dr. v. H. Spee en F. P. Hartog, Lem- dulsteeg 8. 18 Aug. Johanna Frederika, dr. v. A. B. P. Burger en C. van der Wal, Wachtelstraat 1. GETRDUIWiD: 18 Aug. B. van der Willik en C. Herssenberg. M. Danens en L. A. van Es. J. S. Mul en S. de Weger. C. Verboom en M. Zoig. A. de Jong en W. J. van der Plaat. F. K. Reparon en M. Lugthart. A van Rijswijk en A Ver meulen. T. Prins en K. Hukema. T. P. van Loon en C. B. Laurier. OVERLEDEN: 17 Aug. Nicolaas Johan nes Montagne, 50 j. Agenda. 24 Aug. 2 uur Stadhuis, Openbare aanbe- eteding verbreeding Hoogstraat briig. Agenda Goudsche Padvinders. Zatendag 21 Aug.: Inspectie costuum en oefening en abhletiek Kopschool 1% uur. De oudste zoon van den overledene be dankte voor de eer wylen zyn vader bewe- P. A. Schroot. Willem Kerper schryft in Sympihonia: In de courant las ik het bericht van het overlijden ivan den heer P. A. Schroot te Gouda, in leven directeur van de ambachts school aldaar. Als bizondertieid stond &r bij vermeld, dat de overledene veel voor hot onderwys aan schipperskinderen had ge daan. Maar niet zag ik er by staan, dat Schroot ook op muzikaal gebied lang geen onbekende was. En als zoodanig wil ik hem met enkele woonden even herdenken. Schroot had een mooie baritonstem, die hij goed wirt te gebruiken. Dit zal maar weinigen bekend zijn, want als zangsolist in het openbaar op te treden was niets voor hem. Toch zal ik my altijd met vreugde de urein herinneren die wy vroeger samen mu- siceeremde hebben doorgebracht. Zyn groo tere verdienste echter was, dat hy ook com poneerde en alls zoodanig onbetwistbaar ta lent had. Op dit gdbied was hij autodidact. As men Ihem gevr&gd had wat een kwartsekst- accoond was, zou hy misschien raar hebben opgekeken. Hy schreef op wat hem inviel en die gedachten waren dikwijls heel mooi. Zoo ontstonden verschillende vrouwenkoren, w.o. epn Sanctus en Beneddctus meerdere uitvoeringen beleefden en verschillende lie deren waarvan ik vooral mag noemen lm Mai, opgedragen aan Anna Rappel, en ver schenen by v. Bok in den Haag. Bovendien had hy ook dichterlijke gave. Verschillende van zyn gedichten hebben o.a. Gottfried Mann, Arnold Spoel en Tetterode geïnspireerd. Schroot bereikte den leeftijd van 62 ja ren. Geen hooge ouderdom voorwaar. Maar zyn leven was ryk aan arbeid en wel'be- Naar men ons mededeelt, zullen de man- nenzangvereeniging Gouda's Liedertafel" en de Harmonievereemigipg „Juliana" een gecombineerd tuinconcert geven op Zondag 22 Augustus a.s. in den tuin der Sociëteit „Oins Genoegen". Aanvang van het concert 's avonds 8 uur. Cricket en Football-Club „Olympia". Nlaar wy vernemen, stelt het bestuur der Goudsche Cricket en Football-Club „Olym pia" zich voor een, receptie te houden in de Zaal „Kunstmin" der Sociëteit „Ons Ge noegen" op Zaterdag 28 Augustus van 3— 4% uur, ter gelegenheid van het feit dat „Olympia" 40 jaar geleden is opgericht en 5 jaar geleden vereenigd met de vereeniging „T. O. P.". Kantongerecht Gouda. In de zitting van -18 Augustus 1926 wer den veroordeeld: Wegens fietsen zonder licht: J. H. van T. te Boskoop 3 subs. 1 d. h. en H. de H. te Gouda 3 subs. l.w. t. Wegens voetbal gespeeld: C. J. van G. te Gouda 1 subs. 1 w. t.; J. A. K. te Gouda berisping; D. J. B. be Gouda 1 subs 1 w. t. Wegens fietsen zonder li'cht: J. V. te Recuwijk 3 subs. 1 w. t UIT DEN OMTREK. BERGAMBACHT. De feestcommissie alhier heeft besloten om den eersten dag van het feest hoofdza kelijk te bestemmen voor de schoolkinde ren. Het hoofdnummer voor die» dag is een rytoer met versierde auto's door de Kriim- penerwoard, met de schoolkinderen. Daar toe zal een verzoek worden gericht tot alle autohouders iit de gemeente om hun motor voertuigen daarvoor gratis beschikbaar te stellen. Een 5-jarig zoontje van P. de B. alhier, geraakte in een onbewaakt|foogenblik te wa ter. Gelukkig werd het ongeval spoedig op gemerkt, zopdat de kleine *eg bijtijds kon worden gered. BOSKOOP. Bij de tuinbouwtentoonstelling dezer da gen te Amersfoort gehouden, werd in den wedstrijd tuinversiering o.a. bekroond met een verg. zilv. medaille de firma G. W. v. Kleef alhier. De jury bestond uit de heeren H. van Herwaarden, Baarn; G. J. Scheffel, Nij- kerk; P. Noordanus, Putten; A. van Silf- hout, Zeist; J. G. Ballego, Leiden; W. Pij per, Doorn en E. Kruidhof, Helmond. HAABTJUGHT. De postduivenvereeniging „De Snelpost" alhier hield j.l. Zondag wederom een wed vlucht vanaf Jemelle (België), afstand 122 K.M. De pryzen werden behaald ale volgt: P. van Delft, le, 2e, 3e, 8e, en 10e prys; J. den Hartog 4e en 7e prijs; B. Blanken 5e .prijs en J. Vermeulen 6e en 9e prijs. De landbouwer T. A. Oskam heeft aan gifte gedaan van het voorkomen van mond en klauwzeer onder zyn vee, terwyl deze ziekte onder het vee van L. Brouwer de Koning geweken is. De uitslag van de op 17 dezer te Gouda gehouden loting voor den dienstplicht, lich ting 1927, is als volgt: 1. P. A. Rademaker, 2. A. J. Sirre, 3. J. Schouten, 4. C. A. Loen- dersloot, 5. F. J. de Graaf, 6. A. Bot, 7. J. F. Kraan, 8. J. Kompeer, 9. T. van Bem- mel, 10. G. Rademaker, 11. C. A. van den Berg, 12. A. C. de Veen, 13. P. A. van Zui len, 14. A. van Duuren, 15. P. L. Schoon- derwoerd, 16. H. Steenkapper. SCHOONHOVEN. Wy ontvingen het programma van de feestelijkheden, die plaats zullen hebben ter gelegenheid van den landdag van den by- zonderen Vrij willigen Landstorm te Schoon hoven te houden op 21 Augustus a.s. aldaar. Heit programma dat opent met 2 couplet ten van het Wilhelmus en het portret van H. M. de Koningin 'bevat behalve de namen van het eere-oomité en de verschillende commissies, een voorwoord van den voorzit ter van de Gewestelijke Landstorm-oom- missio „Gouda", den heer VaJckenier de Groeve, en de heeren burgemeesters van Waddinxveen en Schoonhoven. Het programma vermeldt verder schiet wedstrijden, sportwedstrijden, motorwed- stryden met hindernissen en in den namid dag wedstrijden door onder-officieren van hot 6e Rggiment veldartillerie, bestaande in carousselryden, patrouilleryden met hinder nissen en estafette ren. Daarna heeft nog een watappolowedstryd en roei wedstrijden plaats. Om 12 uur 's middags officieel© ont vangst ten stadhuize voor autoriteiten eu genoodigden terwijl de prijsuitreiking zal pikets hebben in tegenwoordigheid van den heer Duymaer Twist. De landstormdag zal door muziek gorden opgeluisterd, ter wyl vliegtuigen uiftSoesterberg in de lucht luister aan het feest zullen bijzetten. STOLWIJK. In de gehouden vergaderijig der Wïllhel- minavereemging is besloten op 31 Augustus een feest te oiganiseeren. Het programma zal later worden vastgesteld. VLIST. Door den landbouwer P. Verduyn is aan gifte gedaan van het voorkomen van mond en klauwzeer onder kyn vee. x De besmettelijke kekte roodvonk by J. Yff geweken verklaard. Een in nood gedood varken van den land bouwer van Zuilen werd voor de consumptie afgekeurd en onder politie-toezioht begra ven. De uitalhg van de op 17 dezer te Gouda gehouden loting voor den dienstplicht, lich ting 1927, is als volgt: 1. T. de Jong, 2. J. Vermeulen, 3. C. M. Neleman, 4. G. van der Neut, 5. J. van der Hee. WADDINXVEEN. Op den Brugweg alhier had een aanrij ding plaats tusschen een motorrijwiel en een wielrijder. De wielrijder wend over den weg geslingerd en bekwam eenige wanden aan zijn 'been. De motorrijder kreeg geen letsel. Daar beiden de noodiige voorzichtigheid niet hadden betracht, werd de zaak onderling gesdhikt. Onder het vee van de veebouilster de wed. v. H., in het tweede blok alhier, is een geval van miltvuur geconstateerd. Het ca daver werd dooij verbranding vernietigd. Ten nadeele van den heer v. E. in den Zuidplaspolder zijn ruita, 40 jonge kipper, gestolen. water en kwam daardoor dubbel zoo rlug vooruit. Daar de schepen haar als hat ware meezogen, kreeg men ongeveer een geval als van een wielrenner, die achter een mo- torgangmaking rijdt en daardoor een veel grootere snelheid kan ontwikkelen. Miss Ederle zwom zoo onder veel betere omstan digheden dan haar concurrenten tot nu toe, ze kon zelfs de crawl gebruiken in het kal- jftse water. Zouden we in het vervolg records met en zonder gangmaking krijgen? Zoolang miss Ederle niet wordt getrokken met een koord, kan men tegen deze gangmaking niets zeg gen, het is een profiteeren van de omstan digheden, waaraan pas bij een „reglement voor Kanaal zwemmen" een einde zou kun nen komen. SPORT EN WEDSTRIJDEN. ATHLETIEK. Dual-meet O.N.A/—T.H.O.R, (Ondanks d en regen, was gisterenavond een vry talrijk publiek aanwezig om de krachtmeeting tusschen bovengenoemde veneenigingen op de 8 bepaalde nunimers by te wonen. Al was T.H.O.R. zooaJs wel te voorzien was de sterkste, toch pleit het voor O.N.A. dat de athletiek bij haar zulke goede vorde ringen 'beeft gemaakt, dat zy het tegen T.H.O.R. durfde opnemen. We hoorden reeds weer van een revanche-wedstrijd. Of zoo'n dual-meet de animio voor de beoefe ning van athletiek ook kan venboogen. Voor de berekening -van den uitslag dient dat nummer één van ©lk num*mer 4 punten, numlmer 2, 3 punten, nummer 3, 2 punten en nummer 4, 1 punt krijgt. Door de duisternis moest (het hoogsprin gen vervallen. De uitslag van de overige mimjmers is als volgt: O.N.A. I—T.H.O-R. I. 100 M. hardloopien: '1. D. Kasbengen 12.5 sec. 2. D. Beyen. 3. J. Luytjes. 4. J. de Rooy. T.H.O.R. 7 punten, O.N.A. 3 punten. 200 M. hardloopen: 1. D. Kaabergcn, 26 sec. 2. D. Beyen. 3. C. v. d. Post. 4. A. Rood- bol. T.H.O.R. 7 punten, O.N.A. 3 punten. 800 M. hardiloopen1. A Boer 2 min. 27.4 sec. 2. M. v. d. Laan. 3. N. v. Eyk. 4. H. Roodbol. TJI.O.R. 7 punten, O.N.A. 3 pun ten. Kogelstooten (7!i K.G.): 1. J. de Rooy 9.54 M. 2. A. Radder. 3. D. Kasbeigen. 4. A. Roodbol. T.H.O.R. 5 punten, O .NA. 5 pun ten. Speefwetrpen'l. A. Radder. 2. J. Luitjes. 3. C. v. d. Post. 4. A. Boer. TjH.O.R. 5 pun ten, O.N.A. 5 punten. Verspringen: 1. J. Luitjes 5.79 M. 2. H. Roodbol. 3. D. Beijen. 4. M. v. d- loan. O.N. A. 7 punten, T.H.O.R. 3 punten. Estafette 4 x 100 M.: 1. T.H.O.R. 2. O.N. A. T.H.O.R. 8 punten, O/N.A. 4 punten. Totaal T.H.O.R. 42 punten, O.N.A. 30 punten. O.N.A. 11— TOI.O.R. 11. 100 M. hardloopen1. F. de Jong 13.5 sec. 2. J. ViooijiS. 3. A. Rystenjbil. 4. G. Ferwerda. TjHX).'R. 6 punten, O.N.A. 4 punten. 200 M. hardloopen: 1. A. Kadbergen. 2. C. v. Heuvel. 3. F. de Jong. 4. G. Ferwerda. T.H.O.R. 6 punten, O.NA. 4 punten. 800 M. hardloopen: 1. A. Vogelaar 2 min. 29-3 sec. 2. K. Loendersloot. 3. J. Bezem. 4. F. de Jong. T.H.O.R. 5 punten, OjN.A. 5 punten. Kogelstooten (5 K.G.): 1. A. Rystenbil 11 M. 2. A. Vogelaar. 3. J. Bezem 4. C. v. d. Heuvel. T.H.O.R. 7 punten, O.N.A. 3 pun ten. Speerwerpen: 1. A. Rijpte nihil. 2. J. Be zem. 3. A. Vogelaar. 4. K. Loendersloot. TjH.O.R. 6 punten, O.N.A. 4 punten. Verspringen: 1. A. Kalbergen 5.0l M- 2. A. Rijistenbil en C. v. d. Heuvel, 3. J. Vooys. T.H.O.R. 6% punt, O.N.A. 4% punt. Eestafette 4 x 100 M 1. T.H.O.R. 2. O. N-A. T.H.O.R. 8 punten, O.N.A. 4 punten. Totaal T.H.O.R. 44% punt, O.N.V 28% punt. Miss Ederle's recordtijd. De buitengewoon korten tijd van 14% uur, waarin Miss Ederle het Kanaal heeft overgestoken, heeft verschillende argwanen de zwemde^kundigen, die zich den urenlan- gen strijd van andere Kanaalzwemmers herinneren, de vraag doen stellen of miss Ederle om deteen recordtijd te bereiken soms een nieuw hulpmiddel tegen stroom en wind had gebruikt. By onderzoek en navragen is thans ge bleken, dat miss Ederle zwom „met gang- making"; een sleepboot beschermde haar tegen den wind en een ander stoomschip brak de kracht der golven door op eenige meters voor de zwemster uit te varen. Miss Ederle zwom aldus in betrekkelijk kalm DRAADI.OOZE DIENST. Ernstig spoorwegongeluk in Hannover. Misdadige aanslag. LERTHE, 19 Aug. Een ernstig spoor wegongeluk heeft hedennacht hier plaats gehad met den D-trein no. 8. De trein reed met groote snelheid toen de passagiers plot seling opgeschrikt werden door een gewel digen slag. Eerst ontspoorde de locomotief, die van de rest van den trein losraakte cn naast de rails bleef staan. De machinist werd terstond gedood. Van de zeven wagens, die nog verder ontspoorden, schoven eenige in elkaar, ter wyl anderen van den spoordijk rolden. De bagagewagen kwam aan den anderen kant van den spoorweg terecht. De reizigers in den slaapwagen werden in hun rust gestoord doordat de slaapwa gen omhoog kwam te staan. Eenige reizi gers in den wagon kregen verwondingen. Van de in de andere wagons aanwezige reizigers moesten verscheidene uitgezaagd worden. Direct na de ontsporing weerklonk een geweldig geschreeuw van gewonden en van personen, die niet wisten wat er gebeurd was en van angst begonnen te schreeuwen. Er zyn talryke gewonden. Het opruimings- weik heeft den geheelen nacht en ochtend voortgeduurd. Voor zoover hedenmiddag te 1 uur be trouwbare inlichtingen konden worden ver kregen omtrent de sléchtoffers van de ramp, bevinden zich onder hen geen Neder landers. Het ongeluk is vermoedelijk aan misdadig opzet te wyten. Op de plaats van de ramp is gebleken dat de verbindingsstukken tus schen de rails waren verwijderd. De justi tie is ter plaatse aangekomen. Met speur honden wordt het terrein afgezocht om de daders van dezen misdadigen aanslag op te 6poren. (Lehrte is gelegen op het kruispunt van de lijnen naar Hamburg, Hannover, Hilder- heim en Brunswyk.) De collectieve arbeidsovereenkomst in Zweden. Stockholm, 19 Aug. Ongeveer 190.000 ar beiders vallen onder de collectieve aibeids- overeenkomsten die omstreeks nieuwjaar afloopen. 67.000 van hen behooren tot de y'zer- en metaalindustrie, 49.000 tot de hou- industrie en 30.000 tot de kleedingindustrie. Het mijnwerkersconflict in Engeland- LONDEN, 19 Aug. Hedenmorgen is de Centrale Commissie van de Mynasaociale bijeengekomen ter voorbereiding van de he denmiddag plaats hebbende bespreking met de miinwerkersleiders. Churdhill heeft gis teravond in een rede te Swansea het ver trouwen uitgesproken dat een duurzame en eervolle oplossing van het conflict zal wor den bereikt. Hy aeide dat niet* merkwaar diger was dan de wij™? waarop het land be rust in de staking. Er waren bij deze sta king 1 millioen minder werkloozen da» bij de staking in 1921. De uitvoer bedroeg deze week 2.1 meer dan in dezelfde week van het vorig jaar, toen er geen staking was. Er is geen twyfel aan of de natie is sterk genoeg om dit groote ongeluk te overko men. Churchill verwachtte daarvan de ople ving in handel en industrie. Knaapje door de raillooze trein overreden. GRONINGEN, 18 Aug. In de Oude Bote- ringerstraat, waar hedenmiddag met het oog op het passeeren van den railloozen trein tal van belangstellenden stonden te wachten, is te halfzes de 11-jarige N. J. juist toen de trein door een tractor van de N.V. Bitumenweg werd ingehaald, door het publiek omvergedurwd en onder den aan hangwagen van den tractor geraakt. Met zware verwondingen aan hoofd en borst werd hy opgenomen. Tijdens het vervoer overleed het jeugdige slachtoffer. Het conflict b« Heemaf. HENGELO, 19 Aug. Heden had onder leiding van het afdelingsbestuur van den Alg. Ned. Metoalbewerkersbond een verga dering plaats van de bij dezen bond aange sloten stakende arbeiders by de Heemaf. De secretaris van de afd. Hengelo, de heer van Hatbum gaf een overzicht van de ge schiedenis die aan deze staking is vooraf gegaan. Met nadruk sprak hy de bewering der\Hrectóe tegen, dat deze staking kunst- mafcij^Jn 't leven was geroepen, om spr. meer lauweren te doen oogsten in het or- ganisatie|even. De oorzaak van de staking is wel degelijk gelegen in het feit dat er sedert geruii'men tijd groote ontevredenheid heerscht onder de arbeiders over de tegen woordige loonsvoorwaarden. Hy wekte de arbeiders op kalm te blyven-en een waar- digen stryd te voeren, zonder zich tot ex cessen te laten verleiden. Op een zeer lang durige staking kan naar alle waarschijnlijk heid gerekend worden. Er worden Voorbe reidingen getroffen voor de steunuitkeerin- gen aan de stakers. De ongehuwde georga niseerde arbeiders, wier uitkeering niet vol doende is om hun kostgeld te betalen, kun nen naar hun ouders gaan. De uitkeering wordt hun dan toegezonden.

Goudsche Courant | 1926 | | pagina 2