E te85 S VAN CAMP (MMmuDa mmewwti. PMHMKBEÜRTBN. Laatste Berichten. Beun van Amsterdam. Verzekert Uw ruiten V/aap moet die roerteer; heen. O,-die isheelemaal om hier fe koooen.J ZAveueu zeilf toonon oeaiigo gereser veerdheid. Bij nader polsen blijft het, dat zij ©enigszins gefroiseeerd zijn door de mededeeling dial prinses Aetrid tot de Roomseh^Kaitholieke Kerk zal of moet overgaan. Men ziei de noodzake lijkheid daarvan niet in, in een land, dat nu ja? jvel een R. Kath. bevolking heeft, maatf waar de meerderheid toch los van dft/Jcerk staat. Men herinnert er ook aajijo^at Belgie s eerste koning, Leopold I, steeds protestant gebleven is in eon tijd taea. de bevolking veel sterker dan ;%an de kerk ge hecht was. v,. Toen van den overgang nog niets bekend was en men de, mogelijkheid daarvan opperde, kreeg men veelal ten antwoord een Zweedeohe prinses heeft te veel karakter om ter wille van een kroon van geloof te verande ren. Nu de prinses getoond heeft, dal ,.Bruxelles vaut bien une toesse", ge voelt men ziöh teleurgesteld. En in mo narchistische kringen vreest men dak* de gemakkelijkheid', waarmee vorstelijk n ke personen soms met hun godsdien stige overtuiging omspringenniet be vorderlijk is voor het monarohisme. Niettemin, bij de huiselijke plechtig heid tot voorstelling van den kroon prins aan de leden der koninklijke fa mi lie was ook de Luthersche aartsbis schop Sbderblonv aanwezig. Da Prins zelf heeft aller harten ge wonnen door zijn bescheidenheid. Het bericht van zijn komst was uitgelekt en aan het «dation waren vele nieuws gierigen. Volkomen onopgemerkt, mef een reistasch in de hand. wist hij ech ter het station te verlaten hij stapte in een taxi en reed daarop naar do woning van zijn a s. schoonvader ZWITSERLAND. De aardstorting in het Khonedal. Kaar ae „iimcs utt üenóve ver neemt, js mans door proL Meroanton, ie Lausanne, uie .uit een vliegtuig de ♦ueat du Mini heeft waargenomen, vast gesteld, dat de aardmassa enz., die oniamgp een gedeelte van het Khone dal heeft o versperd, na air beneden is gekomen ten gevolge van een afbrok keling van een gedeelte van een der hoogste^ stoppen, n.l. de Cime de 1'Est. FRANKRIJK. Hot spoorwegongeluk bjj Melun. Onvoldoende seinen. bonder<iagochiend heelt op t spoor wegnet det r. L. ivt. weer een gruwe lijke botsing piuüis gehad, waarbij zes reizigem nev teven lieten, waaronder 2, Aimaikaansche studenten. Cm hall zes 's ochtends reed de sneltrein van V intimille, die om b.4ó in Pafjjs moest zijn, achter op den express Montarlier—Parijs, welke om 6.Uó in parijs werd verwacht. De ex press liitó wegenis het breken van een kopperln£ in het station Vulaines-sur- Seine, t>0 K.M. der hoofdstad, moe ten stoppen, teneinde 'heit euvel te doen hersteken, toen de sneltrein uit Vinti mille niet volle vaart het station bin nenreed en zich op den stilstaanden express stortte. L)e goederenwagen, dde den trein sloot, werd verpletterd; van de daarvoor rijdende le en 2e klasse wagens werden de plafonds af gerukt. De locomotief, tender, goede renwagen en het eerste derde-klafcse rijtuig van den sneltrein werden om vergeworpen. De oorzaak van het ongeluk is aan het verkeerd werken of verkeerd in terpreteeren der seinen te wijten. Ver schillende seinen werkten niet, terwijl het blok-systeemi in reparatie was De speciale signaalsohijven, welke in tijd van nood dienst moeten doen, schijnen door dén machinist van den express niet te zijn begrepen. Een dier gelukkig ontkomen reizigers heeft verteld dat hij. toen zijn trein stilstond in Vulaines. even uitstapte om te vragen wat er aam de hand was Hij vernam dat er een koppeling was gebroken, maar dat de trein aanstonds vertrekken zou. Hij was op het punt in te stappen, toen hij in de verte in de duisternis twee lichten met razen de snelheid1 zag naderen. Hij liep haas tig weg. begrijpende dat er fets vree- selijks zou gebeuren. Een oogenblik later had de botsing plaats. ENMILAlfD. Allan Cobh&m'g terugkeer. Het plan om Alan Cobham op Serpetine in Hyde Park te laten neeV dalen, is opgegeven, omdat men vlieger na het volbrengen van^^n tocht van 12-000 mijl niet op deMAat ste 100 yard aan noodelope gevaar bloot wilde a ellen. Er is nu'&h. strook van de Theems bij het voetbal-terrein van Chelsea uitgeaooht, zQgfSat de vlie ger bij goed weer op^de0 rivier, en al» dit niet mogelijk ztnf zifh op het ruime voetbalveld zal i&iuietil land en f BINNENLAND. Wotfngcongres 1$26. Op hot op 6 November a.s. te Am sterdam te houden woningcongres zul len als praeadviseurs optreden de hee- ren S. J. L. van Aalteto Jr., Je Rotter dam H C. Nijkamp te Enschede, C. Smecok te Arnhem en F. M. Wibaut te Amsterdam. Radio-uitzending van zakelijke berichten door het rijk. Naar de Res.bode verneemt, bestaat bij de Rijksadministratie der P. T. T. tiet voornemen, binuen enkele maan den een radio-telefomezeuder voor het zakelijk verkeer in dienst te stellen. De®e zender zal ter beschikking ge steld worden tegen een vast te stellen, tarief van bureaux, corporaties e. d., die er behoefte aiam hebben dergelijke» uitzendingen te doen plaats hebben. Over de plaats waar deze zender gevestigd zal worden, staat nog niets vast Met het oog op dit voornemen zijn er verleden maand reeds te Schevei ningemrdiaven proef uitzendingen gehou den, waarbij bleek, dat met een an tenne-energie van 3 K.W. voor geheel Nederland voldoende geluidsterkte te verkrijgen ijs, zander andere telefonie- stations op de 1950 M.-golf storende invloed te oefenen. Alleen binnen een straal van onge veer 1 K.M. werd! hinder ondervonden bij de ontvangst van Radio-Paris op selectieve toestellen. jttagin November zuflen de proefne mingen hervat worden. TWEEDE KAMER. v Begrooting Leeningfonds 1914 voor •ei het dienstjaar 1927. It^ediend' is een wetsontwerp .ot vaststelling van de begrooting vam in komsten etv uilgaven van het Leening- fonds [1914 voor het dienstjaar 1927 ifjekte onder de varkens. Ten zuiden van de Waal heerscht op verschillende plaatsen in hevige mate de, vlekziekte onder de varkens. Dank zij de genomen voorzorgen (in- enungD, het aantal sterfgevallen ge ring. De' aangetaste dieren worden ech ter in hun verdere ontwikkeling door deze ziekte sterk belemmerd In Noord- Brabant is hier on daar de sterfte on der de varkens zeer groot. Brandstichting in het Artilleriepark in den Haag. Omstreeks liuinwaaJl gisteravond zag een agent, die juist zijn ronde door Klein Zwitserland gefienst had, vlam men slaan uit een der loodsen van net artilleriepark aan den Kaam weg in den Haag. Hij reed wat hij rijden kon. naar de teiefoonbrandlmielder bij de Witte Brug en gal aan het Hoofdbreuu van Politie op: zware uitslaande brand artilleriejfark. De brandweer was spoedig aanwe zig, en een groote macht politie zette onmiddellijk het terrein af. Toen de brandweer de deuren open brak, vond men gereedschappen, smeer middelen, een bus benzine en een pro viandwagen in reparatie. In de loods was geen vonkje te bekeunen. Alleen de achterwand van de loods, waar vlak langs dte onverlichte trambaan van ds N.Z.H.T.M. ligt, stcind in lichte laaie over een lengte van meer dan 25 M. Hoog stegen de vlammen op. Zonder twijfel heeft men hier met brandstichting te doen. Het zal echter niet gemakkelijk zijn den dader te vinden. Gielukkig heeft de politie een aan wijzing. Twee leerlingen van de Zee vaartschool wandelden op den Haam- weg naör de Witte Brug. Uit de verte zagen zij den brand' als het ware uit breken. Zij snelden toe en zagen een man op een fiets, nervous omkijkend naar den brand, de wijk nemen over den Kweekerijweg. Dat meet stellig dq dader geweest zijn. Maar hoe zag nij. eruit Door de consternatie en de duisternis hebben rij het niet gezien ONDERWIJS. Pïof. dr. A. U. de Hartog. Dr. A. it. d£ Hartog, wiens benoe ming tot hoog leer aar voor de Apologie van heit L4iruHeox-(Wu bij de faculteit der godge. eerdbeid te Utrecht wij reedfc meldden, werd in 18o9 geboren en in 1002 candiaaat in Utrecht om 11 Oqli.j 19U3 te Ommeren net predik ambt i* aanvaarden. In 1900 vertrox de nitfjjpre hoogleeraar naar Heemste de, welke standplaats hij in 1910 mei Haarlem verwisselde. 30 Sept. 1917 deed dr. de Hartog zijn intrede in de hoofdstad des lands. Dr. de Hartog is een, zeer strijdbaar figiiur die in woord en geschrift meer malen den strijd aanbond tegen die ver dedigers dier aiheislische wereldbe schouwing en betoonde zich daarbij een gei eerde van zeer wijsgeerigei: aanleg. Als organisatie met de uitge sproken bedoeling om aan te toonen "dat de wetenschap godsdienst hand haaft. stichtte hij de vereeniging Te Middaghoogte, waarvan hij voorziet er Voorat in zijn tijdschrift '„filieiiwe banen'' propageerde dr. de Hartog zijn idem. Toen Jan. 1908 het eerste no. van deze periodiek verscheen, om schreef dr. de'Hartog zijn streven als volgt ..Wij bedoelen de Christ, reli gie tegenover verstandelijke vervlak king en onbes'emd gevoelssubjectivis me in redelijken zin te verdedigen en te verdiepen. Dit zal geschieden dbordat wij het zwaartepunt van de historie verleggen naar de grondproblemen." De redac teur bond in zijn tijdschrift niet het. minst den Stri jd aan tegen het empi risme en het historicisme. Tal van geschriften zijn van zijn hand verschenen. In 1905 verscheen zijn eerste brochure getiteld De his torische critiek en het geloof der ge meente." Van zijn groot ere werken noemen we allereerst zijn „Noodzakelijke aan vulling van .Calvijns Institutie", dat in drie deeien het lidht zag. Verder ,,De rgdelijkhefdjder religie" en ,,De Heils- feiten" e. a. De nieuwe hoogleeraar is 57 jaar oud. KUNST. D« „Afissa Solenmis" door het Toonkunatkoor van Amsterdam. Ter herdenking van den lOOsteu sterfdag van Beethoven zal de Missa Solemnis als ToonkiraMuitvoering op Zaterdag 26 Maart 1927 (sterfdag van den meester) ten gehoore worden ge bracht. NIEUWE UITGAVEN. Het verdrag NederlandBelgië, Vol kenrechtelijke en militair-politieke beschouwingen door J. Harberts. Met een voorwoord van Gen. b. d. C. J. Snjjders. Rotterdam, Njjgh Van Ditmar's Uitg. Mjj. 1926. Het bovenvermelde boekje van den kapi tein van den Generalen Staf J. Harberts, leeraar aan de Hoogere Krijgsschool en voorzien van een voorwoord van generaal Snijder®, werd ons toegezonden door het volijverige „Nationaal Comité van Actie tot wijziging van het verdrag met België". Waar de Memorie van Antwoord betref fende het wetsontwerp tot goedkeuring van het verd'rag op vele punten van dit zoo in gewikkelde vraagstuk een nieuw licht heeft geworpen, heeft de schrijver in deze studie het vêrdrag in het licht van deze M. v. A. opnieuw in beschouwing genomen. Vooral is in deze brochure aandacht gewijd aan het vraagstuk van onze souvereiniteit op de Westerschelde in verband met het volken rechtelijk régime der internationale rivie ren en de eerbiediging onzer onvervreemd bare hoogheidsrechten op Nederlandsch ge bied. Generaal Snijders noemt het in zijn pittig voorwoord een bedroevende verslap ping van het nationaaal bewustzijn wan neer een volk zijn souvereine rechten laat aantasten. Ook deze quaestie acht hij zeer belangrijk, een levensquaestie voor onze na tie. De M. V. A. heeft ten opzichte van dé afbakening der onderlinge politieke verhou dingen en de vaststelling en handhaving van onze rechten en bevoegdheden op de Séhelde eenige geruststelling gebracht, maar kapi tein Harberts toont aan, dat er nog vele en gewichtige punten ongeregeld of onopgelost blijven of vatbaar zijn voor tegenstrijdige uitlegging en opvatting. De schrijver mfeent dat Minister van Karnebeek ook nu nog de zaak geheel bekijkt door een Belgischen bril. Nederland mag zich echter niet laten inti- mideeren door acties van een „Comité de Politique Nationale" of andere anti-Neder- landsche Belgische organisaties en personen. Een verzoening tusschen beide landen ten koste van onze levensbelangen en onze waardigheid zoo schrijft generaal Snij- tters moeten wij afwijzen, hoeveel waar de wij ook aan de vriendschap met België hechten. In een zevental hoofdstukken gaat de schrijver nader op verschillende punten van het verdrag in. Achtereenvolgens behandelt hij de opheffing der Belgische neutraliteit en de schaamtelooze politiek door België in de laatste jaren tegen ons land gevoerd, de opheffing van het Antwerpensche oorlogs haven verbod, de quaesties van de toelating van Belgische oorlogsschepen op de Schelde en het Schelde-regime in oorlogs- en vredes tijd. Hij meent, dat wij in geen geval toe mogen geven aan de eischen in de verschil lende quaesties door België gesteld. Op tal van uiterst belangrijke punten acht hjj het verdrag dubbelzinnig. Nadere aanvulling is op verschillende plaatsen noodzakelijk. Veel beter zou het echter zijn wanneer het Ver drag, dat ondanks een uitgebreide Toelich tende Memorie en een Additioneel Protocol nog zooveel leemten vertoont, door een nieuw, duidelijk en meer volledig Verdrag werd vervangen. Dan zou er tevens gele genheid gevonden kunnen woj-den om het vraagstuk der Wielingen eindelijk eens te regelen. De schrijver geeft in een afzonder lijk hoofdstuk de richting aan, waarin z. i. deze quaestie moet worden opgelost. „Al heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken het verdrag geteekend, het parle ment blijft zoo zegt kapitein Harberts volkomen vrij om te doen wat m.i. onge twijfeld zijn plicht is,n.l. het te verwer pen." Zjj die zich meer uitvoerig met de be studeering van dit verdrag bezig houden, zullen ziekbr kennis moeten nemen van deze wel gedocumenteerde goed geschreven bro chure, die niet in de eerste plaats de oeco- nomische maar vooral de volkenrechtelijke nadeelen van dit oftzalig verdrag duidelijk belicht. Travel and Language by T. Brugman. Uitgave P. van Ketel, Den Haag. Prjjs 0.75. Een klein handig boekje, dat reizigers, die nqg niet al te best met Engelsch over weg kunnen stof levert tot het voeren van een eenvoudig gesprek, en hen over de eer ste moeilijkheden heen kan helpen. Aankondiging Nederlandsche Maatschappij voor Handel en Nijverheid. lu nu Septembernummer van he( tijdschrift rijn ondier het offioieele ge deelte afgedrukt vragen, die d>oor het Hoofdibestuur aan die) departementen worden voorgeiegd inzake belemmerin gen door handel en nijverheid onder vonden en inzake het ontwerp-wegen belasting. Voor het volgewdi nummer worden nog vragen aangekondigd, in zake fondsvorming of te goed-schrij- ving bij de sociale verzekering en wat daarmede verband houdt. Onder het redactioneel gedeelte zet de heer B. de H. zijn beschouwing „Uit ons Verleden" voort. Ditmaal geeft hij onder den titel „De Neder landsche Huishoudelijke Maatschappij" een „tijdbeeld" van, de toestanden in den aanvang der 19e eeuw. Daarna wordt iets medegedeeld over de huisvesting van het Museum van (Kunstnijverheid en de plannen om» dit onder te brengen in het gebouw van de Vleesohhai op de Groote Markt te Haarlem. Dr. J. A. Sch roeder vertelt een en ander over het Koloniaal Instituut te Amsterdam In verband met de plech tige opening van het Instituut door H. M de Koningin op 9 October a.s. De heer B. A. Verhey bespreekt in waardeerenden zin het verslag van de commissie tot reorganisatie van den R ijkswafterstaatsdienet De aflevering bevatte voorts ver schillende Bezuinig ingsmoof j es en do gebruikelijke rubrieken. Als bijlage iï^A het tijdschrift ge voegd een brief ^an den militairen needlework er der Centrale Commissie voor Bezuiniging met diens antwoord daarop inzake bezuiniging op de oor- logsbejgroöting, watarin Vooral het vraag stuk van vermindering van het be roepskader en van het aantal beroeps officieren nader wordt uitgewerkt. WETENSCHAPPELIJK NIEUWS. Oorzaak van den'kanker ontdekt? Verwekt door radio-actieve stoffen. Elke bestraling ontladen door Dr. Lumentut. Ane.ai ine.ui uit haaivin dat Dr. Lu mentut in zijn voordracht behandelde het weds lagen van zijn pogingen tot het onderzoek van het kankervraag- stuk, dlie met de grootste belangstel ling in Indische wetenschappelijke Krin gen ontvangen zijn. De conclusie van dr, Lumentut is, dïat de kwaadaardige gezwellen verooraaiakt worden door ra dio-actieve stoffen en hun transforma ties, zoowel bij mensohen, dieren als planten, onafhankelijk van het ras, de soort, het gepladht, dien leeftijd of de bloedverwantschap. Eiemige kankerpa tiënten zijn volgens dit nieuwe inzicht behandeld', eji ofschoon! de waame- rmngstijd' te kort is. verklaarde dr. Lu mentut zich voorloopig tevreden met de geconstateerde verbetering in het kan- kervraagstuk. Hij adviseerde alleen in uiterste noodzaak tot voorzichtige toe passing van raddo-aCtieve- en Röntgen stralen, en ontraadt in verband met de nieuwe ontdiekking elke bestraling van kwaadaardige gezwellen. Zondag- 26 September. GOUDA. Remonstr. Kerk, 10% u. v.m. Mej. Ds. F. W. Rappold van Dokkum. St. Janskerk, 10 u. v.ra. Ds. N. Luyendijk van Nieuwerkerk a. d. IJssel. Kleine Kerk, 10 u. v.m. Ds. J. Borger. Luthensche Kerk, 10 u. v.m. De heer L. Bod- daan. j Geref. Kerk, Turfmarkt, 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Ds. Herm. Knoop. Ver. „Calvjjn", Nieuwe Zaal, Turfmarkt 142, 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Ds. P. Zandt te Delft Chr. Geref. Gemeente Turfmarkt, 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Ds. R. Kok. AMBCERSTOL. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. Hugenholtz. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk, 10% u. v.m. Ds. L. R. v. d. Broek. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. en 7 u. n.m. De heer van Ieperen, g?.o. te Oosterwjjk bij Leerdam. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk, 10 u. van. Dr. K. H. Boer- sema van Leiden. Remonstr. Kerk, 10 u. v.m. Ds. Houtgast. Evangelisatie, 9% u. v.m. en 6 u. n.m. Ds. J. Haring uit Utrecht. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m en 7 u. n.m. De heer van Hoek, cand. b. d. H. dienst te Bil hoven. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10% u. v.m. Ds. A. Land stra. Gerei Kerk, 10% u. v.m. en 7% u. n.m. Ds. L. E. Smilde. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10% u. v.m. Ds. B. Nieuw- burg. OUDEWATER. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. en 7 u. n.m. Ds. H. J. van Sohuppen. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk, 10% u. v.m. Ds. B. J. Kanis. Evangelisatiegebouw, 10% u. v.m. De heer C. A. de Vriee, godsd. onderw. WADDINXVEEN. Remonstr. Kerk. Geen dienst. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. D®. J. v. d. Spek uit Schoonhoven. 7 u. n.m. De heer de Redelijkheid. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. De heer C. Boere, cand. te Capelie. REEUWIJK. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. F. W. G. Verheul te Gouda. "T**? - "Sf H**" Is het voor een kind wel minder noodig dat het leert zwemmen, dan dat het leert lezen, schrijven en rekenen? Mr. J. A. N. FATIJN, STADSNIEUWS. GOUDA, 25 September. Drankwet. Burgemeester en Wethouders der ge meente Gouda brengen ter openbare kennis dat op 24 September 1926 by hen is inge komen een verzoekschrift van Cotudia Gerardus Wilhelmus van Dieet, van beroep corveëer-militair, wonende te Amersfoort, om verlof voor den verkoop van alcoholhon.' den drank voor gebruik ter plaatse van ver koop in de localiteit van het perceel Boe lekade no. 4l2 aldaar. Binnen tiwee weken na de dagteeikeninig dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren inbrengen. Herkeuring voor den dienstplicht. De Burgemeester van Gouda heeft bij Openbare Kennisgeving terzijde van ihet raaadhuis doen aanplakken een bekendma king, waaruit blijkt dat de herkeurings- raad voor den dienstplicht in een of meer gejmeenten van ons land zitting zal houden in November en December. Deze kennisgeving vermeldt wie voor den keuringsraad kunnen verschijnen en wat daarvoor moet worden verricht. Vergadering van het personeel der Openbare en Bjjzapdiere scholen in de Inspectie Gouda. Het personeel van de Openbare en B(|. zondere scholen in de Inspectie Gouda, koimt in vergadering bijeen op Donderdag 7 October te 10 uur In de zaal Kunstmin van „Ons Genoegen". De agenda voor deze vergadering luidt als volgt: Rekening en verantwoording betreffende de vergadering in 1925. Lezing door Mevrouw Ina Boudier'Bak ker te Utrecht. Onderwerp: Zedelijke op voeding in het gezin. Causerie door den 'heer A. H. Willemse, vertegenwoordiger der Firma J. B. Woliters te Groningen, naar aanleiding van tentoon gestelde platen en kaarten. Pauze tot half drie. Lezing door Dr. J. A. Nedeibragt, Ad ministrateur, Chef dor Directie van Eco nomische Zaken van het Departement van Buitenlandsche Zaken te 's-Graverihage, Lid en Rapporteur van de permanente Commis sie van Toezicht van aen Volkenbond. On derwerp: De Volkenbondsidee en haar toe toekomst. Ontwikkelingscursussen van Volksonderwijs. De ontwikkelingscursussen uitgaande van de afdeeling Gouda van de vereeniging „Volksonderwijs" worden gehouden in de O. L. School in de Keizerstraat. Er is zoowel een jongens- al® een meisjes- cunsus. De leasen vangen 4 Oct. aan en worden 8 avonden per week gegeven van 79 uur. Inlichtingen verstrekken: Mevr. Gouda— Derksema, Van Beverninghlaan 21; Mevr. D. v. d. Bosch,Bronamiddel, Zoutmans- pleiïi en H. Jac. den Uijl, Zoutmanstraat 85, bij wie ook leerlingen zich kunnen aanmel den. Een jubileum. Donderdag 30 Sept. a.s. hoopt den heer J. Koppendraaier den dag te herdenken waarop Jiij voor 25 jaar in dienst is getre den bij de Firma J. J, van der Saniden, Koek-, Banket- en Suikerwetkfabriek aan de Markt alhier. Ned, Ver. van Huisvrouwen afd. Gouda. Blijkens de Mededeelingen van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen afd. Gouda zal in dë eenshvolgende huishoudelijke ver gadering aan de orde 'komen de vericiezing van een nieuwe Presidente, daar Mevr. E. de Blouiw—Scholte wegens drukke bezighe den voor deze functie heeft bedankt. Propaganda-avond van de N. C. J. G. O- V. „de Schakel". De N. C. J. G. O. V. „De Schakel" afdee ling Gouda houdt in de zaal „Kunstmin" op Zaterdag 9 October ae. een propaganda- feest&vond waait)ij welwillende medewer king wordt verleend door de Reciteerver- eeniging „Jong Leven" onderafdeeling van „De Schakel" en door een strijkje. Opgevoerd wordt een klucht in één be drijf „Rustige Luidjee", waarna de heer Kees v. d. Wcgfhe (Voorzitter van JDe Schakel" afd. Utrecht een propaganda- rede zal houden. Na de pauze muziek en een komisch propagandastuk in drie he' drijven. Een jubileum. Aanstaande Vrijdag 1 October zal het 50 jaar geleden zijn dat den heer M. J. va" der Horst bij da firma Liesker Oo., Distillateurs-Likeurstokers alhier in dienst trad. Al» bijzonderheid kan nog worden ge meld dat wijlen de vader van den jubilaris 57 achtereenvolgende jaren bij dezelfde fir ma is werkzaam geweest. Het zal den ju bilaris op dien dag zeker niet aan belang stelling ontbreken. De Black People in Den Haag. „So this is the Hague", zei een der Creool- «chen, die lang, niet van natuurlijke schoon heid ontbloot was tot een verslaggever van het Vad, die bij de aankomst van de groep artisten tegenwoordig was. Ze zette haw handbagage bij den grooten hoop, diepte *n harde peer uit een der zakken van haar rels- jas en zette daar haar witte tanden in, zoo dat de hardgroene vrucht knapte. Om 10.04 u. kwamen ze gisterenavond aan, the Black People, uit Bremen. Daar hadden ze veel succes gehad, vertelde een van hen. Nee, de reis was niet lang gevallen. „Hebben al zooveel gereisd", zei de Creooï- sche, en ze lachte, zooals wij lachen, wan neer een dagjesman ons vraagt of Scheve- ninge ver is van het Vredespaleis. Van Black People is men «oo Hcht geneigd Jtofcëndat ze, nou ja, dat het zwarten pgje artisten zijn menschen, gewone mensohen. De mannen rooken ook sigaren e„ de prima donna droeg ook een bontjas en haar kleedster ook een mantelpakje, ze hadden ook koffers, en ook Singled hair. Net als bij ons. Uiterlijk zouden wy het kunnen zyn na een goed Scheveningsch seizoenmaar nla de drummer op slag komt, en de man met de banjo zijn langgelede vingers rept.», dan Weil, come and see to-morrow zei de Creoolsche. „Good night". Zaterdag komen ze hier in den Schouw burg hun revue opvoeren. Voor bijzonderhe den ziet men de advertentie in dit nummer. Goudb in woord en beeld. Het heden versdhenen nummer van „Op gang". algemeen geïllustreerd weekblad onder' hoofid-redactie van Herin. v. d. Eerenbeemt (uitgave Van Monster's Uit gevers Mij., Amsterdam), is goeddeels aan Gouda gewijd. In dit om zijn bijzonder fraaie uitvoering in diibbeitoondruk bekende weekblad komt een enthousiast gestelde beschrijving voor van het mooie van onae in het hart van Holland aan IJseel en Gouwe gelegen stad met haar landelijke omgeving waarvan groote 'bekoring uitgaat, verlucht met niet minder dan 10 zeer fraaaie afbeeldingen naar foto's van den bekenden fotograaf A. G. van Agtmaal te Baarn. Behalve zeex mooie reproducties van het alom geprezen Stadhuis en de Waag, die alle details scherp doen uitkomen, is er een markante foto van het mooie Lazaruspoortje, waarin het kunstige beeldhouwwerk geheel tot «ijn recht komt, voorts Is er een prachtopname van de geheele Markt waarop het Stad huis als een juweel in 't midden pronkt, en zijn er interieurs uit de St. Janskerk, zoo fraai als wij nog nimmer in eenig tijd schrift zagen. Een typisch gezicht op de Havensluis met Tolhuis en haven en een overeichtkiek van de geheele stad, benevens een zeer mooie reproductie van de in hpt museum aanwezige Miskelk van Jacoba van Beieren maken dfe fraaie collectie vol. Mond- en klauwzeer. Ten stadhuize is in den afgeloopen weeic aangifte gedaan door drie landbouwers hier ter stede van het voorkomen van mond- en klauwzeer onder hun vee. Natuurkundig Genootschap. De jaariijkisöhe Algemeene Vergadering van het Natuurkundig Genootschap voor Gouda en omstreken wordt gehouden op Wbensdag 29 September a.s. des avonds ten half negen, in kaïner no. 1 van de So ciëteit JDe Réunie'Oostihaven alhier. De agenda vermeld oa. de volgende piun- ten van behandeling: Jaarverslag; Reke ning en Verantwoording van den Penning meester; benoeming van leden der kascom- missie voor het vereenigingsjaar 1926 1927; bestuursverkiezing wegen® periodieke aftreding der heeren Dus. S. J. Vroman, Dr. D. E. Bosselaar, L. A. H. J. M. Quant en Dr. E. J. Hamburger. Thalia-Theater. Het journaal opent met „Ditjes en Dat jes" waaronder diverse vogels in de natuur lijke kleuren, fruitoogst, alpen-sport, neer daling met een parachute, scènes uit éèn Londensche revue, enz. Op het tooneel treden Sisters Washing ton op. Zij zingen aardige liedjes en stellen het publiek op gemakkelijke manier in de gelegenheid de vroolijke refrejnen mede te zingen. Met hun transformatienuimmers hadden zij den eersten avond reeds heel veel succès. Als hoofdnummer gaat „Robin Hood de Vrijbuiter" een groot romantisch filmspel in 11 bedrijven met Douglas Fairbanks in I de hoofdrol. Deze film is een nieuw bewijs van zijn groot talent en van de macht van de dollars, want men krijgt een pracht te zien in burchten, zalen, alles even voornaam en royaal. Daarbij zijn alle rollen goed be zet. De film vangt aan met een steekspel in gruotschen stijl en gelijkertijd zit men te midden der avonturen van Fairbanks. Hjj wint zijn tweegevecht maar verliest zijn hart op een der torentransen waarheen Lady Marian Fitxwarter vlucht voor de at tenties van den zwarten prins, die van dat oqgenblik Douglas' doodsvijand wordt maar Richard Leeuwenhart is zijn vriend en prins John staat voorloopig machteloos. Pas wanneer de koning met zijn riders naar het heilige land trekt, krijgt de tot regent benoemde prins gelegenheid zijn kans waar te nemen, hij knevelt het volk en droomt van zijn officieele troonsbestij ging zoodra Richard gevallen zou zijn. Douglas keert onderweg terug van zijn kruisvaart als hij verneemt wat er in En geland aan het gebeuren ie. Als Robin Rood maakt hij het den verraderlijken dwingeland ontzettend lastig, hy staat voor niets, hlijft Leeuwenhart trouw, en is over al en nergens tegelijk. Hij ontdekt de koningin van zijn hart in een klooster, wint gevechten, schiet zijn Pijlen onfeilbaar en de kroon op zijn werk wordt gezet als Richard Leeuwenhart te- fugkeert om recht te doen en wraak te ne men. Een prachtfilm met zeldzame massa regie! Het „Thalia-trio" in «ijn nieuwe samen stelling geeft veel mooie te hooren. Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Aanbiedingen van werkzoekenden. Lijst van 22 September 1926. (Bieden zich aan: Bieden zich aan: 1 vormgieter, 9 aarde werkers (3 gedeeltelijk), 8 pijpmakers, 4 drukkers, 9 letterzetters, 1 smoutzetter, 13 "riers, 2 witters, 2 schilders, 1 stucadoor, 'I metselaar, 15 grondwerkers, 2 uitvoer ders, 20 opper- en 8 timmerlieden (2 ■^ep®-), 1 telegraafWerker. 2 hulp- straatmakers, 2 meubelmakers, le meubel schilder, 8 houtdraaiers, 3 kistenmakers, 1 behanger-stoffeerder, 1 witwerker, 1 stof feerder, 1 slagersknecht, 2 mandenmakers, 1 mach. houtbewerker, 3 schoenmakers, 2 scheepskJSakers en ijzerwerkers, 3 stokers, 2 wagenmakers, 1 smid, 3 rijwielherstellers, 1 machinist, 1 mettLaldraader, 3 loodgieters, 2 electriciens, 1 ketelmaker, 1 fnunevyler, 1 instrumentmaker, 3 blikslatrers. 1 koper gieter, 1 scheepstuiger, 1 nettenrekker, 4 bankwerkers (1 halNvaa), 2 touwslagers, 1 boekbinlder, 3 textielarbeiders, 5 suikerwen kers, 2 brood- en banketbakkers, 14 pak huis-* 2 expeditie- en 7 schippersknechts, 1 landbouwwerker, 2 tuindersknechts, <16 sigarenmakers, 2 plakkers, 4 reizigers, 1 winkel- en 8 kantoorbedienden, 1 huisbe waarder, 2 keilners, 4 koetsiers, 3 boek houders, 104 transport- en fabrieksarbei ders, 4 chauffeurs, 3 winkeljuffrouwen. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 22 Sept.; Karei Johannes, z. v. J. Bakker en W. J. van der Noll, Vierde kade 85. 23 Sept.: Cornelia, d. v. C. Molenaar en M. D. Stoppelenburg, Jaaigpad 45. Aai den Magidalenus, z. v. W. Jongeneel en A. M. Li8sendorp, Gouwe 92. Johanna Hil- legonda Theresia, d. v. A. A. Wynhof en J. M. Jansen, Erasmussfcraat 2. 24 Sept.: Gerrit, z. v. J. M. van der Kist en H. C. Linthorst, Raam 254. ONDER/PROUWD: 23 Sept.: C. C. Wie- zer en M. M. Mallon. M. de Knegt en W. Mahol. C Teekens en H. G. van dfcr Klis. M. D. Cabout en A. M. van der Hulst. M. A. Timmermans en M. G. Pe ters. OVERLEDEN: 24 Sept. Jacobus Wilhel mus Hendricus Smits 18 mnd. Agenda. Van 2427 Sept. Zaai „Concordia" West haven Bazar ten bate van het Gebouw van de R.K. Volksbond. 26 Sept. 10 uur Ileeuwyksche plas. Onder linge wedstrijden Roel- en Zeilvereenl- ging „Gouda". 26 Sept. 7% uur. Groote Schouwburg. Con cert van het Haagsch Symiphonie-orkest voor het Instituut van A. O. 28 Sept., 8 uur. Soc. de Réunie. Openings avond Volksuniversiteit afd. Gouda. Voor dracht Joh. de Meester Jr. 2 Oct., 8 uur. Nieuwe Schouwburg. Ameri- kaansche Negerrevue. 5 Oct. 2 u. n.m. Stadhuis. Aanbesteding ten behoeve der Gem. Lichtfabrieken. De apotheek van den heer E. Grendel, Gouwe, is deze week tot en met 1 October benevens den daarop volgenden nacht ge opend na 8 uur des avonds (des nachts ech ter alleen voor recepten). UFT PEN OMTREK. ALPHEN d. RIJN. Met brandwonden bedekt. De 14-jarige v. S. kwam op de scheeps werf van de firma K. alhier in aanraking met 'n gloeienden bout, waardoor zijn kleeren vlam vatten. Een monteur greep den is vlammen gehulden knaap en dom pelde hem in den Rijn, zoodat de jongen silechts eenige brandwonden aan gelaat en borst bekwam. BERGAMBACHT. De gemeenterekening dienst 1925 is vast gesteld met een bedrag:- in ontvangsten gewonen dienst 144.850, in uitgaven idem f 100.492, batig saldo 44.358; in ontvang sten kapitaaldienst 284.636, in uitgaven 302.492, nadeelig saldo 17.956. •OVDEltAK. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente is bijeengeroe pen op Dinsdag 28 September 1926 des na middags ten 7% uur. De agenda vermeldt: Mededeelingen. Ingekomen stukken. Wijziging Rekening-Courant-overeenkomst. Wijziging verordening Waterleiding bedrijf. Vaststelling gemeenterekening 1925. Vaststelling Rekening Waterlei dingbedrijf 1925. - Vaststelling Rekening Electricitditsbedrijf 1925. Vaststelling Rekening Burgerlijk Armbestuur 1925. Aanbieding begrootingen. Benoeming le den Waterleidingcommissie. Reclame's etc. HAASTRECHT. In de gistermiddag «mier vooraittersdhap van Baron v. Hemert tot Dingshof gehouden GemeenteraaadBvergadering was bericht in gekomen van wethouder Van den Beng, dat hij door ambtsbezigheden verhinderd is de vergadering bij te wonen. Aan de orde kwam Voorloopige vaststel ling der gemeenterekening 1925. De heer Scheer, rapporteur der commis sie, stelde vragen en maakte opmerkingen in verband met het onderzoek. Op zijn vraag of de rekening van het Electrisch- en Waterleidingbedrijf mede door den Raad moeten worden goedgekeurd, antwoordt de Voorzitter ontkennend. De heer Scheer vraagt of het batig sal- dlo van het Electriciteitsbedryf ad 1604.05 in de gemeenterekening wordt opgenomen? Het saldo is niet in de rekening gevonden. De Voorzitter zegt den Raad te zullen laten beslissen. De heer Scheer maakt voorts bemerkin-, gen mede namens de Raadsleden welke ook de rekening hebben nagezien. Spr. wijst op het groote verschil tusschen raming en uit gaven van schoolgeld voor het openbaar lager onderwijs respectievelijk 760 en en 581, terwijl die cijfers voor het byz. onderwijs zijn 1776 en 1598. j De Voorzitter antwoordt dat die verschil len veroonzaakt kunnen zijn door vermin dering of ontheffing van belasting-aansla gen tengevolge waarvan het schoolgeld eveneens wordt -verminderd. De heer Scheer wijst op den post bijdra gen van andere gemeenten in het onder wijs geraamd op 2620 terwijl bltykeng de rekening niets werd ontvangen. .De Voorzitter antwoordt dat die gelden over 1926 ontvangen ingevolge nadere voorschriften in 1926 eerst geboekt moes ten worden. De heer Scheer maakt nog verschillende opmerkingen welke door dan Voorzitter worden Verklaard en waaruit blijkt dat di verse af- en overschrijvingen hebben plaats gehad en dat inzake de leermiddelen de grootste zuinigheid is betracht. De overschrijding van den post onder houd gefrieentegelbourwen geeft den heer Reneman aanleiding te berifcuren dat de gemeente-opzichter niet juist geraamd heeft en geen rapport heeft uitgebracht over de reparatie van het torentje. De heer Scheer zegt dat de Commissie dien post ontzaglijk hoog vónd. De Voorzitter erkent dat het beter was ge- iweest indien de reparatie in den Raad zou zijn besproken doch B. en W. waren ook niet gewaarschuwd dat de raming over schreden werd. De heer Scheer behandelt vervolgens de gemeentewoningen en becijfert dat ten slotte voor rente en aflossing slechts 3 per week overblijft. De Voorzitter merkt op dat die poet slechts met 32.12 is overschreden en wijst er op dat de kosten voor politie welke men te hoog achtte, feitelijk in totaal lager zijn geweest tengevolge van de indiensttreding van een nieuwen veldwachter. De heer Scheer acht het electrisch licht, 0.35 per K.W. te duur en bepleit het nut van een eigen magazijn voor het Electrisch bedrijf. Aan verlichting werd 347 meer uitgegeven dan geiaamd was. De Voorzitter zegt tlat de gemeente in het vervolg zou zijn te beschouwen als een groot-verbruikafcer. De Commissie voor de bedrijven zal bij de aanstaande begrooting waarschijnlijk met een desbetreffend voor- De heer Scheer wijst nog op overschril- ding van den post Pompen en noleering Sjpr. zegt dat gebleken is dat de rioleering niets heeft verholpen. iDe Voorzitter zegt dat men verzuimt re kening te houden met een post van 100 voor „Agterpoort". De heer Scheer bepleit voor het vervolg minder af- en overschrijvingen en een groo- tere post voor onvoorziene uitgaven waar door voorkomen wordt dat er uitgaven ge schieden zonder raaadabesiuit. De rekening in uitgaven beloopend 39659.24% en in ontvangsten 35250.72% alzoo sluitend met een nadeelig saldo van 440852 wordt zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. De rekening en begrooting van het Bur gerlijk Armbestuur worden goedgekeurd. De rekening sluit met een batig saldo van 1069.04%, de ontvangsten bedroegen 2790.56 de uitgaven 1730.61%. De be grooting der ontvangsten voor 1926 zijn ge raamd op 1628.04 de nitgaveh op 2010.50 alzoo een nadeelig saldo van 882.96. De rekening van Knegtsbosse wordt goedgekeurd; de ontvangsten bedroegen 1298.43, de uitgaven 675.45, alzoo een batig saldo van 622.98. Daarna kwam het voorstel tot het aan brengen van drie brandkranen te Stolwij- keraluis aan de orde. De Voorzitter zegt dat de kosten zijn ge raamd op 400. Op een vraag van den heer van Dijk ant- waardt de Voorzitter dat mén thans over 4 brandkranen de beschikking zal hebben netgeen voldoende is. De heer Reneiman wijst op' de wensche- lykheid dat Gouderak en Stöfwyk gelyke maatregelen zouden treffen. De Voorzitter zegt dat behalve de afge legen woningen, het geheele complex be diend kan worden en dat de brandkranen voor eerste hulp voldoende zijn. Het voorstel wondt aangenomen. Besloten wordt, op verzoek van Ged. Staten, een kleine wijziging te brengen in de verordening van het Electriciteits- en Waterleidingbedrijf. Nog wordt besloten de geldleening, waar toe in de vorige zitting besloten was, aan te gaan tot een bedrag van 4900 in plaats van 5200, omdat vóóir 31 December nog een bedrag wordt afgelost. De Voorzitter zegt dat in Maart 1926 gebleken is dat het winst-saldo uit de be drijven over 1922 en 1923 is verrekend. Ged. Staten geven een andere verrekening in overweging omdat 3331.84 te veel aan de gemeente is uitgeteerd. B. en W. stellen voor dienovereenkomstig te besluiten. De heer Scheer merkt op dat het saldo vroeger in de gemeentekas wérd gestort doch dat dit jaar besloten werd dat de winst ater dat jaar in de kas der bedrijven zou blijven. Ged. Staten handelen naar spr. meening alsof er geen raadsbesluit geval len was. Spr. begrijpt niet waarom Geo. Staten een onwettig voorstel doen. Omdat de lichtprijs hoog is moet het bedrijf de winst behouden teneinde daarmede zaken te kunnen doen, een magazijn te vormen en zich zelf tegen inkoopsprijs te kunnen bedienen. De lichtverbruikers hebben naar spr. meening, recht hierop- De Voorzitter brengt het voorstel van B. en W. in stemming; het wordt verworpen met 4 tegen 2 stemmen. Vooi- stemden de heeren Graveland en Dogtenom. De vergadering wordt hierna gesloten. Donderdag kwam de landbouwer Rijneveld uit Hoenkoop, van de markt huiswaarts keerende, in botsing met zijn kaasbrik te gen de auto van en bestuurd door den heer C. Th. van Vliet alhier. De oorzaak werd toegeschreven aan het feit, dat R. zijn klee ren in brand waren geraakt. Druk bezig^ deze te dooven, volgde de botsing. Persoon- I lyke ongelukken kwamen niet voor. De brik, is zwaar beschadigd, terwijl ook de auto letsel heeft bekomen. BODEGRAVEN. Bekroningen. Op de veetentoonstelling te Amsterdam werden de volgende bekroningen toege kend: Beste rijstier, gekozen in 1928 of vroe ger: 2e pr. Herman 111, eigen. J. Machielen alhier. Beste rystier, geb. in 1923 of vroeger: le pr. Frits, eigen. J. Agitenof c.s., alhier. Be^e Pinkstier, geb. in 1925: le pr. Jan, eigen. W. J. Vank, alhier; Eerv. verm.: H. v. d. Graaf alhier en „Darius" (Langovokl). Mooiste collectie stieren: le pr. W. J. de Vink, alhier. iBeste melkkoe: 2e pr. en eerv. verm. H. v. d. Graaf, alhier; 3e pr. N. J. de Vink, alhier. Idem (niet afgew.)le pr. N. J. de Vipk; 2e en 3e pr. H. v. d. Graaf, le en 2e pr. W. P. Brunt Qzn., alhier. Beste medevaars (igek. in 1926): le pr. H. v. d. Graaf, alhier; 2e pr. W. J. de Vink alhier; 3e pr. W. P. Brunt Czn., alhier. Gr. zwartlblaar melkvee (ongeregistr.). Baste melkkoe (gekalfd na 81 Dec. 1925, afgew.): 2e pr. H. v. d. Graaf, alhier; le en 2e pr. W. B. Brunt Czn., alhier. Beste melkvaans (1926): le pr. H. W. Graaf. .Beste kalfdr. koe (afgew.): le pr. H. v. d. Graaf, alhier. este kalfdr. vaars: le pr. W. J. de-L Vink, alhier. Beste kruispink: le en 3e pr. J. LangC1 veld (Lisse); 2e pr. H. v. d. Graaf, adder; Eerv, verm. W. J. de Vink, alhier. Gron. awartjblaar veeslag. iBaste kalfdr. koe (afgew.): le pr. Hf v) d. Graaf, alhier. j' Beste kruispink: le pr. H. v. d. GrSif, alhier. 5 Mooiste verzameling fokvee: le pr. "W. P. Brunt Gzn., alhier; 2e pr. H. v. d. Gttaf en W. J. de Vink, alhier. Beste productie-koe (ingeschr.)2e'pr. H. de Graaf, alhier. SCHOONHOVEN, ltijksvak- en Kunstnijverheidsschool. Voor den winteravondcursus der Ryks- vak- en Kunstnijverheidsschool werden in geschreven 133 leerlingen, waarvan 119 kunnen worden geplaatst, terwijl 14 leer lingen werden afgewezen wegens plaatsge brek. De geplaatste leerlingen zyn afkomstig: 82 uit Schoonhoven, waaronder 20 die tijde lijk hier verblijven, 8 uit Streefkerk, 7fuit Bergambacht, 6 uit Ammerstol, 2 uit Groot- Ammerss, 3 uit Nieuwpoort, 2 uit Langerak, 3 uit Willige-Langerak, 2 uit Jaarsveld, 1 uit Ameide, 1 uit Lopik, 1 uit IJsselstein. Het leerlingenaantal der dagschool steeg tot 47, waaronder 33 van buiten Schoonho ven, waarvan 2 uit Nederl.-Indië. De cursus vangt aan 4 October as. MARKTBERICHTEN. Coüp. Vereen. „De Boskoopsche Veiling". Rozen, le kwaliteit: Ophelia 6258, Gol den Ophelia 4558, Hadley 106109, Clau dius Pernet 6070, Columbia 6562, But terfly 4050, Mac Keiler 48, Wilh. Kordes 40, Mme Jules Bouché 40, Rosalinde 87, Po- liyantharozen 2125, Buitenrozen 914, Elementus Prins Hendrik 116143. Diversen: Dahlia's, grootbloemig 814, idem kleinbloemig 3Chrysantheem, grootbloemig 1718, idem tros 17, Anjers 810, Prinsesse boonen 13 ct. p. K.G. Hand peren 12 ct. Kaasmarkt. Utrecht, 24 Sept. 1926. Aanvoer 173 wagens, wegende 53.630 K.G. Pry zen: le kw. 3941, 2e kw. 3638, Ryksmerk 3944, Zwaardere 48 per 50 K.G» Handel redelyk. Prinaea Hermine naar Silezië. DOORN, 26 Sept. De echtgenoot® van den ex-keizer Hermine vertrekt heden met haar kinderen naar haar becittingen in Sabor in Silezië, teneinde daar gedurende 4 weken de herfisvacantie door te brengen. Twee verdachten aangehouden. üiUriLlii, 2ó Seipt. 'ie Utrecbt zija aangebonden twee personen verdacht van verschillende kerkdief stallen. D« politie vermoedt met twee beruchte dividuen t© maken te hebben. Vermoet* del ijk hebben zij inbraken gepleegdft* Amsterdam, Utrecht en Zuylen. WISSELKOERSEN. 24 Septi 25 Sept. 1' Officiéél. 12 uur. Londen 16.11% 12.11% Berlyn 59.45 59.46 Parys ff 6.96% 6.96 Brussel 6.68% 6.67 Milaan 9.20 9.18 Zwitserland 48.23% 48.25 M Oslo t om 54.70 64.76 Kopenhagen 66.30 66.26 Stbckhjrlm 66.76 66.76 Woefieli 36.22% 36.20 New-York 2.49% 2.49% Praag 7.89 7J9 Jdadrid 37.95 37.90 >)f Beursoverzicht. Hoewel de affaire op de Amsterdam scha beurs niet omvangrijk was,ging er hier on daar toch nog wat om. Zoo ontwikkelde zich een nieuwe hoek in de nieuwe obligaties Pruisen, die reeds dadelyk hooger konden bedingen. Op de Amerikaansche afdeeling ontstond eenige beweging in Int. Cont. Rubber, die evenwel op een weinig veranderd koerspell werden afgedaan. Van de Suikerwaarden zorgden o.m. Poer- woredjoh voor eenige afwisseling. De rubberafdeeling was kalm. Amster dam rubber® die de meeste aandacht trok ken in hoofdzaak omstreeks de laagste prij zen van gisteren. Tabakken vertoonden niet veel bijzonders. De Sumatrasoorten bleven tamelijk op peil. Op de oliemarkt werden Koninklijke ieto lager verhandeld. Ned. Ind. iets lager voor Kunstzyde-oan- deelen. Scheepvaarten iets beter gedisponeerd, speciaal voor eenige minder courante oooo- ten. Prolongatie 2% RAD40-TKLEGHAJS1SCU WEEKBERICHT 25 Sept. Hoogste stand 771.5 te Vardoe. Laagste standi 752.6 te Aberdeen. Verwachting Meest matige, noorden lijke tot westelijke wind'. Afwissele» de bewolking. Waarschijniijk eenig* regenbuien. Zelfde temperatuur. a f De warme Septemberdagen. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut L>e Bilt deelt mede fa De zomer van 1926, die met ft wanmterecord is begonnen, toen or April te De Bilt een maximum tem ratuur van 28.3 gr. C. -a 74 gr. werd bereikt, wat sinds het begin d« 74-jarige waarnemingenireeks zoo vroeg in het jaar nooit was voorgekomen, heeft tegen het einde een nieuw re cord-cijfer behaald, doordat op 20 Sep tember de maximum temperatuur te l)e Bilt tot 28.6 gr. C. 83.5 gr. F. gestegen, wat zoo laat in het jaar nog niet is waargenomen. Het gemiddelde cijfer voor het ma ximum op dezen tijd van Bet jaar, ia 19.0 gr. C., zoodat de temperatuur on geveer 10 gr. C. boven het normale cijfer blijkt te zijn gestegen. ADVERTENTIEN. DRAADLOOZE DIENST, j Ministers VanderVelde en Franquifw naar Parys. Mil i>rtUSöi..L, 2-j Serpi. iviimsieèf v d. Veldio en Framqui zullen zich bin nenkort naar Parijs begeven tot houden van besprekingen met de FtthV- sche regeering. Door den electrischen stroom gedood.'^' V1EGHEL, 25 Sopt. Hedenmorigan is oe electrioien Jan Arbauw uit Leiden wenc-^ zaan» by het aanlegden van een transport^ baan by de Coop. Handelsverceniging metg den electrischen stroom in aanraking ge- komen. De stroom wend onmiddellijk afge sloten. De man werd naar het Ziekenhuis overgebracht waar hy by aankomst bleek te zyn overleden. tegen schade, veroorzaakt door onge luk, oproer, hagel, storm enz. bij de Ooudste en grootste Nederlandsche Glasverzekering Mij. te Rotterdam. Vraagt inlichtingen bij C C.KROM. Markt Gouda. ■di van. 2terikzee cif Cornea loopen»

Goudsche Courant | 1926 | | pagina 4