MIKADO thee Voor Reclame hit tnlihil mm Jn moet gij niet langer waehten C. JANSSEN, Fa. C. van Tongerloo ARABIER KOFFIE A. BRUYNEL N.V. HULSKO EflnranuT Laatste BwiehtetL Beius van Amsterdam. fl.is bij Verrassingspakket 8699 Geurlat waarin keerde, niet zon kunnen «tuiten. RUSLAND. TsjtMjerin erostig oageotald. Naar de ï>ni verneemt, is de toe stand van Tsjitsjerln, die aan suiker ziekte lijdt, den laatsteff tijd1 zeer ver ergerd. De doktoren hebben hem allen arbeid verboden. STADSNIEUWS. De ontwapeningawet. De minister van landsverdediging heeft gister 'de ontwapeningswet, wel ke het Folketiug in zijn laatste zitting heeft goedgekeurd1, bij het Landsting ingediend. Het ontwerp strekt tot af schaffing van de strijdkrachten te land en hun vervanging door grenswachten. De sloot zal worden ingekrompen waar bij rekening wordt gehouden met de verplichtingen, die de Volkenbond t.a. v handhaving dier neutraliteit oplegt. Het ontwerp strekt verder tot af schaffing van het ministerie van ver dediging en plaatsing van den nieu wen dienst onder den eereten minister tot stichting van fortificaties en af schaffing van den dienstplicht. BINNENLAND. De ambtswoning voor den burgemeester van Amsterdam. Meubileering representatie-vertrekken. Dank zij den grooteh invloed van den lieer S. P. van Eeghen, is het deaien oud^voorritteir van cbe Amster dambohe Kamer van Koophandel en Fabrieken gelukt, binpeu enkele dagen in zeer beperkten kring, toezeggingen tot een bedrag van 60 irfille to Ver krijgen. Een tweetal stadgenooten. die onbekend wens when t« blijven, ver klaarden zich bereid met den heer b. P. van Eeghen de kosten op zich ie nemen van de iriembileerimg van de re presentatie-vertrekken in de ambtswo ning van den burgemeester. De wegenbelasting. Verschepen is het verslag inzake üet wetsontwerp tot het lieden van een be laating eni het treilen van verdere voorziening ten behoeve van openbare verkeerswegen te land (onderzoek m de afdeelingen der Tweede Kamer). Het doel van het wetsontwerp vond nagenoeg algemeene instemming. De regeering (die verschillende in 't verslag gemaakte opmerkingen reedt, beantwoordt) merkt op, dat het' noe men van den termijn van '25 a 80 jaar voor het verkrijgen van een behoorlijk net niet bedoeld is ais de aanwijzing vao t een bepaalden tijdsduur, maar als een schatting. Waar mogelijk zal net verkeer in zijn verschillende vormen over verschillende banen geleid wor den er zal derhalve gezorgd worden voor afzonderlijke rijwielpaden en voet- poefen, voor zoover noodig afgeschei den van den rijweg. Bij het eveneens gepleegde monde ling overleg deelde de regeering me de, dat 'zij zich voorstelt, dat in ten hoogste vijf jaren de noodig e verbete ringen aan het wegdek van de rijks wegen zullen zijn aangebracht, alsooK verbetering wat betreft de breedte dier wegen, welke zooveel mogelijk zal wor den bespoedigd. Daarna zal de aanleg van nieuwe wegen worden ter hand genomen. Elk jaar zal moeten worden overwogen hoeveel ten behoeve van het wegenfonds beschikbaar zal kun nen worden gésteld. riet denkbeeld om de personeele belasting sanfrih te smel ten met de wegenbelasting en 't denk beeld om de wegenbelasting in de wet op de personeele belasting in te scha kelen, acht de regeering onuitvoerbaar Voor geheele vrijstelling van perso neele bei as ting van autobussen'acht zij geen termen aanwezig. Verscheidene leden achtten het ta rief der rijwielbelasting 'te hoog en drongen er op aan. die van f 3 te ver- manderen tot f2 of f 1.50. De regee ring deelt deze meening niet op grond van de practijk. Landelijk contract in de bouwvakken. De hoofdbesturen voor opzegging. Naar wij vernemen is op een giste- aen te Utrecht gehouden vergadering van de hoofdbesturen der moderne en confessioneele bouwarbeiders bonden besloten aan de leden te adviseeren het bestaande contract op te zeggen. GEMENGDE BERICHTEN. Het ongeluk aan het veer te Tiel. De justitie heeft de lijken van do slachtoffers van het aiuto-ongeluk aan het veer te Tiel aan db familie over gegeven. Wet stoffelijk overschot van het echtpaar F. A. Bekaar-Coopmans, zal Maandag naar Weeterveid worden overgebrachtliet lijk van mevrouw Bekaar-Neetespn zal dien dag te Utrecht worden ter aarde besteld. Zedenmisdrijf. De onderwijzer J. B. M. H. van do Petrusschool te Leur, die dezer dagen door de gemeentepolitie van Ettem en Leur op bevel van den officier van justitie te Breda is gearresteerd we gens het plegen van onzedelijke han delingen met minderjarige kinderen, is naar het huis van bewaring te Breda overgebracht. Steed's worden er nieu we getuigen bij de zaak betrokken. De gearresteerde heeft al een en an- det bekend. GOUDA, 8 October 1926. Gemeente-eigendommen. Verhuur muur- vinkte ten behoeve van reclame. De firma Renenuui en van der Heijden, •grossier in koloniale waren, alhier, ver zoekt B. en W. voor het aanbrengen eener reclame voor den tijd van vijf jaren en vjjf optiejaren in huur te verkrijgen de muur- 'vlakte van bet pend Nieuwe Markt (schei dingsmuur pand van den Hondel-voorma lige Korenbeurs), tegen een jaarlyksche vergoeding van 100.— en 'stelt als voor waarde, dat de reclame zachbbaar blijft. Waar het eigendom op geene andere wij ze is te benutten, en ook geen voordeeliger aanbod, ondanks herhaalde aanvragen, is ingekomen, geven zij den Raad, in overleg met de commissie van bijstand in het be heer der gemeentewerken, in overweging gunstig op het verzoek te beschikken, op de navolgende voorwaarden: le. de huurprijs bedraagt 100.— 's jaars en moet telkenmale bij vooruitbeta ling worden gestort ten kantore van den 2e. het gehuurde zal op een nader door B. en W. vast te stellen datum in gebruik mogen worden genomen; 8e. de iqhoud, aard en vorm der aan kondiging behoeft de goedkeuring van B. en W.; 4e. de huur eindigt van rechtswege, in dien: a. de huuiprys niet stipt op den ver- veldag wordt betaald; b. het onderhoud van de aan te bren gen reclame van dien aard is, dat ze als ontsierend voor de omgeving i8 aan te merken, een en ander ter beoordeeling van B. en W. c. indien op 1 Januari 1991 geen schrif telijke mededeeling is ontvangen, dat van het recht van optie gebruik zal worden gemaakt; 5e. by eindiging der huur moet de muur worden geverfd in de kleur zooals onzer zijds zal worden aangegeven en wel zoo danig, dat de reclame in zijn geheel ge dekt is. Namen van Btraten. De geleidelijke uitvoering van het be bouwingsplan „de Korte Akkeren-Zuid" als mede de voortgaande ibebopwing in het stadsdeel „Kort-Haarlem", hebben het noodig gemaakt, dat verschillende nieuwe straten werden aangelegd en uitgezet. Deze nieuwe straten zullen van namen wonden voorzien. Het komt B. en W. wenschelijk voor door het geven van naimen van stra ten van nieuwe stadsgedeelten bepaalde wyken te maken in den geest zooals dit langzamerhand in de groote steden ge woonte is geworden en ook reeds in deze gemeente op kleiné schaal plaats von) bij het geven van namen aan straten in het stadsdeel „Kort-Haarlem". De uitbreiding ten zuiden van het stads deel „De Korte Akkeren" waie in dit ver band als „letterkundige wijk" aan te dui den. Ten zuiden van den Boschweg is een 12-tal straten ontworpen en reeds gedeel telijk aangelegd en aan deze straten stel len wij voor de vol geïnde namen te geven: De straat langs den voet van den Rot- terdamschen dijk: van Baerlestraat; de straat van den Boschweg zuidwaarts loo pend langs het aangelegd parkje: P. C. Hooftstraat; de straat loopende van den Boschweg zuidwaarts, evenwijdig aan de voormelde P. C. Hooftstraat, gerekend vanaf den Rottendamschen dijk de 8e nieu we straat: Roemer Visscherstraat; de straat tussohen de P. C. Hooftstraat en de Roe mer Visscherstraat: Vondel straat, de even wijdig met den Boschweg aangelegde straat met kade: Constantyn Huygenkade (noordzijde) en Constantyn Huygenskade (zuidzijde); de evenwydiig daarmede nog zuidelijker ontworpen straat: Tollensstraat; en een viertal straten tusschen de Con stantyn Huygenskade (zuidzijde) en de Tollenstraat (van het Oosten naar het Westen): Vossiusstraat, Bilderdijkstraat, Helmerstraat en ,Da Costakade (Oostzijde) en Da Costakade (Westzijde). De oudsten der genoemde, over het algemeen zeer be kende, letterkundigen, hébben geleefd in het laatst der 16e en de 17e eeuw; len overgangstijd en den bloeitijd onzer oude letterkunde en met een enkel woord geven B. en W. eenige bijzonderheden omtrent de bovengenoemde personen. Roemer Visscher overleden in 1620, was met „het salich Roemershuys" te Amster dam het middelpunt der in het noorden langzamerhand opkomende letterkunde <?n is als voorlooper te beschouwer van den later beroemd geworden „Muiderkring" waarin zyne dochters Maria Tesselschade en Anna tot de voornaamste gasten 'be hoorden. Pieter Cornelisz. Hooft (1581—1647), zoon van den Amsterdamsohen Burge meester C. P. Hooft, was de bekende drost van Muiden, die op het Muklerslot den meer genoemden Muiderkring stichtte. Van dien Muiderkring maakten eveneens deel uit de Aimstendamsche professoren Van Baerle en Vossius en de Hagenaar Constan tyn Huygns (1596—1687). Joost van den Vondel (1687-4679) neemt wel de eerste plaats in onder de uit de geschiedenis bekende letterkundigen. Uit den overgangstijd tot de 19e eeuw Willem Balde ndijck (1756—1881) en diens talentvollen leerling Isaac da Costa f1700ISfiO) In dienzelfden tijd leefde Hendrik Tol lens (1780—1856) de gevierde volksdichter uit het begin der 19e eeuw, alsmede Jan Frederik Helmers (1767—1813). De tn het stadsdeel „Kort Haarlem" nieuw aangelegde en geprojecteerde stra ten tullen eene verbinding vorm den Burgemeester Martenssingel en he? Zoutmansplein en de Zoutmansstraat. De straat welke zal komen tusschen <j,en genoemkten singel en het Zoutmansplein, evenwijdig loopend met de Kamemelksloot, zal kunnen worden genoemd nar den vice admiraal uit de 2e helft der 17gkeuw: Jo- han den Haen commandant der vlftot in de .Middellandaqhe Zee na het sneuvelen van Michiel AdrlAanez. cfe Ruyter op 26 April 1676, en de straat achter de Julianoschbol, welke de bovengenoemde straat met de Zoutmansstraat cal verbinden: Van Midde- lantstraat, naar den Goudaehert Schout-bij- Nacht Pieter van Middelant, eveneens een bekend onder-aanvoerder der vloot onder bevel van de Ruyter en tijdgenoot van den vice-admdxaal den Haen, bende uit Gouda afkomstige, bekende zeehelden. Van deze gelegenheid maken B. en W. tevens gebruik den Raad in overweging te geven aan den toegangsweg naar het sta tion, ook wel aangeduid met den naam van Spoor laan en loopende van de Spoorweg straat naar het station, offideel den naam te geven van Stationsweg. Verhuur van gemeente-eigendommen aan •J. A. P. van Vliet. ■Door den heer J. A. P. van Vliet is ver zocht van de gemeente te mogen huren een gedeelte ter grootte van plusmin. ,12 M2. van een gerioleerden zyl, kadastraal be kend gemeente Gouda in sectie B no. 1492. Het bedoelde gedeelte dier zijl werd ver huurd aan den heer M. M. J. Goorissen, al hier, door wien evenwel van den grond geen gebruik meer wordt gemaakt. B. en Wv stellen den Raad voor bedoefde grond tot wederopzeggens in huur te ge ven, zulks tegen een pry* van 0.16 per M2. en voorts onder de gewone terzake geldende voorwaarden. Verkoop van grond aan G. J. van Wingerden en G. van der Horst. By schrijven (Ld. 16 September j.I. ver zoeken de heeren G. J. van Wingerden en G. van der Horst, alhier, van deze ge meente te mogen koopen de aan de Du Toitstraat gelegen perceelen bouwgrond, 'bekend onder de nummers XCIX tot en met CV vari het bebouwingsplan Burge meester Martenssingel „Noord". De directeur van gemeentewerken advi seerde B. en W. tot verkoop over te gaan tegen een prys van 6.60 per M2., terwijl 1de commissie van bijstand in het beheer van dien tak van dienst in overweging geeft den koopprys te bepalen op 5. In verband hiermede stellen B. en W- den Raad voor de bedoelde perceelen grond ter oppervlakte van plusmin. 1362 M"2., aan ad'ressanten te verkoopen tegen een prijs van 5.per M2. en voorts onder enkele voorwaarden w.o.: dat 'een volledig uitgewerkt bebouwings plan aan de goedkeuring van B. en W. moet worden onderworpen; dat de woningen, elk met een verdieping moeten voldoei^n blijven voldoen aan een zekeren welstand in verband met de omge ving, een en ander ter beoordeeling van B. en W. Verhuur gemeente-eigendommen gelegen aan de Nieuwe Haven en de Vrouwe- veftesteeg. (Door de Gedeputeerde Staten dezer pro vincie is te kennen gegeven dat omtrent het verhuren van de aan deze gemeente be- hoorende woningen gelegen aan dte Nieu we Haiven en de Vrouwevestesteeg, 'be woond door personeel van den dienst van gemeentewerken en de woning van den di recteur van dien tak van dienst, alsnog een door den Raad te nemen besluit aan hunne goedkeuring moet worden onderworpen. Ih het belang van een goede administra tie is zulks noodzakelijk. In verband hiermede stellen B. en W. ;n Raad voor: I. de aan de Nieuwe Haven gelegen woningen voor een tydivak van ten hoogste 5 jaren van week tot week te verhuren te- een huurprijs van 8.60 per woning per week, en wel: aan Francois Janssen, timmerman, het perceel bekend in sectie B no. 2363; ib. aan Pieter Johannes Verboom, schil der Jiet perceel gekend in fcectie B no. 2366; c. aan Ruurd Boxhoorn, smid, het per ceel 'bekend in sectie B no. 2865; id. aan Cornelis Hendrik van Braam, chauffeur, het perceel bekend in sectie B no. 2368; e. aan Maarten Bontenbal, koetsier, het perceel bekend in sectie B no. 3364. II. de aan de Vrouwevestesteeg gele gen woningen voor een tijdvak van ten hoogste 5 jaren van week tot week te ver huren tegen een huurprijs van 3.86 per woning per week en wel: a. aan Teunis van den Heuvel, maga- zijnknecht, het perceel bekend in sectie B no. 2297; b. aan Hendrik Cornelis van der Hee, chauffeur, het perceel gekend in sectie B no. 2298; III. te verhuren aan H. J. E. van der Ven, directeur van gemeentewerken, voor een tydvak van ten hoogste vytf jaren, te gen een huurprijs van 500.per jaar, het perceel bekend in sectie B no. 2358, alles onder de gewone voorwaarden vart huur en verhuur. Verkoop van grond aan J. Schouten en A. Postmus. Door de heeren J. Schouten en A. Post mus, alhier, is verzocht van deze gemeente te mogen koopen de perceelen bouwgrond, bekend onder de nummers CXV, CXVI en CXVII van het bebouwingsplan Korte Ak keren Zuid. Gezien het betrekkelijk advies van den directeur van gemeentewerken en dat van ke commissie van bijstand in het beheer van dien tak van dienst, stelten B. en W. den Raad voor de bedoelde perceelen grond, gezamenlijk groot ongeveer 884 MS!., aan adressanten te verkoopen tegen een prijs van 5.60 per M2. en voorts onder de en kele voorwaarden w.o.; dat of den grond ten hoogste 8 enkele middenstandswoningen worden gebouwd, elk met een verdieping; dat de te bouwen woningen aan redelijk te stellen eisbhen voldoen en blijven vol doen, in verband met de omgeving, zulks ter beoordeeling van B. en W. vast te h gen bij wijze van erfdienstbaarheid; dat op den grond gesloten bebouwing wordt toegepast, vast te leggen by wyze van erfdienstbaarheid. Verkoop van grond aan G. van Hofwegen. iDoor den heer G. van Hofwegen is ver zocht van deze gemeente te mogen koopen eenige perceelen bouwgrond bekend onder de nummers OLXXXVLH tot en met CXOHI van het bebouwingsplan „Korte Akkeren Zuid", welke perceelen een geza menlijke oppervlakte hebben van ongeveer 663 M2. In overeenstemming met het advies van den directeur van gemeentewerken en dat van de commissie van bijstand in het be- heeij van dien tak van dienst, stellen B. en W. den Raad voor den bedoelden grond aan adressant te verkoopen tegen een pry-s van 5.50 per M2. en voorts onder voorwaar de: dat op dezen grond worden gebouwd ten hoogste 6 enkele middenstandswoningen, elk met een verdieping; dat de te bouwen woningen aan redelijk te stellen welstandseisohen voldoen en blij ven voldoen, in verhand met de omgeving, zulks ter beoordeeling van B. en W. vast te leggen by wijze van erfdienstbaarheid; dat op den grond gesloten bebouwing wordt toegepast, vast te leggen by wyze van erfdienstbaarheid. Verkoop grond aan T. de Bruin. By schrijven dd. 13 September j.I. ver zoekt de heer T. de Bruin alhier, onder welke vooïwaarden hy van deoe gemeente in koop kan krijgen den nog onbebouwden grand, gelegen aan de Mr. D. J. van Heua- destraat, bekend onder de nummers XCII tot en met XOVUI op het verkavelingsplan Burgemeester Martenssingel „Noord". In overeenstemming met het betrekkelijk advies van den directeur der gemeentewer ken en dat van de commissie van bijstand in het beheer van dien tak van dienst, stel len B. en W. den Raad! voor de bedoelde perceelen grond ter oppervlakte van plus min. 1322 M2., aan adressant te verknopen tegen een prijs van 5.25 per M2. en voorts onder voorwaarden: dat op dezen grond ten hoogste mogen worden gebouwd 8 enkele woonhuizen en 1 winkelhuis, elk met een verdieping, terwijl de hoogte der te bouwen woningen in over- eestemaning moet zijn met de reeds ge bouwde huizen aan de Mr. D. J. van Heus- destraat; - dat de te bouwen wöonhuizen aan een zekeren welstand moeten voldoen en blij ven voldoen, ter beoordeeling van B. en W. vast te leggen by wyze van erfdienstbaar heid; dat op dezen grond gesloten bebouwing moet worden toegepast, vast te leggen bij wijze van erfdienstbaarheid; dat het terrein binnen een jaar na over dracht, volgens door B. en W. goed te keu ren plannen, moet zijn bebouwd. Verkoop grond aan de fa. Nieuwveld en Co. en J. C. de Lange. Bij schrijven d.d. 17 Sepember j.I. ver zoeken de fa. Nieuwveld en Co. en de heer J. C. de Lange alhier, van deze gemeente te mogen koopen het aan de Zoutmanstraat hoek Burgemeester Martenssingel, gelegen perceel bouwgrond, bekend onder nunnmei/ XLII van het bébouwingsplan Burgenneesj ter Martenssingel. v I In overeenstemming met het betrekke lijk advies van den directeur van gemeen tewerken en dat van de commissie van bij stand in het beheer van dien tak van dienst, stellen B. en W. voor het bedoelde perceel granid, ter oppervlakte van plusmin. 433 M2. aan adressanten te verkoopen tegen een prijs van 6.per M2. en voort on der voorwaarde: dat op dezen grond open bebouwing moet worden toegepast; hierop ten hoog ste een dubbel woonhuis mag worden ge bouwd, vast te leggen bij wijze van erf dienstbaarheid; dat de rooilijnen 3 M. moeten zyn gelegen achter de Zoutmanstraat en 4 M. achter den Burgemeester Martenssingel, zoodat voor tuinen kunnen worden aangelegd, terwijl de hoogte der voorgevels in overeenstem ming moet zyn met de aldaar reeds ge bouwde woningen. Verplaatsing Belastingen. By ministerieele beschikking is de ad junct-commies J. M. H. Tonnaer van de Inspectie Gouda, met ingang van 1 Novem ber a.s. verplaatst naar Helmond (kan toor). Goed afgeloopen. Gisterenmiddag omstreeks 5 uur reed een luxe-auto bij het uitwijken voor een paar honden tegen den voorgevel van den winkel der firma Hoogendyk aan de Hoog straat aan. Alleen één voorwiel werd nog beschadigd, het pand van de fa. Hoogen dyk kwam er goed af, er werd geen schade toegebracht. De a.B. Zondagochtendbijeenkomst. De muzikale medewerking voor de a.s. Zondagochtendbijeeokomst van het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling geschiedt door den heer J. Ruis, solo-fludtist van de Orkesbvereeniging afd. Toonkunst te Dondrecht die geven zal: a. Een Hed: componist W. H. Leeuwerik. b. Transcription Ave Maria van Schubert. c. Largo: uit de sonate voor fluit ert i>£ no vaa L .van Beethoven. De heer Ruis zal op de piano begeleid worden door Mejuffrouw Kun Ruis. Vergadering Onderwü»,ingp«ctie Zooala we in ons vorig nummer reeds ge meld hebben, sprak mevrouw Ina BoudieL Bakker uit Utrecht in de morgenverg^ ring over De Zedeljjke Opvoeding in het ge zin. Zü merkte allereerst op, dat het kfnd leeft in twee werelden, thuis en buiten De wereld buiten kan zyn vol pret, maar ook een wereld van stryd en storm. Ook thuis gaat 't niet altyd even mooi. Daar kunnen zich ook schokkende gebeurtenissen voor doen, maar dat is toch iets andera. Thuis is het eigene, 't gekende, 't vertrouwde Bui ten is de stryd met het vreemde, om eigen psyche boven te houden, 't Komt er voor de ouders op aan op welke wyze het kind den stryd voert. Het kind moet in eigen kring terugkeeren en daar moet het alles van blij heid, nederlaag, liefde en haat kunnen uit storten. In de buitenwereld moet het kind zich aanpassen; het huiselyk leven moet zyn als de jas, die gemakkelyk om de leden glydt. Daar moet het kind de vrjjheid heb ben om de gedachten te laten zwerven die gedachten zich ongestoord ktlnnen uiten. AI wat in de kinderziel leeft wil naar de op pervlakte. De fantasie speelt in het kinder leven een groote rol. De fantasie wordt sterk beïnvloed door de omgeving. Het kind heeft thuis zoo gaarne een Vlek, waar het zich heen begeeft met groote vreugde en met diep leed, waar het kan uitdenken en waar dat, wat hem hindert, kan bezinken. Het kind beleeft vele moeiiykheden, waar het geen weg mee weet. Deze zyn moeilyk te doorgronden. Het kind beleeft zyn moeilijk heden scherp en zuiver, maar kan ze niet benoemen. Het kindi heeft vooral vertrou wen noodig om zich ten volle te kunnen uiten en het volle gewicht der liefde is noo dig om het kind te helpen. Door de poort van het vertrouwen kan men slechts doordringen in wat in d» kin derziel omgaat. Vrees is de groote vyand, die het kind verhindert zich volledig te uiten. Zorg moet gedragen worden, dat by het kind geen angst gewekt wordt en waar die aanwezig is, moet hy zoo spoedig mo- gelyk ontwricht worden. Het kind moet niet tot vereenzaming komen, maar zich kun nen en willen openen over de moeiiyke vra gen des levens. Het kind, dat het woord des ouders kan aannemen, dat zich niet losgela ten gevoelt, is in vele gevallen van moeite voor het ergste behoed. Kinderen zien klei ne dingen in hun angst buiten proportie groot. Getracht moet worden hen de dingen op hun ware grootte te laten zien. Niet wegpraten zonder meer. Mep moet het kind thuis niet noodeloos angst laten hebben. Een kind, dat bang is in het donker, ver dient daarvoor geen straf. Wie weet of ■datzelfde kind ndeit in staat zou blyken een hevige pyn met merkwaardige zelfbeheer- sching te dragen. Het is wreedheid angst te doen voortduren. Vrees voor het mysteT rie van den dood, voor het verlies van een geliefd wezen kan leiden tot groote kwel lingen, tot angst die diloyyis verzwegen wordt. Dan is er nog de vrees voor eigen minderwaardigheid, vermeende of werkelij ke. Soims gelukt het aan een vreemde eer der het kind van angst of vrees te bevrij den dan de eigen omgeving. Hierdoor moet de eigen omgeving zich niet gekrenkt* ge voelen. Het kind ia trouw in zyn liefde. In het vervolg van haar keurige voordracht sprak mevrouw Boudier(Bakker o.m. over den leugen die uit velerlei dingen en toe standen kan voortspruiten. De leugen kan dienen als masker. Hy kan zyn de moedig door het kind op zich genomen verantwoor- d^iykheid. De leugen kan het gevolg zyn ,.tfan vrees, dan is er de leugen om bestwil, de leugen uit pronkzucht, uit schaamte voor omstandigheden thuis, en ook de leugen ont- Btaat uit een zekeren drang om boven min derwaardigheid in zichzelf of thüis uit te komen. In alle gevallen moet getracht wor den niet om het kind belachelyk te maken, maar om het de verweermiddelen W ver schaffen welke het behoeft. De leugen wordt soms onbewust door het kind gebruikt. Met groote voorzichtigheid moet dan ook naar de zieke plek of naar den infecteerenden invloed gezocht worden. Het kind moet vooral vroeg leeren eer- ïyk tegenover kichzelf te zyn. Het vertrou wen in de menschen, die het kind liefheeft, mag niet ontwricht worden. De kracht van het voorbeeld, vroeger wel eens overschot, heeft ongetwyfeld hare waarde. Toen mevrouw BoudierBakker ha*r voordracht geëindigd had, bracht de heer de Blouw haar hartelyk dank voor de wijze waarop ze de kinderziel had ontleed niet al leen, maar ook opgebouwd. En, zei de heer de Blouw, wanneer we nu als paedagogen een helderder kyk hebben op het kind en onae oogen stil verstaan eh beter bekijken, dan hebben we dat te danken aan Mevrouw BoudierBakker. In de namiddagvergadering sprak de heer Dr. J. A. Nederbragt, administrateur, chef der directie van Economische Zaken van het departement van Buitenlandsche Zaken, lid en rapporteur van de permanente Commis sie van Toezicht op den Volkenbond. Het onderwerp luidde: De Volkenbondsidee en haar toekomst. Daarvan zullen wy m®* het oog op onze plaatsruimte heden "morgen een uitvoerig resumé geven. Hoogheemraadschap van Rynland. In de gisteren in Hotel „De Zalm" alhier gehouden vereenigde vergadering van het Hoogheemraadschap van Rynland is her dacht de onlangs overleden hoofdingeland W. Biesheuvel Bzn. te Hoofdoorp. Er wehi o.a. mededeeling gedaan van de herbenoeming van den hoogheemraad P. F- Veelenturf te Hazerswoude en van het feiti dat 's-Gravenhage tegen den polder Nieuw koop in zake de betaling van bundergeld heeft gewonnen en dat deze polder tegen ,,r^Ts in beroep is gegaan by het ge^ rechtshof te 's-Giave»hage. Resloten werd onder meer tot het by wy- van proef aanbesteden van een deel d«r v.inbmlaattag onder Wassenaar in het a.s. en tot het onderhands verpachten "Jjfc doorvaartrechteft aan 's Molenaars- en de Ziwammerdamsche brug voor den, \JJenden pachttyd. Verder werd, in ver band met het renteloos voorschot, verleend den OP 81 December 1925 overstroom den polder Broekvelden en Vettenbroek voor dijkherstel en droogmaling, besloten de kos- tea daarvan te bestryden uit de opbrengst van een te verkoopen inschrijving in het 3 Grootboek der Nationale Schuld en een ireliike inschryving aan te koopen ten laste van de dienstjaren 19261931, om op die wijze do uitgaven te verdeelen over vier ^lW' (Maasbode.) (Zie verder tweede blad.) Agenda. 9 Oct. Concordia. Goudse he Tooneelvereeni- png „Hanmonio". Opgevoerd zal worden „Haar beste broer". Na afloop bal. 9 Oct. 8 uur Zaal Kunstmin Feestavond van „de Schakel". 11 Oct. 8 uur Soc. „de Réunie" Volksuni versiteit. Cursus Letterkunde Mevr. J. van Ammers.Kuier. 17 Oct. „Concordia". R.K. Tooneelveri cjii- ging „T.A.V.E.N.U." opgevoerd zal wor den „Het kostbare Leven". 22 Oct Ryks-kleisohool 10.30 v.m. Jaar- vergadering V. V. K. Agenda Goudsche Padvinder». Zaterdag 8 Oct.: 1% uur Aantreden Club huis Padv. en Welpen voor collecte voor het Roode Kruis. De apotheek van den heer A. H. Teepe, Gouwe, is deze week tot en met 8 October benevens den daarop volgenden nacht ge opend na 8 uur des avonds (des nachts ech ter alleen voor recepten). KUNST. UIT DEN OMTREK. BODEGRAVEN. Het bestuur van de Jengdvereenigiug alhier heeft besloten, ook dit jaar weer een avondcursus te openen voor les in naaien en verstellen, tegen lage con tributie, alsmede een cursus voor een. voudig boekhouden, allee onder be kwame leiding. De letseen worden ge geven in de Nuts Bewaarschool. Het schijnt dat hier inplaats van woningnood, huizen over zijn, want alleen in het blok woningen vaai de Stichting Woningbouw, aan de Noord zijde, slaan momenteel 5 huizen, onbe woond. De huurprijs is betrekkelijk niNig. want voor 4 guld-en peT week zijn daar vrij goede woningen te huur In den laatst en tijd werd hier weer veel kaas verzonden. lederen dag wer den wagons vol afgezonden, voor een groot deel naar Duatsdhland. Voor de betrekking van ciiel aan niouiwo slachthuis, hebben zich. 133 sol licitanten aangemeld1. Dinsdagavond luid in nu gebouw uer openbare scitool alhier de ope ning ptuais van de Algemeene Land bouw cursus voor deze gemeente, i-e tu jivaiantabouwoonsui emBurgemeester en Wedtoudexs, alsmede hei bestuur van de atd. Berhenwoude van de Kaas- producenten waren bij deze ollicieoi» opening tegenwoordig. De| ftijkslana- bouweonsulent en de Burgemeester voerden het woord en wezen er op dat het aantal cursisten voor een kleinè gemeente als Berkemwaude groot was to noemen. Als leeraar voor deze cur- BUf> aal optreden de heer' ThVunisse ■e Goudia. Naar wij vernemen heett de afdee- üng ..Volksonderwijs" alhier besloten dit jaar weer een cursus in Vervolg onderwijs te geven. Zij, die vaai deze nuttige instelling gebruik wenschen te maken, moeten ach voor 20 October bij het Hoofd der 0 L.-school of een der Bestuursleden aanmelden. Kr wordt drie avonden per week gedurende 2 uur les gegeven. Het les geld bedraagt vijf gulden terwijl i>n- '♦mtogeiifden gratis worden toegelaten. .Wij twijfelen piet of evenals het vo- ia«r zullen weer veie ouders hun kind««<i va(n dejjg. Teeraaato-e nuttige laten profiteeren. OUDEWATER. Getrouwd Pieter Arts, oud ^8 j., *0 Arnolda Margaretha van der Horst 90 j. Gijsbertusi Buijs, oud 2#i L en Trijntje van der Broggen oud f j- Geboren s Maria,, dr v. (j. ritoppelen- ®hrg en van J. Boer. Arie Dirk, z. v. 4. Molenaar en .van J. van de Kuit keltje Baxendina, d. v. W. Ver burg van H. van den Akker. Gehuwd A. Treuren, oud 27 j. me: ö- Noordegraaf. oud' 20 j. G. Vlanen, JW 24 j. met A. die Graaf, oud1 27 j. oiri 2i*jj 27 i- 1064 N- Anker, Lena Jongkind, oud 57 I-- echtgenoote van M. Booh. ZWAMMEKRDAJü. Ondeugdelijke worst. Door het nuttigen van ondeugdeiyke oedworst, zyn drie kinderen van den heer -i alhier, ziek geworden. De geoonstateer- ,7 Vfir8>ftigingaveraohynaelen zyn geluk- «S met van ernatigen aard gebleken. Het Nieuw Rotterda^isch Tooneel. „De Koekoek", too*eehpel in Si bedrijven door Jan Fabriciua. In den Nieuwen .Schouwburg is gister avond als eerste voorstelling jn het abon nement door het Nieuw Rotterdamsch Too neel opgevoerd „de Koekoek", het nieuwste tooneeispel van den bekenden auteur Jan Fabriciua. De hoofdpersoon in „de Koekoek is een boerenvrouw Aalke AaJkes. Zy heelt een natuurlyken zoon gehad en was toen tevene min voor een jongetje van den rjjken landbouwer Klaus Eeck, wiens vrouw by de geboorte van het kindje is gestorven. De vader van het kind van Aalke is de doirpsdokter Glystra. Het kind van Aalke werd geboren op stroo in een schaapskooi, dat Van Klaus Eeck in een mooi huis op een veeren bed. Afgunst brengt Aalke er toe de kinderen om te wisselen en zooals de koe koek zyn ei legt in 't nest van een anderen vogel, zoo laat zy haar zoon Jorn door gaan voor Klaus Eeck, het kind van den rU" ken boer. De echte Klaus, die voor haar zoon Jörn dooi gaat, wordt een ferme boer, die voor zyn land en zyn boerdery leeft en deze tot een waardevolle bezitting maakt. Haar werkelyke zoon groeit op tot eert eeuwig bhemelende student, een nietsnutter, die hec geld van den ryken boer Eeck duchtig laac rollen. Ondanks dat, verafgoodt Aalke haai- zoon en haat zy Jörn en zy dryft die haat zoover, dat zy oelfs na haar dood den jon gen het land en de hoeve wil ontnemen en hem sleohts het vee wil laten. Dit gelukt niet, daar haar zoon, die intusschen de waarheid heeft vernomen, dien laatsten wil Mievrouw Tartaud was Aalke, de vastbe raden vrouw, die verzwijgend voor ieder het groote leed, dat er binnen in haar schrijnt, haar weg gaat naar het doel dat zy zich heeft gesteld, haar eigen zoon tot een man van aanzien te maken. Maar wat valt dat anders uit dan zy het zich heeft gedacht. Haar zoon is door de weelde een vrooiyke boemelaar geworden, die alleen in uitspat tingen vreugde vinden kan. En het eind is dan ook dat na zyns moerier's dood, hy met geld, hem door zyn eigen vader, den dokter gegeven, verdwynt om niet meer terug te Het is een spel vol dramatiek, waarin het groote talent van Mevrouw Tartaud—Klein ten volle tot uiting kwam. Zy heeft het doen leven, de intrige, die zy heeft gesponnen, boeide van begin tot aimd, dan eens is haai) spel vol diepe innigheid en dan weder te genover het vreemde kind is zy de koude hartelooze, hardvochtige vrouw, die onge naakbaar is. De vertolking die zij gaf, was subliem. Ook Jules Verstraete, die den dokter uit beeldde, ging geheel in zyn rol op. Hy toon de izich den man, die tegen wil en dank dok ter had moeten worden, en nu in zijn .biertje zyn troost had gevonden, wyl hy niet trou wen kon met de moeder van zyn kind, wyl deze aanvankelyk dienstbode was op het dorp. Wat hy van deze figuur maakte, was knap werk. Om deze hoofdfiguren groepeeren zich' de anderen: Richard Flink was de flinke boer, die niettegenstaande de tegenwerking die hy ondervond, paraat bleef en zich ge heel kon opwerken. Hans van Ees speelde de rol van het door weelde verboemelde ty pe op levendige wijee, terwijl Mvr. Lucie v. Ees 'de rol van het dienstmeisje Fogeltien, Mevr. Sophie Stein die van Jörn's varloofde en Frits Tartaud die van den notaris op uit nemende wyze vervulden. Zy allen hebben de opvoering van Fabricius' nieuwste werk Mevrouw Tartaud kreeg mooie bloemen. De Schouwburg was goed! bezet. De kennismaking met het Nieuw Rotter damsch Tooneel onder leiding van het echt paar Tartaud was een zeer aangename en wy hopen daarom hen in dit seizoen nog eens weer hier te zien. MARKTBERICHTEN. Gemeentelijke Viachmagkt Gouda, Oct. Aangevoerd. 3 manden versohe schol .eau 2 mailden verache schedviach, ver- deedd in 87 partijtjes van 10-rdó stuks schol en in 47 partijtjes van 3—6 st. sch#lvi8oh. De prijzen varieerden van t. 0.25—0.7-0 voor schol en van l 0.25 —0.85 voor schelvisch. DRAADLOOZE DIENST. Een besluit van de Spaajasche regeering. MADilID, 8 Oct. Volgen» de bladaa is de Spaansahe regeering voornemens alle ofticderen dia aan den opstand deelgenomen hebben te begenadigen. Verandering in verschillende Franache PARIJS, 8 Oct. In. de verschillende gezaintschapspotden zullen binnenkort groote veranderingen plaats vinden. De gezant te Rome, Besnord, za(l zijn ontslag nemen. Deze gezantscfiaps- post is nimmer belangrijker geiweeat dan thans. De Regeering heeft het oog op den Granf St. Aulaire, diedewer- kelijke stichter van de Entente Cor diale tusschen Frankrijk1 en. Engeland is. Zijn laatste post in Londen valt in, een periode, waarin de F ran achEn- gelsche betrekkingen- .zeer gespannen waren, n.m. in den tijd' van het Roer conflict tot de conferecUie van Londen. De gezant te Berlijn, de Margerie, zat door den huidigen gezant te< Tokio, Paul Clandel, vervangen worden. De au panache poet zal door eou jong di plomaat ingenomen worden. Hft ontslag van Generaal van Seeckt door President Hindenburg aanvaard. BERLIJN, 8 Oct. Otticieel wordt be kend gemaakt dat president Hinden burg de ontslagaanvrage van den Kijks- weerconujiandant, generaal ton Seeckt, heeft ingewilligd. H. Jf. de Koningin in Amatardam. AMtfPERDAM, 8 Oct. Hedenmorgen fcsgen 12 uur is H. M. die Koningiu vergezeld van Priöse» Juliana in hei Kon Paleis per auto van het Loo aan gekomen. Door eeu wacht van, mari niers werd Haair de militaire eer be weaem. Hedenmiddag zal door >de Ko ningin en de Prinses die l ransche ten- toonstelling in hert Kijkamuseurti en het Stedelijk Muee-uro bezocht worden. Aankoop van het landgoed Eagilbergen. De Raad van Geaidffihgen belloot be den met 11 tegeax 2 stemmen tot aan koop van het landgoed Esgsbergen voor 27000 gulden. Het landgoed heett 10 H A. bosch en, 11 H.A. boiuw- en weGand'. Het landgoed behoorde lot voor kort aan het oud-KamerJid v. d. Laar. Het bosch. wordt «ten parade!park. Mr. J. J. C. Eadtaurior. f AMSTERDAM, 8 Oct, Hier ter stede is plotseling overleden Mr. J. J. O. Esohauzie-r, kinderrechter te Amsterdam t de auteursrecht- De AMSTERDAM, 8 Oct. Door de recht bank te Amsterdam werd heden uit spraak gedaan in het geding vin de lieer ClygneU, hoofdvertegenwoordi ger van de Soc. des Auteur» Comp. en Ed. de Muriek te Parijs, tegen de nee- reu Jan van, Galse, Jan Anton Als- bach en A. D. Loman, resp. voorz., seer en dir. van het bureau van Mu- z'ekautreursrecht. Betreffende het door den heer Clygnet gevoerde beheer wa ren verschillende beschuldigingen aan gevoerd in het Ned. en Fransch ge stelde vlugschriften uitgegeven door bovengenoemd bureau. De heer Cl.j achtte zich hierdoor in zijn eer en, goeden naam aangetast^en had1 deswe ge een schadelooss! el li% van f25000 gebischt. De geschriften waren getiteld ,,eetn ernstige beschuldiging aan het adfes van de Soc. des Aut. Comp. en Ed. de Muziek te Parijs", terzake haar houding in Nederland. De rechtbank uitspraak doende is van oordeel dat bedoeldle vlugschriften inderdaad voor eischer beleedigend zijn daar zij ernstige beschuldigingen inhouden van verduistering en valscli- heid in geschrifte. Een neerhalen in de openbare achting katf- daarvan het gevolg zijn. Ook achte de rechtbank bqwozen het oogmerk om te beleedi- gen en ztij verwerpt het verweer van gedaagden als zouden zij hebben ge handeld in het algemeen belang. De rechtbank' acht het nadeel echter in ruime mate vergoed mef een bedrag van r 250.— en die Rechtbank veroor deelde gedaagden rot het betalen van f 250.— en de kosten van het geding groot f 300.—. WISSELKOERSEN. 7 Oct. 8 Oct. Officieel. Londen 12.12 12.12K Beriyn 59.12 69.51 Vt Parys Ijkafr 7.18% 7.21% Brussel r'4J>2 6.94 Zwitser land 48.28% 48.28 Weenen ^5.30 85.20 Kopenhagen 66-40 66.40 Stockholm 66.80 66.80 Oslo 54.76 54.75 New York 2.49% 2.49% Niat-offioieel. Praag 7.401% 7.40% Madrid 37.55 37.55 Milaan 9.Ö1 9.61 Beuraoveriicht- De situatie ter beurze was heden ongeanimeerd. Op do rubberufdeeling kwamen in de meeste gevallen weer lager noieeringeai tot Btarnd, in ver band met de kleine verlaging der rub- berprijaen van heden. De tabakken profiteerden niet van het gunstig verloop van de hedefi ge houden tateaksinöchrijving. Van de oliewaarden bewogen Kon. zich omstreeks hef laiagste niveau van gisteren. Strikeraondeelen niet veel verbeterd, dioch H.V.A. konden ziah onder beurs- tijd langzaam aan iït koers verheffen. Scheepvaart waarden, wat enkele spe cialiteiten betreft, prijshoudend. B innen 1 and sche industrieel en genoten, weinig belangstelling. Amerikanen stil. RADIO TELEGRAFISCH WEERBERICHT 8 Oct. Hoogste stand 705.4 te Zurich. Laagste stand 744.9 te Roest. Verwachting Aanvankelijk matige to. krachtige, zuidwestelijk tot noord westel-jk ruimende wind. Later afne- nrei'nl Betrokken tot zwaar, later half bewolkt Aanvankelijk regen- of on weersbuien. Iets koeler ADVERTENTIE. Veroordeeld. AMSTERDAM, 7 Oct. Dot Gerecüts- iiof alhier deed heden uitspraak in do zaak tegpn don ft-jarigen boekdrukker C J. van V. en don 24-jarige boekür. A. A. don 0. die in hoog er beroep waren gegaan, van een vonnis van du 4e Kamer der Rechtbank alhier, waar- bi jj beiden werden veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf, naar aanleiding van den bekenden diefstal met geweld pleging in do drukkerij Elsevier van Ostadestr. alh'er. Het Hof overwegende den ernst van, het gepleegde misdrijf al»ook het feit dat do nachtwaker bij Elsevier blijven de nadoelige gevolgen van de geweld pleging heeft ondervonden, veroordeel de C. J. v. V. tot 4 jaar en A. A. Hen 0. tot 3 jaar gevangenisstraf. Heden overleed onze geliefde Man, Vader, Behuwd- en Groot vader, de heer Plettr Marglnus van Halnlngea in den ouderdom van 80 jaar, GOUDA, 8 October 1926. H. VAN HEININGEN— Goudkadk. C. N. DOORNBOS- van Heiningen. J. DOORNBOS. Nederland Texas U. S. A P. J. VAN HEININGEN G. VAN HEININGEN— Hoogendoorn. Norwalk Connecticut U. S. A. J. C. VAN HEININGEN en Echtgenoote. Wilton Connecticut U. S. A. (met rijkscontróle-merk) vanaf ZATERDAG 9 tot ■■I 15 OCTOBER v.h. K. DE JONG KLEIWEG 14 Telef. 393 geven wij gratis bij eiken gulden aan Koffie, Thee en Wijn. KORTE GROENENDAAL 4 Telef. 755 Reuzen Reclame^ Week tot en met 15 October. om met bet gebruik te beginnen van Lekkerdi wilt gij tijd genoeg hebben om door onze premies met, de a.s. ST. N1COLAAS prachtige geschenken te krijgen die U niets kosten. Wij hebben aan onze premielijst een geheel nieuwe serie toegevoegd met het oog op het a.s. ST. NICOLAASFEEST. B.v. voor: 42 bons een schitterende Volendamnter pop (Jongen of Meisje) Het nieuwste op dit gebied. 10 bons prachtige onbreekbare pop Z'ib Kathe kruse pop. '20 bons dito veel grootere. 30 bons Spoor op rails. 5 bons Mooie Verfdoos. «na s» 30 bons Zilveren Potlood Eversharp. enz. enz. Als extra reclame voor: 125 bons 1 prachtig modern porcelein 16 deelig theeservies (geel of oranje met zwart gedecoreerd). VRAAGT ONZE PREMIE-LIJST BIJ UWEN WINKELIER. Indien niet verkrijgbaar richt U dan tot AMERSFOORT - TELEFOON 1200 NIEUWSTRAAT 17 >|MhRi Firma Raaamaa t v. Heijden AMSTERDAM - TELEFOON 44346 LE1DSCHE GRACHT 104 flauda.

Goudsche Courant | 1926 | | pagina 2