NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, MEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Ra, 16309 89»Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks beha’ive op Zon- en Feestdagen FEUILLETON. iNEN’S ibrieken RVEER. FSTE waarde. DOOK GOUD VERBLIND. 'Woensdag 17 November 1926 het binnen HAARLEM Plicht fronst alleen de wenkbrauwen als men hem ontvliedt, maar hij lacht te gen wien hem volgt. delarei aan 1 on- mm. Ik verlaat Dean waarschijnlijk nooit le- fWordt vervofgaj. verde: hieraan 11 1765 - Een veel bewogen leven. Roman uit het Engelsch van Miw E. BRADON. derscheiding is voor Europeanen zeldzaam en MacDonald deelt ze slechts met twee cx-presidenten der Fransche republiek. Hij heeft ze dan ook, volgens de verhalen op een zeer bizondere wijze verworven. Toer. hij op het gebied van Kibili vertoefde en op weg was van El Hamma naar Sfax, werd hij met zijn reisgenooten overvallen door zware stormen en stortregens, zoodat de stroompjes die elf maanden van het jaar droog of zoo goed als droog zijn tot rivieren aanzwollen. Ramsay MacDonald kon echter zonder gevaar niet voor- öf achteruit. Met groote moeite, na vele om wegen, slaagde hij er ten slotte in, zonder ongelukken vasten grond te vinden. Zijn aankomst, gepaard met de regens, trof echter de verbeelding der Arabieren, die in den grooten Engelschman uit Londen als het ware een afgezant van Allah zagen met de gave om regen te verwekken, waarnaar de bevolking zoo gretig had uitgezien. Zij gaf MacDonald daarom bovengenoemde on derscheiding. Een drijvend dok voor Singapore. Ten bedrage van een millioen 200.000 .pond sterling is aan de firma Swanhunter Wigham Richardson te Wallsend a/d Tyne de aanbouw toegewezen van een drij vend droogdok voor Singapore, dat deel zal uitmaken van de verdedigings- en haven werken, welke de mogelijkheid zullen ope nen om de groote Britsche oorlogsbodems daar in dok te leggen. Het plan, dat al jaren lang (bestaat en in het Lagerhuis door de liberalen fel werd be streden, terwijl het onder de Arbeidersre- geering werd tegengehouden, zal thans worden verwezenlijkt. In de begrooting voor 1925/’26 was een som van 150.000 pd. st. uitgetrokken voor de voorbereiding, waar mee tevens het (beginsel van het plan was aangenomen. De kosten van de geheele on derneming echter zullen 10 millioen 500.000 pond bedragen. Het drijvend dok zal in Engeland worden gebouwd en in Singapore in elkaar worden gezet, vanwaar het dan naar de basis in de stiaat van Johore zal worden gesleept. Men kan zich een voor stelling maken van zijn grootte als men bedenkt dat het drijvende dok te Southamp ton schepen kan bevatten van 60.000 ton, terwijl de kosten van het bouwen van laatstgenoemd dok minder dan de helft van het nieuwe dok, namelijk slechts 420.000 pd. str. bedroegen. Een nieuw park te Landen geopend. Norwood Grove, een park in het Zuid oosten van Londen bij Croydon, dat voor '1(8.000 door de gemeente was gekocht en 32 acres groot is, is gisteren door den prins van Wales geopend verklaard en aan de zor gen van de burgemeester van Croydon toe vertrouwd. Voor 2 stuivers zal men in den zomer van de City het nieuwe ontspan ningsoord per ondergrondschen spoorweg ir 18 minuten kunnen bereiken. Er zijn Minister Francqui heeft zijn besluit om af te treden ter kennis van de regeering gebracht, en hjj heeft in een langen brief aan Jaspar gericht, waarin hij een histo risch overzicht geeft van de maatregelen die op financieel gebied getroffen zijn en. de vorderingen, die tot stand gebracht zijn sedert Mei 1926. De voltooiing dier maat regelen heeft de liquidatie bezegeld van ge heel het verleden. De regeering is er in ge slaagd, de moeilijkheden te boven te ko men, die in Juni onoverkomelijk schenen. Dit resultaat kon slechts verkregen worden, dank zij het vertrouwen, dat het parlement en het volk in ons stelden. Het land moet zich echter geen illusies maken. Het gevolg der getroffen maatregelen zal eerst defini tief worden na een tijdsverloop, waarvan do duur omgekeerd evenredig zjjn zal aan de strengheid die wij bij hunne toepassing zul len aanwenden. De Nationale Bank zal als voornaamste oogmerk moeten hebben de handhaving van onze valuta op de goudpa- riteit en om dit te bereiken zal zij de in flatie moeten bestrijden onder al haar vor men. De regeering harerzijds zal de taak der Nationale Bank moeten vergemakkelijken door ervoor te zorgen, dat de schatkist steeds ruim voorzien is. Alle belastingwet ten zouden herzien moeten worden, om er meer helderheid en eenheid in te brengen. De financieele politiek moet ondersteund worden door een grootscheepsche politieke en economische actie. Zoo zal men binnen- GOIBSCH E COURANT. kort aan bet parlement dk plannen kunnen onderwerp.'?! betreffende de exploitatie van de nieuwe mijnen in de Kempen en het Zuiden van België, de ontwikkeling van de telegraaf en telefoon en van de haven van Antwerpen. De uitvoeringAran dit financieel en economisch program zm het herstel van het land de kroon opzetten. Daartoe wordt echter de vaderlandsliefde medewerking der bevolking verder vereisché en de regeering mag niets verwaarloozen bm deze mede werking te vergemakkelijken, door een einde te maken aan den Itlassestryd. Haar streven zal er geheel op gericht moeten zijn om de individueele inspanningen onder ling te verbinden door een gezonde politiek van het algemeen belang. Door zijn gezondheidstoestand gedwon gen om van ziin >qrtefeuille af te zien, ■blijft Francqui Ier béèchQcJring van het land voor zoover hij het verder-kan dienen. Wij kunnen hieraan toevoegen dat Francqui Venoemd zal worden tot regent van de Belgische Nationale Bank. BUITENL ANDSCH NIEUWS. BELGIS. De prijs van die gagbladcn. Met de nieuwe prjjsverhooging van de dagbladen heeft, naar mén ons uit Brussel meldt, gisteren de Antwerpsche „Neptu ne” reeds een begin gerajaakt. Het blad kost voortaan 50 centimes per los exem plaar. De andere Belgische kranten zullen vermoeelelijk met 1 December a.s. op hunne beurt hun prijs verhoogep. ENGELAND. De nationale omi De postmeester-genewuB ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkriog) 1—regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgfcring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in-het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1—4 regels 2.05, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer geroduceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaschenkomst van soliede Boekhan- ren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. troep. '’heeft i* Lagerhuis de aanvullingsbegrooting voor den nationalen omroep ten bedrage van 295.000 ingediend. Hij zeide dat de radio vier jaar geleden een „probeersel” was ge weest, maar in korten tijd reeds een macht was geworden. De B. B. C. die op 1 Januari het bestaande bedrijf met het geheele per soneel te Daventry overneemt, krijgt voor- loopig een charter voor twee jaar. De direc teur zal geheel vrij zijn *n zÖn beslissingen omtrent de uit te zenden programma's be halve dat de regeering verboden heeft re- ligieuse twistgesprekken, debatten var po- litieken aard, of opinies omtrent de regee- nngspolitiek in die programma’s op te- ne men. Na de uiteenzetting van den minister ga ven verschillende leden eenige wenschen of opmerkingen ten beste, waarna het crediet zonder stemming werd verleend. Ramsay MacDonald. Ridder van de groene sporen. Ramsay MacDonald, de leider der Engel- sche Arbeiderspartij, die thans een reis in Noord-Afrika maakt, heeft zich de sympa thie verworven van de Tunesiërs, die hem den Arabischen titel van „ridder van de groene sporen” hebben verleend. Deze on- Libdier gejaagu. uat bieeue, Btraake gelaat aeed naar ontstellen, t Was geen verdriet, maar toorn, dat het zoo uneiig maakte. „Wat er gaande is?’ herhaalde me vrouw Stanuen. „Mijn eenige zoon mijn zoon dien ik maar al te zeer lief heb is een doortrapte schelm. Tante, zijl ge niet bij uw zinnen? riep Esther met een Hauwen gil, ter wijl zij de troisobe gestalte omklemde en angstig dat bleeke strenge gelaa. gadesloeg. Akelige schrikbeelden van mogelijk onheil rezen voor haar op. Edmund had zich pchuldig gemaakt aan verval- sching of verduistering, of iets vreese- lijks van dien aard. Personen die bij een bank geplaatst zijn eindigen zoo dikwijls met valsohe handteeken'ngen te maken. Het schijnt bijkans een nood wendig gevolg van een betrekking van vertrouwen Hij was een misdadiger, een schurk, hij zat gevangen. Maar wat hij ook zijn mocht, zij was zijne bruid, zij zou hem ter zijde staan in de bank der beschuldigden, in de ge vangenis zoo noodig op het schavot ..Wat hij ook moge weeen, of wat hij ook heeft misdaan, ik zal hem er n’et minder om liefhebben," zeide zij fier, met de verkeerd geplaatste trotsch- heid eener vrouw, die haar hart heelt geschonken aan een onwaardigen man. ..Arm kind", riep mevrouw Standen Het einde van het geschil in de Engel- sche mijnindustrie schijnt nu toch inderdaad te komen. De strijd heeft nu bijkans 7 maanden ge duurd, nu zal het einde dan toch worden bereikt. De officieel® opvatting is, dat de districten, waarheen de voorstellen der re geering gezonden zijn, deee voorstellen zul len aanvaarden. De hoofdstellingen van de overeenkomst zjjn, men weet het eigenlijk reeds, de vol gende. Er zullen in de eerste plaats dis trictscommissies komen, onder leiding van een onafhankeljjken voorzitter, die dfs- trictsgewijs de arbeidsverhoudingen zullen regelen. Voorts wordt vastgelegd de afhan kelijkheid van het loon van de opbrengst der productie, en een minimumloon, dat niet ligt beneden het niveau van 1921, ter wijl een afzonderlijk minimum wordt vast gesteld voor de slechts-betaalde arbeiders. Verder zal er komen een gemeenschappelij ke instantie, die de prijzen zal vaststellen, waartegen de mijnen aan bevriende con cerns de kolen zullen leveren, terwijl ten slotte een scheidsgerecht in het leven za1 worden geroepen, de werkzaamheden waar van echter voorloopig nog binnen enge grenzen zullen liggen. De arbeiders zullen alzoo den arbeid weer opnemen, tegen districtsgewtfs sterk ver schillende loonen, met een langeren ar beidstijd, en met een ongeveer 12 procent lager uurloon. Hoewel deze overeenkomst minstens drie jaar van kracht zal zijn, blijft het aan twijfel onderhevig, of de rust zoo tang bewaard kan Wijven, als de industrie zelf niet de reorganisatie ter hand gaat ne men, die in het kolenrapport aanbevolen werd. Want, blijken de mijnen ook na deze niet rendabel te zijn, zoo zijn alle even tueele voordeelen voor de arbeiders die voortvloeien uit een stijgende productie- winst, illusoir. Men meent te mogen aanne men, dat de Regeering een sterken druk op de industrie zal uitoefenen, om de reorga nisatie tot stand te brengen. Voor de eerrste maal sinds de sta king begon, is er thans weer steen kool uit Engeland uitgevoerd. Een schip te New Port werd met kolen geladen met be stemming na^r het (buitenland. In de mijnen van Glamorgan wordt reeds gewerkt. De Mijnwerkersfederatie van Zuid-Wales heeft gisteren vóór de voorstel len gestemd, hoewel in verschillende mijnen resoluties werden aangenomen, waarbij ze werden verworpen. Te Dunbarton zijn de voorwaarden met een meerderheid van drie tegen een verworpen, en in Stirling heeft men de documenten... verbrand. Te Burn ley en Bristol zijn ze daarentegen weer aangenomen. Er is thans reeds een groote meerderheid, die de voorstellen wil aanne men. prachtige oude lanen en boschpartfjen in de Grove. Een waterreservoir bezweken. longevolge van de zware, regens der laatste paar dagen is de dam van een groot reservoir aan den zoom van een heide boven het Aeredal bezweken, met het gevolg dat een groot gebied onder water werd gezet voordat het water afvloeide naar de rivier. De regens hebben ook de aardver schud ving te Blackburn in Lancashire op hun rekening. FRANKRIJK. Prins Leopold en prinses Astrid bij de hoogmis. Katholieke bladen vernemen, dat Prinses Astrid tezamen met Prins Leopold Zondag de hoogmis in de katholieke kerk te Cierg- non heeft bijgewoond. De vorstelijke kerk gangers werden aan de kerkdeur door den dorpspastoor welkom geheeten. ITALIe. De Vesuvius. Sedert eenige dagen toont de Vesu vius een verhoogde activiteit. Het uit werpen van de Lava gaat met tevigen donder gepaard. Voor de omgeving be staat geen gevaar. ZWITAMLAND. De Roode Kruisconferentie te Bern. Twee siroomingen tot herstel van de eenheid. Gioxnvn is ie ^ern de buitengewo ne Rooae KruisconlerentiO geopend, die ten doel heeft, aan die internatio nale Roode Kruisorganisatie haar een- neid te Hergeven. Het Nederlandsohe Roode Kruis is vertegenwoordigd door nir. G. van Blooten, die bovendien de Nederlandsche regeering vertegenwoor digt, in de plaats van mr. DresseHmys die wegens ziekte verhinderd is. Reedöj in de openingsvergadering kwamen er twee stroomingen tot uiting De radikaalste st rooming, die eer gron dige vernieuwing van den bestaanden toestand op de democratischer) grond slag voorstelt, heeft preeies-omlijnde hervormingsplannen ingediend die heenkomen op de schepping van een internationale unie van Roode Kruis- vereenigingen met zetel te Genève, terwijl het tegenwoordige into.nationa le comité te Genève en de internatio nale raad der Parijqche Liga van Roo de 'Kiruisvereenigingen dan nog slechts als uitvoerende organen dezer nieuwe eenheidsunie zullen dienst blijven doen Deze plannen zijn gemeenschappelijk ingediend door die Roode Kruisver- eenigingen van Denemarken, Finland', Frankrijk. Griekenland, Nederland. Noorwegen, Spanje, Zweden en 7w‘- serland. Tegenover deze radikale stroo miing staat een andere, die aoor Duitsohland en België geleid wordt en 11; witue u met verraueu. ik ben mei met opzet m mijn verderi geloopen. Zoo waiar als ik aan t eeuwige gei om, Lather, ik dacht dat ik geheel was ge nezen. la gelooide dat ik je beminae. Geen man kon oprechter zijn geweest, dan ik dien avond te Cropley was, toen ik je vroeg of ge mijn vrouw wil de woruen. Niet voordat ik Sylvia Ca- reu weerzag, niet voordat ik betoe terd werd door haar stem, door den glans harer oogen, door de noodlotti ge aantrekkelijkheid die zij voor mij heeft, in ieder en blik en toon niet dan tot o»p dat oogenblik, zoo waar ik leef en hier namaals hoop te leven, wist ik dat de oude hartstocht nog in mijn hart woedde, dat ik haar nooit had vergeten, dat ik nooit had opge- bouilen haar te beminnen, dat ik nooit minder haar slaaf was geweest, dan toen ik om harentwille mijn eigenbe lang geheel ten offer bracht. Kan ik je om vergiffenis smeek en Neen. Ik ben te zeer bewust van mijn laag heid om vergiffenis te vragen of ie verwachten. Vergeet mij als ge kunt of, als ge de herinnering aan mijne eerloosheid niet geheel uit uw geheu gen kunt verbannen. veracht je dan evenals ik mijzelven veracht. Ik kan die minachting die ik verdien, niet dier de oogen House, om er rug te keereu. 143) - Toen Esther uit den tuin kwam, trad Jeame de werkmeid de kamer utel een theeblad. ».Zeg aan de anderen dat ik me van ochtend niet wel genoeg gevoel om het gebed te lezen," sprak mevrouw Stan den zonder uit den brief op te zien. De meid keek niet weinig verbaasd. Ziekte, behalve van zeer ernstigen aard, was nooit in staat geweest me vrouw Standen haar godsdienstige plich- te doen verzaken. Zij had onder zware hoofdpijn en verkoudheid het gelezen, ja zelfs terwijl zij aan tevige keelpijn leed, en nu stond zij daar dien morgen sterk, en gezond van U’lerlijk, en zeide zij dat zij zich te °ngesteld gevoelde voor de gewone £°d|td i enst oefening er iets gaande, tantelief vroeg mei bitter, nalt minachtend medelijden. 1 Hij venangt je lietde niet, hij waar oeert je trouw niet. Er is maar ééne liefde die hem beikoort, de liefde eeuei slechte vrouw.' „Tante roept het meisje met wijd opengespalkte oogen, en mee de eene iumd uitg,esürekt als om een slag at te wei^tn. Zij begon een flauw begrip van de waarheid te krijgen. „Tante", herhaalt zij met wanhopi- gen aandrang, „zeg, wat heeft hij ge daan .,Jou verlaten voor de liefde van Syl via Carew O, ik vraag excuus, Lady Perriam wilde ik zeggen. Maar ge moest liever den brief lezen die aan je gericht is, en zien welke veront schuldiging hij voor zich zelven in brengt. Voor mij heeft hij alleen ge tracht zijn gedrag te verschoonen. niet zich te rechtvaardigen. Daar is hij te verstandig voor. Maar hij is mijn zoon niet meer. Ik heb voor altijd met hem afgedaan." ..Neen. neen, neen," riep het meisje hartsitochtelijk. ..Neen, gij zult hem niet verstooten voor het leed dat hij mij berokkent. Hij is uw zoon, altijd uw zoon, uw zoon tot aan den dood Waardoor onderscheidt zich de liefde eener moeder anders, dan dat zij iede. re minder verheven lietde overleeft Gij zijt zijne moeder, en gij kunt uw hart niet voor hem sluiten. Gij zoudt U*V€ MUau.V’l», Ml H «ld iilj UO1K lui Op uen laagsten trap der zonde gezonken. Waar is de brief Bijna werktuigelijk strekte zij de hidua uil nuf den brie! van tatel op te nemen, waar hij naast haar bord lag, also! i de aangenaamste brie! ter we reld was, in plaats van Cleopatra s ver giftige siaing, vermomd in een blaadje postpapier, loen vioeg zij met deer- niswaaruigen blik aan mevrouw Stan den „Waarom zou hij me schrijven, l.on hij t mij niet met zijn eigen mond zeggen Dachi hij misschien dat ik hem verwijten zou doen?" „Hij schaamde zich over zijn laag heid, Esther, en hij liep weg als iemand die een ander heeft bestolen. Hij is naar Duitschland vertrokken. Öp nieuw uitten de bleeke lippen van, het meisje een flauwen gil, een kreei van hartzeer, als van iemand wiens levenspaleis plotseling in puin en asch was gestort. Zij verbrak het zegel, en las dien brief van haar valschen min naar. Geen gevoel van zelfvernedering kon sterker zijn dhn hetgeen in iede ren regel van dien hartslochtelijken brief doorstraalde. „Ik haat, ik verafschuw mij zelven meer dan ik zeggen kan," schreef hij, maar toch bemin ik haar. Ik heb haar gesproken op welke wijze de sa menkomst plaats had behoef ik u niet te zeggen het feit blijft ’t zelfde. Het einde van het Britsohe mijnoonfliot. Minister Francqui’s aftreden. iHet liberale oud-lagerhuislid dr. Harold Morris zal waarschijnlijk worden aange zocht om voorzitter te worden van het na tionale hof van arbitrage. Hij is reeds pre sident geweest van de nationale looncom- missie voor de spoorwegen en van verschil lende andere ahbitrage-commissies. Draadloos wordt gemeld, dat in sommige districten de stemming over <le voorstellen der regeering onnoodig is verklaard, daar de meeste arbeiders reeds weer aan het werk zjjn. De vermeerdering van het aantal man nen, die den arbeid hebben hervat, was gisteren hooger dan ooit, n.l. 12.478 man. In totaal werken er thans 348.681 man. In het Lagerhuis heeft Kingsley Wood, parlementair secretaris voor hygiëne, een aanvraag ingediend nopens een suppletoir crediet van 3.250.000 voor speciale lee- ningen aan de plaatseljjke autoriteiten, die zich tengevolge van den langen duur der mijnwerkersstaking in groote moeilijkheden bevinden. Op 13 Augustus, toen de nood tengevolge van de staking het hoogst was, ontvingen 2.273.985 personen geldeljjke on dersteuning en op het oogenblik nog 2.038.606. Volgens de rapporten der genees- heeren zjjn de kinderen thans beter gevoed en gezonder dan toen hun vaders werkten. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal Uf>, per week 17 cent, met Zondagsblad pev kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal raar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met ZuM*agst>lad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bü onze agenten en loopers, den boekhandel «e de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 8- 6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. ir

Goudsche Courant | 1926 | | pagina 1