iegel yer. IN? GER. NIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, fcOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Ro. 18313 Maandagg22 rember 1828 88»Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behtrive op Zon- en Feestdagen ,oed. I I beter. FEUILLETON. een ■iddel ation Emulsie Purgatief NSTRAAT 73, iaux DOOR GOÜD VERBLIND. 82; BELGIë. Bolsjewistische propaganda. De Antwerpsche politie heeft verscheidene Chineezen gearresteerd, die een opium-kit hadden geopend. Het onderzoek heeft aan getoond, dat onder de gearresteerde Chi neezen ook de leider van een bende opium- op verschillende plaatsen vernield. Alle ri vieren langs de kust zjjn buiten haar oevers getreden en groote gebieden staan onder water. van dagen. liking. e ziekte. lel voor kinderen Laboratorium QOUDA loloon N. PULL-OVERS VERHEMDEN. Een veel bewogen teven. Boman uit het Engelsch van Miss E. BRADON. cultureele leven; zjj taal voor rechtsbegripp niet verschillende wool duid. Toen indertijd na de ineenstorting van het Stinnesconcern de „Deutsche Allgemei- ne Zeitung” aan twee industrieelen werd verkocht, doken er in parlementaire kringen geruchten op, dat deze koopers slechts als stroomannen der regeering zouden fungee- Een groote gedachte verliest veel van haar waarde, zoodra zij uitgesproken wordt. Het publiek zal er een macht spreuk van maken, zooals het elke me lodie tot een straatdeun verlaagt. boul is veel schade aangericht schepen, welke in de haven liggen, scheidene visschersvaartuigen zijn ken. Uit 147) - Afgemat liet zij zich op een bank neer, oen breed© marmeren bank, in een hoek van de marmeren balustrade, 00,1 ou<i'e oranjeboom in „bat is juist de zaak. Uw leven is ie afgezwiderd naar t oordeel uwer buren. Gij begraaft u levend' op Per riam Place en de kwaadsprekers, aio altijd uit alles venijn zuigen, en ieders haaidedingen aan lage drijfveeren toe schrijven, beginnen te vragen of ge ook het een of ander geheim hebt te verbergen, omdat ge u zoo achter gind- sche muren schuil houdt. Van de eene gissing zijn zij lot de andere geko men. Ik, als man van zaken, hoor na tuurlijk al die praatjes. Ik ga mis schien mijne bevoegdheid te buiten als uw zaakwaarnemer als de voogd van uw zoon door zulk een onder werp met u te bespreken maar, goed of slecht, ik acht ’t mijn plicht u de waarheid onder 't oog te brengen. „Wees zoo goed en ga voort, mijn heer. Waarover hebben uw Monk- haimptonsche kennissen zich jegens mij re beklagen?” ,,’t Is juist geen kladht, ’t is geen bepaalde aanklacht uw vijanden de kruideniers die uw leveranciers niet zijn, de slager, wiens concurrent uw huishouding van vleesch voorziet kunneh niets tegen u inbrengen. Maar de menschen beginnen zich, te verwon deren en maken allerlei gissingen over de strenge afzondering waarin gij mijn heer Perriam houdt. Als hij gek is. zeggen zij, moest hij naar een gekken huis worden gebracht, is hij echter bij BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Een arrestatie. De politie te Keulen is er in geslaagd op het spoor te komen van een complot, het welk zich reeds geruimen tjjd bezighield niet het smokkelen van verdovingsmiddelen. Verschillende personen zyn gearresteerd, waaronder een Hollander, de sigarenwinke lier P. K. uit Heerlen, die kort na zjjn aan komst te Keulen werd aangehouden, er van verdacht verdovingsmiddelen over de grens te brengen. Vjjf personen verdronken. In de nabijheid van Brandenburg sloeg gisteren ten gevolge van den hoogen golf slag, een met acht personen bemande boot om. Vjjf jongelieden verdronken; hun lij ken konden tot dusverre nog niet worden geborgen. Deze dagen verschijnt een verzameling geschriften, aanteekeningen en redevoerin gen van Friedrich Ebert, Duitschland’s eersten rjjkspresident. Behalve vele reeds bekende feiten enz. bevat de verzameling eok verschillende nog onbekende en per soonlijke bijzonderheden. Van belang is oa. een aanteekening door den rykspresident gemaakt naar aanleiding var. een conferentie met den president van de ryksbank, dr. Schacht, op 2 Dec. ’24, dus vier maanden voor zijn dood. De bespreking liep over den algemeenen economischen en financieel en toestand. Dr. Schacht deed daarbij de volgende mede deling. De Belgische financier Francqui had hem kortgeleden op eigen initiatief gezegd, dat de quaestie-Eupen en Malmédy als kanker vraten aan het herstel van betrekkingen tusschen België en ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal U6, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.16, met ZtMf*agsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel «e de postkantoren Onze bureaux zijn dagelijks geopend van F-6 uur. Administratie Telef. Intern. Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. smokkelaars is, die uit Engeland was ge zet. De gearresteerde Chineezen hielden zich te Antwerpen ook bezig met het inschepen van Belgische wapens voor China; zij wor den bovendien beschuldigd van bolsjewisti sche propaganda. In de Antwerpsche havenwijk zijn giste ren nog een vrouw en een Egyptenaar ge arresteerd die zich met den handel in opium inlieten. De man werd in het bezit van opium gevonden. HNGELAND. Huwelijk ongeldig verklaard. Het huwelijk van den hertog van Marl borough met Consuela Vanderbilt is door het Vaticaan na een anderzoek van twee jaar ongeldig verklaard. Miss Bonfield gewond. omnibusongeluk is het bekend der Arbeiderspartij miss een stuk glas boven het in de aarde ge- standp kwam. ‘R ge- de vertaling-Dd Hondt van 1887. ig dat meermalen Intig jaar op een 'Irongen, oa. op igres in 1907 te werd een motie zou i een de' goede Duitsch- land; de afstand aan België was voor dit land niet tot voordeel geworden. Of er niet een goede regeling voor de teruggave ervan ware te vinden. Op de vraag van Schacht hoe hjj zich zulk een regeling dacht, had Francqui gewezen op een mogelyke over eenkomst tusschen de Belgische en Duitsche staal-, ijzer- en kolenbelanghebbenden. Kwam zulk een overeenkomst tot stand, dan zou daarmee gemakkelijk de teruggave ver bonden kunnen worden. t Schacht had den rykspresident verzekerd, dat niemand behalve hijzelf en Francqui van dat gesprek iets wist; hij wilde onop gemerkt invloed oefenen op Louis Hagen, die sinds lang het denkbeeld koesterde van een Europeesche staaltrust, om te ijveren voor een overeenkomst met België. Langs dien weg zou men eerder succes hebben, dan dat men al dadelijk in het begin tegen over Frankrijk, Engeland en België stond. Op de vraag van rykspresident Ebert of men via een overeenkomst tusschen de grootindustrieelen tot een afstand van Eupen en Malmédy zou kunnen komen, had dr. Schacht met beslistheid bevestigend ge antwoord. De heer Ebert had hem in zijn plannen gesterkt. Op de vraag van dr. Schacht of nu de quaestie reeds dadelijk aan de regeering zou meedeelen, had de rjjkspresident geraden de verkiezingen af te wachten. Men zou dan Marx op de hoog te kunnen brengen.; deze zou de zaak onge twijfeld bescheiden behandelen. Dr. Schacht was het daarmee weest. rechtstreeks, de schuld rijt van beider dlood?" Mijnheer Bain I” „Zie me niet zoo veronbwaardigd aan, Lady Perriam. Ik zal u niet be lasteren. Ik twijfel geen ©ogenblik aan uw goedheid en, rechtschapenheid. Als gij ooit een verdediger noodig hebt, zult gij mij bereid vinden ter uwer verdediging de geheela wereld het hoofd te bieden. Ik wilde u alleen vrij waren voor de gevolgen van uw eigen» onvoorzichtigheid. Maar de bewoners van Monkhampton hebben 't zich in het hoofd) gesteld dat op Mordred Per- rianj een onwettige dwang wordt uit geoefend dat hij van zijn natuurlij ke vrijheid wordt beroofd en dat die afzondering en dwang uw werk zijn. Meer nog, zij gaan zelfs zoover te» beweren dat gij de een of andere ge wichtige reden hebt om dien schoon broer buiten do wereld te houden dat hij 't een of andere geheim» van u weet. Wees toch niet boos op mij, my- lady ik herhaal alleen wat ik hetj hooren zeggen.” Hoe doodsbleek was nu 't gelaat zoo kleurloos als 't marnier der balus trade. waartegen Lady Perriam leunde. ,.Ik wil die praatjes niet hooren,-’ zeide rij na een poos, maar met zulk een roonlooze stem, alsof rij de woor den bijkans niet kon ultapreken. (Wordt vervolgd). By een Lagerhuislid. Bondfield door rechteroog gewond. FRANKRIJK. Een cycloon boven Marseille. Overstroomingen aan de Atlanti sche kust- Over een groot deel van West- en Zuid- Europa hebben Vrjjdag en Zaterdag zware stormen gewoed met onweer en geweldigen regenval. Te Parjjs bereikte de wind Zater dag een snelheid van 90 K.M. per uur ter wijl het den geheelen dag hevig regende. Te Marseille nam de wind Vrydag het ka rakter aan van een cycloon. Het telegra fisch en telefonisch verkeer werd onderbro ken en het treinverkeer ondervond groote stoornis ten gevolge van over de lijnen ge vallen telegraafpalen. In het Var-dal zijn tengevolge van een overstrooming verscheidene huizen inge stort. Twee scholen werden door den blik sem getroffen. In de olijven- en amandel- boomgaarden werd groote schade aange richt. Een stoomschip op weg naar Beyroeth is gezonken. Ook aan de Atlantische kust woedde een hevige» storm. In de omgeving van Cher bourg zyn tengevolge van de geweldige re gens tal van plaatsen overstroomd. Te Tre- onder de Ver- gezon- De quaestie Eupen-Malmédy. De „Deutsche Allg. Zeitung”. Een Vlaamsche vertaling van het Belgisch strafwetboek. ren. Dit werd echter nadrukkelyk tegenge sproken. Thans publiceert de „Sozial-demokr. Pressedienst” een artikel, waarin de ryks- regeering op den man af wordt gevraagd of het juist is, dat aam de Deutsche All- geimeine Zeitung” sedert eenigen tijd uit de rijksmiddelen een bedrag van 75 a 90 dui zend mark per maand ter beschikking wordt gesteld. Welke overwegingen hebben hiertoe geleid?” vraagt de „Pressedienst”, die er den nadruk op legt, dat de „D. Allg. Zeitung” tot op den huidigen dag de Prui sische regeering met alle macht bestrijdt en eenzijdig de politiek van de partyen van rechts voorstaat. Volgctns het „Berk Tagebl. is het initia tief daartoe uitgegaan van den ryksminis- ter van buitenlandsche zaken dr. Strese- mann. Hij kwam, terwjjl het kabinet-Luther aan het bewind was, met den staatssecreta ris van de rykskanselary dr. Kempner over een, dat de tekorten van de „Deutsche All- gemeine Ztg.” voor een derde gedeelte uit de fondsen der rykskanselary en voor twee derde gedeelte uit die van het departement van buitenlandsche zaken zouden worden gedelgd. Dit is dan ook geschied. Eigenaardigerwyze heeft men na het af treden van het kabinet-Luther den nieuwen rijkskanselier dr. Marx niet van deze over eenkomst verwittigd. Het is hem eerst later ter oore gekomen en hy heeft toen onmid dellijk tegen deze betaling geprotesteerd. Intusschen was dr. Stresemann er in ge slaagd zyn grootindustrieele vrienden, met name den groot-industrieel Vögler, voor de „Deutsche Allgeaneine Ztg.” te interessee- ren. Er werd een fonds gevormd ten be hoeve van de „Deutsche Allg. Ztg.” en de eveneens noodlydende „Tagliche Rund schau” en uit dit fonds werden de door de rykskanselary gesubsidieerde bedragen te- rugbetaald. Of ook het departement van buitenlandsche zaken zjjn gelden heeft te ruggekregen, is nog niet bekend, maar wordt door het „Berl. Tag.” betwijfeld. Het blad dringt er met klem op aan, dat de rijksdag den minister duidelijk zal ma ken, dat het niet aangaat, dat een minister van buitenlandsche zaken achter den rug van den rijkskanselier om belangrijke be dragen ter beschikking stelt van een blad, dat de Pruisische regeering steeds weer op de kwaadaardigste wijze bestrijdt en dat uitsluitend de politiek der beide partijen van rechts dient. De „Demokratische Zeitungsdienst” voegt hier nog aan toe, dat ook dr. Luther van deze subsidie volkomen op de hoogte is ge weest en er zÜ'n' sanctie aan heeft ver leend. Uit alle deelen van het land wordt melding gdmaakt van meer of minder groo te schade ten gevolge van het noodweer. Gisteren woedde een hevige storm in het Rhóne-dal waar tal van huizen en boomen werden vernield. Te Valence werd ten ge volge van den storm de electriciteitsvoor- ziening gestoord. ïn geheel Zuid-Frankryk staat het telegrafisch verkeer vrijwel stil. Een zware storm, welke drie dagen aan hield, heeft langs de geheele Riviera groote schade aangericht. Zware zeeën hebben de promenade te Cannes en te Juanles-Pins liilinSIHE ((KRANT. k- ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot d«n tezorgfcrinf 1—5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bexorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in-het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prtfs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.05, elke regel meer 0.60. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededoeiingen btf contract tot zaar geraduceer- den prijs. Groote lettere en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaechenkomst van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zfjn. eens ge- zijii verstand', dian moeet hem meer vrijheid worden gegeven.” Laxly Perriam’s oogen, dae zoolang in de ledige ruimte hadden gestaard, hadden een angstige uitdrukking, toen zij een blik wierpen op het gelaat van den rentmeester. Het uiteclijk van den man van zaken verried weinig of niets vaal rijn innerlijke gedachten. De cij- ierplaiat eener klok kon bezwaarlijk minder uitdrukking hebben. „Hij heeft zooveel vrijheid als nij verlangt”, antwoordde Sylvia, ,,’t Is zijn eigen verkiezing om zulk een een tonig, vervelend leven te leiden, in zijn boeken te zitten suffen, zich op zijn eigen manier te vermaken en nie mand lastig te vallen, en met niemand een woord te wisselen behalve met de persoon die hem oppast. Hij leeft nu precies zooals hij gedurende de tien laatste jaren heeft geleefd.” „Niet geheel. Hij was gewoon iedel ren dag, weer of geen weer, in den moestuin te wandelen, en dat doet hij nu niet meer.” „Hij is zwakker geworden. De schok van zijn broeders overlijden heeft hem slerk getroffen.” „Dan moet hij geneeskundige hulp hebben. Als hij eens, evenals rijn broeder, plotseling kwam, te sterven, wat zou de wereld er dan wel van zeggen Zouden kwaadsprekende ton gen niet zeggen dat gij, ofschoon niet „Staatsblad” de VI vertaling van het strafwetboek verschenen, zooals die door de officieele commissie die by K. B. op 18 Sept. 1923 werd iugesteld is ont worpen. Dit is de eerste maal, dat een der groote Belgische wetboeken in eetn behoorlijke of ficieele Nederlandsche (vertaling in het „Staasblad” zal worden Éfgekondigd. Bij het onderwijs en o& by het opmaken van alle open^re akten zal alleen deze ver taling mogen worden gebruikt. Het heeft heel wat voeten i had voor deze vertaling (tot Tot nu toe werd als officfeele vertalinj bruikt Deze is echter zoo gebre in den loop der laatste nieuwe vertaling is aangndro het Vierde Rechtskundiglfoni Brugge gehouden. Da» w aangenomen, „dat de regeering zou ver zocht worden, binnen eeif.’termijn van twee jaren een nieuwe officieele vertaling der crimineele wetboeken te ^bezorgen, verta ling, waarmede een commissie van rechts- en taalgeleerden zou belaft worden”. Deze nieuwe VIaamsche uitgave is een officieele „vertaling”, ntet een officieele „tekst” mef bindende rechtskracht. Het onderscheid ligt hierin, dat by verschil van inzicht omtrent tekstuitleg, de officieele Fransche tekst den doorllag geeft. De Vlaamsche bladen-achten deze offi cieele vertaling terecSt een gebeurte nis van groot belang voor het Vlaamsche ragt eenheid van die tot op heden, Ik wérden aange- Binnen enkele dagen zal in het Belgische uil als een vrouw, (üe zich had voor bereid om den een of anderen nood lohigen ommekeer in haar leven het hoofd te bieden. „Wat hebt gij mij te zeggen?” vroeg zij nog altijd recht voor zich uitkij kende. I Welk een geheel ander onderhoud dan hetgeen zij verwacht had. Zij had gehoopt dien heerlijken namiddag door te brengen met Edmund Standen aap hare zijde met hem plannen voor de toekomst te maken, en hem1 de fraaie inrichting van haar huis te loonen haar eigendom gedurende de twintig lange jaren van haar zoon s minderja righeid hem te vertellen van haar rijkdommen, waarmee hij kon hande len naar goedvinden. Haar lage inborst had er nooit aan gedacht dat Edmund Standen waarschijnlijk een rijkdom, op deze wijze verkregen, van de hand zou wijzen. „Ik wenschte u te onderhouden over uw belangen, over uw goeden naam, Lady Perriam”, begon, de rentmeester na eenig stilzwijgen. „Ik behoef u ze ker niet te herinneren dat de wereld alles bjeoordeelt en vekcprdeedt, dat eene vrouw in uw positie allicht aan leiding geeft tot kwaadsprekendheid.” „Wat weet men van mij te zeggen? mijn leven niet afgezonderd1 genoeg, om zelfs de mogelijkheid van laster van mij af te weren RUSLAND. De ellende van de Russische artsen. Te Petersburg werd een ondeerzoek in gesteld naar het leven der artsen en ande re medische „arbeiders”. Het hleek, dat de meeste artsen een armzalig bestaan leid den. Zeer weinigen hebben een eigen wo ning. De meesten hebben slechts één kamer tot hun beschikking. Vele artsen hebben zelf geen kamer en moeten zich tevreden stellen met een „hoek”, zooals de Russen zeggen, d.w.z. zy deelen de kamer met an dere personen. Het sterfte-cyfer van de artsen is verontrustend hoog, hooger dan by de overige groepen van de bevolking. Veertig procent van de sterfgevallen zijn het gevolg van tuberculose, tien procent van buikt phus, terwyl er ook veel geval len van hartkwalen enz. zfjn. Nog erger ia de positie van de verpleegsters en de feldsjers (geneeskundigen, die een zeer be perkte bevoegdheid bezittien). Mevr. Zizi Lambrino. Te Par(js is het proces begonnen van Mevr. J. Lambrino tegen Prins Garel van Roemenië. Mevr. Lambrino, de dochter van een Roe- meensch kolonel, is in 1918 te Odessa ker kelijk getrouwd met Prins Carol von Ho- henzollem, kroonprins van Roemenië. Een burgerlijk huwelijk is er niet geweest en zoodra men te Boekarest van de zaak hoor de, werd ook het kerkelijke huwelijk nietig verklaard. Niettegenstaande den tegenstand van zjjn vader en de pogingen van al de invloedrijkste mannen uit zjjn land om hem van dit huwelijk te doen afzien, bleef de prins toch gedurende een paar Jaren de trouwe echtgenoot van Zizi, zooals hjj zijn vrouw noemde. Tal van hartstochtelijke minnebrieven uit dien tjjd zjjn thans voor de rechtbank voorgelezen. Op het einde van het tweede jaar heette het echter al: „ik zal nooit den heerlijken tijd vergeten die ik met jou doorleefd: heb”. En iets laters» „Prinses Helena van Griekenland begrypt mjj, ze zal mij troosten”. Voor Zizi zelf was dit natuurlijk alles behalve troostrijk- De prins huwde de prinses en mevr. Lam brino vertrok met het intusschen geboren kind naar Frankrijk. De troost van Prinses Helena scheen echter geen goede resultaten op te leveren. Men kent het verdere verloop. Prins Carol hield het niet langer uit als kroonprins. Hy wilde liever zonder aanspraak op den troon en zonder de troostende prinses als vry man in het buitenland leven. Mevr. Lambrino dacht toen, dat zij het was, die den prins uit het huwelijk en uit zjjn land deed vluchten. Zy ging hem tegemoet Te Milaan ha<d een ent revue plaats, waarvan het resultaat een pynljjke teleurstelling was voor Zizi. Er is nu verder nog alleen sprake alwaar een oude oranjeboom in ©en gebeeldhouwde vaas rijn takken uit spreidde en haar tegen de felle zon oeschulte. t Is hier beter dan in de zaal, niet *aar Lady Perriam vroeg mijnheer te*wijl hij naast haar ging ritten koeltjes* an^WO(,r<l|de Geen Hos Was ap haar mannerblee- teru8K<>k®r<il- dj keek on. «noniilig Voor alch heen, met vastge wen lippen, terwijl ieder barer trek- «n ach scherp afteekende door de "“k®«id van haar gelaat. Zij zag er 29SS-Z01 2910-40

Goudsche Courant | 1926 | | pagina 1