1 id. len 'fl 11 JG NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 16402 Dinsdag 8 Maart 1027 66* Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Gouda als woonstad. -45 - sort FEUILLETON. Kill “I land I ezing. I VLAMMENDE KATOREN V BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en*. De Raad van den Volkenbond bijeen. s" M voor mee- Lg- ezoek zal o 70310 in haar nabijheid! te zijn. (gel 80 niet. ndeltfk- Ah.) ‘■i 870 150 co toe- doch n Wijze, tien weerleggen Meer met zwijgen dan met zeggen. we kracht eene alge- aliteit. e, R’dam vóór de plaatsing zijn. PREKEN EN 55 Maar Anaera een wor- 620 50 id zijn; ly- zyn tenge- peloosheid, Roman door PAUL OSKAR HöCKER. Uit l>et Dullsch vertaald door ilermine van Geerlen (Nadruk verbolen) 4 zeerste irte en (Wowit vervolgd). boek in Lemen by sie, gelijk deze commissie dat wenschta. De raad heeft, conform de wensch der mandaatslanden dif hooren niet goedge vonden. Tenslotte hoorde de vergadering het rap port over de wijze van stemming bij de ver kiezing van niet-pei’nanente raadsleden. Overeenkomstig een terzake gedaan voor stel werd besloten de op deze kwestie be trekking hebbende documenten aan de ver schillende raadsleden ter inzage te zenden. Om één uur werd de zitting gesloten. LLENDEN nco thuis, n KOSTE- 68 uur. Dr. Stresemann opende de bijeenkomst en sprak ook verder de Duitsche taal, Stre- semarm’g particuliere tolk zorgde voor een uitstekende Engelsche vertaling. In de namiddagzitting heeft Tituleacoe een rede van ibijna twee uren gehouden, om goed te praten, dat Roemenië weigert, de rechtspraak van het gemengde Roemeensch <Hongaarsch scheidsgerecht te Parijs te aanvaarden in de bekende kwestie van de onteigening van Hongaarsche grondbenit- ters in Roemenië, ofschoon dit gemengde inspireert daaatoe. Vmut u i leugenaobtig ’t iikA it Alg industriestad met een vry belang rijke weekmarkt, heeft Gouda wel eenige beteekenis. Als woonstad kan het echter niets bieden tegenover de abnormaal opge schroefde belasting, wat aanleiding zou zijn, Gouda als woonplaats te verkiezen boven een andere plaats van gelijke grootte. Ieder, die dan ook maar half kan, ontvliedt dit oord om elders zijn rust to genieten, het geen weder tot gevqlg heeft, dat de belas ting voor de enkele overblijvende belasting betalers van beteekpnis, nog weer hoogér wordt. Het z0® dicht op elkaar liggen van groote steden, als in Zuid-Holland het ge val is, moet ongetwijfeld mede den groei van de in de nabijheid liggende kleinere gemeenten belemmeren. Toch kan een ge meente in Zuid-Holland zich zelf tot een belangrijk middelpunt opwerken, o.a. om maar eens enkele punten te noemen, door haar lichtfabrieken, waterleiding, inrich tingen van onderwijs, zweminrichting, zie kenhuis, marktdagen. Mtet enkele onzer in richtingen zijn wij op den goeden weg, doch kon er m.i. meer gebeuren. Het wegennet rond Gouda b.v. is allerdroevigst en vormt wel een van de grootste hinderpalen voor een grooter verkeer met Gouda, Ook zou be- vowlertt' moeten worden ook, dat het ziekenhuis meer algemeen ge zocht wordt, ook door onze buitengemeen ten. Het blijkt wel uit het zich regelmatig uitbreiden van de „Wijkverpleging”, dat op dat gebied iets te doen moet zijn. Conservatisme in deze straff zich zelf ten koste van de belastingbetalers. Om te be reiken, wat wij allen zouden wenschen, een welvarend Gouda, is het 'n de eerste plaats noodig, daf alle partijen samenwerken en niet van de raadszitting een politieke pro- pagandazitting maken, zooals thans maar al te vaak, tot schade van het algemeen belang, geschiedt. G01ID8CHE (OIKA \I. kwamen er zooveel en de versnippering der hoeveelheden kaas werd zoo groot, dat vele dier markten na een kwijnend bestaan spoe dig verdwenen. Toch hebben enkelen stand gehouden, on der welke Bodegraven en Woerden zeker wel de voornaamste uif de streek zijn. Hoezeer dit voor Gouda te betreuren valt moet men toch het belang niet over schatten, nu het onder de kaashandelaren meer en meer gebruik is geworden de kaas bij de boeren op de woning zelve te gaan koopen en het niet altijd de beste kaas schijnt te zijn, welke ter markt komt Het belang wordt op deze wijze verplaatst en is het nu van meer gewicht dat hier ter stede vele kaashandelaren hunne zaken vestigen, dan dat er vele wagens kaas ter markt komen. Wat ('e overige landbouwproducten be treft, zoo moge vermelding vinden, dat hier ook een vrij belangrijke hoeveelheid boter gemarkt wordt en dat op de Donderdageche markten aanzienlijke aanvoeren van varken* en biggen, schapen en lammeren, alsmede van kalveren plaats vinden. De koeienmarkt verkeert in kwijnenden toestand en alle pogingen gedaan om hier een dergelykei markf te vestigen hebben x schipbreuk geleden, naar mijne meening, door de zeer dïpjf: bezochte wekelijksch0 markt voor dit ve0> welke te Rotterdam, dus in de onmiddellijke nabijheid, bestaat. Eindelijk kan ik nog wijzen op de dage- lyksche groentenveilingen, welke «hier wor den gehouden en in belangrijkheid zeer toe nemen en op de groote paardenmarkten, welke in voor- en najaar tal van Fransche, Belgische en Duitsche kooplieden naar Gouda voeren en waarop de handels steeds zeer levendig is. Een ander vooraanstaand stadgenoot vangt zijn oordeel over Gouda aan met het volgende motto: Ubi bene, ibi patria. Dit geldt, zoo zegt hij, ook voor Gouda als woonstad. Voor hen, die een vaste be trekking of behoorlijke zaak hebben is deze flinke provinciestad ook een zeer goede woonstad. Zij zal echter altijd wel in hoofdzaak pro vinciaal blijven en nooit woonstad worden: le. omdat Gouda te dicht gelegen is bij R’dam, den Haag, Utrecht, Amsterdam, waardoor groote uitbreiding van reeds be- ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0J0. Advertentiin lik het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regels 2.05, elke regel meer 0.50. Op ■ie voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingazonden mededeel in gen bij contract tot zeni geiwduceer den prijs. Groote letter? en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst var, soliede Boekhan delaren, Advertentiebureaus en onie agenten en moeten daags aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te Het oordeel van stadgenooten uit verschillende kringen der bevolking. V. staande of vestiging van flinke, nieuwe za ken haast ónmogelijk is. (Alleen al voor het bijknippen van de pagekopjes trekken veel dames naar Rotterdam en Den Haag). 2e. Omdat Gouda te weinig natuur schoon biedt in haar onmiddellijke omge ving (behalve het polderland en de plas sen, niets) en de toegangswegen dus tegelijk wandelwegen meestal (8 van de 12 maanden) in deplorabelen toestand ver- keeren. Zwarteweg! Vergelijk die IJseldijken (be halve de Rottexdamsched(jk) eens met de Lekdijken. 3e. Omdat de gem. ink. belasting 50 te hoog is, voor de middelmatige inkomens, zootlat lemend, die zich door geen herinne ringen of familiebanden tot Gouda voelt aangetrokken, er niet over denkt, Gouda als woonstad te kiezen. Dit laatste is zelfs oorzaak geweest dat tal van gegoede ingeztenen, Gouda verlaten hebben om in Rotterdam den Haag, Utrecht leiden enz. goedkooper te gaan leven en tegelijk meer te profiteeren. Voor hen die in Gouda moeten wonen, is Gouda e'in zeer goede woonstad. Men vindt er op ellerlei gebied bevrediging voor allen. Ik eindig dus met hetzelfde motto, Ubi bene, ibi patria* (Waar het goedi is, is mijn vaderland. «asnteTrï» -■ Een oudrstadgenoot die zijn hart aan Gouda heeft verpand en’die nog steeds medeleeft met alles wat in zijn vroegere woonplaats geschiedt, zond ons een nummer van het Ned. Landb. Weekblad van Sept. 1909, waarin is opgenomen een oordeel over Gouda van wijlen Mr. M. M. Schim van der Loeff, die een reeks van jaren een zeer vooraanstaand stadgenoot was. 'Deze stem uit het verleden zal zeker ve len nog interesseeren. Zij heeft ook thans nog waarde. Wijlen Mr. Schim van der Loeff sprak dit oordeel over zijn woonplaats uit op een vergadering van de Holl. Mij. van Land bouw. Wy laten het hier volgen: Mag Gouda waar het slechts een 25 dui zendtal inwoners telt, niet °P groote belang rijkheid bogen, haar ligging is oorzaak, dat het als markt- en stapelplaats wel van be lang moet zijn gelijk het dit steeds geweest is. Gelegen aan het punt, waar de rivier de Gouwe, de voor de geheel^ streek zoo zegen rijke boezem, in verbinding staat met den Hollandschen IJsel, heeff Gouda steeds een voorname plaat ingenomen op het gebied der scheepvaart. Mocht al tijdelijk die be- teekenis eenigszins verminderd zijn door de Mr. Gabb. Maar ai« men hem1 s mor gens bij het spel zag, bleet er niet \eel grond voer deae verdenkiug over. Zijn palrtner had evengoed' een Eskimo oi een Derwisch kunnen a.jti net eenige wat hem interesseerde was, hoe zij haar racket hanteerde en de ballen maakte. Voor mevrouw Rettberg was het, se dert ze weduwe was, ook een nieuwe gewaarwording dat een man, die met tiaar in aanraking kwam, tiaar niet het liof maakte. Ze kon het echter .och niet goed' hebben dut. deze „File- gende-Blatter-Engelsdiman”, dat deze stijve hark, die niets anders kon dan een racket vasthouden, haar behandel de alsof ze een sportmakker uit Oxford was. Zijn ongevoeligheid) voor haar bekoorlijkheden prikkende haar be paald, maar haar koketterie stuitte op zijn onaandoenlijkheid af als op een pantser. Als zij hem behaagziek aan keek, merkte hij het niet.... met een gezicht waarin geen spier verbrok sldteg hij de ballen terug. Ze zou hem het liefst in zijn gezicht gezegd! hebben dat hij voor haar niet meer bet eek en de dan een beroetpstrainer. ,,Hoe komt U toch aan die wonder baarlijke rust, Mr. Gabb, dat U nooit een bail mist? Ik geloof dat U in de oogen van Uw partner leest, waar zijn, bal terecht zal komen. Is het niet zoo? Alweer mis. Waarom* let ik ook niet beter op Ze speelde inderdaad) sdhitcerend het was een genot haar rake ballen te zien. En een dubbel genot was het, haar spel met dien jongen Engelschman gade te slaan. Maar het was niet zoo zeer 'sportieve belangsteel ling die de heeren zoo n atineus deed' zijn, als wel jalouzae. Ze vertrouwden elkaar niet en mevrouw Rettberg evenmin. Hield 2!e hen allemaal voor den gek? Of had ze m het geheim1 haar keus al be- t paald? Wie was dan de gelukkige? Men koesterde sterke verdenking tegen Wederom volgen hier enkele beoordee- lingen over Gouda als woonstad. Het eerste volgt hier thans het oordeel van een industrieel, geboren Gouwenaar: ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal M5, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 3.15, met iwwdagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen nan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bü onze agenten en loopers, den boekhandel an de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van ft—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. 41) - liet was verbazend luo-o mevr. Rel. berg steeds weer nieuwe aanbidders vond die bereid waren in die vroege koele ochtenschemering in tenniscos- tuiar. op de fiets of in een auto naar den Amselberg te komen om ’n uurtje ,,Viouetta ook niet?’ „1K vind het een ieugenachtig ubuioreel stuk. 1 don t like it. Waarom bent u er dan heenge- garni?” r, I i I ,,lk kende het immers niet. Overigens, U hebt mij gisteravond in de schouwburg een beet,® gene geerd Of heb. U me werkelijk niet herkend?” „Zeker wel, Mr». Reitbfrg. moest mij toch eerst groeien, kan men toch niet weten of het lady aangenaam! is gegroet te den.” fg „Engelsche regel. U hebt gelijk En U vindt ndunrlijk dat we hier net zoo doen moeien ah bij U. Dan heb ik vandaag alweer mijn eerste lesje ge had.” „Are you ready Serve.” „Out again, damn it.” Mevrouw Rettberg speelde erg slecht Mr. Gabb schudde meermalen het twotct Op een oogenblik hield ze, prikkel- baar, plotseling op met spelen en slamipvoette. „Het gain, allemaal verkeerd van daag. Mijn handen beven zoo.” „Are you nervous?” vroeg hij op tamtelijk onverschillige toon. zei hij. .on niet spelen en babbelen te gelijk, zooals zij „Maar U bent toch geen machine, Mr. Gabb. U hebt toch bloed) en ze nuwen. Die laten zich toch ook wei eens geiden.” „Bij mij nooilt die grootste bok van deze beweerde Feustell, toen hem verhaal werd gedaan. senjh Slaperig en nog m Kimono, met een heescUe slem kwam vragen of ae boy misschien even naar Mr. Gabb zou loopen om hem* af te zeggen, Kwam mevrouw Rettberg werkelijk ernstig in de verzoeking om te blijven liggen „We kunnen heus ooR zoo wel weg sturen als hij komt, die goeie Mr Gabb.” Maar tetrwijl ze dat zei, was ze toen al overeind gekomen. De nadeel en van de uitspattingen van gisterenavond kon den alleen maar door krachtig trainen weer goedgemaakt worden. Dus schoot ze haar tenniscostuum maar aan. Haar haar maken deed ze pas later. Voor Mr. Gabb was het goed genoeg als 7e maar een wollen muls er overheen deed*. Afgrijselijk koud', zei ze, toen ze iiï den tuin kwam. „Je kunt je eigen adem /Jen, kijk maar Ze blies even. Mr. Gabb, die na zijn eerste ontbi it een bord havermout zijn eerste pijp rooide, blies een blauw wolkje ir de lucht. Indeed”, zei hij droog. Hij klopte zijn pijp uit, haalde zijn 'racket uit et foudraal en maakte zich gereed om te spelen. „Single?” vroeg hj, naar het huis wijzend. „Juffrouw Sökeland slaapt nog den slaap des rechtvaardigen, en van de heeren zal zich wel mietnand' latent zien. We zijn na de opera nog een beetjp aan, den boemel geweest. De „Hij is eeuw”, later dit Behalve op de tennisbaan, kwam Mr. Gabb niet in aanraking me. de vrien den van mevrouw Rettberg. De En gelscliman zat van den vroegen morgen tot den laten avond tot over zijn ooren in het werk- Een enkele keer kwam hij in Wiesbaden in het Kurhaus o in den schouwburg en dan keek hij met zijn ontzaglijke, onverschillige bru taliteit over ze heen. Zelfs herkende hij op een keer me vrouw Rettberg, die vlak in zijn buurt zal en die hem verscheiden malen de gelegenheid gaf om haar toe groeten, niet. Na de voorstelling ging zij met een groepje vrienden en kennissen nog raar een wijnrestaurant. Er werd cham pagne gedronken en liet was ver over middernacht toen het gezelschap naar huis ging Toen de volgende morgen w. »es uur de Deensche juffrouw vree opening van het Merwedékanaal, de snelste en kortste verbinding te water van Amster dam naar Rotterdam Weef*die over Gouda en daardoor werd het verlorene spoedig terug gewonnen ,en dit aal stellig in nog ruimer mate het geval zuil, wanneer de normal iseering van de Gvhwe haar beslag zal hebben gekregen, d. w. wanneer de schildorachtige, doch voor) de scheepvaart zeer lastige bochten zijn <weggenomen en daarmede weder een hinderpaal voor snel vervoer is komen te vallen. Ook voor het verkeer te land is de lig ging van deze gemeente eqn bij uitstek gun stige. A Aan de internationale routes naar Duitachland en Engeland gelegen, 20 minu ten sporens van Rotterdam, nog geen half uur van ’s hage, ruim een half uur van Utrecht en een uur slechte van Amsterdam kan men zonder overdrijving zeggen te Gouda in hef hart van Holland te zijn. Gij vraagt wellicht, waartoe deze opsom ming dient en of het wellicht is om u aan te toonen, hoe gemakkel(jk men hier weg kan komen. In gertien dcele. Mijn bedoeling was er op te wjjzen Jioezeer deze mjjne woonplaats bij uitstek geschikt is om de landbouwproducten uit de^mgeving te ver voeren naar de grootere dentra in en ‘buiten ons land. Ik durf staande' houden, dat er geene plaats in ons. land is, die gelegen is in een zoo welvarende streek en door hare ligging in die mate is aangewezen om als marktplaats te dienen voor de producten van hare omgeving. Helais, dat er aan dit alles iets ontbreekt en dflf zijn de zoo noo dig® verkeereipiddelen m#t <1® omliggende dorp™. - Men zou izoo verwachten, hier talrijke tramwegen aan te treffen .welke dienst deden om de producten van het platte land naar de stad te brengen. Niets van dit al. Wij bezitten een paardetram naar Bodegra ven, door hare constructie en inrichting on geschikt voor goederenvervoer. Wjj bezaten een stoomtram naar Haastrecht en Oude- iwater, die doqr gebrek aan levenskracht bij haarzelf en bij hare moeder-maat schappij het tjjdelijke met eeuwige heeft verwis seld. En ten slotte bezitten wij nog de ruïne van hetgeen eens beloofd had de Krimpenemaaret-spoorweg te zullen wor den. Een beschamend stukje Nederlandsche lakschheid, een spoorweg van Schoonhoven naar Gouda, waarvan de bruggen en sta tionsgebouwen gereed zijn, de weg tot de grens van Gouda zoo goed als gereed was e.n waarbij men in het gezicht van het be loofde land is verdronken. Komt deze spoorweg nog eens in exploi tatie, wanneer de rails voor zooven ze niet door de landbouwers als onnutte hindernis sen zijn opgebroken, weder uit hun zweef- toestand zijn verlost en een berijdbare baan onder zich hebben gekregerf, dan mogen wij tevens de verwachting'uitsprékerl, dat eene andere verbinding tbt stand moge ko men, die nog wel «oo noodig is. Ik bedoel Ze1 liet het racket aaikken. „Men mag aan niets audere denken, Mrs. Rettberg, dat is het heele ge heim’, hif Hij k< eun tram- of spoorlijn via Waddinxveen naar Boskoop. Het moet verwondering wekken, dat laatstgenoemde gemeente die jaarlijks hon derden wagons- en scheepsladingen planten verzendt, nog steeds geïsoleerd ligt van het wereldverkeer. Wel is waar zijn er groote technische bezwaren aan het leggen van een dergelyke baan verbonden. Het 's bekend dat de ve tnbodem om en bij Gouda zeer slap en drassig is. Iemand, die hier goed bekend was, heeft wel eens beweerd, dat men hier geen grond aantrof, doch slechts groc van grond zoozere als de aarde hier met water was aangelengd. Maa'- toch zijn deze bezwaren niet onoverkome lijk, evenmin als het feit dat het land bij Boskoop zoozeer in prijs is gestegen door den vooruitgang der kweekerijen aldaar, dat de onteigening efn zeer kostbare geschie denis zou worden en daarom durf ik hier de hoop uitspreken, dat binnen afzienbaren tijd in het belang van land- en tuinbouw en van de gemeente Gouda een goede tram- of spoorverbinding met die streek tot stand moge komen. Ik duidde reeds eenige malen aan, dat Gouda als marktplaats voor den landbouw van beteekenis is en dit naar mijne ning ook in de toekomst zal ztfn. Het marktwezen is ieta, wat men kan be vorderen en zulks op velerlei wijzen, doch wat zich niet laat dwingen. Dit heeft Gouda ook ondervonden. Was Gouda vroeger de aangewezen en eenige marktplaats voor de kaas dien tengevolge wijd en zijd bekend als Goudsche kaas er is eenige jaren geleden een tijd geweest, dat men op schier alle dorpen concurrent markten oprichtte. Ook bjj der gelijke zaken keert de wal het schip. Er De ontruiming van het Rijnland. De Raad van den Volkenbond is gisteren in Genève in openbare zitting bijeengeko men. Dr. Stresemann presideerde; links van hem zaten Sir Eric Drummond, dan Cham berlain, Ishii, Vandervelde; rechtsf Biriand, Scialoja, Villegas (Chili), Zalewski, Benesj en anderen. Hot allereerst kwam in behandeling een .verzoek van Prof, van Hamel, commissaris van den Volkenbond in Danteig, om zijn honorarium over te brengen op de begroe ting van den Volkenbond. Dit verziek werd afgewezen, nadat Prof van Hamel en de president van den Senaat van Dantzig Sahm het wnord hadden gevoerd. Het tweede punt: het vervoer en het op slaan van oorlogsmateriaal voor Polen op h<>t gebied van Dantzig werd naar de per manente militaire commissie verwezen. De Nederlandsche gedelegeerde Mr. Dr. W. J. Doude van Troostwijk bracht vervol gens in zijn functie van rapporteur het be langrijkste punt van deze zitting te sprake, n.l. het hooren van petitionarissen uif. de mandaatgebieden door de mandatencommis-

Goudsche Courant | 1927 | | pagina 1