Gemeenteraad van Gouda. DE R.I.A. TENTOONSTELLING T Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. Fransche les. williger der militia kan geen verzachtende boven alles in acht moet nemen, omstandigheden, aanvoeren, wanneer hü on- Mussolini is leven, gehoorzaam is. 10e. Er is één ding, dat gü Zitting van Woensdag 9 Maart 1927, 1 des nm. 7% uur. (Vervolg van het Tweede Blad.) Ontruiming onbewoonbaar verklaarde woningen. De heej SANDERS (s.d.) acht het voor stel, dat nu aan de orde is van zoo groot belang ,dat hij he^ niet zoo kan laten pas- seeren. Spr. fractie heeft gemeend een op lossing aan de hand te moeten doen, waar door men niet meer voortdurend voor het feit komt t e staan, dat de bewoning van onbewoonbaar verklaarde woningen moet verlengd worden. Spr. wil ©en woord van erkentelijkheid aan het College brengen speciaal aan den Voorzitter van de Com missie belast met afdoening van het Wo ningvraagstuk. De Commissie heeft h«c noodig geoordeeld in Den Haag en Amster dam eén onderzoek in te gaan stellen. En ieder die deze zaak heeft meegemaakt woet dat het een moeilyk probleem is, menschen,, die hun leven lang in krotten hebben ge zeten een goede woning te verschaffen en de zekerheid te verkrijgen, dat zjj deze den waardeeren. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat zondere maatregelen moeten worden getrof fen, doch voor Gouda zijn deze te kostbaar. Maar spr. is van meening, dat het voorste! als het hief ligt niet beantwoordt aan de ge dachte, de mensohea zooveel mogelijk uit de krotwoningen te halen. Het voorstel als het hier ligt, bedoelt 10 woningen bouwen voor ontoelaatbare gezinnen en hij meent, dat daarvoor 10 woningen wel noeg zijn. Maar er is nog een andere gorie welke wij niet graag in de gemeente woningen zouden willen hebben en toch ook niet tot de ontoelaatbare gerekend kun nen worden. Daarom wenscht spr. naast de 10 genoemde nog 20 woningen die niet tot de eerste categorie zullen behooren maar toch onder toezicht moeten staan. Er is nog een oplossing aan de hand gedaan, de ouden van dagen door de particuliere woningbouw verplicht te laten opnemen maar waar men de menschen niet geschikt vindt voor ge meentewoningen is het niet goed de parti culiere bouw daartoe te verplichten. Daar om stelt spr. voor namens zijn fractie naast de ontoelaatbare er nog 20 andere bij te zetten. -De heer DONKER (r.k.) is in Den Haag en Amsterdam, geweest, waarmee we Gou da echter niet kunnen vergelijken. We heb ben hier te doen met een proefneming. In het Woningbedrijf heeft men ook wel ge zien, dat wellicht verdere voorzieningen getroffen zullen moeten worden. Spr. hoopt, dat de s.d.-fractie haar voorstel als nog zal willen intrekken. Men moet eerst de bouw van de 10 woningen afwachten, om daarna te kunnen oordeelen. Wethouder BOKHOVEN (v.b.) brengt hulde aan de commissie voor het bedrijf. De heer Sanders heeft gezegd, dat men dezen 1 misstand uit den weg kon ruimen door er een aantal woningen bij te bouwen. De com missie heeft in verschillende plaatsen haar licht opgestoken, maar ook in Amsterdam is men nog in het stadium van proefneming. De bedoeling is deze woningen niet dicht bij de stad te bouwen en er van gemeente wege controle op uit te oefenen. Indien men tot uitzetting besluit zullen een aantal men schen op straat komen te staan. Toen men in Amsterdam 300 woningen ontruimde zijn er slechts 3 gezinnen in de controlewonin gen gekomen, de rest zocht een goed heen- koomen. In Amsterdam en Den Haag bedroegen de huren 5.en 5.75, ook enkele 4.50. Spr. acht 10 woningen voldoende en ont raadt tot verderen bouw over te gaan. Op 't oogenblik heeft men een aantal goedkoo- pe huizen van 4.Als, op voorstel' van den heer van Staal, de huur hiervan op 8.75 wordt gebracht, behoeft de gemeente maar 0.25 bij te passen inplaats van 1. De commissie voor het Woningbedrijf zal haar volle aandacht aan deze zaak blijven schenken en trachten de toestand zoo goed mogelijk te maken. De VOORZITTER stelt voor het voorstel der soc.-dem. raadsfractie te laten rusten. De heef SANDERS (s.d.) is het er mee eens dat 10 woningen voor de bestemming voldoende zijn. Voor spr. staat vast, dat er nog eert andere categorie van menschen is, die geholpen moet worden. Dit is de taak der gemeente. Het voorstel van spr.'s frac tie van 62 woningen wordt op 20 gebracht. Mevr. RIESZ (v.b.) meent, dpt het de il- luasie was, dat de bewoners van de con trolewoningen, daarin niet zouden blijven, dat die bewoners ervan langzamerhand ook voor de betere gemeentewoningen geschikt zouden worden, en door anderen vervangen. Voor dedoor den heer Sanders bedoelde categorie zou wellicht een plaats in de be staande gemeentewoningen, waarvan er in Kort-Haarlem veel leeg zullen komen waar schijnlijk (als gevolg van de particuliere bouw), gevonden kunnen worden. Spr. kan aan het voorstel der soc.-democraten geen Steun verleenen. Men kan in deze gemeente in het klein beginnen. De heer VAN STAAL (s.d.) meent, dat men een groot deel bewoners met de 10 controlewoningen niet bereiken zal. Spr. en zijn fractie hebben (ie overtuiging dat hun voorstel een stap in de goede richting is, maar nog niet het woningvraagstuk op lost. Dat er woningen zijn bijgebouwd neemt niet weg, dat de woningtoestanden te Gouda nog steeds treurig zijn. Eenl- gen tijd geleden zijn wij, aldus spr., de ver schillende straatjes en steegjes ingeslopen en vonden daar velen, die wachten op een betere woning maar niet meer huur kun de nen betalen, ook in verbartd met de daling van het loonpeil. Wy hebben woningen ge zien waar 6 kinderen van beider geslacht op één zolder slapen, waar alle licht en ven tilatie ontbreekt. Ook voor het levenspeil van de arbeidersbevolking is een goede wo ning van belang. Daarom vraagt spr. geeft ons naast de controlewoningen er 20 by met Rykssteun. Het voorstel was gebaseerd op de steun, die A'dam ontving maar daar ge noot men een bijzondere steun tengevolge van jaren geleden gedane toezeggingen. Ook Mr. van Baren, de burgemeester van Delft, verklaarde, dat bij menschen uit on bewoonbaar verklaarde woningen een voor uitgang van het interieur was te conatatee ren, als zy in een goede woning kwamen, Het 18 n>et alleen voor de gezondheid, maar ook een cultureel belang. Als een dringende bede vraagt spr. Raad di tvoorstel te aanvaarden. Wethouder BOKHOVEN (v.b.) is 't met den heer v. Staal niet eens. Deze controle woningen moeten een preventieve werking uitoefenen. Zonder medewerking van de be woners krijgt men ze niet leeg, tenzij n*en de mensche op straat ^«1 *etten. Men be hoeft «iet al die menschen uit de krotwo ningen naar de controlewoningen te bren gen, dit is in Amsterdam gebleken. Spr, neemt gaarne aan, dat men wacht op wo ningen als door den heer van Staal be doeld, maar partiouLieren bouwen er vol doende. Er is deze week al een bouwer bij spr. geweest om arbeiderswoningen te bou wen aan de Eerste en Tweede Kade. gronden, die nog moeten worden aange kocht. De heer DONKER (r.k.) ontraadt het voorstel-Sanders. Spr. is het Mevr. Riesz eens, dat er veel woningen in Kort- Haarlem zullen vrijkomen. Ontoelaatbaar is een betrekkelijk begrip. Spr. verhaalt van een gezin in Den Haag uit een con trolewoning, dat 60.per week verdien de. Maar iemand die 25.— verdient moet dezelfde hyur betalen. Spr. ontraadt aan neming van het voorstel der s.d. fractie. De heer v. d. BRUG (prot. voiksp.) ver wondert er zich over, dat de heer Potharst over deze zoo belangrijke zaak thans reeds wil stemmen. Spr. weet by ervaring, dat men voor uiterst moeilijke gevallen komt te staan. In de vergadering van het woning bedrijf heeft de heer Sanders zich in prin cipe voor het voorstel van B. en W. ver klaard. Spr. ziet veel sympathieks in het voorstel-Sanders. Men kan niet altijd ieder- ijk een onderdak verschaffen ze eruit moeten. Men kan niet al- d het bouwen van kleino woningen. De VOORZITTER ontraadt op het voor stel van den heer Sanders in te gaan. Spr. is het eens dat de beschaving ook door goede woningen kan veribeterèn. Er worden 130 woningen gebouwd en 43 zijn er afge keurd. Spr. meent, dat menschep, die niet voor een controle-woning in aanmerking ko men, ook niet een woning als door den heer Sanders bedoeld, zullen willen gaan betrek ken. Spr. kan zich wel vereeniger met de bedoeling van Mevr. Rieaz om die menschen in een 'gemeente-woning te plaatsen. Wethouder BOKHOVEN (v.b.) meen it het misschien beter is ter zijner tijd het voorstel van de woning-commissie af te wachten. We kunnen lang en breed over nog 20 woningen spreken, maar het is een proef. Als ze slaagt kunnen we verder zien. Het voorstel van den heer Sanders c.s. om 20 woningen te bouwen, wordt verwor pen met 10 tegen 7 stemmen. (Voor de soc.-dem. en de heeren v. d. Brug en Za- *1. Het voorstel van B. en W. wordt algemeen® stemmen aangenomen Verlaging „Marktgelden" voor „Oud roest". De heer VAN STAAL (sd.) vraagt of en W. aan de wenk in het voorstel ge geven om in de naaste toekomst een andere plaats te vinden, die goedkooper kan wor den gegeven, zoo spoedig mogelijk uitvoe ring willen geven. Het voorstel wordt aangenomen. Bezolding vakonderwijzers bij het O. L. O. Het voortstel wordt aangenomen. Verlaging huur gemeentewouing Prins Hendrikstraat. De heer KOLIJN (a.r.) vindt het niet bil lijk, niet tot verlaging van de huur dezer woning over te gaan. De bewoner van dit huis moet vaak op de school passen. Wethouder BOKHOVEN (v.b.) zegt, dat by de huurbepa'ing rekening is gehou den met de ligging dezer woning. De prijs is met het oog daarop al laag gesteld. Het voorstel-Kolijn wordt niet onder met Het voorstel van B. en W .wordt daarop Voorstel verpachting Café-Restaurant Nieuwe Veemarkt. Het, voorstel wordt aangenomen. Verlenging termijn ontruiming van onbewoonbaar verklaarde woningen. Het voorstel wordt aangenomen. De soc.-democraten, de heer v. d. Brug en Wethouder Potharst wenschen te worden geacht tegen te hébben gestemd Uitbreiding kantoorruimte Commissa riaat van Politie. De heer OVERHAND (s.d.) zegt, dat het politiebureau te klein is;j er is gebrek aan kantooruimte voor berging van het archief. Door de b(jbouw van dit lokaaltje zal het kantoor van den inspecteur op vreemdsoor tige wyze licht kr(jgen. Er is ook geen wachtkamer. Telken jare is in het gemeenteverslag op deze toestanden gewezen. Het burteau vol doet niet aan te stellen eischen, het politiecorps sterk ik Uitgebreid. Nu we toch kosten moeten maken, is het beter dit voorstel aan te houden en naar een ander plan om te zien, byv. verplaatsing van de kantoorruimte van den gemeente-ontvan ger. Spr. dringt namens z(jn fractie hierop aan. De heer v. d. BRUG (prot. voiksp.) heef; ook den indruk gekregen, dat we spoedig tot Gen goede oplossing moeten komen. In het wachtlokaal krijgt men het daglicht haast niet te aanschouwen. Wethouder BOKHOVEN (v.b.) is *t er volkomen mee eens dat het bureau niet aan te stellen eischerf voldoet. Met de com missaris zijn al besprekingen gevoerd. Bin nenkort zullen waèrschynlyk voorstellen van verdere strekking hierover den Raad bereiken. Het werk is in den laatsten tijd aectr uitgebreid. De heer OVERHAND (s.d.) heeft den heer Bokhoven verstaan door het ge praat van een leden. Beneden is er geen ruimte meer in het bureau, wellicht is die er boven te vinden. Wethouder BOKHpVF.N (v.b.» zegttoiet in groote lynen tft verandering van het bureau te kunnen aangeven. Wanneer mén het' '<*ee van den Über Overhand aannam, zou ook dit lokaaltje nog noodig zyn. Even zoo by in gebruikneming van de woning van den concierge als dienstlokaal. De heer VAN STAAL (s.d.) is het met den Wethouder niet eens, dat men als men het bovengebouw erbij trekt, ook het nieu we lokaaltje zal noodig hebben. Er is nu in het wachtlokaal toch al geen licht, en dit zal er niet beter op worden. Wethouder BOKHOVEN (v.b.) zegt. dal in het Bcht wel voorzien kan worden. Spr. acht de bouw van het lokaaltje noodig. De heer OVERHAND (s.d.) meent, dat wanneer men de kantoren van den gemeen te-ontvanger in gebruik neemt aan bestaande lokalen door deze bijbouw li< wordt onttrokken. Wethouder BOKHOVEN (v.b.) zegt, dat de Commissaris uitdrukkelijk hierom vraagd heeft. Als er een nieuw plan ge maakt moet worden duurt dit weer eenigen tijd- en de Commissaris kan niet langer wachten. De heer OVERHAND (s.d.) meent, dat het terugnemen van dit voorstel bij de po- litie-autoriteiten wel geen bezwaar zal vin den. De Commissaris zelf heeft immers reeds zoo dikwijls op totale verbouwing aangedrongen. Het geld zou daaraan beter besteed kunnen worden. Spr. raadt aan dit voorstel terug te nemen en met de politie autoriteiten overleg te plegen. De heer KOLIJN (a.r.) ondersteunt gaar ne het voorstel Overhand. We krijgen hier een zeer tijdelijke ejx primitieve oplossing. We moeten niet ove« eenigen tyd behoeven te zeggen, het geld is weggegooid. Wethouder BOKHOVEN (v.b.) wil heel gaarne meewerken aan het t°t stand komen van een ander plan. Maar daartoe zal eerst bijv. tot verplaatsing van de kantoren vare den gemeente-ontvanger moeten worden besloten. De Raad zal een of andere wen- schelykheid moeten tiitspreken. De heer VAN STAAL vraagt om met doende voorstellen te komen. De VOORZITTER deelt mede, dat B. en W. voorloopig het voorstel intrekken. Levering electriciteit Zuidplaspolder. Het voorstel wordt aangenomen Aanschaffing aipbulance-ajito. De heer Dr. HIOFFMAN (r.k.) spreekt er 'n vreugde over uit, dat men zoo spoedig aan zy'n wensch tot aanschaffing van een ziekenauto is overgegaan. De heer SANDER? (s.d.) wijst erop, dat men indertyd eerst is overgegaan tot het aanschaffen van een brandspuit getrokken door een paard, later heeft men een motor spuit aangeschaft, eerst een ziekenwagen getrokken doof een paard, nu weer een zie kenauto, spr. raadt aan voortaan wat voor zichtiger t® zy'n. Verbetering Stedelijke Zweminrichting. De heer OVERHAND (s.d.) becritiseert het voorstel om het werk onderhands aan te besteden. Spr.'s fractie is daarover te leurgesteld, men is al meer in dergelijke zaken voor een fait accompli gesteld, waar van men niet gediend is. By die onderhand sche aanbestedingen doen zich soms aller lei rare dingen voor. B. en W. hebben meer malen beloofd beter te zullen oppassen, maar hebben later toch weer voorstellen tot onderhansche aanbesteding ingediend. Een dergelijk groot werk moet men niet onderhandsch aanbesteden. Men wil boven dien er aan verbinden de uitbreiding van de Nieuwe Veemarkt. Spr. heeft zeer ernstige bedenkingen hiertegen. Als er haast by was had men de Raadsvergadering wel een week vroeger kunnen houden. AI zou een open bare aanbesteding 2 weken langer duren, dan zou spreker zich toch daarvoor verkla ren. Om een werk van 56.000.onder handsch aan te besteden, daaraan wil spr.'a fractie niet medewerkep. Spr. wyst erop, dat volgens Dr. Cleyndert en Dr. Hulshoff Poll het onbetrouwbare IJsselwater met een chloreeringsapparaat goed is te maken. De heer DONKER (r.k.) kan alles wat de heer Overhand over onderhandsche aan bestedingen gezegd heeft, onderschrijven. Maar spr. komt tot de conclusie, dat als men dezen zomer nog gelegenheid wil geven om te kunnen zwemmen, hy op het standpunt staat:: „Nood breekt wet". Vervolgens houdt spr. een betoog over de wellevend heid en verklaart, dat zijn tutyeeren van den heer Overhand uitvloeisel is van hun intimiteit. Verder spreekt hij de meening ■udt, dat, als de heer Overhand de zaak ern stig overweegt, ook hij het béter zal vin den, dat van het idee der openbare aanbe steding wordt afgeweken. De heer Dr. HOFFMAN (r.k.) brengt hulde voor de spoedige totstandkoming van het plan. Spr. heeft vernomen, dat men be treurt dat die boomen by het zwémbad zijn verdwenen, maar juist daarin zat het be zwaar. Verschillende schrijvers zeggen ook: Men moet niet spoedig overgaan tot open bare aanbesteding, daar deze zaak aan een specialist-aannemer moet worden toegewe zen. By wyze van uitzondering moet men hier tot onderhandsche aanbesteding over gaan. De heer KAMPHUIZEN (c.h.) is ook te gen onderhandsche aanbesteding, een open bare kan wel eenige stagnatie veroorzaken, maar het werk is te groot om onderhandsch aan te besteden. Verder merkt spr. op, dat er toch zeker niemand is, die meent dat het zwembad geheel rattenvry te maken zal zy'n. Het zwembad is er al.zoo lang en er zijn altyd ratten geweest Is deze zaak niet eenigsins overdreven? De heer VAN STAAL (s.d.) zegt niet te wilden bestendigen de roekelooze opvat ting van een deel der burgerij, die zegt, dat wanneer men op die medische meeningen wil afgaan, men wel thuis kan bjjjven. Spr. zegt, dat de vragen van den heer Kolyn stellig zyn steun zullen hebben. De heer van Staal wyst op een artikel van Da Cleyndert in het Ned. Tijdschrift, voor Geneeskunde van 29 Jan. 1.1. Deze ziek te eischt in ons land 27.8 sterfgevallen. In het belang van de volksgezondheid raadt spr. aan deze maatregelen te treffen. Spr. raadt den heer Kamphuizen aan in het boek je van Dr. Schuurmans Stekhoven te lezen, dergelijke inrichtingen best rat tenvry kpn maken. Spr. staat ook op het standpunt dat het zwembad zoo spoedig mogelyk en rattenvry moet worden geopend. Het is slechts een quaestie van het maken van de bestekken Spr. wil dat de Raad andere voorwaarden gaat stellen voor de periode van afleve ring by openbare aanbesteding. De heer ZAïNEN ,(v.d.) constateert, dat het bekend is dat onderhandsche aanbeste dingen duprder zyn als. openbare, de laat ste zal ten hoogste 14 dagen langer duren, De heer KOLIJN (a.r.) kan onderschre ven wat door den heer van Staal is mede gedeeld. Spr. heeft er met Dr. Schuw Stekhoven langdurige besprekingen over gehad. Spr. heeft niets vernomen van een voorkeur voor onderhandsche aanbesteding by de deskundigen. De heer VAN DER BRUG (p.v.) is van meening, dat B. en W. een byzonder woord van lof toekomt, dat zy direct zym overge gaan' tot sluiting van het zwembad en ge tracht hebben zoo spoedig mogelyk het bad weer in betere conditie te 'brengen dat bet aan de eischen voldoet en zoo spoedig mo gelyk rattenvry. zal zyn. Anders denkt spr. echter over onderhandsche aanbesteding. Welk verschil in duur in de openstelling van het bad by onderhandsche of openbare aanbesteding kan het gevolg* zijn? Spr, meent, dat het kostbare van dit plan zit in de aanleg van den IJssel naar het bad, maar dat dit werk door iedere aannemer van eenige capaciteit kan worden uitge voerd, dus dat men zich niet tot enkele fir ma's behoeft te bepalen, voora' daar een openbare aanbesteding voor de gemeente zooveel voordeeldger is. 'De heer Dr. HOFFMAN (rk.) zegt dat hy 3 jaar geleden reeds op het rattengevaar gewezen heeft. De heer van Staal zal dit wel in zyn beroemde registers over alle raadsleden kunnen vinden. De medici be moeien zich niet met eventueele onder handsche of publieke aanbesteding. Wan neer men spr. kan aantoonen, dat èen on derhandsche aanbesteding het werk zou be spoedigen, is spr. daarvoor. Wethouder BOKHOVEN (v.b.) -heeft by alle leden, die gesproken hebben geen en kele stem vernomen over het plan zelf, dat tot stand is gekomen, nadat de Fabricage- Commissie het initiatief heeft genomen. De raad heeft "bet hem zeer gemakkelijk ge maakt door daarop geen kritiek uit te oefe nen. Spr. acht de zaak echter niet. 200 een voudig. Er moest worden gewacht op ad vies van den Inspecteur van de Volksge zondheid, die verlangt, dat by de inlaatbuis een chloreeringsapparaat zal gemaakt wor den, dat eenige duizenden zal kosten, maar men is dan ook van meening, dat het water in het bad behoorlyk zal zyn. Verschillen den zyn de meening toegedaan, dat van deze zaak te veel drukte gemaakt wordt. Spr. sprak kort geleden een bekend waterstaat kundige, die zedde, dat wat men ging doen overbodig was, dit in overeenstemming met wat^e heer Kamphuizen opmerkte. Toch is er ook plaats voor de meening, dat als men het singelwater goed filtreert dit vry- wel gelijk aan het IJsselwater zal zyn. Men heeft hier echter ook rekening te houden miet de angst van het groote publiek en daarom is het zekere voor het onzekere .ge kozen en wilden B. en W. de zware verant woording niet dragen. Er is gezegd, dat een openbare aanbeste ding hoogstens 14 dagen langer zal duren, maar dat is niet waar, hiervoor moet min stens 6 weken of 2 maanden gerekend worden, in verband met het gereedmaken van blauwdrukken en bestekken. By open bare aanbesteding zal het bad in plaats van half Juni eerst tegen half Augustus open kunnen worden gesteld. Art. 192 van de Gemeentewet zegt, dat aanbestedingen in het openbaar geschieden behoudens de gevallen, waarin, om bijzon dere redenen, onderhandsche aanbesteding in het belang der gemeente ware. Van dit artikel wordt in de laatste jaren steeds meer gebruik gemaakt. Spreker betreurt, dat de heer Overhand er een verwyt van gemaakt heeft, dat deze vergadering niet eerder gehouden is. De lichtdrukken waren eerst Zaterdag gereed. Spr .stelt voor het voorstel ongewyzigd aan te nemen opdat het zwembad 15 Juni open kan gesteld worden. De heer VINGERLING (a.r.) komt ter vergadering. De heer VAN STAAL (s.d.) heeft waar deering voor het werk. De heer Bokhoven poogt de medische opvatting tot nul te re- duceeren. Het Instituut voor Tropische Hy giëne heeft geconstateerd, dat een groot aantal ratten dragers van de Lepteapiral zyn. Een ambtenaar van de waterstaat kan daar niet over oordeelen. Ook in het buitenland heeft men zich met ddt geval bemoeid, Spr. stelt Dr. Hoffman verantwoordelijk, dat hy wist wat de gevol gen van het rattengevaar kon zyn. Hy had deze zaak in den Raad moeten brengen. Spr. zegt, dat men op het drukken van be stek en teekeningen niet behoef te wach ten, dit gebeurt binnen 24 uur. In-de onder handsche aanbesteding heeft spr. geen ver trouwen. 't Is hier anders dan in Waddinx- veen, waar de onderhandsche aanbesteding ten slotte de voordeligste bleek, dank zy de hulp van derden. De heer Dr. HOFFMAN (r.k.) wil de van den heer van Staal' even Door de ligging van zyn woning kon spr. meermalen de aanwezig, heid van ratten in het zwembad constatee- ren. Het rattengevaar voor zwembaden is eeuwenoud. De ratten veroorzaken door hun urine deze ziekte. De 'heer VAN STAAL (s.d.) interrum peert, dat Weil reeds lang geleden de ziek te beschreef. De heer Dr. HOFFMAN (r.k.) wyst er op, dat het rattengevaar hoogstwaarschyn- ly'ik gebonden is aan bepaalde tyden. Dat geslachten van ratten geen besmetting over. brengen en dan plotseling een volgend ge slecht weer wel, is ook by de pest bekend. Spr. heeft in algemeenen zin gewezen op het rattengevaar. De heer van Stfeal komt woorden, omdat hy iets anders Wethouder POTHARST (r.k.) verzekert, dat zoodanige eischen Zyn gesteld, dat men absolute zekerheid heeft, dat het bad rat tenvry is. Tal van riolen komen in de BLee- kerssingel uit, het water is daardoor voor zwembad weinig geschikt. Spr. hoopt, dat men het plan zal aannemen. Openbare aan besteding zou weken langer duren. Wethouder BOKHOVEN (v.b.) zegt, dat hy in weerwil van Wat een bekend water staatkundige hem zei, voor de geruststel ling van het publiek voor de uitvoering van deze plannen is. De gemeente Rotterdam laat allerlei werken groot en klein - onderhandsch aanbesteden, op grond dat dé toeloop by openbare aanbesteding zoo groot is en de zaken daardoor worden verlaat De Directeur van Gemeentewerken heeft spr. gisteren nog gevraagd de onderhandsche aanbesteding te bevorderen. Het zou spr. spyten wanneer men er niet toe zou kunnen besluiten. De heer ZANEN (v.d.) bestrydt de op vatting van wethouder Bokhoven, dat pu blieke aanbesteding 2 maanden langer zou duren, 't Is ook nog mogelyk de leiding en het bad afzonderlyk aan te besteden. Er is een voorstel van de heeren Over- hajid, v. Staal, Perdyk, Sanders en Zanen ingekomen om het werk onderhandsch aan te besteden en dit te splitsen van de Nieu we Veemarkt. Besloten wordt tot uitvoering van het plan, afgezien van de openbare of onder handsche besteding. Wethouder BOKHOVEN (v.b.) zegt, dat het ornnogelyk is het werk te splitsen. De heer OVERHAND (s.d.) vraagt of men, wanneer niet tot uitbreiding van de veemarkt zou zyn besloten, met hetzelfde voorstel voor het zwembad zou zyn geko men. De heer DONKER (r.k.) verklaart zich voor de scheiding van de beide voorstellen. Wethouder BOKHOVEN (v.b.) wil niet meer spreken over de onderhandsche aan besteding. Splitsing van de aanbesteding moet spreker ten sterkste ontraden, ook met het 'oog op het gevaar van de sloot achter den springtoren. Voor de veemarkt zelf zou het niet erg zyn het plan te splitsen. De heer OVERHAND (s.d.) zegt, dat men dan ook eerst het voorstel inzake de vee markt moet behandelen. Uitbreiding Veemarkt. De heer OVERHAND (ad.) heeft dit voorstel met .waardeering ondervangen. Hü betreurt echter, dat het werk maar gedeel- telyk wordt uitgevoerd. Spr. brengt hierte gen verschillende bezwaren naar voren. Spr. vraagt ten slotte naar het huisje van den segeant by de kaaerne. Wethouder BOKHOVEN (vjb.) bestrydt i door den heer Overhand geopperde be zwaren. Men heeft zich slechts beperkt tot wat noodzakelijk was me^ 't oog op de zweminrichting. De heer OVERHAND (s.d.) vraagt of het de bedoelang is daar ook de vette markt, die steeds groeiende is, te paatsen. (Wethouder 'BOKHOVEN (v.b.) beant woordt de heer Overhand, en zegt een na der voorstel toe, men is in deze richting rerkzaam. De heer OVERHAND (s.d.) zegt, dat er misschien eem minderheid is voor de open bare aanbesteding van het zwembad maar een meerderheid voor openbare aanbeste ding van de Veemarkt. Men moet deze zaak splitsen. Wethouder BOKHOVEN (v.b.) zegt, dat er speciale maatregelen genomen zouden moeten worden tegen de ratten uit die sloot. Anders zou ook het bestek voor het zwem- id veranderd! moeten worden. Spr. begrypt dat voor een buitenstaan der de sloot een apart geheel is, maar als men de zaak technisch bekykf is alleen splitsing ten aanzien van de cyferg moge lijk De heer KOLIJN (a.r.) leest art. 142 2e jHnea van de Gemeentewet en art. 192 voor. Spr. kan d« meening niet deelen dat waar apoed gewenscht het in bet belang van de gemeente gewenscht is dat onderhandsch wordt aanbesteed. Indien de raad overgaat tot onderhandsche aanbesteding zal spr. zich, by aparte nota wenden tot Gedeputeer den. De beer KA'MFHUYEEN (c.h.) verklaart zich in het bijzondere geval vóór onder handsche aanbesteding. ,De heer OVERHAND (s.d.) 'egt er zich b(j neer, dat men de Nieuwe Veemarkt-uit breiding niet scheidt van de Zweminrich ting. De heer VAN STAAL (s.d.) verklaart dat hy met 2Ün fractie staat aan de zijde van den heer Kolyn en wyst erop dat ver zet van raadsleden by Gedeputeovden be- teekent eenige weken uitstel. De heer 'BOKHOVEN (v.b.): Het dreige ment! De heer MDD1DELWEERD r.k.is alleen terwille van de urgentie tegen het voorstel Overhand c.s. Spr. is in beginsel voor open bare aanbesteding. Het voorstel B. en W. wordt aangenomen. Het voorstel Overhand met 9 tegen 8 •temmen verworpen. Het voorstel tot verkoop van gemeente grond (rietland) aan de provincie Zuid-Holland ten behoeve van den nieuwen verbindingsweg IJssel Gouwe. Aangenomen. Het voorstel tot aanschaffing van een brandladder. De heer OVERHAND (s.d.) zegt éat hem is gebleken, dat alleen de ladder stuk is, maar aan de constructie niet» mankeert. Ook een deskundige deelde hem dit mede. Spr. weet, dat in verschillende plaatsen on gelukken met zooln ladder hebben plaatst- gehad. Is het juist, dat de Directeur van Ge meentewerken meermalen,op de onbetrouw baarheid heeft gewezen Nu stelt men toch weer voor een ladder van dezelfde construc tie aan te schaffen. Men moet ook eens op de mogelykheid van brand rekenen. De lad der kan dan toevallig juist in de plantsoe nen gebruikt worden. Spr. dringt aan op de aanschaffing van een auto-wagen, byv. vol gens de constructie-Geesink. Spr. vraagt of het de bedoeling is een autoladder aan te schaffen wanneer deze voldoet. De heer OOSTINGH (v.b.) zou ook gaar ne zien, dat men de mechanische brandlad der dan ook uitsluitend als zoodanig ge bruikte. Spr. geeft den heer Overhand in overweging vragen als deze aan z'n ïvactiegenooten, die lid van de desbetreffen de commissie zyn, te stellen. De VOORZITTER zegt dat de ladder zoo veel heeft geleden, dat hy niet meer be trouwbaar moet worden geacht. De Direc teur van Gemeentewerken- heeft alleen ge zegd, dat de ladder onbetrouwbaar was, wanneer deze geheel wordt uitgedraaid, wat by het ongeval niet het geval was. Men zal natuuriyk een ladder mét verbe terde constructie aanschaffen. Spr. meent, dat het gebruik in de plantsoenen geen re den kan zyn om de ladder niet aan te schaf fen. Spr. ontraadt thans reeds over te gaan tot 't aanschaffen van een autoladder. Deze is nog nergens in gebruik. Ook al zou men over eenigen tyd een auto-ladder aanschaf fen, zou men deze nieuwe ladder noodig hebben. Wethouder BOKHOVEN (v.b.) zegt dat men zioh zoo spoedig mogelyk van de nieu we autoladder op de hoogte zal stellen. Vol doet deze, dan zal de commissie zeer zeker tot aanschaffing advisee ren. Het voorstel werd daarna aangenomen. Het voorstel tot verhuur van een per ceel grasland in het stadsdeel Kort- Haarlem. De heer OVERHAND (s.d.) stelt voor, dat aan den heer Lakerveld de grond voor de geboden prijs wordt gegeven. Het voorstel van B. en W. wordt aange- nomemmet 9 tegen 3 stemmen. Het voorstel tot aankoop van grond ten behoeve van het gemeentelijk grond bedrijf van de heeren J. van Galen CJk Aangenomen. De heer POTHARST (r.k.) wenscht te protesteeren tegen de poging van den heer Kolyn de Raad te intimideeren. 'De heer VAN STAAL (s.d.) zegt dat de heer Kolyn gebruik maakte van zyn recht en meent dat het niet de bedoeling was te intimideeren. De VOORZITTER sluit te pl.m. 1 uur de vergadering. STADSNIEUWS. GOUDA, 10 Miaart 1927. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis dat zy vergunning hebben ver leend aan Jioh. die Gruy'l en zyne rechtver krijgenden tot het utibrekien der bliksla gerij door vergrooten der local iteit, het by- plaatsen van een tweeden yzeren moffel en bet plaatsen van 1 electromotor van 1 PK. dryyende 1 tmymaohine in het perceel plaat selijk gemerkt Nieuwehaven no. 183. ka dastraal bekend gemeente Goyda Sectie B No. 258, behoudens het recht van belang hebbende (n) tot het instellen van beroep binnen 14 dagen by H. M. de Koningin, in gevolge artikel 15 der Hinderwet. Hy die h®t beroep instelt, geeft daarvan gelykty- dig kennis aan het, gemeentebestuur en (by deurwaardersexploit) aan de(r.) gene(n), aan wie de verguning is verleend. Slagroom. Een groot deel van de consumenten kent «•g-room uitsluitend als een delicatesse, die gebruikt met ingelegde vruchten vooral in de zomermaanden zeer hoog gewaardeerd wordt Waar het nu te voorzien is, dat dit product in den komenden zomer xeer popu- in de Sociëteit „ONS GENOEGEN" De R.I.A.-Tentoonstelling in de zalen van de Soc. „Ons Genoegen" heeft zich gisteren gedurende den ganse hen mkidag en avond in zeer groote belangstellmg mogen ver heugen. En dat verwondert geenszins, want deze tentoonstelling is zeer zeker een bezoek overwaard. De eooposanten geen enkele uit- gtaonderd, hebben allen gezorgd voor een keurige inrichting van hun stands, waar door een zeer aantrekkelyk geheel ia ver kregen. Zy allen weten u op zeer onderhou dende wij-ze op het door hen geëxposeerde attent te maken. In een speciaal daarvoor ingerichte tent, aangebouwd aan de serre, welk? tent men bereikt vanuit de stand van den heer Bloe men zorgde de ondernemer, de heer Sinni-ge, voor een leuke jazjrfband onder leiding van Mr. Red Head, er is gelegenheid tot dansen, terwyl de heer Harry Woodward het publiek aangenaam bozig houdt. Zorgt alzoo de jazzband voor een vroo- lyke stemming, ook alle firma'.i die expo- seeren, wedyveren «m het publick tot zich te trekken. Daardoor was ar den geheeler. middag en awond een gezellige drukte, die prettig aandeed. By onae eerste beschouwing over de ex- poseerende firma's kondéh wij niet alle recht doen wedervaren. Daarom willen wy thans nog een en ander laten volgen, waar uit men zal zien dat ook de nog niet door ons genoemden terdege verdienen vermeld te worden en hun stands door het publiek te worden bezichtigd. De firma M. J. K a mph u y'z e n, E le c- trische Ko>f f i bra nde ry en Theepakker y, heeft een keurige stand naast die van de Vereeniging voor Vreem delingenverkeer. Een overheerlijk kopje koffie wordt den bezoekers door een aller liefste jongedame aangeboden en men kan er heel rustig eenige oogenblikken vertoeven en kennis nemen van de verschillende soor ten en pryzen van de zoo bekende thee en koffliesoorten dioor den heer Kamphuyzen in den handel gebracht. De firma G. Luyerink heeft ach ter in de groote zaal tegen den wand een mooie expositie van bloemen en planten, smaakvol gearrangeeid, zooals men dat van deze bekende firma gewend is. Flora's kin deren zyn hier weer op zeer gracieuse wijze gegroepeerd. De firma T. Zaal exposeert een keur van gebak, chocolade en andere heerlykhe- den, evenzoo de heer J. Smit die zyn koek soorten, chocolade en suikerwerken ten toont, waaronder eenige nieuwigheden. De N.V. Pinda Maatschappij vertelt u van zyn overheerlyke stemgem- ber, Honig, Sun-maid marmelade en Pinda kaas en heeft alleraardigste proef doosjes in voorraad. Die firma Lynkamp exposeert vele artikelen uit zdju uitgebreide collectie hee- renartikelen, heerenkieeding enz De heer B. A. V e r z y 1 heeft een royale stand met vele soorten schryfmachinea en lederwaren. Er is een zeer groote keuze die Smaakvol tentoongesteld is. 'De heer P. C. Schouten exposeert wynen en likeuren, evénzoo de firma Mulder Ooms. Van de meubelfabrikanten uit Gouda exposeert in de biljartzaal de heer A. Ver blauw een zeer smaakvol ameublement; in de zaal Kunstmin de heer J. Kranen- donk een keurig salon-ameublement. Een mooie stand heeft de N.V. Union Compagny, Importeur van „lnge"-verf en byzondere aandacht verdienen de twee stands van den heer T. V e r k a a i k. In de eene wordt, tentoongesteld een bad en een vaste waschtafel, met. spiegel De Veeo- en Vlinderco-fabrieken uit Princenhage, laten de bezoekers ge droogde grtoenten aanschouwen in groote verscheidenheid. De Sluys Biscuitfabrieken hebben in de Kunstminzaal een groote mooie stand ingericht, waar men kan zien welk een groote sorteering biscuits deze bekende fabrieken in den handel brengen. Kleine en groote blikken met een groot assortiment zyn tentoongesteld, een vriendelijke ver koopster noteert gaarne bestellingen en offreert u een proefje van de nieuwste Agent van de Sluya fabrieken is naar men weet de firma Reneman en van der Heijden. De N.V. Hero Conserven uit. Bre da exposeeren in de Kunstöhfcnzaai naby de mooie stand van de West-Iridische bananen import, vruchten en groenten in blik. 'Een allervriendelijkste verkoopster of freert u daar een heerlyk proefje slagroom met vruchten, laat. U zelfs de keuze welke ge verlangt. Deze vooral voor dames zeel- gezochte lekkerny wordt U ook aangeboden aan de mooie stand van de Melkinrich ting, waar eveneens een lieftallige jonge dame U een lekkere portie slagroom met vruchten aanbiedt. Verder is er nog een groote stand van de Jonker uaid R,'ühwe®ke uit Rotter dam met kachels en fornuizen, de eerste Electrische Ter razaiof abri ak, gra niet, enz. Gouda, de firma Joh. C. van W i ..fe Gente Gouda met ter- razzovloeren, de heer J. F. Kerper Gou da met piano's en orgels, de Uitgevers-My. G. B. van Goor Zonen te Gouda met een keurcollectie boekwerken, de heer C. B r oekh uij,zen met fotografie en photo-artikelen, een groote..stan,i van den heer J. C. den Boer Wz. met een groote verscheidenheid Vleeschwaren, Kaas en Comestibles, de firma Sluis-' Rotter dam met delicatessen, de - firma Rog man sV o s uit Laren met mooie schilde- ryen en andere kunstvoorwerpen. De kunstenaar Josseaud exposeert een mooie collectie etsen en schilderijen, en deze stand trekt buitengewoon de aandacht. Men vergete vooral niet de«e interessante collectie in oogenschouw te nemen. Mooie stadsgezichten uit den Haag, uit het kleine stedeke Vere, velé mooie minia turen, het is alles zeer de mpeite waard. De Nedu Vegetarische Bond maakt propaganda en tooyt u hoe u om vegetarisch te leven uwe n^aaltyden moet bereiden, een kwiek verkoopstertje weet de bezoekfier of (bezoeker «eg, Itéf verbluffende Evenals vorig maal is er ook weer het schilderyen-museum dat ieder moet gaan zien, en men kan ook zyn liefdegaven offe ren voor de Radio-Installatie voor het van Iterson-Ziekenhuis. lair zal worden in broeden kring kan het meer van te weten te komen. Slagroom wondt verkregen door de melk machinaal te ontroomen, waarbij men het in de hand heeft het vetgehalte vry nauw keurig te regelen; voor slagroom moet dit tenminste 4 zyn. Deze waardevolle eigenschap is oorzaak, dat slagroom niet alleen genotmiddel is, maar ook een hooge voedende waarde bezit, reden waarom het gebruik ervaar door den medicus aan zwak ken en kinderen vaak wordt voorgeschreven. WeL moet room in het algemeen zoo hoog verhit zyn (tot boven 80°) dat de meeste ziekte-verwekkende bacteriën gedood zyn, maar ook hier heeft men slechts voldoende zekerheid, indien de grondstof waarvan by de bereiding is uitgegaan: de melk aan hooge eischen voldeed, en ook de verdere behandeling met de noodige zorgvuldigheid geschiedt. In het. bedryf van de Goudache Melkinrichting wordt alles wat practisch mgoelyk is gedaan om dit product zoo hoog mogelyk op te voeren. In de stand van de G. M. I. op de RJ.A. ieder zich daarvan komen overtuigen, elke plaats afzonderlyk gekozen uit de grosiyat, die in alfabetische volgorde wordt deze zonder eenig voorbehoud daarvan ten volle genieten. Openbare verkooping gehouden door Notaris Koeman. By de heden door Notaris J. Koeman te Haastrecht in het koffiehuis ,/le Harmonie" gehouden afslag is kooper geworden van de Bouwmanswoning no. 510 te Reeuwyk aan den Ouden weg, met vier schuren, en- zoo goed ais nieuwen drie roeden hooiberg, be nevens diverse perceelen best wei- eai hooi land, onder de gemeenten Reeuwyk en Zwaanmerdam, op de Bowenpolder en de Broekvelden, de heer A. A. Streng te Vlist voor 27.500. Een byzondere etalage. De heer H. J. van Schalen, Wydstraat al hier, heeft ditmaal een byzondere etalage, die, gezien de velen die daarvoor blyven stilstaan, ook wel de aandacht trekt. Een mooie collectie huiden van koningstygers, beren en krokodillen, alles rechtstreeks uit Sumatra, is getaleerd. Voor liefhebbers de moeite waard om te gaan zien. Vryheidsixmd afd .Gouda. De Vryheidshond afd. Gouda houdt een algemeene vergadering op Maandag 21 Maart 1927 te 8 uur, in de bovenzaal van Café „Hét Schaakbord". De agenda vermeldt: Opening. Notulen. Mededelingen en ingekomen stukken. Vaststelling van de iy»t der candidaten voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezingen. De candidaten worden by stemming voort Ieder lid heeft het recht vóór 16 Maart aan het secretariaat Fluweelensingel 29 schriftelyk de namen op te geven- van hen die men op de groslyst wil zien geplaatst. Aan de vergadering zal de bes'issing wor den gelaten voor de stemming. Goudsche Reddingsbrigade. De Goudsche Reddingsbrigade houdt op Maandag 14 iMaart des avonds 8 uur ©en cursusoefening in gebouw Daniël. is de heer G. J. Natrop. Het pand Kleiwegstr. no. 4. heeft 'n ware gedaanteverwisseling ondergaan en is omge- tooverd in 'n zeer modevne dameskapsalon, die voor andere en grootere steden niet on der behoeft te doen. Wy zyn op verzoek van den ondernemer, de heer G. J. Vergeer, eens een kykje gaan nemen en we moeten beamen, 't ziet er zeer zindeiyk en comfortabel uit, en de dames die haar hoofdje willen laten bobben of on- duleeren, zy zullen zeker tevreden zyn over de behandeling in deze, nieuwe kapsalon. De geheele inrichting is naar de nieuwste eikenhouten sn voornaam alles iB keurig geschilderd, kortom het ziet er heel mooi en modern uit. Voor het schilderwerk zorgde de heer J. Vergeer, schilder, Peperstraat alhier; de gas- en waterleidingen zyn gelegd door den heer B. van der Valk, de electrische gelei ding door den heer P. Bey, terwyi de firma van de Pavoordt voor de stoffeering zorgde. De winkel is goed' voorzien van de fynste odeurs en eau de colognes, die de dames wel tot kooP Filmvertooning van Maggi'» voedings middelen. Dinsdag 15 Maart a.s. zal de fabriek van Maggi's voedingsmiddelen, filiaal Amster dam, een tweetal filmvertooningen geven in de benedenzaal van de Soc. „de Réunie". Vertoont zal worden de fabriek van Mag gi's voedingsmiddelen te Kempthal in Zwit serland en verschillende natuuropnamen in Zwitserland. Verder zal een voordracht worden gehou den over doelmatige volksvoeding met be trekking tot de Mèggi-producten en zal een kooldeerares het juiste en veelzydoge ge bruik van Maggi's voedingsrtiiddelen prac tisch verklaren en ook de nieuwste soepen voorkoken. Kon. Ned. Politiehond Vereeniging. Zaterdag 12 Maart a.s. zal uitgaande van de afd. Zuid-Holland der K.N.P.V. 's avonds IV» uur door den WelEcL heer C. W. H. March, een lezing met lichtbeelden worden gehouden in Café „Central" van den heer de Groot, Markt, ingang Zeugstraat, voor Men behoudt het recht voor personen te Peigeren. E.H.&O. Examen geoefend helper. Gisteravond heeft in het gebouw „Da niël" het examen plaats gehad voor fire- oefend helper, gehouden vanwege de Ver eeniging EH.B.O. Het examen werd afgenomen door de doctoren Dr. Montagne en Dr. Evers, bei den waren over het werk van de candidaten zeer tevreden. Het diploma behaalden de dames Mevr. Horneman, Mej. M. W. v. d. Steen Mej. B. v. d. Steen en Mej. A. v. Hofwegen, en de heeren G. J. Natrop, C. Bakker, A. v. d. By 1, H. C. M. Dekker, H. J. en J. Schoon- derwoerd, Joh. de Jong, P. Rietkerk, P. Kreuk, Moordrecht, C. v. d. Brand, C. J. M. v. d. Eng, J. J. Maree, M. W. de Gruyl, H. v. d. Neut, J. Hamerslag, M. IJsselstyn, A. de Korte, C. M. Kamphuysen, W. de Bey, J. Hornes, P. v. Waas, A. Hoek, V. de Jong, A. Bloot en F. J. Mul. Uitspraken Kantongerecht. In de zitting van Woensdag 9 Maart wer- Wegens met en om geld spelen: L. van H. te Gouda 2 subs. 1 w. t. Wegens fietsen zonder licht: W. W. te Zeivenhuizen 3 subs. 1 w. t. Wegens overtr. keur polder Langewedde: F. W. te Lange Ruige Weide 5 subs. 3 d. h. Wegens overtr. visscherywet: L. B. te Waddinxveen 3 subs. 2 d. h. Wegens overtr. leerplichtwet: A. T. te Waddinxveen 15 subs. 5 d. h. Wegens overtr. warenwet: C. B. te Gou da 50 subs. 10 d. h. Wegens openbare dronkenschap: J. F. S. te Gouda 8 subs. 4 d. h. Wegens vaartuig zonder naam en woon plaats: J. van W. te Leiden, schuldig zon der toepassing van straf. Wegens fietsen zonder licht: J. S. te Stóüwyk 2 subs. 1 d.; K. V. te Gouda 8 subs. 1 d. h. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 6 Miaart: Jan Adrianus, z. v, P. A. Konyn en N. Knoop, L. Tiendaweg 102. 7 Maart: Maria Aartje, d. v. A. van Dijk en M. C. G. wan Unen, P. C. Bothsti^at 5» 8 Maart: Wilhelmina. d v. F. K. van Wingerden en A. Brons, Willens 51b. Elisabeth Francina, d. v. E. de Jong en M. W. van der Want, Bockenbergstr. 79. Dirkje, d. v. P. van Leeuiwen en G. Ernst, Groeneweg 47. OV'ERILEIDEN7 Maart: Johanna Goede- Waaèen, wed. ML A. Smits, 79 j. Agenda: 10 MIaart Remonstr. Kerk, Lezing te hou den voor de Vryz. Kring, door Ds. Sirks uit den Haag over „Het Offer". 12 Maart 7% uur Café Central, Lezing met lichtbeelden voor de afd. Gouda van de afd. Z.-H. der Kon. Ned. Politiehond Ver eeniging. 16 Maart 8 UUr Gebouw Daniël, Curausoefe- ning E.HJB.O., leider Dr. Montagne. 21 Maart 8 uur bovenzaal „Het Schaakbord" Ledenvergadering Vryheisdbond afd. Gouda. Padvinderagenda. Vry dag 11 Miaart 7Vj uur: Esperantocursus. Zaterdag 12 Maart Padvinders en Welpen om 2 uur verzamelen by het Clubhuis voor oefening. UIT DEN OMTREK. Het GOUDERAK. van een woon- en winkelhuis van' den heer J. Speksnyder, alhier, ie opgedragen aan de heeren D. Loendersiloot voor wat het metselwerk be treft en A. de Groot voor het timmerwerk. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gouda. lü Maan. Aangevoerd' in totaal '2247 st., waar van 273 vette varkens prijzen van. f Ö.3U—0.31 per K.G. 460 magere vairkens pr. van f 3045 per stuk. 924 biggen pr. van f 1020 p. st. 16 run deren pr. van 250—325 p. st 558 nuchtere kalveren pr. van t 610 p. st 8 schapen en lammeren pr. van f 18—26 p. st. 2 bokken en geiten pr. vaai f 41—8 p. st. Handel in vette varkens vlug, alle andere soorten matig. Kaasmarkt Gouda. 10 Maart. 93 partijen kaas. Prijaen le kw. m. r.m. i 48—51, 2e kw. m. r.mi. f 43— 47, le kw. z. r.m. f 4447, 2e kw. i r.m f 4043. Handel flauw. 498 partijen eieren. Kipeieren f 4.50 —6 per 100, pt. E ended eren I 4.50 5.50 per 100 st. Handel vlug. 1872 ponden bote'r.Goeboter f 0.80 —0.90 per pond. Wei botter f 0.7ó 080 per pond. Handel matig. Graaamarkt Gouda. 10 Maart. Granen prijshoudend. Tarwe f 14 50 —16, Rogge i 12.25—12.75, Gerst 10.75 —11.75, id chev. f 12.75-i-13.50f Ha ver f 10.50—11.50, Erwten 17—27, Bruine boonen f 13.50—18, p. 100 K.G Gemeenteiyke Vischmarkt Gouda. 10 Maart. Aangevoerd 1 mand versche schol en 1 mandi versche sohelvisch, verdeeld in partijtjes van 10—15 stuks en in par tijtjes van 5—10 stus. De prijzen vo rieerden van f 0.50—0.65 voor scüol en van f 0.40—0.50 voor schelvisch DRAADLOOZE DIENST. De ontruiming van het Kyniand. GhiNLVE, 10 Maart. rt»aur verluidt 'fli Duitsohiahu binnen .iZieot>reu Jijci ue quaestie van ohtruiining van liet hijniandi ter sprake brengen. Men ver wacht een bevredigeiucfcj regeling. btresomaun heen heden aan de bu4- tenlaaidsche dagbladschrijvers geze^ dat de wereld zich rekenscoap mvui ie geven vatu die aanwesigneid der 75000 man vreemde troepen. Hij Jteiuc voorts met liriaawi' de quaestie be»pto- ken te hebben, daar üuitsciilanu On getwijfeld spoedig in staat zaï z*jn aan te „oonen dat het die voorwaarden van art 431 van. het Verdlnag van Ver sallies vervuld heelt, wumieer uuitach- land aille bepalingen inzonderneiu dier bewapening heett nageKomen. Geen toezicht meer op de bruggen te Muiden. AMbfiEKDAM, 10 Maart. ïvaiar vernemen is heden bij het Ueiueen..e 'bestuur van Munten een antwootu. va^ den Minister vpn Uorïog aigeo.u»ueu betredende bet overplaatsen vuil u«u opzichter der lorhtiuaities aiuaar. in dait schrijven vermaan de Minis ter dat het druwte verseer ovp;. ut militaire bruggen te Muiden htyn t>c- kend was, en dat daaraan hij oij ac genomen beslissing inaaike de opuct- ung van Muiden aas euwunpuuts vo^t den opzichter der fortiticaue zeer ze ker de noodige aandacht heeit ge- De Minister geeft dun ook de verze kering dat evenals dit tot nu toe net geval is geweest zijnerzijds at het mo gelijke zal worden geuaau cui ver- li eersstoornissen op meer geuoemue bruggen te doen voorkomen. Doch daar toe Kan hij de aanwezigheid) van toe zicht houden of van meer peraoueoi c.q., het tretfen van bijzondere maiu- regelen aldaar voorloopig niet noou'.g achten. Naiar aanleiding van dit schrijven heeri de Burgemeester van Muitten, ues gevraagd aan de redactie van hei, persbureau Vas Dias medegedeeld aai het nu vast staat dat op 1 Mei a.s. hdt toezicht op de militaire oruggeu te Muiden zal worden opgeheven ea dat het gevolg daarvan zal zijn, oat ais een dier bruggen defect is, iemanu uit dd standplaats Naar den moet komen om voor het herstel zorg te dragen. De Burgemeester vreest dat uit deze maatregel van den Minister ernstige veTkeeirebieleoMöeringen te Muiden zul len voortvloeien. Graaf Beinsdorff naar Genève. BERLIJN, 10 Maart. De Rijksdaga'- gevaardigdia graaf Beinsdorff begaf z.ch als vertegenwoordiger vpa Duusctnancl naar Gemjève tot 'bijwoning der zittin gen die wedier aanvangen voor voor bereiding van de ontwa|pening8conte- rentie. WISSELKOERSEN. 9 Maart. 10 Maart. Officieel. Londen 12.12% 12.12% Berlyn 59.26 59.26 Parys 9.78 9.78 Brussel 34.75 34.75 Zwitserland 48.110 48.09 Weenen 35.10 35.20 Kopenhagen 66.60 66.60 Stockholm 66.80 66.80 Oslo 64.90 64.96 New York 2.49'V- 2.49"/m Niet-officieel. Praag 7.40 7.40% Madrid 42.67 42.95% Milaan 11.06% 11.14% Not. 3 N. W. S. 74. Beursoverzicht. De beurs had heden weder 'a kalm aanz:en. l)e handel was vrij gelijkma tig. Aandeelen Senembaih eai Dcti-MB hooger. In de scheepvaartafdeeling waren aandeelen Holland' Amerikalijn in her stel. Ook aandeelen Oostzee ex-divi- dend waren hooger, terwijl aandeelen Holl. Lloyd iets lager waren. Suiker waarden) goed: prijshoudend. Speciaal aandeelen H.V.A. aan den vasten kant. Voor Kunstzajde-aandeeleo was de stemming ongeamimeerd. •In de petroleummarkt waren Konink lijken vrijwel onveranderd. Door -ie vaste houding van New York was er meerdere belangstelling. Prolongatie RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 10 Maart. Hoogste stand1 764.1 te Janmafyen. Laagste stand 747.6 te Skagen. Verwachting Matige, zuidelijke toi westelijke wind. Betrokken of zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen. Waarschijnlijk met enkele regenbuien. Weinig verandering in temperatuur ADVERTENTIEN. Iemand vraagt Brieven onder No. 708, bureau Goudsche Courant Markt 31.

Goudsche Courant | 1927 | | pagina 2