vvvss Atp, Rotterdam rts ^VVtci Burgerwoonhuis fiUnii- ii MuijriÉ. a k.au Dames- en Kinderkleeding. Tentoon- .stelliiuj PREDIKBEURTEN. Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. f "mé. 'gfljj Gouda als Woonstad. vin. Als laatste der ingekomen meeningen van stadgenooten over Gouda als woonstad, plaatsen wy heden de onderstaande van een stadgenoot- industrieel Ingevolge Uw verzoek wil ik hieronder mijn meening geven over Gouda als woon stad". In' verband met de vele uitgebreide be schouwingen welke reeds in Uw blad hier over zijn versdhenen, leek het mij het heste hej antwoord op Uw vraag te geven door een lijstje samen te stellen waarin de voor- en nadeelen van Gouda als woonstad, zooals ik deze zie, naar voren komen. Mijn conclusie is deze, dat hoewel, zoo als hieronder 'blijkt, er zeer veel groote voordeel en zyn hiertegenover nadeelen staan, welke voor zeer velen overwegend tullen z\jn. Toch dunkt het my dat aan ten minste 3 dezer punten (en zeker niet de geringsten) by een goed gevoerde gemeen tepolitiek en een goed begrip van eigen be lang by vel© winkeliers kan worden tege moet gekomen. Voordeelen: 1. Centrale ligging, waardoor goede ver bindingen met binnen- en buitenland, tele foondienst dag en nacht geopend. 2. Uitstekend hooger, middelbaar, lager en vakonderwijs, volksuniversiteit en insti tuut voor arbeidersontwikkeling. 8. Goede zorg voor de volksgezondheid. Modem ziekenhuis. Uitstekende genees kundigen en specialisten- 4. Prachtige omgeving (Reeuwyksche plassen, ntooie plantsoenen, veel stede- schoon. 5. Veel en goede gelegenheid voor ont spanning in schouwburg en bioscopen. 6. Goede sportaccomodaties op allerlei gebied. Nadeel en: 1. Veel te h-ooge belastingen! 2. In vergelijking met de dichtbij gele gen groote plaatsen te dure winkels, spe ciaal die voor levensmiddelen als vleesch, comestibles en groenten. Een zeer „zware" lucht welke vooral in den beginne op het gestel werict. 4. Een gemeenteraad, welke dikwyls het gemeentebelang vergeet door allerlei per soonlijke kwesties. N. Hiermede besluiten wy de reeks, die naar ons gebleken is met groote belangstelling is gevolgd. Men heeft kunnen zien dat deze aangelegenheid de aandacht heeft getrok ken van personen uit allerlei kring en van allerlei richting. Thans zullen wij in een onzer volgende nummers een- overzicht geven van hetgeen door deze belangstellende stadgenooten naar voren is gebracht, op welk terrein deze vogels van zoo diverse pluimage elkan der ontmoeten en waaromtrent verschil In" de meeningen naar voren komt, om daarna onze meemrtg over deze belangrijke aange-' legenheid te STADSNIEUWS. GOUDA, 26 Maart 1927. Burgemeester Gaarlandt. De benoeming van den burgemeester van Gorinchem tot burgemeester van Gouda is daags na onze publicatie in enkele andere bladen uit Gouda en omgeving besproken, waarbij van onze gegevens een dankbaar gebruik is gemaakt. Wy willen vooraf herstellen dat burge meester Gaarlandt tot burgemeester van Gorinchem werd benoemd op 15 J u n i 1916 en niet 15 Jan., aooals wy vermeldden en ook elders terugvonden. Deze persstemmen komen daarin avereen <lat de benoeming van burgemeester Gaar landt wordt toegejuicht. Het Dagblad van Gouda deelt mede dat Burgemeester Gaarlandt zich-, aldus heeft uitgelaten: „Ik kom om hard te werken en alles te doen in het belang van de gemeente en hoop in myn stre ven te zullen slagen." Het blad noemt de taak van den bur gemeester een zeer moeilijke, maar... het was in Gorinchem ook niet altyd pais en vrede en daar heeft de heer Gaar landt getoond wie hy was, met het ge volg dat thans heel Gorinchem dezen kundigen magistraat op handen en voe ten draagt en groote achting en waar deering geniet." Ook wy hebben het uitgesproken hoezeer burgemeester Gaarlandt door Gorinchem's ingezetenen worden geacht en gewaardeerd. Maar hoe deze bevolking uAfe'de rustige pro vinciestad het klaar speelt om den burge i en voeten te dragen, ia een praestatie, waartoe we zelfs de .bewonderaar niet in lijn, dat plan en dit doel vallen alle sa- bij De Nieuwe Zui d-H o 11 a n d e r r.k. schrijft over deze benoeming: „Van de bijzondere kwaliteiten waar over de heer Gaarlandt beschikt, moch ten wy reeds eerder melding maken, kwaliteiten die ons de overtuiging heb ben doen verkrygen, dat in de omstan digheden, waarin de gemeente Gouda verkeert, de heer Gaarlandt zal zijn: the right man on the right place." Het Goudech Volksblad (s.d.) geeft alleen een korte vermelding van de loopbaan van burgemeester Gaarlandt, zon der meer. DeSchoonhovensche Courant zegt van burgemeester Gaarlandt, dat hij: „heeft getoond een figunr te zijn, die met met zich laat sollen, maar ook een man, wien het enkel en alleen om het belang der gemeente te doen is. ...de heer Gaarlandt is een man die zich één lyn voor oogen stelt,zich één plan maakt, zich één doel stelt en die ik-my n-gemeente-vooru it. Dat is het streven, da1 Gaarlandt voorzat in Gorinchem en dat by hem ongetwijfeld zal blijven voorzitten, ook als burgemeester van Gouda. En dan heeft hy deze goede gave mee, dat hy krachtig het bewind weet te voeren en zooals reeds gebleken is, met de si tuatie te Gouda op de hoogte is. Hij zal komen te staan voor velerlei problemen van financieelen en economi- schen aard. En wanneer hy by het zoe ken naar mogelijkheden om die proble men op te lossen, niet geschraagd wordt door de burgery, dan zal ook zyn moeite tevergeefs blijven." Openbare vergadering van de A. R. Kie»- vereenigiivg „Vreest God, eert den Koning". Voor de A. R. Kiesvereeniging „Vreest God, eert den Koning" zal Woensdag 30 Maart in de Geref. Kerk aan de Turfmarkt optreden Ds. H. J. van Schuppen, predi kant der Ned. Herv. Kerk te Oudewater,, met het onderwerp: „Gezag en Vryheid". Buitengewone vergadering Goudsche Winkeliersvereniging. De feestcommissie uit de Goudsche Win- keliersvereeniging roept de leden op tot een buitengewone ledenvergadering op Dinsdag 29 Maartl927, 's avonds 8% uur in Café „Centraal" (ingang Zeugstr.), ter bespre king der gemaakte plannen inzake het aan bieden eener herinnering als huldeblijk aan het bestuur ter gelegenheid van het 26-ja- rig jubileum der G. W. V. „Het ontoegankelijk Licht". Naar wy vernemen is de belangstelling voor de door de V. C. J. B. voorbereide op voering van Dr. L. J. van Holk's tooneel- spel „Het ontoegankelijk Licht", op Dins- uag 29 Maait a.s. zoo groot, dat alle zaal- en logeplaatsen reeds zyn uitverkocht. Al leen balcon en gaJerykaarten zyn nog te be komen. Men raadplege daarvoor de betref fende advertentie in dit nummer. Aanbesteding van diverse schilderwerken. Het bestuur van de Bouwvereeniging „Het Volksbelang" heeft het voornemen aan te besteden het uitvoeren van diverse schil derwerken aan en in de woningen der Ver eeniging aan de Nieuwe vaart en de Wiilem Tombengstraat c.a. Belangstellendeh voor dit wer^ vemvyzen wy naar de betreffende advertentie in dit nummer. Neerlands Geuzendag 1 April 1572. Men schryft ons: Woensdag 30 Maart e.k. komen de Haag- sche Geuzen en Geuzinnen naar Gouda om met de Goudsche jonge geuzen hun traditio- neelen Geuzendag te vieren. Om 10.05 uur 's morgens arriveeren de Haagsche groepen aan het station, waarna met de Goddschen in optocht naar de Groote of St. Janskerk wordt gemarcheerd. Na het bezichtigen van de kerk gaan al len naar de Sociëteit „Ons Genoegen", waar een en ander geconsumeerd zal worden. In den namiddag wordt het museum en eenige fabri&en bezichtigd. Om half zes vertrekken de groepen van uit de Sociëteit „Ons Genoegen" voor een optocht door de stad. Half acht groote openbare feestvergade- rimg in den Nieuwen Schouwburg, waarin als spreker hoopt op te treden de heer G. Nieuwenhuysen van den Haag. Onderwerp: „Maakt Gods daden bekend." Verder worden er dien avond historische samenspraken in ouderwetsch costuum ge houden, o.a. „De inneming van Den Briel", in 2 bedryven, „De zwarte geus" en door de meisjes „Kerk, Oranje en Vaderland." De toegang is voor een ieder vry. Tha I ia r theater. Het hoofdnummer „Droomkoninkje" is een vry© bewerking van het gelijknamig boek van Herman Heyermans. De poëzie die in het verbaal lag heeft raen uit de ca bine kunnen tooveren dank zy de zielvolle uitbeelding van de voorvallen in een werk manshuishouden Uit het gegeven is een film gemaakt waarvan aandoenlijkheid uitgaat, de kleine levensmisères die Heyermans vaak zoo tref fend wist weer te geven, bieden een dank bare stof voor een meesleepende rolprent waarin de „Ufa" goed geslaagd is. De film die Willem v. d. Veer, Aud Egede Nissen, Adele Sandrock, Henri de Vries en de jeugdige Henki Klijn hebben gemaakt is verdienstelijk van bouw en van uitwerking. Zij behelst in hoofdzaak de minder aange name ervaringen van den bankwerker die ontslagen wordt, valsch beschuldigd wordt van diefstal en in een kolenmijn den dood vindt. •Droomkoninkje's fyn en subtiele fanta- siën zyn min of meer op het bweede plan geschoven, de kleine knaap eindigt zijn car rière niet het vinden van een goede oom en tante die hem het verlies van zyn beide verongelukte ouders trachten te doen ver geten. Mooi en forsch spel geeft Willem v. d. Veer te aanschouwen en Henki Klyn her innert ons, met zÜn 'an-ge haren, aan Jackie Coogan. Pit kunstwerk vaft de „Ufa" zal niet na laten gieote belangstelling te wekken. Het variétónummer van dit programma verschaft de gelegenheid de buitengewone prestaties te bewonderen van het Trio Peel. harmonica-virtuozen. Het geeft °-a- een opera-potpourri aanvangende met Lohengrin en eindigende met Willem Teil. Hiet journaal bevat o.a. zeevliegtuigen 390 K.M. per uur afleggende, 'beeltenis van, Prof. Gustav Hertz te Halle, winnaar der Nobelprijs, een auil te Berlijn voor de rege ling van het autoverkeer. Behalve een mooie natuuropname uit Cal» gaat er neg een vrooltjke 2-aeter „De Presidentsverkiezing". Het Thalia-itrio kwyt zich hoogst ver dienstelijk van zyn taak, de muzikale il lustratie is thans weer in de puntjes ver zorgd. Christelijke Muziekvereeniging. Door de onlangs opgerichte Christelijke Mtuziekvereeniging „De Bazuin" is aange kocht een 25-tal nieuwe muziekinstrumen ten, welke heden zyn geëtaleerd by de Fa. Jager aan den Kleiweg. De installatie van het muziekkorps zal wy meldden het gisteren reeds, plaats heb ben op Woensdag 30 Maart a.s., 's avonas 8 uur in „Heil des Volks", Peperstraat. Hierbij zal als spreker optreden de WeJ- eerw. Heer Ds. 'Herm. Knoop terWyl wel willende medewerking zal worden verleend door een strijkkwartet onder leiding van den heer J. J. Jager. De toegang is vry, zoodat een ieder deze vergadering kan by- Het jaarverslag van de Ned. Ver. van In aansluiting op ons verslag van de gisteren gehouden vergadering van de Ned. Ver. van Kaashandelaren laten wy hier nog een en ander uit jaarverslag 'De kaashandel bleef van de malaise die ook in hett afgeloopen jaar voortduurde, de nadeelige gevolgen onder vinden. De handel had ook in het afgeloopen jaar weder met groote moeilijkheden te kampen, de uitgebreide en langdurige werkstaking in Engeland bleef niet zonder nadeeligen invloed op de handel, terwijl ook de hooge toltarieven die in sommige landen iworden geheven, me^ name die in Spanje, den han del zeer bemoeilijken en de exportmoge] yk- in 1926 ge drukt en volgde na elke opleving, zooals by' het aan de markt komen van het Mei- en Septembereproduct, telkens weer een inzin king van prys. Als gunstige factoren kan wordein gemeld de meerdere stabiliteit die is ingetreden in de koersen van vree-me valuta, terwijl ver der in 'Diuitschland de grootste afnemer van het artikel, in het laatst van 1926 een verbetering in den economischen toestand viel waar te nemen, alhoewel de betalingen daar te lande over het algemeen nog met groote bezwaren gepaard blijven gaan, en voor vele leden tot belangrijke verliezen hebben geleid, en voortdurend tof groote omzichtigheid noopten. De door de vereeniging in het vorig jaar aangevangen pogingen om in samenwer king met andere verenigingen op het ge bied van zuivelexpoEt tot voor Duitstóhland geldende betalingsconditiën op korten ter mijn te geraken, mochten niet het ge- wenschte gevolg opleveren. In het verslag wordt gezegd dat de actie wordt voortgezet ten aanzien van het kaas- meik, dat nu reeds 6 jaar willekeurig en onrechtmatig aan den export van het arti kel verbonden werd en waardoor millioenen in opbrengst voor het artikel verloren gin gen, en de handel hoe langer hoe meer de ellende als gevolg van ambtenary gaat on dervinden. De actie daartegen by Kamerleden en Mi nisteries door de Ver. voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne te Den Haag ondernomen, werd door de Ver. gaarne ondersteund, al bleef het tot nu toe zonder het gewenschte resultaat. De oppositie tegen den aanslag van Fries land op het huidige volvette product, werd voortgezet en deze werd met succes ver ijdeld. Besprekingen wetten gehouden aangaan de de wenschelykheid tot invoering van koopconditiën, teneinde de producenten ver antwoordelijk te kunnen stellen voor latere intredende knyperigijeid, en werden bespre kingen dienaangaande gehouden met het Kaascontrole-statdont Zuid-Holland over de alom geconstateerde kwaliteitsvermindering van 'het volvette product, welke wordt toe geschreven aan het Overmatig gebruik van melkzuur en salpeter by de bereiding, en aan de wyzigingen in de fabricatie om aan de hooge eischen van vetgehalte te kunnen voldoen. Deze besprekingen hebben er toe gieleid, dat een deputatie uit het bestuur van het Kaascontrolê-station, vergezeld van den zuivelconsulent een bezoek heeft gebracht aan enkele pakhuizen, alwaar de bewerin- pedemoQstreerd, en te- op de onvolkomenheid van het stempel, dat by lange ligging ge heel vergaat of althans onleesbaar wordt. Deze aangelegenheid was ook daarom van groot belang, omdat een der leden in een proces met den Staat gewikkeld was, we gens vermeende uitvoer van ongecontro leerde kaas en deze de medewerking van de vereeniging had ingeroepen om hem in zyn verweer te steunen. Het bestuur heeft gaarne zyn volle medewerking daaraan ver- Jeend en deze zaak tot de zyne gemaakt, omdat een gunstige uitslag vaii het proces voor alle exporteurs vgn zeer groot belang was te achten. Alhoewel ten slotte het Hof een vrijsprekend vonnis 'heeft uitgesproken, beschouwt het bestuur deze zaak nog vol strekt niet als afgedaan en zyn verdere plannen dienaangaande nog in voorberei ding. Intusachen is echter een ministerieel be sluit gepubliceerd, waarbij voorgeschreven wordt dat voortaan niet alleen alle kaas voor uitvoer voorzien moet zyn van 'n stem pel, doch.tevens dat deze duidelijk zichtbaar moet zyn. Het onderzoek inzake de veelvuldig voor komende klachten over kwaliteitsgebreken, werd intusschen overgenomen door den Bond van Kaasproducenten, en er is thans een commissie gevormd, .waarin naast le den van het Controlestatdon, de zui'velcon7 sulenten enz., ook een der bestuursleden heeft zitting genomen. De Ver. heeft venrts in het afgeloopen jaar by bevoegde autoriteiten geageerd te gen willekeurige heffing van de Taxe Ghif- fers d'affaires in Frankryk, tegen de hef fing van Mrk 30 rechten in Duitschland op kistjes korstlooze kaas, niettegenstaande deze het gewicht van 2 K.G. bruto te bo ven gingien, alsmede tegen de heffing van 30 Mrk. rechten op Edammerkaas, welke thans in Spanje worden geheven. Het bestuur heeft zich verder gewend tot den Minister van Financiën om nu de Rijks financiën zich niet meer in een noodtoestand bevinden, af te schaffen de onrechtmatige extra belasting, geheven van den kaasex porteur voor het willekeurig voorgeschre ven toezicht by den uitvoer van kaas in blaas en blik. Hierop werd een afwijzend antwoord ontvangen. Het verslag deelt verder mede dat de heer W. Hieusdens om gezondheidsredenen zich dn het afgeloopen jaar genoopt heeft gezien zich uit het bestuur terug te trek ken, ook de secr.-pennigm. wagens ziekte Het aantal leden bedraagt 55 en 2 bui tengewone leden. De rekening wyst een ba tig saldo aan van 437.84. Schouwburg-bioscoop. „Quo vadis?" is de titel van het Ufa-film- kunstwerk, dat deze week op het witte doek in den Schouwbuigbioscoop trilt, 't Is een zeer kunstzinnige en goedgeslaagde film- toewerking van den gelyknamigen roanan van Henric Sienkiewicz, waaraan ook de tekst voor een deel ontleend is. Het geven van een korten inhoud mag wel als over bodig beschouwd: worden, waar welhaast iedereen het boek van Sienkiewicz heeft ge lezen. Het filmwerk is geconcentreerd om den figjuur van Keizer Nero, op weergaloos schoone wijze uitgebeeld door Emil Jan- ningis, die waarlyk niet ten onrechte Duitschlands grootsten filmartist wordt ge noemd. Hy verdient dien naam ten volle, dat blykt opnieuw uit z'n schitterend spel 'in den rol van den wreeden maar in den grond zoo laffen en willoozen Romeinschen Cesar, die voor geen middelen terugdeinst om een eens voor oogen gesteld doel te be reiken. De voornaamste figuren uit zyn omgeving zyn Petronius, de „arbiter ele- gantiarum", een zeer ontwikkeld en kunst zinnig man, die door zyn snedige gezegden en gevlei by den Cesar in hoogen gunst staat, en die hem ook door een vaak ter- loopeche opmerking van menige wreede daad heeft weten te weerhouden. Daarnaast dingt om 's keizers .gunst de hoofdman der Pretorianen, van de lijfwacht, Tigeilinua, die met afgunst jegens Petronius vervuld is. Hy is het willooze werktuig iin tal Van Nero's schurkenstreken, maar is niet min der lafhartig dan zyn meester. De andere belangrijke rollen in dit kunstwerk, die van Vinicius, den volkstribuun, Lygia, Ursus en den wysgeer Chilon Chilonides worden op de hoofdpersonen heeft als i wy zelden of nooit zagen. De dolle bacchanalen in Nero's paleis, de samenkomsten der Christenen, hun vervolging en als slot van alles de wreede tooneelen in het circus, de wagenrennen, de Christenen, die voor de leeuwen geworpen worden en de worsteling van Ursus met den stier, waarop Lygia ge bonden was, tooneelen die een diepen in druk op de aanwezigen maakten. Het versterkte orchest illustreert de film op onovertroffen wijze. Het bijprogramma, een aardige komische film en een journaal, mag ook gezien worden. Ter herdenikng van den lOOsten sterfdag van Beethoven laat de muziek het Andante con moto uit de vyfde symphonic van den meester hooren. Alles te samen een programma dat geen echt bewonderaar van de rolprent mag ver- Burgerlijke Stand. GEBOREN: 24 Maart: Maria Theresia, d. van H. H. A. van Berkel en J. M. E. Jas pers, Kleiweg 9. ONDERTROUWD: 24 Maart: A. Pruy- sen en J. C. Mulcler. L. A. Boot en H. E. Adriaansz. OVERLEDEN: 24 Maart: Adriaantje Velthuyzen, geh. met J. Kleyweg, 52 j. Wynandia Mulder, wed. L. Broere, 84 j. Maria Furrer, wed. A. Melkert, 88 j. Gerardus Bouters, 78 j. Agenda: 27 Maart 11 uur Hotel „de Zalm" Ledenver gadering Roei- en Zeilvereen. „Gouda". 28 Maart 8 uur Gebouw Daniël, Cursus Goudsche Reddingsbrigade. 29 en 30 (Maart $-9 uur Gebouw Amibachts- avondschool, Tentoonstelling van werk UIT DEN OMTREK. 29 Maart, 8% uur. Café Central, Zeug- strat. Buitengew. ledenverg. Goudsche Winkeliersvereeniging. 30 Maart 8 uur Gebouw „Tot Heil des Volks" Installatie van het Chr. Muziek korps „De Bazuin". 30 Maart, 8 uur. Geref. Kerk. Operib. Verg. v. d. A. R. Kiesvereeniging „Vreest God, eert den Koning". 31 Maart, 8 uur. Soc. de Réunie. Lezing van Prof. de Graaff voor het Ns 4 April 7% uur Zaal Kunstmin „Ons Ge noegen" Ledenvergadering Ver. tot Bestr. der TjB.C. SM uur Lezing met lichtbeel den over bestrijding der T.B.C. door Kr. B. H. Vos. ochtend, Welpen terug ongeveer Zondag 27 Maart: 8 marsch naar Schoonhoven, 5 uur. Brood i* tot en met 1 April, cepten). BOSKOOP. Gemeenteraad. In de Donderdag gelhouden vergadering van den Gemeenteraad waren met den Voor zitter, de heer P. A. Colyn, aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering wor den behoudens een klein© wijziging onver anderd vastgesteld. By de ingekomen stukken is o.m. een schrijven van Ged. Staten, houdende mede deel ing van de goedkeuring der begrooting voor den dienst 1927. Een schryven van den heer D. L. Land man, mededeelende, dat hij zyn benoeming tot Gemeente-Opzichter aanneemt. Een schrijven van den heer 'J. Bruins, Hoofd der Openbare Lagere Sdhool verzoe kende hem met ingang van zoo spoedig mo gelijk ontslag te willen verleenen als zoo danig, in veiiband met zyn benoeming tot onderwijzer te Djokjakarta (N.O.I.) Het ontslag wordt eervol verleend. Ingekomen is voorts een schrijven van den heer P. D. Noest, waarbij deze voorstelt de functie van schoolarts weder volledig te herstellen. B. en W. stellen voor om, yoordat izy een uitgebreid onderzoek instellen, d© Raad uit te laten spreken ,of hij een dergelijk onder zoek wgnscht. De heer Van Kleef vraagt of er bezwa ren bestaan togen de huidige regeling. Spreker is tegen de regeling, welke mén hoeft De heer Sprayt is voor de vroegere rege ling. Hy heeft bezwaar tegen de ihuidige regeling. De heer Mesman kan zich vereenigen met de bestaande regeling, welke hierin be staat, dat de geneesheer .belast met de armenpraktijk de kinderen, welke voor het eerst naar sdhool' gaan, geneeskundig on derzoekt. iDe heer Noest wil juist een schoolarts in combinatie met andere gemeenten. VoLgens heim is een doorloopend toezicht steeds noodzakelijk. Ook wel uit dit oog punt, dat de schoolarts aanwijsingen kan geven, welke voorkomen, dat ziekten ont staan. Spreker denkt daarbij aan het gevaar voor kleurenblindheidi en aan de bacillen dragers, welke een gevaar voor hun mede scholieren vormen. De Voorzitter zegt, dat het nu niet gaat over het nut van het instituut zelve, doch over de vraag of de Raad in meerderheid verlangt, dat B. en W. onderzoeken de beste wijze van de instelling van het instituut van den schoolarts. Na nog eenige discussie wordt deze vraag ontkennend (beantwoord met stemmen tegen. Mededelingen. B. eft W. deelen o«m. mede, dat tot tijde lijk onderwijzeres in de vacature van den heer P. Zljidenveld, onderwijzer aan de Openbare lagere School, is benoemd Mej. A. A. Koster. Dat tot vader en moeder in het algemeen arm- en we?sihuis zijn benoemd dë heer en Mej. A. Bakker van Gouda. Dat de weg, welke gekomen is bij de doorbraak Zuidkade krachtens algemeene machtiging aan hun College verstrekt dooi den Raad in zyne vorige vergadering, den naam van Koninginneweg is gegeven. Dat de stemming ter verkiezing van le den van den Gemeenteraad is 'bepaald op Dinsdag 24 Mlei a.s. De Voorzitter verzoekt thans om machti ging aan Burgemeester en Wethouders te verleenen tot conversie van de 6 geld- leening, welke indertijd is gesloten ten be hoeve van de woningbouw aan de Zijde. Hierdoor zal het tegenwoordige tekort op de exploitatie met een kleine twee derde gedeelten verminderen. Na eenige discussie wordt hiertoe beslo ten. Voorstel van B. en W. (betreffende mach tiging tot het aangaan van overeenkomsten ter uitvoering van alle raadsbesluiten, be treffende burgerrechtelijke handelingen enz. Deze machtiging wordt voor den duur van een jaar verleend. Tot lid van de Commissie van Toezicht op het Algemeen Vormend Lager Onder wijs wordt benoemd Mej. A. M. Teeling. Tot lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim wordt benoemd de heer B. Jongsma. Thans komt aan de orde de benoeming van een onderwijzer aan de openbare Lagere School De heer Mesman heeft naar aanleiding van dit Punt enkele schriftelijke vragen gesteld, welke de Voorzitter toeanwoordt. Het blijkt, dat op de voordracht aanvan kelijk drie onderwijzers voorkwamen, dodh dat door de benoeming van een hiervan in een andere gemeente, daarvoor in de plaats is gesteld Mej. A. A. Koster, zulks in over leg met het Hoofd der O. L. f Het leerlingenaantal is nomen Echter is by de telling der leerlin gen op 16 Maart j.l. een onzuiverheid ont staan, omdat twee oud-leerlirigen zyn mede- geteld. Hierover heeft de Voorzitter de ouders géhoord en vandaag eveneens het Hoofd der Sdhool. Het is' dat de zaak nog nader in B. en W. besproken zal worden. De heer Noest weet een S"»™1 toijaondere school, waarbij een kind van 6% jaar oud, ook medegeteld is. Voorts wijat bij erop, dat voor Mej. Koster, die nu op de voordracht staat, bij iebbepoeimng, iwellMht in andere gemeen- zal bestaan, „Men begeert haar zelfs niet m haar eigen Gemeente". Tot stemming overgaande wondt be- noemd Mej. A. A. Koster te Boskoop, met (f2 stemmen, '1 stem werd uitgebracht op den heer M. van Goreel. Tot Hd der Schattingscommissie wordt benoemd de heer Jac. M. Nieuwesteeg. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. tfordt 'besloten het vermenigvuldigingscy- {er der plaatselijke inkomstenbelasting voor het belastingjaar 19271928 vast te stellen op 0.75, (het vorig belastingjaar bedroeg dit 0.9). De heer Mesman brengt een woord van lof aan B. en W. voor deze verlaging. Reeds weiden de opcenten op de vermogensbe lasting en de pensoneele belasting verlaagd, eveneens de gasprys. Terwyl nu een ver laging van 16 is gekomen op d© inkom stenbelasting. Wanneer men ziet, dat het vermenigvuLdigingscijfer over het belas tingjaar 19201921 1.25 bedroeg en thans voor het nieuwe belastingjaar wordt 0.76 dan godt dit redenen tot zeer groote te vredenheid, vooral ziende welke groot© wer ken er inmidddels zyn tot stand gebracht. Zonder discussie of hoofdelijke stemming gaan onder de hamer door. Het voorstel van B. en W. om t© beslui ten tot aanvulling van het raadsbesluit van Noveretoer 1924, strekkende tot verhaal pensioensbijdragen. De aanbieding door B. en W. van de ba lansen, winst- en verliesrekeningen van Bouwvereendgingen over het jaar 1926. Het voorstel van B. en W. om te beslui ten tot aanvaarding van de eigenaren van het Sportterrein van. twee monumentale lantaarns. iHet voorstel van B. en W. om te besluiten tot onderhandsche verhuring van het per ceel Torepad 1. De aanbieding door B. en W. ter vaststel ling van concept-besluiten, strekkende tot w-yziging der gemeente-bagrooting voor den dienst 1927. Het voorstel van B. en W. om te beslui ten tot het verleenen van ontheffingen van aanslagen op het kohier der Hondenbe lasting over den dienst '1926. By het voorstel van B. en W. om het noodige crediet te verleenen voor ophooging van den aanlegsteiger van de Gasfabriek, v raagt de heer Boekraad of deze uitgave niet op de volgende begrooting geplaatst kan worden. Wethouder van Gelderen ziet er het nut van in. Deze uitgave wordt feite!ijk an Provinciewege opgelegd. Het voorstel wordt vervolgens aangeno men. Aangeboden wordt het beredeneend ver slag van hetgeen, met betrekking tot de verbetering der Volskhuisvesting in 1926 is verricht. Dit verslag zal by de leden circu- leeren. Voorts wordt besloten tot het verleenen van medewerking ti>t doortrekking van de Tuinstraat. Uit een kleine bespreking, wel ke hieitoy gehouden wordt, blykt, dat aan het einde van deze straat by Reyerakoop Tenslotte word besloten tot doortrekking' van den kabel voor electriciteit in de Rid- dciibuurt. Bij de rondvraag zegt de heer Noest nog, dat by hem de bedoeling niet heeft voorge zeten om de gevallen van overtelling bij de 0. L. School te vergoeilyken. Op een vraag van den heer Boekraad in zak-1 de te bouwen eenvoudige woningen, zegt rle Voorzitter, dat hieromtrent nog niets definitiefs is mede te deelen omdat er nog enkele ernstige bezwaren zyn gere zen. naar aanleiding van de voorwaarden, nvelke het Rijk stelt. ALPHEN a. d. RIJN. De A. R. Kiesvereeniging heeft candidaat gesteld voor de gemeenteraadsverkiezing: G. M. Herngreen (aftr.), A. Noomen (aftr.), B. van Triet (aftr.), A. den Ouden (aftr.), F. L. van Muiswinkel, A. P. Chardon, A. van Dam, D. Raaphorst, W. de Graaff, C. Verduyn. BERKENWOUDE. Donderdagavond' gaf de Zangvereeniging „Nieuw Leven" alhier een uitvoering in het café van den heer P. den Braven. Eenige heel mooie zangstukjes werden ten gehoore gebracht en vervolgens werd opgevoerd het blijspel in een bedrijf „In politiek". Na de pauze werd opgevoerd „Kleptomanen", blij spel in een bedrijf. Na afloop bleef men nog langen tydi bijeen en werd menig dansje ge daan. GOUDERAK. Gisteravond kwam de afdeeling Gouderak der Zuid-Hol landsche Vereeniging „Het Groene Kruis" in vergadering byeen. De voorzitter, de heer Dr. T. Beekenkamp, opende deze bijeenkomst en sprak een woord van welkom tot de aanwezigen, maar te vens sprak Dr. Beekenkamp er zyn leed- over uit dat zoo weinigen waren op en. Hierna werden de notulen en het jaarverslag voorgelezen en onder dankzeg- Vervolgens bracht de uit over het jaar goedgekeurd. By de rondvraag bracht de heer L. Vleg- g«ert ter sprake, of het niet mogelijk zou zyn ook te Gouderak te komen tot wykver- wees er op dat Gouderak de pr. vroeg de deze aange leid. He voorzitter zeide dat het geheele be stuur er voor is. Spr. zette uiteen wat er JY jaarv ging Na een opgewekte gedachtenwisseling werd besloten bij de eerstvolgende verga dering dit punt op de agenda te plaatsen- Zoo mogelyk zal dan een commissie wor den benoemd die tot taak zal hebben een en ander voor te bereiden. De vergadering werd daarop gesloten. HAASTRECHT. De gemeenteraad is in openbare wdeiing bijeengeroepen tegen Woensdag 1927, des voormiddag? 10 uur. Aan de orde komen de volgende onder werpen: Voorstel van Burgemeester en Wethou- slachtplaats. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om ontheffing te verzoeken van de verplichting tot het hebben van een destruc tor, en tot het in beginsel besluiten tot toe treding by de N.V. Thermo-Chemische Fa brieken. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot vaststelling van een Verordening op woonwagens en woonschepen. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om ontheffing te verzoeken van de ver plichting tot het geven van het onderwijs vermeld in artikel 2 onder j der L. O. Wet 1920 (Lichamelyke oefening). Verzoek van A. van Ewyk om eervol ont slag als Havenmeester. Benoeming Havenmeester. Burgemeester en Wethouders dragen voor als zoodanig J. de Frankrijker. Vaststelling vergoeding ingevolge art. 101 der L. O. Wet 1920 over 1924. Vaststelling voorschot op de vergoeding ingevolge art. 101 der L. O. Wet 1920 voor 1927. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot verbetering der cellen. Verzoek van Mej. E. M. L. Lockhorst om eervol ontslag als onderwijzeres aan de O. dera tot aanschaffing van leermiddelen voor de O. L. School voor een bedrag van 362.16. Af- en oversohry vangen, dienst 1926. Aan de Fa. Gebr. Bakker Zonen is in verband met seizoendrukte vergunning ver leend tot het doen verrichten van overwerp vanaf 1 April t.m. 30 Juni a.s. VLIST. De dienstplichtige der lichting 1924 C. de Hoop moet op 9 Mei a.s. voor herhalings oefeningen onder de wapenen komen by het Reg. Genietroepen te Utrecht. OUDEWATER. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Gererda Allegonda Elisa beth, d. v. A. A. v. Eist en E. Vermey. Jan, z. v. A. A. Vlasajian en D. Boele. Wouter Willem, z. v. W. W. v. Wijngaarden en C. Veldhuizen. Theodora, d. v. N. Hoo- genboom en A. S. C. Middelkoop. ONDERTROUWD: D. Kroon alhier en J. J. de Pater te VJist. W. J. Myderwyk al hier en N. Eikelenboom te Reewvyk. Getrouwd: J. Sy'kelestan en F. C. van Santé. G. Pynse van der Aa en J. My- derwijk. OVERLEDEN: Th. G. v. Beest, 48 j. -4- G. Vermond, 88 j. G. Molenaar, 16 j. J. W. v. Eek, 10 j. NIXITWBRKXRK a. 4. IJ8JCL. Voor d© gemeenteraadsverkiezingen zyn jsteld voor de Neutrale kiesver- A. v. d. Dusse (aftr.), 2. L. den Toom (aftr.), 3. M. den Hollander, 4. P. S. Oudyk, T. P. Stout; door de S.D.A.P.: 1. L. Verhoef, 2. J. Tom, 3. A. van Luynen, 4. mej. A. van Vliete-geb. D© Man. BODEGRAVMN. De heer H. E. La Gro heeft bedankt voor de derde plaats op de candidatenlyst der vrijzinnige kiesvereeniging Gemeentebelang. SCHOONHOVEN. De Goud- en zilverindustrie. Besloten voor gezamenlijke rekening reclame te maken in het buitenland. In haar vergadering van Donderdagavond heeft de Nyverheidsvereeniging voor Goud en Zilversmeden te Schoonhoven besloten om voor gezamenlijke rekening reclame voor Schoonhoven te maken in het buitenland. De voorzitter, de heer H. Ellens, had een plan ontworpen, dat algemeene instemming vond, en dat inhoudt 'het samenstellen van een boekje, waarin elk der leden de beschik king krijgt over eên zekere ruimte, om zijn artikelen in 'bekend te maken. Een inleiding zal handelen over de Schoonhoven sdhe in dustrie. Het boekje zal verschijnen in het En- gelsch, Fransch en Spaansch. Het behoeft niet *n ^et Duitsoh uit te komen, daar de Duitsohers zelf een industrie hebben. De vertaling in het Spaansch is noodag, ten einde de Zuid-Amerikaansche landen te be reiken. Via de regeering zal de vereeniging con tact zoeken met de consuls in belangrijke plaatsen in het buitenland. Aangenomen werd het voorstel om voor dit doel een crediet te verstrekken ad 200. Daarna heeft de heer C. Vreedenburg een lezing gehouden over de wijziging van de Waariborgiwet. TOONEEL. Gedenkteek Een plaquette in den Stadsschouw burg te Amsterdam. Voldoende aan den algemeen uitgespro ken wensch heeft het comité voor een ge- denkteeken voor het echtpaar Labo-Braa- kensiek afgezien van het plaatsen van een grafmonument. Door de loyale medewer king van het gemeentebestuur is het comi té nu ?n staat gesteld, een flinke bronzen plaquette aan te brengen in een der foyert van den Stadsschouwburg te Amsterdam. e opdracht tot het vervaardigen van deze plaquette is verstrekt aan den Amsterdam- schen beeldhouwer Marinus Vreugde. Het, comité heeft het voornemen, de plechtige onthulling et doen geschieden op den gedenkingsdatum van het noodlottig spoorwegongeluk, 9 September a.s. ONZE KOLONIËN. Toon Ottolander naar Holland. Een Anet»-telegram' meldt) dat de heer Toon Ottolander, de landbouwve teraan uit het Beeoekasdve, spoedig va Egypte en Palestina naar Holland ver trekt. Anderhalf jaar geëiadU. De zaak-Meertens te Batavia. Anola seoni uit Batavia dat tegen ir. Meer.enö, oud-directeur van die haven van Tandjong-Priok, die voor den Raaidi van Justitie aldaar terecht stond en bekende tweenaaal f 4500 ontvan gen te hebben voor het aanbrengen van leverancieb, alhoewel niet als amb tcnaar, is, rekening gehouden met de posit'e van beklaagde, waarbij hij het in hem gestelde vertrouwen zeer grot beschaamde, anderhalf jaar gevange nisstraf is geëischt. Zondag 27 Maart. GOUDA. I Remonstr. Kerk, 10% u. vjn. Ds. P. D. Tjalsma, onderwerp: „Beethoven de mensch der kracht". Muziek. Solozang. St. Janskerk, 10 u. v.m. Ds. F. H. v. Oosten te Fèyenoord, bev. v. n. leden. Kleine Kerk, 10 u. van. Ds. J. Borger. Luthersdhe Kerk, 10 u. v.m. Dfl. J. J. Simon. Geref. Kerk, Turfmarkt, 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Ds. Herm. Knoop. Ver. „Calwijn", Nieuwe Zaal, Turfmarkt 142, 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Ds. Rappard van Barneveld. Chr. Geref. Gemeente Turfmarkt, 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Ds. Kok. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk, 9% u. vm. 'Ds. L. R. v. d. Broek. bergambacht. Ned. Henv. Kerk, 9% u. v.m. en 6M u. n.m. Ds. Dekking. In den avonddienst doopen. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. C. de Jongh van Enkhuizen. 6 u. n.m. 'Ds. Th. Peter van Amstelveen, Doopbeurt v. d. Evangelisatie. Remonstr. Kerk, 10% u. v.m. Jeugdkerk Mej. A. A. vj>n Royen, Leiden. 7% u. n.m. Ckï .eente-aivond »pr. Ds. Hout- gast, onderwerp „Ons geestelijk bezit", orgel Dr. P. H. v. Tiel, Leiden, viool de heer de Quartel te Den Haag Evangelisatie 9% u. vjn. De beer Hyklema. Gebouw Salivator 9% u. v.m. Ds. Th. Peter van Amstelveen. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. Luteijn te Goudriaan. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk', 10 u. v.m. Ds. A. Landstra. Geref. Kerk, 9% u. v.m. en 6% u. n.m. De. L. E. Smilde. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. vjn. Ds. B. Nieuw- burg. OUDEWATER. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. H. J. V. Schuppen. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. Ds. B. J. Ka nis. Evangelisatie 9% u. v.m. en 0% u. n.m. De heer v. d. Kolff, G.O. te Dubbeldam. WADDINXVEEN7 Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. Leesdienst. 6% u. n.m. Ds. H. A. de Geus. Remonstr. Kerk, 10 u v.m. Ds. Houtgast. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. J. Enkelaar. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 9% u. vm. en 6% u. n.m. Ds. N. Luyendyk. DRAADLOOZE DIENST. De strijjd aan de Boven Jangtae. SJANGHAI, 2ü Maiirt. lu verband met den ernstigeo toestand aan de Boven Jangtae wordt ©en onmiddell j- tffc ontruiming door de vreemdelingen die daar nog vertoeven, noodzakelijk geacht. Do pl. commandant van de Na tionalistische troepen te Kiukiang heeft goen voldoende toezeggingen omtrent veiligheid van de buitenlanders ge daan. Uit Kiukiang en Chunking trekken de vreemdelingen) weg. De quaestie Yoega-Slavië—Albanië. PARIJS 26 Maart. D© Peti. Parisien meent te weten dat de Brtitsche gezant gisteren bij zijn beaoek aan Briand le quaestie van het aemdson van een com missie van onderzoek naar Albanië 1 eeft besproken, in welke oommissie 2 officieren zi.ting zouden hebben van He landen. WISSELKOERSEN. 26 Maart.. 26 Maart. Officieel. 12 uur Londen 12.13% 12.13% Berlijn 59.30 59.27 Parijs 9.79 9.78% Brussel 34.73 34.73 Zwitserland 48.09 48.06 Weenem 35.20 35.16 Kopenhagen 66.65 66.60 Stockholm 66.95 66.90 Oslo 65.25 66.15 New-York 2.49"/u 2.49"/ Praag 7.41% 7.40 Madrid 44.42 4L85 Milaan 11.40% 11.48 Beursoverzicht. Er bestond hed'en een groot gebrett aan orders, ew dientengevolge had de handel op de beurs weinig te beteaker Uien. Heit gehoele verloop van de fond- seonaric twas onbelangwekkend, daar de koersen, meerendeels niet veel ver schilden bij die van gisteren. Van d© industrieel en bewogen de knoet» jderaandieolen zich voornamelijk omstreeks de vorige slotprijzen. Van die overige soorten was niets te be merken. Rubbers waren aan den vasten kant in verband miet berichten uit Londen,, die melding maakten van een vasten tendienz op do rubbermarkt. Tabakken prijshoudend, doch werden slechts op bescheiden voet verhandeld. Van de petroleum waarden golden Koninklijken wederom iets hooger, hoe wel dé. berichten omtrent de petroleum, industrie daar geen directe aanleiding toe gaven. Prolongatie MARKTBERICHTEN. Coöperatieve Tuiiüeravereenigiiig „Gouda en Omstreken". Veiling van 25 Maart 1927. Witloof le srt. f 15r-23, 2o art. f 8 15, Spruiten f 420, Spinazie f 12 —16.70, Dunsel I 12—25, per 100 K.G. Radijs f 4.40—6.60, Wortelen f 21, Selderie f 12.30, Prei f 0.202.10, Rabarber f 7—13, Peterselie f 0.70—2 per 100 'bos. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting Moest krachtige tot stormachtige, later afnemende wes.eüj- ke tot zuid-westeJijk wind, zwaar be volkt of betrokken, waarschijnlijk en- kele regenbuien. Weilig verandering in temperatuur. DAMRUBRIEK Ondar radactie van de Da mal aft „Cauda", Secretaris K. Tiendeweg 28, lakaal dar cluk Markt 49. Probleem No. 437. Zwart schijven op: 11/15, 18, 21, 22, dam op 47. Wit schyven op: 24, 25, 29, 38/95, 87, 88, 42, 44. Probleem No. 438. Zwart schyven op: 4, 8, 9, 14, 18, 20, 23, 24, 29, dam op 16. Wit schijven op: 21, 26, 27, 82, 34, 96, 87, 39, 40, 42. Oplossing van Probleem No. 433. Wit speelt: 27—22, 28-23, 40—84, 39—34, 45:1. Oplossing van Probleem No. 434. Wit speelt: 37—91, 30-32, 39—33, 36 2, 29—24, 2 24. ADVERTENTIEN. TE HUUR AANGEBODEN. Brieven onder No. 906, Bureau GOUDSCHE COURANT, Markt 31. TE HUUR AANGEBODEN Brieven onder No. 907, Bureau GOUDSCHE COURANT, Markt 31. £>n prachtige Kunlspelplano met 25 rollen en bank. Lage prü», ook huur koop of inruilen. 6 JAGER, Elelwai 37. GOUDA 897 198

Goudsche Courant | 1927 | | pagina 4