IJ ID f itrkeur en. BEU dan NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN «o. 16465 Maandag 23 Mal 1527 66*Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behïlve op Zon- en Feestdagen einde Werkt i onze paden. spartij. Wie was 3 Papier MOERCAPELLE, en*. FEUILLETON. de Moordenaar?? BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, LC““'_TZ NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, De spanning tusschen Londen en Moskou. Kapitein Lindbergh over den Oceaan. t 1499 60 7 i Uit rau.. wat denk je daar ze en te ontbieden. akelijk zal >onhouden stellen van e prijzen. BENZINE 1507 50 absolute Californië naar New York maakte hem op 'lag beroemd. 497 25 jlaatst in ERDAM _2_l‘-de bovenverdieping.” (Wordt vervolgd). door JOHN DANE. het Engelsch vertaald door Dicky Wafelbakker. goed Eunctionneerde. Welken onzeker. Twee ring, die boven jochten, .bleven fschoon kan wellicht deze zelf ontsloten heb ben, opdat zijn bezoekster onnriddel- lijk kon doorloopen." ..Dat is een verklaring voor de wijze, waarop de man binnen kon ko- ABONNEMENTSPRIJ8: per kwartaal &16, per week 17 cent, met Zondageblad per kwartaal 2.9®, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geechiedt Franco per post per kwartaal 8.16, met Zondagsblad 8.88. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau; MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 8—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. ter- van Dit wil vol strekt "nog k.et zeggen, dat hij de be i9en October.” „Den dag voor den moord” ont snapte dokter Shea onwillekeurig. „Juiot’L De detective zweeg even GIHIISIIIE COURANT. pen”, ging de ander bedaard „waarom de aanwezigheid van volver mij niet verbaasde.’' .,Dat is me niet duidelijk” de dokter. .,Eni waarom niet? Plaats jezelf eena in Lord Henry's toestand. Hij ontving dezen brief, waarin een direc te bedreiging aan ajn adres stond. Deze draagt den datum van den vori- gen dag, en had reeds veel eer in zijn beat moeten zijn, als Jacobs niet zich- zelf moeite had willen besparen en ge wacht had totdat hij het theeblad naar boven bracht. Het is natuurlijk niet zeker, dat Lord! Henry wist, wie de schrijver hiervan was. doch blijkbaar begreep hij maar al te goed aan wel ke schurkendaad gerefereerd werd Hij ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 1regels 1.80, elke regel meer f 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkriag: 15 regels 1.56, elke regel meer 0.80. Adrwrtentifaj in-het Zaterdagnummer 20 bjjelag op den prjja. Liefdadigheids-advertentièn de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.06, elke regel meer 0.60. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentün en ingesoodea mededeeiiagea Ml contract tot moz gerwduceer- den prjje. Grov'e letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentita kunnen worden ingezonden door tusecbenkomet van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. sohjjnljjk geacht, dat de Engelsche aanvan kelijk er zich toe zullen bepalen de handels- overeenkomst op te zeggen en af te wach ten, welken tegenzet de 'Russen zullen doen, voordat zij hun laatsten troef uitspelen. Hoe dit ook zij, verscheidene Londensche berichten stemmen hierin overeen, dat de regeering nu reeds alle diplomatieke en andere voorbereidselen treft, die noodig kunnen zijn in verband met een eventueele breuk. In de Dinsdag af te leggen verkla ring zal wellicht voor goed met de Russen worden afgerekend, terwijl tevens, naar verluidt, een wit boek zal worden gepubli ceerd, waarin het resultaat zal worden neergelegd van de huiszoekingen in de Arcos. Alle bladen juichen geestdriftig de prestatie van Lindbergh toe en verklaren, dat de dag van gisteren een historische dag was. De voorzitter van den Parjjschen ge meenteraad bracht den Amerikaanschen ge zant zjjn (gelukwenschen uit naam van de stad Parijs. President Doumergue sein de z(jn hartelijke gelukwenschen aan pre sident Coolidge namens het geheele Fran- sche volk, dat, aldus Doumengue, het be haalde succes «zonder eenig voorbehoud be wondert en toegejuicht. In zjjai antwooni- telegram verklaarde president Coolidge, dat het Amerikaansche volk niet vergeet te dee-len in Frankrijks smart over het verlies van Nungesser en Coli. De ontwikkeling der luchtvaart, zoo seinde de president der Vereeniigde Staten, is voor het grootste 'ieel toe te schrijven aan het Fransche genie, dat er op deze wijze toe heeft bijgedragen, de beide volken nader tot elkaar te brengen. Generaal Giirod, voorzitter der luchtvaart- commissie uit de Fransche Kamer, heeft medegedeeld, dat Lrrdbergh ontvangen zal worden in de presidentieele vertrekken van de Kamer. Hij verzocht den minister van Buitenland sche Zaken, Briand, onverwijld het L°gioen van Eer door president Dou- mergue aan Lindbergh te doen uitieiken. Minister Briand, die zich niet te Parijs bevindt, verzocht den adjunct-chef van zijn kalbimet, den Amerikaanschen gezant zoo wel zijn persoonlijke gelukwenschen als die der regeering te brengen voor de prachtige vlucht van Lindbergh. TXe Fransche regeering deed de' Ameri kaansche vlag hijschen op het Louvre-paleis, waar zich de bureelen van -den minister president en van den minister van Finan ciën bevinden, alsmede op het departement van Buitenlandsche Zaken. Het gezantschap ontvang^ tallooee telegrafische gelukwen schen. Aan den koenen vlieger zal het Legioen van Eer verleend worden. havenlijn. Terwijl deze laatste passeerde op een overweg, reed plotseling de stilstaande electrische tram op, met h°t gevolg, dat de twee aanhangwagens door den rangeer trein in de flank gereden en omvergeworpen wer den. iDe catastrofe te Kassel was van ernstiger aard. Zij dompelde de stad, die vol vreem delingen was in verband met de „Kasseier Maiwoche’’ in diepen rouw. Toen het ,>e' richt van het gruwelijk gebeuren xich in den loop van den avond (de ramp geschiedde ongeveer half acht) door Kassei verspreid de, werden dadelijk alle vlaggen, die in de feestweek waren uitgestoken, rngehaald; de strijkjes in de café’s braken hun pro gramma af. Voor het gebouw van het Roode Kruis en het stedelijke lijkenhuis liep een angstige menigte te hoop; velen, wier ver wanten dien dag een uitstapje hadden ge maakt en die het ergste vreesden, verlang den tot de gewonden of dooden te worden toegelaten. Vreeaelijke tooneelen speelden zich af, waardoor de algemeene ontsteltenis nog vermeerderd werd. De bladen geven de volgende bijzonder heden: In den ongelukswagen, die aan het eind punt van lijn vijf voor vertrek gereed stond, zaten in het geheel 32 personen. Van dezen werden er negen gedood, 19 zwaar en vier lichtgewond. Er hadden gedurende den korten doodenrit, zoo vertelde een der lichtgewonden, ontzettende scènes plaats. Eerst nadat de wagen een twintig m. ver gereden had, bemerkten de passagiers pas, da^ er geen bestuurder op was. O ogenblik kelijk ontstond een paniek onder de inxit- tenden. Een 18-jarige kinderjuffrouw dia de gevaarlijke toestand overxag wierp de Ibeide kinderen die zij bij zich had uat de steeds sneller benedenwaarts rollende tram en sprong ze na, zonder dat ze hevig letsel bekwam. Een jong meisje trachtte ook van den wagen te springen, maar werd door haar aanstaande me^ ge weld van de treeplank af getrokken. Wild drongen allen naar den uitgang, tot plotse ling de trim in een bocht uit de rails vloog, nog even door reed en toen met een gewel digen smak tegen een ijzeren paal opbotste en onderstboven vtiel, oud en jong onder haar ruïnes bedekkende. Een koopman, die in een nabijgelegen tuin het ongeluk zag gebeuren en de eerste was, die op de plaats van de ramp ver scheen om hulp te verleenen, kon door het weg- en af rukken van eenige p la nkenres ten en verbogen staven een paar gekwet sten uit het kluwen van menschen halen, die in den omvergeworpen wagen luide om hulp riepen. Nauwelijks tien minuten iater waren brandweer- en Roode Kruismannen op de plaats des onheils. Uit een officieel politierapport bHjkt, dat op het oogenblik, toen de tram zich on verwachts in beweging zette, wagenbe stuurder en conducteur ter hoogte van het achterbalcon op straat stonden. zich te verdedigen”. ,,Kw", avi oiieu. oj hét hoofd krabde. ,.Zw natuurlijk niet gebeurd rifn.” „Maar hoe daai wei „Oh., d< o._ open hebben gevonden, want ,Oh, de bedrieger kan de deur het ;s niet ónmogelijk, tiat Jacobs verzuimd heeft deze te sluiten, of Lord Henry De spanning tusschen Moskou en Londen staat nog steeds in het teeken der belang stelling. Immers: eene verwijdering tus schen 'beide landen, die directer als vijand schap kan worden aangeduid, is ohgetwij feld#een gevaar voor den vrede. Desniette min schijnen de Engel schen ditmaal niet van transigeeren te willen weten. Wanneer men mag afgaan op hetgeen de Britsche pers weet mee te deelen over de Engelsch- Russische wrijving, schijnt de conclusie ge wettigd, dat Londen op het punt staat een gewichjagen stap te doen. Waarin zal deze beslaaty? Zal alleen de handelsovereenkomst worden opgezegd? Of zullen de diploma tieke «betrekkingen volkomen worden afge broken? Dit is nog niet met zekerheid uit te maken, maar dat men voor belangrijke beslissingen staat, valt af te leiden uit het feit, dat de ministers voortdurend overleg met elkaar plegen. Terwijl de meest links zich oriënteerende bladen van pordeel zijn, dat de politie in de Arcos-tgeboqwen maar weinig compromittee- rend materiaal heeft ontdekt, zijn de bladen van andere richting van gevoelen, dat de huiszoeking alleszins gerechtvaardigd was door hetgeen aan het licht is gekomen. De vraag is echter, of er in ’t Britsche kabinet homogeniteit bestaat met betrek king tot de te nemen beslissingen. Ook hieromtrent bestaat nog geen volstrekte zekerheid. Eenerzijds verluidt, dat er in den boezem van het kabinet ernstige meenings- verschillen bestaan en dat daarom ook het verstrekken van officieele mededeelingen W. p.insdag a.8. ia uitgesteld. Aan den an deren kant stelt "men riet voor, alsof ae diehaids ook de andere ministers reeds tot hun standpunt hebben weten te bekeeren. De felste conservatieven bepleiten natuur lijk de meest krasse maatregelen. Zij her inneren eraan ,dat wijl de handel in Rus land een staatsmonopolie is, men den Rus sen diplomatieke voorrechten voor hun han- delsafvaaixliging, het gebruik van cijfer schrift en een diplomat ieken koerier heeft toegestaan. Nooit had men echter gedacht, dat zij, met behulp van deze voorrechten een volledige geheime organisatie in de Arcos- gebouwen zouden inrichten. Wat overigens de kwestie van de diplomatieke onschend baarheid van den voorzitter der hanidelsde- legatie, Kintsjoek, betreft, blijkt uit een schriftelijk antwoord, dat Chamberlain Donderdag op een interpellatie in ’t Lager huis heeft gegeven, dat de regeering ont kent, deze verleend te hebben. Wel genoot Kintsjoek’s voorganger deze immuniteit, maar niet in zijn hoedanigheid van leider der handelsafvaardiging, maar als adviseur voor handelsaangelegenheden van ’t Rus- sisch gezantschaip. De naam Kintsjoek is dan ook nooit geplaatst op de lijst van de bij de Britsche regeering geaccrediteerde diplomaten. Over ,het algemeen wordt het meest waar- De vreugden dezer wereld zijn gelijk aan edelen wijn, die van tijd tot tijd ge noten, een medicijn is, maar den drinker in het verderf stort. De jonge ZweedschAmerikaansche vlieger Lindbergh is Zaterdagavond 10-22 te La Bourget gedaald. Hij werd verwel komd door den Amerikaanschen gezant die als eersten zyn kranigen landgenoot be groette. Meer dan vijfduizend menschen hadden te Le Bourget de aankomst vari Lindbergh aflgewacht. Als zeer bijzondere omstandigheid dient te worden vermeid, dat de vuurtoren op de Mont Valérien, die anders niet brandt, voor deze gelegenheid ontstoken was. Dit licht is op meer dan 100 km. van Parijs zichtbaar. De meer dan 6000 km. tusschen New York en Parijs heeft deze koene vileger in één etappe gevlogen, ruim anderhalf eit- maal zittende achter den fel-ronkenden motor, die hem gelukkig niet in den steek±e^t gelaten. De totale duur dér vlucht is 33% uur. Het 34ste eskadron vliegtuigen was op zijn post om Lindbergh te verwelkomen. Het was hetzelfde eskadron, dat Nungesser vaarwel gezegd had. Wat deze schitterend geslaagde tocht wel heel overtuigend heeft bewezen, is de geweldige geestelijke en lichamelijke pres tatie van den phenomenalen Lindbergh deze koene jongen, die met het lot van al die slachtoffers, die het overvliegen van den Oceaan bij de voorbereiding of in de uitvoering eischte, voor oogen, toch blij moedig en vol vertrouwen in eigen kunnen moederziel alleen op weg toog. Met een buitengewone minachting voor het risico, die al zijn avonturen in de lucht he'ft gekarakteriseerd is Lindbergh met een minimum voorbereiding gestart. Hij is eerst Vrijdag New York gaan bekijken en keerde in Garden City Hotel ongeveer mid dernacht terug. Toen hij binnenkwam ver zocht hij om twee uur te worden gewekt Tot op dat oogenblik was er niet de minste kennisgeving dat hij des morgens zou ver trekken. Lindbergh stond precies pm twee uur op, doch het regende. Inmiddels was het bericht in New York bekend geworden, dat hy van plan was te vertrekken en het vliegveld werd dra omringd door auto’s en terwijl zijn vriend aandrang Vertel nu in hemelsnaua» verder, man. „De inhoud ging de detective voort ik kan natuurlijk niet precies dezelfde woorden herhalen komt on geveer op het volgende neer.” „Mijnheer, je bent een groote schurk en het slechtste is nog te goed voor jou. Als ik je onderhanden heb geno men, zal je eigen moeder je net meer herkennen, en je kunt me al vetrwach ten, zoodra je dit briefje gelezen hebt. Dus kijk maar naar me uit.” „Goede hemel’’, riep Shea opg© wonden uit. „W: van. Smaile?” „Nu zul je waarschijnlijk begrij- vcort de r BIITTENLANDSCH NIEUWS. DUÏTSCHLAND. Twee trainongelukken. De drama’s te Frankfort en Kassei. Begrijpelijke sensatie hebben twee trein ongelukken te Frankfort en Kassei gewekt begrijpelijk vooral, omda^ wel niemand in den tegenwoorddgen tijd er meer aan denkt, dat hem in een traanwagen een der- gel'ijk ongeluk zou kunnen overkomen. Het gebeurde te Frankfort heeft het kleinste aantal slachtoffers geëischt: een conducteur en een 71-jarige passagier wer den hier gedood, terwijl vier personen zwaar en eenogen licht gewond werden. Het ongeluk had plaats door botsing van de electrische tram, die met twee aanhang wagens reed, met een rangeertrein van de „Maar hoe denk jij dan, dat hij hei gedaan hoeft vroeg hij even ia^ ter. „Wel, hij is die flat binnenge- drongen, heeft de revolver gezien, en deze op Rollestone afgeuchoten. De detective glimlachte. „Ik. ben bang, dat het nie. zoo eenvoudig is, als jij wel vermoedt. Als wij Jacobs kunnen gelooven, was de buitendeur gesloten. Niemand kon binnenkanien, tenzij Lord Henry voor hem opendeed, of de bezoeker in het bezit was van een sleutel, die op die deur paste. Wij kunnen toch moeilijk veronderstellen, dat Lord Henry zelf zijn vijand' bin nen liet, van wiens komst hij verwit tigd was, naar zijn burem terugging, en kalm doorschreefzoodoende de man gelegenheid gevend, hem van achteren aan do vallen En dit nog wel met een, wapen, dat hij zelf had uitgelegd om „Nee”, zei Shea, terwijl hii zich Zoo kan het motorrijwielen met geestdriftige bestuui- ders. Kap. Lindbergh was de eenige, die kalm bleef en wachtte tot 'tweer eenigscins opklaarde. Hij weigerde beleefd eenige caf feine te nemen als stimulans en stak non chalant een paar sandwiches en eenige ïles- schen water bjj zich, het eenige wat hij meenam. 7 uur 50 ’s morgens kroop hij glimlachend de eenige die glimlachte in zijn machine en steeg op. Snel liep het vliegtuig v|n den kunstma tigen heuvel, die gemaakt is voor Byrd’s Fokker, maar slechts langzaam vertiief de machine zich door de zwaarte aan benzine. Nauiweljjl: LlnóBérg een.ge boomen ontwijken aan het eande van het veld en toen verdween het vliegtuig onder luid g’huil der sirenen en toejuichingen van het publiek. Ofschoon medegedeeld was dat het weer in den Atlantischen Oceaan gunstig (was, hing er op het eerste gedeelte van het tra ject van Lindbergh mist. Er kwam geen bericht van hem binnen voor hij East Green wich (Rhode Island) bereikt had. He^ ver luidde, dat de machine gezien was op een hoogte van 6 h 700 voet, ongeveer kwart over negenen des morgens. Tien minuten voor tienen verscheen Lindbergjh boven Bryantsville (Massachusetts) zoo laag vlie gend, dat de menschen duidelijk letters en cijfers konden lezen „NX—fill” «geschilderd op den onderkant van de' machine. Vele personen zagen Lindbergh., toen hij Halifax passeerde. Iemand was van meeting, dat de motor niet zoo goed functionneerde. Dat was half tien ’s morgen» Welken weg Lindbergh hierna nam, ble vliegtuigen van de kustbei Gloucester het luchtruim t’fröe -uien „boven”, maa^ofschoon ze een „zicht” hadden van 50 mijlen, ontdekten ze niets van den heldhaftigen vlieger. Daar tegenover rapporteerde Meteghan (Digby County, Nieuw Schotland) dat er een niet hekende machine gepasseerd was 2.25 n.m- en een half uur later meldde Springfield (Annapolis) iets dergelijks. Vlieg-condities boven Nieuw Schotland waren toen ideaal, maar over de Grand Banks hing een zware mist. Een toestel, dat men als dat van Lind bergh meende te herkennen zag men 3.05 uur (New York-tijd) boven Mulgrave (Can- so Strait) vliegend met een snelheid van 100 mijlen. Ongeveer 4 uur zag men een vliegtuig te Main-a-Dieu (Niieuiw Schotland) gaande in de richting van New Foundland. Volgens de plannen van Lindbergh zou hij ongeveer dien tijd daar aankomen. Lindbergh vloog niet slechts geheel in z n eentje, maar had zelfs geen radio aan boord, noch de middelen om in geval van nood op den Oceaan te kunnen landen. Kap. Lindbergh, die vroeger bestuurder was bij den luchtpostdienst, is de zoon van een Zweedsch-Amerikaan uit Minnesota. Veertien dagen geleden nog was hij totaal onbekend, maar zijn gevaarlyke vlucht van gaat oniniddelijk naar d«© aiidare k«ar nier, haalt zijn revolver te voorschijn, kijkt of deze geladen is, en legt dit wapen naast zich op het bureau, zoo- dat het bij de hand is. Wanneer hij vreesde, aangevallen te worden, wijl hij uitging, was hij natuurlijk plan dit mee te nemen. Dit, y.”4 doeling had de revolver te gebruiken, dtodi' dleze slechts nieeaiam om den aanvaller schrik aan te jagen. Lord Henry was niet bepaald een krachtig gebouwd man, en ik heb zelfs gehoord dat hij een lafaard was. Zijn type, net type man, dat alt jd achter vrouwen aanloopt, is zelden dapper.” „Nu, zei Shea na een diepe zucht geslaakt te hebben. „Hierdoor veran dert alles, is het nie< „Dat kan ik nog net bepaald zeggen”, antwoord© Smaile. „Maar kerel, er bestaat nu toch geen twijfel, wie Lord Rollestone ver moord heeft „Zoo. en wie denkt jij dan?' „Natuurlijk de schrijver van de brief. Dat is nóg al te motlveerem. W e weten niet, waarom hij het gedaan heeft, doch er :s thans in elk geval iemand gevonden, dje een gegronde reden bad <mi geweld te plegen, waar mede hij zelfs gedreigd heeft. Dat kan toch wel met zekerheid aangenomen worden Siraile bleef nadenkend doorrooken. 35) - Smaile hield op om een nieuwe si garet aaai te steken, hetgeen hij ech ter zoo langzaam deed, dat dokter Shea stond te trappelen van ongeduld. „Ga nu toch voort, kerel”, riep hij uit. „Wat was dat stuk papier „Niet zoo haaatig dokter”, zei do ander glimlachend, „er waren er twee, (ie één een rekening van geen betee- kenis, terwijl door het andere stuk vermoedelijk de uitroep van Lord Hen- r- veroorzaakt werd, en het bleek dus d»t hij dien brief niet weggesohoven doch in het groene ornament gestopt luid. Deze was ongeteekend en ge schreven op een half velletje goedkoop postpapier Er was geen adres op, doch het epistel was gedateerd men, doch dit heldert het fe.t nog niet op, dat Lord Henry irnet zijn rug naai de deur is blijven ztten", zei Smaile. „Het is ook niet uitgesloten, dat nij in slaap is gevallen, waardoor de moor denaar op zijn teenen kon binnenslua pen, wat mij echter zeer onwaarschijn lijk lijkt van een man, die zijn komst van te voren kenbaar heeft gemaakt Neen, mijn beste Shea, het vraagstuk is niet zoo gemakkeli-k. Weliswitar ver klaart de anonieme brief de aanwe zigheid van de revolver, maar 't maant den moord op zichzelf zeer gecomp.i- oeerd, tenminste volgens mijn opvat ting.” HOOFDSTUK X. Personen, die eventueel verdacht konden worden. Gedurende eenige oogenblikken we gen de bedde irannen, en dachten na wat de eventueele gevolgen konden zijn van Smaile’s ontdekking van den. dreigbrief. Toen begon de detective „In gevallen als deae kan hei van nut zijn na te gaan, welke perso nen wellicht verdacht zanden kunnen worden. Begrijp je, wat ik bedoel, dokter? Laten we eens even kijken, welke menschen' wij kunnen verden ken, den moord gepleegd te hebbeu. Nu dok er. zeg n.e je vermoedens oeus en begin dan met de bewoners van het huis, van het sousterrain toi de

Goudsche Courant | 1927 | | pagina 1