Handel in Lompen en Metalen, Oud Papier enz Th. J. NOBEL Gemeenteraad van Gouda. Deposito's Conisch-Ci rkelzager Prijai Wedstrijd G.W.V. OPRUIMING Zomerhoeden J. HULLEMAN - GOUDA S Persons Touring PREDIKBEURTEN. Bundels&LMdbeuwbank Laatste Berichten. WISKUNDE - prima kolon. Waren en fijne Comestibles een nette Winkeljonge», Groote A. M PARIS, s AUevfij riste ■este Roomltotei' Uitmuntend Yskoud Nergens beter Eenig van smaak Laagst in prijs - I 1.02 Telef. 393 - K.LEIWEÖ 14 2 Persons lunik jut mt wag slechts een aanloop, want na een I iwee dagen durfde ze reeds lichte kleuren -an, ..werd het al een „grys", een „licht- oeige" fond en eindelek een „wit" waarop I v-e fantastische modieuse bloemen zich ver- „..rooiden. En weer kwam de zwart-witte .and haar ter hulp en het aardige vestje en oen kraagje met kleine kantjes en ze vond •iet heel gewoon, dat zy zich dorst mooi .uaken en het gaf haar moed om zich te .-eeden in nog lichter tinten. Ge kunt denken dat het jonge meisje nu ••eeiemaal zomersch uitpakte! Fyne zijden •musjes, gevlochten schoentjes, groot-gepa- u-oonde jurkjes, in felroode, porselem- uiauwe en zeegroene opdrukmotieven. En uaar prijkten zwierige strikken op en effen anden, effen kragen maakten dat de spre kende patronen nog des te drukker spraken. Enkele nouveauté's kwamen opduiken: zoo de vierkante halzen met een nasleepje van- allerlei vierkant-opgevatte versiering ais: een plooiengroep in dezen vorm gezet, een vierkant .zakje, een geheel vierkant vaschje dat het toiletje vergezelde. Ook de kanten postuumpjes verschenen ln Yolle glorie. Kant in alle kleuren, over 011- derkleedjes van zyde. Kant met groote ron de schulpen en kant met opgeborduurde bloemen. Aardige fa^ons met empiecements en transparante schouderstukken, losse lijf- jes met losse, wyde mouwtjes of met een viug pelerientje tlat loshing op den rug. Ook de mille-fleurtjes zy deden fleuriger aan dan ooit en bekoorden door hunne ge drapeerde rokvormen, hunne gecroiseerde lijfjes met een diep puntig uitloopend de colleté. Pliasé'a en jabots, zy vierden triomfen en wedijverden op de gebloemde; de gestreepte en de gemoesde voiles, om de lfefste en wa- zigste versiering. Het sportieve element bloeidé open tot een ongekende vormenpracht. By na kinderlijk van eenvoud, met een ongekende geraffi neerdheid zyn de toch al zoo fraaie stoffen verwerkt. Grappige figuren zyn erop gebor duurd en de veelkleurige shawls, de ban deaux en de oogkleppen, zy verhoogen de legance van het sporttoiletje, dat tevens als strandcostuumpje in hooge eere staat. Het zeer korte mouwtje is weder ver schenen en de mouwlooze lyfjes bevolken hiet strand. De groote hoed is haar metgezel en ook de parasol in al zyne grappige platheid in zyne komische nieuwe versieringen is weer aanwezig en in behoorlijke functie. Nu pas heeft men het gevoel dat de zo- merkleeding er is voor den zomer, nu pas komt zy tot haar volle recht. Zy is daarbij zoo begeerensWaardig, dat we hopen willen op een langen zomertijd, opdat w{j eindelijk eens schadeloos gesteld worden voor alles wat wyi reeds jarenlang ontbereh moesten. GRACE ALLAN. Vergadering van Vrijdag 15 Juli, Zondag 17 Juli. GOUDA. - Remomftr. Kerk, Sec. ,4e Réunie", Oost haven, 10% u. v.m. Dr. C. E. Hooykaas van Rottendam. Sb Janskerk, 10 u. v.m. Ds. H. A. de Geus te Wandinxveen. 6 u. n.m. Ds. F. H. G. Verheul, Doopen. Kleine Kerk, 10 u. v.m. Ds. J. Borger. Luthersche Kerk, 10 i. v.m. Ds. J J. iSimon. Geref. Kerk, Turfmarkt, 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Ds. Impeta van Kampen. Ver. „Calvijn", Nieuwe Zaal, Turfmarkt 142 5% u. n.m. De heer Kar» g.o. te Schoon hoven. Chr. Geref. Gemeente Turfmarkt. 10 u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. Kok. AMMERSTOL. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. Hugei.- holta. BERKENWOUDE. Ne& Herv. Kerk, 5% u. n.m. Ds. R. L. v. d. Broek. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk, 7 u. n.m. Ds. Dekking. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Dr. P. Glas. Remonstr. Kerk, 10% u. v.m. Ds. A. G. de Regt te Groningen. Evangelisatie, 9% u. v.m. en 6 u. n.m. De heer Vroegindewejj *te Middelharnis. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk, 10 u. V.m. Ds. L. R. v. d. Broek. 2% u. n.m. Ds. Enklaar van Ouderkerk a. d. IJssel. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10% u. v.m. Ds. Landstra. Geref. Kerk, 10% u. v.m. en 7% u. n.m. Preeklezen. MOORDRECHT. Ned. Hen'. Kerk, 10% u. v.m. Ds. B. Njeuw- burg. oudewater. Ned. Hen'. Kerk, 9% u. v.m. en 2% u. n.m. Ds. H. J. v. Schuppen. STOLWIJK. Ned. Hen'. Kerk, 10% u. v.m. Ds. B. Kanis. Evangelisatiegebouw, /10% 1 u. v.m. en 7% u. n.m. Ds. P. Lekkerkerker van Delft. WADDINXVEEN. Ned. Hen'. Kerk, 10 u. v.m. Preeklezen '1% u. n.m. Ds. H. A de Geus. Remonstr. Kerk, 10 u. v.m. Ds. H. H. Riep- ma te Edam. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Hen-. Kerk, 10 u. v.m. De heer P. v. d. Berg van Grityxskerk. u. non. Ds. J. Enkelaar. 'Vy'kgebouw Lageweg", 10 .u. v.m. Ds. En kelaar. 7 u. n.m. De heer P. v. d. Berg. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. -Kerk, 10 u .v.m. Ds. Pop uit Maassluis. REEUWIJK. (Vervolg van het Tweede Blad.) Het voorstel tot instelling der functie van bureauliste by de Stedelijke Zweminrichting. De heer OOSTINGH (v.b.) vraagt of die functie is voor de 4 maanden. De VOORZITTER antwoordt dat het een tijdelijke betrekking is. De Raad hoort er binnenkort meer van. De heer SANDERS (s.d.) zegt namens zyn fractie dat de hier geëischte arbeids duur voor een vrouw, 13 uur, veel te lang is. Spr. heeft de opdracht voor te stellen zoodanige regeling te treffen dat er twee vrouwen worden aangesteld. De VOORZITTER: En ieder dan 15.— voor 6 uur dienst De heer SANDERS (s.d.): Ja! De VOORZITTER: Dat lykt me wel een beetje te sterk! Als het straks blykt dat het te zwaar is, kunnen maatregelen wor den genomen. Niet vergeten mag worden dat het een gansoh nieuw ingestelde func tie is. De heer OVERHAND (s.d.) gaat hier mede niet accoord. Het staat vast dat de uren,, welke het zwembad geopend is, ge werkt wordt. De arbeidstijd is dus van be gin af al te lang. En dat mag niet. De heer POTHARST (rJc.) acht 2 bureau listen te veel; spr. oppert het denkbeeld den t(jd te verdeelen met de badvrouw. De VOORZITTER zegt dat er maatrege len genomen zullen worden als het blijken mocht dat deze noodig zijn. Het voorstel wordt aangenomen. Het voorstel tot het geven van 2e hypo theek op 99 woningen te bouwen door den heer J. Schouten. De heer v. STAAL (s.d.) wyst er op dat zyn fractie getracht heeft behoorlijke wo ningen te verkrijgen door den vereenigings- bouw. Door het optreden! van den aann^- mersbond achter de schermen by de Regeè- ring kan dit niet meer, zoodat het nu via den particulieren bouw moet gaan. Met het verleenen van een 2e hypotheek kan spr. niet meegaan, alvorens er op te hebben ge wezen dat de door Schouten reeds gebouw de huizen de moderne krotten zyn in de toe komst, waardoor de arbeidersklasse zoowel bij huur- als koopprijs buitengewoon is ge dupeerd. Spr. wil niet meewerken aan een 2e hypotheek als niet te voren vaststaat dat er iets goed tot stand komt. Spr. geeft een opsomming van de fouten aan de reeds ge bouwde huizen, er zyn o.a. houten drempdls waar een dikke kat door kan, hij klaagt over 4e daken enz. Deze huizen zyn over 10 jaar niets meer waard, dan zyn het de nieuwe krotten van onze stad. Spr. becijfert dat de rente 12 beloopt. Spr. heeft medelijden met de arme stumperds, die een belangrijk bedrag der koopsom uit hun spaarpennin gen betaald, zullen verspelen. Een 2e hypo theek gaat voor de gemeente beteekenen een absolute strop. Ook zal blijken dat de ge meente aan de huizen van Kool een strop heeft. Spr. zou er nog over heen kunnen loopen ais de arbeiders er mede gediend zyn, maar hier worden de zakken van par ticuliere exploitanten gespekt. Het gemeen tegeld is een premie op prutswerk. Als spr.'s fractie meegaat met het voorstel eischt zij buitengewoon scherp toezidht op den bouw en scherpe taxatie na de afwerking. Spr. heeft het noodig geacht een woord van pro test tegen dien bouw te moeten laten hooren. De heer v. d. BRUG (c.s.) zegt dat aan de hand van de praktijk vrijwel gelogen straft is dat de volkswoningbouw de taak van het particulier initiatief is. Spr. acht het hoog tijd dat voorkomen wordt een her haling van krotwoningervbouw. De heer KOLIJN (a.r.) kan aan de hahd van zijn persoonlijke waarnemingen het ge sprokenen door den heer van Staal onder schrijven. By het onderzoek heeft spr. zich vorwonderd over den toestand der huizen, daar er toch is een bouw- en woningtoe zicht. Spr. (heeft zich de vraag gesteld hoe men er toe gekomen is een dergelyken op zet te laten passeeren. Spr. wil hier geen sensatie veroorzaken, maar de vraag stel len of het met deze nieuwe aanvraag weer zoo zal gaan? Spr. verzoekt B. en W. als de bouw doorgaat er speciaal op toe te zien. Wethouder BOKHOVEN (v.b.) merkt op dat deze geschiedenis dikwijls een punt van bespreking in den Raad heeft uitgemaakt. Het niet goedkeuren door de Regeering van het voorstel om geld te geven aan de bouw- vereenigingen wordt door den heer v. Staal nu weer gekoppeld aan dit voorstél. Spr. zal dit laten rusten. De bezwaren tegen de wo ningen zijn schromelijk overdreven. STEMMEN: Alsjeblieft! Wethouder BOKHOVEN (v.b.) zegt dat het hier gaat om de dorpels. Voorts dat de inspecteur van het bouw- en woningtoezicht de daken nog eenmaal extra heeft laten voorzien. Spr. meent dat de heer van Staal bekend zal zijn. met de bepalingen der cir culaire omtrent hypotheekverleening, waar in staat dat na taxatie 85 van het bedrag verstrekt kan worden na aftrek der le hy potheek. De gemeente heeft het heft in han den. Spr. acht het onvoorzichtig on zeker daarvoor niet hier de plaats om zich op deze wijze over de waarde dier woningen uit te I laten. Het is onjuist om aan B. en W. ver- wyten te doen. Spr. houdt vol dat .het goed is geweest voor Gouda om niet steeds door te gaan met het bouwen van gemeentewo- nirfgen en dat het een geluk is geweest dat de Regeering er een stokje voor gestoken heeft, de stroppen zouden anders nog groo- ter zyn geweest! Nu moet de gemeente reeds 26000.per jaar bijleggen op de gemeente woningen. De heer van der Brug, die nu zoo spreekt, heelg nooit deze waar schuwende stem in de commissie van het Wóningbedryf doen hooren. Het doet spr. dus nu vreemd aan. (Gelach.) Spr. acht het uit den booze dat de overheid met bouwen nog doorgaat als er particuliere bouwer» zijn. Spr. acht zich in het gelijk gesteld door het feit dat de gemeente dagelijks grond kan verkoopen. De strop der gemeentewo ningen zal van jaar tot jaar nog veel groo- ter worden. Wil men de aanvraag niet toestaan, spr. kan er zich best mee vereenigen en zal er geen "traan om laten. Er zijn genoeg bou wers te vinden, die zonder steun willen bou wen! Spr. wil nog opmerken dat het voor stel val maanden oud is. Het is het laatste voorstel dat de commissie voor ,het woning- Spr. s ;*De vuuiHBi uat ub commissie voor Néd. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. Lufoendyk t bedrijf voor zulken bouw doet. te Nieuw erkeric a. d. IJteel. 1 De heer v. OTAAL (s.d.) repliceert. Naar spr.'s meening rit de gemeente door den wethouder met stroppen; spr.'s fractie is door wethouder Bokhoven in het moeras ge bracht. De heer POTHARST (r.k.): Nu wordt 't politiek. De heer v. STAAL (s.d.)En dan de rio leringswerken'. Wethouder BOKHOVEN (v.b.): Het moet weer persoonlijk worden! De VOORZITTER wijst er op dat de heer v. Staal persoonlijk wordt, maar ook buiten de orde is. De heer v. STAAL (s.d.) wil nader ver klaren dat hy niet schromelijk heeft over dreven. Spr. noemt het zwembad en de vee markt die voor 110.000 stroppen hebben gegeven. Dit is wat anders dan spr. in de schoenen te schuiven de gemeente stroppen te hebben bezorgd door gelden voor vereeni- gingsbouw! Spr. wyst er op dat de oorlogsotastandig- heden die stroppen hebben veroorzaakt. Spr. beschouwt ze als de regeeringstoeslagen op allerlei gebied. Spr. herhaalt dat het toe zicht op de voltooide woningen slecht is ge weest, hetgeen by onderzoek kan blijken De gemeente., kan die strop ontlooj maar de arbeiders niet. Deze bouw is gevolg van het saboteeren van de voorstel len van de vereenigingen. Spr. doet een roep op den nieuwen voorzitter om met 1 tengewone gestrengheid dezen bouw te vol gen. De heer KOLIJN (a.r.) zegt dat het de vraag is of het de taak van een raadslid is den bouwer hier te bespreken. Het is te doen by deze hypotheek-aanvraag dat best mogelijke wordt geproduceerd. Het j zyn dat de Bouwverordening niet scherp noeg is gesteld. Wethouder BOKHOVEN (v.b.) zal niet ingaan op persoonlijke zaken en niet ver vallen in dezelfde fout als de heer v. Staal, tegen wien zeker ook wel een en ander te voeren is. Eén punt wil spr. naar vt brengen en wel de hooge bedragen, die voor de huisjes door arbeiders zyn betaald, vraagt: in welk opzicht is de gemeente sprakelyk voor dezen te hoogen prys koopers moeten dat zelf weten. Er is inder daad te veel betaald, maar daarmede heeft de gemeente niets te maken. De heer v. STAAL (s.d.): Als uw toe zicht goed was geweest was die prys niet te hoog. Wethouder BOKHOVEN (v.b.): Het toe zicht is goed geweest. Voor de woningen aan den Jan Philipsweg heeft men ook 500 meer per stuk betaald als de taxatie voor de gemeente bedroeg. Spr. houdt vol dat men schromelijk overdrijft, men treft niet spr. maar de ambtenaren, die naar spr. over tuigd is naar eer en geweten hun plicht doen. De VOORZITTER merkt op dat wanneer de eischen der bouwverordening te licht rijn bevonden, deze moeten worden veranderd. Een nieuwe verordening komt in behande ling. Spr. beschouwt het woningvraagstuk als een interessint vraagstuk en met de beperking van drankmisbruik zaken van vi taal belang. Natuurlijk zullen de ambtena ren hun plicht betrachten. Maar ten over vloede verklaart, spr. dat B. en W. hun aandacht zullen schenken en zelf een oog in het zeil houden. Met het voorstel komt men een stap verder tot de krottenopruiming. Spr. vraagt sluiting der discussies. De heer DONKER (s.d.) wyst op de te genstrijdigheid van 's heeren v. Staal's da den en woorden. Wanneer menschen tot hoo ge prijzen willen koopen, heeft de heer v. Staal zich naet de man getoond om dat niet te aanvaarden. Spr. laakt den persoonlijken aanval op wethouder Bokhoven. Het voorstel wordt z. ih. st. aangeno men. Het voorstel terzake het verzoek om op heffing van het tapverbod gedurende De heer GOEDtEWAAGEN (v.b.) spreekt zyn verwondering uit dat B. en W. nu een dergelijk praeadvies geven, waar men het vorig jaar gezien heeft hoe het tapverbod heeft gewerkt. Het micidel bleek erger dan ue kwaal. Waar hier overal sterken drank is te verkrijgen per flesch, zag men troepen dronken lui, zelfs vrouwen! Wanneer er geen tapverbod was, had men de medewerking der caféhouders; aan een dronken man verdient een caféhouder niets. Als we konden besluiten tot opheffing van het tapverbod zou dit zeker strekken tot be vordering van het zedelijk peil. De heer 0O6T1NGH (v.b.) kan na het betoog van den heer Goedewaagen kort zyn en zal voor opheffing van het verbod stem men. De heer <v. d. BRUG (c.s.) zegt dat het tapverbod hier goed heeft gewerkt en meent dat men by opheffing van het tapverbod consequent er toe zou komen op de gronden door den heer Goedewaagen aangevoerd, de wet op den eigendom af te schaffen om de zucht tot diefstal tegen fce gaan. Spr. vraagt waar of ze dronken worden. De heer GOEDEWAAGEN (v.b.): Op straat! De heer KAMPHUIZEN (c.h.) was steeds voor het tapverbod, maar is door de prak tijk bekeerd. Een verordening, die niet kan worden gehandhaafd, vermindert het pres tige. Mevr. RIESZ (v.b.) motiveert haar stem tegen het tapverbod, omdat clandestien drinken aanleiding tot misbruik geeft. Spr. doet een omstandig verhaal van hetgeen zij persoonlijk heeft waargenomen. De heer POTHARST (r.k.) herinnert er aan dat men een proef wilde nemen om de kermis fatsoenlijk te maken door het tap verbod. Altyd heeft ,spr. gezien dat men met kermis uit flesschen dronk. Door stren ger toezicht zou er veel verbetering geko men zyn. Spr. wyst op het compromis: dat de kermis blijft als er een tapverbod is. De VOORZITTER zegt dat er nu eenmaal lummels van jongens zyn, die drinken om dat 't niet mag. Dit leidt tot excessen en het stiekum verkoopen werkt op den café houder immoreel. Spr. wyst op de ervarin gen te dien opzichte in Gorinchem opgedaan. Spr. meent dat de menschheid zelf wel zoo veel vooruit is gegaan in' de laatste 25 jaar, dat hy meer eerbied voor zichzelf heeft, als gevolg ook van het zich gemakkelijk ver plaatsen en vhn goede woningen. Spr. zou 't KANTOOR GOUDA. 1088 10 dit jaar eens willen aanzien met de ophef fing van het tapverbod. Blijkt het werke lijk dat men zich niet behoorlijk kan gedra gen, dan kan men het het volgend jaar weer Wethouder MUIJLWIJK (JSr.) maakt zich niet ongerust over de moraliteit der caféhouders. Zy zyn bang minder te ver- De VOORZITTER zegt dat er geknoeid wordt, ook in het gezin van den kastelein bij handhaving van het verbod. Wethouder MUIJLWIJK (a.r.) merkt op dat de proef zonder tapverbod jaren geno men is en niet heeft voldaan. De heer GOEDEWAAGEN (v.b.) wil met den heer v. d. Brug het drankmisbruik voor komen, ntaar het middel daartoe is anders. Als er geen reglementen waren, dan zou er ook geen gemeenteraad zyn! En dat zou spr. allemachtig spijten. (Gelach.) De ge wone gebruiker zal zich niet bedrinken. Bij tapverbod zyn het de zwakken die een flesch nemen en die ook leeg maken! De heer v. STAAL (s.d.) is het volkomen eens met den heer Potharst. Spr. zal voor- In stemming gebracht wordt het voorstel handhaving tapverbod aangenpmen met 10 tegen 8 stemmen. Tegen handhaving stemden Mevr. Riesz en de heeren Bokhoven, Goedewaagen, Oostingh, Donker, Middelweerd, Kamphuij- zen en van Burk. Het voorstel tot he. verleenen van sub sidie aan de studiecursussen van den bond van Chr. I'olitie-ambtenaren en van den Alg. Ned. Politiebond. De heer v. STAAL (s.d.) vindt het jam mer oat de opvatting bestaat om beide or ganisaties subsidie te verleenen. De Chr. organisatie, die niemand uitsluit, maakt dit overbodig. De heer v. d. BRUG (c.s.) acht ook één organisatie voldoende en betreurt de split sing om tot sybsidie te komen. Spr. is ook tegen subsidieverlening aan- 2 bonden. De VOORZITTER zegt het standpunt te huldigen: Vryheid, blyheid. Wy kunnen het betreuren dat er niet één organisatie is maar hebben het te aanvaarden. De heer v. STAAL (s.d.) dient een paar amendementen op het voorstel in. De VOORZITTER zegt te betwijfelen of het 't zeifde geld kost, indien zich meerde re agenten voor een cursus bekwamen. De heer v. STAAL (s.d.) zegt dat hem verzekerd is dat by aanmelding van meer deren voor dien cursus niet meer dan 100 noodig is omdat de meerdere kosten, weike in het stelsel zitten, door de contributie wordt gecompenseerd. Spr. stelt voor 100 subsidie aan den Chr. Bond. Daarmede ver alt dan het voorstel van B. en W. om 5 oor ieder deelnemer uit te trekken. De VOORZITTER wil eerst het voorstel an B. en W. behandelen. De heer KOLIJN (a.r.) vindt den Voor- itter verbazend handig, rmaar is niet van plan altyd zijn leiding te volgen. Spr. wyst er op dat indien het voorstel van B. en W. verworpen wordt het andere van de baan is. De VOORZITTER zegt dat er geen angel in het voorstel zit» wondt het voorstel van B. en W. verworpen dan komt een ander voorstel in behandeling. Spr. kan niet in zien dat bij verwerping van het voorste' 5.— per cursist de heele subsidie van de baan is. Het voorstel van B. en W. wordt ver worpen met 11 tegen 7 stemmen. De heer v. STAAL (s.d.) stelt nu voor 100 subsidie aan de Christelijke organisa tie. anders niets. Mevr. RIESZ (v.b.) vraagt of, wanneer 30 agenten aan den cursus deelnemen, toch st 100 genoegen wordt genomen?— De VOORZITTER meent dat dit niet juist kan zijn, daar hoe meer cursisten er zijn, hoe meer werk er aan is. Spr. zou dit gaar- eerst nog een» goed willen onderzoeken. Voorts vraagt spr. een voorstel is om beide organisaties 100 te geven De heer DONKER (r.k.) is verbaasd om dat het principe heelemaal verloren gaat. Elke organisatie moet het recht hebben een cursus op te richten zoo zy het wenscht. - De VOORZITTER stelt voor over het 'oorstel van de heeren van Staal c.s. in een volgende vergadering te beslissen. STEMMEN: Neen. De heer GOEDEWAAGEN (v.b.) ver klaart zich voor uitstel om te krijgen een De heer v. STAAL (s.d. meent dat als er één ding in Gouda noodig is, het is het con tact tusschen B. en W. en den Raad. Waar de Raad ondubbelzinnig heeft gezegd wat hy wil, zoodat niets meer overblyft te eken, vindt spr. het van den Voor zitter oiwerantwoontólijk een nieuw ele ment er in te brengen. De Voorzitter in de eerste plaats weet waar het om gaat! De VOORZITTER zegt dat nu het voor stel van B. en W. Verworpen is spr. er prijs, op stelt dat de Raad zich uitspreekt over De heer v. STAAL (s.d.): 't kan ook zyn van wanorde! De heer KOLIJN (a.r.) kan zich niet in denken waarom op dit voorstel een derge lijke manoeuvre moet worden toegepast. De zaak is niet ingewikkeld. Met 100 is men er af. Het voorstel om aanhouding tot een vol gende vergadering wordt in stemming ge bracht en verworpen. Het voorstel om 100 te geven aan de Chr. Politie-agenten vereeniging wordt na aangenomen met alg. stem men. Het voorstel tot herstelling van het Reeuw ij ksche Verlaat. Aangenomen. Het voorstel tot ophooging van de Roe mer Visscherstraat en de Da Coata- kade voor de woningen van den heer- J. Schouten. Aangenomen. Het voorstel tot overname van grond van A. P. Verhoef. Aangenomen. Het voorstel tot verhoop van grond aan C. J. den Hertog. In verband met de opmerking van den heer Sanders dat ter plaatse grond gere serveerd zou worden voor een in Kort Haar lem op te richten Fröbel schoof wordt dit voorstel aangehouden. Het voorstel tot verkoop van grond aan M. van Tok. Aangenomen. Het voorstel tot verkoop van grond aan de firma J. Slegt. Aangenomen. Het voorstel tot verhuur van gemeente, eigendommen aan Th. Straver en de Lange. Aangenomen. Het voorstel tot vaststelling opnieuw der verordening op de heffing vin schoolgelden voor het lager onder wijs. Aangenomen. Het voorstel tot het vaststellen der ver goeding als bedoeld in art. 100 der Lager Onderwijswet 1920. Aangenomen. Af- en overschrijvingen op de gemeen- tebegrootingen, diensten 1926 en '27. Goedgekeurd. Het voorstel tot bestrating van de van Middelantstraut. Aangenomen. Het voorstel tot verhuur van de wo ning Gouwe no. 171. Aangenomen. De spoorweg GoudaBoskoopAlphen De VOORZITTER zegt dat ongetwijfeld de raadsleden met voldoening en waardee ring hebben kennis genomen van de door de Staten dezer. Provincie bangenomen motie van het lid van de Prov. Staten den héér K. R. van Staal. Deze uitspraak sluit zich op gelukkige wijze aan, aan de stappen, die een en ander maal door Burgemeester en Wethouders van Gouda in samenwerking met die van Alphen en Boskoop zijn ondernomen, om zoowel de betrokken Ministers als de Staten-Generaal van de urgentie van den afbouw van den spoorweg GoudaAlphen te overtuigen. Als spr. de hoop en de verwachting uitspreekt, dat de aangehaalde Demoeiingen, waartoe spr. ook die van de Kamer v. Kooph. van Gouda en Rijnland in herinnering brengt, tot het beoogde doel zullen leiden, dan deelt daarin ongetwijfeld de gansche raad der ge meente Gouda. De heer v. STAAL (s.d.) betuigt zyn dank voor de waardeeren le woorden en voor de verleende medewerking. Spr. hoopt, dat de regeering aan de verlangens van de ge meenten en aan de uitspraak van de Prov. Staten zal voldoen. Het Rapport der Commissie ad Hoe. De VOORZITTER deelt mede dat blij kens schrijven dier commissie het rapport van Ir. Meyers zonder conclusie onvolledig is en dus in dezen vorm niet kan worden medegedeeld. Rondvraag. De heer OOSTINGH (v.b.) informeert naar een 2 maanden geleden ingekomen schikkingsadvies van den gemeentelijken rechtskundig adviseur in zake het proces over de muurvlakte aan de Nieuwe Markt. De VOORZIITTER zegt dat 2 weken ge leden een advies inkwam.' B. en W. zullen zich beraden en den Raad spoedig hun oor deel doen weten. De heer OOSTINGH (v.b.) vraagt nog naar de x-egeiing der Wethouders-pensioe nen. De VOORZITTER zegt dat deze zaak spoedig aan de orde komt. Mevr. RIESZ (v.b.) verzoekt de aandacht van den Voorzitter voor den schade en hin der welke de politieverordening de winke liers en anderen berokkent tengevolge van het verbod auto's te laten stilstaan voor hunne perceelen. De VOORZITTER geeft de toezegging deze zaak nauwkeurig onder de oogen te zullen zien. IDaarna wordt de openbare vergadering tegen twaalf uur gesloten. (Mbt het oog op het late uur zijn een drietal voorstellen van de agenda afge voerd.) DBAADLOOZE DIENST. De Fokker VII te Bender-DiJam geland wegens zware zandstormen. Later gevlogen naar Basra. I'e K. L. MajaHsöhaippdj ontving he- d-üi een telegram uit Basra Vertrotivkeffi ooi 6.30 van Bemder-Ab- U'is ein landde om '2.15 te Bander-bi lam, 240 K.M oostelijk van Basra, we gens zware aaaiidisitormien. Hebben van nacht buiten gekampeerd Zijn van morgen 5 uur van Bandier-Di'aim anar Basra vertrokken en dlaar omi l uur aangekomen. Kunnen beden niet ver- dier wegens zware stormen in Mesopc- tarüë. Vliegen imorgen waarschijnlijk naar Bagdad'. De orde in Weenen hersteld. AMSTERDAM, 16 Juli. Volgens een ollio.eel telegram van de Oostenrijk sohe regeering hedenmorgen te 3 uur uit Straatsburg is de ordle in Weeneii berstetfd. De politie is meester van de ioestand. Plunderingen hebben nergens piaats gehad. De hitte in New York. N^W YORK, 16'Juli. Gedurende de laatste dagen zijn in de Ver. Statea 113 personen tengevolge van de hiiO bezweken, waarvan 37 persoi\eu le Ne\* York. De Rotterdam Lloyd^ppide. In aansluiting op het heden te Mar seille aankomende mailschip Tabanan, vertrekt de Rotterdam Loyd1 Rapide met passagiers en mail van Marseille he den om 21 uur en 16 min., aankomst Zondag 17 Juli te Brussel Scbaerbee* 15.56. te Antwerpen, Bergen 16.36 te Assen. 17.28 stopt niet te Rotterdam, aankomst Rotterdam D.P. 19.08 en ie D$n Haag 19.36. Groote overatroomingen. 'Doordat de rivier Tschar nabij Lukoya- now buiten haar oevers is getreden, is de provincie Nitsjni-Nowgorod, volgens be richten uit, Moskou, overstroomd. Talryke personen zijn om het leven gekomen. STADSNIEUW S. GOUDA, 16 Juli 1927. Cotaité Stuairamp 1927. Stand der giften 15 Juli 1927 Totaal vorige opgaaf 5404.81% Ontvangen van: N. N5.— G. H30.— aanbouw Totaal 5439.81% Examen Engelsche Handelscorrespondentie. Voor bet in de maand Juni gehouden exa men voor Engelsche handllscorrespondentie (LJ.T.E.H.) slaagde de heer J. .van Wens- veen, leerling der Pontschool, Gouwe 73. alhier. Thalia-Theater. Het journaal begint met den oud-minister van Handel en Nijverheid in Frankrijk ^Loui8 Loucheur, schikkingen op gebied besprekend, een Weensch koor Potsdam bezoekend, de in zijnde theater-tentoonstelling in burg, de eerste vrouwelijke politie-agenten te Dresden, het sloopen van Duitsche ver dedigingswerken ingevolge het verdrag van Versailles, een overzicht van de mander waarop de weerprofaten hun wijsheid van daan halen voor de weerberichten, de ont vangst van Pinedo te Buenos Aires de eer ste die zonder tusschenlandingen over de Oceaan vloog, Cavallerie-ryschool te Han- 'nover, hoe ysberei zich met de glyplank amuseeren, Koningsfeesten te Si am, in scheping van Engelsche troepen naar China en indrukken uit Shanghai. Hierna komt een hoogst komische 2-acter getiteld „Het leven is geen lolletje". Het hoofdnummer „De Adelaar" is een groote attractie mede door de vervulling van de hoofdrol, die "van den garde-luite nant, door den overleden filmacteur Rudolph Valentino. Op uiterst suggestieve wij-ze voert dit werk terug naar het oude Ozaren- ryk met alle praal en schittering. Men ziet de Czarina, die haar gunst wil schenken aan den jongen garde-luitenant, Wladijnir-Doubroeki. Hij versmaadt die gunst, waarop hy :h ongenade valt in de vlucht moet nemen om zijn leven te redder- Teruggekeerd naar zyn geboorteplaats verneemt hy, dat zyn vader van zijm ryke hoeve is verjaagd en in een armelyke hut ziet hy zyn vader terug om hem nog slechts (Ie oogen te kunnen toedrukken. De begane misdaad komt op rekening van een ryken schurk, KyviUa Toekoerif. De jonge Wla- dimir komt tengevolge van de gebeurtenis sen in verzet en besluit zich te wreken. Hij richt een rooverbende op, men noemt hem den driesten gemaskerden róover „De zwar te Adelaar", als vrijbuiters trekt de bende door het land Met valsche papieren weet de Zwarte Adelaar zich by Kyrilla in te dringen, zich voordoend als de bestelde Fransche leeraar Monsieur Leblanc, die Kyrilla's dochter, Mascha, in de Fransche taal zal onderrich ten. Tusschen leerlinge en leeraar bestaat spoedig een band van liefde, hetgeen vóór den jongen wreker een uiterst lastige po- sitie wordt, waaruit het toeval en zyn vast beradenheid hem echter redden. De troepen komen hem op het spoor, hy wordt gevangen genomen en naar het zo merverblijf van de Czarina gevoerd en ter dood veroordeeld. Nadat een gratie-verzoek wordt ingewilligd herneemt hy als Mon sieur Leblanc zijn vrijheid waar hem aan de zijde zijner bruiid een gelukkige toekomst wacht. Dit filmwerk heeft vele bijzondere kwa liteiten en zal ortgetwijfel dvele bezoekers trekken. Landelijke ruitersport te Hoofddorp. De Koningin komt de parade bijwonen. Op Woensdag 20 Juli a.s. zal er te Hoofd dorp een wedstrijd zijn van landelijke ry- vereenigjngen. Daaraan zullen deelnemen acht ruiters van de ry vereeniging te Zevenbergen, Dub beldam, Bellingwoude en Haarlemmermeer. Er zal worden gestreden om den fraaien, kostbaren zilveren beker, verleden jaar ge wonnen door de vereeniging „Rijlust" te De ruiters uit Zevenbergen en Dubbeldam komen zelf» te paard vanuit hun woon plaats naar Hoofddorp. Zy willen een af- standsrit maken van 60 100 kilometer om te laten zien, wat hun braive 01 denburgers kunnen presteeren en hoe groot hun lief hebberij is in het paardrijden; voor dezen afstandsrit heeft de vereeniging „Het Le- gerpaard'' hun een herinneringsmedaille toegezegd. Vanaf Dordrecht ryden zy samen over Paipendrecht, Alblasserdam, Kinderdijk, Krimpen, Lekkerkerk naar Stolwijk, alwaar de grbote rust zal worden gehouden om streeks half één. Bij de Stolwijkersluis worden zij opge wacht door den heer W. Slob reserve-luite nant der huzaren namens het bestuur der vereeniging „Vooruit" uit Haarlemmermeer om dan verder door te rijden door TSouda naar Waddinxveen, alwaar zij op het raad huis door den burgemeester officieel zullen worden toegesproken. Door welwillende medewerking van vele paarden vrienden zullen ruitere en paarden in Waddinxveen gratis kunnen overnachten en verzorgd worden. Dinsdagmorgen gaat 't over Boskoop, Al- Phen, Rijnzaterwoude en «Leimuiden, dan naar den grooten Haarlemmermeerpolder, alwaar op Woensdagmorgen de wedstrijden «uilen plaats hebben voor de verrichtings- proef en de wedstrijd in het opzadelen. Des namiddags om 2.30 uur worden de pry*8winners bekend gemaakt en een parade gereden, welke zal worden bijgewoond door H. M. de Koningin die daartoe met Haar gevolg uit den Haag overkomt. Wel een bijzonder bewijs van de groote belangstelling, welke onze Koningin stelt in de ontwikkeling van de ruitersport op het platteland en een dankbare hulde aan wie bezig zijn daarvoor een krachtige pro paganda te voeren. Eervol ontslag verleend. Jn de gisteren gehouden gemeenteraad is op haar verzoek eervol ontslag verleend aan Mej. C. van Oudheusden als leerares aan de St&. Muziekschool alhier. Schouwburg-bioscoop. Constance Talmadge in „Haar zuster uit Parijs. Het programma in de Schouwburg-bios coop opent deze week met de gebruikelijke marsch, die door het orkest onder leiding van den heer Delgman op uitstekende wijze wordt ten gehoore gebracht. Dan volgt een aardig en teelzydig journaal, dan „Huwe- lyks-idylle", een allerdwaaste comedie in 2 acten en een derde nummer „Zigoto heeft pech", een dolle klucht, waarin de bekende komiek het publiek danig amuseert. Het hoofdnummer is deze week een wereld- I Schlager van de First National, de film „Haar zuster uit Parys", waarin liefde filmster Constance Talmadge niet minder bekende, zeer bekwame Ronald Colman de hoofdrollen vervullen, 't Is een frisch, geestig filmwerk, met mooie opnamen en voortreffelijk spel van de ver schillende hoofdpersonen. Constance Tal madge vervult in deze film een dubbelrol, n.l. die van Helen Weyringer, de vrouw van den beroemden Weenschen schrijver Joseph Weyringer en van haar tweelingzuster Lo la, die als danseres den naam Iu Perry draagt. Helen Weyringer verkeert in de treurige omstandigheid dat ze aan haar man heelemaal onverschillig is geworden, wat ze zich zeer aantrekt. Na een twist, die een vriend vergeefsch poogt by te leggen, gaat ze weg, maar ontmoet aan het station haar zuster, die een dansavond moet ge ven. Dëse hoort van de huwelyksmisère en haalt haar zuster over om voor La Perry door te gaan. Helen accepteert dit aanbod. Joseph en zyn vriend Robert Well, die de dansavond bijwonen, inviteeren beide de z.g. La Perry voof een souper en maken haar het hof. Een amusante, coquette scène volgt hierop, want „La Perry" doet hen beurte lings op haar gunst hopen, om hen daarna weer af te stooten. Helen komt als „La Perry" by haar man op bezoek en doet bui tengewoon haar best, „Joseph geheel voor zich te winnen. Denkend dat zyn vrouw ver weg is, maakt hij „Lola" het hof en deze vindt hem zeer geschikt als minnaar. Nu ze haar man aan haar voeten heeft, doet ze alle moete, ook Robert te veroveren, wat Joseph's jalouzie opwekt. Als ze Joseph erg in het nauw heeft ge dreven, doet ze hem bekennen, dat hy zyn vrouw schandelijk heeft behandeld en na die bekentenis zijnerzijds ontpopt ze "zich als 2ijn wettige vrouw. Hiermede eindigt deze dol-amusante historie. De muzikale illustratie viel zeer te prij zen. Ein Walzertraum. 't Is ons een genoegen te kunnen mede- deelen dat de Schouwburg-directie op drin gend verzoek van vele zijde heeft besloten ten tweede male het filmwerk „Ein Wal- zertrauw", waarmee de bioscoop werd ge opend, hier te vertoond. Wy twijfelen er niet aan of zeer velen zullen deze schitte rende film voor een tweede maal willen gaan zien en anderen de verzuimde schade inhalen. Politiehonden-demonstratie. De ONDERTROUWD: 14 Juli: S. van Vliet en W. C. Zandyk. G. Th. Tukker en W. J. Kelder. H. C. Vergunst en M. H. Bos. Th. van Rooy en J. M. C. Gorissen. A. Willemsen en C. Blenk. H. Fase en G. M. van der 'Draay. N. Plomp en P. van Wijk. OVERLEDEN: 13 Juli: Nicola*» Both, 75 j. Agenda. 17 Juli 8 uur Soc. „Ons Genoegen" Concert Sted. Muziekkorps. 19 Juli 8% uur St. Janskerk Concert Gem. T oonku nstkoor. 25 Ju!} 7% u. Houtmansplantsoen Muziek- Gaarlandt schap heeft aanvaard, zal Zaterdag 23 Juli a.s. een demonstratie geven met politie- Wie de praestaties van de politiehonden wel eens heeft gezien, zal zeker met belang stelling ook deze op het Sportterrein gaan volgen. Die belangstelling verdienen ze ten volle, omdat de politiehond in de practyk van zeer groote waarde voor den speur- dienst en de veiligheid is gebleken. De demonstraties zullen worden ingeleid door een openingswoord van burgemeester Gaarlandt. Het muziekkorps der Plateel bakkerij „Zuid-Holland" zal zyn medewer king verleenen. Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Aanbiedingen van werkzoekei Lijst van 13 Juli 1927. Bieden zich aan: 1 garneerder, 6 aarde werkers, 7 pijpmakers, 2 machinezetters, 4 drukkers, 1 timmerman, 8 letterzetters, 5 heiers, 2 witters, 1 loodgieter, 2 .metse laars, 11 grondwerkers, 1 electricien, 18 opperlieden, 2 houtdraaiers, 2 kistenma kers, 1 stoffeerder, 1 beitser, 1 mach. houtbewerker, 3 schoenmakers (1 leer ling-), 1 scheepstuiger, 1 bleekersknecht,* 4 scheepskl inkers en ijzerwerkers, 1 ma chinist, 1 smid, 2 blikslagers, 4 stokers, 3 bankwerkers (1 halfwas), 1 soldeerder, 1 kopergieter, 4 textielarbeiders, 3 suiker-^ werkers, 3 broodr en banketbakkers, 1 sla gersknecht, 20 pakhuis-, 2 expeditiebe- diehden, 3 tuindersknechts, 18 sigarenma kers, 5 schippersknechts, 1 sorteerder (si garen), 1 plakker, 3 reiziger, 1 kantoor bediende, 1 kellner,' 5 koetsiers, 1 winkel bediende, 3 boekhouders, 80 transport- en fabrieksarbfeiders, 5 chauffeurs, 1 aanko-, Burgerlijke Stand. GEBOREN: 11 Jufi: Maria Alida Krijna, d. v. A. P. van der-Laan en W. «Houdyk, Willens 24. 12 Juli: Jacobus, z. v. J. Hovenier en A. W. Plantje, Turfmarkt ,111. tent Concert Gem. Zangvereeniging „Ex celsior". De apotheek van de Firma Weijer, Gouwe, is tot en met 22 Juli, benevens den daarop volgende nacht geopend na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. AMMERSTOL. Miej. G. L. Lepoeter en Mej. E. G. Bakker alhier zyn benoemd tot onderwijzeressen aan een openbare lagere school te Amster dam. o BOSKOOP. Kijkstuinbouwschool. Het einddiploma met aanteekeningen voor handelscorrespondentie in de achter hun namen aangegeven talen en voor ma- chineschrijven behaalden: D. van Gelderen, (Fransch, Duitsch, Engelsch en Mach.) te Boskoop; H. Hard- ijzer, (Fransch, Daitsch, Engelsch en Mach.) te Boskoop; A- de Ruyter, (Duitsch, Engelsch en Mach.) te Boskoop; J. Spaan- Ervgelsch en Mach.) te Boskoop; J. Spaar garen, (Duitsch, Engelsch en Mach.) te Boskoop; C. P. Wezelenburg, (Fransch) te Hazerswoude; D. C. Plugge, (Fransch, Duitsch, Engelsch en Mach.) te Alphen a. d. Rijn; S. J. ..ugejzell, (Machineschryven) te Naarden; T. Tersteeg, (Machineschx-y- ven) te Naarden; Th. Ruys, (Fransch, Duitsch en Engelsch) te Dedemsvaart; R- B. Damsté, (Fransch, Duitsch, Engelsch en Mach.) te Oegstgeest; P. v. d. Weijden, (Fransch, Duitsch, Engelsch en Mach.) te Hilversum; H. A. M. Schlüter, (Fransch, Duitsch, Engelsch en Mach.) te Amsterdam; W. Henss, (Fransch, Duitsch, Engelsch^en Mach.) te 's-Gravenh.age; J. M. v. Paas- schen, (Machineschryven) te 's-Graivenha- ge; P. H. Verbrugge, (Duitsch, Engelsch en Mach.) te 's-Gravenhage; P. B. A. Vierling (Fransch, Duitsch, Engelsch en Mach.) te 's-Gravenhage; L. A. C. M. Brouwers, (Fransch, Engelsch) te 's-Hertogenbosch; J. J. J. Ovexdijking, (Machineschryven) te Oisterwyk; G. F. Moerdijk, ('Duitsch En gelsch en Mach.) te Wolphaartsdyk. Bevorderd werden van, de 1ste tot de 2de klasse: A. J. Dijkhuis, H. J. Grootendorst, J. v. d. Kraats, G. Loef, A* G. Lünnemann, C. B. Lünnemann, C. B. v. Nes, A. H. Schrijver, D. A. Spek, At Vaandrager, allen* te Boskoop; H. Bosch, Woerden; B. J. Her mans, Oegstgeest; J. H. v. d. Burg en C. A. M. Sondermeijer, Rotterdam; J. H. J. v. d. Hoorn en J. E. M. v.d. Hoorn, Utrecht; L. Edie, Zeist; S. H. J. Rieuwerts, Bussum; J. Th. A. Braams, G .Brouwer, J. F. de Bruyn, J. Douglas. N. H. Bennebroek Evertsz, H. G. Mjastenbroek, J. R. C. Mul der, N. W. Pel, W. E. Slijiboom, J. F. v. Turnhout, allen te 's-Gravenhage; A. P. Bruigom, Delft; W. B. Stevena, Amster dam; K. J. W. Schoone, Schoorl; K. A. Berkhout, Dordrecht; A. H. Krynen, Hel der; L. A. v. d. Berg, Zutphen; H. M. Tim merman, Ommen; J. H. Akkerman, Zuid- hom; C. E. Siertsema, Hoogkerk; P. J. F. Lombarts, Zundert. Niet bevorderd werden 7 leerlingen. Ds. P. de Smit, pred. der Chr. Ger. Gem. alhier, komt voor op het tweeta! voor pre dikant te Delft. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Pieter, z. v. J. v. Elswijk en E. W. v. Schaik. Hermanus Hendrikus, z. v. H. H. Verbey en M. J. Kerkvliet. ONDERTROUWD: L. Wesdorp en J. <Ien Hartog. H. J. P. Tuineniburg en A. G. de Vogel. GETROUWD: D. Dijkstra, 25 jr. en Chr. Goudkade, 27 jr. M. J. Stolwijk, 26 jr. en E. M. Straver 30 jr. HAASTRECHT. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Jacobus Henricus. z. v. Th. W. Steenkamer en B van Zandwijk. Ger- rigje, d. v. B. de Gx-aaf en M. A. Blom. OVERLEDEN: Johannes van den Hoek, oud 4 mnd. 'SLUIPWIJK. •In de vacature Ds. Ottevanger is beroe pen Ds. C. v; d. Wal, Pred. te Rynzater- SCHOONHOVEN. Rijkskweekschool Schoonhoven. Uitreiking der acten. Donderdagmiddag werden in het ge bouw der Rijkskweekschool in tegenwoor digheid van gecommitteerden, leeraren en eenige dames-genoodigden, aan de pas ge slaagde onderwijzers en onderwijzeres sen <de behaalde acten uitgereikt. De directeur, de heer W. Brdliwer. sprak, nadat een viertal zangers onder leiding -fan den heer Remyn keurig ge zongen hadden, de scheidende leerlingen toe. Daarna zong de oud-leerling Steenwin kel met zyi) sonore basstem 't schoone lied „Mijn Moedertaal." Johan Vrijer, leerling der derde klasse, vroeg het woord en dankte de scheidelde vierde klassers voor hun vriendschap feliciteerde hen met het behaalde succes. Hij hoopte, dat zijn klas het volgend jaar even gelukkig zal zyn als de scheidenden nu en wenachte hen allen een prettigen werkkring toe. Namens de geslaagden sprak de heer Verhoef directeur en leeraren toe. Hü dankte voor de prettige leiding en voor de groote toewijding, steeds van de zyde van het personeel ondervonden. Zeer zeker zullen alle oud-leerlingen met liefde en dankbaarheid aan de kweekschool blijven denken. Hy bood namens de geslaagden een pianokleed aan. Mejuffrouw Nella Kortenoever dankte namens de meisjes mej. J. Valk voor 't door /laar gegeven handwerkonderwij» en bood haar een vaas met rozen aan. Nadaê een koortje weer gezongen had, vroeg de heer H. de Blouw, voorzitter van gecommitteerden, het woord. Op duidelijke wyize schetste hij de eigenaardige en moei lijke taak der gecommitteerden. Het deed hem genoegen te kÉhnen constateeren, dat hier door gecommitteerden en personeel prettig samengewerkt was De bétr De Blo^w wees geslaagden erop, dat zij nu zelfstandig moesten gaan optreden in de maatschappij. Jullie hebben'van de Regee ring een acte van bekwaamheid gekregen de Regeering beschouwt jullie als zelf- i standige menschen. Juist nu goede leiding zoo hoog noodig is, moeten jullie op eigen kx-achten vertrouwen by de aanvaarding van een mooie, maar moeilyke taak. Be denk, dat in de opvoeding steeds de zachte heerscher» het overwönnen hebben. Met zachte heerschers wordt hier niet bedoeld het geven van zwakke leiding. De taak der opvoeding is het met vaste hand aangeven van de strakke wegen, maar alle handelin gen moeten gedragen worden door de liefde. De liefde moet voor den onderwijzer bij 't vervullen van zyn taak het hoogste gebod zijn. Spreker lichtte dit aan de hand van gedichten vap Pexk en Henriëtte Roland Holst toe. ADVERTENTIEN. Inplaats van kaarten. Ondertrouwd CORN. GORISSEN eiv> JANSJE J. P. DE PATER. De huweiyks-voltrekking zal plaats hebben. D. V. 28 Juli a.s. 1988 17 Gouda, Gouwe 30. Rietveld bij Woerden 14 Juli *27 Heden behaagde het den Heere, van onze zijde weg te nemen, in de hope des eeuwigen levens, onze geliefde Echtgenoofe Moeder, Behuwddochter, Zuster, en Behuwdzuster ZWAANTJE HOGENDOORN, in den ouderdom van 29 jaar.x Hij doe ons in zijn Goddelijk welbehagen berusten. GOUDA, 16-7-1927 Cronjéstraat 27. 2004 34 Namens de familie A. BARDELME1JER C. H. BARDELMEIJER E. C. BARDELMEIJER G?en bloemen. De teraardebestelling zal plaats hebben Dinsdag 19 Juli a.s. des middags 12 uur vanaf 't sterfhuis. Aan allen die mij den 3en Juli blijken van belangstelling gaven mijn 'hartelijkeu dank. 1987 6 LEO SANDERS. Dl*. TIN CATI, Speciaal-art» voor Spijsvertering», Rheu- matische en Zenuwziekten, is vftn 17 tot ea met 31 Juli 1990 5 AFWEZIG. Kendrachtsweg 65, Rotterdam. B(j de N.V. HOUTHANDEL v'h. Firmn J. G. ALBLAS te WAD DINXVEEN kan geplaatst worden voor vaatwerk een bakwflaan 1989 10 De Lijst der Nummers van de nog niet afgehaalde prijzen: welke door H H. Winkeliers beschikbaar zijn ge steld, hangt vanaf'heden ter inzage bij: 10 Balt. A. de Jong en 1999 J. Houtman-Bosma. lessen aangeboden, op zeer billijke voor waarden, voor leerlingen H. B. S. eo Gymnasium, voor candidaten BOUWKUN DIG OPZICHTER, enz. door P. S. DAÜVILLIER, 751 10 ZEUGSTltAAT K Ondergetekenden bevelen zich be leefd aan voor de levering van tegen zeer concurrerende prijzen. Bezorging aan huis zonder eenige prijsverhooging. 2000 2,0 Aan hetzelfde adres GEVRAAGD leeftijd 15 16 jaar. Fa Gebrs. de Brulin, v.h. K. ESSEBOOM. 2eugestraat 76 Telef. 585 van de nog voorhandan zijnde Aanbevelend, GOUWE 1 GOUDA. 2001 25 Etui met zilver Taartenschep 5.—, zilver Naaigarnituur 3.90, zilver Boter- en Kaaamesje 5.75, zilver Koekvork 3.50, zilver Slalepel en Vork 8.50, zilver Cijfertjes 2.50. HEETMAN, Oostpiein 8 ROTTERDAM. 1M7 i» Het voordeclige adres. GELD- ROTT. ÜREDIETBAHK, Jozaf laraëlslaaa BI, OCA HA AB. r. 2% «Am. k. «Poorw. ambt. fm. voorw. OOK ZONDER BORG. Gaan aiauwa lav. vara. 1964 8 OFFICIEELE DEALER THE UWIVERSAJL CAR. Lange Tientfeweg 5 - Splorlngstrast 131 - Telefoon 380 I 1435. I 1355.- f. o. b. Rotterdam 1872 60 In- van alia aoortan flaaaotian la TUINSTRAAT 73, QOUOA

Goudsche Courant | 1927 | | pagina 2