0. 2 id - GBUDA. DEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Dit blad verschijnt dagelijks behilve op Zon- en Feestdagen 11. FEUILLETON. rond eerde De Gouden Heuvelen. Gouda ,85iS Vrijdag 22 Jirijl 1827 j 88» Jwg»ng BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, JEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, KEEL'WIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. De dood van den Roemeenechen Koning BUITENLANDSCH NIEUWS. (Word* vervolgd). el verkrijgbaar: Een leven zonder vreugde is als een verre spoorreis zonder restauratiewagen. land werd uitgeroepen. 1916 overleed prins jongste zoontje. De mo ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda an omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.28. Van buiten Gouda en den bezorgkring: - - 1 - 4 J'*■*•*- *- van den prtfs. i, elke regel meer *.50. Op is het knaapje liefde en toe- een- onder den druk 1—regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentün in-het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheida-advertentiën de helft van den prtfs. Roman van F. A. M. WEBSTEK. Uit het Engelsch vertaald. [oor POT, gemeente Gouda. ggea, smetten and-, snij- en ver- nden en voeten, ge huld, huidverschil- zweren, open bee- in en uitwendige i met Wortelboer’s Wortelboer. t by de verkoopern tien. 958 18 schop van een ongeduldigen stoker, dat oude herinneringen doet ontwaken of nieuwe gedachten inspireert bij ben, die voorbestemd! zijn voor een zwer vend leven onvörsdhillig of zij ooit te voren een zeereis maakten of niet. Aanvankelijk had dit alles weinig Nieuwe overstroomingen in Saksen. Zware regens hebben de laatste dagen de Zwarte Elster in Saksen plotseling sterk doen stijgen. De rivier is buiten haar oevers getreden en heeft het gebied tusschen Hoyerswerda en Piassa overstroomd. De bevolking van Mückenberg en het omliggen de bruinkolengebied werd gealarmeerd en heeft een dijk opgeworpen om uitbreiding der overstroomingen te Voorkomen. Door een nieuwe styging van het water werden echter een aantal zandzakken weggespoeld, zoodat over een breedte van een kilometer een gat in den dijk werd geslagen. De stad Mückenberg ligt ten deele onder water en de oogst is vernield. Het W. B. meldt nog, dat een pionieraf- deeling te Mückenberg is aangekomen om den verwoesten dijk te herstellen. Het werk zal drie dagen duren. van interessante JWel uit vroegere^ sn versierd is me', i den tekst waarby LNDRUK van het oemde St. JANS slechts MT. ng en de ontwik >udsche Handel en rbindingen te wa ven der Gemeente en Volkshuis- n en Wetenschap- wjjs te Gouda; De Gouda; Gouda a's ste monumental* DUITSCHLAND. Een dievenbende. In de slagerijen van „Broste” te Berlijn zijn eenigeh tijd geleden vleeschdiefstallen op zeer groote schaal ontdekt, welke zich uitstrekten over een tijdsverloop van ruim vyf jaren. Naar de „Vossieche Zeitung” thans ver neemt, heeft het onderzoek door de politie verrassende resultaten opgeleverd. Gecon stateerd werd, dat een bende van twintig personen, grootendeels employé’» van „Presto”, zich net alleen bepaalde tot dief stallen, doch dat zij ook, uit vrees voor ont dekking der misdaden, in den nacht van 12 op 13 Maart 1926 de uitgebreide opslag plaatsen van de firma in vlammen heeft doen opgaan. In totaal zijn tot dusver 20 personen in hechtenis genomen, verdacht van diefstal en heling. Ook werd nog een geheime rookery ont dekt. De hoofddader vroegere portier vluchtig. (illlIISUIE COIKAXT. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaa. 4.26, par week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorgdag per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.16, met kuadagablad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 11, GOUDA by onze agenten en loopers, den boekhandel sn de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend va» fr—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. heeft nooit waar geluk geheerscht. Ferdi nand, de thans overleden koning, was se dert tien maanden lydend, prinses Eliza beth, s konings oudste dochter, die in 1921 als gemalin van koning George van Grie kenland in Athene haar intocht deed, geer de nauwelijks drie jaar later naar Boeka rest terug, toen de republiek in Grieken- legd door het leger, dat juist de elementen bevat, waarop Carol eventueel zou kunnen steunen. Zal het ooit eens zoover komen dat ko ning Michaël waarlijk zal regeeren Roemenië is broos en haar fundamenten staan niet diep in het nationale grondge bied. Nog geen vijftig jaar immers is het geleden, dat Karl von Hohenzollern tot ko ning van Roemenië werd uitgeroepen, na dat hij sedert 1866 prins-regent was ge weest. De banden tusschen het Roemeen- sche volk en zijn vorstenhuis waren nim mer zeer sterk en zij zyn nog^^mmerke- iyk verslapt ten gevolge van de gebeurte nissen, die zich gedurende de laatste paar jaren in de koninklijke familie hebben af gespeeld. Een moeilijke jeugd en een zware jonge lingschap wachten den kleinen koning, die de vreugden der kindsheid ook niet kent. Want binnen de muren dér koninklijke da voorpagina 50 hooger. Gewone advertantitn «n ingezondea tnededeelingen bQ contract tot zar.r garadneear den prijs. Groate letters «n randan worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekoman, teneinde van opname verzekerd te zijn. trugigetrokken, de Bciersdochter, met [toestemming zijn [verlaten, in 1920 Hk sloot, dat een h, toen de kroon- woepen en prinses ;ijn gemalin werd. H Lambrino een in haar ex-echtge- yan haar vijfjarig his gesproten, be- wvanneer zy wan- fceuilly ziet zij de pet Carol aan het om haar bekom- ten zooals hij het Éb deed. Een ndeu- IQjesco, beheerscht l»r stemde hij toe |n rechten op den De Hofadel. Een oordeel van „keizerin” Herinine. De tweede echtgenoote van den vroegeren keizer Wilhelm II heeft het voorbeeld ge volgd van de huidige koningin-weduwe van Roemenië en schrijft thans ook in de Ame- rikaansehe pers. De „Voss. Ztg.” meldt, dat het Ameri- kaansche weekblad „The Saturday Evening Post”, onder den titel „My Life by Her- mine”, een artikelenreeks gaat publiceeren van de hand van de gemalin van den ex- keizer, waarvan Zaterdag a.s. het eerste verschijnt. In dat artikel, zoo deelt de „V. Z.” mede, oefent de schrijfster scherpe critiek op de vroegere hofkringen. Zy vertelt o.m., hoe zy met haar echtgenoot, prins Schönaich Carolath, herhaaldelyk de bijeenkomsten in de Berlynsche luxe-hotels heeft bygewoond, waar de (hofadel, en dan vooral de jongere elementen, die zich wel eens van de knel*- lende banden van de hofetiquette wilden losmaken, placht te verschijnen. Met ont zetting schrijft zy, hadden zy daarbij de toenemende neiging onder die kringen waar genomen om unfaire critiek te oefenen op keizer en keizerin. Op die avonden placht dan duchtig geroddeld te worden over alle mogelyke gebeurtenissen aan het hof: ver- leening van onderscheidingen, bevorderin gen, enz. De schrijfster voegt hieraan toe, dat een en ander niet uit kwaadwilligheid of met slechte bedoelingen geschiedde, maar niet temin vrat het gif geleidelijk door en oefen de tenslotte ook invloed op de hooge poli tiek. „Strooplikkers én lastertongen hebben geleidelijk de sociale structuur onder mij nd. Nog voor dat de oorlog uitbrak, hebben zy reeds den grond gelegd voor de vernieti ging van de oude maatschappelijke toestan den." De „Voss. Z." wacht met belangstelling af, wat de „Adelsgenossenschaft” te ant woorden zal hebben in „Kreuzz.” en „Adels- blatt” op de critiek van deze zijde op den vroegeren hofadel. Gouda. 1000 vermelding van n Instellingen iren uitgevoerde jevpn hoe de 1 iqdsche IJssel zal komen. >.75 keek Maureen and^zoekend’ in Nan nie’s oogen. Er lag een mystiefce, som^- bero glans in, terwijl ze met een stau rende uitdrukking over het hoofd van het meisje heen in do dui^telmie blik ten. Nannie, o. Nannie. Wat is er?” riep ze verschrikt uit. Een magere hand werd gerufrtstellenri' op haar schou der gelegd. Blijf kalm/”, üuiaterdle de oude vronw. „Houdt je stil en wacht.” en brandstichter, een van de firma, is voort- eiiect op Maureen. Zij was te Southampton aan boord gegaan van de mailboot der Union Castle, nog geheel onder d'en indruk van het afscheid van haar tehuis, paar dien en al de menechen, te midden waarvan zij van af haar geboorte ge leefd had. Dadelijk had ze zich in haar hut opgesloten, miet de bedoeling zich geheel en al aan haar verdriet over te geven. t Mevrouw Burnside, ee|n vriendelijke, goedhartige matrone, die gedurende de (reis de hut met haar zou dleeden, vrees de dalt zij. zeeziek was en haastte zich, haar van advies te dienen, terwijl mï haar allerfel middeltjes aan de hanu deed, waarbij zijzelf evenmin baat had gevonden. Maureen wag er echter niet Wie te bjewKgen, Wnen vjan beiden te acceipteeren. Toen de goede oude dame bemerk te, dat het li/den van haar reisgenoo- te niet van physieken aard was, liet zij haar alleen, maar zorgde er voor, dat de hofmeesteres allies deed om het het meisje zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Den tweeden morgen na het vertrek van Engeland, stond Maureen op, ter- direct leen beroep op haar gedaan werd onderdrukte ze dit dadelijk. Doplni, kind', doen? Hier ^lijven natuurlijk, bij je eigen menschen. Wat wou je anders beginnen?” ,,Oh, maar je begrijpt het niet. Ik heb hier niets meer het kasteel en alles wordt verkocht.... en dan is Denms er nog in Airika. Ik moet naar hem. toe, hij zal roe nu noodig heb ben.” „Wil je over het groote zwarte water gaan, juffrouw Maureen? Nooit moet je dat doen. Verdriet en meer zorgen wachten je daar. Je plaats is hier in Erin, je moet er nooit over denken ons te verlaten. - „Het kan niet anders, Nannie. Dennis is vroeselijk toegetakeld door een groot wiid beest. Ik moet naar hem toe. Begrijp, je dan niet, dat ik niet anders kan?” Het vuur in den haard doofde uit, de vrouwen in de kamer zwegen en lalleen helt geruisch van den wind werdj geboord. Tv midden van deze stilte In, den herfst van reea, Ferdinands jo.,_ ..—Ier van den thans opgetreden koning Michall, prinses Helene, werd in 1925 door haar man, kroonprins Carol, smadelyk verlaten na een pijnlijk schandaal. Tusschen al deze oudere, ge desillusioneerde mensek opgegroeid ongetwijfeld wijding bejegend, maar In de kille zaamheid van het milieuen eener dreigende toekoiraR. Welke gevoelens zulten zich van Mi chaels vader, d'en ex-kroonprins meester maken wanneer hy verneemt dat zyn zoon tje tot koning uitgeroepen is? Hy woont in Neuilly by Parys, waar ook Mme Zizi Lambrino zich heeft schoone Roemeensche 0 wie hjj, na eerst zonde militaire post te hebbéi een morganatisch huwi jaar later werd ontboei prins tot de orde was^f Helene van Griekenlajil MJen weet, dat Mme 3 proces heeft gevoerd te; noot om de opvoeding zoontje, uit deze verbin kostigd te krygen. Vad delt met het knaapje fl limousine voorbijsnellen stuur, die zich niet mé mert en haar heeft v« kort nadien prinses Hel we, derde vrouw, Mme thans zijn leven en iri dén afstand 'van al troon. De stilte in de kamer was volmaakt. „Je zult gaanl”, ftuisterdie Nanniej en eindelijk, „o, ja, je gakt. En heel, heel vetr weg zie ik een berg. Hij is groot, zwart, grimmig en vreesettijk wreed)het met klimop begroeide pad dat er heen 1 eidt, is een wog van pijn, mioeiliikheidl, lijden en verdriet. Mijn God, dat zul je allies reemaken., kind maar de fop van de berg is gekrotonril met geluk, dat is de beloo- ning, die je daar wacht. Maat ik schrik van alles wat je door moet maken, voordat je die kruin bereikt.” De oude vrouw hield op met spre ken en zonk terug in haar stoel. Mau reen 1 uiverde Het was bijna geheel dbnker in het huisje gewonien en de wind, buiten gierde, terwijl hij tegen de rammelende deur opwoei. „Moge de Heiligen je behoeden fan de Maagd Maria je in haar bescher ming nemen, juffrouw Maureen”, fluis terde oude Nannie terwijl het meisje opstonri1- om te vertrekWett. „Als de moeilijkheden "Jkonnen, denk dan aan die woorden uit den Bijbel „Ver draag het verdriet 'in dien nacht, want de morgen zal vpedle brengen.” HOOFDSTUK III. wijl mevrouw Bumside haar bad nam. Op dat vroege uur waren de dekken vrijwel verlaten, maar een jong offi cier groette haar beleefd en meer dan een mannelijke passagier, die naar boven was gekomen om zijn morgen- pijp te roeken, wierp belangstellende blikken op het mooie lersche meisje, wier i bleekheid liaak( bekoorlijkheid nog meer deed uitkomen. Een groote, breedgeschouderde man, met een vuil gele gelaatskleur, die plotseling een hoek otnkwam, bleef stokstijf staan en staarde haar brutaal aan. „Verduiveld, dat is een knap meisje”, zeide een beambte van de Uganda-Spoorweg-Maaftschappij tot zijn vriend*. „Ja”, antwoordde de andere, ,,maer het zal mijn niet onaangename taak zijn, die vervloekte „dag” (Am. Portugees) een trap te geven, als hij haar niet met het noodige respect be handelt.” „Nonpens, Tommy, je klontje toch niet ais ridder opwerpen voor Iedere vrouw aan boord, noch kun je zonder provocaltie iederen „dago’1’ dien je out- n#oet toetakelen, omdat je nu toeval lig aen dat soort het land hebt.” „Zonder provocatie he? Heb je gezien hoe hij bet meisje aankeek ENGELAND. Een landbouwteintoonstelling gesloten. Wegens mond- en klauwzeer. De landbouwtentoonstelling der Zuid- Oosteljjke graafschappen, die gisterochtend te Tunbridge Wells geopend werd is van middag plotseling gesloten. Het vee werd voor desinfectie geïnterneerd. Er heeft zich n.l., naar men vermoedt, een geval van mond- en klauwzeer voorge daan. Te middernacht was het bericht bin- nengekomen, dat de ziekte te Maidstone was uitgebroken, tengevolge waarvan 33 dieren moesten wonden afgemaakt. Tun bridge Wells ligt binnen de voorgeschreven 15 myl van Maidstone, waarbinnen geen vee mag worden vervoerd. Lord Balfour zal als minister-president optreden. Gisteren is bekend gemaakt, dat Lord Balfour, die aanstaande Maandag 79 jaar wordt, tydens (te reis van dén premier naar Canada de leiding van de regeering op zich zal nemen. Het zal in December 25 jaar geleden zijn, dat de toenmalige mr. Balfour tegenwoordig Lord Balfour, als premier af trad Een mynwerkersvrouw naar Egypte. Een sympathiek gebaar van ko ning Foead. Een zekere mrs. Clements, de vrouw van eert mijnwerker in Durham, schreef onlangs aan koning Foead, die zich thans, zooals men weet, in Engeland ophoudt, een brief, waarin zij hem verzocht haar, daar zij ze’f in behoeftige omstandigheden verkeert, een retour naar Egypte J.e willen verstrekken tot het bezoeken van het graf haret ouders. Haar vader had meer dan veertig jaren by de Egyptische spoorwegen ge diend en zy had hert land, waar zij geboren was, sedert 25 jaar niet meer teruggezien. Koning Foead heeft thans aan de mönwer- kersvrouw schriftelijk doen weten, dat hjj last heeft gegeven, de kosten van de reis uit zyn fondsen te doen bestrijden, en haar verzocht, hem nadere bizonderhedén mede te deelen omtrent haar vader, de plaats waar de graven liggen, enz. Paratyphus als gevolg van het eten van Nederlamdsche groente. In Z.-W. Kent zijn volgens een 'Reuter- telegram enkele gevallen van parathyphus voorgekomen, die geweten worden aan het eten van uit Nederland ingevoerde veldsla. Men beweert^ dat er een cultuur van die ziekte is gevonden by <te analyse van deze groente. Twee visschers afgedreven in een open boot, zonder eten of drinken, en eerst na 12 dagen door een stoomschip opgepikt. Woensdag zijn te Tilbury twee visschers aangebracht, die twaalf dagen in een open boot op den Atlantischen Oceaan hébben rondgezwalkt, totdat zy eindelijk door het stoomschip Abuera werden opgepikt. De mannen zijn naar een ziekenhuis overge bracht. Het zijn de 50-jarige Charles Wil- Koning Michaël. een regentschaparaad ingesteld, waarvan de tweede zoon van wijlen koning Ferdi nand, Nieolaas, alsmede de eerste president van ’t hof van cassatie, Buzugan en Miron, de patriarch, deel uitmaken. Tot den tijd van Michatt's meerderjarigheid, dus gedu rende een veer lange periode, zal deze re- gientschapsraad het bewind in handen ne men. Er is wel gevreesd, dat de dood van ko rting Ferdinand aanleiding zou geven tot politieke woelingen, juist in verband met de troonopvolgingskwestie. Ónmogelijk achtte men het n.l. in sommige kringen geenszins, dat de gewezen kroonprins Ca rol en diens aanhangers zich niet zouden laten welgevallen, dat de leiding van 's lands zaken in hoogste instantie in den vervolge zou berusten by een regentschaps- raad, doch tot dusver hebben ons nog geen ernstige berichten bereikt, die op fel verzet wijzen. Wel wordt nog steeds heimelyk of openlijk actie ten gunste van Carol gevoerd en aangedtrongen op het te niet doen van den regentschapsraai, maar aan den ande ren kant heeft de regeering uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen. De tyd zal inmiddels moeten leeren ,of op eenig oogen- blik der toekomst de z.g. Carolisten tot da den zullen overgiaan, m. a. w. een. revolutie zullen ontketenen of een staatsgreep ple gen, waarvan het doel dan zou zyn Carol aan het bewind te brengen en dén regent- schapsraad weg te vagen. Ondertussehen is Jiljroods de rod van trouw aan Michaël afge- Een merkwaardige overeenkomst bestond er tusschen den thans overleden koning Ferdinand I en zyn voorganger, koning Cairo! I, die zjjn oom was en dien hy in 1914 opvolgde. Spnak men vóór dien oorlog van het Roemeensche koningshuis, dan rees on- middellyk de figuur op van de koningin, van Carmen Sylva, de fijn-besnaarde en artistieke vrouw, wier literair werk ook in ons land veel werd gelezen; sprak men nó den oorlog van de koninklijk» familie, dan was het in de eerste plaats over koningin Maria, de begaafde, maar zeer ijdele en in- trigreerende vorstin, die met haar zucht voor reclame het prestige van het konings huis heeft geschaad. Haar Amerikaansche reis, verleden jaar, goed bedoeld en grootsch opgezet, was een bittere misluk king, welker plotselinge afbreking ten ge volge van de ziekte van den koning als een ware verlossing werd beschouwd. Ferdinand, die een stille, verlegen man was ,van wien een Fransch diplomaat ge tuigde: „Ce Hoi est un monsieur”, had by het partijkiezen van Roemenië aan de zijde der geallieerden een zwaren stryd met zich zelf uit te vechten. Hy was immers een Hohenzollern, van den Katholieken tak van Sigmaringen, en hy zag hoe zijn legers ten strijde togen tegen het volk, dat het zjjne was. Hy had zijn militaire opvoeding te Berlijn genoten en was in de Pruisisdtie school gedrild. 'De Duitsche generaals, die z(jn land kwamen bezetten, waren óf zyn IwrmMSters vrienden was een neef van Keizer Wilhelm en ver- f want met tal van Duitsche vorsten uit de bondsstaten... Hen allen moest hij verloo chenen, zyn gevoelens voot zijn geboorte land onderdrukken. Hy deed het. Met denzelfden moed als koningin Elisabeth van België, hertogin van Beieren, het heeft gedaan. Na afloop van den oorlog heeft koning Ferdinand zooveel als slechts in zijn macht was gedaan om de gevolgen van den oor log te boven te komen, die ook voor een staat, die de overwinning behaalt en rui mer grenzen krijgt,- zeer ernstig zijn. De genegenheid der boeren wist hij zich b.v. te verwerven door een belangrijke hervorming op landbouwgebied. Groote moeilijkheden heeft ty'dens zyn regeering den koning diens oudste zoon Carol bezorgd; deze, gehuwd met een Grieksche prinses, leidde een leven, dat hem, den toekometigen opvolger, den troon deed verspelen; hij knoopte namelyk op I paleizen te Boekarest, Sinaja en Cotroceni een sensationeele wijze een liaison aan met de bekende mevrouw Lupescu en het uit vloeisel dezer liefdesavonturen is geweest, dat bij een acte van 4 Jan. 1926 Carol’s troonsafstand ten behoeve van diens zoon Michaël werd bevestigd. Daar de kleine Michaël nog niet eens den zes-jarigen leeftijd bereikt heeft, werd 6) - ~7 „O, Naamie”, riep het meisje ein- deJijk uit, „het is heerlijk -zoo bij je te zjin, heerlijk al diezelfde troost woorden te hoeren, die je ook ge bruikte toen ?k nog eien klein, bang kind, was malar je kunt nu zoo wei nig voor iyie doen, Nannie. Dennis is zwaor gewond', ze dus ven hem niet eens vertellen, dat vader dood1 is.” „Dat wist ik al dagen geledén ik voelde het in inlijn beendleren”, viel de oudta vrouw haar in de rede. ,,Qod behoede ons, zal er» nooit een einde komien aan de moeiliikheid'en?’” „En notaris Staniforth is vanmor gen van Dublin gekoninen”, ging Mau- reen voort, „hij zegt, dat ik de paar den moot verknopen, nieft meer op het kasteel kam blijven wonen en weg van iullie allen. O, wat zal ik beginnen Nanmih, wat moet ik doen?” Een zacht gekreun ontsnapte Nan- lippen, toen zij de steed» grower wordende nrisêre lieerde. Maar toen er Er is iets in de deining van een schip, wanneer dit dbor d« machtige machine pwordt voortbewogen, in het trillen daarvan in den vagen geur van warme olie en in het gekletter van de

Goudsche Courant | 1927 | | pagina 1