OPRUIMING 10 To korting G.J, J.LOEVE N* Beurs van Amsterdam. Laatste Berichten. 'j hams en de 49-jarige George Robert May. Zy waren den 27en Juni met den schoener Lonnld A. Cressy uit Poolcove in New foundland ter vischvangst uitgevaren. Om 3 uur den volgenden ochtend waren 14 man, twee nan twee, in zeven booten van het sthjp weggeroeid om het vischwant uit te zotten. Plotseling geraakten zij in een dich ten. mist en verloren het contact met hun makkers. Zij wachtten het aanbreken van den dag nf, maar het bleef mistig en zij konden 't schip niet terugvinden. Ten slotte heschen zy het eenige zeiltje dat de boot bevatte en trachtten zy naar land te stu ren. De wind stak echter op en dreef hen verder weg, den Atlantischen Oceaan in. De mannen hadden als eenig voedsel een blikje niet 20 biscuits by zich en niets te drinken, hun dorst werd verschrikkelijk en de man- ijen raakten langzamerhand uitgeput. Wil liam 4 gaf May, die er het ergste aan toe was, alle biscuits. Acht dagen lang at noch dronk hy. Toon dreven de mannen door een gelukkig toeval tegen een ijsberg op. Dat redde hun het leven. Met behulp van een meB meden zy groote stukken uit het ijs en zogen die op. Dat gaf hun nieuwe krachten. Zy .stuwden een heeleboel ijsblokken in de boot en dreven verder. De moorddadige hit te liet het ijs echter spoedig smelten en weer waren de mannen aan honger en dorst ten prooi, 't Meest van al kwelde hun echter de stilte. Al waren de nachten mooi, tooh leden de menaohen vreeselyk, niet slechts van honger en dorst, maar ook van de in werking van het zeewater, dat op hun huid opdroogde. Daarbij bleef het steeds mistig, zoodat 7. ij geen schip in het zicht kregen. De elfde nacht bracht hun het toppunt van verschrikking'. Toen bliep er een hevige Zuid-Oosterstorm, die hun boot als een note- dop heen en weer wierp. Het stortregende en telkens sloegen er zware zeeën over de boot heen. De laatste riemen, waarover de mannen nog beschikten, gingen in dezen storm verloren. Tegen den ochtend bedaarde het weer en Williams heesch het noodsein, zij het ook zonder veel verwachting, want er heerschte weer een dichte mist. Toch was thans liet einde van de beproeving der beide mannen nabij. Dienzelfden dag dook 'a mid dags plotseling het stoomschip Albuera uit den mist op, nog geen 300 M. van de boot af. Aan boord van het schip had men het noodsein al opgemerkt, nog voordat de uit geputte mannen de Albuera gezien hadden. Zij waren dan ook vrijwel bewusteloos toen zij aan boord geheschen werden, Williams voeten waren zoo gezwollen, dat er drie man noodig waren om zijn zeelaarzen Uit te trekken. Het gelaat van de mannen was zoo geschonden, dat het nauwelijks meer her kenbaar was. - Aan boord van de Albuera zyn de vis- schers liefderijk behandeld. De bemanning hield een inzameling, die voor elk hunner ongeveer 100 gulden opbracht. Men verwacht, dat May en Williams bij een zorgvuldige verpleging de gevolgen van him avontuur wel te boven sullen komen. ITALIC. Spoorwegongeluk. Een «rustig ongeluk heeft gisteren avond in het italiaansche gedeelte van den Brennenspoorweg plaats gehad. Een goe derentrein ia in voile vaart ontspoord en van den spoordijk gevallen. De machinist wenl tusschen tender en locomotief dood gedrukt, terwijl de stoker ernstig verwond werd. Verscheidene wagons zyn vernield. De schade wordt op ettelijke millioenen Lire geraamd. CANADA. Een Canadeesch buitje. Reuter meldt uit Oalgary (Alberta) dat er Dinsdagavond bij Cochrane, in de Cana- deesche provincie Alberta, een geweldige hagelbui is gevallen. De hagelsteenen wa ren, zegt men, zoo groot als tennisballen. Daken van huizen werden ingedrukt en te legraafdraden knapten af. De hagelsteenen stapelden zich in de straten tot een hoogte van zestig c.m. op, en een aantal hagelstee nen, die vier uur na den storm naar Oalgar werden overgebracht, wogen nog een paar ons. Gelukkig woedde de bui over een be trekkelijk kleine uitgestrektheid. VEREENïGDE STATEN. Een triestig diner. Vier ledige stoelen. De Amerikaansche bladen béVatten een verbijsterend verhaal. Een zekere Paul Evander verliet 28 jaar geleden zijn vrouw en drie kinderen te Seattle, in den staat Washington om naar Klondike te trekken om daar goud te del ven. Hij was oorspronkelijk van plan slechts enkele weken te verblijven, doch deze we ken groeiden tot maanden en de maanden tot jaren, zonder dat Evander succes had. Toen li y op het punt stond het delven op te geven en te vertrekken, stiet hy op een rijken goudader, die hem een groot ver mogen bezorgde. Hy vertrok naar het naaste telegraafkantoor en zond zijn vrouw en kinderen bericht van het heugelijk nieuws: „Wij zijn eindelijk rijk. Over twee maan den kom ik thuis". Evander hield woortfa doch toen hy te Seattle aankwam, vond hy zyn huis ledig, terwijl niemand in de om geving de familie Evander bleek te kennen. Evander begon daarop het land af te rei zen op zoek naar zijn familie. Tot hij te Börnlngham, in Alabama, belandde, op der. verjaardag van zijn vertrek van Seattle naar Klondike. Hy trad daar ter stede een groot hotel binnen en bestelde een diner voor vjjf personen, voor hemzelf en vier ledige stoelen voor zijn vrouw en zijn drie kinderen. Sedert heeft Evander elk jaar op den zelfden dag Jn hetzelfde hotel met zyn vrouw en kinderen in den geest aan een diner aangezeten. Maandag j.l. heeft hij voor ddft zooveeleten keer het triestige di ner besteld in een afzonderlijk eetzaaltje. Twee keliners' «tonden ger«èd hem te be dienen. Toen Evander, een schraal, lang, grijzend man binnenkwam, gaf hij last: „Laat het diner opdienen". De kellner vroeg: „Voor één persoon?" Evander ant woordde kort: „Voor vijf". Gang na gang werd daarop binnengedragen en na ieder gerecht werden de onaangeroerde gerech ten weder afgenomen door de verwonderde kellners. Uitdaging tot een duel. VoLgens de te Los Angelos verschijnende „Examiner" heeft aartshertog Leopold van Oostenrijk, die dezer dagen met zyn secre taris in Californië aankwam, graaf Lazlo Szechenyi, den Hongaarschen gezant te Washington, tot een duel uitgedaagd. De aanleiding tot deze uitdaging zou een geld quaestie zyn. Leopold zou n.l. in 'geldver legenheid hebben verkeerd doordat hü het grootste deel van zijn geld op een of andere manier was kwyt geraakt. Hy wilde nu een leaning sluiten en wendde zich op .raad van zyn secretaris tot den Hongaaarschen ge zant, met de boodschap, dat hy door diens bemiddeling van vrienden te New York de verlangde leening wenschte te verkrijgen. De gezant zou toen telegrafisch hebben ge antwoord: „Ik heb uw taktloos telegram ontvangen. Gy moet uw vrienden te New- York mededeelen, dat zy u geen geld moe ten zenden via de Hongaarsche legatie.' Leopolds secretaris verklaart nu, dat Ieopold het woord „taktloos" als een be- leediging heeft opgevat, en aan den gezant oen telegram heeft gezonden, waarin hij hem onder het oog hield, dat hij vóór den oorlog slechts een lakei was van de familie Habsiburg en verder de volgende uitdaging schreef: „Ik wil u zeggen, dat schikkingen worden getroffen voor een duel en ik sla u myn handschoen in het gezicht." De aartshertog heeft in tusschen aan ad miraal Horthy, den Hongaarschen regent, telegrafisch om fondsen gevraagd om hem in staat te stellen naar Hongarije terug te keeren om graaf Szechenyi daar te bekam pen. De opstand in Nicaragua. Het jongste treffen tusschen Amerikaan sche matrozen en Nicaraguanen ondelO generaal Sandino heeft groote beroering gewekt in de openingszitting van het vijfde congres der Pan-Atnerikaansche arbei dersfederatie, aldus een telegram uit Was hington. In een korte, hartstochtelijke rede voering, die door de Latynsch-Amerikaan sche vertegenwoordigers onstuimig werd toegejuicht, verklaarde de Nicaraguaansche afgevaardigde, dat, indien de Amerikaan sche marinetroepen liet land niet verlieten, zy de geheele bevolking zouden moeten vernietigen. Bizonderheden over het geval-Sandino zijn nog niet officieel ter kennis gebracht van het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken of het departement van marine. Volgens de jongste berichten, die te Washington zyn ontvangen, blijker. ongeveer honderd Nicaraguanen te zyn ge dood door de gemeenschappelijke krijgs macht van Amerikaansche matrozen en Nicaraguaansche politie. Gezegd wordt, dat er ook nog 500 zijn gedood' dqor vyf Amerikaansche bombairdeermachines, die naar het terrein van den strijd werdlen ge dirigeerd door den officier, die het bevel voerde over de Amerikaansche matrozen in Nicaragua. Deze vliegmachines vlogen boven de troepen van Sandino, bestookten hen met een vernietigend machinegeweer en maaiden hen als het ware weg. BINNENLAND. Het Amsterdamsche raadslid Solkesz. De heer Weiss verzoekt vernieti ging van het raadsbesluit tot toe lating van den heer Solkesz als raadslid. Het gemeenteraadslid A. Weiss heeft aan Ged. Staten van Noord-Holland' ver zocht, het besluit van den gemeenteraad tot goedkeuring van de geloofsbrieven van de nieuwgekozen raadsleden te vernietigen voor zoover het betreft de toelating van den heer Solkesz. Adressant verzoekt dit op grond hier van, dat de heer Solkesz „een eerlooze daad heeft begaan" door zich niet te hou den aan de bekende overeenkomst, en dat hy „op oneerlijke wyze" zyn eenmaal ge geven verklaring heeft vervangen of her roepen. Gezondheidscommissie. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland heeft 'benoemd tot lid vah de Gezondheidscommissie te Maassluis, wiens aftreding volgens den rooster zal plaats hebben op 1 Juli 1029, den heer J. Kres, technisch ambtenaar by het Hoog heemraadschap Delfland. Het bevolkingsvraagstuk. Begin September zal te Genève worden gehouden de World population Conference. Voor Nederland zijn tot leden van den Ad visory Council aangewezen: dr. Marianne van Herwerden, lector te Utrecht en prof, mr. H. W. Methorst te 's-Gravenhage, die een rapport zal uitbrengen over de geboorte daling in Nederland. Daar kunnen ze 't. De gemeenteraad van Warder (N.-H.) heeft gistermiddag reeds de begrooting voor het volgend jaar behandeld en goedgekeurd. Deze behandeling heeft ongeveer tien mi nuten geduurd. Kegeeringshulp aan Maastricht. Een millioen voor woningbouw. De Commissaris der Koningin in Lim burg heeft gisteren in de vergadering der Provinciale Staten van die provincie mede- deeling gedaan van een missive van den Minister van Arbeid, waarbij een mil Hoen gulden wordt beschikbaar gesteld voor wo ningbouw te Maastricht. Voorts zullen maatregelen genomen worden om de Maas- trichtsche nijverheid te helpen. EERSTE KAMER. Het wegenfonds Het zevende leerjaar. De Eerste Kamer heeft gisteren behan deld het nieuwe mijnlyntje in Limburg. Ir. Koster meende de noodzakelijkheid van de door de Staatsmijnen te exploite'èren spoor wegverbinding tusschen de Staatsmijnen Emma en Hendrik met de Maurits waar voor een onteigeningsontwerp noodig was) in twijfel te moeten trekken. Overeenstem ming tusschen den Minister van Waterstaat en den Limburgschen afgevaardigde werd niet bereikt; stemming werd echter door ir. Koster niet uitgelokt. Een meer algemeéne discussie heeft plaats gehad over de eerste begrooting van het Wegenfonds en over het ontwerp be treffende het weldra in te voeren verplich te zevende leerjaar, eerste stap naar den zevenjarigen leerplicht, welke waarschijn lijk ook nu weer drukte de minister zich, blijkbaar slechts om formeele redenen, uiterst voorzichtig uit 1 Juli van het volgende jaar in werking zal treden. Het Wegenfonds heeft voornamelijk plei dooien voor onzen echt-Nederlandsch er, straatklinker uitgelokt. De heeren Smeenge, Polak en Moltmaker wierpen ziek als ver dedigers van deze straatbedekking op, welke het voordeel heeft, dat zy aan onze industrie en aan onze binnenschippery werk verschaft, terwijl het klinkerraateriaal tegenwoordig zeer verbeterd is. De heer Moltmaker vroeg zelfs een onderzoek naar quaüteiten en kosten van klinkerwegen en de minister heeft dit vraagstuk nog in stu die. Mr. van der Vegte wil de klinkers, waar mogelijk, gebruiken, doch Z. Exc. liet dui delijk doorschemeren, dat de automobilisten de voorkeur geven aan een meer gesloten wegdek, al heeft de natuurminnende heer Polak hiertegen juist bezwaar, wijl deze be strating sleciht schijnt te zyn voor de be planting langs de wegen. Dezelfde senator verzette zich tegen de voorgenomen verbin ding DiemerbrugHilversum, waarbij een aantal fraaie landgoederen het zal moeten ^ontgelden. De aandrang van den kunstzinni- gen senator mocht echter niet baten: minis ter van der Vegte kon er slechts op wijzen, dat de gevreesde weg een provinciale is, waartoe geheel buiten het Rijk om is beslo ten. En verlangt men van den verkeers minister, dat hy de Provinciale Staten van Utrecht waarschuwt voor vandalisme, niet geheel zonder reden vreesde mr. van der Vegte, dat men hem, den grootsten vandaal van Nederland, voor zijn spiegel zou plaat sen! Waarna de begrooting van het Wegen fonds goedgekeurd werd. Het zevende leerjaar heeft in den Senaat evenmin als in de Tweede Kamer een zwa- ren strijd té verduren gehad. De woordvoerder van de S.D.A.P. was natuurlijk niet voldaan, met name niet over den indirecten dw«ng, welken dit wetsont werp brengt om -onderwijzerswachtgelders in dienst te nemen.. Wil de Regeering hierbij gaan tot 60 jaar, dit was den heer Ossen- dorp te veel en de beperking van de benoe mingsvrijheid ging hem al evenzeer ter harte, blijkbaar heel wat meer dan het ergerlijke feit, dat er dagelijks onderwijzers in ons land benoemd worden, terwijl gemeentebesturen en 'schoolbesturen de 800 wachtgelders laten rondwandelen: die komen immers voor rekening, van het Rijk! De ver standige wachtgelders zullen het hunne denken over hun thans, volgens den heer Ossendorp aangerande „vrijheid". Hier woog voor den socialist al wederom het groepsbelang (en wel de vrijheid om op Rijkskosten te blijven lanterfanten) zwaar der dan het algemeen belang. De minister van Onderwijs had natuurlijk geen zware taak met de weerlegging van deze roode grieven en het eind was, dat slechts twee Ühristelyk-historische leden zich tegen het wetsontwerp verklaarden. GEMENGDE BERICHTEN. Een gsslooze dag. Te Wichita in den staat Kansas is het gastarief verhoogd. De huisvrouwen hebben hierop geantwoord niet den Woensdag tot gaslooze dag te verklaren. In 15.000 van de 18.000 huizen, die bjj de gasfabriek aan gesloten zyn, heeft Woensdag geen enkele gaspit gebrand. De vrouwen zetten hun ge zinnen koude dranken en spijzen voor en genoten nog extra, dat zy eens een dag niet behoefden te koken. De beweging was ontketend door de ver- eaniging van huisvrouwen, die tevoren te vergeefs getracht had de gasfabriek te be wegen de verhooging in te trekken. Een ernstig auto-ongeluk op den weg OmmenHardenberg. Gistermiddag omstreek® half vier had op den weg tusschen Ommen en Hardenberg een ernstig auto-ongeluk plaats. Een groote G-persoons luxe auto van den heer de Vieq uit Nunspeet reed van Nunapeet naar Nieuw Amsterdam. Op genoemden weg moest de auto een venterskar passeeren. By het passeeren week de kar naar links uit, met het gevolg dat de auto tegen den wagen botste. De auto sloeg over den kop en werd zoo goed £ls totaal vernield. De heer V., die aan het stuur zat, kreeg wonden aan hoofd en arm. De chauffeur, die naast hem zat, werd ernstig gewond. Van de overige inzittende twee dames en twee kinderen, kreeg een der dames een vrij ernstige hoofdwonde. De andere dame en de kinderen kwamen er vry goed af. De chauf feur is naar het R. K. Ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Ter plaatse verleende Dr. B. uit Harden berg de eerste hulp, nadat allen waren bin nengebracht bij den landbouwer Bos. De staking in de bouwvakken in Winterswijk geëindigd. De patroonsorganisatie ixl de bouwvakken besloten in hun resp. ledenvergaderingen op Donderdag 21 Juli de staking te beëindigen op de volgende voorwaarden: In een collectief contract zal vermeld worden dat de arbeidstijd zal zijn 8 uur, Zaterdag 5% uur. Het uurloon zal bedragen van metselaars 60 ct., voor timmerlieden 55 ct. voor opper lieden 47 ct. Bij overwerk zal voor het twee de uur 10 worden uitgekeerd, terwijl voor de overige uren 50 en voor werkzaam heden op Zon- en feestdagen 100 'Zo zal worden uitgetaald. Bij ziekte zal gedurende 13 weken 70 worden uitgekeerd. Op de erkende Christ, feestdagen zal het loon worden doorbetaald. De staking heeft 13 weken geduurd. De voortvluchtige notaris failliet verklaard. De krach op het notariskantoor te Groningen. «U Notaris S., uit Groningen, heeft, zooal® wy reeds meldden gedurende twee dagen in Hoogeveen in een hotel gelogeerd. Woens dagavond zes uur is hy vertrokken zonder zijn rekening te betalen met achterlating van zijn jaB en actentasch. Hy heeft gedu rende de beide dagen, dat hij in het hotel vei'blyf hield, te bed gelegen en niets ge nuttigd. Drie personen van de recherche uit Groningen stellen, in samenwerking met den burgemeester van Hoogeveen, een onderzoek in. Een gerucht, als zou de Boaz-bank voor 26.000 betrokken zijn in de zaak van den voortvluchtigen notaris H. S. te Gronin gen, kan worden tegengesproken. Het be treft slechts eene onregelmatigheid in een acte, welke vermoedelijk geen nadeel zal veroorzaken. Er gaan verschillende geruchten rond over particulieren, die groote bedragen, zelfs van 70 80.000, bij den notaris hadden staan. Men doet het best daaraan niet te veel ge loof te slaan en het onderzoek af te wach ten. De reqhtbank te Groningen heeft fail liet verklaard den sedert Maandag voort vluchtigen notaris H S. Tot rechter-com missaris is benoemd mi'. Kloppenborg, tot curatoren zijn benoemd mrs. Bolt en A. B. Rood. Staking by een autobusdieoist. Een bedrijfsleider schiet op stakers. Sedert «enigen tijd is een staking onder de chauffeurs van den auto-omnibusdienst Schiedam—Rotterdam uitgebroken. Gister avond begaven de beide bedrijfsleiders, de heeren A. van Hoogendorp en Bada zich van het kantoor van de Stadhouderslaan te Schiedam naar de garage aan de Nieuwe Haven aldaar. Een aantal stakers en nieuwsgierigen volgden de beide heeren. By het ziekenhuis aan de Nassaulaan werd plotseling een klinker naai- de bedrijfslei ders geworpen. Geen van beide werd ge raakt. Het politie-onderzoek heeft uitge wezen dat düe steen niet geworpen is door een der stakers. De heer Van Hoogendorp trok, direct nadat de steen geworpen was, een revolver en loste een schot dat even wel niemand deerde. De heer Bada trok een gummistok. Een oogenblik stonden de twee partyen tegenover elkaar maar ten slotte vervolgden de bedrijfsleiders hun weg, steeds gevolgd door de stakers en het publiek. Op de Nieuwe Haven zyn de bei de heeren de garage van een verhuurin- richting ingegaan, waar zy de politie waarschuwden. Inmiddels kwamen eenige stakers met een agent van politie in de ga rage. De agent fouilleerde de bedrijfslei ders, maar er werd niets op hen gevonden. Bij ondeizoek dn de garage werd een leege revolver gevonden en een gummistok. Eveneens werd een patroonhouder met eenige scherpe patronen gevonden. De bedrijfsleiders zyn in het politiebu reau in bewaring gesteld, waar zy, nadat procesverbaal was opgemaakt, zijn heen gezonden. De heer Van Hoogendorp verklaart dat hy, nadat de klinker geworpen was, in de lucht heeft geschoten. Een dierenpark bij Rotterdam. Grootsche plannen van den heer Loos. Na de Haagsche plannen komt thans een bekend Rotterdammer, de heer C. N. A. Loos, eigenaar van het Restaurant Loos op het Hofplein, met dergelijke ideeën. De ont werpen zyn reeds gereed, de contracten ge- teekend en in 1928, het jaar der Olympische Spelen, zal Rotterdam zyn dierenpark heb ben. De heer Loos is namelijk eigenaar van het „Plaswyck-Park", dat zich door aan koop van, belendende gronden tbuns uit strekt van Hillegersberg tot Schiebroek. De eigenaar is een groot dierenvriend. Reeds het vorig jaar was hy begonnen met een miniatuur-dierentuin. Dit jaar werd door aankoopen deze diergaarde uitgebreid, zoo dat zy reeds een aardige collectie apen, kan- geroes, herten, uitheemsóhe vogels en zee leeuwen omvat. Doch voor het volgend jaar wacht den Rotterdammers een verrassing. Met de firma L. Ruhe te Alfeld aan de Lei- ne by Hannover contracteerde de heer Loos voor aanleg en bevolking van een park voor wilde-dieren-in-den-natuurstaat. De firma Ruhe is, zooals men weet, de groote con current van Hagenbeek. En 't is te verwach ten, dat deze haar best zal doen om zoo na tuurgetrouw mogelijk een rotsplateau te leggen en dit te bevolken met een keurcol- lectie, direct geïmporteerd uit de binnelan- den van Afrika. In September a.s. wordt een aanvang ge maakt met den bouw. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. 6.05 Rome (499 m.): Orkest. 7.35 Londen: Sonaten van Beethoven, 8.05 I/onden: Orkest. Manchester (384.6 m.): Concert. 8.35 Leipzig: Declamatie en muziek. 10.20 KopenhagenGuituarsmuziek. Hilversum: 5.007.00 Muziek; solist# mej. K. Ryineke (piano). 7.00 V.P.R.O. Prof. de Graaf over „Geloof en Ongeloof"; daarna Bach-cyclus. 8.15 Kurhaus-concert. 10.8012.00 Dansmuziek. Daventry: 6.20 en 7.05 Orkest. 8.05 Mil. band. 9.55 Negerliedjes. 10.15 Uitzending uit een theater. 10.50 Pianomuziek 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs Radio: 6.055.55 Gemengd pro gramma. 8.50 Concert. Langenberg: 5.50—6.50 Concert; 8.20— 9.20 Concert; 9.20 Rijn-avond, muziek, zang en declamatie; daarna een zangspel en dansmuziek. Het aantal luisteraars in Duitschland. Het aantal ingeschreven luisteraars in Duitschland bedroeg op 1 Juli ruim 1.700.000 hetgeen weer een belangrijke stijging by het vorige kwartaal beteekent. De prijsvraag van den Duitachen Radio-omroep. Eenigen tyd geleden heeft de Reichs- Rundfunkgesellschaft een prys uitgeloofd voor een speciaal voor de radio geschikt theaterstuk. Er zyn thans in het geheel niet minder dan 1200 manuscripten door de jury ontvangen, zoodat het wel eenigen tyd zal duren, voor dat deze haar niet benijdens waardige taak heeft vervuld. ONZE KÓLQNrtN. „Oud roeat". VolgenB de „N. Soer. Crt." heeft de ma rine een opruiming gehouden van enkele oude schepen, welke niet meer zeewaardig waren, Het waren de „Hydra", .Hermelijn", „Bulhond", „Wolf" en „Speurder". Ze werden verkocht aan den meestbieden de, maar veel heeft het gouvernement voof de aftandsche schuiten niet gekregen. De „Hydira" bracht maar 190 op. Dit was het laagste bod. Voor de „Wolf" heeft men nog het meest gekregen en wel 800. De ,,Bu'- hond" en „Hermelijn" gingen respectieve lijk voor 650 en 600 van de hand. Er bestond geen animo, om de „Speur der" te koopen. Het bod op deze rammel kast was zoo bespottelijk laag, dat de koop afsprong. De genoemde schepen zullen nu geheel onttakeld en als oud roest verkocht worden. De „Hydra" werd door een Arabier en de drie andere schuiten, eens de trots van onze marine, door een Japanner gekocht MARKTBERICHTEN." Kaasmarkt Alphen a. d. Rijn. 21 Juli. Aangevoerd 46 wagens, met ryksmerk le srt. 4145, 2e art. 36-46. Handel matig. Gemeentelijke Vischmarkt Gouda, Openbare vischafsiag op Vrijdag 2! Jtt'i 11 u. v.m. Aangevoerd versche schol w versche schelvisch. Verdeeld in partijtjes. De prijzen varieerden van 0.400.60 voor schol en van 0.300.50 voor schelvisch. SPORT EN WEDSTRIJDEN Singelloop. Tot de clubs, die in principe besloten hebben aan de Singelloop deel te nemen, behoort ook nog de A.V.V. „Alphen'. Een mooi bewija, dat de Athletdekbeoefening by Alphen een vaste plaats heeft verovert en thane ertoe 'medewerkt de vele voethal- clubs, die dit nog niet onder de oogen zien, voor de athletiek te wfnnen. Mede door de waarschijnlijke deelname van O.N.A. en Excelsior, is liet bijna zeker, dat/de ,*Sin- gelloop" wordt gehouden. WISSELKOERSEN. 21 Juli. 22 Juli. Officieel. Londen 12.11% 12.11% Berlijn 59.29% 59.32% Parijs 9.77% 9.77% Brussel 34.69% 34.69% Zwitserland 48.06 48.06 Weenen 35.15 35.16 Kopenhagen 06.77% 66.76 Stockholm 66.87% 66.85 Oslo 64.52% 64.50 New-York 2.49% 2.49% Niet officieel. Praag 7.39% 7.39% Madrid 42.63% 42.68 Milaan 18.56% 13.58 Prolongatie 33% 8 'Zo N. W. S. 76%. Bcursoverzicht. De affaire op de Amsterdamsche Effec tenbeurs was heden dooreengenomen vrij goed. De rubberfondsen waren goed ge opend in verband met de kleine stijging der robbenpryzen. Amsterdamriibber, waarin nogal wat omging, behaalde een avans van enkele procenten. Voor scheepvaartwaarden werd eenige be langstelling aan den dag gelegd, waarby ook deze fondsen over het algemeen goed gedisponeerd waren. Suikeraandeelen trokken weinig attentie. H.V.A. kwamen op een eenigszin® verhoogd niveau te liggen. In tabakken ging niet veel om, doch ook deze waren goed van toon en in het bijzon der was izulka het geval met certificaten der Oostkust. Petroleumwaarden hadden een kalm ver loop. Koninklijken kwamen ©enigssine bene den de slotnoteeringen van gisteren te lig' gen. Ned. Industriepapieren hadden een kalm verloop. De kunstzydeaandeélen geiden ech ter iets lager. STADSNIEUWS. GOUDA, 22 Juli 1927. Raadsvergadering op Vrijdag 29 Juli. iBUjkens mededeeling aan de Raadsleden heeft de Burgemeester het voornemen den Raad bijeen te roepen op Vrijdag 29 dezer des avonds te 8 uur. Diploma M.U.L.O. Voor het diploma M.U.L.O. A zijn ge slaagd Neeltje Dercksen, Ha. C. Smit, Na. de Koning, O. v. d Meijdèn, G. J. H. de Vries en C. Revet, allen leerlingen van de Prinses Julinaiaschool. Van de 7 candidaten voor dit diploma slaagden er van dieze school 6. Overgangsexamens van de Gemeentelijke Handelscursus te Gouda. Van de Opleidingsklasse tot de le klasse zyn bevorderd: G. Dernee, G. Schoonder- woerd, J. van Ardennen, Ga. Roelofs, A. de Jong en N. Bezemer. Naar de lie klasse zyn bevorderd: C. Boer, P. Tuinman, P. Kraaijeveld, Ja. Boot, J. Kooiman, C. Punt, G. Grendel en G. Reinaard. Afgewezen verpl. vakken 5, voor Duitech 1. Bevorderd naar de Ille klasse: D. van Dam, Pa. Lafeber, H. Verhoef, W. van Bergen, W. Kuik, P. de Zeeuw, J. Gravesteijn, C. Signer, C. Desesng, G. v. d. Ham, W. Meilof, A. de Gruil, J. van Ingen, H. Jongeboer, J. v. d. Neut en B. (Belonje. Afgewezen verpl. vakken 5, Fransch 1, Duitsch 3 en Engelsch 1. Bevorderd naar klasse IV: A. Versluis, G. Dortland, >H. Engelhard, J. tBezemer, P. de Jong, P. Bakker, J. de Vos, A. den Held, R. Boonstoppel, G. van 't Wout, H. Kempkes, Ma. Jonkheid, Ga. Hooimeijer, J. van Ingen, C. van Bijsden, A. de Groot, J. Boerma. Afgewezen Fransch 5, Duitsch 4, En gelsch 2. Uitgereikte diploma's voor Boekhouden, Fransch, Duitsch, Engelsch en Stenogra fie aan G. J. Graafland en J. E. Visser; Boekhouden en Stenografie aan Ma. Schultz; Boekhouden, Duitsch, Engelsch en Stenografie aan H. H. Veder; Boekhouden, Engelsch en Stenografie aan A. Vermey; Boekhouden, Fransch, Duitech, Engelsch en Stenografie aan A. v. d. Graaff; Stenogra fie aan J. P. L. Negryn en J. Valk; Boek houden, Duitsch en Engelsch aan G. Punt; Engelsch aan M. A. de Groot; Boekhouden aan J. J. Smit, N. Vermeulen en J. G. v. d. Heuvel; Boekhouden en Engelsch A. Bey; Boekhouden aan A. H. Teunissen, P. Ter- louw en J. v. d. Heijden; Afgewezen Boekhouden 3, Fransch 2, Duitsch 1 en Engelsch 2. Diploma Typewriting: C. van E ijsden, A. den 'Held, J. W. de Vos, G. van 't Wout, R. Boonstoppel, P. B. Bakker, Ca. Ca. de Weger, P. N. Kraaije veld, G. J. Rjjnaard, G. J. Grendel, P. Ver kerk, H. C. J. Versteeg, Pa. Lafeber, H. A. Jongeboer, W. v. Bergen, B. Belonje, Th. d. Linden, A. A. J. de Grutfl, Ja. Kooiman en Ja. Pa. Boot. Afgewezen 6. Examens Rijks H. B. S. te Gouda. Tot de le klasse zijn toegelaten zonder examen: L. Vroman, Gouda; J. W. D. C. Marck, Stolwijk; Ma. Sa. Wa. Aberson, M. Vos, H. de Blouw, A. J. IJsSelstijn, allen te Gouda; D. C. Schouten, Waddinxveen; M. C. van Markesteyn, Ja. Sa. Baerents, A. J. de Man, J. Pannevis, Aa. Je. He. Goe- dewaagen, allen te Gouda; C. Beusekom te Hekendorp; Je. Wa. v. d. Veer, G. C. Soe- ters, Aa. Ae. Weurman, allen te Gouda; F. Boer, Lange Ruige Weide; Ma. Fa. Ja. Aders, L. J. W. Aders, beiden Oudewater; Eth. So. van Schaik, Gouda; J. Scheet. Schoonhoven, P. v. Heumen, Schoonhoven; Ae. F. Moerkerken v. d. Meulen, Zegwaard. Toegelaten tot de lie klasse: Aa. Ha. Ja. Voorsteegh, Gouda. Toegelaten tot de Ille klasse: W. Hoogen- dijk, Schoonhoven. Toegelaten tot de IVe klasse: P. Sprang, Waddinxveen. Toegelaten tot de Ve klasse: Aa. Ha Ger- n.eraad, Gouda. Examen voor de le klasse: 3 candidaten. Afgewezen. Bevorderd zyn van klasse la naar 2a N. Amesz, A. Bijl, A. van Dokkum, J. de Bruyn, D. de Jong, J. Louwerenburg, A, Manschot, Aa. Moerkercken v. d. Meulen, Eth. Muller, G. Poelenye, B. van Schaik, J. Schell, M. v. d. Velden, J. de Weger. Afge wezen 3. Bevorderd van klasse lb naar klasse lib J. Rijkel van Bruggen, Ca. v. Hemert tot Dingshof, Je. Hol, N. Leefsma, A. Nieburg, Ja. Nieburg, E. Fagée Schaeffer, C. Vlaardingen, La. Beezhold. Afgewezen 7. Bevorderd van klasse II naar klasse III Ia. Blom, J. Boer, A. Cosijn, Chr. Hendrik sen, D. v. d. Heijden, Te. v. d. Heijden, A. de Jong, G. de Jong, Wa. Jue, Ma. Korten- oever, P. Kruit, H. de Mol, S. Moons, Oskam, H. Questro, M. de Raadt, B. Smal- bil, W. Peeze. Afgewezen 5. Bevorderd van klasse III naar klasse IV H. Baerents, H. Bertheux, A. Beukers, Ca. Bosch, W Brouwer de Koning, A. Dane, Ma. DauvillV- D. Dirkzwager, Ny. Dort land, La. Ebbinge, Pa. v. Lange, Ma. Pan nevis, W. Piets, Wa. Prummel, L. Trouw borst, Ge. Veerman, A. v. d. Vlis, H. Weur man, J. v. Wijngaarden, C. Zwart Voorspuy, Ma. van Koest. Afgewezen 4. Bevorderd van klasse IVA naar klasse V A.: J. v. Sierenberg de Boer, F. v. Gelde ren, He. Schipper Cha. de Zeeuw. Bevorderd van klasse IV B naar klasse V B.: G. Baerends, A. van Grootheest, Hoogenboezem, W. v. Hulzen. P. Jager, T. d. Linde, J. Miedema, M. NBeburg, J. Pot voorw., M. v. d. Voo, A. Zw^rt Voorspuü 'Afgewezen 3. Het Gemeente-archief van Gouda. geëindigd. Zoordra het Comité definitief zal Wij ontvingen van den Gemeeute-archi- zyn samengesteld, zal daarvan nadere nVP var» het verslag over den toestand van het I dedeeling geschieden, terwijl ook aan de Gemeente-archief over het jaar 11926, dat plannen van het Comité bekendheid zal door de langdurige ongesteldheid! van den archivaris eerst thans verschijnt. In het verslag wordt allereerst medege deeld dot de custos, de heer S. H. van der Kraats tot groote tevredenheid van den ar chivaris werkzaam was en hem trouw ter zijde stond bij het beheer der archieven. De toestand van de gebouwen eischen dringend herziening. De herstelling en ver nieuwing van het bindwerk van de gemeen telijke archieven werd voortgezet. In 1926 werden 100 registers hersteld en in nieuwe perkamenten banden gezet. Het voor dit jaar toegestane crediet voor buitengewone herstellingen ad 600.werd geheel ver bruikt. Voor 1927 stond de gemeenteraad op nieuw een zelfde bedrag toe, zoodat met deze zeer noodzakelijke werkzaamheden dp regelmatige wyize kan worden doorgegaan. Een deel van het rechterlijk archief en ook het notarieel archief eischt, ook wat het bindwerk, de portefeuiles inbegrepen, betreft, dringend herstelling. Het ligt in het voornemen van den archivaris den heer Algemeen Rijksarchivaris te verzoeken het toestaan van een crediet hiertoe door de Re geering, te bevorderen. Ten geschenke werd ontvangen: van den heer Gemeente-archivaris te s-Gravenhage een exemplaar van de Goud- sche Courant uit 1796; van den heer W. Arntzenius te 's-Graven hage, een ets (18e eeuw); (Gentleman of Gouda). van den heer Gemeente-archivaris van Amsterdam eenige oude predikbeurtenbrief jes, afkomstig uit de nalatenschap van den heer G. D. Blom H.Gzn. van Mevr. de Wed. Dr. L. A. Kesper, in leven archivaris dezer gemeente, diverse bescheiden en aanteekeningen, op dit ar chief betrekking hebbende. Den gevers werd dank gezegd voor hunne schenkingen. Aankoopen hadden niet plaats. Ontvangen werden de verslagen van on derscheidene archieven en de gewone ver volgwerken. Voor de archiefbibliotheek werden enkele boekwerken enz. aangekocht of ten ge schenke ontvangen, o.a.: „Het zilveren gety", gedenkboek uitgege ven by het 25-jarig huwelijksfeest van H. M. de Koningin, door Prof. Dr. H. Brugman. „Handvesten", verzameld door de Profes soren Mr. E. J. J. v. d. Heijden en Dr. W. Mulder, S. J., te Nijmegen. Alt-Hollandische Fliesen" door E. M. Vis en Commer de Geus. Rijks-archief in Zeeland „Retroacta" van den Burgerlijken Stand in Zeeland. Heiligen en hun attributen. Algemeen Ryks archief „De regeerings- aichieven der Geünieerde Provinciën". Namen en wapenen der heeren Raden van Gouda (manuscript). „Sprokkelingen in Nederland". Reeks B en C, door Mr. A. Loosjes. De Geschiedenis van het Nederlandscbe Volk", 4 deelen door Prof. Dr. P. J. Blok. .Benevens diverse overdrukken van arti kelen op de Goudsche Geschiedenis betrek king hebbende of daarmede verband hou dende. Verliezen aan archivalia werden niet ge leden. Vele personen raadpleegden in het ver slagjaar wederomfccle archieven, hetzij voor genealogische, hetzy voor historische onder zoekingen. Desgevraagd verleende het ar- chiefpersoneel hulp en bijstand. Naast deze veelvuldige, dikwijls zeer. tydroovende onderzoekingen werden gege vens verzameld betreffende historische aan gelegenheden, enz. In dit verband worden hier genoemd: een onderzoek naar het handvest van 1272 van Graaf Floris V ten behoeve van Prof. Mr. E. J. J. van der Heijden te Nij megen; inlichtingen verstrekt aan Mr. E. A. lones te New-Wales (Engeland) betreffende de miskelk door Vrouwe Jacoba van Beieren aan de voetboogschutters van St. Joris al hier, geschonken, waarschijnlijk in 1425 en de nog aanwezige zilverschatten in de on derscheidene kericen in deze gemeente; het onderzoek naar een „preuve" in het St. Elisabeth-Gasthuis alhier, op verzoek van de Regenten van deze instelling; Inlichtingen omtrent de voormalige Ka pel van het St. Catharina-Gasthuis, ten be hoeve van den heer H. M. van Dijk te Am sterdam; opgave van de organisten der St. Jans- kerk in het tijdvak 15721600 ten behoeve van den heer J. Zwart te Zaandam; een onderzoek naar de 'betrekkingen in het begin der 16e eeuw tusschen de stad Bunzlau (Silezië) en Gouda in verband met de ververaching van grachtwater, enz. (aan leg kanalenstelsel) door bemiddeling van den heer F. Regout, alhier, verzocht door den archivaris dier stad; gegevens omtrent de pottenbakkerij en de pypmakerij in de 17e eeuw op verzoek van den heer Directeur van het Ned. Mu seum te Amsterdam. Door den archivaris persoonlijk werden gegevens verzameld voor een studie inzake de historie van den toren en de klokken van de Groote- of St. Janskerk, alhier en van het Stadhuis (voortzetting). Ontheffing winkelsluiting. Burgemeester en Wethouders maken be kend dat gedurende de kermisweek van 16 Augustus de winkels geopend mogen blijven. Bazar Remonstrantsche Kerk. Naar men ons meldt is het gisteren door ons gepubliceerde bericht ever de bazar van de Remonstr. Kerk niet volledig. Dit kon ook niet, daar de werkzaamheden voor de samenstelling van dit Comité nog niet zijn worden gegeven. Het uitbreidingsplan der Gemeente. De Burgemeester van Gouda brengt te' kenmia dat vanaf 25 Juli a-s. gedurende 4 weken op de Secretarie der Gemeente in Kamer no. 2 voor een iedeir ter inzage ia neergelegd het gewijzigde plan tot herzie ning van het plan van uitbreiding voor deze gemeente, met ontweip-besluit tut vaststel ling van dat plan. Voor meerdere bijzonderheden verwijzen wy naar de betreffende advertentie xn dit nummer. Benoeming. Tot bureaulist© van de vernieuwde Bad en Zweminrichting aan de houtmansgracht is met ingang van morgen 23 Juli benoemd, Mejuffrouw de Wed. Wamxet. Hrt concert ran de Gem. Zangv. „Excelsior" in het Houtmansplantsoen. Op verzoek herinneren wij gaarne nog even aan het concert dat de Gem. Zangiver- eeniging en kinderkoor „Excelsior" zal ge ven op Maandag 25 Juli, des avonds half acht in het Houtmansplantsoen. Een programma van de te zingen liederen zal tegen een geringe pry# te bekomen zyn. Treinvertraging. De sneltrein welke gisteren te 5.54 van Gouda naar den Haag vertrok, kreeg naby Voorburg een langdurig oponthoud door een defect aan de machine. Door den machinist werd gepoogd het de fect te herstellen, maar dat gelukte slechts den deele. Na een uur te hebben stilgestaan kon de trein heel langzaam tot aan het sta tion Voorburg komen, waar een hulpma chine gereed stond om den defecten te ver vangen. Te Voorburg verlieten een aantal reizi gers den trein om zich vandaar per elec- trische tram naar den Haag te begeven. Nadat dit v geschied, stoomde de trein op naar den tlaag, waar ze met 70 minuten vertraging aankwam. Teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den agent van politie Bloemzaad. Donderdag 21 dezer is te Haarlem ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wyien den lieer H. 'Bloemzaad, in leven agent van politie alhier. iDe overledene is door zyn corpsmakkers giafwaarts gedragen. Door de superieuren van den overledene, Commissaris van Po litie en inspecteur waren bloemen gezon dne. Namens de commissaris en inspecteur wenden deze door den hoofdagent-necher cheur van politie Negrijn met een enkel toe passelijk woord aan de baar gehecht. Ge noemde hoofdagent sprak ook namens de afideelitig Gouda van den Algemeenen Ne- derlandschen Politie Bond waarvan de over ledene jarenlang bestuurslid geweest is een woord van dank voor wat de overledene voor zijn organisatie gedaan had, evenzoo werd namens het corps waarby de overle dene langer dan 19 jaar gediend had, woord van hulde en afscheid gesproken. De organisatie en het politiecorps hadden bloemen gezonden. Een familielid bedankte voor de eer aan den overledene bewezen, Demonstratie met politiehonden. Gaarne vestigen wy nog even de aan dacht op de morgenmiddag op het Sport terrein aan den Graaf Florisweg te houden demonstratie met politiehonden, welke te 3 uur n.m. door de „Dresseerclub" Gouda gehouden wordt. De demonstratie heeft ten doel, te be vorderen, de propaganda voor het africhten van den gebiuikshond en zal daarom, als het bewijs hieivan het batig saldo niet ln de kas der Vereeniging worden gestort, maar ter beschikking worden gesteld van bet Stormramp-Comité. Aanrijdingen. Gistermorgen omstreeks 11% uur is de 64-jarige J. H., wonende te Moordrecht, op de Markt alhier aan gereden door een wa gen bespannen met een paard en bestuurd door M. V., wonende alhier. De man kwam te vallen en bezeerde zich aan de rug en beenen, doch geneeskundige hulp behoefde niet te worden ingreoépen. Omstreeks 9V4 uur v.m. gisteren heeft op den hoek van de Groenendaal en Markt een aanrijding plaats gehad tusschen een kaasbrik bestuurd door J. de V. wonende te Berkel en Rodenrys en een handwagen van A. de B., wonende alhier aan den Groenen- daal.De handwagen kwam op het trottoir' terecht en werd tegen de buitendeur van de fa. Wytenburg geslingerd, met het gevolg dat de deur van dit pand ernstig werd be schadigd. Daar de beide bestuurders schuld hadden aan het ongeval, fa de schade, welke geraamd werd op 12.50, door hun samen vergoed. Agenda. 23 Juli 1% u. OfficieSle opening Verbeterde Stedelijke Zweminrichting, 23 Juli, 3 uur. Sportterrein. Demonstratie met politiehonden. 25 Juli, 7% u. Houtmansplantsoen Muziek tent. Concert Gem. Zangvereeniging „Ex celsior". 29 Juli 8 uur Gemeenteraad. Padvindersagenda. Vrijdag, 7% u. Esperanto cursus. Albers en Cleeft, Amsterdam „27684.i Behoudens goedkeuring van H.H. Ged. 1 Staten i» het werk aan den laags ten in- I schrijver gegund. SCHOONHOVEN. Voor het diploma M. U. L. O. A slaagde gisteren te Rotterdam G. H. Kuglenburg alhier. BERKENWOUDE. Donderdagmorgen had alhier ten Raad- huize plèats de publieke aanbesteding van electricitfeitswerken. De uitslag was als volgt: Van den Hof, Coevorden 27829.- Van den Berg, Waddinxveen „31753.- Electriciteitsbureau Delft „29595.- Meijnse Co, Amsterdam „27734. Chr. Stolker, Bergambacht „29400.- RECHTZAKEN. Vrouwenkiesrecht. Wegens gemoedsbezwaren niet ter stembus verschenen. Een getuigende vrouw. „Dat Uwe vrouwen in de gemeenten zwijgen, want het is haar niet toegelaten te spreken, maar bevolen onderwor pen te zijn, gelijk ook de wet zegt". Er waren gistermorgen ongeveer 40 vrouwen uit Zeist voor het Utrechtsche Itan- tonger«cht gedagvaard, omdat zy geen ge hoor hadden gegeven aan den haar uifcge- reikten oproep, ter stembus te komen bij gelegenheid 'van de jongste verkiezingen voor de Provinciale Staten. Van deze veertig vrouwen waren er twee in eigen persoon verschenen, alle anderen hadden samen één gemachtigde gezonden. Een der verschenen vrouwen verklaarde, dat God de Heilige niet wil, dat de vrouw deelneemt aan de stemming. „En daarom heb ik dat nu ook niet gedaan en ik hoop het ook nooit te doen." God wil niet alleen, dat wy niet zullen stemmen, God wil óók niet, dat wy zullen gaan naar de stembus. De andere vrouw verscheen voor het bekende hekje in de kantongerechtszaal met een grooten by bel in zwart foudraal onder den arm. Zy naderde statig, met zeer lang zame» stap en wenschte daardoor aan het geheel blykbaar een plechtig karakter te geven. De vrouw deelde mee, dat haar wei gering om aan de stembus te komen, gegrond was geweest op de Heilige Schrift. En meteen haalde ze den bijbel uit het zwarte foudraal en sloeg dien voor haar open. Zy wenschte daaruit voor te lezen. De kantonrechter: Dat is niet noodzake lijk. Als u my de plaatsen noemt uit den bijbel, waarop u zich beroept, dan is dat volkomen voldoende. De vrouw vond dat niet voldoende en begeerde den kantonrechter voorlezing te doen van eenige teksten, waar men zou lezen, dat het de plicht der vrouw is om stil te zyn en den man onderdanig. Zy sloeg in haren bijbel op. De kantonrechter: Ik weet dat al. Het is Spreuken 31, vers 23. De vrouw: Neen, mynheer de rechter, dat is het niet. Het is I Corinthe 14. En zy las plechtig voor wat daar staat, onder voorafgaande opmerking, dat zij het wel heelemaal uit het hoofd kon opzeggen, maar dat zy het nu nog eens duidelijk ver langde voor te lezen: „Dat Uwe vrouwen in de gemeenten zwegen; want het is haar niet toegelaten te spreken, maar bevolen onderworpen te zyn, gelijk ook de wet zegt. En zoo ziji iets wil leeren, laat ze te buis haar eigen mannen vragen. Want het staat leelijk voor de vrouwen dat zy in de ge meente spreken." De kantonrechter: Is u daarmede klaar? 'De vrouw: Nog niet. Ik sla nu bovendien nog op Genesis 3. De kantonrechter maakte een gebaar om duidelijk te maken dat hij deze voorlezing niet noodzakelijk oordeelde eit genoeg had aan de aanwijzing van de plaatsen in den bijbel. Maar de vrouw was het daarmede heele maal niet eens, had Genesis 3 al opgeslagen en las voor: „En tot de vrouw werd gezegd: Ik zal zeer vermenigvuldigen uwe smart. Met smart zult gij kinderen baren. En uwe man zal over u heerschappij hebben." De kantonrechter meende, dat de vrouw thans klaar was met haar voorlezing. Maar die meening bleek onjuist te zyn, want zij las direct verder, nu uit Genesis 3 vers 19: „In het zweet Uws aanschyns, zoo sprak de Heer tot Adam, zult gij Uiw brood eten", welken tekst de vrouw nader toelichtte met de mededeeling, dat hieruit blijkt, dat al leen de man naar buiten mag optreden en niet de vrouw. De man was er eerst, dat was Adam; toen werd er van Adam een rib genomen en toen kwam Eva. Die kwam dus later. En de vrouw las al wederom voor uit Genesis 3 vers 22, allemaal om aan te too- nen, dat de vrouw stil moet zijn en de man alléén mag spreken. De kantonrechter verzekerde nogmaals, dat hy er nu heusch voldoende van wist, maar de vrouw sloeg thans den bijbel dicht, vergat blykbaar alles van wat zij zoo juist had voorgelezen en hield daarna een soort van godsdienstige beschouwing, onder aan haling van tal van bijbelwoorden, in een zóó snel tempor dat zy in haar gedachtengang niet meer te volgen was. 'De kantonrechter probeerde nog een en kele maal de vrouw te beduiden, dat hy nu volmaakt op de hoogte was, maar zij was nu eenmaal aan het woord en bleef aan het woord. De kantonrechter gaf het maar op. Uit den onuibputtelyken woordenvloed viel nog op te visschen, dat de vrouw op al deze bij beluitspraken haar weigering baseerde om ter stembus te verschijnen. Zij hoopte nooit van haar leven de groote zonde te begaan door te knielen voor een afgodsbeeld en dus hoopte zij ook nooit van haar leven aan de stembus te komen. Zy betreurde het zéér, dat het in ons vaderland al zóóver was ge komen, dat men de vrouw wilde verplich ten in het stembureau te verschijnen. Wie als vrouw aan die roepstem van de wet ge hoor geeft, zal geen toevlucht in den Hemel meer hebben. „En om dat nu eens duidelijk te maken, ben ik vanmorgen met Paulus hier naar toe gekomen en zal ik ook weer met Paulus heengaan."» t De kantonrechter kreeg eindelijk gelegen heid iets te zeggen: U heeft er ondanks'alles dan tooh geen bezwaar in gezien, zelf hier te verschijnen en uw woord te doen? De vrouw had haar antwoord onmiddellijk bij de hand en teide: Ik was blij om eens een oogenblik aan deze plaats den Heere te mogen aanroepen en hier voor Zijn godde lijk aangezicht te getuigen van myn blijd schap in Zijn woord. Blij was ik, om hier te kunnen opkomen voor de eere onzes Gods. De kantonrechter wilde weer iets zeggen, maar de vrouw ging in één adem verder* Maar nu kom ik ook nooit meer. Ik wil nu voortaan ook geen stukken van het gerecht meer aannemen, u hoeft me. niets meer te sturen, want ik neem niets meer in ont vangst. En ik neem ook geen enkele straf aan, want alles wat met deze zaak in ver binding staat, is zondig volgens de Schrift. De kantonrechter: :U onderwerpt zich dus niet aan de wetten des lands. De vrouw: Alleen aan de wet van God. De kantonrechter: „Ik zal heden over 8 dagen schriftelijk vonnis wyzen. De vrouw: 'k Zal het wei in de krant la- Ik stoor me toch niet aan die straf. En ik wil nooit weer terugkomen. De bijbel ging in de foudraal. En ovan deftig- statig als de vrouw gekomen was, keerde zy naar haar plaats op de publieke tribune terug. Het O. M. eischte tegen alle vrouwen 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. (Utr. Dgbi.) UliAADLOOZE DIENST. Leu vliegenier gevallen eu gedood. PARIJS, 22 Juli. De Mati» meldt uil MeU dut een militair vliegtuig naby Metz is neergestort. De vlie genier werd gedood. Levine laut een nieuw vliegtuig bouwen. PAltIJS, 22 Juli. De bladen melden dat Levine in Frankrijk een nieuw vliegtuig laat bouwen voor een vlucht over den Atlantische» oceaan. Het vliegtuig zal 2000 K.M. meer kunnen afleggen dan de Coluxiibia. Een wolkbreuk boveu Noord-Slees wijk. KOPENHAGEN, 21 Juli. ln Noord-Sleea- wyk heeit een wolkbreuk ernstige over- strooinmgen veroorzuakt. De oogst wordt bedreigd. Een aardbeving geregistreerd. HERLIJN, 22 Juli. De seismografiathe inrichting heeft hedenmorgen een ernstig# aardbeving geregistreerd, wuarschynlyk op 5500 K.M. aLtand. De Fokker VII le CoiiHtanlinopei aangekomen, lieden vertrokken naar HuUapesit. De Fokker VII met van Lear Black is uit Aleppo gister in iddug te Constuntüiopel aangekomen en vertrekt heden naar Bu dapest. Het Rotterdam sche Ziekenhuis aan de Coolsingel voor duizenden benadeeld. ROTTERDAM, 22 Juli. Sedert eenigen tijd had men opgemerkt dat veel aicohoi ve id ween uit de apotheek van het Gemeen- te-iZiekennuia aan de Coolsingel. Een der knechts die daar werkte, dte 39-jarig# knecht J. W. A. weid verdacht meer van d# zaak te weten. Men hield hem in het oog, en gisteravond toen hy naar huis ging werd hij door een rechercheur gevolgd. Bij de woning hield de politie den knecht aan deze bleek in het bezit te zyn van 4 flesaghen, inhoudende ongeveer 9 Liter al cohol van 96 Hy werd naar het politiebureau overge bracht en legde een volledige bekentenis af. Hij vertelde reeds 10 a 12 jaar geregeld alcohol en medicijnen uit de apotheek te hebben medegenomen. Als zyn medeplichti- weeg hij aan de 50-jarige knecht in het Ziekenhuis W. A. M. Ook deze werd Ie* avresteeid. In zyn woning werd een huis zoeking verricht. Men vond daar een voor- aad alcohol alsmede een party zwachtels die eveneens uit de apotheek waren gesto len. A. deelde verdea- mede dat hij de alcohol verkocht aan den Eau de Col ognefabrikant J. H. te Schiedam. De Rottevdamsche politie begaf zich naar Schiedam maar H. bleek reed» te zyn ge vlucht. Hoewel niet met zekerheid valt op te geven hoeveel er gestolen is, staat toch wel vast dat het Ziekenhuis in den loop d«r jaren voor duizenden ia benadfceld. RADIO TELEGRAFISCH WEF.ItnF.KlOHT 22 Juli. Hoogste stand 763.3 te Haparanda. I«aagste stand 781.3 te Sielt. Verwachting: Matige tot zwakke Zuide lijke tot Westelijke wind, betrokken tot half bewolkt, enkele regenbuien. Weinig verandering in temperatuur. ADVERTENT1EN. geven wij gedurende de op alle artikelen, behal ve op gaten,, band en •ajetten Dauw, 145 t'O 4, TartatrM

Goudsche Courant | 1927 | | pagina 2