V tweeScliildetsMts ïiliiliTU STilLWUÜ Imiilirij „UT mil \w\ - ID HMéelsALMdbevwbuk Ons Lachhoekje. eMo, LIMONADE ESSENCE ONZE KOLONIËN. Slechte examen-resultaten. Niet nteeT dan 60 procent geslaagd. Nu ée> exameuis voor de hulp- en hooldaote lager ouderwijs weer tot hel verleden behooreo, heeft de „N. Soer. Uteens te bevoegder plaatsen gein- foHUieerd, hoe het dit jaar met de re sultaten is gesteld. Wel dfcee zijn al lertreurigst te noemen. Niet wat de hulpacte-examens oe- treif, waarvoor ongeveer 60 °/0 der leerlingen is geslaagd. Dit is ongave»- liel normale percentage dat slaagt. Van 'egefcen echter, die hen heele examen ineens, o het aanvAiend exa men dieden, is slechts 50 geslaagd. Er hadden zich opgegeven 10 candida- ten, waarvan 6 mfatmelijke eti 4 vrou welijke Alle candidaten werden ge- exaimiiueerd, doch slechts 3 mannelijke en 2 vrouwelijke slaagden. De uitslagen van de examen voor het eerste gjedeefte ziljn echter nog be- droevender. Er hebben zaoh daarvoor opgegeven 4 mannelijke en 16 vrou welijke candiidaten, terwijl 2 zich heb ben teruggetrokken. Aan het examen namen ten .slotte deel 4 mannelijke en 14 vrouwelijke cahdidaten. waarvan slechts 2 mannelijke en 6 vrouwelijke liet diploma wisten 'e behalen. Er b dus voer dat gedeelte slechts 44 van het aamtail oandiidaten geslaagd. Dit deel van het examen omvat slechts de vakken lezen. Nederland- ficho taal, rekenen, natuurkunde en toekenen. Yooa* het tweede deel zijn die resul taten liet slechts. Daarvoor is sleoYs 30 der candidate®! geslaagd. Het examen voor dit deel on vat slechts 3 vakken, als men tenminste schrijven, waarvoor geen speciale stu die wordt gevorderd en in welk vak de candidate!! op school eiken dag praktijd" hebben, niet meerekent Deze drie vakken zijn aardrijkskun de, geschiedenis en opvoedkunde. Aam 'lt tweede deel werd deelgeno-. men door 1 mannelijke candidaat en 12 vronweïijkell dahdlidaten. terwijl slechts 4 vrouwelijke! candidates de hoofdact© wisten te behalen. Waaraan, dlefle zeelr slemte resultaten zi'Ji te wijten? Predies kon men het ons iv-ei zeggen. Vast staat echter, dat de exnlmencoiniiwsisie precies als verte dén jaar was samengesteld1. De opga ven waren niet moeilijker. Over deze opgaven is dlan ook niet geklaagd. Hoogstwaarschijnlijk schuilt de louj bil de candidaten zelf. die minder ijverig n'$n (geweest dlam in vroeger jaren Dit is niet een op zichzelf staand, feit. maar een algenveon verschijnsel. Als jongedames en heeren mindeT feest wilden vieren., meldt het blad. wat nvinder wildon eharlestoaaeti. wij gefooK'en. dlat de resultaten van hun hrbftidl dan heel wbt beier sjouden. zijn Een vorstelijke familiegevangenis. Een vorstelijke familie-gevangenis is ze ker geen alle daag sche nieuwigheid. Naar de Java Bode uit Jogja vèrneemt, heeft de Sultan van Jogjakarta het plan opgevat om een speciale gevangenis te doen bouwen voor het aanhouden en in preventieve hech tenis stellen van zijn familieleden, die in een of andere strafzaak gewikkeld zijn. Deze maatregel zal worden getroffen naar aanleiding van het feit, dat tot dusverre dergelijke bloedverwanten, als beklaagden in afwachting van de berechting hunner strafzaak, in 's lands gevangenis te Jogja werden aangehouden, waar zij in aanraking kwamen met het gewone gespuis. Aanslag op een administrateur in het Soekaboemische. Een vinger voor driekwart afge kapt. De dader in arrest. De heer De Jong, vergezeld door dien assifsteut Sturm, inspecteerde le voet heli andernemingscotnplex (loe- noeng Melting in het Soekaboemische, toen hij een kodde opmerkte, die zich onicdjig hield met het kappen van bam boe. Do administrateur informeerde bij dezen koelie, wie hemi list gegeven had, deee bannboe te kappen, doch ontving geen antwoord. De opzet.'elijke krenking hierin ge legen, niet willende- ne^eerein, herhaal de de administrateur zijn vraag, dit- maail in iets grover bewootrdfingeu, wij zend met zajn wandelstok naar den man, om iedere mogelijkheid van mis verstand weg 'e nemen. I'd koelie verwjaardlgde zich ook dik maal niet fot een antwoord, doch keer- Modderbaden. Mijn, vrouw en ik waren in een Duitsche badplaats gelogeerd toen de stand van de markt zulk een deftige „kur" aan eenvou dige menschen veroorloofde. We leefden in een goed hotel, waar de juffrouw aan de kas, waar men ook Iiollandsch geld in ont vangst nam en wisselde, eiken dag valscher keek als zjj mij voor ons goede Holland- sche geld meer marken moest betalen. Er was overigens in het plaatsje niet veel te doen. 's Middags was er muziek, waarbij men koffie dropk en ontzaggelijke hoeveelheden taart en koek zag verorberen en 's avonds was er in een half houten, half zeildoeken tent gelegenheid om beurtelings een come dies tuk en een operette te hooren afdraaien dooi' een zooveelste-rangs tooneelgezel- schap. Trouwens we waren niet op reis gegaan voor ons pleizier, doch om een kuur te doen. Myn vrouw heeft jicht. Haar knieën knapten bij het trappen loopen. Haar schou- d© zich om en. viel den administrateur met ai ju kapmes aam. De l>eer De Jong pareerde den slag, doch kon niet verhinderen, dlat hem daarbij den middenvinger van zajn rechterhand voor driekwart werd afge kapt. De vinger hing er bij. De assistent Si urm wierp zich op den koelie en wist dezen te overman nen, waarop hij aan den wecLana van L) jampang 'J'engah werd overgeleverd. De knoeierijen bij het militair hospitaal te Weltevreden. Naar de Courant verneemt is do sergeauit-maioor-kwaxlienneesler l'e R. van hef nvilitair hospitaal te Weltevre den in airres.t giesteld. Deae maatregel lioud - verband met de reedis edni'^e maanden geleden- ont dekte knoeierijen, waiarvoor in eerste instantie de Mandsdie schri ver S. was aangebonden. S. werd kort na-zijn arrestatie weer losgelaten in afwach ting van de behandeling ziener straf zaak door deel Landraad. Zooals men weet, bekende hij vd| n.ondig zich te hebben schuldig gemaakt aan knoeie rijen in de boeken en eet»(aidus ..vrij gekomen'' bedrag van f 1200 niet den Cbineeschen aannemer te hebben ge deeld. De aannemer ontkende echter ten stelligste ook maar iets van de zaak af te weten. Het voortgezette onderzoek heelt thans blijkbaar aan het daglicht ge bracjht dat S. niet de eenige knoeier was bij het militair hospitaal. GEMENGDE BERICHTEN. Duitschland en de Olympische Spelen. be buitschers wilien in 1928 niet alieoui qportiel' goed voor dien uiag ko men. doch blijkbaar denkend aan het spreekwoord-, dal die kleeren den man m«u*em, willen ze ook dat hun verte genwoordiger» er keurig verzorgd uit ziien en daardoor reeds een goeden indruk maken. Daarvoor heeft mien het volgea-Je noodig 1. Vierhonderd costuunis van don kerblauw eerste kwaliteit kamgaren, waarbij een btan-we en twee wi le pantaloué. 2. Vierhonderd bUnuwe pet.en van ('ezeff-do stof als de costuum». 3. l'waa'uhonderd lage halsboordjes van de beste kwalitöit. 4. Vierhonderd! zwa-rte dassen, be. taande uit 60 zijde en 40 katoen 5. Tweehonderd zuiver wollen oefe- niiigscoetuuins. 6' Zeshonderd witte tricots met in geweven roadie strepen oip die bOTst. 7. Ze^hoaidlerd! witte hardloopbro'i- ken. vervaardigd van satijn nwet gummi afsluiting. 8. Deriig dta-m-esCoetuums uit dezeti- die stof als de heorer.ooëluume, smoking moéei. Hel Duitsch Olympisch Coorii'.é eed hiervoor prijsopgaaf gevraagd!. Een ge deel te moet geleverd worden op 1 ül«' 1028 eai de rest op 1 Juli 1928. AV.es moet zijn van dl© allerbeste kwaliteit, zoodat blijkbaar geen kos'en gespaard' worden om- er voor .e zor gen. dat de Duitsche ploeg een goe den indruk maakt. Opleiding van kraamverzorgsters en van bakers. De Gezondheidsraad deelt mede, dat ze delijke lichamen welke zich bereid willen verklaren, de opleiding van kraamverzorg sters of van bakers ter hand te nemen vol gens het programma, door de Staatscom- missieinzake kraamhulp ontwikkeld en neergelegd in haar rapport, hetwelk voor 0.20 bij den boekhandel v.h. Gebr. Belin- fante, te 's-Gravenhage verkrijgbaar is ge steld, verzocht worden, hiervan kennis te geven aan den secretax-is van bovengenoem de Staatscommissie, art® J. A. Putto, In specteur van de Volksgezondheid, Dr. Kuy- perstraat 8, 's-Gravenhage. RADIO-NIBUWS. Programma voor heden. Hilversum, 1050 M. 12.352.00 Lunchmuziek door het trio uit restaurant De Rozenboom te Bussium, o. 1. v. Willem Lohoff. 2.00—4.00 Aansluiting van de Cinema Royal te Amsterdam. 4.00 Aankomst van de Fokker VII. 4.00—6.00 Dansmuziek door de Russian North Star Orchestra, o. 1. v. Grégoire Naokchounaan. 6.00-8.00 Concert door het A.N.R O.- orkest o. 1. v. Nico Treep. Het Dubbelman- ders en ellebogen knarsen als roestige scharnieren en dat zou allemaal zoo erg nog niet zjjn, als het maar niet zoo'n ellendige, knagende pyn deed, die ons echtelijk geluk bedreigde en haar voor het dagelyksch leven ongenietbaar deed zyn. Natuurlijk waren allerlei soorten dieet reeds beproefd, die er altijd op neerdraaien, dat men de lekkerste dingen niet mag eten. Op den duur werd deze dieet-methode ons wat verdacht, want wat de eene dokter be slist verbood, vond zyn collega heelemaat niet erg. Om de kuur niet te schaden, zou den we het dieet dat de baddokter voor schreef, nu eens precies volgen, doch in het hotel dat van jichtgasten bestond, trok men zich lekker van al dat dieet niets aan en zette ons de scherp verboden, lekkere kost jes voor, zoodat ons het water uit den mond liep. Als we weigerden, kregen we niets dan wat eieren en brood. Op dieet-patiënten had men bljjlcbaar niet gerekend. Kortom, onze laatste hoop was thans ge vestigd op de kuur, waarvan men ons won deren had voorspeld. Het liet zich goed aan- nemkwartet „Joa. M. Orelio", dir. Gerard Leende r s. 10.35 Aansluiting van het Scalatheater te Amsterdam. „Twee Jantjes", operette in 1 bedr. naar de bekerde novelle van Justus van Maurik met toestemming der Erven Justus v. Maurik bewerkt door J. J. Rent- meeter. Muziek van G. v._ d. Naaten. Daventry, 1600 M. 5.36 Kinderuurtje. 6.20 Populair orkesteóncert. 7.05 Populair orkest concert. 7.35 De sonates van Beethoven. 8.05 Populair operaprogramma. A. Moxon: sopraan; H. Nash: tenor. Orkest. 9.40 Lezing: Bedknobs, döor Mr. R. Lynd 9.55 Variété. M. Dainton: imitaties; E. Smalle: 1,-adio imp. Het Donkwartet. 10.5012.20 Dansmuziek van het Savoy Hotel. Parijs Radio-Pari»»", 1750 M. 5.055.55 Concert. Dieclamaties, plano en vioolmuziek. 8.5011.20 Galaconcert met medew. van opera- en operette-artisten. Jazzband en orkest. Langenberg, 469 M., Dortmund, 283 M., Munster, 242 M. 6.107.20 Kamermuziek. Moderne wer ken. 8.50 Vroolyke avond. Daarna tot 1.20 'a nachts dansmuziek. Königswusterhausen, 1250 M. en Beripn, 484 en 566 M. 10.5012.50 Dansmuziek. Hamburg, 394.7 M. 5.35 Orkestconcert. 6.20 Vroolyk concert. 8.20 Vroolyke avond. Walther Schneider, humorist. Orkest, solokwartet en E. Kroll- Lange. Daarna tot 11.10 Dansmuziek. Hilversum, 1050 M. Zondag 24 Juli. 8.30 V. P. R. O.-ochtendwyding in het Geb. v. d. N. P. B. te Hilversum. Spreker: Ds. C. C. de Kloet, over: Moeders Kind. KATH. R. O. 10.1512.00 Kerkdienst. Uitzending uit de St. Dominicuskerk te Amsterdam. I.302.00 N.O.V.-uitzending. Lezing over Esperanto als wereldtaal en het wereldcon gres der Esperantisten' te Danzig, door Mej. C. Offerhaus, hoofdbestuurslid van l'Es- tonto estas nia. 2.00-1-3.00 N.O.V.-uitzending. Operamu ziek. Fragmenten uit Faust van Gounod, a) le tafr.: Faust en Mephisto. Jos Beeselink, tenor. Paul Pul, bariton, b) Juweelen-aria van Margaretha. Magda Litef, sopraan, c) Cavatine van Faust. J. Besselink, tenor, d) Duet van Margaretha en Faust. M. Litef, sopraan. J. Besselink, tenor, e) Serenade van Mephisto. P. Pul, bariton, fFinale van de laatste acte. M. Litef, sopraan. J. Besse link, tenor. P. Pul, bariton. 3.003.30 N.O.V.-uitzending. Causerie door den heer J. C. Nonnekens (Ir.), over storingen in radiptoestellen en hare verbe teringen. 3.304.30 N.O.V.-uitzending. Concert van leeraren van Sam Schuyier's muziekschool. Sophie Haase-Pieneman, zang. Sam Schuyier, cello. P. Sonnega, piano. 12.301.30 Concertmuziek. Pavilion Vic toria Ensemble uit Scheveningen. 6.20 Dienst in de Groote Kerk te 's-Gra venhage. Voorganger: Ds. A. B. te Winkel, Ned. Herv. Predikant. A. N. R. O. 8.00 Nieuws. Pers en sportberichten van Vas Diaz. *8.16 Kurhausconcert. Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Het Residentie- Orkest o.l.v. Prof. Georg Schneévoigt. So liste: Co van Geuns, zang. Programma: 1. H. Berlioz, Ouverture „Carnaval romain". 2 G. Bizet, Scherzo uit „Roma Suite". 3. Cl. Debussy. Air de Lia uit „L'Enfant Pro- dique". Co van Geuns. 4. O. Resplghi, Fon taine di Roma, Poema Sinfonico. I. La fon- tana di Valle Giulia ail'alba. II. La fontana del Tritone ai mattino. III. La fontana di Trevi al meriggio. IV. La fontana di Villa Medici al tramonto. Pauze. 5. R. Wagner, a) lm Treibhaus. b) Schmerzen. c) Traume. Co van Geuns. 6. Schubert-Liszt. Unga- rischer Marsch. Londen, 2 L O, 361,4 M. Zondag 24 Juli. 10.50 Herdenkings-dienst en Ceremonie ter gelegenheid van de opening van de „New Menin Gate" Gerei ay eerd van Ype- ren). II.5012.50 Gedeelte van de dienst in de Winchester Kathedraal (Uitgezonden van Bournemouth). 3.50—6.50 Fransch nationaal programma S Bertin, sopraan. A. Morrisson, pièno. Koor o.l.v. S. Robinson, Symphonie-o/kest zien. Behalve de schriftelijke attesten, die we in groote hoeveelheden toegezonden kre gen en waarin gevallen werden verhaald, van oude menschen, die op him knieën uit den trein waren gekropen of die in wagen tjes waren aangevoerd, zoo krom getrok ken van de jicht stonden hun ledematen, en die na een kuur van eenige weken een dans je om de bron deden. Toen we na onzen aankomst ansichten kochten, vonden we af beeldingen, die de meest verrassende resul taten toonden van de bronwaterkuur, die onze hoop nog aanwakkerden. Behalve het drinken van ongelooflijke hoeveelheden van een aïleronsmakelijkst lauw bronwater, bestónd de kuur in het on derdompelen in een bak met pikzwarte heete modder. Daartoe was een badhuis ingericht met in de kamertjes luiken aan de onderzijde, waardoor de bakken met heete modder van buiten af in de badkamertjes werden ge schoven. Een stel rails langs het badhuis met dwars rails naar elk badkamertje vol maakten deze ingenieuse inrichting. Op be- KANTOOR GOUDA. 9045 1# KLUISINR1CHT1NG SAFELOKETTEN Vanaf f 2.— per maand 0.1.v. S. Kneale Kelley. Oikest: De Marseil laise, Rouget de Lisle. Marche Joyeuse, Chabrier. 4.00' S. Bertin met orkest: Scheherazade, Ravel. Drie gedichten van Tristan Klingsor (Asie. L'Indifferent. La flüte enchantée). 4.12 Mme. A. de Walmont: Voorlezing van: Sur la mort d'une jeune fille, Ronsard. Imprecation de Camille, Corneille. Le lac, 1.amartine. 4.20 Koor en orkest: "Oantique, Fauré. 4.25 Agnus Morrison: Musette en ron deau, Rameau. La Bavolet flottant, Cou- perin. L'Lsle Joyeuse, Debussy. 4.36 Mme. A. de Walmont: Mimi pinsen, Musset. Les mains, Verlaine. Apparition, Mallarmé. 4,40 Orkest: Ouverture, Poulenc, Two gymnopedies, Satie, georkestr. door De bussy. Ouverture van „Le roi l'a dit", De- libes. 6.00 S. Bertin en orkest: Aria, Massenet. 5.05 Mimme. A. de Walmont leest een ge deelte uit „Cyrano de Bergerac", „Tirade du nez". 5.10 A. Morrison en orkest: Symphonic variations, Franck. 5.30 Orkest: La petite tonkinoise, Christi ne. Prelude van de 3e acte (Louise), Ohar- pentier. Marche militaire francaise, St. Saëns. 8.20 Dienst in de St. Mary's Parish Kerk Swansea. Preek van Rev. Preb. Canon Cecil W. Wilson (Gerelayeerd van Swansea). 9.16 Liefdadigheidsoproep: Margate New Hospital Fund, door den burgemeester van Margate. 9.20 Weerber., nieuws. 9.35 Het Covent Garden stryk-orkest, o. l.v. H. Wynn Reeves. Dirig. V. Hely Hut chinson. Radio-Parijs, 1750 M. Zondag 24 Juli. 12.201.05 Gewijde muziek en preek. Nieuwsberichten. 1.052.10 Concert georganiserd door la Parisienne Edition. 5.05 Concert door de Homonyme Jazz. 8.36 Nieuwsberichten. 8.50 Nationaal concert. Langenberg, 468.8 M. 9.2010.20 Kaht. Morgenwijding. Pater Gerens. Kerkkoor St. Rocfhus. H. Rempe (or ganist). S. Rempe Bloemertz (alt), H. Rem pe (begel.). 5.507.20 Wielerwedstrijden in het Sta dion Elberfield. Kampioenschap over 100 K.M. 7.408.20 Voorlezing van een gedeelte uit de roman „Hampit der Jëiger". 8.20 Sportberichten. 8.36 Fransche avond. Het Werag-orkest o 1. v. O. J. Kühn. H. Hueber von Lukowitz- Troepel (piano R. Rieth (declamatie). Inlei ding van Dr. Perrot.' Daarna tot 12.20 Dans muziek. De Mexicaansche hond. Wat er tegen te doen? Mei deai nmuu van .rAiex caamsclie ilomdj" hoeft uien een euvel betiteld, hetgeen daaruit bestaat, dlat door ver keerde behandel Jig vatn een ontvang toestel in naburige ontvangtoestellen storende geluiden teweeggebracht wor den, welke men meent te moeten ver gelijken met het gehuil van den coy ote. i j Veel is hieT tegen tekeer gegaan en op geeette lijden Kan men in radio- tijdschriften verzudtotingeni lezen van veel gepdaagden Toch is er geen re den om zich OfveT dit verschijnsel on gerust te maken, aamgeoien gebleken is, <kU het lang niet zooveel voorkomt als n»en wel neemt. He is echter een niet te ontkennen C-edt, dat; er, vooral in groote steden, nog wel eens hinder lijke stoorders gel vonden jv orden. Men is dan zieer licht geneigd om dit toe te schrijven aan kwaadwilligheid of iets dergelijks, doch wij gelooven dat dit practised is uitgesloten. Zal men den kwaadwilligen s oorder dan op een of andere wijeoe opsporen, dan zal men bevinden dat het een of ander begin neling is, die het toestel niet weet -e bedienen en steeds maar aan ile knop pen draait. In een ander geval zal blijken, dlai men een leek een toestel stelling van de badvrouw werden de bakken van verschillende temperaturen modder in de kamertjes geplaatst en het baden kon een aanvang nemen. Hoewel met tegenzin, vanwege de dooie kikkers, die zich wel eens in de modder be vinden, stapte myn vrouw in de modder met het gevoel een heldendaad te ondernemen. Met nog intenser huivering liet zy zich in de brei zakken en bleef zoo een kwartiertje liggen, terwyl het zweet de arme patiënt aan alle kanten uitbrak. Nu wist ze niet, dat de bakken met mod der op dezelfde wijze weer uit de kamertjes verwijderd worden, n.l. door ze over de dwarsrails naar buiten te trekken door het naar boven geschoven luik. Dit geschiedt door het personeel, dat met het gereedma ken en ledigen der kuipen belast is, terwijl het nummer van het kamertje, dat ledig is, door de badvrouw wordt afgeroepen. Nu wil het ongeluk, dat de man, die bui ten werkzaam is, het nummer verkeerd ver staat, dat hem vry nonchalant wordt toe geroepen. ui handen gestopt heett, dat niet uit geneer ©eren te krijgen is. De goede mian, onbewust van de primitieve hartg- tochtesL welko liij in die gemoederen van zijn buren ontketent, doet zelf wanhopige moeite om iets fatsoenlijks te booreo, wat hem echter natuurlijk ftv: gelukt. Zooi men ziet, is het vraag, st uk na et zoo ©enNoudiig en is men niet gerechtigd zich düreot ia ntónder aan. ge.iame termen uit te laten over &jü ihediemensdi, zoodra men eeai giltoon uit dien luidspreker gaat vernemen. Nu het «eo feit, dht het voor den Ittn. op radiiogebdiedj ep zieker voor den panbegdbnemden leek, lastig is, om te coiiotateeren af ziijn toestel al dan niet genereert Er bestaat echt een eenvou dig en zeker werkend raiddel, waar- nKde men onmiddellijk kan controle©, ren, oj dit al dan niet het geval is. Dii middel beslaat hierin, döt men in den plaatkr'.ng van de detect or lamp, dur? in serie mei de ierug koppel spoel, ©en milliiainpètrenieter van het drahi- s, poel type opneemt. Deze mi'.liampèire nieter wijst den ruitstroom van de de- lectorlamp aan en zal bij ontvangst van luidere sigma en gaan schommelen; dit ia een, normaal verschijnsel. Indien de terugkoppeling echter zoo sterk wordt, dat het toestel gjaat genereer en, ziet men den wijzer van den meter plot seling met een schok naar links of jnaar rechts gaan en op den ingenomen stand blijven staan. In dezen toestand oosilleert de detect or latmp. Zooc'ra men dus dit verschijnsel ziet, weet men O, ik moet oppassen, het toestel gene reert en men draait die terugkoppel- spel een flink eind1 terug. Een malliampèremeter is voor den radioamateur eon 'vrijwel onmisbeiar Jrtti'ument, daar hienwed© zeer waar devolle metingen kunnen worden ver richt. Ieder, die nog niét ervaren n in dJe bediening vain een ontvangtoe stel, kan ten zeetrsfce worden aangera den, zulks in zijn eigen belang en in dafvan rijn buurman, om> zich een dergelijk con role-inaJrumient aan ie schaffen en hiernvede te handelen pis boven omschreven. Een goede draai- spoalvoitmeter kan dezelfde diensten bewijzen. BINNENLAND. I)e Provinciale Begrooting. Algemeene beschouwingen... I)e toestand der wegen om Gouda. In antwoord op een desbetreffende vraag hebben Gedeputeerde Staten in hun Memorie van Antwoord medegedeeld, d«t zy het oogenblik niet gekomen achten om, teneinde tegen leden, die ernstig de orde in de veiigadering verstoren, krachtiger te kunne®! optieden, een voorstel tot wijzi ging van het reglement van orde voor dc vergaderingen der Staten aanhangig te maken, m de omstandigheid dat hét regle ment den voorzitter geen andere bevoegd heid tot handhaving van de orde geeft, dan de vemgadering voor een door hem te be palen tyd te schorsen, moge een prikkel gelegen zyn voor de leden om ordeversto ring te vermijden. Na de aanvul ing, welke het corps amb tenaren ter provinciale griffie in de laat ste jaren heeft ondergaan, achten Gedep. Staten thans de personeelsterkte in het al gemeen wel voldoende. Alleen de controje der gemeentebedrijven vordert nog een nadere voorziening, maar het is tot nog toe niet mogen gelukken tot een voldoende bezetting voor deze werkzaamheden te komen. Gedeputeerde Staten blijven dili gent. Op de vraag of het geen aanbeveling zou verdienen den inkoop van voor den provincialen dienst benood'igde artikelen w.o. in de eerste plaats kantoorbenoo- digdheden zooveel mogelijk te centrali- seeren in een eigen inkoopbureau ant woorden Gedep. Staten ontkennend. 'Zij mei-ken op, dat de oorzaak van den minder gunstigen toestand der provinci ale financiën, in vergelijking met de voor afgaande jaren, zoowel m de daling der opbi-engst van de opcenten op de perso- neele belasting is gelegen als in de stijging der uitgaven. Zy hebben zich niet gewend tot de Regeering met bezwaren tegen d« wijziging der wet op de personeele 'belas ting welke een verschuiving van den be lastingdruk naar de Vermogensbelasting en de Inkomstenbelasting mogelijk maakt. Deze verschuiving is, lettende op de een- z(j«Mg-groote plaats, die de opcenten „per soneel" tot dusver in het provinciale belas- Een haak slaat in de badkuip en... rutsch, zeilt de kuip met mijn vrouw in de modder door het luik over de rails en belandt zy be moederd en wel in de afvoerplaats der bad kuipen. Diep geschokt van zenuwen reisden we weer naar Holland. De kuur had niets uitge werkt en de schouders knarsen en de knieën knappen nog als vroeger en we eten weer volgens een dieet, dat ons tot wanhoop voert. Het eenige wat nog wel eens wil helpen is een voorstel om toch nog eefts een mod- derbadkuur te doen. Dat geeft dan meest»l voor een paar weken gewoon eten en min der klachten over knieën en schouders. Nu is radium het toovermiddel, dat aal helpen. Het zal my benieuwen, welke we reldschokkende avonturen daaraan verbon den zyn, als we daarvoor in België of Frankrijk ons geluk gaan beproeven. Men kan toch niet zijn geheele bestaan op dieet leven. Moederbinnenkort promoveer ik!" „O jongen, ik zal zwellen van ge tukt" Een dame, niet heel jong meer en ook niet zeer bevallig van uiterlyk, en steeds moeite doende om er wèl jong en wèl be vallig uit te zien, speelde in een liefheb- bery-comedie mede. Men gaf Roméo en Ju lia, het beroemde stuk van Shakespeare. Onze dame vervulde de hoofdrol in de be kende balcon-scène, gelijk men weet een liefdes-duo tuaschen beide hoofdfiguren. Den anderen dag zegt een heer heel galant tegen haar: „Mevrouw, wat speelde U die balcon-scène meesterlijk!" Och, Mijnheer, zegt ze gevleid. Dat meent U niet, om die rol goed te vervu'len, moet men jong en schoon zyn. Mevrouw zegt de bezoeker en hij buigt hoffelijk. U bent een levend voorbeeld van het tegendeel. Pa en Ma hebben gasten over en geven hun een diner. Kleine Dick komt de eetzaal binnen en wil ouder gewoonte naast Pa gaan zitten. „Neen ventje", zegt Pa, „dat gaat nu niet. Je baard is nog niet lang ge noeg". En Dick wordt naar de meid in de keuken gestuurd en begint pruilend aan zijn maal. Na eenige oogenblikken komt poes binnen en probeert iets van zijn bord te ki*ijgen. „Neen!" zegt Dick nog altijd verstoord. ,fia jij maar bij Pa en Ma eten Jouw baard is lang genoeg." Een jonge Engelsche dame zit in een klein gezelschap aan tafel. Eir werden heete cadetjes rondgediend, waar ze dol op is. Al menigmaal heeft ze zich bediend. „Toe, juffrouw!' zegt de gastvrouw, die zich met eenige andere gasten heeft bezig gehouden. „Neem u nog een cadetje." „O Mevrouw!" zegt de jonge dame: „Heusch- Ik dank u. Ik weet zelf niet hoe veel ik er al heb gebruikt." „Ik wel!" zegt het jongetje van de gast vrouw heel onverwacht en heel eerlijk: „Acht!" ik heb ze geteld. Oplossingen der vorige raadsels. 1. Johan de Witt. 2. Kalender. 3. Bergketenen. 1. Het 1ste raadsel was verkeerd opge geven, dus komt het nu weer. 2. Het spreekwoord: Goed begonnen, half gewonnen. 3. pe kelder. NIEUWE RAADSELS. 1. Door gedurig verschuiven der woor den vindt ge den naam van een beroemden man uit den 17d«n eeuw. Januari. Parijs. Nijmegen. Domoor. Rekenen. Water. Pieter. Augustus. Utrecht. 2. Mijn geheel heeft iedereen noodig met het nieuwe jaar en bestaat uit 8 letters. Een 8, 2, 6 vindt men aan verschillende werktuigen; Een 5, 7, 1 heeft ieder mensch; En met een 4, 3 kan je geen graan meten. 1. Tc Ben koud in den zomer, Warm in den winter; Tc Ben rijk in den herfst, Arm in de lente. 2. Twee koppen en maar twee armen, „Zes voeten en maar tien teenen, Vier voeten echter zijn maar in gang. Hoe moet ik dit verstaan 3. Met een b ben ik een roofdier; met een h een deftigheid; met een m een water; met een p een vrucht. tingstelsel innamen, ha. voor Zuid-Holland niet ongewenscht. Wat de werkverruiming betreft, heeft de Provincie voor de indijking van de Bles- boschpolder 250.000.aan de betrokken vereeniging als subsidie toegekend. Bovendien zijn, naast wegenverbetering, in de laatste jaren belangrijke werken uit gevoerd langs de Gouwe. Wel is waar wer den deze werken uitgevoerd in het belang van een beteren toestand der Gouwekaden en met het oog op de verbetering van den waterweg zelf echtex is ten behoeve van de werkverruiming by de uitvoering in een veel sneller tempo gewerkt dan te voren. In de afgeloopen jaren zijn eveneens be langrijke bijdragen verleend voor de uitvoe ring vaai werken, welke door verschillende gemeenten zyn uitgevoerd. Met betrekking tot verschillende opmer kingen, omtrent het wegenvraagatuk ant woorden Gedep. Staten, dat op het Rijks- wegenplan geen andere wegen op de Zuid- Hollandsche eilanden zijn opgenomen, dan dig, welke thans reeds bij het Rijk in be heer zijn, alsmele de Barendrechtsche weg «i de Boonsweg, welke de Rijkswegen op IJaselmonde en de Hoeksche Waard onder ling verbinden en betwijfeld mag worden, of het Ryk bereid zou zyn naast de voor genomen overbrugging te Moerdijk nog een tweede verbinding tuaschen Numans- dorp en Willemstad tot .stand te brengen. Gedep. Staten stellen zich voor hun ont- werp-prov. wegenplan aan de Staten, in dien eenigazins mogelijk, in een in October aa. te houden zitting ter vaststelling aan te bieden. In verband hiermede gaan zy thans niet in op de vragen in het Verslag, welke de opneming van met name genoem- wegen in hel Prov. Wegenplan betreffen en volstaan met mede te deelen, dat de ver- keerstoestanden tusachen Gouda en Bos koop, Gouda en Oudewater, Ridderkerk en Alblasserdam en by Ammerstol hun aan dacht hebben. In de verbinding Utrecht—Leiden wordt voorzien door den Rijksweg, die volgehs het Rijkswegen-plan verbetering zal onder gaan. Daar derhalve een goede verbinding tusschen deze steden aanwezig is, kan het niet op den weg der Provincie liggen de erbetering van het stukje Schoondyk tus schen Alphen en Bodegraven, welke zeer kostbaar zou zijn, van harentwege ter hand te nemen. Bij de plannen der Bodegraafsche water- leading is de drinkwatervoorziening van het geheele Noordoostelijke gedeelte der pro vincie betrokken. Gedeputeerde Staten stre ven naar een zoo economisch mogelijke op lossing. Tot eiken prijs moet vermeden worden, dat door partieelé voorzieningen aan andere gemeenten de kans om in het genot van een drinkwatervoorziening te ko men ontnomen wordt. Een en ander eisebt een diepgaand zeer tijdroovend onderzoek. Gedeputeerde Staten verwachten echter, dat binnen kort de noodig^ gegevens ter beoordeeling van de wyze, waarop het drinkwatervraagstuk in de bedoelde streek behoort te worden opgelost, in hun bezit zullen zjjn. Gedeputeerde Staten zyn bereid een on derzoek te doen instellen in verband met Hal» Hofwijck U Vs«rknr|. Vlak by de spoortxaan nabij het station I Voorburg staat aan de Vliét een gebouw, dat op den reiziger, die daar passeert, een groo te aantrekkingskracht uitoefent. Jarenlang was het een ruïne; de vervallen staat waar in het eenmaal mooie gebouw was geraakt, is velen een bron van groote ergernis ge weest. Nu is die ruïne gerestaureerd en is ze weder geworden het historische gebouw Huize Hofwijck". De stichter van den aan zeer velen bekende Huize Hofwijck was de dichter Constantyn Huygens (15961687), die het gewichtige ambt bekleedde van secretaris van drie opeenvolgende Prinsen van Oranje, van Frederik Hendrik, Willem II en Willem III. Na den vroegtydigen onver- wachten dood van Willem II (1060) had hij gemeend, dat zyne taak aan het Hof, waar over en waarin hij zooveel geschreven had, zou geëindigd zyn, althans zijn gedicht „Hoflwyck" van 1652 begint met deze ver- „De gj-oote webb is af en 't Hof genoeg beschreven; gemaakte opmerking, dat beambten van de Knimpen-erwaard van de pensioenregeling zijn uitgesloten. Dit ééne feit op zichzelf kan echter bezwaai'lyk aanleiding zijn een regeling in het leven te roepen, waardoor hun college meer effectief toezicht op hoog heemraadschappen en waterschappen, be paaklelyk wat betreft de arbeidsvoorwaar den van het door deze corporaties aange wezen personeel, zou kunnen worden uitge oefend. 'By het met den Mjm&ter van 'Binnen- landlsche Zaken en Landbouw gepleegde overleg omtrent de droogmaking van de Reeuwyksche en Sliupwijksche plassen het wenschelijk gebleken een nader onder zoek te doen instel lerx naar de eventueel e opbrengst der drooggemaakte gronden, ten einde in verband daarmede het risico, voor die ondernemers aan het werk der droogma king verbonden, zooveel mogelijk te kun nen bepalen. Met het oog hierop heeft de Minister een opdracht van zoodanige strek king gegeven aan een door hem benoemde commissie, wier rapport nog wordt inge wacht. Prettige discussie. In de raadsvergadering te Laren (N.H.) kwam aan de orde het rapport der raads commissie inzake het onderzoek naar de be kwaamheid en geschiktheid van den heer Schiloo, als directeur van gemeentewerken. De commissie was tot een voor den betrok kene gunstige conclusie gekomen. De beide wethouders waren het niet eens met de con clusie van het rapport en wethouder Jaski wraakte zelfs de commissie. Den voorzitter speet het, dat de wethou ders zich niet by het rapport hadden neer gelegd, omdat zy geen enkelen redelyken grond voor hun wantrouwen hebben. De wethouders, die de oorzaak zyn,-door hun telkens veranderen van opinie, dat Laren de risée van het land geworden was, dur ven bevorderen dat een hoofdambtenaar izonder geldige redenen zyn brood ontno- wordt! Wethouder Jaski verklaarde nooit aan merking te hebben gemaakt op de bouw kundige bekwaamheden van den directeur, die z.i. gebrek getoond heeft aan algemeene geschiktheid voor zyn functie en zyn sala ris niet waard was. Na een langdurige discussie werd by schriftelijke stemming de conclusie der commissie met 63 stemmen goedgekeurd, waarmede dus de heer Schiloo is gereha- By de behandeling der bezuinigingsvoor stellen-Diamant noemde de heer Bakker het rapport der commissie een ,^tinkei, uitge broed in een reactionair nest", dat de heer Campman voorstelde om het'voor kennis geving aan te nemen. Wethouder Jaski achtte verschillende der voorgestelde bezuinigingen uitvoerbaar, b.v. het niet-vervullen van de vacature by de politie en pensioenkorting. Het voorstel-Campman werd met 5—8 stemmen aangenomen, zoodat het bezuini gingsrapport niet meer in behandeling kwam, met uitzondering van de politievaca- ture en de pensioenkorting. De voorzitter zei dat de gemeentefinan- ciën reeds in de war waren gestuurd, maar dat dit met den politiedienst niet eveneens meer mocht gebeuren, waarna de stemmen staakten over zyn voorstel om de vacature te vervullen, waarop hy mededeelde ook zonder raadsbesluit tot de benoeming over te gaan. Daarna kwam aan de orde een voorstel- Jaski om op het gemeentepersoneel een pensioenkorting van 7Wi te verhalen. De voorzitter vond het ongeoorloofd om de „domheden van den raad en de wethou ders" op de ambtenaren te verhalen en met 53 stemmen werd besloten geen pensioen- korting toe te passen. ioet het Hofwyck zyn" Maar hy moest later tot het Hof terug- keeren, heeft er niet van mogen of kunnen wijken, want Willem III, meerderjarig ge worden, riep hem tot zich ter vervulling van dezelfde diensten, zijn vader en grootvader bewezen. Zoo was het groote weefsel (de loopbaan aan het Hof) nog niet af; Huy gens getuigt er van in z(jn gedicht „de Zee straat" van 1667. In deze verzen, waarin hy Frederik Hendrik met „den man te roer" aanduidt: „Toen 't myn beurt is geweest, den man te roer myn handen Te leenen, daar hy kwam te schepen of te landen, Deed ik het ijverig en met dezelfde trouw, Die 'k nog het vaderland, als 't zyn most, leesten* zou. Zijn kind lub u gediend, zoolang het God liet leven, Zijn kinds-kind bly'f ik bij, zoolang het God wil geven En 't kind gedoogen zal" In laatstgenoemd jaar 1667, was het reeds 27 jaar geleden, dat de bezitting Hofwijck was gesticht; immers „in December 1639", zoo schrijft Huygens zelf, „had ik na veel soekens om in het kwartier van Voorburg en den Vliet iets te vinden, waar ik een huisken van vertrek in tijd van ziekte als anderszins zou mogen timmeren en beplan ten, gekocht van mr. Jacob Adrichem te Delft, een stukske land gelegen ten Westen an genoemd dorp, groot 4 morgen, 1 hon derd en 39 roeden, komt alles te staan 6313 gl. 17 st." In de lente van 1640 werd de eerste spade in den grond gestoken, in den herfst van dat jaar waren plaats en plantsoen aange legd en was de geheele bouw voltooid. Door verschillende aankoopen^ werd de bezitting geleidelijk vergroot. Naar de gegevens en denkbeelden van Huygens zelf is het plan van bouw en aan leg van Hofwijck gemaakt door zyn vriend, den beroemden bouwmeester Jan van Cam- pen, den schepper van den Nederlandsohen renaissancestijl, den bouwmeester ook van het Amsterdamsche stadhuis, de Oranjezaal en het Mauritshuis. Als zoovele andere plan nen van Van Campen voerde de architect van Frederik Hendrik, n.l. Pieter Post, de bouwmeester ook van ,*De Waag" in Gouda, het plan van „Hofwijck" uit. Zoo dikwijls de werkzaamheden, aan z]jn ambt verbonden, het hem toelieten, woondt Huygens op zyn Hofwijck, vooral des Zon dags. Eveneens woonde er zjjn tweede zoon, de beroemde wis- en natuurkundige Chris- tiaan Huygens. De zoon van Huygens was de beroemde Nederlander, die de eerste verhandeling over de waarschijnlijk heidsrekening schreef, die den telescoop verbeterde en zelf zijne lenzen sleep. Hy was ook de ontdekker van de grootste der manen van de planeet Saturnus en van den ring om deae planeet Hjj, stelde de golftheo- rie op van het licht in tegenstelling van de uitzendingstheorie van Newton en wees er op, dat de slinger gebruikt kan worden, om de versnelling der zwaartekracht te meten eveneens vond hy het slingeruurwerk uit. In bovengenoemd gedicht „de Zeestraat' gewaagt Constantyn Huygens met trots van de groote verdiensten van dien zoon, o.m. in deze verzen: „Had iemand ooit gedacht, dat iemand in ons dagen De zon zoo na zou gaan, dat eens het eeuwig klagen Van ontrouw raderwerk ten einde wezen zou En geen meer twijfeling aan veer of wicht en touw? Ziet wij bezitten 't zoo, als 't niet en was te hopen, Men houd' het mij te goed, durf ik my grootvaer doopen Van d'alom lieve kunst. Hy, die ze heeft verzind, Is myn afzetteling; zoo is zij mijn kinds kind." Christiaan Huygens stierf op Hofwijck op 8 Juli 1695. zyn ontvallen, behoort wijlen de hoer H. Veen man, die als ouderling meermalen in de Synode zitting bad. Sprdter herinnert vervolgens aan de geloofsbelijdenis van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juli ana en gewaagt van de eenvoudigheid, den ernst en de wijding, waarmede die gebeur tenis heeft plaats gehad. Dan spreekt Spr. over de droogmaking van de Zuiderzee, niet uit technisch oog punt, maar met het oog op de geestelijke belangen, die zich daarbij zullen voordoen. Rij hoopt dat er zegen zal rusten op het pogien om tijdig gereed te zijn met hetgeen voor die belangen dienstig is. Eindelijk staat hij stil bij het feest, dat de Doetin- chemsche stichtingen onlangs hebben ge vierd en by de noodzakelijkheid om het werk voort te zetten. Mogen allerwege, ook eerlang in de droog gemaakte Zuider zee, goede kerken en pastoriën komen en op de kansels de prediking des/Evangelies en in de pastoriën mannen voydes geloofs en des geestea zijn. Tot president van de Algohxeeife Synode wordt herkozen de heer ér/GyJ. Wéyland, pred. te Veer©; tot vice-drpmdent de heer Zoete en tot secundus jfan den vice-pre sident de heer P. B< KERKNIEUWS. Synode der N. H. Kerk. De 112de vergadering van de Algemeene Synode der Nederlandsche Hervymde kerk ia gisteren te. Den Haag geopend door den president van jaren, den heer D. Zoete, predikant te Lemmer. Na Johannes X (over den goeden Herder) te hebben voorgelezen, herdenkt de heer Zoete den oud-secretaris der Synode, den heer L. W. Bakhuizen van den Brink, en begroet nü diens opvolger, den heer D. den Breems. Tot hen, die door den dood aan de Synode GEMENGDE BERICHTEN. De vermiste Nol ln verband met de ris S. te Groningen deelde een hotelhouder te Hoogeveen mede, uat Maandagavond bij hem was komen logeeren een persoon, die aan de omschrijving van genoemden nota- voldeed. Inderdaad is gebleken, dat deze de gezochte pexsoon was. Deze was Maan dagavond per trein aldaar aangekomen en had zijn Lntrek ln liet hotel genomen. Hij heeft den geheelen Dinsdag te bed doorge bracht en wemschte niet gestoord te wor den, toen hem gevraagd weaxl of hy ook het een of ander wilde nuttigen. Des Woensdags heeft hy te kennen gegeven een autotochtje naar Dedemsvaart te willen maken, waai aan genoemde hotelhouder ge volg gaf. In Dedemsvaairt is men nog in hotel Hiemstra geweest, waar wel opviel het eenigszins wonderlijk gedrag van (teen heer. Vandaar ïb men naar Hoogeveen te ruggekeerd, waarop de bezoeker te onge veer 6 uur des namiddag» het hotel hoeft, verlaten, zonder eenig verder spoor achter te laiiten. Alleen ia in het hotel achter ge bleven de overjas en een bruine leeren acte- taach met een kleinen inhoud papieren. De hotelhouder heeft oogenblikkelyk den bur gemeester dezer gemeente Mr. J. L. Bouma met zyn bevindingen in kennis gesteld, onder wiens leiding het onderzoek naar de verblijfplaats is aangevangen, doch tot gisteravond zonder resultaat ofiachoon naar alle kanten nasporingen werden verricht. De irecherche in Grorangieai was reeds in den voormiddag gewaarschuwd en versche nen. Het moet nog zyn komeai vaat te staan, dat de vermiste notaris een vr$j aan zienlijk geldsbedrag bij zich heeft. Ook bracht de recherche een bezoek aan de bei de hotelhouders te Hoogeveen en Dedems vaart, waar hy heeft vertoefd. Het da uitgesloten, dat hy inderdaad aan zyn voor nemen, om zich van het leven te berooven, heeft gevolg gegeven. Tot op gisteravond waren geen nadere bijzonderheden bekend geworden en ook gisteravond keerden de rechercheurs van het bezoek aan Dedems vaart terug. Onverwacht hofbezoek. iDit ia een verhaal van blonde krulletjes i kanten strookjes en veel permantiigheid i drie gouden levensjaren. Dit is over het rank en pittig figuurtje van een klein meis- ke, dat op bezoek kwam by Prins Hen drik... Nu ja... Zijne Hoogheid was daar niet op voorbereid. Hij verwachtte een heer ter conferentie en deze had zijn kleine doch tertje meegenomen. Dat was best. Het dametje van drie een en al gacie en zonnige lente kwam' met vader mee, liep (dames gaan voor!) pardoes op Prins Hendrik af en zei, .spontaan haar rozig handje uitstekend: D4g Koninklijke Hoogheid! En Prins Hendrik gtng daar aanstonden allervriendelijkst op in. Maar toén keerde hy zich tot den vader en weldra raakten de heeren in gesprek. Het dochtertje was braaf, stoorde allerminst, gedroeg zich waarlijk heelemaal hoffahig, al kwém zij dan ook voor de eerste maal in een vorste lijke omgeving. 'Wij zien er dan ook géén bezwaar in /lat zy, na aaper vijf minuten, vól ijver en toe- wijding, met raar mooi battisten zakdoekje het bureau-ministre ging boenen, waarach ter Prins Hendrik was gezeten... (Historisch). Het weer in Juni. Aan het algemeen overzicht van het Kon. Ned. Meteor. Instituut over het weder ln Juni is het volgende ontleend: Van 2 tot 9 was de luchtdruk hoog m het Z.W. en Z. en ook in het hooge N.t van 10 tot 12 in het W. en N.W., van 12 tot 30 in het Z.O., Z., Z.W. en W. tot 30 gr. WJ. Op 1 en 7 trokken depressies met zware on- wedera en stormen dwaas over ons land. Van 27 tot 30 lag een stationnaire depres sie over de Noordzee en de Britsche eilan den. In de eerste dekade waren W.-lylce, in de tweede O.-lyke winden iets talrijketr dan normaal, in de derde waren Z.lyke en voor al Z.W.-lyke winden boven de normale fre quentie. De windkracht was in de tweede en derde dekade boven normaal. Gemiddeld over de geheele maand waren de r overdagtemperatuur, het gemiddelde maximum en het gemiddelde- minimum reap. —2 gr. 3m., —2 gr., —1 gtr., 1 m., en -—2 gr. 8 m., —4 gr., —2 gr. 1 n». De hoog ste temperatuur 31 gr. i m. werd waarge nomen te Sittard op den 17, de laagaie 2 gr. 3 te Winterswijk op den 10. In de eer ste dekade kwam enkele malen lichte nacht- vorst voor. iDe regenval gemiddeld over het geheele and was 132 m.m. tegen 67 normaal. In Granongen eo Drenthe viel ongeveer het dubbele van de normale hoeveelheid neer slag, in Friesland, Utrecht, Weat-Noord- Brabant en Noord-Limburg viel 120180 c/o meer dan normaal, in Noord- en Zuid- Holland, Oveijjssel en den Achterhoek viel 150 'A, in Zeeland en Wteet-Noord-Brabant 180 7e, in Zuid-Limburg 60 meer dan normaal. Het was de natste Juni-maand sinds eenigszins volledige waarnemingen bestaan (1866), iri de nutste Juni-muand (1882) der vroegere jaren viel over het geheele land gemiddeld 119 m.m. De grootste maand- aom waa 208 m.m. te Bergen op Zoom, ter wijl het maximum der vroegere jaren 1M m.m. bedraagt (Juni 1882 te Groot-Am- mem). Alle 3 dekaoen wazen boven nor maal, vooral de eerste en derde. Zeer ver breid kwam onweer voor op den 1 en 17, in mindere mate op 14 andere dagen, ver spreide berichten nog op 6 der overige da gen. Het onweer van den 1 ging gepaard met windhoozen van vernielend karakter. Het aantal uren zonneschijn gemiddeld over de 6 hoofdstations bedroeg 172 tegen 190 normaal, de 3 dekaden telden respectie velijk 55, 56 en 61 uren. DAMRUBRIEK Onder redactie van de Damelub „Gouda", Seeretaris K. Tiendeweg 28, lekaal der club Markt 40. Probleem No. 471. Zwart schijven op: 3, 4, 6/10, 12, 14, 16, 17, 19/21, 24, 26. Wit schijven op: 23, 25, 27/29, 32/36, 87, 38, 46/60. robleem No. 472. Zwart schijven op: 6, 7, 9, 12, 18, 18, 19, 22, 23 26 28 Wit'schijven op: 15, 21, 24, 27, 30, 31, 84, 87, 40, 48, 60. Oplossing van Probleem No. 467. Wit speelt: 27—22, 36—31, 38—33, 48 1. Oplossing van Probleem No. '168. Wit speelt: 49—43, 20—14, 32—27, 26 8, 25:1. ABVERTENTIEN. KOSTELOOS. Bij vonnis der Arrondissemenls-Recht* bank te Rotterdam, d.d. 20 Juli 1927 is N1COLAAS HOL, vroeger rijwielhérstel- ler, thans werkman op een scheepswerf wonendé te Moordrecht, Kerklaan 0 11, verklaard in staat van faillissement, zulks met benoeming van den E.A.Heer Mr. Dr. J. Wijn veldt, tot Rechter-Commissaris en van den ondergeteekende tot curator De Curator, Mr. C. JONKER. GOUDA. 22 Juli 1927. Oosthaven 51. 2058 17 GEVRAAGD bij J. G. MENS. 10 2036 BOSKOOP. tegen bloedarmoede en bleekzucht IN 2059 10 KLEIWEG 91. TEL, 317. OOUDA met citroenzuur vermengd 0.35 per flacoa. GEKO- en NECTAR ESSENCES alle smaken. Minzaam aanbevelend, 2055 10 DROGISTERIJ „HET BLAUWE KRUIS". C. LANGERAAR. Burg. Martenssingel 109 Telef. 780.

Goudsche Courant | 1927 | | pagina 4