Blad. 'SLER p KEN I PON. I ;nspel. lagen Mo. 18517 Maandag 25 li 1827 88* Jaargang Wue Dit blad verschijnt dagelijks behave op Zon- en Feestdagen £F. 610 nstratis. ige ■at 18.- FEUILLETON. De Gouden Heuvelen. EVU E BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, dEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, W ADD IN X VEEN, ZEVENHUIZEN, eni. Da uitvaart van Koning Ferdinand. zuivere Iü hei In 4 Een twee lakerij straat 38 Roman van F. A. M. WEBSTER. Uit het Engelsch vertaald. rer- de lan be ult ge- nlc- za. 2050 30 BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Noodweer bij Altona. hevig noodweer heeft in de buurt •or anderen van die Oost- aan boord1 waren, had- Een goedhartig rnensch is blind, een edel rnensch sluit de oogen. verlangen kon- diergenen, van in zijn een- worden niet van Altona groote verwoestingen aangc- richt. Vele huizen zyn vernield en van een 60-tal Een 40 meter waaid. Een ai gewond. gonnen van' 'haar te houden. Op de bals ontbrak het haar nimmer aan partners, en wanneer er muziek werd gemaakt, werd er voortdurend naar haar gevraagd, want de weemoedige lersche liederen, die zij met haar mooie altstem zong, waren al lerbekoorlijkst, en ze speelde ook uitste kend piano. Soms denk ik, zei mevrouw Burn side, welke dame zij tot haar vertrouwde had gemaakt, dat je verkeerd gedaan helt om uit Engeland te gaan. Met jouw mooi geluid had je altijd je brood kunnen verdienen, want men beweert, dpt je met zingen heel wat geld kunt maken. Maar ik zal het toch met mijn eigen broer vrij wat beter hebben in uw won dermooi land. Maar veronderstel eens, dat je broer trouwt? Even gleed er een wolk over Maureen's sprekend gezichtje, en toen antwoordde zij: Als zijn vrouw mij niet in huis wil hebben, kan ik altijd nog niijn stem ge bruiken.. 'Niet in Afrika, beste kind. Wij heb ben het erg druk en altijd weinig tijd over voor amusementen, zoodat je daarop niet kunt rekenen. Hm, dan zal er nog wel wat anders te vinden zijn, zei Marueen vol overtui ging, terwijl ze de hand van haar oudere vriendin dru-kte. Ik ben er zeker van', dat Dennis mij niet in den steek zou laten voor welke vrouw ook; u heeft geen flauw idee, Rijbewijzen voor auto's. Te Berlijn meer dan 100.000 uitgereikt. Te Berlijn neemt het aantal aanvragen om rijbewijzen voor auto's voortdurend toe. Sinds het begin van dit jaar ia het maan- delyksch contingent van toegelaten nieuwe autobestuurders verdrievoudigd. Het totaal aantal uitgereikte rijbewijzen voor auto’s bedroeg op 1 Jul j.l. meer den 100.000. In den tijd van Maart tot Juni legden on geveer 350 vrouwen haar examen als auto- bestuurster af. De dijkbreuk in Saksen. Uitbreiding der overstrooining. Gistermorgen zijn ten gevolge van den geweldigen druk van het water stroomaf waarts van de eerste doorbraak de daar aangebrachte dijkversterkingen weggesla gen. De oevers worden steeds verder over huizen werden de daken afgeruk.. er hooge schoorsteen is omge arbeide r werd levensgevaarlijk Uit Berlijn meldt het W. B., dat ook in de Altmark de overstroonring zich uitbreidt. De stad Osterburg is geheel door het water ingesloten. Volgens den radiodienst bedraagt het aantal personen, die ten gevolge van de ca tastrofe in het Ertsgebergte het leven heb ben verloren, thans 160. Te Berggiesshübel zijn wederom onder de modder twee lijken gevonden van per sonen, die bij de jongste overstrooming den dood hebben gevonden. Er worden thans nog 10 personen vermist. FRANKRIJK. Costes’ Oceaanvlucht. Luitenant Costes heeft zijn proefvluchten met de B réguet-tweedekker beëindigd en hoopt thans ten spoedigste voor den tocht ParjjsNew York, via de Azoren te vertrek ken. De afstand van de vlucht is ca. 5800 K.M. en de machine kan voor ca. 7300 K.M. benzine meevoeren. Léon Daudet. Onjuiste geruchten. In sommige Parijsche en Brusselsche bladen is ten bericht verschenen, als zou Léon Daudet door een Brusselsch hande laar per auto naar Wenduyne-aan-zee zijn gebracht, waar hij zich' thanft in veiligheid zou bevinden. Dit moet absoluut onjuist In het Klooster daar zou de vorst ter ruste worden gelegd. Te 3.15 kwam de Kon. c trein bij het oude klooster aan. ft 'De lijkkist werd door koning Alexander van Joego-Slavië, prins Nicolaas en de of ficieren der koninklijke kanselarij van den wagon door de koninklijke wachtzaal naai' de affuit gedragen, die voor het station ge reed stond. De stoet steldé zich op in de zelfde volgorde als te Boekarest en zette zich in beweging naar het klooster. Langs den geheelen weg waren deputaties van alle Roemeensche regimenten opgesteld. Diep zwaaiend brachten de vaandels dé lijkkist hun groet. Nadat de affuit met de lijkkist gepasseerd was, spoedden de vaandeldra gers zich langs een korteren weg naar het klooster, waar nogmaals een laatste groet werd gebracht. Koning Alexander, prins Nicolaas en de officieren dier militaire kanselarij droegen de kist naar binnen. In het klooster werd een godsdienstoefening gehouden ?door alle metropolieten en bisschoppen van Roeme nië, in totaal 120 geestelijken. De lijkkist stond onder een baldakijn, omgeven door de ledén der koninklijke familie. Toen de geestelijken, overeenkomstig den ritus, het liexb „Eeuwig zij zijn herinnering” aanhie ven, weenden dé koningin en alle andere aanwezigen luid. Op het oogenblik, dat de kist in de groe ve werd geplaatst, donderden in alle Roe- meemtfhe ha.TrWr saluutschoten, terwijl in die dorpen de kerk klokken luidden. In alle Roemeensche ker ken werden godsdienstoefeningen gehou den. Na de ceremonie begaven de leden dér koninklijke familie zich per auto naar het station. Zy keerdén onmiddeHyk naai- Boe karest terug. hoe uitstokend we steeds met elkaar konh den opschieten. Ik geloof niet, dat er een tweeden man op de wereld bestaat, zoo goed aks mijn broer. Ongelukkigerwijze zijn mannen in hun familie-genegenheid onstandvastiger dan vrouwen, merkte mevrouw Burnside op. Pero had buitengewoon copieus gedi neerd op den avond, toen hij de gelegen heid vond, ‘waarop hij zoo lang gewacht had. Als gewoonlijk waren zijn gdeach- ten met Maureen bezig, toen hij om een sigaar te rooken op dek kwam. Een groo- te, gele maan vertoonde zich boven de ver afgelegen kust van Afrika, en in het licht hiervan1 zag hij, dat het meisje al leen over de verschansing leunde van het bijna verlaten dek. Er was een flikkering in zijn oogen, toen hij zijn sigaar weg wierp en met vlugge schreden op haar toetrad. Hij begon het gesprek met een alledaagsche opmerking over den mooien avond. Zonder ai te onhebbelijk te zijn, kon ze onmogelijk direct van hem wegloopen en haar aangeboren vriendelijkheid belette haar zij gevoelens te kwetsen. Hij was een goed causeur en schilderde haar in poëtische bewoordingne het mooie land, waarheen zij zich begaf. Geboeid luisterde ze toe, hoewel ze zich verbaasde over den toon van bescherming, welke zoo nu en dan zijn stem klonk. (Wordt vervolgd.) spij sver te ts teloosheid r 't gebruik ABONNEMENTSPRIJS: par kwartaal Ml, par waak 17 raat, mat Zondanblad kwartaal 2.M, par waak 22 cent, overal waar da bazorfiag par looper geschiedt Franco per poet per kwartaal 8.15, mat ZrarfagaUad 8.81. Abonnementen worden dageiyks aangenoima aan ons Bureau: MARKT >1, GOUDA bü onze agenten an loopers, den boekhandel aa de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van t—6 uur. Administratie Telaf. Inteic. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. Pillen - ge binnen maar eens, tg. Overal Noodweer boven Kleef. Groote schade door overstrooming. Het Noord-Westelijke gedeelte van het district Kleef is door een hevig noodwet' geteisterd. Het gehee'e gebied lykt op een groot meer, liet water kan niet snel weg- vloeicn, daar de Nymeegsche sluizen ge sloten zyn. De schade, aan den landbouw berokkend, is buitengewoon grout. I gelyke dramatische episodes als historic te beschouwen. In tegenwoordigheid van koning Albert van België, tahyke hooggeplaatste Engel- (1 sche en Belgische autoriteiten en van een 1 groote menigte is Zaterdag door lord Plu mer den triomfboog aan dén straatweg^ naar Meenen onthuld. Het is het grootste oorlogagedenkiteeken, dat werd opgericht en wèl past het voor deze plek, de poort, waar doorheen mil- lioenen Engelschen gedurende dé vier wree- de oorlogsjaren getrokken zijn om dit laat ste stukje jhen grond te verdedigen, heit laatste stukje Be'gië, dat een moordend moeras werd en vanwaar een half millioen Engelschen niet meer zouden terugkeeren. Er zyn honderdvyftig Engelsche kerkho ven rond Yperen, de zwaai- geteisterde stad. Maar in de loopgraaf moerassen van Yperen zijn 55.000 Engelschen begraven, men weet niet waar. Voor hen js dit gedenkboeken opgericht en hun namen staan gebeiteld in den muur van deze grootsche poort, de plek, waarheen hun bloedverwanten en vriendep hun gedachten kunnen richten, en waar zy hun dooden kunne herdenken. Duizenden Engelsche ‘moeders, vaders, vrouwen en vrienden Kaar schatting ze ker dertienduizend wfiren gisteren In Yperen, waar zij dit diepe den stillen tot *t herdénlF- wie Lord' Plumer zoo trM voudige woorden zeide: i vermist, zij zyn hier”. V De plechtigheid werd ‘riftgeiTvan dé Engèlschel help in ages past” 8) - De eerstvolgende dagen maakte Pe- riera geen verdere avances. Hij infor meerde naar Malureen’s plaats van be klemming, en wist dat hij nog vijf we ken voor zich had om zijn plan ie can pegne voikomen uit te spreken. „Je moet je niet met dien man inlaten, beste kind!”, raadde mevrouw Burnside het meisje aan, toen aehaar Peri era aianwees1 „Zijn vadler was bij na even belangrijk op de Oostkust van Afrika al® Rockefeller in Amerika of Rctsohild in Engeland). Niemand echter in de betere standen van Nairobi neemt notitie van den zoon, omdat hij een voudig „déclassé” is.” Verscheidene anderen van die Oost- Afrikaners, die aan boord waren, had den haar bij de eerstel gelegenheid, toen de Portugees haar zijn deken aanbood, met hem zien spreken. Het had niet lang geduurd1, of het meisje ontdekte, dat praatjes en schandaaltjes tica van de grootste attracties zijn op een lange zeereis. Er werden ver- sclieidene vage of duidelijke opmer kingen gemaiakt omtrent haar vriend- scliap met Periera, en Maureen’s ooren hadden uren daarna nog getuit, toen zij een opmerking van een van de dames had) opgevangen aangaandle arme meisjes, die op zoek zijn naar een rij ken echtgenoot Piera was groot, gpof’ en in meer dén één opdcht... machtig. Voordat hii op betrekke! ijk reeds gevorderden leeftijd naar een Engelsche school werd' ge zonden. had hiy lang genoeg in de tro pen verblijf gehouden, om zich ver schillende ondeugden eigen te maken, die hij in Londen en Parijs nog meer in toepassing had gebracht. Hij was breedgeschouderd en gebruind, had fletse oogen, dikke lippen, en was zelf inmg cvertu'igd van de macht van zijn bezittin gen en persoonlijkheid; daarom was het heel moeilijk voor hem te begrijpen, dat het slanke lersche meisje met lichtbruine oogen en het ravenzwarte haar, dat, zon al hij gehoord had, geen cent op de we reld bezat, niet alleen met gediend scheen te zijn van zijn avances, doch zijn gezel schap ook vermeed. Hij veronderstelde, dat de oude kat, mevrouw Burnside, hier achter zat, maar was intussohen bereid zijn kans af te v» achten. Een week lang volgde hij Mau reen als een schaduw, en toen hij tot de ontdekking kwam, dat de oude dame steeds om en bij haar was, deed hij, als- waama bisschep Gwynrie, de hoofdaalmoezenier van de En gelsche troepen in Vlaanderen gebeden las, die door den aartsbisschop van Canterbury voor deze herdenking speciaal waren opge steld. Onder het uitspreken van zyn slotwoor den „Tot de glorié van God, ter nagedach tenis van hen wier namen hier zijn vast gelegd, onthul ik in naam van1 den Vader, den Zoon en den Heiligen Gieest dit ge- denkteeken” drukte lord Plupier op een knop, waarna de drie vlaggen, de Belgische de Engelsche en de Fransche vlag, <Me de inscripties bedékten, wegvielen. Nog enkele gebeden werden gezegd en enkele psalmen gezongen, met alg laatste „Now thank we all our God” waarna de bisschop Gwynne den zegen gaf. waarna koning Albert een krans neerlegde gevolgd door de andere autoriteiten. Verder defi leerden den geheelen dag de duizenden toe schouwers met hun geurige bloemoffers, die ten leste den geheelen voet van het mo nument bedelven. zyn. Wel werd een persoon,’wiens zwaar lijvigheid de aandacht van een Fransahen speunler had getrokken, door dezen laat ste te Namen, Brussel en tot aan de Noordzee-kust gevolgd, maar daar moest <te politieman wel constateeneh, dat htf zich vergist en zyn tijd had verloren met een bekend handelaar uit Namen al dien ty<d op de hielen te zitten. De burgemeester van riew lork gaat naar Farya. De burgemeester van New-York, Wal ked, heeft de uitnoodigjing van het Amen- kaansche llegioen van iud-stryders aan vaard om in Sept. a.s. te Parya het Legi oen toe te spreken. ENGELAND. Een wedloop met den dood. Een gebeurtenis, zoo sensationeel als al leen de film te zien geefit heeft zich eenigo ilagen geleden in de Schotsche hooglan den, twee myl van Balmoral Castle, afge speeld. By den Aberarder Hill is de straatweg waarlang» een in normale tyden onbedui dend beekje loopt, diep wegigezakt. Tydens een verschrikkelyke wolkbreuk reed een toerauto. waarin behalve de chauffeur vyf dames waren gezeten den straatweg naar North Deeside af. Het ruischen en bruisen van de beek, die door de van den berg afstroomende wa termassa’s meer en meer steeg, deed dan chauffeur zich haasten en meer nog, toen de stijgende vloed den straatweg begon te overstroomen. Langcaam trad de beek buiten haar oe vers, zoodat de auto zich in razende vaart een weg door het water moest banen. Maar voor de reddende uitgang bereikt was, stortte een ontzettende watermassa in hel dal, greep den auto en slingerde hem over een vooruitstekende rots, waarop hy ge lukkig bleef hangen. Met groote moeite gelukte het den in zittenden zich uit den overstroomden auto op de rotsen te redden, waar zy meer dan een uur wachten moesten, tot het vallen van de beek toeliet by de volkomen geïso leerde toeristen te komen en hen uit hyn gevaarlyke positie te verlassen. Een man der wetenschap verdwenen. Dr. Edward Neville Mlottram, een veel belovend jong wetenschappelyk onderzoe ker aan de Universiteit te Manchester, Is plotseling verdwenen. Algemeen neemt men aan dat overepamung geheugenverlies heeft veroorzaakt. De vermiste leed reeds sedert geruimen tyd aan slapeloosheid. Maandag verliet dr. Mottram zyn huis te Eccles om een tante te Romiley te bezoe ken. Sedert heeft men niets meer van hem gezien of gehoord. Horatio Bottomley. Horatio Bottomley, het vroegere Lager- huislid', die eenige jaren geleden tot gevan genisstraf veroordeeld werd wegens zwen- Mindster Poincaré heeft gisteren weder om van een officieele ceremonie in het ver woeste gebied en wel de opening van het nieuwe stadhuis in Orchies, een klein stadje in het département du Nord, dat in Sep tember 1914 gedeeltelyk door de Duitschers vernield werd, gebruik gemaakt om zich uit te spreken over de Fransch-Duitsche be trekkingen. Hoewel zyn duidelyke woorden omtrent de Duitsche misdaden een pyniyken indruk zullen maken, zal Duitschland den minister toch geen verwyten kunnen makeh over de door hem uitgesproken gevoelens, die groote mate vredelievend waren. Wanneer onze buren, aldus spreker, Vredelievende woorden van Poincaré. De triomfboog aan den straatweg naar Meenen. De uitvaart van Koning Ferdinand van Roemenië, gisteren te Boekarest is by ge woond door een ontzaggelyke menschen- massa. ’s Morgens om 5 uur waren de straten van Boekarest leeds door een groote menigte gevuld. Het is niet overdreven, wanneer men het aantal toeschouwers op een half millioen schat. De weg van het pa leis Gotroceni iiaar hot station is vyf K.M. lang en langs dezen geheelen weg was het gedrang zoo groot, dat men onmogeiyk kon passeeren. De hitte was andragelyk; talry- ke vrouwen vielen in onmacht. Aan beide zyden den- straten werd de menigte door een uit alle wapens samengesteld1 cordön in bedwang gehouden. Het was negen uur 's morgens, toen de lykstoet zich by het paleis is beweging zette. Het begin der plechtigheid1 werd aan- gekondigd door het gebulder van 101 ka nonschoten. De stoet werd geopend door een commis saris van politie. Op hem volgde een eska dron der liereden koninklyke lyfwacht. Daarna kwam het kerkkoor, de geestelijken en alle metropolieten en 'bisschoppen van Roemenië, alsmede vertegenwoordigers van alle andere godsdienstige gemeenschappen. Hierop volgden de oorlogsinvaliden en de dragers der oorlogs-medaille van, Michaël den Dappere; vervolgens de vereenigingen van oud-stryders, en de vaandeldragers van Gaaesaal, M’reson, de opperbevelhebber van het Roe meensche leger tydens dén oorlog, droeg de koninklyke kroon. Dan volgde de met zes paarden bespan nen affuit met de kist, welke het stoffel yk overschot van wyien koning Ferdinand be vatte. Aan beide zyden werd de lijkkist door generaals begeleid. Achter- de kist schreden minister-president Bratiaaru, de voorzitters van Senaat en Kamer1, 'alsmede de nieuwbenoemde president van het Hof van Cassatie. Zy droegen de ordeteekenen van den koning. Hierop volgden koning Alexander van Joego-Slavië. prins Nieo’aas van Roemenië, twee prinsen van Hohenzol- lernhSigmaringen, een prins Hohenlohe, alle gewezen minister-presidenten en voorzit ters van het parlement, het corps diploma tique, de afgevaardigden en senatoren en ten slotte weer- een afdeeling der konink lijke lyfwacht. De vrouwelyke leden van dé koninklyke familie maakten geen déél uit van den stoet, doch begaven zich in een specialen trein van het station Codo naar het Noor- dersbation. Den kleinen koning Michaël had men thuis gehouden. Aan het Noorder station stondfïi vier speciale treinen gereed, die het stoffelyk overschot en dé rouwdlragenden naar Gur- tea de Ariges overbrachten. ADVERTENTIEPRIJS; Uit Gouda an onutrakaa (bahoorende tot dm bmorfkring) 1—5 regela 1J0, elke regel meer 0J5. Van buiten Gouda en dan bMorgkring: 1-5 regela 1.55, alko regal maar Adrartmtün io^het Zatardagnummer 25 byelag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën do helft van dan prijs. INGEBONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regela 2.05, elke regel moer MA. O* da voorpagina M 8 hoogar. Gewone adverteatiXn an ingezonden mededoeUngea Ml eontraet tot mot geredMeeT' den prijn Grot te letters en randen worden berekend naar plaataruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusachenkomst van soliedo Boekhen- delaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Wanneer onze buren, aldus spreker, er mede ophouden de wereld te misleiden en niet langer de verantwoordeiykhead der centrale mogendheden voor het uitbreken van den oorlog en evenmin de excessen in den loop van den oorlog begaan, betwisten, dan zullen wy ons gelukkig achten om der- of hij zijn pogingen opgaf. Je moet nu voorzichtiger dan ooit met hem zijn-, beste kind, waarschuwde mevrouw Burnside haar. Een „dago” is altijd het gevaarlijkst, wanineer hij het on schuldigst en minst geïntereseerd lijkt. Intusschen kwam geleidelijk weer bij Maureen terug het gelukkige zorgelooze gevoel, dat zij in haar leven gekend had, voordat de groote slag viel. Niettemin miste zij haar vader ontzettend en dacht ze dikwijls met tranen in haar oogen aan de paarden, de oude familiebedienden, en de dorpsmenschen, die zij had moeten achterlaten, terwijl ze meer dan eens droomde van de oude Nannie, en nadaoht over de eigenaardige voorspellingen, wel ke de kindermeid haar gedaan had op den avond, toen notaris Staniforth het kas teel O’Malley had bezocht. Maar toch voelde ze, dat het oude leven thans achter haar lag en 'n nieuw bestaan haar wacht te aan het eind van haar reis; een sprook jesachtige wereld, waarvan mevrouw Burnside haar zooveel verteld had. Daar zou ze weer bij Dennis zijn, die nu zeer zeker hersteld was, en samen konden ze zijde aan zijde werken, totdat het geluk keerde en ze naar hun geliefd Ierland konden terug gaaii'. Dagen en wekén verliepen op een pret tige wijze aan boord van het schip. Men- schen die zich aanvankelijk eenigszins op een afstand van haar hadden gehouden, ontdekten spoedig de aantrekkelijke eigenschappen van 't lersche meisje en be-

Goudsche Courant | 1927 | | pagina 1