jnen MH- I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD* VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, «OUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, UELWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en» Ho. 18519 Woensdag 27 88*Jaargang s FEUILLETON. id De Gouden Heuvelen. ving g CM la. I lagen li 1927 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen (Wordt vervolgd.) nen; een ver beven. Neemt gevaarlek officieele rne- het water toege- Roman van F. A. M. WEBSTER. Uil het Engelsch vertaald. EELDE, 'elk soort uit- LD. gen oi tg en [aar ook hon- iOTTERDAM. 2053 30 Amerika. UNOFLOOR”. rand Prix. DEN HAAG. 1930 40 r.d. ida. I imgeving. Dinsdag ’ren mede. Door de en moddermassa’s ze bedaard. De tevreden uitdrukking verdween plot seling uit de oogen van het meisje om plaats te maken voor een van verdriet «r bezorgdheid, die de tranen by de oudere vrouw te voorschijn riep. De Oostenrijksche Nationale Raad bijeen. De Vlootconferentie. Bauer verdedigde daarop het instellen van een „Gemeindeschutzwache” en zejde dat dit een grondwettelijk recht der ge meente is. Tegen de grondwet had daaren tegen de landsoverheid gehandeld, die de Later kwam het Maureen voor, alsof ze het toppunt van haar lijden bereikte, toen ze haar oude huis had verlaten. Nadat de eerste schok over het doodsbericht van haar De Vlootconferentie te Genève is nog geen stap verder gekomen. De Britsche ge delegeerde Bridgeman en Cecil die naar Londen zijn vertrokken om met hunne re- geering te beraadslagen zijn nog steeds niet teruggekeerd tot groote verbazing van de Japansche en Amerikaansche gedele geerden die evenals de overige leden van de 10) - „Daar is myn man”, riep de goedhar tige oude dame uit, „en hij heeft Jim en Elsie meegebracht. Mnyogi, onze huisjon gen, is er ook. O, wat is het heerlijk weer thuis te zyn. Zie je je broer?” „Nee, misschien is hy nog niet sterk genoeg om naar het station te komen”. „O, daar is Dirk Renton”, riep me vrouw Burnside plotseling uit, terwyl ze wuifde naar een tenger gebouwden, doch zeer gebruinden, en vastberaden uitwenden jongen man, die heelemaal alleen stond. „Waar?” informeerde Maureen gre- tifiT- „Hy was by Dennis, toen hy door dien leeuw werd aangevallen. Misschien komt hij me afhalen.” Mevrouw Bumside kreeg op dat oogen- blik heel veel medelijden met het meisje, want in dat korte moment had ze een blik van verlegenheid en verdriet ont dekt in de grijze oogen van het Districts- broer iets was verminderd, leek het haar, alsof ze niet meer in staat was te denken. Ze scheen zich allerminst te bekommeren over haar eigen toekomst. Met die gewone vriendelijkheid van de Britten, die zich in de tropen bevinden, was iedereen in Nairobi vol attenties voor haar geweest. De oude Kolonel Bridges, die het bevel voerde over het derde Bataljon van de Koninklijke Afrikaansche Infanterie kwam haar persoonlijk condoleeren, en het bleek, dat hij Kolonel O’Mlalley in Indaë ge kend had. Hij bleef bijna den geheelen middag bij haar, en haalde zoovele herinne ringen aan ha^r vader op, dat zy zich nog verdrietiger dan tevoren voelde. De regimentsdokter, die Dennis behan deld had, maakte, evenals de commandee- rende officier, zijn opwachting, terwyl Lady Southern, de vrouw van den Gouverneur, haar een allerliefst briefje zond, maar Dirk Renton zag ze niet meer terug. „Hy is reeds lang geleden naar Luan- go vertrokken", zei mevrouw Burnside, ter wyl ze op een middag op de waranda zaten. Maureen was thans reeds een maand in Naibori en nu al voelde zy, hoe de liefde voor dat land in haar bloed kroop; de on eindige vrede en rust van de tropen bracht genezing aan haar gewonde ziel en het deed haar altyd genoegen, de vriendelijke gezichten van de inboorlingen te zien. „Hoe heeriyk is dit alles toch”, mom pelde het meisje, terwyl ze haar jonge lichaam behagelyk uitstékte in een diepen leunstoel, en haar blikken over den goed spysverte- isteloosheid r ’t gebruik Beoordeel nooit iemand naar de snel heid, waarmee hij zich weet te verplaat sen: de kleine wijzer van de klok is even nuttig als de groote. ABONNEMENTSPRIJS: per kwarto*. Ató, per weet 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.9e, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per poet per kwartaal 8.15, met KdwUgablad f 8^8. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MABK1 81, GOUDA, by onze agenten an loopers, den boekhandel de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 8—6 uur. Administratie Teint. Intern. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. Britsche delegatie geejf enkel bericht uit Londen ontvingen. Volgens een Reuter-bericht heeft minis ter Churchili in het 'Lagerhuis gasteren medegedeeld dat de légeer ing Donderdag een verklaring over de’Nootpolitiek zal af leggen. BUITEN LANDDe] DUITSCijU Het ongeluk in L~ Victoria”. Een nieuwe schacht In de sd „Augusta Victoria” hausen, zyn plotselii gekraak, dat ver in was, op een diepte stukken ut de tübbin; gen. Tubbings zyn 1 lensche meisje den laateten tijd zeer wreed geweest, en langzamerhand begon ze haar vrooiykheid te herkiygen, welke haar eenl- gen tyd verlaten had na den dood van haar broer. Ze was als het ware een lid van de familie .geworden, en het ging de goede mevrouw Burnside aan het hart, haar thans weer alles te moeten ontnemen, maar er stond haar niets anders te doen. Mynheer Bumride bezat een winkel in de stad, en deze leverde juist genoeg op om het hoofd boven water te kunnen houden» Lenigen voorspoed hadden ze nooit gekend, doch ze waren er altyd in geslaagd rond te komen. Het was haar echter ónmogelijk er nog langer een anderen mond by te voeden* en ze moest ook in de eerste plaats aan haar man en kinderen denken. Als ze een „shamba” hadden gehad, zou de boerdery natuurlijk de dageiyksche levensbehoeften hebben opgelevenl; in Nairobi moest elk hapje voedsel gekocht, en met abnormaal hooge bedragen betaald worden. „Heb je er al eens over nagedacht, wat je verder gaat doen, Maureen?” vroeg MP--* waar geen geld was, gebruikte hy zijn ei gen geld zonder zich over de afrekening bezorgd te maken. De spoorwegen wiet hy over te halen voor een millioen dollars diensten te pres toeren en hy kreeg nog tweemaal zooveel van aarzelende ministers gedaan. Maar, wat het kostbaarst van alle» ia, hy bracht telkens telkens weer verlich ting in de beproevingen. Over 't algemeen vergeet men de overstroomingen, althans men tracht ze te vergeten maar Hoove? zal den menschen steeds in gedachte biy- ven. 801D8CHE (Ot RAM ITALIë. De weduwe van Caruso gaat hertrouwen. Naar uit Venetië gemeld wordt heeft de weduwe van Caruso zich verloofd met den vroiegeren Amerikaanochen gezant in Spanje, Alexander Moore. OOSTENRIJK. Het verkeer over de Brennerpa» gestremd. Volgens mededeellngen in de bladen U de Brennerpas versperd, als gevolg van ear. bergstorting die op het Zuddeiyk gedeelte van den Brenner heeft plaats gehad. Het autoverkeer wordt over den Jaufen- pas geleid. Militairen zyn bezig den weg weer vry te maken. HONGARIJE. Een loongeschil. Ongeveer 1200 staker». In Boedapest hebben gifrteren alle bank werkers en ook de arbeiders by de lichte ijzerconstructiebedryven, te samen ruim 1200 man, wegens een loongeschil het werk neergelegd. De arbeiders eischen een looiw- verhooging van twintig procent. POLEN. Arrestatie in Sojet-Rusland. Naar gemeld wordt zyn Prins Tchakovriu en 8 Tsaristische officieren te Kurok Cen traal Sovjet-Rusland ter dood veroordeeld, onder beschuldiging een staatsgreep te wil len hebben uitlokken ten gunste van groot vorst Cyeil een neef van wyien Tsaar Ni- cclaas. Verdere arrestaties vinden nog da- geiyks plaats. ENGELAND. De moord op O’Higgins. Alle verdachten wegens gebrek aan bewijs vrijgelaten. De tien mannen, .He wegens den moord op minister O’Higgins waren aangehouden, zyn allen wegens gebrek aan bewys uit do voorloopige hechtenis ontslagen. Geen van hen behoeft terecht te staan, aangezien geen enkel getuige de minste aaniwifajjig tegen hen heeft kunnen geven. De reis van de Prins van Wales. Tengevolge van het groote aantal y»ber- gen bij Belle Isle heeft de „Empress ot Australia” met de Prins van Wales en Baldwin aan boord, op weg naar Canada, zyn route gewijzigd. Het schip zal nu rond Kaap Race varen. Pillen - ge binnen maar eens, g. Overal roepen. In het vervolg van zyn rede sprak Bauer nog over de eischen van den soc.-dem. par tijdag om een commissie van onderzoek in te stellen, .amnestie te verleenen en hulp aan de familie der slachtoffers te brengen. De rede van dr. Seipel getuigt, zeide hy, van blindheid ten opzichte van hetgeen in het volk leeft. Van de regeeringsperiode van dr. Seipel van zeven jaar is de 15de Juli het bloedige resultaat. De regeering beziet de dingen thans uit een klein, huichelachtig standpunt. Wee het land, dat in zulk een uur op een dergeljjke kleinzie lige wyze geregeerd wordt. Na deze woorden ontstond een geweldig rumoer. Nadat de rust was teruggekeerd over handigde dr. Bauer aan den president twee moties van zyn party, n.l, een betreffende het instellen van een commissie van onder zoek en een betreffende een motie van wan trouwen tegen de regeering. Daarna sprak de afgevaardigde Kun schat van de christ.-socialen. De heer Künschat noemde ook het vonnis van Schattendorf een fout, maar men had niet het volk op straat mogen brengen om tegen dergelyke beweerde klassenjustitie te betoogen. Deze betobglng had van'W' begin af een politiek karakter. Spreker veroordeelde de tegenwoordige campagne tegen de regeering en herinner de aan de woorden van Bauer: „Zeven ja- ren regeering-Seipel, en honderd dooden!” Wanneer men dergelijke taal spreekt, hoeft men niet verwonderd te kyken, wanneer er een nog vreeselyker bloedbad aangericht wordt. Ten slotte verklaarde Künschat, dat zyn party tegen de motie van wantrouwen van Bauer zou stemmen en zich veeleer zou aansluiten by de regeering van Seipel, die het oproer wist te kanaliseeren en het doo- dental tot 85 te beperken en 6 millioen le venden in de republiek tegen den ondergang wist te beschermen. Wat het 2e voorstel aangaat, verklaarde hij, dat zyn party van de regeering een onderzoek door de wet tel ijke organen zou eischen. hoofd. Ze wisselde haastig een paar woor den met haar echtgenoot, toen de treên stil stond, kuste de kinderen vluchtig en spoed de zich toen naar Renten, terwyl Maureen nog druk met haar bagage bezig was. Kort daarop was ze weer terug. „Beste Maureen, dit is mynheer Ren ton”, zeide ze. „Ik ben bang, dat hij heel slecht nieuws voor je heeft”. Maureen wendde zich met uitgeatrekte hand om, welke omvut werd door een vasten greep, terwyl ze in een paar onbeschrijfe lijke vriendelyke gryze oogen keek, waarin een uitdrukking van medelydien lag. „Wat is er?” zei ze, „welk nieuws heeft u voor mij? Is Dennis erger?” „We hadden gehoopt, dat ons tele gram u zou bereiken, voordat u Engeland verliet”, antwoordde hy. „Uw broer is zes weken geleden gestorven". Hierop volgden de noodige verklaring en woorden van sympathie, waarvan Maureen echter niets hoorde. Opnieuw was het, als of de grond onder haar voeten verdween. Ze wankelde even en keerde zich toen tot mevrouw Burnside. Van heel uit de verte hoorde ze haar eigeiT stem zeggen; „Dan... dan... ben ik alleen op de we reld... alleen hier in Afrika!” HOOFDSTUK IV. 1 en alleen de puinen van huizen wyzen er op, dat deze streek eens bewoond was. Muskieten, die hun broedplaatsen vinden in tallooze poelen, zwermen in heele wol ken rond. Op andere terreinen treft men koren aan, dat manshoog moest staan, en er uit ziet als gras, en katoen, waarvan men weinig of niets te verwachten heeft. Op uitgestrekte oppervlakten zyn soya- boonen gezet. Ook deze zyn laat, maar men heeft deze teelt, die den meesten boe ren vreemd is, gewaagd omdait de tyd te ver gevorderd was om andere gewassen te planten. Sommige van deze landerijen zijn drie maal overstroomd en drie maal be plant. Doordat de doorbraken van de dyken nooit gestopt werden, kwam het land tel kens onder water te staan en evenveel ma len plantte de boer zyn gewassen, omdat hy zonder oogst ‘hu eenmaal doodarm is. Nog drie"" tot vier honderdduizend men- schen leven in vluchtelingenkampen en zjjn afhankelyk van het Roode Kruis. Vele dui zenden verblijven in de tenten op de dijker, waarheen zy drie maanden geleden zyn ge vlucht. Te Greenville, in den staat Mississippi Is de rivier 100 myl breed sedert den dag van de overstrooming. De president van een bankinstelling te dier plaatse werd naar New-York geroepen en zat in het portaal van zyn huis te wachten op een motorboot, die hem naar den train zou brengen. Eiken keer, dat er een barkas voorbijkwam moest hij zyn voeten op lichten om ze uit het wa ter te houden, dat over den vloer spoelde. -. stond het land rondom in het water. Eens was het een beroemde katoenstreék met welvarende boeien. Thans is 95 pCt. van hen hulpbe hoevend. Zooals het te Greenville is, is het in tal looze andere gemeenten. Te Melville, de „suikerpot” van Louisiana, staat nog Mn huis. Hier is de plaats waar de Atchafa- layer, gestegen door de dijkbreuk bij Ba- yon des Glaises, een gat ter lengte van een mijl in haar dyk sloeg en den verschillen den steden, die daar achter lagen, groote schade toebracht Te St. Martinsville bleef het grof van Emmeline Labriche, de „Evengeline” van het gedicht van Long fellow, voor het water gespaard, evenals de prachtige kerk en de aangrenzende pas torie. By na al het overige is echter ver dwenen. De ryke cultuurterreinen liggen diep in het modderige water. De bevolking van deze zwaar beproefde streek voelt zich door een ieder vergeten behalve door Hoover en het Roode Kruis. Zij is zich bewust, wat zy aan Hoover te danken heeft. Hij waarschuwde voor het gevaar, dat de menschen liepen en redde hen, toen zy niet naar hem luisterden. Hij richtte toevluchtsoorden voor hen op, en zorgde, dat zij gevoed werden. Hy s’oeg zich door alle bureaucratie heen, kocht a1- les wat noodig was of vorderde het op en onderhouden tuin liet dwalen. Daar fladder den de groote vlinders, wier regenboogkleu ren in het heldere zonlicht nog scherper uitkwamen. Verschillende Kikuyu-jongens, met bui tengewoon misvormde ooren, wier naakt heid slechts bedekt werd door een stukje roode deken, waren met gieters en schof fels aan het werk. In de eetkamer, die op de waranda uitkwam, bevonden zich, ande re inboorlingen, gehuld in wapperende, wit te gewaden en met mooi geborduurde lin nen kappen op, bezig de tafel voor de lunch te dekken. Byen gonsden om de kamper foelie, die zich slingerde langs de waranda, en de vogels zongen het hoogste lied uit. „Het was zoo buitengewoon vriende- lyk van u, my al dien tyd hier te logeeren te houden”, zei Maureen. „Ik wilde, dat ik in ruil hiervoor iets voor u kon doen”. „Maar, beste kind, je hebt me uitste kend geholpen. Ik geloof niet, dat ik zon der jou alles ooit weer op de orde had ge kregen. Mannen denken altyd, dat zy een huishouden zoo goed kunnen besturen, en dat gaat ook wel* zoolang ze vrygezel zyn, doch zoodra een vrouw eenmaal liet roer in hadden heeft genomen, schynen ze, wan neer ze dan eenigen tyd aan hun lot wor den overgelaten, totaal hulpeloos te zyn. Mevrouw Bumside iegde het werk, dat zij onderhanden had, in haar schoot en keek zwjjigenu voor zich uit. Hier was de gele genheid, waarop ze gewacht had, doch nu schrikte zy er van terug, er gebruik van te maken. Het leven was voor dit tengere. VEREENIGDE STATEN. De overstroomingen van de Mississippi. Een troosteloos schouwspel. Het is leeds meer dan drie maanden ge leden, dat de Mississippi en de rivieren van haar stroomgebied buiten haar oevers tra den, de dyken doorbraken en een groote uitgestrektheid vruchtbaar land onder wa ter zetten. Hoewel deze ontzettende vloed zich te rugtrok staat thans een oppervlakte van meer dan een millioen acres van den besten grond in Amerika nog tien tot twin tig voet onder water en een gebied, dat welhaast nog grooter is, is doorsneden door diepe geulen, bedekt met zand, begraver onder een harnas van steenharde klei of verstikt onder het onkruid. Men kan vierkante mylen in ’t rond zien zonder eenjgen plantengroei te ontdekken In den Nationalen Raad die te Weenen gisteren bijeenkwam, zyn onder groote be langstelling de debatten over de jongste onlusten aangevangen. Bondskanselier Seipel betoogde, dat het taak van den Nationalen Raad is er voor te^. J»dp van de „Heimatschütze” hadden inge- zorgen, dat in de toekomst zulke gebeurte nissen als op 15 en 16 Juli zich niet herha len en dat de Oostenryksche republiek her stelt van haar wonden. Hij herinnerde agn het Schattendorfer vonnis en wees er op dat een reeks juryleden op voorstel van een soc. advocaat met goedkeuring van het O. M. gewraakt zyn. Men kan dit vonnis nifet een klassevonnL noemen. Men had wellicht van het parlement kunnen verlan gen, de jury-rechtspraak af te schaffen of te herzien, dan wel te beperken, totdat men meer vertrouwen in deze wyze van recht spraak kreeg. Dit is door de regeering na gelaten, daar een zoo belangrijke aangele genheid niet door een gelegenheklswet moet geregeld worden in tyden van verbit tering. Volgens de meening van den Bondskan selier heeft de algemeene staking voor een deel schuld aan de gebeurtenissen. Indien de rogeering de beschikking over de tele foon gehad had, zou er minder bloed ge vloeid zyn. De bondskanselier spoorde de vergadering aan om alles te doen, ten ein de te voorkomen, dat de republiek opnieuw en nog erger getroffen zou worden. De regeering zal ten opzichte der be- stra^fing dey misdryven niet hard, maar rvastbesloten zjjn. 'De opstandige beweging is niet buiten Oostenrijk ontstaan, wel echter verhieven zich in het buitenland stemmen om de re volutie aan te moedigen. De rede van den bondskanselier werd door de meerderheid van het parlement toe gejuicht, de socialisten echter onderbraken door hun uitroepen dikwyds den spreker. Na Dr. Seijjel sprak de soc. leider dr. Otto Bauer meer dan twee uur. Bauer ver klaarde, dat het de fout van zyn party is geweest, dat zy geen geordende demonstra tie hadden gehouden en dat de republikein- sche „Schutzbund” niet spoedig genoeg ge alarmeerd had kunnen worden en dat de „Gemeindeschutzwache” niet reeds Vrijdag opgericht was. Bauer viel daarna de politie scherp aan. Toen de bevolking na het schieten razend was geworden en vergelding eischte om haai’ wraak te koelen, bevonden de soc.- dem .leaders zich in een zeer moeilijke po sitie. Een verkeersstaking was noodig om een burgeroorlog te voorkomen. Iemand moest een burgeroorlog verhinderen, zeide Bauer, de regeering deed het niet. De eisch om de staking te beëindigen is, hoewel de regeering niets deed om dit besluit te ver gemakkelijken, dadelijk door het spoorweg personeel opgevolgd. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Goud» as omBtrokou (bebooratde tot du bounfkiiM): 1—6 regel» 1410, «Ure regel tuur 0416. Vb buiten Gouda u du baurgkritw: t—6 regel» t 1-66, »lk« regol mur 0.30. AdrartutUta In^het Zaterd»gnummw M O bijslag op den prija. Liirfdj^haida-advertentifa» da helft van dan prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGENj 1—4 regal* f 2.05, elke regel meer 1M O» ii» voorpagina M tt booger. Gewon» adverteatifa en ingebonden medodaeiingea by «ontreet tot leer geradaeoM- den prijs. Gro<te letters on randen warden berekend naar plaatoruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaechenkomst van soliede Booth**- del aren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. ]H NIEUWS. vjAND. ite mijn „Augusta Aeria”. onder water geloopc-n. .■h|rht van de mjjn 1 w Hüls by Recking- ing' met een donderend Gén omtrek te hooren v»n 200 meter, groote agheonstructie gespron- ztfere ijzeren cylnders met een doorsnede van 6 tot 7 meter. Zy moeten dienen om den bodem, die by den aanleg van de schacht voo? een gunstig ver loop van de werkzaamheden bevroren wordt,, later in bedwang te houden. Hoewel bij een vroeger myr.oiifceluk de breuk ver oorzaakt werd door Eet zoo dryfzand, moet hier, vjdgens dedeelingen, de ramp fan hc. schreven worden. Water, zand en modder kolkten met steeds grooter snelheid in de schacht om laag en sleepten in h«n vernietigende wer king het machinehuis, de transportinrich ting en andere dagweikt medegevoerde zanctó e„ WUM. J Uiiöüjmiiiiiiriil. ver kon. I,e2’ tweede schacht verstopt, waardoor des nachts de elementen, die een gat van 80 meter doorsnee maakten, tot rust kwamen. Zooals de toestand zich op het oogenblik laat aanzien zal het een langen tyd duren en heel wat werk kosten, voordat voor opgesteld, dat deze onderaardsche vloed de finitief tot stilstand is gekomen het werk weer gedeelteiyk zal kunnen worden hervat

Goudsche Courant | 1927 | | pagina 1