0 i00i- red- laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. t nifei bleef vereffenen dan het loon dat on der de bepalingen van de Iron Founding "Worker's Ass. mag betaald wooden. Nie mand iqag meer verdienen dan 28 ad. 14.10) per dag of 6.17.6 70.20) voor 'een arbeidsweek van vyf dagen. De fabri kant en de werkgeversorganisatie xyti even- we van meening, dat de vakvereeniging 'geen recht heeft om een grens aan het loon te- stelen en weigeren eeii aangeboden com promis dat niet toestaat, dat iemand zoo veel- geld verdient als hy maar kan. BELGK*. Hevig onweer in België. Gistermiddag heeft er een zwaar onwe- tier hoven Brussel en omstreken gewoed. Twee mpnschen, een 47-jarig man en een 1'5-jarige knaap, die te Boschvoorde onder een boom eén schuilplaats "hadden gezocht, wei dén door den bliksem gedood. Ook ei- der; in de provincie zyn er eenige onge lukken gebeurd en is er schade aangericht. RRITSCH-INDIë. Hevige regens, groote schade. Buitengewoon hevige regens zyn te Gu- ja rat gevallen en hebben groote schade aangelicht. Men vieest, dat dé katoenoogst in de streek van Broach vernield is. Fen train, die van Punjab kwam en j.l. .Maandag te Bomba moest arriveeren. werd te Itola ongeveer 236 mylen daar van- «iaaiv, gedurende 36 uren opgehouden door den regen. •Pogingen werden gedaan om de reizigers te bereiken, doch de operaties werden be- moeiiykt door de verbleking der verbindin- gen. De regen blyft aanhouden. BINNENLAND?^ Wijziging van de kieswet. Het initiatief-ontwerp van den V rjjtieidsbond ingetrokken. be Tweede Kamerleden van Kappard, Boon, Westerman en Staalman, hebben aan -ide Kamer medegedeeld, dat het door mr. Drc;>tülhuys en hen op 23 April 1926 inge diende wetsvoorstel tot wyziging van de Kieswet door hen wordt ingetrokken. Ken Koninklijke standaard voor het regiment wielrijders. (Het heeft de Koningin behaagd op nader •te bepalen dag en wyee aan het regiment wielrijders te 's-Hertogenbósch een stan daard te doen uitreiken. De Vaccinatie. 11e na inenting met koepokstot voorgekomen ziekte-ongevallen. Het lweede Kamerlid Kersten heeft aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid de volgende schriftelijke vragen ge steld: 1, Kan de Minister mededeelen, noevele gevallen van encephalitis bij kort te voren gevaccineerde personen zich hebben voor- t gedaan 2. Hoeveel en welke gevallen van andere ziekten zijn bekend geworden, by welke een samenhang met een te voren verrichte vac cinatie moet aangenomen worden? 3. Wanneer en waar de bedoelde geval len zyn voorgekomen en hoeveel daarvan doodelyk verloopen zyn? 4. Uit welke koepokinrichting in bik der gevallen de 'gebruikte entstof afkomstig was? 6. Zyn de bepalingen omtrent vuccinatie der ter school komende kinderen de voor naamste bepalingen in onze wetgeving ter wering der pokziekte Zoo niet, welke bepalingen acht U-we Ex cellentie in dit opzicht belangrijker? 6. Is liet gevaar voor optreden der pok ziekte by. de in Nederland bestaande toe standen op het gebied der volksgezondheid toch npg zoo ernstig, dat de wettelijke be- palingen omtrent de verplichte vaccinatie van ter school komende kinderen gehand haafd fnoet blijven, ook nu blijkt, dat dien- tengevolge dooden vallen? 7. Is Uw Excellentie, nog afgezien van principieeld gronden, om het belang van ons volk bereid: a. maatregelen te nemen tot opheffing vax deif vaccinedwang; b zoo niet, zorg te dragen tegen de zoo- ge\aarlijke entstof? Het Tweede Kamerlid Krijger heeft aan dan Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid de vólgende vragen gericht: 1 I? de Minister bereid, mede te deelen of de In|spectie van de Volksgezondheid zich reeds bezighoudt met de in d elaatste tijden, te.a. te Goog, na inenting met koepokstof, voorgekomen ziektegevallen met en zonder doodelijkeiKafloop 2. Ir ffe Minister bereid, mede te deelen de opvattint van den hiervoren bedoelden Hyksdienst het al of niet bestaan van een oo« zakelijk verband tusschen de inen ting on do bedoelde ziektegevallen? 3 Indien mocht blyken, dat de deskun digen niet eenstemmig zyn in hun oordeel ovei de juistheid van die opvatting, is de Minister dan bereid, voor een grondig onder zoek ter zake onverwijld een commissie in tg stellen 4 Indien een oorzakelijk verband moet worden vastgesteld, waarschijnlijk of moge lijk Klacht is de Minister dan bereid, te be- vot deren, dat aan het bepaalde in de eerste alinea van artikel 4 van het Köninldyk he ritor van 28 Februari 1922, Staatsblad no. 9Ï, een zoodanige toepassing worde gegeven dat geen entstof zal worden afgeleverd, waarvan de onschadelijkheid niet vast staat? Acht de Minister juist het door de Maat- schappij Bevordering van de Genees kunde aan de medici gegeven advies, om, ten einde met meer kans complicaties te voorkomen, bij voorkeur in het najaar te va.oineeran, en, zoo ja, is Zijn ExceMentie dan bereid, te bevorderen, dat aan bedoeld adv 12- zodveet mogelijk publiciteit worde gégeven en dat door de gemeentebesturen en de bevolking daarmede rekening worde gehouden? De Spoorwegen en de Olympische Spelen. Naar wij vernemen, heeft de directie der NederLandache Spoorwegen besloten, gedu rende de Olympische Spelen week-abonne- menten voor het heele net af te geven, te- gen zeer belangrijk verlaagd tarief. Pro*. Staten *an Zuid-Holland.' Gistermiddag j.l. werd de zitting der Provinciale Staten voortgezet. In behandeling kwam eerst het voorstel tot wijziging der bijzondere reglementen der Vereenigde polders Kedichem, met Oosterwyk, polder Hoog- of Klein-Ooster- wyk en polder Rietveld onder Arkel, waarby de heer Warnaar (A.-R.) aandrong op uit stel om een afdoende regeling te kunnen maken na de vereeniging der polders tot een waterschap of polder. De voorzitter van de commissie voor de reglementen had daartegen geen bezwaar. Nadat nader ingegaan was op de vraag, in hoeverre de polder Rietveld gerechtigd blyft uit de te ontstane combinatie te tre den, en op de quaestie der financieele ver plichtingen van dezen polder werd het voor stel verworpen met 62—18 stemmen. By het voorstel tot aanvulling" van het reglement op de wegen en voetpaden, kwam de heer Braat (PI. B.) op tegen het voor schrift, dat de wielen van een wagen moé ten worden ontdaan van modder voor de wagen op een eerste klas weg komt. Hy noemde dit voorstel vaag en vreesdë dat de uitvoering ook met practische moeilijkheden zou gepaard gaan. De heer Schaper (Ged.) antwoordde, dat deze bepaling natuurlyk door een verstan- digen rechter moet worden toegepast. Het voorstel werd aangenomen z.h.s, In zake de subsidie-aanvrage voor een te houden land- en tuinbouwtentoonstelling te Ridderkerk betoogde de heer Ter Laan (S.D.A.P.), dat hy in dit speciale geval be zwaar heeft tegen de subsidieering en wel omdat er een Oranjefeest aan verbonden zal worden. De heer v. Houdt (S.D.A.P.) voelde niets voor een subsidie, omdat de betrokkenen voldoende kapitaalkradhtig zyn, terwyl hy niét wenschte mee te werken aan een ker mis, die eraan verbonden woidt. De heer Trouw (V. B.) waarschuwde tegen de gevolgen van subsidieweigering, die zouden kunnen zyn een gelijke weige- ring door de Staten van Noord-Holland. Ten slotte wees spreker op den vooruitgang van den landbouw in Italië en betoogde, dat wy met onze concurrenten rekening moeten houden. De heer Schokking (C.-H.) was niet tegen feesten, maar meende, dat de tentoon stelling hoofdzaak moet zyn. De heer Wamaar (A. R.), voorz. der commissie, verdedigde het toekennen van subsidie, daar de tentoonstelling van groot belang is. De heer Heukels (Ged.) verdedigde even eens subsidieverlening. Het voorstel tot verleenen van subsidie werd z.h.s. aangenomen. Het voorstel tot het verleenen van een subsidie van 3000 aan de commissie tot onderzoek van de gebreken in de volvette Goudsche kaas werd door verschillende leden krachtig gesteund in het belang van de kaasproductie in Zuid-Holland. De heer Beekenkamp (V.B.) drong er nog op aan, dat rekening gehouden zou wor den met de bydragen van particulieren. De heer Heukels (Ged.) zegde dit toe. In de middagzitting haakte de heer Ling- beek (H.G.S.P.) by het vooirstel tot het ver leenen van subsidie ten behoeve der geiten- fokkery, bezwaar tegen het onnoodig ver spillen, ja het schadelyk gebruik van geld ten behoeve van roomsche geitenfokkeryen. De antithese op dit gebied door te voeren noemde spreker onzinnig. De heer Alblas (H.G.S.P.) sloot zich hier- by aan. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. By het voorstel tot het verleenen van sub sidie in de kosten voor den bouw van een nieuwe brug over den Ryn te Katwyk, be toogde de heer Ten Hope (V.B.) dat een breedte van 5.60 m. te smal is. Hy stelde by amendement een breedte van 6 m. voor. In verband hiermede werd met 41—25 stem men tot aanhouding voor nader onderzoek besloten. Z.h.st. werd aangenomen een voorstel om subsidie te verleenen in de kosten van ver betering van een gedeelte van de Burge meester de Jonghkade te Maassluis. Naar aanleiding van de missive van Ged. Staten betreffende geneeskundig schooltoezicht, betoogde de heer Warnaar (A.-R.), dat deze missive een afspraak vermeldt met de Ver-t eenigdng van Nederl. Gemeenten en Het Groene Kruis, volgens welke de provincie 60 'A der kosten draagt, hetgeen om te be ginnen 40.000 is. Tegen deze wy-ze van doen was spreker gekant, evenals tegen de zaak zelve, waarvan de plattelandsgemeen ten niets moeten hebben. Dit is weer een poging om de zorg voor de kinderen over te dragen van de ouders op de ovprheid. Zulke maatregelen ontwrichten, het gezin. Mevr. Maillette de Buy Wenniger (V.B.) betoogde, dat het gaat om /e kinderen, de onderwyzers en de oudea* In het belang van het kind is het noodigydat er iemand is, die deskundig is en controle kan oefenen. De heer Kersten (S.G.P.) meende, dat door deze overheidshulp het verantwoorde lijkheidsgevoel der ouders verslapt wordt. Mevr. De Vries—Bruins (S.D.A.P.) merkte op, dat uit de rede van den heer Kersten een onkunde bleek, waarvan spre ker verbaasd stond. Het werk van het schooltoezicht is van buitengewone betee- kenis. Wat de resultaten betreft, wees spr. op Amsterdam, waar, dank zfl het school- toesidht, de reinheid zeer sterk vooruit is gegaan. De heer Beekenkamp (V.B.) sloot aich geheel aan by de redevoeringen van mevr. Wenniger en mevr. De VriesBruins. De heer De Bruin (S.D.A.P.) wees op den politieken kant van de quaestie, die tot uiting komt in de bezwaren der anti-revo lutionairen en chr.-historischen. Hoewel spreker niet volkomen bevredigd is door het schema door Ged. Staten voorgesteld, zou hij er vóór stemmen, omdat het hem'in de eerste plaats gaat om de zaak. De heer Hoffman (R.K.) meende, dat het stelsel van het schooltoezicht goed kan werken, doch dat het zyn schaduwzijden heeft, zooals gebleken is te Weenen, waar het geleid heeft tot inentingen gedurende drie jaren tegen diphtherie, met zulke fu neste gevolgen, dat de regeering moest in grijpen. Spr. moest op die schaduwzijde wijten, hoewel hij voorstander van school toezicht was binnen beperkten kring. Spr. zou de definitieve voorstallen afwachten. De vergadering werd te 5.20 verdaagd tot hedeft 11 uur. 445e STAATSLOTERIJ. Ie klasse. Trekking vatti Donderdag 28 Juli. Hoofdprijzen 100010352 11637 400.—: 5296 200.—: 2343 2461 100.—: 13729 Prijzen van 20. 233 395 717 823 1715 1888 2079 2369 2409 2565 3358 3532 3817 4145 .5233 5381 5689 5864 6457 7075 7489 7768 7874 7973 8099 8577 8892 9402 9847 10094 10379 10663 10869 11047 11222 11261 11420 11492 11866 12048 12121 12133 12214 12506 12702 12788 12932 13265 13282 13321 13723 13913 14828 15228 15257 15261 15276 15279 15716 15733 1574Ï f6831 15847 16080 16451 16480 16676 16687 16697 16989 17060 17387 17369 17526 17544 17687 17867 17918 18Ö09 18314 18667 18745 18847 19048 19277 19419 19680 19708 19740 19743 19938 20083 20235 20520 Vorige lyst «tond: 11317 m. z. 11377 (ÏEMENCDE BERICHTEN. Weer noodweer, onweder en brand in verschillende deelen des lands. In Oostelijk Groningen woedde gistermid dag een hevig onweer. Te Eexta, gemeente Scheemla, sloeg de bliksem in de boerderij van H. Reinders, alleen een deel van het voorgebouw werd behouden. Een windhoos streek over Westerbroek by Hoogezand. Verscheidene boomen wer den ontworteld, een geweldige hagelbui ver nielde land- en tuinbouwgewassen. Ver scheidene .stuks vee sloegen in de weide In Friesland werden de boerderijen van K. Minne ma té Toroele en van Koopmans te Joure door den bliksem getroffen; zy brandden geheel af. Niets kon worden ge- Bij Oldeboorn (Friesl.) is de bliksem in geslagen in de bóerdery van Sikkema onder Oude Schoot. De bewoners konden zich red den, doch de inboedel ging totaal verloren en de boerderij brandde tot den grond toe af. Alles is verzekerd. Ook in de verdere omgeving van Olde boorn, bij Wartena, Boornbergum, De Dil len onder Deersum stonden verschillende boerderijen in brand. Een groote rogge- molen te St. Jacobi Parochie is totaal afge brand'. •'i aB In een Boerderij by Doetinchem sloeg de bliksem in, waardoor de woning geheel af brandde; vyf varkens kwamen in de vlam men om. Te Barneveld is gistermiddag de bliksem gèslagen in een met tienduizend K.G. hooi gevulden berg van den landbouwer H. Boon op „Het Espeet". Berg en inhoud zyn grootendeels ver brand. Alles was verzekerd. Ook van andere plaatsen, in oftderschei- dene deelen van ons land, bereikten ons berichten van schade, door het hemelvuur aangericht. Deze gevallen waren echter van weinig ernstigen aard. Windhoos boven Wees perkarspel. Boven Weesperkarspel woedde een wind hoos die zich van het westen naar het oosten bewoog. Op de boerderij van den heer Wou ters in het Gein werd een notenboom ont worteld en het dak van het melkhuis afge rukt. Ook het rietwerk van den hooiberg werd uiteengerafeld. Voorts smeet de hoos eenige roeibootjes op den weg langs het Gein. De hoos ging dicht langs de nieuw ge bouwde Burgemeester Blezstraat zonder schade aan te richten, maar nam een kleine honderd meter verder een groot deel mede van het dak van een der brugwachterswo ningen by het Merwedekanaal (Zandpad). Hy stak dwars over de kruiBing Merwede kanaalWeesp, nam wat pannen van de villa van den heer Boissevain en stortte zich met volle kracht op het oudste gedeelte van het dak der ammoniakfabriek voorheen Van der Eist en Matthes. Hy sleurde het link- sche'en rechtsche deel van het dak de lucht in en verspreidde de stukken over het fa brieksterrein. Van een in aanbouw zijnd nieuw magazijn werd het dak naar binnen gedrukt, eenige werklui hadden juist dit ge bouw verlaten. De schade, aan de fabriek toegebracht, wordt op 26.000 geschat. De arbeid is stopgezet, doch zal Maandag in vollen omvang worden hervat. Daarna wer den boven een boerderij de pannen afge rukt. Persoonlijke ongelukken kwamen nergens voor. Het V.D.-bureau meldt nog, dat de hoos, die slechts enkele minuten duurde, ook nog een boerderij aangreep van T. H. Roozen- boom, waarvan het dak op vele plaatsen be schadigd werd. De hooiberg werd uit elkaar gewaaid en een hooiwagen een eind wegge reden. De boerin, die zich juist op een plaats tusschen den stal en het woonhuis bevond, wist tijdig in den stal te vluchten, waar zich ook nog twee kinderen bevonden. De windhoos loste zich tenslotte op in de richting Muiden. De moord in de De Riemerstraat in Den Haag. De aanhouding van S. In aansluiting op ons bericht van gister avond laten wy hier het volgende relaas uit het Vad. volgen: Toen Dinsdagmiddag het stoomschip Vo- lendam uit Amerika aan de Wilhelmina- kade te Rotterdam meerde, stond onder de menigte menschen, die vrienden en kennis sen opwachtten, ook de inspecteur der Haagsche politie M. J. v. d. Heuvel, met eenige rechercheurs. Nauwelyks lag de loopplank vast, of zy begaven zich aan boord en arresteerden daar L. H. S., die verdacht wordt de dader te zyn van den moord op den ouden heer v. d. Styl, op 24 Juli 1924 in diens woning aan de De Riemer straat gepleegd. S. was eenige dagen na den moord reeds door de recherche aangehouden. Dor een geval van overlyden was de familie S. een erfenis ten deel gevallen, waarin stak een post van een hyptheek, welke de overledene op het huis van den heer v. d. Styl gegeven had. Toen de erfeniszaak uitgezocht werd, bleek evenwel dat de heer v. d. Styl de hy potheek reeds geheel afgelost had. De post was door een verzuim open blyven staan. De notaris bevestigde deze verklaring. Het thans gearresteerde lid der familie S. bleef echter aan de juistheid van deze opgave twyfelen. Hy had daar geen enkele reden voor, inaar het feit dat hy by de Ma rine in Indië afgekeurd was wegens gees telijke afwijkingen, verklaart niet alleen dit onbegrijpelijke feit. By het onderzoek in 1924 werd bekend dat S. den heer v. d. Styl over deze kwestie nogal eens lastig viel. Er was toen dus vol doende aanleiding om hem te verhooren. ^emeer daar een in de kamer van den ver slagen© gevonden tramkaartje 'n kleine aan wijzing tegen hem was. Het kaartje was n.l. den avond van den vorigen dag afgegeven op 'n wagen van lijn 8 naar Scheveningen. S. werkte destijds als bordenwasscher in een groot hotel op ScheveniMgert. Het lag voor de hand dat men den chef van S. ging vragen of de verdachte den dag van den moord op zyn werk geweest was. De chef verklaarde pertinent dat S. op tyd te werk gekomen was en den geheelen mor gen het hotel niet verlaten had. Hy had hem meermalen aan het werk gezien. Op deze verklaring liep het spoor dood. Maand na maand is voorbijgegaan zonder dat men eenig houvast aan de zaak vond. Daar kwam in Januari van dit jaar een rechercheur uit Scheveningen terug met de boodschap, dat de chef, die destijds verhoord was, ontslagen werd, omdathij zyn personeel nooit controleerde. Onmiddellijk werd de man aangehouden. En nu hy toch ontslagen was bekende hy maar, dat hy destijds gelogen had. Hy had geen idee of S. op zyn werk ge weest was. Hy had hem dien morgen niet gezien. De argwaan steeg. „Waar zit S. nu", was de volgende vraag. „In Amerika", rapporteerde al spoedig een recheurcheur. De argwaan steeg nog meer. Men zocht en zochten vond hoe langer hoe meer aanwyzingen. De verslagene was gevonden met een koord om dn hals. Vischkoord, werd aanvan kelijk gezegd. Deskundigen hadden evenwel vastgesteld dat het behangerskoord was van een soort, die zeer zeldzaam geworden was. Het bleek dat S., nadat hy, afgekeurd, uit Indië terug kwam, een beetje behanger gespeeld heeft. In het touw lag een zeemansknoop. S. had gevaren! Men vond in Februari twee koffers, die S. achtergelaten had toen hy naar Amerika ging. En in die koffers vond men: een klu wen touw van precies dezelfde soort, als aan het lyk gevonden was. Verder den sleu telring van v. d. Styi en eenige sleutels. Toen in 1924 kwam vast te staan dat de sleutelbos van v. d. Styj verdwenen was, heeft commisaris Kramer, rusaig weg, het eene slot na het andere uit v. d. Stiji's huis op verscheiden manieren mee naar het po litiebureau genomen. In de koffers vond men sleutels, welke op deze sloten passen. Al informeerend vernam men verder dat S. voor zyn vertrek naar Amerika een gou den horloge te koop had aangebeden, dat volgens de beschrijving het horloge van v. d. Styl moet zijn geweest. S. was na zyn eerste reis al in Amerika gedeserteerd. Hoe moest men in Amerika S. vinden? Het geluk diende. Hy werd ont dekt als hotelportier in New-York. De eer ste gedachte was: uitleveren. Maar deze omslachtige manier bleek gelukkig niet noo dig, want S. monsterde al spoedig op de Volendam. Hy zal niet weinig verrast zyn geweest tpen hem in Rotterdam de boeien werden aangelegd. Hy is vandaag nog in pohtie- handen, maar zal zoo spoedig mogelijk ter beschikking van <ie justitie worden gesteld. Omtrent zyn houding hebben wy niets kun nen vernemen. De politie verstrekte op ver zoek der justitie alleen een sobere vermel ding dat S. gearresteerd was." 1 Door een aate overreden en gedood. Gistermiddag omstreeks halfzes fietste de 38-jarige echtgenoote van den aannemer van Aken uit de Kerkstraat in Wassenaar, na een bezoek aan haar zoon in het Ziekenhuis te Leiden, naby Zuidwyck in de richting Wassenaar. Zy wilde zich van de ryweg op het fietspad begeven, toen zy door een ach terop komenden auto werd gegrepen en op slag gedood. Nader meldt men, dat de auto met zeer groote snelheid in de richting Wassenaar I reed. Hoewel de chauffeur krachtig remde j toen hy bemerkte dat mevrouw van A. links I uitweek naar het ry<wielpad, kon hy de aan rijding niet voorkomen. Mevrouw van A. werd over den berm, die rijweg en rywiel- pad scheidt, op dit pad geworpen. De chauffeur was zeer onder den indruk en niet in staat den auto verder te bestu ren, zoodat de inzittende Mej. R. den wa gen naar de garage den Deyl reed, waar hy door de Wassenaarsche politie in beslag werd genomen. De chauffeur werd aange houden, maar na verhoor heengezonden. Te gen hem is procesverbaal opgemaakt. Het lyk van mevrouw van A is naar haar woning vervoerd. UAPIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum (1600 M.). 6.00 A. N. R. O.-orkest o. 1. v. Nl<o Treep, Soliste: Liese de Haas (sopraan), j 7.45 Politiebericht. 8.10 Ned. Chr. R. V. Concert en Lezing, Spreker da. F. Lengbefek over: „Licht". Muzikaal gedeelte 'an 8.108.30 en van 9.0010.30 van Hilversum: mevr. Willy Cante, sopraan, en (ie heer Diric van Ame- rongen, bas. Van 8.309.00 uit de Chr. Nat. school te Amersfoort. Zang door de leerlingen van het 5de en 6de leerjaar met orgel -en vioolbegeleidibig. 10.30 Persberichten. Daventry (160 M.). 4.20 Kwartet en solisten. 5.35 Kinderuurtje. 6.40 Lonnlen radio-dance-band. 7.35 Liederen van Richard Strauss. 7.50 Fragmenten ^it muzik. comedies. 9.55 Een Sullivan-programma. 10.50 Dansmuziek. RECHTZAKEN. De vrouwen, die weigerden te stemmen. Schuldig, doch geen straf. De kantonrechter te Utrecht heeft giste ren de 40 vrouwen uit Zeist, die by de jongste Staten-verkiezingen op grond van godsdienstige bezwaren niet naar de stepi- bus waren gegaan, schuldig verklaard, zonder evenwel straf op te leggen. Het O.M. had een gulden boete geëischt 'De kantonrechter overwoog in het von nis, dat verdachte, hoewel het staatsgezag erkennende en zich verplicht achtend de wetten te gehoorzamen, in dit geval zich aan deze wet niet wenscht te onderwer pen, omdat zy God's wet daarmede in stryd acht; dat in dit geval door de mede- deelingen van verdachte voor hem vast staat, dat verdachte zich niet kon aanmel den zonder ernstig in stryd te lcoimen met hetgeen haar opvatting omtrent den gods dienst haar leert, en hy dit een geldige reden voor verhindering acht; dat art. 72, tweede lid der Kieswet de verplichting tot aanmelding oplegt, behalve in het geval, dat een geldige reden van verhindering be staat, terwyl art. 150, derde lid, bepaalt, dat geen straf wordt opgelegd, wanneer de kiezer ten genoeg* van een kantonrech ter aantoont een geldige reden tot verhin dering te hebben gehad; dat hy, nu een maal blijkens het aanbrengen van deze zaak door den bevoegden ambtenaar van het O.M. is aangenomen, dat in dezen een overtreding van de bepalingen der Kieswet heeft plaatsgevonden, er de voorkeur aan geeft, het derde lid van artikel 150 toe te passen. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gouda. 28 Juli. Aangeveerd 2324 stuks, waar van: 273 slachtvarkens. Vette varkens van 0.300.33 per pond levend met 2 kor ting. Londensche van 0.250.28 per pond levend met 2 korting. Zouters van 0.30 0.31 Mi per pond levend met 2 korting. 817 magere varkens 3040 per stuk. 1138 biggen 10—16 p. st. 17 runderen 250— 400 p. st. 31 nuchtere kalveren 12—20 p. st. 3 graskalveren 36—50 p. st. 21 scha pen 2533 p. st. 16 lammeren 1825 p. st. 8 bokken en geiten 337 p. st. Handel in vette varkens, Londensche» en Zouters vlug; magere varkens, biggen er. runderen, matig; nuchtere kalveren, gras- kal veten, schapen, lammeren en bokken en geiten, vlug. Kaasmarkt Gouda. 28 Juli. Aangevoerd 366 partyen kaas. Pry zen le kwal. met ryksmerk 4245, 2e kwal. 3641; le kwal. zonder rijks- merk 38—41, 2e kwal. 8437. Zware 48. Handel matig. EHERiEN. Aangevoerd 351 partyen. Kipeieren 5.756.75 per 100 stuks. Eend- eieren 5.005.50 per 100 stuks. BOTER. Aangevoerd 976 ponden boter. Goeboter 0.951.05 per pond. Weöbotev 0.900.95 per pond. Handel vlug. Graanmarkt Gouda. 28 Juli. Granen: prijshoudend. Tarwe 15.50—16.75; Chei Gerst 15.50—16.00; Haver 13.00—ÏKSflVr 100 K.G. Coöp. Vereen. „De Boskoopsche Veiling". Rozen, le kwaliteit: Ophelia 2530; Gol den Ophelia 2833; Marcel Rouyer 30; Hadley 59—70; Claudius Pernet 4050; Columbia 38; Butterfly 3868; Mac Keiler 32; Mme Jules Bouché 3137; Rosaündia 30; Polyanthrozen 1830. Diversen: Dahlia's, grootbloemig 25; Gladiolen 1036; Anjers 2436; Lelie's 57 p. tak; Asparagus 1416. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 28 Juli. Verwachting/ Matige Zuidelijke tot Westelijke wiJd. Gedeeltelijk bewolkt, wei nig of geen rlgen, behoudens kans op on weer. Deadfdei temperatuur. STADSNIEUWS. GOUDA, 28 Juli 1927. Aanvullingsagenda voor de vergadering van den Raad dei- gemeente Godda op Vrydag 29 Juld 1927, des namiddag» te 8 uur. Aan de orde komt nog: Het voorstel tot het niet verleenen van ontheffing van de eischen der verordening betreffende de verlofslokaliteiten aan W. P. H. Janaen Departement Gouda van het Nut. W interprogramma. Het Departement Gouda van de Maat- schappy tot Nut van 't Algemeen biedt zyn leden in het a.s. winterseizoen de vol gende byeenkomsten aan, welke telkens ge houden worden in den Nieuwen Schouw burg, des avonds 8H uur. 1. Woensdag 16 November 1927: Mevrouw Rosa Spier, Den Haag. Harprecital, voorafgegaan door een voot- dracht over liet ontstaan en dé ontwikke ling van de harp. 2. Woensdag 14 December 1927: De heer K. Ar nol dn, Amsterdam. Le zing over tooneelonderwys met vertoonin gen door leerlingen van de Tooneelschool. 3. Woensdag 18 Januari 1928: De heer Jac. Ph. Caro, Utrecht Lie deravond met begeleiding op de vleugel. 4. Woensdag 8 Februari 1928: De heer Dr. W. G. N. van der Sleen, Haarlem. Lezing met Lichtbeelden over: V'ier maanden in de Himalaya. 5. Woensdag 21 Maart 1928: Opera-concert, te geven döor: Mejuffrouw Gustave Scheepmaker, alteangeres van de Nationale Opera te Den Haag; den heer Jules Moes, heldentenor van de Opero's te Praag, Berlyn, Amsterdam en Den Haag, te Amsterdam; den heer Ed. van der Ploeg, lyrisch bariton van de Opera's te Berlyn, Antwerpen, Amsterdam, Den Haag, te Amsterdam. Aan den vleugel Mejuffrouw Nelly van Tri et. te Gouda. Buitenoefening E.H.B.O. en Roode Krui». De Vtreeniging E.H.B.O. en het Roode Kruis zullen Zaterdag a.s. des namiddags te half vier een buitenoefening houden op het Ijombok-terrein aan het station, Uitvoering van de Goudsche Welpen en de Padvinders in den Schouwburg. De Goudsche Welpen, de kleine padvin dertjes hebben gisterenavond, daarby ge- aseisteerd door hun grootere broers, de Goudsche padvinders, een uitvoering ge geven in den Schouwburg en ten booneele vertoond onder leiding van den heer K. J. de Beun „De prins van iftnd" operette in 5 bedryven. Alle /nedewerkerxlen hadden zich veel moeite gegeven om het aardige sprookje tot zyn recht te doen komen. De tooneelen wa ren heel goed verzorgd, jammer alleen voor de jeugdige executanten dat het een beetje laat werd. Het programma vermeldde nog een blij spel in één bedryf, verschillende voordrach ten en de kleppermarsch. By de inleiding werd een welkomstwoord gesproken dooi den Voorzitter der Goudsche padvinders, de heer H. J. E. v. d. Ven. Na afloop was er bal in de zaal Kunst- Uit het H. B. S. kamp te Eerbeek. De tyd snelt heen, zoo schryft men ons uit het H.B.S.-kamp, hoe mooier het weer wordt. Men kent onze éagverdeeling: een morgenwandeling, een middag-fietstocht soms vervangen door sport. Om zes uur eten, ballen, thee, de avondwandeling, limo nade onderwijl muziek. Wordt de avond wandeling aangekondigd, dan wordt onmid- dellyk alles gestaakt; wandelen in half en lieel schemer over hei en door bos schynt sterk op de fantasie te Werken. Meest is de wandeling ook een waar genot. Met het mooié weer hebben we weer dag tochten gemaakt. Maandag nam de heer Overweg uit Dieren (secretaris V.V.V.) wel willend de leiding op zich. 't Ging over Die ren, de Steeg, de beroemde Middochter Allee door, naar Rosendaal, de Schaarbeker- weg op, langs de Emmapyramide, de Sy- penberg, over de Worth-Redensche hei, langs de Posbank, de koepel de Kaap en verder langs naamlooze paden naar Dieren. Op dit laatste eind raakte het gezelschap uit elkaar, wat ontzaglyk makkelyk kan. Een vreemd jongmensch b.v. informeerde naar zyn vriend, die hy op onnaspeuriyke wyze was kwytgeraakt. Hem werd aange raden zich een nieuwen vriend aan te schaf fen. Hy was niet bereid. Beweerde dat het byna niet had gekund, dat hy zyn vriend kwyt was. ,/Zit met een meisje in de gras kant Enfin, in 't kamp raakten we weer by elkaar. Het was een allerschitterendste tocht; alle deelnemenden waren ten hoogste voldaan enniet vermoeid. Er is altyd een zekere weerstand te overwinnen voor tocht of spel. Aéhteraf is men voldaan. Dinsdag was een •nafckelyke dag, weer onder de voortreffel yke leiding van de heer Overweg. We reden naar het Soerensche Klein Zwitserland, wandelden over de heu veltoppen met uitzichten op Zutphen en Deventer, dronken koffie aan de Soerensche Sprengen. En toen was het warm genoeg geworden om een sterk en algemeen ver langen naar een bad wakker te roepen. De kwieksten waren al lang poolshoogte wezen nemen. Maar zoolang het regende, was het bad troebel. Het Eerbeeks Bad, dat 's knudde werd gerapporteerd. Nu was het koud, maar heerlyk. Je hebt 'n bad zoo noodig. Het water komt zoo uit de sprengen en heeft dus een lage temperatuur. Daarna hebben we een aanval op het middagmaal gedaan. We hadden vier gasten. Een Eerbeeks meisje Dora, die eenige opschudding onder het jonge mannelyke deel van ons kamp ver oorzaakte, en een dochtertje plus logee van de heer Overweg. Papa ging naar huis, zy kwamen met bord en vork in de ry,te staan, om achtereenvolgens by de betrokken „chef" groente, aardappelen, jus en vleesch te halen. Ze hebben reusachtig gegeten! De vierde „gast" was en is nog „Jef" „masculine generis". Berooid kwam hy van Apeldoorn loopen. Hij wordt nu be handeld op de bevoorrechte voet van gast. De mondharmonica is nu alleen nog maar goed voor de wandelingen! De avondseance heeft een nieuwe attractie: voordracht. Vandaag, Woensdagmorgen is de eerste kampenist geroepen door °"-°ntik^m" bare plichten vertrokken. We hébben hem vanmorgen volgestopt met brood, thee, melk en begeleid door twee vrienden is by in de richting Utrecht vertrokken. De stemming zit er buitengewoon in. Er is een byzonder goede verhouding tusschen alle Vf»™p«niqi*n. Het eerste leelyke woord moet nog vallen. Goudsche Winkeliersvereeniging (Vereeniging van den Handeldryvenden en Industrieelen Middenstand.) In „de Harmonie" werd gisteravond een algemeene ledenvergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer B. Rietveld. De Voorzitter opende de vergadering en richtte het woord van welkom tot de leden, inzonderheid tot het eerelid den heer J. Schenk. Uit de matige opkomst constateert spr. dat men kort en krachtig besluiten moet nemen om zoo spoedig mogelyk de warme zaal te kunnen verlaten. Onder de ingekomen stukken was een schryven van de 's-Gravenhaagscihe Win keliersvereeniging waarin geadviseerd werd de candidatuur van een aftredend lid van den Middenstandsraad niet te steunen op grond van diens houding ten aanzien van het advies op het wetsontwerp op de winkel sluiting en regeling der werktyden. De Voorzitter gelooft niet dat men by het geven van advies allen kan bevredigen en het zou naar spr. meening ondankbaar zyn om die reden een ander voor die func tie te benoemen. De heer v. Vlaardingen is van meening dat de Middenstandsraad te weinig voeling houdt met de middenstandsvereenigingen. Het schrijven van de 's-Gravenihaagsche vereeniging houdende verzoek den afgevaar digden bindend mandaat te geven den af tredenden niet te stemmen, wordt voor ken nisgeving aangenomen. Een schrijven van den heer K. de Jong houdende bericht'van verhindering deze ver gadering by te wonen, werd eveneens voor kennisgeving aangenomen. Nog was ingekomen een schryven van den heer J. van Eyk die mededeelde een onder houd te hebben gehad met de directie der Kon. Stearine Kaarsenfabriek Gouda. By dat onderhoud had, genoemde directie er op gewezen dat (by de Goudsche Winkeliers wel Verkade's nacht- en theelicht voorhanden is, maar niet Gouda's thee- en nachtlichten, terwyl voor de winkeliers dezelfde voordee- len zyn verbonden aan den verkoop dier ar tikelen! In het schryven werd voorts gewe zen op de wenschelykheid deze noodlydende fabriek te steunen en werd verzocht een on derzoek in te stellen. De Voorzitter wenscht het schryven te stellen in handen van de vereeniging Sa menwerking om advies. •De heer v. Vlaardingen vindt dit gevaar- lyk en noemt het propaganda maken voor een bepaalde zaak. De Voorzitter wyst op de ondervonden steun van de Kaarsenfabriek. Als er een verschijnsel is als het beweerde, moet er reden voor zyn. Wy, zegt spr., kunnen niet van antwoord dienen, de vereeniging Samen werking wél, daarom is advies gewenscht. De Kaarsenfabriek kan van het advies ver volgens kennis nemen en deze vereeniging is van de zaak af. Vervolgens deelt de Voorzitter mede dat 35 nieuwe leden zyn toegetreden en dat één lid wegens vertrek naar elders, heeft be dankt. ,JÜi Tot afgevaardigde naar het congres op 23, 24 en 25 Aug. te 'a-Gravenhage wordt benoemd de heer Duchateau en de heer H. Houtman als diens plaatsvervanger. Als afgevaardigde voor het bestuur is de heer Balt. de Jong aangewezen. Daarna komt aan de orde goedkeuring Reglement Bureau Invordering. De Voorzitter zegt dat de voorraad re glementen uitgeput is, het drukken van nieuwe is noodig en daarin komt ook voor het reglement van bedoeld bureau. Mr. de Witt Wynen is speciaal voor dit punt der agenda ter vergadering aanwezig. Avtikelsgewyze behandeling had vervol gens plaats. Verschillende artikelen werden geamendeerd door Mr. de Witt Wynen en na zyn toelichtingen aangenomen. Vervol gens werd zonder hoofdelyke stemming het concept reglement goedgekeurd. De Voorzitter dankte den heer Mr. de Witt Wynen voor zyne tegenwoordigheid en zyne medewerking in deze. Namens de Commissie tot nazien van de rekening „Commissie Huldebiyk" bracht de heer van Bohemen gunstig rapport uit. De Voorzitter dankt de commissie voor hare bemoeiingen. Hierna kwam aan de orde; Voorstellen inzake het „Jan Schenkfonds". Het bestuur meent dat het „Jan Schenkfonds" een zelf standige vereeniging moet worden onder be heer van de Goudsche Winkeliersvereeni ging. Zooveel mogelyk moeten de leden der G. W. V. lid worden van het „Jan Schenk fonds" tegen betaling van 1/—, opdat het kapitaal van lieverlede aangroeit. Om de deelname zoo algemeen mogeiyk te maken is de bydrage op 1.— gesteld. Donateurs kunnen ook worden aangenomen. Het is de bedoeling slechts de rente van het kapitaal aan te wenden. De vergadering kan met de gedachten gang van het bestuur in deze medegaan. De Voorzitter zegt dat de bestuursleden reeds lid zyn geworden van het „Jan Schenkfonds". De heer v. Vlaardingen wenscht de Pro- pagandacommissie die leden voor de G. W. V. werft, ook te belasten met de werving van leden voor het „Jan Schenkfonds" De Voorzitter zegt dat die commissie komt by hen die nog geen lid der G. W. V. zyn, doch wil de gedachte overwegen. Mr. de Witt Wynen geeft in overweging in plaats van een vereeniging een stichting te maken van het fonds, hetgeen belangryk goedkooper en veel practischer is. Terwyl de heer Schenk tydelyk de zaal had verlaten, deelt de Voorzitter mede dat het kapitaal van het fonds tot 886.is gegroeid en dat blykens schryven van den heer Schenk, van vriendelyke zydg in Sep tember een cheque zal worden aangeboden van 114.—, ten einde de 1000.— vol te storten (applaus). Nu, zegt spr., zyn we begonnen aan de tweede duizend gulden en hy verzocht de aanwezige leden zich als lid van het „Jan Schenkfonds" op te geven. By de rondvraag zeide de heer Vlag dat door een misverstand het Stedelyk Orkest by de viering van het 26-jarig jubileum der G. W. V. zyn diensten heeft verleend zon der vergoeding. Spr. wenscht geen wan klank te hooren van dit feest en zou een be drag uit de kas beschikbaar willen stellen voor het orkest. De Voorzitter antwoordt dat de heer Vlag zyn bezwaren eigenlyk nioet uiten by het Gemeentebestuur dat het concert aanbood. Hèt zou een slag in het aangezicht van het Gemeentebestuur zyn indien de G. W. V. een vergoeding ging geven. Het Gemeentebestuur verplaatst een te geven verplicht concert van het Houtmans plantsoen naar de Markt, daar staat de G. W. V. geheel buiten. De heer v. Burk spyt het dat de heer Vlag zich niet heeft gewend tot den heer v. Vreumingen en spr., die beiden zitting hebben in het bestuur tot instandhouding van het ...guuyk Muziekcorps. Wy, zegt spr., hebben er niets van vernomen. De Voorzitter herhaalt zyn meening. De heer H. Houtman stelde voor de ver eeniging voortaan te noémen „G. W. V." in- plaats van „Goudsche Winkeliersvereeni ging" en hy gaf in overweging de achter- zyde der convocaties te bedrukken en daar in te wyzen op het bestaan der Glasverze kering, het Bureau Invordering, het Bureau voor Advies en het Jan Schenkfonds. De Voorzitter zal het^aardige idee by het bestuur ter sprake brengen. De heer Houtman bepleit nog het afge ven van diploma's in plaats van kwitanties voor het lidmaatschap, teneinde zich te kun nen legitimeeren en waardoor de leden zich op de reis zynde, kunnen bevoordeelen. De Voorzitter zegt overweging toe. De heer Houtman herinnert aan het voor nemen tot het ondernemen van een gemeen- schappeiyk«i autotocht op 24 Augustus naar den Haag op den congresdag. Staande de vergadering gaven zich reeds eenige le den tot deelname op. De heer v. Bohemeq, die volkomen over het gevierde feest tevreden is, heeft een ad vertentie in de feestgids gemist voor de Glasverzekering en blyft betreuren de wei nige reclame welke voor die verzekering wordt gemaakt. De heer B. de Jong wyst op de moeilyk- heden welke zich by het begin uit den aard der zaak voordeden. Tegen 1 October zullen verschillende leden toetreden, die tot dien datum contractueel verbonden waren. Meer malen wordt den leden gevraagd met hun loopende polissen by het bestuur te komen, ten einde na te gaan of zy belang hebben by de opzegging van de loopende verzeke ring. Een 7-tal posten is reeds gesloten. En tier leden bepleit verzekering op coö peratieven grondslag. Mr. de Witt Wynen wyst op de volledige aansprakelykheid by coöperatie. De heer v. Vlpardingen verzoekt een spre ker te laten optreden ter voorlichting van het aanhangige wetsontwerp omtrent ver plichte winkelsluiting enz. in September en October. De Voorzitter zal zoo mogelyk aart het verzoek gevolg geven. De heer Schenk sprak nog een woord van dank voor de heerlyke dagen hem bezorgd en hy deelde mede gaame voor het archief der vereeniging af te staan de diverse be scheiden die betrekking hebben op het op richten van de G. W. V. De Voorzitter aanvaardde met dank en genoegen de in een keurig gecalligrafeerd omslag verzamelde bescheiden en bracht den heer Schenk hartelyk dank voor zyn mede leven in het feest en zeide dat geen bestem ming aan het „Jan Schenkfonds" zal worden gegeven, zonder de zekerheid te hebben dat die bestemming de volle sympathie heeft van den heer Schenk. Hierna sloot de Voorzitter de vergadering. Wegen» Gouda 5 subs 8 d. h. Wegens overtr .arbeidswet: C. B. te Lan ge Ruige Wedde 5 subs. 1 d. h. en A. B te Lange Ruige Weide 8 subs 1 A h. Wegens overtr .motorwet: F. W. S. te Zevenhuizen ,25 subs. 6 d. h. Wegens openbare dronkenschap: J. M. B. te Rijabergen, J. van der M.. A. de H., A. D. P., allen te. Gouda, P. B. te Nieuwerkerk en J. B. te Gouda, ieder 5 subs. 2 d. h. Wegens fieteen zonder licht: L. V. te Moordrecht en J. K. te Boskoop, ieder 8 subs. 1 d. h. Wegens overtr. Ukwet: C. C. te Nieuwer kerk 2 x 1 subs. 2 x 1* d. h. gtm. v. v. Wegens overtr. visscherijwet: P. V. te Rot terdam 3 subs. 1 d. h. hengel v. v. Elf kieswetovertredingen te Moordrecht elk 1 subs. 1 d. h. 60 kieswetovertredingen te Gouda elk 1 subs. 1 d. h. 1 overtreding kieswet Gouda 50 ets. sub9. 'l d. h. 1 overtreding kieswet Gouda vrijspraak. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 23 Juli: Annie, d. v. M. Valk en A. Noordzy, v. Heusdestraat 2. 26 Juli: Brechtje, d. v. R. Zappey en B Sanders, Jaagpad 43. Hendrik, z. v. J M. Boer en N. Bakker, Paradys 22. Hen- drika, d. v. W. Kempers en A. de Jong, Boelekade 43. Leendert, z. v. G. Bras en G IJsselstyn, Raam 129. Theodorus Adrianus Antonius, z. v. A. Hofland en M Th. Varlier, Keizerstraat 72. GETROUWD: 27 Juli: S. van Vliet en W. C. Zamlyk. H. C. Vergunst en M. H. Bos. C. Queme en A. M. van Oosten. N. Plomp en P. van Wyk. - G. Th. Tuk ker en W. J. Kelder. A. Willemsen en C. Blehk. Agenda. 29 Juli 8 uur Gemeenteraad. 30 Jula 3% uur Lombok-terrein Buitenoe fening E.H.B.O. en Roode Kruis. achterhoede door taktdsch opstellen over nemen alle aanvallen af doeg, kregen Buy», Bokhoven en van Se mis verschillende mooi» kansen. H. van Sanus was als steeds struikelblok, maar hy kon toch niet verhin deren,, dat Bokhoven vry kwam te liggen en met een hard doch houdbaar schot den stand op 30 bracht. Hoe het Olympisch zevental ook poogde niets lukte en de tot heden ongeslagen ploeg eng met leede oogen den tyd verstrij ken zonder eenig succes te hebben. Na een gewirwar van heen en weer zwemmen zag R. van Senue kans vryliggend met een hard schot zUn clubgenoot het nakijken te g*V4«, zoodat het 40 was. Dat was het Ned. zevental toch wat al te erg Een hernieuwd offensief werd ingelet en 'ednctelük kreeg P. van Senus een mooie kans. Ongedekt schoot hy keihard in den bovenhoek, zoodat de nationale eer gered was. Even later kondigde scheidsrechter Min nes het einde van den aardigen wedstrijd aan, door de Goudsche combinatie verdiend gewonnen. Zondter uitzondering hebben de Gouwe naars en hun versterking goed gespeeld. By het Ned. zevental lukte het veel minder goed dan by vorige wedstrijden. Bijna a'-len speelden minder goed dten gewoonlijk. Intuaschen bewijst de uitslag dat het Olympisch zevental nog lang niet au boat de son latin is. Er valt nog heel wat te verbeteren. De spelers waren allen vol lef over het bad en het water. De Competitie. Reserve eerste klasse. Amsterdam A. Z. IIIJ II 21. De A. Z. is door dezen uitslag ongeslagen kampioen. UIT DEN OMTREK. ALPHEN a. d. RIJN. Heden overleed al nier plotseling op 50- jarige leeftyd, de heer J. F. G. Ranke, R.K lid van den gemeenteraad. STOLWIJK. Woensdagmorgen had' M. Kraayenbrink, werkzaam op de Coöp. maalderij „Ons Be lang", het ongteluk met zyn hand beklemd te raken tusschen het raderwerk der ma chine. Na door Dr. Kieviet te zyn verbon den achtte deze overbrenging naar die Wyk; verpleging te Goud'a noodzakelyk. SPORT EN WEDSTRIJDEN. WATERPOLO. G.Z.C.—Olympisch Zevental 4—1. De eerste, wedstrijd in het vernieuwde zwembad heeft een ongedachte doch ver diende zege gebracht aan de Goudsche ploeg, dfW.z. eqn zevental waarvan de kipn uit G«Z.C.-ers bestond, maar dat wegens verhinderingen op 't allerlaatste oogenblik versterkt was met de Lektenaars Ruys en Elzinga en de U.Z.C.-er R. C. van Senus. By het toekomstig nationale zevental wa ren Kohier en Goeding» vervangen door P. van Senua en G. Muller, terwyl Slop dit- maul zyn eigen Club kwam helpen. De plaats onder de lat by de Olypianen was door Tetenburg ingenomen. Dientengevolge was de opstelling als volgt: G.Z.C. Slop, Elzinga, den Boei', wr Willigen, BuyB, Bokhoven, flr v. Sanus. O Leen] (U/.C.) H.' vAtienus v. d. Velden (Dolfyn) Muller (Dolfyn) Uitspraken Kantongerecht. In de zitting van 27 Juli werden veroor deeld: l Wegens overtr. vis9cheriiwel: A. S. te Gouderak: 1 suba. ldh. hengel v. v. Wegens overtr. pol.-verord. Waddinxveen: J. R. en J. A., beiden te Waddinxveen, ieder vryspraak. Wegens overtr. motorwet: J. W. te Utrecht en A. C. P. S. te Boskoop, ieder j 4 subs. 1 d. h. Wegens overtr. pol.-verord. Geua: A. IJ te GoiMa 2 subs-pë. h. Wegeïto-overtr: ^r. van S.r E. S. z. b. w. 2 subs. 2 d. h. en 10 robs. 5 d. h. Wegens overtr arbeidswet: N. P. L. te Bleiswyk 3 x 4 subs. S x 1 d. h. Wegens overtr .leerpl. wet: J. D. te Gou da 5 subs. 1 d. h. Wegens overtr. pol.-verord. Gouda: A. B. te Leiden en J. G. S. z. b. w., ieder 3 subs. 1 d. h. i i 'etenburg. (U.Z£.) Het groote verschil tusschen de beide ploegen was grootendeels in het enthousias me gelegen. De Gouwenaars speelden van den aanvang af een pittig en vlot spel dat er niet zoozeer op berekend was om Zelf offensief te werk te gaan, maar om het apel van de tegenstandiers niet tot ont plooiing te laten komen. Daarby kwam dat de beide goal getters v. Velden en Leenheer veel te weinig zwom men en slecht scheten, terwyl de achter hoede niet mee kon helpen by den aanva' omdat zy haar handen vol had aan de Goud sche voorhoede, waarin van Senus en Buys veal zwommen en Bokhoven zeer gevaar- lyk was. In de Goudsche verdediging was den Boer in prima conditie en met verre worpen zui verde hy herhaaldelijk het terrein. Ook El zinga deed uitstekend werk, terwyl van Willigen zich meer en meer by het eerste klas spel gaat aanpassen. De eerste helft ging vry gel«k °P- ^el~ iswaar waren de aanvallen van het Olym pisch zevental tahyker, maar de Goudsche verdediging gaf geen krimp en redde zich uit menig hachelijke situatie. Aan den an deren kant waren Bokhoven en Buys een permanent gevaar voor Tetenburg. De laat ste had viij spoedig succes met een schot in den hoek dat Tetenburg te machtig was en nadat Slop eenige aanvallen afgeslagen had wist Bokhoven op sublieme wyoe kei hard nummer twee achter Tetenburg te ko gelen. We! trachtten de nationalen telkens den aanval te fterceeren door met vier of vyf man op te zwemmen, maar door lang wachten met schieten en mede door het goede verdedigen werd er voor de rust Met gescoord. Na de rust kwam de te verwachten ople ving by het Ned, zevental niet. Integendeel: tengevolge van de pogingen om door vrij- zwemmen kansen te scheppen moést het Olympisch zevental zyn verdediging wat veronachtzamen en aangezien de Goudsehe DRAADLOOZE DIENST. Een hevig onweder boven heult». KEULEN, 28 Juli. Gistermiddag h»èft boven Hamburg urenlang een onweder ge woed, gepaaid gaand met zware hagelslag, welke groote schade aanridhte. Te Hamburg sloeg de bliksem in em in aanbouw zynd huis, waardoor drie arbeiders getroffen werden doch hiee gedood. Vijf sovietcommissariBsen geëxecuteerd. WAR&GHAU, 28 Juli. Het gov jetgerecht heeft naar gemeld wordt vyf politieke »ov- jetcommissarissen en afdelingsleiders ter dood veroordeeld. Zy zyn reeds geëxecu teerd. Een vliegtuig gevallen. De twee inzittenden ernstig gewond. GLLSE, 28 Juli. Hedenmiddag is hat In structie-vliegtuig de S IV uit S oester berg, omlaag gestort. Kort na het starten is het ongieval gebeurd, toen het vliegtuig onge veer 35 Meter boven den grond zweefde. Het vliegtuig werd zwaar beschadigd. D» twee inzittenden werden gewond. De awia- teur sergeant Rads tok en kreeg een been fractuur en de leerling korporaal Posthu- mufl bekwam vry ernstige inwendige kneu zingen. Nadat Dr. Hoeks uit Gfilse de eerste hulp had veleend, weiden de beide gewonden naar het hospitaal te Breda vervóerd. Een vliegtuigschool te Rotterdam. ROTTERDAM, 28 Juli. Alhier is opge richt de Rotterdamache aeroclub die 'ge sticht heeft de Nationale Luchtvaartochocl welke in ons land zal voorzien in de civiele opleiding voor vldeg^uigbestuur.lers. Tot nu toe kon alleen iemand die in mi litaire dienst was tot piloot worden opge leid. Deze luchtvaartschool nu schept ook de gelegenheid om buiten het militair ver band tot bestuurder opgeleid te worden. De school beschikt reeds over 2 Pander- vliegtuigen. Wy vernemen dat in ons land o.a. onder Noordwyk, Zandvoort en Apeldoorn kleine vliegvelden zullen worden gereed gemaakt, waar de Pandervliegtuigen kunnen landen. De cursus zal o.a. 15 uren duren en 40 pet lesuur kosten. Als instructeur zal optreden de le luit.- vlieger H. Smidt Orans. WISSELKOERSEN. 27 Juli. 28 Juli. Officieel. Londen 12.11% 12.11% Berlyn 69.35 69.87 Parijs *76* Brussel 84.70 34.70 Zwitserland 48.06% 48.06 Weenen 35.15 86.15 Kopenhagen 66.75 66.76 Stockholm 66.85 68.85 Oslo 64.41 64.45 New-York 2.49% 2.49% Niet-officieel. Praag 7.39 7.89 Madrid 42.64 42.64 Milaan 13-60 13.60 Beureoveraicht. iDe effectenbeurs gaf heden speciaal wat enkele fondsensoorten betreft nogal wat af faire te zien. Zoo ontwikkelde zich een flin ke beweging in Koninklijken <jie iets beter gedisponeerd waren, maar daardoor toch niet hooger werden genoteerd. Op de afdeeling voor Ned. Ind. traden de Kunstzyde-aandeelen op den voorgrond. Voor vrywél alle soorten bestond vraag, zoodat over de geheele Knie een koersavans werd behaald. Voor rubberwaarden werd Blecbts matige belangstelling aan den dag gtelegd. Amsterdam robbers waren prijshoudend, doch niet veel veranderd. Tabakken bewogen zich op onregelmatige wijze. Oude Deli bleven goed op peil. Senembah werden een kleinigheid lager genoteerd.

Goudsche Courant | 1927 | | pagina 2