iod N E R lanten NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 18524 Dinsdag 2 Au Hus 1927 85« Jaargang «lEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijrt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen jewing FEUILLETON. De Gouden Heuvelen. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, «lEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz I DEN HAAG. iland geplaatst De Russen zullen deze maand opnieuw te Met (Wordt vervolgd). »i: r verdienstelijke rwonnen; c uggegeven. t vuueu z.l iag een werek en met een woest gebaar zijn hoofd achter- wyze, waarop dit gezegd Het huwelijk is de hoogeschool van het geduld. dere gevallen, sd. Maar ook hon- k v.d. uda. Roman van F. A. M. WEBSTER. Uit bet Engelsch vertaald. ABONNEMENTSPRIJS: per kwart**. f 8J6, par waak 11 oat, mat Zondagsblad per kwartaal 2.90, per waak 22 cent, overal waar da b*x*rgiag per loopear geeehiadt Franco per poet per kwartaal 2.10, mot KoWagablad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauMARKI 81, GOUDA, bij onze agenten en loopere, den boekhandel on de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks goopend van 0-4 uur. Administratie Talef. Interc. 82; Radactie Telef. 88. Postrekening 48400. composities. Een zeer veelzijdig mensch dus, die door den dood aan zyn iand is ontvallen. (000 Duitsche i twee trekken, mgeveer zouden i geneesmidde- te vragen aan in de Medicü- IOTTERDAM. een ver- 1. Neemt De vlootconferentie te Genève. De politieke tegenstellingen in Oostenrijk. De a.s. verkeersconferentie. De maritieme conferentie zal definitief Donderdag een voltallige vergadering hou den. De meehing is thans vrijwel unaniem, dat deze vergadering de laatste zal zijn, aangezien de bemiddelingsactie van de Ja- pansche delegatie geen succes heeft gehad. De Amerikanen en de Engelschen blijven op hun standpunt staan. Onder die omstandig heden is het waarschijnlijk, dat de confe rentie nog Donderdag zelf uiteen zal gaan, zelfs als er een compromis zou worden ge vonden. over gooit. Met groote wilskracht beheerschte zy zich, liep naar de deur en haalde de kan met warm water binnen. Ze trok haar rijkleed uit, maakte haar haar los, en bette haar ge zicht met het zachte, warme water. Ze opende haar grooten koffer, en wist niet, welke van de drie avondjaponnen zij aan zou trekken. Ten slotte, uit beleefdheid te genover mevrouw Page-Porter, die zich blijkbaar op haar mooist had uitgedoet, koos ze een eenvoudig groen japonnetje, dat zij by Worth had gekocht, en hetwelk «en aardig bedrag had gekost. vertegenwoordiger van het Wolff-bureau medegedeeld, dat deze maatschappij aan het Duitsche ryksministerle van buitenlandsche zaken telegrafisch voorstellen voor een bouwplan voor de stad Berlijn heeft gedaan. Dit op grond van het resultaat van de laat ste dagen over den ontzettenden woning nood aldaar. Volgens het plan kunnen gezinnen binnen den tyd vt jaar een moderne woning l noodig is een kapitaal van millioen dollar; 100 millioei een zes percents eerste ci met cflceeir.geterrr.ü- jaar in de Ver. Staten ondel zijn. Verwacht wordt, dat ea theek a 8 met een aflossyigstermjjn ovar vijftien jaar wel in Duit zal kunnen worden. Een auto-ongeluk. Drie dooden. Het W. B. meldt uit Berdhtesgaden dat een van Au naar Berchtesgaden rijdende auto in de Ach, is gereden, waarbij drie per sonen verdronken. VEREENIGDE STATEN. 25.000 dollar voor een rat. Te Chicago had onlangs een rattenten- toonstelling plaats. De zeldzaamste exem plaren van deze diersoort en Chineesche, Afrikaansche en Siberische, witte en grijze, roode en zwarte ratten, zoowel groote als kleine. De eerste prijs behaalde een nietig ratje, dat ftiet veel grooter dan een kever, maar niettemin volwassen was. Dit zeldza me dier uit Siberië wekte dermate het en thousiasme van een liefhebber, dat hij er 25.000 dollar voor bood. De gelukkige bezitter echter, voor wi«n de rat blijkbaar meer waard is, sloeg het aanbod af. Van het dek der „Leviathan” opgestegen. Chamberlin’s proeven. De Oceaan-vlieger Chamberlin is van het dek van het s.s. „Leviathan” in een Fokker- tweedekker opgestegen toen het Fire Island bereikte op weg naar Europa. Het stoom schip vertrok te middernacht uit New York. Het doel van de vlucht is de moge lijkheid te beproeven om scheepvaart diensten te combineeren met mail- en pas- sagiersvliegdiensten. Chamberlin’s doel is thans Peterborough (New Jersey) te be reiken. Occonar, de president van de Shipping Board, verklaarde, dat de proef van Cham berlin een voorlooper was om de scheep vaart en luchtdiensten te combineeren, zoo- dat de duur van de reis over den Oceaan aanzienlek zou beperkt worden. De Board, aldus de president, verwacht, dat zoo spoe dig mogeiijk verschillende Amerlkaansche schepen, die op de Stille Zuidzee en Allan- tischen Oceaan varen, vliegtuigen aan boord zullen hebben om passagiers en mail te ver voeren. cte. Bleekzucht s Maag of t, zwaarten in uitslag, roode n enz. op elke Rheumatiek, sver, leverstee- 11e ziekten van 15) - Ze kreeg een onweerstaanbaar verlangen een paard te zadelen en in den donkeren nacht weg te rijden naar Naivasha, den eer sten den besten trein te nemen en weer naar de Bumsides te gaan, terug naar de menschen in Nairobi, die zy begreep, en die ook van haar hielden. O, ze wist eigenlijk niet, wat ze wenschte; ze geleek op een on afgericht vurig paard, dat voor het eerst het wreede bit in zijn weeken mond voelt, van haar woede: „Je blijft van myn jongen af, beest”, gilde ze. „Anders zou ik misschien meer dingen kunnen ontdekken, dan jou aange naam zyn. Ik ken je, en ik weet ook, waar om je die slet hier in huis hebt gehaald. Misschien kan het me niet meer schelen en ben ik maai* al te bereid myn oogen half dicht te doen... zooals ik ten opzichte van de vorige gouvernante ook gedaan heb... maar denk niet, dat ik heelemaal gek ben. Jy en je mooie juffrouw moeten echter voorzichtig zyn mijn Bert niet te veel te kinderen, want anders zal ik het je erg warm maken hier in huis. En... jij kunt doen wat je wilt, maar ik weiger haar hier te houden, als ze zich niet gedraagt, zooals ik wil”. „Nu, Emma, dat is genoeg. Waarom yiaak je je in ’s hemelsnaam zoo nijdig?” „Laat jy my en myn Bert met rust anders krijg je met my te doen”. „Goed, Goed... Alleen waarschuw ik je, dat ik niet zal dulden, dat jy juffrouw O’Malley op straat zet, evenals je het de andere gouvernante gedaan hebt. Vergeet niet, dat je heelemaal naar myn pijpen hebt te dansen”. „Het is gelukkig, dat we in Afrika zijn, en dat personeel alleen uit zwarte mannen bestaat. In Engeland had je heele maal je fatsoen niet kunnen houden”. Deze veelzeggende opmerking maakte zyn vrouw nog, toen zij reeds bij de deur stond, en zij verliet de kamer, volkomen te vreden, dat zy het laatste woord had gehad. Page-Pcrter liep even grommend op en neer, riep toen Mnyogi om hem zijn whls- ky-and-scda te brengen. Daarop haalde hy zyn pyp voor den «lag. en besloot zoo lang op te blijven, totdat zyn echtgenoote in slaan was gevallen. Den volgenden morgen werd Maureen voorgesteld aan haar pupillen, en tot haar verbazing ontdekte zjj, dat haar meesteres in een vee! betere stemming was dan den vorigey avond. Het was deze dame waar schijnlijk maar al te duidelijk uit de hou ding van haar echtgenoot gebleken, dat het lersche meisje waarschijnlijk eenige maan den deel van de huishouding zou uitma ken... dat wil zeggen, totdat hy genoeg van haar kreeg... en dat het daarom zoowel in haar eigen belang als in dat van Bert zou zyn, op goeden voet met het jonge meisje te bly'ven. „Dit is myn Bert”, zei ze vol trots, terwjjl ze een stom uitzienden jongen van een jaar of veertien naar voren duwde. „Goede hemel, ik had er geen flauw idee van, dat u al zulk een grooten zoon had”, riep Maureen uit. „Zendt men dan hier in Afrika niet, zooals dat in Indië ge beurt, de kinderen, wanneer ze acht jaar zyn, naar Engeland voor hun opvoeding?” „Dat is geheel en al een kwestie van opvatting, juffrouw O'Malley”, antwoordde mevrouw Page-Porter koel. „We zijn van oordeel, dat dit gedeelte van Afrika even gezond is alg Engeland, en... Beft is onze eenige zoon”. Zooals men zich herinnert, heeft Vrydag de gemeenteraad van Weenen vergaderd. By deze gelegenheid is het niet bepaald ge moedelijk toegegaan. In tegendeel, de zit ting die pas Zaterdagochtend om half ze ven eindigde, droeg een zeer stormachtig karakter. Daartoe gaf aanleiding het agen dapunt: de instelling eener Weensche ge- meentewacht, waarover 15 uren lang heftig gedebatteerd is. Daar de sociaaldemocra ten in de meerderheid zyn, werd, ondanks de voortdurende obstructie der Christeljjk- socialen, die by de stemming de zaal had den verlaten, met algemeene stemmen (die der sociaal-democraten) het voorste] atfllge- nomen, zoodat Weenen in den vervolge be halve over de bondspolitie zal beschikken over een eigen stedelyke politie, waaraan als uitvloeisel der onlusten het aanzijn is gegeven. Saite, <1« oppwbur^Maesta, 1 'woelen w,:rde"> .£“£T, die eveneens' tot de party behoort, heeft uiteengezet, waarom de gemeentewacht dient te worden inge steld. Hij wees erop, dat de nieuwe wacht voornamelijk het gemeentelijk eigendom en bovenal ook de electriciteits-fabrieken zal beschermen, zoodat afsluiting van den elec- trischen stroom niet meer mogelyk zal zy'n. Tevens wees Seitz er echter op, dat wanneer de dagen van gevaar werkelijk voorby zyn, (ie gemeentewacht weer yan het tooneel zal verdwijnen. Op het oogenblik kan men er echter niet buiten, omdat de verbittering jegens de politie nog niet geweken is. De minister van binnenlandsche zaken heeft bovendien toegegeven, dat een bewaking van ’t gemeentelyk eigendom door gemeen- teorganisaties in ccnstitutioneel opzicht oirbaar is. Bovendien geschiedde de instel ling der gemeentelijke beschermingswacht met goedvinden der politiedirectie, die ook de wapens ter beschikking had gesteld. Ook 'iet Seitz nog uitkomen, dat hy der politie op 15 Juli het requireeren van militaire hulp niet geweigerd had. De oppositie was het, zooals men begrij pen kan, geenszins eens met de uiteenzet tingen van burgemeester Seitz. Dezen werd dan ook van Christelijk sociale zyde verwe ten, dat het doel der nieuwe wacht was om de dagen van het gevaar te verlengen, daar de bevolking zich deze partijgarde niet zou liOlDSIHE COURANT. drie Be ISO al» liethypotheek met aflossingstermijnen over drie en dertig te brengen tweede hypc- DUITSCHLAND. Een tweede Leiferde. Verhinderd door mislukking van den aanslag. Wy berichten dat de recherche erin ig ge slaagd den dader te arresteeren van den on langs gelukkig mislukten aanslag op den D-trein BerlijnMaagdenburg, welke waar schijnlijk by slagen een soortgelijke cata strofe ten gevolge zou hebben gehad als de vreeselijke misdaad te Leiferdo. De dader is een 23-jarig rondtrekkend gezel, Hang Schröder, die begin Juli uit de gevangenis in Torgau was ontslagen. Verschillende personen hebben zich de laatste dagen bij de recherche te Branden burg gemeld, die in de omgeving van de plaats van den aanslag tegen middernacht een jongeman op verdachte wyze by de spoorbaan hebben zien rondscharrelen. Alle aanwijzingen betroffen een rond- trakkend werkman, die na den aanslag niet meer te vinden was. De recherche te Brandenburg stelde zich in verbinding met die te Berly’n; de weg Potsdam-Brandenburg-Maagdenburg werd door politie scherp bewaakt, maar geen spoor werd gevonden. Totdat Zaterdagmid dag in een herberg te Brandenburg een jongeman werd aangehouden, die in talrijke opzichten beantwoordde aan het signale ment van den vermoedelyken dader. Toen hij geconfronteerd werd met ver schillende getuigen, bekende hy tenslotte ’s nachts op de aangegeven plaats van de spoorbaan vertoefd te hebben. Hij praatte zich vast en gaf tenslotte toe den aanslag gepleegd te hebben. Hij vertelde, dat hy na het passeeren van een goederentrein ge tracht had, door steenen enz. op de rails te leggen, den D-trein, die ongeveer om half twaalf voorbijkwam, te doen ontsporen. Zyn bedoeling was geweest de verongelukte rei zigers te berooven. De man was zich volko men bewust van de beteekenis van zyn han delwijze. Hy vertelde precies aan de politie ambtenaren hoe hy in zijn schuilplaats heel goed den geweldigen schok had kunnen waarnemen op het oogenblik, dat de loco motief op de hoop steenen liep. Toen hij zag, dat zyn plannetje mislukt was, vluchtte hij en verborg zich In Brandenburg. Schröder verzekert geen helpers te heb ben gehad. De kroonprins blijft te Oels. De administrateur van den ex-kroonprins te Oels spreekt alle geruchten van de Ber- lijnsche pers over een voorgenomen verhui zing van den gewezen kroonprins naar Potsdam kategorisch tegen. Bouwplannen voor Berlijn. De New Yorksche „Vista Building Corpo- iation” heeft, volgers het Hbld., aan een laten welgevallen: men wilde „van Weenen een Moskou” maken. De kritiek der oppo sitie mocht echter niet baten: de gemeente raad keurde de instelling der wacht, die een orgaan van den openbaren veiligheidsdienst zal zyn, uit 1000 man zal bestaan en op 1 September in werking zal treden, goed. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda an onutrakcn (bahoorenda tot daa bezorfkriag) L—5 regels 1.80, elke regel meer 0.26. Van buiten Gouda en den bazorgkring: 1—regel* f 1.55, elke regel meer 8.80. Advertentiën ia het Za ter dagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN. 1—4 regels 2.06, elk* regel meer 0.60. Op de voorpagina 60 hooger. Gewone advertentiën «n ingezonden mededaelingM bQ contract tot Mtn* geraduoeetr- den prijs. Grocle letters an randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusechenkomat van soiled* Boekhan delaren, Ad verten tiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. staanden der 86 arbeiders, die het leven hebben verloren. Zoo is er nog meer waar over de sociaal-democraten zich meenen te moeten beklagen. In elk geval is wel zoo veel zeker, dat de politieke tegenstellingen in Oostenrijk zeer scherp zyn en ernstige gevaren in zich sluiten. Hierbij komt nog, dat ook Rusland op de bondsregeering gebeten is. Vice-kanselier Hartleb heeft namelyk in zynjongste rede, die hij in den Nationalen Raad hield, naar aanleiding van de aanwezigheid te Weenen van professor Lengyel, en dr. Rappaport, leden van de Berlynsche handelsvertegen- woonjjging der sovjetrepubliek, de opmer king gemaakt, dat ai kon een strafbare han deling niet strikt weiden gewezen, het ver blijft der Russische politici te Weenen, niet temin de ernstige verdenking wekte, dat de genoemde communisten een nieuwe bolsje wistische actie in Weenen hadden willen voorbereiden. Deze passage uit Hartleb’s rede heeft hét sovjet gezantschap te Weenen ertoe gebracht bij Je Oostenryksche regee- ring verzet aan te teekenen. Het sovjetge- zantschap is namelyk van oordeel, dat Hartleb’s woonden neerkomen op een z.i. niet te pas komend verdacht maken van diplo matieke functionarissen» de wetenschappelijke expeditie van Royal Society naar den Kilimandzjaro. En daarna was hij afwisselend werkzaam als consul voor zijn vaderland of als leider van een of andere ontdekkings-expeditie. Van zyn talrijke en interessante reis beschrijvingen en studies zyn het meest be kend: De Congo-rivier. De geschiedenis van een slaaf (1899), Het leven van Livingstone (1891), De geschiedenis van de kolonisatie dn Afrika, De Negers in de nieuwe wereld (1910) en na den wereld-oorlog „The black man’s part in the war”. Hy laat een zeer groot oeuvre na, dat, naast schier ontelbaar vele publicaties, uit vele goede schilderijen en schetsen bestaat Inmiddels zijn de sociaal-democraten van hun kant ten zeerste ontstemd, zulks o.a. in verband met een manifest der vereeniging van Oostenryksche rechters over de bloedi ge gebeurtenissen van 15 Juli, dat zij als een party kiezen van de rechters voor de politie en tegen de arbeiders opvatten, hoe wel zij eerlang over de gedragingen der bei de partyen toch zonder vooringenomenheid moeten oordeelen. Vooral hebben de sociaal democraten bezwaar tegen het manifest, omdat de vereeniging van rechters het de zedeljjke plicht der stad Weenen acht om „met haar rijke middelen” te zorgen voor een vlug en waardig onderbrengen der ge rechtshoven en dat zy dreigt met een ver plaatsing der gerechtshoven naar een veilig oord. Met name heeft het echter de ontstem ming der sociaal-democraten gewekt, dat de centrale bond der Oostenryksche in- dustrieelen 100.000, de bond van banken 60.000 en de Weensche Handelskamer 50.000 shilling ter beschikking hebben ge steld van de politie-beambten, die het Volkenbond laten wetenplat de Russische regeering bereid is een (feiegatie te aenden nuar de derde algenieenefVerkeersconferen- tie, die op 23 Aug. alhief" geopend wordt. Dat deze nieuwe deelneming aan een Volkenbondsconferentie riog geenszins be- teekent, dat Rusland er ever denkt tot den Volkenbond toe te tredqjh, aldus ten over vloede de gebruikelijk^ opmerking van Tsjitsjerin, dat door de’-aanvaarding van deze yitnoodiging Ruslari^s houding ten op- 'ziclrte van den Volkenbond volstrekt niet gewijzigd Wordt. Tsjitsjc voorts fcog den wel wat overbodigen wensch naar volkomen gelijk stelling ‘der Russische gedelegeerden met die van de andere lalden, en voorts den misschien meer gerechtfaardigden wensch dat de Geneefsche police bij de bescher ming der Russische delegatie ook haar waardigheid niet uit het oog verliezen zal, wat in de eerste dagen |}an de Economische Conferentie wellicht épnigszins het geval geweest is. BUITENLANDSCH NIEUWS. ENGELAND. Sir Harry Jphnston. f Een zeer ^veelzijdig mensch. Sir Harry Johnston de bekende onderzoe kingsreiziger en Afrik|(kennei* is te Londen overleden. Johnston werd den itden Juni 1858 te Londen geboren. Hy voelde zich sterk aan getrokken tot de beeldende kunst en be zócht dan ook Van de Kon. Aca demie voor het voltooien van zyn schilder studie. Als jong artiest trok hy naar Parys en later naar Noord-Afrika. Hier ontdekte hy in zichzelf een geheel andere drang dan den louter schilderlusti- gen. Een ware reis-woede kwam over hem, die zich weldra ontpopte tot de romantische passie van den geboren ontdekkingsreiziger. Van dit psychologische moment af voelde de schilder zich, pionier van de beschaving en trok de binnenlanden van Afrika in. Hy deed zeer grondige geografische en vooral zojlogische onderzoekingen in Por- tugeesch West-Afrika en langs den Congo (1882—’83). Het jaar daarop leidde hy zelfs de „De reis heeft me wat vermoeid. Ik zal naar bed gaan, als u er niets op tegen heeft, mevrouw Page-Porter.of wenscht u my nog vanavond iets op te dragen?” Page-Porter grinnikte, toen het meisje de kamer verliet. „Misschien heb jy nu een overwin ning behaald betreffende haar toilet”, zei hij, „maar ik ben bang, dat zij je dit avond of morgen zal inpeperen. Ik zou je aanra den niet te ver te gaan...” „Dat‘ zal dan je verdiende loon zijn, want ik heb nooit dat verwaande spook in myn huis willen hebben. Wie weet, hoeveel dwaze dingen Xe Blinderen van haar over zullen nemen’/ „Het zal| in elk gfeval niet kwaad voor ze zijn, als ze wat manieren leeren. Ruth schikt het nog al, maar Bert bederf je zoo in den grond, dat er niets van den jongen terecht koml. Ze zegt, dat ze uit stekend paarden kan af richten; wie weet, of’ze hem ook niet kan temmen. Het zal mjj tenminste niet verwonderen”. „Laat ze maar heel voorzichtig zijn met hetgeen zij doet met myn Bert”, gaf zyn vrouw snibbig ten antwoord, terwyl er een kwaadaardige uitdrukking in haar oogen lag. Haar echtgenoot had juist de teerste plek van haar natuur aangeraakt, want haar moederlijke,liefde pre«lomineerde boven alle andere gevoelens: deze was wel licht overdreven en onverstandig, doch dat had er niets mee té maken. Vol verontwaardiging wendde zy zich tot hem, en op kryechenaen toon gaf zy uiting Het was een van die ultr^-eenvoudige ’chique toiletten, die iedere andere vrouw groen van afgunst maken. De uitwerking daarvan op Mevrouw Page-Porter was won- derbaarlyk. Buitengewoon trotsch op haar eigen opgesmukte japon, en de kostbare juweelen, die op haar breeden boezem pronkten, wachtte zij het jonge meisje vol arrogance af, totdat Maureen de kamer binnentrad, waardoor de oudere vrouw zich plotseling van haar e*gen burgerlykheid be wust werd. Ze verzamelde al haar krachten en deed haar best op een waarjigen toon te spre ken: „U hadt ons niet zoo lang moeten wachten, juffrouw O’Malley. Het wordt van u verwacht, noch verlangd, dat u zich kleedt voor het diner. Een eenvoudige zyden blouse past meer bij uw positie, dan dit toilet”. Er lag een wereld van venijn in de werd. De stemming, die aan het dinej- fceersch- te, was allesbehalve aangenaam. De vrouw des huizes sprak op een sarcastische wijze niet het lersche meisje over haar land en haar stand. Page-Porter zelf beweerde wei nig, doch meer dan eens raakte zyn voet dien van Maureen onder de tafel en keek hij haar op veelbeteekenende intieme manier aan. Later in het salon was Maureen verstan dig genoeg de cigaret te weigeren, welke Page-Porter haar met een knipoogje van verstandhouding aanbood. Kort daarop stond zy op en en enkele zeer I 8T T ÏT IT ■I T

Goudsche Courant | 1927 | | pagina 1