Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. BINNENLAND. 11. M. de Koningin naar Noorwegen. l)e Koningin zal by haar verbiyf in Noor wegen gebruik maken van haar eigen auto's, waarvan er twee dezer dagen naar Noor wegen syn vervoerd. De wfcterdienst der spoorwegen. De winterdienst op de Nederlandse he (Spoorwegen zal 2 October in werking tre- deii. Ai whuffing van alcoholische dranken. Te Deventer is de algemeene vergadering gehouden van de Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken, onder lei ding van den heer P. van der Meuten uit Zeist. Deze constateerde, dat de vereeniging op 31 Dec. 8t>4 afd. telde met 19.806 leden. Spr. verklaarde, dat van den wetgever, die moet vastleggen wat het gerheen goed van het volk en niet van een bepaald deel van het volk is, niét een inwilliging van radicale geheelonthouderseischen verwacht kan wor den. Radicaal is de vereeniging mjt haar wenschen niet naar voren getreden. Steeds ia rekening gehouden met de werkelijkheid en don stand der volksovertuiging. Natuur- lyk moet die haar bekrachtiging in de Volks vertegenwoordiging vinden. Is dat nog niet volkomen het geval, dan is, zoo zeitje spr., onze actie nog niet doeltreffend en energiek genoeg geweest .We moeten volhouden tot het eind. In den laatsten tyd komen er onder leiding van intellectueelen nieuwe krachten tegen on.-, in het veld. By de bespreking van het jaarverslag klaagde de afgevaardigde van Zutphen er over dat het Troelstra-oord niet wordt drooggelegd. Mr J in 't Veld uit Rotterdam, hield daarna een uiteenzetting over de drankwet- herziening. C Ziekten na vaccinatie. Geen instelling van een speciale commissie. Op de vragen van de Tweede Kamerleden Krygei en Kersten betreffende het optre den van ziektegevallen met en zonder doo- delyken afloop na inenting van koepopstof, heeft minister Slotemaker de Bruine o.m. geantwoord, dat noch hier te lande, noch in het buitenland waar zich hetzelfde ver schijnsel voordoet, een stellige meening be staat omtrent de oorzaak van de ziektege vallen. Men is nergens verder gekomen dan tot tenige hypothesen, die met enkele gron den van waarschyniykheid kunnen worden bepleit, maar geen van alle zoo gefundeerd *Öh, dat Ey als basis voor regeerbeleid bruikbaar zyn. De rijksorganen ,t. w. de hoofdinspecteur, de directeur van het Ryks Serologisch In stituut prof. dr. H. Aldershoff, het hoofd van de bacteriologische afdeeling van het Centraal Laboratorium voor de Volksge zondheid, benevens de koepokinrichting te Amsterdam, werken reeds maandenlang in nauw contact samen om tot een oplossing van de moeiiyke vraag te komen. De commissie van den Gezondheidsraad voor de besmettelijke ziekten houdt zich ge regeld op de hoogte van den stand van het vraagstuk en adviseert de Regeering. Volledigheidshalve wyst de minister er op, dat van de verstrekking van een niet- onschadelyk vaccin^tot dusver niet kan wor den gesproken. Immers entingen met op dezelfde wjjie bereide en gedistribueerde stoffen gaven, vóór 1924, voor zoover de waarneming reikt, nooit aanleiding tot ziek- teverschy'nselen, en van 1924 af werden die verschijnselen na zeer veel entingen niet, ha een kleine minderheid wel waargenomen. Dit wyst er op, dat er andere, helaas nog niet ontdekte, factoren in het spel zyn. Voorts deelt minister Slotemaker de Brui ne mede, dat de waarneming van gevallen van encephalitis post vaccinatioem zich uit strekt over de japen 1924, 1925, 1926 en 1927. In dien tyd zyn in totaal 118 gevallen van aandoening van het centraal zenuwstel sel waargenomen. Hierby wordt ongemerkt, d* per jaar ongeveer 150.000 inentingen plaats vinden. De verhouding van de ziekte- e\ allen tot de inentingen (van 1924 tot 4 dusver geschat op 550.000) is dus 0.21 per - duizend. Gevallen van andere ziekten, by welke uogenschynlyk een samenhang met een te vbixn verrichte vaccinatie moet aangenomen worden, zyn niet waargenomen. Wel is waargenomen, dat encephalitis-verschynse- len zich voordeden na griep, mazelen en an dere ziekten. De entstof was in hoofdzaak afkomstig uit de koepokinrichting te Amsterdam, maar ook uit de inrichtingen te Rotterdam en Groningen. Verschil in stof bestond er tus schen de 3 inrichtingen niet. Ten slotte is de minister van meening, dat er voor instelling van een speciale com- mi-sie geen aanleiding is. De commissie van den Gezondheidsraad geeft al wat noo- dig is. ten deze. Nieuwe onderhandelingen tusschen Neder land en België. Naar de Tel. verneemt zullen in October a,s. de onderhandelingen hervat worden tus schen Nederland en België, met betrekking lot de kwesties, welke nog hangende zyn tus clien beide landen, tengevolge van de verwerping van het Nederlandsch-Belgisch Verdrag door de Eerste Kamer. Voordat de besprekingen heropend zullen worden, zal minister Beelaerts van Blokland in het begin van September te Genève een onderhoud hebben met minister Vandervel- de De ministers zullen elkaar ontmoeten ter gelegenheid van de Volkenbondsverga- deiing. Zy zullen de voorwaarden onder de oogen zien, waarop de onderhandelingen tusschen Nederland en België hervat kun nen wordén. Plak en beursbelastingzegels. De minister van financiën maakt bekend, dat ingevolge het Koninklyk besluit van 18 Juli 1927 (Staatsblad no. 247) de in het ver 'Ij aan te maken plakzegels en beurs- belastfngzegels de navolgende kleuren zul len hebben: rood voor de zegels van 10 cent, geel voor de zegels van 15 cent tot en met 1, paars voor de zegels van hooger dan 1 doch niet hooger dan 10, eri groen voor de ze gels van hooger dan 10, en voort», dat ingevolge zyne resolutie van 1 Augustus 1927no. 49, met ingang van 1 Januari 1928 niet meer zuJlen worden verkrygbaar ge steld de huurzegels van andere waarden dan 60 cent, de plakzegels van 10.60, 11, 11.50, f 12, 12.60, 18, 13.50 14, 14.50, 15, 16.50, 16, 16.50, 17, 17.50, 18. 18.50, 19, 19.50, en de beursbplastingzegels van 5.50, 6, 6.50, 7, 7.50, 8, 8.50, ƒ99.50, 10.50, 11, 11.50, 12, 12.50, 13, 13.50, 14, 14.50, 15, 15.50, 16, 16.50, 17, 17.50, 18, 18.50, 19, 19.50, 20, 20.50, 21, 21.60, 22, 22.50, 23, 23.50, 24, 24.50, en dat verkryg baar zullen worden gesteld plakzegels en beurabelastingzegels van 40 en 60. De volgens vroegere bepalingen uitgege ven zegels bly ven qj^dig. St.crt. Woningbouw in Amsterdam. Moeilijkheden by het leggen der fundeering, wegens den slechten toestand van het terrein. Ken extra-uitgave van ruim vier ton. Indertyd heeft de Regeering aan B. en W. van Amsterdam een voorschot toegestaan voor den bouw van 94 perceelen, door de Coöperatieve Woningbouwvereniging Ons Belang in den Buiksloterham ,ten bedrage van 1.455.000. Nadat dit voorschot door de Regeering was toegezegd, aldus deelen B. en W. den Raad mede, is met den bouw dezer woningen een aanvang gemaakt. Doordat de grond van het bouwterrein niet voldoende was uitgedroogd, ontstonden er moeilykheden by het leggen der fundeering; een en ander moest afgebroken en opnieuw gebouwd wor den. Al deze oorzaken hebben geleid tot een extra uitgaven van 441.000. De Regeering, daartoe door B. en W. aan gezocht, Heeft geweigerd voor deze uitgave het voorschot te verhoogen. B. en W. stellen daarom thans den Raad voor genoemd bedrag, vermeerderd met 2.836.88, voor het herstellen van riolee- ringen in totaal een so mvan 435.826.38 aan de Woningbouwvereniging „Ons Be lang" beschikbaar te stellen. De Leeuwarder Courant. Het 175-jarig bestaan. Vrydagmiddag is in intiemen kring het 175-jarig bestaan van het hoofdblad voor Friesland, de Leeuwarder Courant, herdacht. In de met palmen en met fraaie bloemstukken versierde hal van de redac- tiebureaux heeft de hoqfdredacteur, de heer W.. F. M. van Sehaik, namens het geheele personeel den directeur en commissarissen toegesproken en een gedenkplaat aangebo den. Deze plaat, geplaatst in de hal van het redactiebureau, bevat een' inscriptie, waar in uiting wordt gegeven aan de waardeering voor de directeuren W. en H. G. W. Spren- ger en hun gehechtheid aan de Leeuwarder Courant. Daarna sprak de president-commissaris, mr. A. D. H. Fockema Andrae, die den di recteur een plaquette aanbood als een be- wys van groote waardeering voor zyn ar beid aan het blad. De heer H. G. W. Sprenger sprak woor den van dank. GEMENGDE BERICHTEN. De Fratellini's. Tournee door ons land. De gebroeders Fratellini, de wereldver maarde Parysche clowns, treden van 6 de zer af voor het eerst in ons land in het Theater Carré te Amsterdam op. Er heeft zich in den Haag een comité van ontvangst gevormd, waarin zitting namen de heeren: Cte. de Barbeyrae de Saint Maurice, J. W. F. Werumeus Buning, Max van Gelder, mr. L. van Gigch Jr., K. de Hartog, Th. M. Ke telaar, mr. Fr. A. Kokosky, mr. Max Leven- bach, C. J. Maks, F. X. M. Schiphorst en dr. B. S. de Smitt. Zy komen Vrijdagmiddag 12.30 aan het Centraal Station aan, waar zy door boven genoemd comité verwelkomd zulen worden. In de maand September treden zy te Rot terdam op. Abto in een hoop grint gereden. Twee dames gewond. Zaterdagavond is op den Rynsburgerweg te Oegstgeest een auto van den heer Goos- zen uit Rotterdam by het uitwijken voor een anderen auto in een hoop grint gereden en tegen een telefoonpaal terecht gekomen. Mr. Penterman uit Rotterdam, die den auto bestuurde, kwam er met een lichte verwon ding af. Twee dames uit Rotterdam, die in den auto zaten, werden echter vry ernstig verwond en zyn naar het Diaconessenhuis te Leiden overgebracht. De auto, werd grootendeels vernield. Groote drukte op het Centraal Station te Amsterdam. Niet minder dan 41.000 plaats- kaarten afgegeven. 't Is dit jaar op het Centraal-Station nog rtiet zoo druk geweest als op den zomew schen laatste Julidag. In totaal zyn niet minder dan 41.000 plaat.-kaarten afgegeven, waarby niet meegeteld zyn de abonnemen ten en vrykaarten. Zandvoort heeft wel de meeste passagiers getrokken. Voor de reizigers naar en van Zandvoort waren 20 extra-treinen inge legd. Naar Zandvoort werden 8000 en terug naar Amsterdam 10.000 passagiers ver voerd. Tot laat in den avond bleef het drukke reizigersverkeer aanhouden, zonder dat eenige stagnatie is ingetreden. t Is een record-dag geweest. De „spirit as-mannen" te Tilburg. Uit hun hol verdreven. De spiritusmannen hebben naar de „N. Tilb. Crt." meldt hun tenten elders opge slagen. Zaterdagmorgen kregen zy bezoek van den Commissaris van Politie, die zich per- sooniyk van den toestand op de hoogte kwam stellen. Deze visite kwam hun «waar- schyniyk van wat te officieele zyde en het gevolg was, dat de spiritusmannen den kant van de Beeksehe bergen optrokken. Doch hier verbleven zy slechts kort. De belang stelling die hier de politie voor hen aan den dag legde werd hun spoedig te lastig. Voor het loopen over verboden terrein maakte de politie tegen een tiental van hen, dus tegen ongeveer allen, procesverbaal op en verder nog tegen één hunner procesverbaal wegens schennis der openbare eerbaarheid. Kort daarop hebben zy de Beeksehe ber gen verlaten en Tilburgsch grondgebied den rug toegekeerd, zyn zy naar de gemeente Goirle afgezakt. Het gebeurde te Berlicum. Een ongeluk? By de sectie op het ïyk van de 29-jarige Mej. D. Traa te Berlicum, die naar vermoed werd het slachtoffer is geworden van een moordaanslag, is naar uit Den Bosch wordt gemeld, by het oog een stuk van een kogel gevonden. Het viel niet op te maken, uit welk wapen deze kogel afkomstig was. De marechaussee heeft toen een onderzoek in gesteld op de schietbaan Sint. Joris, waar op den avond van het ongeval met scherp geschoten is. Men Vermoedt nu dat het meis je doom een afgedwaalden kogel is getrof fen. In verband hiermee is C. van M., die was gearresteerd, op last van de justitie in vrijheid gesteld. „Waalhaven" boekt zyn 50.000ste» bezoeker. Zooals verwacht werd, was het bezoek aan het vliegveld „Waalhaven" Zondag zeer druk. Tegen 8 uur passeerde mej. A. Troost-van Vliet, wonende Havenstraat 139 te Rotterdam met twee zoontjes de con trole. Zy maakte de vijftigduizend vol. De commandant van het vliegveld hier mede in kennjs gesteld, bood de bezoekster met haar beide kinderen een gratis vlucht De onweerstaanbare Charleston. In een gezellig café-restaurant zoo ver telt het Vad. «buiten de drukte van de stad zat gisteravond een paartje knus te dinee- ren. Het tweetal zocht allemaal van dit pret tige gerechten uit; aan alles kon men zien dat om dat tafeltje stemming hing. Eén ding verstrekte het restaurant niet: mu ziek! Maar het spannetje had zeker routine want op een tafeltje naast de witgedekte tafel stond een koffergramofoon en tusschen de gangen door zette de beloved he" telkens een plaatje op. Dat klonk vreemd in dien avondstillen tuin, waar men anders alleen het koeren van de duiven hoort. Maar nog vreemder klonk er het rhytme van een Charleston, die als dessert gedraaid werd. Toen konden de jongelieden niet biy- ven zitten en ondanks critisch bekijks van alle kanten gingen zy gezellig zoo'n onaes-1 thetischen, zoo'n geminachten, zoo'n popu- lairen Charleston dansen. By het zwemmen verdronken. Zondagmiddag omstreeks 4.30 uur is de byna 28-jarige bouwkundig opzichter de heer H. Paul te Vianen by het zwemmer, in de Lek verdronken. Zyn !yk is nog niet gevonden. KADIO-NÜCUWS. Programma 2 Augustus. 8 u. Londen, Opera. 8 u. 50 Bern. Orkest. 10 u. Londen Opera. Hilversum: 6 u.8 u. Concert. 8 u. 10—10 u. 80. K. R. O. Zang- en mu ziekavond; spr. J. M. Huben „de rozen feesten" te Lottum". Daventry: 6 u. 20. Dansmuziek. 7 u. 30. Sonates van Beethoven. 7 u. 509 u. 20 Zang in het park van den hertog van York; rede van den hertog, daarna opera „Carmen". 9 u. 56. Vervolg „Carmen". 10 u. 50'12 u. 20. Dansmuziek. RECHTZAKEN. Ricinuszeep met kantteekeningen. Een aanklacht tegen de Maasbode. Mr. Feroand Tripels, adv.-proc. te Maastricht heeft by de Rechtbank te Rot terdam een procedure aanhangig gemaakt tegen de N.V. „De Maasbode", aldaar. Eischer vordert een schadevergoeding van 25.000, op grond dat De Maasbode in haar avondblad van 7 Juli 1926 een prospectus heeft opgenomen, van de te Maastricht^ ge vestigde nu gefailleerde N.V. Ricinus Zeep en Sodafabrieken, den inhoud daarvan on juist beeft weergegeven en van kantteeke ningen heeft voorzien, waardoor mr. Tri pels zich in zyn eer en goeden naam ge krenkt acht, en tengevolge waarvan hy 25.000 schade heeft geleden. De aak zal den 5 September 1927 te Rotterdam by de Rechtbank worden voor gebracht alwaar mr. Tripels zal worden vertegenwoordigd door mr. Al'.ard te Rot terdam. Het advocatenkantoor mrs. Baars en Van Eyck zgl voor De Maasbode optre den. SPORT EN WEDSTRIJDEN. WATERPOLO. Een zevental broers. Te Amersfoort heeft een zevental, ge vormd uit de gebroeders van Haselen, in de zweminrichting van Pesie tegen A.Z. en P. C. I gespeeld. De familie-combinatie won met 43. Er was nog een achtste broer beschikbaar als invaller. STADSNIEUWS. GOUDA, 2 Aug. 1927. Verjaardag H. M. de koningin-Moeder. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder was heden aan de openbare gebouwen de drie-kleur ont plooid. Krot-opruiming ten platteiande. Bydragen vm rük en gemeente. De minister van Arbeid, Handel en Ny- verheid heeft een circulaire tot de gemeen tebesturen gericht, waarin wordt medege deeld, dat ryksbyjhagen van ten hoogste 300 per woning kunnen worden verleend ten behoeve van kr vtopruiming in platte landsgemeenten, mits de gemeente een ge- lyke bijdrage geeft. Voor de overige bouwkosten kunnen op den voet der woningwet aan de gemeente grond- en bouwvoorschotten worden ver strekt. De rente bedraagt 4% ',i per jaar, de aflossing geschiedt in dertig annuïteiten. Een even groot aanta! woningen moet worden onbewoonbaai verklaard als waar voor steun wordt verleend. Ken jubileum. Gisteren herdacht mej. Ja. Meyer het feit, dat zy 25 jaar als adsistent-directrice werkzaam was aan de Werkinrichting tot Wering van Bedelarij alhier. Gedurende dien tyd was zy eerst wylen den heer Meyer en later diens echtgenoote een trouwe en flinke steun in de huishouding van genoemde inrichting. Door den heer J. van Kranenburg, voor zitter van 't Bestuur der Werkinrichting werd mej. Meyer op haar feestdag harte- lyk toegesproken en gefeliciteerd met dit ■ilveren jubileum. In zyn toespraak bracht de heer van Kranenburg vooral haar nauw gezette plichtsbetrachting naar voren en drukte den wensch uit, dat zy haar krach ten nog tal van jaren aan de Inrichting zou willen blyven geven. Als bewys van waardeering voor haar werk overhandigde hy haar namens 't Bestuur een enveloppe met inhoud. Daarna werd de jubilaresse door de dames en heeren bestuursleden ge complimenteerd, due reeds in den morgen door 't zenden van bloemen van hun be langstelling hadden doen blijken. In een gezelligen kring van familie en kennissen besloot mej. Meyer dezen voor haar zoo blyden dag. N.V. Kaashandel-Maatschappij „Gouda". In de Hedenmiddag gehouden Algemeene Vergadering van aandeelhouders der N.V. Kaashandel-Maatschappy „Gouda" werd tioor het College van Commissarissen ver slag uitgebracht over het afgeloopen 15e boekjaar. Wy ontloenen daaraan het vol gende: De resultaten van het afgeloopen jaar zyn bevredigend geweest; over het alge meen zyn de economische toestanden in de landen, waar het afzetgebied is gelegen, «enigszins verbeterd, en ondervond het be- dryf den gunatigwli invloed daarvan. Dat het afzetgebied nog kon worden uitgebreid, doet de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. Het nieuw bedryf, de fabricatie van ge pasteuriseerde kaas in blokvorm voldeed aan de verwachtingen. Ais toelichting op de balans wordt mede gedeeld, dat de poet „gebouwen en terrei nen" hooger is dan vorig jaar, wegens aan koop, vooinamelyk van terreinen, benoodigd voor uitbreiding van het bedryf. Op dezen post, zoowel als op inventaris en motoéboo- ten, is behoorlijk afgeschreven. Het bedrag aan voorraden is aanzienlyk lager dan vorig jaar, de lagere, meer nor male kaaspryzen zyn hierop van invloed. De taxatie is zeer voorzichtig geschied. Het aandeelen-bezit in andere vennoot- scliappen vereiaciite geen afschryving. De kaasverkoop-combinatie „Noord-Hol land—Gouda" werd, eveneens als de liqui datie der Coöp. Zuivel-Export-vereen-iging „Noord-Holland" voortgezet, terwyi het contract met de Coöp. Zuivelverkoop-ver- eendging „Noord-Holand" te Alkmaar ge continueerd werd. De resultaten der Kistenfabriek waren gunstig. Op de balans komen voor: Onder activa: Gebouwen en terreinen, na afschryving van /V30.718.95, 779.000.— (v. j. 725.000.Inventaris, na afschryving van 26.587.76, 174.000.—, (v. j. 176.000.Motoi'booten, na afschryving van 4.394.28, 24.000.—, v. j. 24.000—) Inventaris Kistenfabriek, na afdrijving v. 1000.—, 8000.—, (v. j. 9.000.—); Aan- deelen in andere vennootschappen 300.675.(v. j. 300.675.Voorraden 888.227.(v. j. 1.141.367.—); Debiteu ren 997.479.— (v. j. 969.514.—); Fost- giro 2851.— (v. j. 2976.—). Kassier 104.026.64, kas 11786.— (.y. j. 10150. Onder passiva: Aandeelen-kapitaal 2.000.000.—Reser ve 81.202.32^sExtra reserve 44997. Onbetaald dividend 815; Deposito Credi teuren J 354.830.— (v. j. 304.342.—); Crediteuren 620.084.— (v. j. 472.514.—); DiivA-se banken 7249.— (v. j. 1437.—); Winst 187.359.— (v. j. 171.860.—). De winst en verliesrekening vermeldt een exploitatiewinat van 895.373.— (v. j. 869.188.Exploitatie huizen 9551. (v. j. 9379.dividend op aandeelen in andere vennootschappen 11072.(v. J 10747.—). De uitgaven waren: onkosten, interest, salarissen, loonen en gratificatie 644.376.- (v. j. 663.456.reserve dubieuse debiteu ren 19.331.afschryvingen totaal 64.938.— (v. j. 67.788.—). De winst van 187.369.— wordt voorge steld te verdeelen als volgt: Dividend 6 over 2.000.000.=a i I". 1 H ".gggggagea 120.000.— (v. j. Tantièmes direc tie en commissarissen 22.031.Dividend en tantième-belasting 12.718.Reserve 32.610.—. Bond van Ned. Luthersche Meisjesveremi. gingen. In een te Utrecht gehouden vergadering i» opgericht de Bond van NederlamDchl l.uthersche Meisjesvereenigingen. Als voorloopige bestuursleden zullen optreden mevrouw Van de Ridder—de Groot j» Utrecht, voorzitster; mevrouw Van Gende- ren Stort te Nieuwe Pekela. mevrouw Manger te Tiel, mevrouw MertenMeyer te Amsterdam en mevrouw Simon te Gouda. Geventigden en vertrokken. Gevestigd: A. C. Minheere uit Wad- dinxveen, Achterwi))fci>s 3; B. Laurier, war moezier, uit Waddinxveen, Uoomgaardstr. 90; A. H. A. van Esch, timmerman, uit Utrecht, F. W. Reitzstruat 29; J. H. van den Engel, leeraar Ambachtsschool, uit Rot terdam, Krugerlaan 128; Y. J. van der Meu ten, tandarts, uit Zeist, L. Tiendeweg 55; J. A. van der Veen speelgoedmaker, uit Waddinxveen, Lazaruskade 16; C. van Eyk, lintzager, uit Waddinxveen, Nieuwehaven 272; B. C. Minderhout, conducteur N. S., uit Roosendaal, 4e Kade 106; C. Kraat, terra*- zowerker, uit Rotterdam, Zwaansgat 5; L van Dam, schoenmaker, uit Hunsel, Tuin straat 38; J. van Lierop, terrazzo werker, uit Amsterdam, W. Tombergstraat 50; A. E. Janssen, winkeljuffrouw, uit Leeuwar den, K. Tiendeweg 24; D. A. Koning, eta leur, uit Nymegen, Bockenbergstraat 95; J. van Merkesteyn, chauffeur, uit Zoelen, K. van Catsweg 146; J. M. C. Biermans, ver pleegster, uit Eindhoven, Krugerlaan 130; P. J. Engenburg, stuurman, uit Amsterdam, R. van Catsweg 67A. Bloot, machinist, uit Vlissingen, Spieringstraat 1; J. Hortensius, chauffeur, uit 'a-Gravenhage, Wachtelstraat 43; J. E. M. straven uit Oudenbosch, IJs- seilaan 32; H. van Eyck, uit Berkenwoude, Ussellaan 146; A. E. M. de Groot, huis houdster, uit Beverwyk, Westhaven 39; H. E. Tak, conducteur N. S., uit Tilburg, 4a Kade 110; J. C. Grobben uit 's-Gravenhage, Karnemelksloot 189; J. Vermulm, suiid, uit Nieuwerkerk a. d. IJssel, Wachtelstraat 7; J. van der Star, 1. w., uit Reeuwyk, Kame- melksloot 20; J. B. van Apeldoorn, hoofd eener school, uit Delft» Burg. Martenssin- gel 23; H. Arends, kommies KyksbeJastin- gen, uit Schoonhoven, Coornhertstraat 1; J. M. van Weenen uit Schoonhoven, G. van Bloisstraat 91; H. L. van Vliet,onderwyzer, uit Haastrecht, J. v. d. Haenstraat 5; L. C. van Kranenburg-Louwerenburg uit Rotter dam, L. van Wyngaardenstraat 5; M. Stra- vers, fabrieksarb., uit Schoonhoven, P. Ju- lianastraat 14; H. Hoyng uit 's-Gravenhage, van Beverninghlaan 24; J. P. Ferwerda, kap per, uit 's-Gravenhage, Keizerstraat 13; J. B. Piets, uit Eindhoven, Krugerlaan 6; H. J. M. Gaar landtde Kat uit Gorinchem, Oost haven 68; A. Maasland, dienstb., en J. H. Doeland, dienstb., uit Gorinchem, Oosthaven 68; E. Zandyk, chauffeur, uit Holten, P. Julianastraat 12; N. Visser, dienstb., uit Nieuwerkerk a. d. IJssel, Turfmarkt 22; J. P. Eikenboom, fabrieksarb., uit Reeuwyk, Wilhelminastraat 36; C. C. Kalmeyer, pak- huiskn., uit Leiderdorp, L. Wilemsteeg 9; P. G. L. Valstar, onderwijzeres, uit Haarlera- merliede c.a., Crabethstraat 7; P. W. A. van Triet, ónderwyzer, uit Reeuwyk, Cronjéstr. 22; Wed. A. Radder'Baas uit Gouderak, Dutoitstraat 3; M. Germeraad, ambt. N. S., uit Woerden, Gouwe 28; R. M. Quant, uit Nymegen, Kleiweg 7; J. G. Paardekooper, winkeljuffrouw, uit Nymegen, Gouwe 99. Vertrokken: H. T. M. Kruisbrinkuit K. Tiendeweg 13 naar Amersfoort, van Ef- l'enlaan 15; A. van der Ben uit Boschweg 128 naar s-Gravqnhage, Alb. Thymstraat 41; P. van Ryk uit Spieringstraat 2 naar 's-Gravenhage, Ryswykscheweg H.T.O.; W. H. van Weelden uit Coornhertstraat 8 - naar Amsterdam, N. Z. Voorburgwal 119; A. de Gruyl uit Groeneweg 80 naar Hil- versum, Lijster weg 131; J. van Hoff uit Gouwe 109 naar Rotterdam, Gr. Hilledyk*: 106; H. Diemei uit Gouwe 111 naar Delft, Kanaalstraat 31; G. j. van Wely uit Oost haven 66 naar Rotterdam, Vyverhofstraat 107ïb; C. Lantinga uit Crabethstraat 66 naar Nymegen, Schoolstraat 17; T. Bei- lyn uit Turfmarkt 70 naar Zeist, Joubert- laan 19; C. Overeynder uit Westhaven 50 naar Rotterdam, Oostzeedyk 122b; S. B. Zwepink uit Krugerlaan 18 naar Berlaer^ Statieplaats 213; M. Nieuwenhuisen uit Verlorenkost f 11 naar 's-Gravenhage, BiK ilerdykstraat 147; C. de Jong uit Heeren straat 34 en W. G. M. Verheul uit Nieuwt Haven 38 naar Rotterdam, van Lennepstr. 73 D; A. A. J. van Gent uit R. van Catsweg 31 naar Woerden, Julianastraat 18; E. Sie- bes uit yan B. IJ.-park 16 naar Crefeld; W. A. A. Kabel uit L. Tiendeweg 37 naar s-Gravenhage, Wilhelminastraat 2c; P. F. van Eijk uit Raam 272 naar Boskoop, Reyerskoop; Wed. L. J. BoegheimNie- werf uit Raam 100 naar 's-Gravenhage, Max Havelaarstraat 15; Wed. J. Knynenberg-— van Erk uit Snoystraat 5 naar 's-Graven hage, Viljoenstraat 146; S. Gompers uit Bleekerssingel 29 naar Amsterdam, Joden- breestraat 75; C. Broekhuysen uit Markt 29 naar Rotterdam, Zwartjanstraat 47; D. E. Bosselaar uit Bleekerssingel 74 naar Leiden WasBtrdat 35; C. van Ekeren uit Wester kade 29 naar Woerden, Singel 69; J. A. Kortekaas uit R. van Catsweg 67boven naar Reeuwyk, Zwarteweg 672k; J. A. Boll uit Boomgaardstraat 30 naar Stolwyk, Stolwy- kerslüis H 1; C. J. van Gelder, uit West - haven 3 naar Vaals, Lindestraat la; G. Buurman uit Boomgaardstraat 63 naar Rot terdam, Nijverheidstraat 122; C. F. Meyer uit Markt 67 naar Nymegen, Ubbergache veldweg 11; J. de Gruy l uit R. van Catsweg 110 en J. C. Revet uit St. Josephstr. 90 naar Reeuwyk, Zwarteweg 6721; C. Rook uit WesteHtade 28 naar Reeuwyk, Zwarteweg 670 y; S. W. Brakel uit Gouwe 112 naar Darthuizen; L. J. Dikhoff uit St. Josephstr. 81 naar Bodegraven; Wed. H. Bloemzaad- Hommels uit G. van Bloisstraat 27 naai Haarlem, Oranjeboomstraat 70; J. Sluyter Sr. uit J. van der Heydenstraat 11 naar 's-Gravenhage, Trooststraat 63; A. M. van Oosten uit Wilhelminastraat 26 naar Am sterdam, le Weteringdwarsstraat 56hs; L. G. M. van Unen uit Oosthaven 11 naar Til burg, Heuvel 95a; L. H. Jansen uit Bocken- bergstraat 4 naar Maastricht, E. Stroeve- laan 11. De kermis langs. „1 Was eenmaal kermis op het land, De blyde boerenjeugd Sprong vroolyk dart'lend hand aan hand ln onbepaalde vreugd." Aldus de dichter de vermoedeiyk ook wel geweten zal hebben dat de „stadsmenschen" het den dorpelingen in niets gewonnen ge ven waar het betreft het „vroolyk dartelen in onbepaalde vreugd." Gisteren was het de eerste dag van de kermi» en voor dien eersten dag bleek de stemming er al goed in te zitten by de tal- ryke bezoekers. Ontegenzeggelyk was dit voor een groot deel ook te danken aan het mooie weer. Wel hing gedurende een groot deel vqn den avond een dreigende lucht bo ven het kermisgewoel, maar het bleef geluk kig droog. De stemming was er al en een groot aan tal bezoekers bewoog zich zy het dan niet zooals de dichter zegt „hand aan hand" over het kermisterrein, dat behoudens en kele open plekken, goed gevuld was met de inrichtingen en gelegenheden van allerlei aard. We hoorden de bewering als zou de ker mis dit jaar minder druk zyn dan vorige jaren, 't Is mogelyk, al lykt het ons voors hands moeilijk daaromtrent een juist oor deel te vellen. Het aantal inrichtingen enz. moge het eene jaar wat grooter of kleiner zyn dan het andere, maar daarvan hangt in hoofdzaak de kermisdrukte niet af. De in richtingen op allerlei gebied hadden het voor den eersten avond al aar dig druk. Daar was vooreerst de Stoom- caroussel van den heer Janvier die als alty'd een belangrijke en een juiste plaats in neemt op het kermisterrein en die onder het licht der kwistig aangebrachte lampen flonkerde en schitterde met den ouden en be kenden luister. En daarbinnen was het als altyd groote pret en vfoolykheid. Jongeren en ouderen zwierden vroolyk rond en de serpentines kronkelden door de zaal en de muziek vulde de ruimte een en al vroo- lykheid. En behalve de eigenlyke caroussel was er nog een amusement aanwezig, wat we verleden jaar als we ons niet vergis sen leerden kennen als de paddestoel 'n beweeglijke vloer die met groote snelheid ronddraait en de bezoekers wel de illusie moet geven zich te bevinden op de golven van een felbewogen zee. Daar is groote pret in de inrichting van den heer Janvier. Waar ook veel publiek was, dat was in het Lunapark waar zoowat alles glydt en rolt en schuift en schommelt en waar het er vooral opaankomt eenigsains vast op de beenen te staan. Waar men geschud wordt voor- en achteruit, links en rechts, omhoog geworpen en naar beneden getransporteerd en waar ieder tenslotte weer op de beenen terecht komt na allerlei emoties die alle tot groote vroolykheid stemmen. Het- dans paleis trok ook gisteravond vele bezoekers -meer bezoeksters. En er werd lustig ge danst, o.a. de charleston natuuriyk onder lustige muziek. De dansvloer is per fect in orde en de danslust bleek zeer groot. Ja, de charleston, <le veel besprokene eiseht eigenlyk heel vreemde bewegingen en ongewone lenigheid. Een byzondere attrac tie bleek ook de autobaan, uitvinding van een stadgenoot, den beer Vermolen, naav we vernemen voor 't eerst in Gouda. Typi sche, kleine auto's voortbewogen door een slang in verbinding staande met een yzeren raam boven in de inrichting. Drijfkracht electriciteit. De bezoekers kunnen er ryden naar hartelust ensturen want daar komt het op aan. Wie niet goed stuurt, zit evenals overal en op elk terrein al heel gauw aan den kant. Voor de velen die alsnog geen auto bezitten een schoone gelegenheid met het autoryden vertrouwd te worden. Er was voor de auto's veel liefhebberij. Het Theater Boltini, een der telken jare weerkomende attracties, mocht zich in ve ler belangstelling verheugen en als de helft van het nieuwsgierige publiek dat zich voor het theater verdrong, naar binnen gegaan is, heeft dit theater gewis een goeden avond gehad. Wat voor een deel natuuriyk fe dan ken is aan de welbespraaktheid van hem die het publiek toespreekt en van zijn po dium af, geflankeerd door „de muziek" en de artisten het publiek opwekt te komen zien en hooren. Daar is veel en velerlei te zien en wie de kermis in haar geheel genie ten wil behoort ook het Theater Boltini te gaan bezoeken, 't zy in de avondvoorstel ling, 't zy in de kinder- en familievoorstel ling oip Woensdagmiddag. Als gewoonlyk in de laatste jaren, is het kermisterrein ook uitgebreid tot de Nieuwe Markt, waar zich o.a. de Ponnybaan van den heer Arens en de Ry manége bevinden. De ponnybaan is een bijzonder aardig vermaak voor kinde ren, die nu eenmaal ook wel eens graag in plaats van op een hout^i paard zooals in den gewonen draaimolen achter een echte ponny zitten, met de kans zelf te mo gen sturen, voor zoover dat noodig is na tuuriyk. Wie zich op den rug van een ede len viervoeter het genot van een rytoertje wil gunnen, vindt in de rymanége van de heer Groningen de gelegenheid. Behalve de genoemde attracties zyn er nog vele andere, die op de kermis thuisbe- hooren. Luchtschommels, een zweefmolen, als vooroefening voor hen die iets voor de luchtvaart gevoelen zeker interessant, won- dermenschen, het hoofd van Jut, iyntrekken en visschen. Verder inrichtingen waar met ringen, ballen of speren geworpen wordt en waar men gewoonlyk „altyd priis" heeft, t zy groot of klein. En dan natuuriyk de verschillende gelegenheden waar lekkers van allerlei aard te verkrygen is: nougat de Montelimar, kandij-, gember en sucadekoek, wafels en niet te vergeten de poffertjes, zonder welk een kermis geen echte kermis zou zyn. Daar zyn byv. de inrichting van den heer Chr. de Haan, waarin een Italiaan- sche dames- en heerenkapel optreedt, de inrichting van den heer Van der Zee en meer andere, waar de vele heerlykheden heet uit de pan worden toegediend. De beide bioscopen: het Thalia-Theater en de Schouwburgbioscoop, hebben een schitterend kermisprogramma en Woensdag komt Henri ter Hali's revue. Er is dus heel wat te zien en te hooren en te genieten op de kermis en om met de woorden van den dichter te spreken, dien we in den aanhef reeds aanhaalden: ,,'t Is nu een tyd van tijdverdrijf En 't kost een kleinigheid." Mocht dit laatste niet precies waar zijn, men trooste zich dan met de gedachte, dat het maar eens in een jaar kermis is. Daaren boven kan men ook van de kermis genieten zonder aan alie gelegenheden deel te ne men, al spreekt het vanzelf, dat die wyze van ter kermis gaan aan houders der diffe rente inrichtingen weinig profyt zou op leveren. Hoe aardig is het niet eens een poosje toeschouwer te zyn by het werpen met ringen, ballen en speren en zich te ver maken by de wanhopige pogingen byvoor- beeld van degenen die by het ringwerpen wel de schoonste prijzen in het oog, maar niet in den zak hebben. Maar er waren reeds gisteravond vele gelukkigen. Moge het weer zich gedurende de kermis dagen goed houden. Dat zal de pret van jong en oud niet weinig verhoogen! De heer Joh. G. Arentz 70 jaar- De heer Joh. G. Arentz, oud-leeraar aan de Stads-Muziekschool en oud-directeur van het Sted. Muziekkorps, herdacht heden zyn 70ste verjaardag. Op deze byzondere feest dag mocht de heer Arentz talrijke bewyzen van vriendelyke belangstelling en harteiyk* heid ondervinden. Vele mooie bloemen sier den zyn huis, en onder deze bloemenschat waren o.a. een mooie bloemenmand van de leden van het Sted. Muziekkorps, waarvan de heer Arentz 43 jaren directeur was, en verder een bloemenhulde van de Haastrecht- sche muziekvereemging „Prima Volta", welke bloemengroet met eenige vriendelyke woorden weixl overhandigd door den voor zitter van „Prima Volta", de heer A. Muur- ling. De heer Arentz ontving verder van vele vrienden en bekenden en oud-leerlingen vele brieven, telegrammen en kaartjes, terwyl velen den jarige persoonlijk kwamen com- plimenteeren. R.-K. Middenstandsvereeniging „De Hanze*. De R.-K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" hield, volgens de Maasbode, Vrij dagavond in „Concordia" een ledenvergade ring, waarby als belangrijkste punt van de agenda gold, de bespreking van het door den Minister van Arbeid ingediende voor ontwerp van wet op de winkelsluiting en het werktijdenbesluit. Zeer lang en breed voerig is over dit voorontwerp gediscus sieerd. Aan het einde der vergadering, die maar matig was bezocht, deelde de voorzit ter mede. dat de verkeersregeling in de drukke straten, die veler ontstemming heeft gewekt, is ingetrokken. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 28 Juli: Charlotte Catharlna, d. v. J. W. Sirre en M. Kammeraat, Eras- musstr. 5. 29 Juli: Maria, d. v. D. Schouten en M. W. Schouten, Gouwe 90. 81 Juli: Leonardos Franciscus, z. v. J. G. Steenwinkel en C. van Wyk, IJssellaan 39. ONDERTROUWD: 1 Aug.: J. C. de Jonge en E. M. P. C. Wulffraat Agenda. 36 Aug. u. Nieuwe Schouwburg, Revue Henri ter Hall. De apotheek van den heer E. Grendel, Tiendeweg, is tot en met 5 Aug. benevens den daarop volgenden nacht geopend na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voo<r recepten). UIT DEN OMTREK. HAASTRECHT. By de Gemeente-politie zijn inlichtingen te hekomen omtrent een gevonden gouden broche. Onze plaatsgénoote, mej. Ma. van Diest, slaagde voor het te 's-Gravenhage gehou den M.U.L.O. examen. GOUDERAK, De postduivenvereniging „de Witpen" hield Zondag een wedvlucht vanuit Roer mond, afstand 127.280 M. De prijzen wer den behaald als volgt: F. Donk le, 4e en 9e prys; A. de Groot 2e, 12e, 14e en 17e; T. D. Both 3e, 6e, 11e, 13e, 16e, g2e en 25e; P. v. d. Berg 5e, ,18e en 19e; C. Loendersloot 7e en 26e; W. Baas 8e, 10e en 21e; W. Burger 15e, 20e en 28e; A. Berkouwer 24e; L. Boers 23e en 27e prys. Aankomst eerste duif 9.06.29, laatste 10.34.07. De loting voor de Nationale Militie zal gehouden worden op Donderdag* 18 Augus tus a.s. dea namiddags te 1 uur 50, in de voormalige Infanterie kazerne te Gouda. OUDEWATER. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen handelskennis l.o., dé heer T. Steenbeek, alhier. BOSKOOP. Heiden slaagde te Utrecht voor het exa men Middelbaar Fransch akte A, Mej. H. Frets alhier. INGEZONDEN. (Buiten veruaiwowideiykbeid der Redactie.) De Goudsche Waterleiding en de inwoners. Mynheer de Redacteur, Veel is er al over de. Goudsche Waterlei ding-Maatschappij geschreven en in extenso zyn de klachten tegen haar in de pers ver schenen. Er zullen er zyn die meenen, dat de geuite klachten wellicht sterk overdreven zyn. Toch zijn er meer klachten dan men wel denkt, maar niet ieder heeft lust deze openlijk bekend te maken. Omdat ik thhns ook een kwestie met de Waterleiding-Maatschappij heb, een kwes tie, die zelfs zoo hoog geloopen is, dat men op het punt stond by my de leiding af te sluiten, meen ik, dat het nuttig is deze aan gelegenheid openlyk in de plaatselyke pers te behandelen, waarvoor ik U, mynheer de Redacteur, beleef^ plaatsruimte verzoek. In het 2de kwartaal van 1927 stond op een gegeven oogenblik by my in de druk- kery alles onder water en sloot ik direct, nadat dit bemerkt werd, de hoofdkraan. Ik ontbood een loodgieter om alles na te zien, maar deze kon niets byzonders by my vin den. Wel constateert hy, dat de hoofdkraan niet in orde is, maar zegt daaraan niets te mogen doen, omdat hy dan onaangenaam heden krygt met de Waterleiding-Maat schappij. Ik zeg nog: Maak het maar, want de directie van de Waterleiding-Maatschap pij zal toch niet onbillyk zyn, als er geen aanleiding toe bestaat. Maar myn loodgieter durft het niet aan. Ik had het kantoor van de Waterleiding- Maatschappy reeds met het geval in kennis gesteld, maar na het onderhoud, dat ik met myn loodgieter had, bel ik het kantoor weer op en deel mede, dat myn loodgieter er niets aan kan doen. Den volgenden dag komen ze van de Wa terleiding-Maatschappij zien en constatee- ren, dat de kraan niet al te best is. Tevens wordt me gezegd, dat tyijn loodgieter het wel even Ji ...ugen maken. Ook deelde de man my nog mede, dat het water voor den meter was weggeloöpen en dus niet door den meter gegaan was. Ik heb over de geheele zaak niet verder nagedacht, totdat my een kwitantie werd gepresenteerd over het 2e kwartaal 1927, die 27.hooger was dan gewoonlyk. Na tuuriyk heb ik geweigerd dit meerdere be drag van 27.te betalen, omdat het eigen personeel van de Waterleiding-Maatschap pij my gezegd had» het water vóór den meter is weggeloopen, zoodat er geen enkele reden is om my 27.— te laten betalen voor water, dat niet door my is verbruikt.. De directeur, die nooit is komen kyken, houdt vol, dat 't wel door den meter is gegaan; wat vóór den meter is weggeloopen, be hoeft niet te worden betaald, zegt hy heel uit de hoogte bij hem op het kantoor. Dat nu wist ik ook wel, maar als die briefjes (meteropname) onjuist zyn, dat kan hy op zyn kantoor niet beoorfieelen, wat ik hier onder nader zal aantpqgijn. Over deze zaatTis door my met den direc teur gecorrespondeerd, getelefoneerd en ge sproken, maar het eenige antwoord, dat ik kreeg, luidde: Ik heb U het water geleverd en U moet my betalen. Een ander antwoord kr(fgt men van dezen cynischen heer niet. Ik heb tenslotte, omdat ik vroeger in m*n woonhuis een soortgelijke kwestie heb ge had, getracht een schikking te maken en 50 pet. voor myn rekening te nemen, zooals dat destijds by de vorige kwestie door den directeur zelf was voorgesteld, maar dit maal werd het niet geaccepteerd. Daar die zondvloed in myn drukkerij niet myn schuld was, meende ik met myn aan bod van 50 pet. den gulden middenweg te bewandelen, maar 't antwoord was weer „Ik heb U het water geleverd en U moet my betalen", want het is volgens de meter briefjes wel door den meter geloopen. Tydens myn afwezigheid zyn aanstalten gemaakt met het afsluiten der leiding, om dat ik weigerde aan de onredelyke verlan gens van de Maatschappy te voldoen. Het is evenwel niet tot afsluiting gekomen, aan gezien myn zoon aan het kantoor der Wa terleiding-Maatschappij bericht zond, dat de zaak wel in orde zou komen zoodra ik thuis kwam. Toen by myn thuiskomst my de zaak verteld werd, liet ik, na over de zaak weder met den Directeur te hebben getelefoneerd, het bedrag betalen. Tot myn groote verba zing werd het geld evenwel niet geaccep teerd... omdat ook de kosten van het aan stalten maken voor het openen der straat, zynde een bedrag van 2.40, door my moes ten worden betaald. Het zal iedereen begrypelyk voorkomen, dat daardoor my het bloed naar het hoofd steeg. Weer bel ik den directeur op om hier over met hem te spreken, maar tot myn ver bazing verneem ik, dat deze reeds op weg is naar het station (het was namiddags 3.15 uur). De man, die my aan de telefoon te woord stond, zegt my evenwel dat, indien ik weiger het bedrag van 2.40 te betalen, 'ook dan de leiding zal worden afgesneden. M. de Redacteur, ik heb alles betaald, maar zou toch wel eens wilen weten, op welke wyze in dit en dergelyke gevallen is te bewerkstelligen, dat recht boven macht zal gaan. Is de directeur van de Goudsche Waterleiding-Maatschappy een Mussolini, die maar heeft voor te schryven en aan wiens wil alle waterverbruikers zich zonder meer hebben te onderwerpen Heeft het Ge meentebestuur niet de macht dezen heer tot de orde te roepen, indien hy'i zyn machtswel lust botviert op de waterverbruikers Tot wien heeft men zich te wenden om aan die onhoudbare toestanden een eind te maken? Dat men zich aan het kantoor der Wa terleiding-Maatschappy ook wel eens ver gist, moge blyken uit het feit, dat ik twee meterbriefjes in myn bezit heb van deselfde opname, waarvan het eene 100 kubieke me ter meer aanwijst dan het andere. Ik ma<g per kwartaal 65 kubieke meter verbruiken, had echter slechts 50 kubieke meter ver bruikt, maar kreeg een meterbriefje van 1»0 kubieke meter. Juist op het oogenblik, dat ik een telefo nische woordentwist heb met het kantoor der Waterleiding-Maatschappy, komt men den meter nog eens controleeren en geeft my een verbeterd opname-briefje van 50 ku bieke meter. Is er voor my dan niet alle aanleiding ge weest om te weigeren het bedrag van 27 te betalen, enkel op bevel van den directeur Ook die meterbriefjes zyn niet in alle op zichten juist. Doch wat ook zoo zeer onjuist is, dat als men 65 kubieke M. mag verbrui ken en men gebruikt maar 50, dit niet al leen geen minderÉprij» wordt, integendeel, men moet vol bemlen, maar als je ln een volgend kwartaal 5 kubieke M. meer ver bruikt, moet men die 5 kubieke M. wej extra betalen. In een- gesprek met den directeur heb ik als antwoord gekregen: ik heb geen abonné's, ik heb alleen waterverbruikers, die ik zooveel per kwartaal toesta, wat ze meer gebruiken, moeten ze my betalen. De eene 3 maanden hebben met de anderen niets te maken. U, mijnheer de redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik, JOH. MULDER. Wy hebben gemeend ook de andere party in de gelegenheid te moeten stellen een uit eenzetting van dez» aangelegenheid te ge ven. Redactie. De Directie der Goudsche Waterleiding My. schrijft nu daaromtrent het volgende: Naar aanleiding van het bovenstaande heb ik de eer, op,te merken dat indertyd in het woonhuis van den heer Joh. Mulder in een'kwartaal het maximum van waterver bruik is overschreden geworden, dat by een (onverplicht en ko«te!oos) onderzoek door de Waterleiding een lek is gevonden dat moeielyk te bemerken was, en dat daarop de Waterleiding (onverplicht) slechts de helft van het boven het maximum verbruik te water in rekening heeft gebracht. Wanneer evenwel eene industrie boven het by abonnement af te nemen water ver bruikt, is dat juist omgekeerd een normaal en zeer gewenscht verschynsel want het wyst op drukte in het bedryf, veel perso neel, kortom op welvaart. Aangezien echter do drukkerij Joh. Mulder meende dat het hooge waterverbruik van het bedryf niet een gevolg van drukte in het bedrijf was, heeft de Waterleiding eerst (kosteloos) den watermeter gecontroleerd en goed bevon den, en verder (kosteloos en onverplicht) naar een lek gedocht in de drukkery en niet gevonden. Wanneer daarna nog, een leverancier te vergeefs op rijn geld kan wachten, blyft wel niet anders over dan ophouden met de levering. Een lek aan de hoofdkraan van de druk kery, dat zich kort daarvoor bad voorge daan, heeft hiermede niet ta maken omdat het water voor den meter wegliep en dus niet door den meter kan aangewezen wor den. De macht van een waterleiding-directeur is nauwkeurig hetzelfde als zyne plicht; niet meer en niet minder. Het gemeentebestuur heeft de macht om onbehoorlijkheden van de zijde der Water leiding te beletten; ook hier is de macht van het gemeentebestuur precies hetzelfde als de plicht. Voor de Goudsche Waterleiding Maatschappy DE DIRECTEUR. MARKTBERICHTEN. Rotterdam iche Veemarkt. 2 Aug.Aanvoe r: 209 paarden, 29 veu- lens, 1163 magere runderen, 928 vette run deren, 229 vette graskalveren, 481 nuchtere kalveren, 496 schapen of lammeren, 114 big gen, 5 bokken en geiten, 340 graskalveren, 950 overloopers. Pryzen: Vette koeien, le kw. 0.51—0.56, 2e kw. 0.46—0.50, 3e kw. 0.40—0.43; Ossen le kw. 0.49—0.51, 2e kw. 0.46, 3e kw. 0.39—0.41; Stieren le kw. 0.45— 0.48, 2e kw. 0.41, 3e kw. 0.37; Kalveren le kw. 0.65—0.66, 2e kw. 0.54—0.66, 8e kw. 0.45 Va0.47%. Melkkoeien 225450; Kalfkoeien 240 450; Stieren 130500; Pinken 160 180; Graskalveren 40100; Vaarzen 180 225; Werkpaarden 250—325; Slacht- paarden 125175; Hitten 130200; Fokkalveren 20—80; Biggen 10—20; Overloopers 2230; Slachtkalveren 13 —17.60. Handel in koeien en ossen minder vlot, pryzen iets lager; Stieren tameiyke handel, pryzen iets flauwer; vette kalveren minder goede handel, prijzen voor beste soorten goed, mindere soorten veel lager; melk- en kalfkoeien goede handel, pryzen zelfde hoogte; Graskalveren luie handel, pryzen iets hooger; Nuchtere-, fok- en slachtkal veren stugge handel, pryzen vrifcdioog; Paarden tameiyke handel, pryzetfflager; Biggen weinig handel, ongeveer oude pry zen; Overloopers kalme handel, geen hoo- gere pryzen. Kaasmarkt Groot-Ammers. 30 Juli 1927. Aan de Kaasmarkt alhier waren heden aangevoerd: 68 party en met te zamen 2331 stuks Kazen wegende 16222 K.G. Prys met Ryksmerk le soort 40. 42.Prys met Ryksmerk 2e soort f 32—f 36.Ongestempelde 32f 36. Handel vlug. Coöp. Vereen. „De Boskoopeche Veiling". \Roxen, le kwaliteit: Ophelia 2636; Gol den Ophelia 2830; Marcel Rouyer '26; Hadley 4860; Claudius Pernet 4066; Columbia 42; Butterfly 3542; Mme Jules Bouché 27; Rosalindia 20; Polyanthrozen 19—20. Diversen: Dahlia's, grootbloemig 4042; Dahlia's, kleinbloemig 10; Gladiolen 10— 28; Anjers 24—80; Lelie'» 3—4 p. kelk. Gemeenteiyke Viachmarkt, Gouda. Openbare vischafslag op Dinsdag 2 Aug., te 10 uur v.m. Aangevoerd verscbe schelvisch. De prij zen vurieerden van 0.25f 0.35. Kaasmarkt Bodegraven. 2 Aug. Aanvoer 469 partyen. 100.441 m. r. m. 20312 stuks. Prijzen le kw ra. r. ra f 49—46, 2e kw. m. r. m. 3641. Zware 48—56. Zonder r. ra. 87—42; Handel vlug. DRAAULOOZE DIENST. Watersnood in Britach-lndië. BOMBAY, 2 Aug. Biykens de officieels rapporten werden 6000 huizen verwoest door de watervloed in Ahmedabad, ten noorden van Bombay. De schade bedraagt 150.009 pond. Communisten in Oslo gearresteerd. OSLO, 2 Aug. De politie heeft een inval gedaan in het hoofdkwartier der communis tische party. Er hadden drie arrestaties plaats. l)e bliksem in een grot geslagen. PARIJS, 2 Aug. Naar de bladen midden is in het Dept. Seine et Marne de bliksem geslagen in een grot, waarin een aantal km' deren, die een uitstapje maakten, een schuil plaats had gezocht. Twee kinderen werden gewond en één gedood. Klopjacht op gevangenen. NEW-YÖRK, 2 Aug*fcte Houston in Texas werd door de politie met behulp van bloed honden een klopjacht georganiseerd op een 19-tal veroordeelden, die ontsnapt zyn uit de staatsgevangenis door een opening in den vloer te maken. Door vroegtijdige ont- dekikng werd de ontvluchting van 69 an deren verhinderd. Scheepvaart-Museum te Antwerpen. ANTWERPEN, 2 Aug. Burgemeester van Couwelaert heeft Zondag het aldaar ge stichte Scheepvaart-Museum ingewyd. Zoo wel civiele als militaire autoriteiten woon den de opening by, alsmede verschillende leden van het consulaire korps. Het museum bezit nu reeds een belang- ryke verzameling voorwerpen en boekdee- len, waarvan enkele zeer zeldzame. De opening van dit museum is als het ware een voorspel van de Internationale Tentoonstelling van Scheepvaart, Koloniën en Vlaamsche Kunst te Antwerpen in 1930. Door H. M. de Koningin gratie verleend. FRANEKER, 2 Aug. Door H. M. de Ko ningin is aan de wegens verduistering ont slagen gemeente ontvanger R. L. Winia, thans wonende te Harlingen, die veroordeeld wat tot een half jaar gevangenisstraf, gra tie verleend. WISSELKOERSEN. t Aug. Aug. Officieel. Londen 12.11% 12.11% Beriyn 59.34 59.67 Parijs 9.77% 9.77% Brussel 34.70% 34.70% Zwitserland 48.07 48.07 Weenen 35.15 35.15 Kopenhagen 66.75 66.77% Stockholm 66.85 66.87% Oslo 64.45 64.42 New-York 2.40*/m 2A9Vh Niet-officieel. Praag 7.39 7.89% Madrid 42.53 42.49 Milaan 18.68 13.57 Not 8 N. W. S. 77% Beursoverxicht. Over het algemeen was de handel up de Amsterdanische effectenbeurs vandaag weer van bescheiden afmetingen, doch in enkele afdeel ingen ging .toch nog wel wat om. Zoo werd nog al wat aandacht aan scheepvaartwaarden geschonken, waarby verschillende specialiteiten zich in koers wisten te verheffen. Van de rubb^rwaqrden waren- Amster damrubbers goed prijshoudend, ondanks het toenemen der rutfbervoorraden te Londen. Van de suikerfondsen bewogen H. V. A.'s zich omstreeks de slotkoersen van gisteren. Onder de aandeelen Indische cultuurban- ken waren in het by zonder Kol. banken vast gestemd. Petroleumwaarden trokken slechts matige belangstelling. Alleen ging wat om in Ko- ninklyken, die wat lager golden. Tabakken werden op bescheiden voet ver handeld. De Yankeemarkt had een stil verloop, Prolongatie 8 RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Hoogste stand 766.8 La Coruna. Laagste stand 751.4 Vestmanoer. Verwachting: Matige westeiyke tot zuidelyke wind, gedeeltelijk bewolkt, later ietë meer toe nemende bewolking, weinig of geen regen. Aanvankelijk weinig verandering ih tem peratuur, later iets warmer. APVERTENT1EN. Inplants van Kaarten. De Heer en Mevrouw BRAM JANSENSvan Krimpkn geven ken nis van de geboorte van EEN DOCHTER. SAó PA ULO (Brazilië). Rua Tupy 56 (Perdizes) 2126 12 1 Augustus 1927. I

Goudsche Courant | 1927 | | pagina 2