CAJZ-€L!*€I^ Het Koninginnefeest 1927.v Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. Thalia Theater ipmi Jir K»ii|iiiifiRtit. ECHTE C/TTZ-ROTTERDAMMER de modedrank OP HET AVONDFEEST. Op lederen heerlijken zomer* avond is hij aanwezig en houdl iegelijk de ouderen gezelschap bij hun heerlijke rusi als hen. die In meer afgelegen hoekjes van den tuin van hel feest genielen. Dal kan omdat hij Ihans ook per (lesch verkrijgbaar it, dragende een wettig gedeponeerd zwarf etiket, waar*' borg dal hel mineraal*, soda- of spuitwater, al o( niet me! suiker, werd vermengd met Babottatd vai^rijgbaar ta 6ouda bij i S« BROtlliDIJI, L. Ticndawcg 56, A. P. VERHOEF, Molanwarf 7. 2339 42 BINNENLAND. De terugkomst van de Koninklijke familie. De Koninginnedag: in de Residentie. Dinsdagavond om 10 u 4 zijn de Koningin, Prinses Juliana en Prins Hendrik met den Duitschen trein aan het Staatsspoorstation in de residentie aangekomen. Op het perron was de Koningin-Moeder ter begroeting aanwezig, vergezeld van eenige leden van de koninklijke hofhouding. De trein stoomde precies op tijd binnen onder gejuich van degenen, die de konin klijke familie op het perron wilden verwel komen. Toen de Koningin, de Prinses en de Prins waren uitgestapt, herhaalde zich het hoerageroep. Na de verwelkoming door de Koningin- Moeder begaven de Koninklijke personen zich door de gereserveerde wachtkamer naar de voorzijde van het station, waar een groo- te menigte een luid gejuich aanhief. In twee auto's, gevolgd door drie met paard bespan nen rijtuigen, vertrokken de vorstelijke per- sonen daarop naar het koninklijk verblijf aan den Ruigen Hoek, vahwaar de Koningin- Moeder later in den avond naar het Paleis aan het Noördeinde zou terugkeeren. Gulden zonneschijn, druk vlaggende stra ten, talrijke scharen feestgangers, alles wericte er toe mede, om den Koninginnedag gisteren allen luister bij te zetten. In de binnenstad van den Haag boden de meeste winkelstraten den aanblik van één vlaggenzee en waren de kreten van „Oranje" en „Oranje Nationaal" der vele gelegen heidskooplieden niet van de lucht. Van «He openbare gebouwen, alsmede van de lega ties der verschillende mogendheden wapper de het dundoek. Trams, autobussen en ook vele particuliere auto's waren kwistig met de 'nationale kleuren versierd. Het Lange Voorhout was der traditie getrouw bekoor lijk door zijn eerepoorten, tallooze vanen en wimpels te midden van het frissche groen en in den Dierentuin, waar kinderfeesten plaats vonden, was het in de parken één Oranje, al Oranje. Op het Binnenhof werd door de Politie- muziekvereeniging „Onderling Kunstgenot" koraal muziek uitgevoerd. In de Groote Kerk had een dankstond plaats. Duizenden trokken tegen elf uur naar het Malieveld, waar een groote pafhde gehou den werd door de troepen in Den Haag in garnizoen. Het prachtige veld werd om zoomd door dichte hagen toeschouwers. Des middags hebben de jarige Koningin Prins en Prinses een kijkje genomen by het kinderfeest op het strand. Aan den ingang van het wandelhoofd werd de koninklijke fa milie opgewacht door dr. v. d. Meulen, waarnemend .burgemeester en mr. Ter Pelkwyk, voorzitter van het Haagsch Co mité voor Volksfeesten. Aan de jarige Ko ningin en ook aan de Prinses werden bloe men aangeboden. Het koor van Volkszang onder Arnold Spoel stond op de brug van het terras en zong de Koningin toe. Voorgegaan door het koor „Ons Hol- landech Lied" onder leiding van den heer J. D. v. Ramshorst, werden verscheidene volkslieden gezongen. De Koningin onderhield, zich met de be stuursleden van het comité en met mr. Po lis, gedelegeèrd commissaris en mr. Zijlstra, secretaris der directie van de maatschappij Zeebad Scheveningen. Onder luid gejuich van de talrijke 'bezoe kers van Kurhaus en boulevard reed de ko ninklijke familie langs de zee door de Kei zerstraat naar het paleis Noordeinde, met een omrit langs het feestelijk versierde Voorhout. Overal werd H. M. luide toege juicht. In den namiddag waren tal v*n kinder feesten georganiseerd in den Dierentuin, het Kurhaus en aan het strand, waarby ballons werden opgelaten. Voorts werden verschillende concerten ge geven op verschillende punten der stad. Om tien uur werd op hét Malieveld het traditioneele vuurwerk afgestoken. In Amsterdam. In Amsterdam is ook braaf feestgevierd. Op het Stadion waren allerlei wedstrijden georganiseerd, aan de Amsteloevers bracht de Amsterdamsche Reddingsbrigade veel vroolijkheid. Een vuurwerk op den Amstel; altijd een der belangrijkste gebeurtenissen op Koninginnefeest, was ook thans het be sluit van het feest. In Rotterdam. De Koninginnedag is naar oud gebruik begonnen met een concert van den St. Lau- renstoren. Tegen half negen verzamelden zich velen voor het raadhuis pp den Cool- singel om getuige te zijn van de zanghulde. Nadat in de Burgerzaal de heer A. van der Hoeven den burgemeester had toege sproken en dezen den spreker had beant woord, begaf mr. dr. Wytema zich op het balcon, waar hij is toegezongen door de zan- /W In de stad was het al vroeg één en al be drijvigheid, vele straten waren met vlaggen getooid, terwy'l ook in de haven verschil lende schepen waren gepavoiseerd. Des middags was er een bloemencorso, waar ieder jaar veel belangstelling voor is, 's avonds kerk- en pleinconcerten, terwijl op drie plaatsen 'in de stad tot besluit van den feestdag vuurwerk werd ontstoken. In Utrecht. Bijzonder geslaagd is in Utrecht de his torische optocht, voorstellend den doortocht van Philips de Schoon^ en het schitterend avondfeest langs de Singels. De optocht was een attentie van de bur gerij aan de Vereen. „Koninginnedag", die haar 20-jarig bestaan herdenkt. Omstreeks drie nur vertrok de «toet van edelen en krijgers, die in het felle zonlicht een zeer ffleurigen aanblik bood, uit den tuin van Tivoli. Als onderwerp der voorstelling was ge nomen de ontvangst binnen Utrecht van Philips de Schoone en zijn jeugdige gade Joanna van Arrag'on en Castilië in den mer van het jaar 1497. Uit tal van andere plaatsen komen be richten van een feestelijk opgewekt vieren van Koninginneverjaardag. Wy zullen slechts met deze korte vermelding volstaan. Het Intern. Roode Kruis. Twee conferenties in Nederland. Gelyk bekend, bestond het plan het vol gend jaar in Nederland te doen plaats vin den een buitengewoon congres der Roode Kruis-vereenigingen ten einde te trachten de eenheid in de internationale Roode Kruis- beweging te herstellen. Thans heeft echter het internationale Roode Kruis-comité te Genève bekend ge maakt, dat in 1928 ook de gewone alge- meene Roode Kruisconferentie te 's-Graven- hage zal plaats vinden. De directeur van de gasfabriek te Edam. In zijn functie gehandhaafd. Naar aanleiding van beschuldigingen, dat de directeur van het gemeentelijk gasbe drijf te Edam de gemeente zou benadeeld hebben, was vanwege het gemeentebestuur een onderzoek ingesteld. Twee accountants zyn nu tot de conclusie gekomen, dat niet gebleken is dat de directeur provisie of re tourcommissies zou hebben aangenomen van leveranciers. Op grond hiervan stelden B. en W. in de Dinsdagavond gehouden raads vergadering voor, het besluit tot ontslag in te trekken. Met 3 stemmen tegen is besloten om den gasdirecteur te handhaven. In zyn instruc tie wordt nu de bepaling opgenomen be treffende het verbod om provisie etc. aan te nemen. E. G. Verkade. f Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 58 jaar overleden de heer E. G. Verkade, oud-directeur van Verkade's fabrieken te Zaandam en oud-directeur van de Gist- en Spiritusfabriek te Delft. De overledene was officier in de Orde van Oranje-Nassau. Het Nederlandschê droogmakingssysteem als voorbeeld voor Engeland. De Times meldt: Lord Bledisloe is van plan, op uitnoodi- ging van de Nederlandsche regeering, den 18den September met de Koninklyke Com missie voor Droogmaking, waarvan hy voor zitter is, naar Holland te gaan, teneinde ter plaatse een onderzoek in te stellen naar het Hollandsche droogmakingsstelsel, met inbe grip van het werk tot droogmaking van de Zuiderzee. Mevr. BronsveldVltringa. Naar het N. Holl. Dbl. verneemt, zal het oud-Kamerlid mevrouw S. BronsveldVi- tringa haar intrede doen in het klooster der Zusters Benedictinessen te Heide by Ant werpen. gemengde berichten. Het doodelyk ongeluk by Barneveld. Omtrent het ongeluk op den overweg te Barneveld, waarby de 29-jarige G. van Uf- felen om het leven is gekomen, meldt het U. D. nog.: Blijkbaar heeft v. U., dié op dat moment een snelheid,had van ongeveer 70 K.M., om den spoorwegovergang, dien hy als Barne velder, toch uitstekend kende, of in het ge heel niet gedacht, of zyn remmen zyn niet in orde geweest. Juist had hij het motorrij wiel bij een reparateur opgehaald, om er een proefritje mee te maken. Volgens ooggetuigen is de motor, na de botsing met den trein, die in de flank is aan gereden, als een steigerend paard met het voorwiel omhoog gevlogen, om daarna, met den berijder, door den trein te worden mee gesleurd. Vreeselyk moet de aanblik zyn geweest, dien het lyk vertoonde. Het hoofd moet als hét ware verpletterd zijn geweest, terwy'l de beenen van de romp waren ge scheurd. De machinist van den sneltrein, die het ongeluk had bemerkt, stopte zoo spoedig mogelijk, zoodat de trein, die met een snel heid van tenminste 90 K.M- reed, 400 M. verder stilstond. Kort na het ongeluk pas seerde een broer van den verongelukte per rijwiel bedoelden overweg, waar hy een aan tal menachen in druk gesprek aantrof. Be doelde wielrijder, die op den terugtocht van Amersfoort was en dus niet wist wat er was gebeurd, informeerde naar de oorzaak van dezen volksoploop, waarna burgemees ter Westrik, die zich ook reeds ter plaatse bevond, hem in voorzichtige bewoordingen op de (hoogte bracht van het vreeselijk lot, dat zijn ouderen broer zooeven getroffen had. Een drama te Roermond. Een vrouw een gewelddadigen dood gestorven. .Woensdagmorgen te halfvyf is door on bekende oorzaak brand ontstaan in de wo ning van den kapper Mullenbrucb te Roer mond. De brand werd door een der over buren opgemerkt, doordat een dichte rook door de raamkieren naar buiten drong. Hij maakte direct fclarm. Toen de buren de wo ning binnendrongen, bleek, dat in een kleine achterkamer, waar coiffeursartikelen en haarwerken bewaard werden, brand ont staan was, en dat hieruit een dichte rook opsteeg, die langs de trap naar de boven vertrekken trok, waar zich de slaapkamers der familie bevonden. Ook op de trap en in de slaapkamer werden sporen van brand gebonden. Reeds kwam de heer Mullen- bruch met een kind op den arm naar bene den. Op een slaapkamer, die geheel met rook gevuld was, vond men mevrouw Mullen- bruch, die vermoedelijk getracht had, zich te redden, in bewusteloozen toestand gebo gen over het bed liggen. Zij werd bij over buren binnengebracht en overleed tijdens de overbrenging. Tengevolge van den doorge- stanen schrik was de nog jeugdige vrouw in eens vergry«d. Haar lyk is per politiebran- caard naar het hospitaal vervoerd. Het kind bleef ongedeerd. De mateneele schade is door het tijdig ingrijpen niet groot. Het parket heeft een onderzoek ter plaat se ingesteld.1 Dr. Hulst uit Leiden heeft Donderdag de sectie op het lyk van de echtgenoote van M. verricht, waarby is komen vast te staan, dat mevrouw M. een gewelddadigen dood is gestorven. Sporen van geweldpleging, wer den *an den hals ontdekt. Deze wyzen op moord, hoewel ook mogelijkheid van zelf moord niet is buitengesloten. Het onderzoek van de Justitie is zeer be moeilijkt dóór de omstandigheid dat het slachtoffer voor de komst van het parket reeds uit de slaapkamer was weggebracht. De politie-scheikundige, de heer van Wae- gemingh uit-Maastricht en twee brandweer deskundigen zullen heden by het onderzoek naar de oorzaak van den brand assisteeren. By het eerste onderzoek ter plaatse werden, gelyk gemeld, gaskranen in het huis open gevonden .Ook vertoonde een afgesloten buis van de gasleiding aan het plafond der slaapkamer boven den afsluitdop een ope ning. Men kan z^ch indenken dat de gevolgen van den brand door de gasontsnapping nog veel ernstiger zouden geweest zyn, als de brand door de buren niet zoo spoedig was ontdekt, wijl op de bovenverdieping de dienstboden en drie bedienden sliepen. Voor dat de buren kwamen, hadden dezen niets bemerkt. Nog dient vermei*}, dat de heer M. toen hy zyn dochtertje naar het hospitaal bracht, ook een koffer met papieren en boeken mee nam. Ernstig motorongeval bij Gorinchem. Gistermiddag te ongeveer 12 uur is de heer Gerritse uit Meerkerk, die op zyn mo-, torrywiel op den Rijksstraatweg van Gorin chem naar Utrecht reed, ter hoogte vay Ar- kel in botsing gekomen met een vrachtauto. De heer Gerritse werd doodelyk gewond op genomen en naar het ziekenhuis te Gorin chem vervoerd. De motor werd geheel in elkaar gedrukt. Ontploffing te Laren. Geen persoonlijke ongelukken. Gistermorgen omstreeks acht uur heeft door het springen van een electrische warm waterinstallatie êen hevige ontploffing, plaats gehad in het landhuis de Den in de Torenlaan te Laren. De zijgevel en de ach tergevel van het huis werden uit elkaar ge slagen en binnen werd een zeer ernstige verwoesting aangericht. Het perceel was on bewoond; het aou vandaag betrokken wor den door een familie uit Blaricum. De warmwaterinstallatie was juist een dag te voren door een Bussumsche firma aangelegd. Persoonlijke ongelukken zyn er niet ge beurd. Onder een wagen geraakt en gedood. Een zekere Emile Verstuyf, wonende te Maldegem in België, vader van zes kinderen, geraakte onder de. .gemeente Aardenburg onder een met gras geladen wagen en was onmiddellijk dood. j. radio-nieuws. Programma voor heden. Hilversum (1060 ,M.): 5.00 Orgelconcerten de Groote Kerk te den Haag door J. A. de Zwaan. 6.00 A.N.R.O. orkest o.l.v. Nico Treep, Solist E. Waisvisz, cello. 7.45 Politiebericht. 8.10 Ned. Ghr. R. V. -Concerten lezing. Spreker Ds. N. Buffinga over: „God en We reldleed." Aan het muzikale gedeelte wer ken mede: Ferd. Kloek, orgel en piano, en Adriaan Liefferinck, viool. 10.30 Persberichten. Daventry (491.8 M.) s 6.05 Kinderuur. 7.05 The London Radio Dance Bond. 8.20 Militaire muziek en solisten. 9.35 Austin Thevor leest „The Marquis and Miss Sally", a short by O'Henry. Radio Paris (1750 M.): 5.05 Kinderuurtje. 8.50 „Damnation de FaUst" door Berlioz. Kbnigswusterhausen (1250 M.): 8.20 „Elias", oratorium van Mendelssohn Bartholdy. 10.50 Dansmuziek. marktberichten! Graanmarkt Gouda. 1 Sept.'— pranen. Door de overvloedige regen heeft het nieuwe gewas veel geleden en loopt de kwaliteit, en tengevolge daar van de prys, zeer uiteen. Tarwe 13.00 16.00; Rogge 11.00*2.50; Gerst 11.50— 12.50; Chev. 12.50-13.50; Haver 12.00— 14.0& ;Erwten 23.00—25.00 per 100 K.G. Kaasmarkt Gouda. 1 Sqpt. Aangevoerd 268 partyen kaas. Pryzen le kw. met ryksnferk 5054, 2e kw. 4248; le kw. zondér rijksmerk 45. 48, 2e kw. 4044; Zware 56. Handel vlug. EIEIREN. Aangevoerd 255 partijen. Kipeieren 7.00—8.25 per 100 stuks. Eend eieren 6.00—7.00 per 100 stuks. Handel vlug- BOTER.Aangevoerd 1065 ponden bo ter. Goeboter 0.90—1.00 per pond. Wei- boter 0.80—0.90 per pond.# Handel vlug. L Veemarkt Gouda. 1 Sept. Aangevoerd In totaal 2230 stuks, waarvan: 333 slachtvarkens Vette van 0.310.33 per pond levend met 2 korting. Londensche van 0.250.27 per pond levend met 2 korting. Zouters van 0.300.31 per pond levend met 2 kor ting. 655 magere varkens 2040 per stuk. 1092 biggen 8—16 p. st. 8 runderen 250 350 p. st. 26 nuttere kalveren 1218 p. sC 90 schaipen 20—25 p. st. 26 bokken en geiten 37 p. st. Handel in vette varkens, Londensche, Zouters en Schapen vlug, in alle andere soorten matig. Kaasmarkt Woerden. 81 Aug. Aanvoer 447 partijen; le kw. 42^-46, 2e kw. 36—40, met rijksmerk le lew. 46—51, 2e kw. 40—45, z,ware 53, handel matig. K^unginnedag Zonnedag! Z^was het gisteren. Het, scheen wel of Moeder Natuur, die weken en weken lang met het begrip „zomer" den spot heeft ge dreven, tot inkeer was gekomen en nu ge poogd heeft voor al de dagen van guren herfsttijd, die ze ons bracht, een vergoeding te geven van zalige zomerweelde op den feestdag van Nederland's Vorstinne, om daaraan allen luister by te zetten. Het is een stralende dag geweest. De heerlijke warme zomerzon heeft leven en kleur geschonken aan dezen dag en heeft allen, die zich beijverd hebben om hem tot een feestdag te maken, op rykélyke wijze beloond voor hun moeiten en zorgen: ze heeft warmte en vreugde gebracht aller wegen, niet het minst in de harten der jeug dige feestelingen, die aan de optochten en wedstrijden hebben deelgenomen. Gouda had zich in feestkleed gestoken. Langs alle straten wapperden uit vele en vele huizen het dundoek, en hier en daar waren aardige versieringen aangebracht, die er op wezen dat in onze gemeente nog heel velen zyn, die gaarne medewerken om een Oranjefeest te doen slagen. De openbare feestelijkheden werden in de moi^jenuren ingezet door de blyde klanken, van het carillon, door den heer Van Zuylen zoo kunstig bespeeld. Met deze vreugde- klokken, die in melodieuzen toon onze volks- en nationale liederen aan de bevolking heb ben verkondigd, is de feestdag ingeluid. De Gecostu meerde Optocht van Kinderen. Terwijl de klokken hun feestliederen deden hooren, was er op het Stadserf al een heel# drukte. Daar werd de optocht van ge- costumeerde kinderen samengesteld. Iedere groep ontving daar instructie hoe zij zich moest opstellen om in den optocht mede te gaan. Toen de regelingen daar waren getroffen plaatste een heraut te paard, die het Vaan del der Commissie voor Openbare Feesten droeg, zich aan het hoofd van den stoet, de Harmonie Wilhelmina, zette een vrèugde- wekkenden leuken marsch in en toen trok de optocht door de poorten van het Stadserf uit de Turfmarkt op, waar breede rijen be langstellenden wachtten op het schoone dat was aahgekondigd, wachtten ook om mede deel te hebben aan de vreugde van de jeugd, die genoot van dit festijn. In rustig tempo trok de stoet voort .en niet zoodra waren de eerste groepen van Markers, Japanneesje en Indiër en Landbouw gepasseerd of daar ging .een roep van mond tot mond, die zich voortpllantte den gianschen weg langs, die de optocht had te gaan, over het mooi.e, het aardige, het leuke, maar ook over het ar tistieke van dezen, zoo blyden indruk maken den optoóht -van het heerlijk jonge leven. Dat blyde van dezen optocht werkte aan stekelijk op de duizenden, die langs de stra ten waren geschaard; er kwam wisselwer king tus8chen hen en den vroolyken, aantrekkel ijken stoet en enthousiast waren dan ook de uitroepen over die lieve blauwe korendraagstertjes, over de frissche melk meisjes, by wie de zon van geluk uit dé héldere kijkers straalde, over de visschers met hun netten, over het levend theeservies, over bosch en strand, ja die strandpeuters in hun liahte luchtige pakjes, die daar zoo ongedwongen en vroolyk mee huppelden als gold het een spelletje aan zee, over de Al- penkinjderen, met hun aardige costuumpjes, over de bakkers, in hun witte pak met baret op, ovèr de alleraardigst opgemaakte bok kenwagens, die by de groepen hoorden, over den Rattenvanger van Hameln, dien blyden leutigen stoet van kinderen in kleurige klee- ren uit ouden tijd, die vroolyk huppelend den toovenaar volgen, die aan zyn fluit de me lodie ontlokt, die de kinderen van Hameln den toovenaar doen volgen! Talrijk en tal rijk waren (le blijken v.aij ingenomenheid en vreugde der toeschouwers over den aard; den opzet en de aankleeding van dezen stoet. De stoet is langs de volgende straten ge trokken: Stadserf, Turfmarkt, Hoogstraat, Markt Z. Z. langs bordes Stadhuis, Wydstraat, Dubbelébuurt, Oosthaven tot laatste brug, Westhaven, Gouwe, Kattensingel, Kleiweg, St. Anthoniestraat, Zeugestraat, Tiende- weg, Bleekerssingel, Kleiweg, Markt. Het programma vermeidde dat de op tocht via den Bleekerssingel het Regentesse- plantsoen zou volgen en langs Gouwe en Groenendaal naar de Markt zou trekken, maar wegens het gevorderde uur moest de route aan het eind wat worden ingekort. Alle jeugdige deelnemers (sters) hebben zonder eenig bezwaar in den optocht kun- rten meegaah, enkelen, die wat vermoeid be gonnen te worden, kregen een plaats in de auto's aan den staart van den stoet, die voor e.v. uitvallers meereden. Op de Markt werd de optocht ontbonden. Toen gingen alle dee!nemers( sters) de trap van het stadhuis op, waar zy uit handen van Mevrouw Gaarlandt een fraaie herinne- ringsbeker van 3e commissie ontvingen met een verrmwing. Te half één kwam de Commissie voor Openbare Feesten in „De Zalm" byeen tot herdenking van het ^eugelyk feit van den dag. In deze bijeenkomst, welke ook werd bij gewoond door burgemeester Gaarlandt, die in de jongste vergadering Dinsdag j.l. als eere-voorzitter der Commissie was geïnstal leerd, besloot de Commissie na een toe spraak van den voorzitter, den heer G. J. J. Pot, waarin een heilwensch voor on4e Ko ningin en Haar Huis werd geuit het volgend telegram tot Hare Majesteit te richten: „De Commissie voor Openbare Feesten te Gouda, ter feestelijke herdenking van Uwer Majesteit'a Verjaardag byeen, biedt U en Uw Huis haren eerbiedigen heil wensch". In den namiddag, In den namiddag was het feest in de ge- heele stad. Daar waren zwemwedstrijden in de Stedelijke Zweminrichting, Roeiwedstry- den in de Bleekerssingel, Atletiekwedstrij den op het Sportterrein en dan als de groo te attractie van den dag: de optocht van versierde rijwielen en wagens, waarin de kindergroepen van den ochtend-optocht meegingen. Het programma, dat zoo in alle deelen alle feestelijkheden van den dag heeft ver meld, bleek ten aanzien van den middag optocht niet volledig. Er waren heel wat meer deelnemers, dan er waren vermeld; een aanwinst dus voor den optocht, die toch reeds aller aandacht waard was. De groep versierde ryiwielen was met eendge deelne mers uitgebreid en zag er bijzonder aardig uit. Uit de wijze, waarop deze deelnemers hun rijwielen hebben weten te versieren bleek wel welk een variaties daarvoor kun nen worden gevonden en dat hét volstrekt niet altijd noodig is daarvoor beduidende kosten te maken. De wagens trokken na de versierde rijwie len de groote belangstelling. Het oordeel over dezen optocht was even waard eerend. Be wonderende .uitroepen werden gehooid over de inderdaad fraaie aankleeding van de Landbouwwagen, en wat 'n aardig beeld gaf ook de Tuinbouw-wagen van dat bedryf. En de Veeteelt en de Visschery, wat trokken een aandacht. De flinke visschers stonden met hun schuit zoo kranig op de wagen, alsof zé direct zee wilden kiezen. De Alpen kinderen lagen tegen de kunst-Alpen alsof ze er thuis hoorden. En wat zagen die roode aardmannetjes er alleraardigst uit. Hel bosch was verleidelyk om er wat rustig in te gaan verpoozen. De Rattenvan ger van Hameln had met z\jn grooten stoet beslag gelegd op meerdere wagens en floot evenals des morgens zyn verlokkend: lied. Deze optocht heeft een groot deel van de stad doorkruist. De route in het programma aangegeven is geheel gevolgd, terwy'l bo vendien als compensatie voor de bekorting van den weg des morgens daaraan nog is toegevoegd hetgeen toen te kort is geko men. Dat het een heele toer is geweest blykt wel uit de volgende route: Nieuwe Park, Van Strijenstraat, Katten singel, Roode brug, Pr. Hendrikstraat, Snoystraat, P. Julianaplein, Boekenberg- straat, Buurtje, Veerstal, Westhaven tot laatste brug, Oosthaven, Nieuwe Veerstal, Goejanverwellendyk, Krugerlaan, la Rey- laan, Burg. Marfcenssmgel, F. W. Reitz- straat, Verlengde IJssellaan, Martènssingel, Jozefstraat, Zoutmansplein, Lange v. Wyn- gaerdenstraat, Karnemelksloot, Lange Tien- deweg, Korte Tiendeweg, Markt, Groenen daal, Gouwe, Regentesseplantsoen, Kleiweg, Markt, waar de stoet ontbonden werd. De jeugdige deelnemers ontvingen by hun vertrek allen wederom een venspnapering. De optocht heeft een enorme belangstel ling géhad. Er moeten gisterenmiddag wel heel wéinig menschen in huis z(jn gébleven. Velen hebben zich een geruimen tjjd wach ten getroost om den optocht te zien passee- ren, maar het wachten is dan ook goed be loond. De optocht vormde een zeer interes sant geheel en was uitnemend verzorgd. De zwemwedstrijden. Terwy'l de optocht door de straten trok, waren de wedstryden in vollen gang. In de Sted. Zweminrichting waar een bijzonder aardig programma werd afgewerkt, ver schillende interessante 50 M. banen en aar dige attraotienummers als gecostumeerd Tobberoeien, alsook leuke vertooningen van de Goudsche Reddingsbrigade was het-vol- De tribune was geheel bezet en aan de an dere zyde stonden eveneens vele zwemlief- hebbers te genieten van de goede en aar dige demonstraties. Meer dan 600 bezoekers zyn de controle gepasseerd. Met bijzondere vlotheid werd het programma afgewerkt, waarby de attractie een onbedaarlijk gelach^, teweegbracht. 't Waren leuke vertooningen. Tot slot van het programma fcwafn de Wateppolo-match G.Z.C. I—S.VjH. I Hille- gersbjerg) waarbij met verschillende inval lers werd gespeeld. Wy zullen ditmaal geen verslag van dezen match geven maar vol staan met te vermelden dat bij de rust de was JH2 611 match eindigdgs jjiet overwinning voor Hilligerdberg. afloop werden in de inrichting de pry- door den Voorzitter der Feestcommis- aitaereikt, die daaraan een aardig toe- ^Kggijjk woord deed voorafgaan. e uitslagen der wedstryden zyn aldus: IH. gnelzwemmen voor jongens beneden aar: le pr. 6.— J. Schenk 41 sec.; 2e ƒ4.1. J. Oudste 43i2/6 sec.; 3e pr. 8.- ïins 433/5 sec., voorts B. Belonje, M. outen, C. Ottevanger en L. van Erkel, een prijs van 1.—. n jf. sneLzwemmen voor jongens boven iaar: le Prijs 7-60 P. Revet 40 3/5 sec.; 5.— T. Overkamp 43 sec.; 3e pr. JL J. Kranendonk 46 2/5 sec., voorts T. rg, j. Hornis, J. de Vos, L. van Essen R Hoogendijk elk een prys van 1.—. M. snelzwemmen voor leden van de G. C. beneden 16 jaar: le prys W. N. de 2/5 sec.; 2e pr. W. den Boer 40 3e pr. C. J. Tybout 40 3/5 sec. ji M. snelzwemmen voor ledeit van de G. C. boven 16 jaar: le pry's W. van Hulzen m - 2e pr. C. P. J. Huisman 38 1/5 sec.; pr. G. Pm»! 30 4/6 sec- 50 M- snelzwemmen voor dames leden G. C.: le pry's Mej. M. Polet 42 2/5 sec.; 2e Mej. A. Dijkman 44 sec.; 3e pr. Mej. E. Gabry 48 3/5 sec. Oourse l'Américaine voor leden G. Z. C.: prijs W. van Hulzen, 2e prijs C. J. P. isman, 3e prys W. N. de Bruin, i" 20 M. gecostumeerd' tobberoeien voor da- es: le Prijs Mej. M. Polet, 2e prys Mej. de Jong. Voor het aardigst costuum kreeg ej. Lapidoth een prys. 20 M. gecostumeerd tobberoeien voor hee- jn: le prijs C. J. P. Huyiaman, 2e pr. W. de Bruin, 3e pr. P. Weyer. Voor het aar- igst costuum kïeeg W. den Boer een prys. Popduiken voor leden G. Z. C. en G. R. B. Goudsche Reddingsbrigade)le pr. W. Kok 13/5 sec.; 2e pr. L. Valk 28 2/5 sec.; 8e pr. Teekens 30 2/5 sec. Waterpolo. G2JC. I—S.VjH. I 1-5 Roeiwed at rijden. De Roeiwedstryden in den Bleekerssingel idden mede onder groote 'belangstelling aats. Die belangstelling bepaalde zich ech- r alleen aan de Bleekerssingel-zyde waar le honderden voor de touwen stonden om wedstrijden te volgen. Voor de wherries-afdeeling was zooals it programma vermeldde niet voldoende flneming, zoodat dit nummer verviel. Ook r cano-roeien was de belangstelling ma- doch deze hon toch doorgaan. Groot was deelname echter voor het roeien met ichersbootjes en het vletten varen. Het is heel aardig te zden hoe de kleine ge- >ne visschersbootjes, die door hun vorm zyn aangewezen om groote snelheid te nhen bereiken, door de krachtige riem- igen der roeiers weren opgetrokken. Het resultaat dezer wedstrijden was al- s: Wherries (uitgevallen wegens onvoldoen- deelname). Canoroeien 100 M. le prya EL Nort 35 3/5 pr. K. Nort 38 1/6 sec. Roeien met visscheraibooten, 300 M.: le s 15.P. van Roon 1 min. 49 sec. 2e 10.C. van Roon 1 min. 49 2/5 sec., pr. 5.T. van Roon 1 min. 50 sec. 4e 2.50 J. van Groningen1 min. 5.14/5 Vletten varen, 400 M.: le prys 15.J. Borst 2 min. 481/6 sec., 2e pr. 10.— Noorlander 2 min. 48 2/6 sec., 3e pr. L. v, Groningen 3 min. 2/5 sec., 4e pr. .50 C. Nederhof 3 min. 5 sec. k De Atletiekwedstrijden. J Een vry aardig aantal sportenthousiasten as naar het Sportterrein getrokken om de thl etiekwedstry'den, door den Goudschen thletiekkring georganiseerd, by te wonen. Het was er lekker warm, maar dat was n reden om met minder enthousiasme" aan den kamp te geven. Even na 4 uur konden de volgende uitsla- n worden vastgesteld: Namens de Commissie voor Openbare iesten werden de pryzen door het be- urlid den héér J. Dercksen H.M.zn. aan winnaars uitgereikt. Vèrspringen voor jongens tot 12 jaar: 1. Kasbergen 3.06 M., 2. C. Noorlander 369 3. H. Hofwegen 3.51 M. ld. voor jongens van 12 tot 14 jaar: 1. C. Houten 4.56 M., 2. C. Verzyl 4.20 M., 3. Verboom 4.03 M. id. voor jongens van 14 tot 16 jaar: 1. J. ravesteün 5.18 M., 2. C. Spee 4.88 M., 3. Kony'n 4.68 M. Estafette 4 x 80 M. voor jongens van en 16 jaar: le prys de ploeg bestaande it C. Spee, J. dé Bruyn, D. Hordijk en J. rieten, 46 sec. Id. voor jongens tot 14 jaar: le prys de loeg bestaande uit P. van Groningen, J. rons, J. Veriaoom en J. de Gruil, 50 sec. 2® pry» H. Verboom, P. Ernst, M. Duys Maree, 62. sec. M M. hardloopen voor jongens tot 12 1. J. Brons, 2. C. Kasbergen, 3. T. °oriander. f, ld. voor jongens van 12 tot jaar: 1. C.' "routen, 2. J. de Gruil, 8." C. Verzyl. M, hardloopen voor jongens van 14 W jaar: 1. L. Konyn, 2. C. Spee, 3. H. erhoef. Dual-meet G. A. K.—T. H. 0.«R. "springen G. A. K. T.H.O.R. 7—3 Pringen jj_7 lstooteri 6—5 rwerpen 7—3 K hardloopen. 5—6 1 - M. hardloopen 6—6 X100 M. Estafette 24 G. A. K. wint met 3432 In de avonduren. I de vroege avonduiw had, zooals tel- jare gebraikelyk is, een orgelbespeling --s in de St. Janskerk door den organist n «eer H. C. J. de Man, met medewerking van Mevr. van de Roaièrevan Emmerick en den heer Kees Panman. Wy verwijzen hiervoor naar hetgeen onze muxiekverslaggever in de rubriek „Muziek" hierover schryft. Hebben de concerten van het Stedelyk Muziekkorft pnder leiding van den direc teur, den heer Joh. Fabriaan, steeds groote belapg8telling, de grootste belangstelling heeft het concert steeds op 31 Augustus. Zoo is het ook thans geweest. Dfdmmen toehoorders hebben zich rondom de muziek tent op de Markt geschaard om de uitvoe ring van het uitnemende programma te vol gen. Het Goudsche Muziekkorps mag zich in de toenemende belangstelling van de in gezetenen verheugen, de praestaties van het korps geven er ook alle aanleiding toe. Het avondconcert is steeds een gewaardeerd on derdeel in het programma der feestelykhe- denl t Het slot van het feest is altijd het vuur werk. Een altyd door duizenden gevolgd schouwspel. De Markt stond ook gisteren weer propvol met belangstellenden, zóó dat men wel over de hoofden kon loopen. Zoodra de tonen van het Oude Wilhelmus van het Sted. Orkest waren weggestorven, klonk de knallende kanonnade ter aankon diging van het vuurwerk. En achtereenvol gens werden de verschillende stukken ont stoken, die ditmaal by zonder goed verzorgd waren. De felschynende Zonnen, de draaien de molenwieken, de buitelende clowns en het zeer fraaie slotstuk vielen ibyzonder op, echter de Took bleef nog al hangen, waar door de stukken op afstand niet ten volle zichtbaar werden Dat is een euvel, dat heel vaak voorkomt, wyl de rook niet kpn weg trekken. Zoodra het vuurwerk was geëindigd, stroomde de Markt leeg en in zeer korten tijd was de menschenmassa door de ver schillende uitgangen van de Markt verdwe nen. Het feest was daarmede ten einde. Het is uitnemend geslaagd en de Commissie voor Openbare Feesten, die zich vele moeiten en zorgen daarvoor heeft gegeven, heeft eer van haar werk gehad. De verlichting. Gedurende de avonduren prijkten ver schillende stadsdeelen in fraaie verlichting. De Haven was met groote oranje lampions versierd, die over het water hangend en een mat schynsel doorlatend, een fantastischen aanblik boden. De'Klejweg en Hoogstraat hadden een gloneuse feestverlichting ontstoken. De fraaie lichtende' bogen over de volle straat gaven den aanblik van een feërieken berceau, 't Was zeer mooi. De Doelenstraat en Achter de Vischmarkt en P., C. Bothstraat pronkten eveneens met een alleraardigste verlichting, die heel wat feestgangers naai- die straten heeft getrok ken. De Korte Akkeren, speciaal de bewoners der Bockenberg8traat en Julianastraat heb ben een geheele aparte feestviering op touw gezet, waarvoor een twegdaagsch pro gram ls gevormd. Gisteren was het de groote dag. Toen was er een reclame-op tocht die een groot deel van de stad is door getrokken. Daarenboven waren er een zang uitvoering en een concert, terwyl in de avonduren een waarlijk heel mooie illumina tie was ontstoken, waartoe de lange rechte straat zich uitnemend leent. Er is in 'beide straten den ganschen dag feestgevierd op spontane wyze en gisteren avond vierde de feeststemming daar hoogty. 't Was daar een echte volksfeestviering! De Gondelvaart. Hoewel het programma voor de gondel vaart van verlichte vaartuigen in den Kat tensingel slechts 6 deelnemers vermeldde, bleken er meerderen te elfder ure nog te zyn overgegaan tot deelname aan dit fraaie on derdeel van het programma. Alie vaartuigen in massa, vanaf de Sin- gelbruggen bezichtigd, leverden een fantas tischen aanblik. Van sommige vaartuigen was byzonder veel werk gemaakt. Zoo had de heer van Schelven een jol de vormen van een zwaan doen aannemen en de lynen kwamen byzon der mooi uit. Van de overige vaartuigen trok mede dé byzondere aandacht het prachtig versierde en de in mooie lynen aangebrachte verlich ting van het vaartuig der heeren Moleman en Bonje. Tengevolge van motorbootpech kon van een langzaam sleepen door den Singel geen sprake zyn. Aan beide oevers en op de bruggen be woog zich een massa pulbliek om dit steeds aantrekkelijke schouwspel belangstellend gade te slaan. Bezoek aan de Weeshuizen. De Commissie voor Openbare Feesten, die gisteren een niet gemakkelijk taak heeft vervuld, heeft deze niet beëindigd zonder ook een bezoek te brengen aan het Wees huis aan de Spieringstraat en het R.-K. Wethuis aan de Gouwe om daar van hare belangstelling in de weezen blijk te geven. Van het Weeshuis aan de Spieringstraat was de groote plaats achter den ingang sprookjes-achtig verlicht. Deze verlichting trok veler aandacht. Belangstelling van Burgemeester Gaarlandt. Burgemeester en Mevrouw Gaarlandt hebben gisteren op alle plaatsen waar feest werd gevierd van hunne belangstelling doen blyken door een gedeelte van de wedstryden by te wonen. Ook de versierde straten werden met een bezoek vereerd. De optochten gefilmd. De Directie van het Thalia-Theater heeft verschalende opnamen gemaakt, on. eer. film #n den optocht Deze interessante film loopt vanaf Vrij dagavond en mag zeker de belangstelling hebben van ieder. STADSNIEUWS. GOUDA, 1 Sept 1927. Verdaging der beslissing op een verzoek om vergunning. Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis dat op het verzoek ingediend door de Gebr. Th. en M. B. Middelkoop, al hier, ingekomen den 15en Juli 1927 waarby vergunning wordt gevraagd tot het oprich ten der machinale timiherwerkpjaats en plaatsing daarin van 6 electromotoren, resp. 2 van 5, 2 van 3, 1 van 2 en 2 van 1 P.K. voor het dryven van verschillende machines in het perceel Derde Kade no. 8J, kadastraal bekend in gemeente Gouda Sectie A no. 4575, geen beslissing kan worden genomen binnen den termyn, bepaald in art. 8, eer ste lid, der Hinderwet, op grond dat door adressanten nog niet is ingediend de ge vraagde detailteekeningen der inrichting. iDe beslissing op ueze aanvrage ia du3 verdaagd. Ditzelfde geldt voor een verzoek inge diend door A. Veldkamp, Groenendaal no. 9, in behandeling genomen den 19en Juli 1927, waarby vergunning wordt gevraagu tot het oprichten vau een vleeschrookery en plaatsing van een yzeren rookkast in per ceel Nieuwehaven 131, kadastraal bekend in gemeente Gouda Sectie B no. 394. De beslissing op dit verzoek kan niet worden genomen binnen den termyn, be paald in art. 8, eerste lid, (ter Hinderwet, op grond dat van adressant niet zyn inge komen de gevraagde detailteekening der in richting. De winkelweek van de Middenstands-Cen trale voor Gouda en Omliggende Gemeenten. De Middenstands-Centrale voor Gouda en omliggende Gemeenten heeft, het is be kend, besloten in de week van 12 tot 15 October a.s. een Winkelweek te houden, waaraan verscheidene attracties zullen zyn verbonden en die alzoo voor de inwoners van Gouda, zoowel als voor de bevolking der omliggende gemeenten veel "aantrekke- iyks zal bieden. Op den laatsten dag der week, n.l. op Zaterdag 15 October a.s. had de Commissie, aan welke de organisatie van een en ander is opgedragen, zich voorgesteld des namid dags een groote" industrie- en reclame optocht te houden, waaraan zy hoopt, dat in ruime mate zal worden deelgenomen, op dat een zoo volledig mogelyk beeld -van den Goudschen Handel en Industrie zal worden verkregen. 'De Commissie die deze feesten voorbe reid bestaat uit de neeren M. W. G. M. van Loon, J. van Eyk, H- A. Jaspers, E. A. Po let en C. H. Hagedorn Een hooiberg in brand. Het woonhuis behouden. Hedenmiddag te half twee is vermoedelyk door broei brand uitgebroken in de hooi berg gelegen vlak by het woonhuis van den heer A. Moons aan den Graaf Fterisweg. De brandweer, die direct nadat de brancr ter kennis was gebracht, uitrukte, was bin nen enkele minuten op'het terrein van den brand aanwezig en wist het vuur met stralen te bedwingen, daardobr ook het woonhuis van den heer Moons te behouden. De stoomspuit, die mede Uitgerukt was, behoefde geen dienst te doen. Verzekering dekt de schade. Een serenade. Dinsdagavond heeft de Commissie voor Openbare Feesten met de Harmonie-Ver- eeniging „Wilhelmina" een serenade ge bracht aan haar 'bestuurslid, den heer W. A. Hoyng, ter gelegenheid van de hem. ten deel gevallen koninklyke onderscheiding. De stoet trok vanaf de Markt langs Klei weg en Spoorstraat naar het van Bergen IJzendoornpark en werd daarby. omstuwd door een groote menigte. De muziek stelde zich in den tuin op, speelde het Wilhelmus, waarna de Voorzitter der Commissié voor Openbare Feesten den nieuwen ridder complimenteerde. Na een hoera op den gedecoreerde te heb ben uitgebracht en een lang zal hjj leven, trok de muziek weer weg. De inschryving voor de Academie voor Beeldende Kunsten te Den Haag. Bedanghébbenden verwyzen wy naar de advertentie van de Academie voor Beelden de Kunsten te 's-Gravenhage, waarin de in schrijving en het lesgeld voor de verschil lende cursussen ter kennis wordt gebracht.. Volksgaarkeuken* Gedurende de maand Augustus werden in de Vplksgaarkéuken afgehaald 476 porties, in de zaal gebruikt werden er 2793, in to taal 3269 porties. De scheepvaart door de Maliegatsluis. Door de Maliegatsluis kwamen gedurende de maand Augustus 3395 stoomschepen in houdende 260079 M3. en 1132 andere sche pen inhoudende 134507 M3., totaal 4527 schepen met een inhoud van 394586 M3. Voorts 29 koppels hout, uitmakende 225 lagen. Wedvlucht postduiven. De Postduivenvereniging „D® Schakel pen" hield Zondag j.l. èen wedvlucht vanuit Geldermalsen, afstand 40.920 K.M. De dui ven werden gelost om 8 uur. •De pryzen werden behaald als volgt: L. v# d. Heuvel le, 4e, 16e, 18e, 24e, 27e, 28e en 30 prys; F. Leys 2e, 11e, 12e, 17e en 29e; J. de Jong 3e, 13e en 20e; J. v. d. Meer 5e en 21e; H. C. Wagemans 6e, 7e, 8e, 15e, 19e en 32e; P. Verschuur 9e, 22e en 23e; D. Kraaijenbrink 10e en 14e; A. Phiim 25e en 31e; Th. Verbiest 26e prijs. De eerste duif werd geconstateerd om 8 uur 47 min. 33 sec. de laatste 9 uur 8 min. 1 sec. Burgerlijke Stand, ff r GEBOREN: 27 Aug.: Hubertus Carolus, z. v. K. de Rooy en M. E. van der Klein, Bockenbefgstraat 10. 29 Aug.: Cornelia, d. v. A. C. Zwamfoach en N. Noordegraaf, Pr. Hendrikatr. 92. Hendrik, z. v. F. Barmentloo en H. Stem man, Fourieweg 6. Neeltje, d. v. A. Schiedon en L. D. Romeyn, Turfsingei 52. GETROUWD: 30 Aug. J. H. Wiezer en C. M. Reurings. D. Wiltenburg en N. C- Blom. J. de Bruin en A. van der Wouden. J. Slobbe en J. Mallon. K. Verwey en F. W. Kraayeveld. UIT DEJN OMTRLiv. BEKKEN WOL DE. Op het .Woensdag j.l. gehouden concours teH. 1. Ambacht is door het fanfarecorps „Door hulp tot stand gebracht" alhier een 2e prys behaald in de 4e af deeling met 262 punten. Directeur der vereeniging is den heer C. Korevaar alhier. GAPELLE a. d. IJ35EL De moord op den heer Dekker. Omtrent den moord op den 61-jarigen rentenier G. Dekker kan nog worden gemeld dat de dader nog nader bekend heelt, dat hy het lyk dadelijk na den moord heelt be roofd van een bankbiljet van 10. Dit biljet is intusschen in beslag genomen. Gistermorgen is de dader naar het Huis •van Bewaring te Rotterdam overgebracht. Hoewel ook gisteren het dreggen nog ge regeld is voortgezet is het tot op het oogen- biik nog niet gelukt het lijk van den op zoo vreeslijke wyze om het leven gekomen man te vinden. j Als verdediger van den 18-jarigen B. M. zal optreden mr. Kasse Zegel STOLWIJK. De feesten op Koninginneverjaardag. Begunstigd door prachtig zomerweer werd gisteren de verjaardag van H. M. de Koningin, feestelijk herdacht. Reeds vroeg in den morgen zag men hier en daar vlaggen uitsteken, en toen om 9 uur de Harmonie een rondgang maakte, had ons dorp al een geheel feestelijk aanzien. Om half tien werd een aanvang gemaakt met het afwerken van het programma en wel Ringryden, waarvoor 18 deelnemers waren. De le prys werd behaald door P. Ver burg, 2e pr. J. Scheer, 3e pr. W. Boer. Aan het eind van deze wedstrijd had een ongeluk plaats, dat hoewel het zich eerst ernstig deed aanzien, voor de betrokkene zeer goed is afgeloopen. •Kingrydery op fietsen voor dames en heeren ie pr. C. Molenaar; 2e pr. Mej. D. Boer; 3e pr. A.-de Borst; 4e pr. T. Mulder. Ook de kinderen waren niet vergeten kregen intusschen gelegenheid zich met el kaar te meten. Het eerst aan de beurt waren de meisjes van 811 jaar met koekhappen. Hier behaalde de le pr. Annigje Boer; 2e pr. Cdazina v. Kluyven; 3e pr. Joh. v. d. Heu vel. Zakloopen voor jongens van 8—11 jaar: le pr. T. v. d. Heuvel; 2e pr. B. Uittenbo- gaard; 3e pr. G. Scheer. Meisjes van 11—14 ,jaar: le pr. Lena de Vreugt; 2e pr. B- Verdoold; 3e pr. Marie Kapteyn. Jongens van 11—14 jaar, Hardloopen met hindernissen: le pr. L. Stekelenburg; 2e pr. J. Scheer; 3e pr. N. Ditman. Aan de ringrydery met twee-wielige rij tuigen werd door 26 paren deelgenomen. De le pr. werd behaald door de dames Jac. Anker; 2e pr. N. C. v. d. Graaf; 3e pr. P. Rykaard; 4e pr. A. Burger; en door de heeren A. Anker Dz. le pr.; W. Anker pr.; J. v. Dam 3e pr.; v. Erk 4e pr. 'Het sprietloopen gaf menige buiteling te zien in het water, vooral van hen die toeh geen kans op een prys meer hadden. De le pr. werd uitgereikt aan B. Muider; 2e pr. G, Huisman; 3e pr. J. Kleyn. Het programma was, wat wedstrijden be trof, hiermede afgewerkt. Daarna kwam de Turnclub S. S. S. alhier in actie. De vrye en ordè-oefeningen en standen werden cor rect uitgevoerd en het was beslist een van de aardigste nummers van het programma. Het was intusschen laat geworden, toch hield de feestcommissie nog een lampion optocht door kinderen. Dit was waarlijk een aardig besluit van het feest. Hiermede was het programma afgewerkt en .verspreidden de feesbbezoekers zich over de verschillende café's om daar met muziek en dans nog geruimen tyd het feest voort te zetten. Vermeld dient nog dat de „Harmonie" den geheelen dag heeft medegewerkt en zich uitstekend van haar taak heeft ge kweten. MUZIEK. Orgelconcert St. Janskerk. Evenals in vele van Beethoven's werken midden tusschen de volheid en de onstui migheid der gedachten een moment van verademing voorkomt in den vorm van een koraalachtig motief, zoo inogen we verge lijkenderwijs het Orgelconcert op Koningin nedag beschouwen als de „note serieuse" te midden van het feestgedruisch. Van ouds her zyn deze Orgelconcerten zeer g e zocht en bezocht en plegen ze te worden bijge woond door een vry' heterogeen publiek. De ranist Henri C. J. de Man vertolkte nu een groot werk vail Bach, de mooie intasie en Fuga in g-moll, verder een technisch zware Toccata van Dubois, de hier fileer gehoorde, dankbare Berceuse van Crookes, een opmerkelijk melodieus stuk, en eindelijk een noviteit voor Gouda en ver moedelijk wel voor geheel Nederland; „Festhymn" van G. Hagg. Dit werk ver dient zijn naam ten volle; het klinkt niet alleen feestelijk, maar geeft tevens gelegen heid, de mooie kwaliteiten van het orgel, dat schijnbaar meermalen „vol werk" geeft, te ontplooien en te bewonderen. Hagg ls een geliefde Zweedsche orgelcomponist; hy is organist in de Stóra Kyrka (Groote Kerk) te Stockholm. Wy gelooven, dat een herha ling in het volgendeseizoen gewaardeerd worden. De medewerki njfr&n onze bekende Ne- derikndsche zangeres Jeaune van de Ko- sièrevan Emmerick uit Voorburg ia zeer gewaardeerd. Haar prachtig geluid komt vooral in de Kerk zoo goed tot zijn recht en het luisteren naar haar zang en goede voor dracht schenkt onverdeeld genot. We nee- men het „Altea Mailied in der Bittwoche" van Keinaud en Schubert's liederen, in het bizonder -„Litanei" en „lm AbendrotJi". Het „Dem Unendlichen' zong zij uitnemend, maar het stuk zelf gaat zoozeer buiten Schubert's genre en is te weinig origineel gedacht, dat wy het als een speciman van zyn talent niet kunnen prefereeren. De violist Kees Panman uit Delft speelde zeer verdienstelijk een gedeelte (Grave) uit het d-moll Concert van Tartini, een mooi Andante van Nardini en een sterk aan Schumann herinnerend Andante van den Finschen componist A. Jiirnefelt. SPORT EN WEDSTRIJDEN. ZWEMMEN. De polowedstryden te Boulogne. De polowedstryden voor de gistten te Boulogne begonnen Europeesche zwem- kampioenschaypen leverden de volgende resultaten op: N e d e r 1 a n dOostenrijk rust 18, eindstand 35; ZwedenDuitschland rust 41, eind stand 7—4; EngelandHongarije rust 12, eind stand 16. t Een succes voor de Duitsche lange afstand- zwetnmer Vier kót ter. NEW-ÏOiiK, 1 Sept. De DultscheV*»*i^ mer Vierkötter (den Gouwenaars wélbqJamd als prijswinnaar van de 3 KJR. wedkrijtoflty1 de jubileumwedstryden van de G.Z.C. Red. G. Crt.) was by de Zwemwedstrijden over het Ontario meer eerste in 11 uur en 45 mi nuten. Tweede was de Franachman George Michel. DRAAÜLÜÜZK DIENST. Nieuwe gemeenteraadsverkiezingen te Aardenburg. Het beroep op de Kroon'afgewezen. DIEN HAAG, 1 Sept. Wy vernemen dat by Kon. Besluit van heden het beroep van den Raad van Aardenburg op de Kroon, in zake het besluit van Ged. Staten van Zee land, waarby de Gemeenteraadsverkiezingen zyn vernietigd, is verworpen. Er zullen dus nieuwe verkiezingen moeten plaats hebben. Het carilloticoncert van den klokkenist Vincent in Indië en Australië gehoord. AMSTERDAM, 'l Sept. Het carilloncon cert van den klokkenist Vincent is gisteren door de Philips kortegolfzender uitgezon den, en uitstekend in Ned. Indië en Austra lië gehoord. Na afloop van het concert werd direct een telegram van de Rykstelegraaf- dienst te Bandoeng ontvangen, houdende de mededeelipg dat het concert daar heel goed gehoord is, en dat zy mede namens de ra dio-amateurs te Bandoeng hiervoor harte lijk dank betuigen. Ook uit Sidney is bericht van uitnqgiende ontvangst ontvangen. WISSELKOERSEN. 30 Aug. 1 Sept. Officieel. Londen 12.13*/ m 12.137» Berlyn 59.38 59.85% Parys 9.78Ü 9.78% Brussel 34.76% 34.74 Zwitserland 48.14 48.13 Weenen 35.17% 35.17% Kopenhagen 66.82% 66.85 Stockholm 67.— 67.— Oslo 64.95 (*5.30 New-York 2.497» 2.49% Niet officieel. Madrid 42.02% 42.17% Milaan 13.68 13.58 Praag 7.39% 7.39% Beursoverzicht. De effectenbeurs had heden een tamelyk opgewekt voorkomen. In de allereerste plaats ontwikkelde zich weer een fjinke af faire in thee-aandeelen, die veel vraag ont moetten en zich dientengevolge op een ver hoogd koerspeil plaatsten. Van de suikerwaarden voerden H. V. A's den boventoon en dez$ avanceerden een der tigtal procenten, om nadien weer wat terug - tèl vallen. Van de overige, suikeraandeelen wéren de aandeelen Ind. Cultuurbanken vast gestemd. De ryzing der suikerprijzen was hieraan waarschynlyk niet vreemd. Voor rubberaandeelen was de tendenz eveneens niet slecht. Amsterdamrubbers golden iets hooger. In tabakken ontwikkelde zich een kleine affaire, waarby de Sumatrasoorten meeren- deete hooger werden genoteerd. Aan scheepvaart waarden werd slechts ma tige aandacht geschonken, doch ook déze lie ten zich van hun sterke kant kennen. Ned. Industrieelen trokken slechts weinig belangstelling. In de kunstzyde-aandeelen ging zoo goed als niets om. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting: Zwakke tot matigé zuid- oostelyke tot zuidelyke wind. Af eartoe be wolkt. Droog weer, behoudens kans op ojt- weer; Weinig verandering in tejnperatuur. ADVERTENTIEN. VERTOONT VANAF VRIJDAG de schitterende 10

Goudsche Courant | 1927 | | pagina 2