wm mm Tuinbouwpraatje. Hafldels&Lafldbouwbaak VREEMD GELD Ons Lachhoekje. Anna Cornelia. opgericht en voorts ziet men op de laatste z\jde vermeld het volgende: Ter herinnering aan de ontdekking, dat de inademing van aether ongevoeligheid voor p\jn te weeg brengt, hetgeen het eerst aan de wereld is getoond in het Mass. Ge neral Hospital te Bostori op 16 Oct. 1846. .iMet opzet gaf ik u een ietwat uitvoerige beschrijving van dit monument. Het zal reeds by menige(n) lezer(es) verwondering gewekt hebben, dat de naam van den ont dekker van deze kostbare stof achterwege bleef. Het is niet louter toeval natuurlijk. Opaettelijk heeft men de vermelding van een naam vermeden, daar er een bitteren strijd gevoerd is in den loop der jaren over deze kwestie. Heden ten dage is dit probleem nog niet opgelost. Het gaat tussohen Morton en Jackson. Bekend is, dat de eerste operatie den 16en Oct. 1846 onder aether-narcose verricht werd door Dr. Warren, terwijl Mor ton hierbij een belangrijke rol gespeeld heeft om 't zoover te brengen. Morton had goeden munt uit één en ander willen slaan, doch stierf vroegtijdig, na bankroet gegaan te zijn. Jackson ging het ook niet al te best, want hij stierf ook al zeer spoedig, nadat hij krankzinnig geworden was. En zoo vin den we dan als opvolger in de geschiedenis vermeld den dorpsdokter Crawford Long, die rustig en wel de aethernarcose toepaste «onder er veel drukte van te maken, en ook maar iets over zijn nieuwe toepassing en verbeteringen te vermelden. Naast de aether heeft zich in de laatste jaren een stof van andere samenstelling voorgedaan, welke belangrijke voordeelen zou bieden, al zijn nu niet allen onverdeeld enthousiast over de verkregen resultaten. Over deze nieuwe stof wil ik u een vol gende maal een en ander vertellen. MODESPRAATJE. Onze winterkleeding. Jumpers «n Rokken. Ofschoon de weder-verschyning van rok- en-blouse reeds dateert van het zomersei zoen, kan men ze thans eerst als een vol dongen feit beschouwen. De mode zet door, brengt modelletjes, brengt ze nog eens... in steeds geperfectio- neerder genre, en heeft eindelijk het pleit gewonnen. Maar nu is er ook variatie te oveor! Welke aardige trouvailles, welke nieuwe en allerliefste effecten, met toch zoo gerin ge middelen! Opvallend is het eenvoudige stoffengenre waarvan de nieuwe jumper- blouses gemaakt zijn. Kasha, flanel, en tricotine, met 'n enke le onderbreking van velladou, van crêpe- de-chine, van zwaar tricot-de-laine. Maar het kasha, het flanel, of liever nog het vijella, het tricotine, ze zijn er in nieuwe nuances en deze passen by de moderne tail- leurstoffen, zoodat ze tot fraaie „complets" samen te voegen zyn. Hun snit is recht en slank. Ze zyn op eene enkele uitzondering na, zonder ceintuur, tenzij zij van onderen wat ingewerkt zyn op «en smal bandje. Ze hebben dus den vorm van een kort jakje en schijnen de deux-pièces mode op eene an dere wijze te consolideeren. Dikwijls, ja meestal, hebben zij een rond- of puntig-loopend front ter viersiering. Dit front wordt soms alleen maar in garneeir- lynen aangegeven, soms ook, wordt het werkelijk ingezet op dezelfde manier waar op dat by een heeren-overhemd gebeurt. Hoe beeldig staan deze fronts, hoe keurig zyn ze afgewerkt en wat bedenkt men vele mapieren om hunne bewerking steeds af te wisselen. Laat ons eens zien hoe deze front-jum pers gemaakt zijn. Een jumper van paille-kJeurig kashavelJa heeft een kort, rond frontöe met een over slaand split dat in het midden sluit met Jumper met echarpe col. Jumper met col en manchetten van geribt velladou. kristallen knoopjes. Hy heeft een shawl kraagje met kprte revertjes en al zijne ver bindingsnaden zyn op duidelijk zichtbare wyze „opgestikt" zoodat ze tegelijkertijd eene versiering vormen. Drie stiksels langs den zoem sluiten by deze versiering aan en eene rozetstrik van lint met tamelijk lange einden maakt de verdere versiering van dit aardige jakje uit. De mouw is „raglan" in gezet en draagt een smal manchetje dat met een kristalknoopje gesloten wordt. Een andere jumper met een klein schou derstukje is van dwars-geribd velladou, met een front-inzet van effen stof. Aan het lange puntige frontvest is van voren een empiëcement vastgeknipt dat met ruimte op het schouderstukje is ingehaald. By zon der goed komt door de combinatie van effen- en ribbeistof de fraaie vorm tot zyn recht en hy het model staat aangegeven dat de vóórpanden ook in kleine dwars- plooitjes gestikt kunnen worden. Wederom een split-overslag, een lage op- en neer gaande rol, en een paar blousemouwen met manchet-lussen. Opmerkelijk is de veelvuldige versiering met smalle lingerie-plooitjes „nervüres" genoemd die in allerlei hoeken, bogen en bochten gelegd zyn en waarvoor aparte ma chines bestaan ,om ze zoo egaal en zoo haaks mogelijk in te stikken. De garneerin gen, ze zyn eigenlijk alle doodeenvoudig dooh vragen de uiterste accuratesse en rou tine en kunnen meestal alleen door confec- bie-werkster uitgevoerd worden. De smalle écharpe-col is ook eene veel- geziene nouveauté voor de jumpers en jum- per-blouses, de Etonkraag, en de rechte bieskraag met knoopsgat en doorgetrokken lint, zyn prettige variaties hierop. Onnoo- dig te zeggen dat by zoo ruime jumper dracht de afzonderlijke rok weer in eere hersteld is. Hy is er in uitstekende uitvoe ring, in de nieuwste der vormen, met zeer ingenieus bedachte versieringen. Het preekt vanzelf dat zyne versieringen zoo danig aangebracht zyn, dat ze nog juist on der den jumper uitkomen, dat ze goed in 't oog vallen, en dat ze eenigermate met die derjumpers samengaan. Vele rokjes want ze zyn maar nauwe- lyks knielang hebben booglynen, inge vuld met nervüres, waardoor ze aan de ron de frontlijnen herinneren. Velé hebben plooigroepen, welke beginnen onder de heuplyn, allen zijn glad om de heup en al len geven den indruk van „een rok met- een-heupstuk te zyn. Groote schuine en rechte ruiten zyn nieuw als rokkenstof, strepen en effen tweed, wisselen af met cheviottes en effen lakens. Enkele rokjes met een uitgesprroken heupstuk zyn glad aan den bovenkant, die precies tot aan de taille reikt. Andere heb ben aangeknipte of losopgezette ceintuur- tjes, welke met een gespje in het midden of bezyden sluiten. GRACE ALLAN. Het frlich houden van vfctsch op heete dagen Een goede huisvrouw moet nu eenmaal op alles voorbereid zyn. Gesteld b.v. dat er een hittegolf komt en men heeft een vry grooten voorraad versch vleesch in huis. Hoe zoudt men dit dan het beste frisah? In den kelder zetten, zal men zeggen, maar niet iedereen is in het bezit van een dergelijke koele bewaarplaats. Na tuurlijk is het het beste vleesch tegelyk te koop_ gebeuren, dat men genoi een dag te voren in te sl neme men de volgende w Elke vleeschsoort, die men *in rauwen toe stand bewaren wil, mag niet gewasschen worden, daar water het bederf bevordert. Voorts moet men bedenken, dat men rauw vleesdh op heete en zwoele dagen slechts voor korten tyd kan conserveeren. Rauw rundvleesch dat voor stoven be stemd is, blijft het best als men het op ijs legt op een onderlaag van oliepapier. Rund vleesch, dat bestemd is om gekookt te wor den, bewaart men onder kokend water en weinig mogelijk t Kan evenwel aakt is vleesch In dat geval in acht. moet voor bouillon reeds den volgenden dag gebonden worden, wil de bouillon geen ouden smaak krijgen. Is dit echter toch het geval,, dan brade men eenige schijven uien in het vet en laat ze meekoken. Een rauw stuk vleesch dat gebraden moet worden, wordt overgoten met heet vet, dat alle vleeschdeelen bedekkken moet. Kalfe- en varkensvleesch conserveert men rauw door het te leggen in ongekookte of in karnemelk. Ook in witten of rooden wijn gelegd, of in bier blijft kalfsvleesdh in den zomer verscheidene dagen frisch. Men kan ook rauw en gekookt vleesch in gelei leg gen, want gelei sluit de vleeschporiën net zoo goed af als heet vet. Schnitzel of ootelette van kalfs- of var kensvleesch bewaart men het best op de volgende manier. Men neemt groote krop- slablaren, wascht ze goed af, drukt er het water uit en legt het vleesch er tusschen. Dan legt men blaren en vleesch jn een stee- nen pot. Versch vleesch blyft tusschen vochtige slablaren uitstekend. Tam gevogelte woidt panklaar gemaakt en dan met kokend heete boter overgoten en op een koele plaats gezet. Op dezelfde ma nier kan men geplukt wild eenige dagen bewaren, tenzy men het ingeplukt laat hangen. In dit laatste geval moeten de inge wanden uit het lyf verwijderd worden en moet dit met wit papier of linnen opgestopt worden, opdat de binnendringende ludht het vleesch niet al te zeer uitdroogt. Iets over het wezen per plantenvoeding. (Het mysterie van vroegere eeuwen.) Ruim 150 jaar geleden had men nog maar zeer weinig kennis van de voeding der plan ten. De algemeen gangbare meening was, dat de wortels al het voedsel, dat tot bouw stof voor de planten moest dienen, uit den grond healden. Dat potplanten dan al spoe dig eefc vermindering van den grond in de potten Westen teweeg brengen, was klaar blijkelijk nooit tot de geleerden van dien tyd doorgedrongen. In het laatst der 18e eeuw echter ontdekte men, dat de planten zich op nog andere wyze van voedsel voorzien en wel door middel van de bladeren. Eenmaal zoover gekomen, kwam duidelijk vast te staan, dat de lucht zelfs de grootste leverancier der plantaar dige bouwstoffen was. Men kan op eenvoudige wyze nagaan, wat de grond leverde en wat uit de lucht kwam. Daartoe verbrandt men de plant. De asch is uit den grond afkomstig. Wat de plant uit de lucht heeft gehaald, gaat by verbranding ook weer de lucht in. Zooals gewoonlijk voerde de eene ontdek king tot de andere. Als een steen eenmaal rolt, rolt ze verder. En zoo bleek, dat men hier een blik had mogen slaan in het belangrijkste laborato rium van Moeder Natuur. Hier werd name lijk de overgang van doode tot levende stof Wel is waar zal de mensch er nog niet de volle bevrediging in vinden, -omdat de vonk, die de doode stpf'tot leven brengt nog steeds uit de levende plant moeten voortkomen, maar de vermeerdering van levende stof is voor onze dorst naar ontsluiering van mys teries toch eenige lafenis. We kunnen dus zeggen, dat de plant stof fen die wy als dood beschouwen, tot zich neemt en ze omzet in levende stof. De kracht, die hiervoor noodig is, ont leent de plant aan de zon. Het licht is hier feitelijk de levenwekker en het is wel op merkelijk, dat zelfs/ de meest onontwikkel de volksstammen als by intuïtie hebben ge voeld welke beteekenis dat zonlicht had voor hun leven. Want in het menschel ijk of dierlijk lichaam, hoe kunstig het dok is sa mengesteld, zal doode stof dood blyven; hoogstens als medicijn een kleinere of groo- tere wyeiging ten goede of ten kwade kun nen bewerken. Onze voeding gaat uit van de stoffen, die de plant rechtstreeks levert, of die in het dierlyk lichaam eenigermate gewijzigd is tot vleesch, vet of nieren. Zoodat ook ons leven dus in sterke mate afhankelijk is van die lichtkracht der zon. De stof, die by den opbouw der planten de hoofdrol speelt, is de koolstof, dezelfde stof; die wij in meerdere of mindere mate zuiver kennen als steenkool, houtkool, lam- pezwart, potlood en diamant; en die bij aan gebrand eten, by aangebrande jus ons zoo zwart aankijkt. De plant neemt ze op als koolzuur, een kleurloos en reukloos gas, dat tot een gering percentage van 3 op 10.000 deelen in de dampkringslucht voorkomt. Als de plant voldoende in het licht staat, kan ze dit weinigje koolzuurgas tot bouw stof optassen, eerst iiKde bladeren, om ze later langs benedenwaartsche kanaaltjes over de heele plant te vervoeren. We vinden ze als suiker, zetmeel of oliedroppeltjes in verschillende plantendeelen terug. Tegelykërtyd auMen de wortels langs de bast stoffen aaiwoeren uit den grond en zoo van de grondstoffen, die ik zooeven noemde, eiwit maken. Aks ik er bijvoeg, dat het leven onverbiddelijk aan eiwit is gebonden, dan begrijpt men, welk een belangrijke ontdek king» men voor 160 jaar deed. We moeten er •'ons oVer verwonderen, dat de plant dat ge heim zoo lang heeft weten te bewaren. Groote geleerden hebben gepoogd deze kunst der planten na te bootsen. Tot nog toe echter was alles tevergeefs. De mensch kan niet alles, hoe knap hy ook wezen mag. Nu we weten, dat de plant de meeste bouwstoffen uit de lucht haalt en deze met behulp van bodemstoffen tot andere mate rialen verwerkt, kan men de groei der plan ten beter beïnvloeden. We kunnen nu voor den slechten groei oorzaken aanwijzen en in vele gevalen de plant dwingen tot een groei wijze, die ons het best past. Dat is echter met een paar woorden niet te zeggen, zoo* dat we daar nog welS^ens op zullen terug komen. Het mysterie vpn licht en koolstof is jn KANTOOR GOUDA. 2807 10 de Bloemensproke, die men half September te Lelden opvoert, het onderwerp van han deling. Licht is leven, zou de titel kunnen heeten ook van dit tuinbouwpraatje. Het geheugen van vogels. Dr. A. Schierbeek schrijft in de Levende Natuur: „Het bosch by Beukenhorst Wassenuar zit vol meezen, die by de bewo ners der omliggende huizen dagelijks op be zoek komen. Niet alleen in de tuinen, maar ook ip de kamers. Ze trippen lustig door de kamer, pikken alles wat ze vinden en ont bijten zoo met de bewoners mee. Ook by de familie van Eyk was dit het geval. Daar de diertjes zoo mak en vertrouwelijk waren, kwam myn leerlinge op de gedachte, te pro- beeren om de dieren uit de hand te laten eten. Eerst stond er een schoteltje pinda' op tafel en de olienotjes verdwenen met groote snelheid, zoodat de voorraad ste aangevuld moest worden. Die voedselbron werd nu minder rykelyk voorzien, doch op de uitgestrekte hand kwam een lokkend olienootje te liggen. En werkelijk, het ex periment slaagde uitmuntend. In zeer kor ten tyd kwamen de meesjes de pinda uit de hand weghalen (Juli 1926). Gedurende den zomer leerden verschil lenden het kunstje. Van October af werden de bezoeken minder. Misschien was de over vloedige oogst van beukennootjes in de Wassenaarsche ibosscben hier de oorzaak van, zooals mijn zegsvrouw meent misschien gingen ook „haar" vogels zwerven, zoodat de enkele meezen, die men nog waarnam en die zelfs de pindate van voederplankje ver smaadden, vreemdelingen waren. Het was ook te koud, om lang met een uitgestoken arm buiten te staan wachten of zich een meesje wilde vertoonen en van open deuren was geen sprake. Op den eersten des besten zomerschen dag, in eind April 1927 werd een hand met een olienootje er op buiten de tuindeuren gehouden en zie, geen minuut later zat er een mees op. Een half jaar lang hadden deze in *t wild levende dieren de herinnering bewaard aan hun vrywilligig dressuur. Het zou aardig zyn, om de dieren te merken (of nog beter aan hun uiterlijke kenteekenen de indivi duen te leeren onderscheiden) en het gedrag gedurende eenige jaren na te gaan. i van 1 Geboortegebruiken, Oude gebruiken hebben een taai leven, maar vele zyn in den loop der tijden ver dwenen, of nog maar sporadisch hier en elders in zwang. Meer en meer verd/wynen ze van het tooneel, en de twintigste eeuwer kent ze maar alleen by overlevering. On der die oude gebruiken zyn misschien die, welke betrekking hebben op leven en dood nog de taaiste en het langst in stand ge bleven. De volksgewoonten, bij den aan vang en by het einde van eens menschen bestaan hier op aarde, vroeger algemeen in gebruik, zyn ook al lang aan 't verdwij nen, maar toch taai a!s ze zyn, houden ze zich hier en daar nog staande, al is het verband dat er vroeger tusschen het ge bruik en de gebeurtenis in 't menschenle- ven bestond, totaal weg bij den internen mensch. Wie b.v. denkt er nu nog aan, wanneer zwaar klokgebrom in 't een of ander dorp den menschen verkondigt, dat daar weer een hunner naar zijn laatste rustplaats wordt gebracht, iwde, zeggen wij, denkt er dan nog aan, dat oorspronkelijk dat klokgelui bestemd was, om de booze geesten rond het graf des overledenen, te verjagen? Wel eigenaardig niet waar, dat nu nóg in Afrika's binnenlanden in tal van neger<k>rpen een oorverdoovend lawaai en rumoer wordt gemaakt als een hoofdman is gestorven, en dat dit met dezelfde be doeling gebeurt, als die ik zooeven noemde. Maar we zouden het ditmaal hebben over geboortegebruiken, later komt nog wel ge legenheid, om de doodsgebruiken aan te roeren. Wie kent hier niet de muisjes, waarop broertjes en zusjes worden getrak teerd, als het huisgezin weer een lid groo- ter is geworden? Is de jonggeborene een meisje, dan wordt getrakteerd op gladde suikertjes, is het een jongen, dan z(jn ze ruw. En toen prinses Juliana werd gebo ren, waren by de bakkers te koop gladde, oranjemuisjes! Dat verstrekken van een gesuikerden boterham aan kinderen is een oeroude gewoonte, die hier in de Rynstreek tenminste nog algemeen wordt gevolgd. De jeugd, die altyd heeft gevraagd, kwam dan aan moeders bed, om het nieuwe broertje of zusje te zien, dat in 't eerste geval uit den palm of de kool, in het tweede uit de rozemaryn was gegroeid. De ouderen wer den onthaald op kandeel, soete koekxkens, brandewijn met rozijnen, jenever enz. enz. Zóó uitgebreid en luidruchtig waren de fes tijnen, die soms werdén aangericht, dat de stedelijke overheden meermalen moesten ingrijpen en een Leidsche keur van 1445 zegt: „men zal voortaen geen vrouwen, dl» in haar kinderbedde vallen, opdrinken, noch versaminge van manschap (waerdschap) maken, tot genen tyden van den dage an ders, dan die vader, die moeder, die zuster of broeder en die twee naeste bueren." Acht en twintig .schellingen boete ston den op overtreding van dit gebod. Wanneer de bevalling was afgeloopen, zette oudtyds de vader de kraamheerenmuts op het hoofd (een met kant omboorde slaapmuts van satyn of piqué) en in sommige streken was het zelfs gewoonte, dat de jonge vader naast I ten. de moeder in bed de eerste zeven dagen doorbracht in volslagen rust, een gewoonte, die in Zuid-Europa nog heden ten dage niet geheel is verdwenen! In onze moderne oogen wel iets potsierlijks, en stellig voor een gezond mensch een heele prestatie, zoo gezond als een visch een bed rust te moeten houden van zeven dagen aan een stuk! Zoodra het belangrijke nieuws der ge boorte in de buurt bekend was gemaakt, hechtte men het kraamkloppertje aan de voordeur. Op afbetaling. De afbetalingsmagazijnen, die vroeger met do winkels van paardenvleesch gemeen hadden, dat beide, de laatste nog, donkere en afgelegen straten opzoeken, om hun clientèle niet in opspraak te brengen, zijn langzamerhand uit hun schuilhoeken te voorschyn gekomen en anstalleeren zich te genwoordig met breede gevels en groote reclameborden tusschen de andere winkel puien onzer hoofdstraten. Ja, wat meer zegt, de kwestie van het afbetalingssysteem heeft reeds de hersens van bankdirecties beziggehouden, hetgeen reeds aanleiding gegeven heeft dit systeem onder het woord „afbetalingsbankwezen" in het vocabulair van het bank-woordenboek op te nemen; en nu 't eenmaal zoover gevorderd is, zal het zyn weg en zyn toekomst van zelf wel vin den. „Als de homaeopathie maar eenmaal Parys bereikt heeft'moet haar stichter. Dr. Hahnemann gezegd hebben, „is zy voor de wereld behouden". Hetzelfde geldt van het vroeger zoo uitgescholden afbetalings systeem; nu dit de Bank het Parys en Paradijs van handel en nijverheid heeft weten te bereiken, is het „iin het econo misch leven een voldongen feit geworden en hard op weg om de oudere zuster, de kasbetaling, op een steeds uitgebreider terrein definitief te verdringen" (aldus Mr. Dr. W. M. Westerman). Afbetaling „op gemakkelijke voorwaar den" heeft het publiek even grif en spoe dig veroverd, als de winkelbelofte van „één pond boter cadeau!" 't Is een feit, dat men heeft te aanvaarden; Napoleon was ge woon niet alleen feiten te aanvaarden zoo als ze zich aan hem voordeden, maar ook anderen voor een fait accompli te stellen, en het napraten erover aan advocaten over te laten. We hebben dus dezen nieuwen vorm van het bankwezen te accepteeren, er. af te wachten hoe h(j zich verder uitbrei den en ontwikkelen zal. Toch mennen we goed te doen in deze rubriek op eenige punten de aandacht te vestigen. De leuze, waaronder de agenten van afbntalingsmagazynen aspirant-koopers trachten te winnen, is, op z'n minst geno men: humbug. Zij luidt „Betaal uit uw In komen en niet uit uw kapitaal!" m.a.w. ge wilt Uw huiskamerameublement vernieu wen; de kosten zijn te zwaar om dadelyk door U betaald te kunnen worden; betaal ze dan bij termijnen uit uw maand-inko- men, zegt de agent, maar laat uw kapitaal onaangetast, d.w.z.: verkoop geen enkele uwer effecten »m die onkosten te bestrij den!... maar, hoe velen, of liever hoe wei nigen hebbeneffecten om te kunnen verkoopen? De koopers, die op afbetaling aangewezen zyn, zyn meestal geen Cou- ponnetjesknippers; wanneer ze een derge lijk magazijn toch binnengaan, zal 't niet zoozeer aan de leuze van den ijverlgen agent, als aan noodzaak te danken zijn, die hen dwingt een uitgave te doen, welke mo menteel boven hun krachten gaat. Uit dit woord „noodzaak" volgt vanzejf de raad, dien deskundigen aan dergelijke aspirant- koopers geven: beperk uw inkoopen in af betalingsmagazynen uitsluitend tot voor werpen, die gij op het oogenblik absoluut noodig hebt en waar ge niet buiten kunt; koop nooit luxe-voorwerpen op afbetaling. Want elke aankoop op afbetaling, ook de noodzakelijkste en ook die, welke ge het best verantwoorden kunt, is altyd aan ri sico's verbonden: persoonlijke risico (ziek te, ongevallen), zakelijk risico (achteruit gang in zaken, ophouden van uw betrek king); welk risico ge alleen op U nemen moogt al? nood/zaak U dwingt, maar niet als ge door pronkzucht aangezet wordt. Hoe groot nu mag het percentage z\jn, dat ge van Uw maandelyksch inkomen be steedt, om Uw afbetalingen te kunnen doen? Afgescheiden van de honderden bij zondere omstandigheden, die zich kunnen voordoen, geldt als algemeene regel 20, hoogstens 25 We achten ona tot dit cij fer verantwoord, als we lezen dat digen aan bankdirecties den raad geen credietaanvragen te verleen personen, die 3050 van hun maandelijks voor hun afbetalingen moeten bestedenzelfs- al zou een dergelijk kooper kunnen aantoonen een dergelijk groot bedrag maandelijks te willen missen, wordt de bank toch de raad gegeven er niet op in te gaan, daar de credietnemer het crediet waard moet zijn, wat men niet kan zeggen van iemand, die zulk een groot ri sico op zich durft nemen. Geen bank moge een dergelijke roekeloosheid in de hand werken. Tenslotte: Zorg dat Uw afbetalingster- myn afgeloopen is... vóór het door U be taalde voorwerp versleten is. Wanneer ge Uw costuum koopt en nog een paar termij nen te voldoen hebt, terwij] het costuum al versleten is, verkeert ge in hetzelfde peni bele geval van een letterkundige, die om den broode vertalen moet en op blz. 50 bijv. het honorarium, dat hjj als-voorschot ont ving, reeds verteerd heeft, terwijl hem nog 200 blz. ter vertaling overblijven! Ons eindbesluit zy afbetalingssysteem niet; I I dus: veroordeel het als ge er buiten kunt; wordt ge echter ge dwongen, houdt U dan aan den goeden raad f dien we 1 I ten. Welk antwoord men krijgt als men een ballet-danseres naar den weg vraagt. A. (pas verloofd): Ik ben overgelukkig, ik ben met Alice verloofd. B. (pas verhuisd): Ik ben óók in myn schik. Ik ben gelukkig over. Twee trottoir-artisten pochten tegenover elkaar op hun bedrevenheid in het teeke- Verbeeldt je eens, zei de eerste: ik teekende een kwartje op den grond zoo na tuurlijk, dat een bedelaar haast zyn vingers brak om het op te rapen. Loop heen! zei de ander. Dat is nog niets ten opzichte van myn werk. Ik tee kende worstjes op een brok steen en zóó natuurlijk, dat een hónd den halven steen opat vóór hy zyn vergissing bemerkte. Een neger in Jamaica was Tydende aan longontsteking. Hij riep den bijstand in van een negerdokter. Toen hy echter erger werd, besloot hy een blanken dokter te raadple gen. Deze voelde zyn pols en vroeg: Heeft de andere dokter je temperatuur Neen, mijnheer! antwoordde de pa tiënt. Ik mis alleen myn horloge. Jantje verlangde hevig naar een broer tje en... een paar witte konijnen. Beide wen- sChen werden op één en denzelfden morgen vervuld, maar het was niet geheel naar zyn zin; hij kreeg namelijk twee broertjes en slechts één konyn. Jantje was erg boos over deze vergissing. Den volgenden morgen vond zyn pa de volgende bekendmaking op het tuinhek: Te Koop: een mooi vet broertje. Ook inruilen tegen een wit konyn. BINNENLAND. Tijdelijke auikerschaarschte. Het Ned. Weekblad voor Kruidenierswa ren enz. meldt: Een positie die we sedert dff^crisisjaren niet meer gekend hebben, dreigt dit jaar in onze «uikervoorziening kt te treden. Terwijl eenerzijds de voorraden zeer schaarsch zijn, is afin den anderen kant de slechte weersgesteldheid oorzaak dat de nieuwe oogst veel later zal afkomen dan gewoonlijk en deze datum in plaats begin October zal vallen tusschen 15 en 25 Oct. Hoewel alle pogingen in het werk worden gesteld om de suikenvoorziening te waar borgen, moet toch ook rekening worden ge houden met de mogelijkheid van eenig sui kertekort tegen het einde der campagne. De toestand is momenteel zoo, dat de fabrie ken te Dili tel oord en Sas van Gent uitver kocht zyn; alleen de Centrale Suikermaat- schappy heeft nog eenigen voorraad en het is maar de vraag of deze toereikend is tot den nieuwen oogst. Het zal intussdhen van belang zyn de mogelijkheid van een tekort niet te ver- grooten door het geven van abnormale or ders. Daargelaten het feit, dat deze toch niet worden uitgevoerd, behoèft men zich niet ongerust te maken over fancypryzen. Zyn we wel ingelicht dan is de centrale niet van plan misbruik te maken van haar mo- menteele machtspositie door den prijs der suiker op speculatieve wyzfe omhoog te ja gen. Een conflict in de Katholieke Raadsfractie te 's-Hertogenbosch. Men schrijft uit 'srHertogenbosch aan de Msb.: Er is een ernstig conflict ontstaan in de Katholieke Raadsfractie. Zooals men weet, telde deze fractie de 13 leden die gekozen zyn op de lijst der R. K. Kiesvereeniging, welke juist de meerderheid vormde in den nieuwen Raad. Thans is aan deze fractie een lid ontvallen en wordt de fractie op zichzelf minderheid wanneer zy zou komen te staan tegenover de andere groepen en losse per sonen in den Raad welke mogelijkheid ech ter een even groote onwaarschijnlijkheid Mevrouw Brouns.—van Besouw, een kende figuur in de R.K. vrouwenbeweginj als raadslid gekozen op de lyst der R.K. Kiesvereeniging, en door deze vereeniging meermalen candidaat gesteld voor Provin ciale Staten en Tweede Kamer, heeft ont slag genomen als lid der Kath. raadsfractie. Het bestuur der R. K. Kiesvereeniging heeft haar daarop opgevorderd haar mandaat als raadslid ter beschikking te stellen, wat zy heeft geweigerd, waarop genoemd bestuur haar als lid der R.K. Kiesvereeniging heeft geroyeerd. De houding van mevrouw Brouns vindt hare oorzaak in het door de R.K. raadsfrac tie ontworpen reglement voor die fractie. Voor en aleer er eenige officieele mede- deeling gepubliceerd werd, werd dienaan gaande door de Kath. raadsgroep-van Hoec- kel medegedeeld dat by dat reglement „de minderheid verplicht wordt te stem men zooals de meerderheid het goedvindt. Wanneer dus de meerderheid der leden in de fractievergadering zich verklaart voor de aanneming van een raadsvoorstel, dan heb ben de leden, die zich er tegen hebben ver klaard, ook al zyn zy overtuigd, dat door aanneming het gemeentebelang niet wordt gediend, maar wordt geschaad,, in den raad toch maar voor het voorstel te stemmen, derhalve te handelen in stryd met den door hen by de aanvaarding hunner betrekking af te leggten eed, dat zy de belangen der gemeente met al hun vermogens zullen voorstaan en bevorderen". Dit acht de groep-van Hoeckel in stryd met art. 45 der Gemeentewet. Mevrouw Brouns heeft nu haar uittreding uit de R.K. raadsfractie in een uitvoerigen open brief aan de leden der R.K. Kiesver- een. medegedeeld. Zy zet uiteen, dat in de 8 jaren, welke achter ons liggen en waarin twee fracties elkaar zyn opgevolgd de leden vry waren van bindende besluiten. By de be sprekingen werd getracht overeenstemming te krygen, doch men werd niet gedwongen tegen beter weten in anders te stemmen dan meende in het gemeentebelang ver plicht te zyn. By de allereerste besprekin gen in 4e nieuwe fractie kwam alreeds een „gareel" en met andere „dissidenten" wilde mevr. B. daar niet in, vroeger niet, nu niet en nooit. GEMENGDE BERICHTEN Het hoedje. H. J. B., een koopman te Rotterdam, had een strop gekocht. Toen de lieve lente kwam met hagelbuien en regen, dacht hy: „Wat nu valt, valt de zen zomer niet", en hy rekende op een zo mer, welke een echte zomer zou zyn, met zonneschijn en hitte, met droogte en sproe ten. En toen de gelegenheid zich voordeed, kocht hy een party van 2000 nieuwe stroo- hoeden. De matelotjes werden opgeslagen in een pakhuis van G. D., aan de Hofstraat al daar en B. ging op den zomer zitten wach ten. Maar de zomer kwam niet en met wan hoop in zyn hart dacht B. aan zyn 2000 hoedjes. Toen kwam de gelegenheid, 1600 van de hoeden van de hand te doen en B. bedacht zich geen twee keer. De resteerende 400 liet hy in het pakhuis liggen. Die zyn goed voor brandhout, zei B. tegen D. Maar D. dacht er niet aan de 40& puike hoeden in puin te slaan. Hy wachtte totAet laatst van Augustus, kocht een pot oranje kleurige verf en schilderde alle hoedjes* in de nationale kleur. Met 400 oranjekleurige stroohoeden ver scheen D. Woensdag in de straten van Rot terdam en vele feestgangers lieten zich voor een kwartje later op den dag werd het drie stuivers een oranjehoed aanme ten. H. J. B. kwam toevallig langs de plaats waar D. aan het venten was en vond het zoo'n aardig idee, door middel van een hoed uiting te geven aan de liefde voor het Vor stenhuis, dat hy dadelyk drie stuivers be taalde en een hoed opzette, of juister: hy wilde er een opzetten, want bij het opzetten keek hy in den hoed en daar zag hy het merk staan, dat hem zoo bekend was en waarvan hy in den regenryken voorzomer zoo dikwijls benauwde droomen had gehad. —Dat zyn myn hoeden, riep B. —Ik heb het voor kachel hopt van je ge kregen, meende D. Maar B., die naijverig was geworden, om dat D. slimmer was geweekt dan hy, holde naar een politiebureau om aangifte van ver duistering te doen. De Glindhorst. Het faillissement. Het bestuur der Vereeniging tot duurza me verzorging van minderjarigen deed aan de leden der vereeniging, diaconieën der Geref. Kerken, obligatie- en schuldbekente nishouders en crediteuren, openlijk eenige médedeelingen, waaraan wy het volgende ontleenen: Een ongeduldigen obligatiehouder, die dreigde beslag te zullen leggen op eigen dommen der vereeniging, is het onlangs ge lukt, betaling van zyn achterstallige rente te krijgen. Om beslaglegging te v oorkomen werd hem van bevriende zyde de rente be taald. Hierdoor aangemoedigd, hebben vier obligatiehouders (eveneens geen leden eener Geref. Kerk) het bestuur willen dwingen, ook aan hen rente uit te betalen, onder be dreiging van faillissementsaanvrage. Het bestuur, handhavende zyn standpunt niet den één boven den ander te bevoorrech ten, heeft aan dien dwang weerstand gebo den. Niettegenstaande de ernstige waar schuwing om toch niet door faillissement hun eigen, maar ook de gelden van alle andere crediteuren in gevaar te brengen, en ondanks de uiterste pogingen, door het bestuur,, bijgestaan door de commissie van o. en s. aangewend om deze koppige obli gatiehouders tot rede te brengen, hebben hun opzet volvoerd en de vereeniging ten gebracht, 't Kinderaantal begon juist te sttfl^n; het herstel van vertrouwen bleek voortdurend meer in de groeienden steun van de diaconieën. Dit jaar zou althans een gecMlte der rente betaald kunnen worden. De stichting was weer in stijgende lyn ge bracht. Thans is de toestand van de Glind horst by na hopeloos en de toekomst buiten gewoon donker. Evenwel zal het bestuur zyn, taak blyven vervullen en dat in de eerste plaats om de kinderen, wier lot de vereeni ging zich aantrok. Tijdens den duur van het faillissement gaat het leven op de stichting zyn gang. De kinderenmoeten gevoed en verzorgd worden. Alle giften, in welken vorm ook, komen uit sluitend daaraan ten goede. Moed beloond. By Koninklijk Besluit is de bronzen eere penning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan mej. W. Timmermans, onderwijzeres te Werkendam. )er_ gaueuu 'Ch- hun is/ vèlgeb tel stif^n; ingf, voprtdu De burgemeester der geméfente Werken dam reikte deze onderscheiding Woensdag morgen aan haar uit, in het byzyn van het hoofd en de leerlingen der O. L. school in den Biesbosch, onder eenige zeer toepasse lijke en treffende woorden. Ook het hoofd dr school, de heer A. te Gussinklo, schetste hyar moedige daad en gewaagde tevens van haar uitstekende eigenschappen als onder wijzeres. Wy hebben destijds haar heldhaftige po gingen tot het redden van een 10-jarigen jongen uitvoerig in ons blad vermeld, hoe ze verhit van het fietsen en geheel onbekend met den plaatselijken toestand, zich zonder dralen tusschen het ijs begaf en alzoo haar leven in de waagschaal stelde om te trach- n den dood te ont- Wij hebben ook bericht, dat er verschei dene groote sterke mannen aan. den oever stonden, die echter geen hand tot redding durfden uitsteken, maar wel den keurigen moed hadden, om een vrouw een ttouw om het lichaam te binden en zelf met de hand jes in de zakken, haar reddingswerk aan te kijken. Drie dezer mannen, die g$en vol doende pogingen tot redding hadden aan gewend, zyn onlangs door den kantonrech ter te Heusden veroordeeld tot 1Q0 boete of 30 dagen hechtenis, terwijl een dezer zich durfde verantwoorden, door te beweren, dat hij in hooge mate lijdende was aan water vrees en al doodsbang werd als hij in de badkuip moest. Predikant-brandroeper. Nu vrijgesteld. In de gemeente Broek in Waterland vi geert een verordening, regelende den aard en duur van persoonlijke diensten, waarin bepaald is dat alle mannelijke ingezetenen van 18 tot 60 jaar by de brandweer dienst Nu is krachtens deze verordening onlangs de Herv. predikant ds. Rensink door B. en W. tot brandroeper benoemd, waartegen deze en anderen bezwaar hebben gemaakt. In de raadsvergadering is door een der leden over die benoeming afkeuring uitge sproken. En een ander raadslid stelde nu voor om de verordening zoodanig te wijzi gen, clat voorgangers van kerkgenootschap pen en practiseerende geneesheeren van die psrsoonlijke diensten aan de brandweer wor den vrijgesteld. De voorzitter, burgemeester P. J. Peere boom, wees er op dat deze wijziging niet mogelijk is, daar het maken van uitzonde ringen voor enkele personen door Ged. Sta ten niet wordt toegestaan, hetgeen al eer der is gebleken. By verschillende Koninklijke Besluiten is bepaald dat van die diensten wel vrijgesteld kunnen worden zy die op andere wyze ih het openbaar belang werkzaam zijn. De voorsteller, de heer Uitentuis, meende dat een predikant en een dokter dergelijke diensten in het algemeen belang vervullen en dus wel vrijgesteld kunnen wordena De burgemeester merkte nog op dat vol gens de gemeentewet men in de onmogelijk heid moet verkeeren die diensten te kunnen doen, wil vrijstelling mogelijk zijn. Niettemin werd het foorstel, tot vrijstel ling van predikanten en geneesheeren met twee stemmen tegen aangenomen. Nu zullen dus Ged. Staten in deze zaak een uitspraak krijgen te doen. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum (1060 M-)i 4.— Dansmuziek uit het Kuirhaus te Sche veningen. „The Russian North Star Or chestra". 6.A.N.R.O.-orkest o. 1. v. Nico Treep. Soliste mevr. AdrieuJi» Haakman (piano). 7.45 Politieberichten. 8.10 V.A.RJV. Muziek en voordracht. „Brand in de Jonge Jan", voorgedragen door Willem van Capellen. Eli Bomil, viool; Mies de Jong, piano en Johan Vogtschmiedt, cello. 10.30 Persberichten. i Daventry (1600 M.): 3.20 Licht orkest-concert, j 5.35 Kinderuur. 6.20 The Municipa Quintet, relayed from the pier pavilion, Worthing. 7.36 Suite van Handel. 7.5Q Radiokapel. j "j 8.20 Militaire kapel. 8.35 Charleston Follies. 10.50 Dansmuziek. The Savoy Orpheans and Savoy Havana Band. Radio Paris (1750 M.): 5.05 Concert door de Homonyme Jazz. 8.50 Concert aangeboden door „Le Ma tin". Honigswuaterhausen (1250 M.): 8.20 Populair concert door hetBerlynsche omroeporkest. t 10.50 Dansmuziek. Zondag 4 September. A Hilversum, 1060 M. KATH. R. O. 10.15 Kerkdienst. Uitzending uit de St. Franciscus Xaveriuskerk, aan het Zand te Amersfoort. 12.301.30 Lunchmuziek door het Pala ce-ensemble van het Pjdace Hotel te Sche- veningen, door de heeren: John Beek, viool. T. Zorg, piano en Michel Gompertz, cello. Mevr. J. Berckenhoff uit Bordeaux. 1.302.00 Lezing door den heer Henri de Groot, over: De Nederlandsche Toonkunst vanaf de 17e eeuw tot op heden. 2.003.30 Klassiek concert, met mede werking van de heeren Gerard Zalsman, bas. Jean Devert, altist. Ch. v. Isterdael, cello, en J. R. Gravelotte, piano. 3.30—4.30 Uitzending van de nieuwste gramofoonplaten. 5.50 Dienst in de Schinkelkerk te Am sterdam. Voorganger: Ds. H. S. Bouma. A. N. R. O. 8.15 Kurhausconcert. Aansluiting van het Kurhaua te Scheveningen. Het Residentie- Orkest o.I.v. Prof. Georg Schnéevoigt So listen: Zlatko Balokovic (viool) en Piet Veenstra (walffhoorn). Prograünma. 1. R- Wagner: Einzug der Götter in Walhall, uit het muziekdrama „Das Rheingold". 2. R- Waldhoornconcert Op. 11. a) Al legro. b) Andante, c) Rondo. Allegro, Piet Veenstra. 3. Edv. Grieg: Vier Norwegische Tanze. 4. E. Chausson: Poème. 5. C. Saint Saëns: üanse de la Gipsey. 6. C. Saint Saëns: Rondo Capricioso, Zlatko Bolokovic. Daventry, 1600 M. en Londen, 2 L O. 361.4 M. 10.50 Tijdsein en weerbericht (alleen Dar ntry). 3.50 „Sullivan en German". Het Radio orkest o. 1. v. John Ansell. Ouverture Jn Memoriam", Sullivan Three Dances From „Nell Gwyn", German. Enid Cruickshank, contra alt. Leonard Gowings, tenor. 5.45 Vertellingen uit het oude Testament. Deut. XVII 14-20; XVLII, 9-22. 5.50_6.05 Rev. Alexander McLeish: „Trough some of India's 563 Native States van Edinburgh. 8.20 Orgelconcert door Charles Warner. 8.35 Kerkdienst uit Wesley's Chapel, City Road. 9.19 Weldadigheidsoproep door Rev. H. W. Blackburne ten behoeve van het Ashford Hospitaal, (aleen Londen). 9.15 Weldadigheidsoproep door Miss Jean Alexander ten bate van Brabazon Employ ment. (alleen Daventry). 9.20 Weerbericht, nieuwsbericht en plaat selijke berichten, (alleen Daventry). 9.35 Albert Sandler en het Grand Hotel, Eastbourne, Orkest. Dale Smith, bariton. Albert Sandlqr, viool-solo. 11.05 Epiloog. (10.20 Tijdsein .alleen Da ventry). 468.8 M. 9.20— 10.2Qf Katholieke Morgenwijding. 11.2012.10 Uitzending uit de groote zaal van het Rijtipark. Orgelconcert door de Dom-organiét Hans Bachem. 1.20—2.50 Kamermuziek. 3.05—3.38 Radiopraatje. 5.05—5.50 Annemarie Loose. Berlin: „Uit den Zeven Legenden" van G. Keiler. 5.506.50 Concert door leden van de Verg. Sted. Orkesten Elberfeld-Barmen, on derleiding van Max Alter. 6.507.15 Architect Fr. Pütz: „Neues Bauen". 7.50 „De Troubadour", opera in 4 acten van Verdi. Musikale leiding: Dr. Wilhelm Buschkötter. Dr. Siegfried Anheisser, spel leider. Paul Mania, koor. In de pauze: Sportberichten. Daarna tot 12.20 dansmuziek. Vademecum voor den Radio-Amateur. Verschenen is de zevende herziene druk van het door het weekblad „Radio-Wereld" uitgegeven „Vademecum voor den Radio- Amateur". In dit handige boekje, 104 pagina's groot, met een massa afbeeldingen in den tekst, wordt een populaire, voor ieder duidelijke verklaring gegeven van radio en de wer king van een ontvangtoestel. Verder worden verschillende schema's, van de eenvoudigste tot de meest ingewikkelde, besproken ei toegelicht, terwijl als bijdrage zijn toege voegd werkteekeningen voor het vervaardi gen van 3—5 lampstoestellen. Iedereen, die wat meer wenscht te weten, van de werking van zyn radio-toestel, en zy, die zelf een toestel willen maken, kan worden aangeraden, zich dit handige boekje aan te schaffen. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Programma voor Zondag 4 Sept. 1927. Om den Zilveren Bal. Rotterdam: V.O.C.Excelsior 1011.15. FeyenoordWillem II 11.15—12.30. Spartawinner FeyenoordWillem *ïi 45.15. Eveneens worden weer twee onderlinge ontmoetingen der voorloopige Olympische elftalen gespeeld, n.l.: Blauw—Groen 1—2.15 Rood—Wit 2.16—3.30 Vriendschappelijk. Alphen: Alphen-^G.S.V Gouda: Olympia IIO.N.A. H. Alphen: Alphia II—GjS.V. II. 12 uur: Gouda IIILekkerkerk I. 2 uur: Gouda I—R.V.C. I (Den Haag). 4 uur: Gouda IIAlphen II. Jubileum Seriewedstryden Schoonhoven. Schoonhoven: O.N.A.—.U.S.C. 12 uur. SchoonhovenOlympia 1.15 uur. Verliezersronde 3 uur. Winnersronde 4.15 uur. Morgen is het de laatste Zondag voor den aanvang der competitie en vele clubs zullen daarom als laatste oefening zich gereed ma ken voor den komenden strijd, die vreugde of teleurstelling kar brengen naar gelang de hoeveelheid enthousiasme waarmede be gonnen wordt. De Rotterdamsche le klassers komen alle vier voor den Zilveren Bal-wedstryden uit. Enkele verzwakt wegens het afstaan van spelers aan de Olympische e'ftallen. 't Is iang niet onmogelijk, dat behalve de plaat- se.'yke ontmoeting V.O.C.—Excelsior, ook' nog gespeeld wordt. Sparta tegen Feijen- oord, waaruit weer een plaatselijke dert>y kan groeien, die dan de finale wordt van het touimooi. Dit gebeuren zou vele voet- baienthousiasten lokken! In Schoonhoven hebben, thans tusschen N.V.B.-ers, jubileum Serie-wedstrijden plaats ter gelegenheid van het 25-jarig be staan, in October, van de Schoonhovensche Sportclub. Moge deze wedstrijden er toe bijdragen, dat Schoonhoven de voetbalsport in hare omgeving blijft propageeren en binnen niet te langen tijd een gooi te doen naar den kampioenstitel, waarbij èn Schoonhoven èn de Sportclub wel zou varen. ZWEMMEN. De wedstrijd**!* te Boulogna. By de tweede ronde van het polotournooi won Zweden/ van Tsjecho-Slowakije 5^-2, Frankrijk van Oostenrijk 50, en werd- de strijd HongarijeBelgië dopr de duisternis gestaakt; de stand was 32. l)e Europeesche kampioenschappen. In de 400 meter vrye slag: eerste seri» wint Laverty (Engeland), 6 min. 22 sec.; mej. Klapwijk vierde. Tweede serie wint mej. iBraun, 6.16.8. WATERPOLO. De N.Z.B. heeft de volgende wedstrijden nog vastgesteld: Gouda le klas: G.Z.C.—IJ 11 September. G.Z.C.—Maag 10 September. Kampioenswedstrijd le klasse. Amsterdam: IJ IDolfijn I 8 Sept. ATULET1EK. Pe morgen te houden Athletiekweustry- uen om den Nieuwe Zuid-Hollander Beker op het ü~N.A.-terrein beloven zeer goede prestaties te leveren. De vereeiugmgen l'-H.O.R., Olympia en D.O.K. o.a. komen met haar beste krachten uit. De loopnum mers zullen tenslotte wel weer overwinnin- gen voor de sterksten opleveren, doch ver rassingen zyn niet uitgesloten., De num mers polsstokverspringen, verspringen zon der aanloop en dicuswerpen zyn nog niet op üA..K.-wedstryden verwerkt. Op de laatste immers moeten we de prestaties afwach ten. Op het polsstokverspringen hebben we in oG. Lamore een Ier beste springers uit geheel Nederland. Eenige weken terug wist hy het Ned. record op zyn naam te vesti gen, doch een week later sprong Kunia uit Den Helder, zyn ernstigste concurrent weer één decimeter verder en bracht het «re- ird van Lamoré, 9.14 M., op 9.34 M. Er waren t»en factoren aanwezig, die Lamoré Ier zyn record deden blyven. By het oefe nen bereikt hy echter weer sprongen van ruim 9.50 M. zoodat morgen op dit nummer mogelijk een prestatie wordt geleverd die het Ned. record benaderd of overschrijdt. -• Op hoogspringen zyn B. v. d. Laan, La moré, K. Sprey en H. van Eyk goede krach ten, die 1.66 M. wel kunnen halen. Het ko- gelstooten heeft veel aantrekkingskracht. A. Slappendel, D.O.K., heeft zyn oefenen beloond gezien, eindelijk stootUTJiy den ko gel jJ. Woensdag tijdens de dual-met G.A. K.-T.H.OJR. over de 10 M. Zyn prestatie was 10.29 M. zoodat ook op dit nummer vooruitgang is te bespeuren. Met speerwer pen is dit reeds eerder het geval. M. Ver- wey haalt geregeld om en naby 40 M, ter wijl B. v. d. Laan hem ook dicht nadert. Mo gelijk dat ook morgen hier een buitengewo ne verrassing valt te noteeren. De estafette, die in 3 banen tegelyk wordt geloopen, zal wel weer het enthousiasme weten op te laaien. De personeele Dames-nummers zyn goed bezet, zoodat ook hier tusschen D.O.K., Ex celsior en Quick een aardige kamp kan ontstaan. Bet programma voor de Dames i» 100 M. hardloopen. 4 x 100 M. estafette, speerwerpen en hoogspringen. DAMRUBRIEK Onder redactie van de Damclub „Gouda", &e«retaris K. Tiende/weg 23, lokaal der club Markt 49. Probleem No. 481. Zwart schijven op: 2, 3, 9, 11/14, 16, 18, 21/23, 27. Wit schijven op: 25, 29, 32/34, 36/38, 43, 46/49. Probleem No. 482. Zwart schijven op: 15, 31, 36, 45. Wit schijven op: 24, 38, 46, dam op 50. Oplossing van Probleem No. 497. Wit speelt: 39—33,31—26,40—34,33—29, 29 9, 35 2. Oplossing van Probleem No. 478. Wit speelt: 27—21,35—30,39—38,44—39, 32—28, 34—23, 42—33, 50 6. ADVERTENTIEN. EENIGE KENNISGEVING. De Heer en Mevrouw CUPERUSCRAANDIJK geven kennis van de voorspoedige ge boorte van hunne Dochter Gouda, 2 September 1927. 12 zm

Goudsche Courant | 1927 | | pagina 2