1PER fl Blad. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 18552 Maandag 5 September 1827 88»Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behsflve op Zon- en Feestdagen DA 0 iuwe ingst iwste i ijit- jmen, i nog onze De Gouden Heuvelen. ■90 BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, xIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REÈtXjVDK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enx FEUILLETON^ "i- vij tegen oet. I afelbeschuit ent per ons. cent per pond. cent per fl. cent per fl. aan' (Wordt vervolgd.) ss= cent per ons. I cent per ons. F cent per ons. cent per ons. 4 cent per ons cent per ons. Pero, ook ik heb gedeeltelijk i we niet probeeren. ons wat meer naar elkaar Roman van F. A. M. WEBSTER. Uit bet Engelsch vertaald. mij- zoor ten. 0.50: >aar< moet iets een lanoen ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 125, per week 17 eest, met Zoodagablad per kwartaal 2.98, per week 22 cent, overal waar de beser^ag per looper reechiedt. Franco per poet per kwartaal 8.15, mot Emrtagafclad 8.88. Abonnementen worden dagelijks aangenomeei aan ons Bureau: MARKT 11, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel «a de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 0—uur. Administratie Telef. latere. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 484ML (lOIIMHE (OllilM Niet hij is wijs, die het zich verbeeldt, maar wijs is hij, die tot het besef zijner onwetendheid gekomen en door ondervin ding van den eigenwaan genezen is. Vandervelde is daarop naar Genève ver trokken om aldaar omtrent de overwegin gen der Belgische regeering van gedachten te wisselen met de ministers van buiten- landsche zaken der landen, die Het verdrag van Locarno hebben onderteekend. 1» a a». Een onlangs door den Russischen gezant te Parijs, Rakowsky gepubliceerd manifest, waarin op fle regeering der Sovjetunie een beroep werd gedaan, om terug te keeren tot de politiek der wereldrevolutie, welk mani fest, volgens een verklaring van Tsjitsjerin, den Russischen volkscommissaris voor Bui- tenlandsche Zaken, geheel voor rekening van Rakowsky komt, heeft de positie van dezen gezant wel onhoudbaar gemaakt. Of hjj teruggeroepen wordt of niet, de kwestie heeft in elk geval de openbare mee- ning gelegenheid gegeven, nog eens na te denken over de betrekkingen met de Sovjet republiek. IDe „Temps” merkt op, dat de ver klaring, welke Rakowsky onderteekende, „het goede Licht werpt op de gevaren, wel ke het gevolg zijn van het feit, dat men de betrekkingen blijft onderhouden met een mogendheid, die er rond voor uitkomt, dat het voorbereiden van een algemeene revolu tie haar doel is en dat haar buitenlandsche politiek zich slechts richt op het stichten van wanorde en anarchie in de landen, die het noodig geacht hebben, de betrekkingen met haar te hervatten”. De communistische activiteit in Frank rijk is men bovendien ook nog niet verge ten. Afgescheiden van het aandeel, dat de De Raad van den Volkenbond heeft Za- terdag behandeld het rapport van de Pool- sche vertegenwoordiging in den Raad over de ratificatie der verschillende conventies. Naar aanleiding hiervan verklaarde mi nister Beelaerts van Blokland dat onder de conventies, die in het rapport van de Pool- sche delegatie vermeld zijn, reeds 17 door Nederland zijn geratificeerd. Ten aanzien van de zes conventies, die door Nederland onderteekend, maar nog niet geratifiseerd zijn, kon de minister de volgende inlich tingen geven: Het deponeeren van de ratifi catie der conventies inzake onzedelijke ge schriften zal binnen enkele dagen plaats vinden. De ratificatie van de conventie over de spoorwegen wordt voor het einde van dit jaar verwacht. Dit geldt eveneens voor de conventie inzake de zeehavens. De eerste opium-conventie is reeds geratificeerd, de tweede is goedgekeurd door de Staten-Ge- neraal. De ratificatie daarvan zal plaats vinden, zoodra het wetsontwerp om de Ne- derlandsche wetgeving aan te passen aan de bepalingen dezer opium-conventie door het parlement zal zyn goedgekeurd. Het ont werp wet dat de regeering machtigt de conventie met betrekking tot het toezicht op den internationalen wapenhandel te ra tificeeren, zal binnen enkele dagen het de partement van buitenlandsche zaken verla ten, terwijl een Wetsontwerp voor de rati ficatie van de conventie inzake de slavernij op het punt is aan het parlement te worden voorgelegd. De gedelegeerde van Roemenië deed de toezegging, dat Roemenië weldra de twee de opiumconventie van Februari 1925 zal ratificeeren. Helaas volgde niemand anders het goede voorbeeld van onzen minister en van den Roemeenschen gedelegeerde, of schoon de Pool uitdrukkelijk in zijn rapport had doen opmerken, dat het aan de .’eden van den Volkenbond zelf te wjjten is, dat de tweede opiumconventie nog steeds niet in werking kan treden. De toestand is inderdaad ontmoedigend. Vijf raadsleden, Engeland, Frankrijk, Po len, Salvador en Tsjecho-Slowakye hebben nog niets voor de ratificatie gedaan, doch juist van deze vijf moeten er twee de vol gende week aftreden, die wel niet herkozen zullen worden, namelijk Salvador en Tsje cho-Slowakije. (Daardoor daalt het aantal geratificeerd hebbende staten weer tot drie, zoodat zelfs als thans de Nederland- sche wetgeving eindelijk aan deze tweede opiumconventie zal zijn aangepast en ook Minister Vandervelde en het Belgische Kabinet. De bijeenkomst van den Raad van den Volkenbond. Minister Beelaerts van Blokland aan het woord. Een manifest van Rakowsky. Men zal zich herinneren dat minister Vandervelde, de socialistische minister van Buitenlandsche Zaken in België in principe zijn goedkeuring had gehecht aan een voor stel, dat thans, dertien jaren na den oorlog, een internationale enquête zou worden ge houden met betrekking tot het vraagstuk van de francs- tireurs en de'Duitsche gru welen. Deze toezegging van Vandervelde was heelemaal niet naar den zin zijner po litieke tegenstanders, die zoowel uit de li-’’ beralen worden gerecruteerd, als uit de Bel gische nationalisten en Fransch-gezinden van allerhande politieke kleur. Tot een al gemeene verontwaardiging in deze kringen gaf Vandervekle’s al te vlotte belofte aan- 'eiding. Men huldigde de opvatting dat er niets viel te ondei'zoeken, omdat de feiten nu eenmaal vaststondende Duitschers heb ben erge gruwelen bedreven, doch de Bel gen hebben zich steeds behoorlijk gedragen, dat er ooit Belgische francs-tireurs hebben bestaan, is slechts een legende. Een felle campagne werd tegen Vander velde gevoerd en het klaarblijkelijk doel was hem ertoe te brengen zijn toezegging weer in te trekken. Dat in verband met de zaak den laatsten tijd alerlei crisisgeruch ten opdoken, behoeft geen .betoog en even min behoeft uiteen te worden gezet, dat Vandervelde’s politieke vijanden gaarne zouden hebben gezien, dat de socialisten de regeering den rug toekeerden. Dit is echter niet geschied, wel is de mi nister uit Genève, waar hij in verband met 4e zittingen van den Volkenbond vertoefd ontboden en heeft hij te Brussel terug ge-, keerd, deelgenomen aan een ministerraad, die zich bezig hield met het netelige vraag stuk der francs-tireurs. Noch het Duitsche voorstel, noch Vander velde’s eigen plannen die in deze minister raad besproken werden, vonden een goed onthaal, de niet-socialistische leden van het kabinet gaven aan den Belgischen minister van buitenlandsche zaken onomwonden te kennen volstrekt tegenstanders te zyn van de enquête. Het gevolg hiervan is geweest, dat Vandervelde is gezwicht en eenparig is besloten van het voorgenomen onderzoek af te zien. In een communiqué, dat naai' aan leiding van de bijeenkomst der ministers is uitgegeven, wordt erop gewezen, dat, al ademen de voorstellen een geest van vrede lievendheid, de daarin vervatte denkbeelden nochtans niet kunnen worden aanvaard. De meenin g wordt geuit, dat het waarschijnlijk gevolg van ’t onderzoek zou zijn, dat de hartstochten opnieuw zouden worden opge zweept. Dat zou, naar de Belgische minis ters van gevoelen zijn, niet in ’t belang zijn van de goede relaties tusschen Brussel en Berlijn, vooral niet, nu België en Duitsch- land er beide naar streven deze betrekkin-’ gen te verbeteren. EN, cent per pond. „Nu, wat is daarmee, beste kind? Je bent toch hoop ik niet bang voor ze, is hef wel „Nee, dat niet ipretie».” „Je hoeft je nergens ongeMist ovor te maken/’ Periera liet naden kend het uiteinde van zijn zw^pp door zijn vingers glijden, welke beweging Mjaureen niet ontging. Daarvan ben ik nog niet zoo zeker”, zei ze. „Je heibt zeif gezien, hoe die „shanza” inboorling zich ge droeg. Hij was heelemaal niet bang voor de zweep, en viel het jou ook niet op, dat hij de anderen scheen te verhinderen ons aan te vallen? En wat sprak hij over een Roodten God Bij het noemen van dien Rooden God veranderde Periera1 van kleur. „O, die mensohen aanbidden alle mogelijke góden”, zei hij ontwijkend. „Kom' nu achter mij rijden, want het pad is hier erg nauw.” Toen ze weer naast hem reed kwam ze op het onderwerp tefrug. ,,Pero, denk je, dht er iets broeit? De „shamba” jorfeiens zijn onrustig. Zoodra het fschemerig wordt, staan ue overal in groepijes met elkaar te pra ten. Over aflle» hangt een waas van intrige en mysterio. Ik heb heit gevoel alsof wij aan[ allei kanten gewaar schuwd worden'. Is het jou niet opge vallen „Je fantaseert en je bent zenuw- achtig, Mjaureen. Maar in elk geval, wat kan ik doen?” communistische organisaties hadden by de wanordelijkheden te Parijs in verband met de executie van Sacco en Vanzetti, heeft men van tijd tot tyd het bestaan van een wijdvertakte anti-militaristische propagan da onder de legerreserves kunnen waarne men. Volgens een verklaring van minister Briand zal evenwel de Fransche regeering geen uitspraak doen, maar is zij van mee- ning dat Sovjet-Rusland zelf een beslissing moet nemen inzake’ het terugroepen van Rakowsky. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken fbehoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den beoorgkriag: 16 regels 1.55, elke regel meer 1.89. Advartentifa in-het Zaterdagnummer 28 bijslag op den prijs. Lieidadigheida-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 2.05, elke regel meer 8.60. Op da voorpagina 58 ffa booger. Gewone advertentiln en ingezonden mededeeüagan btf contract tot soar geredaceer den p -ijs. Grot te letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusachenkomet van soliode Boekhan delaren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. BUITENLANDSCH NIEUWS. RUSLAND. Gevolgen van den Graanexport. Schaarschte, duurte, gebrek... De correspondent van het „Berl, Tag.” meldt uit Moskou dat de geforceerde graan- uitvoer uit Rusland ten gevolge heeft, dat de levensmiddelenvoorziening hier en daar ernstige moeilijkheden ondervindt. Reeds in Juli werd in ettelijke steden in ’t Wolga- en het Dongebied het brood gerantsoeneerd. In vele dorpen heerschte gebrek aan broo" De coöperatieven, die een groot gedeelte der arbeidersbevolking van voedingsmid delen voorzien, beginnen dezer dagen met het rantsoeneeren van meel suiker, vet enz. Ook textiel goederen zullen nog slechts in beperkte hoeveelheden worden geleverd. Voor de staatswinkels te Moskou ziet men al sedert maanden de menschen uren lang in de rij staan te wachten. 1 ,De prijzen zijn aanzienlijk gestegeiyjBin- nen een jaar tijds is die van mee! in den partculieren handel van 12 tot 22 kopeken per pond omhooggegaan. Ofschoon de oogst niet zoo goed is als verleden jaar, heeft men ca. 180 a 190 mil- lioen pond, dus nog meer dan verleden jaar, voor den export bestemd. DUITSCHLAND. Manoeuvres af gelast. Ter wille van den oogst. Zooals herhaaldelyk gemeld is, heeft de te velde staande oogst veel geleden van de voortdurende zware stortregens enz. Thans verneemt de „D. Allg. Z.” van de zijde van het legerbestuur, dat de oefenin gen in groot verband van de tweede divisie niet doorgaan met het oog op den slechten stand van den oogst. In overeenstemming van de wenschen der zwaar getroffen landbevolking, zullen de troepen van die divisie ter beschikking wor den gesteld voor de landbouwers om hulp te verleenen by het snel binnenhalen van het geen nog van den oogst te redden is. Een incidenteel omsmeden van de zwaar den tot ploegijzers! Katholiekendag te Dortmund. Vijftigduizend personen by de ope ning. in zijn rijpwk aan tal el verschenen. De zware revolver, welke hij den laat- aleirtijd droeg, hing nog in zijn, gordel Het leek Maureen alsof angstige voor gevoelens, vermengd met vaag berouw zich vaat Periera hadden meester ge maakt. De elkaar zoo snel opvolgende veirakuderingen van zijn humeur loon den zicih duidelijk op zijn trekken af. Geruimien tijd zat hij zwijgeaul voor zicli uil le staren, op zijn nagels bij tendtend, terwijl hij wachtte, totdat de jongens de borden wegnamec enkc.e minuten praatte hij aaaigenaant en on derhoudend. Zoo nu en dan gleden zijn oogen verlangend in de richting van het buffet, niettemin weigerde j zelfs de likeur, die Kipkjirin met de koffie op de waranda gebracht had. j Ze praten een poosje, maar Pe- friera' was verstrooid. Het scheet) als of hiji voortdureaid zat te luisteren en zijn oogen de duisternis wilden door boren. ♦Cven later stond' hij op, liep op Mau reen’s snoei toe, boog zich over haar ,heen en kuste haar met een voqr hem ongewone teederheid. Een zacht gefluit weerklonk achter de doomheg, welke de bungalow om ringde, waardoor Periera opschrikte. „Ik moet weggaan”, zei hij. reen nog minder dan ooit een verkla ring vinden voojc die eigenaardige hou ding van haar echtgenoot. Ilij had niet zooals gewoonlijk een schoon pak aangetrokkén, doch was na zijn bad in zijn rijpak aan „Wacht maar op me. Ik doen, wat mij misschien tijd zal bezig houden.” „Pero... wat is het Maureen verrees half uit haar stoel, djtar zij angstiger was, dan zij zich zelf wel wilde bekennen. Maar Perie ra was verd-wenem. De duistere nacht had hem in zich opgenomen. Aanvan kelijk weorkjonk zachtjes, bijna on hoorbaar, het gerommel van dêinland- sche trommen ver over de bergen. Het meisje voelde, hoe het haar in ^aar hals langzaam overeind rees. Ze nam hear boeken en haar werk bij elkaar en ging naar binnen. De avond was reeds vol angstige geheimzinnigheid. Uren en uren zat zij in de eetka mer. Naast haar op tafel lag een zwa re revolver, en ze keek onalfgebroken nnatr die half-geopiehde de\»c. die op de waranda uitkwam. Ze wilde deze niet guiten, voor het geval haar echtgenoot’ in liaast mocht terugkomen. Eindelijk stierf de vlam van de pe troleum lamp uit. Ze wierp een blik op luiar horloge-armband. Het was over éénen. en ze vermoedde, dat Pe riera nu niet meer zou terugkomen. Toen liet zich boven dte duizenden ge- hefimtoiinnige geluiden vöm kien Afri- kaamkchen nacht een andere klank ‘''xj- ren. Iemand bewoog zich sluipend langs de warando naar de open deur „Pero wordt nu niet kwaad over hetgeen; ik ga zeggen. Ik ben bang, dat je de inlanders zooveel hebt af ge ranseld, dat het totaal geen effect meer, op hen heeft. Zou mijnheer Renton me* kunnen hielpen? Hij is het dis trictshoofd en weel het beste, wat er gedaan kan worden.’ Bij het noemen van Renton’s naam vei\andierde Periera’s houding onmi'l- dellijk. „Er moeit heel wat gebeuren, eer ik hulp en Taad vraag van dien ver vloekten EngeilschmenJ1Kei bij scherp. „Ik kan best mijn eigen „shaniba” beheeren, Maureen, en ben ook in staat voor mijn vrouw te zoirgen.” Maureen bloosde, maar hield da,ppe» voet bij stuk. „Daaraan twijfel ik geen oog^n- blikb Pero, maar per slot van rekening is mijnheer Renton hoofd van het^dis- trict eni kunnen wij aanspraak maken op zijn bescherming.” Periera lie’ een onaangenamen lach Inooren. „Daa'raan heb je volkomen lijk, maar we-hoeven werkelijk Tspillen om over hen» heb altijd mijn eigen boontjes gedqpt, en ik ben niet van ter een Engetscbman wel allerminst ach- cent per pond, cent per pond, cent per pond, cent per pond, id voor 11 cent. stad en zenden 43) „Pero, 00 schuld. Kunnen in liet vervolg te schikken Impulsief greep hi j haar hand' en braclit die aan zifin lippen. Toen, liet hij die weer vallen. In de stilte, welke hierop volgde, gingen haar gedachten weer terug naar de inboorlingen. Ze vroeg zich aS, of zij diit onderwerp nu met hem' durfde behandeiei^, of zou ze hem1 hierdoor opnieuw kwaad maken? Ze vreesde thans meer dan oogt zijn woede. Er gebeurden zooveel eigenaardige dingen dien laatsten tijd, en de nieuwe vrien- ddijkli|eid van haar echtgenoot leek haar van onschaifbare waarde. Niettemin verzamelde ze al aar moed, en begon hakkelend „Pero... de inboorlingen...” Hij dbaaidle zich om in het zadel en koek haar aan. Roemenië zal hebben geratificeerd, wy dan toch nog steeds op het onvoldoende getal van vyf blyven staan. Het is bekend dat China weigert te ratificeeren en Duitsch- land, Italië en Japan met hun ratificaties wachten, maar een ieder verkeert in het on zekere, waarom de drié andere raadsleden België, Chili en Columbië nog steeds pas- sièf blijven en aldus h^t geheele Volken- bondswerk van een krachtige bestrijding van verdoovende middelen tot vruchteloos heid dreigen te doemen. De Raad keurde ‘goed een rapport van Scialoja over de conferentie tot stichting een internationale hulpunie en werd be slóten, de Volkenbondsvérgadering voor te stellen dat de studiecommissie inzake het ontwerp-conventie vooftoopig nog intact za' blijven om te trachten, het noodige aan tal dnderteekeningen en ratificaties voor de conventie te verkrygen. Ten slotte behaalde Dgntzig wederom een klein succes, doordat de baad in beginsel goedvond, dat te Dantzig ook fabrieken van materiaal voor de burgerlijke luchtvaart zouden worden geëxploiteerd, onderv het voorbehoud dat de HoOge Comntf'ssarisyvan Dantzig, prof. Van Hamel het recht heeft, zich tot den raad te wenden indien hij ^yn oordeel is, dat het vervaardigde vliegluig- materiaal niet; voor buggerlyke maar voor militaire doeleinden bestemd is. De raadsvergadering js daarna tot nader order geschorst en het is mogelijk, dat de eerstvolgende raadsbys^nkomst niet gehou den zal worden, voordat de drie nieuwe niet-permanente raadsleden gekozen zijn, hetgeen waarschyn’yk tegen het einde van de volgende week geschied. In Dortmuffd heeft gisteren een katho liekendag plaats gevonden waaraan de Duitsche rjjkskanselier Marx, de Oosten- rjjksche bondskanseliei' Seipel en de pau- selyke nuntius te Berljjn, mgr. Pacelli, deelnamen. De geheele stad was feestelijk bevlagd, waarbjj de pauselyke vlag in de meerderheid is. Het congreis Werd in te genwoordigheid van 50.000 personen door mgr. Pacelli geopend. Dat de sociale kwesties in het middel punt staan, kwam tot uiting by de ver kiezing van den voorzitter van het congres, waartoe werd uitverkoren de leider der christelijke vakvereenigingen en voormalig Pruisisch premier, Stegerwald. Deze wees in zijn openingsrede op de sociale taak van onzen tijd, die door de revolutie allerminst is opgelost. Mgr. Pacelli betoogde in zijn begroe- tingsrede dat het sociale beroep, dat de kerk op onzen tyd doet, ongehoord zal weerklinken, indien er niet een groote aan hang ontstaat van katholiek denkende werkgevers en katholieke arbeiders en ge zinnen, waarin het opgroeiende geslacht doorwarmd zal worden met den gloed en de innigheid van het katholieke Leven. Met een toespelng op Wirth c.s. ver klaarde mgr. Pacelli, dat het een noodlot-- tige vergissing is te meenen, dat de be vordering der cultuur in school, kerk en ge zin mag worden ten achter gesteld by de tenuitvoerlegging van het sociale program en by het economisch leven. Ten slotte gaf de kerkvorst de vergade ring, die in de groote zaal der „Westfalen- halle” wordt gehouden, den apostolische:: zegen. Aan den paus en president Hindenburg werden telegrammen gezonden. In de rede, die Kaas hield over de kerk in het huidige Duitschland, zeide hy o.m.: Wy Duitsche Katholieken zien in het sluiten van een overeenkomst tusschen den nieuwen Duitschen volksstaat en de kerk het bewijs, dat het nieuwe democratische Duitschland bereid is, ook de katholieken te helpen by het bouwen van een huis op Duitschen bodem. Wy moeten echter één ding in het oog houden: het coqfbrdaat be schermt het eigen leven der kerk, maar het vervangt dit niet. Maar juist van dit ge zichtspunt uit treedt de groote beteekems der schoolkwestie aan het licht. De eisch van een bijzondere school vormt het hoofd bestanddeel van het cultureel-politieke pro gram der katholieken. b Aan geen enkele richting en geen enkelen kring in het ei gen kamp kunnen wy het recht geven het front der katholieke Duitsche cultuur- en schoolpolitiek te doorbreken.” Het laatste was natuurlijk gericht het adres van Dr. Wirth. Door het ontijdig ontploffen eener explo sieve lading van 3700 K.G. dynamiet elf arbeiders gedood. Ongeveer een half uur van Zimmerode, in de nabyheid van het dorpje Michelsbej'g, bevindt zich een basaltkegel, aan- welks helling zich de groote basaltgroeve der meer tijd te ven te spreken. Ik 1 bwiiijes g,eunj|pi, e plan me nu acht* te verMchuilen, em ter Renton.” Hij keek haar veelbeteekenend aan en ze aei niets meer. Bij liet souper dien aivomd' kon Mau-

Goudsche Courant | 1927 | | pagina 1