1 0! 4 ira Nieuwe abonné’s. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Ho. 16585 Dlnsdag<20 September 1927 68*Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behave op Zon- en Feestdagen 1 (otterdam n, Breukbanden icourant gratie 2670 20 FEUILLETON^ De Gouden Heuvelen. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, 4IEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, era. De vergadering van dan Valhonbondsraad. De Troonrede. oo geweldig veel iwkracht onder- de neurasthenie ag één eetlepel 2436 40 n Haag. 9 (Slot volgt). I priesters zich nlaar d«e andere zijde hij terugkeeken e«i zijn schatten roet van het aütaar terugtrokken. zich mee nemen. Zijn beeltenis zal "ev 1 staan werk Blokland overzijde van den buiten de wet ver- .~Jter- weer- zou gebeuren, en alles zou blyven zooals het was, daar men hem nooit kon dwingen, naar Den Haag te gaan. Polen alcoholbe- Gij moet anderen slechts voorschrijven, wat Rij U zelven hebt voorbeschreven. Roman van F. A. M. WEBSTER. Uit het Engelsch vertaald. Het Zaterdag j.l. by de tweede Volken- bondeconunissie door Finland, Polen en Zweden ingediende voorstel tot striding dat gesteund werd door België, Denemarken en Checho-Slowakye, is na heftige bestrijding van de zyde van de Fransche, Italaaansche, Portugeesche en Uragueesche afgevaardigden teruggenomen. Na de aanneming by acclamatie van de Poolsche resolutie nam graaf Bemsdorff het woord om te waarschuwen tegen het overladen van de werkzaamheden der voor bereidende commissie, die zich slechts zou moeten bezig houden met de ontwapening, en stelde voor, de werkzaamheden der voor bereidende commissie zoo spoedig mogelyk te hervatten, opdat de ontwapcnings-confe- rentie nog vóór de negende Vergadering by'een kon worden geroepen. Van de andere voorstellen, als het Neder landsche, het Noorsche en het Fransche, zouden die deelen, welke gericht zijn op ar bitrage en veiligheid en waaraan Duitsch- land ‘zeer gaarne zal medewerken, in een of meer afzonderlijke commissies behandeld moeten worden. In de tweede commissie van den Volken bondsraad heeft Graaf Van Lynden namens de Nederlandsche regeering instemming be tuigd met de besluiten der economische conferentie en verklaard, dat verwezemy- king van de beginselen dier conferentie in groote mate tot den econotnischen weder opbouw kan bijdragen en dat door de con ferentie een belangrijke stap is gedaan naar een permanente goede verstandhouding tusschen de volken. Volgens den heer Van Lynden zal een groote dienst aan den vrede bewezen zyn wanneer de economische soli dariteit niet langer belemmerd wordt, door allerhande kunstmatige barrières. De Neder landsche regeering is er in het bijzonder m- genomen mede, dat de resolutie is aange nomen, waarin gevraagd wordt, dat sani taire controle-maatregelen op landbouwpro ducten geen vermomde protectie zullen be doelen. Nederland zal al het mogelyke doen om de besluiten der conferentie te verwe zenlijken en is van meening, dat ieder uit stel hier noodlottig zou kunnen zyn en dit nog des te meer daar weldra zekere sta ten, die tot nu toe een liberale handelspoli tiek volgden, zich zullen moeten afvragen, of zij, teneinde zich tegen de nadeelige uit werking van bescherming in de hun omrin gende staten te verweren, van politiek zul len moeten veranderen. De heer Van Lyn den dringt op snel handelen aan en hoopt dat de reorganisatie van de economische volkenbondsorganisatie nog tijdens deze zitting van den Raad tot stand zal komen. Zyn beroep op spoedig handelen terwille van de vryhandelagezinde landen werd door Engeland en Denemarken gesteund. i s I BUITENLANDSCH NIEUWS. ENGELAND. Een bergbeklimster slachtoffer van slechte schoenen. Eene juffrouw Dingwall uit Edinburg, beklom dezer dagen met een gezelschap de Saddleback, op twee na de hoogste berg in Engeland, toen zy uitgleed en 70 voet diep in een ravyn viel. Zy brak haar schedel. Bij de lijkschouwing werd het ongeluk aan haar ondeugdelijke schoenen geweten. ZÜ had er spijkers in laten slaan, maar die konden in de dunne zolen niet houden en op een zeker oogenblik was zy uitgegleden. De plek was niet gevaarlijk, maar, zeide een getuige, vrouwen loopen en klimmen met de ongeschikste schoenen aan. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal UB, per week 17 Mat, met Zee dagblad per kwartaal 2.98, per week 22 cent, overal waar de bezorgdag per looper geschiedt. Franco per poot per kwartaal 8.15, met leafegafalad U8. Abonnementen worden dagelijks aangenomsn aan ons Bureau: MARKT 11, 8OUDA. by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 8—45 uur. Administratie Telef. latere. 82: Redactie Telet 88. Postrekening 484M. grift blijven in de harten der tegen woon'ige en Komende geslachten, tot dial ten laatste de macht van de blan ke mannen gebroken zal zijn. Ik heb- gezegd." Hij gaf eên bevel aan de priesters, die links en rechte van hem stonden en de&jQ legden hun handen op bet al- talair. Het schudde onder hun aanra king. Edelgesteenten verspreidden zich over den grond1 en lagen daar als een poel van licht. ReuMon en Hamlijn ston den ails betooverdi, terw’jl het altaar op zijn grondvesten trilde. '•’oen het wankelde-, viel een stroom van edelgesteenten, dat op otterbloed ge'eek aan de voeten van dé Siliadron. Op het oogenblik, dat de blanke man nen naar voren sprongen, trilde het altaar voor de laatste maai. Da'arna viel hel niet de priesters, die er zich aan vast klemden, benevens het gou den afgodsbeeld! in de duisternis. Shadflion sprang terug buiten het be reik van de handen, diet hem bijna hadden gegrepen. Met wijd uitgeeprea- de armen gooide hij zichzelf achter waarts. Een duivelachtige lach klonk toen hij neerviel. Repton greep zich |aan Hamilijji’s arn vast, toen zo vlak bij den rand van den afgrond stonden. Een oog en- Wik keken zo zwijgend in dé donkere diepten. „Vlug, breng lanialarnsriep het districtshoofd. Jirtwitarra’s stem antwoordde hem Zij, die zich met ingang van 1 Octo ber op de GOUDSCHE COURANT voor minstens een kwartaal abonnee- ren ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Regeering dat klaar spelen? De verlanglijst van het Kabinet, waarvoor wy naar het Staatsstuk zelf verwijzen, bevat nogal een en ander waarmede de schatkist zal wor den bezwaard, al is er ook veel klein goed bij. Met belangstelling zal worden kennis genomen van de mededeeling dat het vertrouwen bestaat met België een regeling te kunnen treffen, die voor beide landen aannemelijk is. Hieruit blijkt dat de storm, die na de verwerping van het verdrag door de Eerste Kamer is opgestoken, geheel be zworen is. Het schijnt dat de Regeering er nu ernst van gaat maken om de financieele verhou ding tusschen het Rijk en de gemeenten te gaan herzien. Dit blykt uit de mededeeling dat het rapport dat door de daarvoor inge stelde Staatscommissie is uitgebracht, door de Regeering ter hand wordt genomen. Indien iets noodzakeljjk is, dan is het zeer zeker dit dat deze aangelegenheid, die voor de gemeenten van zoo groot belang is, nu op grondige wijze wordt geregeld. Onder de aangekondigde wetsontwerpen zyn er enkele welke er op wijzen dat de f Minister van Justitie een ernstige poging j wil wagen tot beteugeling van de misdadig heid der jeugd en een straffer optreden noodig acht by de toenemende criminaliteit; ook de zo?g voofhet kTM ten opzichte vari de ouderlijke macht en voogdij blykt de aandacht van dezen minister te hebben. j Er zal een voorstel komen tot vergemak- kei y king van de uitoefening van het kies recht voor hen, die buitenslands vertoeven. Dat ontwerp is vermoedelyk ingediend met het oog op de visschers die op zee hun beroep uitoefenen en voor wie het ónmoge lijk was van hun kiesrecht gebruik te ma ken. Van de andere toegezegde ontwerpen wij zen wij op de Wegenwet, waarvoor de be- 'asting reeds wondt betaald, en de herzie ning der Ziektewet, welke reeds vorig jaar is aangekondigd. Er is voor het komende jaar werk ge noeg. Maar wat zal onafgedaan blyven T De Troonrede besluit met de koloniale paragraaf, waarin melding wordt gemaakt van de in Indië plaats gehad hebbende on lusten, waarbij dank wordt gebracht aan bestuur, politie en leger, voor hun door tastend optreden. De meening wordt daar bij geuit dat de opstandige geest niet voort komt uit het Indische volksleven, maar dat vreemde invloeden deze hebben veroorzaakt, waartegen thans alle maatregelen zyn ge- riomen. Hoe lang heeft mei: in Indië daartegen al niet gewaarschuwd GonmiE courant. De Raad van den Volkenbond heeft in de middagzitting een voorloopige beslissing genomen inzake het Roemeensch-Hon- gaarsch geschil. De Raad heeft aangenomen de aanbevelingen van het rapport van het comité-Chamberlain, behalve die nopens de sancties. Hongarije en Roemenië werden uitgenoodigd om vóór de December-zitting een definitief antwoord op deze aanbevelin gen te geven. Chamberlain, die zyn ontslag had geno men als rapporteur, omdat de Raad niet geheel en al met zyn denkbeelden was mee gegaan, kwam hierop, op verzoek zjjner mederaadsleden, terug. Jhr. Loudon, de Nederlandsche afgevaar digde over wiens houding velen in den Raad zich ongerust maakten, verklaarde met de voorloopige oplossing accooed te gaan, al zou zyn regeering liever hebben gezien dat de quaestie, die van zooveel juridisch be lang. is, ter fine van advies was voorgelegd IM*- UVA «OU Het zy echter begrepen, zoo zeide Jhr. Loudon, dat de raad zich niet uitspreekt over den aard van elk der stellingen van dit rapport en dat het aannemen in dezen vorm uitsluitend beteekent dat de raad het rapport beschouwt als een basis voor de be sprekingen, waarop de partyen trachten het met elkaar eens te worden. Ik ben tenslotte van meening, dat vast gesteld moet worden, dat indien de twee partyen het niet met elkaar eens kunnen worden, de quaestie op de agenda van De cember voorkomen moet. Voorloopig verklaarden zich én Hongarije èh Roemenië tevreden met het verkregen resultaat, Roemenie omdat het rapport van Chamberlain, zy het dan ook met zooveel restricies van den kant van vele Raadsle den, werd aanvaard, doch Hongarije omdat het zyn hardnekkigen en moedigen eerste gedelegeerde gelukt was, een directe af slachting te voorkomen en de deur is open gehouden om een uitspraak van het Hof in deze zaak te verkrijgen. Tijdens een thee, die Titulesco na afloop den journalisten aanbood, betoogde hij na- drukkelyk, dat hy niet naar Den Haag zou gaan en dat als er in December geen schik king getroffen werd, er verder niets meer Het nieuwe voorstel van Polen in de derde commissie aangenomen. Het Hongaarsch-Koemeensch geschil. De economische conf erentie. Het voorstel tot drank bestriding ingetrokken. Dit voorstel is door de voorzitter van de derde commissie Benesj verwezen naar een gevormde subcommissie van veertien leden, waartoe ook graaf Bemsdorff behoort en die zich bovendien zal moeten bezig houden met het Fransche en het Nederlandsche voorstel. Deze subcommissie begint heden middag met haar werkzaamheden en zal niet vóór morgen aan de commissie rapport kunnen uitbrengen. Het is de eerste maal dat H.K.H. Prinses Juliana mede tegenwoordig is geweest by de plechtige opening der Staten-Generaal door Hare Koninklyke Moeder, in tegen woordigheid van den Prins heden in de Rid derzaal op het Haagsche Binnenhof ver richt. Zij heeft hiermede voor de eerste maal deelgenomen aan de taak die het openbare leven Hare Koninklijke Moeder heeft opgelegd, en voor welks vervulling, hopen wy in verre toekomst, de Prinses thans door den aanvang Harer studiën aan de Leidsche Universiteit de verdere voorbe reidingen treft. 'De Prinses is de gelukkige tjjd harer jeugd beschoren, die Hare Moe der heeft moeten ontberen, daar H. M. reeds op dezen jeugd-leeftijd de Regee- ringstaak op de schouders is gelegd. In de inleiding tot de Troonrede door H. M, <ie Koningin: uitgesproken, wordt van deze gebeurtenis in het leven der Prinses met dankbaarheid voor de sympathie Haar by de intrede in het openbare leven betoond, gewag gemaakt. De Troonrede geeft van den algemeenen toestand van land en koloniën vrywel het zelfde beeld als in het vorig jaar. Zooals het ook inderdaad is. Want al moge deze in menig opzicht reden tot voldoening geven, het feit blijft bestaan dat land- en tuin bouw, handel en nijverheid nog maar al te zeer den zwaren druk voelen van de lasten die bljjven opgelegd, van de belemmerin gen, die voor de ontplooiing van energie en handelsgeest zoowel op het gebied van den land- en tuinbouw, als handel en nijverheid, een beletsel zyn. De bemoeilijking van den afzet in deri vreemde, dé drastische maatre gelen, die het internationaal ruilverkeer zeer belemmeren, ja in meerdere gevallen onmo gelijk doen zyn, zijn voor een exportland als Nederland fataal. Met vreugde kan worden er op worden gewezen dat de Nederlandsche vertegenwoordigers in de organen van den Volkenbond met kracht van argumenten opkwamen vóór een blijvende bestendiging van den vredestoestand, de allereerste nood zakelijkheid, en voor het voeren van een li berale handelspolitiek in steile van het op trekken van tariefmuren die wikkeling in den weg vrede bedreigen. Het heeren Beelaerts van Loudon in den Volkenbond verricht, en het pleit door Jhr. van Lynden van Sandenburg op de Economische conferentie te Genève geleverd, toont aan dat het der Regeering ernst is voor deze voor Nederland vitale belangen op te komen. Het doet eenigszins vreemd aan in deze Troonrede te lezen dat de financieele toe stand deg lands nog zorgeischend is, terwijl tegelijkertijd, wordt aangekondigd dat een wetsvoorstel tot verlaging der inkomstenbe lasting aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden. Deze twee begrippen zyn nog al tegenstrijdig. Verlaging van belasting is natuurlijk te accepteeren, maar hoe zal de de ont- en den door de en Dit sdiitterdie van j^weelen, die ihiks «tin reef te uit groom goudcMi öcha- leiu sollenen te vloeien. In liet midden bevond' 2?ich een goudfen bééld, van den Roeden God, die peinzend neerkeek op de massa robijnen, welke als vlam- wen aan zijn voeuen glinsteraen. De wanden van de kapel waren uitgeiiou- wen in de ro.s, en hier en daar be dekt met zijden doeken. Achter hel altaar was een peullooze duisternis. Dit alles zagen ze met een enkelen oogopslag, terwijl Sliadiron, staande midden op het altaar, hun atokeek. Hij hief zijn handen omhoog, en de kamefejlsharen mamkel viel naar achte ren, waardoor zijn sahittereindê kleo- ding zichtbaar werd!. „Kijkt goed toe, o blanke man nen. Aanschouwt de schatten die den Bwarn Mkali den dood brachten, de rijkdommen, die de zonen van een vreemd ras hebben venjaïneld voor dejij Roeden God sinds de schepping der aarde. Beschouw deze aandachtig, zeg ik, want gij zult ze nooit meer zien. Uw mtlnnen slaan op het pad, dal leiot naar de Gouden Heuvelen, de voetstappen van uw legers weerklin- kcD in de ooren van den Rooden God. maar hij zal nooit hum vervloekte blanke gezichten zien, noch hun, spo- tendie stemmen hoor en. Toen de we reld nog was, verscheen hij uit de ddiMternis, maar in de duisternis zal S6) - Renton vertoonde zich weer binnen een paar minuten. Zijn gedeelte leid de stijl naar boven en eindigde *n een ander klein kamertje, waarin zich de groot flambouwen voor het altaar bevonden. Hij voerde zijn mannen nu door den middengang, die ook eindig- oe in kaner. Daar vond hij verschil lende geitenhoorns, welke dienden om het bloed der geofferdien op te van gen, en twee groote gouden schalen van een eigenaardigen vorm en kiun- fctig handwerk. Deze nam hij mee leu rug. Jubaterra keek er met beliing- stefiing naar. „Ze zijn inderdaad heel zeld zaam, Effetndi, en ik heb nog nooit zui' mooi werk gezien.” Ze waren nog steedk verdiept in de beselioiuwing daarvan, toen Hamlijn zich bij hen voegde. ,-Nu. heb jij geluk gefa^idl?t’ vroeg Renton ,,Ik héb niets anders dan deze twee schalen gevondén.” De derde commissie vtui de Volkenbond, de ontwapeningscommissie heeft gisteren het nieuwe voorstel vandalen, dat luidt „Elke aanvalsoorlog is en blyft verboden. Alle vredelievende midc^elen moeten aange wend worden ter beslechting van geschil len, van welken aard deze ook wezen mo gen, die tusschen de staten mochten voor komen.” v by acclamatie Aangenomen. Nadat Sokal namens Polen verklaard had, dat hy niets meep tóe te voegen had aan wat hy bij de algemeene beschouwingen hierover gezegd had, nam jhr. Loudon het woord om te verklaren dat de Nederland sche delegatie deze resolutie steunt, omdat zij de moreele en opvoedkundige waarde van een plechtige verklflring van vyftig’na- ties inziet. Fy verklaarde echter, dat hy, waar schijnlijk nog een amendement zou voor stellen, dat elk toevlucht nemen tot oorlog verboden verklaart wees daarby op de stemmen, die ons van< Oceaan bereiken, tot he klaren van eiken oorlog Het uitvoeren van hem echter oninogelylf graaf Bemsdorff vel Sqkal immers verklaart lutie een poging waa l ne declaratie van vredj tornen, deze zonder vM „Zoo heb ik niet geboft, maar mijn weg schijnt zich tot in liet on- eindige onder den berg uit te strek- lo n.” „Gloed” zei Rentoh, „we zullen het verder onderzoekesi. Het is niet noodig iemand achter te laten, want de beide andere gangen loopen dood. Ga jij vooruit, Tank.’* Ze liepen de lange, roteadhtige ‘un- ne! zwijgend door. Hier en daar ver toonden zich zijgangen, maar voor he* bogenblik hielden ze zich alleen bezig met het breedie hooïdpad, dat zich met vele kronkelingen voor hen uifetrekte. Pioteeiiing werdl in die verte een Jidit zichthpar, da/t weer verdween. De voet stappen dier ondorzoekeirs versnelden onwillekeurig. Er steeg een gemompel op uit den troep, dat onmiddellijk ver stomde na een fluisterend bevel' Weer werd heit lidit zichtbaar. Gezang weer klank flauw, doch niettemin duidelijk boven het geluid van hun schreden uit. De leiders gingen thans in vlug gen draf over. Na een honderdi meter afgelegd! te hebben, sloegen ze een scherpen hoek ooi, en vielen ze bijna over elkaar heen, toen Hamlijn stil stond) te midden in een kleine kapel. Een van die priesters keerde zich met een vlug gebaar ooi, en het ge zang verstomde onmiddellijk. Sliauiron riep iets in een onbekende tak], waarop de in' het zwalrt gekieede t voornemen werd gemaakt doordat ratelde, aangezien had, dat zyn re so ft tot een algemee- en vriendschap te jere discussie bij JLAchtereenvalgens aan liet Hof van Den Haag. verklaarden Onslow, Paul Boncour en vrij- wel alle andere gedelegeerden, het hier mede eens te zyn. Jhr. Loudon deelde dan ook daarna mede, dat hy, zooals de zaken thans stonden, zich voorbehield later nóg eens terug tc komen op zijn wensch, een verklaring aan te nemen, welke eiken oor log buiten de wet zou verklaren. Zooals gezegd werd het voorstel daarop op voorstel van de Duitsche afgevaardigde Bemsdorff, by acclamatie aangenomen. vanuit die groep inlanders, duo bij den ingang sametmcnopldeu. Eerst werd e lantaarn neergelaien aan heit eind vaai een lang touw, doch de duisternis scheen nog diepte|r te worden, hnerop werden er puttees en gordels aan toegefvpegd doch zeiis daarna konden ze niets anders z.en, dan de glitniineiuLe rotemwren aan bei de kanten. „Het moet verduiveld diep zijn” merkte Haarfijn op, „we hebben hier neer dan honderd voet touw, en we kunnen onmogelijk lager komen, daar we ons evenwicht zouden verliezen. Laten we wat naar achteren gaan, want de rand/ mocht eens aibrokkelen. ,,lk vrees, dat dit het einde is van den Rooden God’,” zed Renton. „Lk. wilde echter, dat ik de priesters, en al de juweelen, welke met hem in Oen afgrond! verdwenen, liad mee kunnen nen en. Goede hemel, Tank, ciiie schat ten moeten nullioenen waard) zijn.” „Nu is er nog een aardig for* Lin tje achtergebleven, en in elk geval zijn de priesters tenminste dood Hij bu»- te en raapte een liandvol robijnen van dén grondi op „Bekijk deze steenen eens, Ren tan, ze moeten van onschatbare waar de zijn.” ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda on omstreken (beboerende tot den becorfkrinc) 1—regels JJHI, elke regel meer Van buiten Gouda en dn bezorgknag; 1—6 regels 1.65, alke regel moer MJHL Advertentite to-iiet Zatardag&ummer 28 te byslag op den prijs. Liefdadighaids-advertentitn do built van don prijs. INGEBONDEN MEDEDEEL1NGEN: A—4 regels 24tó. elke regel moor M Of da voorpagina 68 te booger. Gewono adveirentifa on lagoaondaa mododoalingm kg Matreet tot war g«red«Mor- den prys. Groote lottere aa randen worden torekoMi naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaeebenkomst van soliodo Boekhan- delaren, Advertentiebureau* on onze agenten en moeten daags vóór de plaateikg aan het Bureau zyn ingekoman, teneinde van opname verzekerd te rijn.

Goudsche Courant | 1927 | | pagina 1