ang ndel r ill M. Bureau LS EN 4 ft Jlatie's meubelen im NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoudk, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, dEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, ena. Maandag 24 October 1927 66«Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen roopen. I ESKOPF FEUILLETON. i et een met of schadeloos TELEF 31 DTEN. iriizen. Het leven is, wat we er van maken. 10 2725 zag Old 2780 6 peinzen. (Wordt vervolgd) I I 9773 22 elten 10 INTERC. 532 sluiten. Deze uitsluiting zal ca. 12.000 man omvatten. gelen is echter de domste politiek die er bestaat. JWE KRUIS Telef. 739. matlMk AL lacon ig er on» 9771 Bi 75 ten, Schoor- kens, Hand- OLD EBBIE. Spannende Detective-roman. van F. A. M? WEBSTER. (Nadruk verboden). lagsblad ïschiedt. Mag men de bladen gelooven dan hebben de opmerkingen van den Amerikaan reeds tot gevolg gehad, dat het geheele ontwerp betreffende de salarisverbetering der rijks- ambtenaren zal worden herzien, en om ook tegenover de buitenwereld te doen uitko men, dat het zlich van den ernst van den toestand bewust is, heeft het rijkskabinet met eenparigheid van stemmen besloten, te protesteeren tegen de vele feestelijkheden, die voor de komende wintermaanden aange- kondigd zyn. Het rykskabinet verklaart, dat dit feestvertoon in krasse tegenspraak is met den economisch en en politieken toe stand, waarin het Duitsche rijk verkeert riders hebben n 39 stemmen onden er zich niet mede vereenigeh. Zy''men zich op het standpunt, dat de bruinkolenindustrie de loonsverhooging zonder verhooging der ko len prijzen niet kan dragen. In verband met deze houding der werk gevers heeft de rij ksmi nister van Arbeid, Brauns, heden de anbitrage-uitspraak bin dend verklaard. Reeds went door de vakbonden bepaald dat het weak in het stakingsgebied van de Midden-Duitsche bruinkoolinduartie heden morgen om zes uur zou worden hervat. Inderdaad zijn de mijnwerkers heden ochtend vroeg op de mijnvelden verschenen. De werkzaamheden hebben een normaal verloop. Het personeel is overal in volle sterkte aanwezig. (lOllkSCIl E COURANT. zal de plechtigheid rakter dragen. VEREENIGDE STATEN. AmerikaAustralië. Met een Fokker F. VII 3 m. Ten spijt van alle protesten en raadgevin gen heeft de Australische vlieger Kingsford Smith besloten de volgende maand op een drie-motorigen Kokker F. VII van San Francisco naar Australië te vliegen. De ge heele tocht voert over den Grooten Oceaan, met tusschenlandingen te Hawaï, New Britain en New Guinea Capt. Smith heeft bekend gemaakt één passagier te willtn meenemen; den pry’s voor een „doorgaand? biljet” naar Australië stelde hij op 15.000 dollar. Ondanks de groote gevaren aan den tocht verbonden en den hoogen prijs van het „passagebiljet”, hebben verscheiden meisjes uit San Francisco zich opgegeven om Kingsford Smith te vergezellen. Grootsche ontvangst van Ruth Elder. Dinsdag te Lissabon. 1 Het s.s. „Lima” is thans met Ruth Elder en Haldeman op weg naar Funchal, waar het gisterenmiddag aan zou komen. Da finantiaale politiek van Duitaohland. Een alarmkreet van Parker Gilbert. Een protest van Dr. Stresemann. Werkhervatting in Midden-Duitschland. In de Echo de Paris publiceerde Pertinax onder den titel „Het Dawes-plan in gevaar” een artikel, waarin hij meldt, dat de agent - generaal voor de betalingen op rekening van de schadevergoeding Parker Gilbert er de Duitsche regeering op heeft gewezen, dat haar begrootingspolitiek op een vernie tiging van het Dawesplan zal uitloopen, zoodat hij de Duitsche regeering tot de arde heeft geroepen. De Duitsche regeering heeft het beginsel aanvaard, dat alle uitgaven op kapitaalsrekening door leemngen en niet door belastingen moeten worden gedekt. Op deze wjjze is zij tot het opstellen van een gewone en een buitengewone begroeting gekomen. De onduidelijkheid in de opera ties van de schatkist maakt het mogelijk, dat de minister van financiën naar goed dunken handelt, waardoor de controle van den agent ónmogelijk wordt. Wellicht spe len motieven van binnenlandschen politie ken aard hierbij ook een rol, doch in hoofd zaak gaat het er om, om op deze wijze alle organisaties te steunen, die den revanche- oorlog zullen voorbereiden. Ook de Berlyn- sche correspondent van de Matin schrijft, dat de financdeele politiek van Duitschland onrust begint te baren. Het is daarom te begrijpen, <lat Paricer Gilbert en vele ande ren het daarom als hun plicht hebben be schouwd, een alarmkreet te doen hooien. Zeldzaam ongeval. In het Berlynsche warenhuis Jonaas en Co. is Zaterdagmorgen een stellage waarop zich ongeveer 15.000 paar schoenen bevon den omgevallen, waardoor tien of twaalf winkeljuffrouwen onder een ware ruïne van doozen, schoenen en houtwerk bedolven werden. De brandweer werd te hulp geroepen, die na een half uur alle meisjes bevrijden kon. Vijf verkoopsters moesten naar het zieken huis vervoerd worden, van welke er eene ernstig gewond bleek te z(Jn. Ernstig spoorwegongeluk. Een dertigtal gewonden. Op het station Schönwald van de Rei- nickendorf-Liebenwalder-lyn zijn Zater dagochtend twee treinen op elkaar geloo- pen, waarbij een 30-tal reizigers meer of minder zwaar gewond werd. Het ongeluk had plaats, doordat een uit de richting Ber lijn komende trein op een kruispunt tegen een uit le tegenovergestelde richting nade renden trein liep. Vier wagens van de Ber- ijjnschen trein liepen uit de rails. Op de lijn heerschte zware mist. .BELGIS. De doopplechtigheid van prinses Josephine Charlotte. Omtrent de officieele doopplechtigheid van prinses Joséphine Charlotte, het doch tertje van prins Leopold en prinses Astrid, is, volgens do core, van de N. R. Crt, nog niets definitiefs bepaald. De plechtigheid zal in ieder geval niet meer vóór het be zoek van koning Foead van Egypte aan het Belgische hof plaats hebben. De peetvader van het prinsesje blylct nog niet bekend te zyn. In strijd met wat vroeger werd gemeld zal de plechtigheid een vrij eenvoudig ka- ADVERTENTIEPRUS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDJIELINGEN: 1—4 regels 2.05, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van Bollede Boekhande laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Volgens berichten udt Beriyn heeft de Ryksmin. v. Finan. Kohier reeds een onder houd gehad met Darker Gilbert. Dit onder houd schynt niet in de eerste plaats over het memorandum te hebben geloopen, wel over de wijze waarop het bekend geworden is. Naar verluidt heeft Parker Gilbert er zijn leedwezen over uitgesproken, dat de indie ning van zyn memorandum tengevolge van een bericht in de Amerikaansche pers be kend is geworden. Wat het memorandum aan de ryksregee- ring betreft, dit bevat niet zoozeer een formeel protest tegen een bepaald wetsont werp, als wel een critiek van algemeenen aard op het financieel beleid der ryksregee- ring. Parker Gilbert is van oordeel dat nieuwe groote uitgaven niet mogelyk zijn, indien men de begrooting in evenwicht wil houden en de reparatiebetalingen niet in gevaar wil brengen. De agent-generaal staat der halve op het tegenovergestelde standpunt als de ryksmanister van Financiën, die in den Ryksdag als zy’n meening te kennen gaf, dat de hoogere kosten door de salaris verbetering der ryksambtenaren door de ryksschoolwet en door de uitkeering aan hen, die door de liquidatie hunner bezittin gen in het buitenland tijden» den oorlog schade hebben geleden, geen verhooging der belastingen noodig zouden maken. iruidsgroepen, derfofo’s enz. nemen op het huis in de Friar’s Still Roald.” De oude apotheker keerde zicti t et een lachje naar mil onv, toen onze be zoekster in een taxi verrokken was „Een aardig klein probleem, zei hi.l, terwijl hij zajn knevel omstreek, „Wat naak jij er uit op?„ vroeg hij. „Niet veel, vrees itö”, antwoordde Jongen, jongen zei hij, „dat is vreemd. De dingen welke gij mij ver tokte over die Oost Afrikaansche inboor lingen, bewijzen duidelijk, dat gij een geed opmerker zijt, en zulk een volk bestudeerd hebt. Maar zeg mij eens, besdioujw jij ook' over het algemeen de Nandi’s als een goedaardig meer ja- loersdi ras ?r’ „Het is zeer zekér moeilijk de ge negenheid1 van een Nandi te verove ren antwoordde ik, „maar hebt gij d,e eenmaal, dan is er ook geen loy- |a!er en eerlijker menseft op de wereld, en de genegenheid, aan een speciaal persoon betoond, is meestal erg groot en grooter dan al de liefde welke die persoon van ail zijn bloedverwant heelt. „Over het algemeen gesproken heb ben zij geen jaloersetoe natuur?” „Neen.” „Maar zijn onderhevig aan uiteenloo- pendie eigenschappen, zooals de gehee le reet van het menschel ijk ras, zoodat deze Karan angal wei degelijk een Zweem1 van jaloerscWieid vertoont „Ik! kan deene vraag niet beantwoor den, voordat ik precies weet, wat je Men verwacht het schip Dinsdag te Lis sabon. Het ontvangt en verzendt dagelyks hon derd radiotelegrammen aangaande de vlie gers. Men zal Ruth Elder en Haldeman te Lis sabon een grootsche ontvangst bereiden. Weer een Oceaanvlucht mislukt. Miss Grayson startte Zondag om 643 (Am. tyd) met de „Dawn” voor haar Oceaanvlucht naar Kopenhagen. Deze (der de) start vond zonder opzien, in tegenwoor digheid van weinige personen ,van wie som migen den geheelen nacht hadden gewacht, plaats. Om 4 uur landde het toestel weer op het vliegveld, nadat de voortzetting van den tocht ten gevolge van een defect aan den motor en den zwaren mist was opgeheven. Hoewel slechts een der motoren goed en de andere gebrekkig functioimeerden, vol bracht de bestuurder Stultz een onberispe lijke landing. MACEDONIë. Bom door kinderen tot ontploffing gebracht. In de nabijheid van Sbroemitza in Mace donië heeft gisteren een vreeselyk ongeluk plaats gehad. Een kind had een bom gevonden en naar een grofep spelende kinderen overgebracht. Daarna wierpen de kinderen steenen naar de bom, om haar tot ontploffing te bren gen. Dit geschiedde inderdaad, met het ge volg, dat drie kinderen letterlijk aan stuk ken werden gereten. De drie overige kinde ren werden zoo zwaar gewond, dat inmid dels twee hunner zyn overleden; het zesde worstelt nog met den dood. MEXICO. Gomez aangekomen in Guatemala. Ondanks de achtervolging door Calles’ soldaten. Volgens berichten is Gomez, de voorma lige candidaat voor het presidentschap van Mexico en leider van den opstand tegen de regeering van Calles, op het gebied van den staat Guatemala aangekomen. Gomez die door duizenden Mexicaansche soldaten wordtgezocht, bevindt zich, naar men ge looft, in een landbouwdistrict by San Fe lipe, waar de familie zyner vrouw een boer derij bezit. Dr. Stresemann, de Minister van Binnen- landsche Zaken, kan zich met de opmerkin gen van den agent-generaal niet vereeni- gen. Hij gaf hiervan blijk op een vergade ring te Siegnita, waar hy voor drie Silezi- sche kiesdistricten van de Duitsche Volks- partij het woord voerde, en de howling van Parker Gilbert becritiseerde. De »agent- genenaal zoo meent hy heeft zich niet met binnenlandsche aangelegenheden te be moeien. De huidige toestand van de rijks financiën, zoo zeide hy, bergt geenerlei ge vaar voor de buitenlandsche verplichtingen in zich. Het bezoldigingsontwerp is zóó laat gekomen, dat daaraan onjuiste veronder stellingen vastgeknoopt worden, welke niet door het ontwerp worden gewettigd. Geen beambtenklasse zal ook na de voorgestelde verhooging het peil barer bezoldiging van vóór den oorlog kunnen bereiken. Wanneer nu buiten!andsche critici ons een verwyt maken van de wet op de liquidatieschade, is dat eenigszins grotesk. Deze wet is slechts een gevolg van het verdrag van Versailles. Dat men de slachtoffers van dit verdrag stelt, rechtvaardigt geenszins het verwyt, m zake een onbezonnen finan cieel beleid. Dr. Stresemann zeide de Duitsche finan- cieele politiek te zullen verdedigen .tegen over het buitenland, maar hy besloot toch met te zeggen dat er een grens is, die niet overschreden mag worden, wil het land niet met zyn buiitenlandsche reparatie crediteu ren in een pynlijk conflict geraken. De Minister wees nog op de besprekingen te Thoiry gehouden en de terugslag, die reeds toen vrywel-te voorzien was. Dit al'les is, zoo meende hy, hieraan toe te schrij ven, dat in Frankryk de voorstellingen om trent een Duitsche bedreiging, nog steeds niet geheel zyn vertiwenen. Dergelyke voorstellingen kunnen er niet mede woiden verontschuldigd, zeide Strese mann ten slotte, dat er in Duitschland or ganisatie» hebben bestaan, die het wilden doen voorkomen, alsof zy macht bezaten, doch haar in werkelijkheid niet bezaten. De macht niet bezitten en haar toch voorspie- ABONNEMENTSPRUS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondi per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper ges Franco per poet per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82: Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. BINNENLAND. Koninklijk bezoek aan Nymegen. Opening van het Maas-Waalkanaal. G|ejijk men weet heeft H. M. de Ko ningin het voornemien om ter gelegen heid van Haar bezoek aani Nijmegen, het nieuwe Maas-Waalkanaal op den 27sten Ootqbelr te openen. In verbaand met dit Koninklijk be zoek ver nemen wij liet volgende Domiierdiagioditend' zal H. M., verge- ze.di van Z. K. H. Prins Hendrik, van 't Loo via de Betuwe naar Nijmegen, vertrekken, onu tegen half twaalf aldaar aan te komen. Dat dit juist is blykt wel uit het feit dat men in Frankryk spreekt Van een opzette lijke campagne om de ui^ven in Duitsch land te doen toenemen. ®e toenemende uitgaven van het ryk vooronderwys, amb tenaarssalarissen, Vergoeding aan Duit- schers van in het buitenmnd geleden oor logsschade. dit alles maakt deel uit van een opzettelyke campagne om het evenwicht der begrooting te ondermanen en den weg te banen voor een aanval op het Dawes plan. Van het oogenblik af, datldr. Luther open- lyk een verklaring aflegde pmtrent de even- tueele. herziening van het ’plan, hebben de Franschen, zoo wordt thans openlyk .ge zegd, gewacht op den eersten stap in die richting, namelyk de aankondiging, dat de nakoming van hét plan buiten het vermogen van Duitschland ligt Het is dus nliet te ver wonderen, dait men hier algemeen voldaan is over het mislukken van Stresemann’» campagne voor een vroegere ontruiming van het Rynland aangezien het bezettings leger slechts dient als garantie voor de be taling der herstelschuflden.1 De bemiddelaar in het jMidden-Duitsche bruinkolenconflict heeft .gisteren, nadat ge bleken was dat de werkgever» en werkne mers niet tot overeenstemnking konden ko men bepaald dat de loonen'gebracht zullen worden van 5.20 op 5.80 De gedelegeerden der deze uitspraak met 381 aanvaard. De werkgeve BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Staking, gevolgd door uitsluiting in de sigarenindustrie. Sedert eenige dagen staken te Leipzig 6000 sigarenmakers, die, ofschoon het loon- contract tot einde Maart 1928 loopt, reeds thans nieuwe eischen hadden gesteld, en toen deze niet werden ingewdlligd het werk hadden neergelegd. De bond1 van Duitsche sigarenfabrikanten heeft thans besloten tegen 12 Nov. het geheele personeel uit te vrees en haat lag, gemengd met de irmgelijkheid van liefde, ails ge begrij pen kunt wat ik bedeel. Na ons enga gement werd het een voltooid! feit. Ik sprak John over de lioudüng van Kaï- r<iniangai, want nu had de haat plaats gumaakt voor duidelijke genegenheid, on het verkngen om te dienen, maar nog steeds scheen er eenige schaduw van vrees te beslaan. John zei, dat Karairanga zlich bewust was geworden van de toenemende genegenheid voor mdj. bijna voor John zelf zijn gevoe lens uitgedrukt had, en bang 'was, uu vrees, dat de nieuwe liefde die hij voorzjas- ongeluk kon brengen aan den meester dien hij aanbad. Geiurende de periodic van onzekerheid bleef hij bereid mij te beminnen of mij te ha ten. al naalr dial ik zijn meester behan del.de; toen John’s geluk zeker werd; werdl Kjaramanga s wjaiakstaambeid1 ook vasteadeld, maar zooalfe hij eens zei hij was nog bang, omdat bet geluk, ''at. door een vrouw gegeten wordt, even onzeker is als de argdlooshuas van een tamn en luipaard Maar ik moet zeggen da* ik verbataisd '«nas, toen John - ‘j vertefde, dat hij Karamanga bij zim terugkeier naar Encéland met mede naar huis gebracht had. omdat hij bang was voor de jaioeaie van den man op n^,Dank u”. zei Old Rbbie; „we zul len vanavond' in Londen dloen wat we kunnen, en nwrpwdrtendl zdlen we naar Richmond gaan om een kijk e »e van plan bent’ antwoordde ik. „Breng je gedachten nu eens terug op hpt midden van het verhaaj, uei Entwistle. „Jij hebt aelf getuigd van den hoogen stand van dezen mijnheer Luwring Hodnues”. „Majoor Hohneei’ viel ik hem inde rede. „Maar zijn Vrouw sprak over ben. als mijnheer Holmes. „In den tijd van hun eerste ontmoe ting, ja.” „Goed, dat komt er niet op aan, wij weten, dat hij een goed soldlaat is, on een eerete kilte ambtenaar, aan wien de inboorlingen zeer gehecht zijn, ik veronderstel dat zijn bediende Kara- manga' hem n(eer dan als een man ver eert maar kan die Mefdle niet in haat veranderd! zatjn. nadat meester nem naar Engeland gebracht had en hen» dar ontslagen had', om een andere dienst te zoeken, totdat hij bereid was naar A*rika terug te keeren. Gij ’’unt zeggen d»t zoo’n handeling niet in overeenstem ming is met de reputatie van den majoor, zooals d'ie u bekend is. Mhar het is een daad, waartoe hij uitstekend gerechtigd kon zijn, als nlj voor de veiligheid van zijn vrouw vreesdeje moet te ook herinneren dat hij den man erfj aardig sommetje gat, als men bedenkt dat de cheque van honderd pond aan toonder als zoo danig bbschouwd kan wordten. 12) - ..Uitstekend”, riep Old Ebbie .uil >>lij hebt zeker alles wat gij doen kon v^010’ 0118 tö Ledpeïi. Lw manie Vmdien. Wat deed ge daarna >'*rt Itet eerste oogenblik dacht ik naar de politie te gaan, maar toen nam ik in aanmerking, dat zoo’n stap van mijn kant opetnfxiarmakang als re- uitaat zou hebben, wier aard de be ruePBloopbaan van mijn man ten gron- ne zou richten.” <»Gij hebt verstandig gedaan, door u te weerhouden, om de politie te roa- P«n denk ik/’ zei Oldt Ebbie, „maar ik h°^i 200 over mogelijk- dat uw man een inlandsche vrouw naar Engeland) gebracht had, Dat koert mij als zeer on- wahrschijnli|jk voor.” -?0ve SU hebt jntwooiddle zij, „ik voelde dat ik tot niet g°r««htigd was de huip van de politie in te roepen, en besloot naarom mijn pleegoom te raadplegen En deze stuurde - mij, zooals ik u reeds gezegd hejb, naar u.” Hier was het diajt ik de voldoening had, Old Ebbie te verrassen, en iets in vertrouwen aan een hevig, veront rustte dame mede te deel&n. „Mjejvjrouw HoCrnes”, zei ik, „ik heb nooit het vootrecht gehad uw echtge noot te on|troeten, maar het Oost- ïri kaansehe Protectoraat, dat onlangs een kolonie gewotfdlen is, o&choon zeer uit gestrekt, is in dien zin een kleine plaats, dat iedere blanke tamelijk goed weet, wa|’ er van iederen apdere blan ke te weten is. Iki ken uwen man bij naaml en ik kan ui verzekeren, dat voor zoover het maar mpg|eli«g is vopr iemand, om door den roep van een an der over het allooi van djn particulie re leiven te oordeeien, uw verwachtin gen absoluut zonder grond zijn.” Zij dankte mij hartelijk en zag Old Ebbie vragend aan. Ik denk dat u mij niet veel meer vertellen kunt”, zei hij, „behalve met het oog op den inlandöehen bediende, Karamanga, tegenover u. toen hij te voren in Engeland was.” „Toen ik mijn mlan voor het eerst Engeland ontmoete”, antwoordde r’i, leek die houding van de Nandi mij üjgai een raadbel toe. Wanneer wij van een rit of het eei of andere uit stapje, waarop hi j ons niet vergezelde, ter Jqeerden. plachtte hij mij op een meewt zonderlinge manier aan te kij k^n waarin een samenvoeging van

Goudsche Courant | 1927 | | pagina 1