M I Blad. I agen NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 16804 Vrijdag"4 mber 1827 J FEUILLETON. OLD EBBIE. 66* Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, 1GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, ^lEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, en* Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Halië's koning met Maar ook hon- 2791 40 bi/zitten n Haag. I nnen; een gegeven. Neemt j is lewen Spannende Detective-roman. van F. A. M. WEBSTER. (Nadruk verboden) vroeg C lacLagl (H MEUV\ö. i. AUSTRALIË. Een scheepsbotsing. In de Watson-baai is een veerpont met het s.s. „Tahiti” in botsing gekomen. De pont, die vol met passagiers was, werd zwaar be schadigd. Ongeveer 150 personen geraakten te wa ter, waar zij voor hun leven vochten. Er zyn tot nog toe negen lijken opgehaald. Op het oogenblik gelooft men, dat 15 menschen zijn omgekomen, doch gevreesd wordt, dat er velen in de kajuiten zijn verrast. Volgens de laatste berichten zyn er 11 dooden en 26 vermisten. ..Zoo, zien’-, Methusalem naar de kroon stak. De sla gersgezel merkte, toen hij het later wilde opeten, al gauw, dat er een luchtje aan was en toen de juffer hem op de koop toe nog uitlachte, werd hij boos en vertelde ieder, die het hooren wilde dat het meisje hem eieren uit de zaak van haar patroon had toegestopt. Toen dat den winkelier ter oore kwam, ontsloeg hij op staanden voet de verkoop ster, die harerzijds bij het arbeidsgerecht nog twee maanden loon van hem eischte. Gisteren heeft het gerecht, na den sla gersgezel te hebben geboord, dien eisch toegewezen, aangezien bleek, dat alleen het bedorven ei als geschenk den winkel was uitgegaan. De winkelier mopperde danig en vroeg den rechters, of zij zich in ayn plaats zou den laten begappen. „Wy hebben geen bedorven eieren”, ant- woorddè de president laconiek. spijsverte- itelooshedd ’t gebruik Het behoeft niet te verbazen, dat het be sluit der Russen, om zich te Genève te laten vertegenwoordigen, wanneer aan het eind dezer maand de voorbereidende ont wapeningsconferentie haar werkzaamheden hervat, overal ter wereld aandacht blyft trekken. Algemeen heerscht de opvatting, dat de Moskousche beslissing van zeer groote beteekenis is. De meeningen zyn echter in zooverre verdeeld, dat belangrijke uitkomsten zullen worden bereikt; anderen daarentegen zijn van gevoelen, dat succes onder de nieuwe omstandigheden vrijwel uitgesloten is. Degenen, die zich verheugen over Mos- kou’a stap, laten met name uitkomen, dat van ontwapening practisch niet veel terecht kan komen, wanneer een groote militaire staat, zooals Rusland, buiten een te tref fen regeling blijft. Ds Russische deelne ming opent de mogelijkheid, dat de ontwa- peningsarbeid een veel universeeler krak- ter zal gaan dragen, wanneer Rusland zich Slechts door het lijden kunnen wij den waren ootmoed en het medelijden leeren kennen. Hbld., bliceerdie den volgendew, orgen de lijst der onderscheidingen. ,,J© was eene sporcoliicier bij je ba laijon, ia het niet? vroeg O1T Ebbie. „Ja antwoordde ik. ,,G|oedziei hij, „laten wei aan vaaidfciag naar Iff ley Raad) wandelen. Ik denk dat die spe.ers en de ilci- spelers daar in elk geval aan hel en jij zult nilij enkele geheimen der aihletiek moeten verkla ren, waarvan, ik moet het bekennen, ik maar weinig afweet. Bovendien moet ik dien wonderlijken hamer wer per zien. Ik heb een beetje over zijn verrichtingen nagedacht en heb een paar interessante wiskundige bereke ningen uitgewerktde kracht en de bekwaamheid, die hem in staat stel Jen een hamer van ongeveer zestien pond oveir een afstand van bijna ISO Mieter ver te werpen, moeten eenvou dig buitengewoon zijn, zooals je zelf zien zult, als je in voetponden de te genwerking van de draaiende hamer- kop tegen het lichaam berekent, lerl/ wijl de werper oandraait. Hei zou vatf belang zijn om zijn gewicht en ahnd-^ tingen te weten. .Toevallig kan ik je zijn gewicht en hoogte meedeel en”, antwoordde ik. ij is nét zes voe lang en weegt 235 pond, en ik geloof dat zijn omvang a/bnorinaal is.’ ik zou hem' gralag ©ene will in zei Old Ebbie. 22) - «Op mijn woord riep hij uit. ,.de °™,en K°°t ia geheel gekneusd in het midden boven hef raam, en toch is de breuk een. enkelvoudige en niet erg breed, zoodtó zij niet door een ladder gemaakt kan zijn, en zij is te breed c’en indlruk van een touw. Goed, goed laten wij naar beneden gaan, hÜ0 ïien Srond nog geheimen newt om geopenbaard te worden Aan den 'biotenkant van de eetka- mer vonden wij een enkelen diepen mdruk in dten grond, die rond en on geveer negen dwim in dien omtrek was, vanwt den indruk op het bevroren gras leek bet, of een dik touw van ongeveer 15 voet achteruit langs den grand gesleept was. Een meer nauwkeurig onderzoek den rondten indruk in het gras Völd bracht drie, emigsaine diepere hertogin, die evenals haar a.s. schoondoch ter een Fransche prinses Is. Koningin Helena heeft nu verklaard, dat zy de bruiloft niet zal bywonen, daar zij zich met haar dochter solidair verklaart. Dit trekt des te meer de aandacht, daar van de koningin geenszins gezegd kan wor den dat zy Duitschgezinde gevoelens koes tert. Men verzekert, dat het een huwelyk uit liefde is. De bruid en de bruidegom hebben elkaar reeds in hun schooljaren leeren ken nen, een kennismaking die langzamerhand tot liefde is gegroeid. DU1TSCHLAND. Misplaatste liefde. Van een slagersgezel en een vege tarische juffer. Een slagersgezel, die in de centrale markthal te Berlyn zijn bloedig bedrijf uit oefende, was verliefd geworden op een juffer, die in een winkel van boter, kaas en eieren de klanten bediende. Zij wilde ech ter niets van hem weten, daar ze alg vege tarische een afschuw had van zijn beroep. Gedachtig aan het spreekwoord, dat de weg naar het hart van een man door de maag gaat, schonk ze hem op een goeden dag, toen hy haar weer met zijn teedere gevoelens lastig vil!, een ei, dat in leeftijd GOUDSCHE COURANT. ’illen ge binnen naar eens, r. Overal ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 rebels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 byslag p^Wen prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN1—4 regels 2.05, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Pionier der luchtvaart. Op 17 October is op Long Island, New York, overleden Charles Manly, een der oudste pioniers der dynamische luchtvaart- Manly, geboren in 1876, was n.l. de voor- naamste medewerker van nu wijlen den grotten luchtvaartpionier professor Samuel Pierpont Langley van het vermaarde Smithsonian Institution te Washington, die gelijktijdig met de gebroeders Wilbur eiï Orville Wright, doch zonder met dezen in eenig contact te staan, aan de oplossing van het vliegvraagstuk werkte. Prof. Lang ley bouwde een tandem-eendekker, doch al zyn pogingen om van de toen bestaande automobiel-constructeurs een lichten motor te betrekken, faalden. Charles Manly was de man, die zaih toen aan het ontwerpen en bouwen van een motor zette van een bijzonder lichte constructie. Hy schonk het aanzien aan een watergekoelden radialen 5-cylinder benzine-motor, die by 950 toe ren 52 P.K. gaf en inch twee vliegwielen slechts 140 Ibs. woog. Deze motor draaide driemaal tien uur achtereen proef en bleek beter en een grooter bedrijfszekerheid te dan tal van vliegmotoren van de latere jaren. Niet alleen bouwde, aldus het galen aaji Let richt, die den om trek ui dirieen verdleeldieu. Lr werd een mat gehaald), waar Old Ebbie op ging liggen, oun een nauw keurig onderzoek in te stellen met be hulp van een vergrootglas en de ffe- concejitreerdje lichtstraal vian n krach Uge eleomische, lantaarn. loen gal hij mij de lantaarn en haalde zijn mes uit zijn zak'. Uit <’en driehoeksvorm, die de drie eeaügszins diepere gaten als hoekpunten had, bracht hij voorzichtig een zeer dunne laag harde aarde te voorschijn, waar in oneindig veel kleine witte vlekken walren en op twee plaatsen was deze droge korst gebroken, en leek get ot hij doorboord was. Ik .geloof niet, dat er hier nog iets te leeren is" zei Old Ebbie, terwijl hij opetoud' en de dunne laag aarde zorgvuldig wegborg in zijn zakétui ,,Zij,t giji ooit in dl© n oer aftreek ge weest. myiord' Neen Oh, nu, het is een belangrijke streek ik ben daar opgevoed Rockpool. Smithers en ik keken el kaar met groote verbazing aan. Het leek ons toe dat hiq raaskalde. ..Wat ik zeggen wij; voegde hfij erbij, alsof hijgden oonversaltie een am der© wending wildie geven. .,kunt u n ij zeggen. wanneer mijnheer Mac Laglan begonnen is zijn baard te .a- len «taan?” h Ja”, zei Rockpool. „Het was en Manly den motor, doch hy nam ook de proeven met Langley's vliegtuig. In ’t ge heel hadden twee proeven plaats; beide malen werd het toestel gelanceerd vanaf het dek van een huisboot, die op de Poto- mac-rivier by Washington lag. De eerste proef had plaats op 7 October 1903, doch direct na het vrijkomen dook het toestel voorover en viel in het water. By de tweer de proef, die op 8 December 1903 volgde (de gebroeders Wright volbrachten hun historische, eerste geslaagde vlucht in het geheim een paar honderd kilometer verder, te Kitty Hawk, North Carolina, op 17 De cember 1903, dus negen dagen na de twee de mislukking met Langley’s vliegtuig) by de tweede proef dan bleef eerst de staart van het toestel op de bbot liggen en klap ten vervolgens de vleugels direct na het loskomen samen. Manly werd beide malen ongedeerd uit de rivier opgevischt. De verbouwde Langley-Manly. In 1914 werd Langley’s toestel, dat na sterk gerestaureerd te zyn, een plaats had gekregen in het Smithsonian Museum, naar de Curtissf^jriek te Hammondsport ver voerd, om, zooals later bleek, mede als be wijsmateriaal te dienen in den patenten- stryd, waarin de Wrights en Curtiss waren gewikkeld. Curtiss wilde nJ. bewijzen, dat de Langiley in 1903 in staat was geweest te vliegen vóór de Wrights het vliegprobleem ■madden opgelost. Inderdaad maakte Curtiss jjbp 2 Juni 1914 met de Langley-Manly een vlucht De motor was dezelfde, hetgeen Manley een groote voldoening schonk. Aan gerestaureerd in de PtAWft -tea» echter zooveel veranderd en vertimmerd om het vliegvaardig te maken, dat van het origineel weinig overbleef. Na nog meer vluchten te hebben gemaakt met zwaarderen motor, ging het Ersatz van Langley’s vliegtuig naar Washington, waar het sedert 1918 in het U. S. Nationaal Mu seum prijkt. Manley was later werkzaam in de aiutomobiel-industrie, waar zyn vernuft veel belangrijke vindingen voortbracht. Van 1915 tot 1919 was hy werkzaam als ingenieur van de Curtiss-vliegtuigfabriek, om later als consulting engineer deel uit te maken van de firma Manly Vaal. De zuster van den ex-keizer. 1$ Nov. de huwelijksvoltrekking. Volgens berichten uft Bonn zal het huwe lijk tusschen de zuster van den ex-keizer, de 62-jarige prinses von Schaumburg Lippe en den 23-jarigen Rus Zoebkow op 18 No vember a.s. dn het paleis van de prinses in alle stilte worden voltrokken. De kerkeraad van Bonn heeft geweigerd oen kerkgebouw voor de huwelijksinaege- ning ter beschikking te stellen met de mo- tiveering, dat het huwelyk wegens het .gnoote leeftijdsverschil onzedelyk is. De Russische deelneming aan de voorbereidende ontwapeningsconferentie. Jn openbare zitting is gisteren te Genève evenzeer aansluit by internationale ontwa- behandeld de ontwerp-conventie inzake de penings-overeenikomsten. Bovendien vloeit in- 'en uitvoerverboden, zooals die door de rtippoijteurs-commissie is opgesteld. De voornaamste bijzonderheden ervan zyn, dat de uitzonderingsbepaling, die voor de nationale verdediging geldt, zoo eng is geredigeerd, dat men hieronder niet het invoerverbod van kleurstoffen kan bren gen, hetwelk Engeland wenscht te handha ven. Dit invoerverbod kan dus slechts on der de tydeljjke uitzonderingen vallen en uiterlyk tot 1930 worden gehandhaafd. De conventie decreteert slechts verplichte rechtspraak vóór het Perm. Hof van Inter nationale Justitie te Den Haag voor de minder belangrijke bepalingen en dan nog alleen op verzoek van één der partyen. Intusschen heeft de Nederlandsche dele gatie een kleine voldoening gekregen door een Belgisch amendement, inhoudende, dat staten by ratificatie zich jegens eiken staat, die een gelyke verplichting aan vaardt, kunnen verbinden ook voor de uit zonderingsbepalingen der conventie ver plichte rechtspraak van het Perm. Hof van Intern. Justitie te erkennen. In de elot- clausule vindt men in een zelfden volzin ve’reenigd een Roemeensch voorstel, inza ke absolute tariefvrijheid der staten, en de Nederlandsche stelling, dat opheffing van uitvoerverboden niet gecompenseerd be hoort te worden door hoogere uitvoerrech ten. De stryd» tijdens de economische we- rel(^onferei$c jiopr Dr. inmMiW gen misbruik van sanitaire maatregelen bij den .invoer van planten en dieren, is in de slotclausule waarneembaar in 'n aanbeveling aan den Raad tot byeenroeping van een conferentie van deskundigen voor een geza menlijke actie der regeeringen in den strijd tegen ziekten van planten en dieren. aan de Russische deelneming aan 't werk te Genève voort, dat de randstaten der Sov jetrepubliek, die wegens de krachtige be wapening van Rusland niet te vinden zyn voor inkrimping hunneer weermacht, daar toe thans veel eerder zullen kunnen over gaan, wanneer met Russische medewerking een accoord tot stand komt. De optimisten huldigen tevens de opvatting, dat het be sluit van Moskou, zjj het op bescheiden'' wyze, een toenadering tot den Volkenbond beteekent. Wel vleit men zich niet met de hoop, dat Rusland terstond als lid van het Geneefsche instituut zal toetreden, maar men ziet in de houding der tegenwoordige Russische machthebbers niettemin het be gin eener evolutie in deze richting. In dit verband kan er aan worden herinnerd, dat de Russen zich ook reeds hebben laten ver tegenwoordigen op de economische Wereld-, conferentie, die eveneens te Genève onder de auspiciën van den Volkenbond plaats vond. De pessimisten daarentegen twijfelen eraan, of de bereidwilligheid van Rusland, om mee te werken aan de oplossing van ’t vraagstuk der ontwapening en veiligheid, wel oprecht gemeend is. Door fanatieke tegenstanders van Rusland wordt dan ook reeds geïnsinueerd, dat de sovjets het erop aansutren, roet in het eten te gooien en de moeilijkheden, wordt verwacht, dat de Russen te Genève op het stuk der ontwapening een politiek zullen voeren, die de conferentie za] doen mislukken. Ónmogelijk wordt het bijvoor beeld niet geacht, dat zy aan de Wand zul len doen, alom ter wereld het leger alge heel af te schaffen. Zooals men weet zyn maar enkele staten bereid;op een derge- Hjke radicale manier te ontwapenen; ver scheidene 'landen willen slechts zeer gelei delijk overgaan tot inkrimping der mili taire macht De Russen zijn nu eenmaal menschen van de revolutie en van evolutie willen zy over ’t algemeen niets weten. Dit winden zy een te tam proces. Verrassingen zijn te Genève dan ook niet uitgesloten. Doch het kan even goed zyn, dat de tegen woordige sovjet-autoriteiten, die toch reeds, zy ’t voorzichtig, steeds meer contact met het Westen Roeken, zich zullen weten te bedwingen en er ernstig naar zullen stre ven, om met de „kapitalistische” landen tot een ontwapeningsvergelyk te komen. In elk geval wordt de komst der Russen te Genève met zeer groote spanning tege moet gezien. Deze wensch kon evenwel niet in vervulling gaan Rockpool verliet juis« het terrein na pen Deel je getraind te hebben, toen wij te llfi.ey Road aan kwak en, dii terwijl wij daar ulonden te praten, vroeg ik hem ol MacLagïan dien morgen ook geweest was. „Neem”, antwooirdJde( hij. „Hij zeer buitengewoon 'wat zijn oef ei aangaat, en wil lederen dag slechts op dat uur oefenen, dlat het meest overeen komt mot hol uur waarop hij te Queen s moet uilkomien, en verze kert zich zoodbettde dat hij eiken dag op dat uur het beet is.” ,,Wat ik zeggen wil vroeg Old Ebbie, ,,op welke school isi MacLaglan. geweest en opgevoed?” ,,Ik wejet het niet', antwoordde Rockpool. „Hij kwam) altójdl op het progranimia1 voor alls partidulier 91. Lui ka's College.’’ Dien middag keerden wij weer terug1 haar Iffley Road, maar die hameïwer- 'per kwam niet opdagen. Ebbie was teleurgesteld, maar toen kon ik zien, dal hij zich verheugde over de werkzaamheden van de hard- loopers en hoogspringers. Ook stonden wij langen tijd! naar he| werk der polsstokspringers te kij ken en ik kon den oude» apotheker .rfechts met moeite doen gelooven. dat er verscheidene vreemdie.ingen 1 ier meer dan 13 voet geslagen hadden (Wordt vervolgd). aele weken voor Kerstmis Ik herinner het mij nqg duidelijk, omdat hij mij iets kwar •vragen over de Rhodies-stu- dienten, die uit de Vereenigde Staten over kwamen, en ik zei hem toen dat hij tenminste niets te vreezen had van dje Amerikaansche hamerwerpers.” „Is hij een zware mam? _,0 ja, hij heeft zijn gewicht wel noodig, zooals u weet, als hamerwer openen zijn per.” u": „Dank ui”, zei Ebbie,. „en heeft u nu iets als een bchdl of een lint voor mij, ik moet de hoogte vanaf dat loo dsen afdak' tot aan den grond meten.' Nadat Smithers een band) -gehaald had, werd de maat genomen, en de hoogte werd vastgesteld precies op 10 voet en zes dlui „Hn zei Old Ebbie, „voor den dhromnel, hoe denkt u| eigenlijk dat iemand, zoo gauw er op kon komen zonder behulp van een ladder?” ,,Dat weet ik zeker niet’ antwoord de Rockpool. ,.maar ik weet wel dat het een van die vervloekte journalis ten geweest moet zijn, en dat de sa menstelling van de ploegen morgen ochtend in de nieuwsbladen zal ver schijnen.” „Ha, we zuiden zien”, zei Ebbie, en na deze ’woordten wandelden, wij terug naar het Randolph Hotel, waar we dien nacht logeerden. Rock pool scheen ongelijk te hebben met zijn verouder stelling, want geen enkel dagblad pu- ITAL L Een vorstenhuwel k te Napels. Een neef van de Fransche j etendenten-dochter. Morgen zall te Ni ?els het huwelyk voltrokken worden vanprins Amadeo, her tog van Apulië, den oqiisten zoon van den hertog van Aosta, mef prinses Anne van Frankryk, dochter validen „troonpreten dent”, den hertog de Guise. Dit zal met grooter praal geschiede? dan men in Italië sindt het huwelyk van den huldigen koning in 1896 heeft gezien. Dé prins is een neef van koning Victor Emmanuel, 29 jaar oud en luitenant-kolonel by de artillerie. De bruid is 21 jaar oud en de derde dochter van den' hertog de Guise. By de plechtigheid zullen tal van vor ston aanwezig zyn. In de eerste plaats na tuurlijk de koning en de koningin van Italië dan koning Alfonso van Spanje, koning Boris van Bulgarije, ex-koning Manüel van Portugal met zyn gemalin, voorts prinses Helene van Roemenië, de moeder van den jongen koning Michael, prinses Irene van Griekenland, «oomede Vertegenwoordigers van andere Europeesche vorstenhuizen. Volgens een bericht )pt Rome zou Ko ningin Helena het voornemen hebben, de bruiloft niet bij te wone», omdat de schoon zoon van« koning VictoriEmmanuel en ge maal van prinses Mafaltfe, pring'Filips van Hessen geen uitnoodigiite heeft ontvangen. De weinig vriéndelijke houding van de orders van den briiiffigpin, den hertog en hertogin' •dfcn verklaren uit ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren.

Goudsche Courant | 1927 | | pagina 1