Gemeenteraad van Gouda. Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. aanleg van een nieuw kanaailvak van U troont naar Vreeswijk, aulleo cïe meeste achepetn, vurende van Amster dam in de richting Rotterdam en om gekeerd, het nieuwe kanaal vaiK Utreclu, W ijk-bij-LHiursLede volgen, tot het puni, waar dit deö Vfiartschen Rijn Kruiat. Zoolang auLien dius door ae nieuwe slujis bij Utrecht niet alleen de suhepèn. befetemd voor dien Rijn en Oobtelijk Nederland, doch eveneens het grootste gedeelte van dbe voor oe richting Rotterdam moeten wordien ge schut. Op grond van aijn uitvoerige be schouwingen beveelt dr. ir. WenthoU de ifitvoering v®ai een plan Amsterdam, ~t\ reeftwütjk'—Tiel aan Uit plan bestaat nit lq. verrui ming van het Merwedtekanfiiaii, geiijk de rapporteur die in een afzonderlijk hoot'dktuk beschrijft 2o dén aanleg van een nieuw ka uaalvatk van Utrecht over Vreeswijl» (als voren) 3o. den a-ainleg vaai een zijtak met schutsluis te Vreeswijk ten behoeve van de vaart van Amsterdam in de richting Rotterdam De "K5s4eïi van hiet aanbevolen ka naai van Amsterdam over Vreeswijk naur Tiel worden aldus geraamd verruiming Merwediekaaiaal f 15.700.000 kanaialvakUtreelitrVreeewijkÊ 10.500.000 kanaaivak Viamen-tiel f 23.800.000 te zamen 50.000.000 De kosten van den zijtak net sluis bii Vreeswijk, welke uitsluitend be stemd is voor de binnenvaart, worden geraamd op f 4.500.000. Mils over voldoende fondsen en over voldoend personeel miet de noodige ervaring kan. worden beschikt, zal het Avierk in tien jaren, nfldat tot de uil 'voering wcxrdt besloten, kunnen zijn voltooid. GEMENGDE BERICHTEN. Verschijnselen van vergiftiging. Door den heer U. S., woneudle aan die l'Trederikstralat in dien Haag werd Zaterdag aapgit'tei, gedaan, dat in hei huis vam dèn heer T. aan de F rede rikstraat zich verschijnselen van ver gifhgkig hebben, voorgedaan. De Geneeskundige Dienpt. die eea qnderzioiek instelde, constateerde, da zich, versciii'ïisedeii van lichte visch- vergiftigfng voordedJen bij den heer van T., diens echtgenoot© en beide zoons li Veniioédellijk beeft het gezin bedol ven makreel' gegeten tengevolge waar van zich de verschijnselen openbaar den. hi Rotterdam hebben zich diergelijke ziekteversühi jins él en voorgedaan In het gezin van J. R. zijn de ®u, de MrQuw en de bedde kinderen ziek gewdrden, in dat van G. K. zijn de vrouw en 6 kinderen ziek gewor den an in heit gezin van M. J P wep den de vrouw en de 14-jarige dochter ziek Al,en na het eten van gerookte makreel Zij hebben zich ondier de be- 1 andielimg gesteld van particuliere ge- ne«phe**en die terstond de pol Veie hic-bhien gewaarschuwd. Deae heeft een onderzoek ingesteüdi, waaruit o.a bleek dat dO verschijnselen van vergiftiging Zich uitsluitendi hebben voorgedaan bij die personen, die makreel hadden ge gelen. In het gezin van den heer G. K. bijvoorbeeld, hadldfen de man en een 'zoom hiet van de visch gegeten en zij waren dan ook gezond gebleven De politie hee',t de restanten visch in beslag genomen en ter beschikking van dien gemeentelijken keuringsdienst van waren gesteld Deze zal ee.n on derzoek instellen. MARKT JBKKiUliTKN Rotterdamsche Veemarkt. 8 Nov. Aangevoerd 246 paarden, 12 veulens 1628 magere runderen, 996 vette run deren, 515 nuctoteTe kalveren. 194 vet te kalveren, 403 schapen ot lammeren. 368 biggeh, 16 bokken of geiten. 460 graskalvejren, 17 averJoopers. Vette koeien le kw. 4245, 2e kw. 34—39, 3e kw. 24—28. Ossen le kw. 48—50, 2e kw. 42—45, 3© kw. 38. Stie ren te kW. 44—42%2e kw. 40—42, 3e kw 3536. Kalveren le kw. 83% 87%2e kw. 70—75. 3e kw.42% 37% Melkkoeien 200—436, kalfkoöien 209 —439, stieren 106—468, pinken 134 - 161. werkpaarden 200b25. slachlpaar den 100— I75y hitten 120— 200. veulens 75—100, fokkalveren 20—25, biggen 7—13. overloopers 13—19. biggen per week 1.251.75. graskalveren 50—110 Handel in koeien en ossen tamelijk vlug voot goedie kwaliteiten, mindere soorten konden met moeite bedongen worden. Stieren kalme handel, prijzen vorice week. Vette kalveren minder v'ioMqi hapdel, prijken van gisteren Jonden niet bedicmgen worden. Weinig veiraindiefingeni. Prijzen jong vee flau we handel, oude priwn Grpskalve reri .slechte hande prilzen weinig veranderd! NwdDtere fok- en slaehtkal- Vernni flauwe handel. Voor sladbtkalve ren hoogere prijzen. Paiarden stroeve handel, priizen vorire week konden nipt hedeneen worden Overloopers wein^ bande? prijzen stationar. Kaasmarkt Bodegraven. 8 Nov Aangevoerd 397 partijen, w v. 375 ui. r.m., 13847 stuks. 11116 K G Prij zen le kw. m. r ra. f 5457,. 2e kw m. rm. I 4fr—52. zwaardere tot l 59. zonder r.u. f 49—57. Handel matig. Vergadering van Maandag 7 November te 8 uur n.m. Gisteravond was de Raad der gemeente onder voorzitterschap van Burgemeester Gaarlandt, in openbare vergadering bijeen. Alle leden waren tegenwoordig met uit zondering van den heer Vingerling, die ver hinderd was. De notplen van ae vergaderingen van 3 en 24 October 1927 zjjn aangehouden. Mededingen. Burgemeester en Wethouders deelen den Raad mede: dat Gedeputeerde Staten bij schrijven van 17/25 October 1927 B no. 10313/83 (3e afd. G. S. no. 170 hebben goedgekeurd het raadsbesluit van 3 October 1927 betreffen de de uitvoering van art. 8, 2e lid der Pen sioenwet 1922. dat Gedeputeerde Staten blijkens hunne missive van 1/3 November j.l. B no. 11186/ 52 (3e afd.) G. S. no. 4 de beslissing hebben verdaagd op het raadsbesluit van 3 Octobei j.l. tot het voeren van een rechtsgeding over het eigendomsrecht op een muur. als voren op het raadsbesluit van 3 Octo ber j.l. tot regeling der erfpachtuitgifte van grond aan de woningbouwvereeniging „de Goede Woning" en „Ons Ideaal" als voren op het raadsbesluit van 3 Oc tober j.l. tot verhuur van het brandspuit- huisje, aan de Raam aan P. Holthuijsen dat Gedeputeerde Staten de ontvangst hebben bericht van het raadsbesluit van 24 October 1927 tot wijziging der algemeene politieverordening (verkeer Bleekerssin- sel). dat de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bij schrijven van 1 No vember 1927 no. 8968 Afd. V.H.M.O. heeft goedgekeurd het raadsbesluit van 29 Au gustus 1927 tpt benoeming van Drs. W. J. Forsma als leeraar in de aardrijkskunde aan Gymnasium (no. 35-12/2). Deze mededeelingen zijn voor kennisge ving aangenomen. Ingekomen stukken. Behalve de aan de orde gestelde stukken zijn ingekomen: Van Mej. C. M. van 't Hof een verzoek van 31 October 1927 om eervol ontslag als reserve-onderwijzeres wegens gezondheids redenen. Het gevraagd eervol ontslag werd ver leend. Van den Nationalen Bond van Hande's- en kantoorbedienden „Mercurius" oen ver zoek om de arbeidsbemiddeling van handels en kantoorbedienden te bevorderen door de instelling van een vakafdeeiing met com missie van advies voor diie werknemers aar de arbeidsbeurs. Burgemeester en Wethouders stellen overeenkomstig het advies der Commissie voor Sociale aangelegenheden voor dit verzoek voor kennisgeving aan te remen. en aan adressant mede te deelen dat ge deeltelijk reeds aan zijne wenschen is tege moet gekomen, door de instelling van af zonderlijke stempel uren voor de groep bij zondere beroepen. Aldus besloten. Aan de orde: Het voorstel tot aankoop van grond en I hoëk Ridder van Cats- water gtelégert weg-Graaf Florisweg van J. d. on in verband hiermede Herstemming over het voorstel van orde waarover de stemmen hebben ge staakt in de vorige vergadering. (Dit voorstel hield in om het eerst in stemming te brengen het voorstel van B. en W. tot het bouwen eener brug aan den Rid der van Catsweg een brug van 5689.77.) (Zulks in tegenstelling van de door de Com missie van Fabricage aanbevolen brug van 3884.82.) De heer OVERHAND (s.d.) verzet zich tegen deze stemming, die z. i. in strijd is met het Reglement van Orde. De VOORZITTER zegt dat de discussies gesloten zijn en tot stemming wordt over gegaan, daar in de vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt. Onder heftige uitroepen van den heer Overhand heeft de stemming plaats. Het voorstel wordt aangenomen met 10 tegen 9 stemmen. (Vóór stemmen Mevr. Riesz. en de heeren Muylwijlc, van Wijnen, Bokhoven, Dr. de Raadt, Lafeber, Dr. Hoffman, Pot- harst, Kamphuizen en Sanders.) Nu komt in stemming het voorstel, zooals het door B. en W. is ingediend (brué van 5689.77). Dit voorstel wordt verworpen met 5 te gen 14 stemmen. (Vóór stemmen de heeren van Wijnen, Koemans, Lafeber, van Staal en Middelweerd.) Dor deze verwerping komt nu het voorstel der Fabricage-Commissie, een brug van 3884.82. Dit voorstel wordt aangenomen met 11 te gen 8 stemmen. (Vóór stemmen Mevr. van ÜantzigMelles en de heeren Koemans, La feber, van Staal, Overhand, Prevo, Fokkers," van Vliet, Heerkens, Middelweerd en San ders). Bij deze stemmingen was wethouder Don ker nog niet aanwezig. Het voorstel tot reorganisatie Gemeeh- te-Becretarie. Inrichting van werk kamers voor de wethouders en gewij zigde inrichting in verband daarmede van het Raadhuis en de bovenverdie ping van het Waaggebouw. De VOORZITTER geeft de gelegenheid over het voorstel in zijn geheel te beraad slagen. De heer POTHARST (r.k.) is geen tegen stander van het voorstel. Spr. vindt de .pri mitieve toestand, die thans heerscht, een schandaal voor een stad a's Gouda, echter het financieele bezwaar is niet gering te achten. Spr. is tegen het aanvullingsvoorstel om de afd. controle en verificatie weg te nemen van de Secretarié. Het komt hem voor dat de Secretaris het hoofd ook over die af- di-eling Wioet bljjven. Dit voorstel bedoelt tot invoering van een contrale boekhouding te koraert. Daar is spr. niet voor. De heer MUIJLWIJK (a.r.) herinnert aan de besprekingen over de controle-afdeeling in het voorjaar gehouden; de conclusie was toen dat hetgeen men thans voorstelt, aan merkelijk duurder zou worden. Het oordeel an den secretaris zou spr. gaarne hebben gehoord. Ook meent spr. dat twee kamers voor de wethouders een luxe is, zoo noodig kan de Raadzaal door de wethouders ge bruikt worden; men moet met de gemeente- financiën rekening houden. Een afzonder lijke af deeling controle is ook in andere ge meenten gelijkstaande met Gouda, geen ge woonte. Mevr. RIESZ (v.b.) is niet vóór het voor stel omdat de gemeente-financiëneen der gelijke uitgaaf niet permitteeren; afzonder lijke wethouderskamers met fauteuils van 60.pluchette gordijnen enz. acht spr. onnoodige luxe. Spr. vindt het voorstel on verantwoordelijk en is er verbaasd over dat het eerste werk van den democratischen Raad in strijd is met de pricipes, die aan die zijde worden gehuldigd. De heer KAMPHUIZEN (c.h.) Hjkt het voorstel een baantjesscheppery op groote schaal, we kennen nog niet de gevolgen wel ke er aan vastzitten. Jarenlang is op de se cretarie gewerkt om tot bezuiniging te ko men, dank z(j den secertaris en diens perso neel is men daarin geslaagd en nu gaat men met dit voorstel de besparing over boord werpen! Spr. begrijpt niet waarom nu nog een afzonderlijk vóorstel moet komen om die controle-afdeeling afzonderlijk te maken. Dat acht spr. onnoodig. Ook de gewijzigde financiering begrjjpt spr. niet. Spr. behoudt zich de bepaling van zjjn stem voor of tegen het voorstel voor. De heer OVERHAND (s.d.) verleent gaarne steun aan het voonstel en acht de ®p merking van den heer Potharst omtrent den primitieven toestand juist. J3pr. stelt zich voor dat de inrichting der werkkamers wel sober zal worden. Had men jaren geleden die kamers ingericht èn daar naar behooren het werk verricht, dan had men nu niet voor het feit gestaan van een debacle. Spr. wijst er op dat in het voorjaar reeds betoogd is dat de afd. controle een onafhankelijke afdee- ling zou zijn onder de auspiciën van B. en W. Dr. HOFFMAN (r.k.) zegt als oud-wet houder eenige ervaring te hebben op dit punt. Ged. Staten van enkele provinciën hebben zelfs geen eigen kamers, maar voor hen is altijd een kamer te krijgen. Als wet houder heeft hij het herhaaldelijk ondervon den dat hij van het kastje naar den muur werd gestuurd, zoodat hij in zyn eigen wo ning zelfs in zjjn spreekuur, de menschen moest ontvangen. Wat spr. tegenstaat is dat voor het meubilair geleend moet worden. Spr. vindt er iets onwaardigs in, dat de ge meente haar meubels koopen gaat op afbe taling! De heer MIDDELWEERD (r.k.) 'juicht het voorstel toe, een prettige omgeving noopt tot werken. Spr. verzoekt de meubi leering door de Goudsche ingezetenen zoo mogelijk te doen geschieden. De heer BOKHOVEN (v.b.) heeft bezwaar tegen de late indiening van het voorstel, één a anderhalve dag voor de behandeling, waar door het voor inenschen met een drukke werkkring bijna onmogelijk is het te bestu- deoren. Spr. verzoekt hiermede in het ver volg rekening te willen houden. De haast waarmede dit voorstel den Raad is aangeboden komt in dit voorstel ook tot uiting. Dit is ongewenscht, waar het hier zulk een belangrijk voorstel betreft ook voor de toekomst 1 Uit de wijzigingen in het oorspronkelijke voorstel blijkt dat ifleze zaak overyld benan- deid is. Spr. kan zich goed begrijpen dat een wet houder van financiën, die evenals de heer IJsselstijn inderty'd, werk van zyn zaak maakt, prijs stelt op een behoorlijke werk kamer, ook voor den wethouder van de be drijven is de inrichting van een werkkamer nu toch verbouwing van het kantoor der Lichtfabrieken plaats heeft, geen bezwaar, maar voor de andere wethouders vindt spr. een aparte werkkamer overdadig! Ook heeft spr. bezwaar dat men den secretaris, by wien de leiding steeds in goede handen is ge weest, een deel van zijn taak afneemt, door de controle-afdeeling geheel zelfstandig te maken. Wethouder v. STAAL (s.d.) zegt dat des tijds besloten is de afdeeling controle niet los te maken van de secretarie, maar sinds- in is er gekomen een nieuwe raad. Wij, s.-d., zegt spr., stonden op het standpunt dat het wèl moest gebeuren, maar een brute overmacht heeft dat belet! Spr. herinnert den Raad aan de bespreking dezer materie, waarbij de heer Veenstra tegenwoordig was. Waar het colege, én in de allereerste plaats de betrokken wethouder, verantwoordelijk is voor de financiën, behoort die afdeeling los te staan van de Secretarie. Dat de heer Muylwyk zich tegen het vorfr- stel verzet, kan spr. zich begrijpen, daar deze als wethouder de administratie van den gemeente-ontvanger in 5 minuten contro leerde en spr. daarvoor 4 uren noodig heeft. Spr. vindt het een gemis een goede kamer voor den arbeid van een wethouder. Nu is d" toestand dat deze rondloopt als eeh los loopend varken en hier en daar moet aan kloppen, inplaats van een eigen vertrek te hebben, waar men ernstig kan werken, rus tig studeeren en een archief kan maken. Het spijt spr. dat Mevr. Riesz niet ziet de voor- deelen van de reorganisatie, welke een ab solute bezuiniging en nog niet aan te toonen winst zal brengen. Spr. zegt dat een luxe fauteuil meer kost dan 60.—. Het prestige moet het gemeentebestuur tegenover auto riteiten van eiders handhaven. Wat dr. Hoff man zeide van koopen op afbetaling is aar dig voor de courant, maar dat geldt voor de geheele leeningpolitiek! Dr. HOFFMAN (r..): Populair! Wethouder VAN STAAL (s.d.) zou het onbillijk vinden als de huidige belastingbeta lers geheel met de uitgaaf werden belast, waar deze meubelen een jaar of tien zeker meegaan. Spr. gaat de totstandkoming van het voorstel na en zegt dat het is getoetst aan het oordeel van alle chefs van den stadhuis- dienst. Deze zijn unaniem voor deze reorga nisatie. Dat de heer Bokhoven zegt dat de 2 andere wethouders geen kamer noodig hebben, noemt spr. een kleinzielig stand punt. De VOORZITTER: Dat is geen goed woord daar moet U een ander woord voor zeggen! Uw vocabularium is groot genoeg! Wethouder VAN STAAL (s.d.) Ik weet er geen ander woord voor. Het is kleine cri- tiek om wethouders in te deelen in trapjes #en rangen! Dr. Hoffman (r.k.) U hebt een Departe ment, de andere een afdeeling! Weth. v. STAAL (s.d.) zegt dat alle vier de wethouders voor denzelfden arbeid staan, zjj stellen zich dezelfde taak. t Is toch geen luxe voor ons zelf? We zitten hier toch niet voor onze lol...! (Gelach.) Dat men in andere plaatsen de contróle- afdeeling niet heeft gescheiden van de Se cretarie, zegt spr. niets. Het zal wel meer gebeuren dat Gouda het voorbeeld moet ge ven. Dan kan men het navolgen! Wat betreft of er rekening wordt gehou den met de Goudsche industrie, Spr. kart mededeelen dat van 7 firma's die uitgenoo- digd zyn offerte te maken er 5 ingeze tenen dezer gemeente zyn. Wethouder DONKER (r.k.) drukt zyn spyt uit dat de heer v. Staal de in het voor jaar aangenomen motie in het geding heeft gebracht. Spr. voelt wèl voor overleg met de amb tenaren, maar niet voor het tot stand bren gen van een voorstel door hen. Spr. is er r.iet voor dat de Secretaris geen toezicht meer zal hebben over de afd. controle en rificatie. De ambtenaren dier afdeeling zul len wèl, doch hun hoofd niet onder toezicht van den Secretaris staan! De Secretaris moet op de hoogte zyn van de financiën by de samenstelling der voorstellen en de behandeling daarvan. Het is een ingrijpen in de macht van den Secretaris ,die niet te pas komt. Dezelfde oontröle was te bereiken door de instructie te wijzigen. Wethouder KOEMANS (r.k.) beschouwt de afd. Controle als de accountantsdienst der gemeente. Het is noodig dat die afdeeling volstrekt onafhankelijk is. Het spyt spr. dat twee oud-wethouders tegen het voorstel zyn, omdat zy met de situatie ten stadhuize be kend zyn. Spr. heeft 4 jaar zyn woning voor bureau moeten openstellen! De inrichting is niet luxueus, er staan geen Kuilenburger- tjes! (Gelach). In geen enkel gemeentehuis zyn de wet houders zoo slecht gehuisvest arts hier! Dr. HOFFMAN (r.k.) Dat is waar! De VOORZITTER zegt dat het geheele voorstel niet direct zóó uit de smeltkroes der besprekingen is gekomen. Niet in alle opzichten was de secr. het met ons eens, niettemin heeft de secretaris op ons ver zoek met de hoofden van dienst overleg ge- pleegd. Spr. geeft een overzicht van den voorarbeid van het voorstel en beantwoordt de verschillende sprekers. Het gaat wel snel. B. en W. werken hard, en er zijn wel onvolkomenheden. Spr. wil die voorzoover ze hem zelf betreffen voor zyn rekening nemen. Toen dit college gevormd was, is de behoefte gevoeld eigen vertrekken te heb ben. Spr.'s persoonlijke méening is om de wethouders in de gelegenheid te stellen on der gunstige omstandigheden te werken. In hi't college is geen eenstemmigheid ten op zichte van het losmaken der afdeeling con trole en verificatie. De taak van de verifi cateur is wel belangrijk, doch deze kan even goed worden verricht als de afdeeling blijft een onderdeel van de secretarie. Replieken. De heer POTHARST (r.k.) repliceert en zegt dat hetgeen de heer Veenstra gezegd heeft, door den Raad niet juist werd geacht. Het gezond verstand stond aan de zyde van den heer Pot. Spr. komt er tegen op als zou een br.ute meerderheid het pogen der S. D. A. P. in het voorjaar hebben verijdeld. De heer MUIJLWIJK (a.r.) merkt op dat de inrichting van de Waag een concierge zal eischen. Spr. betreurt het dat de heer van Staal zijn voorgangers beschuldigt zonder eenig bewijs daarvoor bij te brengen. Dr. HOFFMAN (r.k.) zal zoo vaak hij hoort van „brute meerderheid" tegen die uitdrukking protesteeren. De leden van den Raad zitten hier naar den geest der gemeen tewet om het algemeen belang te behartigen. Spr. verzoekt den Voorzitter dergelijke uit drukkingen niet meer toe te laten. Mevr. RIE&Z (v.b.i i« van oordee| dat de overheid het voo/beeld van soberheid moe4 geven. Spr. meent dat met een beetje over leg, geen 4 kamers noodig zijn. Ook wij4 spr. op de late toezending van het voorstel, hetgeen inlichtingen vragen en besprekin gen houden, belet. De heer BOKHOVEN (v.b constateert dat al hetgeen hij zegt de byzorfdere be langstelling van wethouder van Staa' heeft. Spr. merkt op dat uit de uiteenzetting wer kelijk is gebleken dat het voorstel te haastig is behandeld bij B. en W. Spr. blijft er bij dat de controleur op het Stad huis thuis behoort en onder den Secretaris l.ehoont te staan. Wethouder VA'N STAAL (s.d.) verschilt met den heer Donker van meening dat de Secretaris de financieele politiek niet Ir. handen moet hebben. Spr verklaart dat ten opzichte der financieele politiek en admi nistratie de meening der S.D.AJ1. de juiste wds. Spr. zegt hier niet te zitten voor htt plei-zier van de heeren. Spr. zit hier om een democratische politiek te voeren. De VOORZITTER: Wy vragen niet voor wiens pleizier U hier zit! Weth. v, STAAL (s.d.) zegt dat hy niet als wethouder zou zitten als het aan den heer Potharst lag. Spr. zal geen misbruik maken van de positie, zooals vroeger ge schiedde. Met zyn opvattingen luistert spr. onbevangen naar gezonde argumentatie (Een st em: Dat '.s sterk!) Spr. zal nooit opzien tegen aanhouding van een voorstel maar men verlate het standpunt van het oefenen van kleine critiek. Ten slotte zegt spr. dat een concierge op het Waaggebouw- niet noodig is. Tot Mevr. Riesz zegt spr. nog dat wanneer deze geen tyd had tot studie, zy ook geen ernstige critiek moet oefenen. De heer MUIJLWIJK (a.r.) Moet u d» Waag zelf open doen? Weth. v. STAAL (s.d.) De deur van de Waag staat eiken dag open, 't is een prima gebouw, dat stond te veiwaarlpozen. Er zal gevestigd worden het bureau Verificatie en het bureau van den wethouder der gemeen- tefinanciën, er za! een wachtkamer zyn met stoeltjes, waar men kan binnengaan. Alleen is er een werkster noodig om de lo kalen stofvrij te houden. De algemeene beschouwingen zyn hier mede geëindigd De VOORZITTER geeft thans gelegen heid tot gedetailleerde bespreking, aller eerst over de Personeels aan gele genheden. Wethouder DONKER (r.k.) zegt dat de heer van Staal bij B. en W. anders handelt dan hy in den Raad spreekt. Spr. heelt zulks tweemaal ondervonden. De VOORZITTER wijst den heer Donker er op dat het een goede gewoonte is, om datgene wat in de Wethouderskamer, be handeld is, voor zich te houden tena(} het algemeen belang anders eischt. Wethouder DONKER (r.k.): Dan moet U den heer v. Staal ook ontzeggen daarover te spreken. De VOORZITTER heeft met het gespro- kene bedoeld te tejrgee dat hjj niet de een, wethouder wel en de andere wethouder niet de gelegenheid geeft minder pretti-e dingen te zeggen. De goede verhouding™ worden gediend dat men in het College van B. en W. elkaar de waarheid zegt en in den Raad de voorstellen afdoet. Het eerste onderdeel „de Personeelsaan gelegenheden" (koeten 513.89) wordt z. h. st. aangenomen. Het tweede onderdeel „De inrichting der Wethouderskamers" kosten 7327.63 wordt met 3 stemmen tegen aangenomen. Tegen Mevr. Riesz, en de heeren Bokhoven pi, Mkiylwyk. Het derde onderdeel ,J)e wyze van fi nanciering" wordt aangenomen met 2 stem men tegen. Tegen Mevr. Riesz en de heer Bokhoven. Het voorstel in haar geheel komt daarop in stemming en wordt met 3 stemmen te gen aangenomen. Tegen Mevr. Riesz en de heeren Bokh,- ven en1 Muylwyk. Het voorstel tot wijziging van h« raadsbesluit van 29 Augustus j.l. tci verkoop van grond aan den heer I) Stuurman. Voorgesteld wordt dezen grond te ve>- koopen aan de heeren P. v. d. Hoek en J Ph. den Hertog. Z. h. st. aangenomen. Het voorstel tot onderhandsche aanbe steding van het maken van de brug in den toegangsweg naar het abattoir De heer MUIJLWIJK (a.r. betreurt het dat de teekening van Werkspoor niet is over gelegd om te zien waar het groote verschil in prys in zit. De teekening van de Goud sche Machinefabriek is solide maar niet fraai. Spr. wil voorstellen iets meer toe te staan om eenige versiering aan te brengen daar de brug voor dat stadsdeel toch te een voudig is. Dc heer BOKHOVEN (v.b.) juicht het toe dat de Goudsche industrie de opdracht krijgt. Het zeer groot verschil bij aanbeste dingen in ijzerwerken kan men telkens zien tegenwoordig. Spr. constateert ondeugend dat dit een onderhandsche aanbesteding is van het college! De VOORZITTER ziet er het ondeugende niet van in« De heer FOKKERS (s.d.) wijst op de in consequentie van den heer Muylwyk, die te gen luxueuse inrichting van wethouderska mers is en nu zegt dat deze brug niet mooi genoeg is. Er moet zijn een brug die vol doende sterk is en daarbij zoo goedkoop mo gelijk Wethouder v. STAAL (g.d.) is dankbaar voor den steun van de heeren Bokhoven en Fokkers en heeft daarop niets meer te zeg- gen. De heer MUIJLWIJK (a.r.) repliceert Spr. begrijpt die bestrijding niet en stelt voor 250.voor eenige verfraaiing. De heer v. VLIET (s.d.): Welke versie ring? Wethouder v. STAAL (s.d.): Een paar harlekijns. De heer v. VLIET (s.d.) ziet de mogelijk heid niet in aan de brug versiering aan te brengen. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Af- en overschrijvingen op de gemeente- begrooting dienst 1927. Aangenomen. Rondvraag. De heer OVERHAND (s.d.) meent dat de Voorzitter by de behandeling van het eerste punt in stryd heeft gehandeld met het Re glement vanOrde. Voorts vraagt spr. wanneer hy schrifte lijk antwoord krygt op zyn vragen gesteld in de vergaderingen van 14 Juni en 21 Aug. omtrent de rioolbuizen die in Kort- Haarlem 30 c.M. hooger zijn gelegd dan in het bestek is aangegeven. Ook vraagt spr. of de aangelegen heid Kluitenber g-v. d. V e n niet te lang op zich laat wachten. Wethouder v. STAAL (s.d.) zegt ten aan zien der rioleering dat de zaak by Plaatse lijke Werken wordt bezien met de andere plannen. Er zyn moeilijkheden en vriend Overhand moet wachten tot de materie aan de orde komt. De heer OVERHAND (s.d.): Dat heeft er niks mee te maken! De VOORZITTER verzoekt den heer Overhand een minder dreigende houding aan te nemen. De heer Overhand doet alsof B. en W. in verzuim zijn. De zaak v. d. Ven- Kluitenberg is in onderzoek. B. en W. stel len zich voor binnenkort mededeelingen te doen. Spr. maakt den heer Overhand een com pliment over de bestudeering van het Re glement van Orde, maar zegt dat het regle ment van orde is nageleefd en in de toe komst ook nageleefd zal worden. Spr. zal er niet tegen opzien den Raad mede te deelen als hy zich vergist heeft. Het betreffende goval was naar spr.'s oordeel een niecnr voorstel en niet een amendement. De heer POTHARST (r.k.) vindt het niet toelaten om in derde instantie te spreken onbillijk. Spr. heeft bezwaar tegen eey spreekuur van den wethouder van Onderwy» van 1010^ uur en ziet daarin schade voor het onderwijs. Ook vraagt spr. hoe het staat met de onderhandelingen tusschen de ge meente en de Goudsche Waterleiding My. om korting te krijgen op geleverd water De VOORZITTER acht tweemaal spreken voldoende. Het is goed dat de Raad zich De- perking oplegt. Het is spr.'s taak de kort- leid en zakelijkheid der behandeling van voorstellen te bevorderen. De waterleiding- aangelegenheid is in onderzoek. Wethouder v. STAAL (s.d.) zegt dat MJ spreekuur van den wethouder nog altya van 45 uur. Éénmaal is, in verband m be.-prekingen in het College, het uur veran- derd. faf Wat de waterleiding betreft zegt spr. niet tevreden te zyn geweest met een voor® der directie waarbij 6000.zoil besteed tot verlaging ten behoeve der indus trie. Spr. heeft het voorstel weder naar directie gerenvoieerd, omdat de winst o de geheele linie moet worden verdeeld* Dr. HOFFMAN (r.k.) zegt in vertap met het gesprokene door den heer v. van democratische meerderheid, dat o*-. K. party is een eenheid, dat de party kent democraten maar katholieken. verwacht daarover bij de begrooting klaarheid. Wethouder KOEMAN (r.k.)Daar W U op rekenen. De VOORZITTER: U wydt 'n beetje te ver uit. Dat is een zaak voor de begrootin?. De heer HEERKENS (r.k.) acht het ge- wenscht dat by het formeeren van een commissie, over het Slachthuiabedryf er slagers in worden gekend. Zonder de oj»- merkingen van Dr. Hoffman zou spr. bij de alg. beschouwingen toch wel zyn stand punt uiteengezet heöben. De VOORZITTER zegt dat de Slachthu.»- zaak in de volgende byeenorost in bespre king komt. De heer MUYLWIJK (a.r.) vestigt de aandacht op het spoedig inhuren van den voor Volkstuintjes bestemden grond, daai het anders voor bewerking van den grond te laat wordt. pe VOORZITTER antwoordt dat de zaak in de commissie voor het Woningbedrijf wonlt behandeld. Mevr. RIESZ (v.b.) heeft vernomen dat een door Dortland's Expeditiebedrijf ge huurd stuk grond wordt onderverhuurd voor opslagplaats van grint en zand, welke op slagplaats niet behoorlijk is afgesloten, zoodat de omwonenden veel hinder van steenen gooien ondervinden. Wethouder v. STAAL zegt toe de zaak te zullen onderzoeken. De openbare vergadering wordt daarop tegen 11 uur gesloten. STADSNIEUWS. GOUDA, 8 Nov. 1927. Reorganisatie der Gemeente-Secretarie. De Gemeenteraad heeft gisterenavond be sloten tot reorganisatie der gemeente-secre- turie. In plaats van den bestaanden toestand komen nu ter Secretarie 4 afdeelingen, n.l.: Afd. I Algem. Zaken, Sociale Aangelegen heden, Archief, Registratuur en Expeditie. Afd. II Financiën en Belastingen. Afd. III Onderwijs, pensioenen en perso neelszaken. Afd. IV Bevolking, Burg. Stand, Militaire Zaken en Kieswet, elk onder leiding van een hoofdcommies, be nevens een geheel op zichzelf staande en buiten de Secretarie in het Waaggebouw on der te brengen afdeeling Controle en Veri ficatie der Financiën. Hieruit vloeit voor de lVa maand van 1927 door bevordering van personeel en aanstel ling van tjjdelyke ambtenaren voort een kostenbedrag van 513.89. Voor de wethouders zullen werkvertrek ken worden ingericht: ten stadhuize voor de wethouders Koemans en Lafeber, in het Waaggebouw voor den wethouder van Staal en in het kantoorgebouw der Gemeente- Lichtfabrieken voor wethouder Donker. De kosten hiervan bedragen 7327.63. Wij verwijzen voèr heden verder naar het verslag in dit blad. Uitslag aanbesteding Rioleering in „De Korte Akkeren". Hedenmiddag had ten Stadhuize de in schrijving plaats voor: „H®t maken en uit breiden van de rioleeringswerken in het Stadsdeel „De Korte Akkeren" alhier", overeenkomstig art. 25 van het desbetref fend bestek no. 104. Er waren 21 inschryvingsbiljetten bin nengekomen, en wel van de firma's: A. Schoorl, Haarlem voor a 18720.— voor b 19000.—; E. Sanders Co., Gouda voor a en b 19363. P. Stigter, Ammerstol voor a 19894. voor b 19300. Th. J. van Dijk J. Peeters, Gouda voor a en b 20726. H. Groenendal, Nieuwendyk voor a 20900. voor b 20300.—; J. H. de Wilde, Gouda voor a en b 20900. N.V. Aannemersbedrijf v.h. Zanen Verstoep, Gouda voor a 21940.—; voor b 21740.—; N.V. Beton- en Woningbouw Maatsch., Gouda voor a en 21970.— M. Bakker, Bergambaeht voor a en b 22734. W. Molenaar, Gouda voor a en b 22800. N.V. Aannemings-iMaatsch. van Dongen en van Boven voor a en b 22890. N.V. Aptel vl,.. Th.'Blyleven voor a 22940. voor b 22440. W. Süedrecht, Waddinxveen voor a en b 23184. W. A. Verbruggen, Gouda voor a 23900. voor b 23700.— Andr. Verhage, Made voor a 24250.—; voor b 24000. C. van Verwater, Maide voor a en b 24787. A. Zaïjen Pz., Ammerstol voor a 24480. voor b 23800.—; J* A. G. J. Krap, Utrecht voor a 23933. voor b 23433. W. Ooms Cz., Ammersol voor a 24900. voor b 24200.—. P. Kunst, Maasland voor a en b 24970.—; uiberts v. Zeventer, Vught voor a en b 25090. Cursus in Autogeen Lasschen en Snijden aan de Nijverheidsschool. Aan de Nijverheidsschool is vanaf giste ren ook een cursus geopend voor autogeen 'asschen en snyden. Gisterenavond is de eerste cursus aange vangen, nadat tevoren in een bijeenkomst van de cursisten in tegenwoordigheid van den voorzitter der school, den heer P. D. luylwyk, en den directeur der school als mede het bestuur van de afd. Gouda van oen Bond van Smedenpatroons op de betee-, WM8 van dezen cursus de aandacht is ge vestigd. De heer Roozenschoon uit Utrecht, voor- tter van den Ned. Bond van Smedenpa- na 660 welkomstwoord van den ,„_r ™uulwyk op het groote belang van de- n£LÜ?r8U8i die door het initiatief van den "irepteur der school en de afd. Gouda van van Smedenpatroons tot stand is ^Dracht. Spr. wees op de noodzakelijkheid °'kom®n. Kennis van het autogeen las- ^nen en snijden, zonder welke men te zeer °an gevaar wordt blootgesteld. e cursus welke door den heer van der Boom voor de firma GL L. Loos en Co. te Amsterdam wordt gegeven, en waarvoor zich 26 deelnemers hebben aangemeld, het meerendeel zoons van of smedenpatroons uit Gouda en omgeving, beoogt in 13 lessen in zicht te geven in het autogeen lasschen en snyden van alle metalen met zuurstof- en carbid gasvlam, hoe zuurstof wordt gewon nen en gecomprimeerd, hoe en waarvan car bid wordt gefabriceerd, terwijl een demon stratie zal worden gegeven van de werking van een acyteleengas ontwikkelaar, lasch- en snijbranders, reduceerventielen, het las schen van werkstukken van verschillende metalen. Aan het eind «van den cursus zal aan de deelnemers een diploma worden uitgereikt. Een 50-jarig jubileum. De Firma M. J. Oosterling Zonen Hoogstraat alhier, herdenkt heden haar 59- jarig bestaan. Deze oude zaak mag zich nog steeds i-r een bloeiend bestaan verheugen. Ledenvergadering Soc. „Ons Genoegen". Het bestuur van de Soc. „Ons Genoegen" heeft de leden opgeroepen tot een ledenver gadering op Maandag 14 November de9 avonds 8 uur. De agenda vermeldt o.i Benoeming van een commissie van drie leden, belast met het nazien der rekening der Sociefeit, dienstjaar 19927/'28. Mededeelingen en voorstellen van het be stuur inzake de verwarming der Sociëteit c.a. en de dekking der kosten daarvan. Verkoop van tijdschriften en nieuwspa pieren. De N.V. Nederlandsche Middenstandsbank. Naar wy vernemen zal het kantoor van de N.V. Nederlandse! met ingang van Donderdag 10 November worden verplaatst van Turfmarkt 120 de Oosthaven 58, het bankgebouw waar de Boazbank gevestigd was. Voor het Kerstfeest in het Van Iters Het Kerst-Comité voor het van Itei Ziekenhuis, bestaande uit Mevrouw Gaar landtde Kat en Mevrouw Cleyndert- Schalk verzoekt ons onder de aandacht te brengen van onze lezers en lezeressen, dat dezer dagen de jaarlijksche kwitanties aan de vriendelyke scherkers zal worden aan geboden, en weder hier en daar een 'yst za' gepresenteert worden, waarop zy, die ei mede iets voor voelen, aan de zieken een prettig Kerstfeest te bezorgen, kunnen tee kenen. „De Pelikaan" 1907—1927. Naar wy vernemen zal het Zaterdag 12 Nov. a.s. 20 jaar geleden zijn dat de Stoom- ververy en Chemische Wasschery als af zonderlijke afdeeling van „De Pelikaan" werd opgericht. In deze 20 jaar heeft het badrjjf ziel: zóó krachtig ontwikkeld dat het thans aan 40 arbeiders werk verschaft en tot de best ingerichte bedrijven op dit gebied mag wor den gerekend. De uitdeeling van soep. De Vereeniging tot bereiding en uitdee- «ling van economische soep zal binnenkort weer met de uitdeeling van soep aanvangen. Het bestuur zal een dezer dagen hare lysten ter teekening aanbieden. Burgerlyke Stand. GEBGREN: 3 Nov.: Hillegonda Maria, d. v. A. H. Vreeswijk en C. H. Droog, No- belstraat 8. 4 Nov.: Jacoba Jantina, d. v. J. Pol en J. A. Stadlander, Drapiersteeg 8; Hendrik z. v. H. W. Spruyt en A. Meijer, Heerer.- straat 132. 5 Nov.: Arnoldus Martinus, z. v. H. de Bruin en W. N. van Oostenrijk, Muilen- poort 2; Cornelis, z. v. J. P. Bruikman en J. A. van der Zwalm, Coornhertstraat 6; Margaretha, tl. v. B. Smits en M. van der Post, Groeneweg 77. 6 Nov.: Adrianus Maria, z. v. A. van den Nieuwendyk en C. Heijneman, Vrouwen- steeg 35; Elizabeth, d. v. H. M. Barendse en E. Planken, v. Stryenstraat 44. 7 Nov.: Leendert Hendricus, z. v. T. A M. Spee en P. Verhoef, Boschweg 27. OVERLEDEN: 4 Nov.: Klaas Hey, 84 j. Abraham van Reede, 76 j. 6 Nov.: Johanna Hubert* Veenendaal, 18 jaar. Agenda. 8 Nov. 6% uur. Gouderak Gemeenteraad. 9 Nov. 8 uur Nieuwe Schouwburg. 8e Abonnementsvoorstelling. UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. De heer H. J. Heymans, gemeente-veld wachter alhier herdacht op Zaterdag 'o dezer zyn 25-jarige dienstvervulling in deze gemeente. Die dag i# voor hem niet onop gemerkt voorbijgegaan. Om half elf des morgens werd hij met zijne familie thuis per auto afgehaald. In de Raadzaal werd hy eerst toegespro ken door den Edelachtb. heer P. A. Colijn Burgemeester, die zyne verdiensten als po litieambtenaar naar voren bracht en hem als stoffelijk blyk van waardeering namens de gemeente overhandigde een goud hor loge met inscriptie. De Gemeente-Secreta ris richtte daarna tot hem het woord tolk van de ambtenaren e»i bood hem eer. gouden horlogeketting aan. Namens de burgerij werd hem in* een geestige toespraak door den heer A. H. van Gelderen aangeboden een schrijfbureau met stoel. Vervolgens werd „hij toegesproken do »r Jhr. de Muralt, Burgemeester van Ter Aar en Eere-Voorzitter van de Afdeeling Al phen en omstreken van den Algemeeren Nederlandschen Politiebond, van we'ke af deeling dé jubilaris Voorzitter is, die hem namens de leden een klok overhandigde. De Ed.Achtb. heer E. G. Konings, Bur gemeester van Overschie, oud-Secretaris van Boskoop richtte daarna tot hem het woord en verraste hem met een vulpenhou der. De heer van Beele hoofdagent van politie te Alphen a. d. Rijn bood hem namens ver schillende collega's die geen lid zijn van bo vengenoemde afdeeling, maar toch in waar deering voor den jubilaris niet wilden ach terblijven, een meerschuimen pijp aan. Tevené werden nog vriendelijke woorden tot hem gesproken door den heer van Eylc. Majoor van de Ryksveldwacht in de brigade Alphen a. d. Ryn en de heer van Kujjk uit Scheveningen. De jubilaris was zichtbaar aangedaan voor de groote belangstelling hem betoond. De heer van der Meulen commies ter Secre tarie vertolkte zyne gevoelens en bracht in welgekozen woorden alle aanwezigen hartelijk dank. Het officieele gedeelte was hiermede be ëindigd. Het verdere gedeelte vin den dag mocht de jubilaris ten zijnen huize groote belangstelling van de burgerjj ondervinden en met voldoening zal hy dan ook op dezen dag, die voor hem tot een feestdag is ge maakt, steeds kunnen terug zien. De tooneelclub „Amicitia" alhier heeft aan de commissie tot bestrijding van T.BjC. 75 kunnen afdragen, zjjnde de netto opbrengst van de gehouden liefdadigheids- tentoonstelling. Mej. P. Bakhuijzen, kweekelinge aan de Chr. School in de Nieuwstraat alhier, is benoemd tot onderwyseres aan de Juliana- school te Woerden. HAASTRECHT. Bjj de gemeente-politie zjjn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden nikeler: Dames-armbandhorloge. Zondagmiddag omstreeks 5 uur had al hier op het Marktve.d een aanrijding plaats tusschen een personen-auto en een honden kar, bestuurd door een zoontje van den landbouwer M. de G. alhier Naar oogge tuigen verzekerden reed de auto aan de lin kerkant van de straat. Het zoontje van de G. kreeg een wondje in het gezicht, terwijl tie kar werd stukgereden, waart)ij ook de hond geraakt werd. Door den onbezoldigd Rjjksve'dttoftchter K. S. alhier werd j.l. Zaterdag bekeurd we gens het visschen in de Groote Haven een zekere C. H. D. wonende aldaar. Toen S. den hengel wilde inbeslagnemen, ondervond hy daarby zoovee! tegenstand, dat D. bo vendien wegens wedertpanr/gheid geverba liseerd werd. I STOLWIJK. De raad dezer gemeente kwam gister avond onder voorzitterschap van Baron van Hemert tot Dingshof bijeen Tegenwoordig waren alle leden. De notulen der vorige vergadering wer den gelezen en onveranderd goedgekeurd Ingekomen waren de volgende stukken: Procesverbaal van kasopname by den gemeente-ontvanger. In kas was 6865.45. Een adres van den hegr Dullemond om- trent-kwijtscheldirtg van :H' beHrag, het door hem te veel ontvangen salaris, hetwelk voor prae-advies in handen was gesteld van B. en W. B. en W. adviseefen tot terugbeta ling. De heer Both zegt dat door hem onder zoek is gedaan in deze zaak en dat de be noeming is geschied op een salaris van 2500.Spr. is voor kwijtschelding. De Voorzitter antwoordt dat het salaris by de wet is geregeld. De heer Both merkt op dtt het salaris op de aanstelling staat, dit moet door de Secretaris zjjn gedaan. De Voorzitter vindt het een zeer onaan genaam geval maar hjj meent dat uit een billykheidsoogpunt het niet kwijtgescholden kan worden. De heer Both merkte op dat de heer Duliemond indien hij dit by zijn benoeming had geweten, zeker niet naar het Beiersche sche was gekomen. De Voorzitter zeide van meening te zijn dat by het vertrek van de eene gemeente naai de andere de onderwijzers geen voor keur genieten, men njoet het dus nemen zooals het is. De heer Both vindt het salaris van den heer Dullemond dat door de nieuwe rege ling gebracht is van 2500 op 2000 wel voldoende maar wanneer de betrokkene nog 20 per maand wordt gekort is dit een ramp voor zyn gezin. De Voorzitter: Hetzelfde is het geval met Mevr. v. Dokkumde Koning. De heer Dógtecom: Wie geeft de aan stelling? De Voorzitter: Deze is door den Secre taris geschreven. De heer Dbgterom: Dan is die aanstel ling toch fout, indien een kalaris van 2500 is genoemd. De Voorzitter: Het is geen gewone fout. De wet is verkeerd uitgelegd. Daar is niets aan te doen. Het college van B. en W. staat hierin niet alleen. Ook in de vakbladen is dit, nataiurlyk ter goeder trouw, zoo uitge legd. De heer Both: We hebbert in den heer Dullemond in het Beiersche een goed onder wijzer. Spr. zou het jammer vinden wan neer dit een motief tot vertrek zou worden. De Voorzitter: Voor een jonge man, we ke hoofd van een school in het Bèiersche Is behoeft dit geen motief te zijn. Het is van zelfsprekend dat hij zal trachten vooruit te komen. Het aangevoerde is niet steekho - dend. Spr. voelde veel voor kwytscheldin<» en nog dj>et hy dit, maar tegenover anderen gaat het niet. Willen de heeren anders, het is f$r. goed. doch dan ook Mevr. v. Dok kumde Koning. Er is geen fout gemaakt, het is alleen een verkeerde uitlegging der wet, er is niets aan te doen. Voor Mevr. v- Dokkum is het ook niet prettig. Deze Is weduwe en heeft voor 2 kinderen te zorgen en moet daarby ook een hulp in de huis houding hebben. De heer Verdoold: Indien de heef Dulle mond inplaats van te veel, te weinig hai ontvangen, zou hy met 2500 ook niet te vreden z\jn geweest. De Voorzitter: Heeft een der heeren eer voorstel De heer Both: Ik stel voor het bedrag te schenken. In stemming gebracht werd het voorstel verworpen met 3 tegen stemmen. Voor stemden de heeren Burger, Both en Gravel andt. De heer de Graaf stelt voor belden een gel Ijk bedrag te schenken, dit zal ongeveer zyn 200.voor ieder. Voor stemden de heeren Burger, Both, Graveland en de Graaf. Tegen de heer Dogterom en de bei de wethouders. Door enkele leden werden nog opmerkingen over dit besluit gemaakt, de Voorzitter zeide echter de zaak is nu beslist en is niet meer aan de orde. Schrijven Ged. Staten omtrent wijziging verordening Burg. Armbestuur in dier voe ge dat geen armlastige personen mogen worden opgenomen in gezinnen waar chro nische ziekten heerschen. Art. 18 der genoemde verordening zal alzoo worden gewyzigd. Z. h. st aangeno men. Schryven bestuur piuimveevereeniging waarin zij den raad dank zegt voor de sub sidie. Voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van Ged Staten om goed keuring van het raadsbesluit tot aankoop van een stukje grond voor 100 van het Hoogheemraadschap de Krimpenerwaard. De heer Dogterom: Daarvan is by de Krimpenerwaard nog niets bekend. De Voorzitter: By ons wel. Hier heb ik het schryven van Ged. St. De raad kan tot aankoop besluiten. Wordt z. h. st. aange nomen. Een schrijven van het gemeentebestuur van Gouda dat zal worden overgegaan tot stroomlevering voor het Beiersche. Aangeboden wordt een Suppl. Kohier Hondenbelasting. De heer Dogterom zou liever de Honden belasting verhoogd zien. Op het dorp heeft men veel last van honden en spr. krjjgt den indruk dat er wel 100Ó zyn. Eenige af- en overschrijvingen worden goedgekeurd tot een bedrag van 6852. Wyziging rekening 1926 betreffende kohier Gymnasium welke moeten worden gebracht op 1927. Aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer Verdoo'd het woord. Spr. zou gaarne inlichtingen hebben omtrent de uitvoering der woning wet. Dat,er op gelet wordt dat privaten ic ordezjjn, dakgoten worden gelegd vindt spr. goed. Doch er zyn andere dingen die spr. niet begrypt. De Voorzitter: De zaak is als volgt: In Januari '26 kwam er een schrijven van de gezondheidscommissie dat 276 woningen moesten worden afgekeurd of verbeterd Toen deze zaak in B. en W. ter sprake kwam duizelde men van dit 'getal en durf de men er niet aan te beginnen. Daarna, toen men niets van zich liet hooren, heeft de Gezondheidscommissie een onderhoud aangevraagd met B. en W. Dit onderhoud heeft T>l&&ts gehad en in dit onderhoud werd gedreigd met beroep op Ged. Staten. Het gevolg is geweest dat eenige woningen zijn afgekeurd, behalve een woning in het Beiersche. De Gezondheidscommissie nam met deze beslissing geen genoegen. Advies werd gevraagd aan Ged. Staten. Dit college stelde de gemeente in het gelijk. Van al.'e bewoners of eigenaars die een aanschrij ving hebben gekregen heeft niet een ge tracht in hun reap, eigendommen ook maar een ruitje in te zetten. Thans is spr. vei- plipht allen een procesverbaal te geven. Het is voor spr. niet aangenaam maar hij moet zich houden aan de wét. Op het oogenblik zyn er 42 verbalen. De heer Dogterom: Er zyn menschen by welke een boete niet kunnen betalen, laat staan de opgegeven verbeteringen aan hun huis. iDe Voorzitter merkte op dat er een schryven is gekomen dat aan den toestand een einde moet komen. Als B. en W. be sluiten iemand iets te gelasten moet het worden uitgevoerd. Wordt dit niet gedaan dan moeten de menschen maar in een af gekeurde woning. De Gezondheidscommissie heeft gedreigd met een beroep op Ged. Staten. De heer Verdoold: De menschen voelen er veel voor de verbeteringen aan te bren gen. De loodgièter heeft zjjn handen vol. om ze te bedienen. Spr. stelt voor de ver balen op te houden om te zden hoe of er ge handeld wordt De heer Graveland: Ook het kerkelijk armbestuur heeft een schryven gekregen er deze weet niet wat aan te vangen. In de bouwverordening wordt een afstand van 4 M. genoemd tusschen privaat en regenput ten, maar by de woning v. Kluyver moet ook een put er by komen. Er is evenwel geen 4 Meter ruimte, wat moet de diaconie nu beginnen. Zy weet het niet. De heer Burger: Men heeft my gezegd dat er bewoners zyn welke geen aanzegging hebben gehad en toch een porcesverbaal. De Voorzitter: Dit is nietmogelyk. Wat het verzoek betreft wil spr. de raad ter wille zjjn een 4 weken uitstellen met het doorzenden der verbalen. Wordt er niets gedaan dan gaan ze onherroepelijk door. De heer Dekker wil een langeren tijd dan 4 weken. De heer de Graaf vroeg het woord naar aanleiding van het ongeluk de vorige week in Benedenkerk gebeurd. Spr. schrjjft dit toe aan de duisternis welke er heerschte. Het vorig jaar is er by na iemand verdron ken, thans een 20-jarig meisje. Spr. geeft in overweging ale buurten te verlichten en verzoekt den meteropneimer-monteur op te dragen een kostenberekening te geven. De Voorzitter: Byna alle gemeenten zyn langs de wegen verlicht en het zou voor hier ook wenscheljjk zyn, hy stelde voor deze aangelegenheid te «tellen in handen van de lichtcommissie. De heer Dogterom vroeg of er voorzier. is in het schoonmaken van de noodslacht- plaats. Aangezien er thans 2 noodslachtin- gen zjjn is dit hoog noodigi De Voorzitter antwoordt bevestigend. De heer Verdoold zegt dat met J. Stout is overeengekomen deze gelegenheid schoon te maken, maar daar het moeilijk is een vast bedrag te stellen is overeengekomen voor 2.50 per geval. De Voorzitter vroeg of de raad zich hier mede kon vereenigen. Werd aangenomen. De heer Burger vindt dat het gebouw op tjjd gelucht moet worden en nageaiet. De Voorzitter: Daarin is voorzien. De vergadering wordt hierna gesloten. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum (1060 M.)t 6.00 Trio John Helden (viool), M. v. 't Woud (cello) en G. Verhey (piano). 7.15 Engelsche conversatieles. 7.46 Politiebericht. 8.10 N. O. V. Sonates voor violoncel en piano door Louis en Richard Boer. 9.00 (A. N. R. O. en N. O. V.) A. N. R. O.-orkest o. 1. v. Nico Treep m. m. v. Tula di Vista en Johan Schmidt. Blyspel „De inbreker en het meisje". 10.00 Persberichten. Huizen (1840 na 8 u. 1950 M.): 6.45 Esperanto. 7.30 Engelsch voor beginners. 8.00 Helmonds muziekcorps, mannenkoor en dubbel mannenkwartet, piano, viool er> saxophone. Daventry (1600 M.): 5.30 Kinderurtje. 6.20 London Radio Dance Band. 7.35 Suite van Bach. 8.05 Liederen met pianobegeleiding. 10.00 „The life of King Henri V" van Shakespeare. DKAaDLOOZE DIENST. De malversatie bij het Kleedingmagazjjn te Woerden. De aannemer B. W. vrygesproken. UTRECHT, 8 Nov. De Utrechtscbe Rechtbank heeft heden vonnis gewezen in de zaak der niet-militaire betrokkenen b(j de malversaties aan het Centraal Magazyn voor militaire kleeding en uitrusting te' Woerden. De aannemer B. W. uit Woerden beschul digd van valschheid in geschrifte, gebruik making daarvan en heling is vrij gesproker- De tweedé, Verdachte, de bureel-ambte naar B. L. S. te Leiden, verdacht van ver duistering van 8300.ten nadeele van den Staat en valschheid in geschrifte, werd veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Con form den ei ach. Opstand am boord van twes Russischs oorlogsschepen. WARSCHAU, 8 Nov. De Illustrowany Kurjer Codrienny uit Riga meldt dat vol gens berichten uit Kroonstad onder de be manning van* de Russische oorlogsmarine een opstand is uitgebroken. Voor de ondet- drukking zouden militaire «trydkrachten uit Leningrad noodig zjjn geweest. Het bericht van den opstand is langs een omweg naar Riga gekomen, daar de Russi-' sche bladen niet over het gebeurde mogen' schryven. Het zou een opstand betreffen van de bt manningen van twee oorlogsschepen. Do opstandelingen zyn tenslotte ontwapend en gevangen geset. Een bewoner van het Piuaplein in Tilburg mishandeld en aan de gevolgen overleden. TILBURG, 8 Nov. Zond«giiacfc|t werd bij iteo heer Pijnenburg op het P'U«- plein een ruit ingegooidi. De heeir P. JOhte uit een. bovenraam een revolver schot otn de daders op de vlucht te jagen. Even later ging aijn broer, de heer J Pijnenburg, even naiair button. Hij werd. toen aangevallen door twee personen die bem een slag op het hooMl gaven, en hem een bloedende wonde boveai het oog toebrachten. 14e po'itie bracht den gewonde en de bei de aanvallers naar het politiebureau. Na verbonden te asijn kjon de beer P. naar huis wordien vervoerd. Hedenmorgen is die beer Jacob Pij nenburg echter aan dn gevolgen van die toegebrachte wonden overleden. WISSELKOERSEN. Londen Berljjn Parys Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New-York Praag Madrid Milaan 7 Nov. 8 Nov. Officieel. 120)794 12.07 59.16 69.0894 9.7394 9.7894 34.67 34.5694 47.81 47.81 36.06 86 0294 66.4794 66.46 66.70 66.70 64.3794 66.40 2.47"/ u 2.4V/m Niet-officieel. 7.36 7.36 42.26 42.25 13.66 13.55 RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 8 Nov. Hoogste stand 762.6 te Vestmanoer. Laagste stand 735.6 te Cornna. Verwachting: Zwakke tot matige, weste lijke tot zuidelyke wind. Later toenemende zuid-oostel(jke wind. Zwaar bewolkt tot be trokken. Later waarschijnlijk regen en stjj-

Goudsche Courant | 1927 | | pagina 2