ara NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAI VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 16823 66* Jaargang Zaterdag 26 No her 1627 OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen EERSTE BLAD. FEUILLETON. M BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, HEUWERKERK, OUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, ONHÖVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enx. Dit nummer Imataat uit twee bladen. 'E’-C KRUISKADE (Wordt vervolg^. idige nerika. 103 en 68 uur, ZONNEWEKLDE. Boman van OLGA WOHLBRÜCK. Met autorisatie vertaald door Mevr I p. WESSELINK— Van Rossom (Nadruk verboden). Rotterdam •en, Breukbanden rljicourant gratie ben wij er prijs op Schouwingen mede ing van Provincie ie gevallen de ver- Me Staten en Ge- er eenzelfde beeld de Volksvertegen- >s veroorloven een Kis en overal door schillen te noemen jerbodig voor, dat meer gaat vesti- Landeling van be- Lthans maar al te waakt, ml. een be- K uitgaven en in- reid worden bevonden, gevraagd of onge vraagd, van advies te dienen. Bezuiniging en tegelijk salarisverbetering, het ei van Columbus! Wie zet het op de Ministerstafel lijke „emolumenten”,^ slechts zijn, dat derj dubbel kwaad hebben er, ondanks hun geril toe mede om den tod norm nog meer naai anderzijds vormen zijl van allerlei ingewikkl bron van vermeerdert te groote ambtenaar! lio! Intusschen zyn wl het verschil in onda een ongehuwde en ee gezin; wij zoeken de een toelage aan enk< treffende regeling VI voor allen, die daarvi men, zoowel ambtenl ren. Deze opmerking voudigheid hier eenj een voorbeeld kunneq te bereiken is en welj| zien de wijde strekkl deelachtig kunnen, w V olledigheidshalve^ te verklaren, dat dei gelden voor de huia en Gemeente. Waar 1 gaderingen van Proi meenteraden meer ei vertoonen als die woordiging - wat VI schaduwzijde van he| werken van politiek^ komt het ons nii men ook daar de aan gen op hetgeen by d grootingen en voorat dikwijls in het gedrai hoorl(jk evenwicht id komsten van gewest en gemeente. Niet een drukken van de uitgaven zonder meer of een roekeloos opdrjjven van de inkomsten (lees belastingen), doch voorzichtigheid en nauw gezette overweging ten opzichte van beide. (lOUkSCIIEl COURANT Salarisver betering. Dat het bud get voor de ambtenaarssalarissen in ons va derland in totaal een te hoog bedrag ver toont, bet kan bezwaarlijk worden ontkend. Maar eveneens is niet met grond te bestrij- den, dat het salaris van den ambtenaar in het algemeen, bijzondere gevallen daarge laten, onvoldoende is. Waar deze regelen niet tot strekking hebben zulks in bijzonder heden te betoogen, kunnen ook hier voor beelden achterwege blijven. Voor wie nog in twijfei>*iocht wezen, staan zoowel van offi- ciëele als van particuliere zy'de de noodige objectieve gegevens beschikbaar. By de be- studeering daarvan, b.v. uit de begrotings stukken, stare men zich echter niet blind op het totaal-bedrag van hetgeen aan salaris sen voor een bepaalden tak van dienst wordt uitgetrokken, doch ga men nauwkeurig na hetgeen voor ieder ambtenaar persoonlijk wordt aarfgevraagd. Overweegt men dan voorts hetgeen van een goed ambtenaar de slechten ontvangen altijd nog! teveel in de verschillende rangen, gelet op arbeids- praestatie en verantwoordelijkheid, mag worden gevergd en houdt men daarbij reke ning met de eischen, welke in den tegen- woordigen tyd aan een behoorlijk bestaan de verkwistenden komen altijd toch tekort worden gesteld, dan kan het oordeel moeilijk in strijd wezen met de algemeene uitspraak, welke wy hierboven neersehre- ven. Daartoe is een studie van allerlei sta tistische gegevens zelfs geenszins noodig. Een ieder kan zulks in eigen omgeving te weten komen zoo hy het nog niet mocht weten. En indien men mocht willen wijzen op huwelijks- of kindertoelagen en derge- Het ei van Columbu*. Er behoorde zeker niet veel zienersgave toe om te voorspellen, dat onder de vele on derwerpen, welke by de behandeling van de Staatsbegrooting de aandacht van Regee- ring en Staten-Gen^raal bezig houden, niet in de laatste plaats vallen Bezuiniging en Salarisverbetering. Twee zaken, welke beide goeddeels in de ambtenaarswereld thuis behooren, of juister gezegd thuisbehoorden. Want by een opper vlakkige beschouwing houdt hier de Over eenstemming tusschen beide begrippen op. Sterker nog, door velen worden zy als twee tegenstrijdigheden beschouwd. Men stelt het zich soms voor alsof er dus- schen bezuiniging en salarisverbetering een onoverbrugbare klove ligt, alsof het een het ander volkomen uitsluit. Niet alzoo! Bezuiniging en salarisverbe tering zyn niet twee elkaar uitsluitende be grippen, zy 'behooren beide in het ambte naarswezen thuis, zy moeten daar naast el kander een plaats en voorloopig een blij vende plaats, krygen. Salarisverbetering door bezuiniging, dat zy aller devies! ABONNEMENTSPRIJS: p per kwartaal 2.90, per weel Franco per post per kwartr Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons’Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 1—5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—6 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-adverteptiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.05, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeel ingen by contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. Lachende spot geneest; een spottende lach echter krenkt. te dien aanzien gevoerde bezuinigingspoli- tiek niet of slechts nauwelijks te ontdekken. Zeker, in den beginne, by het eerste optre den van de Bezuinigingscommissie-Kink, ging het in de eerste plaats om het wegne men van de uitwassen, waar het tijdperk van de schier alles omvattende regeenngszorg der distributie voor een goed deel debet aan was. Nadien had men echter voornamelijk behooren te zien naar de allergrootste oor zaak van het teveel aan ambtenaren in ons vaderland: de zoo ingewikkelde inrichting van onze wetten, besluiten, Voorschriften en wat dies meer zy. Het bestek van dit artikel laat niet toe, hier met voorbeelden te komen, hetgeen wy overigens ook allerminst noodig achten. Immers, van wie zou hier tegen spraak zyn te verwachten? Zeker niet van hen, ambtenaar of niet-ambtenaar, die de bepalingen hebben toe te passen of na te leven. Wie in Nederland zou durven bewe ren, dat ten deze allerwegen de meest mo- gelyke eenvoud en duidelijkheid wordt be tracht? Welnu, omslachtige en onduidelijke bepa lingen eischen voor hare uitvoering méér ambtenaren dan by een behoorlijke regeling het geval zou behoeven te zyn. Hier, en juist hier, ligt de kern van het bezuinigingsvraag- stuk: geef mij een eenvoudige administratie en ik zal minder ambtenaren behoeven! Derhalve èn bezuiniging èn salarisverbe tering. Zet de ambtenaren aan de verbete ring van onze staatsmachine, zoo in hoofd zaak als op ondergeschikte punten. Laat hen die de bepalingen en dus dezelver omslach- ’tigtheid kennen, komen met voorstellen tot vereenvoudiging en verbetering. Eenzelfde doel bereikt door minder papier en minder menschen, dat is de oplossing, waar Neder land om vraagt. Stel geen ambtenaren op wachtgeld dat schrikt af, maar besteed de door vacatures vrijgevallen gelden voor salarisverbetering, zoolang nog noodig dat moedigt aan! Ziehier, in hoofdtrekken, het denkbeeld, dat wy der Regeering aanbieden. Voor uit werking in bijzonderheden is het hier niet de plaats; slechts mogen we er op wijzen, dat voor dezen arbeid nieuwe organisaties niet noodig zyn. Volgens onze meening zyn de krachten daartoe in voldoende mate m het ambtenaarscorps aanwezig en meer Jan één niet- of oud-ambtenaar zal ongetwijfeld be- i zou ons antwoord fke bepalingen een msdeels werken zij Bid, in groote mate eeds lagen salaris leden te drukken, tor het veroorzaken I’berekeningen, een boor het toah reeds tas. Non tali auxi- feenszms blind voor bdskosten tusschen ■ofd van een groot kedie echter met in r doch in een doel- len belastingaftrek in aanmerking ko- als niet-ambtena- bge om hare een- kts vinden; zy zou k van hetgeen aldus ook overigens, ge- leenige overweging zacht net hel bekoorlijke, wat melan cholieuc lachje, dat haar blond omlijst, teeder gelaat buitengewoon veriraaicU <>Maar mijn lieve jptyrouwi. De aangeboren ridfle|rlijkhe(id zege vierde bij hem. Hij zou baar den vol genden morgen eenige bloemen zen den met enkele beminnelijke regels. Het was allies wait hij kon doen on' uitdrukking te geven aan zijn sympa thie. Mee omgaan, neen. Of jn nadere betrekking komen? Ondenkbaar. Het gelukte hem na wel voege lijk heidahalve een kwartiertje in het sa lon te hebben verwijld, onopgemerkt de vestibule te bereönen. Terwijl een knecht hem' met zijn jas hielp, ’eed een ander een nieuwen bezoeker de deur open „Wat doet u hier, papa?' Met ëen haasilige beiwegingi liet Ger- h|ard zijn zwarte avondjas van zijn petouders glijden. Glraaf Oberwall flam een cigarette uit zijn plat gouden étui, dat de null allen van koningin Victoria in robijnen en diamanten bevatte en zocht ostenta tief naar een lucifer. „Kun je mij vuur geven mijn ’on „Alsjeblieft, papa De knechts waren met andere pas aangekomen gasten bezig, vader en zoon stonden bijna geïsoleerd in eeui hoek van de vestibule. Een kleine, blauwachtige vlam scheidde hun blik BRIEVEN UIT DE HOFSTAD. DCCCXCV. Wy hebben in onzen Haagschen brief herhaaldelyk gewezen op den enormen om vang dien de beoefening van en de liefde voor de muziek in den Haag hebben en de moeite die men zich daarvoor getroost. Het aantal concerten dat hier gegeven wordt is in één winter niet meer te tellen; het re gent jaarlijks sterren van den hemel, die alle hun talent komen demonstreeren. lederen avond is er minstens één concert en zelfs zyn twee en drie op denzelfden avond geen bizonderheid. Niettegenstaande dien enormen muziek-lust moet de ge meentelijke schatkist jaarlijks helpen om de muziek in stand te houden, geeft zy aan het residentieorkest 77 mille subsidie en aan tal van gezelschappen en koren klei nere hoeveelheid guldens. Wy hebben dat subsidie geven altyd afge keurd omdat waar zooveel belangstelling be staat men toch waarlyk wel zelf de kosten kan dragen en men niet hen, die geen lust voor de muzieklawine koesteren indirect door middel van de gemeentelijke belastingdui- ten moet dwingen om toeslag te geven op de entree-pryzen. Tot anders is het subsi die ten slotte niet nut, want als de muziek liefhebbers hooger entree betaalden en de gemeente naliet daar eerst belasting van te heffen, waar wy ook tegen zyn, zou men zyn eigen vermaak betalen en bleef ieder vrij om zyn geld te besteden zooals hy dat wil. Als een typisch bewys voor de juistheid van onze stelling wijzen wy nu eens op de opera-voorstelling die Zaterdag j.l. in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen is gegeven. Daar is in volle glorie de Frei- schütz opgevoerd met wereldberoemde so listen, waarvan men vertelt dat één voor dien éénen avond een honorarium van twee duizend gulden ontving. De pry ien der en- treés waren van drie tot vijftien gulden en het gebouw was uitverkocht. Om deze opvoering mogelijk te maken was een koor van vrijwilligers gevormd, tachtig dames en heeren die meer dan een half jaar lang hun vryen Zaterdagmiddag hebben opgeofferd, vele avonden tevens, soms zelfs na afloop van de schouwburg- voorstelling na half twaalf om de koren in te studeeren. Uit andere plaatsen, uit Delft, zelfs uit Dordrecht kwamen sommi gen geregeld over om de repetities by te wonen. Men had er tyd en geld en moeite voor over om te zingen en zich door den intendant van het Gebouw, die zich noode- loos met de regie waarvan hij zoo goed als geen verstand heeft bemoeide, te laten koeieneeren en zelfs voor „idioot” te laten uitmaken, men is uit zyn werk er voor „uit gebroken” om op de gekste uren te komen en dat alles heeft men ervoor over om een paar uurtjes vermaak te geven. Nu vinden wy dat alles best en ieder moet dat voor zich weten of hy of zy er plezier in heeft, «maar het overgroote deel van het geld dat voor dit vermaak wordt uitgegeven verdwynt in de zakken der bui- tenlandsche artisten. Hooge entrées wil men hier wel betalen doch straks voor de instandhouding van het Haagsche orkest kunnen de gemeente-financiën er voor op draaien. Natuurlyk steekt de gemeente van deze uitvoering met haar belasting ook een sommetje in den zak, maar dat doet ze even goed van gansch andere voorstellingen die niét door buitenlanders worden gegeven. Hat toont alleen aan hoe men eerst ver keerd handelt in diverse richtingen om geld bjjéén te brengen en dan weer verkeerd handelt om het geld in één richting uit te geven. Het zyn ten slotte dezelfde men schen die by de Freischütz komen en by het Residentie-oikest. Wanneer men, gelijk nu weer eens blijkt, zoo ontzaglijk is gesteld op dergelyke mu zikale uitvoeringen en er zoo alles voor over heeft, is het dan billijk dat men voor zijn liefhebberij nog geld wil hebben ook van hen die er geen deel aan nemen en die wellicht veel meer voelen voor andere kunst, die niet zooveel belangstelling heeft en dus veeleer noodlijdend zal zyn? Dit is en blijft ons ernstig 'bezwaar tegen de subsidie aan tooneel en muziek dat zy al leen ten bate komen aan hen die er op een oogenblik van genieten. Iedere andere kunst schept iets blijvends waar zelfs la tere geslachten van genieten kunnen - acMMwfcunrt, beeldhouwkunst, letterknn- - - -. de en juist deze, die veel algemeener zijn, krijgen geen steun. Hoe zeer wij en dit tot slot het pryzen dat zoovelen belangeloos hun tijd en energie aan deze opera gaven, het moe^ ons toch van het hart dat voor andere doel einden, die misschien nog meer beteekenis hebben, het hopeloos moeilijk is om eenigen steun te krijgen. Tracht maar eens vijf menschen bijéén te brengen om gezamen lijk iets te doen, dan is het haast onmoge lijk een uur te vinden dat zy allen willen en kunnen komen. By deze koorrepetities kwamen ze te nacht en te ontij. De conclusie ligt voor de hand: ijdelheid der ijdelheden, ’t is alles ijdelheid. Straks zal de gemeenteraad weer talloos velemiddagen en avonden gaan besteden aan het behandelen der begroöting. Het antwoord van het dagelyksch bestuur op vele grieven en klachten die in het alge meen verslag zijn geuit, is verschenen en als altyd verdwijnen weer vele van die edelachtbare opmerkingen geheel. Het is altyd interessant een dergelyk antwoord eens te lezen omdat het de eenige keer in het jaar is dat het gemeentebestuur eens iets van zyn opvattingen laat blijken. Er zijn van die kleinigheden in een stad Voa Taysen legde zijn hand tegen den helm, He1 den graaf eerbiedig voorbijgaan. Eenjge verwondering en een beetje minachting lag m den blik, dien hij op Gerhard wierp. „Kan ik een boodschap van je aan de dames overbrenger!?’ „Neeni, dank je. Een dezer djagen maak ik haar mijn opwachting.’ Gerhard groette kiort, drukte wjn hoogen hoed dieper op zijn voorhoold, daarna daalde hij op Zijn trage ma nier langzaam de trap ai fej hoorde nog het zacht rinkelen van de sabel tegen de steenen treden, daarna sloeg ij het portier van de coupé achter zich dicht. Zwijgend drukte hij zacih in den hoek! Hij scheen hedl kalm, alleen zijn over elkaar gee.agen voet wipte zenuwaditig op en neer Graaf Oberwall wreef met zijn zak doek van witte Chineescfae zijde langt die beslagen ruit. „Die Maartsche stormen zijn recht omaangenaah Over het geheel een af- schuweflHko winter di* jaar. Mensrakt eenvoudig naar blauwen hemel on warmte.” „Dat kan u op eiken tijd hebben, papa, wat belet u op reis te gaan? ,.Je grootmoeder, mdrn jongen. „Grootmama.’’ per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad ek 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt, irtaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. dagelijks aangenomen aan ipers, den boekhandel en de iwjr Bezuiniging. Deze sta voorop. Wy zouden meenen de bekende open deur te gaan intrappen indien wy hier nog eens de noodzakelijkheid van bezuiniging in ons staatsleven gingen bepleiten. Zy wordt al lerwegen erkend, al moge er over de vraag, hoe die zoo noodige besparing op de uit gaven voor de openbare diensten is te ver kregen, de meeningen ook uiteenloopen. Op één punt, een zeer belangryk punt ons in ziens, wenschen wy intusschen de aandacht te vestigen, al was het reeds daarom, dat het veelal over het hoofd wordt gezien, zelfs door hen van wier goeden wil men ten aan zien van de zaak in het algemeen mag over tuigd zyn. Voor velen namelijk houdt het begrip bezuiniging in hoofdeaak in het ver krijgen van een zoo gróót mogelylke vermin dering van uitgaven voor eenig bepaald doel of dienstvak. Zulks te bereiken door bespa ring op de materieele kosten, dan wel door verlaging van den post voor salarissen. Dit laatste gaat het eenvoudigste óf door ver mindering van het aantal ambtenaren, óf door verlaging van hunne inkomsten als zoodanig. Beide methoden zyn reeds meer malen toegepast; de eerste in vele gevallen inderdaad niet zonder reden; of de andere methode op den duur evenzeer doeltreffend mag wonden beschouwd, kan eveneens niet zonder reden worden betwijfeld. De laagste salarissen trekken gewoonlyk niet de beste krachten, houden vaak niet eens de gov*de. Niet op verlaging der traktementen, doch op vermindering van het aantal ambtenaren moet systematisch worden aangestuurd. Inderdaad, systematisch! Volgens een be paald systeem. Dit nu valt in de tot dusver eigen dochter vindt. Langzaam nam Ooerwali de monocle uit het oog, liet ze door zijn vingers in zijn vestjezak glijden. „lid* is koud in het atelier, vindt u ook niet zei hij opvallend scherp eeti antwoord ontwijkend. Hij dacnt er niet aan zijn gastheer en gastvrouw iets te verwijten Maar voor hem' was het huis, wa» de familie geoordeei' Een man, die zijn dochter aan de blikken en de b^chouwingen van het publiek, een jong meisje, dnt zich aan deze taxeerende blikken onderwierp dat telde eenvoudig niet mee. Ger hard mocht geen domheden begaan Hij voelde zich' plotseling zeer on- oehagelijk in deze omgeving, en hij zocht naar het eerste het beste voor wendsed om zich terug te trekken. De knecht kwam' binnen eoi bericht te, dat er in he* salon al enkele gas ten wachten, die op de thee waren genoodfigd. Mevrouw Sina wilde er nie|ts van weten, dat de „beste graaf’ haar nu al verliet. Zij nalmi zijn arm en hield hem terug miet het zachte gelweid van de Slavi sche, wier gastvrijheid dikwijls zoo drukkend kan zijn Lou zag de pijnlijke verlegenheid, die HA ondanks alle zelfbeheersching op het gelaat van den ouden heer af toekende. A,Ikl hellp u verdwijben,” zei zij „Ik heb vandaag gelegenheid je in mijn club te introduoeeren mijn jon gen, kleed1 je weer aan en ga met mij n»ee Een fijn rookwolkje hulde het ge laat van den voormadigen diplomaat a la in een1 dunnen sluier. „Dank u, papa, vandaag zou ik He vea* hier blijven." (Dat was bijna' tegenstand. Graaf Oberwall was gevoelig voor den voru.. Een geprikkeldheid, die hij zidh geen moeite gaf te onderdrukken schoot met koudon straal uit zijn oogen. ,,Ik wnl, dat je met mij meegaat, Gerhard”. Gerhard rekte zijn slank bjOvenlijI, drukte heftig zijn duim op dien gou den cigarettenaansteker met den groo- ten smaragden knop de spieren m zijn wat miagere, scherp geteekende wangen speelden met de regelmaat van een opgewonden mechanisme. „Uw wensch is voor unj naituurliik bevel”, antwoordde hij kort, nam' zijn hoogen hoed van den haak en liet zich zijn jas weer om de schouders slain Op het bordes liepen nij tegen Von Taysen aan. „Vertrekken de heeren al „Mijn zoon heeft mij alleen hier at- haald”, zei graaf OtxWalll met be slistheid. Zijn toon onderdrukte elke verdere vraag. 17 Tot nu toe had hij den beeldhou wer slechts gekend als modelkunste- “a®r, als de schepper van elegante busten, aardige beeldjes en van eeni- 8? oonventioneelegedenkteekenen. Hel was de eerste keer, dat hij een blik in de eigenlijke scheppingsleer den kun tenaiar wierp. Buitenge woon. Drommels ja, dat 'wa&wat Die kun wat. Onwillekeurig streek bij met de vin gers langs de omtrekken van de „Wa- tertraagster”, alsof de Mik niet vol doende was omi de edele harmonie der lijnen op te nemen. «Tja graaf nietwaar een verrukkelijke gestalte. Deze bekoring m de beweging der heupen." En met -iezelfde, stireelen.de bewe ging der vingers streek een der hee ren langs het beeldje. De man heelt geluk, dat hij zoo’n model in zijn zo/u

Goudsche Courant | 1927 | | pagina 1