„BloemiÈsl," Meubelzaak Tiendeweg 13 V oordrachtavond „Kwelduiveltje". ik SI. H. C. WERNING GEVONDEN ST.NICOLAAS-CADEAUX ST. NICOLAAS CADEAU een paar Slobkousen Gemeenteraad van Gouda. Uit den Goudachen Raad. PREDIKBEURTEN. St. Nioolaas NIEUWE SCHOUWBURG t GOUDA Een welkom Enorme Sorteering Zakdoekjes moedigd door de vriendelijkheid van de Boschfee, begon hij hakkelend te vertellen, waarom z\j zoo graag naar Sinterklaas wil den gaan. Maar nu waren zij op den drie sprong gekomen en wisten niet welke weg naar Sinterklaas leidde. juister, «Qed'/, zei de Boschfee, Jullie ,vpl(gpp <jezen wég en loopen rechtdoor, tot dat je bij een klein rood huisje komt. In dit r$iWS/00nt een kluiïenaar, die jullie ver der wM weg naar St. Nicolaas zal wijzen. A&l hij' vraagt door wie je gestuurd wordt, geef hem dan dezen diamanten ring." Bij deze woorden*gaf zy Karei den Ving, kuste de beide kinderen op het voorhoofd en... was verdwenen. Karei en Johanna keken nog even naar cle plek, waar de Bosohfee had gestaan en daarna naar den ring, die schitterde in het zonlicht. Nog nooit was een dergelijke schat in hun bezit geweest. Karei knoopte den ring in zijn zakdoek, gaf zyn zusje een hand en verder ging 't. De kinderen waren nu heelemaal weer op- gevroolykt en vervolgden zingend hun weg. Na een flink eind geloopen te hebben, be gon Johanna over vermoeidheid en honger te klagen. Karei wilde eerst van rusten noch eten iets weten, maar zyn maag begon ook te jeuken en weldra zaten zy op een bank hun boterhammen op te peuzelen. Nadat zy hpn buikje vol hadden en vol doende waren uitgerust, gingen zy weer op stap. Hoe verder zy kwamen, hoe ongedul diger zy werden. Nu «en dan hun halzen rek kend, op hyn teenen loopend, maar... zy zagen nog niets, dat op een rood huisje ge leek. Ja, toch, daar tusschen het geboomte ont dekten zy opeens een huisje. De kinderen versnelden hun pas en dichterbij gekomen bemerkten zy, dat dit de woning van den kluizenaar moest zyn. Karei klopte vrijmoedig aan de deur en de kluizenaar deed open. Het was een kleine man, gehuld in een bruine py, wiens lange baard tot op den grond reikte. Johanna was een beetje bang voor hem ?n verschool zich achter Karel's rug. „Wiezijn. jullie en wat komen jullie hier doen?" vroeg de kluizenaar met een bas stem. „Wij zyn Karei en Johanna, mijnheer", antwoordde Karei, terwijl hij den ring van de Bosohfee overgaf, „de Boschfee heeft ons hier naar toe gestuurd om u te vragen, of u ons den weg naar Sinterklaas zoudt kun nen wyzen." iHet gelaat van den kluizenaar helderde op toen hy hoorde, dat de Boschfee de kinde ren naar hem had toe gestuurd. Met vrien delijker stem zeide hij, dat zoodra zij bij gindschen witten boom waren gekomen, zy een klokkenhuisje zouden zien, waar zy maar moesten bellen. „Zijn wij dan al bij Sinterklaas, myn heer?" vroeg Karei nieuwsgierig. „Dat zal je gauw genoeg bemerken", ant woordde het manetje met een .glimlach, ter wijl hij Karei en Johanna goedendag wuifde en weer in zijn huisje ging. Heel, heel voorzichtig bewoog zy het kle peltje heen en weer. „Wie komt daar aan mijn Bim-Bam- Beiertje?" hoorden zy plotseling naast hen met een fyn stemmetje vragen. Een kabouter stond voor de opnieuw ver baasde kinderen en keek hen vragend aan. „O meneer de kabouter", zei Karei, „wij willen zoo graag naar Sinterklaas toe om hem te vragen of hy moeder een cadeautje Ja, werkelijk, daar ginds stond de Witte boom. Weldra waren zij daar gekomen en zagen rechts van hen een snoeperig glazen huisje staan, waarin tal van sneeuwklokjes De kinderen kwamen naderbij on zagen onder het grootste klokje een klepeltje han gen. k „Johanna", zei Karei, „bel jy maar even aan, want als ik t zou doen, gaat t mis schien stuk en dan zou Sinterklaas wel boos kunnen zyn." Johanna deed wat haar gevrahgd werd. zat St. Nicolaas in hoogst eigen persoon, te schrijven, terwijl Pietermanknechten met groote en kleine pakken heen en weer lie pen. De kinderen hoorden namen afroepen van meisjes en jonges, die lief of ondeugend waren, zagen tafels beladen met cadeaux en suikergoed, kortom, te veel om op te noe men. 4 Met open monden en groote verbaasde oogen zagen zyi dit alles gebeuren. Karei en Johanna merkten nauwelijks, dat een der Pietermanknechten naar hen toekwam en ze by St. Nicolaas bracht. „Wel, wel, Karei en Johanna", zei de groote Kindervriend, „dat is kranig van julli, dat je die groote reis hebt durven on dernemen. Ik ben reeds volkomen op de hoogte gebracht, waarom jelui my opge zocht hebben en ik zal zien of ik persoonlijk moeder een cadeau kan komen brengen." Karei en Johanna wisten van vreugde niet hoe ze St. Nicolaas moesten bedanken. „Bedenk wel, kinders", hernam St. Nico laas, en hy keek even heel streng, „dat jullie nooit aan je kameraadjes mogen vertellen hoe jullie de reis hebben gemaakt en wat jullie hier hebben gezien. Want anders..." en St. Nicolaas wees.veelbeteekellend naar een grooten grauwen zak, waar met dikke letters het woord „Spanje" op geschreven stond. De kinderen beloofden plechtii~ZT~.. hun mond zouden houden. ilJ „En nu, Karei en Johanna", zei St vu laas, „zal Piet jullie naar huil brengin ders zou moeder ongerust worden" Even later zaten z« in een rljiuig, d„ getrokken werd door zes prachtige schu mels, terwijl PietermanlJcht, op den tó gezeten, de paarden mende. Weggedoken in de fluweelen kussen» het rijtuig vielen Karei «h.JK?9/" de vermoeienissen vgn den daV?vemMd weldra in slaap, droomende van al de h„.' Hike en wonderbaarlijke dingen; welke ,B hadden meegemaakt. y En 's avonds, terwijl moede) ijverig bil hen zat te naaien, keken broer en zus elkaar veelzeggend aan, toen buiten voor hun stil huisje een gerucht vernomen werd. St. Nicolaas trad binnen, gevólgd door Piet, die een volgeladen mand met cadeam droeg. Nu was het de beurt van moeder om ver baasd te zyn, en met tranen van vreugde in hunne oogen zagen Karei en Johanna hoe moeder overstelpt werd met de prachtigste cadeaux. St. Nicolaas had ook de kinderen niet vergeten en na zyn vertrek, was hij er van overtuigd, dat hy een gelukkig en te vreden gezin had achtergelaten. zou willen geven." De kabouter dacht even na, klapte daar op driemaal in zyn handen en de kinderen, die niet wisten, wat met hen gebeurde, be merkten opeens, dat zy in de lucht zweef- den, zagen daarna niets meer, hielden ech ter elkaar krampachtig vast, zweefden voort, daalden en... kwamen in een groote, gezellig verwarmde kamer terecht. Karei en Johanna wreven hun oogen uit en... wat zy toen «agen... hun hartewensch was dan toch vervuld. Vlak voor hen, achter een schrijfbureau, Zitting van Vrydag 2 December 1927, n.m. 8 uur. Na een geheime vergadering van ruim een kwartier kwam de Gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester Gaarlandt gisterenavond in openbare zitting byeen. Af wezig was de heer Dr. de Raadt. Herdenking J. Oiman. Alvorens over te gaan tot behandeling der agenda, verzocht de ♦VOORZITTER den le den zich van hunne zetels verheffen, waarna spr. herdacht t plotseling verschei den van den oudsten verslaggever, den heer J. Oiman en gewaagde van diens groote hulpvaardigheid en medegevoel voor ande ren. Zyn nagedachtenis zal by den Raad in de beste herinnering blyven. Voorstel tot het aangaan van een kas-- géldleening groot 200.000.—. By het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan ecner kasgeld- leening groot 200.000.waarvan te plaat sen bij de N.V. Klattensche Cultuur-Maat- schappy te 's-Gravenhage en by de N.V. Cultuur-Maatschappy „Larnoe" ieder 100.000.—, vroeg de heer POTHARST (r. k.) of het niet mogelyk zou zyn voordeeli- ger voorwaarden te bedingen. Wethouder VAN STAAL (s.dl) antwoord de hierop dat de bezwaren ten aanzien van de Nationale Bank zyn opgelost en dat de provisie-verbintenis geannuleerd is. De Ge meente heeft verder steeds de meeste me dewerking ondervonden. Ten aanzien van het rentetype betwyfelde de wethouder of hiervoor een voordeeliger aanbieding zou kunnen worden verkregen. De heer POTHARST (r.k.) deelde nog mede geen andere bedoeling te hebben ge had dan door een concurrentie onder de bankinstellingen het belang der Gemeente te dienen. Wethouder VAN STAAL (s.d.) antwoord de dat zijn voorganger nimmer getracht had billyker voorwaarden te verkrygen. Het voorstel werd vervolgens zonder hoof- delyke stemming aangenomen. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van 50 re ductie op cokes-brandstoffen aan werkloozen gedurende het tydvak 15 December 19271 April 1928. Zonder hoofdeiyke stemming aangenomen. Rondvraag. By (ie rondvraag informeerde Mevrouw RIEiSZ (v.b.) naar het gunnen van de meubileering der Wet houderskamers aan een firma buiten Gouda. Wethouder VAN STAAL (s.d.) antwoord- ♦J| do hierop dat 5 Goudsche firma's waren uit- l jujiayl r l en 1 buiten Gouda, wier aanbie- *^^P%iet de hoogste uit Gouda ongeveer - "/.irinp-— en met de laagste ongeveer 300.- verschilde. Daar B. en W. er van overtuigd waren dat ook de door de buiten Qouda wo nende firma te leveren kwaliteit beter was, had het College unaniem besloten haar de leverantie te gunnen. De heer MUIJLWIJK (a.r.) had uit en kele inlichtingen vernomen dat aan een der Goudsche firma's zelfs gezegd was dat haar aanbieding te goedkoop was, welke mede- deeling Wethouder VAN STAAL onjuist noemde. De heer POTHARST (r.k.) meende ern stig te moeten protesteeren tegen de mede- deeling dat de kwaliteit van het door de Goudsche firma's te leveren goed, minder goed zou zyn dan van hetgeen nu geleverd is en zeide dat enkele z^ken alhier zeer ze ker uitstekend werk kunnen leveren. Spr. vond het vreemd dat men 5 winkeliers te genover een fabrikant had uitgenoodigd. Wethouder VAN STAAL (s.d.) antwoord de nog dat het groot£ prysverschil het Col lege unaniem had doen besluiten de leve rantie buiten Gouda te gunnen. De heer MUIJLWIJK (a.r.) vroeg nog maals over deze zaak hét woord, wat hem door den VOORZITTER werd geweigerd, te gen welke weigering de heer MUIJLWIJK protesteerde. Vragen van het raadslid Overhand. De heer OVERHAND (s.d.) uitte zyn be vreemding dat het zoo lang duurt alvorens hy van Burgemeester en Wethouders inlich tingen verkrygt op de door hem gestelde vragen, waarby hy als voorbeelden mede deelde dat hy reeds 3 jaren wacht op een antwoord inzake de gestelde vragen over de rioleering in de Korte Akkeren, de riolee- ring in Kort-Haarlem, de aanklacht-van de Ven en evenmin antwoord ontving op de 4 gestelde vragen in de vergadering van 24 October j.l. Spr. vroeg verder of het de be doeling is met de beantwoording dezer laat ste vragen te wachten totdat inzake de kwes tie van de Ven-Kluitenberg het rapport der Commissie ad hoe zal zyn verschenen, on danks dat reeds een aantal inlichtingen zyn verstrekt. De VOORZITTER zeide dat het inderdaad de bedoeling is de vragen tegelyk met het rapport der commissie ad hoe te behandelen. Vragen van het raadslid Prtvoo. De heer PREVOO (s.d.) stelde vervolgens een 5-tal vragen* n.l.: Ie. met het oog op het gevaar vpor het verkeer van het gedeelte noordzyde-Kame- moiksloot een maximum-snelheid van 10 K. M. te bepalen of anders een éénrichting-ver keer in te stellen; 2e. of onder het oog zou worden gezien het plaatsen van waarschuwingsspiegels op gevaarlyke hoeken in de stad; 3e. inzake de verbetering van de be schoeiing langs de Turfsingelgracht, waar door de kant pl.m. 20 c.M. is gerezen, of het niet mogelyk zou zyn de verbinding met het pontje, dat vooral met eb zeer laag komt te liggen, te verbeteren; 4e. inzake een hek aan het einde der Heerenstra^ by de meubelfabriek van den heer Boer, dat zeer gevaarlyk is voor spe lende kinderen; 5e. inzake een sloot laugs den Boschweg en een rond het O.N.A.-terrein. Spr. wees er op dat door het metselwerk van de riolee ring het water niet voldoende kan weg vloeien, door het daarin komende vuil sterk verontreinigd wordt en een ondragelyke stank verspreidt. Op de beide eerste vragen antwoordde de Voor ouderen is VITANOVA Levertraan dagelyks ingenomen, het behoud van hun weerstandsvermogen, het is een goede voorzorg tegen ziekten en verval van krachten. 1315 6 VOORZITTER dat At verkeer langs de Noordzyde van de Karnemelksloot reeds een onderwerp van bespreking uitmaakt en ook in de Commissi^ voor de Strafverordenin gen is besproken; Van het plaatsen van verkeersspiegeis komt men meer en meer terug, daar men het nut daarvan niet meer inziet. Wethouder VAN STAAL (s.d.) zeide er- kentelyk te zyn voor de waardeerende woor den ter zake van de aangebrachte verbete ringen en zegde toe naar het In de vorige vragen gestelde een onderzoek te zullen in stellen en deze aangelegenheden in de be treffende commissie te zullen bespreken. Grondverkoop langs de Karnemelksloot. De heer VINGERLING (a.r.) informeer de naar deri verkoop van den grond langs de Karnemelksloot aan den heer Smit, waarop Wethouder VAN STAAL (s.d.) mededeelde dat de gemeente formeel het recht van koop niet heeft bedongen, doch zich daartoe wel bereid verklaard heeft. Spr. achtte de ge meente echter moreel wel gebonden den grond te verkoopen; in de eerstvolgende ver gadering zal deze zaak in behandeling ko men. De GemeentebegTooting 1928 nog ntet gereed. De heer BOKHOVEN vroeg wanneer de Gemeente-Begrooting voor 1928 in behande ling zal komen. De VOORZITTER antwoordde dat de be grooting nog by Burgemeester en Wethou ders in behandeling is en vervolgens naar de betreffende Cpmmissie zal worden gezon den, waardoor 'tniet meer mogelyk zal zyn de Begrooting nog dit jaar te kunnen indie nen. Vragen stelten geen discussie. Vervolgens deplde de VOORZITTER den heer Muylwyk nog mede dat hier geen eigenlyke rondvraag bestaat, maar dat het wel toegestaan is aan het einde der verga dering vragen te stellen. Deze vragen mo gen echter niet tot een discussie leiden. Er wordt een vraag gesteld, welke'loo mogelyk dadelyk wordt beantwoord, doch het is niet geoorloofd een tweede vraag over hetzelfde onderwerp te stellen. De Raad ging hierna weder over jn g e- heime zitting, welke niet werd her opend. De Goudsche Melkinrichting Turfsingel. Lsvsrt U stssds voortrsf- falijke molk vm gocontrolaord voa. STADSNIEUWS. MARKTBERICHTEN. Coöp. Tuiniersvereeniging „Gouda en Omstreken". Vedl nè" van 2 Dec. 1927. Spruiten le art. 9—16.30, id). 2e art f 2—12 30, Witloof le srti f 19 -24. id. 2e ar: t 9—12. Pe«n't 3- C.R0. Uien J 5—12, Kroten 4.40-5.90 per 100 K.G.' Peen f 4).3011.50, Kroten 1.70- 3 90, Prei f 1.60—5.70. Petersolie t 0 30 -3.10, Selderie f 1.20-1.90, per 100 boa Kropsla {f 2.40-6.60. Andijvie f 0.50 —3.20. Grrene kool f 0.40—4.50, per 100 stuks. GOUDA, 3 December 1927. Zuid-Holl. Ijsbond. Donderdagavond had in het café „het i Schaakbord de algemeene vergadering van genoemden band en van „de IJsbaan" plaats onder presidium van Dr. Hoogstra. Uit het jaarverslag van den Secretaris, den heer Bicknese, bleek, dat het ledental thans 333 bedraagt, een teruggang by verleden jaar, omdat zoo vele Gouwenaars zooveel mogelyk plezier of profyt willen hebben voor heel weinig .geld, liever nog voor niets en «iet inzien of willen begrypen, dat zy het meest voor hun „eenten" krygen, wanneer hun vereeniging in goeden doen is. Zulke luidjes zyn er het eerst bij om hun lidmaat schap op te zeggen, wanneer er een winter geen ys is. Uit het verslag van den penningmeester die op voorstel der kascommissie gedéchar- geerd werd met dankbetuiging voor zyn zorgvuldig beheer* vernam men, dat het kassoldo 73.71 bedroeg, geen groot bedrag, maar... het 3 dubbele werd besteed om terrein en materiaal in voortreffelifken toe stand te brengen; op het terrein werd in een noodzakelyke behoefte voorzien door het aanbrengen van een gelegenheid, waarvan koning en boer stovenzetster en edelvrouwe heiden zich bedienen. Een eigen, flinke ys- tent ontbreekt nog; deze moet er toch ko men, en daarom heeft 't Bestuur een fonds voor dit doel gesticht, waarin als eerste bydrage uit de kas 50.gestort werd. Ziet daar een gelegenheid voor alle Gouwenaars om hun ingenomenheid met een flinke, mooie, gezellige ysbaan te toonen door het zenden van een bydrage voor dit doel aan onzen penningmeester, den heer N. H. v. Schelven, Punt 17. Wie helpt er mee om de 50 nog vóór het jaar 1928 begint, te doen aangroeien tot 600.—. Alles is in gereedheid gebracht voor een winter met mooi, sterk ys: de baan is tiptop in orde, een tent besproken zoowel voor rij ders als voor toekykers, Goede muaiek aan genomen. Wanneer er vier roode vlaggetjes op den toren van de St. Jan wapperen, wil dit zeggen: Gouwenaars, het ys van de mooie baan aan den Rotterdamschen dyk is sterk, is berydbaar, voor den dag met uw schaatsen 1 „Biy vooruitzicht, dat ons streelt", stad- genooten. Examen Semi-Arts. Aan de Universiteit te -Utrecht is bevor derd tot Semi-Arts de heer J. P. J. Si- monis. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Door ziekte van de verwachte spreker zal den heer D. v. Staveren, Dir. der Gem. Bioscoop te 's-Gravenhage, spreken over Egypte. Dit onderwerp werd 14 dagen ge leden door hem niet voleindigd; evenals toen zullen ook thans lichtbeelden (met film) de causerie verduidelyken. Voordrachtavond in de Remonstr. Kerk. Uitgaande van den Vryz. Christ. Jong. Bond alhier, die in den vorigen winter de „Peer-Gynt"-avonden organiseerde die zulk een succes boekten, zal op Donderdag 8 Dec. a.fv, 's, avonds 8% uur, in Remonitr. Kerk eên voordrachtavond plaats heWwn die muzikaal zal worden geïllustreerd. Ds, P. D: Tjalsma zal dan declameeren het be kende gedicht van Bouters: „Beatrijs", en vervolgens het „Heksenlied", dat aangrij pend dramatisch lied van Ernst von Wil- denbruck. Beide voordrachten zullen wor den begeleid en geïllustreerd door speciaa' by deze gedichten gecomponeerde piano muziek, uit te voeren door Mej. W. Gtoo- tendorst en den heer D. van Vmimingen, beiden leden van genoemde Pond. Deze avond belooft iets goeds te zullen brengen en zal zonder twyfel warme be langstelling wekken. Om teleurstelling te voorkomen is het zaak zich tydig van een plaatskaart te voorzien. Deze kost 25 ets. en zal a.s. Woensdag en Donderdag by den heer L. D. van Vreumingen, Wydstraat te verkrygen zyn. Zie voor verdere bijzonder heden de advertentie in dit nummer. Thalia-Theater. De Amerikaansche rolprent op zyn best! Geen kwasie-vertooning van een kui tuur, die het Amerikaansche volk ten eenen- male mist, geen kostbare massa-regie maar de rake uitbeelding van het onder alle om-' standigheden volgehouden komische type- By Charlie Chaplin, de eenzame krijgt dit vaak wrange trekken, het vlot-levende Ka- reltje blyft door het tragische element ge heel en al onaangedaan. In de Straatzenoe- ling weet hy met zyn ongeloofelyke flair, oen geheel e misdadigerswyk op stelten te zetten en het zendingswerk van Vader Pa"' en diens lieve dochter Hope eindelyk vrudjt te doen dragen. De band, die hem aan dit werk bindt blykt echter al spoedig van vrouwelyken aard te zyn. Een van zyn meest op de voorgrond tredende eigen schappen is wel zyn spoedig verliefd raken. Hy, de millionair Harold Mlanners wil met alle geweld de dochter van den eenvoudiger, straatzendeling trouwen. Door zyn vroege re vrienden, die dit plan willen verydelen wordt hy ontvoerd. Een stelletje toffe jon gens uit'het Zendingshuis, als heer ver momd komen hem bevryden als een bewys van dankbaarheid voor de manier waarpP hy ze eens uit de penarie had geholpen. En dan gaat het met behulp van zeer verschil lende voertuigen onder de meest dwaze avonturen terug naar de bruid, die reéds wanhopig was geworden. De geheele film is een aaneenschakeling van de dolste si" tuaties, waarby zoowel H^fpb} Dloyd als wel de menschen en dingeg,,i9nftyh. ving de leiding hebben. uoDe WW? -0® waarop hy al die invloed®» oniocld»' meesterlyk. ins'im »i.ro t I" Naast een uitgebreid? journaal, draait e teekenfilm „Rijjool" niet Feil* de Kat en het grappige „Geen portfét van mijn doen- ter". Als extranummer is in het overig* geheel komische programma een fijn gClltXi AUllUOUlF f.og. - Fransch filmpje ingelascht, van een soo die helaas zeldzaam is geworden. De elegi -S yan den kleinen violist voor zyn trouwe )iond, die tevens zUn eigen iykzang zou biy- ken. Een goedgekozen moment in deze voorstelling waarby met even stil wordt, om dan door de tegenstelling in Kareltje's onzinnigste experimenten te worden mee gesleept. Een programma en muziek, die er zyn mogen. ybie in den Schouwburg door Aét 'iWféWrtsrti Tandheelkundig Studente- i i,i(ji-i'i/<) j»"" Tooneel. fl^t WfcechtSch Tandheelkundig Studenten- tooneÓÏ hééft het voornemen in den Nieu wen Schouwburg op Donderdag 8 December a.s. op te voeren „Kwelduiveltje", blyspel in 3 bedryven door Eugeen Burg en Otto Hae- ring, regie Jac. van Byleveldt, directeur van het Ned. Operette-Gezelschap te Den Haag. Het Utrechtsch Studententooneel had met de opvoering van deze Duitsche klucht in Utrecht heel veel succes en de Utrechtsche bladen waren dan ook vol lof. Het Utrechtsch Dagblad schryft: In de voor een volle zaal/zeer goed geslaagde op voering is er gelachen, gul en daverend ge lachen, zoodat Johan, de knecht, en Rudolf de prins* nu en dan een „minuut stilte" had den, voordat ze zich weer verstaanbaar kon den maken. Die iach was de beste kritiek. Er valt na een dergelyke stemming by het publiek niets meer te recenseeren. Er 'is op deze vertooning hard gewerkt. Men had het geluk voor de hoofdrollen over personen met tooneelvaardigheid, zelfs wel tooneelbloed te be'schikken, zooals Mej. J. Woudstra, die het kwelduiveltje speelde met wat teveel zachtheid en te weinig prestige, maar met een ongedwongen charme en een prettige luchtigheid, de heer P. M. A. Huur man Jr., die een byzondere dispositie heeft voor dit soort laconieke butler-rollen, een merkwaardig gemak aan den dag legde in het lanceeren van droge aardigheden en zich handig door de lastigste situaties heensloeg en de heer J. Veerman, die een vermakelyke caricatuur opzette van den kopschommelen- den hofdignitaris. Ook het Utrechtse Nieuwsblad is vol lof en in het byzonder voor „kwelduiveltje" Mej. J. Woudstra en voor den heer P. M. A. Huur man Jr., die de rol van de huisknecht ver vulde en bywylen een open doekje kreeg om zfo'n uitnemende spel. Wy hopen gaarne dat,het Utrechtsche Studententooneel ook hier een succes zal we ten te boeken en velen Donderdag naar den Schouwburg zullen gaan om deze opvoering van „Kwelduiveltje" by te wonen. Voor meerdere byzonderheden vferwyzen wy naar de advertentie en maken er de leer lingen van Gymnasium en H. B. S. opmerk zaam op dat zy tegen gereduceerden prijs, 50 reductie, toegangskaarten kunnen be komen en voorts dat de Rector van het Gym nasium en de Directeur van de R. H. B. S. hunne medewerking hebben toegezegd om deze bifzonder tooneelavond te doen slagen. De nieuwe methode van kaasmaken. Het Bestuur van de Ned. Vereeniging van Kaashandelaren schynt zich niet te kunnen vereenigen met de nieuwe wyze van kaas maken, waarover wy ook in ons blad bericht opnamen en waarvan de Rykszuivelconsu- lent voor Z. Holland Ir. W. J. Husman zich een voorstander betoont. Wy lezen dan ook in „de Producent" het volgende „ingezonden" van bovengenoemde vereeniging: Het is het goed recht van de zuivelconsu- lant om de nieuwe werkwyze te propagee- ren, indien hy van meening is dat ze een verbetering brengt. Wy willen echter de op merking maken, dat de nieuwe methode nog te kort aan de practyk getoetst en de resul taten nog te uiteenloopend zyn om die mee ning goed gefundeerd te kunnen noemen. Ook het beroep op den arbeid van de Com missie voor de Kaasgebreken mag voorbarig heeten, nu die Commissie met haar werk zaamheden feiteiyk nog slechts een begin heeft gemaakt. By tal van boeren gaf de nieuwe werkwyze een mindere kwaliteit en de rykszuivelconsulenten zyn o.i. al te spoe dig geneigd die gevallen aan een onjuiste toepassing van de methode toe te schryven in plaats van aan de methode zelve. De han del staat dan ook voorloopig nog beslist af- wyzend tegenover de nieuwe methode en ge heel ten onrechte beweert de Ir. H. het tegendeel. Ons voornaamste bezwaar tegen de nieu we methode is dat ze een te geiyjcvormig, op fabriekskaas gelykend, product geeft. De kracht van de Hollandsche boerenkaas is juist gelegen in baar ongelykvormigheid, ongelyksoortigheid, die den handel in staat stelt aan de zeer uiteenloopende eischen van den buitenlandschen afnemer te voldoen. In Düitschland b.v., onze voornaamste afnemer is men in 't geheel niet gediend van 't pró- duct, dat de nieuwe methode oplevert. Men verlangt daar een goed (durclüochte" kaas en keurt het nieuwe maaksel, kernachtig als „duivenoogen" aangeduid, af. Ook de smaak van het nieuwe product gaf tot dusver aller minst aanleiding tot enthousiasme, terwyl juist de smaak allereerst de kwaliteit van de kaas bepaalt. Nog mogen wy opmerken dat Ir. H. uit het oog verliest, dat wy er met de bestrijding van het euvel „vroeg los" niet zyn, want dat sluit niet uit dat de kaas later by den han del los wordt of, nog erger, als ze eenmaal in het buitenland is. De goede naam van on- se boerenkaas is allerminst gebaat met een veischuiving van het euvel „los" naar een totet'-tydVak:1 Wy moeten hebben een kaas, 'die gééd «len goed blyft. Mét''het bovenstaande hebben wy aller minst onze meening over dit onderwerp vol ledig uiteettgeaet) dat zou ons te ver voeren. Doel van dit dehryven is slechts er op te wyzen, dat het bewys, dat de nieuwe me thode de kwaliteit van de kaas verbetert en haar algemeene toepassing dus aanbeveling verdient, nog geleverd moet worden, en dat de handel voorloopig nog de voorkeur geeft aan kaas, bereid volgens de oude methode. Schoi louwburg-bioscoop. De kuische Suzanna. De operette-films zyn op 't oogenblik wel in de mode. De eene hebben we nog niet gehad of de andere is weer op komst. Nu, we kunnen er nog wel een stuk of wat gebruiken, want beter amusement, dan dit soort films ons schenkt, is voor de biorcoop moeilyk te denken, 't Zyn geen grove, on beschaafde dolle kluchten, maar geestige, goed gespeelde en geregissierde filmwer ken. De Walzertraum hebben we in den Schouwburg tweemaal gezien en bewonderd, wy zouden ons niet verwonderen als de prachtige film, die er momenteel draait, ook nog eens moest terugkomen. Dit Ufa- product is bewerkt naar de operette, we mogen wel zeggen de wereldberoemde ope rette ,J)e kuische Suzanna" van Jean Gil bert, den bekenden componist van zooveel aardige Duitsche „moppen", waarvan een groot deel o.a. zyn opgenomen in de „Zu Tee und Tanz" albums, 't Is te begrypen, dat de film geen slaafsche navolging, maar een zeer vrye bewerking is van het operette libretto. Er is in deze film veel te bewon deren. De hoofdrollen worden vervuld door Willy Fritsch, bekend als de vertolker van een der voornaamste rollen in „Ein Wal zertraum", voorts door Ruth .Weyher, die een charmante Suzanne is, Lilian Hawey, Lydia Potechina en andere bekende Ufa- artisten. De hoofdpersoon, Suzanna Poma- rel, de nicht en verloofde van Dr. Pomarel, is een levenslustig jong meisje, haar oom 't type van den tragen, flegmatischen be woner van een Fransch provinciestadje. Suzanna is de verbintenis met oompje al lang moe en haat de rol van het deugdzame meisje, „de kuische Suzanna", die zy onder oom's toezicht moet spelen. Heimelyk on derneemt zy uitstapjes naar het nabygele- gen Parys, waar zy haar deugdzaamheid en degelyke kleedy een oogenblik aan den kapstok hangt en zich overgeeft aan aller lei mondaine vermaken. Op haar uitstapjes naar de „Moulin Rouge" vindt ze' in Réné (Willy Fritsch) een trouw cavalier en ver-i eerder. Totdat Réné op zekeren dag kennis maakt met Jacqueline, de dochter van Ba ron AÉbrais. En nu ontwikkelt zich de strijd tusschen de twee meisjes om Réné, die leidt tot allerlei malle situaties en vroo- lyke gebeurtenissen. De rest van 't verhaal vertellen we niet, dit moet men gaan zien. Schlagers als deze mogen door geen ge trouw bioscoopliefhebber, maar eigenlyk door niemand, overgeslagen worden. Een speciaal woord van waardeering aan het adres van het strykje, dat met veel virtuo siteit allerlei bekende populaire muziek laat hooren, mag mede niet achterwege bleven! Openbare aanbesteding. Burgemeester en Wethouders zullen op Dinsdag 20 December aanbesteden het ma ken van een vaste brug in het verlengde van het oostelyk deel van den Ridder van Cats- weg naar den Graaf Florisweg. Belanghebbenden verwyz'en wy naar de betreffende advertentie in dit nummer. Verplaatsing. Wy vestigen er de aandacht op dat de heer Frans Dee zyn opticienzaak heeft verplaatst van Westhaven 14 naar Kleiweg no. 53, waar tot voor kort gevestigd was het sigaren- magazyn van den heer M. Peeters. Declamatie-avond van Mr. Kamp voor de Goudsche H. B. S.-Vereeniging. Hedenavond 8 uur zal in de Zaal „Kunst min" van Sociëteit „Ons Genoegen" Mr. A. W. Kamp uit 's-Gravenhage een declamatie avond geven voor de Goudsche H. B. S.-Ver- eeniging. Na afloop is er bal. Waarschuwing. De Comm. van Politie te Zutphen geeft in overweging by hem inlichtingen in te win nen voordat men handelsrelaties aangaat met Hendrik Lammerlink, géboren te Wier den 28 Augustus 1894, wonende Franken- steeg 11 te Zutphen en Elias Cohen, ge boren te Zutphen 24 Juni 1884, wonende Frankensteeg 12b te Zutphen, kooplieden in "oudheden. De Comm. van Politie te Amersfoort waarschuwt voor de practyken van zekere Cornelis Goudswaard, zwerver, geboren te Ouó-Beyerland 26 Juni 1890, die onder ver schillende namen als de Groot, Kormhorst en ingenieur van Rappard allerlei gefingeer de aankoopen en bestellingen doet, o.m. voor werkeiyk bestaande instellingen. Ook maakt hy er gewoonte van zich als aannemer uit te geven voor het aanleggen van telefoon, enz. en noemt zich dan opzichter by de Ryks-Waterstaat. Signalement Goudswaard middelmatig lang, donker haar, groezelig bleek gezicht, gekleed met grijsachtige ul ster, donkeren gleufhoed, licht overhemd en boord, donkergryze jas en vest, fantasie broek met breede streepen, hooge zwarte rygschoenen. Vergadering Chr. Hiat. Kiesvereniging „Gezag en Vryheid" Voor de Chr. Hist. Kiesvereeniging „Gezag en Vryheid" zal op Donderdag 8 December des avonds te 8% u. in de bo venzaal van het „Blauwe Kruis" Ds. Is. Voorsteegh spreken over de Tweede Ka mer. Burgeriyke Stand. GEBOREN: 30 Nov.: Cornelia Everdina, d. v. E. van Zandlbergen en C. H. den Edel, N. Haven 78. Wilhelmina Maria Theresia, d. v. M. A. Engelhard en A. M. van den Oudenhove, de L. van Wyngaardenstraat 4. 1 Dec.: Willem, z. v. W. I. de Weger en D. C. Revet, Boelekade 203. ONDERTROUWD: 1 Dec. J. P. Roden burg en J. C. Koole. G. de Lange en G. Doggenaar. G. A. van der Want en W. Gouka. Agenda. 3 Dec., 8 uur. Zaal Kunstmin Soc. „Ons Ge noegen". Declamatie-avond Mr. A. W. Kamp voor de Goudsche H. B. S.-Vereen. 4 Dec. 2^ uur Zaal Kunstmin St. Nicolaas- feest voor de kinderen van de leden. De Raadszitting van gisteren heeft zich in hoofdzaak bepaald tot een behandeling van zaken met gesloten deuren, als voortzetting van dc geheime vergadering van vorige week. Ook thans is aan het eind der verga dering deze niet heropend, zoodat daaruit moet worden geconcludeerd dat de geheime besprekingen nog niet zyn geëindigd en dus nog zullen worden voortgezet. Het doet wel wat vreemd aan dat van za ken, die blykbaar van zooveel gewicht wor den geacht dat na twee geheime zittingen van vele uren nog geen resultaten zyn ver kregen, in het openbaar geen enkele mede- deeling wordt gedaan. Is dit het teeken der „democratie", waar in de Raad in zyn huidige samenstelling staat, dan is de practyk der z.g. democraten een andere dan mocht worden verwacht, daar al dat geheim vergaderen uit den booze is genoemd en het inderdaad ook is. Wy verwyzen overigens naar het verslag in dit nummer. UIT DEN OMTREK. BERKBNWOUDE. Donderdagavond had in het Café van den heer P. Berkouwer uitvoering plaats van het Fanfarekorps „Door hulp tot Stand gebracht" alhier. EeRige myzieknummers wenden ten gehoore gebracht en daarna werd opgevoerd het Historisch blyspel in drie >bedryven „De Molen van Sanssouci". Zeer mooi werd dit dopr de medewerkenden vertolkt en zy oogsten daarmede veel by- val van het talryk opgekomen publiek. Ook de muzieknummers, welke gegeven wa ren onder leiding van den directeur de heer Korevaar, waren heel mooi. BOSKOOP. Voor de afd. Boskoop van de My. tot Nut van 't Algemeen zal op Woensdag 7 Decem ber a.s., 's avonds half acht precies in de groote zaal van Hotel Klaassen de heer Jac. van Elsacker een voordrachtavond houden. Dinsdag 6 December, des avonds 6 uur, zal in de Remonstrantsche Kerk een alge meene vergadering worden gehouden voor leden en begunstigers, ter bespreking van ,Js het wenschelyk Art. 7 van het Alg. Re glement te wyzigen". In te leiden door Mej. Ds. E. A. van de Vring te Alphen a. d. Ryn. HAASTRECHT. Aangereden. Gisteravond omstreeks 6 uur is de 28-ja- rige machinebankwerker P. J. L. L., die per rywiel van Oudewater huiswaarts keerde, in boven Haastrecht door een anderen wielrij der aangereden. L. werd in bewusteloozen toestand opgenomen en naar het ziekenhuis te Oudewater vervoerd- Hedenmorgen eerst is hy weder by ken nis gekomen. Uitvoering Prima Volta. Wy vernemen dat de Muziekvereeniging „Prima Volta" het voornemen heeft op 16 December in het Gebouw Concordia een uit voering te geven. Zondag 4 December. GOUDA. Remonstr. Kerk, 10% u. v.m. Ds. P. D. Tjalsma, onderwerp „Zoo wie u op den rechterwang slaat". St. Jarvskerk, 10 u. v.m. Db. F. W. G. Ver heul. 6 u. n.m. Ds. Johï ByJ. Kleine Kerk, 10 u. v.m. Ds. J. Borger. Luthersche Kerk, 10 u. v.m. Ds. F. J. Plaat te Den Haag. Geref. Kerk, Turfmarkt, 10 u. v.m. Ds. J. H. Landwehr van Voorburg, Doopen. 5% u. n.m. Ds. Herm. Knoop. Ver. „Calvyn", Nieuwe Zaal, Turfmarkt 142, 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Ds. Meyers te Hoogeveen. Geref. Gemeente Turfmarkt, 10 v.m. en 5% uur n.m. Ds. Kok. Chr. Geref. Kerk (Heil des Volks) 10 u. v.m. en 5 u. n.m. Ds. J. B. G. Croes. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk, 10%'u. v.m. Ds. Mr. Ryk- sen uit Gouda wegens ziekte van Ds. v. d. Broek. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Dr. P. Glas. Remonstr. Kerk, 10 u: v.m. Mej. Ds. A. E. A. v. d. Vring te Alphen. Evangelisatie 9% u. v.m. De heer Lyklema. 6 u. n.m. Ds. v. Elven van Moercapelle. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. Ds. Gunning te Schoonhoven. 2 u. n.m. Ds. Enklaar te Ouderkerk a. d. IJssel. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk, 10 uur v.m. Ds. B. J. Ka nis. Evangelisatiegebouw 9% u. v.m. en 6% u. n.m. de heer Muller, g.o. te Bodegraven. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk, 6% u. n.m. Ds. B. Nieuw- burg doopen. ADVERTENTIEN. Voor de talrijke blijken van deel neming ondervonden b\j het plotse ling overlijden van on>ze beste Tante Mevr. de Wed. J. VAN KEMPEN 3142 01 geb. Begeer betuigen wij onzen tyirtelijken dank. M. G. BEGEER. P. C. W. BEGEER. Faillissement Mej. G. GRAAFLAND te Gouda. Het faillissement is door het verbindend worden van de eenig% uitdeelingslyst geëindigd. De Curator: Mr. A. A. J. RIJ1KSEN. GOUDA, 2 December 1927. Markt 46. 3170 12 VOOR DE koopt men zyn PLANTEN en BLOEMWERKEN in GROENENDAAL 107. Voorhanden een prachtige collectie AARDEWERK en MAJOLICA JAR- DlNIèRE's, VAZEN, POTTEN, enz. HARPORGEL. FONKELNIEUW SALONORGEL, pracht klank, fraai doorloopend Harpgeluid, dub bele koppeling, Vox Humana, Koper tong werk, keurige moderne styikast. Slechts 225.— 3171 10 Huurkoop vanaf 5.-maandelijks. FIRMA DE GROOT, Plantageweg 18, Tel. 955, Rotterdam. Htbt U i» etalage reeds gezien Prachtsorteering LUXE FLACONS en 3149 10 LUXE DOOZEN ZEEP als ST. NICOLAAS-CADEAUX. Dro<. HET BLAUWE KRUIS Burg. Martenssingel 109. .Telef. 739. V. C. J. B.) 8'/, UUR in. de REMONSTR. KERK - Declamatie van Ds. P. D. TJALSMA. Muzikale illustratie van (Mej. W. GftOOTENDORST en den Heer J D. v. VREUMINGEN. Kaarten k 25 ets. Woensdag 7 en Donderdag 8 Deo. te verkrijgen bij Sigarenhandel VAN VREUMINGEN, Wijd straat. Kerkdeuren open kwart vóór 8. DONDERDAG 8 DEC. HET HEKSENLIED BEATRIJS DONDERDAGAVOND 8 DECEMBER, 's avond» 8 uur. UTR. TANDHEELK. STUD. TOONEEL Programma Blijspel in 3 bedrijven door Eugeen Burg en Otto Haerting. Regie: JACQ. VAN BIJLEVELT, Dir. Ned. Operette Gez. Costuums van de fa. N. Mulder Utrciht. ENTRE' ACTE MUZIEK DOOR DE „JOHN TOMES-BAND". 12 personen. PRIJZEN: Stalles 2.— (leden 1.50)Balcon 1.50 (leden 1.—) Galerij 0.50 plus rechten. Leerlingen R.H.B.S. en Gymn. 50 reductie. Plaatsbespreking bij loting op Woensdag avond 8 uur. 3150 ^0 het adres voor Prima GEREEDSCHAPPEN, IJZERWAREN, KACHELS, enz. tegen zeer lage prijzen. J. SANDERS IJZERHANDEL VLAMINGSTRAAT 10. Het aangewezen adres voor H.H. Aannemers. 81 sOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO^OOOOOCKK^ PRIJSVERMINDERING van alle voorhanden zijnde HOEDEN. Tevens het adres voor repareeren en moderniseeren van alle soorten BONTWERK. Beleefd aanbevelend, Gouwe. A. M. PARIS. -r Gouda. ^OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO 20$ ECHT BARNSTEEN SIGAREN- en SIGARETTENPIJPEN. Alle ROOKARTIKELEN. SIGAREN in kistjes van 10 st. glas deksel 80 et, 100 et., 120 ct. en hooger. PRACHTIGE ASSORTIMENTSKISTEN. Aanbevelend, BINNENDIJK, Kleiweg 87 Telefoon 517 .^OOOOOOOOOr^XXXXSOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOÓOOöOOOO^i KOMT U EVEN ZIEN naar onze Wij zijn aardig gesorteerd in kleine en groote Meubelen en werkelijk goedkoop. Chr. van Dam O tOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Markt 46-47 T.l.loon 659 Al de wuneii vhn de N.V. Wijnhandel M. Kempinski Co., Amsterdam zyn tegen dc origineele pry zen verkrygbaar by de Firma •I- C. FICK WEILER Koloniale waren Comestibles jANGE TIENDEWEG 45 GOUDA. TELEFOON 549.

Goudsche Courant | 1927 | | pagina 4