Kerstgeschenk PREDIKBEURTEN. Uit den Goudsdien Raad. LAATSTE BERICHTEN. verkeerde parapluis Wiskunde. Drogisterij „HET GROENE US'' Eigeogemiskte Ondergoederen Prol. Goudsehe Septa Onderneming Rouw- en Statiekoetsen zyn hiervan kennis te nemen. Natuurlijk l speelt onze levenwijze en de omstandighe- den, waarin wij verkeeren hierbij een groote rol, doch wanneer wij verre blijven toeval- liger wijze van het milieu, waarvoor wij weinig weerstand weten te bieden, dan zal de zwakke plek in de ketting niet zoo heel gemakkelijk gevonden worden. Wij plegen ons een aangeboren dispositie van een verwo^vep te onderscheiden. Bij de eqgrgte categorie hebben wij te doen met een familiaire dispositie, terwijl bij de laatste groep de omstandigheden, waaronder wij leven het meeste gewicht in de schaal legt. Immers wij allen weten, dat een ge zond vóórgeslacht meer waard is dan de grootste erfenis, welke ons ten deel kan val len. Stammen wy daarentegen af van een zwak geslacht en leden onze voorouders .aan deze of gene ziekten, dan zullen ook wy niet zelden een harde dobber hebben. Wij hooren dan ook niet zelden de typische klacht: „vader of grootvader had ook een zwakke borst, sukkelde ook met maag en het is dus in 't geheel niet vreemd dat ik ook last van de borst of van de maag heb." Naast deze dispositie, waarbij de familie een zeer voorname rol speelt, hebben wij ook een z.g.n. individueele dispositie. Hier is een factor van groot gewicht, b.v. de werk- zaameden, welke Wij verrichten en als ty pisch voorbeeld kan ik noemen den arbeider /in de phosphorusfabriek die vaak de dupe wordt van een necrose, d. i. een afstervings proces van den onderkaak als gevolg van de inademing van phosphordampen. Niet onmiddellijk openbaart zich evenwel dit euvel, doch eerst jaren later, soms als de arbeider al lang niet meer in zulk oen bedrijf werkzaam is, openbaart zich de ziekte. Wy moeten diWiu zoo opvatten, dat de weefsels speciaal van de onderkaak, zoo danig zyn veranderd door de phosphorus, dat maar zeer weinig noodig is, om het af stervingsproces in 't leven te roepen. Niet alleen ziekelijke stoornissen plegen van het eene geslacht op het andere over te gaan, doch ook normale toestanden, welke kenmerkend zyn voor een bepaalde familie, kunnen van den een op den ander overge bracht'worden. Vader of grootvader of moe der waren lang en dientengevolge is het na geslacht ook groot; verliep een bevalling b.v. snel of langzaam, doch overigens normaal by mooder of grootmoeder, dan zien wy niet zelden hetzelfde verschijnsel optreden by dochter of kleindochter. Niet alleen by den mensch vinden we al deze merkwaardige verschynselen, doch ook by het dier en wel ook in een bepaald sche ma optreden. Brengen wij het dier onder on gunstige omstandigheden, b.v. van honger, kouvatten, vermoeienis etc., dan zal by het eene dier dit, by het andere dat orgaan ziek worden, doch de kans is zeer groot dat alle afstammelingen gaan lyden aan de ziekte van één bepaald orgaan. Wy willen nu den volgenden keer nog en kele nadere besprekingen voeren aangaande deze interessante onderzoekingen. Da Goudsche Melkinrichting Turf singel. Lavart U steeds voortref felijke melk van gecontroleerd vee. Votkamu rein en duurzaam STADSNIEUWS. GOUDA, 24 December 1927. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis dat zy vergunning hebben verleend aan A. Veldkamp en zy'ne rechtverkrijgen den tot het oprichten van een rookery en plaatsing van een ijzeren rookkast in het perceel plaatselyk gemerkt Nieuwehaven 131, kadastraal bekend gemeente Gouda, Sectie B No. 394, behoudens het recht van belanghebbende(n) tot het instellen van be roep binnen 14 dagen by H. M. de Koningin, ingevolge artikel 15 der Hinderwet. Hy die het beroep instelt, geeft daarvan gelijktijdig kennis aan het gemeentebestuur en ,(by deurw^ardersexploit) aan de(n)gene(n), aan wie de vergunning is verleend. Vergunning geweigerd. Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis dat zy vergunning hebben geweigerd aan Gebr. Th. en M. B. Middelkoop, alhier, tot oprichting eener machinale timmerwerk plaats en plaatsing daarin van 6 electrimo- toren, resp. 2 van 5, 2 van 3, 1 van 2 en 1 van 1 P.K. voor het drijven van verschil lende machines in het perceel plaatselyk ge merkt Derde Kade 81, kadastraal bekend gemeente Gouda, Sectie A no. 4375, behou dens het recht van belanghebbende(n) tot het instellen van beroep binnen 14 dagen by H. M. de Koningin, ingevolge artikel 15 der Aanbesteding. Te Rotterdam is gisteren aanbesteed door jhr. A. H. Op ten Noort en ir. L. S. P. Scheffer, namens en voor rekening van mr. G. H. Lambert, aldaar, het bouwen van een woonhuis aan de Groene Wetering. Ingekomen waren 15 biljetten. Laagste inschryfster Beton- en Woning bouw Mij., te Gouda 54.600. Makelaarsbenoeming. Aan de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Gouda en Omstreken is in han den gesteld om advies een verzoek van den heer G. J. van der Togt, bouwkundige te Waddinxveen, om te worden benoemd als makelaar in onroerend goed. Dankbetuiging, torts. Comité yoor het Kerstfeest der ar- :nfeh "brengt' langs dezen weg namens het comité, opëftlffeafank aan allen die Zaterdag j.l. met milde hand hunne gaven ten behoevr van het Kerstfeest voor de armen aan ons afstonden. Oude en goede kleedingstufcken van allerlei sport werden haar deel, waar mede tal van behoeftigen konden worden geholpen. De collecte aan den ronagang ver bonden, bracht 124.op, waarvoor aan dq verschillende Instellingen van Weldadigheid ten behoeve hunner bedeelden, te zamen 80 H.L. steenkolen werden verstrekt. Ook vrien delijk dank aan het muziekkorps „Caecijla" en de Padvinders, die geheel belangeloos hunne medewerking tot het groote succes verleenden, evenals aan de heeren Reneman en Slont voor het gebruik hunner vracht-, auto's. Het Comité maakt van deze gelegenheid gebruik eveneens zyn vriendelyken dank te betuigen aan het Bestuur der Pluimveeten toonstelling voor de, evenals vorige jaren, ontvangen eieren, ten behoeve van zieken en herstellenden, welke door haar onder vier instellingen van weldadjgheid zyn verdeeld geworden. Levende ratten gevraagd door den Reinigingsdienst. Het klinkt een beetje gek, maar toch is het zoo, de directeur van de Reinigings dienst zou gaarne ©enige exemplaren le vende ratten ontvangen, welke gebruikt worden voor onderzoek. DesgewenschJt zyn vallejn by de Reini- ginsdienst in bruikleen te verkrijgen. Examen godsdienstonderwijzer. Deze Week slaagde voor 't examen Gods dienstonderwijzer de heer G. van Zyill Langhout, éfthier. Besmettelijke ziekte gevallen. Ten stadhuize is in de afgeloopen week aangifte ge<laan van twee gevallen van be smettelijke ziekte, roodvonk, en een geval van Diphtheritus. Thaelia-Theafer. Groot Kerst-Programma. De circusfilm, die in de jeugdperiode van het bioscoopwezen zoo'n groote rol gespeeld heeft, doch de laatste jaren slechts uiterst spaarzaam op het witte doek verschenen is, begint opnieuw de belangstelling tot zich te trekken. Dat is eigenlijk geen wonder, want het is voor een deel het gevolg van dezelfde gezonde sensatielust, die velen naar het cir cus doet gaan. En de film biedt juist dat sensationeele in zeer versterkte mate, men beschikt daarby nu eenmaal over mogelyk- heden waarvan de verwezenlijking by het gewone circus verre moeten blyven. De var van het trpèze-meisje uit (jlen nok van het circus en hoe zy verdedigd] wordt door den duivelschen tem me r tegen de tot woedde op gezweepte leeuwenbende vprmt in de ove rigens zoo strak gespeelde Rolprent, die den sinisteren naam van „Dps Duivels Circus" draagt, een acte van een bijzondere span- nings-emotie. De frêle Norma Shearer, die een van de voornaamste rollen vervult, heeft haar spel, als meisje van buiten, dat in de groote stad komt, in de eerste acten we| wat al te sober gehouden. Zy ontplooit zich eerst in de wan- hoopsscène als opnieuw „de duivel aan de touwtjes trekt en „de menschen dansen in des duivels circus", en zy haar geliefde als een dief van zich ziet wégrukken. In de laatste acten is haar stemiiiige wezen sub tiel aangevoeld in de hulpbehoevende toe stand, waarin ze door haar ongeluk geko men is. Met een inkeer dóór de Geest van Kerstmis eindigt deze fraaie Metro-Wilton- Goldwyn Production. Wy kregen den indruk dat men gemeend heeft in deze film een cou- puje aan te moeten brengeh, die het werk als geheel zeker geen 3ohade doet, doch de afwikkeling van het conflict voor een .groot deel van het publiek wat moeilijker te vol gen maakt. Het tweede hoofdnummèr wordt opge- ëischt door het anderhalve I>eensche komle- kenpaar, die weer menige schaterlach op zooveel functie's en ambachten geprobeerd om van het aantal ongelukken maar niet te spreken. Deze,keer ambiëeren ze 'n bankiersaffaire volgenb een geheel nieuw systeem van eigen vinding, dat vee} klanten in de zaak maar weinig geld in het laadje brengt. Het sce nario van deze films is gewóonlyk niet zeer ingewikkeld, dit ware geheel overbodig, het behoeft niet meer te zyn dan den achter grond voor de zotte streken die dit duo van ongeëvenaard komische kracht ten beste weet te geven. De sloome Watt met zyn ma nieren van grand seigneur, pok in de meest onderdanige handelingen en de kleine half Watt, die gewoonlijk onder de"pantoffel van een min of meer waardige matrone zit, be vinden ziclj op een geheel eigen terrein wan neer ze erin slagen bestaande verhoudingen om te keeren, door kalm een trein achteruit te duwen die hun in de weg komt, of, aan de dingen hun eigenlijke bedoeling te ont nemen door de dwaze opstelling van het tourniquet midden in de „ha31" van de bank. Hun film zou niet volledig zyn al» ze niet was geïllustreerd met leuke figuurtjes in badcostuum, thans by gelegenheid van de Ebberödsche schoonheidswedstrijd Als derde hoofdnummerhoewel niet als zoodanig in het programma vermeld, kan het groot water mysterie Kibari dezen titel met het volste recht voor zien opeischen. Variéténummers vinden vaak hun grootste verdienste in de beteekenis van afwisseling, dit nummer verdient om zichzelf gezien te worden. Als de Kibari-muziek door de zaal twinkelt, wordt een mysterie-sfeer gesctia- pen waaraan de uitvoering volkomen beant woordt. In een met water gevuld reservoir verschenen op zeet geheimzinnige wyze een tweetal nymphen waarvan eene even onbe grijpelijk weer verdwijnt. Het Thalia-orkest liet goede muziek hoo ren. Radio-Symphonia. Het Technisch Bureau van Rooyen te Waddinxveen, vertegenwoordiger de heer Alblas alhier, stelde ons in de gelegenheid, kennis te maken met de door haar gefabri ceerde radio-toestellen. Deze kennismaking is een bij uitstek goede geweest. Het bleek, dat de firma van Rooyen by de fabricage van hare toestellen terdege rekening houdt met de tegenwoordige eischen van het pu- bliek, da» een luiver, natuurgetrouw geluid ge gedichten voor. Dit alles viel aeer in den den moet worden geproduceerd. Aan deze I smaak. een voldoen de Symphonia-toestel len in alle opzichten. De geheel als „meubel" in donker mahoni- hout uitgevoerde toestellen vallen op door sierlijke afwerking; de afstemming ge schied slecht door draaien aan één of twee knoppen, naar gelang van het type van toe stel, zonder dat de ingebouwde spoelen be hoeven te worden verwisseld, terwijl de se lectiviteit by zonder goed is; golflengte dicht by elkaar gelegen stations worden ge makkelijk uit elkaar gehouden. En wat ten slotte het meest belangryke is, de geluids kwaliteit is schitterend. Op een toestel met de bekende Bicone luidspreker was de weergave zoowel van muziek als spraak werkelijk natuurgetrouw en rustig, zonder een enkel bijgeluid. Wy kunnen een kennismaking aanbevelen. Het programma van de Carillon-bespeling op Zaterdag 24 December, des avonds van 7 tot 7% uur luidt als volgt: 1. Bim, bam, zuiver van toon, Nooden de klokken tot 't feest Van God's Zoon.' 2. Stille Nacht, Heilige Nacht. 3. Daar is uit 's werelds duist're wolken. 4. De herdertjes lagen by yachte. 5. Eere zy God. 6. Herders, hoe, ontwaakt gy niet? 7. t Was nacht in Bethlehem's dreven. 8. De witte vlokken zweven (ontloken is ons heden). 9. (Engelenzang (Ps. 150 of Ev. Gez. 117). 10. O Kindje Jezus, arm als wy. 11. Lied voor de armen. Beginregels't Is m' een vreugd om een liqd voor de armen te zingen, in dit fefestelyk uur, aan de liefde gewyd. 12. Daar ruiacht laags de wolken een lief lijke naam. 13. Snerpend loeit de wind daarbuiten. 14. Te Beth'Lem i« geboren voor ons een Kindekyn. 15. Stille Nacht, Heilige Nacht. Programma voor Zondag 25 December (lste Kerstdag), des middags 12 uur: 1. Hoe zal ik U ontvangen. 2. Stille Nacht, Heilige Nacht. 3. Wat luiden de klokken daar plechtig (zwerver's Kerstnacht). 4.' Noch juicht ons toe die zaal'ge Nacht (Ps. 134 of Ev. Gez. 114). 5. Langs Bethlehem's velden. 6. Cantique de Noël. 7. Kerstmis ('t Visschersdorpje ligt te sluim'ren). 8. Het Kerstboempje (t Is stil in de ka mer, waar 't Kindeke ligt). 9. Engeltjes, Engeltjes, daalt nu toch 10. Weldadigheid, wie ooit Uw loon genoot. Werpt biy *yn schat den arme in den 11. Veel voor anderen te wezen. 12. Nu syt wellecome, Jesu lieve He^r. 13. Menschen, die ihr wart verloren. 14. Stille NaohV Heilige Nacht. Lichtfabrieken, toen wy, in verband met de verplaatsing van de afdeeling Boekhou ding der Gemeente-Lichtfabrieken, het nieuwe kantoor in oogenschouw genomen. In de oude woning van den directeur in het pand Gouwe 189 is thans' het kantoor gevestigd, daar het oude kantoorgebouw aan het Rotterdamsche Veer veel te klein was geworden. Voor aan de straat is thans het kantoor van den kaasier, daarachter een vertrek, waar mfen zich moet vervpegen voor den aanvraag van nieuwe aansluitin gen, Achter in 't gebouw een kamertje voor kwibantieloopers en het kantoor van den boekhouder, den heer Scharloo. Op de bovenverdieping bevinden zich de kantoren voor de boekhouding. Er staan hier een viertal lessenaars en de vloer is met keurig linoleum bedekt. Deze afdeeling is voorzWn van een telefoon, waarmede me/alle afdeelingen aansluiting vei-kregen kan worden. Achter vindt men het privé kantoor van Wethouder Donker, dat uit zicht geeft op de terreinen der Lichtfabrie ken. Daarnaast is een kamertje waarin de Elliot-Fisker-boekhoudmachine is geplaatst. Hiermee worden tegelijkertijd incassolyst, ïegister, kwitantie en controle-lijst vervaar digd. Overal is voor een goede gasverwar- ming gezorgd. Het geheel i§ eenvoudig, maar keurig ingericht. Wy maken erop attent dat de kantoren van de directie en technische administratie blyven gevestigd aan het Rotterdamsche Veer. Wy verwijzen verder naar de in ons blad voorkomende advertentie. Goudsche H. B. S.-Vereeniging. In een gisteravond in Café-Restaurant „Het Schaakbord" aan den Kleiweg gehou den vergadering ia gekozen tot voorzitter van de Goudsche H. B. S.-Vereeniging, de heer H. C. Hupkes. De nieuwe methode van Kaasmaken. De Secretaris van de Ned. Vereeniging vap Kaashandelaren, Mr. M. de Mol komt deze week in „De Producent" terug op deze kwestie naar aanleiding v§n het antwoord van den Rykszuivelconsulent Ir. W- J- puis man. Waar de redactie van dit blad ons ech ter komt medejeelen, dat het rapport van de Comm. v. d. Kaasgebreken spoedig zal verschijnen, en hier geen nader licht op de nieuwe methode geworpen wordt, meen en wy met deze vermelding te kunnen vol staan. Ouderavond der Opleidingsinrichting fopr Bewaarschool personeel. Deze jaariyksdie oifderavond werd Vry- dagavond belegd in het gymnastieklokaal der Openbare School No. 1 aan de Jenua- lemstraat en was wederom druk bezocht. Er was prachtig tepkenwerk der verschil lende klassen tentoongesteld, benevens boet seerwerk der beide opleidingsklassen, De leerlingen zongen eenige twee- en drie stemmige liederen en een drietal droeg eeni- Het aantal leerlingen is nog nooit zoo groot geweest, het bedraagt nu 28, onder wie twee uit de buitengemeenten. De opleidingsrichting heeft in het ge- heele land een goede reputatie. Wat de resultaten Van het teekenonder- wys betreft, staat zy aan de spits en is rich tinggevend. Leeraar in dit vak is de heer J. J. Weeda. Schouwburg-bioscoop. Kerst programma. Het Kerstprogramma in de Schouwburg- bioaooop kenmerkt zich door een gelukkige hoofdnummers, allereerst een i dan een sterk drama tisch stuk. Het komische nummer is een parodie op de film „De drie musketiers" die .bewerkt is naar den bekenden roman van Dumas en waarin Douglas Fairbanks de Deze schitterende film sr onlangs in de Sohouw- burg-biosooop mogen aanschouwen; 't is daarom een bijzonder genot thans deze pa rodie te kunnen zden. Een groot kunstenaar als Max Linder, pionier op het terrein der komische films, voelde zich sterk aange trokken tot de figuur van d'Artagnan, en dat hy die wilde vertolken, zy, 't dan op zyn manier: de komische en excentrieke handelingen sterk aangedikt en het geheel overgoten met een fyn humoristisch laagje. Een karikatuur te maken van d'Artagnan is niet moeilijk, maar een goede karikatuur ervan te maken dat is kunst! Max Linder, die naar men zich zal herinneren onlangs op tragische wyze is verongelukt, heeft in deze film, kort voor zyai dood door hem zelf vervaardigd, zijn kunnen, getoond! Het tweede hoofdnummer is van geheel anderen aard. Ze voert ons terug naar de tyden van den grooten oorlog, die nog zoo kort achter ons liggen, en za'l niet nalaten een zeer diepen indruk op den bezoeker te maken. De hoofdpersoon is Gideon Govy, den zoon van een overleden ijzerfabrikant Zyn moeder is hertrouwd met een onsym pathiek individu, die haar weet te bewegen do bloeiende fabriek te gelde te maken en naar Pary® te gaan. Giddy die zich tot le vensdoel had gestekt zyn vader op te vol gen, heeft Parijs voor zyn geluk niet noo dig 't meisje, dat hy lief heeft en de fabriek, beiden zyn in het oude Amerikaan- ache stadje.' Hjjj geeft ten slotte toe, zyn moeder is niet sterk en heeft zyn steun noodig. De practyk van stiefvader blijkt in Parys van eemgszins verdacht allooi te zyn; zyn moe der zoekt haar heil in dancings, waar zij aan den arm van beroepsdansers, over he' gladde parket glydt. Als het geld op is, verdwijnt de echtge noot van het tooneel, hy heeft er genoeg van. Gideon is in dienst getreden en strijdt aan het front. Als hy na de vrede, terug komt vindt hy z'n moeder gestorven. Hy zelf is vrijwel ongedeerd, maar heeft een zenuwtrekking uit den oorlog overgehou den. Ten einde raad vind hy een werkkring als beroepsdanser. Er waren oogenblikken dat hy zich zelf haatte, maar hy mistte de geestkracht om zichzelf van het lot te be- vryden. Totdat op een dag zyn jeugdvriendinne tje hem terugvind. Hy veinst aanvankelijk haar niet te herkennen, beseffende, dat een verloopen kerel als hy was niet mocht grij pen naar de Liefelijke illusie van wat had kunnen zyn. Maar een samenloop van om standigheden geeft hem z'n oude geest kracht weer terug. De film eindigt dan «ook in een rozentuin in het oude Amerikaanscho ptadje. Een aangrijpende film, waarin Rod la Roeque op sublieme wyze de hoofdro' vervult. Op het tooneel treedt op het Trio Timm met z'n nieuwste transformatieschets „Heb jè m'n Puckie ook gezien", in twaalf ta- fereelen. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 21 Dec.: Maria Adriana, a. v. A. Stubbe en J. Renes, Ooej. dyk 19. -- Annetta, d. v. D. Beyffers en H. Cohen, Groenendaal 53. 23 Dec.: Theodorus Christoffel, z. v. Th. J. Oor en H. Bannink, Gouwe 33. ONDERTROUWD: 22 Dec.: S. P. Brou wer en M. den Hertog. J. C. den Edel en N. A. yan Wijngaarden. OVERLEDEN: 21 Deo.: Elizabeth Johan na Susanna Doornik, 25 j. 22 Dec.: ibeth Johanna Raapls, wed- J. A- Janknegt, 93 j. Neeltje Boudesteyn, wed. P. Stoppe lenburg, 71 j. Johannes van Schalk, 78 j. Hermanus van den Heuvel, 37 j. 23 Dec.: Leendert Anthonie Wiltenburg, 69 j. Arie van der Klein, 73 j. Agenda. 25 Dec. 8V4 uur. Zaal Kunstmin, Soc. Ons Genoegen. Groot Kerstbal. 28 Dec. 7& uur Raadzaal Stadhuis, Verga dering Kamer van Koophandel en Fa brieken. 28 Dec. 8 uur Nieuwe Schouwburg De Ver. lederen Dinsdag des avonds te 8 uur, in de Sociëteit „Vredebest" Schaakclub „Mes- semaker'', Clubavond. Padvindersagenda: Zaterdag 4% uur. Gymnastiek Welpen. 5 uur. Gymnastiek Padvinders. 8 uur. Patr. avond Otters. De apotheek van den heer A. R. Peepe, Gouwe, is tot en met Vrijdag 30 Decem ber, benevens den daarop volgenden nacht geopend na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). FtTdên omtrek r CAPÉLLE a. d. IJSSEL. 0f Bc|iooj*w«tie: Een voorstel van B. en W. om twee verbouwde lokalen van de openbare school beschikbaar te stellen voor een fthristeiyke school, aangenomen. In de gisteren gehouden vergadering van iteraad is aan de orde gekomen n B. en W. tot ingrypende van de thans 12 lokalen tellende lagere school no. 2. Het Ryks- schooltoezicht had met deze verbouwing van harte ingestemd. Van de 12 lokalen worden thans 11 lokalen gemaakt. Het onderwijs aan de school wordt geheel gereorganiseerd, zoodat een belangryke besparing zal Wor den verkregen op boventallige leerkrachten die thans aan de school verbonden zyn. B. en W. ramen de kosten van verbouwing ftp 25.000. Dit voorstel stond in onverbrekelijk Ver band met een daarna volgend voorstel van B. en W. twee verbouwde lokalen dezer school beschikbaar te stellen aan het bestuur der vereeniging tot stichting en instandhou ding van scholen met den Bybel, te Kraling sehe Veer, gemeente Rotterdam, ten dienste van het bizonder onderwys. Dit bestuur had de' medewerking der gemeente verzocht voor de stichting van een bizondere school van drie lokalen in de buurtschap Keten. Deze zou moeten komen in de nabyheld van de openbare school no. 2. De raad weigerde me dewerking. In beroep werd deze zaak tot de Kroon uitgezocht. By K. B. van 26 Septem ber 1927, no. 5, was uitgesproken, dat Ged. Staten terecht hadden bepaald, dat de ge vraagde medewerking alsnog moest worden verleend. In verband hierme#had het school bestuur contact met B. er^. gezocht om trent de uitvoering van de beslissing der Kroon. By de daarop gehouden bespreking was door B. en W. naar voren gebracht, dat de oplossing zou kunnen worden gevon den in een reorganisatie van de openbare school no. 2. De klasseindeeling aan die school zou dan zoodanig moeten worden ge wijzigd, dat de daardoor onbezet blijvende riumbe beschikbaar zou kunnen worden ge steld voor1 het bizonder onderwys. Het voor byzonder onderwys te bestemmen gedeelte, zou een afzonderlyken ingang krijgen aan de Boezemstraat, terwyl dé toegang tot de openbare school zou blyver. aan de Nijver heidstraat. Met het voorstel van B. en W. tot verbou wing van de openbare school no. 2 en de reorganisatie van het onderwys aan die school vereenigde de raad zich zonder stem- ming. Daarna werden de besprekingen ge opend over het voorstel van de meerderheid van B. ,en W. om, met toepassing van het tweede lid van art. 77 L. 0. wet 1920, twee verbouwde lokalen van het gebouw der openbare lagere school no. 2 ter beschik king te stellen van de bovengenoemde ver eeniging, en op deze wijze mede te werken aan de aanvrage tot beschikbaarstelling van een bizondere school. B. en W. deelden in hun prae-advies mede, dat de onderhandelingen met het. schoolbestuur op het doode punt waren ge komen, toen het bericht had gezonden, om niet te aanvaarden het voorstel om genoe gen te nemen met het aanbod van twee lo kalen, aangezien de Kroon had uitge maakt, dat medewerking behoorde te war den verleend ten opzichte van zijn aan vraag tot stichting van een school van drie lokalen, plaats biedende voor 100 leerlingen. In meerderheid waren zij van oordeel, dat de Kroon weliswaar had uitgemaakt dat de gemeente alsnog medewerking had te ver- leenen aan de aanvrage van het schoolbe stuur, doch daarby was omtrent de wijze, waarop deze medewerking moest worden verleend geen beperking opgelegd. Had het Koninklyk besluit bepaald dat een nieuwe school moest worden gegeven, dan was er voor het voeren van onderhandelingen geen ruimte geweest. Nu stond de za anders. De gemeente is in staat, in stemming met de Wet te brengen lokalen der openbare lagere pchogl rvo. 2 aan te bie den voer het inrichten van een bizondere school. Welke aanleiding bestaat er dan voor haar, de oplossing op kostbare wijze te bevorderen? De Lager-onderw(jswet 1920 zegt niet, dat medewerking moet worden verleend zonder meer, maar artikel 77 dier wet kent ook de mogeüykheid dat schoollo kalen worden aangeboden. In de buurtschap Keten staat reeds een 12-klassige open bare school, die evenwel onvoldoende be volkt is. Wanneer nu, door een reorganisa tie van het onderwys aan die school, zoo veel ruimte kan worden ge^vonqeq, dat hetzelfde gebouw de gefleg-enheid W<fc opend tot ^et dopn gPVCP V*n bizonder on derwijs, diende een dergplyke oplossing, naar hyn meeping, met heide handen te worden aangegrepen, Dit voorstel van B, en W. werd langdurig Ten slotte is het met 9 tegen 3 i By het Schoolbestuur bestaat het voorne men de tusschenkomst van den minister van onderwijs in te roepen. GOUDERAK. De naaivereemging „de Altruïste" za! op Woensdag 28 December haar 2e jaarver gadering houden des avonds half zeven, ia een lokaal der openbare lagere schqql, De Raad dezer gênant* dp ia openbare vergadering bijeen geroepen tegen Woens dag 28 peeember des voornriddaga ten löMl WH*- 1. Mededeelingen. 2. Ingekomen stuk ken. 8. Benoeming leden der Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Aanbeve lingen: a. Ouders van kinderen O. L. Va cature H. de Jong Lzn. Aanbeveling: 1. H. de Jong Laai. 2L F. v. d. Heuvel, b. Ouder*} van kinderen B. 1. S. Vacature J. TqbIW Jzn. Aanbeveüing 1. J. I'qriquw Jrij- 9- Ari® Schouten Gzn. c. 0- Vacature B. Smal- hil. Aanbevpliqg J. B, SmalhiL 2. F. E. v. d- Vlies. d. B. L. S. Vacature M. Notéboom. Aanbeveling 1. M. Noteboom. 2. Mej. W. A. Burggraaf, e. Meerderjarige ingezetenen. Vacature J. P. den Ouden. Aanbeveling '1* J. P. den Ouden. 2. P. van Tiggelen. L Benoeming lid Burgerlijk Armbestuur. Va cature J. P. den Ouden. Aanbeveling 1. J. p. den Ouden. 2. Arie Blanken Jzn. 5. Verordening beheer G.E.B. 6. Verorde ning Hondenbelasting. 7. Reclamea 8. Veer. 9. Waterleiding. HAASTRECHT. Gemeenteraad. vaty Uefnieenteiraad OJJ YJWW Jfrj.j.JJlJSSWber 1927, voor- ml; VaaraitwG. V. W. Baron van hwiavt Mi.ftjygshof. Burgemeester. Lt.leit M. Gravelarwl, A. Muurling, 1>. Reneimau, J. Scheer, ti. van den. Berg en Th). A. van Dijk. De heer Th. Raateland is met ken nisgeving afweaig. Secretaris die heer A, de Groot. De Voai7itter&opent de vergadering waarna de notulen der vergadering .van 12 October ii., worden geleien en onveranderd vastgesteld. Meelodoeling wordt gedaan van de volgende ingekomen stukken. Prooes-iverbaal van kasopname bit den gemeenteontvanger op 7 Decem'- ter j.l., er vgas in kas f 132S.74. Besluit van de GW. Staten d.d. 7-17 November j.l., G S. No. 158, houdende vaststelling van het presentiegeld van de leden van den RaW op f 2.50 per lid per bij vergadering, in- Koninklijk besluit van 17 October j.l., No. 22, waarbij die gemwtentaHaas, rrecht wordt aangeweaen als woon plaats van de armlastige taranfainn ge WLje van Dam. Mssieive van de Gedl. Statten d.d. 15 November j.l., houdeindlei eenige be- n.cellingon op de Geroeente-rekemng 1926, waaraan wordt voldaan. Wtssie(vp van de Ged. Staten d.d. 28 Novemlber-9 December j.l., G.S. No. 143, botroBetndle do begrooting, dienst 1928. Na1 toelichting door dein Voor zitter wordt aan do gemaakte opmer kingen tegemoet gekotmem. Benoeming lid van het Burgerlijk Armbestuur. benoemd de heer G. van Diest. ^Benoeming üid van het Armbestuur Woid|t met algemeene stoma en her benoemt de heer A. S. Spruit. De taeerep Reneman en Sahoer zeg gen dat vroeger de heer v. d. Kloot ads NO. 2 op die aanbeveling voorkwam| en vragen waarom dut thans met meer het gevai is. Do Voorzitter antwoordt dat Burge meester ern Wethouders hiervoor geen verantyoording schuldig zijn. Benoeming krien der Commissie ;ot wering van schoolverzuim, Wordicin - met algemlaene stemmen herbenoenvd die b.h N. Muldler, T. Yp- ma eai li A. vain Bemmel. Benoeming lid der Comimts&ie van toezjehit op bet Lager Onderwijs. Wordt met ai'geraeeoe stemmen her benoemd de heer H. Kraam. Aan/vulling vain bet Kegletment voor het Burgerlijk Armbestuur toelichting door den Voorzitter Na wordt in het reglement toegevoegd eea artikel 28 quajer, luidende „tot uit besteding van, een arme wordt niet overgegaan, alvorens door eien genees kundige schriftelijk is verklaard, dat hem na 'een opzettelijk daartoe inge steld geneeskundig ondierzoelk van adl© leden van hei gezin, waaraan de ne st eding zal worden toevertrouwd, is gebletfien, dat dei gezondheidstoestand van geen hunner een gevaar oplevert voor hunne huisgenootem." Aanvulling van de bouwverordening met een welstandbbepalling De Voor zitter deelt mede datt die Gezondheids commissie te Schoonhoven zichi niet deze aanvulling kan vereienagen, waar na het voorstel van Burgemeester, en Wethouders wordt aangenóffieff. Adres van de Vereeniging tot stich ting en exploitatie eenetr bad- en v w einvinriohtting om linancdeelen steun, waarop Burgemeester en Wethouders ttdviseerem in beginsel subsidie te ver- leenen, wanneer bedangsheldenden ge noegzaaoi financieel steunen. De Voorzitter zegt dat het voorstel uitvoerig doqr Burgemeester en Wet houders is besproken en, er van over tuigd te zijn dat de ingezetenen op het bezit van een dergelijke inrich ting prijs stellen. De heer Reneman zegt dat deze kwestie allereerst in de vergadering van heit bestuur van het Groene Kruis ter sprake is gekomen, en dat deze vereeniging dus het initiatief heeft ge nomen. Echter wenschte zij de zaak niet zedf ter hand' te nemen. Spreker acht het van groot belang dait er een dergeflijke inrichting in deze gemeente komt. Wanneer eehter gemeente met hetlpt vreest spreker dat er voor cle vereeniging niet veel tot stand zal lonen. Met een dergelijke inrichting l'aat heit net als met die IJsclub. Wan neer de gedegenheid bestaat, komt het gebruik vanzelf Thans ziet roem tal van jongen» in de Bergvliet zwemmen wat gevaarlijk' is Ook de ouders zul len er dus prijs op stellen wanneer hietr een inrichting komt. De stichting Bisdom van Vliet heeft een uitsteken- e gelegenheid voor den aanleg be schikbaar gesteld- I>e heer Sffcéer betuigt zijn instem- mtag merhef vowstel van B en W., '«aardoor de aw& lüet zoo maar van dë baan is. tffjftreftoter belangstel lend te vernemen hoe B. en W. zich den fmancfieeden steun hadden gedacht De Voorzitter zegt dat wanneer uit den boezem der belangstellenden vol doende steun komt, die zaak nie* on- 1 lierroepedijk van de baan zal zijn. J'e heer van Dijk zegt dat het nier juist om het finamoioeye punt gaat. In dé omgeving van het dorp ziet men drommen jongens zwemmen, hetgeen hij een liefhebberij acht, terwijl de boeren en werklieden toch niet va a een zweminrichting zuilen kunnen pro- li tewen. Hij acht het nd«t goed dat ellen er aan mede zouden moeten be talen. Spreker keurt echter het beviu welbesluit niet af. De heer Muurling zegt dlat de l-os- en omgeiveer <f 4000.— zouden moeten bedragen Spreker zou gaarne weten lioevex diej belangstellenden moeien gaan om het subsidie te verkrijgen. De Voorzitter zegt dat dit niet zoo iuiaar te bepalen is. Burgemeester en Wethouders willen eerst zien hoever belangstellenden koaneut, en daarna een deiiniiief besluit voor do Gemeen te uitlokken. De heer Muurling had liever gezien dat Burgemeester en Wethouders een bedrag genoemd hadden. De heer van den Berg zegt dat), r- gemeester en Wethouders het bedrag .ïever niet noemen thans is er eeu reden voor de belanghebbenden om bun Uiterste best te doen, waarna de weg open is om bij Burgemeester en We,houders terug te ovoanen. De heer Graveiiand acht het ook be ter dat belangstellenden zelf die kos ten der inrichting dragen.; het plan is wel mooi opgezet, maar ten slotte lomt men toch bij dJe Gemieente aan kloppen. De Voorzitter acht het beter met verdere argumenten later ter tafel te tornen, waarop het voorstel zonder hoofdelijke stemming wordlt aangeno men. Adres van het. Gemeentebestuur van llekendiorp om beschikbaarstelling van de motorspuit, waairop Burgemeester en Wethouders als voorgaarden voor stallen een jaarlijnsche bijdtrage van I 100,— vergoeding voor hulp bij brand 1 75.benevens vergoeding van liet loon van het personeel. De heer Scheer vindt de toelichting wel aardag, maar mot een diergelijke huip is men nog niet gelukkig. Wan neer or om de viji jaren maar een brand voorkomt heeft men toch i 500 voor de sipuit betaald. Hij zou de ver goeding van f 75.willen schjrappen, daar hij dit een overbodige eisch vindt met de betaling der kosten geat hij echter accoord.. De heer van Dijk zegt dat Heken dorp niet verplicht is de voorwaarden te aanvaarden niets hee.t men zoo gauw atis brand, en het is niet meer uan billijk dat dan voor hulp behoor lijk betaald wordt, vooral omdat men zoo gauw geneigd is die motorspuit te halen. De teer Muurling meent dlat Heken- de rp niet op dleze voorwaarden zal in gaan, indien het daarvoor niet voor- deeligier was dian zedf een spuit aac te schaffen. De Voorzitter zegt dat bij B. en W voorgestaan heeft het belang der Ge- n.eente, dat heen schade mag lijden Het voorstel van den heer Scheer, cm de vergoeding vap f 75.— te doen vervailleni, wordt verworpen met 5 te gen 1 stemmen, die van den heer Scheer, waarop het voorstel van Bur- geme ester en Wei [houders wordt aan genomen. A lleen de heer Scheer stent tegen. Adres van den Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods heiligen Naam, waarop Burgemeester en Wethouders adviseeren afwijzend te beschikken, daar zij van meening zijn dal een strafbepaling ki de prak'ijk niet zal blijken te kunnen worden t'e- ixandhaajd. De heer vah den Berg zegt met deze uitlegging niet accoord te kunnen gaan doch adht het voor deze Gemeente ge iukkig niet noodig een bepaling in net leven te roepen. Hei voorsteil van Burgemeester en W efhouders wordlt aangenomen Gp het adres van die Koninklijke Nedierlamdsche Politiebond Vereeniging om toe te treden al» begunstiger wordt op voorstel van Burgemeester eoj W et- ouders afwijzend beschikt. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot «nbevioanbaarverklaring van de perceelen Wijk A No. 60, Wijk B No 7. Wijk f Nos. 189, 271, 272, 278 en 274. De Voorzitter zegt dat het gewenscht is het voorstel gedeeltelijk aan te ti ouden in verband met een door den Inspecteur voor de Volksgezondheid uit te brengen rapport. Echter ia het gewenscht de 2 leeg staande womui- gen, C 271 en 274 onbewoonbaar te verklaren, dlaar dit krotwoningen zijn De heter Scheer bespreekt den toe- stuid van het huis B No. 7, dat ge- slut is, en waarvan de bewoners zed's bij een storm de woning hebben ver laten. De Voorzitter zegt dat dit gebouw op het oogenblik geen gevaar oplevert, en dat het voor de gezondheidstoe stand der bewoners geen gevaar kan veroorzaken. De eigenaar is voorne mens een nieuwe woning te doen bou wen, doch zou door afbraak thans ge dupeerd zijn. Wanneer een woning bouwvallig is kunnen politie-maatrege ten worden getroffen. De 1 teer Scheer dunkt voor de toe lichting Het gewijzigde voorstel van B. en W. om thans alleen do percee\en C271 en 274 onbewoonbaar te verklaren wordlt vervolgens aangenomen, Adres der bewoners vau de Groo,e en Kleine Haven: De Voorzitter ïicnt toe waarom B. en W. aiwijzeud advi seeren ern zegt dat deze mm niet ad- ni.niötratiel te behandelen m. Er is door B. en W. last gegeven dö Haven laten sciioanmaw.en, aoodiat deze dan geen staiih moer kan verspreiden. ue lieer Muurling zegt dat die toe stand veuxter genaiton wordt zopats doze was hij heett vernomen dat er vroeger Dij de leden een ptan heelt gecirculeerd en zou daarvan graag nog stums nemen, en dan het adres inde voigendie vergadering nogniaais behan deld zien. Hef voorstei van Burgemeester en Wetltouüers 'wordt aangehouden. Worden vastgesteld beSioten tot hei doen van al- en overschrijvuig en /ij zig mg der begrooting voor 192waar bij die heer Scheer Burgemeester en Wethouders vraagt rekening te w'lleu konden m de vastgestelde posten, op cat deze niet worden overschreuen ervoilgens wordt nog besloten oen bij de ban* voor Ne*terlandsobe Ge meenten ges.oten gewiieening groot 15325 a 6)4 te oonverteeren in een leenuig tegen een rente van teil hoogste 5 Er' ia getraclut gedd. ie verkrijgen b.j pariicurtiëiren tegen eea lagere rentevoet dodh dit is niet ge lust, terwijl genoemde Bónk die lee ning wil beipoudien tegen een rente van 7 7/8 of 0 tegen, parikoers. Hierna sluiting dier vergadering. Zondag 25 December. QOUDA. Remonstr. Kerk, 10% u. v.m. Ds. P. D. Tjalsma. Onderwerp: „Het licht in de Totstandkoming 'eener zwakzinnigen- school. **De stem van den heer Van Wijnen redt het voorstel. Theorie en practyk. De wethouderssalaris- sen niet verhoogd door ziekte van twee sociaal-d ƒ10.000.— bespaard. Wel Koemans en Van Staal stei Twee zittingen heeft de Goudsche Raad deze week gewyd aan de behandeling van zaken, die zeer de aandacht hebben getrok ken: vooreerst de stichting eener openbare zwakzinnigenschool, daarnaast een voorstel tot verhooging der wethouderasalania$en, om tot de twee meest belangryke te bly ven. De stichting eener zwakzinnigenschooj? is al een liefhebberij geweest van meer dere wethouders van onderwijs. En dat is heel begrijpelijk. Er ligt im het idee om voor het zwakzinnige kind, dat door geestelijke gesteldheid niet mee kan St. Janskerk, 10 u. v.m. ps. Verheul. 6 u. n.m. Ds. Voorsteegh. Kleine Kerk, 10 u. v.m. De heer G. van Zyl Langhout, g.o. alhier. Luthersche Kerk, 10 u. V.m. Ds. J. J. Simon. Lithurgie. Zangkoor. Geref. Kerk, Turfmarkt, 10 u. v.m. en 5% U. n.m. Ds. Herm. Knoop. Ver. „Calvjjn", Nieuwe Zaal, Turfmarkt 10 u. v.m. en 5% u. n.m. De heer J. Dek ker, g.o. te Bleiswyk. Geref. Gemeente Turfmarkt, 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Ds. R. Kok. Chr. Geref. Gem., Heü <tés Volks, 10 u. v.m. en 5 u. n.m. Ds. J. B. G. Croes. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk, 10% U. v.m. Ds. L. R. v. d. Broek. BERGAMBACHT. Neu. Herv. Kerk, 9% u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. Dekking. BOSKOOF. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Dr. P. Glas. Zang v. h. Vry'z. Kerkkoor. Remonstr. Kerk, 10 u. V.m. Ds. W. N. van Nooten. Evangelisatie, 9% u. v.n). en 6 u. n.m. De heer A. J. de Neef, zstjieling te R'dam, GÖUDERAk. Ned. Herv. Kerk, 9% u.'v.m. en 6% u. n.m. De heer v. d. Loo, g.o. te Oldenbroek. HAASTRECHT. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. A. Landstra. 6 u. n.m. Kerstfeestviering voor de Zon dagschool. Geref. Kerk, 9% u. v.m. en 6% u. non. Ds. L. E. Smilde. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. B. Nieuw- burg. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. Ds. B. J. Kanis. 6 u. n.m. Kerstfeestviering v. d. Zondag school. EVangelisatiegebouw, 9% u. v.m. De heer Muller van Bodegraven. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. en 6 u. n.m. Ds. de Geus. Remonstr. Kerk. Geen dienst. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.ra.ten 6% u. n.m. Ds. J. Enkelaar. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. en 6 u. n.m. Ds. Luyendyk. REEUWIJK. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. Ds. Voorsteegh te Gouda. Maandag 26 December. GOUDA. St. Janskerk, 1 Ou. v.m. Ds. J. Borger. Kleine Kerk, 10 u. v.m. Ds. H. v. We3sel te Rotterdam. Ver. „Calvijn", Nieuwe Zaal, Turfmarkt 142, 10 u. v.m. De heer J. Dekker, g.o. te Bleis wyk. BOSKOOP. Evangelisatie, 9% u. v.m. 'De heer W. G. de Jonge. gouderak. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. De heer v. d. Loo, g.o. te Oldenbroek. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk, 6 u. n.m. Kersffeestviering. STOLWIJK. Evangelisatiegebouw, 2 u. n.m. Kerstfeest viering Zondagschool. WADDINXVEEN. Remonstr. Kerk, 10 u. v.m. Ds. W. N. van Nooten. 5% u. n.m. Onderl. Zondagschool. Kerst feestviering. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. Ds. J. Enke laar. In de andere gemeenten geen dienst. MARKTBERICHTEN. Gemeentelijke Vischmarkt Gouda. Openbare vise hafslag op Vrijdag 23 Dec. te 4 uur n.m. Aangevoerd versche schol verdeeld in partytjes. De prysen varieerden van 0.400.60. het wellicht eenig nut kan hebben, heel veel aantrekkelijks. En ook het feit dat deze kinderen vaak een xem zyn voor het gewo ne onderwys aan andere kinderen is zeker mede een belangryke factor om voor de tot- school te gevoelenl. Men kan dit idee uit een oogpunt van mensohlievendheid belich ten en het dan krachtig voorstaan, zoóals b. v. de heer'Sanders in een zeer sympathiek gestéld betoog heeft gedaan, maar bij de beoordeeling dezer zaak behooren toch ook nog andere dan gevoelsargumenten naar voren te komen. Dat dit door meerderen in den Raad is gevoeld, blykt uit de sterke oppositie, die dit voorstel heeft ondervon den. Het voorstel is nu met één stem meerdere komt er. Maar daarmede js men er niet. Men heeft in den Raad er op gewezen dat de kinderen voor wie deze school bestemd is, „ziek" zyn en dat voor hen geen kos ten mogen worden ontzien. Ware dit juist, dan zou voor de zieken zeker geen school noodig zijn, maar eik kind een afzonderlyke verzorging vereischen. Dat is niet het ge val; drie kinderen worden practisch wat be ziggehouden, alleen het gewone onderwys is nu komt de vraag al dat op de school voldoende kinderen zullen komen, wat, ger hoord de ernstige bezwaren der voorstan ders van het Christelyk bijzonder onderwys aan zeer ernstigen twijfel onderhevig is, aanvaardt men met de die den doorslag hebben gegeven niet den plicht van den nazorg voor deze „schip breukelingen'" zooals ze zyn genoemd? Over de moeilijkheden, drie het aanwijzen der kinderen Voor deze Bchool zal j;en bij de ouders in een kleine stad, daar over ia geen woord gerept! De school komt er; ze bekostigen. Het voorstel noemt de op 2300.—, maar wethouder Donker noemt een bedrag; van 10.000, welk bedrag niet is weersproken! Welke<>ost zal op de begrooting verschij nen? By de (bespreking van dit voorstel was het de heer Van Wynen, die een Weifelende hou ding aannam. Hy toonde te gevoelen vpor het ideëele van deze zaak, aan den anderen kant sloeg de schaal echter om de kosten, waarvoor het geld niet beschikbaar is, door. Maar by de stemming zette de heer Vi Wijnen zyn ernstige financieele bezwaren op zy, stemde vóór, redde daarmede het voorstel, dat naar wethouder van Staal me dedeelde, als het levenswerk van zyn party- genoot wethouder Lafeber kan worden be schouwd Was het niet de heer van Wijnen, die op grond van een zuiveren nuchteren kijk op zaken, en met de uitgesproken bedoeling vóór alles nauwlettend voor de gemeente- financiën te waken, tot lid van den Raad werd gekozen? De voorstellers van h houderssalaris hebben een ongelukkig mo ment getroffen voor de hun voorstel. Het voorstel door twee sociaal democratische leden en twee r.-k. democra ten ingediend, moest den steun hebben van de 11, die de meerderheid vormen in den Raatj, waarmede de aanneming verzeken was. Het ongelukkig toeval dat twee soc. dem. raadsleden ongesteld waren by de be handeling, heeft de verwerping tengevolge gehad. Het is nu met 10 stemmen tegen 9 gevallen. De verdediging van dit voorstel is gevoerd op grond van het ingenomen standpunt dat een arbeider het wethoudersambt nen vervullen en® daarvoor een zoodanige vergoeding verkrijgen dat hij daarvan ten minste kan bestaan. Van velerlei zijden is dit Wijze waarop de leden van het tegenwoordig college hun taak meenen te ten, is daarby in het geding gekomen. Het is duidelyk uitgesproken èn door Mevr. Riesz, èn door Dr. Hoffman, èn door de heeren Vingerling, van Wynen en Kamp huizen dat men eey wethoude*.beschouwt als een mede-bestuurder, maar niet als iemand die de plaats van den leider poogt in te ne men en zich daarvoor wil laten betalen. Het verslag vermeldt de gevoerde discus sie in bijzonderheden. Opmerkelijk is het dat nadat over het al of niet toelaatbare of wenschelyke van deel name aan de stemming over dit voorstel door de wethouders zeiven, de wethouders Koemans en van Staal by de stemming hun v ór lieten hdoren, terwyl wethouder Don ker tegen stemde. De afwezigheid van wethouder Lafeber en den heer Fokkers heeft de gemeente, al thans op dit oogenblik, voor de belangryke meerdere uitgaaf van 10.400.— over enkele jaren verdeeld, bespaard. Uitsluiting in de Pulp qn Kolen industrie. STOCKHOLM, 24 Doc. In verband wet de te verwachten u.taluiting van 26000 arbeiders in d© Pulp- en Koien- industrie in Januari a.s. heeït z.ich eenigen tijd geledien een Vtertegen- woardiger der ZweedBchie mijnwerkewi naar Moskou begeven. Tlwuia wordt gemeld)<ï&t wanneer een nitBiiriting zal plaatè hiêtoben bléflh- verleeniing uit Moskou zal worden Igte baden RADIO-TELEGRAFISGH WEERBERICHT Verwachting: Meest matige wind uit Wes telijke of Noordelijke richtingen, betrokken tot zwaar bewolkt met regen. Wellicht sneeuwbuien. Iets kouder. "ADVERTKNTIEN. De Heer en Mevrouw KORTEN- OEVER—VERWEIJ betuigen hun hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling by de geboorte van hun dochter ondervonden. Kraamvisites worden gaarne afge wacht Woensdag a.s. van 34Va uur n.m, GOUDA, 24 December 1927. Waohtelstraat 60. Mevrouw Wed. M. J. Oosterling VRAAGT tegen 1 Januarai een dege lijke 12 3317 MEID-HUISHOUDSTER, tegen hoog loon. Zich aan te melden persoonlijk of schriftelijk, Westhaven 39. Mocht een der Goudsche Heeren Winke liers VRIJDAG een in hunne magazijnen hebben GEVONDEN, wordt deze beleefd verzocht hiervan kennis te geven aan of te doen bezorgen aan het BUREAU DER GOUDSCHE COURANT, Markt 31. 12 Aanbesteding De Firma P. J. v. d. WANT Azn. te Gouda zal op WOENSDAO 18 JANUARI a.8. des voorin, te 10 uur in het openbaar trachten aan te be steden Het bouwen van een fabrieks gebouw (14.50 X 18.50 M.) op hare terreinen aan de Prins Hendrikstraat aldaar. Bestek en teekening a f 7.50, (Res titutie f 5.—) bij 3325 22 P. D. STUURMAN, Architect, Waddinxreenr Lessen voor leerlihgein H. B. S. en Gym nasium (ook eindexamen), candidaten M. U. L. O.-diploma A. en B. en voor de hoofd act®, geeft G. D. HEY, 2880 Regentesseplantsoen 9. P. J. W. Jongsneel Markt «1 Gouda Kerstboomversiering "5 Kerstkaarsjes Kerstmuziek. Algemeene Leesbibliotheek. een fijne doos Zeep en een fijne tlesch Eau de Cologne Ruime sorteering in Kleiweg 91 Tel. 317 Gouda 9080 16 STEENHOUWERIJ A. ROODBOL HARDSTEEN ZANDSTEEN SCHOORSTEENMANTELS GRAFWERKEN. ACHTER DE KERK - GOUDA. Brood- en Beschuitbakkerij H. BROUWER DE KONING Spieringstraat 153 Gouda. Ons brood werd bekroond: Arnhem 1923, 's-Bosch 1924, R'dam 1926, Dordrecht en Utrecht 1927. Koopt Uw Kerstgeschenken bij C. J. Loeve GOUWE 145, t o.de Turfmarkt Magazijn van 3323 10 Dir. H. v. d. GRAAFF Kattwulngal 72 Talefaon 763 SPECIALE 3248 10

Goudsche Courant | 1927 | | pagina 2