I 9 OOR GOUDA EN OMSTREKEN 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTR I 66» Jaargang IS28 Mo. 16661 FEUILLETON. its tien ZONNEWEELDE. lanten Woensdag 711 Janji Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 1 taönrfnuten. 1 tot 10 minuten. e labletten I genezen. een schadelijke vere medicinale j Ie Ingrediënten, rooraans taande ke werking van s et de gastrische g !n opgewekt en g ten neem een of J frlsch en op- Mpea V Ml het i men lijdt. iburg. l W-WnvO'ftt van I m (Wordt vetrvcflgdp Rechtvaardig behandeld te worden is een der eerste eischen van den mensch. Romen van OLGA WOHLBRÜCK. Met autorisatie vertaald door Mevr I P. WESSEUNK— Van Roasun (Nadruk verbeduu) dere gevallen. ge- >Pje, t on- van Uw aki, minuten. mimi ten. hMifeur dood' trouw was gebleven En nu zong de achterkleinzoon zijn ijlkoorts het lied, dat zij zich trachtte te herinneren, als het heim ziel van zou eens :te. Bleekzucht - Maag of zwaarten in uitslag, mode i enz. op elke Rheumatiek, ver. leverstee- le ziekten van geneesmidde- te vragen aan in de Medicü- )ote Markt 7. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prys. Liefdadigheids-adveitentiën de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.05, elke regel meer 0.50. Op nis, aardrijkskunde enz., dienen zoodanig gegeven, dat de kinderen gelijktijdig met de Fransche, de Nederlandsche terminolo gie krijgen. De candadaat-schoolhoofden hebben een practisch examen in het Nederlandsch af te leggen. Dit bestaat in het geven van een Nederlandsche les en in een opstel over een opvoedkundig vraagstuk. In de normaalscholen wordt meer aan dacht gewijd aan het Nederlandsch. Zoo zal men b.v. het officieel leerprogramma in de scholen zelf vertalen in het Nederlandsch en dezen tekst saam met den Franschên bestudeeren in 3de en 4de studiejaar. Nederlandsche tentoonstelling te Brussel. Minister Heyman, de Belgische minister voor Industrie en Arbeidi, bezocht Dinsdag de permanente tentoonstelling van Neder landsche en Nederlandsdi-Indische voort brengselen in het Holland-Huis te Brussel. De minister werd ontvangen door Ridder Huissen van Kattendijke, den tydelyken Nederlandsche zaakgelastigde, en de heeren Veldhuis en Wolter, voorzitter en secretaris van het bestuur der tentoonstelling. Minister Heijman complimenteerde de inrichters van deze groote economische in stelling, die veel bijdraagt tot de economi sche samenwerking tussehen België en Ne derland. Hoog water in West-Vlaanderen. Sommige streken van West-Vlaanderen n.l. tussehen Brugge en Ostende staan ten gevolge van den regen der laatste dagen onder water. De daar liggende meeren met de omliggende dorpen zijn geheel over- L stroomd. Talrijke hoeven moesten ontruimd ■nooning woc<ien. De bewoners der andere hoeven bijslagj>p^ de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeeiingen.bij contract tot zeer gereduceerden pry’s. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden Ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boekhande laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. GOlID8CHlOUlA XI gekozen uit de punten met name door het protestantisme ontkend. Men kan geen on derscheid tussehen dogmata maken en daar om kan er geen mindere verzekerdheid des geloofa zyn in het een of het andere der geopenbaarde dogma’s. De encycliek verwerpt verschillende ar gumenten door katholieken 'aangeveerd ten gunste hunner stelling van eenheid en ver- k'aart dat de eenheid der kerk slechts kan worden gesteund door den terugkeer te ver krijgen van de afvalligen nahr de eenige en ware Roomse he kerk, naar de kerk van Christus, op ellendige wy’ze door hen verla ten en door de katholieken in het algemeen te overreden zich te onderwerpen aan den paus. De paus eindigt met den wensch uit te spreken, dat allen die dwalen ten slotte zul len terugkeeren in de armen'van den opvol ger van St. Paulus. vta ontvangen ükera. HanOI- en EAST-WTE” lot 15 minuten. I tot 15 minuten 9 In24 uren. W «chrihlngover torlogen, nuid- koude, niapc- Kwakklng. Trotsky en andere oppositieleiders van Sovjet Rusland verbannen. Een encycliek van den Paus. Reuter seinde gisteren dat volgens een nog niet bevestigd bericht uit Moskou, het besluit zou zyn genomen om Trotzky, Zi- nowjew, Rakowski, Kamenew, Radek en an dere leden der oppositie naar verafgelegen provincies, o.a. naar Siberië, te verbannen. Paul Scheffer, de correspondent van het Berl. Tageblatt te Moskou seinde dit be richt ook aan zyn blad en volgens hem be staat er niet de minste twijfel meer of Troteky, Radek, Rakowski en zelfs Kame new en Zinowjew en de andere communis ten, die hun ongelyk hebben bekend, zullen inderdaad worden verbannen. Vergeefs heeft men .geprobeerd deze ver banning plaats te doen hebben onder den dekmantel van party-arbedd, hoewel deze personen niet meer lid van de communisti sche party zyn. Een 30-tal commiyiisten zal worden ver bannen en anderen zpllen nog volgen. Hoe zwaar de straffen zyn, blykt byv. uit het plan om Rakowsky onder te brengen in het gouvernement Wjatka, 500 k.m. van het dichtsbjjzynde spoorweg-station gele gen. Deze maatregel tegen Trotzky en zijn aanhangers heeft, zoo zegt Schef fer, algemeene verrassing gewekt. Reeds dertig hunner hebben bevel gekre gen zich voor het vertrek gereed te maken, zonder opgaaf van hun plaats van bestem ming, waarvan men alleen weet, dat zy ge legen is tussehen Archangel en Midden- Azië, tenyyl een geeelte der veroordeelden reeds gedeporteerd is. De dertig zijn ver oordeeld wegens contra TiwlwtiMteWll m ■n" 6*tie. .Onder hen bevinden zich, behalve de reeds genoemden nog Jewdokiow, verder Sebriakow, die voor het aanknoopen van economische betrekkingen tussehen de U. S. S. R. en de Ver. Staten belangrijke dien sten heeft bewezen, Smilga, die bij den we deropbouw der Russische industrie een groote rol heeft gespeeld, de feuilleton- schrijver Sosnowski, wiens onverschrokken critiek op de sovjet de algemeene aandacht trok en andere journalisten. Volgens Scheffer was het bekend, dat reedlg sedert eenigen tyd op Stalin pressie wend geoefend om tot den thans genomen maatregel zijn toestemming te geven, maar hy trachtte een beslissing uit te stellen, tiaar hij vreesde, dat deze een ongupstigen indruk zou maken in binnen- en buitenland. Het zal hem niet gemakkelyk zyn gevallen, aldus de mannen te treffen, die met Lenin de bolsjewieksche revolutie tot de oyerwin- ning hebben geleid en die door hun persoon en talenten den radenstaat geestelijken glans verleenden. De groote hoofden wor den afgeslagen, een nivelleering heeft plaats, de partymassa zonder individualiteit blijft de eenige bel angry ke factor. Dit is zoudieir boord, in oohteiidl.ivirei, klopte aai» ae deur, die naar die vertrekken van Ziijji heer leidde. Daarna was al les stil Alleen een zacht gefluister lispeid© is de donkere hoeken. En daarna een stem, luid en ver staanbaar in juichende ijiendle klanken ,,Lou proumiité jour die man. Oarira..... ,,Lou prountif jour die mai... Een oud provencaialsch volkslied was liet, dat gravin Marie Antoinette door haai moeder, de echtgenoote van ge neraal Rey. vaak haid hooren ringen, toen aij als kind onder gejuich en re lach op haar schoot had gezeten. .,Lou proumie jour de mai Lairirai....” Hoe was het lied ooit verder Met krakende stem neur.ede zaj het refrein mee en het was als daalden met dene be entte en in zoo langen tijd niet gehoorde woorden honderd fijne ne velslniers. zoodat zij plotseling den t jd van haar kinderjaren voor zich zag, en de mooie Fransche moeder, die met haar teelttere oogen en lachenden mond van .,notre belle France’ sprak het vaderland, dat zij in haar ziel tot 53 Zij vraagt of zij mag overkómen. Dat heeft natuurlijk in het geheel Teen \in het geheel geen doel. Een op winding te n eer, andlers niets. Ik wil de u alleen maar vragen, mama, haar te schrijven. Zoo zacht mogeiijk. Als ik het doe. klinkt het misschien ruw. En daar is niet de minste r^den voor.” Graaf Oberwall vervolgde: „Nu moet ik naar beneden, naar Gerhard. Onze huisdokter zal vannacht hier blijven. Ik moet het mogelijke doen. Wij mogen de hoop niet opga ven Hij had de ’-amer verlaten, voordat zijn, moeder iets had kunnen antwoor den. iets naders had kunnen vragen Dien nacht woedde er een heftige Aprilstenm rondom het huis. Gravin Marie Antoinette zat in ha. r hed en hiedd de rozenkrans tussehen haar vingers. Het nachtlicht verspreid- een zacht oranjekleurig licht in de wee haar aangreep alsof zijn een teere. broze herinnering had iets, dait zijn geest niet wist, of ook zijn moeder hem dit lied' wellicht slechts de logische ontwikkeling van een anti-democratisch systeem, aldus Scheffer, want een der voortreffelijkste eigenschappen der democratie is de moge lijkheid, steeds uit alle lagen deg volks lei ders te kunnen kiezen. Uit het besluit trekt Scheffer ten slotte de conclusie, dat men blijkbaar nog steeds zeer ernstig bevreesd is voor den invloed der oppositieleiders op het Russische volk, van hetwelk de „party” slechts een zeer gering deel uitmaakt. Zou Stalin zich tot de verbanning hebben laten bewegen, vraagt hy, indien men hem niet had aangetoond dat de sympathie voor Trotzky en de zijnen onder het volk zeer groot is Men moet het gevaar wel zeer dreigend hebben geacht en het is nsu maar de vraag, of men geen nieuwe gevaren in het leven roept. den aangebracht, ontbrak Een, als een tulband gedraaide, rijden muts be dekte het hoofd. De jaren hadden alle verschil van gladii uatgewischt. Het kon» evengoed liet hoofd van een ouden man zip. Zij kromp eensklaps ineen voor deze onverbiddelijke consequentie van et leven, die haar geopenbaard werd in tiert, beeld, dat de spiegel haar Liet zien, en onzegbaar groot verbiei. de angst voor de beslissende vernietiging van dit treurig overblijfsel van haar zelf zich in haar. Het was alsof de dood in tastbaie geetalte om het hu s draaide. Wie lou hij als slachtoffer halen Haar de oude vrouw, of ginds beneden dat beetje menschenlevcn Een krampac’ tlge siddering schokte haar lichaam ..Mij niet, nfij niet”, steunde zij in waanzinnigen doodsangst Zij vie| in haar leunstoel neer. Het koude zweet brak bij haar slapen uit. Mendel. Mendel.’ Waarom' sliep dat domme schepse.. terwijl zij wakker was. Hoe dorst zij slapen. Zij had zooveel van haar «e kregen, in het testament was rij be dacht, voör geheel haar leven was 7ij verzorgd, en nu sliep rip Sliep, ter wijl haar meesteres gemarteld werd door den dood. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De ontploffing^te Berlijn. De Vossi sche Zeitun^Wneldt dat de poli tie tengevolge van haar voprtgezet onder zoek naar de oorzaak van dè ontploffing in het laboratorium te Dahlemj meer en meer over helt tot de theorie dat het ongeluk te wijten is aan een geslaagde poging tot zelfmoord van Stammer. Het staat reeds onomstootelyk vast dat Stammer’s huwelijksleven (al jaren) zeer ongelukkig was, en bekendên hebben hem meermalen zelfmoord gedachten hooren uit- maaeten’door middel, vam schuiten van. le vensmiddelen worden voorzien. De meeren zyn lager gelegen dan het kanal van Osten de, waarvan het water niet normaal kon worden afgevoerd' met het gevolg dat ge vreesd -wordt, dat de streek nog wel een maand onder water zal bljjven. Diamantsmokkelaar aangehouden. Een tekort van 650.000. Het parket te Antwerpen heeft den dia manthandelaar Van Alster aangehouden als verdacht van bedriegelyke bankbreuk. Er is een tekort van 650.000. ROEMENIë, De terugkeer van Prins Carol. De correspondent van de Daily Mail te Parijs meldt dat de terugkeer van Prins Carol naar Roemenië spoedig te verwachten is. Gemeld wordt dat een vooraanstaande deputatie op weg is naar Parijs, om den prins te vragen terug te keeren, en zitting te nemen in den Regentschapsraad. VEKJSEN1GÈB STATEN. 1.000.000 dollar voor medische onderzoekingen. De heer en mevr. Lasker (de heer Lasker is het hoofd van een advertentiebureau) hebben 1.000.000 gegeven aan de Univer- spreken. Gasontploffing te H Gisternacht heeft in een ii^ejÖk^amiMrtp:ocl4^<ghi5ti^ê gas- ^plM.njf- p-Ws yehad. In de woning van een schipper, waarin zich zyn vrouw met zeven kinderen bevon den, bemerkte een der kinderen een gas-‘ lucht Het kind wekte de moeder, die met een brandende kaars kwam kijken. Op het zelfde oogenblik had de ontploffing plaats. De vrouw werd ernstig gewond. Een vijf tienjarige jongen kreeg eveneens brand wonden, terwijl de overige kinderen onge deerd bleven. In het huis is groote ver woesting aangericht. BELGIë. Lessen in 't Nederlandsch op Brusselsche scholen. Naar het „Laatste Nieuws” verneemt,' heeft de Brusselsche wethouder van onder wijs, de heer Jacqmain, tot die hoofden der lagere scholen een schrijven gericht, waar bij nieuwe schikkingen worden getroffen om het onderwijs in het Nederlandsch bete re resultaten te doen op leveren. In de lagere school wordt de verplichting ingevoerd om voor alle vakken de kinderen vertrouwd te maken met de Vlaamsche taal- Van ieder vak moet ten minste een les per week in het Nederlandsch worden gegeven- De spreekoefeningen, lessen in geschiede- ABONNEMENTSPRUS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagel/jks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. siteit te Chicago. Dit bedrag is bestemd voor onderzoekingen welke kunnen bereiken dat het leven van menadhen op middelbaren leeftijd verlengd worde. Het onderzoek zal vooral beoogen het na gaan der oorzaken van wat by oudere men- schen de ziekte veroorzaakt van hart, bloed vaten en nieren. Het mijnongeluk in Illinois. Reeds meer dan 20 dooden. Het H. N. meldt omtrent een mijnongeluk by West-Frankfort, dat op een diepte van 200 meter een ontploffing plaats had, waar door tal van mijnwerkers van de buitenwe reld afgesneden werden. Het is den red- dingsmanschappen gelukt een groot deel der ingeslotenen te bevrijden, doch er is ook een groot aantal doodep. Tot nu toe zyn 23 lijken geborgen. FRANKRIJK. Liefdestelegrammen aan de geheele stad. En toch maar voor één meisje be stemd. Het volgende voorval uit een kleine Fran sche stad bewijst, dat de liefde nog steeds vindingrijk, maakt. Een jong werkman van de electriciteits- fabriek had er lang over gepeinsd, hoe hy wiel op de snelste manier berichten naar zijn verloofde zou kunnen zenden. Pneumatische post was er niet en eiken dag telegrammen zenden, leek hem te veel opvallend en te kostbaar. Dies zat hy( lang op die kwestie te broeien tot op zekeren dag licht in de duisternis kwam. Wat was in dit gevaLeenvoudiger dan van 't door de fabriek getgvjwde elektrische Licht zoo noo- dig van tyd tot tyd den stroom uit te schakelen. Werd hij één keer uitgeschakeld, i dam.beteeiceude -diUvanavond vri^’, gebeurde het tweemaal kort achtereen, dan beteekende dat: Heb helaas dienst.” Zoo gezegd, zoo gedaan. ,^Zy” was ver rukt. De uitvinder was met zyn succes in den zevenden hemel en zocht zijn uitvin ding verder te volmaken. Het gevolg was, dat een geheel electrisch alphabet tot stand kwam, dat in niets voor het Morse-alphabet onderdeed. Hiermede konden lange tele grammen worden gestuurd en de nieuwe dienst werd dan ook zonder verwijl ge opend. Het muisje had echter een grooten staart, want de inwoners van het vreedzame stadje waren van deze 20ste-eeuwsche-minneko- zerjj niet op de hoogte en zaten met stom me verbazing naar het zonderlinge perio dieke aan- en uitflakkeren van hun licht te kijken. Het duurde niet lang of de verba zing maakte plaats voor een hevige onrust Terwy’l het onschuldige meisje in haar kamer met een gelukzaligen glimlach om de rozeroode lippen volijverig de lichtsei nen in punten en streepen op papier zette, om vervolgens het telegram te ontcijferen en te genieten, stak onder de burgery een grimmige storm van onrust ofc. Den volgen den dag was de kamer van den directeur lage maar breede kamer. Meuidiel lag aangekleed, op de korte rustbank zij siiqp met open mond en zacht snorkend geduid). De gravin wierp een boek op den grond om baar wak ker te krijgen. Te vergeeis. Nu en dan drong een schril huilend geluid door de stilte van den nacht tot haar door. Zij hield ooren dicht en prevel de „Heer, ik bid u.”’ Toen schudde er iets aan de ramen, er knetterde ergens iets alls van gebroken glas- Met oimoeiueli^ e r oeite, tandenk Lapp erena, worstelde zij zich uit de kussens en raalkte met haar nog altijd mooie, voor haar zwaar lichaam te kleine voeten het kleedje van tijgerval voor naar bed. Haar met bont gevoerde peignoir lag lag over de leuning van den naasten atael. Infaam gesnork", prevelde gravin Marie Antoinette en zij v/ierp daarbij een woedenden blik op Mendel. Maar zij maakte haar niet wakker. Met .‘e voeten glipte rij in de eveneens met bont afgezette, zijden muilen. Daarna sloop zij de kamer uit, knipte het licht aan in haar sallon. liep verder tot aan de hal. opende voorzichtig de deur, alsof zij bang wa& iemand te zullen wekken. Het trappenhuis was maar flauw verlicht. Eenige deuren stonden open. Een verpleger met een grooten schotel ijs kwam uit een gang, verdween achter de geopende deur De oude kamerdienaar van den graat voorgeaongen hebben De zieke was stil geworden. De oude vrouw in den ii et jont gevoerden peagnoir boog zich ven- over de trapleuning en luisterde met ingebonden adem. Zij hoorde hei zware, doffe tikken van de groote staande klok in de eetkamer Zij hoor de zacht glijdende voetstappen en het openen van een deur. En daarna plot seling een gil... twee, driemaal. Heel duidelijk, als van een gemartelde, wanhopig ,.Lou, Lou. Was dit alleen het begin van het lied, dat de zieke met verder kon zin gen, oi was het een naam Misschien wa. het beide herinnering en ver langen tegelijk. Daarna werd alles weer stil Huiverend, met moeilijke bewegin gen. ging de oude gravin weer terug naar haar vertrekken. In den haard was nog eenigo g’.oed. Zij strekte haar handen met de knokige vingers uit, oae er zoo opvallend uitzagen zonder de glinsterende ringen. Doordeopen- gebteven deur van de slaapkamer drong het luid gesnork van Mendei De spiegel met gouden li jst boven den haard weerkaatste hen beield van een zeer oud. zeer gerimpeld gezicht. Her voor den nacht verwi^jderdo b'anketsel bedekte nu niet de perkamenten bruin achtig gele huid. Als twee donkere, glinsterende punten staarden de oogen haar aan zonder eenige uitdruk king. nu de omlijsting der orayoostre- pen. waarmee de wenkbrauwen wer- Een B. T. A.-telegram uit Rome meldt, dat de Paus in een encycliek over de een heid der Kerken een algemeene gelijktijdige neiging erkent naar een grootere interna tionale eenheid der volken maar hy betreurt dat sommigen die eenheid van openbaren aard willen overbrengen naar dien van den godsdienst door waao.- en. v&lsch geloof met elkaar te vereenigen en zich te verbeelden dat alle godsdienst goed en loffelijk zyn. Tal van personen begunstigen, onder den achyn van het betere te zoeken, een ver keerde godsdienstige eenheid onder de christenen in het byzonder onder degenen, die zjj tan-christenen noemen, waardoor het gevaar dreigt dat de grondvest 'godsdienst wortten De Paus vestigt de aandacht der bisschop pen op deze zoo verderfelijke bedriegerij op dat zy, de geloovigen er tegen waarschu wen en de beginselen vaststellen van de ware godsdienstige eenheid die moet aanbe volen worden. Degenen, die de eenheid wil len, zouden deze willen bereiken door mid del van een overeenkomst op zeer weinig, punten, volgens hen de fundamenteelste van het geloof en daarbij de meeningen handha ven die hen er vroeger van scheidden. Dit staat gelijk met het betrekken van de door God geopenbaarde waarheid in onderhande- lingen en reglementen, hetgeen een verra derlijk gedrag zou zyn waaraan de Room- sche Kerk steeds weerstand heeft geboden. Deze kerk stelt een volledige en duidelijke evangelische leer voor voor de geheele wereld; immers God sprak niet voor een zeker aantal personen maar voor iedereen. In de encycliek wo"rdt verder gezegd, dat het niet mogelyk is zich een christelijke maatschappij voor te stellen waarin het den geloovigen yrjj zou staan om ieder zyn eigen denkwijze te volgen over het onder werp van het geloof zelf. De encycliek geeft tal van voorbeelden Fl 1

Goudsche Courant | 1928 | | pagina 1