Abdijsiroop Jongsti Bediende EEN PAKHUIS Bronchitis In Pakkisten. uil klein Hurenhuis ROOMBOTER £1.22 FORD buitenLandsch nieuws. PREDIKBEURTEN. Beurs van Amsterdam. LAATSTE BERICHTEN. A. 5 Pracht zwarte Steinbich Pints A. BRUYNEL Formanlnt Dreg. „Het lluwe Kruis" J. HULLEMAN - GOUDA Te koop gevraagd in Centrum Stad Niet alleen in de puberteitsjaren, ook in de jaren van overgang (het climacterium, dat zoo achter in de 40 optreedt) is dit ver schijnsel waar te nemen. Voorts hebben allerlei omstandigheden invloed op den bloedsdruk; nerveuse ovenspanning, sterke lichamelijke inspanning, kommer en ver driet, huiselijke of, commercieele zorgen, gebruik yan akphol, nicotine, coffeïne enz. geven aaiUeM|f*tot verhoogingen van den bloedsdruk, are als regel slechts van tyde- 'liken aard zijn. Zenuwachtige menachen met ietwat verhoogden bloedsdruk (ner veuse hypertomkersziet men tegenwoor dig veel. Vooral na de zware oorlogsjaren, waarin veel geleden werd en veel hoofdbre ken noodig was, kwam dit hier en elders tot uiting. Velen dezer menschen zijn personen van eenigszins hoogeren leeftijd, die flink en hard hebben gewerkt en hunne talenten niet hadden begraven. Ze komen tot den geneesheer met allerlei vage klachten, door hen met groote nauwkeurigheid waargeno men en door hen hls zeer ernstig be schouwd. De klachten kunnen verschillend zyn, beklemdheid op de (borst, druk in de hartstreek, dof gejoel in het hoofd, luste loosheid, g^impCjaan concentratievermogen en meer. ziet, een heele staalkaart. Ze voelen soms 'g avonds in 't bed hun hart stilstaan en dan weer wild kloppen tot in de slapen toe; ze zyn bang voor hartver lamming of beroerte en wachten dikwyls lang eer ze naar een medicus gaan, bang als ze zyn dat deze een ongunstig oordeel over hen zal vallen en hun allen arbeid zal ver bieden En dét willen ze niet, neen... dan maar liever cttfv dood. De ervarÖ /arts kent dat type en bij nauwkeurig onderzoek zal hy geen afwij kingen vinden, die de vrees van de patiën ten kunnen billijken en die niet evenredig zyn aan de talrijkheid der klachten. Hier vindt men tijdens het onderzoek dikwyls een verhoogden bloedsdruk, verhoogd door al de psychische emoties, die de patiënt heeft doorgemaakt. Heeft men die patiën ten kunnen overtuigen, dat geen ernstig lij den hun deel is, dat geen aderverkalking of hartgebrek by hen te vinden is, dan heett reeds dat een gunstigen invloed op hunne klachten en na korten tyd is dan ook de bloedsdruk weer gedaald. Heeft een medi cus soms in een onzalig oogenblik het woord hartgebrek, verhoogden bloedsdruk of ver kalking tegen hen losgelaten, dan kost het wel eens moeite hen de verzekering te ver schaffen en het .geloof, dat een bloedsdruk door allerlei omstandigheden tijdelijk ver hoogd kan zyn, zonder dat dit voor den ge zondheidstoestand nadeeljg is. Maar daarnaast komen ook zeer zeker gevalten voor, waar de bloedsdrukverhoo- ging niet slechts tydelyk is, maar constant. Enkele geneesheeren meenen dat dit eene zelfstandige ziekte is, eene aandoening sui generis, maar meerderen zoeken verband tusschen dit verschijnsel en een later op tredende nierziekte of een later zioh open barende verharding der slagaderwanden (arteriosklerose). Wat by iemand het juiste ziektebeeld is of wordt, zal soms pas meerdere onderzoekingen door den arts kunnen worden uitgemaakt en van het re sultaat daarvan zal afhangen, welk advies hy geven moet. Soms helpen badkuren; soms onthouding van alcohol, nicotine, koffie en thee; soms is regeling van het diëet noodig, gewoonlijk naar den lactovegetarischen kant; soms verandering van omgeving, met meer of minder strenge rust. Soms zal ook opname in een sanatorium of ziekenhuis noodig kun nen zyn, om onder systematische controle uit te maken, wat voor den patiënt het meest geschikte diëet of de meest gewensch- te leefregel is. Zeker is het, dat het haastige leven van den tegenwoordigen tyd van invloed is op het ontstaan van tijdelijke of constante hypertonic en dat deze een verschijnsel of een ziekte is, ontstaan onder invloed der moderne cultuur. En misschien daarom ko ketteert menigeen een .beetje met zyn ver hoogde bloedsdruk. De Rijksdagzitting. Rijkskanselier Marx over de Phoetas-affaire. ïn den Duitschen Rijksdag hebben de een dringende interpellatie '•ht over de Phoebus-affaire, <L i. de het Ryksweerministe- rie en de Phoebus Filmmaatschappij. In antwoord hierop heeft Dr. Marx ver klaard daj iP-derdaad feiten waren gecon stateerd, welke de regeering ernstig af keurde en die maatregelen noodzakelijk maakten om een herhaling van het gebeur de te voorkomen. Het is juiat gebleken, dat de Phöbus- Film uit de middelen van het ryksweer- minfisterie is gesteund, dat de marine aan deden heeft overgenomen, en dat kapitein Lohman zwi eigenmachtig namens de ma rine borg heeft gesteld. Hy wilde het ge vaar voor overvleugeling door het buiten land (dat inderdaad bestond) afwenden. De affaire dateert van 1924. De op lj) Maart 1926 gedane borgstel ling wérd door de toen malige ministers van financiën en ryks- weer erf Bfkk. chef van het marinebestuur gegarandeeiftl, doch niet door den rijkskan selier. Het credaet aan de Phoebus was nu voor byjpa de heiflt gedekt. Kapitein Loh- mann heeft de Phoebus A. <5. verdere garan ties ten bedrage vam 3% millioen en 920.000 M. ten laste van het ryk verleend. Voorts is komen vast te staan, dat kapitein Lobman in 1925 voor 1% millioen mark aan aandeelen van de Berliner Bankverein voor het iryksweerministerie verwierf. Daaruit ontstond voor het ryk een verlies van 675.000 mark, terwyi met verdere verliezen rekening moet worden gehouden. De midde len voor deze deelneming en credieten ont leende Lohman aan een fondis voor de li quidatie der gevolgen van den oorlog, welk fonds thans volkomen is uitgeput. Dr. Marx merkte op, dat het ryksweer- ministerie over deze middelen niet meer be schikt, uit de begroeting zyn geen middelen ter beschikking gesteld, maar ook het ge bruik dezer middelen hiervoor zou volko men ontoelaatbaar zyn. De relatie met de Phoebus A. G. is afgebroken of geliquideerd. De bewering, dat Lohman e. a. nog meer zaken doen, kon niet worden bewezen. Dr. Marx zpide het gebeurde diep te be treuren en hy gaf als zyn meening te ken- r.en, dat een herhaling van dergelijke din er idle omstandigheden moet woiden .en. Óm dat te bereiken is besloten tot de instelling eener controlecommissie, bestaande uit vertegenwoordigers van het rijksweermimsterie, dat van financiën en ae rekenkamer. Tegen kapitein Lohmann is van de zijde van het rijksweermimsterie een vervolging ingesteld, welke nog han- Bil de begrooting van het rüks- Na deze woorden van Dr. Marx nam de nieuwe rijksweerminisber Groner hst woord voor oen korte verklaring, waarin hij zeide, dat hy de verdachtmaking van de rijkaweer met onweersproken kan laten. Hy zal te gelegener tijd daarop antwoorden, nadat is ingesteld. De sociaal-democratische oud-minister Severing opende daarna het debat Hy he kelde de wyze, waarop de minister met eenige woorden gegleden is over den deso- laten toestand, in den landbouw, die nu reeds zyn gevolgen op de arbeidsmarkt doet ge voelen en die het aantal werkloozen van week tot week met duizenden doet toene- Vervolgens voerde het woord de Duitsch- nationaal Wallraf, die een rede hield over de uitvloeiselen van Locarno, over de in eenstorting van de hoop die aan de bespre kingen van Thoiry geknoopt was en die verder trachtte aan te toonen dat Duitsch- land de waarheid) van het oude Latynsche spreekwoord „Vae Victis" (wee den oven- Wndtenen> Ii°g 9te6<lfi de" 'tiVC onder- RUSLAND. De verbanning. M «fficieele bekendmaking. Naar de'TWtsche bladen melden publi ceert het telegraaf agentschap der USSR thans de eersjfe officieele mededeelingen na mens de maatregelen tegn de oppositielei ders. Daarin wordt gezegd: De regeeringsorganen der USSR hebben geconstateerd, dat een aantal aanhangers der op den l5den partijdag der communis tische party geroyeerde oppositiegroepen der Trotzkiaten en Sapfonowisten terstond na den pariydag en "ha"Het uiteenvallen van het oppositietotok een onwettigXactie tegen de sovjet hébbén ontplooid. Deze kwam tot uiting in een ftoging om een geheime organisatie in het le\ton te roe pen, een algemeene agitatie tegen de raden- regeering vooste bereiden en een nauw con tact tot stand te brengen met de zich te Mo.skouJj||htflende vertegenwoordigers der buitenMHHK bourgeoisie,, door welker be middelyuyk aanhangers van Trotzky nun materidHBh boosaardig verzonnen berich ten in het buitenland verspreidden en zich met hun aanhangers in het buitenland in verbinding stelden. Naar aanleiding daarvan werd het, als mi nimale maatregel ter verzekering der be langen van den proletarischen staat, nood zakelijk geacht, dertig leden dezer groepen uit Moskou te deporteeren, o.w. Trotzky, Iwan en Wladimir Smirnow, Serebrjakow, Radek, Moeralow, Bjeloborodow, Sapronow, Charetsjko, Smilga, Wagdin, Safarow, Sos- nowaki, e.a. Eenige .andere personen, o.w. Rakowski, Bogoeslawski en Drobnis, zyn uitgenoodigd Moskou te verlaten. Ziowjew, Kamenew e.a., die uit het oppo- sitieblok zyn getreden, zyn in verband met hun onderwerping aan alle besluiten van een partydag naar de provincie gezonden. BINNENLAND. De Koninklijke familie. De Kon. familie is gisteren" vaiTliet loo te 's-üravenhage teruggekeerd. Gisteravond bobben de Koningin en d* Prins der Nederlanden, in tegen woordigheid van de Kojiingia-Moeaer er. vam Prinsee Juliana do tweede avond-receptie tem Koninklijken paiei- ze aan het Nofordeandle te s-üïaveu- hage gegeven, voor een 500-tal genoo digde dames en hoeren. Op dfetze soiree verschenen ongeveer dezelfde categorieën van burgerlijke en militaire autoriteiten, corporaties en particuliere personen als op den eersten ontvangavond1 op 4 Januari jl. u iet dien verstande dat dleoe thans door andere pelsonen en we0 door hen, van welke de oegiületters hun ner namen van A tot Q liepen, verte genwoordigd waren. De Koninklijke1 Militaire Kapel, on der leiding van haar directeur, luite nant Boer, .luisterde die soiree met mu ziek op. natgeen ten vorigen male achterwege bleef wegens het overlij den kort te voren van den commissa ris dier Konipgin in die provincie Zuiu- Holland, baron Sweerts de Landas Wy borgh. H. M. de Koningin en die Prins djn voornemens het Casinobal te bezoe ken, dat Woensdagavond 25 det&er in de zalen van Pulcfairi Studio gegeven wordt. Al» Uw in den aanvang onbetee- kenende verkoudheid ii verergerd tot bronchitis, talm dan niet langer, neem de beproefde Akkpr'» Abdij siroop die de prikkelende hoest- aanvallen zal temperen, de slijm zal oplossen en Uw ontstoken slijmvliezen volkomen genezen. AKKER's verzacht - zuivert - geneest Aio* verkrijgbaar ie koken ru 230 gran ƒ1.50 550 ƒ2.75 1000 F«n ƒ4.50 Herziening van het Bezoldigings besluit. Weldra principieete beslissing. Naar wij vernemen kam nog tegen het einde dezer maand een principi- eele beslissing in het Centraal Over leg voor Rijkspersoneel tegemoet wor den gezien over die algemeene regelen van het Bezoldigingsbesluit, zoodat daarna aan de salarisschalen, kaïn wor den begonnen. bciiaepiuaii-neidcnking te Utrecnt. Voor KatnoiieK jNedienlanü was het gisteren een gedenawfiarai^e dag. Hei was natm/olijiiv 2o jaar geleden, uat in ae sciiaduw van de St, Pieterskerk te uome, in de oninidüeilijke nabijheid van den Paus, mgr dr» U. J. a. m. bthacpmian voor goed de oogon sloot, Waio ödhacpmian in net kerkelijk ritüaiikimdiig leven voor Nederland heelt beteekend, aal niet gemakkelijk ver geten worden, ailerm.nst dioox zijn ge- leoisgenootém Met dr Kuyper fen jhr. Ue öavornin Lohmian stichtte dx Schaep^ ii'«n de welbekende coalitie. Heed zijn leven kenmemkte zich door strijd tegen conventie etn verkeerd inzicht. Voor alles hiakl hij zijn kerk liet en zijn Vaderland). Zijn leven en beteekenis werden te Utrecht in „Tivotiwei zeer getrouw en kemaqhtig geschetst door mr. A baron Van Wijnbergen en pater A. de Greeve S. J., uit lieu llaog. Bedde redenaars brachten dank aan de nagedachtenis van d« groote figuur van dr. Schaepmamn. Deze avond) kreeg een bdjaonder kalrakier door de aanwezigheid van den aarts bisschop mgr. Mam de Wetering, den Commissaris dier Koningin, dien heer Jacob, mevrouw 's Jacob, minister Latmbooy en mgr. De With, vicaris ge neraal. Met zang en muziek werd deze herdenkingsavond) ten slotte opgeluis terd. Zondag 22 Januari. GOUDA. Remonstr. Kerk, 10% u. v.m. Ds. P. D. Tjalsma. Onderwerp: „Bijna!" St. Janskerk, 10 u. v.m. Ds. Molenaar uit den Haag. 6 u. ir.m. Ds. J. Borger. Luthersche Kerk, 10 u. v.m. Ds. J. J. Simon. Geref. Kerk, Turfmarkt, 10 u. v.m. en 5% ui n.m. Ds. W. Burggraaf uit Kalamario (Amerika). Ver. „Calvijn", Nieuwe Zaal, Turfmarkt 142, 10 u. v.m. en 5% u. n.m. De heer J. 'erweel G.O. te Werkendam. Geref. Gemeente Turfmarkt, 10 u. v.m. en 5% u. njn. Ds. Kok. Chr. Geref. Gemeente 10 u. v.m. en 5 u. n.m. De. J. B. C. Croes. AMMERSTCXL. Ned. Herv. Kerk, 6 u. n.m. Ds. Hugenholtz. 1ERKJWWOUD*. Ned. Herv. Kerk, 16 u. v.m. Ds. L. R. v. d. Broek. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk, 9% u, v-m. Ds. Dékking. ROftKOOP. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Dr. P. Gras. Remonstr. Kerk, 10% u. v.m. Mej. A. Snel len uit Rijswijk. Jeugdkerk. Evangelisatie 9% u. v.m. en 6 u. n.m. De heer Dekker van Bleiswijtk. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. De heer de Vries G.O. te Stolwijk. 2 u. non. Ds. Gunning te Bergambacht. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. A. Landstra. Geref. Kerk, 9% u. v.m. en 6% u. n,m. Ds. L. E. Smilde. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. B. Nieuw- byrg. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. Ds. B. J. Kanis. Evangelisatiegeboaw, 9% u. v.m .en 6% u. n.m. De heer Lyklema G.O. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. en 6 u. n.m. Ds. H. A. de Geus. Remanstr. Kerk, 10 u. van. Ds. W. N. van Nooten. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. Enklaar. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Ned Herv. Kerk, 10 u. VJn. Da. v. Oosten van Feyenoord. REEUWIJX. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. Ds. N. Leyen- dyk van Nieuwerkerk a. d. IJasel. De Goudsche Melkinrichting Turfaingel. Lsvsrt U stssds vMrtrat- fslijks milk van STADSNIEUWS. GOUDA, 21 Jan. 1928. Beantwoording vragen Overhand Rioleering Kort Haarlem. In aansluiting aan de gisteren gepubli ceerde mededeeling van B. en W. naar aan leiding van, de door den heer L. Overhand .gestelde vragen over de rioleering in Kort- Haairlem, laten wy hier thans nog volgen het antwoord door de Commiasde van by stand in het beheer der Gemeentewerken d.d. 19 Dec. ter zake aan B. en W. ver-, strekt. *De Commissie voor Gemeentewerken waarvan thana voorzatter is de wethouder K. R. van Staal en secretaris de heer J. A. Kamerling, 9ehryft dan d.d. 19 Dec.: „Naar aanleiding van de door het lid van den Raad dezer gemeente, L. Overhand in December 1927 gestelde vragen inzake de rioleering in Kort-Haarlem, kunnen wjj Uw Collage berichten, lat, na de gehouden in terpellatie in de raadsvergadering van 2C Mei 1927, de daarbij gestelde vragen door ontze commissie zyn onderzocht en dat, aan ■de hand van het door den directeur van gemeentewerken overgelegd rapport ter zake, met algemeene stemmen besloten werd, Uw College te verwijzen naar het reeds per 8 Juni 1927 uitgebracht rapport, waaruit U blyken zal dat de werkzaamhe den, verbonden aan de uitgevoerde riool- werken in Maart 1925 en Mei 1926 in het stadsgedeelte geheel naar de technisch ge stelde eiachen zyn uitgevoerd. „Van dit uitgebreid rapport, waarin de gestelde vragen, voor zoover rij op den dienst van gemeenteweiken betrekking had- Zijne Excellentie zaliger. Wat hebixv we girtevavond in Schouwburg-bioscoop genoten van het Ufg- prpduct, dat daar op het witte doek trilde! Een film, tintelend van hunsor, van een echt Weensch-aandoende, friasche geest, die haar tot een bron van voortdurend gênot maken, 't Lykt zoo, dat t met mee moet vallen teilkens weer in dit amusante genre iets nieuws, iets aparts te .bedenken, maar ook deze maal is dat weer aan de Ufa ge lukt! Wie trouwer» in het programma leest wie de hoofdrollen in deze nieuwste rol prent vervullen, bevroedt al van te voren, dat hem iets aardigs staat te wachten Willy Friasch, de fyne charmeur, Han^ kerman en Julius Falkenetein, beide koste lijke typen, die in hun spel mijden ver staan boven wat de Amerikaansqhe filmacteur» weten te bereiken, de enkelle goeden niet te na gesproken. En 't zal de bioscoopbezoe kers zeker verheugen, te weten, dat behalve de achoone en charmante Olga Tschechows ook onze edht HoLlandache Truus van Aal ten in deze rolprent speelt. 2y allen hebben van „Zyne Excellentie zaliger" een koste lijke film gemaakt, waarvan men voortdu rend zit te genieten. Hun een tikje dik op gelegde, Fliegende Blatter-achtig aandoend spel ia heerlyk! „Zijne Excellentie zalige" is de ministerpresident van 't miniatuu*- vorstendom Lichtenstein, een staatje, waar van de vorst (Willy Fritsch) gaarne in elk 4and ieeft, hehalve dan het zyne, terwy! in tijn afwezigheid een hofkliek er 't hare van probeêrt binnen te krijgen. De minister president i8 eigenlijk de eenige man. onder die vele hoog-waardigheidabekleeders, die ook hard werkt om zyn land en <Iand- genooten vooruit te brengen. Hy wordt in zijn sociale plannen trouw ter zyde gestaan dooir zyn vriendin, baronesse Helma von Windegg (Olga Tacheohowa), die om haar grooten invloed zeer wordt benyd. Als de oude minister-president plotseling komt te overlyden, meent het hof vrij spel te heb ben en probeert baronesse von Windegg uit den, t. w. de vragen 8 en 4, zeéü- uit- i voert® xün too®eMcht, kan desgewenscht ,^r te, AanvankeUk alsnog een exemplaar aan Uw Ooilege wor- den overgelegd." Het hieir genoenjde rapport, door den Directeur van Gemeentewerken aan de toen- mailige Commissie van bijstand, waarvan toen voorzitter was de toenmalige wethou der P. Bokhoven en secretaris de heer A. J. Gideonse, op 8 Juni 1927 aan de Commissie van bystand1 toegezonden is dloor deze com missie, die verklaarde zich met de stenk- king daarvan .geheel te kunnen vereenigen, d.d. 11 Juni d.a.v. aan B. en W. doorgezon den. Het rapport bevat uitsluitend mededee lingen van technisch en aard, welke aan- toonen dat het werk rfaar den eisch is uit gevoerd. Verhuur lokaal in het openbaar slachthuis, ten behoeve van rijks-ambtenaren. Bij schryven d.d. 27 October 1927 ver zocht de Inspecteur der Directe Betastin gen, Invoerrechten en Accijnzen, alhier, hem te willen mededealen of in het open baar slachthuis een kleine lokaliteit be schikbaar kon wqrden .gesteld voor de rijks ambtenaren. Waar deze lokaliteit inderdaad aanwezig ia» zyn B. en W.-^vmtrent het gebruik daar van in nadere onderhandelingen getreden, welke tot het resultaat hebben geleid, dat de betrokken Minister blykens missive van bovengenoemden Inspecteur d.d. 5 dezer no. 1279 genoegen neemt met be taling van een jaarlyksche huursom van 260.B. en W. stelleni den Raad hieraan hun goedkeuring te geven. Het maken van de brug aain den Ridder van Catsweg. Door den Raad werd op 7 November 1927 besloten tot het doen leggen van een brug aan den Ridder van Catsweg hoek Graaf Florisweg. Ter uitvoering van genoemd besluit werd door B. en W. op 20 .December d.a.v. een openbare aanbesteding gehouden. Door verschillende omstandigheden heeft gelukt dat uitstekend, totdat ze op een oogenMik een prachtige ingeving lorygt. De „memoires" zyn Zyne Excellentie zullen worden uitgegeven! Dan zyn opeens de poppen aan 't dansen. Als de vorst van de memoires hoort, is hy zeer benieuwd ernaar en wil ze lezen; de barones moet hem dan bekennen, dat ze slechts in haar verbesI- ding hebben bestaan. Dan begint de zaak pas goed. De hovelingen, worden door den vorst en de barones, die zich kostelijk met dit kat- en muisspel amuseeren, in angst en beven gelaten... totdat 't spelletje lgng ge noeg geduurd heeft en de „memoires" waarvoor een in verzegeld papier verpakte Broekhans-Lexikon dient - in 't haardvuur verdwijnen, tot groote verlichting van allen, die met bezwaard hart de puMicatie tege moet zagen. iDe tweede hoofdfilm „Bloedhonden" ie een der mooiste tot nu toe vervaard! gde films niet Rut-Tin-Tin. Groote .bewondering gevoelen we voor de schitterende dressuur, die een dergelijke prestatie heeft mogelijk gemaakt. Lezing over „Vogelkolonies". iNaar wy vernemen zal in de jaarlyksche bijeenkomst van de Goudsche Ornithologi sche Club, welke dit jaar wordt gehouden op Donderdag 26 Januari am., des avonds 8 uur in de zaal „Central" aan de Zeuge straat, onze stadgenoot, de heer M. Peeters, biol. cand. aan onze lezers wol bekend door zyn bijdragen over vogelkumligg onderwerpen in ons blad een voordracht houden over „VogelkoDoniesf'. Een groot* serie van de nieuwste, zeer fraaie lichtbeel den van den bekenden vogelfotograaf, Jan P. Staryibos, eerelid der dub, zal de voor dracht verduidelijken. Gaarne bevelen wij deze ongetwijfeld interessante lering in de belangstelling van onze lezers aan. Zevende abonnementsvoorstelling. Als 7e abonnementavooratelling zal op Woensdag 25 Januari in, den Niéuwen Schouwburg worden opgevoerd door het N-.V» Nieuw Rotterdamach Tooneel, dir. de gunning tot dusver niet plaats kunnen I heer F. Tartaud, „Jap" Modern Huwelijks hebben. blyspel in drie bedryven, gevolgd door B. en W. 'hehben zich met den laagster, inschrijver den heer J. Amesz, alhier in verbinding gesteld, die een verklaring heeft overgeflegd, waaruit iblykt, dat hy zyn aanbieding nog gedurende een maand na datum, waarop de gunning moest zyn geschied, gestand doet. De afwikkeling van deze zaak zal thans ►O spoedig mogelyk geschieden. Hinderwet. .Burgemeester en Wethouders, doen te weten dat zy vergunning hebben verleend aan M. J. van Vliet, en zyne rechtverkry- genden tot het oprichten van een brood- en koékbakkery en plaatsing daarin van een kanaaloven en een deegmachine gedreven door een electromotor van 3% P.K. in het perceel plaatselijk gemerkt Groenendaal 32; en aan J. Hoogland, alhier en zyne recht verkrijgenden tot het oprichten van een brood- en bankethakkery en plaatsing daar in van een houtoven in het perceel plaatse lijk gemerkt Gouwe no. 161, kadastraal be kend gemeente Goud» Sectie D no. 102. Be houdens het recht van belanghebbende(n) tot het insteWen van toeroep binnen 14 da gen by H. M. die Koningin, ingevolge arti kel 15 der Hinderwet. Hy dfie het beroep instelt, geeft daarvan geLyktydig kennis aan het gemeentebestuur en (hy deurwaar dersexploot) aan dfe(n) gene(n), aan wie de vergunning is verleend Keuring van springaderen. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben be paald dat de keuring van* springaderen In 1928 zal plaats hebben te Gouda op Vrydag 16 Maart te 9 uur en te Bodegraven op Don derdag 15 Maart te 10 uur. „Het verbeterhuis" dramatische schets één bedryf door Felix Timmermans. Deze schets wordt gespeeld door de heer en me vrouw Tartaud. In „Jap" treden op de dames Alkla TartaudKlein, Sophie Stein, Mieke Veri straete, en Lucy van Ees en de heeren Jules Verstraete, Richard Fünk, Wouter van Rie- sen en Adolf Rykens. Instituut voor Arbeidersontwikeliag. In de volgende Zondagmorgenbyeenkomst zal de heer A. H. Gertiard, hd der Tweede Kamer, spreken over: „Socialisme en le- ensbesc houwing". Voor muzikale medewerking zal worden swwg gedragen. Radio-lezingen door A. C. A. Hoffman. De lezingen voor den radio-omroepzender van Huizen, door dr. A Cl A Hoffman te houden over de wonder genezingen van Christus, zyn thans definitief bepaald op Zaterdag 28 Januari om 6.15 n.m., Zondag 29 Januari om 8 uur n.m. en Zaterdag 4 Februari om 6 uur n.m. Elke lezing zal een half uur i drie kwar tier duren. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Gisterenavond werd in Café „De Harmo" nie" door de afdeel ing Gouda en Omstreken van de Hollandsche My. van Landbouw, een vergadering gehouden, waarin door Ir. Riemens, Directeur van den Ryksproeftuin te Naaldwyk, het onderwerp Bemestings leer werd ingeleid. Nadat de voorzitter, de heer den Hoed, de zeer talrijke aanwezigen, waaronder vele tuinder», had welkom geheeten en er op had gewezen dat by het gebruik van kunstmest ook mestkunst te pas komt, verkeeg Ir. Rie- mans het woord. Spr. stride de vraag boe men tot een bemestingsleer gekomen is. Wanneer wy de geschiedenis nagaan, dan blykt dat de kuituur gronden reeds eeuwen lang bemest worden, doch dit is niet overal ter wereld het geval. Ook in ons land zyn er gronden, als de Haarlemmermeeipolders en de Groote IJpolders, die de eerste jaren geen bemesting bleken van no ode te hebben. In die bodems was reeds meer dan voldoen de pl anten voedsel aanwezig. Want het is een feit dat de planten evenals alle levende we zens voedsel noodig hebben, al nemen ze dit dan ook op andere wyze op. By de toenemende bevolking en de be perkte hoeveelheid gecultiveerden grond moest men ook gronden in gebruik gaan ne men, arm aan plantenvoedsel of slecht ge legen ten opzichte van den waterstand. Die gronden zyn niet allen slecht voor een bepaalde kuituur, doch hebben bemesting noodig. In het Westland betaalt men 10 a 12006 voor de bunder, niet om de groote hoeveelheden plantenvoedsel, die daar ip den bodem zitten, doch om de centrale ligging en de gunstige physische en chemische eigen schappen. Toen steeds meer gronden in gebruik moesten worden genomen, ging men er toe over te onderzoeken wat de plant noodig heeft. Scheikundige analyses leerden dat in de plant zeer verschillende elementen kon den worden aangetroffen als kalium, cal cium, foafor enz., deze vond men ook in den bodem. Een van de belangrykste elementen echter, de koolstof, neemt de plant uit de lucht op. Het koolzuur daaruit wordt door het groen van de bladeren in de plant vast gelegd. Luchtbemesten doet men nog erg weinig. Spr. heeft echter tesamen met Prof. Aberson te Wageningen proeven genomen, waarbij in serres 's morgens enkele speciaal voor dit doel vervaardigde houtskool briket ten werden verbrand, waardoor in vergel y- king met controlekassen 25 hoogere op brengsten gemiddeld over de 8 pond tomaten per stniik werden verkregen. Men dient daarom wel te bedenken dat de gewassen goed in het blad moeten ziten. Spmmige tuinders zyn al te vlug om de tomatenplan ten kaal te zetten, met de bladeren ontneemt men aan de plant belangryke organen. De vraag was nu echter of alle stoffen, die de plant uit den grond haalt ook werke- lyk noodig zyn. Om dit na te gaan werden aam 'n aantal planten de verschillende stoffen verstrekt met uitzondering van een by een andere reeks werd weer een andere stof weggelaten. Daarby bleek dat enkele niet noodig waren, zooals chloor, voor bepaalde gewassen bleek dit zelf zeer schadelijk. Van andere stoffen zooals yzer bleken zulke ge weldige hoeveelheden aanwezig en de plan ten zoo weinig op te nemen, dat men daar mede nooit behoeft te bemesten. Wel noodig bleken vier elementen, kalk, kali, fosfortubr en stikstof. Door bemesting met stalmest wordt aan den bodem teruggegeven wat er aan ontno men is. (Het zyn resten van vroegere plan ten. En deze behoeven niet hetzelfde te zyn alt het gewas dat men wil bemesten. Doch dè vertering m'oët zoover zytl gedaan dat de voedingsstoffen oplosbaar zyn geworden. Men wachte zich echter voor overdaad. Men moet niet met te groote hoeveelheden be mesten maar vaak. Alle planten hebben ech ter niet hetzelfde noodig, hoe beter de kwee- ker weet wat goed is voor de 'plant, des te voordeeliger werkt hy. Geeft men stalmest dan geeft men alles wat de plant noodig heeft. Een tweede punt dat voor 'het gebruik van stalmest spreekt is het feit dat men daarmede lagere organismen, o.a. bacteriën in den bodem brengt. De meststoffen, die in den grond worden gebracht, verteren door de werkzaamheid van verschillende orga nismen zoowel van de wormen als van micro organismen. Zyn deze niet aanwezig in den bodem, zooais met zeer onvruchtbare gron den vaak het geval is, dan moeten zy erin gebracht worden. Maar waarom moet dan nog kunstmest gebruikt worden Inleider spreekt by voor keur van hulpmeststoffen. Er was natuur- lyke mest tekort. Daarin kon worden voor zien met behulp van kunstmest. Van de 5 benoodigde stoffen, kali, kalk, fosforzuur en stikstof is de laatste de duur ste. Er verdwynt veel stikstof in de lu^t, in een paardenstal kan men het scherpe am moniakgas ruiken. Dit lost sterk in water op men moet de mest dus niet onbedekt in den regen laten liggen en ook niet het sap weg laten loopen. By sommigen loopt met de beer het geld in de sloot. De stikstof wordt ge makkelijk uitgewasschen. Door sommige planten wordt ze opgenomen in den vorm van ammoniak, door de anderen in dien van salpeter. Veel stikstof vereischen het gras gewas en alle bladgewassen. Met hulpmest stoffen kunnen wy het tekort gemakkei yk aanvullen. Als zoodanig komen in aanmer king Chilisal peter en zwavelzure ammoniak ,en daarnaast stikstofproducten uit de lucht verkregen Van Duitsch fabrikaat. Deze mest stoffen wilde men wel gebruiken omdat het resultaat direct te zien was. En wat men het eene jaar gedaan had, deed men ook een vol gend, gaf soms nog wat meer en het resul taat bleef uit. Men had jarenlang altyd met natuurmest in denzelfden vorm gewerkt en altyd te weinig stikstof gegeven, het baat dan niet of al een dubbele portie kali wordt beschikbaar gesteld. Geeft men echter de stikstof die tekort kwam, dan groeit de plant uitstekend. Met het gebruik van de schuim- 1 aarde der suikerfabrieken is het niet an ders. By bemesten moet Worden gelet, voor zoover dat mogelijk is, op alle behoeften van de plant. Al is er van alles te veel en van een stof tekort, dan groeit de plant niét. De wetenschap noemt dat de wet van het mini- By de aanwending van stalmest worden alle benoodigde voedingsstoffen gegeven, maar in een vaste verhouding. Geeft men dan voldoende stikstof, dan geeft men teveel fosforzuur en kali, dat is geld weggooien, öoch in het Westland zegt men: „Wie niet VOOR UW FORNUIS onze mn ideale Maximum wa prijs f 1.60 franco huis hier BRANDSTOFFENHANDEL JOü.DESSING£« OOSTHAVEN mist, mist zeker." Men kan beter zuinig zyn met den stalmest, overal wat geven en het ontbrekende aanvullen met hulpmeststoffen. By onze bladgewassen kan men vaak meer bereiken met een pond chilisalpeter als met twee kruiwagens stalmest. Wortelgewassen, als suikerbieten, aard appelen, witlof, peen en schorseneeren .heb ben veel behoefte aan kali, zoowel voor de productie van groote kwantums als van goe de kwaliteit. Spr. meent dat in deze omge ving, waar veel peen geteeld wordt, een ruimer gebruik van de kalimeststoffen ge maakt kan worden. Daardoor verkrygt men glanzende wortelen, die als glas afknappen. Patentkali komt daar vooral voor in aanmer king. Andere kalimeststoffen zyn 20 en 40 kalizout en kalisalpeter. Welke' men moet gebruiken hangt af van den pry's. De tuinders kunnen het best patentkali gebruiken, deze is chloorvrij. Het groentegewas kan chloor niet verdragen, ook doet deze stof de aard appels glazig en spekkig worden. Voor man- gelwortelen en suikerbieten kan gerust kali- zout gebruikt worden, de pry's is lager en het gehalte althans van het 40 hooger als van patentkali. Weiland kan men gerust kali- zout geven in het vroege najaar, het chloor spoelt dan toch uit. Fosforzuur hebben de zaadgewassen veel noodig, zooals granen, erwten en boonen, ook is het noodig by de pitvorming, dus voor vruchtboomen. Er zyn ook gewassen die van verschillende stoffen veel noodig hebben, tomaten vragen veel stikstof en kali, ook de groene kom kommers, deze worden in kassen op de klare mest geteeld, ze hebben weinig fosforzuur noodig. Het gebrek bleeke komkommers kan men verhelpen met patentkali. De kalk, waarvan nog geen sprake is ge weest, neemt een bizondere plaats in. Be halve als voedingsstof heeft deze nog be teekenis door zyn ontzurende werking. Men leest tegenwoordig veel van den kalktoestand van den grond. Het tekort aan kalk ontstaat gemakkelijk, doordat de kunstmeststoffen ontkalkend werken, de kalk verdwynt in de diepere bodemlagen. De nadeelige werking van zure gronden is te wyten aan een ver keerde bacteriewerking. Het geneesmiddel is kluitkalk, schelpkalk, kalkmergel of schuim aarde. Welke vorm men moet gebruiken hangt weer van allerlei omstandigheden af. De kalk maakt de andere plantenvoedende stoffen mobiel, ook kan ze dienen om de structuur van den grond te verbeteren. Doch by alles geldt te wenig kan men gemakke lijk aanvullen, teveel kan eerst door verloop van jaren worden weggenomen. Aan samengestelde meststoffen kleven de zelfde bezwaren als aan stalmest. Tenslotte besluit spr. zyn inleiding met te wyzen op de verschillende manieren waarop wei- en hooiland en land waarin ouder of jong vee graast, bemest moet worden. Een daverend applaus dankte spr. voor zyn belangwekkende lezing. Van de gelegen heid tot vragen stellen werd druk gebruik gemaakt. Vervolgens werd de vergadering voortge zet met de bestuursverkiezing, waarby de aftredende heeren H. Bongers, Anth. Dog- terom en A. Oskam werden herkozen. De seAetaris, de beer M. van Vliet, deelde verder mede, dat de geruchten over de po gingen tot oprichting eener by'zondere lagere landbouwschool onjuist waren gebleken. Het gemeentebestuur van Gouda heeft zyn me dewerking toegezegd en ook Dr. Lovink, er behoeft slechts voor voldoende leerlingen te worden gezorgd, dan komt de Lagere Land bouwschool er in 1928. Verder werden by de rondvraag nog verschillende kwesties ter ta fel gebracht, als heffing van boomgeld in verband met de stichting van een mond- en klauwzeer-instituut, de veetentoonstelling, het besteden van een grooter deel van de Rijksfinanciën aan den landbouw, zelfs werd de abattoirkwestie, het bekende stokpaard je, nog even van stal gehaald. 'De heer van Vliet drong tenslote nog met klem aan op de stichting van een-Landbouw- beurs te Gouda. Daarna sloot de voorzitter de vergadering. Thalia-Theater. „Hotel Imperial". Pola Negri, ster van de eerste grootte, de vrouw met een temperament als een jong Arabisch paard, grillig en onbedwingbaar echt vol-bloed, speelt de hoofdrol in „Hotel Imperial", de belangryke film, die deze week in het Thalia-Theater vertoont wordt. Een film bewerkt naar het boek „Hotel, De Stad Lemberg", van den bekenden Hongaarschen auteur Lajoe Birs. Als Arma, het eenvoudig kamermeisje van een hoog karakter, is zy de mannentemster, die van den grooten groven Russischen ge neraal voor een lieven lach alles gedaan weet te krijgen. Haar wezen heeft vele zyden en diepe schuilhoeken. Zy is kinderlyk verheugd met de mooie kleeren die de generaal voor haar koopt, als hy' haar de leiding van het hotel in handen Heeft gegeven, doch haar innerlyke gevoelens zyn niet veranderd. Warm en onstuimig klopt haar hart voor den Hongaarschen officier, die bij haar zyn toe vlucht gevonden heeft. Al haar listen van bekoorlijke vrouw wendt ze aan om den Rus sen een rad voor de oogen te draaien, en zy aarzeldt niet de diepste vernederingen te on dergaan: de sieraden en kanten kleederen van zich af te moeten werpen, in het stof van den grond neer te knielen, om wat vuil bijeen te rapen en zoo boete te doen voor een bedrog dat zy niet gepleegd had. Geheel haar vurige liefde legt zy in de schaal om de verdenking van den beminden man af te wenden, die in dienst van zyn vaderland een Russische spion doodde. Deze trouw ver werft een schoone belooning als luitenant Almasy haar doet deelen in de hulde hem om zyn groote verdienste gebracht en het bondgenootschap tusschen die beiden voor het leven bestendigd wordt. Hoewel deze rolprent een oorlogsfilm is, zoo is zy toch geenszins te vergelyken met de andere producten van deze soort. Er wor den slechts zeer weinig oorlogstaferelen vertoond, het is een echte speelfilm, het le- vensgebeuren van een klein groepje men schen temidden van de schokkende oorlogs feiten., waarin naast hofkapel van Pola voor al dat van George Siegman uitmunt, de Rus sische generaal, de man die slechts heeft te bevelen. De voorstelling wordt ingeleid door een teer uitgebreid journaal, dat uit een Para- mount-gedeelte bestaat, waarnaast wé ech ter het bekende „Hollands Nieuws" van de Haarlemsche filmfabriek „Polygoon" kon den genieten. Op het tooneel komt de Original Liviers Troupe met een internationaal variété-pro gramma. Als extra-nummer draait verder nog de kluchtige twee-acter „Pary'e op de Huwelyksreis", waarin een knap-gedresseer- de hönd een komische rol vervult. Het Thalia-orkest draagt het zyne tot op luistering van het programma by. 10e Alg. Jaarvergadering van den Ned. R.K. Bond Hanzebond van Slagerspatroons. De tentoonstelling ook voor het pu bliek opengesteld. Aan -de te dezer stede te houden twee- daagsche vergadering van bovenstaanden Bond, wordt tevens verbonden een vyfdaag- sche tentoonstelling, die het nieuwste op het gebied van bedryfsbenoodigheden zal laten zien. De meest vooraanstaande firma's in den lande zullen hier vertegenwoordigd zyn. De slagerspatrpomsvereeniging alhier, die als gastheer optreedt en die het plan aan- vankelyk klein had opgezet, heeft thans In sloten, nu de\ tentoonstelling een zoodanigen omvang heeft genomen, deze ook voor het publiek open te stellen. Ook in verband met de viering van het 2e lustrum der Goudsche afdeeling stelt zy het pulbliek in de gelegenheid deze te bezich tigen en zal aan eiken'25ste bezoeker een verrassing worden uitgereikt, terwy 1 elke 100ste, 500ste en 1000ste iets heel byzonders staat te wachten. Te zijner tytt zal pef'advertentie ht dit blad hieromtrent nadere mededeéling wor den gedaan. Zaterdagmiddag 4 Februari a& zal de ten toonstelling in Soc. Ons Genoegen, officieel door Burgemeester Gaarlandt worden ge opend. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 18 Jan.: Coöieüs Lambertus, z. v. C. L. Westerigaard en M. W. Schouten, 4e Kade 116. Lena Marie, du v. B. Perdyk en P. Verwoerd, Zwarteweg 40. 20 Jan.: Jacob, z. v. Alphenaar en A. S. Buurman, Vrouwensteeg 39. ONDERTROUWD: 19 Jan.: A. F. van Eyk en M. E. F. van Schaik. H. H. Hoyng en H. Weiland. D. Verwey' en E. van Beek. G. J. Vergeer en J. M. Imhola. OVERLEDEN: 19 Jan.: Engelina Douw, 13 jaar. 20 Jan.: Adrianus Johannes Wilhelmus Vergxoesen, 52 j. Agenda. 21 Jan. 7% u. Zaai Kunstmin Uitvoering Krachtsport. De apotheek van den heer A. H. Teepe, Gouwe, is tot en met Vrydag 27 Januari benevens den daarop volgenden nacht ge opend na 8 uur der avonds (des nacht echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. HAASTRECHT. By de op 18 en 19 Januari jJ., in het Vei- linigsgebouw te Schoonhoven gehouden 3e Nationale pluimvee tentoonstelling behaal de de heer W.«C. Steenkamer voor een trio Zilver Braekels een le en Eer^prys, een le prijs voor een trio Barnevelders, een 2e pr. voor een trio Barnevelders, zoomede een Zeef Eervolle Vermelding voor een trio Wit Bij de Gemeente-politie alhier is aangifte gedaan van het verliezen van een autoband tuaschen deze Gemeente en Vist.l Burgert yke Stand. OVERLEDEN: Hendrikus Kemp, 76 jaar. echtgenoot van Alida Stolwijk. HEKENDORP. Voor het in Dec. te Rotterdam gehouden examen Handelscorrespondentie „Mercu- rius" slaagde de heer J. Dullemond voor de diploma's Fransch, Duitsch en Engelsch. LEKKERKEBK. Demonstratie kaasbereiding. Op verzoek van de Afd. Lekkerkerk van den Bond van Kaasproducenten gaf de heer W. J. Huisman, Rijkszuiveiconsulent, Woensdag 11 Januari l.L, op de boerdery van den heer J. Oskam Jr., een demonstra tie in het kaasmaken volgens de nieuwe methode. Ofschoon deze demonstraties, overal waar ze gehouden worden, veel belangstelling trékken, was de belangstelling te Lekker kerk evenals onlangs te Streefkerk toch we! zeer groot, er waren ruim 100 toe schouwers. De kaasmakerij had een vlot verloop. Hoorde men zoo nu en dan de opmerking, dat de piethode noga! omslachtig is, elders huldigde men de opvatting, dat een beetje meer werk volstrekt .geen bezwaar mag heeten, indien men daardoor een goede kaai en meer geld in de portemonnaie kan kry- vragen gc- Londen Berlyn Parijs Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New-York Praag Madrid Milaan Natuurlyk werden allerlei steld, b.v»: Waarom maken de kaashandelaren zoo veel bezwaar tegen de veranderde berei dingswijze 7 De heer Hulsman zeide te vermoeden, dat ^.„«3 men niet heeft onderscheiden, dat de ^wre,"^mBrussel tie hoe de wrongel in 't vat .gedaan wordt, een heel andere is, dan de vraag aan welkt bewerkingen de wrongel vooraf wordt on derworpen. En by de nieuwe methode gaat het om dit laatste. Om zyn bedoeling te ver duidelijken, werd' ten slotte weer één nieu werwets gemaakte kaas aan één ?tuk in het vat gedaan, teneinde ddcht zuivet met vet- oogjes te verkrijgen en werd de andere aan brokken in 't vat geraapt, zoodanig, dat deze kaas vermoedelijk den z.g. ouderwet- schen zuivelbouw zal gaan vertoonen. De heer Huisman deelde mede, dat alle op de demonstraties gemaakte kazen wor- ,den aangekocht en opgeslagen, om ze over -eenigen tyd eens te kunnen keuren. MOQBDftBCHT. Ergerlijke dierenmishandeling. Vee 6 dagen zonder voer. By den veehouder P. de J. alhier werd ten behoeve van zekeren M. uit Bergam bacht beslag gelegd op den veestapel. Daas J. -het vee niet meer als zyn eigen dom beschouwde* weigerde hy de aanwezi ge runderen en varkens van voer te voor zien, terwy 1 M. op dit punt ook weiger achtig bleef. De runderen, die een kleine week geen voeder gehad hadden, loeiden om eten, ter wijl in het varkenshok een der vakens door zijn soortgenooten werd verslonden. De Maatschappij tot bescherming van Dieren werd van dit ergerlijk geval van dieremverhongering in kennis gesteld waar na een inspecteur der dierenbescherming met den burgemeester der gemeente een bezoek aan de boerdery bracht. Het gevolg van dit bezoek ié geweest, dat tegen M. uit Bergambacht proces verbaal is opgemaakt. Het noodiige veevoeder is thans op de boerderij aangekomen. REE U WIJK. Alhier zyn ter herkeuring aangeboden 38 hondenkarren, met 54 honden, tw. 43 voor de kar, waarvan er 31 geschikt werden be vonden en 11 onder de kar, waarvan er slechts 3 de goedkeuring konden wegdra gen; van de 54 buigen zyn er 22 afgekeurd. WADDINXVEBN. Auto te water. De inzittenden met moeite gered. De heer P. C. Tynagel uit Reeuwyk reed Woensdagavond met zyn auto tfen Bloe- daaiLachenweg door een totnogtoe onbeken den oorzaak in flinke vaart te waiter. De bestuurder had de tegenwoordigheid van geest het portier te openen en uit zyn benarde, positie te komen. De dame, welke by hem in den auto zat, bevond zich echter nog in den auto. Op het hulpgeschrei kwamen die bewoners uit hun woningen en wisten beiden op het droge te brengen. By den landbouwer Moons binnen gebracht, zyn zy van droge kleeren voor zien. Besprekingen tusschen Briand en Litwlnofr. PARIJS, 21 Jan. Naar de Eycelzior ueent te weten, zullen de te Genève tusschen Briand en Litwinoïf aange- veuges besprekingen over beft sluiten van een k ransdi»—Russisch arbitrage verdrag en een agressie-verdrag Din- nen kort te Parijs warden voortgezet. WISSELKOERSEN. 20 Januari 21 Januari. Officieel 12 uur. 12.08'/* 12.0774 59.06% 59.05% 9.74% 9.73%«* 34.54 84.54 47.75 47.74% 34.95 34.92% 66.40 66.52% 66.57% 66.67% 66.00 65.95 2.47% 2.47% 7.35 7.35 42.43 42.46 13.10 13.11% RADIO-TELEGRAFISGH WEERBERICHT Verwachting Matige, tijdiedijk toe nemende zuidelijk tot zuid-westelijke wind. Betrokken tot zwaar bewolkt. Toenemende kans op regen. Aanvan kelijk zachter. ADVERTENTIEN. DRAADLOOZE DIENST. Een nieuw Noorsch eiland. l)e Noorsehe Regeering deelt offici eel mede dalt het in de Zuidelijk IJ zee ten zuid-westen van Kaap die üoe* c!e Hoop tusschen 50 en '60 gr. ziüder breed/te liggend© Bouvet-eiland door Noorwegen is geannexeerd. Op hot eiland Bouvet werd1 reeds meer dian 100 jaren geleden de Brit- sche vlag gehesoheo. Eerét korten tijd1 geleden heeft de Engedsche Regeering concessie verleend' voor watvischvangst nabij het eiland. GEVRAAGD. „GREVO" Kleiweg 96. TE HUUR GEVRAAGD bij voorkeur Kattensingel. Brieven onder no. 140 Bu: Goudsche Crt, Markt 31. 12 Mol en we r f 10 Wegens vertrek naar Indië. 10 Duitsch merk met verstelbare stoel voor 500 Gulden, gekost f750.—nog geen jaar oud. Dagelijks te zien van lp tot 4 uur. Ook des Zondags. Spoedgewenscht. WILHELM1NASTRAAT 72, DEN HAAG OPENING van de Goudsche Bloemenhandel KORTE GROENENDAAL 21. Aanbevelend, S. DEN HERTOG 10 TEL. 301. lste KWAL. THANS PER POND 15 KLEIWEG 14 - TEL. 393 de keelaintamettende tabletten. J. O. Langeraar Burgem. Martenssingel 109 Telef. 71 Official ford D*al*r Nlouwe Rplizan: COUPÉ f2035.- zonder bumpers f 1985.- TUDOR SEDAN f2035- f1985.- FORDOR SEDAN f2245- f2195- TRUCK CHASSIS'f1865- Daar de aflevering in volgorde van bestelling plaats heeft is het aan te bevelen thans ,Uwe opdracht te geven, reo Of daarvoor in te richten ruimte of gebouw h i'A Brieven met opgave van oppervlakte onder No. 151 bureau Goudsche Courant Markt 31 40

Goudsche Courant | 1928 | | pagina 2