VIT A N V A Uvertraau LAATSTE BERÏÏjHÏlNr Beurs van Amsterdam. ganiseerd Overleg inzake werklieden-aan gelegenheden het jaarverslag over 1926. Voor kennisgeving aangenomen. Van de Centraio Commissi© voor üeorga- mseerd Overleg inzake Ambtenaren-aange legenheden aisvoren. Idem. Het proces-verbaal van de opneming van kas en boeken ^an, den Gemeente-Ontvan ger op 19 December 1927. Idem. Van den Naitionalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Miercurius" een schryven van 20 December 1927 inzake de bemiddeling van kantoorbedienden enz. via de arbeidsbeurs. Wordt behandeld bij de betreffende me- dedeeling. Nieuwjaarsrede van den Burgemeester. Dames en Heere-n! Bij den aanvang vau het nieuwe werk jaar, dat vóór ons ligt is het me een be hoefte U gezondheid en voorspoed toe te wenscheiv in Uw persoonlijk leven en in Uw gezin. Ge kunt U dan met opgewektheid wijden aan de taak, die in deze vergader zaal door U vrijwillig is aanvaard. Herdenking van overleden personen. Onze hooggeschatte Commissaris der Ko ningin, Baron Sweerts de Land as Wyborgh is van ons heengegaan "na lange jaren ar beid voor deze provincie. Ook het overlijden van den. heer van El- zelingen, den Hoofd-ingenieur van Jen Provincialen Waterstaat, die aan de verbe tering vali de verkeerswegen naar en rondom Gouda zeer bijzondere aandacht schonk, hebben wy te betreuren. Ik herdenk hier ook den overleden heer Verhey, die lange jaren Ruads uitsteken de stenografische verslaggever is geweest. Deze woorden worden door de leden staande aangehoord. Een overzichtsbeeld. Hot jaar 1927 was voor den Goudschen handel vry bevredigend. De industrie heeft geen aanmerkelyken vooruitgang by vorige jaren mogen bespeu ren. Het winkelbedrijf zag ook in het afgc- loopen jaar de uitkbmsterr der vóór-oor! og- sche jaren nog niet terug, al waren er tyden van opleving. Onze Middenstand blyft werkzaam door winkelweek en etalagewed strijd de aandacht van het Goudsche pu bliek te vestigen op alles, wat hier kan ge kocht en niet elders behoeft betrokken te worden. Wat de toekomst vraagt. Vóór ons ligt een tijdperk, waarin wij belangrijke beslissingen in gewichtige vraagstukken moeten nemen. De te nemen beslissingen zijn nog niet te klaar te om schrijven. De vraagstukken wèl. Zy dringen zich op. Zjj staan in het teeken van hot verkeer. De ontworpen rijkswegen, die, uit westelijke en zuid westelijke richting komend, de voornaamste plaatsen van ons land zullen aaneenregen, raken of snyden de grenzen van onze ge meente, Wy moeten de allergunstigste tracés van deze wegen bedingen, willen wij voor ons nageslacht verantwoord zijn. We zijn hierin werkzaam en zullen het blijven. Daarnaast zullen de nieuwe Provinciale wogen de toevoerlijnen worden uit den naasten en uit wijderen omtrek naai- het natuurlijk middelpunt: Gouda. Geen dag te vroeg integendeel: kostbare jaren te laat zullen ze Gouda uit haar isolement .verlossen. De toestand op verkeersgebied is welhaast onhoudbaar. De landwegen rond om zyn eerder verkeersobstacles dap ver keersmiddelen. De Provincie wacht op de beschikbaarstelling van de vereischte bij dragen in het onderhoud: 6000.per K.M. en per jaar. Zij zal niet op Gouda en, den geest der gemeentebesturen in den om trek kennend, ookmiiet op onze buren behoe ven te wachten. Morgen zullen de eerste besprekingen plaats hebben. Dat tot den afbouw van den spoorweg Gouda—BoskoopAlphen nu dan toch de finitief is besloten, stemt tot tevredenheid. Indien op korten termijn de achterstand is ingehaald, dienen we ons er rekenschap van te geven, dat op de nieuwe wegen transportmiddelen moeten verschijnen, die aan de voortschrijdende techniek, wat be treft veiligheid, bedrijfszekerheid en com fort voldoen. Tot het verkeer is ook de telefonie te re kenen. Wy zyn doende de vorming van een telefoonstreeknet te verkrijgen, zoolang een tweede verlaging van het gesprektarief op korten afstand nog niet is ingevoerd. Op tien nieuwen doorsteek dienen wij evenzeer onze aandacht gevestigd te hou den. De stad groeit er naar toe. Er is in meer gemeenten een uitbreiding naar het westen merkbaar en ook in het stadsdeel Korte Akkprep wordt in die richting snel gebouwd. Straks zal de val van het hysch- blok in de heistelling van den Goudschen huizenbouwer hoorbaar zijn op de plaats, waar de provincie de palen laat slaan vooi den nieuwen sluis- en bruggebouw. Tot de bouwsels elkaar naderen. Dan grenst de vvesterbouwing van Gouda aan een nieuwen verkeersader: den grooten binnenwaterweg RotterdamAmsterdam. Er zullen jogen dien tijd weinig plaatsen in oils land zyn aan te wyzen met zoo tal ryke en uitnemende spoor-, land- en water verbindingen ais Gouda. Vestiging van nieuwe hand^la- en industrie-ondernemin gen, van rÜksins^fUingen moeten wy bevor deren en kunnen wij alsdan redelijkerwijs \erwachten. We hebben ze trouwens noodig. Er moet naar verhoogde bronnen van in komsten, naar meerdere werkgelegenheid worden gezocht. Want de werkloosheid is ons zorgenkind en één van onze voornaamste doelstellingen nochtans verreweg de moeilijkste en aanvankelijk de minste vol doening belovend is wel, voor eenige honderden werkkrachtigen passenden en blij venden arbeid te vinden. De verkeersverbeteringen eimlelyk zullen ons abattoir en onze markten ten goede ko men. Het veemarktterrein, hoezeer geper- fectionneerd, lijdt aan ruimtegebrek. Wy zyn in onderhandeling met den Minister van Oorlog, teneinde over de kazerne die -oor haar oorspronkelijke bestemming helaas niet meer züj worden benut, de vrije be schikking te herkrijgen. De Olympiade 1928 kan oók voor Gouda voordeèi brengen. Talryke buitenlanders zullen de bezienswaardigheden van ons land willen zien. In overleg aa. met de Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer zullen wij middelen beramen, een deel van den zoeken den stroom van vreemdelingen naar hier to ieiden. Het denkbeeld, door een plaatselijke tntoonsteliing dit meer uitdrukkelijk te doen, heeft geen instemming kunnen vin den. Laten wy onze werkzaamheden beginnen met den emstigen wil door eendrachtige sa menwerking de goede kanten van onze ge meente te benutten. (Applaus). De heer POTHARST (r.k.) betuigt na mens den Raad wederkeerig den burge meester en diens gezin alle goede wenschen. Spr. dankt voor het geboden werkprogram dat zeker de volle aandacht van den Raai waard is. De heer- FOKKERS (s.d.) kun het niet toejuichen da.t de Voorzitter de woorden betreffende de kazerne heeft gebezigd. Spr. kan het niet betreuren dat de kazerne is opgeheven. Spr. vindt een kazeine een in stelling, die moet verdwijnen. Voor het mi- litaristLch bedryi' is geen plaats in spr.'s denkbeelden. 2a. Het voorstel tol het benoemen v«W ecln Directeur van het Openbaar Slachthuis. Voorgedragen worden: 1. Dr. H. W. Overbosch, Gouda; 2. Dr. N. R. Slop, Nieuwerkerk a. u. ljssel. 3. A. Feberwee, Arnhem. Pe heer VERKERK (a.r.) zou gaarne de salarieering bespreken. De VOORZITTER meent eerst de benoe ming aan de orde te moeten stellen. De heer VAN WIJNEN (eg.) stolt de vraag of het niet gewenscht is over deze benoeming in 't openbaar het4 woord te voaren. De heer FOKKERS (s.d.) meent dat de voordracht in het opeóbaar moet worden besproken. Spr. meent dat waar no. 1 van de voor dracht niet de man is, die tact heeft om met de menschen om te gaan dit niet de aange wezen directeur kaar zijn. Waar bekend is dat Dr. Overbosch geen blad voor den mond neemt en er niet tegen op ziet de menschen zelfs vry onbehoorlijk te woord te staan, kan spr. aan Dr. Overbosch zyn stem niet geven. _Spr. beveelt no. 2, Dr. Slop aan, al heefi die geen alachthuiservaring. Spr. leest een tweetal aanbevelingen voor vim Utreght- sche professoren, die Dr. Slop roemen om zyn wetenschappelijke kennis en commer cieel inzicht. De heer OVERHAND (s.d.) vindt het wel jammer deze zaak in 't open&ar te bespreken, maar acht het noodig. Spr. haalt aan hetgeen in de Goudsche Crt. van 8 Oct. is geschreven. %>r. gelooft wel dat Dr. Overbosch een knap doctor is, maar er is j ook soepelheid noodig voor een directeur vari het slachthuis. De VOORZITTER meent dat het niet ge wenscht is verder in 't openbaar personen te bespreken. De heer VAN WIJNEN (e.g.) meent eth-- ter nog te moeten zeggen dat noch de sla gers, noch de veehandelaren, noch de expor teurs Dr. Overbosch wenschen en dat moet bij deze benoeming zeker in overweging worden genomen. De VOORZITTER wyst er op dat de be noeming van den directeur inhoudt de be noeming van den directeur van een keu ringsdienst, deze functies behooren by een. Spr. wijst op de aanbevelingen van Dr. Overbosch. Dr. Overbosch is een volkomen betrouwbaar, intelligent man, die lust in zyn werk heeft, alle kwaliteiten, die een ambtenaar en trouwens een ieder sieren; De beraadslagingen werden gesloten en tot de benoeming wordt overgegaan. Benoemd wordt de heer Dr. N. R. Slop met 15 stemmen. Op Dr. Overbosch wonden uitgebracht 6 st. De heer VERKERK (a.r.) zou wenschen dat de verhoogingen niet één-jaarlijks, doch twee-jaarlijks zouden worden toegekend, zooals bij het Rijk. Spr. vraagt betreffende het keurloon, of de directeur daaruit in komsten geniet. Spr. acht opname in de instructie dat het den directeur verboden is particuliere prac- tijk uit te oefenen, noodig. Wethouder KOEMANS (r.k.) zegt dat de 5 één-jaarlijksche verhoogingen zijn gere geld bij het salariSbesluit Spr. wyst er op dat alle bijverdiensten zijn verdisconteerd in het salarisbesJuit; van de hoogere bijver diensten wordt 50 in mindering gebracht. De VOORZITTER - wijst er op dat in de instructie wdrdt opgenomen het verbod van uitoefenen van particuliere practyk. Wethouder KOEMANS (r.k.) vraagt thans aanhouding van dit \joorstel wijl eerst onder de oogen moet worden gezien of de keurloonen zelfs een inkomsten van 1500 zouden kunnen bedragen. De heer Dr. HOFFMAN (r.k.) wyst er op dat het inkomen der particuliere vee artsen en artsen als regel vèr uitgaat boven dat van hen in ryks- of gemeentedienst. Mevr. RIESZ (v.b.) wyst er op dat by functies in ryks- en gemeentedienst in het salaris ook een deel van het pensioen is verdisconteerd. De heer FOKKERS (s.d.) vraagt of er geen moeilijkheden kunnen ontstaan, daar sollicitanten zyn opgeroepen op een be paald salaris. De verdere behandeling wordt op verzoek van den wethouder aangehouden. 2b. Het voorstel tot benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbe stuur. Voor deze vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. Olman, worden aanbevolen: 1. G. J. van Burk; 2. H. J. Bulder. Benoemd wordt de heer G. J. van Burk. 2c. Het voorstel tot herbenoeming van den heer W. J. Formsma tot tijdelijk leeraar in de aardrijkskunde aan het Gymnasium in verband met het ziek teverlof van den heer J. Kofman. De heer Formsma wordt herbenoemd. 2d. Het voorstel tot benoeming van een gecommitteerde der Gemeente bij de N.V. Goudsche Waterlediimg Maat schappij. B, en W. stellen voor de benoeming vin den heer K. R van Staal te continueerpn tot en met 31 Dec. 1928. De heer VINGERLING (a.r.) wyst er op dat de benoeming voor een jaar heeft plaats gehad. Waar de heer van Staal een actie heeft aangevangen, welke nog niet geëin digd is, ,w'J spr. den heer van Staal in de gelegenheid stellen zyn werk in deze te be ëindigen. Daarom zal spr. zyn stem aan den heer van Staal geven. Benoemd wordt de heer K- R. van Staal met 17 st. en 3 st. blanco. ■Wethouder VAN STAAL (s.d.) neemt ar nota van <lat de heer Vingerling er prys op stelt dat spr. zijn actie tegen de Goudsche Waterleiding My. voortzet. De heer VINGERLING (a.r.) komt op tegen een dergelijken uitleg van zijn woor den. Spr. wil den heer van Staal de gelegen heid niet onthouden om de waarheid van zyn tegen de Waterleiding My. geuitte be wering aan te toonen. Het bewijs moet nu maar eens door-den heer van Staal worden geleverd. 3. liet voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan den Directeur van Gemeentewerken. B. en W. stellen voor het gevraagd eer vol ontslag te verleenen met ingang van 1 Maart 1928, onder toekenning van een ge lijktijdige uitkearing ineens van 15.000.—. De heer Dr. HOFFMAN (r.k.) vraagt welk standpunt Gedeputeerde Staten inne men tege nover dit voorstel. De heer VAN WIJNEN (e.g.) acht net niet juist als een algemeenheid te noemen dat zulk een ontslag in de particuliere rij verheid ook wel voorkomt Spr. noemt dit- een unicum. Spr. kan dit voorstel niet steu nen, omdat dit een richting heenstuurt, wel ke hy mgent niet te moeten steunen. Spr. zegt dat waar deze functionaris niet aan alle eischen voldoet, het niet aangaat daarvoor een offer uit de gemeentekas te geven. Spr. wil geen ootdeel vellen over de be kwaamheid van dezen functionaris. Maar sp{, zegt: hy is goed of hij is niet goed; hy is bruikbaar of onbruikbaar. Is dit laatste het geval moet ontslag volgen, in bet andere moet hy blyven en niet met een groote fooi in staat worden gesteld om te vertrekken. Spr. is van oordeel dat de belastingbeta lers zeker, ernstig aanstoot zullen nemen aan deze oplossing. De VOORZITTER zegt dat er voeling is gehouden met Gedeputeerde Staten. Spr. gevoelt voor de argumentatie van den, heer van Wijnen, maar er zyn vele mmnceerin- gen. Het voorstel is werkelijk na rijpe over weging genomen. iDe beraadslaging wordt gesloten. Het voorstel wordt daarop aangenomen met 18 st. voor en 3 tegen. Tegen verklaren zich de heeren van Wijnen, Verkerk en Mtevr. Riesz. De heer Dr. HOFFMAN (r.k.) wyst er op dat de bekwaamheden van den heer van cte Ven, betrekking hadden op lndië. Daar ging de heer v. d. Ven met koelies om, hier moest hy met georganiseerde arbeiders werken. Spr. wyst er op dat dit besluit een nood zakelijkheid is, om erger -te voorkomen. De heer POTHARST (r.k.) voert ook deze laatste argumentatie aan begeno- er «en meening van den heer Van Wynen. L'e thans gevolgde methode is de eemge die de gemeente groote uitgaven spaart en dus de voordeeligste weg is. iHet kon waarlijk met anders. De heer BOKHOVEN (v.b.) legt ten ver klaring af in gelijken geest. Het is de aangewezen oplossing, voor* de gemeente. Ook de heer SANDERS (s.d.) wyst er op dat het noodgedwongen is dat dit besluit wordt aanvaard. Spr. herinnert aan de ge vallen elders, die van gemeenten zeer be langrijke uitgaven hebben gevorderd. Spr. wyst er op dat wijl de kwaliteiten als amb tenaar den heer Van der Ven ontbreken, dit hem voor zijn functie ongeschikt maakt. Wat de technische kwaliteiten aangaat daarover kan verschillend worden geoor deeld. Spr. acht het voorgestelde de aange wezen middenweg. Niet de tegenstander is de goede bewaker der gemeen tg-financiën, maar juist het tegendeel is hier het geval. .De heer MUIJLWJJK meent dat wie >e- gen dit voorstel stemt feitelijk moet voor stellen den directeur in zijn positie te hand haven of \Vel een ander voorstel doen. De heer HEERiKENS (r.k.) merkt op dat Mevr. Riesz haar opinie in deze blijkbaar heeft gewijzigd. Ook zij kon zich aanvanke lijk met dit voorstel vereendgen. Mevr. Riesz acht het niet verantwoord de gemeente met een dergelyk bedrag te belasten in een geval als dit De heer VAN WIJNEN ziet in deze op merkingen dat de meeste leden blijkbaar bang zyn voor het oordeel van buiten. Spr. kan niet begrypen dat men nu meent dat spr. hier nu een voordeeltje wil behalen. Spr. grondt zylt oordeel uitsluitend op financieele overwegingen voor de ge- De heer OVERHAND (s.d.) vraagt den heer Van Wynen een voorstel te doen oat voor cle gemeente voordeel iger is. Ook vraagt spr. dit aan Mevr. Riesz. De heer MjIDDELWEERD ondersteunt deze vraag. De VOORZITTER zegt dat het niet aan gaat tegenstandera van dit voorstel te for- ceeren tot een tegenvoorstel: iDe heer VERKERK: Dat is staatsrechte lijk onjuist! De VOORZITTER: Daar buig ik voor. Het voorstel komt in stemming en wordt aangenomen. Tegen stemmen alleen de heeren Van Wynen en Verkerk. Het voorstel tot het voteeren van de be- noodigde gelden voor den verderen afbouw van het slachthuis en inrich ting. De hier aangevraagde gelden betreffen: le. voor wijzigingen in den bouw van het slachthuis 2750 2e. voor installaties voor de exploitatie van het sldfchthuis 8500.—; Verder zijn door B. en W. uitgegeven: voor het storten van meerdere koolasoh onder het gebouw 2600. het bouwen van een transformatorenge bouwtje 1525.—; het verven der transportbanen 465. waartegenover staat dat het bouwcrediet op 16 Nov. 1926 toegestaan, een overschot van 6000.aanwijst. De heer KAMPHUIZEN (c.h.) meent dat van dit slachthuis nog wel een suppletoire begrooting zal volgen. Spr. zal wel voorstemmen, maar wil in elk geval voorstellen tot by plaatsing van een tweede broeikuip, daar deze voor den ex port absoluut noodig is. Spr. zet dit nader uiteen. Elke flench 3106 6 bevat in geconcentreerden vorm al do Vi taminen, die' voor het behoud van een ge zond en sterk leven noodzakelijk zyn. Spr. merkt ten aanzien van de laagbaan nog op dat dit de eerste is in ons land. Spr. wyst er op dat deze baun veel te stroef loopt en vraagt waarom Gouda als experi ment wordt gebruikt. Ten aanzien van de tijdelijke benoeming van den machinist vraagt spr. waarom niet een gediplomeerd man' is benoemd. Spr. vraagt ook wanneer de instelling eener com missie van bijstand kan worden verwacht. De heer FOKKERS (s.d.; bespreekt de publicaties over het slachthuis en betreurt net dat de wethouder Van Staal in het Üol- lege aansprakelijk is gesteld voor de ge maakte iouten. Spr. noemt in 't bijzonder de Goudsche Post. Spr. is van oordeel dat men 'net te kleine middelen een groot slachthuis heeft* willen bouwen, daarom wil spr. zich met dik maken wie ue schtild draagt van oe tekortkomingen. Spr. vraagt aan B. en W. het voorstel- Kamphuizen over te nemen. Dan vraagt spr. een overdekte stalling vah l\et groote vee. Spr. meent ^at ook telefoons noodig zyn en >yaagt ook verandering van de scüuif- baan in een rolbaan. Als grootste lout noemt spr. de keerwand om het gebouw, die daar nu zal komen. De heer HEERKENS (r.k.) heeft alle te kortkomingen byeengeteld en kreeg toen een bedrag van rond 7Ö.OOO.— Spr. be grijpt nu niet het voorstel van B. en W. en meent dat wel wat is overgeslagen. Spr. vraagt wat thans na dit voorstel zal volgen. De iiety* VINGERLING (a.r.) meent dat de heer Fokkers niet in zyn eigen tuintje heeft gewiod. Spr. haalt een en ander aan uit het Goudsch Volksblad, waaruit blijkt dat de heer Van Staal zich uitermate ver heugde den heer Bokhoven als den man te doen poseeren, op wiens hoofd alle schuld rust. De Goudsche Post staat zeker niet op het standpunt dat een wethouder opzichters- diensten heeft te verrichten. 4 Dè heer Dr. HOFFMAN (r.k.) bespreekt het voorstel uit een oogpunt van hygiene en haait daarvoor een Duitsch werk aan. In Duitschiand blijken de abattoirs goede win sten op te leveren. Spr. verklaart zich voor dit voorstel. De heer BOKHOVEN (v.b.) wyst op de klachten in Dec. 1927 over het slachthuis in de pers geuit, waarbij 15 punten zyn ge noemd. Spr. heeft gemeend op dat geschrijf niet te moeten ingaan en zal dat ook in de toekomst niot doen. Spr. acht zich bevoegd te zeggen dat de plannen eerst zyn uitge voerd nadat talryke malen is geconfereerd met Dr. Zwart en heeren slagers en hunne besturen. In de laatste bijeenkomst heeft de architect Huurhian gezegd dat de plannen niet anders zouden zijn gemaakt indien de slagers daartoe opdracht hadden gegeven. Alle punten zyn in den breede besproken; wat weggelaten is, is geschied na gehouden overleg. Spr. verklaart dat de damwand construc tief een onding is, maar zal echter met de aangevoerde oplossing meegaan. Spr. wijst er voorts op, dat steeds van de slagers alle critiek is gekomen, maar cle twistvraag is altijd geweest het koelhuis, alle andere punten zyn onbesproken geble ven. Spr. wil daarvan echter geen verwijten doen. Toen de architecten waren benoetnd, hadden deze het vertrouwen van college en den Raad. Daarom kan spr. niet begrypen waarom het noodig is geweest te pogen iemands naam te grabbel te gooien, waarom het noodig is geweest steeds nieuwe sensa ties te vinden over deze zaak. Spr. protes teert tegen deze methode. Laat men de architecten eerst de zaak doen afmaken en daarna oordeelen! De heer POTHARST (r.k.) verklaart zich voor 't voorstel en zou niets over deze zaak hebben gezegd, indien de heer Fokkers niet had gesproken over de publicaties in de Goudsche Post en N. Zuid-Hollander. Spr. noemt het onjuist dat in de N. Z.-H. de heer Van Staal zou zyn beschuldigd: het geschre vene betrof alleen de financieele geste. Wethouder VAN STAAL (s.d*) beant woordt de verschillende sprekers. Dat het college is gekomen met een voordracht van 7200.bewyst niet dat aan alle grieven is voldaan. Het college heeft gemeend met de financiën te moeten rekenen. De varkens stallen ad 6000.zyn daardoor komen te vervaLlen. Zoo zou spr. voort kunnen gaan. Het is spr.'s doel te probeeren hoe het kan. Gaat het niet, dan komen er nieuwe voor steilen. Spr. brengt geen tweede broeikuip, omdat het college ook déze wil afwachten. Het col lege acht zich niet verantwoord thans direct een tweede broeikuip te plaatsen. Het college heeft ook gemeend de nieuwe onderbouw niet op de begrooting te moeten brengen. Wat de laagbaan betreft, deze is overgenomen van Altona in Duitschiand. Spr. kan daarover niet oordeelen, maar meent dat de raad der deskundigen moet worden gevolgd. De directie meent dat deze laagbaan na 8 dagen gebruik zal voldoen. Als na 8 a 14 dagèn blijkt dat zy niet bruikbaar is, dan zal verandering worden aangebracht, dan weten wij hoeveel waarde aan hun deskundig oordeel kan worden ge hecht. Wat de overdekking der veestallen en var-- kenshokken betreft, als Dr. Overbosch, ilie hoogst bekwaam is, verklaart dat deze over dekking onnoodig is, dan kan spr. zich daar bij neerleggen. Mochten de veekoopers toch dezen eisch stellen, dan kan dit altijd nog onder het oog worden gezien. Voor de telefooncellen zal worden ge zorgd. Ten aanzien van cle benoeming van den machinist zegt spr, dat deze na proefwerk is aangewezen. Tegenover den heer Bokhoven sluit spr. zich aan by de opmerkingen door zyn col lega Fokkers gemaakt. Ten aanzien van de critiek, merkt spr. op dat de ontijdige publicaties het slachthuis zou brengen in discrediet. Had spr. het van den aanvang af gebouwd, dan zouden thans ook fouten zijn aan te wijzen. Het slachthuis is een uitnemende inrichting, het is gemaakt ten dienste van de slagers en de exporteurs. Het college zal zeker attent zyn voor de belangen van slachthuis en exporteurs te waken. Ook ten opzichte der verkeersmid delen moet in de toekomst rekening worden gehouden. Mocht in de toekomst op zakelijke gronden uitbreiding noodig zyn, dan zalspr. zich daarover verheugen. Wethouder DQNKER (r.k.) meent dat al leen de raad der deskundigen moet worden gevolgd. Het gaat niet aan aan alle klach ten thans te voldoen. Wat de damwand aangaat, spr. meent dat met het ryden een te- zware druk aan één zijde wordt geoefend. Spr. ontraadt het aan brengen van, den damwand en meent dat het betor is als met ophoogen wordt voo tge* gaan. Dat moet tóch geschieden. 1 Spr. meent dat die laagbaan wel zal vol doen. Spr. vindt het merkwaardig dat net oord|el der slagers in"deze ook zeef verschil- iencWS. Het overdekken der stallen is op practi- sche overwegingen niet noodig. Het voorstel Wordt thans in stemming ge bracht en aangenomen. Üe heer Dr. HOEFMAN' wijst er nadruk* kelykop dat goede nazorgen worden gei rot ten vocxr dd afvalproducten.; Wethouder VAN STAAL deelt mede dit4 daarvoor is gezorgd Voorstel van B. On W. tot het aan schaffen van ijzeren wagens voor \uil- vervoer van hei, abattoir. Aangeschaft worden2 wagens, kosfefi 2090.— Aangenomen. Het voorstel tot vaststelling der ver. ordening en instruction in verband i«et het omzet,ien vuta den dienst van g* meent ewerken en der Brandweer in een bedrijf. -De heer BOKHOVEN (v.b.) leest uit dit;- voorstel dat B. en W. nog niet weten \vat> deze dienst zal kosten. £pi\ is niet voor uitft bteiding van dat personeel, en evenmin om weik te zoeken voor nieuw personeel. Ook wil spr. niet uitgemaakt zien dat Grondbe-' dryf en Woningbedrijf daarin zouden moe ten worden opgenomen. Spr. is er niet vo. r. Ook over het magazijn heeft spr. een ander idee clan B. en W. Spr. meent dat wannee* dit magazijn wordt gehouden, het een strop wordt. Dit isv onigevtenscht.Het is betpr niet al te groote voorraden in te slaan. De heer POTHARST (r.k.) vraagt waar voor de meerdere kosten bestemd zyn, dea- tyds door den Secretaris becijfetd by de omzetting van Gemeentewerken tot een fce- rtjf- 1 Wethouder VAN STAAL (s.d.) zegt dat ook iby de huidigeadministratievorm by Gemeentewerken uitbreiding van personeel noodig is. Spr. meent dat aan IE en W. kan, worden overgelaten wat gewenscht is ten aanizien van cle administratie van Grond bedrijf-en Woningbedrijf, Een magazyn acht spr. nbodig. Het omzetten van Ge- meantewelken tot een bedrijf was ook het idee van -den heer Pot. De heer VINGERLING (a.r.) wijst er op dat de inrichting van een magazijn en éen rnagazij n-admi n istratie alleen dan goed is als het in 't groot kan, anders klopt er nooit iets. Van magazijn-houden is men hier Juist teruggekomen op grond van, de vele restan ten. De heer BOKHOVEN (v.b.) wijst er nog eens met nadruk op toch geep' groot mag'i- zijn te honden. De heer POT'HARST (r.k.sluit zieft hierbij aan. Wethouder VAN STAAL (s.d.) repliceert en (zegt dat gekeken wordt naar den toe stand, zooals die was by het vertrek van den vorigen functionaris. De heer BOKHOVEN (v.b.) vraagt waar om de .voorzitter in de Commis-de o n bö-, slissende stem wordt gegeven. Dat was vroeger niet zoo. Spr. vraagt waa»om nir wel. Wethouder VAN STAAL (s.d.)Die neus: Zeit! De heer BOKHOVEN (v.b.) noemt het onjuist zich hiermede af te maken. Ais du' heer van Staal hiermede wil uitdrukk u dat |dit een nieuwe koers brtecker.t, da» ver»_, 'klaart spr. zich t<?gen deze vvijzging. 1 De heer POTHARST (r.k.) schaart zich aan de zijde van den heer Bokhov.m en vraagt stemming hierover. rt Wethouder DONKER (r.k.) meen*, dat cle consequentie L dat dan in alle comm'w si es deze wijziging wordt aangebracht. Maar spr. acht deze wijziging niet juist. Wethouder VAN STAAL, (s.d.) trekfc'dft bewuste wijziging in. J| De heer BOKHQVEN (v.b.) maakt be zwaren tegen de redactie van Art. 11, waar in de directeur' wordt uitgeschakeld. Cltè* tiues worden alleen ge teeken d door den boekhouder en den voorzitter. Wethouder VAN STAAL (v.b.) merkt <>P dat de financieele dienst van de technische is gescheiden. Instructie Directeur. De heer VAN WIJNEN (e.g.) maakt be zwaar tegen den geest der instructie waaK in niet staat aan welke eischen een directeuf heeft te voldoen. Wat hier in staat acht spr. maar bijzaak. De VOORZITTER wyst er op dat dit is een ambtelijke instructie waaraan het ge meentebestuur zeker houvast heeft. Wethouder VAN STAAL (s.d.) zegt dat voorkomen jfal worden wat thans ls ge schied. De benoeming van een nieuwen func tionaris zal eerst na de meest serieuze in formatie geschieden. De heer VERKERK (a.r.) wijst er op d»t een instructie altyd wijziging kam onder gaan. Spr. wijst er op dat met de benoeming de grootste voorzichtigheid moet worden be tracht. De heer VAN WIJNEN (e.g.) wijst op hel bederf dat er bestaat dat benoemde functionarissen zich rotsvast gevoelen op hun plaats. De heer VERKERK (a.r.) beveelt een straffe bepaling aan zooals die in zijn eigen instructie voorkomt. Wethouder VAN STAAL (s.d.) zegt dat, artikel niet noodig te hebben daar er een al gemeen ambtenarenreglment komt waarin deze bepalingen worden opgenomen. a De heer BOKHOVEN: Dat ia er niet! Wethouder VAN STAAL: Dat komt van my i Daar zorg ik voor! De heer BOKHOVEN: O! Na een breedvoerige bespreking stelt Wethouder Van Staal voor dat aan de in" structie zal worden toegevoegd een artikel dat op deze instructie ook van toepasW* zal zyn het toekomstig ambtenarenregw* ment. Aldus besloten. Een .voorstel-Middehveerd. tot versterking van art 18 wordt verworpen. Het geheele voorstel met instructie verordeningen wordt daarop zonder stem ming aangenomen. Het voorstel tot wyziging van het tarief der verordening op de heffing van opcenten op de Personeele Belas ting. Voorgesteld wordt een nieuwe verorde ning, waarvan art. 1 luidt: Op de hoofdsom der personeele belasting worden ten behoeve van. de gemeente de volgende opcenten geheven: a. op de aanslagen van hen, voor wie de belastbare huurwaarde bedraagt: Meer dan en niet moei* dan opcenten 225.— 60 225.— 450.— 68 450.— 675.— 76 675.— 900.— 84 900.— 1126.— 82 1125.— - *100 b. op de aanslagen van hen, die niet In den zin der wet op de personeele belasting u -bruiker van een perceel zyn, 100 opeen- De oude verordening begint met 50 opcen ten, en klimt met 6 op tot 80. Mevr. RIESZ betreurt de late toezending van dit voorstel, dat van verstrekkenden aard is. Spr. kan zich begrijpen dat de gemeente niet missen kan de 10.000 welke zy derft door de wets wijzinging, maar zij wyst er nu op dat de middenstand door dit voorstel- verhooging vdnnO op 20 7c zeer zwaar wordt getroffen. Er worden hier in Gouda personeele belastingen betaald door restau-, rants en hotels, kleine inrichtingen zelfs, die betalen 630.personeele belasting. Nu wordt het nog zwaarder. Spr. noemt een an der, een melksalon dat 600.betaalt, een ander onbekend hotelletje 328.een in richting op de Markt 474.met ruim 1500.onderhoudsplicht, een ander hotel betaalt hier 1100.belasting. Dergelyke inrichtingen kunnen hier niet meer bestaan. Er wordt niet gevraagd naar inkomen, al leen naar meubilair en kamers. Spr. meent dat deze belasting op andere wijze moet worden gevonden. Spr. noemt (ie personeele belasting de on- billijkste belasting. Hoevelen w onen niet ge dwongen in groote panden? Spr. wijst op een winkel b.v. van 750.— huur en 300 belasting. Spr. zou adviseeren het benoodigde bedrag te verhalen uit de Inkomstenbelasting. Al leen een stad: kan vooruitgaan als het den middenstand goed gaat. Spr. zal zich tegen dit voorstel verklaren. De heer VERKERK (a.r.) komt eerst met enkele opmerkingen van technischen aard. Spr. vraagt dan of die 20.000 juist zyn of i- het bedrag een greep in dp lucht? Spr. bevroedt dat dit bedrag niet juist is. Ook ton aanzien van de herschatting van 10.000 vraagt spr. justificatie. Dat acht spr. noodig. Spr. begrijpt niet dat de wethoude r van fi nanciën direct die 10.000 verdisconteert. Waar in Gouda meer dan in andere plaat sen de hoofdelijke omslag hoog is, had hy die moeten reserveeren. Spr. noemt dit voorstel geen'zuivere technische herziening, maar een zwaardere progressie. Het Heft zeer zwaar de Hotel en Caféhouders, de win keliers niet in die mate. Spr. zou willen voor stellen die 60 tot 100 opcenten te veranderen in 60 tot 90 dan zal er voldoende zijn. Spr. stelt de vraag of wel rekening is ge houden met alle factoren. Wethouder VAN STAAL is niet tevreden over het materiaal door den Verkerk aan gevoerd. Spr. zegt dat het bedrag van 20.000 is totstand gekomen op grond van verzamelde gegevens. Van regeeringswege is hertaxatie mogelijk geworden, welke op 10.000 is be cijferd. Een berekening is gemaakt naar en kele wijken uit de stad. Spr. noemt het een tegenstelling dat de heer Verkerk voorstelt 6090 opcenten, terwijl even te voren den heer Van Staal wordt verweten dat hy de 10.000 niet heeft gereserveerd. Spr. verklaart hot progressieve standpunt hier in gebracht niet te zullen terugnemen. Spr. wyst er op dat Mevr. Riesz enkele vergissingen maakt. Spr. geeft toe dat de hooge huurwaarden worden getroffen, maar spr. moet zich houdpn aan de grenzen der wet. Spr. verklaart dat de gemeente niet kan buiten dat geld en het niet kan"worden ge reserveerd, dat zal uit de begrooting 1928 blijken. De critiek door Mevr. Riesz gemaakt, ver-t wijst spreker naar de Regeering, die de wet wijzigde. Mevr. RIESZ acht die opmerking niet juist en handhaaft ten volle dat de aansla gen hooger dan 21.50 per week wel dege lijk zwaarder worden getroffen. De heer VERKERK (a.r.) herhaalt dat voor een technische becyfering 6090 op centen voldoende is. Wethouder VAN STAAL repliceert en wijst er op dat de progressie alleen tot uiting komt b yde hoogste huurwaarde. De algemeene beschouwingen worden ge sloten. |S» De heer' VERKERK stelt voor het aantal opcenten volgens de oude verordening met 10 te verhoogen, zoodat als maximum 90 op centen komen inplaats van 100. Het amendement-Verkerk wordt verwor- jvorpen met 9 st. tegen In 7 voor. (Vóór: de heeren Potharst, Vingerling, Bokhoven, Kamphuizen, van Wynen, Ver kerk en Mevr. Itdesz). (Niet meer aanwezig! waren de heeren Muijlwijk, Sanders, Dr. Hoffman, Koemans. Laf ober en Donker). 7. Het voorstel inzake het meerder werk bij het herstellen vhn het Rceuwijksche Verlaat. Het bedrag hiervan is 1391.09 boven het aannemingabedrag van 11674.88. Aangenomen. 8. Het voorste! tot verkoop van grond aan den Burgemeester Martenssingel aan het timmerbedrijf v.h. C. Mid delkoop. Dit voorste] betreft 616 M2. grond var. het verkavelingaplan aan den Burg. Mar tenssingel koopprijs 6.per M2. onder bepaalde voorwaarden, Aangenomen. 9. Het voorste! tot verhuur van grond aan de vereeniging voor volkstuintjes „Gouda" en de vereeniging voor christelijke volkstuintjes. Dit vqorste! betreft een vernieuwing van de huren van deze gronden te samen ruim 8 H.A., opbrengst 859.20 en 182.40. Aangenomen. 10. Het voorstel tot verhuur van een lokaal van het Openbaar Slachthuis. Deze lokaliteit is bestemd voor de rijks ambtenaren. De huurprijs' is voor het ryk bepaald op 250.—. Aangenomen. 11. Het voorstel tot het verleenen van overpad aan C. J. A. Bredie op een stuk grond nam de van Middelant- straat. Aangenomen. 12. Het voorstel tot het toekennen van een vergoeding voor het aan schaffen van een kasft, ingevolge art. 72, e.v. der L. O.-wet 1920 aan het bestuur der Vrije school op Gerefor meerden grondslag. Aangenomen. 13. Het voorstel tot toekenning van eene vergoeding als bedoeld in arti kel }00 der L. O.-wet 1920 aan de Roomsch Katholieke Inrichting van Liefdadigheid. Aangenomen. 14. Vaststelling van het 3e supletoir kohier Hondenbelasting, dienst 1927. Aangenomen. 15. Af- en Overschrijvingen, dienst 1927. v Aangenomen. Verhouding Gecommitteerde tot de Wa terleiding. De heer BOKHOVEN (v.b.) stelt aan het eind van de vergadering de vraag of naar liet oordeel van B. en W. de tusschen den Gemeentelijk Gecommitteerde en de Goud sche Waterleiding-Mij. bestaande minder aangename verhouding bevorderlyk is aan een goede samenwerking tusschen bei do lichamen. De VOORZITTER deelt mede prys te stellen op een goede verhouding en dat B. en W. als het gewenscht is bereid zyn met den Raad' van Commissarissen der G. W. Mij. aan één tafel te gaan zitten. De heer VAN STAAL (s.d.) zet in een uitvoerig betoog uiteen dat de onaangena me verhouding in de jongste vergadering is uitgegaan van Commissarissen, die in spr. zien den man, die hen naar de keeï vliegt. Bpr. wyst er op dat B. en W. geheel op de hoogte zyn en achter spr. staan waar het betreft het verkryigen van lagere tarieven. Ook herinnert spr. aan het voorstel Pot- harst-Vingerling, dat beoogt de waterpry- Zen met 20 7c te doen verlagen. Te twee uur in den nacht wordt de open bare vergadering gesloten.^ STADSNIEUWS. GOUDA, 24 Janl 1927. Uit den Goudschen Raad. Een Record-zitting vatn acht tot twee. Belangrijke1 besluiten. De Raad die gisterenavond van acht uur tot twee uur in den nacht byeen is geweest heeft een nieuw lid gekregen: de heer Ver kerk heeft de plaats van Dr. de Raadt in genomen. Dank zij de samenstelling dei- agenda kwam de heer Verkerk direct in 't vuur en toonde zich op belastinggebied geen medestander van onzen wethouder van Fi nanciën. Tot directeur van het Slachthuis werd in afwijking van de volgorde der voordracht benoemd Dr. N. R. Slop, dierenarts te Nieu werkerk. Dr. Overbosch kreeg 6 stemmen. De heer van Staal werd voor een jaar tot gemeentelijk gecommitteerde by de G. Wa- terleiding-Myi herbenoemd Aan den Directeur van Gemeentewerken werd op diens verzoek tegen 1 Maart eer vol ontslag verleend onder toekenping op genoemden datum van een bedrag van 15.000.—. De benoodiigde gelden voor den afbouw van het Slachthuis zyn gevoteerd. De dienst van Gemeentewerken en de Brandweer is tot een bedryf omgezet. De voorgestelde wyziging van het tarief der verordening op de heffing van opcenten on de personeele belasting werd aangenomen. Wy moeten heden inet deze enkele korte aanteekeningen volstaan. Benoeming secretarie. Tot 2den commies ter secretarie alhier, is door B. en W. benoemd' de heer A. Romeyn, thans werkzaam ter secretarie van de gemeente Ravemstean. Mededeelingen van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Gouda en orastr. Italië. Ter Secretarie van de Kamer, Oosthaven 38, Gouda ligt ter inzage de lyst van firma's die, ingevolge een onlangs daar te lande ingevoerd besluit: gerechtigd zyn het natio naal export merkt te mogen voeren. Griekenland. Certificaten von Oorsprong voor dit land worden met ingang van 19 Januari j.l. wederom afgegeven door de Kamers van Koophandel en Fabrieken en niet meer zoo als gedm-ende voor korten tyd het geval is geweest door de H.H. Inspecteur der Direc te Belastingen, Invoerrechten en Accijnzen. Behalve voor koffie en andere producten van niet-Nederlandschen oorsprong, is der halve weer de toestand zooals voorheen. De Certificaten moeten in het Fransch zyn gesteld. België. Blijkens decreete van 26 December 1927 is met ingang van 1 Januari 1928 in België een gewyzigd tarief in werking getreden voor de kosten van keuring van goud en zilver. Nadere bijzonderheden zyn ter secre tarie verkrygbaar. Groot-Brittanië. De Secretaris van de Permanente Com missie voor Landibouwvoortbrengselen, in gesteld in verband met de „Merchandise Marks Act 1926" maakt bekend, dat de aan vrage voor het uitvaardigen van een Be sluit, waardoor in Groot-Brittanië inge voerd vleesch, bacon, ham en reuzel onder deze wet zouden worden gebracht, is inge trokken en dat daarom geen nader onder zoek naar de wenschelykheid van het nemen van dien maatregel zal plaats hebben. Portugal. De tariefposten 336 en 337 van het Por- tugeesche tarief van invoerrechten (Ga rens) zyn gewyzigd. Inlichtingen ter secre tarie te bekomen. Bolivia. In Bolivia is een nieuw tarief van invoer rechten in werking getreden, dat beoogt meerdere uniformiteit in het vroegere tarief te brengen en oan de rechten op ingevoerde goederen, waarnaar veel vraag bestaat, zoo als melk, suiker, wollen en katoenen goede ren, conserven en geparfumeerde zeepen met 25 tot 30 te verhoogen en 3e den inheemschen graanbouw ej^het maaldery- bedryf te beschermen, tehelnde het weg vloeien van groote sommen geld voor aan- koopen van meel in het buitenland te doen ophouden. Motor- en Rywielwet. De aandacht van belanghebbenden (zy, aan wde reeds vóór 1 November 1925 een rybewys werd uitgereikt) wordt er by her haling op gevestigd, dat hunne rybewyzen op 30 Juni 1928 hunne geldigheid verliezen. De houders van die bewyzen zullen derhalve op dien datum in het bezit moeten zyn van een rybewys, afgegeven krachtens de be palingen der gewyzigide wet. Het is daarom wenschelyk dat de aanvra gen daartoe omstreeks de maand Maart a.s. zyn ingediend ter Provinciale Griffie, aan gezien er anders niet voor kan worden in gestaan, dat de nieuwe bewyzen tydig in het bezit van belanghebbenden zijn geko men. De formulieren voor die aanvragen zyn ter gemeente-secretarie (afdeeling Alge meene en Sociale Zaken) verkrygbaar tegen betaling van 1.50. Een prys die nog niet werd afgehaald. Ten bate van de Bazar, die in November j.l. werd gehouden ten bate van de Remon- strantsche Kerk werden o.a. verloot drie kanten kleeden welke geëxposeerd zyn ge weest in de etalages van de Dames Herman de Groot aan de Hoogstraat alhier. Een van deze kanten kleeden is gevallen op lot no. 422 en werd nog niet afgehaald. De houdster van dit lot kan haar prys alsnog afhalen aan bovengenoemd adres. Een vierdaagsch Oud-Hoilandsch Marktplein in den strijd tegen de T. B. C. De bestryding der tuberculose blyft ook hier ter stede noodzakelyk, het aantal slachtoffers dat nog steeds ais offer dezer gevreesde ziekte valt is nog te groot En daarom wordt telkens opnieuw op maatre gelen gezonnen welke beoogen deze ziekte in den aanvang, wanneer genezing moge-* lijk is, te stuiten. Teneinde iets in die rich ting te doen heeft zich een comité gevormd dat beoogt te komen tot vorming van een fonds uit welker renten kinderen, die aan tuberculose lydende zijn, kunnen worden gezonden naar een aee-hospitium, om daar herstel te vinden. Dat fonds wil men trachten byeen te kryigen door eens iets byzonders te maken, in den vorm van een Oud-Hollandsch Markt plein, óat gedurende 4 dagen van 10 tot en met 13 Febr. a.s. in de zaal Kunstmin der Sociëteit „Ons Genoegen" zal worden opge slagen. De huizen aan diit marktplein zul len deels worden ingericht tot verkoop plaatsen, andere zullen dienen tot vesti ging van aardige attracties. Dan komt er ook een theestand van de fa. M. J. Kamp huizen en voor de kinderen zal voor de noo- ddge aardigheden worden gezorgd. Dat er genoeg te koop zal zyn, daarvoor heeft de industrie en de middenstand op royale wyze 'gezorgd. En dat de voorraad verkocht zal worden daarvoor zullen een 40-tal verkoopsters in Oud-Hollandsche kieederdracht wel zorgen. Het Comité dat zich voor 'deze fonds vorming heeft geconstitueerd, bestaat uit dc volgende dames en heeren: Pastoor J. A. Roeaseling, voorzitter; H. J. Bulder, secretaris-penningmeester; IJssel- laan 167a; Mevr. D. J. Bulder—Veldkamp; J. C. Duchateau; Mevr. S. Hekker—Arentz; Mej. H. Hooftman; N. H. Meulman, afge vaardigde van de Ver. t. bestr. der T. B. C.; Mevr. T. Mukler—Geerlings; Mej. A. Pee- ters, huisbezoekster van de Ver. t. bestr. der T. B. C. en Mej. T. Schuttelaar. Ook is er een Eere-Comité gevormd, waarin zitting hebben genomen de volgende ëames en heeren: E. G. Gaarlandt, Burgemeester; Mw. Dr. H. J. Gi van den Berg te Rotterdam, Ge neeskundige verbonden aan het Consulta tiebureau; L. E. Bicknese; Dr. E. J. Ham burger; W. A. Hoyng; Mevr. E. B. de Mol Rood; Dr. A. Montagne Iz.; Joh. Mulder; Mevr. M. G. K. Rups-Boon; Mevr. L. T. Schroot'Prins; C. G. Spit; Ds. P. D. Tjal- sma; H. N. Valckenier de Greeve en Deken P. H. Wytenburg. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 21 Jan.: ALetta, d. v. J. Soet en D. J. van Essen, Wijdepoort 2. Cor nelia Johanna Willemien, d. v. H. Steketee en M. Koelewyn, Karn.melksloot 22. OVERLEDEN: 21 Jan.: Adriana de Graaf, weduwe van A Baas, 81 jaar. Bastiaantje Elizabeth Hihkenkemper, geh. met J. van den Berg, 49 j. Adriana Ja- coba van den Eng, geh. met- C. Hoosbeek, 53 j. Agenda. 25 Jan. 7.45 uur „Blauwe Kruis" G. K. A. C. „Ter Gouw" Lezing door den heep Ir. J. P. Mazurie over: Korfbalsport (Tech niek en Tactiek). UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. T. Ottolander 75 jaar. De nestor der Indische planters. Na vyftig jaren tropenarbeid. Op Vri;dag 27 Januari a.s., zoover- telt die Haagsohe Crt-, wordt de tieer T. Ottolander, „Teun of ,,Pa '4tto- lundleaj",' zooals hij in die- wandeling in Indtfë wordt genoemd!, vijf-en-zeventi? jaar. Hij viert zijn verjaardag in Bnekojop, waar hij enkelö maanden ge-, leden een huis betrokken heelt, na bijna vijftig jaar onafgebroken in ln- diië werkzaam le zijn geweest. In Bos koop werd hij geboren op 27 Januari 1853 en als 25-jarige kweeteer heelt hij het wereldbekende centrum van tuinbouwbedrijf verlaten. In de bijna vijftig jaren, die hij in Indte door bracht, heeft hij Boskoop niet verge ten en die oude Boskoopers vergaten hem niet. Hij voelt er zich na 50 jaren! tropenarbeid weer „thuisen hij zal ii i i Zie stenig uezer uagen evenzeer ais a-ue BoeKoopers verheugd hebben over tie! lo.t, dut BosKOOp nu dan toch ein uelijK zijn spoorweg zal Krijgen Hij loopt zeils met piauncai ronu een naat schappij te auctnan voor den uitvoer van BooKoopsoüe tuinbouwproducten naar lndië en itij conkerem druk met de groo,te hoeren in Leiden en aen Haag over den toestand in lndiië, want ais weinigen kent hij de m.and- sche wereljd en over een nndden- standölandoouw bedriji, een oudi stok- paaruje van den grijzen planter i et Let jonge hart en met d© onbiuschbare werkkracht. 'lal van jaren was hij vooraittex van hot N.-L Landbouw byxuiioaat voor zijn reorganisatie em versdheidene jaren presideerde hij de vereeniging voor ber0cultures in dien Oosthoek. Na at- loop van zijn „voriot" hoopt lüj weer de leiding ie neuieu. Oie samenkom sten iu het oudie sociëteitsgebouw in Banjoewangi waren beroemd in oen Oosthoek. Er werd in die vergaderm- I gen harvl gewerkt onder leiding vau oen ouden heer Ottolandermaar hij zorgde er ook altijd voor, dat er on- uer de aanwezigen, die uit alle hoe ken van het auiltuurgebied bijeengeko men waren, een geest van hartelijke gozolldglueid heerschte. In tal van aaken, den grooten laiuL bouw betreffende, heeft hij de Indi sche regeering vam advies gediend en nog steeds taant hij zijn adviseerw.ide stent hooreu. Tot Augustus vam dit jaar denkt de heer Ottolander hier te blijven. Dan keert de vijf-em-zeventig-jarige terug. Een huldigingscomite, waarvan voor zitter is de heeT H. J. van Straaten van Nes, hoopt den 27sten Januari jaar oud De ütrieksoh© politie ver voor den heer Ottolander tot een on vergetelijke dag te maken. Mej. M. A. van den Broek, kweeke- 1 nge aan de cfar. school Rozenlaan, is met ingang van 1 Febr. a.s. benoemd tot onderwijzeres aan die Chr. Herv. school te Werkendam. De chr. miuziekvereenaging „Concor dia zal dit jaar haar 2o-jarig bestaan herdenken. In verband hiermede zal op 11 Juli a.s. een chr nat. concours voor harmonie- en fan areoorpseii wor den gehouden. Alg. secretaris is de heer J. Chris- pijn, Nieuwstraat 43, all hier. 446e NEDERL. STAATSLOTERIJ. 5c klasse. Trekking van Dinsdag 24 Jan. Hoofdpryzen: 25.000.—: 3147. 100.—: 789 6670 9684 11352 13649 16174 16956 17749 400.—: 1837 7239 7470 10333 10904 15062 200.—: 10133 12118 14344 15846 17553 18793 20409 100.—: 2448 3994 6427 7960 8008 11207 12781 15927 19879 20529 20892 Pry zen van 70. 44 62 230 310 350 357 365 424 504 548 704 749 807 870 924 929 972 1002 1188 1259 1297 1360 1374 1454 1456 1567 1589 1602 1606 1608 1922 2112 2143 2163 2356 2440 2534 2690 2752 2889 2971 3012 3017 3191 3310 3314 3369 3452 3625 3635 3707 3796 3838 3849 3989 4087 4098 4320 4401 4419 4463 4605 4727 4782 4840 4941 4964 5178 5388 5396 5516 5656 6962 6164 6312 6430 6432 6444 6545 6567 6573 6584 6594 6648 6828 6962 7064 7192 7219 7277 7324 7389 7415 7417 7518 7662 7676 7900 7914 8116 8351 8376 8648 8744 9059 9118 9191 92-47 9288 9348 9384 9509 9523 9778 9851 10099 10198 10348 10374 10422 10466 10603 10624 '10739 10815 10847 10853 10883 10940 10997 11026 11035 11103 11240 11269 11270 11299 11507 11601 11771 11973 12057 12185 12209 12299 12392 12469 12515 12540 12572 12580 12589 12641 12683 12747 12902 13016 13114 13181 13464 13605 13615 13842 13862 14038 14084 14225 14532 14560 14634 14685 14741 15054 15514 15796 15829 16100 16241 16644 16695 16742 16980 17036 17071 17238 17341 17509 17533 17773 18036 18046 18133 18229 18314 18409 18441 18547 18612 18621 18632 18728 18955 18965 19146 19154 19269 19330 19394 19471 19563 19680 19885 19948 19970 19976 20019 2Ö15Ö 20443 20503 20509 20685 20628 20751 20768 20767 20777 20843 20849 20875 20944 20962 GEMENGDE BERICHTEN. Een 20-jarig meisje vermoord. Gistermiddag omstreeks half 4 heeft op de brug over den Singel bij de Heiligeweg m Amsterdam een jonge man, vermoedelijk een Italiaan, drie revolverschoten op een circa 18-jarig meisje gelost. Hij trof haar in den hals Het meisje werd naar het politiebu reau 'vervoerd, - en overleed zeer spoe dig. De man heett vervolgens oeh schot op zicth zelf gelost, maar was niet ernstig gewond In aansluiting op dit bericht dat wij neg in een deel onzer oplage konden opnemen, vernemen wij nader Omstreeks half vier ontmoette een ongeman. die van den kant van de Munt kwam1, op de brug tegenover den lteiligj/nweg een medsjo. Hij sprak Haar aan en even praatten zij samen, echter, naar getuigen later hebben verklaard, niet heftig. Van een twist was geen sprake. De man haalde op eens uit den jaszak een revolvelr en loste plotseling een schot op heit meis je. diait hij in den arm trot. Hiet meisje draaide ziph om. De mam schoot nog maals en trof haar onder den rechter schouder, waarbij vermoedelijk een* •longtop is geraakt. Het meisje bloedde althans later uit é&n mond. Dadelijk schoot er veel publiek en politie toe. Nadat het meiöje was ge vallen schoot de jongeling in d© .ten ting van zijn hoofd. Hij viel neer. De poiitie bracht de beide lichamen naar bet bureau Singel, waar spoedig artsen van den (ieneeekund. DieuBt verschenen. Het meisje bleek reeds te zijn overleden, de jongeman was, voor zoover vlet na te gaan, niet geraakt. Uit op den man gevonden papieren bleek, dat hij is de 24-iarige Italiaan sche beeldjesmeker Nardi Domica. wo nende Nee 70. Het meiBje, dat zee" modieus was gekleed, is de '20 jarige Truus van Gladbeek, Nee 66 Waar schijnlijk is de oorzaak van don aan- s'ag een liefdesgeschiedenis. De revolver, een Wattman, is in be slag genomen, fcir zaten nog 3 scherpe patronen m de kamer RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum 1060 M. 5.30 Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. tkilist Willem Zonderland, pihno. 7.15 Engeisch conversatie. 7.45 Politiebericht. 8.10 Mevr. Rosa Bpier over ,.llet ontstaan en de ontwikkeling van de harp" met muzikale illustraties. 9 u. Voordrachten door Marie Meu nier-—Nachtegaal. Hawaiian Radiio-vijl- tal 10.30 Grainoloonpiaten. Huizen 1840 na 6 u. 1950 M. 6.30 Esperanto-les. 7 u. Engelscbe les. 7.30 Cursus Latijn. 8 u. R. K. OratoriumVereen. uit bet Concertgebouw te Amsterdam „Many rium Agnelis Virginis van Dubois en „l'Aveugle né' v. Rehce. SPORT EN WEDSTRIJDEN. ZWFaiLAlFiiN. Doelveitiediger biop zal geen deel meer uitmaken van het Olympisch Yvaierpuio- ZeventaL Naar de iej. verneemt ueeit Ad. ötop scoort 1924 doei verdediger van het Nederlaiuusch poio-ztwenuu, den Ned. Zwombond verzocht, hern van ue lijst der Olympische candidaten at te voe ren. öaop heen in toiaai in ons janu 9 landouweustnyien vertegenwoordig' t en o.ni. deel uitgemaakt van. net uiyoi pitch zoventaji, dat eenigen tijd teruy zulk een succesvolle tournee door uuiischlaud maakte. MARKTBERICHTEN. Rotterdamse he veemarkt. 24 Jan Aanvoer 176 paarden, 3 veulens, 763 magere runderen, 8<0 vette run deren, 149 vette kalveren, 819 nuchter re kolveren, 250 schapen oi lammeren 55 biggen, 5 pokken en geilen, 90 graskaiveren, 18 overloopers. Prijzen Vette koeien, le kw. 47 y2 50, 2e kw. 40—44, 3e kw. 26d"2. Ossen le kw. 46—50, 2e kw. 40—43, 3e kw. 37J4Stieren le kw „42)4 2e kw. 40, 3e kw. 37. Kalveren le kw. 85—90, 2e kw. 70-75, 'de kw 56 —60. Meilkkoeien 200—410, Kalfkoeien 200 -415, S'kren 120—470, Pinken 120- 150, Graakalveren 65—115, Vaarzen 175—225, Werkpaarden 200-350, Slavht- paarden 100-175, Hitten 12^-200, Fok Kalveren 18—25. Biggen 8—11. Over loopers 18, Veulens 80-120, Biggen p. w. 1.10—1.21. Handel in vette koeien redelijk, prijt zen van gisteren. Stieren meer vraag, prijzen van vorige week konden bea. worden. Slaohtpaarden redelijke nan- del. Fakkalveron tamelijk viotte ban del. Biggen zeeT slechte handel. Ovsr locpera weinig handel. Kalveren trage handed, zelfde prijzen. Graskalvemn meer vraag, oude prijzen, Jona vee zeer flauwe handel en oude prijzen- Kaasmarkt Bodegraven. 24 Jan Aangevoerd 116 partijen, w.v. 105 m r.m.. 39296 K.G. Prijzen le kw. in. rm. f 5860, 2e kw. m. r.m. f 51 54, zonder r.m. f 49—53. Handel vlug. DRAADLOOZE DIENST. De loterij van de N.V. „Het Oosten". Kleine en groote Rottcrdammertjes in beslag genomen. ROTTFRDAM, 24 Jan. De Centrale Recherche heeft procesverbaal opge maakt tegen de N.V. „Het Oosten teraaike van overtreding der Lotenj- we|,. Reeds vroeger is tegen deze Mij. opgetreden in verband ntet de uitgilt e van z.g. Montecariotjes. Premieleenin- gen. die volgens een bepaald systeem recht zouden geven op hooge prijzen. Gv'heel volgens dit zeilde systeem heeb .Het Oosten" den laatst en tijdser.es kleine Rotterdammertjes van II per stuk, en groote Rotterdannniertjes van f per stuk uitgegeven. WISSELKOERSEN. 23 Jan. 24 Jan. Officieel. Londen 12.07% 12.08"/- Berlyn 69.05% 59.08 Parys 9.74 9.74% Brussel 34.52% 34.53 Zwitserland 47.72% 47.74 Weenen 34.92% 34.95 Kopenhagen 66.37% '66.37% Oslo 65.97% 65.97% New-York 2.47"/„ 2.47% Niet officieel. Praag 7.35 7.35 Madrid 42.25% 42.05 Milaan 13.12 13.12 ItADIOTEL-EGRA FISGH WEER It ER ICHT Verwachting Krachtige, t'jdeliik at- nemende zuid-westelijke tot westelijke 'wind Betrokken of zwaaT bewolkt i'et tijdelijke opklaring. Regenbuien. Aan vankelijk zachter. Later iets kouder.

Goudsche Courant | 1928 | | pagina 2