o EN s KEN OON. [anten oi NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Donderdag 26 Januari 1928 66*Jaargang Mo. IB674 Dit blad verschijnt dagelijks behilve op Zon- en Feestdagen FEUILLETON. 1ALLLS ETER 1 Tabletten I r genezen. Het einde van de Fransoh-Amerikaansohe onderhandelingen. i i men lijdt. met 10 tót 15 minuten. 1 et Ik >or ike rd. 110 tot 15 minuten in 24 uren. die nu riour wi ZONNEWEELDE. Romen van OLGA WOHLBRÜCK. Met autorisatie vertaald door Mevr. I. P. WESSEL1NK—Van Kosauni (Nadruk verheden) [ere gevallen, een dat >blad iedt. irleven ontvangen rbrulker*. :he Handel- en „YEAST-Wre" -laag. zoodat hun alles I .en kómen; die te I het weerstands- I ke middelen vèr I ran bovengenoem- I iet dankbaarheid 1 rname drogisten. I Jen Haag. f geneesrtiidde- te vragen aan in de Medicji- jote Markt 7, bètro zoods spoot van de' geen schadelijke mere medicinale olie Ingrediënten, tvooraanstaande lijke werking van met de gastrische een opgewekt cn oelên neem een of t U friseb en op- helpen U bij bet gezeten bevolking bestaat bijna uitsluitend uit Russische kolonisten en Chineesche han delaars. Voor de revolutie zijn plannen gemaakt voor bevloeding van de noordelijke streken, maar van uitvoering dier plannen is voor- loopdg nog geen sprake. Doordat Wjernij thans tot hoofdstad is geworden en duidenden ambtenaren erheen verplaatst zijn heerscht er sterke woning nood. Wel heeft men er regeeringsbureaux gebouwd voor den raad van volkscommissa rissen de Kirgiezen en andere organisaties, maar aan woningen is men voorloopig no>g niet toe. In 5 minuten, n 3 tot 10 minuten. ibeschrijvingovcr wstorlngen, nuid- itte koude, slapc renwakking. Het dezer dagen openbaar gemaakte ant woord der Fransche regeering op Kellogg's memorandum van 11 Jam heeft de tusschen Parjjs en Washington gevoerde onderhan- Jelingen over een. pact het karakter doen aannemen v<an een duidelijke controverse. De door enkele concessies, wat den vorm en de procedure betreft, hauiwelyks iets ge ringer gewonden scherpte, waarmee Briand het reeds in zijn nota van 5 Jan. verdedigd de standpunt handhaaft, heeft zelfs naar de Voss. Ztg. uit Parys meldt - aldaar eenige verrassing gewekt in politieke krin gen. ’Men had aangenomen, dat Briqnd al het mogelyke zou doen, om zijn weigering zóó diplomatiek te redigeeijen, dat Frank- rjjik ihet verwijt bespaard zou blijven het denkbeeld van een pact tot buiten-de-wet- stelling van den oorlog, dat op heel de we reld betrekking had, gesaboteerd te hebben. De Quasi d’Orsay heeft dit echter niet de moeite waard geacht. Wel streeft Briand ernaar de deur niet heelemaal in ’t slot te gooien en den Ame rikanen het initiatief voor de definitieve begrafenis der pactgedachte toe te schrij ven, maar hy laat er ondertusschen niet den minsten twyfel over bestaan, dat Frankrijk elk belang by deze onderhandelingen heeft verforen, sinds Kellogg op de idee was ge komen om een door de Quai d’Orsay op touw gezette demonstratie der Fransch- Ameriikaansche vriendschap- door uitbrei4 ding tot de andere groote mogendheden tot een werkzaam instrument voor ’t verzeke ren van den internationalen vrede te maken. De eenige concessie, waarvoor de Fran sche regeering is te vinden, is de kwestie -dar uitere pwwtaw.laat <te vrck'gëf geuite bedenkingen tegen het door Washing ton gewenschte, betrekken van Engeland, Duitschland, Italië en Japan by de onder- Wie duizenden bedwingen kan, Is niet zoo machtig als de man, Die staag zich zelf beheerschen kan. vaix de wereld!” zich met een natuur njind pleegt te bemoeien op wat be- schierii encte manier, en met angstval lige inachtneaning van de aderlijke vormen. Men 'bewonderde haar sieraden, zei haar vleiende dingen over haar oogen en haar, en leidde het gesprek op wat al te opvallende manier, zoo, dat de antwoorden van Suzanne al Hoel kleur loos moesten zijn, blijkbaar vreesden zij de een of andere u.tmg, die in dezen kring bevreemding zou kunnen wekken. Suzanne Ober wall voelde zich on noemelijk verlaten en (rampzalig in den ttollelijken en afgemetens kring dne1 haar omgaf alle gletseherlucht en waar in zij zich zoo vreemd voorkwam', dat de grootste welopgevoedheid deze vieemheid' niet kon overbruggen. Zij zat op de geel zijden sofa naast de vrouw des huizes in) dei haar eigen, wat natroneaehitige houding en hieid slechts met moeite d® tranen terug, die haar telkens in de oogen kwamen, als zi,j aan hek gesprek met haar n an dacht. Sons ging een beeiwerende, hulpzoekende blik vani haar naar hem. En omdat hij de inspanning zag. die zij deed cm haar zenuwachtigheid te beheerschen, kjiikte hij halar toe; zelis kwam hij eens naast haar staan en streek zacht met die toppen van zijn vingers geruststellend over haar arm. Zij beviel hem eigenlijk goed in raar eigenaardige jeugdige waardigheid, en te ontwikkelen. Vooral de diplomatieke be trekkingen vormden een netelig vraagstuk; hy sloot defensieve verdragen met Rusland, Turkije en Perzië, zeer tot misnoegen van Engeland. Vooral de nauwe relaties met Sovjet-Rusland zyn Londen een doorn in het oog. Tal van Russische ambtenaren be vinden zich in Kaboel en de organisatie der luchtmacht (tot dusver 'beschikte Afgha nistan slechts over... één Junker-oorlogs- vliegtuig en 15 postvliegtuigen) is aan een missie van Sovjetdeskundigen opgedragen. In 1926 riep de toen 34-jarige emir zich zelf tot Koning uit. RUSLAND. Trotski’s nieuwe woonplaats. Alma-ata, zooals de stad, Wjernij tegen woordig heet, is sinds eenige jaren de hoofdstad van Kazakstan, de republiek der Kirgiezen. Het was vroeger, tijdens de tsa ristische regeering, de hoofdplaats van het gouvernement Semiretsjda. Men had groote plannen toen men die stad als centrum der republiek uitkoos. Immers de spoorweg van Tasjkent via Semipalatinsk naar de Trans- siberische iyn zou over Alma-ata gaan, naar het oude project van voor de revolutie. Sinds het vorige jaar is men met den bouw van dezen spoorweg begonnen van Semi palatinsk uit, omdat men het nog niet eens was over het definitieve tracé in het Zuiden. Heelemaal is deze zaak nog wel niet be te. bleekzucht Maag of zwaarten in uitslag, roode i enz. op elke Rheumatiek, ver, leverstee- le ziekten van hij had medelijden met haar, toet baar b.eeke wangen, het smartelijk trillen van haar tooien. mond en. den treuri- gen blik van haar mooie oogen. Graat Oberwall had een geheel an dere heruieering van Suzanne uit den tijd van zijn huwelijk. tén toch, ais hij nog verder terug dacht aan de dagen zijner eerste ver- defdteid!, vond hij in de trekken van de jeugdige matrone op de geel zijden sofa ieits terug van het kinderlijke >nooie| meisje, door wier vrome en tee- dere reinheid bij zijn geblaseerde zin nen en verbitterd ge oeid weer had kunnen oprichten. En hoe langer hij haar aankeek, dies te zekerder was hij, dat heden, evenmin als destijds, geen [leelijke, lage gedachte ooit den te,- deren spiegel van haar zied bad ver duisterd, en dat haar bloed evenals toen in kalmen, breeden stroom door haar aderen vloeide. Het was alleen ander bloed dan dat der menschen, die haar omringden. Ook ander bloed, dan het zijne. En nu vroeg hij zich zelf af, mis schien voor dey eersten keer, of hij het recht had gehad haar zoo hard te straf |en, alleen omdat zij nu eenmaal anders wak. En liet was hem', alsof hij. hier temidden van deze haar vreemde nenschen ntaast haar woest gaan s aan om haa te beschutten in haar eenzaam beid, waaraan hij haar gedurende zoo vele jaren zonder erbarmen had over gelaten (Wordt vervolgdj). handelingen wel niet volkomen varen, maar zegt, dat dit punt by zaak is en laat het aan het Amerikaansehe staatsdepartement o/er de methode, die dit departement het ge- schikst acht, te kiezen. Wat de zaak zelf betreft, heeft de Fran sche regeering niet toegegeven. Zij houdt vast aan 't standpunt, dat op het oogenblik, dat ihet door haar voorgbstelde pact ook tot de andere mogendheden wordt uitge breid, alleen nog een in den ban doen van den aanvalsoorlog in aanmerking kan ko men en zij verschanst zich ditmaal haar argumentatie achter den Volkewbond. die in zyn resolutie van .September 1927 eveneens slechts den aanvalsoorlog als in strument der nationale politiek ontoelaat baar heeft verklaard. Behalve de z.g. sanctieoorlogen, waarvan de rechtmatigheid door het Geneefsche statuut uitdnukelyk wordt erkend, wil Frarikryk ook nog 'iie oorlogen van een algemeen verbad zien uit gezonderd., die wederzydsche verplichtingen of verdragen tot grondslatg hebben, zooais b.v. het in 1925 gesloten verdrag van Lo carno, of de internationale overeenkomsten, die gesloten zyn op 't gebied der neutrali teit. New Yorksche berichten’ geven te ver staan, dat met de overhandiging van 'Briand’s jongste nota aan Kellogg de on derhandelingen over een wedespact voor loopig zyn geëindigd. Uit het commentaar van 't staatsdepartement kan men afleiden, dat men de nota onvoldoende acht en niet kan inzien, hoe verdere vorderingen zouden rijn te bereiken. Onofficieel wordt de mee- niiiig. geuit, dat. men met .betrekking tot -de onderhandelingen over een gemeenschappe lijk vredespact het best thans een pauze kan laten intreden. 66 - Verlegen verzocht zij alleen te mo gen gaan, want zij vreesde, dat z’ tooh een slecht iiguur maken zou, als rij naast hem trippelde en zij wilde graag allies vermijden wat hem onaan genaam jegens haar zou kunnen stem men. In die 'verlichte auto vond! zij ruiker viooltjes in biet mandje, tegen den zijwand van haar plaats hing. Graaf Oberwall wist, hoei gevoelig een vrouw ais Suzanne voor kleine attenties was. Blijkbaar hadl hij het er op gezet haar voor dez»m avond goed te stemmen. En, omdat zfij hem met haar mooie oogeu een beetje verlegen Le oude diplomaat onderdrukte een glimlach. ,,Zoo, heeft zij dait-? ik ben naar zeer dankbaar. Zijn tqpn werd plotseling zoo koel, aai zij er van schrok. Had zij'dat niet moeten zeggen Wie weet, hoe bij haar woorden uitlegde. Wat wist zaj eigenlijk nog van dezen man, die npc altijd haar man was Meer dan die strenge onverbiddelijkheid van vroe ger beangstigde haar de bijna verge ten geste van den man van de wereld» - - nog meer volkomen en supe ras, dan in deal tijd van haar jong huwelijk) Zij wist met den bijzonderen, ele gante», voornamenouden heer niets le beginnen en nrak zich het hoold over de vraag, hoe zij het zou aanvan gen met hem in gesprek te komen Eindelijk' zei zij „Ik ben blij, dat Gterhard zoo goed en snel herstelt „En het verheugt je zeker ook, dat hij met je mee naar het Zuiden wil reizen Hij beproefde het vriéndelijk te zeg gen. zonder bitterheid. Dat misleidde liaar, en zij keerdé hem haar ge’aat toe met een straslend lachje. „Oftiofe heerlijke lucht daar in Zuiden is de beste medicijn. Hij kjnikte ,,Dat weet ik Helve Suzanne, kwami als hersbelleindei naar je tpe en werd dlaar getoond. Maar op den duur? ENGELAND. De drievoudige terdoodveroordeeling, De doodstraffen gehandhaafd. Sir Austen Chamberlain heeft in zyn hoe danigheid van minister van binnenlandsche zaken ad interim beslist dat, er geen ter men aanwezig zyn tot wijziging der dood vonnissen, uitgesproken tegen Edward Rowlands en Daniel Driscoll wegens moord op den bokser David Lewis te Cardiff. De voltrekking der vonnissen zal Vrydag plaats hebben. De derde terdoodiverooddeelde in dit geding, John Rowlands, is krankzinnig geworden en op grond daarvan is het dood vonnis te zynen aanzien opgeschort. HONGARIJE. Echtelijke twist. De tooneel speelster Valentina Couvici ia te Boedapest na een hevigen woordenstrijd door haar echtgenoot doodgeschoten. De man probeerde daarna tevergeefs zelfmoord te plegen. VEKEENIGDE STATEN. Jawel, maar wat heeft hy aan Ford zelf gekost eer deze ’m 500 dollars kon laten kosten aan de koopers Achttien maanden heeft de afdeeling las- sdherjj gewerkt om het smidswerk te ver vangen door de electrometallurgie. Voor den band zonder eind was een ge bouw van 220 M. lengte noodig. Die afstand is nu tot de helft verkort zonder dat het rendement verminderd is. Voortaan worden alle groote stukken, welke naar de montage afdeeling gaan, door mechanische transpor teurs vervoerd. De bezuiniging hiermede verkregen wordt op 2500 auto’s per jaar geschat. Voor de outillage moest zoowat alles nieuw wonden aangeschaft, o.a. een groep machines, waarvan de grootste twéé* elk de kleinigheid van 480.000 K.G. wegen. De inrichting- van de machinewerkplaat- sen moest gewijzigd worden, wat is ge- schied volgens een systeem, dat er op uit was om heel de behandeling te vereenvou digen. Vier groote schepen, gekozen uit de groote voorraad oologsschepen, welke Ford van de regeering heeft gekocht, zyn ver bouwd tot geweldige lichters, welke op je groote mieren de ertsen, de steenkool, regel matig aanvoeren. De rest is gesloopt. 'e komen in a,n 64 16 n Pfalzburg 5365. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondags! per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschif Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. ling van de „Meistersinger von Nürnberg" in de stadsschouwburg, terwyl op den twee den Paaschdag een tentoonstelling, gev/yd aan de hedendaagsche Duitsche kunst, haar poorten opent. Op de Dürertentoonstei’ing zullen behalve werken van den meester, ook schilderijen van diens leerlingen kunnen worden bewonderde Een groot aantal der tentoongestelde werken Werd voor de gele genheid in bruikleen afgestaan van binnen- landsche en buitsnlandsche zijde. De ten toonstelling, die in het ,yGermaansehe Na tionale Museum” wordt gehouden zal tot einde September geopend blyven. De in bruikleen afgestane doeken zulen zich ech ter slechts tot midden Juni op de tentoon- stollinjg bevinden. Nimmer zullen overigens zooveel werken van Dürer vereenigd zyn geweest. Van Mei tot September zal boven dien een tentoonstelling van Dürer-docu- menten en Dürer-literatuur uit het gemeen telijke archief en de gemeentelijke biblio theek worden gehouden. In September volgt nog een tentoonstelling van kunstenaars uit de Palts. In den Stadsschouwburg wordt van 9 tot 13 April een feestweek gehouden waarbij naaist de „Meistersinger”, ,,FedeIio”, „Das Nürnbergisch E*”, „Veit Stoss” e.a. werken zullen worden opgevoerd. In Juni en Juli zullen voorts om de veertien dagen en in Augustus eiken Zaterdag opvooringen van de „Meistersinger” plaats vinden. Op het programma der Dürer-herdenking pryken voorts opvoeringen van de middeleeuwsche „Hans-Sachs-Spliele” terwijl op de open bare pleinen dansfeesten zullen worden ge houden. Voordrachten over de beteekenis, de ontwikkeling en den invloed van Dürer, als ook groote muziekfeesten (waarby o.a. een Bacli-week) zullen de feestelijkheden op waardige wijtze opluisteren. Talrijke congressen zullen in den aan staanden Zomer te Neurenberg worden ge houden. De stad, die zich'ten allen tyde overigens heeft mogen Verheugen in de sympathie van het reizende publiek, zal dit maal buitengewoon feestelijk zijn versierd. FRANKRIJK» Het bezoek van den koning van Afghanistan. De koning en koningin van Afghanistan zyn .gistermorgen te Pakijs aangekomen. Ze werden door president Doumergue ontvan gen, en zyn met veel statie begroet. Trou wens, koning Amanoela wordt overal meb vertoon ontvangen, want alle groote mo gendheden willen het koninkrijk Afgha nistan, dat de poort naar Britsch-Indië vormt en gedudende de laatste jaren een wonderlijk snelle evolutie heeft doorge maakt, te vriend houden. In 1919 volgde AmumjUJjjn „JjW. Emir Habiboella, ontfóf ai’amatische om standigheden op. Tijdens een jachtpartij werd de emir door een doodelyk schot ge troffen. Zijn broeder tiet zich met steun der Engelschen tot e®tir uitroepen na eerst de toestemming van de oudste twee zonen van Habiboella te hebben verkregen. De derde zoon, Amanoella, echter wenschte zich in deze troonsopvolging met te schikken. Hy organiseerde een opstand en trok door de straten en pleinen van Kaboel, met zyn de gen in de vuist, om het volk tot verzet aan te sporen. Spoedig riep hy zich zelf tot emir uit en kondigde de onafhankelijkheid in Afghanistan af. De Engelschen, wier invloed in het land overwegend was, zonden troepen om het verzet van emir Amanoella te breken. Er hadden bloedige botsingen plaats, die met den vrede van Rawalpinda in Augustus 191) en met de erkenning, door Engeland, van Afghanistan's onafhankelijkheid eindigden. Twee jaren later werd er een verdrag met Engeland geteekend, waaibij de grenzen van het zelfstandige rijk werden vastge- stedd. Zware jaren wachtten Amanoella, want hij moest zien met eigen krachten zyn ryk op te bouwen en het tot een modernen staat en dankbaar aankeek, zei hij nog ..Wat zie jé eir vandaag jong en mooi uit.” Ja, vind je, welrkeli'K? Je moeder heeft zidhi zeer veel moeite met mijn toilet gegevem.” klist, maar toch hebben de meeste daarbij jetookken organisaties zich uitgesproken zoon tracé, da» Alma-ata niet zal aandoen, de hoofdstad voorloopig zonder egverbdnding blijft. Thans gaat men MioofdHjn Orenburg1—Tasjkent vlak naar net vi-oegere Pisjpek, dat thans is her doopt in Froenze, omdat deze overleden volkscommissaris van oorlog er geboren ia. Het traject FroenzeAlma-ata van onge veer 300 K.M. kan men per auto of per wa gen afleggen, waarby het laatste veiliger is, gezien de toestand van den weg en leef tijd der automobielen die hier rijden. De stad zelf heeft in het Zuiden een prachtige omlijsting van bergen. In die ber gen ligt een paai1 honderd kilometer zuide lijke:!, het prachtige meer Issyk-Kul, waar heen 's zomers velen trekken om uit te rus ten. Maar daar is men reeds in de republiek der Toórkmenen, die vroeger Sarten wer den genoemd. Naar het Noorden strekken zich de zandvlakten uit, woestijnen waar de wind heele bergen opwaait. Volgens den een is het klimaat in de streeg Pisjpek-Wjerny zeer ongezond; een moordend heete zomer en veel malaria, ge lijk overal in Turkestan; volgens andtre berichten echter is het een prachtig kli maat, en is het veel gezonder dan het kli maat van Astrakan, waarheen Trotski aan vankelijk verbannen was. De Kirgiezen zyn nog edhte nomaden, die met hun schapenkudden rondtrekken en waaibij de vrouwen al het werk doen. De BUITENLANDSCH N1EVWS. DUITSCHLAND. De Düererfeesten te Neurenberg. Op 6 April a.s. zal het vierhonderd jaar geleden zyn, dat Albrecrt Dürer overleed. Dit feit zal te Neurenberg, de stad van den kunstenaar, op buitengewoon plechtige wy’ze worden herdacht. De Dürer-fleesten worden ingeleid door een plechtigheid, die op 6 April, aan het graf van den schilder op heft, Johanneskerkhof zal worden gehou den. Den volgenden dag staan een groote feestzitting ten stadhuize, een fakkel optocht en de verlichting van het oude Slot op het progdamma. Op de feestzitting zal Geheimraad Wolffian, die als een der b»ste kenners van het werk van Dürer bekend staat, een rede over diens beteekenis hou den. De groote Dürertentoonstelling zal op den eersten Paaschdag (8 April) worden geopend, 'a Avonds volgt een feestvoorstel- Hij aweeg ea trok teuuwactitig a?n den langen kraag van zijn jas „Men mag met mleen aan zich elf dmken, besloot hij hard. ,,Ik denk in het geheel n)j.et aan. mij teil, werkelijk niet, zei zij haastig en voegde er zachter aan toe: „Ik heb. nooit aan mij, steeds aan «taijn Kind gedacht. Altijd. Anders had) ik het zoolang niet ufitgehduden,. Werkelijk niet.” Er trilde iets in het gelaat van gz- Oberwall Even ontroejrdie hij. In den grond had de vrouw toch gelijk. Zij bad werkelijk al den tijd niet aanzich zelf gedacht, doch hem en Gerhard alle moeilijkheden bespaard zij v as slechts gekomen op het oogenblik toen hel voor haar kind op leven en dood ging. ,.Je hebt je dapper gehouden, Su zaune. dapperder dan ik ooit van >c luid gedacht Ito fambie Roeckwitz had ongeveer twintig gasten genoodigd; hoofdofiicie- ren en adellijke staatsraden met hun echtgenooten. De dames Roeckwitz wa ren sterk geregen, en droegen het haar in stijve golven uit het gezicht ge kamd zij waren gekleed in döf zij den. strak zittende japonnen., zeer de cent uitgesneden, die haar stevige ■beenderen en zeer zachte huid wat al te liefdieloios aan aller blikken prijsga ven. Zij deden zeer veel moeite om gravin Suzanne Oberwall gunstig te stemmen, naar toch zoo, als een ..dame GOniSIHE COURANT. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den beiorgkring) 15 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring*. 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 by'slag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.05, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeetingen by contract tot zeer gereduceerde» prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aim het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opnayje verzekerd te zyn. werken van h I

Goudsche Courant | 1928 | | pagina 1