onroes 3lad. :oon. IKEN 99'1. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 16699 Vrijdag 24 Februaril 1928 66*Jaargang GOUDA Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen skbank .1 FEUILLETON. Miller. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, 91 - Hat Engelsohe ontwapeningsvoorstel. NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. I stte film ling. b HOORWEG. verbod‘ju. te zijn vest en zijn jas. (Wordt vervolgd!) voor lijke wd. 331 75 ia de groote ntsluiert (J iet vóór de cesfilm van Tuschinsky 100.- r, die met zyn •elandAustra- aan du* kleine tiomsmi: courant. ZONNEWEELDE. Roman van OLGA WOHLBRü'CK. Met autorisatie vertaald door Mevr. I. P. WESSEL1NK—Van Rossu’ti (Nadruk rikaansche autoverkeer van Canada tot Ar gentinië mot inbegrip van Patagonië te re- geljan; een conventie nopens onzijdigheid ter zee in geval van oorlog. (De V. S. maakte voor behoud ten aanzien van de bepaling waarbij het bewapeneg van koopvaardijschepen in oorlogstijd wordt verboden) en een internationaal wetboek tot vast^te1- iing dier juridische positie van personen' ten aanzien van huwelijken en echtscheiding. De V. S. waren niet in staat dit wetboek te aanvaarden wegens bepalingen in de con stitutie. De tekst van de door Engeland inge diende ontwerp-conventie omtrent arbitra ge en veiligheid is te Genève gepubliceerd en luidt als volgt: iDe commissie van arbitrage en veiligheid verklaart, na de inleiding te hebben bestu deerd tot het memorandum nopens arbitra ge en veiligheid en de artikelen van het convenant, ingediend door den voorzitter, dat zij accoord gaat met de daarin neerge legde opvattingen; lo. dat het convenant zelf een mate van veiligheid schept, welke op haar volle waar de moet worden geschat en dat zyn artike len zoodanig kunnen worden toegepast, dat zy in de meeste gevallen een oorlog kunnen voorkomen; 2o. dat het gemeenschappelijk streven naar den vrede van den Raad en de bonds leden aich met kracht kan doen gelden bin nen het kader van het convenant, te meer daar dit instrument geen enkele straffe be paling bevat omtrent de te volgen proce dure ter regeling van internationale crisis en dat het daarom onraadzaam is te trach ten, reeds bij voorbaat een volledige lijst op te stellen van maatregelen tot het bewaren van den internationalen vrede; 3o. dat de volken, welke de algemeene matje van veiligheid, verschaft door het con venant, onvoldoende achten voor hun be hoeften, voorloop ig moeten streven naar het sluiten van veiligheids verdragen met andere staten in hetzelfde geografische ge bied, als zynde de eenige practisch mogeltj- ke vorm van supplementaire waarborgen. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal f 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82: Redactie Telef. 83. Postrekening 48400. trek een kkeine ton met stukken ijs plaatsten oun koelte in het vertrek aan te brengen. De dikke kaarsen waren tot een derde neerge brand, toen vroolij zweepgeklap en gerinkel van bellen het njaderen van liet rijtuig aankon dig dien. Lou had zich in plotselinge verte genheid1 teruggetrokken in die kam**r van den professor. Zij keek door luiken, zag hoe mémère en grootje waardig, maar mei stralende oogen. naar buten kwamen op de witte tre den van de stoep. Een man bijna een hooit! grooter dan de anderen, stond voor mevrouw 'Vidal, groette kort en links, en ooog voor Ménière zijn reusachtig hootd oat op een door de zon verbranden stie rennek rustte. Lou zae alleen dezen vreeselijken nek, het dikke bruinroode gezlct». met de ópgetrokken roode lippen er» en als met breeden penseel aange- brachte wenkbrauwen boven de kool zwarte. fonkelendte oogen. Zij liep terug van het raam (.opwin ding' en ontgoocheling hadden haar he* bloed naar de wangen gedreven Dat was nu dé held, dien ,,haar familie” vierde daar was de afgod, aan wien het huis offerde. Het liefst zou zij zijn wegge loepen Maar nu kwam het geheele gezelschap de eet zaal binnen en Gerhard riep overmoe dig Het dézer dagen gesnoten zesde Ean- Amerikaansche congres is net een» gewor den over eJf onderwerpen, waarvan er nechts een van groot belang is. Liet zal over vyf jaar, m 1933, te Montevideo opnieuw bijeenkomen en dan de belangryke quaes- ties interventie en tarieven opnieuw ter hand nemen, welke in de vyf weken, ge durende welke het congres zitting heeft ge houden, niet konden worden opgelost. Het voornaamste wat het congres bereikt heeft is d^ overeenkomst om alle conflicten welke tusschen de PanrAmenikaansche staten kunnen ryizen, aan arbitrage te on derwerpen, behalve in gevallen waarby de nationale souvereinitedt betrokken is of wanneer het gaat om problemen van zuiver binneniandschen aard. Het volgend jaar zullen juristen te Washington bijeenkomen om den technischen kant der arbitrage te bespreken. De andere overeenkomsten zyn: een verdrag tot reorganisatie van de Pan- Amerikaansche Unie, waarby die Latijnsch- Amerikaansche republieken in het bestuur der Unie kunnen v ertegenwoordiigd zijn door anderen dan hun diplomatieke verte genwoordigers te Washington; qen verdrag nopens de rechten van neu tralen in tijd van oorlog; een conventie betreffende de burgerlijke luchtvaart; een verdrag waarby immigranten met onderdanen op één lyn worden gesteld; een verdrag inzake het asylrecht voor vreemdelingen; hierby hebben de V. S. re serves gemaakt; een verdrag nopens internationale samen werking ter vermijding van revoluties in Amerikaansche republieken; een sanitair wetboek, dat geëerbiedigd moet worden door alle republieken; een ontwerp bestemd om'het inter-Ame- Doe nooit meer dan één ding tegelijk, hef huis \'i(Jal visrloan<Le maar dat dan ook met geheel uw ver stand en met al uw kracht. DUITSCHLAND. Een geboren zwerver. Odysseus overtroefd. in het jaar 1854 trok een ongeveer 14- jange jongen uit een kiem stadje rn inlmuien- uuutschlanü met een kwartje m ue zak oe wereld' m al zwervende kwam hy in Hamburg, waar hy ais scheepsjongen op een schip dyenst nam. Gedurende eeJiage jaren bezocht hy vol schallende verre landen en kon dus ai aardig wat vertellen.* Doch dit was nog maar een begun. Twintig jaar oud werd hy soldaat om mee te vechten dn de oorlogen van 64 en '66. Vervolgens gaf hy weer toe aan zyn ver langen naar 't ruime sop, om na enke.e jaren terug te keeren naar het vaderland en dit als militair te helpen in ’70, Thans achter haalde hem bijna het noodlot: hy werd ge wond en geraakte in hransche gevangen schap- Hersteld dndnde hy twaaiï jaar in Algiers in het Vreemdelingenlegioen, gedu rende welke jaren hy ook weer de noodige verwondingen opliep. Na eenige jaren vinden wy den ontslagen legionair in Indië terug, werkzaam by de houtvesterij. Ook hier echter kon hy geen ruist vinden. Met een circus trok hy mee naar Zuid-Afrika. In den (boerenoorlog streed hy mede aan de zijde der Transvaler, hetgeen hem in Engelsche krijgsgevangen schap en vervolgens in Engeland bracht. In 1903 was hy weer in Duitschland. Hier trof de inmiddels 63 jaar geworden zwerver zyn moeder, die in al deze jaren niets van haar zoon .gehoond had, gezond en wel aan. Twee jaar later overleed de 105-jarige vrouw, waarna de moderne Adyasöus er weer op uittrok. Gedurende eenige maanden woon de de zonderling nu dn een hol naby Grei fenhagen, van waaruit hy groote bedel tochten ondernam, welke er toe bydroegen, dat zich langzamerhand .allerlei legenden om zijn persoon vormden. Weldra stond hy in de omgeving bekend aks „Fürst Greifen- beigen”, zooals hy zich ook zelf gaarne noemde. Wegen stroopen veroordeeld, be sloot Ahasverus maar weer zyn heil elders te zoeken. Hy wandelde naar Rusland. Bly- kens zyn papieren is hjj^hier in verschillen de steden werkzaam geweest ais ziekenver pleger zelfs zou hy zich als zoodanig hebben aangemeld toen in Siberië de pest uitbrak! In 1919 keerde hy over Litauen en Memel naar Duitschland en maakte voor het eerst van zyn leven gebruik van den trein, het geen hem by na het léven kostte: bij een botsing nabij Koningsbergen werd de grijs aard gewond, zoodat hy langen tijd in het ziekenhuis kag. Nauwelijks geneze-n, trok hy naar Beieren, waar hy met een 40 jaar jongere vrouw huwde, die hy nu twee jaar geleden door den dood verloor. Op zyn ouden dag beleefde hy nog, dat hy door de justitie over de landsgrenzen werd gezet zoodat deze „Ritter der Land- noz. dit is mijn vrouw. Een slanke man, met regelmatige scherp gesneden trékken, heel ele- .,anl, in een niet in het oogvallend reiscostuum, een kleine parel in de zwarte dias, een Deepsche handschoen in de linkerhand, een slappen, zwar ten hoed met smélten rand in de rech terhand. boog voor haar ..Ik ben verrukt over het geluk aan u voorgesteid te worden. Hij sprak Fransch met een wat lis pelend Spaansoh adeem. Daarna stel de hij voor Senor Bazadoz. de lieer Olivier mijn secretaris. Mevrouw Vidal noodigde uit aan ta fel plaste te nemen-; Suzanne hing aan de oogen harer moeder, voldeed aaln al de teakens, die zij gaf met on gewone bedrijvigheid en in het oog vallende onderworpenheid, die Lou nooit bij haai.- waargenomen had liet leek wel, of zij bang was door zelf- standiige handelingen iets aan het ce remonieel te bederven, waarvan alleen haar moeder de oude traditie kende. tereto zet tussflhien nnoeider en doch ter Ménière had Lou een plaats aan haar andere zijde gegeven, als om Ie beletten, dat de oogen van dien gevier- den gast te vaak en te lang op de Europa en ep ook eenige pryzen mee ge wonnen. lydens de geheele vlucht heeft Hinkler iriet de minste hulp gehad, zelfs wanneer hy het toestel op den grond moest voortschui ven. De kosten van de vlucht bedroegen s.echtB 50 pond sterling, wat nog minder 1S> aan de gpwone reds naar Australië. Naar Engelsche bladen mededeolen, is de verzekenng, welke, naai- ondersteld, werd, zou zyn afgesloten, indien Hinkler erin slaagde het record van 28 dagen te breken, nooit tot stand gekomen, zoodat hy geener- lei fiqancieele voordeelen heeft te verwach ten. Hinfcier heeft na zyn aankomst te Poit Danwiin» voor het eerst «sedert zyn vertrek uit Engeland, den motor van zyn kleine vliegtuig nagezien. Zyn plan is naar Camooweal, in Queens land, te vertrekken en dan Zatjardag zyn tocht naai* Bundaberg, in dienselfden staat, de woonplaats van zijn moeder, te voltooien. De Australische pers juicht zyn vlieg tocht als een schitterende verrichting toe. Verschillende gemeenten hebben Hinkler uibgenoodigd zyn tocht naar het Zuiden toe voort te zetten. RUSLAND. Gespannen Toestand. Rykoff maant tot kalmte. Dat de toestand in Rusland weer begint te spannen, blykt wel uit de redjavoering, welke Rykoff gisteren op een vergadering der metaalarbeiders heeft gehouden. Hy besprak daarin het werk van den wederopbouw van Kustland en verklaarde, dat de ontwikkeling der industrie, niettegen staande daaraan milldoenen ten koste zyn gelegd, niet ten volle aan die verwachtingen •fcêéft kunneff voldoen. Er' kan ook slechts van een geleidelijken vooruitgang spraxe zyn, daar de techniek in Rusland nog bij die van andere landen ten achter staat. Wat de schaarschte aan levensmiddelen betreft, die zich vooral in de groote steden doet gevoelen, gaf Rykoff toe, dat er by de distributie fouten zyn begaan. Men heeft echter niet kunnen verwachten, dat de eischen, die gesteld worden, zoowel in de steden als op het lanH een diergelijken om vang zouden aannemen. Het gebrek aan producten van de in dustrie is een gevolg van de moeilijkheden, welke men ondervond by het verkrygen van graan van de boeren, ter wier beschikking men de geheele productie der indsutrie moest stellen. De regeering zaj er in de toe komst naar streven, het gebrek aan voort brengselen der industrie ook in de steden te verhelpen, doch de arbeiders zullen zelf moeten meewerken aan een vermeerdering van de indufitrieele productie, daar anders alle moeite tevergeefs zal zijn. Aan het slot van zyn rede vermeenlc Rykoff de arbeiders, om zich niet te laten meesleuren door ontevredenheid of door een paniek, al zal de toestand ook verdere moei lijke tjjden voor Rusland brengen. In de gisteyan gehouden bijeenkomst van de veil igheidseommissie kwam het rapport- Holisti en de inleidende nota van Benes>aan de onde. Bij de discussies bleek »^eég dui delijk, dat de politieke omstandigheden in belangrijke mate de besprekingen beheer- schen en dat zij geenszins, zooals Paul Boncour meende, van zuiver technischen aard zyn. Markownitsj dacht blykbaar aan een tweede Locarno van de mogendheden rondom de Adrnatische Zee, waarby Servië voor het voortschrijden van Italië in den Balkan gevrijwaard zou zjjn. Daar ook Duitschland en Japan van eenrg initiatief van d^n Volkenbondsraad bij deze verdragen weinig willen weten, is het niet waanschynlyk, dat er iets van zal komen. Een andere vraag, waaromtrent de mee- ningen ook nogal uiteenliepen, was het Zweedische voorstel tot het sluiten van «en algemeen arbitrage- en verzoenlingsverdrag. Totnutoe heeft Unden niet veel succes mot dit plan gehad en men kan thans reeds vóór spellen, dat er practisch niets van terecht zal komen. Het voorstel werd andermaal energiek be streden door Lord Cushendun. De vertegenwoordigers van Italië, Japan en China veridaarden eveneens van een In oud tin nen vaaitwer was ijswater gweed1 ge maakt zoete geile landiwijn en robijn rood© Bordeaux fonkelde in schitte- rend aiesdepeni en met zilver versierde karaffen. Tot verhooging van dein feeetelijken ïndfuk en| oandiat op dezen tijd de lui ken gesloten waren, brandden, dikke witte kaarsen, versierd met he.lige beelden in de ua.(gesneden kandelaers tegen die muren. Inplaats van bloemen di zeldzaam waren in deze dorre en verzengende hittoi, wisselden lange, groene selleriestangen in slanke bac carat, glazen af met ronde zilveren sclialen. waarin roede en witte radijs jes op bevallige wijze tot diobite rui kertjes waren samen gebonden. Breed e en wazig zachte kant laf over het zijdeachtige damast. Zoo was de tafel op mijn huwelijks dag gedleikt, zei Suzanne Oberwall. leen en nu had het huis alles uit gestald. wat het aan rijjkdóni en oude pi acl ft bezat Toen om de verbintenis van de dochtoz met den drager van een der eerstq adlellijke geslachten van Duitschiand, heden om het bezoek van een der eerste stierenvechters te vieren. ..En ik geloof, dat ze er vandaag nog prachtiger uitziet dan toen, voeg de Suzanne er nadenkend aan toe Maar dé grootste weelde spreidde het huis Vidal ten toon, toen twee knechts in eiken hook van het ver- Mevrouw Vidal had een japon van Zware, awarte zijde, LI Ariër muts op het hoog opgemaakte haar, een boézejiaar van brocaat en een halsdoak met een vie(rdubbelea rand echte Valencienner kant. De professor droeg een wit linnen broek en een donker-grijze lange jas, die hij ondanks de warmte plechtig had toegeknoopt. Daarbij een gekleur de. omgeslagen boord en een zwarte, smalle d®s. In de groote hUdskainer was de tafei gedekt mét een pracht, die Lou zelfs in de Rauchstrasse nooit had gezien De koude spijzen waren op ziilverver- guide schotels opgedaan. De borden van prachtig Sêvresporcelein. met zwa re vergulde ramden, liet groote witte landbrood lag dun gesneden in een met snijwer versierde broodbak, die aan beidé uiteinden het wapen van Het Pan-Amerikaansche congres. algemeen verdrag, dat uiterst soepel zou moeten worden gehouden, om in alle dee- len dier wereld van toepassing te kunnen zyn, niets te willen weten. Daarentegen namen Polen en Roemenië het Zweedsche plan in bescherming. Roe menië zag een belangrijk voordeel in de vrye keus van de juitsdictie. Het ia echter duidelijk, dat het Zweed- ache voorstel de autoriteit van het Inter nationaal Gerechtshof afbreuk doet en dat de kans, dat de facultatieve clausule van art. 36 van de statuten van het Hof spoedig algemeen zal worden aanvaard, er door vermindert. Bovendien is te verwachten, dat een algemeen verdrag met uiterst vage bepalingen, waarby bovendien waarschijn lijk nog een groot aantal reserves zullen worden gevoegd, slechts een fictieve veilig heid schept. Vandaag zal worden voortgegaan met de bespreking vam de veraoeningsprocedure. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 byslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1—4 regels 2.05, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeeüngen by contract tot zeer gereduceerden prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekouien, teneinde van opname verzekerd te zyn. vrouw van baar zoon zoudieu rusten. Verhard sprak met Gareto als met een ouden bexuiide. Het kwam misschien daardoor, dai Gaireto mevrouw Vidal als een oude en vereerde bloedverwant behandelde. Nog in het rijtuig onder den rit van Arlee had hij het huis der oudgrs van mevrouw Vidai te Montpellier geschil derd! ...Mijn familie, in de eerste plaats mijn vader was hun veel dank ver schuldigd'. Toen waren er nog met zoo velen, die de risico van een Cor rida in Frankrijk op zich durfden ne_ men. De matadors waren vaak zeil ondernemers en als die middelen niet toereikend waren, dan hielpen parti cuiidre personen. Do ouders van uw groofznoeder hebben destijds veel voor de Corrides gedaan." Gerhard was getrotten door de kal me en bevallige manieren van Gareto. Het was de eerste keer, dat tij moeite moest doen om zich te beheerschen, sedert hij in het geboorteland zi ner needier was. En onwillekeurig trok hij aan zijn das. aan zijn hoed en belast te zijn vest en zijn jas. Nooit had een gast van zijn vader zich correcter gedragen dan deze Spaansche stierenbevechter, die met strak tegen het bovenl jf gedrukte el lebogen tusschen de twee vrouwen zat en met zilveren langsteelige haanjes handig en zeker de slakken uit ^het buisje haalde. ,,Waar is mijn vrouw nu Lou KOm toch.' Hij snelde op haar toe, tirok haai bijna bij liaar lianden naar binnen. „Daar is hij, de groote Gareto. Se- BU1TENLANDSCH NIEUWS. NOORWEGEN. Het grootste Noorsche stoomschip gestrand. Het ongeveer 17000 ton groote Noorsdhe stoomschip „C. A. Torsen” uit Sanriefjord, uitgerust voor de walvwschfvangst, is by het eiland Stewart op een rif geloopen. Het schip kreeg een gat, dat zoo groot is, dat men vreest het niet te kunnen bergen. Het schip had 78.000 vaten walvischtraan ter waarde van een half milflaoen pond sterling geladen, die als verloren kunnen worden be schouwd. De „C. A. Larsen” was het grootst^ schip van de Noorsche koopvaardijvloot. ENGELAND. Hinklers vliegtocht. De prestaties van Hij kléin vliegtuig de vlucht lië in een recondtyd heeft' afgielqgd, heeft in Engeland zeer veel voldoening gewekt. Sir Samuel Hoare, de minister voor de lucht vaart, zond Hinkler ieen telegram, waarin hij zijn waardeering voor de prestatie be tuigt en zegt, dat deze door zyn vlucht éün nieuw bewijs heeft gelievend, wat de Engel sche bestuurders en de Engelsche vliegtui gen kunnen doen om de verschillende dee- ien van het rijk te verbinden. Port Darwin, waar Hinkl|er landde, is ongeveer 12.000 inyl gerekend naar de gevolgde route, van Croydon verwijderd. x Ve berekeningen van den duur van zijn tocht loopen eenigszins uiteen. Thans wordt draadloos uit Londen gemeld, dat Hinkler 7 Februari des morgens van Croydon is ver trokken en landde Dinsdagavond om 6 uur Australische tyd (overeenkomende met 8 uur voormiddag Greenwichtyd) te Port Darwin! Nauwkeurig berekend heeft hy zyn vlucht niet in zeventien, maar in vijftien dagen voltooid. De wijze, waarop deze vlucht werd vol bracht, is wel zeer merkwaardig. Hinkler heeft geen uitgiebreide voorbereidingen ge troffen, hy werd niet financieel gesteund, er. zijn machine had geen buitengewone ca paciteit; het was een gewone lichte machi ne, zooels men ze voor 675 pond kan koo- pen. Hinkler had zyn vliegtuig gedurende de laatste achttien maanden gebruikt voor zyn tochten door Engeland en Noordelijk

Goudsche Courant | 1928 | | pagina 1