DE STALEN SPAARBANK De volle maat kwaliteit frlji DuUe anthraclet. kleine teling12.05 grtole 12.30 ft PBSDIKBKUKTEN. LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. AFWEZIG. SCHOONMAAK ARTIKELEN DtiM „IIT E10EXE 1I0IS" WISKUNDE - T.C.REPAR0N Keizei str. 38 Drogisterij „Do Goudsche Gaper" Kunstkalk 10 Koudwaterverf AANBESTEDING. Ook in Voor]aars-Artikel®n zooals: Schoppen, Schoffels, Harken, Kippengaas en Aspfialt zijn wij het voordeeligst. SANDERS gen dierzelfde magazijnen bewonderen, waar zy opeens en overweldigend in vollen fleur van-voarjaar-en-zamer staan. De hoedjes, wy hebben ze reeds bewon- werd nietwaar, en de nieuwe deux-pièces en de prachtige stoffen die in aantocht waren en die wy teniet reeds met eigen oogen aan schouwden! Maar xw krygen ook de Luch tige japonnetjes eene beurt en de mantel pakken en de fraai voorjaarsmantels, nieuw van stoffen, van coupe, van ornament Ja, ze hebben weer „ornament" die aar dige lichte mantels, daar hun coupe wel prachtig, door hun flacon uiterst eenvoudig, gewoon rechtoe, rechtaan ia. yertoonen weer oplegsels van souta che, zij zyn als overspannen met piqures als ingevuld met eene rijke ornamentatie van de fijne plooitjes die men nervüres noemt. Veelal zyn ae in kasha; in de dichte zand kleur waarin dit ons het meeste bekoort Maar ook dikwyls zijn ze in donkerblauw, in travers of charmelaine in laken en in fan- tasiestoffen. Zyn de bezettingen met soutache dikwijl:-, in symetrischen vorm aangebracht en wel hoofdzakelyk in puntigen of driehoeksvorm, evenals de vakken welke in „nervüres" ge legd zyn; de prqüres hebben een rykeren vorm, zyn overdadig aangebracht in bogen en slingers, waarbij zy arabessen vormen over den rug en dé voorpanden, terwyl deze weer door hoekige vormen te zamen ver bonden zijn. Waar voor deze piqüres, ietwat donkerder genuanceerde stikzyde gekozen wordt, wel ke horrelig op de mantelstof ligt woixit een prachtig relief verkregen, dat het patroon byzonder tot zijn recht doet komen. Wanneer de fantasie en kasha-stoffen in lichte, moclieuse tinten gehouden zyn als vieux-rose, pastel blauw en tilleul, hebben ze vaak een zacht geruite tegenkant welke als gameering van den mantel gebruikt worut. Nu zyn het eens inlaten van reepen, die de versiering uitmaken, dam weer breede bie zen die langs naden en zoom loopen en die door hun afsteken in kleur ai buitengewoon aardig doen. Vele jongemeisjesmantels zyn verder met 'biezen gegarneerd. Met breede en smaiie biesjes, vooral van wit indien de kasha- mantel beige, en van rood, indien hy licht grijs is. Een smal ceintuurtje, wat koperen knoopen is vaak al Les wat eraan is, en dat met de fleurige afbiezing toch zoo'n aller aardigst effect maakt. De zeer klein-geruite fantasiestofjes vra gen meer eene andere wyze van versiering. Vaak ziet men hieraan eene beeldige ranti- garneering, bestaande uit los ingezette pun ten, waarvan de stof uit neroüre® bestaat, welke voor iedere punt in eene andere rich ting gelegd zyn. Ofschoon meer behooremi I tot de categorie der „ensembles" moet men toch ook de losse mantels ieleveeren zonder eenige sluiting, welke altyd met een in passend japonnetje gedragen worden. Is de coppe der afzonderlijke mantels gewoonlijk recht, tamelyk strak en met een broeden, rond- of schuinopJoopenden overslag, by j eene sluiting op één of meerdere knoopen, I de mantel van het „ensemble" heeft vóór- I panden 'die slechts tot „aan" elkaar reiken. I Zyn coupe is daardoor losser, zyn rug wat wyder, hy heeft wél een naar voren oploo penden of ongelyken vorm en is gegarneerd in overeenstemming met de bybehoorende japon. Afstekende biezen, iboogjesversierin- gen, neroüres en pigüres, zijn qpk voor dit genre de geliefde garneeringen, terwyl de voering meestal uit de effen- of bedrukte stof (of zijde) van het japonnetje bestaat. GRACE ALLAN. H«l Hangaaraoh-Roemaanaoh geschil. De sluwheid van Tïtulesco. Polen en Litauen. De Volkenbondsraad besloot de verdere behandeling der Hongaarsche optanten- quaestie tot de zitting van Juni uit te stel len. Dit besluit was het gevolg van de on verzoenlijke houding van Titulesco tegen het voorstel van Chamberlain, gisteren reeds in ons blad opgenomen. Zooals wy berichtten hadden Graaf Ap- ponyi en Titulesco eenige uren bedenktijd gevraagd. Toen de Volkenbondsraad om 4 uur bijeenkwam om het antwoord van beide vertegenwoordigers te vernemen, kreeg Ti tulesco het eerst het woord. Hy begon met te verklaren dat hy het voorstel van Cham berlain aannam, onder één voorwaarde. En die voorwaarde beteekende, zooals Cham berlain opmerkte, een volslagen weigering, die men gerust als een totaal gebrek aan égards voor de persoon van den heer Cham berlain en een slag in het gezicht van den Raad kan noemen. Had Titulesco gevraagd eerst zyn regee ring te mogen raadplegen, niemand zou hem dat géden het belang dat deze quaestie voor geheel Roemenië heeft kwalijk heb- ben genomen. In plaats daarvan knoopte Titulesco de volgende byna ongeloofelljke voorwaarden aan zyn z.g. instemming met Chamberlain's voorstel vast: Zy werd door de Raadsleden met een veelzeggenden glim lach begroet en kwam hierop neer, dat de twee nieuw te benoemen rechters in de ge mengde arbitrale rechtbank dus niet een der drie oude rechters r gebonden zou den zyn aan de drie directieven, welke de Raad in zijn aanbeveling van September 1927 had gegeven, en die naar men weet door Hongarye niet konden worden aan- vaard omdat ze een beperking van de vrij heid van de rechters beteekenden. Dit wilde dus zeggen dat in een rechtbank van vyf leden aan twee der rechters beperkende di rectieven zouden worden gegeven, waarvan de drie anderen geheel vry zouden zyn. Chamberlain had moeite zyn verontwaar diging over dit tegenvoorstel van Titulesco te bedwingen. Graaf Apponyi verklaarde namens zyn regeering het voorstel van den Hy wees het voorstel van Titulesco het behoeft nauwelijks te worden gezegd van de hand. Briand trachtte Titulesco te bewegen al zyn krachten in te spannen om de Roemeen- sche regeering Van zienswijze te doen ver anderen. Om Titulesco eenigermate tege moet te komen verklaarde Briand dat da aanbeveling van September 1927 wel dege lijk door de rechters in aanmerking zou moeten worden genomen en men zag hierin reeds een uitweg, toen Stresemann ove rigens zeer terecht deze manoeuvre van Bnand teniet deed door op te merken, dat de Raad in September geenszins, zooals Ti tulesco het telkens weer tracht te doen voorkomen, een eenstemmig besluit heeft genomen, doch slechts een aanbeveling heeft gegeven, die als een geschikte basis voor verdere onderhandelingen moest worden be schouwd. Stresemann had er overigens geen bezwaar tegen dat de proceseen-verbaal van de Raadszittingen aan de genoemde recht bank zouden worden toegezonden, zooals Chamberlain eveneens had voorgesteld. Daarmee was de door Briand zooeven ont sloten weg waarlangs de Raad de gemeng de rechtbank toch zekere directieven zou meegeven afgezien van de vraag of de rechters zich daardoor zouden hebben ge bonden geacht weer afgesloten. Er bleef tenslotte geen andere mogelijk heid meer open dan Roemenië den tijd te geven tot nadenken. Om hem den terugkeer naar Boekarest te vergemakkelijken, is toen een resolutie aangenomen, waarin directe onderhandelingen als de beste methode wordt aanbevolen om tot oplossing van het geschil te komen. De Raad verzocht ten slotte den partyen I hem de zienswijze van hun regeeringen be kend te maken en besloot de quaestie op de agenda der Juxiizitting van den Raad te plaatsen. De Raad besloot verder nog na voorlezing van het rapport Beelaerts van Blokland, de behandeling van de quaestie Polen en Li- rapporteur onvoorwaardelijk te aanvaarden. tauen eveneens tot Juni te verdagen. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De mobilisatie der boeren. Een georganiseerde beweging. Ook al ziet men in zyn verbeelding nog geen boerenleger met ontplooide vaandels een „marsch naar Berlyn" aanvaarden, zoo is het toch wel merkwaardig in de Duitsche bladen de berichten over dé beweging tot het verkrygen van financieelen steun voor den landbouw te lezen. Zoo werd dezer dagen melding gemaakt van een verklaring van den boerenbond in de Palts, waarby openlyk tot staking van belastingbetaling werd aangespoord, en waarin het heette: De Duitsche boeren en landarbeiders willlen niet langer het uitbui tingsobject van het huidige stelsel van ge- organiseerd-onverantwoordelyk beleid zyn" Dezelfde verklaring, zoo meldt de „Frankf. Z.", in dezeflfde bewoordingen wordt door den correspondent te Stettin ge meld als het resultaat van vergaderingen, die de Landbouw in Pommersche steden In geheel Duitschland dus, concludeert het blad, van Stettin tot Lud wighaf en, wor den door den Landbouw deze ophitsende „spontane" verklaringen gelanceerd, die sinds ruim een jaar onder den overheer ste henden imrtloed staat van de grootste coalitieparty, nl. de D.-nationale, en daar mede van den rykslandbond. In den Pruiiaischen Landdag heeft de de mocratische afgevaardigde Riedel meege deeld, dat sinds enkele dagen de afdeelingen van den Landbouw in de provincie Branden burg de „mobilisatie van het landvolk" pro- clameeren: overal moet de stryd georgani seerd worden, vooral door waarborging van de berichtenoverbrenging en de bereidheid om op te trekken van alle 16- tot 60-jari- gen, bereidheid schriftelijk moet worden ge geven. „Wyi zyn," heet het o.a. in zulk een verklaring, ,,wy zyn niet van pllan verdere dwangmaatregelen te verdragen. De koe blijft in de stal, en de stal blyft ons. Het stelsel van dezen staat zal mislukken door de houding van het dorp. Dat is onze macht, rykslandbond, gebruik ze!" Men ziet het, de heeren agrariërs blijven het vuurtje aanblazen! Naar Berlyn! De grootsche propaganda, die sinds enke len tijd wordt gevoerd, ten einde de Duit- schers uit de piovincie en de buitenlanders te bewegen een bezoek aan de Duitsche hoofdstad te brengen, heeft reed® in luime mate het beoogde resultaat opgeleverd. Dit biykt in de eerste plaats uit hqt aantal vreemdelingen, Duitschers zoowel als bui tenlanders, die in de Berlynsche hotels af- I stappen. Nemen wy de maand Februari, die net achter ons ligt, tot voorbeeld. In deze korte maand bedroeg het aantal gasten, dat in de Berlynsche hotels en pensions logeer de, niet minder dan 130.800. Het aantal Duiitsche gasten bedroeg gemiddeld per dag 4001, dat der buitenlanders 510. Onder de I 14.800 buitenlanders, die in Februari Berlyn I met een bezoek vereerder., bevonden zich I 12.900 Europeanen, 1400 Amerikanen en I ruim 200 Aziaten. By de Europeanen ston- I oen de Oostenrijkers met 1800 aan het I hoofd van de lyléL Daarna volgden 1400 I Polen, 1200 Tsjechen, 1000 Nederlanders en evenveel EngeJach Geen maand Jga der dat Berlyn lëe wondt. In Februari legd aan de nieu» Fehrbelliner Plai Westen der hoofd' it overigens voorby zor- i zienswaardigheid ryker werd de laatste hand ge- e Moskee, gelegen op de te Wilmersdorf in het ad'. Deze nieuwe moham- medaanache tempel een weric van den Bei- VAN OK HANDELS EN LANDBOUWBANK Saldo inleg 1 Juli 1927 1.981.153.—. Saldo inleg 1 Jan. 1928 2.175.925.—. RENTEVERGOEDING 4 2519 20 lynschen architect K. A. Hermann, i6 een nabootsing van een bekende Indische kerk, de zoogenaamde „Tadj Mahall", gelegen na bij Agra. De Moskee werd gebouwd in op dracht van de „Ahmadia" sekte, die onge veer 25 a 30.000 aanhangers telt en haar centrnm te Lahore heeft. De Moskee zelf, gebouwd in Indisch-mohammedaanschen ■stijl, is ongeveer 20 M. hoog. De groute zaal, waarin 400 personen de godsdienstige I plechtigheden kunnen bywonen, is rijk aun I kleuren: Terracottajrood, Wauw en groen. I Boven de zaal verheft zich een 26 M. hooge I koepel dlie een doorsnede van 10 M.' heeft. I Links en rechts van de Moskee verry zen de I beidé minarets, die e'k 32 M. hoog zyn. Nu de Lente ia verschenen en Berlijn ein- I deflyk weer vol zonneschijn is, breekt de tyd I weer aan voor het maker, van uitstapjes in I de mooie omstreken. Een streek, die stee,is I I weer den vreemdeding aantrekt, is het vev- I maarde „Spreewald". In deze schilderach- I tige streek heeft de. bevolking haar oude zeden en gebrufcen alsook haar kleeder- drachten in eere gehouden. Het is een zeld zaam aangename afwüsselin# per boot door I de kanalen, die het Spreewald" doorkrui- I sen, te, varen of door de oude bosschen te I wandelen. Vooral de „Kirchgang", de gods dienstige plechtigheid, waaraan de geheele I bevolking deelneemt, lokt steeds weer veel I nieuwsgierigen. Het spoorwegverkeer naar de meest be- I kende plaatsen van het „Spreewald", zal m I het aanstaande seizoen aanmerkelijk wor- den verbeterd en yitgebreid. De vreemdelin- I gen, die in eèn, der fraai plaatsjes der I streek willen overnachten of langer dan een I dag willen vertoeven, vinden overal gerief- I lyke en gezellig» hotels. „Groene Meiweek" te Kassei. I Ortder den titel „Groene Meiweek" zrJ f van 12 tot 20 Mei te Kassei een groote ten- I toonstelling worden gehouden, gewyd aar. I landbouw, boschbouw, tuinbouw, jacht en I viaschery. De tentoonstelling gaat gepaard I met een Jaarbeurf, waarop alle producten der aan de tentoonstelling geïnteresseerde krengen zullen wefflen te koop geboden. De amandelboomen bloeien. Terwyl op de Duitsche bergen nog sneeuw ligt, staan aan de zoogenaamde „Bergstrasse", den weg, die langs het „Odenwald" van Darmstadt naar Heidel- berg loopt, en wel voornamelijk te Heppen- helim, te Wpinheim en ook te Heidelberg de amandelboomen in bloei. De Lente heeft in deze mooie streek dit jaar wel zeer vroeg I haar intocht géhouden. BELGIë. Vliegtocht BrusselCongo. Noodlanding b(j de Fransche grens. Gisterochtend om even over achten is het I Belgische vliegtuig Prinses Astrid, dat in I vier dagreizen naar Belgisch Congo wil I vliegen, uit Brussel vertrokken. Er was ge- I weldig veel belangstelling. By de Fransche grens moest het vliag- I tuig al weer dalen. Dit geschiedde zonder I ongelukken. Maar vermoedelijk zou de tocht I gisteren niet kunnen worden voortgezet. Nederlandsch in Burgerlijke Zaken. De Kamerleden Van Isacker, Van de Vy- I vere, Poullet, Van Cauwelaert, Van Dievoet I en Marck hebben een wetsontwerp inge- I diend betreffende het gebruik van het Ne- I derlandsch in bestuurszaken. De Belgische Koninklijke familie per vliegtuig naar Kopenhagen. I Leo ltfeo April zullen, naar Be4go I meldt, Koning Albert, de Koningin, I Prices Marie José en Prins Karei I met gevolg naar Kopenhagen vertre' - I ken. Zij zullen de reis per vliegtuig I doen. I Het 16e G root - N ederland sche Studenten- congres te Leuvctn. Van 31 Miaart toit 3 April zal te Leuven hot 16e Groot-Nedlerlanctecii StudentencongreB worden gehouden. Naar verluidt, zouden ruim 200 ve- dfrlendsohe studenten het congres bij- I wonen. i Volgen® het voortoapig program z.d- len versdii Mende spreikers uit Noord- Nedtertandl op dit congres optreden Veinwaicfit worden o.a. prof. dt. H Burgers, rector-magmifious aan de universiteit van A'damprof. dr. P. C««jd van Londen prof. Veraart uit 1 elft prof. mlr. dir. G. Verrijn Stuart van Rotterdam, enz Mevrouw Ellen Russe aal spreken over Kunst Volk." ENGELAND. De vlucht van kapitein Hinchcliffe. Mej. Mackay gaat niet mee. Blijkens berichten uit Londen gaat Elsie Mackay niet mee met de vlucht van kapi tein Hinchcliffe. Wel heeft zy aan de proefvluchten deel genomen en is zy, naar ze zelf vertelde, by de vlucht financieel geïnteresseerd. Kapitein Hinchcliffe met zyn metgezel I kapitein Sinclair zullen probeeren eqji nieuw I lang afstandsrecord te vestigen. Het ia echter niet zeker dat zij naar Amerika zul len vliegen; het gaat uitsluitend om het record. Ook de datum van vertrek staat nog in het geheel niet vast. De Britache luchtvaartbegrooting. Een verhooging van 700.000. Voor de Engel sche luchtstrijdkrachten wordt op de Engëlsche beg rooting voor het volgende dienstjaar 700.000 meer aange vraagd dan verleden jaar. In totaal be draagt de begrooting voor de luchtstrijd krachten 16.2 nrillioen. Voor de strijd krachten in Mesopotamiië en de overige ge bieden in Azië wordt 2 millioen aange vraagd. ZWITSERLAND. I Tegen de doodstraf. De nationale raad verwierp met 144 tegen 31 stemmen de opneming van de doodstraf in het nieuwe strafwetboek. HONGARIJE. Nadosy. De vi iitie is De correspondent van het Hbld. te Boeda pest schrijft aan zyn blad: Interessant voor diegenen, die zich de da gen van het valsche muntersproces herin neren, is hetgeen het 'blad „Magyarsóg" vertelt van den vroegeren chef der rijks politie, Nódosy, die in het tuchthuis in Harto op het oogenblik als dwangarbeider te werk is gesteld op een in de buurt van dit tuchthui» aan den staat behoorand land goed. Dezer dagen nu waden eenige paar den uit de stallen van dit landgoed naar de veemarkt in het plaatsje Kishörös gebracht, begeleid door de met de verzorging dezer paarden belaste gevangenen en een paar gevangenbewakers. Onder dezé gevangenen bevnd zich ook de vroegere chef der rijks politie. Imre van Nddosy, die in de tucht- huiskleeding tusschen de paarden stond. Ondanks deze vermomming werd Nódosy echter toch herkend. Snel verbreidde zich in een ommezien was hy door een reusachtige me nigte omgeven, die hem geestdriftig toe juichte. Nadosy zelf scheen deze betoogin gen niet zeer aangenaam te zyn, zoodat hy probeerde zich achter dewachters te ver- De wachters vertelden, dat de ex-politie chef, die thans tweederden van zyn tyd heeft afgezeten, zijn lot voorbeeldig en zon der ooit een klacht te uiten, draagt. Intusschen heeft Nédosy, die dus zyn po pulariteit nog geenszins verloren heeft, •blijkbaar ook nog heel wat invloed. Altans onlangs werd my door een kennis verteld, die zich een voordeelig baantje'in staats dienst wist te verschaffen, dat hem daarby van zeer veel nut was geweest, dat Nadosy te zyner aanbeveling uit de gevangenis een aanbevelingsbrief had geschreven. RUSLAND. Radek gevlucht. Naar de Duitsche radniodlienst meldt, loopt te Warschau het gerucht, dat Radek uit zyn ballingsoord in de Oeral zou zyn ontvlucht. Aan de Poolsche grens zou men hem echter hebben herkend ne waarna hy naar Moskou zou zyn teruggebracht. Een nader Wolffbericht meldt, dat het Be richt omtrent Radeks vlucht en zyn aresta- tie te Smolensk in de Poolsche hoofdstad volkomen geloofwaardig wodidt geacht. Mag een communist een das dragen? Deze belangrijke vraag wordt nu bespro ken in alle cellen der komsomollens (jonge communisten). De meeningen zyn verdeeld Een .gedeelte veroordeelt ten strengste het dragen van dassen door arbeiders, al zyn het zeer bescheiden dasjes. De das, aldus deze communistische theoretici, is de moeder vah alle zanden en van het verval der zeden. Een komsomoller begint met een das te I koapen; daarna schaft hy zich een kanarie- I vogel aan; daarna leert hy moderne dansen; I de volgende etappes zijn: een huwelijk met I een rijk meisje, het verlaten van den Kom- I somol, het vennoot worden van de zaak van I I den schoonvader. Wy kennen dat, wy heb- I ben al genoeg voorbeelden gehad. Zoo rede- I I neeren de tegenstanders van den das. I iDe verdedigers van den das redeneeren I I als volgt: I Het dragen van een das is geen zonde. I Wie beweert, dat alleen bourgeois dassen I dragen, liegt. 'Michaïl ïwanowitsj (Kalinin, I de president van de Savjet-Unde) heeft ons I kort geleden bezocht. Hij had een das om en I maakte toch een zeer prettigen indruk. Ook I Kaïi Marx heeft op alle portretten een das I om. Ten slotte heeft ook Lenrn vaak een das gedragen. CHINA. I De massa-moord. Ontstellende mishandelingen. I Uit Chineesohe brond worden than® na dere bijzonderheden meegedeeld over de massa-moorden en plundertochten van com munistische boeren en ontslagen soldaten in de stad Leiyang (provincie Kwantoeng). De bandieten drongen de stad binnen en staken de huizen van alle welgestelde bur gers dn brand. De bewoners, mannen, vrou wen en kinderen, werden in hun huizen op gesloten, zoodat zy een gruwelijken dood in de vlammen vonden1. Alle menschem, van wie werd aangenomen, dat zij rijk waren, werden vermoord, nadat zy eerst allerlei kwellingen hadden moeten verduren. Zoo werden den slachtoffers de oogen uitgesto ken én de ooren afgesneden. Geheele gezin- I nen werden op deze wyze mishandeld, waar- I bij de ouders en de kinderen gedwongen I werden de moordenaars te helpen by het I kwellen van de hunnen. Anti-communistische troepen uit Hankau I hebben thans Leiyang bezet. De communis- I ten zyn teruggetrokken naar de grenzen I van Kwantoeng, waar zy hun bedrijf van I moorden en plunderen voortzetten. tót garandeeren wij CJ Dt Qfoofc levrfdenbei'd van al onze klanteo ii het bewijs, dat w(f bet beste leveren voor den laaqsten pr(J% Per H.L. franco huis ALHIER. BRANDSTOFFEN HANDEL JOH.DESSING'i" OOSTHAVEN 11^^^ 24G2SL?rV 3öv VER. STATEN. Sneeuwstorm te New-York. In New-York (stad) heeft de eerste zware sneeuwstorm van dezen winter gewoed. De sneeuw is 5 c.M. dik gevallen. Noodlottige brand. Tien kinderen omgekomen. In de gemeente Ste Marie de Beauce (Quebec) heeft in een particulier woonhuis een noodlottige brand gewoed. Hierby zyn tien personen: een moeder met haar acht kinderen en de grootvader dier kinderen omgekomen. 'De vader van het gezin poogde tever geefs zyn dierbaren te redden, doch, daar het huis geheel uit hout was opgetrokken, greep het vuur zoo snel om zich heen, dat aan redding der ongelulkkigen niet meer te denken viiel. De moeder kwam om by haar poging om haar kinderen te redden. BINNENLAND. Nederland en België. Mededeelingen van min. Hijmans., Ha Eerste Kamerlid, dé heer D Sövornin Lobman heelt aam den mi nister van Buiten!ZaUen gefvrraagd' ol de Minister kennis heelt genomen van uo mediedieelingen van den Belgisehen minister van buiiteml. aak en, den heer fiijmane, in den Belgischen Senaiat, op 21 en 23 Febr. jd., en oif het juist is döt üe Minis.er van Buitenl. Zaken kort na zijn ambtsaan/vaalrding aan den toenmadigen Belgischen minister van .Buitenl. raicen heeft verklaard, datij tvoernemems was, aetf nieuwvoorstel len te doen, die die strekking zouden hebben, België voldoening te geven en heeft hij dieze toezeggingen her haald! bij het optredlem van den tegen- woordigen Belgischen «minister van Buheni. zaken? Is de Minister bereid, den tekst over te leggen van die verklaringen, waarop de Belgische minister van Buitenl. zaken zijn in den Senaat ge houden redevoeringen het oog heeft gehad' Staatsbégrooting 1928. Versclienem zijn de Voorl. Versla gen dier Eerste Kamer over die hoofd stukken IV (Justitie), V Binmenl. Za ken en Landbouw), Vl (Marine), Vlll i(Oorlog), IX (Waterstaat) en X (Ar- beidl, handel en nijverheid) dier staats bégrooting' voor 1928. Bij de behandeling van de Water- staar Mbeg rooting brachten viersohillen- de leden o.mi. den. scheepvaartweg Amsterdani—Bovenrijn ter sprake, "ls- ook de quaestie van de Maasbrug. GEMENGDE BERICHTEN. Diefstal. In het Huis van Bewaring te Leeu wanten i® opgesloten de directeur van een Inoasso-Bureau aldaar, verdacht van ddeistal van een banfcbSljet van t 2ö uit eem beursje, dat een beaoe- Ker van ©en wiuirOr to Zevenbuizen op de toonbank had, gelegdl Mat droef geval in de Fisherwtraat. Jlr. Kassa Zegel, optredende na- I mens mevrouw Casteyns, weduwe van I clem hoey A. M. J. Simeeto in dien Haag heeft eem adlree gezonden aan de rechtbank in dei zaak tussohetn do ge meente en haar overleden echtgenoot. fa dit request wop| uiteengezet, da- hoe in| dletn nacht van 5 op 6 April 4827 (d« paiitie-agenit die S. in die por- tjek van een woning in de Hsbereir. heeft gestagen tengevolge warvan deze ven de trap is gevatilen, zander eeniga rodlen deti dood. van verzoekster's edit genoot heeft veroorzaSTwZdoor zij dèn"^ lijdt en zal lij De gemeente in wier dSenst de po- iheagent was, stelt zij verantwoorde, lij voor dezen dlood, maar de ge meenteraad heeft op een. veraoe' otm 1 35 per week ais schadevergoeding tijdens haar leven, subsidiair een uit- keering ineens van f 45.000 afwijzend besChilkt en heeft ejk© verplichting tot schadevergcjeicljig of uitkoeHng afge wezen. Do aansprakeflijkheddl dier gemeente vloeit Z.i. voort uit het bepaalde in den derden titel van het 3e boek B. W. en in geval van moedwilliger! of onvoorzichtigen dtooctelag heeft de over blijvende echtgenoot (verzoekster) de ze vordering en derhaWe heeft ze bet recht een reddsvordering teven die ge meentel In te stellen. De Goudsche Melkinrichting Turf singel. Lsvsrt U stasds voortrsf- fslijks mslk van gacantrolasrd vas. STADSNIEUWS. GOUDA, 10 Maart 1928. De aansluiting valn het L. O. by het M. O. Op Donderdag 15 Maart a.s. des avonds te 8 uur, belegt de afd. Gouda e.o. van den Bond van Ned. Onderwijzers een openbpie vergadering in Oafé Central (ingang Zeuge straat), waar de heer Bymolt, onderwijzer te Amsterdam, zal bespreken de aansluiting van het Lager Onderwy* by het Middelbaar Onderwijs. Ofschoon het besluit tot het houden van deze vergadering reeds gerui- men tyd geleden genomen is, is de kwestie nog actueelër geworden door het adres, dat de leeraren van de R. H. B. S. alhier de vorige maand aan den Minister van Onder wijs gezonden hebben, en door d!e motie, welke door de afd. Gouda van het Ned. Onderw. Gen. daartegen aangenomen is. Gezien het vry groote suces, dat de beide, ling over het Voorbereidend Onderwys (in de maand Januari) gehad hebben, alsmede het groote belang van een goede aansluiting van het Lager by het Middelbaar Onder wijs, is het te hopen en te verwachten, dat ook deze vergadering zich zal mogen ver heugen in een druk bezoek, van alle belang stellenden in het algemeen, en van direct belanghebbenden in het bijzonder. Ook tot deze vergadering is de toegang weder geheel vrlf. Thalia-Theater. De Zwarte Piraat. „Wy. leven snel" is een uitdrukking die burgerrecht verkregen in onzen tyd nu de ontz&ggelyke ontwikkeling van het ver keer met al zyn gevolgen zulke buitenga- woon hooge eischen aan ons zenuwstelsel gaat stellen. Douglas Fairbanks leeft altyd nog enkele malen sneller meedravende menschen. Bewegen is een van de meest belangrijke uitingen van het leven is een van zyn stelregels, die hy zoowel in het daagly'ksch leven als op de film steeds weer in toepassing brengt. In het bijzonder komt deze ook tot uiting in de rolprent die de iDiirectie van het Thalïa-Theater deze week brengt „De "Zwarte Piraat". Dit tril- beeld is de felle schildering van het rauwe leven der ^oekartiërd, het zeerooversvolk dat aan de trotsche koopvaarders de kost bare ladingen ontstal, om ze daarna met de .bemanning te vernietigen. Hierby izyn uit gebeeld tal van pittoreske figuren, samen raapsel uit alle landen van den aardbo'. Tegien dat uitvaagsel krijgt „Doug", de Zwarte Piraat te strijden. Door zyn behen dig wapenspel weet hy zich als de aanvoer der van die bende op te werpen en verovert hy op zijn eentje, om zijn kuimen te bewij zen, een volledig bemand schip. Wat hy daarbij en ook later in het gevecht van de oldatenhulp die hy al zwemmende is halen tegen de prraetn, presteert .grenst aan het ongeloofelyke. Men krijgt de indruk of de Zwarte Piraat een vliegend wezen is. Met de grootste snelheid verplaatst hy zich van het dek naar den top van de mast en hy fs overal waar een vyand kan kamen. Fair banks is in deze film allereerst de man die wraak zal nemen op de moordenaars van zijm vader, hy wil de zeeën reinigen van dit roovende gespuis. Zyn bekende ,.cunny smile" verschijnt eerst op zyn gelaat als de door Billie Dove vertolkte Lieftallige Prin ses haar-hand schenkt aan de Zwarte Piraat, die de hertog van Tremane bleek te zyn. De geheele film is In kleuren opgenomen en 1 wtj' in het algemeen niet bijster en- "deurenfihns zoo stellen wy er toeh prijs op te verklaren dat dit hoofdnummer ook foto-technisch bezien in zyn genre geen slecht figuur maakt. In het bijprogramma treffen wy aan de klucht „Het Schoonheidsinstituut", terwijl als extra-nummer draait een polygoon-film van de Oisterwyksche Vennen, het bekende na tuurmonument, alles voorafgegaan door het „Hollands nieuws". Het muzikaal gedeelte van het programma blykt steeds in goede handen te zijn. r Arbeidersontwikkeling. I voor het In. v. A. O. Dr. K. F. Prpost uit Zwolle, spreken over Henriëtte Roland Holst al® dichteres. Voor muzikale medewerking wordt zorg Schouwburg-Bioscoop. Zonsopgang. Met films is het al even zoo gesteld als met boeken. Men heeft er goede en slechte, duurdere en goedkooper© onder. En al deze soorten zyn, de een meer, de ander minder, in trek. In de ibioscoop-wereld ziet mem "al slecht. Hier in ons land doet zach het ver schijnsel voor, döit de speciale „slechte" films nu niet bepaald in zwang zyn. Dit wil vertoond worden. Helaas krygen we nog maar al te vaak onbenullige en nietzeggen- de rolprenten te aanschouwen, die soms door hun overbekendien en saaien inhoud haast niet me&r te genieten zijm. Het is daarom dat wy met genoegen constateeren dat by de directie van den Schouwburg bioscoop het streven bestaat om slechts goede films te vertoonen, om door het laten draaien van producten van de verschillende filmfabrieken met een bijzondere waarde, een steentje by te dragen tot de opvoeding van ons volk. Zeker, een enkele keer zorgt -een cowboy-film dilkwyls voor een welkome afwisseling, maar de tyd, dat zij schering M inslag waren, is gelukkig voorbyHet publiek heeft daardoor in den laatsten tyd slechts films wallen zien met eien inhoud, met een moraal, waar alle film-technische vindingen op van toepassing zyn gebracht. Zulk een film is nu „Zonsopgang", Sunrise, die deze week in den Schouwburg-bioscoop wordt vertoond. Dr. Murnau, de groote Duitséhe regisseur, heeft in het land van den Dollar een werk geschapen, zooals wij nog zelden zagen. En we krijgen nog meer eerbied voor zyn arbeid, al» wy1 den inhoud eens nagaan. Een zeer eenvoudige geschie denis. Twee jonge menschen1, man en vrouw en.de eeuwige derde, de wereldsche vrouw, die geen moeite te veel is om den man in haar strikken te vangen, hem zelfs tot moord op zyn vrouw aanspoort. Doch op het moment, tydens een boottocht, komt deze nxige, hoekige man, maar toch Aog met een goed hart, tot inkeer én zy verzoe nen zich. De inhoud is dus hoogst eenvou dig, maar de manier, waarop dit gegeven wordt uitgewerkt, vindt zyn weerga niet. Hier wordt het leven van twee menschen uitgebeeld, zooals het leven zich aan ons voordoet. Soms vol zonneschijn, maar dan plats een donkere wolk en alles wat eerst zoo mooi en levendig scheen, wordt in een diepe duisternis gehuld, waaruit het zeer moeilyk is te geraken. Het gegeven is fijn zinnig en onbeschrijfelijk mooi weerge geven, hier is een kunstenaar bezig ge weest. Janet Gaynor's spel is tot in alle détails diep ontroerend en doorvoeld en George O'Brien heeft zich zelf overtroffen. Voegen wy hier nog aan toe, dat elk onder deel tot in finesses is verzorgd; de uiterst scherpe fotografie, de juiste belichting, dan is dit kunstwerk een doorloopende streeling voor het oog en de meest verwende bios coopbezoeker zal vol lof zyn over deze Fox film. We kunnen de directie van den Schouwburg-bioscoop niet dankbaar genoeg zy n, dat zy „Sunrise" naar Gouda heeft ge bracht. Besmettelijke ziekte. In de week van 6 tot 11 Maart is ten Stadhuize aangifte gedaan van een geval van besmettelijke ziekte diphfcheritris. Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Aanbiedingen van werkzoekenden. Lijst van- 7 Maart 1928. 1 garneerclei-, 4 aardewerkers, 6 pypma- kers, 3 drukkers, 9 timmerlieden, 5 letter zetters, 1 brocheerster, 2 witters, 9 grond werkers, 1 stucadoor, 1 loodgieter, 1 elec- tricien, 1 behanger, 2 metselaars, 1 schilder, 3 stoffeerders, 14 opperlieden 2 mach. hout bewerkers, 2 kistenmakers, 2 bedtsers, 2 houtdraaiers, 1 kleermaker, 3 schoenmakers, 1 meubelmaker, 1 scheepstouiger, 1 zeilma ker, 2 bleekerskmechts, 3 slagersknechts, 2 machinisten, 3 scheep&klmkers en ijzerwer- kers, 1 draaier (metaal), 6 blikslagers, 4 stokers, 3 bank welkers, 1 kopergieter, 2 textielarbeiders, 5 suikerwerkers, 2 boeren arbeiders, 7 brood- en banketbakkers, 19 pakhuis-, 2 expeditiebedienden, 26 sigaren makers, 2 plakkers, 5 sorteerders (ged), 7 schipersknechts, 2 reizigers, 4 kantoorbe dienden, 2 keilners, 6 koetsiers, 1 winkelbe diende, 2 boekhouders, 123 transport- en fabrieksarbeiders, 3 chauffeurs, 1 aanko mende 'loodgieter, 1 rietdekker. Bureerliike Stand. GEBOREN: 7 Maart: Maria, d. v. T. D. Bak en E. N. Honkoop, Turfmarkt 16. 8 Maart: Johanna, d. v. A. C. Vermij en W. Kapteyn, Pr. Hendrikstr. IA 9 Maart: Cornelia, d. v. J. L. van Dam en J C. Pensioen, Pr. Hendrikstr. 143. ONDERTROUWD: 8 Maart: G. P. van den Akker en J. H. P. Burger. C. van Wijk en B. van -den Heuvel. A. W. van ^er Graaff en N. C. Tijbout. --*• A. van der Laan en M. van Wijngaarden. J. Jonge- neel en C. P. van Kersbergen. H. G. van der Wouden en E. H. Barbier. OVERLEDEN7 Maart: Johanna Burg hoorn, geh. met D. Hofstede, 24 j. Anto-. nius van Lit, 4 m. 10—<11 Maart Soc. Ons Genoegen. Ria-ten- toonstelliing. 12 Maart 8 uur Soc. de Réunie Verg. Vak- Centrales. Spreekbeurt v. d. Voorzitter v. d. Raad van Arbeid te Utrecht. 15 Maart 8 uur'Soc. de Réunie Prof. Roels De apotheek van den heer E. Grendel, Tiendeweg, is tot en met Vrydag 17 Maart, benevens den daarop volgenden nacht ge opend na 8 uur des avonds (des nachts ech- UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. Dinsdag 13 Maart spreekt 'in het Hotel KLaassen voor de afd. Boskoop van het Groene Kruis, Mevrouw F. Keyzerla Plein, over „Waarom Huiszorg ingevoerd door het Groen® Kruis". GOUDBRAK. In de raadzaal ten Gemeentehuize heeft gasteren Dr. T. Beekenkamp voor een aan dachtig gehoor gesproken over „Schoolart sen". De spr. die door Burgemeester Berg man met een enkal woord werd ingeleid, begon met dank te betuigen aan Burge meester en Wethouders, die hem in staat hadden gesteld, in de zaal waar ander de vroede vaderen bijeenkomen om de belan gen van de gemeente en hun inwoners te be hartigen, zijn voordracht te houden. Komende tot het onderwerp dat door hem besproken zal worden, wees Dr. Beeken- kaïmp er allereerst op hoe groot de over gang is voor het kind, dat gewend is thuis en buiten in dé vryé natuur te spelen op 6- jarigen leeftijd de school gaat bezoeken. Geplaatst in de leslokalen, tusschen vier muren, voelt het die overgang vaak heel erg. Het kind kan niet altyd tegen deze overgang, sommigen worden Ware bleek neusjes, de kiem voor tuberculose wordt soms gelegd, zij zitten in de bank niet rechtop, ruggegraat»Verkromming kan het gevolg hiervan zyn, en met nog vele andere ziekten en kwaaltjes kan het jongie kind ge plaagd worden. De school krygt meestal de schuld, maar dit is niet juiat. De meeste kinderen dragen de kiem van de ziekte veelal by zich, welke zich pas op nlie leef tijd openbaart. Beschikt de gemeente hu over een school arts, dan kan deze de gebreken spoedig ont dekken en middelen aanwijzen waardoor erger wordt voorkomen. Met nadruk wees spr. op de veel voorkomemie gebreken aan oog, neus, keel en oor, die veelal over het hoofd worden gezien, of waaraan met vol doende aandacht worden geschonken en wel ke organen toch zoo héél nauw in ver band staafc' met het verstand. Spr. bracht verder n»g naar voran het gevaar dat er kan zijn Wanneer de onder wijzer of onderwijzeres aan een of andere kwaal lydende is, tot nadéel vaak van de kinderen dio aan hun zotfcen zijm toever trouwd. Dit alles kan door den 9choolart3 gecon troleerd worden, hij kan wéken voor het le ven van het kind, voor 4y-n gezondheid, voor alles wat het kind ten goodè kan komen. Wanneer de Staat met de leerplichtwet! dwingt tot schooldwang, dan i® er ook een moreele plicht om voor de .gezondheid van het kind te waken. Spr. wees er op dat ln die plaatsen waar schoolartsen zijn b.v. in Amsterdam is gebleken dat 50 der kin deren afwijkingen hebben. Hieruit blykt voldoende het nut van den schoolarts. Men noemt soms het werk van den schoolarts een ontwrichting van de gezinstaak, omdat men den huisdokter heit onderzoek van het kind kan opdragen. Maar «ien vergeet dat velen dit onderzoek niet noodig achten, of het verzuimen. Naar spr. meening zal de taak van den schoolarts zich moeten bepa len tot keuring van de schoollokalen, en onderzoek van alle kinderen. Hy denkt er niet aan de kinderen in behandeling te ne men, maar verstaat zich met de ouders die dan hun huisarts raadplegen en er wordt be- sprokeh wat in het belang 'is van het kind. De regeering bemoeit zich met de aan stelling van schoolartsen niet. Doch de ge meentebesturen hébben volgens art. 135 der gemeentewet de plicht te zorgen voor de volksgezondheidDe provincie is volgens reglement niet verplicht, doch dit lichaam steunt wel. Spr. toonde daarna met cijfers aan 'de achterlijkheid ten plattelande, en hij wees er nog op dat vele corporaties de ge meente in hun taak kunnen steunen. Volksonderwijs, school bestaren, het Groe ne Kruis en anderen zullen zeker willen medewerken om te zorgen voot de gezond heid van het kind. Verschillende gestelde vragen werden door Dr. Beekenkamp beantwoord, waarna de burgemeester, de heer Bergman, de bij eenkomst sloot met een woord van dank aan den spreker, en de hoo!p uitsprak dat dezen avond veel zai «bijdragen tot het be oogde doel. HAASTRECHT. Bij den veehouder J. C. K. werd een voot de consumptie afgekeurd rund onder politie toezicht door begraving onWuikbaar ge maakt, evenals een 3-tal varkens en een aantal biggen van den landbouwer J. M. S. en een gestorven kalf van P. v. d. B. Tot tyd'elyk onderwijzeres aan de R.-K. Lagere School is benoemd Mej. P. M. G. de Jong te Gouda. UIT Dï PERS. Zondag 11 Maart. GOUDA. Remonstr. Kerk, 10% u .v.m. Ds. P. D. Tjalsma. Onderwerp: „En toch". Kleine Kerk, 10 u. v.m. Ds. J. Borger. Luthersehe Kerk, 10 u. v.m. Ds. J. J. Simon. Geref. Kerk, Turfmarkt, 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Ds. Herman Knoop. Ver. „Calvyin", Nieuwe Zaal, Turfmarkt 142 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Ds. Enklaar van Ouderkerk a. d. IJssel. Woensdag 14 Maart, de heer W. v. Leeu wen, g.o. te Schoonrewoerd. Geref. Gemeente Turfmarkt, 10 u. van. en 5% u. n.m. Da. R. Kok. Chr. Geref. iteri, 10 u. van. en 5 u. n.m. Ds. J. B. C. Croes. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. Hugenholtz. BERGAMBACHT. Ned, Herv. Kerk, 9% u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. Dekking. Ned Herv. Kerk, 10% u. v.m. Ds. F. J. Los te Haarlem. Remonstr. Kerk, 10 u. v.m. Ds. W. N. van Nooten. Evangelisatie, 9% u. v.m. en 6 u. n.m. De heer Lyklema. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. Ds. Gunning van Schoonhoven. 2 u. n.m. Ds. Enklaar te 0ouderkerk a. d. IJssel. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. A. Landstra. Geref. Kerk, 9% u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. L. E. Ned. Herv. Kerik, 10 u. v.m. Ds. B. Niéuw- burg. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. B. J. Kanis'. Evangeftsatiegebouw, 9% u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. M. v. Grieken van Rotterdam. WADDINXVEEN. Remonstr. Kerk. Geen diqnst. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. en 6% u, mm. Ds. Enklaar te Monster. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. en 2 u. n.m. De. Luyendyk. REEUWIJK. Ned. Herv. Kerk, 9% u. van. De heer C. Muller, g.o. te Bodegraven. Rood-Roomsch-Rood. Onder bovenstaanden titel geeft de Goud sche Post, het a.r. weekblad, met een aantal citaten uit het s.d. Goudsch Volksblad aan hoe in den lande telken male op felle wijze strijd wordt gevoerd tusschen sociaal-democraten en roomsch- katholieken en hoe het optreden dezer laat sten door het soc-democratisché orgaan niet malsch wordt beoordeeld. De Goudsche Post voert dit aan om de scherpe tegenstelling te doen uitkomen welke er bestaat tegen deze verhouding en de roerende eensgezindheid waarvan het democratisch deel der R. K. raadsfractie tegenover de sociaal-democraten in den Raad doet blyken. Het blad concludeert: „Wel prettig voor de Roomschen hier in Gouda, als zij zien hoe Roomsch-Rood kwispelstaartend achter Rood aanloopt, terwyl op bovenstaande wyze hier in de plaatselijke roode pers actie tegen hen gemaakt wordt." De Goudsche Post wyst er voorts op dat niet alleen de Roomsch-Katholieken met leede oogen de combinatie Rood- Iioomsch-Rood zien, maar dat de geheele belastingbetalende burgerij de gevolgen van deze entente cordiale oftewel innige ver standhouding duchtig aan dan lijve zal gaan voelen. Het blad schrijft dan: „Het duurt zoo lang niet meer of af- van de 28 pot. belastingver- die wy krygen zullen, 100 op- op de vermogensbelasting... of iedere schrede zelfs, die wy zuilen zetten langs ons huis om naar binnen te komen zal druipen van belastinggeld, waaraan wy door de straatbelasting op gevoelige wyze zullen herinnerd Worden. In Gouda wonen beteekende toch al duur wonen. Dat blykt wel uit navolgende cijfers, genomen uit Belastingdruk 19261927, uitgegeven door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Wy zullen maar een vergelijkende staat maken tusschèn Gouda, Rotterdam en 's-Gravenhage. De belastingdruk is genomen op het inkomen van gehuwden zonder kinderen. Inkomen: Gouda R'dam 's-Gr.hage 1200.— 27.42 13.— 11.18 1400.— 40.17 20.80 18.65 1600.— 58.47 28.60 26.39 2000.— 81.97 46.80 43.45 3000.— 159,43 92.80 85.57 4000.— 242.— 189.10 129.51 5000.— 330.40 191.10 175.27 Van de hooge re inkomens zullen wy dit maar niet vermelden, daar de meeste inkomens hier in Gouda beneden 5000 zijn, wel willen wij meedeelen dat die verschillen nog veel schriller zijn. Uit dit vergelijkend staatje blykt wel, dat hi»r de arbeider tot den rijke toe ge plukt wordt tot benauwens toe." En dan vraagt de Goudsche Post ten slotte: „Wat zal nog meer te voorschijn komefi uit de Rood-Roomsch Roode politieke gaarkeuken Weet ge wel, dat wanneer deze nieu we belastingen een feit zijn, Gouda in rangnummer de 4e plaats in Nederland is van steden met meer dan 10.000 inwo ners, waar de belastingdruk het hoogst is? Bovenaan staat. Emmen; dan volgt rood' Zaandam en dito den Helder, waar op Gouda volgt." DHAADLOOZE DIENST. Brand te Beverwijk. BEVERWIJK, 10 Maart. Hedennacnt ■olm 1 uur wardi dtoor bewoners yan de bovenverdiieping in perceel Zee straat 5ü brand, ontdmt. Het bleek aat de zoiaer over de geheele lengte in brandl stond. Het vuur verbreidde zich zoo snel dat toet gezin Michel in nachtgewaad de woning moest verla ten. De bovenverdieping brandde to taal uit, terwijl het benedenhuis waar in een schoenmakerij was, enorme we- terscfade kreeg. Een veehouder uit Ter Aar met zyn auto te water geraakt en verdronken. LEIDEN, 10 Maart. Toen de 43-jarige veehouder C. V. te Ter Aar gisteravond omstreeks 11 uur per auto huiswaarts wilde keeren is hij nabiji Aardam vermoedelijk de macht over het stuur kwyt geraakt en in de Aar gereden. Een motorrijder die even later passeerde zag de kap van de auto boven het water uit steken. Hy maakte onmiddellijk alarm, doch eerst na een half uur slaagide men erin den auto te lichten. De bestuurder was inmid dels dood. Hy was vader van 6 Brand in een autogarage. HILVERSUM, 10 Maart. Hedenro brand uitgebroken in de garage van den expediteur W. P. Kley^swftarin twee haar toebehoorende vnaHflfuto's stonden. De ex pediteur wilde een wagen naar buiten rij den en op dat oogenblik geraakte de andere vrachtauto door onbekende oorzaak in brand. De brandweef, die spoedig ter plaatse was, wist het vuur tot dé garage te beper ken. Deze en de daar aanwezige vrachtauto zyn geheel verbrand. Twee kinderen overleden na het gebruik van leverworst. ELST, 10 Maart, Naar wij vernemen zijn twee kinderen van 3 en van 6 jaar van den heer G. N, na het gebruiken van lever worst overleden. Er moeten in de worst ver giftige bestanddeelenr geweest zyn. De va der werd na het gebruik der worst onge steld. Het 1-jarig kind braakte na het gebruik hevig, doch bleef in leven. De worst is op gezonden naar de Keuringsdienst te Arn hem. WISSELKOERSEN. 9 Maart. 10 Maart Officieel. 12 uur. Londen 12.12'/® 12.12% Berlyn 59.39 59.39% Parys 9.77% 9.77% Brussel 34.66 34.64 Zwitserland 47.80 47.85 Weenen 36.34.64 Kopenhagen 66.67 6&G9 Stockholm 66.70 66.68 Oslo 66.22% 66.19 New-Yoric 248'/u 2.48'/® Praag 7.36% 7.36% Madrid 41.60 41.62 Milaan 13.14% 13.18 RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 10 Maart. Verwachting Matige, wel'.icht tij delijk toeinéimendie noord-oostelijke tot oostelijke wind', gedeeltelijk bewolkt. Enkeule lichte sneeuw buitjes. Lichte tot matige vorst des nachts. Overdag tem peratuur om het vriespunt. ADVERTENT1EN. AFDEEL1NQ GOUDA van da Bond van Nad. Sehildarapatraona Openbar» Vergadering OP WOENSDAG 14 MAART 7 uur precies, in bovenseal ven Café 't Schaakbord aan dc Kleiweg Sprekerde Heer DOOI JEW AARD, Lid van het Hoofd-Bestuur te Amsterdam. Onderwerp Werkverruiming voor deSohil- ders in de Wintermaanden. TÖEGANG VRIJ. 20 HET BESTUUR. OOGARTS J, Dr. RBDDINOIUS, is vanaf den 26sten decer IN KLEIWEG 91 TEL. 317 GOUDA. lessen aangeboden, op zeer billijke voor waarden, voor leerlingen H. B. S. en Gymnasium, voor candid aten BOUWKUN- DIG OPZICHTER, era.'door F\ S. DAUVILLIER, 761 10 ZEUGSTRAAT SA voor VOORJAARSCOSTUMES hebben wij ontvangen ZIE ONZE ETALAGE 10 Markt 6 Tel. 762 van het bouwen van een WOONHUI9 met GARAGE te Moordrecht, op nader vast te stellen datum. Bestek en teekening a f5.per_stel verkrijg baar KRUISSTRAAT 26 Rotterdam. (Restitufie na besteding f2.50 per stel] Inl. bij P. J. ANEMAET, Kruisstraat 26, Rotterdam. Tel. 13678. IJZERHANDEL VLAMINGSTRAAT 10

Goudsche Courant | 1928 | | pagina 2