De Begrooting van Gouc^i voor 1928 ëSiSeT in °ve™'sine jn 'T, a a g: Volgno.- -623. Onvoorziene Uit gaven. geknipte smalle écharpe, zich losjes om den bals heen legt. De empiècement- en kruislynen worden gemarkeerd met eene ry van 4 afstekende biesjes en het rokje (dat geposeerd is) draagt een hcupstuk waarop hetdubbele aantal van dieze biesjes terugkeert. Hoezeer de i>ieej(es (die ook wel door rijen piqüres vervangen worden) in de mode zijn. blykt uit een japonnetje met blouse- lijfje, dat rondom dwars met biesjes be dekt is. Een paar puntdakjes zyn er even eens mede gegarneerd en steken aardig af op het gladde rokje dat van voren in een paar d!ubbele naar eikaar gevouwen plooien gelegd is. WaaY otp dit donker bebiesde kleedje een witte jongenskreeg met breede witte das is aangebracht, valt deze afste kende versiering des te meer op en maakt het jurkje bijzonder aantrekkelijk. Effen jurkjes gegarneerd met dwars pi- qüres die' aan elke kant van het vóóipand met een hoekje naar boven springen en die een g)eplisseerd rokje hebben, doen het ook ai zoo aardig, terwijl op juiweel aange brachte piqüres in schuine ruitvorm, zeker daarvoor weer eene beihoorlyke versiering zyïi. D|e Zomerache jurkjes zyn natuurlijk van luchtiger materiaal. Gebloemde Georgettes en Voiles worden hiervoor veelvuldig geko zen.» Bijzondere Zomerache dracht is het rokje gewoonlijk wijder van vorm, zoadat het temet eens vroolyk kan uitwaaien. Ook hierop biezen, maar dan niet of zelden, in kleuren, doch in effen wit toegepast Ook veel garneeringen der roikdeelen niet smalle strookjes of met breedere puirtstrooken, die alle.zeker ora consequent te blijven.kleu rig zyn afgebiesd, terwiyl deze biesjesgar- neering ook op de lnfjes wordt aangetrof fen. Voor crêpe de chine veel patronen met rood -als hoofdtoon en als gevolg, eene roode afbiezing die even fleurig als jeugdig staat •GRACE ALLAN. UIT DE PERS. Beter en Eerlyker. De redactie van „De Vrijheid" heeft' de hand gelegd op een paar citaten, welke voor zich spreken, nu de S. D. A. P. doende is, uit het geval der Indonesische studenten munt te slaan voor eigen affaire. Het loont de moeite - zoo lezen wij de meetingtaai van mr. Duys te leggen naast de woorden, door zyn partijgenoot ir. Cramer in onze Tweede Kamer gesproken. Eerstgenoemde was o.a. op Zondagmor gen 25 Maart in de zaal van Carré in volle actie. „Sprekende over de vrijheidsbeweging, door de Indiërs gevoerd, wees de heer Duys er op, dat de vryheid van het Indische volk meer naiby is, dan menigeen denkt. Hy kwam er tegen op, dat men hier in Neder land steeds zegjt, dat het Indische volk nog niet ryp is voor zelfbeschikking." Op 22 December echter verklaarde de Indische specialist der S.D.A.P. in de Tweede Kamer het volgende: Mijnheer de Voorzitter! Het komt my beter en eerlyker voor, ronduit te zeggen aan de Indonesiërs, dat wij meenen^dat de leuze: „Indië los van Holland" op dit oogenblik niet kan worden verwezenlijkt. Ik geloof, dat de eerlijkheid tegenover onze Indonesische vrienden ons gebiedt al we ten wij, dat een andere verklaring him wel licht welkomer en aangenamer zou zyn, en al zal een deel van hen daardoor van ons vervreemden hun niet te vleien met de hoop, dat een geheel onafhankelijk Indie in de naaste toekomst mogelijk zou zijn. Voor kleine tuinen Een der dankbaarste snijbloemen gedu rende de zomermaanden is wel „lathyrus ordoratus". Voor deze plant is het geen be zwaar, wanneer er veel bloemen van gesne den worden; integendeel, het is voor een langdurigen bloei zeer wenschelyk, om steeds alle open bloemen af te snijden ten einde te voorkomen dat de plant door zaad vorming steeds kleiner bloemen gaat geven. Deze dankbkre snijbloemen kan een ieder die beschikt over een zonnigen tuin, gemak kei yk teelen. Evenals andere vlinderbloe mige gewassen, verlangt ze een kalkrijken bodem en diepe grondbewerking. Het is een klimplant, en hiermede dient by het kwee ken natuurlijk rekening gehouden te worden Men teelt ze aan erwtenrijs of, wat in den siertüin netter ia aan vlechtdraad (kippen gaas). Om reeds vroeg lathyrus te kunnen snijden, kan men in Maart in een kouden bak zaaien, waarna de plantjes, na te zijn afgehard, bij het steunsel worden uitge- plant op een onderlingen afstand van 10 c.M. In den siertüin zal het planten aan pol len een aardiger effect maken dan aan rijen. Men kan van vlechtdraad een cylinder of pyramide ter hoogte van 114 a 2 M. ma ken en deze. met lathyrus doen begroeien. Omrtreeks half April kan men direct ter plaatse zaaien. Onder lathyrus heeft men de meest uiteenloopende kleuren. Vooral de „Spèncer"-variëteiten zyn zeer mooi. De bloempjes ruiken heerlijk en zyn bijzonder geschikt voor 't vullen van kleine vazen en vaasjes. In Engeland geniet lathyrus .by- zonder veel bèlangöteiling, dit blijkt o.a. uit de bekende lathyrösvereeniging aldaar. Ook hier te, lande is een dergelijke vereeniging opgericht,, waaruit blijkt, dat deze aanbeve lenswaardige snijbloem steeds meer popu lair wordt. Men betrekke zaad van soliede firma's om teleurstellingen te voorkomen. Alleen van goed zaad kan men mooie snij bloemen verwachten. Eieren koken. Hebben de eieren te lang gekookt? Leg ze dan een halve minuut in koud water. Daardoor worden ze niet alleen zachter, maar ook de smaak verfjetert. Het verslag van de Commissie van Rapporteurs, en de Memorie van beantwoording van Burgemeester en Wethouders. IV. Vraag: Volgno. 302. Kleeiing en uit- ruisting der politiedienaren en veldwach ters. In een afdeeling stelt een lid de vraag: Waarom wordt de z.g. Fransche pet van de agenten niet vervangen door de steeds meer algemeen wordende platte pet Dit lid vindt het voorts wenschelyk, dat: lo. de tuniek wordt vervangen door de moderne korte jas met één ry knoopen, wel ke qua uniform de voorkeur verdient. In het steedsche karakter van Gouda past de tuniek niet); 2o. de agenten in hqt bezit zyn van een moderne helm naar het bekende Haagsche model, om te dragen op Zon- en Feestdagen, Koningin-verjaardag en andere officieele Aangezien de kosten per helm slechts 8 bedragen, in totaal alzoo een uitgaaf van 300.—, mag volgens dit lid de aanschaf fing geen groote uitgaaf genoemd worden. ,Jn een andere afdeeling vraagt een lid', waarom deklteeding buiten Gouda wordt ver vaardigd. Antwoord van B. en W.: Wy kunnen mededeelen, dat bereids een nieuw model pet is overwogen en ingevoerd, n.l. de z.g. „Amerikaansche". Sub lo. Er bestaat geen aanleiding de tu niek, die goed voldoet en gemakkelijk zit, af te schaffen. Sub 2o. Een byzonder hoofddeksel voor Zon- en feestdagen wordt niet noodzakelijk en wensdhelijk geacht. Het maken van uniformkleeding eischt een bijzondere bedrevenheid. Specialisten op dit gebied wonen in Gouda niet. Vraag: Volgno. 304. Kosten van wachtgebouwen en bureaux, alsmede licht en brandstoffen voor die lokalen. Door meerdere leden in een afdeeling wordt opgemerkt, dat de huisvesting van de politie allertreurigst is en wel in die mate, dat de dienst er onder lijdt. Voleens dié leden lo. is het niet mogelyk een behoorlijk verhoor af te nemen, 2o. is het niet te voorkomen, dat onbe voegden verhoor en afluisteren, 3o. is een behoorlijke drooginrichting voor dekleeding der agenten niet aanwezig, zoodat zij met natte kleeren dienst moeten doen, 4o. is een verblijf voor passanten (voor 1 nacht) niet aanwezig, zoodat zy verblijven in het wachtlokaal der agenten, waardoor deze beambten niet gevrijwaard zyn tegen ongedierte en hiermede mogelijk ook hun moeten de agenten in hetzelfde lo- hurn processenverbaal schrijven, wat, i de daar heerschende bedrijvigheid, zeer moeilijkisen. zeer zeker tot onvolledige verbalen aanleiding geeft, is het dringend noodig iti dezen toe- 7o. kan een zeer groote verbetering wor den verkregen, zijl het geen afdoenden maat regel, indien de eerste etage door den Ge bruik wordt gegeven by de politiedienst, 8o. is het zeer wel mogelijk, dat het Rijk één of meer lokalen van het voormalig mi litair hospitaal aan de Gemeente wil ver huren als kantoorlokaliteiten voor den Ge- Antwoord van B. en W.: Eikend wordt gaarne, dat de inrichting van het politiebureau onvoldoende is. Hierop stig onderzpek hierin verbetering te bren gen, houdt ons reeds geruimen tyd bezig. Zoodra ons dit mogelijk is, zullen wij met desbetreffende voorstellen komen, welke te vens de genoemde bezwaren zullen opheffen of onder de oogen zien. Wat de eventueele verplaatsing van het bouw van het voormalig Militair Hospitaal aan de Karnemelksloot betreft, merken wy op, dat dit laatstgenoemde gebouw voor de zen dien~t zeer excentrisch is gelegen. Vraag: Volgno. 318. Subsidie aan de ge westelijke Landstormcommissie „Gouda" te Een lid in een afdeeling stelt voor om dezen post af te voeren. Antwoord van B. en W.: De meerderheid van ons College besloot deze subsidie te bestendigen. Vraag: Volgno. 325. Kosten van den Keuringsdienst, ingevolge de Vleeschkeu- ringswet. In een afdeeling informeerd een lid of in de komende maanden een voldoende bedrag za) worden ontvangen tot dékking der be trekkelijke uitgaven. Antwoord van B. en W.: Wy kunnen U verwijzen naar den bereids aan den Raad overgelegden exploitatie-op zet. Vraag: Volgno. 332. Kosten van de Zweminrichting. In een afdeeling vraagt een lid hoe Bur gemeester en Wethouders denken over ge mengde baden (in het bijzonder familieba den), in de stedelijke zweminrichting. Hetzelfde Jid merkt op, dat het aantal uren, waarop de inrichting voor dames is geopend, niet voldoende wordt geacht. Antwoord van B. en W.: Dé invoering der gemengde baden (fami liebaden) maakte reeds ten vorigen jare in ons College eén punt van bespreking uit. Ook thans is dit wederom in onderzoek. Wat uitbreiding van het aantal uren, waarop de inrichting voor dames is geopend betreft, (hierdïbtrent deed de Commissie van Toezicht ons bereids nadere voorstellen. Te zijner tijd zullen deze den Raad bereiken. Vraag: Volgno. 333. Kosten van het Volksbad. Een lid in een afdeeling vraagt te over wegen het Volksbad als badgelegenheid te verpachten, teneinde zoodoende te komen tot een goedkoopere exploitatie. Antwoord van B. en W.: Wy achten geen redenen aanwezig dit in overweging te nemen. Vraag: Volgno. 349. Bydrage aan de Vereeniging Midden^tandshuisveflting te Gouda, wegeill het exploitatietekort over 1928. In één der afdeelingen merkt een lid op, dat er meerdere huizen onbewoond zyn. Dit lid geeft in overweging te huren te verla gen, waardoor een doorloopende bewoning wordt bevorderd en het exploitatie-tekort z. i. zal dalen. Antwofrd van B. en W.: Wy zyn bereid deze kwestie opnieuw aan de orde te stellen in de Commissie van By- stand in het beheer van het Gemeentelijk Woningbedrijf. Vraag: Volgno. 353. 'Onderhoud van straten en pleinen. In twee der afdeelingen vraagt een lid eeqnadere verklaring van den in de Memo- neVsg.Toelichting- vermelden post: Alge- meen^Koaten Gemeentewerken a 14.768.99 In een andere afdeeling vraagt een lid de volte aandacht te schenken aan de ver- Eén der leden acht het voordeeliger de werken aan te,besteden en minder in eigen beheer uit te Vberen. Dit lid informéert naar het algemeen onkostencyfer in het particu liere bedryf. In een derde afdeeling is' een lid tegen het leggen van trottoirs, in verband met afen financieelèn toestand der Gemeente. Antwoord van B. en W.: In de begrooting van den dienst der Ge meentewerken is onder het eerste volgnum mer der lasten opgenomen een bedrag van 25.600.—, zijnde de wedden van den Direc teur, de opzichters en het administratief personeel. IDit bedrag is aangeduid als „Al- gemeene onkosten" en over de verschillende posten der Gemeentebegrooting, die reke ning houden met door den dienst der Ge- 4. n te verrichten arbeid, vep- De gebruikmaking van Goudalite voor wegdelcverbetering heeft de volle aandacht van ons College. Wy vestigen in verband hiermede de aandacht op hetgeen in deze richting reeds geschiedde en hetgeen wy reeds voorsteden alsnog te doen, n.l. ge bruikmaking van dit procédé voor verbete ring van de bestratingen langs Westhaven en Bleekerssingel. Waar mogelyk en wen schelyk zullen wy van dit Goudsch product gebruik maken. Door ons worden zooveel mogely k werken in het openbaar aanbesteed. Het algemeen onkostencyfer in het particulier bedryf kun nen wy niet verstrekken. By ieder werk dtet uitgevoerd moet worden, wordt beoordeeld wat het meest gewenscht is: openbare be steding of eigen beheer. Wat de laatste opmerking by dit volgnum mer betreft, hierop komen wy terug by de beantwoording van de ten opzichte van Volgno. «42, hierna, gestelde vragen. Vraag: V<|gno. 357. Onderhoud van wandelnlaatsen en Dlantsoenen In een afdeeling steilten meerdere leden de volgende vragen: Ls het, gezien den financieelen toestand van Gouda, wel geoorloofd ruim 27.000.— te bestedien voor wandelplaatsen en pllant- gegevens omtrent de stijging van >st, in verband met de uitgaaf in Na. 1926, wordt Een lid dezer afdeeling verzoekt verkla- ring van «ten in de Minorite van Toelichting vermelden post: ALgemeene Kosten Gemeen tewerken ad 5171.80. Antwoord van B. en W.: Wy merken hierbij uitdrukkelijk op, dat het uiterlijk der stad hare bewoonbaarheid ten goede komt en haar als woonplaats aan trekkelijker maakt. Wy achten deze uitgave waar Gouda niet op een overdreven be zit van wandelplaatsen kan bogen geoor loofd en wenschelyk. De stijging van dezen post vindt haar in de „Algemeene Onkosten Ge- te zijnen laste gebracht. Zie hiervoor de toelichting bij Volgno. 363. Vraag: Volgno, 358. Kosten van brug gen en overzetveren. Een lid in een afdeeling vraagt herstel ling van het dek der Kleiwegsbrug en in formeert voorts of het dek niet te vlug ver sleten is. Antwoord van B. en W.: 'Het dek der Kleiwegsbrug is bereids her steld. Op dezen post is Voor de vernieuwing van dit brugdek geen bedrag uitgetrokken. Vraag: Volgno. 360. Onderhoud' van pompen en riolen. Meerdere leden in alle afdeelingen mer ken op, dat tal van reinigingsputten in ver schillende deelen der stad 1 k 1% M. onder den grond zyn gelegen en herhaalde malen voor het reinigen moeten worden opgegra ven, wat niet alleen lastig en meerdere ma len door den waterstand niet mogelyk is, doch bovenal op den duur een kostbare ge schiedenis wordt. In verband met deze opmerking informee- ren genoemde leden of het niet mogelyk is de puten op te metselen tot den beganen grond, waardoor tijdrooyend opgraven wordt voorkomen. Antwoord van B. en W. Wy zullen, in verleg met de betrokken Commissies van Bijstand, een onderzoek ter zake instellen. V r'a a g: Volgno. 361. Kosten van ha vens, vaarten, kaaimuren, sluizen en andere waterwerken. In een afdeeling vraagt een lid of de over eenkomst <Ld. 5 Maart 1895 met de provin cie Zuid-Holland, inzake het schutten en het onderhoud van de kaaimuren in de Haven en de Gouwe, in verband met de meerdere kosten van bediening en onderhoud, niet kan worden herzien. Het hieromtrent by de behandeling der Gemeentebegroting 1927 toegezegde onder zoek is nog niet beëindigd. W(j zullen dit met spoed voortzetten. Vraag: Volgno. 362. Onderhoud en be diening van klokken, uurweiken, speelwer ken en dergelijke. In een afdeeling vraagt een lid in ver schillende deelen der stad electrische klok ken te plaatsen. Antwoord van B. en W.: Iry principe zyn wy voor het plaatsen van electrische klokken in sommige deelen der stad. Wy overwegen een en ander ernstig en zullen Uwen Raad ten spoedigste voor stellen doen. Vraag: Volgno. 363. Kosten van de Al gemeene Begraafplaats en kosten van be graving. In een afdeeling stelt een lid de volgende Is het salaris van den Directeur wel idé? Is het loon van den grafmaker wel .ietzelfde lid merkt op, dat naar zyn mee ning de grafmaker den geheelen dag op de begraafplaats aanwezig moet zyn. Antwoord van B. en W.: Wij achten zoowel het salaris van den Di- op peil Hetze zyne werkzaamheden, als van den grafma ker, gelet op diens emolumenten, voldoende. Het wonen van den grafmaker in het daarvoor bestemde huis op de begraafplaats biedt o. i. voldoende zekerheid, dat hy, ter V r r a g: Volgno. 383/400. Jaarwedden der onderwijzers L. O. en U. L. O. Een lid in een afdeeling vraagt: hoeveel bedraagt het gemiddeld aantal leerlingen per klas en hoeveel bedragen dientengevolge de kosten der boventallige onderwijzers? Antwoord van B. en W.: Hieronder verstrekken wy de verzochte inlichtingen. Gemiddeld aantal leerlingen per klasse: in de scholen 1 tot en met 8 35 in de centr. kopschool 21 in de scholen B en C 30 in de U. L. O.-school 19 Het maximum-aantal leerlingen mag vol gens de verordening bedragen: 40 voor de lagere scholen, 36 voor de centrale kopschool en 30 voor de U. L. O. school. Het aantal boventallige onderwijzers be draagt in totaal 8, waarvan 3 aan de scholen 1 tnn. 8, 1 aan de centrale kopschool en 4 aan de scholen B en C. Hiervoor wordt per jaar uitgegeven: 15380.—. Aan het bijzonder onderwijs werd in 1927 over het jaar 1926 voor boventallig perso neel uitbetaald 16293,20, n.l. 9134,71 voor het lager en 7158,49 voor het uitge breid lager onderwijs. De uitkeeringen voor het uitgebreid lager onderwijs rust op het bepaalde in art. 100 der Lager Onderwijswet 1920. De ding wordt uitgekeerd over het tijdvak ge durende hetwelk aan de openbare scholen meer onderwijzers werkzaam zijn dan het aantal waarvan de wedden door het ryk worden vergoed en tot twee jaren daarna. Vraag: Volgno. 384. Kosten van het instandhouden van schoolgebouwen, alsme de van terreinen voor het onderwijs in licha melijke oefening. Een Jid eener afdeeling maakt de opmer king, dat naar zijn meening de kosten van het leggen van 6 vloeren in school no. 4 te hoog zijn en vraagt nadere gegevens. Antwoord van B. en W.: Uiteraard zal' niet meer worden uitgege ven dan de werkelijke kosten zullen blyken te bedragen. Momenteel wordt de herstel ling op het uitgetrokken bedrag geraar Vraag: Volgno. 388. Verlichting, Volgno. 388. Verlichting, ver warming en schoonhouden van schoolgebou- In een der afdeelingen vestigt een lid er de aandacht op, dat de schoollokalen te wei nig worden geschrobt en vraagt of de loo- nen der werksters niet kunnen worden her zien. Antwoord van B. en W.: Wy zeggen gaarne toe ter zake een on derzoek te zuiden instellen. V raag: Volgno. 473. Ssubsittóe aan byV Een lid in een afdeeling stelt de volgende lo. Hoeveel bedraagt het aantal leerlin gen en hoeveel bedragen de kosten per leer ling? 2o. Worden de bewaarscholen beschouwd als kinderbewaarplaatsen of als onderwijs inrichtingen Betreft het bewaren van kinderen, zegt het lid, dan behoort dit tot de taak van dte ouders en niet van de overheid. Is het een onderwijsinrichting, dan eischt volgens dit lid en een lid eener andere af deeling, de grondwettige gelijkstelling van het bijzonder met het openhaar onderwijs, uitgekeerd een subsidie, gelyk ten per kind aan de openbare bewaarscholen. Antwoord van B. en W.: Wij beantwoorden de gestelde vragen als volgt: lo. Het gemiddeld aantal leerlingen der openbare bewaarscholen over 1927 bedroeg 555; de gemiddelde kosten per leérling, in clusief rente en aflossing op gebouwen, na aftrek der ontvangen schoolgelden 73.90. 2o. In hoofdzaak als onderwijsinrichtin gen, n.l. voorbereidende: wat deaan het slot gemaakte opmerking betreft, zijn wij' be reid een onderzoek in te stellen. Vraag: Volgno. 449/465. Vergoeding van de kosten van instandhouding van bijzon dere scholen, bedoeld in art. 101 der lager onderwijswet 1920. In een afdeeling merkt een lid op, dat de bijizondere schoolbesturen, dip in hun scho len centrale verwarming hebben geplaatst, gietcbkes moeten aanschaffen, terwijl voor de openbare scholen gewone cokes wordt be trokken van de Gemeente-Lichtfabrieken, waarvan de prijs door het Gemeentebestuur wordt bepaald. Hetzelfde Mdl wyst er op, dat de overeen komst, betreffende verstrekking van brand stof, niet voldoet en vraagt of deze kan worden gewijzigd. Antwoord van B. en W.; De openbare scholen zyn geen van alle in het bezit van een centrale verwarming®- inStalatie. Gietcokes wordt dus niet ge bruikt en een regeling hiervoor is ten op zichte van het bijzonder onderwijs van ge meentewege dan ook niet te treffen. De mo gelijkheid bestaat evenwel, ook wat de ge wone cokes betreft, de bijzondere scholen op dezelfde wijze en onder dezelfde voorwaar den deze van de Gemeente-Lichtfabrieken betrekken als de openbare onderwijsinrich tingen. V raag: Volgno. 463. Vergoeding inge volge art. 100 der lager onderwijswet 1920 aan besturen der bijzondere scholen, welke voor rijksvergoeding in aanmerking komen, voor aan die scholen verbonden boventallige onderwijzers. In een afdeeling vraagt een lid een nadere toelichting op dezen post. Antwoord van B. en W.: Gerekend wordt, dat zal moeten worden uitbetaaldl aan dé Sehoolve reeniging voor Bijzonder Neutraal Onderwijs (u.l.o.) ƒ2856.16 en aan de R. K. Inrichting van Liefdadigheid voor haar u. I. o. school aan de Nieuwehaven 3183.33 Totaal 603M» Hiermede is de raming van dezen past 6600.in overeenstemming. Vraag: Volgno. 488. van den Een Hd in een afdeeling vraagt, om welke redenen deze post hooger is geraamd. Antwoord van B. en W.: Deze post is geraamd in verbahdl met de uitgaven in 1926. Vraag: Volgno. 496. Kosten voor nijverheidsonderwijs: scholen voor lager In een afdeeling dringt een lid aan on herstel dter school', daar het gebouw zeer bouwvallig is en gevaar oplevert voor de leerlingen. Hetzelfde Lid geeft in overweging het leerplan zoodanig te wijzigen, dat de twee afdeelingen dier schoolin dier voege worden saamgevoegfd, dat de bepalingen der nijver- heidsonderwyswet op het geheel van toe- Antwoord van B. en W.: Een onderzoek, als in de eerste zinsnede der hiernevens gemaakte opmerkingen be doeld, is bereids gaande. Een wyziging va het leerplan wordt eveneens overwogen. Vraag: Volgno. 508. Subsidiën as Een lid eener afdeeling vraagt: welke verplichting van het Goudsdhe Muziekkorps staat tegenover de subsidie ad 1500.— Antwoord van B. en W.: Het Goudsche Muziekkorps heeft tegen over het subsidiegenot gesteld gezien: 0 Vraag: Volgno. 523. Kosten van de i lid eener afdeeling dringt er op aan, aan het hoofd van de Gemeente-apotheek 44., ----- te ptoat- Hetzelfde lid merkt voort op, dat die in richting van het gebouw niet voldoet aan redelijk te stellen eischen. Antwoord van B. en W.: Wy hebben geen bepaalde voorkeur voor een mannelijke of een vrouwelijke kracht Dat de gemeente-apotheek, wat hare huisvesting betreft niet modern is inge richt, erkennen wy gaarne. Een en ander stuit evenwel af op de belangrijke kosten daaraan verbonden. Vraag: VoJgno. 524. Kosten van overbrenging, plaatsing en verpleging vah arme krankzinnigen. Een lid vraagt inzage van de lyst der ter verplteging opgenomen krankzinnigen. Antwoord van B. en W.: Kosten van overbrenging, plaatsing en verpleging van arme krankzinnigen. Deze 1 ijist lyst ligt desgewenscht ter Ge- "1. Alg. en Soc. Zaken meente-secretarie, afd. Vraag: Volgno. 526. Godshuizen. Vraag: Een lïd in een afdeeling geeft in overweging een verpleegster aan te stel len Voor dé verpleging in de Godshuizen. Antwoord van B. en W.: Wy. zyn bereid de aanstelling van een verpleegster met de betrokken Regenten- Colleges te bespreken. St. Catharina Gast- of Bestedelingenhuii. Vraag: Eenige leden vragen wijziging van het reglement voor de beide Gasthuizen in dier voege, dat de dames-regentessen ok stemgerechtigd zyn en de vryheid heb ben alle vergaderingen by te wonen. Antwoord van B. en W.: Wy zullen hieromtrent met regenten der beide gasthuizen in overleg treden. Van Iterson-ziekenhute. Vraag: Een lid eener afdeeling stelt de volgende vragen: le. Hoeveel bedraagt aantal patiënten pey dag? 2e. Hoeveel bedraagt 'het aantal beschik bare bedden? 3e. Hoeveel bedroeg het pleegdagen in 1927 4e. Hoeveel bedroeg het tal verpleegdagen in 1927? Gouda en mede het te openen R.-K. ilfde lid instelling R.-K. Zieken- van de Dit lid t telyke subsidie kan worden veria; Antwoord van B. en W.: Deze vragen worden door ons als volgt beantwoord: le. gemiddeld 59; 2e. 104 (alles inbegrepen); 3e. 21602; 4e. Wyi hebben deze vraag gelezen: „•Hoeveel bedroeg het maximum aantal ver pleegdagen, per persoon, in 1927". Dit be draagt: 365. Voorstellen inzake instelling van vrye- artsenkeuze in deze inrichting werden in 1923 door den Raad afgewezen. Een en air- dter is momenteel evenwel opnieuw bij ons College in onderzoek. Wij zullen regenten hiervoor raadplegen. Vraag: Volgno. 527. Subsidie aan Armbesturen. a. Burgerlijk Armbestuur. Een lid eener afdeeling vraagt verbéo- ging van den te verleenen steun aan gezin nen. Antwoord van B. en W.: Wy verwyzen naar het door ons ter zflke medegedeelde sub 10 der Algemeene Be schouwingen. Vraag: Volgno. 537. Steun Werkloozen. Een lid eener afdeeling verzoekt inzM® van de lysten der werkloozen, gerangschikt naar den len en 2en termijn van de ge™6®" telyike steunregeling. Voorts wenscht dit hö een opgave van het aantal dagen, waarop aan de op die lysten voorkomende person» steun is verleend met vermelding van aan iederen werklooze uitbetaalde bedra- gen. t Antwoord van B. en Deze vraag is met het oog op derf dak£ aan verbonden grooten arbeid niet in memorie te beantwoorden. De desbetreffen de gegevens liggen desgewenscht voor ae leden van den Gemeenteraad ter inzage^ Gemeente-secretarie, afdeeling Alg. en B«- Zaken. Vader: Waar heb jij die sigaar van daan Zoontje: Hier gevonden. Wil ik ook voor u een zoeken Vraag: Volgno. 538. Werkverschaf fing aan werkloozen. Een lid van een afdeeling verzoekt meer personen te werk te stellen, omdat leegloo- pen demoraliseerend werkt. Antwoord van B. en W.: Het kan bekend zyn, dat een en ander de volle aandacht van het College heeft. Naar opheffing van het gesignaleerde euvel wordt naarstig gestreefd. Vraag: Volgno. 542. Kosten van toe zicht op het op markten aangevoerd' vee. Een lid in een afdeeling vraagt om welke redenen deze post hooger is geraamd. Antwoord van B. en W.: Deze post is niet hooger, doch 200.— lager geraamd dan in 1927. Waarschynlyk zal worden bedoeld, dat de raming hooger is dan de .uitgaaf in 1926. De uitbreiding der mairkt sedert dit ja Vraag: Vi jaar wettigt evenwej 645. Kosten van de In twee afdeelingen informeert een lid om welke redenen deze post hooger ge raamd is. Antwoord van B. en W.: Deze post is hooger geraamd in verband met het uittrekken van een bedrag voor „Algemeene Onkosten Gemeentewerken". (Zie Volgno. 363 hiervoor). Vraag: Volgno. 552. Kosten van toe zicht op- en invordering van plaatselijke Meerdere leden in een afdeeling vragerf inlichtingen, omtrent de h. i. te hooge ra ming van dezen post. Antwoord van B. en W.: Op dezen post worden verantwoord de salarissen van die ambtenaren, die speciaal i zyn met het toezicht op- en de invordering der plaatselijke belastingen, nJ. een 2e commies ter Gemeente-secretarie, een bode der gemeentebelastingen en een deurwaarder, in totaal 6600.—. Zie verder de Memorie van Toelichting by de Begroo- Een lid eener afdeeling maakt omtrent dezen post de volgende opmerkingen: le. Waar de minderheid van Burge meester en Wethouders zegt, dat in de ra ming ad 67.000, naar de ervaring van de laatste jaren, een stille reserve zit, is het niet geoorloofd! tegen beter weten in dezen pqst thans weer te hoog te ramen, omdat zoodoende tellkenjare een reserve wordt ge kweekt wat gezien den financieelen toe stand van Gouda, niet toelaatbaar is. 2e. De bewering, dat de verlaging van den post Onvoorzien slechts eenmaal aan den gewonen dienst ten goede kan komen, is onjuist. 3e. De telken jare te hooge raming geeft een reserve, omdat het vernienigvuldigcy- fér van de gemeentelyke Inkomstenbelas ting er door wordt beïnvloed. 4o. Het denkbeeld den post met 37.500 te verlagen is volkomen gegrond. In een andere afdeeling wordt door een lid beaamd het onder punt 4 vermelde, ter- wyl een ander lid dezer afdeeling de raming beslist niet te hoog vindt. Antwoord van B. en W.: Ten aanzien van de raming van den post Onvoorziene Uitgaven, verwyzen wy naar hetgeen daaromtrent wordt gezegd op hlz. 9 van den brief tot aanbieding der begroo ting. De vrees, dat door handhaving van het reeds sinds 4 jaren geraamde bedrag voor onvoorzien de gemeentelyke inkomstenbe lasting blyvend wordt beïnvloed, is volko men denkbeeldig. Slechts verhooging van het bedrag voor onvoorzien zou voor één jaar een nadeel op den gewonen dienst beteekenen, terwyl een verlaging ook slechts éénmaal aan den ge wonen dienst ten goed kan komen. Kapitaaldienst. Vraag: Volgno. 642. Kosten vallende op denaanleg en verbetering van straten. Een lid eener afdeeling vindt het aanleg gen van een trottoir aan de Karnemelksloot ondoelmatig met het oog op het verkeer ter plaatse. Dit lid is van oordeel, dat met den aanleg der trottoirs, betreffende secudaire straten, niet moet worden aangevangen, zoolang niet alle primaire straten (Kattensingel, Oost en Westhaven, de Veerstal), van een trot toir zijn voorzien. Antwoord van B. en W.: Wij achten, het noodzakelijk, dat deze post blyft gehandhaafd op het uitgetrokken bedrag, omdat wyi verbetering ter plaatse noodzakelijk blyven vinden. Uitvoering van het voorgenomen werk zal evenwel niet ge schieden voordat het zeer zeker ter plaatse nog steeds toenemende verkeer onze mee ning nader zal hebben bevestigd. Met de hiernevens voor trottoir-aanleg in aanmerking komende Straten, zullen wy by desamenstelling der Gemeentebegrooting 1929 zeer zeker rekening houden. Mocht reeds in 1928 de aanleg van een trottoir ter plaatse ons mogelijk of dringend noodzake lijk blijken, dan zullen wij den Raad hiertoe de noodige voorstellen doen. Wiji merken op, dat wij ons voorstel tot het leggen van een trottoir Westzijde Groe- neweg terugnemen en hiervoor in de plaats stellen verbetering van de bestrating in de Kruideniersstraat. Zie ook Volgno. 853. Feestwekan ta Waenen. 3-17 Juni Men schrijft ons uit Weenen: Feesten te Weenen! Eindeiyk weet men het weer in de wereld, wat oat beteekent Aan hem, die al eens het geluk gehad heeft, feestweken te Weenen te kunnen vieren, zullen die dagen van feesteigen glans on vergetelijk blijven. Thans weder worden uit- noodigingen naar alle deelen der wereld ver zonden, ten eünde een schaar van gasten voor de feestweken 1928 aan te lokken, in het Schubertjaar, dat gawyd is aan de na gedachtenis van den geniaalsten Weenschen liederencompowist, zullen de feestweken te Weenen en Neder-Oostenryk van den 3en tot dien 17en Juni, het stralende culminatie punt berliken. De heeriyke oude metropole met hare baroque paleizen, de wonderbaar lijke gotische keiken en renaissance ge bouwen en hare machtige beweging, die een vroolyken todkxwnst doet verwachten, de met druwensCokken bezaaide heuvels aan de boorden der stad, de schilderachtige wijn- dorpjes, de door sagen omwegen WSener- waldi, de mondaine strandbaden aan de Donau en op het traject der Zuiderspoor en de talrijke sportplaatsen zullen den achter grond vormen van allerlei merkwaardige feestelykhedten. De president der Republiek Oostenrijk zal voor -het wereldberoemde wonriergebouw, het Weensche Raadhuis in het bijzyn der gouverneurs van Weenen en Nedler-Oostenrijk de .feestweken plechtig openen. In de staabsopera, waarvan de „Philharmoniker" den roep gemeten., het beste orcihester ter wereld te zijn, zal onder persoonlijke Leiding van Richard Strauss de eerste opvoering van zyn jongste werk „De Egyptische Helena" met Maria Jeratza in de hoofdrol gegeven worden. Op het verruk kelijke openluchttooneel van den ,,Burggar- ten", die vroeger aJleen voor het hof en diens naaste omgeving toegankelijk was, zullen opvoeringen van opera's met concer ten van Oosrtemryksche componisten en dansavonden afwisselen; ook het Drei- madenlhaus wordt ter eere van .Schubert in dit prachtige milieu opgevoerd. De groote koorvereenigingen, zooals de Mannenzang- vereeniging, het onderwijzers a oapella koor, de Schiubertbond e.a. geven reusachtige koorconcerten, oa. een concert op het Bin- ,n de Burcht. De het geweldige waarteeken van Weenen, de Mas en Es-dur van Franz Schubert en Beet hoven's Misaa Sdlemnis ten gehoor© bren gen. De Sangerknaben van de voormalige hofkapel zullen in de heeriyke Redjptezaal der Burcht twee zangspelen opvoeren. Alle schouwburgen bereiden feest voorstellingen van Oostenryksche en buitenlandsche stuk ken voor. Het is vanzelfsprekend, dat ook de operette als oer-Wteensch kunstproduct aan het woord zal komen en de revue, hare jongste zuster, zal duidtelyk doen uitkomen de charme der betooverende Wienerinnen, die, al noemen zij ziidh ook girls, ii\ den rythmus harer bewegingen en in de glinste ring barer oogen de schoonheid van haar vaderland weerspiegelen. In het duizendjarige Middling zal in de oeroude St. Othmarkerk Beethoven'^ Missa Solemnïs ten gehoore gebracht en op eer. openlucht tooneel het zingspel „De twee ling Broeders" van Schubert opgevoerd wor den. Te Kilosterneuburg, welks Stóft" tot de grootste bezienswaardigheden van Oosten rijk behoort, aal men dè opvoering van een gotisch Mysteriespel kunnen bewonderen. De sport zal in het programma der feest weken een voorname plaats innemen. Het Oastenryksche Derby, de Groote Prijs van Oostenrijk (de grootste renprys van het Continent) en nog verder vyf ren- dagen dn die Fireudenau» die onder den fcitei van Internationale Reniweek zullen gehou den worden, het draven in de Krieau en to Baden bij Weenen, evenals de door den l'o- lokluib gearrangeerde dagelijksche spelen op een prachtig sportterrein zullen de lief hebbers van den paardensport in scharen doen verschijnen. De Oastenrijksche Automobielcltib zal in Schönbrunn een „Concours d'i-légance" ver toornen en daarna op den Koblenz een feest arrangeeren. Het prachtvolle Binnenhof van het Bchöribrunner Slot zal ook een Auto- en Motorwiel-Gymkhana zich zien ontvouwen. Een zwemwedstrijd „Dwars door Weenen" en eene internationale strom- regiatta op de oude Donau en een zwemfeest in het Dianaibad, een tennls-wedstryd OostenrijkDudtsdhland, wielrennen Wee nen—(Boedapest over 250 KM. en een ren nen WeenenTürnitzWeenen, dames en heerenkampioensdhappen in schermen, hard- loopen, „Dwars door Weenen" van alle i\r- beiders-sportvenreenigingen, interessante voetbalwedstrijden, waaronder de >,cup van Mikkteleuropa", evenals de matches BeLgië- Oostenrijk en Parijis-Weenen bijzonder ver melding verdienen, vormen een hoorn van overvloed van hoog interessante sportge beurtenissen, zooals die dn een zoo kort ver loop van tyd wel nergens te aanschouwen zullen zijn. De deelnemers 'aan de Weensche feestwe ken hebben recht op toegang tot het land zonder paavisum en genieten nog andere faciliteiten. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum (1060 m.) A. V. R. O. 5.15 DuVtschie les. 6.00 Vooravond-Concert. 7.'16 Tuinbouwhalfuturtje. 7*46 Politieberichten. V. A. R. A. 8.05 Zwolsche Avond. Spr. H. J. v. d. Vegt 10.30 Filmmuziek Cinema Royal. Huizen (341 m. na 6 uur 1950 m.) K R. O. 5.00 Dinermuziek. 6.00 Literair halfuurtje. 6.30 Vervolg Dinermuaiek. 7.00 Cursus Nederlartdsch. 7.30 Lezing „De Rijksfinanciën". 8.00 Concertavond. Soliste Ela Thole, Bumyn 10.30 Persberichten Vaz Diaa Davontry (1604 m.) 5.05 Bailladen sonate no.. 3 in g (2 laatste deelen). 8.05 Opera-programma. 9.55 Revue „A Piccadilly Daily". 10.50 Dansmuziek. 7.309.00 K.RX). Uitzending uit Emme rik. Kerkkoor St Aklegundis. Joh. Heister, organist. 9.00 K.R.O. Concert. Orkest o.l.v. M. v. <1 Ende. Dubbel gem. kwartet „Arti et Reli- gione", o.Lv. A. Kleiman en Jan Sol, bas. 1. a) Mit dem Flugseug urn die ganee Welt, Rust. b) Valse lente, Merikado (Orkest» 2. a) Recitatief em aria uit „Der Messias, Handel. (Bas en orkest). 3. Die schone He- Lena, Fétras (Orkest). 4. a) Salutis Huma- nae, Filke. b) Ave Bjarig Stella, FiHce (Arti et Reldgione). 5. Oipheus in der Unterwelt, Oftferibach (Orkest). 6. a) 2' Bilblische Lie- der, Dvorack. b) Alt Heidelberg, Jensen (Bas en piano). 7. a) Gekruisigd, Genk. Ho sanna (Wuif met Palmen en Olyven), Pa- lestrina (Orgel-plano). Popule Meus, Pa- Iestmna (vocaal), b) Jeeu dulcis, Cuypers (Arti et Religione). 8. a) Aive verum, Mit- terer. b) O, sabcttaaima, Mitberer (Arti et Religione). 1025 Persber. 10.30 K.R.O. Epiloog a 1. v. Jos. H. Daventry 1600 M. en Londen, 2 L O, 361.4 M. 10.50 (alleen •Dav.) Tijdsein en weerbev. 3.50 Kamermuziek. Kate Winter, sopraan, HetRoth strijkkwartet. 5.20 Pouishnoff. Pianoconcert. 5.40 De grondslagen der Engel sche dich ting. 5.50—6.05 Missie causerie door Dr. Du- galid Christie: „Medical Work in Mukden". 8.20 Kerkdienst uit de Studio, o. 1. v. J. v. Rev. Father Martindale. 9.05 Lied. oproep ten bate van „Clinic for t>r Sir Thomas Har- 9.25 Militair Orkest concert door het Or kest van H. M. Royal Air Force o. 1. v, Flight-Lieut. 9.42 John Thorme: Johneen. The Monkey's Carol Outtin Rushes, Stanford. 9.48 Orkest: Torchlight Dance, „The Bride of Kashmir", (ballet muziek „FeramorsL Rubinstein. 9.55 Doris Vane: Evening Hymne. There's not a swain on the plain, Purcell. 10.02 örkest: Muziek uit ,jl)e Kóópman van Venetië", 'Rosse. Intermezzo „Portia"; Doge'® Maradh. Romance zonder woorden, „Simple Avowal", Thömé. Radiö-Paris, 17.T(Tl(l. 12.20 Religieus Cqncert m.m.v. een Ge mengd Koor. Reiligieuse causerie van 'Père Lhande. Daarna: Persberichten. 1.05 Concert. 5.20 Prqak van Mons. Baudrillart uit de Notre Dame. 7.20 Landb. berichten. 8.20 Persberichten. 8.60 Radio-Jazzband o.Lv. Mario Cazes. In de pauze: Persberichten. Zondag 1 April. Hilversum, 1060 M. V. A. R A. 9.30 VA.R.A.-Cursua door Sam de Wolf over het „Communistisch manifest door Kari Marx en Fr. EngelaV (2). 10.30 V.A.R.A. Morgenconcert. A. V. R. O. 12.302.00 Lunöhmuzliek door het Trio Rentmeester. 2.303.30 Gewijde Koorzang door de „Schola Cantorium". (Gemengd- en knapen koor) in de Ronde Luthemahe kerk te Am sterdam. Onder leading van Hubert Cuy pers. 3.30-4.30 Viool recital te geven door Me vrouw Germaine Buyase-RoLin, aan den vleugel begieleid door den heer Marcel Ga zelle. 4.305.30 Hawaiian-muïiek door het Ha- waidan-Radio-Vyftal. 5.306.15 De Piahosonaten. van Beetho ven. V. P. R. 0. 6.30 VjP.R.O.-uitzending uit het Gebouw van de N. P. B. te Hilversum. Spr.; Ds. P. Keuring, te de Ryp. A. V. R. O. 8.00 Tydsein van de A.VjRD.-klok. Pers en Sportberichten. 8.15 13de Opera-avond in dit Radio-Sei zoen. Uitvoering van „De Regimentsdoch ter". Opera in twee bedrijven. Muziek van Gaëtono Donizetti. Rolverdeeling: Marie, Hélène Cals. Suïpice, Paiul Pul. Tonio, Jules Moles. De Markiezin van BeckerfeLd, Gusta Scheepmaker. Hortensius, haar intendant, M. van Reen. Het stuk speelt in Tirol ten tyde der FranBche Republiek. Het versterk te Omroeporkest Muzikale voorbereiding: J. J. van Ameron. Algemejene voorbereiding: Chris de Vos. Tusschen d'e beide bedry ven: Declamatie door Louis Saalborn. Huizen, 340.9 M. (ai 6 uur 1950 M.) 8.309.30 K.R.0; Morgenwijding. Spr. Ed. Warmer: Ziet Uw Koning komt tot U. Miltziek en zang. 9.50 KR.O. Dienst in de Parochiekerk v. il. H. BonLfacius en Gezellen te Leeuwarden. Het gem. koor der kerk. 12.15—12.25 Spr. H. B. v. d. Sande uit Haarlem, namen® de Fdd. Sobriëtas. 12301.30 Lurechmuzlek door het Trio „Winkels". 1.301.45 Causerie over het Dr. Sohaep- inanfonds. L462.15 Vincent Cleerdin spreekt over: De kasteelheer en de student, een Brajbant- ache Sage van omstreeks 1600. 2.15—4.00 N.C.B.V. Evangelisatie-uur, al.v. Joh. de Heer. Mevr. en den heer de Heer en het Chr. Gem. Zangkoor .Jmma- nued" te Hösum, der Vrye Evang. Gem., dir. Jac. v. d. Byl. 4.00—5.00 K.R.O. Ziekenlof uit Bloemen- daal. 6.00 N.C.R.V. Dienst in de Geref. kerk te Saesenheim. Voorganger: Da. A. M. Boeyin- ga. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL Programma voor Zondag 1 April 1928. Internationaal. Antwerpen: België—Nederland. N. V. B. Kampioenschap van Nederland. Groningen: VelocitaeN.O.AJX Afd. I. le klasse. Den Haag: V.U.C.—Hilversum. Promotiecompetitie 2e klasse. Utrecht: Veiox—V.O.C. Afd. H. Promotiecompetitie 2 klaaae. Amsterdam: De SpartaanUnitaa 3e klasse A. Leiden: LugdunumU.V.S. Res. 2e klasse A. Den Haag: BjM.T. 2—Quick 2. Leiden: AjSX). 2—A.D.O. 2. Res. 3e klasse A. Leiden: L.F.C. 2—yR.V.C. 2. Ree. 3e klasse C. Gouda: G.S.V. 2—U.S.C. 2. Aid. III. le klasse. Beslissingswedstrijd le plaata. Deventer: Z.A.C.Enschedé. Promotiecompetitie 2e klasse. Nymegen: NjE.C.D.O.T.O. Afd. I)V. Promotiecompetitie 2e klaBae. Bleyeihéide: BleyterheideB.V.V. Helmond: HelmondBrediania. Aid. V. le klasse. Leeuwarden: FrisiaG.V.A.V. Veendam: VeendamAlcides. - Om den N.V.B.-Beker. le ronde. Delft: ConcordiaAlphen. Alphen: ALphiaLeoniidas. Gouda: GoudaD.V.C. Den Haag: CeleritasVIaandingen. Delft: Delft(H.D..V. Maassluis: MiAAS.—O.NA. G. V. B. le klasse. Bodegraven 2Alphia 2 Alphen 3—Olympia 3. O.N.A. 3—Haastrecht 1. Waddinxveen 1Schoonhoven 2. 2e klasse. G.S.V. 3Olympia 1 12 uur. Moordrecht 2Lekkerkerk 1. O.N.A. 4Gouderak 1 12 uur. 3e klasse A. Alphen 4—(Bodegraven3 12?uur. Gouda 6Alphia 4 12 uur. 3e klasse B. Gouda 5'Moordrecht 3 4 uur. Schoonhoven 3Lekkerkerk 2. Haastrecht 2Olympia 5. Overzicht. Slechts enkele weken geleden hebben de vertegenwoordigende elf tallen van Holland en België elkaar in het Amsteidarasche Stadion bekampt en morgen wordt reeds de return-ontmoeting in Antwerpen gespeeld. Het gelijke spel in Mokum waa voor de onzen een tegenvaler. dodh voor een groot- deel moet dit worden geweten aan de slech te terrein- en weersomstandigheden. Een op hooger peil staande ontmoeting ligt thans wel in de lyn der verwachtingen. Wat zal het resultaat zyn? Diit ia niet met ook maar de geringste zekerheid te zeggen en we wa gen ons daarom niet aan een voorspelling. De laatste maal dat in Antwerpen werd ge speeld, verloor Holland met 20, de oranje- spelers gaan dus met een revanche-idee op stap, mogelyk dat daardoor, vooral door de debutanten hard zal wonden gewerkt om Holland voor een tweede teleurstelling te behouden. Het Belgische elftal is nagenoeg onver anderd, dr. Swartenbroeks is vervangen door Lavigne. De voorhoede dn het Holland- sche team heeft een gegrondè wyoaging^on- dergaan, al blyft deze als altyd een vraag- teeken. De elftallen zyn: België: Doel: Caudrrori (Anderlecht) Achter: Lavigne (Racing Bruxelles) en Hoydonckx (Berchem); Midden: P. Bradne (Beerschot), van Hal- me (C. S. Brugeoiis) en Boesman (La Gan- toise); Voor: Eist (Beerschot), Devos (CL S. Brü- geois), R. Bradne (Beerschot), Moeschal (Racing Bruxelles) en Didden» (Racing Mal.). Scheidsrechter: Braun (Ooetenryk). N ederland: Voor: Weber (Sparta), v. d. Griend (H.- D.V.S.), Khiin (A.G.O.V.V.), Tap (AD..0.), Schipper (Heracles). Midden: van Heel (Feijenoord), Massv (Roermond) en van Boxtel (N.A.C.). Achter: van Kol (Ajax) en Denis (H.B. Doel: van der Meuten (H.F.C.). De stand is tot dusverre: Nederland 34 1? 7 10 41 82—60 Belgfië 34 10 7 17 27 60-82 Om het kampioenschap van Nederland kan slechts een wedstryd warden gespeeld, die te Groningen plaats vindt. Thuis won N.O.A.D. met 41, thane mag men op nieuw een 'kleinere zege van de Tiburgers verwachten. In Deventer op het Go-Ahead-terrein wordt een beslisaingswedötryd tusschen Z-A.C. en Enschedé om de eerste plaats ge streden. De bedde competitie-wedstrijden won Z.A.C. met 32. Dtöje derde ontmoe ting kan wel eenanders voor haar af loo pen. In Utrecht en Amsterdam krygen V.O.C. en Spartaan'geen gemakkelyke taak om de tweede klasse kampioenen resp. Vekxx en Unita« van het Lyf te houden. In de derde klaaae A wonlt een belang- ryke wedstryd gjespeeld. De Leidsche derby 4s zoowel voor bedde partyen afzonderlijk als voor OJI-A. van belang. De verliezer kan geen aanspraak meer maken op de eerste plaats, tenwyl by een gelyk spel beidie clubs neg slechts het aantel punten kunnen beha- ler^ dat onze atadgienooten nu reeds bezit ten. De GJS-V.-reserves kunnen met een over winning het seizoen besluiten. De eerste ronde oen den Nederlandschen Voetbalbeker wordt morgen eveneens ge speeld. De belangstelling neemt telken jare toe. Ook in onze omgeving. Aan de eerste ronde nemen derde en vierde klassers deel, by de tweede ronde komen de tweede klas- sera en bij de derde ronde kamen ook de eerste klassers in het veld. De kampioens clubs zooals Alphia, Gouda en O.N.A.( zullen op den duur wel met de promotie wedstrijden in de knel komen. We hopen dat z© het zoo ver mogelyk zullen brengen. Gouda heeft nog een appeltje te schillen met de jubileerende D.V.C. die in die compe titie -een gelijk spel dn het Bloemendaal boekte. Als (tót weer gelbeurt, wprdt Gouda na de eerste ronde reeds gewipt'. Voor de eerste ronde worden 58 wedstrij den gespeeld. G. V. B. Standen G. V. B. bijgewerkt tot en met 25 Maart 1928. Ie klasse. Bodegraven II 16 18 0 2 26 61—15 Gouda III 14 7 2 5 16 37—84 Olympia III 12 7 1 4 15 39-31 Alphia II 12 6 3 2 16 41—38 Haastrecht I 13 5 3 5 13 86-31 Schoonhoven II 11 6 0 5 12 2441 Waddinxveen I 16 4 2 9 10 3456 O. N. A. III 18 2 2 9 6 28—42 Alphen III 18 2 1 10 6 28—45 2e klasse. Lekkerkerk I 11 7 4 0 18 69—26 Olympia IV IQ 7 2 1 16 46—20 Alphia III 12 6 1 5 13 24-^33 Gouda IV 11 4 4 3 12 36-22 Gouderak I 12 4 4 4 12 31—41 Moordrecht II 11 4 0 7 8 29—36 0. N. A. IV 9306 6 19—36 G. S. V. III 12 1 1 10 3 27—66 3e klasse A. Waddinxveen II 9 7 1 1 15 40—47 Bodegraven III 7 6 1 1 11 64—13 Alphen IV 4 2 0 2 4 11—12 Alphia IV 6 2 0 4 4 6—19 Waddinxveen III 7 2 0 5 4 1322 Gouda VI 7 10 6 i 22—63 3e klasse B. Gouda V 10 8 1 1 17 46—18 Olympia V 11 6 2 3 14 47-36 Haastrecht II 11 6 1 4 IS 34—19 Lekkerkerk III 7 5 1 1 11 38—15 O. N. A. V 10 4 1 6 9 22—22 Moordrecht III 6 3 0 3 6 18—28 Schoonhoven III 6 2 0 4 4 10—26 Gouderak H 8 116 3 17—29 Lekkerkerk II 10 1 1 8 3 16—66 KORFBAL. Korfbalcompetitie R. K. B. A.s. Zondag ontvangt Ter Gauw I op het Sportterrein Ons Zwaluwnest 2. De uitwed strijd wisten onze .stadigenooten in een zwaar bevochten overwinning om te zetten, zoodat het Zondag ook wed zal spannen. Aanvang elf uur. Ter Gouw 2 ontmoet de Sperwers te Rot terdam. DAMRÜBRIBK. Onder redactie van 4e Damclub „Gouda", Secretaris K. Tiendeweg 23, lokaal der dub Markt 49. Probleem No. 536. Zwart schijven op: 1, 2, 8, 9, 13, 17, 27, 36, dam op 26. Wit schijven op: 11, 19, 23, 24, 29, 38, 41/44, 50. Probleem No. 536. Zwart schijven op: 3, 5, 7, 9, 12, 17, 26, 34, dam op 18. Wit schijven op: 14, 20, 23, 25, 30, 37/30, 42, 43, 49. Oplossing van Probleem No, 531. Wit speelt: 21—47,37—21,32—28,35—30, 44—40, 16—11, 26—21, 43—38, 48:10, 31: 4. Oplossing van Probleem No. 532. Wit speelt: 37—31, 29—23, 23 5, 5 37, 37—26. A A Zwart 1221, wit 5 16, zwart 16:24.

Goudsche Courant | 1928 | | pagina 2